Brieven uit Rome. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. DE SPAARNEBANK Donderdag 17 April 1924 47ste Jaargang No. 14716 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad f ;l! JSpil LEIDEN. LISSE. BENNEBROEK. IJMUIDEN. 9mm VOORHOUT. HAARLEMMERMEER. VELSEN. BEVERWIJK. HAARLEM. Aanbesteding. De Diocesane L. T. B. KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND. Beëedigd. BERLIJN ,p. billioen) 0.61 a PARIJS 16.77 V BRUSSEL 1437)4 WEENEN - 0.38 LONDEN 11.69'/ STOCKHOLM. 71.- KOPENHAOEN 44.60 CHRISTIANS 37.10 BAZEL 46.90 NEW-YORK 2.68) ROMÉ 90U/lf Oude Vaart Rotterd. Lloyd 123 133 133 69l/2 69 Holl. Stoomboot H. V. A. 4751/a 480 142 1401/a 203 721/a Faillissementen, Diefstal van Paascheieren. Öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertenfièn 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advcrtenliën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de Ie Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. DE RIDDERS VAN COLOMBUS TE ROME. Sedert 1870 en de overweldiging der Pauselijke Staten en der Eeuwige Stad trachtten de protestanten, vooral de Arneri- kaansche, hun dwaalleer ingang te doen vinden in de stad des Pausen. Deze protes- tantsche propaganda gaf meermalen aanlei ding tot incidenten. Onder het Pontifikaat van Pius X kwam de oud-president der Ver- eenigde Staten, Roosevelt, naar Rome en gaf daar in de kerken en nederzettingen der Amerikaansche methodisten conferenties. De Paus weigerde daarop den ex-president in audiëntie te ontvangen. Er diene bijgevoegd dat deze Amerikaansche methodisten al hunne werkzaamheid keerden tegen het Vaticaan en het Hoofd der Katholieke Kerk. Gedurende den oorlog voegde zich bij de methodisten de IJ. M. C. A., de machtige Amerikaansche protestantsche jongelieden- organisatie, die hevige propaganda maakte in het Italiaansche leger en bij andere Italiaansche jongelieden. Later richtten de protestanten in de groote volksbuurten van Rome een groot aantal kringen, lees- en speelzalen, sportparken op, om de jeugd tot zich en van de Katholieke Kerk te trekken. Volgens hun zeggen gebeurt dit slechts met de beste doeleinden, om de verwaarloosde jeugd een goede opvoeding te geven, in ■waarheid kan men zeggen, dat jongelieden, die deze protestantsche inrichtingen bezoe ken, verloren zijn voor de Katholieke Kerk. De laatste poging der protestanten was zich meester te maken van de Monte Mario, een der heuvelen gelegen bij het Vaticaan, die te bebouwen met scholen, instituten, inter nationale colleges, kerken, om in letterlij ken en figuurlijken zin het Vaticaan en de Basiliek met het graf van den Vorst der Apostelen te overschaduwen, Gelukkig heb ben ze dit voornemen nog niet kunnen uit voeren, daar geheel de Romeinsche bevol king daartegen in strijd getogen is. Tegen deze propaganda, die reeds aan zoovele jongelieden het geloof deed verlie zen, want protestanten worden de Italianen toch niet, moesten de Pausen middelen be denken. Paus Pius X richtte hel werk op voor het Behoud des Geloofs te Rome, werk waarvoor onze Nederlandsche Kardinaal Van Rossum zich zoo verdienstelijk heeft ge maakt. Toen onder Paus Benedictus XV een groot aantal Ridders van Colombus, leden der machtige katholieke mannenorganisatie der Vereenigde Staten, terug van een reis naar het H. Land, te Rome kwamen, ontving Paus Benedictus XV ze in plechtige audiëntie, waarin de Paus een beroep deed op hun hulp en medewerking om de Amerikaansche protestantsche propaganda te Rome te kee- ren. De Ridders gaven gehoor aan 's Pausen stem en na beraad kwamen er eenigen naar Rome om de toestanden goed te besiudeeren, en onmiddellijk de katholieke propaganda; te beginnen. Gelijk de protestanten het ge daan hadden, deden ook de Colombusrid- ders. In de meeste volksbuurten werden met Amerikaansch comfort kringen, lees- en speelzalen voor de Romeinsche jeugd be schikbaar gesteld, sportterreinen werden keurig en modern ingericht, en de ridders zijn bezig deze instellingen over geheel de stad uit te breiden. In de onmiddellijke nabijheid van het Vati caan en de Basiliek van Sint Pieter, hebben de Colombusridders een dier voornaamste inrichtingen gereed gemaakt. Het is een voorbeeld en een model, daar de ridders deze instelling als geschenk wilden aanbie den aan Z. H. den Paus. Het Vaticaan bezat door aankoop achter de kolonnade van Sint Pieter en het gebouw van het H. Officie, een uitgestrekt stuk grond, waarop een oud en niet meer gebruikt kerkje, toegewijd aan den Allerheiligsten Verlosser. Dezen grond stelde het Vaticaan beschikbaar voor de Colombusridders. De ridders deden het kerkje herstellen en daarachter verheffen zich net ingerichte leeszalen, speelgelegen- beden, uitgestrekte terreinen voor allerlei sport, enz. Ook voor de meisjes bouwden de ridders een kapel, met verschillende zalen von- n»"'«rricht, spelen en vrouwelijke sport- oefeningen. uagen nu zou de instelling van deze grootste instelling der Colombusridders inge wijd worden, ter gelegenheid, dat zich de twee nieuwe Amerikaansche Kardinalen, Mundelein, Aartsbisschop van Chicago cn Hayes, Aartsbisschop van New-York zich nog te Rome bevonden. De inhuldiging' zou plaats hebben domr den H. Vader in persoon. Dit was geheel geheim gehouden, maar de Amerikaansche journalisten te Rome aan wezig met het jongste consistorie, hadden het vernomen van hunne landgenooten en over geseind naar Amerika. De Paus zou var. het Vaticaan, door de Basiliek van Sint Pieter en het Pauselijk Hospitium van Santa Marta zich begeven door den tuin naar de instelling. Alles was daar reeds voor den H. Vader in gereed heid gebracht. Een troon was opgericht en geheel de Pauselijke hofhouding was tegen woordig, evenals een tiental Kardinalen. Op t laatste oogenblik werd het bezoek van den H. Vader afgezegd. De Paus kon de in stelling der Colombusridders niet bereiken zonder de grondgebieden, die door den Ita- liaanschen staat als buiten Italië gelegen er kend worden, te verlaten. Ofschoon gebouwd op eigendom van het Vaticaan, ligt de nieuwe instelling daarbuiten. Om rumoer te vermijden, dat er niet zou geweest zijn, zon der de onbescheidenheid der Amerikaansche journalisten, om te vermijden dal men in een verlaten van het Vaticaan een erkenning zou zien van den toestand, die aan den Paus sedert '70 geschapen is, heeft de Paus op 't laatste oogenblik van het aangekondigde bezoek afgezien. Nu geschiedde de inwijding door Z.Em. Kardinaal Gasparri in naam des Pausen met dezelfde plechtigheid als dat de Paus ze zou verricht hebben. Na de inwijding en inhuldiging begaven zich de Kardinalen, waaronder de twee Amerikaansche, de genoodigden en de Colombusridders zich naar het Vaticaan langs den weg dien de H, Vader zou gevolgd hebben, en werden door den Paus in de troonzaal in plechtige audiëntie ontvangen. De H. Vader bracht in een redevoering grooten lof aan de Colombusridders voor hunne hulp tegen de protestantsche propa ganda. Tegelijkertijd deed de H. Vader nog maals uitkomen in welken moeilijken toe stand de Stedehouder van Christus zich te Rome beyindt, daar Hij zelfs een plechtigheid niet kan bijwonen die zoo nauw met zijn ambt als Bisschop van Rome verbonden is. Ook zei de Paus, dat de Romeinsche kwestie nog steeds onopgelost blijft. En dit is de werkelijkheid. De H. Vader 'kan niet genoegen nemen met den tegen- woordigen toestand en door het verlaten* van het Vaticaan toonen dat Hij berust in de overweldiging van '70. Hij kan dit niet, daar hij bij zijne verkiezing den eed heeft afge legd het erfdeel van den H. Petrus, het grondgebied en de rechten der Kerk onge schonden te zullen bewaren. Als Opperhoofd van de Kerk moet de Paus vrij zijn in het uitoefenen zijner macht voor alle katholieken der wereld. Die geestelijke macht kan de Paus niet uitoefenen zonder eenig grondge bied, daar hij anders niet onafhankelijk zou zijn. De waarborgenwet door de Italiaansche Kamer gestemd in '71 en die slechts aan de Paus het gebruik der Vaticaansche Pa leizen toestaat kan den Paus de noodige vrijheid en onafhankelijkheid niet verzeke ren, ook omdat een wet, géstemd door een Kamermeerderheid kan afgeschaft worden. Trouwens voor een overeenkomst moeten de twee partijen gehoord worden en beide hunne toestemming geven, terwijl de Paus nooit gehoord werd over de waarborgen wet en deze wet nooit heeft aangenomen, ze ook niet heeft kunnen aannemen. Paus Pius XI verkondigde dus dezer dagen opnieuw de groote waarheid, die voor alle katholieken der wereld duidelijk is: de Romeinsche kwestie is niet opgelost! Het feit der inhuidigjng van de nieuwe instel ling der Colombusridders in de nabijheid van het Vaticaan, zonder dat de Paus deze plechtigheid kan bijwonen is een nieuw be wijs voor het steeds openstaand Romein sche vraagstuk. CIVIS ROMANUS. alhier, heeft naar de L, Crt. meldt, een droevig ongeluk plaats gehad. Het 14-jarig meisje, A. E. A. W„ wonende aan de Haar lemmerstraat was met een broertje op de eerste verdieping van een pakhuis van haar vader in de Lombardsteeg. 1 oen het meisje op de tweede verdieping kwam, be merkte zij, dat de luiken open stonden,wel ke zij wilde sluiten. Daarbij is het kind uit het raam gevallen en op straat terecht ge komen. De Eerste Hulpdienst was spoedig ter plaatse. Het meisje bloedde uit den neus en werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, alwaar hersenschudding en schedelbreuk geconstateerd werd. De toe stand van het meisje is zeer ernstig. Brand. Dinsdagmiddag ontstond in de bakkerij van den heer W. Thyssen alhier, door onbekende oorzaak brand. Het ge lukte de brandweer het vuur te beperken tot de bakkerij. Verzekering dekt de schade. te geraken. De man liep een hoofdwonde op en kon zich niet dan met moeite uit zijn benarde positie bevrijden. De beschadigde auto werd spoedig weer op den wal ge bracht. Bazaravonden. De Chr. Jongelingsverec- niging „Johannes" te Nieuw-Vennep is voornemens twee bazaravonden te organi- seeren op Donderdag 22 en Vrijdag 23 Mei a.s. De opbrengst zal worden aangewend voor den aankoop van een 'nieuw orgel. Bloembollenteelt. Als een bewijs dat de bloemollenteclt in dezen polder met succes beproefd wordt, moge dienen, dat nabij Bennebroek alhier eenige bloembollenschu- ren zullen verrijzen tot den bouw waarvan reeds vergunning werd verleend. Aangenomen, De heeren J. Smit, H, J. Post en A. Kroes, benoemd tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht cp het lager onderwijs in deze gemeente, heb ben allen deze benoeming aangenomen. Concordia III, te Hillegom, de nog ongeslagen kampioen van klasse 4G v.d. D.H.V.B. BOTER-CONTROLESTATION NOORD-HOLLAND. In de te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer Commandeur uit Obdam ge houden vergadering van het Bbter-controle- station Noord-Holland werd als' bestuurslid gekozen de heer H. Tijdens te Purmerend. Aan de dit jaar te houden tentoonstelling voor Volksvoeding te Amsterdam zal worden meegedaan en aan de landbouwtentoon stelling te Alkmaar. Verschillende klachten werden geuit over de misleiding, waarvan het publiek blootstaat door onware reclame van boter ten aanzien van het vetgehalte en over de werking van de Boterwet, Een motie werd aangenomen van den volgenden in houd: „De vereeniging van Boter-controie- station Noord-Holland enz-, gehoord de be sprekingen over de misleidende aanprijzen van margarine, die ook als melange den consumenten wordt aangeprezen, verzoekt Z. Exc, het daarheen te leiden, dat in ver band hiermee een spoedige herziening der Boterwet tot stand komt." Deze motie zal aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw worden gezonden. Personalia. Bij Koninklijk besluit van 8 April 1924 zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsthe Regeering bij het van 2025 Augustus 1924 te Göteborg te hou den tweede deel van het 21ste Internatio nale Americanistencongres: prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong en prof. dr. C. C. Uhlen- beck, beiden te Leiden. vMet ingang van 1 Juni 1924 is bij Kpn. Besluit benoemd tot inspecteur der dirette belastingen te Leiden, 2e afdeeling mr, B. M. Dull, adjunct-inspecteur der directe be lastingen te Leiden. Electrische fietslantaarns, Voor den waarnemend en Leidschen kantonrechter, mr. M. B. Vos, is gistermiddag nog behan deld een overtreding van de motor- en rij wiel wet: het berijden van een rijwiel zonder een helder witlicht vooruitstralenden lan taarn. Het betrof hier een wielrijder wiens rijwiel was voorzien van een z.g.n. Berco- lamp. Bij eer relletje op dc Brestraat had hij moeten afstappen en bij het weer ^gstij- gen van zijn rijwiel brandde zijn electrische lantaarn niet, omdat hij niet dadelijk hard genoeg reed, niet dadelijk helder genoeg, hetgeen oorzaak was dat eenige agenten van politie, die 10 Meter van dc plaats stonden waar de wielrijder weer was opgestapt, hem bekeurden. De verdediger, mr. Nord Thomson, betoog de, dat het hier een principieele zaak gold, want wordt beklaagde veroordeeld, dan zal de electrische lantaarn voor fietsen en mo torrijtuigen hebben afgedaan. Voor de fabri kanten van electrische lantaarns is daarom dan ook deze zaak van buitengewoon groot gewicht, vandaar ook, dat allen vol belang stelling het vonnis van den Leidschen kan tonrechter tegemoet zien. De verdere behandeling van deze zaak werd hierna een week uitgesteld om alsnog de verbalisanten te hooren. Ernstig ongeluk. In de Lombardsteeg De rioleeringswerken. Dezer dagen is men begonnen met dc rioleeringswerken in onze gemeente. Als vanzelf is dit op den Heerenweg een groote rommel en het komt het drukke verkeer geenszins ten goede. Een flink ei. De werkman J.v. d. M. alhier raapte gisteren een ei van zijn kip pen, dat het gewicht had van een ons. Een reuzen-paaschei. Overgangs- en eindexamen aan de Rijks- bloembollenschool, Bij het op 15 en 16 April j.l. gehouden overgangsexamen aan de Rijksbloembolienschool, alhier, werden be vorderd: Van de le naar de 2e klasse; K. A. Boot, en J. H. J. van Meeuwen, te Lisseï P. W, Rotteveel, te Sassenheim; H. P. Ruijssenaars, te Heemstede; N. F. Telkamp, te Hillegom; G. C. Tromp, te Lisse; Th. Verkleij en J. M. van Vliet, te Sassenheinl en de toehoorder J. M. van Vliet, te Sassenheim. Voorwaar delijk (herexamen in een of meer vakken): G, A. E. Duijster, le Noordwijk; J. A. M Goemans, te Hillegom en J. Pelder, te Lei den. Van de 2e tot de 3e klasse; A. W. Blom, te Sassenheim; J. P. Gerritsen, te Voor schoten; G. G. van Grieken enJoh. Nieu- wenhuis, te Lisse; D. Twisk, te Uitgeest en de toehoorders C, J. v. d. Laan, te Voorhout en S. Verdegaal, te Sassenheim. Voorwaar delijk: C. J. Beelen, te Lisse. Bij het op dezelfde data gehouden eind examen slaagden: A, H. Bergman, te Sas senheim, m4t aanteekening voor Engejsch en Zweedsch; P. J. M. Goemans, te Hille gom, idem voor Engelsch, Fransch en Ma- chineschrijven; A. W. Jonkheer, te Hille gom, idem voor Fransch en Machinescbrij- ven; G. H. Pijnacker, te Lisse, idem voor Engelsch, Duitsch en Machinescbrijven; H. M. Ruyssenaafs, Heemstede, idem voor Zweedsch, Méchineschrijven en Stenografie. Met één leerling zal wegens ziekte 't eind- cxamen later worden voortgezet. Een getuigschrift voor Zweedsch verwier ven de toehoorders: P. J. van Rijn, te Sas senheim en R. J- Veldhuijzen van Zanten, te Hillegom. Been gebroken. Het 8-jarig zoontje van den arbeider C. aan den Aalsmeerderweg alhier reed met een kruiwagentje op den weg en wilde bij bet naderen van een wiel rijder den weg oversteken. Het ventje kwam evenwel te vallen en zoodanig met den fietsrijder in botsing dat 't een been brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Te water. De schippersknecht C. had Maandagavond in de Ringvaart bij Lei- muiden, terwijl hij behulpzaam was bij het overladen van goederen op een passeerend vaartuig, het ongeluk van een motorboot te vallen. Wijl beide vaartuigen in beweging waren, kon de jongen maar met moeite worden gered. Burgert, stand. Geboren: d. van H. A. Lammers-Gloudemans. z. van A. W. C. van Waveren-Sikkel. Tooneeluitvoering. Op Maandag 21 April (tweeden Paaschdag), zal in het pa tronaatsgebouw te Velseroord, des avonds te 8 uur, een tooneeluitvoering gegeven worden, door de R.K. tooneelvereeniging „Alberdinck Thym", alhier. Opgevoerd zal worden „De kring van vier", klucht in drie bedrijven. Tusschen de bedrijven door wordt muziek van „Crescendo" gegeven, hebben. Onbestelbare stukken. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le fielft der maand April 1924. Brieven binnenland: Br. lett, Z 866, Bur. v. d. Blad; Mej. L. Buis, Egmondzee; Machi nist Gem. Centr. Electro-Stat., Almelo; J. P. v. d. Steen, Kamp Vlasakkers, bij Amers foort; Pensioenraad, 's Gravenhage; Mej. N. Mobron, Monnikendam; C. Prins, IJmuiden; H. de Pagter, idem; Jb. Kaan, idem; C. Stam Junior, idem; H. v. d. Plas, idem. Briefkaarten binnenland: Mej. Rie Mar tens, Haarlem; Mevr. Wed. G. Wickerhoff, Rotterdam; Annie Boon, Den Haag; Mina Hazenoot, Honterhof? Mej. B. v. d. Harst, Leiden; M. Vermeer, Vlaardingen; H. Schou- te, Maassluis; F. Pakker, Rotterdam; Maria Schaat, Den Haag; Treesje v. d. Beilaard, Het loslaten der postduiven door de Vereeniging Luchtgids, te Vogelenzang Plicht en Recht. Het onderlinge Zie kenfonds „Plicht en Recht' vergaderde op Dinsdag j.l. in café „Eigenzorg". De heeren Jac. Warmerdam, C. v. Werk hoven en P. v. d. Berg, werden met alge- meene stemmen als bestuurslid herbenoemd. Uit het jaarverslag van den penningmees ter over 1923, stippen wij aan; Ontvangsten 137.uitgaven 229.47, nadeelig saldo 92.47. Sajdo in kas op 31 Dec. 1922 1255.85; op 31 Dcc. 1923 1163.38. De commissie, die dc rekening over 1922 controleerde rapporteert alles in de beste orde te hebben bevonden. Hierna stuiting. Een tractor-proef. In tegenwoordigheid van den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat, jhr. Reigersman, het lid der Ged. Staten Hendrix, dijkgraaf Dc Clerq en leden van de werktuigen-com missie der Vereeening Hollands Noorder kwartier met den oud-consulent den heer Nobel vond dezer dagen in e Haarlemmer meer een proef plaats met tractors. Ongeval, De bestuurder van een uit de richting Leiden komenden auto had Dins dag bij het achteruit rijden om een draai te nemen het ongeluk met 't gevaarte in de langs den Hoofdweg gelegen wegsloot idem; idem, idem; J. H. Lampen, Rotterdam; P. H. Hoogendijk, idem; A. de Jong, idem; M. Otte, idem; Mej. W. Hoogendijk. idem. Nieuw vischtuig. De Ver. Exploitatie Mij. alhier heeft met een harer stoomtrawlers, de Mies en Truus IJ. M. 119, een proef ge nomen met een nieuw vischtuig, hetwelk gepatenteerd wordt .door de Franscbe fir ma Vigneron, Dahl en Co. te La Rochelle. De voorloopige uitkomsten hebben be vredigend aan de verwachtingen voldaan. De vischnamigheid bleek grooter te zijn dan met het gewone trawlnet, voor de Noordzeevisscherij bleek het vischtuig goed te voldoen. Bij een tweede proef, waarbij om beurten volgens het oude en nieuwe systeem gevischt zal worden, zal meer in hel bijzonder acht gegeven worden op de economische voordeelen, welke aan het systeem Hijneron verbonden hccten te zijn, met name kolenverbruik en slijtage. Een Fransche stoomtrawlerschipper maakt de proefreizen mede. Beleediging. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen S. M., een woón- wagenbewoner, wegens beleediging van een ambtenaar. Gevonden voorwerpen, Een gouden man chetknoop, een beursje met inhoud, een handvat van een rijwiel, een Hollandsche herdershond, een handkoffertje. Schouw, De schouw over de wateren, heulen, heulen, duikers, beken en slooten zal worden gehouden op Woensdag 30 April. Opdracht. Na gehouden inschrijving is de levering van o.g. een half millioen straatsteenen opgedragen aan den heer K. Luyting alhier. Bestrating. Met de bestrating van den Stationsweg door keien zal nu verder wor den gegaan. Allereerst begint men de straat onder de spoorwegtunnels te ver nieuwen, wat hard noodig is. Het tuinhuisje van Wolif en Deken. De thans verlaten pastorie van de R. K. kerk van St. Agatba is gebouwd op de plaats van de vroegere buitenplaats „Lom- merlust", waar de schrijfsters Wolff en De ken vroeger gewoond hebben, meldt de „Tel." Van deze bezitting is alleen het histori sche tuinhuisje overgebleven; het staat in den tuin der vroegere pastorie. De pas torie zelf is overgegaan aan de R. K. stich ting „St. Joseph-gesticht" en zal worden in gericht als pension voor meer-gegoeden. Het tuinhuisje zal echter blijven bestaan, ten minste wanneer de regeering van plan is de onderhoudskosten voor hare reke ning te nemen. Het verkeert niet in schit terenden staat en er zal dus spoedig mce- t-j worden ingegrepen om totaal verval te voorkomen. Van een en ander is kennis ge geven aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Namens het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Chrislophorus, te Schagen, is gisteren door het Arcitectenbureau firma Willem Robbers, le Haarlem, onder R.-K. Aannemers, die lid zijn van de R.-K. Bouw vakpatroons-organisatie, aanbesteed de uit breiding van het Zustergesticht met huisves ting voor ouden van dagen, te Schagen. Laagste inschrijver was S. A. Kluwer, te Schagen, voor 57.950. De agenda der Algemeene Jaarvergade ring van den L .T. B. op Maandag 28 April a.s., des morgens om 11 uur in liet Gebouw „St. Bavo", luidt; Opening. Notulen. Jaarverslag. Verlies- en Winstrekening 1923. Rapport Financieele Commissie. Begrooting 1924. Aanvulling Financieele Commissie. Ingekomen voorstellen afdeelingen. Voqr- stellen moeten vóór 20 April bij het Secre tariaat worden ingezonden. Om 2 uur voortzetting der vergadering. Opening Bondslied. Aanbieding van het Bondsvaandel. Wij ding van het Vaandel door den ZeerEerw. Bonds-Adviseur. Vaandelrede door de ZeerEerw, Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Evenals vorige jaren zal de Bonds-Advi seur, de ZeerEerw. Heer Rector Kok, des morgens om half 10 in de Parochiekerk van den H. Joseph aan de Jansstraat te Haarlem een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden van den Bond. Loterijwet-overtreding. Een dertigjarig los-werkman E, de B. genaamd, wonende te Haarlemmermeer, had in de eerste helft van Februari een lote- rijtje opge2et, waaraan één prijs, tevens hoofdprijs, verbonden was, nl. een gouden heeren-horloge. De winner van den prijs was hij, die de laatste cijfers van het lotnummer in de 5e klasse der Staatsloterij had, waar de 30,000 op viel, Bekl. had 36 lootjes verkocht, en het horloge ook werkelijk aan den winnaar overhandigd. Als hij geweten had, dat hij hiermede de wet overtrad, dan zou het zeker niet gedaan hebben, verklaarde hij. Hiermede rekening houdend veroordeelde de kantonrechter hem tot 5 of 5 dagen. De eisch was 8 of 8 dagen. De remmen niet in orde. Zooals men zich zal herinneren, is inder tijd proces-verbaal opgemaakt tegen een autorijder, die in de Hageslraat met zijn auto een broodkar heeft aangereden. Een agent van dc motor-brigade, kwam toen bij onderzoek tot de ontdekking, dat geen van de beide remmen werkten. De fa. Kimman had verklaard, dat de oorzaak van het niet werken der remmen was, dat zij versleten en verwaarloosd waren. Bekl. hoorde nu door den ambtenaar van het O. M. 25 subs. 10 dagen tegen zich eischen, terwijl de kantonrechter hem ver oordeelde tot 15,— subs. 15 dagen. Dronkenschap. De slagersknecht A. v. B., wonende te Santpoort, werd wegens openbare dronken schap bij 4e herhaling tot 4 dagen hechtenis veroordeeld. Den vorigen maal had hij 3 da gen gehad. De eisch was 5 dagen. Ondertrouwd: 16 April, A. Jooren en M. J de Rooij. G'. Jacobs en M. v. d. Berg. J. Boes en J. G. de Nieuwe. I. Werken daam en D. Keizer. Q. C. v. Kesteren cn M. Flipphi. P. J- M. v. d. Bereg en F. Kolinsky. H. M. Hoed en H. A. Schoone- veldl. B. C. Bakker en A. J. v. Baren. Getrouwd: 16 April, A. Dekker en H. M V. d. Bosch. B. Jansen en T. W, v. d. Pol. M. Halderman en I, A. Laudehr. J. Groen en E. H. de Jongh. Geboren: 15 April, z. van N. Bijster- Kramer. z. van C. H. Dreijer-Prins. d van J. C. M. Kuykhoven-v. h. Nederend 16 April, z. van M. Venema-v. d. Berg. Overleden: 14 April, G. J. W. A v. Am- stel-v. Voorst, 68 j., Jansweg. 15 April. B Geldorp-Junge, 30 j., Zocherstraat. 16 April, A., 1 mnd., d. van P. J. F. v. d. Mije Bakenessergrachl. Beëedigd werden als makelaars 1. M. van Santé, wonende te Zaandam 2. G. E. P. J. Convent, wonende te Zaandam; 3. G. P. Geukers, wonende te Haarlem; 4. W. T. Nelissen, wonende te Haarlem; 5. W. P. Zoetemeijer, wonende te Haarlem; 6. C. W. Jansen Hendriks, wonende te Heem stede; 7. D. Teer, wonende te Beverwijk; 8. W. Pannekoek, wonende te Wijk aan Duin; 9. D. Bus, wonende te Velsen; 10. C. J. Bakker Jzn., wonende te Hillegom. De sub. 3, 4, 7, 8, 9 en 10 in het vak van onroerende goederen, de sub. 2 en Ha de vakken roerende en onroerende goederen, sub 1 in de Grafische vakken en sub. 5 in effecten. EERSTE KOERS LATERE KOERS Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanter Koningstraat 10 Haarlem 17 APRIL MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden onveranderd. V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 9016/u 6% Nederland 1923 971/g 971/g 4X Nederland 1917 8 1/2 80l/2 7 N.-I. 1921 A 10C3/4 1003/4 83/4 SS/, 853/4 85 dito Gent. Eigendom 72l/4 Mij. „Nederland" 141 Scheepvaart-Unie 1213/4 121 1231/4 271/4 3531/0 353 53 501/2 Koloniale Bank 191l/2 193 Indische Bank 1291/, 1291/4 Cert. Handel Mij. 1323/4 1321/2 1331/4 1331/, 95 209 206 Kon, Olte 4433/4 4431/2 1025/g 104 91/4 180 181 I8OI/2 180 Comp. Merc. Arg. 251/4 25 112 113 3823/4 382 Senembah 285 284 Dcli Batavia 331 332 Amsterdam Rubber 1051/4 Wai Sumatra 1201/, Dordtsche Pelr. 421 420 Southern Rails 583/8 59 141 141 163/4 Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard 1. xie H. V. onder de firma Maison de Nouveauté, gevestigd te Zandvoort, Halte straat no. 3, en hare individueele leden Mej. M. M. E. Bluys en Mej. B. C. Mir.kels, beiden wonende te Zandvoort aan den Hoo- geweg no. 70. Curator Mr. M. Slingenberg. 2. I. Hoppenbrouwe, wonende te Schot». Olivierstraat no. 15. Curator Mr. Ah' Cohen. 3. C. van Accooy, wonende te Schoten, Cronjéstraat 154. Curator: Mr. M. A. van Eek. 4. J. J. Determann, commissionnair in effecten, wonende te Zandvoort, Paralelweg 51. Curator: Mr'. Silvain Groen. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Opgeheven werden de faillissementen van 1. J. van Dijk, wonende te Haarlem, fail liet verklaard 7 Augustas 1923. 2. L. de Groot, wonende te Haarlem, fail liet verklaard d.d. 6 Maart 1923. 3. H. Strauder, wonende te Haarlem, fail liet verklaard 11 September 1923. 4. Mej.^Trap-Boot, handelende onder de firma S. Zwart Szn. te Wormerveer, failliet verklaard d.d. 11 Maart 1923. 5. H. Handeraaf, caféhouder, wonende tc Santpoort, failliet verklaard d.d. 3 Mei 1921. 6. H. Wolterman. groentenhandelaar, wo nende te Velsen, failliet verklaard d.d. 1 April 1924. Een zekere J. W. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat uit zijn pakhuis aan dc Zomervaart 150 kippeneieren zijn gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1