Sport- en wedstrijden. Uit het Roomsche Voetbalkamp D. H. V. B. N. V. B. ZWEMMEN. SCHAKEN. DAMMEN. LUCHTVERKEER. LEGER EN VLOOT. KERK EN SCHOOL. De R.-K. pers en de R.-K. V oetbal ver eeniging. R. K. F. Overzicht. R. K. Sportvereeniging Comb. Geel-ZwartWesten. R.K.V.V. „Victrix." R.K.V.V. „Geel-Wit." R.K.V.V. „B. S. M." N ederlan dDuitschland FrankrijkZuid-Nederland Haarlemsche Voetbalbond. Haarlem-Wimbledon. Haarlemsche zwem- en Poloclub „De Waterratten." Schaaktournooi te New-York. De Olympische feestavond in Zandvoort. BINNENLANDSCH NIEUWS. Verkoop van versch brood vóór 10 uur. Leening Roterdam in New-York. VERKEER EN POSTERIJEN. Kwitantieverzendingen enz. naar Duitschland. De luchtvaart in Ned.-lndië. Militair strafproces-recht. Kroonjuweelen van Pontianak verduisterd. LMDIOUW EN VISSCHERIJi INGEZONDEN. Het drama te Baarn. GEMENGD NIEUWS. Prachtig afgeloopen. Wonder-olie. Uit het Tuinbouwbedrijf. nternationaal Eucharistisch Congres, Belangwekkende bekeering. Gemeld wordt, dat de Noorsche letterkun dige, mevrouw Sigrid Undset, tot het Katho licisme is overgegaan. Het is naar aanleiding van de Districts vergadering dat wij nog eens op bovenstaand onderwerp terugkomen. In minder vriendelijke bewoordingen heb ben enkele afgevaardigden zich op die bij eenkomst uitgelaten over de medewerking welke de N. H. Crt. aan de R. K. Voetbal beweging verleent. De goeden niet te na gesproken moeten wij er nu nogmaals op wijzen dat juist de medewerking van de vereenigingen zoo geweldig veel te wenschen over laat. En die moet er toch in de allereerste plaats zijn. Nog niet zoo lang. geleden verzochten wij in deze kolommen nog eens om aller medewerking. Het gevolg hiervan is geweest, dat wij van verschillende vereenigingen hun officieel meuws ter plaatsing kregen. Hoewel dit natuurlijk niet de bedoeling was, hebben wij het meerendeel dezer be richten geplaatst, ondanks het feit, dat derge lijke stukjes maar voor een heel gering deel van onze abonne's hun volle waarde hebben. De N. H. Crt. is nu eenmaal geen officieel orgaan. Waar ons verzoek eigenlijk om ging, nJ. uitslagen en korte verslagen der wedstrijden, heeft onze zooveelste poging vrijwel gefaald. Dit is jammer. Met medewerking van alle vereenigingen uit Haarlem en Omstreken is de N. H. Crt. bereid den R.K. voetballers een sportrubriek te geven, welke tot inde puntjes is verzorgd. Maar nog eens: de medewerking de rver eeniging moeten dan algemeen zijn. Het is misschien vervelend voor hen, over wiens medewerking wij niet te klagen hebben, er ap te moeten wijzen, dat het alleen dan goed ran worden. Het is toch niet mogelijk b.v. competitie- tanden tijdig te publiceeren, wanneer niet .teeds op Maandagochtend de uitslagen aan ons bekend zijn. Neen, de voormannen der R.K. Voetbal beweging, die werkelijk meenen reden tot klagen te hebben zijn bij ons-aan het ver keerde adres en behooren liever die klachten te richten tot hun onmiddellijke omgeving. Altb wanneer zij niet de naieviteit bezit ten a een der afgevaardigden die meende, dat N. H. Crt. naar alle wedstrijden, van den D.H.V.B. eigen verslaggevers behoorde te zenden. Commentaar is hier overbodig. Het seizoen loopt nu ten einde. Over eenige maanden slechts wordt weer opnieuw begonnen. Wij stellen ons voor, reeds bij den aanvang van het seizoen 1924/25 de R. K. sport nog meer uitvoerig te behandelen. Nogmaals vragen wij de medewerking hier voor van H.H. Secretarissen. Die medewerking bestaat in het opgeven der uitslagen en het schrijven van verslagjes niet te lang der voornaamste wedstrij den. Alles op Zondagavond posten. Onkosten worden gaarne vergoed. Laten de. R. K. voetballers nu toch be grijpen, dat het ook hun belang is. Voor den aanvang van het nieuwe seizoen worden de vergaderingen gehouden. Men kan dan dit punt op de agenda plaatsen. Onder uwe leden is er toch zeker wel één, die het zaakje kan opknappen. En wanneer we tiafi in September a.s. de zaken goed voor elkaar hebben, willen we wel eens met de heeren spreken, wanneer ze meenen, dat er iets niet in orde is. Uwe beweringen op de Districtsvergade ring, welke, voorzoover ze beoogden de weinige activiteit van ons blad ten opzichte van de R. K. Voetbalsport, kunnen wij thans niet „au serieux" nemen. In elk geval kunnen ze nog iets nuttigs tot stand brengen. Wij hooren nog wel van u Voor de Paaschdagen is niets vastgesteld» zoodat wij dezen keer niets te „overzichten'' hebben. Programma voor Maandag 21 April (2en Paaschdag.) Eerste klasse. A P.V.C.B.—India B LeidenH.B.C. 2 (hedenavond half ze ven op het H.B.C -terrein). A.D.O.—R.K.V.Z. Tweede klasse A V.V.Z. 3—Wilskracht 2 (half een) Volendam 2—W.S.V. 2 C Santpoort—C.G.Z.W. 2 VitesseA.D.O. 2 (3 uur) BergenDaraiaten 2 D Wilhelmus 2—E.M.S. Derde klasse B/E C.G.Z.W. 3—D.S.S. Concordia 2W.F.C. 2 C W.S.V. 3—India 2 V.V.Z. 4—V.I.C. 2 (half een). F S.J.C. 2—L.S.V. 2 Leiden 3Voorhout (half een) Vierde klasse A A.D.O. 3—D.E.M. (half een). B De Meer 4V.V.Z. 5 (half een) F D.S.S. 2C.G.Z.W. 4 H L.S.V. 3—R.V.C. S.A.C.—E.M.S. 3 S.N.A.Leiden 4 Vijfde klasse A Bergen 3Limmen 2 (half een) Bekercompetitie. Finale. D.H.L.—-R.K.A.V. terrein G. D. A, De C.G.Z.W. heeft Zondag ji. uitstekend werk verricht door Leiden een gevoelige nederlaag toe te brengen. Hierdoor is A.D.O. nu zoo goed als zeker kampioen en blijft de Haarlemsche combinatie een goede kans behouden op pronotie. Morgen, len Paaschdag, wordt er natuur lijk niet gespeeld maar Maandag des te meer. De Zwaluwen trekken naar het Noorden om de a.s. kampioenen te bekampen. Veel succes kunnen wij R.K.V.Z. niet toedenken, doch laat de nederlaag niet zoo groot zijn jongens De wedstrijd Beverwijk 2Concordia is Tolgens het Concordia-nieuws blijkbaar uit gesteld. Voor de 2e klasse C staat een zeer belang rijke match op het programma n.l. Sant poortC.G.Z.W. 2. De Santpoorters zijn bijna „binnen" en door een overwinning op Geel Zwart valt er voor de Boys alsmede Geel Wit, niet vee! meer te behalen. Wint Santpoort dus dan ontstaat er groote span ning voor de bezetting der 2e plaats. Aan een voorspelling wagen wij ons niet. Dami- aten 2 onderneemt (of niet?) de verre reis naar Bergen om daar tegen de dub van dien naam met flinke djfers te verliezen. VitesseA.D.O. 2 wordt een overwinning voor de gastheeren. In de 3e klasse B/C is het pleit offideus beslecht. De Haarlemsche blauw-Zwarten hebben den kampioenstitel veroverd als tenminste Concordia 2 hen niet in den weg komt. Dit zou alleen plaats hebben indien de Hillegommers morgen minstens met een nul of 15 van W.F.C. 2 wint wat wel tot de onmogelijkheden zal behooren. r Aan de Zandvoortschelaan ontvangt C.G. Z.W. 3 de mannen van Duyn. D.S.S. heeft de vorige week getoond het nog wel te kun nen en tegen de Yellow Black Boys bewijzen zij dat ook wel. Terwijl D.S.S. 2 voor de 4de klasse F eveneens wint van C.G.Z.W. 4. In Haarlem staat dus niét veel te gebeuren voor 2en Paaschdag. Tenslotte vestigen wij even de aandacht op de finale van den Haarlemschen Bis' schopsbeker die gestreden wordt op het G.D.A. terrein te Looscluinen {usschen D.H. L. (Overgang D) en R. h A.V. (kampioen 2e klasse K) beide dus RiK F. Secretaris H. van Turnhoat, Emmaplein 38. Haarlem. Zaterdagavond van 78 uur contributie betalen in het gebouw St. Bavo. Woensdagavond 8 uur elftalcommissie vergadering ten huize van den heer Huij- bens, Emostraat. Donderdagavond a.s. van 78 V. uur trainen op de terreinen .aan de Zandv.laan voor alle elftallen. Nogmaals dring ik er bij de leden sterk op aan meer propaganda te maken voor onze D.H.V.B.-loterij. De trekking is door omstandigheden uitgesteld tot September a.s. en ik verwacht dat vóór dien tijd elk lid in het bezit is van een lot. Is één gulden ineens te veel, betaal dan elke week een dubbeltje of 5 cent. Dat is toch geen bezwaar, en je steunt er niet alleen onzen Bond mee maar je hebt ook nog kans een van de vele prijzen te winnen, zooals rijwielen, horloges enz. Het le elftal besloot. 1.1. Zondag op waar dige wijze haar competitieprogram met een groote overwinning op Leiden 1. De wed strijd stond op hoog peil en duidelijk bleek weer de vriendschappelijke verhouding die er tusschen beide clubs bestaat. Wel een groot contrast met de vorige week Het 3e elftal moest met 4—3 het onderspit delven tegen Victrix I, die daarmede het kampioenschap harer afdeeling behaalde. Nogmaals proficiat, mannen van Verrijt. We zien elkaar het volgend seizoen in een hoogere klasse weer. De boys lieten niet met zich spotten en vooral toen even voor tijd de 41 achterstand verkleind werd tot 43 werd de strijd, spannend doch de Victrix-doelman liet zich met meer verschalken. Het 4e elftal moest met 4I de vlag strij ken voor de Geel-Wit-reserves, die hierdoor m er regen d -.n zij verdienden. Het wordt intusscnen hoe langer boe meer oppassen en de laatste wedstrijd a.s. Maandag moet beslist gewonnen worden om de laatste plaats te ontgaan. Vooruit, de Zwager c.s., nog eens voor de laatste maal de tanden op elkaar ge zet. Het 6e elftal tenslotte moest ook met 41 het loodje leggen tegen de grootere H.B.C.'ers Dat hindert evenwel niets hoor, over een paar jaar, als jullie „mannen" zijn, nemen jul lie natuurlijk revanche. Het programma voor a.s. Maandag luidt: Santpoort 1C.G.Z.W. 2 half drie. C.G.Z.W. 3— D.S.S. 1, half drie. D.S.S. 2—C.G.Z.W. 4 half drie. C.G.Z.W. 5—D.S.S. 3 een uur. Het 2e elftal ontmoet voor de eerste maal in dit seizoen Santpoort I. Smit c.s. bezetten momenteel de bovenste plaats terwijl de Boys op de tweede plaats staan. Het kan dus een spannende strijd worden waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. O.i. is een gelijk spel of een kleine overwinning voor de thuisclub het meest waarschijnlijk. Het 3e elftal ontvangt aan de Zandv.laan D.S.S. I. Spelen de Boys als tegen Victrix, dan behoeven zij niet te verliezen. Alleen het spel nog een beetje meer openhouden, v.d. Voort c.s. Het 4e elftal speelt op het Sportpark haar laatsten competitiewedstrijd tegen de reserves van D.S.S. en wint natuurlijk, want de onverdiende nederlaag van 14 dagen geleden zit haar nog leelijk dwars. Het 5e elftal tenslotte ontvangt het derde elftal van D.S.S. en doet nog een flinke poging om de tweede plaats te bereiken, wat lang niet onmogelijk is. HENK. R.K.V.V. „Concordia." Hillegom. Voor tweeden Paaschdag is er niet vee! op het programma. Het eerste is vrij. Het 2de speelt den laatsten competitiewedstrijd tegen W. F, C. II. In Wijkeroog konden de reserves het niet verder brengen dan een gelijk spel, wat hun hoogst waarschijnlijk wel het kampioenschap gekost heeft. Slechts een groote overwinning kan jullie nog op de bovenste plaats brengen. Dat er gewonnen kan worden, daar twijfel ik niet aan, dat er echter met 90 gewonnen zal worden, dat acht ik buitengesloten. Neen boys, een ma gere overwinning van 10 vind ik t meest voor de hand liggend. Jullie kunt dus wel in puntental gelijk komen, maar de eerste plaats is buitengesloten. Het derde is vrij voor de competitie en heeft vermoedelijk een vriendschappelijken wedstrijd om half vijf. Secretariaat: F. J.W. v. Wunnik, Hagestr. 10 Maandag a.s. (2en Paaschdag) zijn alleen de jongste krachten van onze club „in touw" om de blauwzwarte kleuren hoog te houden. Aan den Spaarnhovenweg ontmoeten ze de reserves van de Franciscaantjes, die de vo rige maal moesten ondervinden, dat onze „boys" klein maar dapper zijn. Vitrix III staat op het oogenblik in de middenmoot van het ranglijstje. Zorgt dus, door Maandag V. V. F, II te kloppen,dat jullie je plaats behoudt. Secretariaat: J« Faase, L. Margarethaslr. 1. Voor 2en Paaschdag is er een flink pro gramma af te werken. Om bij de competitie wedstrijden te beginnen: Geel Wit IV ont vangt V. V. F. op het sportpark. De wed strijd begint om kwart over tweeën. Ver der heeft Santpoort ons uitgenoodigd een medaille-wedstrijd op haar terrein te komen spelen. Deze medaille kan gewonnen wor den, mits alle spelers daarvoor hun uiterste best doen. Na afloop van dezen wedstrijd, welke reeds om half een begint, wordt de wedstrijd Santpoort IC. G. Z. W. II ge speeld. Dit is voor G. W. I van belang, yoor het bezetten van de- 2c "laats. Ongetwijfeld zullen de Geel-Witters met de grootste be langstelling dezen kamp volgen. Ten slotte speelt Geel. Wit III om 2 u. in het sportpark tegen Alliance I, den nieuwen kampioen van de junioren. Toch geloof ik niet, dat het hun gelukken zal G, W. Ill te slaan. Ik voorspel een 20 overwinning voor de onzen. S- retariaal: H. Nieuwenhuis, Schoollaan Bennebroek. 2en Paaschdag zal B.S.M. I een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen de kam pioen der 4e klasse, T. Z. B., uit Zandvoort, op haar terrein aan de Margrietenlaan. Dat belooft dus een zeer interessante wedstrijd te worden, Haar het bestuur voor dezen wedstrijd een zilveren medaille heeft uittfeloofd. Laaf Roomsch Bennebroek nu eens blijk 4even van belang te stellen in de Roomsche sport en dezen wedstrijd met een bezoek komen vereeren. De wedstrijd begint te half drie. N.V.B. PROGRAMMA. De Sportkr. publiceert voor 2den Paasch dag de volgende wedstrijden. Afdeeling I. 2e klasse A PurmersteijnZ.V.V. Q.S.C.—D.E.C. W.F.C.—D.W.S. Promotie competitie. S.V.V.—Hilversum A.D.O.Unitas Afdeeling II. O.D.S.Quick terrein V.O.C. Afdeeling IV. ]g kljissc Willem II—M.V.V. (Zaterdag 19 April). BredaniaN.A.C. P.V.S.—Willem II Afdeeling V le klasse UprightVelocitas. VeendamFriesland. Van het N.V.B. programma is ditmaal niet veel te zeggen. Voor de 2e klasse speelt Edo haar laatste competitie-ontmoeting tegen Spartaan. Het resultaat van deze ontmoeting is van tamelijk ondergeschikt belang. O.D.S. en Quick spelen een extra wed strijd, welke zal uitmaken, wie van beide vereenigingen het om haar behoud in de Ie klasse tegen A.D.O. en Unitas zal moeten opnemen. De beide genoemde kampioenen ont moeten elkaar voor de 2de maal. Ingeval Unitas zich thans in Den Haag door A.D.O. zal laten kloppen wordt haar kans voor de le klasse zeer miniem- S.V.V. speelt haar eersten wedstrijd om lijfsbehoud thuis tegen Hilversum. We geven de thuisclub hier een heel goede kans. Volgende week kan ook Edo een woordje gaan meespreken in deze competitie. Voor de 7e maal zullen onze vertegen woordigers op Maandag a.s. de Duitschers ontmoeten. Reeds zes keer had de landenontmocting tusschen beide naties plaats en het is Duitsch land tot op heden niet mogen gelukken de onzen te kloppen. De Duitschers zijn ons op sportgebied en vooral waar het de voetbalsport betreft, een beetje vervreemd. De laatste ontmoeting hier ten lande werd gespeeld op 5 April 1914. Dat was de wed strijd waarbij tevens het Amsterdamsche Stadion voor het eersi in gebruik werd ge nomen. De oorlog maakte toen voorloopig een einde aan de internationale voetballerij en Zelfs na den oorlog kwam bet vooreerst niet tot een ontmoeting tege® onze Ooste lijke buren. Hiervoor waren verschillende oorzaken; de meeste wel van politieken aard. Niet rechtstreeks misschien maar ze hadden er toch mee uit te staan. Eindelijk werd verleden jaar weer voor het eerst in Hamburg gespeeld, waar onze jongens met den 0—O-uitslag eigenlijk iets meer kregen dan zij verdienden. Hieronder volgt de volledige staat van dienst tusschen beide landen. 2 April 1910, Arnhem Nederland Duitschland 42. 16 Augustus, Kleef, Duitschland Nederland 12. 24 Maart 1912, Zwolle Nederland Duitschland 5—5. 17 Nov. 1912, Leipzig, Duitschland Nederland 23. 5 April 1914, Amsterdam, Nederland Duitschland 44. 10 Mei 1923, Hamburg, Duitschland Nederland 00. Maken we een competitiestand, dan ko men we tot het volgende resultaat: Nederland 6 3 3 0 9 lg14 l.^j Duitschland 6 0 3 3 3 1418 0.50 Zooals men ziet, heeft Nederland dus we! een kostbaren voorsprong op den tegenstan der. Ook ziet men we zeiden het in den aanvang van dit artikel reeds dat het den Duitschen nog nimme- gelukte ons een ne derlaag toe te brengen. Mag men hieruit voor a,s. Maandag een conclusie trekken? Neen!! Ontegenzeggelijk was ons spel vóór den oorlog iets beter dan dat van Duitschland. De uitslagen hebben dit wel bewezen. Ze waren zij 't dan ook gering toch steeds in ons voordeel wanneer niet werd gelijk gespeeld. Nu is de toestand wel eenigszins veranderd Ons spel is er na den oorlog niet op vooruit gegaan. De Duitschers daarentegen hebben niet stilgezeten. Tijdens den oorlog niet zelfs. Juist toen kreeg men in Duitschland dik% wijls de gelegenheid te profiteeren van de kennis der Engelscbe oefenmeesters, die daar waren geinterneerd. Trouwens niet alleen in Duitschland heeft de voetbalsport zoo'n grooten vlucht genomen, ook verder Oost waarts heeft men zich geweldig bekwaamd en hetgeen bier bijv. de Oostentljksche elf tallen lieten zien, was inderdaad een heel andér en veel beter soort voetbalspel dan momenteel hier wordt gespeeld. Het voetbalspel zaoals het momenteel In Duitschland wordt gespeeld, ls hier maar heel weinig bekend. Wel bezochten ons al spoedig na den oor log verschillende Duitsche elftallen, doch deze waren bijna «teeds niet van de beste soort. Nu komen Maandag a.s. de Duitschers met hun nationale ploeg. Eén van Ie sterkste ploegen nog wel, welke Duitschland kan sa menstellen. Ze bestaat voornamelijk uit spe lers van Tursen Nürnberg. Over het Duitsche elftal hebben we onze lezers al het een en ander verteld. Het is een stevige ploeg, waarvan wij veronderstel len, dat de spelers een zeer goed skort passing zullen vertoonen. De volgende elftallen komen tegenover elkaar: De Boer, Denis, Tetzner, Lefèvre, Van Linge, Krom, Groosjohan, Koonings Pijl, Sigmond, De Natris. Scheidsrechter: Herren (Zwitserland). Ascherl, Traeg, Seiderer, Franz, Auer, Schmidt, Kalb, Hagen, Kugler, Muller, Stuhllfuth. De Hollandsche reserves zijn: v. d. Meulen, Roeters, Remeijer en dc Haas. Er loopen geruchten dat Hans Tetzner niet zou kunnen spelen in verband met een bles sure welke hij in den oefenwedstrijd heeft opgeloopen. Roeters zou dan invallen. De Duitsche reserves zijn Marich, Jaeger en Wieder. Men heeft andere spelers moeten zoeken voor Sutor en Wieder, die aanvankelijk aangewezen, geen verlof konden krijgen. Onze volle aandacht is nu gevestigd op hetgeen een Maandag in het Amsterdam^ sche Stadion gaat gebeuren. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen. Vooal van de Duitschers, die cenigen tijd geleden het vertegenwoordigend elftal van Oostenrijk met 4-3 sloegen, verwachten wij veel. Van de Oostenrijkers weten wij nog beter dan van onze buren dat ze het kunnen. En het resultaat van den wedstrijd?? Ja, dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Alleen met een heel groote dosis Holland sche geestdrift schijnen ons de Duitschers met succes te bekampen. Geestdrift van het begin tot het einde. De Duitschers zullen er alles op zetten om onze, nog ongeschonden staat van dienst, te schenden. En het feit dat zij uitgesloten zijn van de Olympiade, zal voor hen een reden te meer zijn om te toonen, waartoe zij in staat zijn. Ja, onze verwachtingen zijn inderdaad hoog gespannen. We rekenen op een uitverkocht Sta dion, mooi weer, een prettige en span nende ontmoeting en dan tast not Last op een Hollandsche overwinning. UITGESTELD. Wij maakten verleden week melding van een wedstrijd FrankrijkZ. Nederland. De Franschen zouden dezen ontmoeting als oefen wedstrijd voor de a.s. Olympiade beschouwen. Thans heeft de N.V.B. uit Parijs telegra fisch bericht ontvangen dat deze wedstrijd niet kan plaats vinden, omdat de Franschen reeds een overeenkomst hebben met de En- gelsche club Clapton Orient, welke op geen andere datum beschikbaar is. Waarschijnlijk wordt de wedstrijd nu half Mei gespeeld. Wedstrijd-programma Maandag 21 April (2e Paaschdag.) la H. F. C. III—Haarlem III. Schoten II—R. C. H. III 1b HillinenHaarlem Vet. (20 April) lc Stormvogels III—H. F. C. IV E. D. O. IV—H, S. V. II 2a ZeemeeuwenSpoorvogels 2b E. D. O. V—E. H. S. II 2c E. D. O. VI—Halfweg II 2d Hillinen II—Schoten IV 3a H. F. C. VI—R. C. H. VIII E. D. O. VII—BloemendaallV 3b V. V. H. II—Bennebroek 22 (Op Bcnnebroek-terrein.) 3d Spaarnestad 22H. G. S. C. II R. C. H. VII—Halfweg III 3e VijfhuizenSpaarnestad III. Wij herinneren er aan, dat op den 2en Paaschdag bovengenoemde wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Haarlem aan den Schoterweg. Ongetwijfeld zal de ontmoeting met deze Engelsche amateurs de noodige belangstel ling trekken. Woensdagavond werd in gebouw „de Nij verheid" de jaarvergadering gehouden. Ver slag werdjuitgebracht omtrent den toestand c'er vereeniging in het afgeloopen jaar, welke gunstig was te noemen, het ledental steeg re gelmatig. De verslagen van den secr. en pen- ningm. werden goedgekeurd. Besloten werd tot oprichtinge van eene Dames-afdeeling. Het eerste zevental zal uitkomen in de compe titie van den N. Z. B. en met drie zeventallen in de Haarl. Zwem Bond. Het bestuur werd als volgt samengesteld D. N. Haase, D. v. Leersum, N. J. Zwart, J. H. Kemper, J. v. d. Meer, H. Jager, A. H. de Bruijn Jr. Tot polo leider der Vereeniging A. H. de Bruijn. Een oefenuur zal aangevraagd worden voor het komende seizoen, eveneens werd besloten tot het houden van een zwemfeest. Na een opwekkend woord van den voorzit ter werd de vergadering te half 12 gesloten. Vermoedelijk wordt Dinsdagavond a.s. te 9 uur een oefenwedstrijd gespeeld in Stoops' Bad tegen IJ III, Amsterdam. Dr. Em. Lasker koms als eerste uit den strijd. De uitslagen van de 21e ronde van het meester-schaaktournooi zijn Capablanca wint van Reti. Bogoljubow verliest van Maroczy. Tartakower verliest van dr. Em. Lasker. JanowskyEd. Lasker afgebroken in on geveer gelijke stelling. Yates verliest van Marshall. Aljechin was vrij. De stand luidt thans Dr. E. Lasker 19 12 6 I 15 Capablanca 19 9 9 1 13y, Aljechin 19 6 II 2 11 Marshall 19 6 10 3 II Reti 19 8 3 8 9% Maroczy .19 5 8 6 9 Bogoljubpw 18 7 3 8 8% Tartakower 19 4 7 8 7)4 Yates 19 5 4 10 7 E. Lasker 19 2 8 9 6 Janowsky 17 3 3 11 4)4 De plaatselijke commissie van het N.O.C. te Zandvoort organiseert Woensdag a.s. in het, door de directie welwillend afgestane etablissement „Monopole" een feestavond, waarvan de opbrengst zal dienen voor de waardige uitzendingjFonzer sportsman naar de Parijsche Olympische Spelen. Wij herinneren er onze lezers aan, dat een zeer afwisselend programma het onge twijfeld talrijke publiek zal bezighouden, en deze soiree eveneens voor de inwoners van Haarlem en omstreken een uitgezochte gelegenheid is om zich te vermaken. In de eerste plaats luistert de heer Dick Laan met zijn, alom geroemde sportfilms den avond op. Hein Raven zal de taak van conferencier op zich nemen en zijn reper toire ten gehoore brengen. Verder werkt tevens nog mede de Zandvoortsche Gymnas- tiekver. „Oefening Staalt Spieren", o.a. in een nummer electrisch knotsenzwaaien. Natuurlijk is er tot slot bal, terwijl tus schen de steps en blues door een Ameri kaanschen verkoop plaats vindt en de be kende aanbieding der N.O.C.-speldjes. Het een en ander natuurlijk ten bate van het N O.C. Wij weksen onze stadgenooten nog eens op, Woensdagavond een bezoek aan het Zandvoortsche „Monopole" te brengen. Men zal kunnen ge nieten van een echt, ouder- wetschen, gezelligen sportavond. SIMULTAAN-SEANCE. Donderdagavond j.l. gaf W. N. Stuifber gen. lid van T. E. P. tc Haarlem een si- multaan-séance voor de leden van dc R.K. Damclub Gezellig Samenzijn tc Hillegom. Deze Hanze gold voor de medaille, uitge loofd door de Nieuwe Haarlemsche Cou rant De uitslag is als volgt: van de 20 gespeelde partijen won de simultaan-speler er 13, verloor tegen de heeren N. v. d. Poel, G. Verdegaal, J. J. v. d. Loo Jacz., H. v. d. Geest, J. C. v. d. Loo Jacz. te Hillegom en J. Schrama te Sassenheim (buiten mededinging), terwijl hij remise speelde met de heer P. Philipse. De Minister van Arbeid beeft aan hoof den of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij art. 35, zesde lid der Arbeicdswet 1919, op Zaterdag 19 April, Dinsdag 22 April, Zaterdag 7 Junt en Dinsdag 10 Juni 1924 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: a. van half 8 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; b. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Uit New-York wordt aan het „Hbl.' ge seind: De Rotterdamsche leening heelt hier een twijfelachtig succes gehad. In dc open markt hebben verkoopen plaats tegen 96%. (Naar men weet bedroeg de koers van uitgifte 98 pCt.) De boeken zijn nog niet officieel geslo ten. De directeur generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat het maximum be drag voor quitantiezendingen voor met ver rekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde, bestemd voor Duitschland, is gesteld op 100 billioen papieren Marken. De Kon. Luchtvaart Mij. heeft een concessie-aanvraag ingediend voor luchtlijnen op 1 Januari 1926 te openen tusschen Batavia Soerabaja en Batavia-Singapore. Het overleg met den vertegenwoordiger van de K. L. M., den praeses van de Factory, is gebonden aan den 'tijd vóór diens vertrek naar Europa, op 18 Juni 1924. De Ministers van Justitie, van Marine en van Oorlog hebben aan de in October 1912 ingestelde commissie ter voorbereiding van een herziening van het millitair strafproces recht opgedragen de daartoe noodige wets ontwerpen samen te stellen. sloefverstopping hij kinderen: dito een ge voel van afschuw voor medicijnen en dok- ters, waarbij in latere jaren de slachtoffers van voorheen hun scha op de dokters ver halen; het veroorzaakt in menig geval vree* voor den geneesheer. Het is precies als een wissel op de bank: een verbintenis om te betalen. Om die reden wordt het aangewend bij diarrhee. Meest alle purg rmiddelen hebben een navolgend verstoppend effect, maar wonderolie is in zoo'n geval de baas. 't Is onnoodig en alles behalve vriendelijk om een kind wonderolie te geven, wanneer er zooveel andere midde len zijn, die precies zoo goed ageeren (en beter). Daar is een groote lijst om van tc kiezen en daar is geen noodzaak om precies dat onvolmaakte, misselijk makende, vette onsmakelijke goedje te nemen. Medicijn kan wel heel goed zijn zonder „verschrikkelijk te zijn. Ik wil maar een paar middelen op. n :men, die vrijwel als substituut kunnen dienen, b.v. aromatische stroop van rha- barber. in dezelfde dosis voor hetzelfde doel (kinderen noemen het suikerstroop); magnesia-melk. aromatisch vloeibaar ex- tract van cascara, vloeibaar magnesium-ci- tr at. sennebladen, maar die dan fijngesne den en omgewerkt met vijgen; pilletjes of tabletjes van phenolphtaleïne, ofs'hoon ik moet bekennen, dat het laatste woord door het publick moeib'ker is te slikken dan zelfs de hooggeroemde wonderolie. Ouders moeten er geducht over naden ken, voor ze aan hun spruit ricinus-olie toe dienen. Gewoonlijk is het de aanvang van eindelooze moeilijkheden met indigestie en harden stoelgang. En het is de groote vraag; nemen die gfoote voorstanders van dat af grijselijke goedje, bet in geval van verstop, ping zelf? A neta heeft indertijd geseind uit Pon- tianak, hoe een der directieleden van een aldaar gevestigde Chineesche reederij in voorloopige hechtenis gesteld is, beschul digd van verduistering der kroonjuweelen van den sultan van Pontianak (Borneo), welke juweelen hij voor een geleend bedrag van f 45.000 in onderpand had. De juweelen vertegenwoordigen een wafcr- de van circa twee ton. De toedracht der zaak is, zoo lezen wij in de Loc., als volgt Toen de resident van Sumatra's Westkust een .poos geleden op de hoogte werd gesteld van de beleening in kwestie, liet hij den Chinees bij zich komen en zeide, er prijs op te stellen, dat de in pand genomen kroon juweelen werden toevertrouwd aan de zor gen van het agentschap der Javasche Bank te Pontianak. De Chinees had hiertegen geen bezwaren en beloofde, de juweelen aldaar te zullen brengen. Toen hij echter na enkele weken zijn be lofte nog niet had ingelost, werd hij weder om ontboden. De man verklaarde, „nog geen gelegenheid te fyebben gehad," maar „hij zou de juweelen spoedig brengen," enz. enz. Weer wachtte men enkele weken, doch an dermaal tevergeefs, en thans kreeg men ach terdocht en werd met den meesten spoed een onderzoek gehouden. Ten einde raad, beweerde deChineesch thans plotseling, dat er bij hem gerampokt was en dat bij die gelegenheid de juweelen waren verdwenen. Deze rampokpartij bleek echter gefingeerd en thans achtte men den tijd gekomen, tot arrestatie over te gaan. Bij informatie ten parkette bleek deze per kara te Batavia nog niet gerapporteerd, het geen echter niet direct noodig is, wijl deze zaak, in eersten aanleg, den landraad tt Pontianik regardeert. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Zorg voor zwervers te Amsterdam. Het Nacht-Asyl der Vereeniging „Hulp voor Onbehuisden", 2de Constantyn Huy- gensstraat 35, te Amsterdam, verzorgt eiker zwerver die zich aanmeldt, door 1. hem een warm bad te verschaffen 2. hem te knippen en te scheren 3. hem heelkundige verzorging te bieden 4. hem een warm maal te verschaffen 5. hem schoon nachtgoed te verstrekken 6. zijn kleederen te reinigen 7. hem te doen overnachten in een goed geventileerde en verwarmde slaapzaal 8. hem een schoon bed met goede dekking te verstrekken 9. hem den volgenden morgen, voor zijn vertrek, een behoorlijk ontbijt te geven. WIE STEUNT DIT WERK? G. H. HONING. Hoofd-Directeur. De 18-jarige dienstbode van den heer O. aan den Telgterweg te Ermelo (Geld.), wilde Woensdagmorgen aan den buitenkant van bet zolderraam een spinneweb wegvegen. Zij boog zich echter te ver buiten het raam, met het gevolg dat zij duizelig werd en op den grond viel. De buurman van B., vond het meisje in bewusfeloozen toestand en bracht haar binnen. Na geneeskundig onder zoek bleken er geen lichaamsdeelen gebroken te zijn. Het mag een wonder heetcn, dat zij er met den schrik is afgekomen. Dr. Zevigtman schrijft in „De Dokter in Huis": „Het doet mij meer zeer dan het jou doet, broertje! maar ik m o t het je geven", zegt Grootma, die aan Jantje een gezegende dosis wonderolie toedient. Het edel beroep der medici huisvest hier en daar een beschimmeld stuk bijgeloof, doch niets antiekers dan bet misbruik van wonderolie. Inderdaat, de hoogste verdien ste van dat goedje bestaat in antikiteit. Ver weg, in de dagen van Toetankhamen was wonderolie zoo goed als de passepartout voor alle kwalen, van ingroeiende nagels af, tot uitvallen van bet haar. De daarop volgende verdienste van de olie is, dat ze werkt, m.a.w. 't lapt 't 'm. Iedere dokter die het voorschrijfft, kan je dat bewijzen. En 't is waar. In dc meeste gevallen maakt het rechtvaardiglijk misselijk; het veroor zaakt een groot aantal koppige gevallen van Men meldt uit Langendijk: De R. K. Tuinderspatroons zijn met de arbeiders-organisaties tot overeenstemming gekomen in zake loon en arbeidsduur. Dc vaste arbeiders zullen een weekloon van 19 gulden hebben, en de losse 4 per dag of f 20 per week-periode. De arbeidstijd is bepaald op 10 en 11 uur per dag, al naar den tijd van het jaar. Bij ziekte zal 12 wei ken vol loon voor de vaste arbeiders wor. den uitgekeerd, met aftrek van de uit- keering door het ziekenfonds; de losse ar beiders ontvangen in dit geval nog 1 week loon. (Officieel.) Kerkelijke plechtigheden. Het Comité voor Godsdienstige Plechtig- reden deelt mede, dat aan de groote Pr®* cessie in het Stadion zullen deelnemen alle priesters, die in toga en roket zijn (waar voor ieder priester zelf moet zorgen) of die in habijt zijn, dezer dagen zullen uitnooüi- gingen verzonden worden aan de godsdien stige, de sociale en de charitatieve vereeni- Vereenigingen, die niet kunnen deelnemen aan de processie, ontvangen latr een uit- noodiging. om zish langs den weg der pro cessie op te stellen. Tevens deelt dit Comité mede, dat reeds verschillende buitenlandsche hoogwaardig- boogwaardigheidsbekleeders hebben toege zegd, om in de Congresdagen een plechtige Pontificale H. Mis te celebrceren. Zoo zul len pontificeeren: Z.Em. Kard. Reig y Casa nova. van Toledo, den 26en Juli in de O. L. Vr. Onb. Ontv. (dc Postboom), voor de Spanjaarden, waarbij Spaanschc preek; Z.E. Kard. Bertram, van Breslau, den 24en Juli in de St. FranciscusXaverius (de Krijtberg), voor de Duitschers, waarbij Duitsche toe spraak, alsmede Z. E. Kard. Schulte, van Keulen, in de St. Rita (over het Y); Z. E. Kard. Bourne, van Londen, den 25en Juli in de St. Nicolaas (bij het Centraal Station) voor de Engelschen,, waarbij Engelscbe toe spraak. Z. D. H. Mgr. Heijlen, van Namen, de voorzitter van het Congres, zal den 25en Juni in dc St. Dominicus een stille H. Mis lezen, met generale H. Communie voor de Belgfin, waarbij een toespraak in 'tVlaamsch en in het Waalscb, terwijl den volgenden dag in diezelfde kerk Z. D. H. Mgr. Rutten, vtn Luik, of anders diens hulpbisschop, Mgr. Lamine, plechtig zal pontificeeren. Met -ver schillende andere buitenlandsche Kardinalen en Bisschoppen zijn de onderhandelingen nog gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 15