Ontwerp van een Algemeen Kiesreglement. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. re.'-'f t misisni Eïnstig ongeluk met een auto-bus ongeveer 20 personen te water EEN INZITTENDE OVERLEDEN. Het Giro-drama. zen, dat deze kwalificatie nog vee! te zw k is; En wat gebeurt er nu met deze collega's? De Directeur is nu al 'n half jaar met behoud van salaris aan 't wandelen. Hij zal nu met z'n medeplichtigen worden gedegradeerd. Maar de heeren behouden in elk geval 'n baantje bij den Staat. Waarom worden zij niet aan den dijk gezet, zij, die den boel in de war hebben gestuurd, en wij wel, terwijl wij steeds tot tevredenheid onzer superieuren hebben gewerkt Waarom worden wij weg- bezuinigd, terwijl wij steeds naar best ver mogen voor den Staat hebben gewerkt, terwijl de heeren van den Girodienst, die den Staat dit groote schandaal hebben bezorgd, deze enorme schade hebben toegebracht, in 's Staatsdienst gehandhaafd blijven? „Artis" in den Paaschtijd. Gesmokkelde spiritus. Slechte voornemens v~r'jdeld. Doodelijk auto-ongeluk. Inbraak te Rotterdam. Vader, moeder en zoon door bandieten vermoord. Branden. Moord? Roeken tegen een kat. GROOT SPOORWEGONGELUK VOORKOMEN. Het ontvoerde meisje uit Utrecht. Kindje gedood. Petrus Canisius. Wedstrijden in het machine schrijven. Muurschilderingen ontdekt. TOONEEL. Volkskunst. Prof. dr. H. Snellen. De Zeeuwsche Letterkundige T entoonstelling. BINNENLANDSCH NIEUWS. EERSTE KAMER. Het stedenbouwkundig congres. Mr. van Keterich Verschuur Het Paaschcongres der S. D. A. P. Het drama te Baarn. Het ontwerp-kiesregelement door de Com- tfiissie-Borgaerts ontworpen, is thans ver schenen. Het is geplaatst op de agenda der algemeene vergadering van den Bond, welke 30 en 31 Mei a.s, te Utrecht zal gehouden worden. Wij ontleenen aan het concept-reglement het volgende: HOOFDSTUK 1. Algemeene Bepalingen. Artikel 1. De Algemeene Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, de direct of indirect daarbij aangesloten Kies- vereenigingen en de leden dier Kiesvereeni gingen, volgen bij de voorbereiding der ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal de regelen, vastgelegd in dit reglement, dat Algemeen Kiesreglement wordt genoemd. Art. 2. In dit reglement wordt, voor zoo ver niet anders blijkt, verstaan onder: Bond: de Algemeene Bond van R.-K. Rijks kieskringorganisaties in Nederland; Bondsvergadering: de algemeene vergade ring van den Bond; Bondsbestuur: het bestuur van den Bond; Dagelijksch Bestuur: het dagelijksch be stuur van den Bond; Kringorganisaties: eene bij den Bond aan gesloten R.-K. Rijkskieskringorganisatie; Kiesvereeniging: eene bij eene kringorga nisatie aangesloten districts-, plaatselijke of parochiale R.-K. kiesvereeniging. Lid van eene Kiesvereeniging: de persoon die lid is van eene kiesvereeniging en die voorkomt op eene geldende kiezerslijst voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Art. 3. Het Algemeen Kiesregelment wordt vastgesteld door de bondsvergadering. Het kan slechts worden gewijzigd of inge trokken door diezelfde vergadering, ten minste ééne maand te voren uitdrukkelijk tot dit doel bijeengeroepen. Evenwel kan in bijzondere gevallen door het bondsbestuur van de termijnen, in dit reglement genoemd, worden afgeweken. Art. 4. Het bondsbestuur, alsmede de be sturen der kringorganisaties en der kiesver eenigingen, dragen zorg, dat ten minste één exemplaar van dit regelment in hun archie ven aanwezig zij, en de leden der kiesver eeniging daarvan kennis kunnen nemen. Art. 5. Voor zoover niet anders wordt be paald, kunnen alle geschillen betreffende de toepassing van dit reglement in hoogsten aanleg worden beslist door het dagelijksch bestuur. HOOFDSTUK II. Bet adviseerend College en het voorloopig overleg. Art. 6. Het adviseerend College bestaat lit het bondsbestuur, door iedere kring- organisatie aangevuld met zoovele perso nen als zij reeds vertegenwoordigers in het bondsbestuur telt. De aanwijzing dier perso nen geschiedt door het bondsbestuur uit eene birdende voordracht der kringbesturen, elk houdende twee maal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn. Het bondsbestuur houdt bij zijne aanwijzing rekening met de verschillende maatschappelijke groepen In het adviseerend College mogen, met uit zondering van den roorzitter van den Bond, geen zittende Kamerleden, noch candidaten Voor het kamerlidmaatschap zitting hebben. Art. 7, Vóór het aanwijzen van candida ten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de leden der kiesvereenigingen, vergadert het advi seerend College ter bespreking van de a.s. verkiezing, van het aantal zetels, dat voor de R-K. Staatspartij in eiken kieskring kan wor den verwacht en van de te stellen Candida- fen. ""Aan die vergadering kan vooralgaan. overleg met personen en met besturen van vereenigingen, op wier oordeel het advisee rend College prijs stelt en voor zoover die personen en besturen daartoe bereid worden bevonden of het verzoek tot het adviseerend College hebben gericht. Art. 8. De afgevaardigden der kringorga nisaties brengen van deze vergadering ver slag uit aan hunne kringorganisaties. De af gevaardigden van de kiesvereenigingen bren gen vervolgens daarvan verslag uit aan hunne kieskringen. HOOFDSTUK III. Het aanwijzen van candidaten. Art. 9. De kiesvereenigingen en de leden der kiesvereenigingen worden in de gelegen heid gesteld voorloopige aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwijzingen kunnen worden inge diend door eene daartoe te houden vergade ring eener kiesvereeniging en door de leden dei kiesvereenigingen. De aanwijzingen van leden moeten, onderteekend door ten minste 50 leden van kiesvereenigingen, indien het één candidaat betreft, en door ten minste 100 leder, van kiesvereenigingen, indien het een aantal (ten hoogste vijf) candidaten betreft, to elke kringorganisatie worden ingediend bij den voorzitter van het kringbestuur. De on derteekenaars behoeven niet allen lid te zijn van dezelfde kiesvereeniging, doch de kies vereenigingen. waarvan zij lid zijn moeten alle direct of indirect bij dezelfde kringor ganisatie zijn aangesloten. Aan elke aanwij- zing door leden van kiesvereenigingen wordt eene opgave gehecht, welke in alphabetische volgorde de namen der onderteekenaars ver geldt, met vermelding van voornamen, woon plaats, kiesvereeniging waarvan zij lid zijn en kiezerslijst waarop hun naam voorkomt. De candidaten worden met naam, voorna men, beroep en woonplaats aangeduid. Een lid van eene kiesvereeniging mag niet meer dan ééne aanwijzing onderteekenen. Onder de bandteekeningen mag niet voorko men die van een candidaat, voor wien de aanwijzing geldt. Art. 10. Het kringbestuur, toetst, voor zooveel wenscheïijk of mogelijk, de ingeko men aanwijzingen aan de in Art. 9 omschre ven eischen en voorwaarden en teekent zij ne eventuëele opmerkingen daarbij aan. Het rangschikt de aanwijzingen in alpha betische volgorde, naar de namen van resp. den candidaat of den eerst genoemden can didaat en maakt daarvan eene verzamellijst op. Indien meer dan eene aanwijzing voor een zelfden candidaat of voor emi aantal can- Ididaten is ingekomen, wordt zoodanige aan wijzing éénmaal op de verzamellijst geplaatst Art. 11. De verzamellijsten worden door het bondsbestuur in de Katholieke pers be kend gemaakt. Daarbij wordt tevens aange kondigd een termijn in den regel onge- voor 14 dagen waarbinnen aangewezen candidaten, die een candidaatstelling voor het lidmaatschap van de Twede Kamer der Staten-Generaal aanvaarden, daartoe eene door het bondsbestuur toe te zenden verkla ring onderteekenen, inhoudende, dat zij het program der R. K. Staatspartij onderschrij ven, dat zij zich onderwerpen aan de bepa lingen van het Algemeen Kiesreglement en dat zij niet eene plaats in de Tweede Kamer aanvaarden, indien zij bij de officiëele ver kiezing door voorkeursstemmen zouden wor den gekozen, j Candidaten, die slechts in een bepaalden kieskring of die slechts als plaatsvervanger in aanmerking wenschen te komen, deelen dat, bij de inzending der verklaring tevens mede. Het bondsbestuur houdt daarvan aanteeke- ning. j De overige candidaten worden door het bondsbestuur van de lijsten geschrapt. Het adviseerend College kan de lijsten aanvullen. De aldus gecorrigeerde lijsten dienen tot grondslag voor het politiek advies. HOOFDSTUK IV. Het politiek advies. Art. 12. Het politiek advies wordt gege ven door het adviseerend College. Hef adviseerend College onderzoekt of op de bij het bondsbestuur ingekomen lijsten personen voorkomen, die in meer dan één kringorganisatie zijn candidaat gesteld. Het houdt daarvan aanteekening. Het politiek advies bestaat voor elk'en kieskring uit eene lijst van candidaten, ten getale van ten minste de helft en ten hoog ste het tweevoud van het aantal vermoede lijk te verwachten zetels. - Deze candidaten worden gerangschikt in de volgorde, welke voor de verkiezing worden aanbevolen. I Het politiek advies kan voor twee of meer Kieskringen gelijkluidend zijn. Plaatsvervangers worden niet afzonderlijk aanbevolen. Het politiek advies wordt onmiddellijk in de Katholieke pers openbaar gemaakt. Gedurende acht dagen wordt aan de op het politiek advies geplaatste candidaten, die eventueel nader de voorkeur er aan mochten geven niet op het politiek advies voor te komen, gelegenheid gegeven dit ter kennis van het bondsbestuur te brengen. Dit geeft dan aan dien wensch gevolg en brengt dat onverwijld ter openbare kennis. Indien de naam van een candidaat, die op het politiek advies blijft staan, op de lifst van eenigen anderen kieskring onder de alphabetisch gerangschikte candidaten voor komt, wordt zijn naam hiervan afgevoerd. HOOFDSTUK V. De stemming voor de definitieve lijst. Art. 13.' Binnen vier weken na het uit brengen van het politiek advies drie we ken na de in het laatste lid van art. 12 be doelde eventueele nadere publicatie wordt in de kiesvereenigingen gestemd. Elk lid van eene kiesvereeniging wordt op door het bondsbestuur te bepalen wijze tot deze stemming opgeroepen en op door het kringbestuur te regelen tijd en plaats toege laten. Het lid van de kiesvereeniging ontvangt ter plaats der stemming een stembiljet, waar op, in ééne rij onder elkander voorkomen het politiek advies voor den kieskring, benevens, in alphabetische volgorde, de niet op het po litiek advies geplaatste candidaten. Het stembiljet is zoodanig ingericht dat op het politiek advies in zijn geheel en op elk der op het stembiljet voorkomende candida ten kan worden gestemd. Art. 14. Elk lid eener kiesvereeniging brengt ééne stem uit: stemt derhalve het politiek advies of een der candidaten. Stembiljetten, waarop meer dan ééne stem is uitgebracht, zijn van onwaarde. De uitslag der stemming wordt door het bestuur der kiesvereeniging opgezonden aan het kieskringbestuur. Dit verzamelt de stem men op ééne lijst en zendt die op aan het bondsbestuur. Hierachter volgt dan een vrij ingewikkeld stelsel over de wijze, waarop de uitslag der stemming door het bondsbestuur wordt op gemaakt en waarbij het land in drie groepen verdeeld wordt. In de bespreking, welke wij aan het nieuwe regiement hopen te wijden, zullen wij deze regeling nader uiteenzetten. Of'TaS-r Men meldt ons uit Eindhoven Zondagavond omstreeks zeven uur ge beurde hier een ernstig auto-bus-ongeluk *het doodelijk geVolg. Een auto-bus van de •trina Verpoorten reed tengevolge van een de- fect aan de stuurinrichting in de vaart. De ^agen sloeg om en alle inzittenden, ongeveer 20 personen, vielen op en door elkaar. Slechts 5)et groote moeite konden zij gered worden. ~en gehuwde vrouw uit Woensel, Canteren- béfg genaamd, werd zwaar gewond. Zij werd aar het gasthuis overgebracht, waar zij na ®ankomst overleed. Voorts werden ongeveer 2 personen onder wie verschillende kin- ren licht gewond, terwijl verscheidenen "ritifracturen bekwamen. De chauffeur A. Verpoorten werd licht an de handen geblessered. De auto is geheel vernield. fK. u'aloog tusschen twee afgevloeide Amb tenaren.) t. De eene afgevloeide: Heb je 't rapport ge- van de Commissie-Tak? Over onze collega's van de giro, die den boel zoo lekker in de gort gestuurd hebben. De andere afgevloeide: Allicht! Daar kun nen de heeren 't mee doen! De eerste: Ja, dat heeft de Regeering en de Directie er van, als ze alles machinaal wil maken, en ons maar laat afvloeien. Ze moeten naar gauw al die machines opdoeken, en ons weer aan 't schrijven zetten. Dat is tenminste werkelijke bezuiniging en reëele bestrijding der werkloosheid. De andere: Ja, ik heb op mijn bureau des tijds die machines ook systematisch geweerd. Ik houd niet van dat gerikketik van schrijf machines. 't Stoort je rust zoo op je kantoor. En we zijn destijds toch geen ambtenaar ge worden, om den heelen dag in de herrie van machines te zitten Dan hadden we wel 'n ander baantje kunnen kiezen De eerste: Je praat gemakkelijk over een ander baantje Maar ik loop nu al 'n heelen tijd afgevloeid rond, en krijg nu langzamer hand den indruk, dat ze ons in andere baan tjes niet erg hard lusten. De andere: Wat me in het rapport der Com missie-Tak frappeert, is, dat de schuldigen er zoo genadig afkomen. De eerste: 't Is gewoonweg 'n schandaal: nog erger dan 't giro-schandaal zelf. Reeds tevoren heeft Minister Van Swaaij in de Kamer verklaard, dat de Giro-Directie hem „bedot" had, en het rapport heeft uitgewe De andere: Ja, ik ben geen bewonderaar van het particuliere bedrijf, maar ik zou in dit opzicht toch wenschen, dat het voor beeld van het particuliere bedrijf gevolgd werd: dat eerst de „bedotters" worden weg gejaagd, vóór andere ambtenaren en be ambten uit bezuinigingsoverwegingen aan den dijk worden gezet. (De R.K. Werkgever.) Artis heeft in den laatsten tijd weer tal van interessante aanwinsten voor zijn levende have gekregen. Allereerst in het tegenwoor dig toch al zoo uitnemend bevolkte Apen- huis een volwassen paar Abessinisch Gelada's, tegelijk met een paar mantelgavianen ge schonken door de Vereeniging „Artisfonds". Afgezien van Gorilla's en volwassen Orang- oetan mannetjes is er in heel het Apenrijk wel geen meer indrukwekkende verschijning dan de volwassen Gelada-man met zijn donkeren schoudermantel, waartegen de grijze bakkebaarden en drie bloedroode naakte huidvelden aan keel en borst aller wonderlijkst afsteken, terwijl in de dreig- houding de bovenlip tot ver over den ver fijnden Mandrilsnoet omgeslagen kan worden. Dit is de eerste maal dat Artis zijn bezoe kers deze uitermate karakteristieke en statige apensoort uit het Abessinisch hooggebergte kan toonen. Op een zeer enkele uitzondering na heeft geen Zoölogische tuin ter wereld deze in zeer ontoegankelijke streken levende diersoort ooit in zijn verzameling gehad zelfs in de groote Zoölogische Musea is de Gelada een zeldzaam „Schaustück" gebleven. Stijlvolle verschijningen zijn ook de Argen- tijnsche Hoenderkoeten, een geschenk van mej. S. Spakler te Amsterdam en in den mid denbouw van het Vogelhuis ondergebracht. De heer E. v. Popta, gezagv. ss. „Bennekom", K.N.S. Mij, bracht voor Artis een paar Reuzenstormvogels van Antafagastra in Zuid- Chili levend over. Exemplaren van deze ko lossale, in de zeeën van het „Zuidelijk Half rond" voorkomende een aan de Albatrossen verwante stormvolgels, door de oud-Hol- landsche zeevaarders „Kaapse dominees" gepoemd, ziet men nimmer in de dieren tuinen. Het paar in den zwanen- en Pelikanen vijver van Artis is dan ook een groote merk waardigheid, te midden van het daar thans zoo intensieve vogelleven der broedende Aalscholvers, nestelende ooievaars en Zwa nen, zoodat het staan kijken aan dezen zoo mooi bevolkten vijver met het aangrenzende vogelpoeltje vol bloeiende goudgele Dotter bloemen elk jaar opnieuw tot een waar natuur genot maakt. Een genot ook is het, nu kleurig ontwaken van den rotstuin te gaan bespieden, waar af gezien nog van de mooie Alpineplanten ook zoo veel vogels en insecten op bezoek ko men. Op stille ochtend- en late namiddag uren daar eens met binocle gewapend naar de bloeiende Alpenkruiden, bezocht door voorjaars- en honingbijtjes en aanstonds ook door vroege vlinders te staan turen, waarbij plotseling de komst van een of anderen zanger verrassen komt, is een ontspanning van de edelste soort. Trouwens heel onze oude Artistuin met al zijn interessant dieren leven temidden der weelde van bloemen-hout en imposante boomen is, nu er de lang ver wachte lente eindelijk haar entrée heeft gedaan, een paradijsachtig oord waar men ter beêvaart kan gaan naar heel wat moois en merkwaardigs. Zaterdag zijn te Delfzijl met de recherche boot Zeehond 127 aangebracht 27 bussen, elk tien liter gesmokkelde spriet inhoudende, en op het Eiland Rottum gevonden. Te Vught bij 's Bosch is aangehouden F. G. uit Heerlen verdacht is verduistering aldaar. Hij werd in het bezit gevonden van een revol ver met scherpe patronen en zeide het voor-, nemen gehad te hebben zijn vroeger meisje die te Vught dient en de verfceering had uitge maakt. dood te schieten en daarna zelfmoord te plegen. Toen Zaterdagmorgen de achtjarige Agatha van Wateringen te Amsterdam op de Elands gracht achter de vischhal ter hoogte van de Hazenstraat wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen. In hoogst ernstigen toe stand werd zij per autobrancard naar een der gasthuizen vervoerd, waar zij kort daarop is overleden. Er is ingebroken op het kantoor van de fir ma Hartogs Co confectiefabriekanten, gevestigd in de Keerweerlaan te Rotterdam. De brandkast is opengebroken en daaruit zijn gestolen f 500,21 obligaties van f 1000 in de Grelinger in-en exportmaatschappij, 4 obligaties van f 500 in de algemeene centrale credietbank voor den middenstand, 1 aan deel van f 500 in de drukkerij de Residentie in Den Haag, en een kwitantieboekje van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Een boer in de buurt van Amiens, Lam- burcht genaamd, werd Zaterdagnacht wak ker door het geluid van voetstappen in de .woonkamer. Hij riep zijn vrouw, die zich met hem naar beneden haastte. Op de trap kwamen hen drie gemaskerde mannen tege moet, die echtpaar neerschoten. In het achter huis sliepen een zoon en een dochter. Zij kwa men op 't geluid van de schoten toeloopen, en werden op dezelfde plaats als hun ongelukki ge ouders door de bandieten overvallen. De jongen werd met een dolkstoot door het hart vermoord, terwijl het meisje aan den arm ge wond werd. Zij viel en hield zich dood en wist. Zoo haar leven te redden. Na het geheele huis geplunderd te hebben, wilden de .bandieten vertrekken, toen zij op een boerenknecht stootten, die hen met een hooivork te lijf ging. Hij wist een der schurken ettelijke wonden toe te brengen, doch werd ten slotte door dezen overweldigd en in 'n vij ver geworpen. Dit redde hem het leven. Toen de roovers vertrokken waren, kroop hij uit het water en kon de buren waarschuwen en het gewonde meisje helpen. Onmiddellijk werd een klopjacht op de bandieten georganiseerd, doch deze hadden blijkbaar reeds een te grooten voorsprong ge* kresen. Te Valthermond is door onbekende oor zaak,de winkelbehuizing, bewoond door den heer D. De Vries, tot den grond afgebrand. Op het spoorweg-goederenemplacement te Deventer ontstond Donderdagmiddag brand in een lading jute, toebehoorende aan de forma Ter Horst en Co, te Rijssen, De jute ging grootendeels verloren. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit een loco motief. Te Weert brandde door onbekende oor zaak de boerderij van L. R. Eltenboscb, to- 1 taal uit. Het vee, wat kleedingstukken en beddegoed werd gered Verzekering dekt de schade. Te Wellerlooi is de boerderij van H. M. geheel afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Een koe kwam in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. Vier jaren geleden werd te Borculo iemand aood in de Berkcl gevonden en men ver- moedde, dat hij zelfmoord had gepleegd. Naar men verneemt, meet thans een inge zetene dier gemeente bekend hebben den ongelukkige in het water te hebben geduwd. Een en ander zou uitgekomen zijn bij een twist over een geval van vermeende brand stichting. Wandelaars op het terrein van het En gels ch koninklijk Paviljoen Brighton zijn van een interessant geval in de dierenwereld ge- tuige geweest. De wandelaars hoorden plotseling het luid gekras van een aantal roeken. Spoedig be merkten de voetgangers een zwarte kat, die zich langzaam omhoog werkte naar een boomtop, waar verscheidene roekenparen hun nest hebben. Hoe hooger de kat klom, des te luider werd het gekras der vogels. Toen scheen er iets te zullen gebeuren, want verscheidene roeken namen op de tak ken nabij de nesten plaats. Als op een wachtwoord vlogen zij eensklaps op de in dringster aan, welke een sprong naar een der vogels deed en viel. Tien voet lager kwam het beest op een tak terecht, maar voor het goed en wel zat, volgde een nieu we roeken-aanval. De kat viel weer en j1 i°P **en firon<T Triomfantelijk kras send, vlogen de roeken nu naar den boom top terug, terwijl onze poes zich met be schaamde kaken uit de voeten maakte. Men meldt aan de „Limb. Koer." In den trein 133 VenloMaastricht wer den Vrijdagavond tusschen Belfeld en Reu ver de reizigers plotseling opgeschrikt door onverwacht zeer krachtig remmen. Verschil lende reizigers die zich uit den trein begaven om te zien wat er gebeurd was, zagen den machinst bezig balken, welke op den spoor weg lagen, te verwijderen. De trein kon hier na weer verder gaan. Maar tusschen Reuver en Swalmen moest wederom tweemaal krach- tig geremd worden. Anders zou de eerste maal een ontsporing beslist gevolgd zijn, er lagen met minder dan een 120 balken kris en kras over de spoorlijn verspreid. De trein kreeg eenige minuten vertraging. Aan de oplettend heid van den machinist H. v. d. Broek te Lummel Maastricht is het te danken ge weest, dat een groot ongeluk voorkomen is. De Utrechtsche politie heeft tot heden geen nadere aanwijzingen ontvangen om trent de verblijfplaats van het ontvoerde Utrechtsche meisje. Heden, Vrijdag, ver schijnt een extra nummer van het politie blad, waarin het portret is afgedrukt. Met opgave van het signalement zal in dit blad haar opsporing worden verzocht. Woensdag 7 uur kwam te Nijverdal (O.), een 2-jarig dochtertje van B. onder een met zand beladen wagen, bespannen met twee paarden. De 23-jarige bestuurder M. S. kon, toen hij het kind in het wagenspoor zag fig- gen, niet meer voorkomen dat beide wielen over het lichaam heengingen, hetgeen ten gevolge had, dat toen hij het kind opnam, de dood onmiddellijk intrad. Weer is een nieuw Inlichtiugsbureau van de Apologetische Vereeniging „Petrus Ca nisius" geopend en wel te Amsterdam. De Paters Jezuicten van het St. Ignatius-College, Hobbemakade 51, stellen zich gaarne be schikbaar, om aan niet-Katholieken alle gewenschte inlichtingen te geven aangaande het Katholiek geloof door gratis zenden van lectuur, door schriftelijke of mondelinge beantwoording van gestelde vragen. Dr. L. Schtnedding S. J., Directeur der H. B. S. (5 j. c.) zal optreden als leider van dit bureau. De Katholieken worden beleefd verzocht, om bij voorkomende gelegenheden anders denkende vrienden of bekenden op dit bu reau opmerkzaam te maken. EEN NIEUWE KERK DER P. DOMINICANEN TE AMSTERDAM. De Paters Dominicanen zullen, naar ver luidt „het Torentje" te Amsterdam dat ver kocht werd, verlaten om in het verlengde van de van Rijnstraat over het Amstelkanaal een hulpkerk met pastorie te bouwen. Nadat in dit stadsgedeelte een definitief kerkgebouw zal zijn verrezen, wordt de hulpkerk omge bouwd tot vereenigingshuis en de voorloopi ge pastorie tot conciërgewoning. De nieuwe parochie der E.E. P.P. Domi nicanen zal die van den H. Willibrordus bui ten de Veste ontlasten. DE H. LANDSTICHTING. Z. H. Paus Pius XI heeft, naar „St, Jans- klok" meldt een prijs beschikbaar gesteld voor de verloting ten bate der Basiliek- Stichting op het „Heilig Land", te Nijmegen, bestaande in een ets op metaal, welke Christus' afneming van het kruis voorstelt, naar Rubens. Verschenen is het wedstrijdreglement van .e Nationale „Recla"-wedstrijden in het achineschrijven, welke op^26 April a.s. te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt ter gelegenheid van de Recla-Tentoonstetling gehouden zullen worden. Dit reglement met formulier is verkrijg baar bij den heer G. H. van Brinkom. 2en Secretaris van de voorloopige wedstrijd commissie Nic. Witsenstraat 3,- Amsterdam. Bij het vrbouwen v^| het oude Frater- huie, te Zwolle, tot politiebureau, is een drietal muurschilderingen ontdekt. e Zij bevinden zie hin nissen, welke dicht- gemtseld waren. Eén is uitstekend gecon serveerd. Zij bevat twee figuren, waarvan e.en Sint Thomas vooerstelt. Het Rijksbureau voor Monumentenzorg heeft een onderzoek gelast. ELEONORE DUX. f Te Pittsburg (Noord-Amerika) is op ruim 64-jarigen leeftijd overleden de -beroemde tooneelspeélster Eleonore Duse. MARIE CORELLI f Vier en zestig jaar oud, overleed te Lon den de bekende romanschrijfster Marie Corelii. COMBINATIE ZOMER 1924 VAN LE DEN DER KON. VER. „HET NEDERL, TOONEEL"' Men meldt ons Bovengenoemd gezelschap, dat gedurende den komenden zomer goed verzorgde voor stellingen wenscht te geven, is uitsluitend gevormd uit tegenwoordige leden.der Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel" en als volgt saamgesteld Spelenden Dames Anna Sablairolles, Magda Janssens, Ada van Duijl, Mien Gos- schalk en Dora van Eisen heeren Hubert la Roche, Louis Saalborn, Oscar Tourniaire, John Gobau, Maurits Parser, Jan Wensma, Johan van Iersel én Rien-van Noppen. Regisseurs Hubert la Roche en Louis Saalborn. Zakelijk leider C. Janse Kok. In de eerste helft van Mei maakt het ge zelschap een tournée door België. In het maandschrift „Roeping" spreekt de Vlaamsche letterkundige Karei van den Oever van het werk van H. A. Banning en J. R. van der Lans, de vrpegere redacteuren der „Katholieke Illustratie", met gering schatting als van „sjofele volkskunst", van „goedkoope gemeenschapslitteratuur," van „tamme bourgeois-zoeterigheid". Het „Huisgezin" antwoordt hierop o.m. „Laat hetgeen Banning en Van der Lans schreven geen hooge kunst zijn geweest maakten zij daar aanspraak op het was volkskunst. Het katholieke volk begreep hen, vond in hun werken geestelijk voedsel en werd wat wij als katholieken hoog te waardeeren hebben van het lezen van slechte boeken afgehouden. Voor het katholieke volk kan werk van schrijvers als Banning en Van der Lans niet licht te hoog worden aangeslagen het ver dient in elk geval beter dan de geringschat ting, welke uit Van den Oever's waardeering spreekt. We blijven het werk der ouderen waar deeren het is plicht van piëteit we waardeeren het werk der jongeren als een werk van schoonheid alleen, we herhalen het, die jongeren moeten niet gaan meenen, dat ze voor het vólk meer kunnen en zullen verrichten dan de „sjofele" v9fkskunstenaars van het verleden." Aan dit waardeeren d oordeel van het Bossche Katholieke orgaan, over de ver diensten van mannen als Banning en van der Lans voor de geestelijke opvoeding van ons Kathólieke Vólk, hebben wij onzerzijds niets toe te voegen. Het is ons uit het hart gegrepen. Zaterdag heeft prof. dr. H. Snellen, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de bekende oogheelkundige, zijn 25-jarig prof- fessoraat herdacht, Prof. Snellen, wenschte, aldus het „U. D.", aan deze herdenking geen openbaarheid te geven en zoodoende is aan dit jubileum niet de minste ruchtbaarheid naar buiten gegeven. Om zich aan alle hulde betoon te onttrekken, vertoefde dr. Snellen de laatste dagen buiten de stgd. Toch hebben eenige medici den beminderfc hoogleeraar en sympathieken directeur van het Nederl. Gast huis voor Ooglijders bereid gevonden, in den middag zich beschikbaar te stellen voor een receptie van vrienden en collega's, welke re ceptie plaats vond ten huize van de familie Snellen aan de Biltstraat. Deze ontvangst is echter beperkt gebleven tot een intiemen kring. Men schrijft uit Middelburg. In de breede kringen blijkt belangstelling te bestaan voor de Zeeuwsche tentoonstel ling op letterkundig gebied, welke in Juni alhier zal worden gehouden. Belangrijke in zendingen zijn van verschillende zijden toe- gezegd. De tentoonstelling, die haar aanleiding vindt in het te houden congres van bibliothe carissen, zal niet alleen voor de leden van het congres, maar ook voor andere bezoekers zeer bezienswaardig zijn. Een 200-tal Zeeuw sche schrijvers zuilen vertegenwoordigd zijn, en dit grootendeels, voor wat oudere schrij» vers betreft, door gedrukte werken en manus-. cripten uit bibliotheken. Hedendaagsche schrijvers als Dr. P. C. Bputens, mevro A Draaijer-De Haas, Dr. P. H. van Joerkérken Jr., A. H. v. d. Feen (F. de Sinclair) en Karei Wasch zegden manuscripten toe, evenals de bekende schrijver van jongens- en meisjes boeken, de heer J. Stamperius. Naast het litteraire werk zullen portretten en andere illustraties worden geëtaleerd. Door de mede werking van het Persmuseum te Amsterdam en uitgevers van dag- en andere bladen zal ook de afdeeling couranten góed vertegen woordigd zijn. Ook het bestuur van het Zéeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, verleent zijn medewerking aan het tentoonstellingscomité. In de Eerste Kamer zal het overleden lid, Mr. E. van Ketwich'Verschuur, burgemees ter van Groningen, worden opgevolgd door den heer A. J. baron van Nagell van Amp- sen, te Laren (G.) NEDERLAND EN RUSLAND. Naar wij vernemen, is de eerste samen komst der Nederlandsche en Russische ge delegeerden, om te onderhandelen over het' herstel der diplomatieke betrekkingen, be paald op 24 April a.s. De onderhandelingen zullen te Berlijn geschieden. DE WIJZIGING DER LEERPLICHT- EN L. .O-WET 1920. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot wijziging der Leerplicht- en L, O.-wet 1920, verklaart dl Minister van O., K, en W., dat hij den maat. regel tot opschuiving van den toelatings- leeftijd terugneemt. ONDERSCHEIDING. Aan den voorzitter van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, is het eerekruis 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis verleend. Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard van het congres dat in Juli te Amsterdam zal worden gehouden vanwegr het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting et stedenbouw. Zaterdagmorgen werd de burgemeestei van Groningen, Mr. E. Van Keterich Verj schuur, op het Stadhuis ongesteld. Pet zieken-auto naar zijn woning vervoerd, over leed hij eenige uren daarna aan een hart- aandoening. Mr. Van Keterich Verschuur was 45 jaar oud. De overledene was lid van de Eerste Kamer en behoorde tot de partij van den Vrijheidsbond. Op het Zaterdag in Musis Sacrum te! Arnhem begonnen Paaschcongres der S.D. A.P. heeft de voorzitter, de heer W. H.' Vliegen, medegedeeld, dat het N.V.V. op dit congres voor de eerste maal vertegen-; woordigd was en dat mr. Troelstra wegend gezondheidsredenen het congres niet koa bijwonen en niet zijn inleiding houden over^ de bedrijfs-organisatie. Hen werd een tele-' gram toegezonden. De voorzitter wenscht den heer Sannes geluk met zijn herstel en daarna werd be sloten telegrammen te zenden aan de in con gres bijeen zijnde soc.-dem. in Tsjecho- Slowakije en België. De heer R. Stennuis sprak enkele woor den namens het N.V.V. Wormerveer had het voorstel ingediend om de kwestie P. B. Westerhof (het Partij bestuur heeft geweigerd den propagandist Westerhof in Noord-Holland te vergunnen het Alkmaarsche wethouderschap te aan vaarden) niet commissoriaal te maken, doch in het congres te behandelen. De voorzitter had tegen dit voorstel be zwaar, doch zag er geen bezwaar in, dat slechts twee sprekers pro en contra zullen discussieeren en dan onmiddelijk overgaan tot stemming. Het congres ging hiermee accoord. Vervolgens werden de verslagen van partij bestuur, redacties en Kamerfracties voor gelezen. In de Zondag voortgezette vergadering beantwoordde de heer J. H. Schaper de ver schillende gemaakte opmerkingen. Spr. er kende, dat de soc.-dem. fractie het slechtst in het parlement aanwezig is. Het absen teïsme is te groot. Toen er nog 7 soc.- dem. leden Waren, toen waren ze er. Nu) zijn er dikwijls geen 7, terwijl er 20 leden) zitting hebben. Men hdudc er evenwel re kening mede, dat er den laatsten tijd vee!) zieken zijn, doch de overigen behooren in: de Kamer te zijn en desnoods door de ge westelijke kieskringbesturen ter verant woording te worden geroepen. Spr. hoop te thans op verbetering van den toestand. De heer Kleerekoper besprak den strijd in Twente en wekte de partij op, om ir de eerstkomende 10 dagen alle krachten in te spannen om te komen tot een gecon centreerde inzameling voor de uitgestotenen in Twente. Deze Paaschboodschap moe' beteekenen voor de 22.000 strijders eer penning tot steun, een handslag in der, strijd. Onder applaus ging het congres met het plan-Kleerekoped accoord. Naar aanleiding van een voorstel van liet Kamerlid v. d. Waarden, werd de volgen de resolutie aangenomen: „Het congres enz.. gezien het rapport der commissie vool de Bedrijfsorganisatie en Medezeggen schap, j van oordeel, dat, afgezien van mogelijK meeningsverschil omtrent onderdeelen, de denkbeelden in dit rapport belichaamd, ten spoedigste verwezenlijkt te worden, overwegende, dat voor de verwezenlij king van deze denkbeelden langs wettc- lüken weg noodig is, dat voorstellen in het Parlement krachtig worden gesteund aoor een sterk levende beweging voor mede zeggenschap en bedrijfsorganisatie, die en- der alle arbeiders, ook onder hen, die bui ten onze beweging staan, de eischen lot gemeengoed heeft doen worden, dat het opkomen voor medezeggenschap in collectieve contracten deze beweging kan versterken. besluit met de te verwachten indiening der noodzakelijke wetsontwerpen voor oogen, in samenwerking met het N. V. V. een intensieve propaganda en actie te vc-c ren ter verbreiding van de denkbeelden u het rapport belichaamd." Door den voorzitter werd medegedeeld dat in Sept. a.s. de groote vredesdinfior- stratie van Het I. V. V. tp Amsterdam za gehouden worden. Hij sloot het congres met een opwekking, opdat de verkiezingen van het volgend jaar de S. D. A P flinke winst opleveren: We willen i nu ook eens het oogenblik beleven, z ij. dat de arbeidersklasse tot regeeren rdt ge roepen en dit dan ook zal kunnen doen! Vragen van den heer Ter Hall. Het Tweede Kamerlid Ter Hall heeft, in verband met den hongerdood van Richtei in het nachtverblijf gebouwtje te Baarn, eenige vragen gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Ter Hall vraagt Is het waar, dat de bedoelde persoon door honger en uitputting is gestorven, ten gevolge van verregaande nalatigheid en plichtsverzuim van de zijde van politie beambten, die door vergeetachtigheid, onvoldoende overdracht van dienstzaker en het niet opvolgen van hun instructies oorzaak waren, dat de aanwezigheid van den zwerver in het tuingebouwtje geheel onopgemerkt'bleef en dus geen maatrege len konden worden getroffen, waardoor, waren zij toegepast, een medemensch met op zoo gruwelijke wijze om het leven zou kunnen zijn gekomen? Is de minister bereid een zeer gestreng onderzoek te doen instellen, ten einde de verantwoordelijkheid in deze te kunnen vaststellen van den burgemeester, hoofd der gemeentepolitie te Baarn, voor toe standen in het politiekorps aldaar, welke tot zulke ontzettende gebeurtenissen kun nen aanleiding geven Wil de minister het resultaat van dat onderzoek, zoo spoedig hem dit mogelijk is, aan de Kamer mededeelen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7