Berichten uif onze vorige oplage. Aast onze Lezers HAARLEü. VOOR DEN POLITIERECHTER. Het stationneeren van auto's. De voorwaarden en bepalingen voor de vergunningen. BURGERLIJKE STAND. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Malariabestrijding in Noord- Holland. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. OVERVEEN. HEEMSTEDE., Ernstig ongeluk. Algemeene verkiezingen in Yoego-Slavië verwacht. Japan en de immigratie in de Ver. Staten. Weer een schandaal in de V. S. De belasting voor vreemde- lingen te Parijs. Taxi te water. Het overleg hersteld. De ballon Neerlandia. BINNENLANDSCH NIEUWS. De insolvent-verklaring. GEMENGD NIEUWS. Paniek in een vergadering. I Spoort al Uw kennissen H aan kun vraag- en aanbod- 9 advertenties te plaatsen in onze eigen I Nieuwe Haarlemsche Courant INGEZONDEN. Te Koop Oude vrouwenpraatjes. De 46-jarige E. B., wonende te Zaandam, stond terecht, terzake dat zij van een buur vrouw verteld zou hebben, dat deze twee lakens had gestolen, bij een familie, waar zij „gebakerd" had. Deze „kletspraatjes", zooals de Politie rechter het zeer terecht betitelde, zou bekl. in Februari gevoerd hebben. Geen van beiden was waar, aldus bekl. Ik heb het gezegd in November van het vorige jaar. Politierechter: „O, dus u hebt het wel gezegdl" „Nee, dat nietl Ik heb wel gezegd Als je eens ruzie met vrouw B. heb, moet je maar eens wat zeggen van die lakens van vrouw V. Bovendien had zij het ook weer van een andere juffrouw gehoord, en aan die was het ook weer verteld. De eerste getuige, aan wie het was ver teld, zeide dat het in Februari was. Wat beki. ten sterkste ontkent. Na veel gesnap zegt bekl.: „Al staan hier 10 getuigen, die iets anders beweren, ik kan niet anders zeggen, dan dat het in Novem ber was." De Politierechter vroeg aan getuige of het de bedoeling was om vrouw B„ die werkster was, in haar beroep onmogelijk te maken, wat getuige wel geloofde. De getuige B., wien het praatje betrof, verklaarde alles opnieuw in optima forma. De Officier zeide, dat hij aanvankelijk ge dacht had, dat het iets van ernstigen aard was, doch nu leek het hem meer op ouwe wijvenpraatjes. Het vorige vonnis van 10 of 5 dagen verwerpend, vroeg de Officier 2 of 1 dag. De Politierechter zeide niet wettig en overtuigend bewezen te achten, dat het feit in Februari gebeurd was en sprak bekl. vrij. Huisvredebreuk. De 29-jarige M. v.O., huisvrouw van M. L. P. H.. wonende te Santpoort had op 9 Maart bij een melkhandelaar aldaar melk willen halen Daar bekl. bij dien melkhandelaar voor 50,in het krijt stond, wat deze maar steeds niet betaald kreeg, zeide de melk handelaar, dat zij die 50 maar eens moest betalen, en hij haar anders geen melk meer op crediet gaf. Bekl. had toen iets ge zegd en het gevolg was een woordenwis seling, die zoo hoog liep, dat de melk handelaar haar sommeerde zijn woning te verlaten. Bekl. vertikte het, en toen had hij haar beet gepakt om haar er uTt te gooien. Daar dit den man (hij was ziekelijk) niet gelukte, kwaraij zijn zoons er op af, en hadden het werk overgenomen. Door het vele slaan was bekl. op den grond gevallen. De getuige, een van de zoons van den melkboer, zeide, dat het op den grond gaan liggen, allemaal maar kunsten waren geweest. Men had'haar heelemaal niet geslagen, alleen maar de deur uitgezet. Politierechter tot bek:.: „Kom! u daar nog melk halen?" Bekl.: „Nee nou niet meer." Get. „Omdat ze weet dat ze het toch niet krijgt." Politierechter. „Is die 50 nu al be taald." Bekl. „Nee, mijn man zegt, nu zij zoo zijn opgetreden, krijgen zij het heelemaal niet meer." Politierechter. „Maar dat is toch schan- delijk. Die raelkhandelaar is toch in zijn volste recht, om betaling te krijgen voor de melk die hij geleverd heeft." Het woord is aan den officier van jus titie. Deze zeide, dat de houding van bekl. niet was zooals zij wezen moest. Inplaats van schuld te bekennen, nam ze hier een houding aan als de beleedigde onschuld. Zij moest niet één, maar vele toontjes lager hebben gezongen, zoowel hier als bij den melkhandelaar. Een en ander in acht nemende vroeg de Officier bekrachtiging van het reeds eerder gesproken vonnis van 30,boete subs. 10 dagen. De Politierechter zeide nog eens de uiter ste clementie in acht te willen nemen, gezien de werkloosheid van haar man, en veroor deelde bek), tot 10 boete, bij niet-betaling 5 dagen hechtenis. Bekl. moest eerst nog eens met haar man overleggen of zij in hooger beroep zou gaan. Eenige dagen geleden deden wij mededee- lingen, dat gewijzigd waren de bepalingen, ander welke huurauto's in Haarlem gestation- neerd kunnen worden. Vroeger werden de standplaatsen verpacht. Thans wordt slechts een precario-recht geheven. De voornaamste bepalingen laten we hier volgen: De vergunninghouders moeten zich onder werpen aan aanwijzingen van B. en W. en den commissaris van politie. De standplaatsen moeten, na verontreini ging weer in eindelijken staat gebracht wor den. Een bedrag van 6 per M2. per jaar of gedeelte pér jaar is verschuldigd. De auto's moeten in soliden staat zijn. Zij moeten wor den gekeurd door een persoon, aan te wijzen door B. en W.; acht de politie herkeuring noodig, moet de vergunninghouder dit toe laten. Ook de banden moeten worden ge keurd. Men moet toelaten, dat de noodige verzegelingen als teeken van goedkeuring aan den auto wordt gehecht. De vergunning houder blijft er aansprakelijk voor, dat die zegels niet worden weggenomen of bescha digd. Gebeurt dit wel, dan worden zij op zijn kosten vernieuwd. Aan de politie moet te allen tijde toegang tot den auto verleend worden. Verder worden bepalingen gegeven om trent het in netten staat houden van den auto. Hij moet van een duidelijk nummer voorzien zijn, alsmede van een juist werken den taxameter, welken zoo moet zijn aan gebracht, dat degene, die van den auto ge bruik maakt, zittende in den auto, op den taxameter kan zien. De meter moet den rrijs aangeven en tusschen zonsondergang en zonsopgang zijn verlicht. Het tarief der vrachtprijzen voor personen en bagage moet door B. en W. gekeurd wor den en geen hoogere vrachtprijzen mogen worden bedongen, terwijl iooien niet mogen worden gevraagd. Het tarief moet zijn ge steld in het Hollandsch, Fransch, Duitseh en Engelsch. De auto moet worden bestuurd door per sonen, voor wier daden als bestuurders de ergunninghouder zich verantwoordelijk stelt De bestuurder moet 21 jaar zijn. Hij moet voorzien van een geschiktheidsbewijs, het welk te zijner name door den commissaris wordt verstrekt, dat echter niet eerder wordt verstrekt dan na overlegging van een ver klaring van lichamelijke geschiktheid, afge geven door een geneesheer. Bestuurders moeten worden geschorst of ontslagen, indien dit ter zake misdragingen dier bestuurders door het hoofd der politie wordt verlangd. De bestuurder mag zich niet ophouden bui ten de hem aangewezen standplaats. Hij moet de reizigers langs den koristen weg vervoe ren naar het punt, waarheen zij wenschen te gaan. Lijders aan besmettelijke ziekte mogen niet worden vervoerd, evenmin als voorwerpen en dieren, die den auto kunnen verontreinigen Verder is het den bestuurder verboden te rooken, zoolang van het voertuig gebruik wordt gemaakt en op de standplaatsen op of in het voertuig te slapen, daarin alleen of met anderen plaats te nemen of daarin met kaar ten, geld of dobbelsteenen of om geld te spelen. De arbeidsvoorwaarden der bestuurders moeten door B. en W. goedgekeurd worden. Bij herhaalde of langduirge onderbreking van den dienst kunnen B. en W. de ver gunning intrekken. De vergunninghouder moet een waarborgsom van 50 storten. Voor elke overtreding kan ten boete van ten hoogste 10 worden opgelegd Voor het innemen van een standplaats op het Stationsplein gelden bovendien de vol gende voorwaarden: de bestuurder moet de standplaats op het Stationsplein, alwaar de stationneerende automobielen actrier elkan der worden geplaatst, bij opvolging van aan komst innemen; opengevallen plaatsen moe ten onmiddellijk door opschuiving worden bezet. De automobielen moeten op zoodani- gen afstand van elkander worden geplaatst, dat daardoor voldoende vrijheid van bewe ging voor elk dezer gewaarborgd blijft. Geboren: 15 April: M. Spronkv. d. Lans, z. 16 April: M. T. de BoerSipkes z. E. v. Beelenv. d. Kroft, d. 17 April: A. v. BuurenRodenburg, z. E, ter Weede Vries, z. 18 April: J. C. M. Mattaarde Wildt, d. Getrouwd: 18 April: P. G. Klemm en I. K. F. Freijschmidt. Overleden: 17 April: Th. Hunting. 52 j., Damaststraat H. J. Möring, 20 j„ Rozen- prieelstraat J., 18 mnd„ z, v. Ph. Pru- don, Hooimarkt. Woensdagavond hield de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in gebouw „Olympia" een vergadering voor belang stellenden, waarin een uiteenzetting werd gegeven omtrent het doe! en de werkwijze van de commissie tot regeling van het leerlingenwezen op tuinbouwgebied te Haarlem. Ongeveer te half negen werd de vergadering geopend, door den heer P. J. van Empelen, voorzitter van de commis sie, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en daarna overging tot de bespre king van de regeling van het leerlingwezen in het tuinbouwvak. De vak-commissiën, aldus spreker, heb ben tot taak, de jongelieden, die zich als leerling bij de Maatschappij laten inschrij ven, voor te lichten en te helpen ten aan zien van plaatsing op een kweekerij, ver andering van werkkring, zoowel ter plaat se als naar buiten en voorts aangaande alles, wat in het belang van den leerling kan worden geacht. Jongelieden, die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, kun nen zich aanmelden bij den secretaris der Maatschappij. Desgewenscht kunnen de jongelieden zich ook laten inschrijven bij den secretaris van een met de afdeeling te dezer zake samenwerkende vereeniging. Hierna behandelde spr de eischen voor practische bedrevenheid van de verschil lende vakken voor eersten en tweeden knecht. Na beëindiging kwam de heer R. M. van der Hart aan het woord. Spr. drukte zijn spijt uit over de slechte opkomst en meende, dat een vergadering, waarin over loonsverhooging gesproken zou worden, wel beter bezocht zou zijn geworden. Spr. stelde voor, een cursus samen te stellen, om 's winters theoretische en 's zomers practische lessen te geven. De bedoeling zou zijn, 's zomers één of meerdere uren door te brengen op een der kweekerijen om daar de theoretische lessen om te zet ten in practische. Verschillende geldkwes ties omtrent deze cursussen werden nog besproken. De vraag yan een der aanwezigen, of men even goed lid bleef, al ging men naar een andere plaats, werd door den voor zitter bevestigend beantwoord. Ook het examen blijft hetzelfde. De heer Martens stelde voor, te trach ten, meer medewerking van patroonszijde te krijgen, daar dit misschien van veel in vloed zou zijn op de leerlingen. De heer v. d. Hoek voelde zeer veel voor dit plan en gaf een uiteenzetting van den invloed, die van patroonszijde van zeer veel nut zou zijn. Spr. zeide daarna nog, dat de inschrijving van leerlingen tot 15 Mei geopend is, hetwelk gebeuren kan bij den secretaris, den heer W. v. d. Hoek, Jan Steenstraat 44. Verschillende personen gaven zich als leerlingen op. Nadat van de rondvraag door verschil lende personen was gebruik gemaakt, werd de vergadering gesloten. Hugo Stinnes. Volgens de bladen laat de Ruhr-raagnaat Hugo Stinnes aan zijne erfgenamen een ver mogen na van meer dan een milliard dollar. Ik waag het niet te berekenen, hoeveel bil- lioen of trillioen mark deze som vertegen woordigt. Maar niet onwaarschijnlijk is het, dat deze industrieel de rijkste man van het vasteland was. Och, arme Wat deed hij met zijn geld Men vertelt van hem, den onoogelijken man, dat hij geen genoegens kende, weinig sliep, vlug at en altijd werkte. Matig in het genot, matig in spijs en drank, matig in de uren van rust. Alleen grenzen- loos onmatig ia.... den arbeid. Zijn verziende zakenblik en organisato risch vermogen brachten mee, dat hij niet louter Duitseh zakenman was. Hij had zijne belangen in Engeland, in Amerika, in Spanje 'en zijn naam en invloed waren om zoo te zeggen in de heele wereld merkbaar. Hij stapelde dollars op ponden sterling en pese ta's op piacsters, met dien onverzadigbaren drang om altijd en altijd maar weer meer op te hoopen. Dat was in meerdere of mindere mate zijn vak. Hij kón niet anders. Maar, zal men misschien tegenwerpen, al heeft het geld hem dan geen genot, geen genoegen verschaft, hij bezat door zijn geld toch macht, een vèrreikenden invloed. De Hemel behoede ons voor macht, wijl er niets droeviger is dan dat. Kiik eens naar hen, die in meerdere of mindere mate macht bezitten, let op het samengetrokken gezicht, den somberen en onrustigen, bijna angstigen blik. Slechts weinigen is het weggelegd de macht te dragen met een glimlach op de lippen. Wat heeft een vroegtijdige dood an ders van Hugo Stinnes weggenomen dan bovenmenschelijk zware lasten? Die man is de rust ingegaan na een vreeselijk leven. Den waren rijkdom heeft hij nooit gekend. Feitelijk behoeven we niet meer geld te bezitten dan noodig is voor onze behoeften. Al het meerdere is slechts ballast, baart zorg en onrust. Voor mij staat vast, dat Hugo Stinnes te midden van zijn kapitalen een arm en ongelukkig bestaan heeft geleid STRIX. De ziekte aan het afnemen. In de Maartaflevering der „Verslagen én Mededeelingen betreffende de Volksgezond heid" is het jaarverslag opgenomen der mala riacommissie voor Noord-Holland over 1923 Uit het onderzoek van zifeken op malaria- plasmodiën is gebleken dat de ziekte belang rijk aan 't afnemen is. De meeste artsen ver klaren dat „belangrijk" of „veel" minder ge vallen in hun praktijk zijn voorgekomen. Toch zijn er plaatsen, die een ongunstige uitzondering maken, bijv. Ouderkerk a.d. Amstel. Ook uit Edam, Hoorn, Enkhui zen, Blokker, Obdam en St. Pancras wordt nog over „veel" malaria geklaagd. De duin streek en het Gooi zijn nagenoeg geheel vrij van malaria uit de aan de duinen grenzende gebieden komen echter nog al eens berichten over „veel malaria," zooals uit Limmen, Heemstede, Aerdenhout, Santpoort en Ben- nebroek. Er werd in 1923 ruim 168 K. G. chinine tegen verlaagden prijs voor malaria bestrijding geleverd, tegen 330 K. G. in 1922. Omtrent de vraag of de daling der malaria gevallen in de toekomst nog zal dóórgaan durft het verslag geen voorspelling wagen. De geschiedenis is in dat opzicht niet bemoe digend reeds vroeger zijn er jaren geweest dat malaria zoo goed als niet voorkwam, er daarna verhief de ziekte zich weer. Het zal zaak zijn naar nieuwe aangrijpingspunten en naar nieuwe middelen te blijven zoeken in den strijd tegen de malaria. De commissie „Malaria-bestrijding door de bevolking" heeft in verband met de be strijding van deze ziekte aan alle Witte, Roodc en Wit-Gele Kruis afdeelingen in de Pro vincie Noord -Holland een circulaire gezon den. Hierin lezen wij dat de bestrijding zoo als die van Regeeringswegc onder leiding van de Inspectie in de Volksgezondheid wordt uitgevoerd, in de naaste toekomst ver vangen zal worden door een andere werkwij ze. De bestrijding zal komen in handen van de bevolking, geheel overeenkomstig de oor spronkelijk: plannen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij H. Zonneveld, Rijksstraatweg 81, Santpoort, een rijwielpomp; J. Verduin, Kor te Kleverlaan 9, Bloemendaal, een zilveren ring; J. Willemse, Tuindorpplein 6, Over- veen, een damesbeurs; Bolsenbroek, Bosch laan 7, Bloemendaal, een medaille; Zijlstra, Alberdinck Thymlaan 10, Bloemendaal, een zilveren horloge; G. Klashorst, Bentvelds- weg 6, Aerdenhout, een zilveren beursje; Politiepost Aerdenhout, een paarse fluwee- len muts en een gouden lorgnet; Prin, Mid- denjuindorplaan 4, Overveen, een muilband, Wesselius, Paul Krugerstraat 3(zw.}, Scho ten, een portemonnaie; v. d. Ven, Hyacin- thenlaan 25, Overveen, een zilveren scha kelarmband; Bonarius, Zijlweg 59, Overveen, een witte kinderzak; A. Weerts, Brouwer straat 123, Haarlem, een ceintuur; aan het politiebureau te Overveen, een potlood, eéii nummerplaat van auto G 15754, een band beschermer van een rijwiel, een moer van wagenas, een ceintuur, een zakkam. Komen aanlcopen bij: Comaita, Franken- straat 19, Haarlem, een lichtgrijze hond. Tuinbouw- en Plantkunde. 't Was o! dé afdeeling BloemendaalVelsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Prof. Stomps Woensdagavond 'n feestelijke ontvangst heeft willen bereiden. Immers, de bovenzaal van Hotel Vreeburg was voor een niet gering gedeelte in beslag geno men door eenige inzendingen planten en bloemen, zoo schitterend en zoo schoon, dat dezë inzendingen een prachtige getui genis aflegden van -de kweefckunst der afdeelingsleden. Een groot aantal leden en genoodigden waren opgekomen, om te ge nieten van de voordracht van Prof. Stomps, die voor de derde maal kwam vertellen van zijn interessante studiereis, welkë hij 11 jaar geleden door Amerika maakte. 11 jaarl En prof. Stomps vertelde met een frischheid en een nauwkeurigheid, alsof hij gisteren van de reis was terug gekeerd Terecht maakte de voorzitter, dr. Post humus Meyer, in zijn openingswoord de op merking, dat, indien prof Stomps komt spreken, we er zeker van kunnen zijn, veel interessants te zullen hooren en even terecht werd aan den spreker bij het einde van zijn voordracht een gepaste hulde ge bracht voor zijn boeienden en aangenamen verhaaltrant en aan zijn bewonderenswaar dig geheugen. „Dwars door Amerika" was het onder werp, waarmee de spreker zijn gehoor ge durende eep paar uren zeer aangenaam en leerzaam bezig hield. Wat spr. op dezen derden spreekavond te Bloemendaal be handelde, was eigenlijk dat, wat hij in 't begin van zijn studiereis door Amerika er varen had. Spr. begon met een vergelijking te maken tusschen Noord-Amerika en Eurazië d.i. Europa en Azië. 't Amcrikaansche continent noemde bij een spiegelbeeld van 't Eurazische con tinent. Zoowel de geografische als de botanische gesteldheid der beide vastlanden, komen immers in bijna alle opzichten overeen. Ook klimatologisch is er een merkwaardige over eenkomst op te merken. Bij beide aan de kust een zeeklimaat, een gebied, waarin de beuk de oorspronkelijke, meest voorkomen de loofboom is, bij beide steppen en bij beide gebergten, die het klimaat en den regenval beheerschen. Na deze inleiding begon spr. een be schrijving te geven van de route, welke hij en zijn tochtgenooten door Amerika ge volgd hadden. Een van de eerste merkwaardigheren welke ter sprake kwamen, waren de kusten van het Michigan-Meer, in de buurt ven Chicago. Het Michiganmeer is een_ zoet waterpias, met een oppervlakte als die van dè Noordzee. Aan zijn oevers verheffen zich tot 200 meter hooge duinen. De vor ming dezer duinen wordt zeer^ bevorderd door een soort populieren, die 't volstrekt niet erg vinden, als zij door het aangewaai de zand overstoven worden. Steeds ver heffen zij zich weer boven het zand, groeien van boven aan en sterven van onderen af. Door middel van wortels, welke uit de tak ken komen en in 't zand dringen, halen ze 't noodige voedsel uit bet zand. Meer landwaarts krijgt men een steeds meer wisselende vegetatie, evenals m-:r; een steeds wisselenden boomgroei krijgt, wanneer men zich in Europa naar hooger breedte, of in 't bergland naar grooter hoogte begeeft Voorbij Chicago krijgt men het gebied der prairiën, waardoor de trein zonder op houden voortvliegt. Het plantenkleed biedt weinig afwiseling. Maar in de buurt van het Rotsgebergte gekomen, valt er voor den botanist weer volop te smullen. Een groote verscheidenheid van boomen, hees ters, kruiden en bloemen brengen daar den plantkundige in verrukking. De foto s hierbij vertoond, Heten duidelijk zien, hoe boomen, die in de laagte opschieten tot 60 a 70 meter hoogte, nabij de toppen der bergen door den invloed van bodem en klimaat kunnen verschrompelen, tot kreu pelhout. Uitvoerig vertelde spreker, hoe hij, alleen vergezeld door een hotelhouder, een der hoogste toppen beklom, den Pikes Peak, een berg met een hoogte als de Jungfrau, en na een tocht van 18 uren behouden, weer in het tentenkamp terug keerde. Als bét Rotsgebergte overtrokken was, werd de tocht voortgezet en werd lang zamerhand het groote Zoutmeer bereikt, dat een zoutgehalte heeft van 27 pet. en waarin het door het groote S. G. van 't water onmogelijk is te verdrinken Als de Sierra Nevada bereikt is, is spr. aangekomen aan het gebied, waarvan hij bij een vroegere gelegenheid reeds een be schrijving gaf. Een groot aantal prachtig geslaagde lan taarnplaatjes werd bij deze voordracht vertoond. Duidelijk demonstreerden zij de schoonheid van 't landschap, den rijkdom aan planten en de verschillende geogra fische merkwaardigheden, waaraan Ame rika zoo rijk is. Met een hartelijk woord van dank werd de begaafde en geleerde spreker door den voorzitter voor zijn onderhoudende en leerzame causerie beloond. Met 't oog op 't vergevorderd uur werd de behandeling van de overige agendapun ten tot een volgende vergadering uitge steld. Alleen werd nog in beginsel besloten, m de maand September een onderlinge ten- toorfftelling te houden van bloemen, plan ten, groenten en fruit. Voor de puntenlijst waren ingezonden een prachtige verzameling planten en bloe men. De commissie van beoordeehng, be staande uit de heeren J. Ende, H. Hees- bergen en P. E. v. d. Werff, bracht het volgende verslag uit; 1. Collectie Fran cises, H. Boegschoten, 9 p. 2. Begonia, id„ 9 p.; 3. Orchideeën, idem, 10 p. met lof; 4 Hortensia's, Empelen en van Dijk, 9 p.; 5. Amaryllus, B. Vader, 7 p.; 6. Horten sia's, W. Beunder, 9 p.; 7. Azalea, W. Beunder, 8 p.; 8. Azalea, J. Meerdink, 7 p.; 9. Asplenium, Griffioen, 9 p.; 10, Coll. Pinerareas, B. Vader, 10 p. met lof; 11. Vaas Schisanthes, Meerdink, 7 p.; 12. groep rotsplanten, Koper, 6 p. 13. Vaas, Schi santhes, Meqrdink, 8 p. Burgerl. Stand. Bevallen: M, Stoeltje— Hornstra, 2 d. C. H. M. Kroon—van Hou ten, d, M. I. Leemansde Boever, z. Ondertrouwd: A. Th. Prins en J. E. M. Maas A. Reuter en C. van Staveren. Getrouwd; R. Stoffels en M. E. van Beem. Overleden: C. van Rossem, 68 j. Hoofdschool D. Ter -voor ziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. de Jong als hoofd van school D., is door Burgemeester en Wethouders in over leg met den inspecteur van het Lager Onder wijs te Haarlem de navolgende alphabetische voordracht gemaakt No. 1. A. L. C. Daraen, onderwijzer aan school C. te Zandvoort, no. 2. A. Hofstra, onderwijzer aan school D. te Zandvoort, no. 3. J. W. Werkhoven, onderwijzer aan school C. te Zandvoort. Collecte. Aan het bestuur der Vereeni ging Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfhezen is vergunning verleend tot het houden van eene inzameling van gelden door middel van lijsten op 12 en 13 Mei a.s. Aan het bestuur der Liefdadigheidsver- eeniging „Ondersteuning voor behoeftige Weduwen" te Amsterdam is vergunning verleend tot het houden van eene collecte op 1 en 2 September a.s. Winkelhuisjes aan het strand. Door den Heer C. van der Mye aan wien een winkel aan den Strandweg was verhuurd voor den verkoop van fotoartikelen is medegedeeld dat hij daarvan geen gebruik wenscht te ma- ïnning schoolgeldenOp het verzoek van het Bestuur van de Chr. School, aan de Brederodestraat, om de schoolgelden door de gemeente te laten innen, is door Burge meester en Wethouders goedgunstig be schikt. Ned. R. K. Volksbond. De afdeeling Overveen en Omstreken van den R. K. Volksbond houdt op Dinsdag 22 April, des avonds te 8 uur een ledenver gadering in de St. Aloysiusscbool aan het Zandvoortpad. De agenda vermeldt o.m.: Behandeling van den beschrijvingsbrief der Centrale Raadsvergadering; bespre king Roomsche Landdag en bespreking Boottocht. Jhr. J. P. W. van Doorn. Naar wij vernemen, gaat de toestand van jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heem stede goed vooruit. Wanneer de burgemeester zijn functie zal kunnen hervatten, kon men ons echter nog niet mededeelen. BOXTEL, 18 April Gistermorgen werd door een van de richting Eindhoven ko mende vrachtauto op den Eindhovenschen weg alhier, een met paard bespannen wa gen omver gereden. De voerman werd ern stig gewond naar het ziekenhuis gevoerd. BELGRADO, 18 April. In politieke krin gen verwacht men spoedig algemeene ver kiezingen. Het zal noodig zijn, wanneer alle republikeinsche afgevaardigden zitting ne men, waardoor het kabinet Pasjitz slechts over een minderheid beschikt. Pasjitz zal dan liever het Parlement ontbinden dan af treden. Verwacht wordt, dat Pasjitz een beroep op het land zal doen. TOKIO, 13 April. Burggraaf Kiyoura, de premier, gaf in een intervieuw zijn leed wezen te kennen ovr het drastische optre den in de Ver. Staten tegen de immigratie van Japansche onderdanen. Hij wees er op. dat de besluiten van den Senaat in strijd zijn met de vriendschap, die Japan de laat ste jaren tegenover Amerika heeft getoond. Hij voegde er aan toe, dat Japan de Ver. Staten niet het recht betwist hun eigen immigratie te regelen. Wederom een schandaal bij de vele, die de laatste maanden aan het daglicht zijn gebracht. Dezen keer geldt het, zoo meldt dè Washingtonsche correspondent van de „Times", den heer Charles R. Forbes, een vroegeren directeur van het Veteranen- bureau, tegen wien de Grand Jury te Bal timore rechtsingang heeft verleend op de beschuldiging, dat hij den staat heeft bena deeld door den verkoop van restanten van jegervoorraden voor een som ter waarde van 1.144.000 gulden, terwijl zij 7,200.000 gulden waard waren Eveneens werd rechts ingang verleend tegen den beer Nathan Thomson, chef van de firma, die de voor raden kocht, en tegen Charles R. O'Leary, officier ter zee, een van des heeren Forbes ondergeschikten ten tijde van den verkoop. Volgens het getuigenis van deskundigen, waren bijna alle voorraden in quaestie, of schoon als „beschadigd" verkocht, nieuw en ongebruikt. Het besluit van den Parijschen gemeente raad tot het heffen van belasting van te Parijs verblijvende vreemdelingen, zal niet onmiddellijk in werking treden. Het parle ment zal dit besluit moeten goedkeuren en verwacht wordt, dat liet nog wel een maand of twee zal duren, voor dit geschiedt. AMSTERDAM, 18 April. Heden morgen is een taxi van den B. W T. aan de Prins Hendrikkade, tegenover het Victor:a-hoto., in 't water gereden. De wagen stond ge stationeerd aan de standplaats aldaar; deze is eenigszins hellend en doordat waarschijn lijk de remmen niet g'ocd werkten, reed hij achteruit het water in, nadat hij eerst nog was blijven hangen aan de kademuur, die hierdoor beschadigd werd. De taxi kwam geheel onder water te liggen en werd later door het gemeentelijk reddingtoestel weer op 't droge gebracht. Het Bestuur van den Ned. Mijnwerkers- bond heeft van de Contactcommissie bericht ontvangen dat de directie der Oranje-Nas- sau-mijn weer aan 't overleg in de commis sie zal deelnemen. Naar een lange rust is de bekende ballon Neerlandia van de K. L. M. gisteren weer op gestegen Behalve de Ballon-commandante Delia Mouton was ook Dr. Cannegieter van het Meteorologisch instituut te De Bilt in de mand. Op vrij groote hoogte week de ballon in westelijke richting af. Voortzetting van het bedrijf van een gefailleerde. Ruimere wetsbepalingen Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend betreffende voortzetting van een bedrijf na insolventie. Dit ontwerp is een uitvloeisel van de om standigheid dat, in strijd vaak met de belan gen niet slechts van den schuldenaar, doch bovenal ook van de schuldeischers, een fail- issement, wanneer dit is overgegaan in insol ventie, steeds leidt tot spoedige en algeheele slooping van de zaak of onderneming van den gefailleerde. Een meer geleidelijke liqui datie zoude in menig geval aanzienlijk groo- tere baten kunnen opleveren. Dit euvel kan worden beperkt in de eerste plaats door in de daartoe aangewezen gevallen den liqui datiemaatregel van faillissement te vervangen door dien van surséance van betaling in de tweede plaats echter en zulks is Het doel van het onderhavige wetsontwerp door binnen het kader van de failissementsrege- ling een meer geleidelijke liquidatie mogelijk te maken. Volgens de geldende wet kan voort zetting van het bedrijf slechts plaats hebben gedurende het tijdperk, dat aan den zgn. staat van insolventie voorafgaatis eenmaal komen vast te staan, dat een accoord niet is aangeboden, aangenomen of gehomologeerd, dan moet de curator tot vereffening en te geldemaking van alle baten des boedels over gaan en bestaat voor voortzetting van het bedrijf geen plaats meer, ook dan niet, wan neer in hét belang dier vereffening en tegelde making zelve een zoodanige voortzetting gewenscht zoude zijn. Het komt den Minister van Justitie voor, dat in dit laatste opzicht de wet wijziging behoeft. Voorop stellende, dat na het intre den van den staat van insolventie de hande lingen van den curator op vereffening be- hooren te zijn gericht, is hij van oordeel, dat de wet moet rekening houden met de mogelijkheid, dat die vereffening somtijds het best geschiedt, doordien voorshands het bedrijf wordt voortgezet. De vraag, of inder daad in eenig bijzonder geval een wijze van vereffening, waarbij het bedrijf wordt voort gezet, wenschelijk is, rneot ter beantwoor ding staan aan tie directe belanghebbenden, te weten de schuldeischers, die daaromtrent hetzij ter verificatievergadering, hetzij op een latere, bijzonder daartoe belegde, ver gadering kunnen beslissen. Den rechter commissaris wordt de bevoegdheid gegeven staking van de voortzetting te gelasten. Bij succesvolle voortzetting van het bedrijf zal het kunnen gebeuren dat de schuld eischers volledig worden voldaan uit de „gereede penningen", voortgekomen uit in het voortgezet bedrijf gemaakte winsten en uit tegeldemaking van de baten, bedoeld in art. 175, laatste lid, zoodat dan het faillisse ment een einde neemt met het gunstig ge volg, dat de gewezen faillist een bedrijf onder zijn beheeter ugkrijgt. Optreden van actualisten. Men schrijft ons uit Amsterdam Hete Landelijk Comité van de International- Anti-militairisten-vereeniging had Donder' dagavond in „Handwerkers Vriendenkring't alhier, een vergadering belegd als protes tegen de vervolging van eenige leden der vereeniging wegens het verspreiden van op ruiende geschriften onder de soldaten te Amersfoort, daags voor de troepenrevue op de heide te Soesterberg in September j.l. ter gelegenheid van het regeerings-jubileum van de koningin. De verspreiders van de geschriften waren door den politierechter te Utrecht veroordeeld en een drietal, dat in hooger beroep gegaan was, had Donderdag morgen voor het gerechtshof alhier terecht gestaan. De vergadering was druk bezocht en velen voerden het woord. Een der spre kers was midden in een rede, toen plotseling 't was tegen half tien achter in de zaal een paniek ontstond. Zij, die op de achterste rijen zaten, vluchtten naar voren, meisjes gilden en er klonk geroep van „brand". Ieder sprong verschrikt op en wilde een goed heenkomen zoeken, er ontstond een ge drang en achter in de zaal werd gevochten. Tegelijkertijd drong een benauwde zwavel lucht tot in de heele zaal door. Wat was er gebeurd? Onder de aanwezigen in de zaal bevonden zich een vijftiental leden van den Bond van actualisten, dat op één van de achterste rijen had plaats genomen en zich voorgenomen had de vergadering in de war te sturen. Toen gisteren een bestuurslid van de I.A.M.V. in de Vijzelstraat oproepingen voor deze vergadering verspreidde, was hij lastig ge vallen door een drietal leden van genoemden Bond. Door met een taxi weg te rijden, was hij ontkomen aan de vervolging van de ac tualisten. Het bestuurslid had echter onder het clubje actualisten ook zijn drie vervolgers gezien. Plotseling had één der Hollandsche fas» iiiHnii mui cisten een fleschje zwavelwaterstof op den vloer leeggegoten en deze vloeistof stond dadelijk daarna in vlam. Dit brandje was het dat het paniek veroorzaakt had. Een detachement politieagenten, dat onder inspecteur Cohen buiten op wacht stond, drong op het lawaai en gewaarschuwd door een tweetal agenten, dat binnen op post ston d de zaal binnen. Een hunner vulde buiten zijn pet met zand en door dit op het vuur te gooien, doofde hij dadelijk het brandje. De politie wist daarop spoedig de orde te herstellen. Het clubje actualisten wilde dadelijk het hazenpad kiezen. Een viertal ontkwam, maar acht of negen werden door de agenten opge vangen en naar het bureau J. D. Meijerplein overgebracht. Eén hunner, die zich nog in de zaal be vond, werd letterlijk de deur uitgeranseld waarna ook hij in de handen der politie viel. Inspecteur Cohen stelde dadelijk een onder zoek ter plaatse in. Men vertelde, dat één der actualisten het zwavelwaterstof aangesto ken had en daarna de beenen genomen had. De flesch, waarin de vloeistof gezeten had, werd niet gevonden. Wel werd in beslaf genomen een tasch met rotte sinaasappelen, waarschijnlijk als projectielen dienst haddei moeten doen. Op het bureau J. D. Meyerplein, hoords inspecteur Holsbergen ondertusschen de arrestanten. Allen ontkenden halsstarrig. Commissaris Tinholt nam daarna het onder zoek over. Later in den avond meldde zich aan het bureau één der actualisten, die ontkomen was. Hij verklaarde dat hij het geweest was, die het fleschje leeggegoten had. Zijn be doeling was niet geweest brand te stichten hij had alleen de vergadering willen versto ren met de stank, die zwavelwaterstof ver spreidt. Waarschijnlijk door een brandend cigaretteneindje, dat 'zich op den grond bevond, had de vloeistof vlam gevat. Hij had niet geweten, dat de vloeistof zoo licht ontvlambaar is en was zelf geschrokken, toen er opeens brand ontstond. Geheel verschrikt was hij weggerend. Alle arrestanten werden daarop losgelaten, terwijl tegen den dader proces verbaal werd 9pgemaakt wegens het verstoren van een geoorloofde openbare vergadering. De ver gadering was ondertusschen zonder verdere incidenten geëindigd, maar den heelen avond was een benauwde zwavellucht in de zaal .blijven hangen. (Voor den inhoud van deze rubriek «feit de Redactie zich niet aansprakelijk.) Bovenkerk, 15 April. 1924 Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende, jong abonné van uw blad te Bovenkerk zou van u wel eens heel graag willen weten, hoe of men het moet aanleggen om zijn spaarpenningen zeker en veilig vast te leggen, zooals bij voorbeeld in de laatste staatsleening Maar.... M.H. de Redacteur, het is juist voor kleine menschen een zeer groot be zwaar om er op uit te gaan. U moet u eens een oogenblik in denken arbeider te zijn, die, met hard werken en sober te leven een beetje heeft overgespaard. En nu zou men heel gaarne bijvoorbeeld één zoo'n stuk van duizend willen hebben. Dan begrijpt U wel dat een arbeider, dite van geldzaken niets afweet, niet naar een groote bank gaat. Want U moet niet ver geten dat zuike kleine menschen zeer wan trouwig zijn, en dat is niet hun schuld, want de verstrekkende oplichterijen zooals bij de Brusselsche Bank en gelijk men telkens in de courant leest, dan hier en dan daar en dan weer elders gaat een Bank over den kop, zooals de volksmond zich uitdrukt. Zie M.H. de Redacteur, dat zijn dingen die den arbeiders zeer wantrouwig en ook zeer bedachtsaam maken, juist om zulke oorza ken en dat ze niet den weg weten en lie ver en ander daarin niet moeien, omdat ze niet willen weten, dat ze een klein beetje hebben overgespaard. En wanneer M.H. de Redacteur er nu een andere gelegenheid was, om in het bezit te komen van eenige aandeelen, anders dan dat nu het geval is, enkel bij groote bankinstellingen, dan ge- lcof ik stellig en zeker als dat het geen 59 maar zeker 60 miljoen zou zijn geweest en dus de staatsleening volteekend zou zijn juist door de kleinespaarders indien op een tneer gemakkelijke manier kan worden in geschreven. Naschrift. Op de eerste plaats ons re. speet voor een arbeider, die door vUjt en spaarzaamheid 1000.— kan overleggen! Dit is tevens eens een mooie tegenspraak van de beweringen, dat de arbeiders niet zouden sparen Wat nu de vraag van den inzender betreft, wij kunnen zijn voorzich tigheid begrijpen zulke zuur verdiende pen ningen moeten extra veilig worden belegd. Staatspapieren komen hiervoor zeker aller eerst in aanmerking, wanneer de spaarder ten minste voldoende zekerheid heeft niet spoedig zijn bezit in contanten te behoeven om te zetten, anders doet hij beter een veilige Spaarkas te zoeken. De vrees voor inschrijving bij Bankinstel lingen is ongegrond. Onder de onderteeken- naars van de aankondiging der laatste Staatsleening stond als No. 1 De Neder- landsche Handelmaatschappij en verder een aantal absoluut betrouwbare instellingen. De banken zijn trouwens niets anders dan tus- schenpersonen. Men geeft zijn geld niet aan een Bank maar aan den Staat. Op aan vrage krijgt men een formulier, schrijft in en staat later zijn geld tegen overgave van het aandeel. Iedere mogelijkheid van be drag is dus uitgesloten. De inschrijving op de laatste leening is nu gesloten de eenige weg om dan Staats papieren te koopen is door bemiddeling van een bank, of effectenmakelaar. REDACTIE. Alles met garantie, Daraesrijwiel 35. Heerenrijwiel 25. Heeren Gazelle ƒ45. Heeren E.N.R. 27. Dames- en Heeren Tandem 55. Adres: R. GOU- MA, Lange Wijngaardstraat 23.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2