ZZZ'i RUBRjEfk mBSm 3BL JBL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Zaterdag 19 April 1924 Ananas-cultuur. Blijmoedigheid. Het weer Kookt de Melk. Ons Hoofdhaar. Vuil Koper. Charmante manieren. Recepten. Men kan de planten er saust «enigen UIT DE MOPPENTROMMEL. ::i.; i;- zA/rouwem- De moederlijke liefde en blijmoedigheid is de bodem, waarop de ware opvoeding het weligst gedijt. Gelijk het lichaam van het pasgeboren kind van buiten meer warmte noodig heeft dan op lateren lceftijd^oo heeft zijn ziel ook behoefte aan meer warmte. In den warmen zonneschijn der moederliefde zal de liefde-kiem van het kind tot ontwikke ling gebracht worden, zegt dc ervaren men- schenkenner Alban Stolz. Inderdaad, de door liefde ontwakende wederliefde jegens vader en mc e Ier, is de eerste hinderpaal voor de zelfzucht van den kleinen mensch. De liefde der moeder is de bodem, waaruit de jeugdige Ziel kracht put *ïot ontwikkeling. De goedheid van de moeder leert het kind ook jegens anderen goed te zijn. Gelijk het moeder voor zijn behoeften ziet zorgen, zoo wil het ook voor de pop zelfs voor den kleinen jongen is de pop het allereer t; speel goed voor de kat, den hond, voor broer tjes en zusjes zorg dragen. Het medelijden van de moeder, wanneer het zich bezeerd heeft, leert het voor de smarten van anderen gevoelig te zijn. Even onontbeerlijk voor een succesvolle opvoeding is de blijheid, de vroolijkheid van gemoed. Gelijk de blauwe heldere hemel ons innerlijk opbeurt, zoo oefent het opge ruimd gemoed der moeder een weldadigfen invloed uit op het kind. Wat weten de kleinen van droevige gedachten? Wat beseffen zij van zorgen? Willen zij met moed en ver trouwen het leven leeren inzien, dan dient de moeder hun steeds een blij gelaat te too' nen, met opgewektheid en kalm geduld in te gaan op al hun kleine levensvragen en kin der-belangen. De moeder moet daarom door den dag nu en dan enkele minuutjes afzonderen om te praten met haar kleinen en met belangstelling hun spel gade te slaan. Nooit wijze zij haar kind, dat met een of andere vraag bij haar komt, op norschen toon van zich afik heb nu geen tijd. Bij zulk een afwijzing zou het kind verschrikt zich terugtrekken en onbewust lijden, om dat het geen liefde vond, waar het die met recht verwachtte. Beter zou zij doen, als zij eenige oogenblikken haar werk liet rusten om naar haar kind te luisteren. De zonnige vreugde harer ziel heeft toch een weldadigen invloed op het hart der kleinen zij doet al wat goed is daarin ontluiken, maakt hen vaar dig tot leeren en blij gehoorzamen. Nooit verlieze daarom de moeder deze twee toover- krachten van vruchtbare opvoeding uit het oogmoederlijke welwillendheid en een blij gemoed. Neen, niet over dezen hardnekkigen win ter met zijn eindelooze koude, zijn scherpen, guren wind wil ik een babbeltje houden. Al komt het kwik kolommetje ook nog niet veel hooger dan 40, al blijft het nog schraal en kaal in de natuur, laten we ons troosten met de zekerheid, dat het ergste achter den rug is, dat het Aprilzonnetje al heel wat kracht begint te krijgen en dat het voor jaar zich langzaam maar zeker baan breekt. Het „weer," dat ik ditmaal tot onder werp van discours kies, is het kwaad, dat zoo af en toe eens onze linnenkast binnensluipt en dat doof ons, huisvrouwen, toch zoo graag wordt buitengesloten. Weervlekken in linnengoed kunnen fataal zijn, want, als men ze te oud heeft laten worden, zijn ze niet meer te verwijderen. Ze danken hurt ontstaan aan vocht; een, ernstige waarschuwing om waschgoed nooit anders dan kurkdroog weg te bergen, is dus niet overbodig. Ook is het zaak, dat de linnenkast in een droog vertrek staat Ontdekt men weervlekken, die het weefsel nog niet door en door hebben aangetast, dan lost men in een liter water 15 gram salmo- niakpoeder en 60 gram keukenzout op. Men spreidt het waschgoed uit en bevochtigt de vlekken met deze oplossing. Zoodra ze droog zijn, moeten ze opnieuw bevochtigd worden totdat ze eindelijk verdwijnen, 't Is het beste dit werkje in de buitenlucht te ver richten. Er bestaat nog een andere, meer ouder- wetsche methode en wel deze Men schaaft een stuk goede waschzeep, kookt dat in water tot- een pap, bestrijkt daarmede de vlekken en strooit er wat pot- asch over. Zóó legt men het goed 24 uur te bleeken (dus op een grasveldje) en zorgt ervoor het voortdurend nat te houden. Ten slotte wascht men het na in schoon koud water. Weervlekken in boeken of leer kan men v rwijderen door er eenige druppels laven- d'tolie op te doen en die te laten inwerken. DE NIEUWSTE MODEGRIL: Medaillon- portretjes in schoengespen. DE BEROEMDSTE AVIATRICE ter we reld Miss Adrienne Bolland, die de laatste 4 jaren vele records sloeg en den gevaar vollen tocht over de Andes heeft volbracht. Het is een bekend feit, schrijft A. G. B., in „Volksvoeding" dat de koemelk in zeer veel gevallen het voedingsmiddel voor de zui gelingen is, en wanneer men hu eens een vergelijking maakt tusschen den weg, dien de melk aflegt, alvorens zij den zuigeling bereikt en dien van de moedermelk tot het zuigende kind, dan merkt men hierbij een hemelsbreed verschil op. De zuigeling neemt de moedermelk, zonder dat deze met iets anders in contact komt, tot zich. Met de melk, van de koe afkomstig, is dit geheelan ders gesteld. Zij komt eerst ia de emmers, dan in de melkbus, wordt daarna dikwijls kilometers ver getransporteerd naar de in richting, ondergaat dan eenige bewerkingen, als reiniging, pasteurisatie, wordt weer in een ander verpakkingsmateriaal gebracht, en komt ten slotte in de huizen der consu menten terecht, waar er dikwijls ook al niet te oordeelkundig mee wordt omgegaan De melkstroom, die van het land naar de stad vloeit, heeft dus van alle kanten gelegen heid, door het verschillend contact te worden g infecte'erd. Het is daarom van zoo groot b :lang, dat de huismoeders er de bijzóndere aandacht aan schenken, van wien zij de melk I betrekken, in 't bijzonder voor die melk, welke als voedsel voor zuigelingen wordt bestemd. Men moet wel bedenken, dat het gebruik van melk dagelijks terugkeert, en dat het melkvraagstuk daarom van zoo groot belang is, omdat geïnfecteerde melk gevaarlijk voor de gezondheid kan zijn, wanneer ze niet verhit wordt geconsumeerd men kan het nog zoo dikwijls lezen, dat vele menschen de melk in rauwen toestand gebruiken, en wan neer men nagaat, dat zeker 90 pet. van ons dagelij ksch voedsel eerst een verhitting heeft ondergaan, alvorens men het tot zich neemt, dan behoort melk evenals oesters, salade e.a. tot die artikelen, waardoor gemakkelijk infec tie kan ontstaan. Men heeft hiervoor slechts in herinnering te brengen, dat er koeien zijn, die tuberkelbacillen in de melk afscheiden hoe gemakkelijk kunnen deze bacillen in de teere organen der kinderen voortwoekeren, en ten slotte bet lichaam ten gronde brengen. Men is lang de meening toegedaan geweest, dat de tuberkelbacil, uit de koe afkomstig, niet op den mensch zou overgaan in den laatsten tijd komt men echter meer en meer van dat denkbeeld terug, door verschillende typische gevallen van tuberculose, die alleen op het gebruik van besmette koemelk zijn terug te brengen Om het zekere voor het onzekere te nemen, is het derhalve beter, de melk nooit in rauwen toestand te gebruiken, tenzij men ze betrekt van een modelstal, waar de hygiëne in alle opzichten bij de melkwinning, bij de melkers en bij de koe wordt betracht Het spreekt echter van zelf, dat dergelijke melk ongeveer het dubbele kost van den straatprijs der andere melk Hoe houden we het best ons haar mooi, vol en glanzend? Op de eerste plaats door zindelijkheid. En niet alleen door het op tijd te wasschen. maar ook vooral door steeds heel zuivere borstels en kammen te gebruiken. Die heb ben meerdere malen een bad noodig dan het haar zelf. Daardoor blijft de huid schoon en vrij van stof en vetvooral wanneer het haar fijn en zijdeachtig is. De huid moet kunnen uitwasemen, anders worden de po riën verstopt en breekt het haar bij de wor tels af. Als waschmiddel kan men het best zuivere zeep, geraspt en opgelost gebruiken i of wel een ei, men moet heel goed nawas- s:hen en men kan in het water om na te spoe len, een klein beetje ammoniak doen. Het is niet noodig diverse dure haarmid- delen te gebruiken. Als men de huid regel matig goed masseert, zoodat het bloed goed circuleert, dan doen de haarwortels vanzelf hun plicht. Men kan er wat alcohol met olie gemengd, voor gebruiken, dat versterkt de huid, doch is niet noodzakelijk. Flinke behandeling met schoone, niet te zachte borstels en nawrijven met een zijden lap, houdt het mooi en glanzend, tenminste als men goed gezond is, want het haar is juist een barometer. Bij ongesteldheid of verzwakking wordt hèt dof en dun, daarom is lichaamsbeweging in de buitenlucht tevens een middel om het haar in goeden toestand te houden. Dat de bewerking met heete ijzers slecht is, behoeft niet gezegd Ja, wat sprong en krul in de haren staat gewoonlijk aardiget dan stit e, stijve sprieten. Maar g'oed verzorgd haar, ook al is het van nature niet krullend, is toch niet pitkerig. En het ligt er ook maai aan, hoe men zich kapt Het kapsel moet in Koper dat erg vuil is geworden, maakt men niet gemakkelijk schoon met poets pommade Men kan hiervoor beter bet sap van een halve citroen, vermengd met wat zout en fijn zand nemen. Dit mengseltje is ook uitstekend om koperen pannen schoon te maken. De kunst om beleefd te zijn raakt meer en meer in verval. Manieren hebben zeer veel menschen niet meer, vooral niet in ons land, waar de bewo ners nooit hebben uitgeblonken door hun manieren en goede omgangsvormen, maar waar 't voorheen in dit opzicht nog beter gesteld was dan tegenwoordig. Toch hoe prettig doet het aan iemand te ontmoeten die „manieren heeft," en die beleefd is, niet omdat het zoo hóórt maar om dat hij niet anders kan wijl hij van nature beleefd is aangelegd. Een werkelijk voorko mend man, maakt anderen gelukkig, schept een prettige atmosfeer. Er is echter wel eens gezegd dat innemende manieren evenveel kwaad stichten als goed. Daar is iets van aan, want de mensch reageert zoo sterk op beleefdheid en prettige omgangs vormen, dat hij geneigd is den charmeur alle? te vergeven-..- een moord desnoods. Dit is natuurlijk zwakheid, en het is verkeerd ma nieren voor moraal te laten gaan. Maar dat de samenleving er gezelliger en genoegelijker op wordt wanneer iedereen zijn best doet gemanierd en voorkomend te zijn, is buiten kijf. Hoe kan een glimlach soms charmeeren, ons opbeuren, ons ge noegen doen. En toch is een glimlach slechts ;en gedachte.... en vaak nog niet eens. Er zijn mannen en vrouwen die met eer, glimlach evenveel bereiken als anderen met dagen lang moeite doen die zich aftobben om ot het doel te geraken dat zij zich voor oogen ^bben gesteld. Er zijn zakenmenschen dip daor één glimlach een transactie tot stand v ;ten te brengen vrouwen die door een glimlachend bedankje, wanneer iemand haar een stoel biedt of een plaats in de tram, vrien den maken voor haar heele leven. DIE IS AL WOORDENRIJK GENOEG. „Ik lees hier, Herman, dat er een woordenboek is verschenen met 5000 nieuwe woorden." „Hemeltje-lief! Vertel 't as-je-blie£t niet aan je moeder!" (The Humorist) overeenstemming zijn met de lijn van het hoofd en zwaar, stijl hoofdhaar, eenvoudig opgemaakt, geeft dikwijls groote aantrekke lijkheid aan een gezichtje, mits hèt haar goed is onderhouden De bezitster van die stijve vlechten en zware wrongen zou misschien graag ruilen voor een kleinere hoeveelheid van nature golvend haar, hoewel het waarschijnlijk ge heel niet zou passen bij haar stijl Geen afgunst dus maar een paar ste vige borstels en wat geduld in de behandeling Jan verkrijgt men toch goede rezultaten KAMERPLANTEN. Een goed middei om kamerplanten ge zond te houden is het volgendeOm de week of zes worden ze in een tobbe gezet en gaat er een gieter vol lauw warm water overheen. Alle luis en ander ongedierte spoelt er af en ze zijn na het bad zoo frisch ils men maar kan wenschen. Zulk een be handeling geeft veel meer dan allerlei kunst middeltjes. Schildluis op kamerplanten verdrijft men door ze onder te dompelen in een afkooksel van tabak. HAAST NIET TE GELOOVEN. „Zoo zullen we er allemaal eens uitzie», Wimpie." „U ook, tante?" (Life) tijd onderste boven in laten staan de kluit mag er niet inkomen daarna wor den ze weer met schoonwater afgespoeld. DEEGROL. Een groote flesch kan dienst doen als deegrol. EIEREN KOKEN. Eierschalen barsten bij het koken niet, wanneer men ze even in het koude water legt, voordat men ze in hee' water doet. UIENLUCHT Als wij uien schoon gemaakt hebben kan de lucht nog zoo lang aan je handen blijven. Wrijf de vingers af met een versche aardap pelschil met een beetje zout en de lucht is absoluut weg. VLEKKEN. Weet ge dat vlekken in linnengoed met zeep moeten worden ingesmeerd, desnoods uitgekookt. Een scheut ammoniak in het water helpt soms goed. DIE LASTIGE INKTVLEKKEN. 't Afkookwater van witte boonen, zonder zout, is een uitstekend middel, om inkt vlekken uit linnen te verwijderen. Is de inkt nog versch, dan heeft men in een paar druppels citroensap het aangewezen genees middel. Ook kan men de vlekken eerst uit- wasschen m zuiver water en daarna, eenige malen achtereen, behandelen met zemelen. SLIM. Een boerin kwam met haar levenden haan bij den horlogemaker en zette het dier op de toonbank. „Maar, vrouwtje, wat moet dat?" vroeg de winkelier verbaasd. „Wel, meneer," was 't antwoord, „vroeger kraaide het beest ons eiken morgen precies om vijf uur wakker, maar nu begint het pas om zeven uur. Wilt u eens kijken wat er aan het wekkerwerk mankeert?" MISSCHIEN KREEG ZIJ HET DAN. Een dame had eenige* malen tevergeefs geprobeerd No 6380 op te bellen, maar telkens werd zij verkeerd verbonden. „Kunt u me ook zeggen," vroeg zij ten einde raad, aan de telefoonjuffrouw, „welk verkeerd nummer ik moet opgeven, om aan gesloten te worden met No. 6380?" HET COMPLIMENT. Ze hadden elkaar in jaren niet gezien. „Op m'n woord juffrouw, zei hij, ik had u bijna niet teruggekend. Wat bent u veranderdl „Ten goede of in m'n nadeel^" vroeg ze. „Maar m'n lieve juffrouw, u kunt alleen in Uw voordeel veranderen I" BILLIJKE EI5CH. Patiënte „Dokter, ik voel mij nog niets goed." Dokter „Ja, mevrouw, wat wilt u dan ik kan u toch niet w?er jong maken." PatiënteDat verlang ik ook niet, dok* terik wou alleen, dat u mij oud liet wonteai kweekt worden, zenden wel groote hoeveel- Onze serie foto's geeft een vollediger» heden mooi verpakte en goed bewaarde kijk op de cultuur van de ananas in deze vruchten van uitmuntende kwaliteit naar streken. de Londensche markt, vanwaar ze verder Op de eerste foto zien we een plantage naar geheel Europa worden getransporteerd; met nog heel jongen ananas-aanplant De zulke gunstige streken zijn b.v Sicilië, de tweede laat de planten op eenige maanden Canarische eilanden en St. Michaël ouderen leeftijd zien. terwijl nr. 3 ons d» Maar nergens vindt men zoo uitge- vruchten in volle rijpheid toont gestrekte plantages als op de Sandwich- en Hawaï-eilanden, dieom hun heerlijk kli maat het „aardsch paradijs" genoemd wor den. Beneden zien we den oogst en het trans port der kostelijke vrucht en in het midden een met bloesem getooide schoonheid, uit het gebied der ananas-cultuur, Hawaï. -'■3- sen voorkwamen, trof men in de tuinen daarvan mooie ananas-kassen aan. Aan de cultuur van ananassen werd zeer groote moeite besteed, want de tuinman, die een groot gedeelte van het jaar zijn meester van die heerlijke vruchten voorzag, verwierf zich daardoor den naam van een kundig vakman te zijn Het bezit van ananas„kas- sen gold als een bewijs van groote weelde. Tegenwoordig komen zulke kassen echter nog slechts sporadisch voor. Gunstig liggende streken, waar de plant bijna zonder beschutting of alleen door een eenvoudig glazen dak beschut, kan ge- Een der mooiste en heerlijkste tropische de Sandwich- en Hawaï-eilanden, die naast Vruchten is wel de Ananas, die oorspron-1 de Samoad- en4Tonga-groepen liggen en uit- kelijk in tropisch Amerika inheemsch, in vele variëteiten ook in andere tropische ge westen gekweekt en verwilderd voorkomt, Ze wordt echter hoofdzakelijk gekweekt op gestrekte plantages van ananas bezitten. Voor vijftig en meer jaren, toen het trans port nog niet zoo ontwikkeld was, en in ons land nog meerdere uitgestrekte buitenplaat- Hieronder: Fig. 4. Hieronder Fig. 5. Fig, 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5