Visscherij. BJNNENLANDSCH NIEUWS De R.K. Federatie „Het Wit- Gele Kruis" in het bisdom Haarlem. Het Rijk en de K. L. M. 18-M ei-herd enking. Amsterdam en de Rijksbijdragen voor werkloozensteun. Landbouwers gevraagd. Spreekbeurten van Lord Robert Cecil. De Leerplichtwet. Dienststukken van school autoriteiten. Belangrijke legaten. Het Pokken-wetje. Een autobus te water. Nederlander in België veroordeeld. Zich dood gelachen. Een handig advocaat. Gouden horloges. Internationaal Stedebouw. Congres. De Politiehond aan 't werk. Doodelijk ongeluk. Een dwaas avontuur. Als kinderen alleen gelaten worden. Overstrooming van de Regge. Nootlottig ongeval. Berooving te Utrecht. De ergerlijke mishandeling van een Nederlander in België. Een ontaard ouderpaar. Een veroordeelde vrouw krank zinnig geworden. De levensgevaarlijke verwonding van den student te Leuven. De aanslag op den Vlaamschen student. MIDDELBURG, 17 April. Granen. Ter graanmarkt werd alleen tarwe aangevoerd dat verhandeld werd van f 13.50 tot f 14. overige artikelen kunnen als geruimd wor den beschouwd. ENKHUIZEN, 17 April. Totale haring- aanvoer van gisteravond 356.800 stuks. Laatste markt van reepharing 55 ct. Heden eerste markt 88 a 54 ct. Middelmatige vangst. Noordzeeschol 600 pond, gold f 8.85 a f 10.50 per 50 Kg. IJMUIDEN, 17 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 staomtreilers, 6 loggers en 3 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.90 I.60, tongen f 2.901.55 per Kg. griet f 69 4f, gr. schol f 3325, md. schol f 3530, zetschol f 2825, kl. schol f 3010, f 115, scharren f 9.503.90 per 50 Kg. roggen f 2412 per hoop vleet f 2.281.20 per stuk pieterman en poon f 11, gr. schelvisch f 3728, md. schelvisch f 3124, k. md. schelvisch f 2321, kl. schelvisch f 1915, f 128, kabeljauw f 4629, gr. gullen f 14 II, kl. gullen f 102.50, wijting f 4.902.40 ©er 50 Kg. VOLENDAM, 17 April. Heden morgen werd zeer veel fuikharing aangevoerd. Met het oog op de komende feestdagen liep de prijs terug tot 18 ct. per tal. Een dergelijke daling is voor kuil- en sleepharing te ver wachten. Het Bestuur van boven genoemde fede ratie verzocht ons opname van het volgende: De R. K. Federatie ..Het Wit-Gele Kruis" in 1922 te Castricum opgericht heeft gedu rende haar bestaan niet te lijden gehad aan overvloed van sympathie en medewerking •'an de verschillende organisaties. Op de ruim 200 circulaires door bemidde ling van den R. K. Vrouwenbond en de K. S. A rond gezonden, werden slechts 4 ant woorden ontvangen n.l. uit Blokkerk, Be verwijk. Alkemade en Castrikum. Het aantal leden bedraagt totaal 3928. waarvan de af- dt eling Blokker er 2790 telt. Beverwijk 400 Alk:made 488 en Castrikum 350. Gedurende het jaar 1923 werd correspon dentie gevoerd met Purmerend, Heemskerk, Stonnvijk, Veur, en Vlaardingen, waar plan nen bestonden een Wit-Gele Kruis op te richten. Tot op heden is nog geen bericht ingekomen, dat zij zich bij onze federatie aansluiten. In 1923 werden twee bestuursvergaderin gen gehouden en één algemeene vergadering, welke dóór omstandigheden 25 October plaats vond. De statuten zijn Bisschoppelijk en Konink lijk goedgekeurd, terwijl in de vergadering van 25 October het huishoudelijk reglement definitief werd vastgesteld. Kapelaan J. Starrenburg te Kastrikum werd door Z. D. H. den Bisschop tot geestelijk adviseur aangesteld. Het bestuur der federatie bestaat uit: Dr. W. C. B. H Canoy, Voorzittter, Mevr. F Zurlohe-Smits, lid, Pastoor Nix, lid, P. H. L J. Vommen, Secretaris-Penningmeester; de toegevoegde leden namens den R. K. Vrouwenbond Mevr. Koenen-Koelman en de K. S. A. de Heer B. J. Grobben. De financieele toestand van de federatie kan tot op heden niet ongunstig worden ge noemd 13 Maart 1923 ontvingen wij als aandeel in de Roode Kruis collecte van de na tionale federatie een bedrag van 250 gulden waarmede wij de onkosten hebben kunnen bestrijden. Begin 1923 is te 's Bosch opgericht ,,De Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis". Het bestuur onzer vereeniging meen de lid te moeten worden van die federatie, om zoodoende een verband te leggen tusschen de in Nederland bestaande Wit-Gele kruizen. De Voorzitter en Secretaris onzer vereeniging treden alsrepresantantenop. Tweemaal is er vergaderd te 's Bosch. De zetel is gevestigd te Utrecht. Door samenspreking met andere federaties is ons gebleken, dat in het diocees Haarlem, nog veel te doen is op het gebied der R. K. Ziekenverpleging. Het is dan ook noodzake lijk, dat alle Witgele Kruizen toe treden tot onze Federatie om met gezamelijke krachten voor de goede zaak te strijden. Zoolang de federatie voldoende medewerking moet ont beren kan zij niet dié kracht ontplooien, wel ke noodzakelijk is en blijft zij een sluimeren de vereeniging. Den Haag oi Rotterdam. Uit Rotterdam wordt gemeld: De Kon. f.uchtvaart Maatschappij heeft medegedeeld, dat ingevolge het tusschen haar en het Rijk gesloten contract de overeenkomst rnet Rotterdam de goedkeuring behoefde van den minister van Waterstaat, bij wien tegen de bepaling, dat het hoofdkantoor te Rot terdam moest worden gevestigd, overwe gende bedenking bestond. De minister heeft zich ten slotte neergelegd bij de bepaling, dat het hoofdkantoor voor den duur der overeenkomst slechts zal mogen worden gevestigd te Rotterdam of te 's-Gravenhage, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de K. L. M. haar hoofdkantoor niet zonder zijn toestemming buiten 's-Graven hage zou vestigen. Aangezien een dergelijke redactie voor Rotterdam de beteekenis heeft, dat ver plaatsing naar Amsterdam wordt voorkomen, meenen B. en \X dat in deze wijziging der oorspronkelijke bepaling kan worden berust. Onder aanteekening nog, dat de K. L. M. zich thans voorstelt, binnenkort aan den want als hij met den inhoud bekend was, Had hij het document niet meer noodig. Deze gedachte kwam bij Savage op, toen hij van Dunmow vertrok en dit was de reden, dat hij een verandering aanbracht in zijn plan. Het was dom van mij, daar niet eerder aan te denken, mompelde hij, zoo ■waar de zon aan den hemel staat, is het cryptogram verbrand en die twee mannen zijn de eenigen, die den inhoud kennen. Als ik vandaag den eenen arresteer, dan zou het een dwaasheid zijn om den anderen ook te pakken. Neen, ik laat Moschelles vrij rond- loopen. Laat hij den schat maar achterna gaan, en als hij dien gevonden heeft, kun nen wij hem zijn schuld aan den diefstal be wijzen, Ik moet vooral niet vergeten, dat het kleine meisje, Violet Prynne, niets krijgt als het geheim van het cryptogram verlo ren gaat. Laten wij probeeren om door ta tasten, zonder de onschuldigen te treffen. Hij passeerde Groot Weston om kwart voor eenen en nam verder den grooten weg naar Thaxted. Bij den handwijzer, die naar Stebbing wees, vertraagde hij zijn snelheid en hij had nog niet ver gereden, toen hij rechts, diep inliggend, een boerderij van roo- den baksteen zag. Die lag achter de hoo rnen en er lag een gracht omheen. Er waren noch kleine gebouwen achter aan het huis en het geheel zag er van den weg gezien, welvarend uit. Savage liet de auto stilhouden en ging door een boschpad rechtuit op het gebouw Als men er dichtbij kwam, verloor het bouw van een enkef passagiersbureau aan den Coolsingel uitvoering te geven, stellen B. en W. den Raad voor, aan de wijziging der overeenkomst met deze maatschappij in den aangegeven zin zijn goedkeuring te hechten. In een te 's-Gravenhage gehouden verga dering is door het hoofdbestuur van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede het Na tionaal Comité gevormd voor de a.s. 18 Mei-herdenking (bijeenkomen van de eerste Vredesconferentie in 1899) geïnstalleerd. Er bleek groote belangstelling vodr deze vergadering te bestaan, cn evenzeer als hei bedoeld Nationaal Comité welks samenstel ling binnenkort nader zal worden gemeld, bestaat uit vertegenwoordigers van verschil lende politieke en godsdienstige richtingen en van de onderscheidene deelen van ónze maatschappelijke samenleving, evenzeer wa ren ter vergadering een groot aantal beken de persoonlijkheden op verschillend gebied aanwezig. Besloten werd, dat de eigenlijke herden kingsplechtigheid zal plaats hebben in den namiddag van Zaterdag 17 Mei en zulks te s-Gravenhage, waar de eerste Vredesconfe rentie geiiouden werd. Voorloopig zijn reeds uitnoodigingen tot buitenlandsche sprekers gericht, maar zoolang dienaangaande geen antwoord is ingekomen, konden geen na dere mededeelingen worden gedaan. De be doeling bestaat voorts om de spreekbeurten op gepaste wijze en geheel in overeenstem ming met het plechtig karakter der herden king. af te wisselen. Medewerking daar voor is gezocht en gedeeltelijk reeds gevon den. Tevens zal getracht worden om in zooveel mogelijk alle provinciale hoofdsteden des lands en enkele andere groote plaatsen, een openbare vergadering te doen houden, waarin de beteekenis voor Nederland van het houden der eerste Vredesconferentie te s-Gravenhage door bekende sDrekers zal worden uiteengezet. Aanvankelijk was het de bedoeling om deze vergaderingen op Zaterdagavond 17 Mei te doen plaats heb ben, maar practische bezwaren hebben dit denkbeeld doen verlaten. Zooveel mogelijk zal nu getracht worden deze vergaderingen op Maandag 19 Mei te doen houden, en, waar zulks niet mogelijk is, op een anderen nabijliggenden datum. In overweging werd gegeven om de hulp van de burgemeesters daarbij in te roepen teneinde een comité te vormen voor deze vergaderingen Juist waar de beteekenis voor Nederland bij deze herdenking voorop staat, meende men, dat zoodanige medewerking in het meerendeel der gevallen gaarne zou worden gegeven. Door de vergadering werd een uitvoerend comité aangewezen, belast met de nadere uitwerking van de plannen. Tot voorzitter van dit comité werd bij acclamatie benoemd mr, J, Limburg, voorzitter van het hoofd bestuur van de .Vereeniging voor Volken bond en Vrede", tot onder-voorzitter dé heer W. Westerman, president der Rotter- damsche Bankvereeniglng en bestuurslid der vereeniging, die beiden zich bereid heb ben verklaard deze benoeming te aanvaar den. Naar wij vernemen zal de gemeente Am sterdam vermoedelijk de rijksbijdrage in de werkloozenondersteuning over 1923 alsnog van de regeering ontvangen. De som welke het Amsterdamsche Gemeentebestuur te de zer zake heeft te vorderen, bedraagt meer dan 1 ton. Volgens mededeelingen van den Rijks dienst der Werkeloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling kunnen in Frankrijk nog steeds geplaatst worden melkers, ploe gers, voerlieden(bekend met den landbouw), op een loon van 250 francs per maand en hooger met kost en huisvesting ook hout hakkers, die in taakwerk arbeiden. Voorts kunnen tegen 1 Mei a.s. plaatsing vinden arbeiders, die goed bekend zijn met arbied bij den verbouw van suikerbieten deze wer ken in taakwerk tegen 300 francs per H.A. met huisvesting en voeding. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ar beidsbeurzen, de correspondenten der ar beidsbemiddeling en ook (doch alleen schrif telijk )bij den directeur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsverzekering eu Arbeids- bemiddeliitg, Bezuidenhoutscneweg 30. te 's-Gravenhage Naar wij vernemen zal Lord Robert Cecil, de bekende Engelsche voorvechter van den Volkenbond, aan het einde van Mei of aan het begin van Juni, een paar spreekbeurten in ons land komen verrichten. Zulks geschiedt op uitnoodiging van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, dat, wat de te Amsterdam te houden voordrachten van Lord Robert Cecil betreft, de samen werking heeft verkregen van de daar ter plaatse gevestigde afdeeling van de vereeni ging NederlandEngeland. Naar het „Hbld." verneemt, is de Regee- ding voornemens de administratie van .de Leerplichtwet althans wat het absoluut schoolverzuim betreft, in handen van de Gemeentebesturen te leggen, zulks in ver band met de komende reorganisatie van het Rijksschooltoezicht. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw deelt mee, dat de portokosten van dienststukken, verzonden door hoofden van scholen en andere gemeentelijke onder wijsinrichtingen, commissies tot wering van schoolverzuim, oudercommissies, commissies van toezicht op het lager onderwijs, gemeen telijke inspecteurs van dat onderwijs, niet |voor rekening van het Rijk zullen worden genomen. Strikt genomen toch kan deze correspondentie naar 's ministers oordeel, niet worden beschouwd als voortvloeiende uit de uitoefening van een bestuursfunctie. Uit het bovenstaande volgt, dat de ge noemde autoriteiten en organen noch recht streeks, noch door gebruikmaking van door de gemeentebesturen te verstrekken omsla gen voor antwoord, hun corresponde'ntie onder afrekening voor rekening van het departement van Binnenlandsche Zaken mogen verzenden. Naar liet Huisgezin verneemt, zijn door wijlen den heer W. van Iersel, onlangs overleden te Udenhoul, bij testamentaire beschikking zeer groote legaten vermaakt aan de missiën en andere stichtingen. Zoo ontving hel Missiehuis te Steijl de I vorstelijke gift van Vijftig duizend gulden, vrij van a-He successierechten, het Belliania- werk J 5CO0. Ook het bisdom Den Bosch, de Yincen- tiusverceniging en de armen van Udenhout werden zeer ruim bedacht door dezen man wiens leven een aaneenschakeling was van weldoen. Het „Centrum" schrijft over het vaccirta- lie-wetje: De volksgezondheid is een kostbaar goed en de ervaring leert elders, met, name in Engeland, dat, maakt de wetgever hel ver krijgen van een vrijstelling te gemakkelijk, talloozen daarvan gebruik maken, wat een groot gevaar oplevert. Aan de gemakzucht dient op forsche wijze de pas te worden afgesneden, en dit ontwerp mag niet een eerste stap beteeke- nen in de richting van geleidelijke vermin dering der vaccinatie tegen het pokkenge- vaar. Als zoodanig- is het trouwens geenszins bedoeld. Maar de waarborgen behooren stevig te worden vastgelegd. Én daarnaast moet ook gestreefd worden naar de algemeene verbreiding der overtuiging, dat dc hier bedoelde vaccinatie inderdaad voorbehoedmiddel is tegen een verschrikkelijke ziekte, De autobus SpakenburgAmersfoort is even voorbij eerstgenoemde plaats bij een brug het water ingereden. De 15 inzittenden werden allen gered, hoewel drie kinderen eerst na vee) moeite op het droge konden worden gebracht. Verschillende inzittenden kregen lichte verwondingen. De Nederlander J. v. d. D. uit Gorinchem is door de Rechtbank te Antwerpen veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het veroorzaken van den dood door schuld door met een auto een 60-jarige persoon te over rijden, die aan de gevolgen overleed. OVERREDEN EN GEDOOD. Juist toen de echtgenoote van den scharen slijper J., tijdelijk te Balk (Friesland) ver toevende, en met zijn woonwagen op den weg van daar naar Wijcke! rijdende, van achter den wagen te voorschijn trad, snorde een par ticuliere auto uit Wier voorbij en reed de vrouw aan met het gevolg, dat zij onmiddel lijk dood was. De nog jonge vrouw laat haar man achter met vijf nog jonge kinderen. Volgens de „L. Crt." treft den chauffeur geen schuld. EEN INVAL. Vier rechercheurs hebben in den afgeloo- pen nacht omstreeks 2 uur een inval gedaan ten huize van H. D. op het Weteringplein, te 's-Hage, wiens huis geheel bleek ingericht te zijn als nachtkroeg. Een hoeveelheid sterke drank en glazen werd in beslag genomen. Een zevental bezoekers, waaronder een Duïtsche en een Hollandsche minderjarige dienstbode werden naar bet politiebureau gevoerd. Een 17-jarig meisje te Liverpool kreeg tij dens de voorstelling in een bioscoop zulk een lachbui dat zij een beroerte kreeg en neer stortte. Het meisje werd naar een zijkamer overgebracht doch voor de aankomst van den dokter was zij reeds overleden. Een bekend advocaat van het hof van as sisen te New-York, Frank Stanton, kwam bij zijn thuiskomst eergisteravond tot de min der aangename ontdekking, dat dieven bezig waren om zijn woning overhoop te halen. In plaats van politiehulp in te roepen of een re volver te trekken, begon hij tot de inbrekers een gesprek, waarin hij erop wees, dat bij se dert jaren de zaken van huns gelijken voor de rechtbank verdedigde en dat het derhalve niet aardig was. om nu bij hem als belooning het noodige te komen weghalen. De dieven overtuigd door zijn welspre kend woord, overhandigden hem de reeds bijeengezochte juweelen en vertrokken zon der den advocaat nog verder lastig te vallen. In de laatste weken komen naar Rotter dam, Amsterdamsche kooplieden met hor loges. die er uiterlijk heel goed uitzien, maar in werkelijkheid slechts eenige guldens waard zijn. De kooplieden trachten ze op straat, op den Coolsingel en de Blaak aan den man te brengen en beweren dan meestal, dat de hor loges van diefstal afkomstig zijn, om aldus aldus de koopers het denkbeeld bij te bren gen dat ze een „koopje" kunnen doen. Ze vragen ef f 25 voor. Woensdag trachtte een tweetal een buitenlandschen koopvaardijkapi tein in een café op de Zeevischmarkt er in te laten loopen. Deze deed echter bij de politie aangifte en deze arresteerde den 23-jarigen H. de L. en den 20-iarigen H. P., beiden uit Amsterdam Voor hei 1st aa Stedebouwcon gres, dat van 29 Juli a.s. te Amsterdam za! worden gehouden, is een eere-comité ge vormd, bestaande uit de volgende personen: Voorzitter Jonkheer mr. Ch. J. M. Ruys Je Beerenbrouck, minister van binnenland sche zaken en landbouw jonkheer mr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken mr. P. J. M. Aalberse, minister van arbe;d, handel en nijverheid jonkheer m*. A. Roëll, commissaris der Koningin i, -ie provincie Noord-Holland E. G. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Op den Weimansweg te Rotterdam werden Vrijdagavond de 19-jarige groentenhande- laar P. v. G., de 22-jarige timmerman J. S., en de 23-jarige havenarbeider M. S. plotse ling door een tweetal hun onbekende per sonen besprongen, die er met groote Ameri- kaansche gymnastiekknotsen op los be gonnen te slaan. Het drietal liet zich echter niet afdrogen en stelde zich zoo te weer, dat de twee aanvallers met achterlating van hun wapens aan den haal gingen. Men deed van deze aanranding bij de po litie aangifte. Deze stelde ter plaatse een on- derzoek in en troffen er den 19-jarigen J. N. B. en den 22-jarigen P. J. B., twee broers, aan, die er met een lantaarntje aan het zee- ken waren, naar ze vertelden naar eén ficts- taschje, dat de eene had verloren. Men nam voor de zekerheid hun namen op en speurde verder. Ten slotte werd een hoed en een jas ge vonden, waarin een zakdoek zat, gemerkt B. Den politiehond Kasan van majoor Brandt werd lucht aan de zakdoek gegeven. Het dier ging zonder aarzelen, doch langs een omweg óp een woning aan den Weimansweg. In het pand bleken de gebroeders B. te wonen. Ze bekenden ontnidellijk en vonden heele- maal niet erg, wat ze gedaan hadden. Het bleek, dat er een meisje in het spel was. De gebroeders, die langen tijd in Argentinië heb ben gewoond, hebben zich op eigen gelegen heid recht willen verschaffen. Ze zijn op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam is Woensdagmiddag, naar het Hdbl. meldt, een 11-jarige jongen onder een zware vracht auto geraakt. De wielen gingen hem over het hoofd. Het kind was op slag dood. De jongen was op den wagen geklommen er er af gevallen. De chauffeur had van het ongeluk niets gemerkt en vernam het eerst later, Hem treft, naar de politie mededeelde, geen schuld. Een sergeant-monteur van het vliegkamp Belle-Idée, bij Romilly-sur-Seine (Frankrijk) kwam, van streek geraakt door een ongeluk kige liefde, op het dwaze denkbeeld, een vlieg tuig op gang te brengen, en daarin te springen, teneinde zich aan de willekeur van het ijle ele ment prijs te geven. Daar de man van het besturen van een vliegtuig evenveel verstand had, als een oli fant van Zwitsersche kaas, duurde het niet lang, of het toestel maakte een buiteling en werd leelijk gehavend. De man zelf kwam er met slechts lichte be schadigingen af en werd, na uit de machine te zijn gehaald, onmiddellijk ih „den bak" ge stopt. Hij zal zich te verantwoorden hebben voor den krijgsraad wegens het beschadigen van materiaal, dat aan den staat behoort. Een bewoonster van de Egelantiersstraat te Amsterdam ging even een boodschap doen bij een winkelier aan de overzijde van de straat en liet haar beide kinderen, respectieve lijk 1 en 3 jaar oud, alleen achter. Het. oud ste kind wist bij het spelen eert gaskraantje te bereiken en draaide dit om. Het klein- vertrek was spoedig met gas gevuld en het duurde niet lang of de buren bemerkten daf er iets aan het handjes was. Inmiddels was ook de moeder thuis gekomen. Tot aller grooten schrik bleken de beide kleintjes be wusteloos te zijn. Ze werden naar het Bin nengasthuis vervoerd. De .toestand was ge lukkig zoodanig, dat ze na een paar dagen weer naar huis gebracht kunnen worden. Aïeii meldt ons uit Oveniscl De Regge is thans Zóó buiten haar oevers etreden, dat in de omgeving van Ryssen en Enter tal van weilanden en zelfs enkele land wegen overstroomd zijn. Dit beteekent een belangrijk verlies voor de betrokken boeren, die hun vee voorloopig nog niet in de reeds groenend» >V>- i-.<— - ,.Wo In den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer 3 uur was de lijnwerker van de H. T. M de 28-jarige P. S. wonende Govert Bitloostraat te 's Hage, bezig met het ver richten van werkzaamheden aan de rails op den Bezuidenhoutschenweg, hoek Rijnstraat waarbij een z.g. kruisstuk, vermoedelijk door dat het kantelde, op zijn lie' jam terecht kwam. De borstkas van den ongelukkige werd ingedrukt. Een inmiddels ontbodege neesheer kon slechts den ~d constateren. Een boer uit Gorinchem, die Maandag te Utrecht de Palmpaardenmarkt bezocht, is, zoo deelt het „U. D." mede, in contact geko men met bewoners van de Höpakker, die hem naai- Zijn zeggen, van f500 hebben beroofd. Ons boertje had met eenige onbekenden eerst de noodige café's bezocht en was toen met genoemde personen mee naar een loge ment gegaan om wat te slapen. Toen de boer ontwaakte, bemerkte hij, dat al zijn geld op f10.na, verdwenen was. Op 's mans aanwijzingen heeft de recherche twee mannen en een vrouw, die in het loge ment thuis behoorden, gearresteerd. Zij ont kennen zich aan berooving te hebben schul dig gemaakt, welke beweringen de boer loochent. Een dergelijk geval van berooving als er tenminste werkelijk berooving heeft plaats gehad is, aldus genoemd blad, in Utrecht nog nooit voorgekomen. Tiet Belgisch gezantschap te -nha- gc heeft een onderzoek doen instellen naar aanleiding van een publicatie in de „Tuban- tia" van een Hollander, die te Brussel gearre steerd en 14 dagen onaangename avonturen beleefd te hebben, over de Nederlandsche grens werd gebracht. Bedoelde publicatie werd door ons in het avondblad van 7 Maart overgenomen. Het Belgisch gezantschap weet ter weer legging van de feiten o. m. het volgende op te merken „De gevangenis van St. Gilles, die tot de agglomeratie van Brussel behoort, dient uit sluitend voor veroordeelden arrestanten, doorreizenden en vreemdelingen zonder mid delen van bestaan worden zonder uitzonde ring naar de gevangenis van Forest overge bracht, welke wel nabij die van St. Gilles gelegen is. Wat ervan zij, van 10 tot 29 Februari 1924 zijn in het geheel 9 Nederlandsche onder danen overgebracht en alle naar de gevange nis van Forest. Van hen waren er 6 te Brus sel aangehouden. Maar deze 6 werden niet op 8enzelfden dag naar de gevangenis ge transporteerd de overbrenging van 2 had olaats op 14 Februari, van 2 andere op 21 Februari en van nog 2 op. 22 Februari. De groep van 19 landgenooten bestaat dus alleen in de verbeelding. Van de Nederlanders, die tusschen 10 en 29 Februari in de gevangenis van Forest hebben vertoefd, gaf geen enkele de verklaring van Enschedé afkomstig of aldaar woonachtig te zijn. Niemand werd in verpleging opgenomen niemand ontving een liter melk per dag, nie mand heeft een telegram aan den consul ge zonden. De beweerde telegram kosten van 70 frs, bewijzen bovendien voldoende de on waarschijnlijkheid van het bericht. Ook is het niet vyaar, dat de gevangenen van verwarming verstoken zijn, daar de ge vangenis van Forest door een centrale ver warming wordt verwarmd en in elke cel een radiator aanwezig is. Heeft de berichtgever van de „Tubantia" deze radiators niet gezien? Na een omschrijving van het voedsel in de gevangenis merkt het gezantschrijven omtrent het transport naar Holland op „De overbrenging naar het grensstation Esschen heeft regelmatig eiken Dinsdag en Vrijdag plaats. Van de 9 Nederlanders, die tusschen 10 en 29 Februari in de gevangenis van Forest hebben vertoefd, werden er 2 den 15den, 2den 19den, 1 den 26sten en 2 den 29sten Februari naar de grens gebracht. Gedurende de overbrenging heeft elke arrestant de handen absoluut vrij alleen bij het verlaten der rijtuigen doen de gendarmen een kettinkje om den pols der gezonde gedeti neerden. De Nederlanders, die via Esschen naar de Nederlandsche grens worden getranspor teerd, mogen altijd op dit station den trein ndar Holland nemen, indien zij het kaartje kunnen betalen. Zij, die niet hun overbren ging per trein vragen en zij, die geen kaartje kunnen koopen, worden door de gendarmerie via den grooten weg van Antwerpen naar Roosendaal naar de Nederlandsche grens ge bracht. Een kind aan een ketting. Dinsdag j.l. werd de politie te Heerlen (Limb.) gewaarschuwd, dat in een der wo ningen aan de Keekstraat een kind was vast gebonden de ouders waren afwezig. Een onderzoek werd ingesteld en bij binnentreden in de bewuste woning bleek toen, dat een meisje van circa negen jaar aan een ander- halven meter langen ketting lag, welke met een kram aan den muur bevestigd was. Een drietal kleine kindertjes werd voorts in de kamer aangetroffen. De kinderen bevonden zich in een hoogst vervuilden toestand. Het bleek dat de vader en moeder een lompen handeltje dreven en daarom vaak den gehee- lra dag afwezig waven. Het oudste meisje was, zooals de vader later zeide, aan een ketting vastgemaakt, omdat zij anders wegliep. Die ketting was zoo bevestigd dat zij, bij de kachei komen kon om die aart te houden. De politie heeft proces-verbaal wegens mishandeling opgemaakt. Ruim drie maanden geleden verdronk, ge lijk men weet, te Diemen, onder verdachte omstandigheden een achtjarig meisje, Melisje van Dasselaar geheeten. Men zal zich her inneren, dat haar stiefmoeder, de 29-jarige Hendrikje Voogd, huisvrouw van J. van Dasselaar, vervolgd en op 28 Feè'r. 1.1. door de Vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam veroordeeld wegens poging tot dood slag tot zeven jaren gevangenisstraf. Zij zot op Zaterdagavond 8 Dec. het kind naar een sloot vlak bij het door haar bewoond; tuin- koepeltje gelokt hebben, onder de kin vast gegrepett en in het water geduwd hebben. Steeds, ook ter terechtzitting op II Febr. 1.1. bleef bekl. hardnekking ontkennen. He< O. M. had toen het maximum 15 jaar ge vangenisstraf, gerequireerd. Naar de Tel. verneemt is deze vrouw, die ir het Huis van Bewaring gedetineerd is en sind: eenigen tijd in observatie was, in het begin van deze week plotseling krankzinnig ge worden en naar het Rijkskrankzinnigenge sticht te Eindhoven overgebracht. De behandeling in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam, bepaald op 24 April a.s., zal in verband hiermede ge schorst moeten worden. VERSCHILLENDE LEZINGEN. Omtrent het drama te Leuven, waarbij dt Vlaamsche student Vallaeys door zijn Waal- schen collega G. Colbach levensgevaarlijk werd gewond, meldt de „Nieuwe Gazet" rtog. Het teneinde loopen van het Groot-Neder- landsch Congres was voor de Leuvensch' Vlaamsche studenten een gelegenheid, om een bieravond in te richten, die tot vroeg ir den morgen duurde. Om vijf uur 's morgens verlieten zij dt herberg, en werd gemanifesteerd. In de Parijsstraat Rwam het tot een botsing tusschen Waalsche en Vlaamsche studenten Een hevige vechtpartij ontstond, in den loop waarvan de Waal Colbach de studentenpet van den Vlaming Vallayes afrukte, om zich daarna met zijn vrienden weg te spoeden in de richting van den Alhambra. Daar werden de Walen ingehaald door de Vlamingen die Colbach uit den hoop wilden halen om de pet te heroveren. U1ÉI Al twistend kwam men in de St. Marten- straat, waar Colbach en Vallaeys eindelijk handgemeen werden. Plotseling trok Colbach zijn revolver en schoot hij Vallaeys neer. Deze werd in de volle borst getroffen en viel als een steen neer; de kogel had hem de long doorboord. Hij werd naar een kliniek gebracht waar zijn toestand wanhopig werd geoordeeld. Toen hij Vallaeys zag neerstorten, vluchtte de dader naar zijn huis, waar de politie hem arresteerde hij werd ter beschikking van het parket, dat telefonisch verwittigd werd, ge steld. De dader, Gabriel Colbach, verklaart, dal hij met zijn broeder Christian naar hun wo ning, gelegen St. Martenstraat 14, terug keerde, toen zij door een bende Vlamingen werden aangevallen. Tot tweemaal toe schoot Gabriel in de lucht om de aanranders' op afstand te houden en zijn broeder toe te laten de deur te openen. Het is, toen de anderen in het huis wilden binnendringen, dat hij in den hoop heeft ge schoten. Zoo legt hij de daden uit en beweert dus, zijn leven en dat van zijn broeder te hebber verdedigd. De „Nation Beige" geeft de volgende le zing van het geval De gebroeders Colbach hadden den nachi bij hun vriend advocaat Ch. Perin doorge bracht en keerden 's morgens vroeg naar huis, toen zij door de bende feestvierende studen ten aangevallen werden. Gabriel werd ter. gronde geworpen. Zij konden op de vlucht slaan, doch werden door de bende op de hie len gezeten. Hopende zijn aanvallers in be dwang te houden trok Gabriel zijn revolver, en haar in de richting der aanvallers houdende riep hij „Laat ons gerust of ik schiet 1" Doch dezen hielden niet op. Dan loste Ga briel een schot in de lucht, en vroeg zijn broe der vooruit te loopen om de deur van het huis te openen, terwijl hij de aanvallers in bedwang zou houden. Christiaan Colbach deed zulks, terwijl Gabriel een tweede schot in de lucht loste zoo kon hij tot aan zijn woning gera ken, waar de twee broeders binnen vluchtten. Doch de aanvallers hielden stand, en begon nen de deur in te stampen, men ziet nog op deur de sporen van het geweld. Toen de pos ten der deur kraakten en de deur ging inval len, en zijn woning wilde verdedigen, deed Gabriel open, schoot viermaal en ging dan terug binnen. Ditmaal had een der schoten een student geraakt aan de rechterzijde. Gabriel Colbach wist dit overigens niet, en vernam het slechts een half uur later, toen de politie zich bij hem aanmeldde om hem aan te houden. Volgens de laatste bericht-en uit Leuven is de toestand van den student Vallaeys, het slachtoffer van den aanslag, zoo zorgwek kend, dat men voor een noodlottigen afloop vreest. gebouw met de omgeving den welvarenden aanblik en leek armoedig. Het huis was ver vallen. de gracht die er omheen liep, was met vuil begroeid en leek een stinkend, stil staand water, de tuin was verwaarloosd en stond vol onkruid. Dc Vogue's smaak voor natuurlijke historie, scheen zich niet tot de botanie uit te strekken, want de tuin, die zich voor Chicking Hali uitstrekte, zou een boerenarbeider nog schande hebben aange daan. Savage passeerde de brug over de gracht, stapte den tuin door en klopte aan de voor deur aan. die met rozen was omgroeid. Terwijl hij wachtte, trof hem de doodsche stilte die er heerschte. Geen geluid trof zijn oor dan het geruiscii van een zacht windje door de boomen, het la kelen van een kip, en het loeien van vei koe in de verte. Toen hoorde hij aan den achterkant van het ge bouw een geluid als hij nog nooit gehoord had, •en grommend geluid, eerst zacht en toen '.aider, schel en woest, dat plotseling ophield. Het bevalt mij hier niets, dacht Sava ge, en als de Vogue net is als zijn huis, dan kan ik mij best begrijpen, dat Lavenne kwa de vermoedens van hem had. Hij klopte weer eens, maar er kwam niemand. Savage trad nu uit de portiek naar bui ten en keek rond. Juist op dat oogenblik kwam een jongen, met een schop over den schouder den hoek van het gebouw om en bleef stokstijf staan op bet zien van den vreemdeling, Is je meester thuis, vroeg Savage. Nog vnor de boerenjongen kon antwoor den, hoorde Savage een stem achter zich Zeggen: De jongen is doofstom. Ik ben de mees ter hier en wie is u? Savage keerde zich om. r >ur was zachtjes acuter open gedaan en een man stond iu de deuropening een groote man bleek versuft U en een paar groote lichtblauwe ocgen. Hij had weinig haar, was blijkbaar van middelbaren leeftijd hij hield de deur open met een groote, witte, zacht hand, die blijkbaar niet voor zwaar werk werd gebruikt. Ik wou den heer de Vogue spreken, zei Savage. o spreekt hem nu. Ik hoor dat dit huis te huur is. Waar hebt u dat gehoord? In hotel te Groot Weston. in welk hotel? Den Rooden Leeuw, antwoordde Sa- vage, hlij dat hij gezjen had, dat het zoo heette. Nu, ik weet nog niet .of ik het doe. Hat spijt mij, want het huis bevalt mij goed zoo op het eerste gezicht. Nu ik toch hier ben, ik het misschien wel eens zien, al u 'rij uw plan mocht blijven om het te verhuren. Ja, nu u toch hier is kunt u wel zien wat er te zien is. In de twintigjarige ondervinding van Sa- vage, betreffende misdaden en misdadigers was hij wel tamelijk in staat om dat vreem de en soms vreeselijke cr- ri^gram te lezen: het <V--t van een mensch. Hij had on het gt richt 'e Vogue gelezen eerst schrik en afk" en de "Mach die er nu op ver scheen. misleidde hem niet. Dit is een man, met wien men voorzichtig moet zijn, dacht hij, en er is hier niemand op deze boerderij dan een doofstomme jongen, laat ik dus goed uit mijn oogen kijken, De Vogue ging hem voor het huis in. Dit zijn dc benedenkamers, zei hij, een deur rechts van de hal en een links open makend. die toegang gaven tot een zitkamer en een biblotheek vol boeken. In de biblio theek stond een gepakte reiszak op den vioer en een volgepakte city-bag. Savage iette op al deze bijzonderheden en volgde den ander die hem naar de keuken voorging en toen naar boven om de slaapkamers te zien. Toen zij het gehéele huis door geweest waren, ging de Vogue weer terug naar de zitkamer. Er stond een karaf sherry en een paar glazen er bij op de tafel. Mag ik u iets aanbieden, vroeg de forsche man, den stop van de karal nemend. Gaarne, zeide Savage, 't is hier in den winter zeker nog al vervelend? Men heeft zijn bezigheden, zei de Vogue, zichzelf ook een glas inschenkend, en in een gemakkelijke houding op de sofa plaats nemend. Ja, zijn bezigheden, zei de detective, den wijn langzaan) opdrinkend, terwijl hij den man onopgemerkt opnam. Ik zie, dat u veel boeken hebt en u schijnt litterair aan gelegd, Hebt u een verhandeling over de zebra geschreven? Ik heb boeken over de zoölogie ge schreven en ook over de zebra. Ik ben erg gevleid, dat u dit weet. Savage werd meer en meer van afkeer vervuld voor dien man met het oaffige ge laat. Het leek hem een door en door geweten loos man, zonder gevoel, die zich over geen enkele wreedheid druk zou maken. Toen Savage de vraag óver de zebra deed, was hel net of er iets in den man veranderde. Zijn bol bleek vadsig gelaat was iets levendiger geworden. Het leek of zijn gezicht plotseling met zweet overdekt was, maar toch beefde de hand niet die het glas vasthield. Als i 'l goed vindt, zal ik u nu de buitengebouwen en de stallen laten zien, zeide hij opeens. Hij stond op en ging Savage voor, de kamer uit, de gang door en de hal in, naar den achterkant van het huis. Ik heb veel gedaan voor het acclima- tiseeren van tropische dieren, zei de Vogue. In dat gebouw daarginds stond een paar maanden geleden nog een zebra, maar die kon op den duur niet tegen het klimaat en hij is gestorven. Ik heb hier nog een dier, wel niet tropisch maar kwaadaardig genoeg Hij deed een deur open en vertoonde een grooten tijger die aan een ring aan den muur vast zat, het beest grijnsde en rukte aan den sterken ketting. Kwaadaardig, zei de eigenaar, maar ik heb ze nog erger gehad en nu zal ik u, als u wil, nog een exemplaar laten zien, dat ik bezit. Het is een sinjeur uit West-Afrika. Hij deed nu d deur open van een gropte schuur. Het was er erg warm, doordat er een tamelijk groote petroleumkachel brand de en er heerschte een ondraaglijke mus kusgeur. Het einde van de schuur was afgezet met zware ijzeren stangen cn daarachter hurkte een bruinharig wezen. Het creatuur ging op eens rechtop staan toen de twee mannen binnen kwamen en toen bleek het een enorm groote gorilla te zijn. De aap zag cr neerslachtig en ontevreden uil; hij pakte een van de ijzeren staven en schudde dien zachtjes heen en weer. Savage merkte nu dat het rare geluid dat hij straks gehoorc" had, door dit dier werd gemaakt. Kom maar wat dichterbij, zei de Vo gue, ik wou u dit dier eens goed laten zien, Een rilling liep Savage over den rug, toen hij voelde dat de Vogue hem stevig bij den schouder vast greep. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6