Ledenvergadering Open Oogen f Monument J. T. Cremer. öe West-Friesche Kanalen. „Zijn'wij verrezen m, Christus" Het Provinciale Wegennet. Berichten uit onze vorige R.K. VROUWENBOND HAARLEM, De oude Tuchtschool te Velsen. De verkoop van Bloemen langs de wegen in de Bollenstreek. DE H.A.M.I.T. De algemeene winkelweek. De Werkloosheid te Haarlem. Het aantal werkloozen zeer gedaald. Malariabestrijding door de bevolking. aan onze lezers. Het Westland en de Bloemen tentoonstelling 1925. ORDE EN ARBEID. Het conflict in de Textiel industrie. LUCHTVAART. De wereldrondvlucht der Engelschen. De wereldrondvlucht der Amerikanen. GEMENGD NIEUWS. Hittegolf in Mei. 12000 ctouranten „verdronken" „Verzakking" van een spoordijk De trouw van een duif. Verijdelde inbraak en Heiligschennis. Een brutale dienstbode. De moord op den heer Hall. Moordaanslag. Een voordeelig zaakje. Botsing. Boschbrand. Auto-ongeluk. De inbraak in de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum. moet ge hsbbGD DE N9EUWE I HAARL. I COU RANT VRAGENBUS. UNDBOUW EN VISSCHERiJ. Mond- en klauwzeer in het Westland. oplage. De onderwijzers en de intrek king van art. 40. De uitvoering der conclusies uit de deskundigen-rapporten. Japan en de emigratie in de Vereenigde Staten. 22 April a. s., des avonds te 8 uur S. h, gebouw „St. Bavo", Smedesfr. Sprekers Prof. T„ FREMCKEN m Door den Minister van Justitie werd giste ren officieel aan den heer Klein Schiphorst de oude tuchtschool te Velsen toegewezen voor de som van 113650. Zooals men weet is de tuchtschool gekocht voor de Maria-Stichting, alhier, aan wie het gebouw dan ook zal worden overgedragen. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat wij op den duur een vermindering van bezoek aam de Bollenstreek vreezen van den maatregel, waarbij het verboden wordt, losse bloem langs den weg te verkoopen. De heer Jos. M. Braam, te Heemstede, lid van de Commissie van Toezicht op het Hyacinthenbloemen-contract meent ons nu op de vingers te tikken met de mede- deeling dat er alleen een verbod is om afgesneden Hyacinthen-bloemen te vervoe ren voor straatverkoop. Wel is het geoor loofd bosies bloemen, onder het gewicht van een K.G. per bosje, in voorraad te hebben en te verkoopen, zegt hij. De waarschuwing, die verspreid is, luidt als volgt: De aandacht wordt er op gevestigd, dat onderteekenaren van het Hyacinthen-con- traet ook in de Streek geen afgesneden Hyacinthenbloemen mogen vervoeren voor straatverkoop. Tot nog toe is dit ooglui kend toegelaten maar het blijkt, dat het snijden en langs den weg verkoopen zoo danig toeneemt, dat 't voor een doeltref fende controle dringend noodzakelijk is, dat daartegen wordt gewaakt. Het is al leen geoorloofd bosjes bloemen, onder het gewicht van een K.G. per bosje, in voor raad te hebben en te verkoopen. Tot zoover de waarschuwing. Terloops zij even opgemerkt dat den meesten onzer lezers evenals ons het nut wel zal ontgaan dat de kweekers zien in het feit om wel den verkoop te verbieden van losse bloemen, maar niet van bosjes beneden de één K.G. Maar wat dat be treft erkennen wij gaarne dat wij tot oor- deelen niet bevoegd zijn, omdat wij leek zijn. Toch zijn ook de kweekers natuurlijk menschen met gezond verstand en deze zuilen wel weten waarom zij dit onder scheid maken. Wij nemen dus aan dat dit onderscheid alleszins reden van bestaan heeft, maar ons ontging het nut. Wat nu de kwestie zelf betreft, het was onze bedoeling inderdaad de aandacht te vestigen op het verbod om losse bloemen te verkoopen en wij kunnen hieraan wel toe voegen, dat, hoewel velen natuurlijk gaarne een bosje bloemen meenemen, die ver kreukelde boschjes bloemen niet halen kun nen bij een verzorgd ruikertje losse bloemen. Als de verkoop daarvan in de streek wat verzorgd werd dan zou dat de aantrekkelijk heid van een bezoek zeer verhoogen. Wij stellen ons voor uitvoeriger op deze kwestie terug te komen, daar ons nu daar voor, met het oog op Paasch-Zaterdag, de gelegenheid ontbreekt. Wij wenschen het bezoek aan de bloembollenstreek zooveel mogelijk te bevorderen. Dit zij voorop gezet., Tot slot laten we hieronder nog volgen wat de heer Braam aan het slot van zijn brief zegt: Ter verduidelijking zij opgemerkt dat de voor straatverkoop bestemde bloemen vroeger dikwijls los in manden van den tuin werden vervoerd, hetgeen wel niet mocht, doch oogluikend werd toegelaten, aangezien hiermede dikwijls fraude werd gepleegd en dt kans hierop dit jaar belangrijk grooter is door de hooge bloemenprijzen, is boven staande maatregel genomen. Zaterdagmiddag heeft onder groote be langstelling op de begraafplaats Wester- veld de onthulling plaats gehad van het monument, dat op het graf van oud-minis ter J. T. Cremer is opgericht. Met een rede van Jhr. H. W. Roëll werd het monument aan de familie over gedragen. Het monument bestaat uit een fraaie zuil van Carrarisch marmer, waarop de beeltenis van den heer Cremer en daaronder de opdracht: Aan Jacob Theo- door Cremer. Een man van grooten bedrijve, besoigne, memorie en directie, ja singulier in alles, is dit gedenkteeken toegewijd door het dankbare Deli. Het graf is gedekt door een steen van marmer en omringd door marmeren paal tjes, terwijl de plantaanleg en de bloemen het geheel verfraaien. Het monument is vervaardigd door den heer L. M. van Tetterode te Watergraafs- In de op 14 dezer gehouden vergadering der Technische Subcommissie uit de Commissie, welke bij besluit van Gedepu teerde Staten van Noordholland van 2 Juni 1920 no. 210 werd benoemd om dit college van advies te dienen omtrent de vraag: „Welke werken zullen moeten wor den uitgevoerd en welke regelingen van waterstaatkundigen, administratieven en financieelen aard zullen moeten worden ge troffen, teneinde te geraken tot een stel sel van goede waterwegen op het vaste land van het noordelijk deel van Noord- Holland voornamelijk in West-Friesland", kwam o.m. de begrooting van de plannen der Commissie volgens de thans geldende eenheidsprijzen ter sprake. Door het lid der Commissie Ir. Ringers was opgemaakt een herziening van de be groeting der Westfriesche Kanalen, welke kanalen het belangrijkste onderdeel van de plannen der Commissie vormen. Als gevolg van de in de laatste jaren ingetreden daling der eenheidsprijzen kan het aanvankelijk op 15.500.000 gestelde eindcijfer der Westfriesche kanalen aan merkelijk worden verlaagd. Indien voorts gelijk ook in het rap port der Commissie-van Aalst is aange geven voorloopig niet wordt overgegaan tot de uitvoering van enkele onderdeden, die in hoofdzaak eerst na de totstandko ming der Zuiderzeewerken van belang zijn en de hiervoor in aanmerking komende ophaalbruggen in hout worden uitgevoerd, zou, naar werd verwacht, de verlaging van het eindcijfer waarschijnlijk zelfs enkele millioenen kunnen bedragen. In aansluiting aan de besprekingen om trent het wegenbeheer in de laatste zit ting der Provinciale Staten van Noord- Holland, waarbij Gedeputeerde Staten werden uitgenoodigd een plan voor een wegennet bij de Staten ter vaststelling in te dienen heeft de Hoofdingenieur-Direc teur van den Provincialen Waterstaat op verzoek van Gedeputeerde Staten een avant-proiet voor een zoodanig wegennet aan het College doen toekomen. Kaartjes, aearop dat avant-projet is aangegeven, zijn, met een bijbehoorende beschrijving, zoolang de voorraad strekt, voor belang stellenden op aanvrage ter Provinciale Griffie verkrijgbaar. Gedeputeerde Staten stellen zich voor ni 1 Juli a-s- de verdere voorbereiding van de vaststelling van het plan door de Pro vinciale Staten ter hand te nemen. De Commissie voor de Algemeene Win kelweek verzoekt ons een heerschennd mis verstand uit den weg te ruimen: Deelname aan de Algemeene Winkelweek is n.l. voor iedere zaak, zoowel groote als kleine, geheel gratis. Bovendien worden nog aan iederen deel nemer geheel gratis thuisgezonden een ver langd aantal, keurig uitgevoerde Etalage- kaarten, waarop vermeld: Algemeene Win. kelweek De H.A.M.I.T. 1924. En aan het einde van de Alg. Winkelweek wordt bovendien nog aan iederen deelnemer gratis een diploma uitgereikt, bij wijze van blijvende herinnering. Velen van degenen, die zich reeds hebben opgegeven, vragen zoowat een heele adver tentie om in het Officieel Programmaboek te vermelden. Dat gaat natuurlijk niet! Wel wordt geheel gratis in het Program maboek vermeld van iederen deelnemer: Naam, Straat, Huisnummer, en Hoofdbran- che. Doch meer niet. Wil men meer, dan moet men een anon- ce nemen, hetgeen wij ten zeerste aanbeve len. Dringend vragen wij nogmaals aan den Winkelstand van Haarlem en Omliggende gemeenten om zich toch in elk geval vóór 22 April schriftelijk op te geven aan een der onderstaande adressen: Vz. F. Wildeboer. Jansweg 18; Penningm. O. Th. Dantuma, Zijlstr. 90: J. J. Brinkman, Anegang 1925; F. Duyn, Jansstraat 16: J. F. G. Huizing, Groote Houtstraat 44; Jac. F. Lamp, BaLeljorisstraat 24; Joh. J. Ma- cbielse. Barteljorisstraat 23; J. G. Th. Oever, haus, Groote Houtstraat 41; N. C. Wefers Bettink, Gr Houtstr. 99; Gedelegeerden der Hoofdcommissie: A. H. Weyberg, Barteljo risstraat 39; Joh. Lamp, Barteliorisstr. 18; Secret. J. van der Burg, Witte Heerenstraat 33; F. A. Beelen, Kuisstraat 15: H. Daudey, Groote Houtstraat 112; J. H. Holt, Anegang 3337; Joh P. P. Kloppers, Groote Hout straat 140; F. Langelaar. Barteljorisstraat 7; J. Mazurel, Groote Markt 911; J. van der Pigge. Groote Houtstraat 68; Th H. Weill, Barteljorisstraat 2628. De werkloosheid hier ter stede is gelukkig aan het afnemen. Bij een week of zes terug vergeleken, zijn de cijfers van het aantal ingeschrevenen aan de Arbeidsbeurs veel gunstiger. Dat vindt in hoofdzaak zijn oor zaak in het feit, dat er meer leven is ge komen in de bouwnijverheid. De afgeloopen winter met zijn afwisselende vorst- en dooi- periode heeft den arbeid aan de bouwwer ken zeer vertraagd. Daardoor is men met die werkzaamheden achterop gekomen en dat werk moet nu ingehaald worden, terwijl ook nieuwe bouw ondernomen wordt. Anderzijds zijn er ook in de metaalindustrie verschillende personen geplaatst kunnen worden. Of deze kleine opflikkering in deze industrie echter blijvend zal zijn, is moeilijk te zeggen. Al is de toestand in zake de werkloosheid thans vrij goed te noemen en al is hij zelfs veel beter dan het vorige jaar, toch valt er niet te zeggen, of nog meer ver betering zal volgen. Er is zelfs niet te pro- pheteeren, of de nu gunstige toestand aan zal houden. De vele factoren, waarvan klei nere of grootere werkloosheid afhankelijk is, maken een voorspelling onmogelijk. We laten hieronder eenige cijfers betref fende het aantal werkloozen volgen, ons welwillend verstrekt door den directeur van den gemeentelijken dienst der Werkloos heidsbestrijding, den heer J. Vader. In begin Maart van dit jaar waren bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 1330 mannelijke werkloozen en op 16 April 750. Die cijfers waren in begin Maart en half April 1923 resp. 1450 en 1125. Ze zijn dus thans veel gunstiger. Dat de bouwnij verheid hiertoe krachtig medegewerkt heeft, moge blijken uit het volgende; In begin Maart waren ingeschreven 100 grondwer- k rs, thans 40, 140 timmerlieden, nu 40, 70 s-adders, op het oogenblik slechts 10, 70 opperlieden, thans 30, 16 metselaars tegen thans 4. Stucadoors zijn in de laatste 1% maand in 1 t geheel niet ingeschreven, In begin Maart en half April 1923 waren bijv, in'aschreven resp. 120 en 95 grondwerkers. De vergelijking bij verleden jaar en zelfs bij 6 weken terug, is alleszins gunstig. Door de Commissie tot Steunverleening werden begin Maart 270 ,„annen gesteund, terwijl 12 April 140 ten hare laste kwam. Ook nier dus gunstiger verhandelingen gelukkig! Bij de 750 mannelijke werkloozen, die thans nog bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan ingeschreven, zijn o.m. een paar hon derd losse arbeiders, 30 grof-bankwerkers, 40 kantoorbedienden, 40 magazijnknechts en 30 loopknechts. Met de intrede van het blijde voorjaar is de omvang der werkloosheid dus gelukkig afgenomen. Moge deze dalende lijn haar voortgang kunnen houden. Door het Witte, het Roode en het Wit- Gele Kruis is aan alle afdeelingen dier ver- eenigingen een circulaire gezonden waarin besproken wordt de bestrijding der malaria door de bevolking. Daarin wordt gewezen op het feit, de ma lariabestrijding in Noord-Holland in de naaste toekomst zal komen in handen der bevolking. Noord-Holland is nog niet vrij van malaria en wanneer het verrichte werk der bestrij ding niet wordt voortgezet, waardoor de verkregen resultaten dreigen verloren te gaan, dan zullen de ellende en de schade, die de gevolgen dezer ziekte zijn, zich weder in hevige mate voordoen, aldus merkt de circulaire op. Het ligt nu in de hand -an de bevolking zelve, om in de toekomst voor goed van de malariaplaag verlost te worden. Daargelaten de complicaties, de uil de ma laria kunnen ontstaan, worden duizenden guldens aan chinine gebruikt. Werd dit geld besteed aan een intense beririjding, waardoor de ziekte binnen afzienbaren tiid geheel zou kunnen verdwijnen, dan zouden !e sommen, gebruikt voor die bestrijding, een tienvou dige rente afwerpen. De muggen in de stallen kosten den eige naar van het vee veel meer geld, dan deze wel zou denken. De miljoenen muggen, die zich voeden met het bloed van het vee, ont nemen aan die dieren zooveel van het kost bare levenssap, dat een sterkere voering met krachtvoer noodig zal rijn, om het geleden verlies te dekken. Zelfs de melkvorraing en de kwaliteit de melk kan -mder het verlies van bloed sterk lijden. De tot nu toe gevolgde bestijdingswijze, uitgevoerd door daartoe aangestelde mug- genverdelgers, wordt dezen winter voor het laatst toegepast en in het volgend najaar vervangen door een andere. De bevolking zelve moet de verdelging der muggen ter hand nemen. Zij worde daar toe voorgelicht door ter-zake-kundige per sonen, die door voordrachten de bevolking nog beter dan tot nu het geval was, doen beseffen aan welke groote verantwoordelijk heid zij zich onttrekt, als zij niet medehelpt de muggen te verdelgen. Daartoe opgeleid personeel zal leiding en voorlichting geven bij wijze van bestrijding. Het moet zoover komen, zet de circulaire verder uiteen, dat elke bewoner vanaf No- ve.nocr tenminste eenmaal {.er eek ac aan wezige muggen in stallen, enz vernietigd worden door bespuiting r,.et Iysol-oplossing, door petröleumdampen, door wegzuigen met een stofzuiger, enz. Tevens zullen maatrege len moeten worden overwogen, om door middel van bestrooiing met paraffine e.a. de larven der muggen in slooten e.a. te doo- den. De circulaire spoort tenslotte aan, dat de afdeelingen van het Witte, Roode en Wit- Gele Kruis, al dan niet in vereeniging met besturen van zusterafdeelingen, plaatselijke comité's vormen tot bestrijding der malaria en ledenvergaderingen te beleggen tot be spreking der malariabestrijding door de be volking. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij jn een of ander op- Zicht niet tevreden zijt, zegt net óns. Wij lezen in het „Wkbld. van BI. C.": Het bestuur der atdeelin^ Westland van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft te Poeldijk een vergadering gehouden met de besturen van de in het Westland geves tigde bloembollenkweekersvereenigingen on der leiding van den voorzitter der afdeeling, den heer M. E. Wesstein te Honselersdijk. Alle afdeelingen van de Westlandschc bloembollenkweekersvereenigingen (zes) wa ren vertegenwoordigd, benevens Floralia te 's-Gravenzande. De Voorzitter deelde mee, dat de bijeen komst bedoelde voortzetting van het over leg inzake deelneming aan de groote ten toonstelling 1925 en het nemen van een be sluit. Het bestuur der afdeeling had aanvankelijk het voornemen, inzending aan te bevelen van soorten, doch was na over leg met het bestuur van Floralia te 's-Gra venzande tot de overtuiging gekomen, dat eerst planting van een flinke partij der beste handelssoorten op het tentoonstellingster rein doeltreffender zal zijn, als overeenstem mende met den aard der teelt in de streek. Een commissie had te Haarlem een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid om een partij van omstreeks 30C00 Tulpen te plaat sen. Dc heer C. H. Damen, Monster, bracht verslag uit van het onderzoek, voorop dank brengende voor de welwillende en duidelijke inlichtingen, welke namens het Hoofdbestuur waren verstrekt. Er was een terrein be schikbaar van ongeveer 640 vierkante M., plaats biedende voor 28000 stuks Tulpen bollen, verdeeld over een 15-tal vakken voor evenveel soorten. Van elke soort kunnen dan 750 a 2500 stuks worden uitgezet. Na bespreking van het plan, verklaarde de vergadering zich er met eenstemmigheid voor. De heer J. van Rijn Mz., secretaris van Floralia, zette het belang nader uiteen van een massa-inzending, welke eenig denkbeeld kan geven van den aard der bloembollen teelt in het Westland. Besloten werd de benoodigde bollen aan te koopen en uitsluitend de beste handels soorten te nemen, waarvan een 25-tal soor ten worden opgegeven om keuze te hebben voor een passende kleurschakeering. De kosten zullen worden omgeslagen over de leden der vereenigingen. Aan het bestuur der afdeeling Bloembol lencultuur werd verzocht de voorloopige werkzaamheden te verrichten. De heer L. Toussaint achtte een inzending van Darwintulpen mede van belang met het oog op den omvang der teelt in het West land. Het bestuur zal informeeren, of een der gelijke inzending nog mogelijk is, hetzij op soort, hetzij als een verzameling. II II I Het machtigste wapen. Frank Stanton is te New York een advo caat van naam, die gewoonlijk in strafzaken pleit. Nu gebeurde het, dat hij een dezer dagen thuiskomende, inbrekers öp heeterdaad be trapte, bezig zijne kostbaarheden te rooven. Dat is wel het pijnlijkste avontuur, dat een advocaat kan overkomen, wiens beroep het is voor misdadigers te pleiten. Daardoor zou den man met het sterkste geloof in zijn beginselen de liefde voor zijn beroep ont nomen v/orden. Stanton zou het recht gehad hebben de nachtelijke bezoekers op staanden voet te verjagen, onder bedreiging van een vuur wapen. Dat deed hij echter niet. Het kwam zelfs niet bij hem op een wapen te zoeken. Ook belde hij de politie niet op. Al evenmin voelde hij neiging om te vluchten. Hij sprak alleen met die menschen. Hij zeide hun, dat hij al jaren de zaak van hun collega's bepleitte bij het gerecht en wees hen er op, dat hij op deze manier on dankbaar werd beloond voor al zijn moeite en de clemente vonnissen, die hij voor hen had weten te verkrijgen. Ongetwijfeld moet hij met warmte, ge voelvol en overredend gesproken hebben. Zij hoorden hem aan en toen hij uitge sproken had gaven zij hem schaamtevol de kostbaarheden terug, die zij genomen hadden en verlieten het huis, zonder hem verder lastig te vallen. Is dit niet het grootste succes, dat een ad vocaat sinds menschenheugenis ooit heeft behaald Wellicht zullen er zijn, die liever een ander optreden van Stanton gezien hadden en ver wacht hadden, dat hij hen op het immoreele van diefstal had gewezen. Maar niemand zal hem kunnen verwijten, dat hij niet met succes, meesterlijk gepleit heeft. Hij heeft bewezen, welk 'n macht de wel sprekendheid is. Zijn geloof in het welge kozen woord gedemonstreerd, dat machtiger is dan het knallende wapen. En, wat niet het minst is, hij heeft vertrouwen in zich zelf getoond. In een oogenblik, dat 't nie mand kwalijk zou zijn genomen, als hij spra keloos was gebleven, heeft hij met zulk een overtuigende kracht gesproken, dat hij zielen van inbrekers wist te verteederen. Is er iets schooners denkbaar? Flauw, herinnert dit voorval aan wat Victor Hugo vertelt in „Les Misérables" van een bisschop, die een inbreker in zijn paleis aantreft, den man uitnoodigt wat te gebrui ken en hem bij het afscheid nog wat geld geeft, zoodat hij geheel beduusd in de don kere straten van 't nachtelijk Parijs terug komt en dagen onder den indruk blijft van deze „treffende" behandeling. De sublieme macht van den geest, waar voor zelfs het meest perverse zwicht. STRIX. Omtrent de Donderdag gehouden vergade ring, bijeengeroepen door den Rijksbemidde laar, den heer Van IJsselsteijn, die geen direct resultaat heeft gehad, wordt door de R. K. Vereeniging St. Lambertus het vol gende medegedeeld; Van de zijde der communistische, syndi calistische en neutrale organisaties, verklaar de men zich tot geen enkele toenadering bereid; de moderne bond de Eendracht was wel bereid tot concessies, doch stelde daarnaast eischen, welke door de werkgevers absoluut onaannemelijk werden verklaard. De twee christelijke organisaties meen den, dat hun voorstellen het juiste midden hielden tusschen de twee uitersten en dat deze het meest geëigend waren om beide groepen tot overeenstemming te brengen. Op de basis van de voorstellen der beide christelijke organisaties, inhoudende 100 overuren per jaar met een aantal weken van 48 werkuren en 5 pet. loonsverlaging werden de besprekingen voortgezet. De werkgevers verklaarden dat zij steeds vasthielden aan het voorstel-Zaalberg, doch dat ook zij over de op deze conferentie ge voerde besprekingen in engen kring wilden beraadslagen. Het resultaat daarvan zal aan den heer Van IJsselstein worden mede gedeeld, waarna deze zal overwegen of en zoo ja, in welken vorm verdere besprekin gen zullen worden gehouden. De eskader-leider Mac-Laten en zijn met gezellen, welke trachlen een wereldrond vlucht te volbrengen, hebben Korfoe, na een kort oponthoud wegens het aanbrengen van een nieuwe machine, weer verlaten en zijn te Athene aangekomen terwijl zij Donderdag morgen hun reis naar Cairo voortzetten. Uit Washington wordt gemeld, dat, na de geforceerde landing, de leider, Martin, den Amerikaansche wereldvliegers last heeft ge geven, bijeen te blijven De overigen wachten de aankomst van Martin te Chignik. De leider van de Amerikaansche vlucht om de wereld is aan de kust van Alaska door een Amerikaanschen torpedo-jager op gepikt. Het Marine-ministerie in Washington heeft twee torpedobooten naai de Korillen gezon den om de Amerikaansche aviateurs van voedsel te voorzien. De Engelsche weerprofeet Wheeler, die, behalve het weder, ook aardbevingen voor spelt, heeft nu reeds geprofeteerd, dat we van 20 tot 27 Mei (men wordt verzocht den datum goed te noteeren!) weer eens door een hittegolf zullen bezocht worden. De temperatuur zal in die periode te Londen en Parijs 80 graden Fahrenheit in de schaduw bedragen. Als dat zoo is, kunnen wij, Nederlanders, ook op een dergelijke temperatuur rekenen. Nu is 80 graden Fahrenheit wel geen ont zettende hitte, maar toch zal ze in Wei, vooral na zulk een koud voorjaar, als we beleefden, wel opvallen. Intusschen blijft de liefelijke maand April tot nu toe nog een beetje frischjes. Vrijdagmorgen is een auto, die 12000 ex. van de ,.N. R. Crt." naar Den Haag en om geving vervoerde, door een groen licht mis leid, in de Schie bij Delft gereden. De 1.2000 couranten en andere goederen. dL zich in de auto bevonden, gingen verloren. Er wax zelfs geen spoor meer van te ont dekken. 't Heeft niets te beteekenen. Omtrent de z.g. verzakking van den spoor dijk, te Culemborg vernam het „U. D.", dat deze van geen beteekenis is. De spoorweg had te dier plaatse een gewone herstelling noodig, waarvoor het vereischt was zand te storten. Wat op zoovele plaatsen pleegt te geschieden langs dijken en wegen. Bij den Culemborgschen spoordijk bleek hoege naamd niets onrustwekkends. Een herstelling in den weg, zonder beteekenis. Een jongen te Soest (Utrecht) heeft een duif, welke zeer aan zijn jongen meester ge hecht is. Toen eenige dagen geleden de jongen naar school ging, vloog de duif mee. De school ging aan en de duif bleef buiten. Geen nood. Duifje maakte een verkennings om de school en had spoedig een openstaand venster gevonden. Zij vloog daardoor naar binnen, nam bij haar kleinen eigenaar op de bank plaats en bleef daar rustig zitten tot de les was af geloopen, om dan op dezelfde wijze telkens een eindje verder vliegende op den telefoon draad, weer mee naar huis te gaan. Den volgenden dag was de jongen onop gemerkt naar school gegaan. De duif, hem waarschijnlijk missende, wist echter spoe dig de school terug te vinden en hetzelfde herhaalt zich nu eiken dag. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.i. waren een paar Zusters voor nachtelijk gebed in de kapel van het St. Nicolaasgesticht te Denekamp (O.) In de aangrenzende sacristie hoorden ze een verdacht geluid. Later bleek, dat een bovenraam was opengemaakt en een zak met inbrekerswerktuigen was neerge laten. Met de grootste behoedzaamheid werd het mannelijk dienstpersoneel gewaarschuwd en telefonisch de politie te Denekamp. De knechten troffen op den ladder den in breker aan, die van plan was te vluchten wat hem door het richten van een vuurwapen be let werd. Toen inmiddels de militaire politie en gemeente-politie verschenen was, werd de sinjeur gevangen genomen, 't Bleek, een een zekere G. W., te zijn. Als voogdijkind was hij vroeger een tijdlang in het St. Nico laasgesticht verpleegd, dus daar geen on bekende. Hij wist, evenwel, niet, dat er 's nachts Zusters in de kapel zijn. G. W. is geen onbekende bij de politie,. Van de laatste 4 jaren, bracht hij er 3 door in ue gevangenis. Nu was nij pas daaruit ontslagen. Bij het afgenomen verhoor verklaardeW., de heilige vaten te hebben willen steler- In het Politiebureau te Bussum, vervoegde zich dezer dagen, naar het Centr. meedeelt, een dienstbode, om een aanklacht in te dienen tegen iemand, die haar van diefstal had beschuldigd. Bij onderzoek kwam de politie echter tot de ontdekking, dat de bru tale dienstbode zich werkelijk en zelfs her haaldelijk aan diefstal had schuldig gemaakt. In verschillende betrekkingen had zij de laatste jaren lijfgoederen en luxe voorwerpen ontvreemd en een deel daarvan in haar kof fer opgeborgen. Zij was n.l. voornemens binnenkort in het huwelijk te treden, en met het oog daarop was zij op die wijze reeds be gonnen zich van een en ander te voorzien. De politie heeft haar nu gearresteerd, zoo dat er van een huwelijk voorloopig wel niets zal komen. Donderdag heeft de aangeklaagde Golden- berg, beschuldigd van moord op tnr. Hall, den directeur van de Lloyds Bank te Bordon Camp op 3 April j.l. voor de rechtbank van Alton terecht gestaan. Voor den rechter verklaarde de jonge man, dat hij den moord bedreven had, om geld te krijgen teneinde te kunnen huwen. In het leger verdiende hij te weinig om de noodige som bijeen te krijgen. De soldaat, die den directeur der bank goed kende, was op den bewusten dag het kantoor binnengedrongen en had twee schoten gelost, waardoor de directeur doodelijk getroffen werd. De moor denaar had daarop een groote som uit de brandkast genomen en een gedeelte daarvan begraven. Hij zeide, erg medelijden te hebben met mrs. Hall, niet wetende, dat mr. Hall gehuwd was. Toen daarop de rechter opmerkte, dat deze verklaringen wel wat in strijd waren met zijn bij de arrestatie gedane mededeelingen, dat n.l. een zekere Mereditch den moord had bedreven en de aangeklaagde slechts geld had weggenomen, zeide de soldaat tragisch „Ach ja, ik heb geen vader en moe der meer, en kan mijn meisje ook niet meer onder de oogen komen. Ik dacht, dat het maar beter was om er een eind aan te maken, door te zeggen, dat ik den moord bedreven heb." De 28-jarige K., een opvarende van 't stoomschip Orania, kreeg Donderdag te Amsterdam ruzie met zijn vader. De vader besloot wraak te nemen. Hij begaf zich naar een cafétje, waarin zijn zoon zat te praten en maakte, daar men hem niet binnen liet, schandaal. Eindelijk kwam de zoon naar buiten. Er ontstond een korte woorden wisseling, waar bij de vader plotseling een mes trok en hiermede den jongeman boven het rechteroor stak. Een beambte van den havendienst drukte de wonde dicht en de getroffene, die veel bloed had verloren, werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Een agent zette den vader, die gevlucht was, per rijwiel na en arresteerde hem. (Tel.). Men schrijft aan de „Amst." Een onderofficier der infanterie werd het vorig jaar aangesteld als agent der vrijwillige ouderdomsverzekering bij den Raad van Arbeid te Middelburg, 't welk een behoorlijk salaris opleverde. Eenigert tijd geleden werd den betrokkene en werkkring aangeboden op een fabriek aldaar. Daar het agentschap echter „den geheelen mensch" vorderde, zou de betrekking niet kunnen worden aanvaard. Onze man wist echter raad, nam iemand in dienst, welke voor ongeveer 1/3 van het sa laris van het agentschap „waarneemt" en de gewezen sergeant werkt nu in de nieuwe betrekking, ontvangt daar het volle loon, strijkt de grootste helft van het agentschap van den R. v. A. in den zak en geniet boven dien nog een tamelijk pensioen als gewezen onderofficier. Het mesje snijdt dus wel van alle kanten. Of het echter volgens de bepa lingen van den R. v. A. geoorloofd is, mag worden betwijfeld. In den doorgang onder het Rijks-Museum te Amsterdam had Donderdag een aanrijding plaats tusschen een auto en 'n motorrijwiel. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd en de bestuurder en de persoon, die achterop zat, werden er af geslingerd. De duo-zitter, een Amsterdammer, werd vrij ernstig ge wond en moest naar een der ziekenhuizen worden overgebracht. Donderdagavond woedde in de Stratum- sche bosschen bij Eindhoven een hevige brand. Verscheidene perceelen groote mast hoornen gingen in de vlammen op. De scha de is aanzienlijk. Te Linne (Limb.) reed de heer dr. L. uit Geleen met zijn auto tegen een grindtrein. De beide inzittenden, dr. L. en zijn zoon, be kwamen lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd. Omtrent de inbraak in de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum aan de v. Bever- ningkstr. te 's Hage deelt de Msb. mee, dat de inbrekers zich via den tuin der pastorie heb ben toegang verschaft tot de sacristie door het indrukken van een ruit. Uit de sacristie worden een drietal zilveren busjes vermist en drie gulden aan kaarsengeld. De inbrekers hebben ook een bezoek aan de kerk gebracht en daar een offerblok ge ledigd. De politie heeft terstond een onderzoek in gesteld, maar tot nog toe geen aanwijzingen gevonden omtrent de daders. en houden voor hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Vr.': Kunt u mij ook zggen, hoe men zijden marocain moet wasschen? 2. Weet u ook een middel tegen keelpijn? Antw. 1: Vóór het wasschen niet eerst ir het water leggen. Men neemt twee kom men met lauw of koud water, waarin ces scheut spiritus. Dan wrijft men het stek vlug met witte zeep (Lux) en slaat ze rel eerst door het eene en dan door het andere water. Daarna tusschen twee schoone doeken leg. gen en strijken, terwijl het nog vochtig is 2.: Geneeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven. U dient zich daarvoor tot een geneesheer te wenden. Elders in dit blad staat een vraag omtrent dc grondslagen der personeele belasting. Het antwoord is; De grondslagen der personeele belasting zijn huurwaarde, meu bilair, dienstboden, paarden, motorrijtuigi pleiziervaai'uigen, biljarten. o In het Westland heerscht onder het vee in hevige mate het mond- en klauwzeer Scier dagelijks worden nieuwe'gevallen ge constateerd. Vee, dat in het najaar van 1923 aan die ziekte lijdende was, wordt opnieuw aangetast. De hoofdbesturen van de Unie van Chrisi onderwijzers enz., de vereeniging van hoof den van scholen en van de vereeniging voot M. U. L. O. van het N. O. G. hebben aan d' Tweede Kamer een adres gezonden, waarl zij bctoogen dat het wetje inzake intrekking van art, 40 voor de Rijksambtenaren in 't al gemeen en voor de onderwijzers in 't bij zonder hoogst bedenkelijk is, BERLIJN, 19 April. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Rijksregcering reeds bezig is met de voorbereiding van wets ontwerpen in verband met de besluiten die de commissie van Herstel in zake de rapporten der deskundigen heeft genomen. TOKIO, 18 April. Alle leidende Japan- sche bladen spreken hun sterke afkeurin; uit over het optreden van den Amerikaan schen senaat door het aannemen van d< immigratie-wet, waarbij Japansche onder danen uit dc Ver. Staten worden geweerd De Asahi-Shimbun doet een beroep op he' rechtsgevoel van de wereld om te erken nen, hoe de anti-Japansche houding ir Amerika den vrede bedreigt. In Tokio is een beweging begonnen om een beroep te doen op de zakenlieden en anderen in Amerika om te trachten te voor komen, dat de wet van kracht wordt. Ook wordt voorgesteld een vergadering van alle Kamers van Koophandel in Japan bijeen te roepen om een algemeen beroep te doen op het Amerikaansche volk. De Farcas-times en de Tokio-darly-mail adviseeren tot ver geldingsmaatregelen door te ijveren voor een Pan-Aziatisch verbod, maatregelen der scheepvaart, boycot van producten c.q. Inplaafs van kaarten. Heden overleed in de Francis- cus-stichting te Woerden, na een langdurig lijden onze innig ge liefde Zoon, Broeder en zwager, de ZeerEcrw. Pater WALTERUS VAN DE BIGGELAAR, O.F.M. in den leeftijd van 46 jaar, Overveen; J. W. v, d. BIGGELAAR H. R. v. d. BIGGELAAR- Sweerts A. W. STAPHORST- v. d. Biggelaar H. A. STAPHORST en Kind Amsterdam: M. J. v. d. BIGGELAAR, Religieuse Eenige en algemeene kennis geving. Bezoeken van rouwbeklag worden niet afgewacht. l!!l!llllIlilllli!lllll!ll!!i!fll!fflillllll!!lIII!llliMII!lll!l!l!n!lllll!llllinilll!!l!ll!l!illiBII!!liilili

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2