Maszeuavla Honitf's izena Ma Uit de Pers. NIEUWE Derde Blad HAARLEMSCHE Vrijdag COURANT. 18 April 1924 Het gezantschap bij den H. Stoel Drama te Baarn. SPORT EN SPEL. VOETBAL. R. C. H. naar Luik. Om den „Gazette de Liege coupe. ENGELSCHE BEROEPSCLUBS IN NEDERLAND. De Olympische spelen. DAMMEN. RECHTSZAKEN. De Utrechtsche verduisterings zaak. Faillissementen in Nederland. RECHTSZAKEN. Het drama te Valkenswaard. De malversaties bij „Stad en Lande". ORDE EN ARBEID. De loonen bij de Spoorwegen. Een bouwstaking. Het conflict in de Textiel industrie. KERK EN SCHOOL. Indisch Missie-nieuws. Ingezonden Mededeelingen a 60 cents oer regeL Internationaal Eucharistisch Congres. Paaschcommunie van Eerherstel. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dubbele feestviering. De reizen van Duitschers in het buitenland. Emigratie-centrale Holland. LUCHTVERKEER. De wereldvlucht der Amerikanen. De wereldvlucht der Engelschen. Dat onder Christelijk-Historischen niet eenstemmig wordt geoordeeld in zake ons gezantschap bij den H. Stoel, blijkt uit „Nieuw Christelijk Leven," het jonge maand blad ter verspreiding van christelijk-histo- rische beginselen en waarin de heer F. Krul o.m. schrijft Ik wil voor niemand onder doen in het be weren, dat de R. K. in dit gezantschap zien een „politiek fortuintje" aan hun zijde, maar niettemin meen ik dat in Regeeringszaken toch ook eenige continuïteit moet heerschen. De Minister van Buitenlandsche Zaken acht schijnbaar het Gezantschap bij den Paus nog al van gewicht en waarom gaan onze Kamerleden daar nu telkens tegen-in? Minister van Karnebeek heeft het vertrou wen van de geheele Kamer, niet het minst van de C.-H. Kamereden. Zij immers be riepen zich ten opzichte van hunne houding tegenover de Vlootwet gaarne op het stand punt van dien Minister. In dit verband zou ik willen vragen maar waarom dan ook niet hetzelfde vertrouwen aan den dag gelegd ten opzichte van het standpunt van bedoelden bewindsman te genover „Gezantschappen Er zijn toch wel meer Protestantsche Mogendheden, zoo als Engeland en Duitschland, die daar te Rome bij den Paus een gezant hebben. Of die gezant nu altijd iemand moet zijn van Roomschen huize, daarover valt wel degelijk te twisten, maar overigens meen ik, dat onze C.-H. Kamerleden in het vervolg bij de be oordeeling van het Gezantschap bij den Paus een ietwat ruimer standpunt kunnen inne men. Zoodra een man als Minister Van Kar nebeek gaat zeggen „In het belang van ons land is de post bij den Paus niet meer nood Zakelijk," dan moet van een Nederlandschen vertegenwoordiger bij den Paus ook geen sprake meer zijn en dan twijfel ik ook niet, of de Roomsch-Kath. Kamerleden zullen zich dat „politiek fortuintje" spoedig zien ontfutseld. Laten dus de C.-H. Kamerleden in het vervolg den Minister van Buitenland sche Zaken deze perminente vraag voor leggen „Heeft ons land nog langer belang bij een Gezant bij den Pauselijken Stoel?" Blijkt het antwoord huns inziens niet steekhoudend, dan immers kunnen onze Kamerleden hetzelfde doen wat ze ditmaal opnieuw hebben gedaan, n.l. „een amende- ent tot opheffing" voorstellen, maar dan zal de reden tot indiening van het amende ment meer gegrond zijn, dan ditmaal het geval is geweest. Resumeerende kom ik tot de conclusie, dat de C.-H. Kamerleden ditmaal beter hadden gedaan om geen amendement voor te stellen en ik doe derhalve ook niet mee aan de dank betuiging door ds. Van Hoogenhuyze gericht aan de Kamerclub „voor dit bewijs van hand having van het Protestantsch karakter der natie." ffilirTiTil Een rumoerige raadsvergadering. Men meldt ons Op verzoek van de drie leden van de S.D. A.P.-fractie kwam Donderdagmorgen de gemeenteraad van Baarn in een spoed- eischende vergadering bijeen, in verband met het in deze gemeete plaats gehad heb bende drama in een nachtverblijf van het politiebureau. Het lid dier fractie, de heer F. S. Noordhoff, had den Raad verlof ge vraagd met betrekking tot het gebeurde de de volgende vragen tot den Burgemeester te mogen richten 1. Is de Burgemeester bereid den Raad mede te deelen, of dezer dagen in het arre stantenlokaal der gemeente een gedetineerde is gestorven 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de Burgemeester dan bereid, mede te deelen, hoeveel tijd ver moedelijk is verloopen tusschen het oogen- blik, waarop bovenbedoelde gedetineerde het laatst door of namens de politie is bezocht en het tijdstip van het overlijden 3. Indien het antwoord op de tweede vraag niet 'volledig geruststellend kan zijn, is de Burgemeester dan bereid A. mede te deelen, welke disciplinaire maatregelen tegenover eventueele nalatigen zijn, c.q. zullen worden genomen B. Onverwijld al die maatregelen te nemen, bijv. door onmiddellijke buiten dienst— stelling van eerder genoemd arrestanten lokaal, waardoor herhaling van het gebeurde eens en vooral wordt voorkomen en de goede naam onzer gemeente niet opnieuw in op spraak gebracht De voorzitter Burgemeester G. C. J. van Reenen zei de, naar aanleiding van dit bij den Raad ingekomen verzoek, dat hij zich zeer goed kan voorstellen dat een levendige be langstelling bestaat, om omtrent het gebeur de een en ander te weten te komen. Het leek hem echter niet juist gezien een nieuw element van sensatie in deze toch al sensa- tioneele zaak te brengen. Daar komt bij dat spr. op het standpunt staat, en daarvan blijk heeft gegeven, dat te dezer zake geheimzin nigheid niet in#het belang der gemeente is. Hij heeft met d'e grootste openhartigheid de pers zoo volledig mogelijk ingelicht en daar door is hij er vrijwel in geslaagd de gemoede ren te kalmeeren. De aanvragers van deze interpellatie hebben zich zijns inziens er geen rekenschap van gegeven, of deze inter pellatie wel noodig was. Spr. althans kan in deze zaak niet veel nieuws meer mede- deelen. Dan is er nog de vraag nu de Justitie de zaak in onderzoek heeft, inmenging van den Raad wel gewenscht is. Spr. meent dat waar hij als hulpofficier van Justitie nauw bij den arbeid van de Justitie betrokken is, het ongewenscht is als de Raad van hem ver langde op dit onderzoek vooruit te loopen. Spr. concludeert dat deze interpellatie overbodig is omdat door hem de zaak vol doende reeds is toegelicht zij is niet in het belang der gemeente, omdat daardoor te veel sensatie wordt gewekt, en zij is onge wenscht uit Justitieel oogpunt. Voor den Raad is ten deze geen taak weg gelegd en dit college zal wijs doen het ver lof niet toe te staan. Mochten er raadsleden zijn die omtrent het gebeurde iets hebben te vragen omdat zij zijn meening dat door een uiteen zetting van de zijde van spr. het algemeen belang gediend kan worden, dan zal spr., ofschoon hij het niet noodig acht, zulk een uiteenzetting geven. De heer Noordhoff, (S.D.A.P.) zeide zijn verzoek, om hier een interpellatie te mogen houden, te handhaven. Hij vond den gang van zaken, welken de Burgemeester wil vol gen, bedenkelijk. Wij komen hier niet om sensatie te verwekken, maar de burgerij van Baarn heeft er behoefte aan, geruststellende mededeelingen te vernemen. De heer Dijxhoorn (C. H.) meende dat de interpellatie gedeeltelijk te vroeg en vóór een deel te laat was. Voor het meerendeel zijn de vragen reeds zoo publiek beantwoord, dat de interpellatie overbodig is. De voorzitter bracht hierna het voorstel om het verlof tot het houden van een inter pellatie te weigeren, in stemming, het wel werd aangenomen met 95 stemmen. Na dit besluit, dat bij de Sociaal-Demo craten hevige opwinding veroorzaakte, vroeg de heer Noordhoff het woord om, naar hij zeide, een voorstel te doen tot het nemen van maatregelen tot verbetering van het arres tantenlokaal. Hij betoogde daarbij dat als gevolg van de onhoffelijke houding van den Raad, het tafellaken tusschen zijn fractie en de partijen van rechts voor goed is door gesneden. De voorzitter wees den heer Noordhoff erop, dat zijn voorstel overeenkomstig het bepaalde in het reglement van orde, niet in behandeling kon komen, waarop de heer Noordhoff opgewonden te kennen gaf dat hij zich noch door den Burgemeester, noch door den 'Raad in den hoek zou laten du wen. Als hij thans zijn voorstel niet mocht doen, dan zou hij opnieuw een spoedverga dering op hedenmiddag te houden, aanvra gen. Daarop ontstond een hevige woordenstrijd tusschen den Voorzitter en de Sociaal-De mocratische Raadsleden, waarbij een der laatstgenoemden steeds met stemverheffing riep „Onze interpellatie is vermoord 1" Na daartoe een wenk te hebben gekregen, vroeg tenslotte de heer Noordhoff een uiteen zetting omtrent het werkelijke drama. De voorzitter zeide daartoe bereid te zijn, en deelde daarop de feiten mede, die meeren- deels in de pers reeds zijn gepubliceerd. Hij wees er daarbij op, dat thans bepaaldelijk is voorgeschreven, dat de nachtverblijvers over gedragen moeten worden aan de opvolgers, waarvan in het register melding moet worden gemaakt. Verder moet eenige malen 's nachts controle worden gehouden, en daaromtrent den volgenden dag aan den dienstdoenden inspecteur worden gerapporteerd. In het onderhavige geval had de betrokken wachtcommandant niet in het register geke ken, doch hij verklaard niet geweten te heb ben, dat dit was voorgeschreven. Alle agen ten zijn echter bekend met het inschrijvings voorschrift. Behalve de nalatigheid van den wachtcommandant, die niet in het register heeft gekeken, en desniettemin heeft ver meld „Geen nachtverblijvers", zijn er nog andere ongelukkige omstandigheden ge weest, waardoor het mogelijk is geworden, dat het verblijf van dien ongelukkigen zwer ver niet is opgemerkt. In de eerste plaats had de man brood bij zich en behoefde dus geen eten te ontvangen van de concierge, waardoor hij ook aan de aandacht van den concierge is ontsnapt. Vervolgens is de zwerver om zes uur in den middag bij dag licht nog, binnengelaten, zoodat ook de ge heele avond geen licht heeft gebrand. Spr. deelde daarop mede, dat hij bij het nemen van geluidsproeven ontdekt heeft, dat op verschillende plaatsen het geluid van den zwerver, als hij hard had geschreeuwd, wel gehoord had moeten worden. Dan wees hij erop, dat de geneesheer, die de sectie op het lijk heeft verricht, slechts bij de doods oorzaak heeft vermeld, dat de man is over- (eden zonder geneeskundigen bijstand. Een andere oorzaak wordt niet gemeld, noch het tijdstip van het overlijden. Bij de sectie is evenwel niets gevonden, dat duidt op 'n ziek te, voorloopig schijnt het den professoren ook niet toe, dat het een lijk is van een persoon, die op 25 of 26 Maart is gestorven wel was de maag leeg. De Justitie zal nu hebben uit te maken, of de man al of niet door de nalatigheid van het politie-personeel is gestorven. Spr. wilde erop wijzen, dat dit bij de Justitie nóg in het geheel niet vaststaat. Dit neemt niet weg, dat spr. den wachtcommandant, hangende het justitieel onderzoek, geschorst heeft. Het overige personeel gaat z.i. vrijuit. Verder deelde spr. nog mede, dat in het nachtver blijf Op vijftien Maart de laatste nachtverblij- ver is geweest en op 20 Maart was alles schoon. Wat nu de te nemen maatregelen ter voorko ming betreft, wees spr. erop, dat thans veilig feitelijk geen maatregelen meer behoef den genomen te worden, omdat het gebeurde zoo een schrik heeft veroorzaakt, dat het po litiepersoneel in het vervolg wel beter zal op passen. Toch heeft hij ingrijpende maatre gelen getroffen. De bestaande nachtverblij ven heeft hij buiten dienst gesteld. Alle nac htverblijvers zullen in het vervolg in het politiebureau worden onder gebracht, waar zij gehoord kunnen worden. Hij hoopt spoe dig na overleg met den architect, nieuwe nachtverblijven in het bureau te laten bou wen. Voor het oogenblik is de hoofdzaak, dat thans de nachtverblijvers in het politiebu reau zullen worden ondergebracht in lokalen, waar electrische bellen aanwezig zijn, zoodat zij zich altijd absoluut hoorbaar kunnen ma ken. Overigens meende hij te mogen con- stateeren dat ook de bestaande toestand, bij behoorlijke naleving van de voorschriften, niet verkeerd was, maar dat het drama is toe te schrijven aan nalatigheid. Hij eindigde zijn uiteenzetting met te verklaren, het buiten gewoon te betreuren, dat Zooiets in de ge meente Baarn was gebeurd, maar voêgde hij er aan toe wij zijn allen feilbaar. La ten wij niet te hard oordeelen over den nala tigen politieman, die door het gebeurde toch al zoo zwaar getroffen is. Tenslotte betuigde hij zijn deelneming met het ongelukkig lot, houden. dat het slachtoffer, in deze geschiedenis ge troffen heeft. HET STRAATVERKEER IN LONDEN. In het orgaan der Ned, Reisvereeniging „Reizen en Trekken", komen eenige nut tige opmerkingen voor, ten opzichte van het straatverkeer in de Engelsche hoofdstad en op welke wijze 'men zich door de drukten der straten aldaar, kan heenwerken. De schrijver wijst er op, dat men zich van het verkeer in Londen over 't algemeen een verkeerde voorstelling maakt. „Hebt ge tijdens uw verblijf in Londen het geluk uw kamers bijv. in een noord-wes telijke of noordelijke voorstad te krijgen, dan zal, u de bijna dorpsche stilte der straten met uitzondering van den hoofdverkeersweg ongetwijfeld verbazen. En zelfs wanneer ge u begeeft in het woelige hart van 't West End, in Oxford Street, Regent Street, Picca dilly of Shaftesbury Avenue, waar de reali teit de schrikbeelden uwer imaginatie meer nabij komt, zoo niet overtreft, kunt ge u in een ommezien uit het wanhopigste gewemel in betrekkelijke rust verplaatsen. Slaat slechts de eerste de beste zijstraat in en ge laat terzelfdertijd het sidderende, zwoegende Londen achter u, Zelfs bij de Bank, dien voorhof tot de -City, waar rusteloosheid heerscht zoolang de werkdag duurt, kunt ge plots een bijna verlaten, nauw, bochtig straatje ontdekken met knusse winkeltjes hier en daar en een slaperig, oud geveltje, dat een beetje voorover leunt, alsof het, op geschrikt uit zijn gedoezel, luistert naar het onderdrukte gezoem van het nabije jachtige leven. Bevindt ge u echter in een drukke straat, blijft dan zooveel mogelijk aan de linkerzij. Is het om de een of andere reden wensche- lijk, dat ge op het rechtsche voetpad loopt wandelt dan ook aan den rechtschen, d.v/.z aan den huizenkant daarvap. Blijft met mid den op het trottoir plotseling staan, vooral niet als ge met een gezelschap aan het kuieren zijt, want ge stremt daarmede natuurlijk on middellijk het verkeer. Bij een uitstalraam of in het portiek van een winkelzaak kunt ge rustig het gewriemel staan aanschouwen daar zijt ge niemand in den wegmits uw contemplatie niet al te lang duurt 1 Bedenkt bij het oversteken van een straat dat het verkeer met de uiterste striktheid links wordt gehouden en ge dus, althans wat het kruisen van de eerste helft der straat tot aan den vluchtheuvel in het midden betreft, slechts met voertuigen uit één richting hebt te maken tevens, dat het raadzaam is slechts op dit punten waar een vluchtheuvel ylak te genover u opdoemt als baken van veiligheid den verkeersweg over te steken. Wacht op den vluchtheuvel tot ge u hebt vergewist, dat ook het tweede deel der straat veilig is hetzij dat de machtige arm van den blindelings gehoorzaamden „Bobby" het verkeer tot stilstand heeft gebracht, hetzij dat ge eerst op behoorlijken afstand van u ver wijderd voertuigen op komst ziet. De Londenaar is zóó aan het gerij gewend geraakt, dat hij zich op een draf tusschen rij dende auto's en lorries) bussen en karren doorwringt. Het lijkt een heel amusant en onschuldig vermaak "als ge hem dat ziet doen nochtans is het raadzaam aan die sport geen deel te nemen, tenzij ge er prijs op stelt uw naam in de kranten vermeld te hebben in de dagelij ksche ongevallenlijst. Maakt op de allerdrukste punten, bij de Bank en Mansion House bijvoorbeeld, ge bruik van de ondergrondsche tunnels, die in alle windrichtingen onder het plein door leiden. Tracht nooit een druk stratenkruispunt diagonaalsgewijs over te steken, doch kruist van hoek tot hoek. Het duurt wel wat langer, maar een lijnrechte tocht zou nog veel meer van uw tijd kunnen vorderen 1" Evenals verleden jaar heeft R. C. H. ook nu weer een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan het voetbal-tournooi, dat jaarlijks te Luik georganiseerd wordt. Kon het vorig jaar aan deze invitatie wegens de Kam- pioens-drukte geen gehoor gegeven worden, ditmaal is 't anders en .zullen onze stadgenoo- ten meekampen in deze internationale wed strijden-reeks. Daartoe vertrekt 't elftal ver gezeld door 2 reserves en drie bestuursleden Zaterdag 19 April om 12.40 uur uit Haarlem. De wedstrijden worden gehouden in 't schit terend gelegen stadion van de „Standard Club Liégeois," waar ook de internationale ontmoeting Belgie-Denemarken heeft plaats gevonden. Oorspronkelijk zouden vier landen te Luik vertegenwoordigd zijn, t. w. Frankrijk, Engeland, Belgie en Nederland. Doch de „Red Star" (Parijs) heeft bericht van verhin dering gezonden, waardoor thans twee engel sche amateur-élftallen zullen komen: de Clap ton Footbal Club de winnaars van den En- gelschen Amateur Cup en de Tuffneel Park F. C. beiden spelende in de Isthmian League. Ook de genoemde Standard neemt aan dit grootsche sportfestyn deel, hetwelk dan ook in alle opzichten hoogst belangrijk belooft te worden. Dit tournooi, dat in Belgie zoo'n groote populariteit geniet, is in Holland slechts wei nig bekend. Daarom zal ik er in het kort iets over meedeelen. De Coupe „un superbe objet d' art" noemen de Belgen het, werd in 1914 uitge loofd door de Gazette de Liège. De eerste maal droegen de wedstrijden een nationaal karakter en namen er aan deel F. C. Lié geois F. C. Tilleur Union Saint Gilloise; V. C. Bressoux en de Standard Club Liégeois. De geduchte en populaire Brusselsche Union genoot de eer den Beker te kunnen meenemen Door den grooten oorlog werd de Coupe niet meer verspeeld voor 1921. In dit jaar werden de wedstrijden internationaal. Behalve de Belgische vereenigingen F. C. Grivegnée, F. C. Bressoux en de Standaard, dongen ook mee Sparta (Rotterdam) en de Cercle Athleé tique Généraux (Parijs). Na een spannende kamp wist Sparta in de finale met 21 over de Parijsche club te zegevieren. Maar vooral aan het in 1922 gespeeld tournooi bewaren de Belgen de levendigste herinneringen. Ook nu weer had dezelfde Parijsche vereeniging ingeschreven en be halve de Standard verschenen ook in het strijdperk de Unione Sportiva Novèse, kampioen van Italië en de A. F. K. Versovice uit Tsjecho Slowakye. Na interessante wed strijden wisten de Luikenaren voor het eert den Beker te bemachtigen door na ver lenging met 21 van de Frknschen te winnen, 't Was dan ook wel een teleurstel ling, toen in 1923 op het laatste oogenblik door verschillende omstandigheden de Beker niet verspeeld kon worden. De verwachtingen voor dit jaar zijn dan ook weer hoog gespannen. Laten de Haar lemmers bij voorbaat van het groote belang eze wed trijdên. doordrongen zijn, want behalve den naam hunner vereeniging, hebben zij eveneens de eer van ons landhoog te Wij wenschen hun veel succes toe in Luik en vertrouwen, dat bij hun terugkeer op 22 April, zij de Gazette de Liège-Coupe mee naar Haarlem zullen brengen. H. B. C. II—LEIDEN I, De voor den 2cn Paaschdag vastgestel de wedsfrijd LeidenH. B. C. II is omge zet en wordt nu gespeeld op Zaterdag avond a.s. om half zeven aan den Heeren- weg. Een goede gelegenheid dus voor de Heemsteders om met het le klasse voetbal van den D. H. V. B. kennis te maken. Hopen wij dan ook dat velen dezen wed strijd, die vermoedelijk een Leidensche overwinning brengt, zullen volgen. HOLLAND-BELGIË. Het Selectie-comité heeft de volgende spelers aangewezen om België in den Bel gië—Holland-voetbalwedstrijd van 27 Apr. a.s. te vertegenwoordigen: Doel; De Bie (Racing C. B.)achter: Swartenbroeckx (Daring C. B.) en Ver beek (Union St. Gilloise); midden: Pels- maecker en André Fierens (Beerschot en A. C.) en Schelstraete (C. S. Brugois) voor: Coppee (Union St. Gilloise), Grim- manprez (Racing uit Gent); Larnoe en Thys (Beerschot A. C.) en D. Bastin (Ant werp F. C.). De voorhoedespelers Houet en Gilles zijn dus vervangen door Bastin en Thijs. Vooral de wederopname van de vlugge Bastin schijnt om een flinke versterking aan de Belgische voorhoede te beteekenen. Lefevre en Denis zullen met den snellen Antwerpenaar heel wat meer moeite heb ben dan den vorigen keer met Houet. Van Ajax is het initiatief uitgegaan om hier enkele beroepselftallen te introducee- ren. De Tel. meldt thans dat behalve Bolton Wanderes ook Leeds United naar hier zal komen. Leeds United is no. 1 der 2e league en zal waarschijnlijk het volgende seizoen in de hoogste afdeeling uitkomen. Behoudens goedkeuring van den Engel- schen Voetbalbond, welke bereids is aan gevraagd, is de komst dier beide elftallen naar ons land verzekerd. De betrokken clubs zelf hebben reeds de voorwaarden geaccepteerd. Het ligt in het voornemen het volgende fraaie programma af te werken: 14 Mei: Amsterdam (Ajaxterrein) oefen wedstrijd Ned. Olympisch elftalLeeds United. (Hierover worden met 't N. V. B.- bestuur nog onderhandelingen gevoerd). 18 Mei. Amsterdam (Ajax-terrein) Ajax —Leeds United. 21' Mei. Amsterdam (Ajaxterrein) Ajax-- Bolton Wanderers. 25 Mei. Amsterdam: Exhibition-wedstrijd Bolton Wanderers—Leeds United. 29 Mei: Rotterdam: SpartaBolton Wanderers. De lotingen voor de ronden. Bij loting tusschen de 23 deelnemende landen zijn, om tot de competitie van zes tien te komen, voor de eerste ronde ne gen landen vrijgesteld, namelijk Holland, Roemenië, Bulgarije, Ierland, Luxemburg, Letland, België, Egypte en Frankrijk. Bij de eerste ronde zullen uitkomen op 25 Mei: Italië tegen Spanje. Amerika tegen Estland. Tsjecho-Slowakië tegen Turkije. Zwitserland tegen Litauen. Op 26 Mei: Hongarije tegen Polen. Joego-Slavië tegen Uraguay. Portugal tegen Zweden. De loting voor de tweede ronde zal Mei des avonds 7 uur plaats hebben. De „Haarlemsche Damclub II" Kam pioen der Noordelijke 2de Klasse-com petitie. Dinsdagavond j.l. speelde het tweede tien tal der „Haarlemsche Damclub" haren laatsten competitiewedstrijd tegen het eerste tiental der Damclub „Bussum", in het club lokaal der Amsterdamsche Damvereeniging „Van Embden". De gedetailleerde uitslag van dezen wed strijd volgt hieronder 1. H. Boks—C. Hovius 2. J. B. Sluiter—J. Knecht 3. C. J. van Wijk—J. Hovius 4. H. GreeuwA. W. v. d. Waay 5. J. Wielenga—J. Bode 6. J. PoppenP. Schaap 7. K. Leibrandt—R. van Dijk 8. R. H. Rooda—E. v. d. Hoek 9. J. P. van EykJ. Mulder 10. W. J. A. Matla—P. Konig 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 0—2 Totaal voor Haarlem 14—6 De eindstand der Noordelijke 2de Klasse, competitie van den Nederlandschen Dam- bond is thans als volgt Haarl. Damclub II 8 7 0 1 10258 Gezellig Samenzijnll 8 7 0 1 9862 Joz. Blankenaar II 8 6 0 2 9763 Damv. Zaterdagm. I 8 6 0 2 8971 D. O. S. II Van Embden II Zaanstreek II T.A.V.E.N.U. I Damclub Busssum 1 8 1 0 7 53—107 8 3 1 4 75—85 8 2 2 4 76—84 8 1 1 6 68—92 8 1 0 7 58—102 De reserves der „Haarlemsche Damclub" hebben dus, evenals het vorig jaar, het Kam pioenschap der Noordelijke 2e Klasse be haald, zij het dan ook met een zeer gering verschil op No. 2. Thans moeten zij voor het 2de klasse kam- oioenschap van Nederland spelen tegen de Bossche Damclub I uit 's Hertogenbosch, de Damvereeniging W.Z.D.V. I uit Arnhem en tegen de kampioenen der Zuidelijke afdeel- ling (Den Haag/Rotterdam). De arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde mr. J.A, Rosenveldt, advocaat en procureur te Utrecht, tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorar rest, wegens het plegen van verduistering van 5 a 6 duizend gulden. De eisch was één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. T. Muller Massis uit Amsterdam, had vrijspraak gepleit. Naar vernomen wordt, zal mr. Rosen veldt van dit vonnis in hooger beroep gaan en voor het gerechtshof te Amsterdam we derom door mr. Muller Massis verdedigd worden. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de af- geloopen week, eindigende 18 April, in Ne derland uitgesproken 92 faillissementen, te gen 67 .faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 April 1924 1435 faillissementen tegenover 1246 over t zelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Gerechtshof te Arnhem veroordeelde mevrouw Desmet, wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haar man tot een gevangenisstraf van 3 jaar onder aftrek der totale preventieve hechtenis, met last tot haar gevangenhouding. de' DIRECTEUR TOT 9 MAANDEN VEROORDEELD. De heer H. in 't V., ontslagen directeur van „Stad en Lande" te Groningen, die we géns verduistering en valschheid in geschrif ten heeft terecht gestaan, is Donderdag ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was één jaar. De nieuwe tekst van art. 36. Naar de Tel,, verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan het personeel medegedeeld dat het bekende Art 36 van het R. D. V als volgt is gewijzigd. „Verlaging van eenmaal toegekende be zoldiging anders dan als gevolg van wij ziging of aanvulling van dit treglement of vervanging van dit reglement door een nieuw of als gevolg van het vaststellen, wijzigen of doen vervallen van een kring, \ls bedoeld in art. 34, eerste lid, vindt riet olaats dan a) bij benoeming tot een andere be trekking met schriftelijke toestemming van den betrokken persoon of overeen komstig het oordeel der commissie van advies b.) ingeval van wijziging van bezoldiging Joor verandering van woonplaats of van ■standplaats c.) in geval van grond op wettelijke be palingen betreffende verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen een schadeloosstelling van geldelijken aard is toegekend, als wanneer de bezoldiging, al dan niet bij benoeming tot een andere be trekking, met het bedrag dier schadever goeding kan worden verminderd. Ingeval van wijziging of intrekking der schade loosstelling wordt de vermindering her zien of ingetrokken. d.) bij wijze van straf ingevolge de be palingen van dit reglement." Bij de firma Kossel te Rotterdam, die aan de Putscheboscht een serie betonwoningen bouwt, is een staking uitgebroken onder de timmerlieden en cementwerkers, in totaal 186 man. De oorzaak is te zoeken in den z.g. cellenbouw. Toen het Dinsdag regende, wilde de bouwer de timmrelieden aan z.g.n. droogwerk zetten. Dezen weigerden, dit werk te verrichten, daar zij liever 70% regen- geld wilden hebben zonder arbeid te verrich ten, dan 100% loon met het verrichten van droog werk. De firma weigerde nu de 70% uit te betalen. De timmerlieden staakten, waarop de cementwerkers zich solidair ver klaarden. Bij het werk, dat door eenige mees terknechts wordt voortgezet, wordt gepost Uit Enschede wordt gemeld: De Donderdag ten stadhuize gehouden conferentie der bij het textielconflict be trokken partijen met den Rijksbemiddelaar oud-minister Van IJsselstein. is om half 4 des middags uiteengegaan, zonder dateenig tastbaar resultaat bereikt is. In ieder geval kwam men niet tot het formuleeren van een bepaald bemiddelingsvoorstel. De patroons en ook sommige arbeidersorganisaties ver klaarden voorts niet verder te kunnen gaan, alvorens te hebben gesproken met hunne cemmittanten. De werkgevers zullen waar schijnlijk Woensdag vergaderen. De ver schillende partijen hebben den heer Van IJsseltein toegezegd hem op de hoogte te zullen houden. 26 April a.s. zullen de volgende missiona rissen met hef s.s. „Johan de Wit" naar Indië vertrekken Voor Java de Eerw. Br e 'ers uit Ou 'e bosch, Br. Wilhelmus, die nier een jaar met verlof verbleef, en de Eerw. Broeders Hono- ratus en Rudolphus, die voor het eerst naar de Missie gaan. De Eerw. Vader Timotheus, Overste der Congregatie van de Broeders, van den H. Aloysius, te Oudenbosch, zal met hen mee gaan, om een visitatie-reis te doen in de hui zen dezer Congregatie, te Batavia, Soerabaja en Semarang. Voor Pontianak, Borneo, vertrekken de Eer waarde Broeders van Huybergen, n.l.: Br. Rudolphus, Bertrandus, Rufinus, Edmundus, Gonzaga. Br. Rufinus zal gaan naar Singkawang en Br. Matunus zal naar Singkamang overge plaatst worden naar Pontianak, om daar over ste te worden. 1 Juli zal door de Missie de Gouverne- ments-HolIandsch Chineesche school wor den overgenomen. Het is daarom dat twee Eerw. Zusters uit Veghel, n.l. Zr. Jacobi en Zr. Angelina ook met deze gelegenheid naar Pontinak zullen vertrekken. Verder vertrekken op dien datum en met dezelfde boot de eerste zes Zusters van Etten, om in Sambas op de Westkust van Borneo, zich aan het Missiewerk te gaan wijden. De uitverkorenen zijn: Zr. Roza, Zr. Eudoxia, Zr. Leontine, Zr. Sophie en Zr. Elisabeth. 21 Juni a.s. zullen met het ss. De Prins der Nederlanden, wederom naar hunne Missie in Borneo terugkeeren, de WEerw. Paters Amundus en Marius en den Eerw. Broeder Alexius, die met een jaar verlof in Holland geweest zijn. In het begin van Juni of wel 21 Juni zullen de nieuwe missionarissen voor Banka en Bil- liton vertrekken de Eerw. Paters der H.H. Harten Mgr. Herckenrath, Apostolisch Pre fect, en de Eerw. Paters v. Soest en van Meijer met één Eerw. Broeder. Uit de West. Met het ss. „Van Renselaer" keerde terug uit Curasao de Eerw. Algemeene Overste van Schijndel, Zr. Theodora en de Eerw. Zuster Matheo, die haar vergezelde. Van Sta. Roza, 'n eiland in onze West, kwam mee als postulante, mej. J. Meijer. koud gegeten, mét ge kookte versche of ge droogde vruchten, zooals appelen, pruimen, peren, abrikozen, is een heerlijk gerecht. De le eiding is eenvoudig en n et duur. Let er echter op, dat U hiervoor steeds gebruikt de echte ■was De slnitzege'.s op de pakjes garandeeren de echtheid. th* Van het St. Elisabeth's Gasthuis repatri eerde de Eerw. Zuster Christiana. Met 't ss. „Crynssen," arriveerden de Eerw. Fraters Augustinus, die 22 jaar, Theobal- dus, die ook 22 jaar, Gerontius, die 19 jaar en Canatus, die 14 jaren werkzaam gewees' zijn. („Msb.") (Officieel). De penningmeester van het a.s. Intern. Eucharistisch Congres schrijft ons „Met een allervriendelijkst schrijven zendt een ons geheel onbekend persoon uit Zacos (Egypte) aan het Locaal Comité een gift van f 25.ter bestrijding van de onkosten van het a.s. Congres. Voorwaar een daad getuigend van grooten godsdienstzin en een voorbeeld zeker aan sporend tot navolging." Pater Joachim s.s.c.c. te Ginneken schrijft ons De zeer talrijke leden van het Genootschap der Paaschcommunie van Eerherstel, die op zich namen, zonder zich nochtans op zonde te verplichten, ieder jaar, buiten hun eigen Paaschcommunie, gedurende den Paaschtijd minstens eene H. Communie van Eerherstel te doen met het inzicht, hierdoor de plaats te vervangen aan het Eucharistische F eest- maal van een dier ongelukkige katholieken, die hun Paaschplicht niet vervullen, herinne ren wij te dezer gelegenheid dringend aan dezen eere-plicht. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de Paters der H.H. Harten te Ginneken, alwaar ook inschrijfbewijsjes met statuten gratis ver krijgbaar zijn. Kloostercommuniteiten kun nen zich collectief laten inschrijven. Te 's Hage zal, blijkens mededeeling van het comité voor volksfeesten, de verjaardag van prins Hendrik tegelijk gevierd worden met dien van prinses Juliana. Aanstonds toen bekend werd, dat de Duitsche regeering besloten had tot een heffing van 500 goudmark voor een reis naar het buitenland voor eiken Duitscher, die zich buiten Duitschland wenschte te bege ven, heeft de Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort bij de regeering te Berlijn tegen dit voorstel geprotesteerd. Dit protest werd gesteund door de Frankfurter Handelskamer te Frankfurt. De Neder landsche Kamer van Koophandel voor Duitschland is er nl. van overtuigd, dat deze belasting zeer nadeelig moet werken op het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer en in een tijd als deze, waarin toch reeds zooveel onvermijdelijke belemmeringen voor den l andel en de industrie Zijn ontstaan, aller minst gewenscht is. Zooals reeds bekend, is de Duitsche re geering in zooverre op haar aanvankelijk besluit teruggekomen, dat een reeks van uitzonderingsgevallen is vastgesteld. Uit de practijk zal in de naaste toekomst moeten blijken of deze uitzonderingsgevallen de ge- wenschte resultaten opleveren. Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdag te 's 's-Gravenhage een conferentie plaats hebben tusschen de vertegenwoordigers van de re geering en de Wethouders voor maatschappe- lijken steun uit Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht, resp. de heeren Vos, Drees, Nivard en Smulders, met betrekking tot de regeling met de Emigratie-Centrale Holland. Vermoedelijk zal de regeering een voorschot geven van f 75.000, aangezien de gemeenteraden te Utrecht en Rotterdam niet tot financieelen steun bereid bleken te zijn. Komt een regeling tot stand, dan zal het te Amsterdam genomen raadsbesluit om een voorschot van f 25.000 toe te staan, waar schijnlijk weer ongedaan gemaakt worden. De leider van de Amenkaansche vliegers Martin heeft een noodlanding met zijn toe stel moeten maken nabij Kislavik in Alaska, toen men onderweg was naar Chignik, waar de andere aviateurs zijn aangekomen. Men gelooft, dat Martin veilig is geland. De commandant van het luchteskade1 MacLaren, die met zijn metgezellen een vlucht om de wereld tracht te volbrengen, is in het Atheensche „Phalarum Aerodrome" geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9