SPAARNEBANK Koopt en verkoopt WISSELS en CHEQUES op het Buitenland. 9 Woensdag 23 April 1924 47ste Jaargang No. 14720 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Het nieuwe Bonds* reglement. 1 UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. MKMMHbKBWHH Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. LISSE. HILLEGOM. LEIDEN. 9 Een ongeluk, dat goed afliep. NOORDWIJK, Oe abonnementsprijs bedraagt voor Maarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Adverfenfiên 35 cents per reget Bij conhacf belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-idvertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling De heeren Bongaerts, Van Rijckevorsel, Van der Kallen en De Groot, die in de Algemeene Vergadering van den Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties van 15 De cember 1923 de opdracht aanvaardden om, na de verwerping van het rapport-Barge, een nieuw Kiesreglement samen te stellen, hadden geen benijdenswaardige taak. De mislukking van het werk der heeren Barge c.s. was al weinig aanlokkend om een nieuwe poging te ondernemen. Bovendien ■was de Bondsvergadering bij lange na niet eenstemmig. Toch was er een meerderheid, die een bepaalde richting scheen uit te wil len. Maar de discussies waren ook weer niet zóó helder, dat men in de besluiten van die Utrecbtsche vergadering een uit gesproken wil van 't meerendeel der kiezers kon zien. Niettemin werden de besprekingen en de besluiten der jongste Bondsvergade ring in algemeene trekken vastgelegd, welke aan de bovengenoemde heeren (de commis- sie-Bongaerts) tot leiddraad zouden dienen. Met prijzenswaardigen spoed heeft deze commissie een nieuw concept-reglement op gesteld, In drie maanden tijds was het ge reed. In een vergadering van het Bonds- bestuur op 12 April j.l. is het met geringe wijzigingen goedgekeurd en zal nu de laat ste dagen van Mei door de Bondsvergade ring behandeld worden. Wij hebben niets dan lof voor de Com missie, die zoo spoedig, maar ook met zoo veel vernuft een bondig stelsel ontwierp, hetwelk schijnt aan le passen aan wat de Bondsvergadering van 15 December ver moedelijk bedoeld heeft. Nogmaals, de uit spraken van' die laatste vergadering waren alleszins vaag. Dat de commissie nochtans met een zeer reëel en scherp gefor muleerd rapport is gekomen, dat zij een sluitend systeem heeft opgebouwd, is des te meer te loven. Dat zij zich daarvoor binnen de gestelde grenzen een zoo groot mogelijke zelfstandigheid heeft toegeëigend, is wel van zelf sprekend. dat het adviseerend College zal bestaan uit het dagelijksch bestuur van den Bond plus twee leden uit iedere Rijkskieskringorgani- satie, behalve uit de kieskringen Den Bosch, Tilburg, Gelderland, Den Helder, Overijssel en Limburg, welke thans reeds ieder twee afgevaardigden in het bondsbestuur hebben en er dus thans ieder vier krijgen. Kamer leden zijn, met uitzondering van den voor zitter, uitgesloten. Nu spreekt het van zelf, dat op deze wijze moeilijk van een vertegenwoordiging van maatschappelijke standen in zulk een adviseerend College gesproken kan worden. Om hieraan eenigszins tegemoet te kemen, is bepaald, dat de kieskringbesturen een voordracht moeten opmaken, houdende tweemaal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn. Het bondsbestuur doet daar uit dan een aanwijzing en houdt zooveel mogelijk rekening met de verschillende standen. Om nu te weten te komen, wat er in het kiezersvolk leeft, heeft de commissie zich de laak van het adviseerend college aldus gedacht: het eerste werk vóór eeniger- lei vorm van candidaatstelling moet zijn een vergadering van het - adviseerend col lege, waarin het zeer in 't algemeen de aan staande verkiezin bespreekt; nagaat, hoeveel zetels de partij verwachten kan, wie voor candidaat in aanmerking komen, enz. Aan deze bepaling is toegevoegd, dat aan be doelde vergadering kan voorafgaan over leg met personen en besturen van vereeni- gingen, op wier oordeel prijs wordt gesteld, in de toelichting is daaraan toegevoegd, dat onder die vereenigingen ook verstaan worden de R. K. Kamerfractie en de pers. Op deze wijze zou hel adviseerend col lege inderdaad contact kunnen krijgen met 't beste deel der kiezers en vertrouwelijke waardevolle adviezen. Het ware daarom misschien beter om in het bewuste artikel in plaats van: „aan die vergadering kan vooralgaan overleg" te lezen; „moet voor afgaan" enz. Bij het vele werk, hetwelk het bondsbestuur in die dagen heeft, is deze prikkel misschien niet overbodig. Twee bekroonde varkens op de jongste Paaschtentoonstelling te Zaandam, vet gemest door de eigenares mej. M. Nellen-Duin te Wormer. Wanneer wij nu aan dit concept-rapport enkele beschouwingen willen wijden, dan zetten wij voorop, dat wij den vorigen zo mer behoorden tot degenen, die het rapport- Barge niet onvoorwaardelijk verwierpen. Enthousiaste voorstanders waren wij niet. Omtrent het kardinale punt der standsver tegenwoordiging meenden wij, dat er gevaar school voor het binnenhalen van de poli tiek in de sociale vereenigingen, welk ge vaar o. i. alleen zou te vermijden zijn, wan neer de stands- en vakorganisaties door hun besturen slechts vertrouwensmannen in den verkiezingsraad lieten aanwijzen, zonder meer: zonder dus discus; oor of na, over dergelijke benoemingen hua ver gaderingen toe te laten. Toen echter-o. m. het R.-K. Vakbureau zich tegen een dergelijke evenredige ver tegenwoordiging in de leiding onzer Staats partij uitsprak en beducht bleek voor'hel bederven van de vakorganisatie door de po litiek, zou het dwaas zijn geweest zulke bevoegdheden op le dringen. Anderszins was niet te ontkennen, dat ons kiezerskorps over den tot nu toe ge volgden weg niet tevreden was: er moest of wel geen politiek advies zijn; of wel op dat politiek advies moest het kiezerskorps meer invloed hebben dan tot nog toe, een invloed, waarbij ook de minderheden kans kregen zich te doen gelden. De jongste Bondsvergadering sprak zich uit vóór een politiek advies, te geven door het Bonds bestuur, aangevuld voor die gelegenheid door een nader vast te stellen aantal af gevaardigden uit de Rijkskieskringorganisa ties. Wijze van benoeming en aantal dezer afgevaardigden werden niet vastgesteld. Wel werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, om in het aldus ontstane advisee rend college zooveel mogelijk alle elemen ten uit de verschillende maatschappelijke groepen te krijgen, terwijl tevens aan de in te stellen commissie voor het ontwerpen van een nieuw kiesreglement werd opge dragen een soort „evenredige velegenwoor- diging binnen de grenzen onzer partij, met uitsluiting van het stelsel-Barge" te ontwer pen. Hoe heeft de Commissie-Bongaerts nu aan die opdracht beantwoord? De Commissie schept een adviseerend college, dat bij de candidaatstelling voor de Kamerverkiezingen optreedt en dat bestaat uit: het Bondsbestuur, aangevuld door iedere Rijkskieskringorganisatie met zooveel per sonen, als zij reeds vertegenwoordigers in bet Bondsbestuur telt. Dit wil dus zeggen. Volgens het gedachte systeem brengen de afgevaardigden der kringorganisaties dan verslag van de besprekingen in het advi seerend college gehouden, aan hun kies kring-organisaties uit. En deze afgevaardig den brengen dan weer verslag uil in de kiesvereenigingen. Men weet nu in alle kiesvereenigingen, hoe de afgevaardigden van alle kring-orga nisaties in het geheele land denken, welke de verschillende stroomingen zijn, welke candidaten zijn genoemd, %vat tot uiting is gekomen en ook, welke richting geen steun heeft gevonden in deD hoogen raad. En het werk der candidaatstelling kan begin nen. Hierover een volgende maal. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Beverwijk op Dinsdag 22 April 1924, des namiddags ten kwart na zeven uur. Afwezig de heer Van Helden, wegens ziekte en de heer Steenvoorden, die beiden bericht van verhindering hebben gezonden, Punten van behandeling: 1. Voorstel aankoop perceel Groote Hout weg, hoek Arendsweg. De heer ZWAGER heeft met verwonde ring van dit voorstel kennis genomen. In dertijd is de zaak mislukt en zonder den Raad er in te kennen komt nu het voorstel weer ter tafel. De VOORZITTER beantwoordt den spre ker en deelt mede, dat' bij de overweging door den heer Zwager gemaakt, is stilge staan, doch het werd overbodig geacht den Raad in deze zaak van te voren te kennen. De beer ZWAGER is het niet eens met de zienswijze van den voorzitter, waarbij zich de heer GORTER aansluit', die betoogt, dat niet is gehandeld, zooals gehandeld had moeten worden. Het voorstel afstemmen gaat moeilijk, maar hij wil een motie indie nen omtrent dit voorstel. De VOORZITTER vraagt of de heer Gor ter na de gegeven verzekering het nog noo- dig acht de motie in stemming te brengen. De heer GORTER zal alleen de motie te rugnemen, wanneer ze niet gesteund wordt. Wethouder EIJKING licht nader het standpunt' van het college toe. Onder het vroegere college zijn ernstiger dingen ge beurd, waartegen geen stemmen opgingen. De VOORZITTER acht het voorstel vol doende toegelicht. Aangenomen. 2. Voorstel aankoop grond Velserweg, hoek Koningstraat. B. en W. stellen voor van de N.V. Ken- nemer auto- en motorhandel aan te koopen een stuk grond aan de Koningstraat voor 500, zulks voor wegverbetering. Van de N.V. Kennemer Auto- Motorhan del en rijwielen fabriek is een schrijven in gekomen, dat zij met deze aanbieding ac- coord gaat, onder voorbehoud van de ves tiging van een zakelijk recht ten behoeve van haar perceel, waardoor op een' gedeelte van den overgedragen grond desgewenscht auto's en andere motorrijtuigen voor het la den van benzine enz. zouden kunnen wor den geplaatst. Tegen de vestiging van dit servituut bestaat geen bezwaar. De heer ZWAGER deelt mede. dat' hij tegen dit voorstel, eertijds in besloten zit ting behandeld, heeft gestemd. Hij zal nu ook tegenstemmen. Spr. is tegen het betalen van geld voor dezen grond, tegen het voor stel om de kosten door de gemeente te la ten dragen, om het aan te koopen gedeelte in orde te brengen en tegen het servituut, dat op dezen grond zal blijven rusten. De VOORZITTER deelt mede, dat dit voorstel een onderwerp van ampele bespre king is geweest in het college van B. en W. Ook spr. was het liever geweest, dat dit ser- fetmaatschappij misschien komen vertellen: „we hebben er niet om gevraagd." De heer ZWAGER bepleit verlenging der concessie, aangezien de tram in het seizoen 40.000 personen vervoert. Bovendien bestaat het gevaar, dat de bestrating niet op tijd gereed is. De VOORZITTER betoogt, dat er vol doende tijd is om de bestrating in orde te maken, van nu tot half Juli. Wethouder EIJKING heeft zich verwon derd over betgeen de heer Zwager in het midden, heeft gebracht'. Is hij aandeelhouder of makelaar'? Spr. kan niet begrijpen op wel ke gronden de redeneering van den heer Zwager berust. De VOORZITTER vestigt er de aandacht op, dat het geen voorstel der maatschappij zelf is. De'heer SLUIJS heeft in een vorige ver gadering tegengestemd, toen er sprake van was van 'deze concessieverlenging. Toch heeft' spr. zich verbaasd over wat de heer 'V' .7'. -xv; vituut' was echterwege gebleven. Aanvanke lijk is voor dezen grond veel meer gevraagd. Maar gezien het groote gemeentebelang, moet men over dit serVituut heenstappen, dat wèl bezien niet zóó bezwarend is als men wel meent. Hij hoopt, dat de heer Zwa ger zal voorstemmen, De heer ZWAGER is niet tegen hel plaat sen van een benzinepomp en het verrichten van kleine reparaties op dezen grond. Met voorbeelden loont spr. aan, dat' in dit geval ook eigenbelang in het spel is. Spr. is niet verantwoord zijn stem aan het voorstel te geven. De heer MATERS brengt in 't midden, dat de heer Zwager alleen tegen het voorstel heeft gesproken, maar niet zegt, welke groo te verbetering door dezen aankoop wordt verkregen. Dc heer B'RAUN vindt 't servituut een ge vaarlijk iets, evenals de heer Steyn. De VOORZITTER licht' het servituut toe en is van meening, dat de interpretatie die er aan wordt gegeven, onjuist is. De VOORZITTER wenscht het voorstel in stemming te brengen, als niemand meer het woord verlangt. De heer GORTER vindt hel servituut be zwaarlijk en is er tegen die voorwaarde aan het voorstel te verbinden. De VOORZITTER kan de zienswijze der vorige sprekers niet deelen. Hij.Wil over het voorstel laten stemmen. 4 Wethouder EIJKING is van meening, dat misbruik zeer gemakkelijk kan ontstaan en wat in het servituut is vastgelegd, is zeer rekbaar. De heer STEIJN toont aan, dat tegenover ee groote verbetering, die door den aan koop verkregen wordt, eene tegemoetko ming staat in den vorm van het servi tuut. Een amendement van den heer Gorter, het servituut uit het voorstel te lichten wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Thans komt het onveranderde voorstel van B. en W. in stemming, dat' wordt aan genomen. 3. Voorstel ontheffing verordening verlof lokaliteiten. B. en W. stellen voor toe te staan het verzoek van G. W. P. Stoutenbeek, tot' ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank in een lokaal aan den Velserweg No. Aangenomen; tegen de heer Sluis. 5. Voorstel verlenging termijn ontruiming perceel Torensl'raat 45, met 6 maanden. Aangenomen. 5. Voorstel onbewoonbaarverklaring vijf woningen. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren 5 woningen aan den Patersweg (161838- -4042). De VOORZITTER stelt voor dit voorstel aan te houden, naar aanleiding van een in gekomen stuk van den eigenaar van drie dezer perceelen, die betoogt, dat hij alles in het werk heeft gesteld om de perceelen in een bewoonbaren staat te brengen. Aldus besloten. 6. Onfwerp-verordening wijziging en aan vulling algemeene politieverordening. Voorgesteld wordt te besluiten tot wijzi ging en aanvulling van bepalingen der po litieverordening (rijden over voetpaden, be waarplaatsen van vuil en mest en dooden van muggen). De heer SLUIS is bevreesd, dat mét de bepalingen van art. 3 sub. 2, dingen zullen gebeuren, die niet in de bedoeling van B. en W. hebben gelegen. De VOORZITTER verzekert, dat met de toepassing de grootst mogelijke clementie zal worden betracht. Aangenomen. 7. Vaststelling rekening gemeenschappe- lijken keuringsdienst van vee en vleesch 1923. Aangenomen. 8. Kohier straatbelasting 1924. Goedgekeurd. 9. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Van het provinciaal bestuur is bericht ontvangen, dat de verordening op den ver koop van bevroren vleesch veranderd moet worden, daar anders het betrokken raads besluit ter vernietiging aan de kroon zal worden voorgedragen. B. en W. stellen voor de verordening in te trekken. Met algemeene stemmen aangenomen. Het Witte Kruis vraagt een subsidie van 763.56 wegens een tekort over 1923, welk tekort is ontstaan door te weinig ontvangen voor baden. In handen van B, en W. voor prae-advies Het bestuur van dc R. K. bewaarschool vraagt voorloopig het tekort op de reke ning 1923 1923,18)4) te willen bijpassen. In handen van B. en W. voor prae-advies. Na het rondzenden der agenda is nog in gekomen een verzoek van den heer C, A. Zwager, om voor den tramdienst Beverwijk Wijk aan zee (Buffetmaatschappij E. Plu- ribus Unum te Amsterdam) alsnog conces sie te verleenen tot 15 September a. s. De VOORZITTER is verwonderd over dit verzoek. Ter elfder ure komt er nog iemand, die den handschoen opneemt voor dit ve hikel. Spr. zal dit verzoek niet steunen. Ook al werd het aangenomen, dan zou de Bul- Zwager gezegd beeft. Is hij goed ingelicht, dan zijn reeds autobussen besteld, (stemmen: vijf). Verlengen we nu de concessie, dan zouden we straks met die wagens in het zonnetje gezet worden. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen. Ingekomen een stuk van hel Plaatselijk Comité van Actie omtrent verslechtering van het onderwijs. Voor prae-advies gesteld in handen van B. en W. Nog is ingekomen een verzoek van den heer G. Sluis om vragen te stellen omtrent de bouwvereeniging St. Agatha. De voorzitter stelt voor dit verzoek toe te staan, verder het voor prae-advies te ren- voyeeren naar B. en W. en het verder in een volgende vergadering te bespreken. Aldus besloten. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt. De Raad gaat hierna in besloten zit ting over. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Vrijdag den 25 April 1924, des avonds om half acht, in het gemeentehuis. 1. Adres van de plaatselijke vergunning en verlofhouders, om hunne inrichtingen des avonds te mogen sluiten met inachtneming van den zonnetijd (zomertijd 11 uur). 2. Verzoek van den Raad der gemeente Helumer Oldephaert en Noordwolde, om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan H.M. de Koningin inzake schoolgeldheffing voor de Rijks Hoogere Burgerscholen. 3. Regeling van de huurprijzen voor het haar 1924 der door de Woningvereeniging „Volksbelang" gestichte 34 woningen (laatste bouw). 4. Voorstel tot wijziging van artikel 3 sub. 1 der op 20 Maart j.l. vastgestelde verorde ning op da heffing V3n schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitge breid lager onderwijs in de gemeente Lisse. 5. Voorstel om het tweede lid van artikel 7 der verordening op de heffing van eene be lasting op honden voorloopig niet tce te passen 6. Benoeming van een lid van den Raad van Commissarissen der N. V. Electriciteits- bedrijf H.L.S. wegens aftreding volgens rooster van aftreding van den heer C. Lan- geveld. 7. Voorstel tot vaststelling van de beloo- ning der leden van de schattingscommissie, bedoeld in artikel 57 der wet op de Inkom stenbelasting 1924. 8. Voorstel tct verkoop van een perceel tje bouwterrein van den Zuidhoek aan G. Verdoes alhier. 9. Comptabiliteit. 10.Ingekomen stukken en mededeelin gen. Belastingzaken. Verpachting. Bij de gisteren gehouden vernachtim? van de woning en buffet van hel Bondsgebouw, waren vier biljetten in gekomen van den volgenden inhoud: C. Th. Duivenvoorde 941; C. v. Steijn 617; W. v. d. Reep f 575; allen alhier. De gunning is aangehouden. Eerste steenlegging. De vlag wapperde op hel terrein der woningstichting „Patrimo nium aan de Weeresteinstraat. De eerste steenlegging zou er plaats hebben der 30 woningen, die daar zoo mooi om een pleintje of plantsoen komen te staan. De mooie ar beiderswoningen worden in blokjes van twee gezet, elk met een schuurtje. Elke woning bevat een voorkamer en een woonkeuken; boven zijn 3 slaapkamers en op de vliering (het dak wordt flink hoog) een behoorlijke bergruimte. Ze worden voorzien van water- gas- en electrische leiding. De muren worden spauwmuren, de fundeering is van gewapend beton. Architect is de heer C. van Damme te Hoofddorp, aannemer de heer Schuijt te Bergen. De plechtigheid der eerste steenlegging werd geopend door den heer J. Heersman, voorzitter der bouwvereeniging, die de aan wezigen, o.m. B. en W., de gemeente-secre taris en enkele Dames welkom heette. De heer J. O. Vermeer, secr. der bouwvereeni ging tevens voorzitter van Patrimonium, her innerde, dat voor 4 jaar met de ontwikke ling der plannen was begonnen, dankte voor de hulp van B. en W. en hoopte, dat Gods zegen op het werk mocht rusten. De Burgemeester dankte voor dc uitnoo- diging en wenschle de vereeniging veel succes. De heer E. Krösschell een der oprichters van Patrimonium legde nu de eerste steen. Een foto werd van een en ander genomen en het werk, dat reeds beduidend gevorderd is, onder leiding van den architect bezien. Het aantal adspirant huurders is enorm. Ons laatste bosch. In de volgende maand is de publieke veiling te wachten van het bosch nabij de grens der gemeente Benne- broek, eigendom van den MO eledelgeb. Heer Vas Visser. Dit is het eenige bosch, dat nog in deze gemeente van de vroegere bosschen en duinen in -deze gemeente overbleef. Zeer waarschijnlijk zal bet thans als bouwterrein geëxploiteerd worden Maria-Congregatie. Dinsdag 6 Mei wordt in de Parochie van Sint Joseph een eigen Maria-Congregatie opgericht/Vertrou wen we, dat allen die daarvoor in de gele genheid zijn, zich als lid zullen opgeven. Burg. Stand. Ondertrouw: J F. Lommerse en A C. Goemans. J. G. Mulder en i 1). Heemskerk. Geboren: z. van R. M. JansenBurger. z. van G. S. SteensraaPhilippo. z van M. C. WeijersLommerse. z. van H. Oos tendorpOtten. Overleden: H. v. Dorp, m. 14 mnd. A. M. UitendaalBarnhoorn. vr. 40 jr. P. Ruigrok, m., 81 jr. T. MailandDe Vries, vr., 50 jr., Jer. Schrama, m., 55 jr. De Bloemenvelden. Onze correspon dent schrijft ons: Wij hebben juist geoor deeld met te zeggen dat er met de Paasch- dagen veel te zien was. De vreemdelingen die hier geweest zijn zullen dit moeten be amen. Alles ziet er schitterend uit en noodt tol komen. Beide feestdagen was er een behoorlijke, zij het geen buitengewone le vendigheid. Was het weer vooral Maandag niet wat dreigende geweest en had Am sterdam zijn internationale voetbal niet ge had, dan ware de toeloep zeker overgroot geweest. Dat neemt niet weg, dat deze ge heele week, de vacantieweek der scholen bij uitnemendheid veel bezoekers doet ver wachten. terwijl Zondag de grootste me nigte mag worden verwacht. Alles is in één woord prachtig! Dammen. Donderdag a.s. speelt 't 2e tiental van de R K. Damclub „Gezellig Samenzijn" een competitie-wedstrijd in den R. K. Volksbond tegen „De jonge Dam mers I" uit Haarlem Daar de laatste "zeei groote kans heeft op 't kampioenschap van hare klasse, zal zij zeker haar best doen om beide puntjes te bemachtigen. Doch de G. S. reserves zijn vast besloten hun den wed strijd zoo duur mogelijk te verkoopen, zoo dat 't een spannende wedstrijd belooft te worden. Tevens kan men dan den heer Stuifbergen, den kampioen van het R. K. District Haarlem en O. zien spelen aan bord van één van de Jonge Dammers. Daar de kampioen vérleden week zulk een schitterend resultaat behaalde, kan men hem nu zien spelen tegen één persoon. Be zoekers zijn steeds welkom. Damliefhebbers er is voor u Donderdagavond weer veel te genieten. Personalia. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is, met ingang van 1 Mei 1924, benoemd tot bibliothecaris van de biblio theek der Rijksuniversiteit te Leiden dr. F. C. Wieder, thans bibliothecaris der Land- bouw-hoogeschool te Wageningen. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. wenschelijkheid en degenen, die nog geen lid waren, gaven zich alsnog op. Nadat men op de vraag van den voorzitter, of men een ziekenfonds wenschte op te richten, zijn instemming had betuigd, kreeg het den naam: „Algemeen Ziekenfonds voor Noord- wijk". Hierna bereidde de voorzitter dc aan wezigen voor op een langdradig en saai. maar noodzakelijk werk, nl- het artikels- gewijze behandelen van statuten eil>. regle ment, zooals dat in concept was opgesteld. Dr. S. E. Liesker las deze artikelen stuk voor stuk voor, waarbij door den voorzitter een en ander werd toegelicht en opmer kingen werden beantwoord. De statuten werden ongewijzigd vastgesteld. Uit hel huishoudelijk reglement laten wij, 'en gerieve van onze lezers een en andec volgen. Als verzekerden moeten tot het zieken fonds worden toegelaten alle personen, die binnen het gebied van het fonds wonen. Dit gebied strekt zich uit over Noordwijk- Binnen en Noordwijk aan Zee tot een kilo meter buiten de kom der gemeente. De weistandsgrens voor alleenstaande personen is 1350 per jaar en voor gezinshoofden en kostwinners 1800. Bij gezinnen met kinde ren wordt dit laatste maximum verhoogd met 50 voor elk kind onder de 16 jaar. En man wordt niet zonder zijn vrouw en de vrouw niet zonder den man aangenomen als lid en een gezin niet zonder de kinde ren. Degenen, die tot het fonds zijn toegetre den, hun verplichtingen niet nakomen en als zoodanig geroyeerd worden, kunnen, na betaling hunner schuld, weer toegelatei Dr. Van Aalst reed Zaterdagmorgen half 11 in de Haarlemmerstraat te Bennebroek met zijn auto. Plotseling sprong een voorband en de dokter kon zijn stuur niet meer houden, waardoor de auto het daar ter plaatste bekende hek in reed. 't Gat gestopt. Aan onze fraaie Voor straat, waar verschillende van onze ge meente-notabelen woonachtig zijn, staat ook ons gemeentehuis, waaraan men bezig is, geheel in stijl een mooie en dure puist te plakken, waarover we echter nog niet wil len spreken. Maar tegenover dat Raadhuis, zullen we liet maar noemen, staat een boom. Dat is niets ongewoons zult ge zeggen. Neen lezer, dat is ook zoo,<er staan zelfs wel meer boom en. Maar het gaat hier maar om dien eenen boom, tegenover het Raadhuis, vlak voor het huis van koster v. d. Voet. Die hoornen zijn al sedert jaren dc z'wijgende en stomme toeschouwers van dc raadsvergade ringen, die in hun onmiddellijke nabijheid worden gehouden. Bij winderig weer wuifden zij de ter vergadering komende, allen even gul met ontelbare vingeren hun groeten tegen, zonder uitzondering van rang of stand. Zij zagen er vertrouwensmannen binnengaan met uitgebakende plannen voor het heil der gemeente en zagen dezelve eruit terug keeren met een kous op den kop. Niet om dat het plan niet goed was, maar ondanks het plan goed was. Niet betoogd behoeft te worden, dat die boomen wel eens getuige 'waren van een hartelijke (zetter vergeet de r niet!) ontboezeming onder elkaar. Ook werd er wel eens een hartig woordje ge sproken. Nu is het bekend, dat een boom niet tegen hartigheid kan, waarom genoemde boom voor het huis van v. d. Voet begon te kwijnen. De stam begon te rafelen; er kwam een gat in en de boom werd hol. Treurige geschiedenis! Geneeskundige hulp moest worden verleend. Men haalde een.... plan- tendokter, zult ge zeggen. Neen, mis lezer! Men haalde een timmerman en een metse laar. Heel kordaat sloeg de timmerman een paar planken op de gapende wonde, met groote draagnagels en goed vast. De timmer man-dokter verdween. Nu bleken nog enkele kieren in de houten pleister te zijn. De met selaar-dokter kwam er aan te pas. Het recept was gauw klaar. Een emmer mei cement en een truffel waren de medische instrumenten, waarmede de gapende wonde verder werd bewerkt en netjes bijgepleisterd. De andere kiertjes groeien wel dicht, 't Gat was gelukkig-gestopt. Oprichting Doktersfonds. Gisteravond is dan het dikwijls besproken doktersfonds opgericht. De vergadering werd gehouden in de groote zaal van het juvenaat, onder voorzitterschap van dr. H. van Nes Al degenen, die zich hadden opgegeven, waren uitgenoodigd, ten getale van onge veer 120. Alle geneesheeren van onze gemeente zullen aan dit fonds meewerken, aldus spr.. en zij zullen dit ongetwijfeld doen met liefde. Met medewerking van de leden, kan dit fonds zeer goed werken tót aller tevre denheid. De voorzitter verzochL daarna dengenen, die geen lid waren of zich niet als lid wenschte op te geven, de vergade ring te verlaten, daar het een ledenvergade ring was. Gelukkig beseften allen de worden. De inschrijving kan geschieden bi een eventueel aan te stellen bode of bij den secretaris-penningmeester van het bestuur, met opgave van keuze van geneesheer. In dien een verzekerde lijdt aan een vermin king, gebrek of chronische ziekte, welke bi voortduring, zij ket ook met tusschenpoozen. geneeskundige behandeling vereischt, kar een hooger bedrag worden gegheven dan d' gewone contributie. Wanneer men de ad ministratie tijdig kennis geeft, behoeft men tijdens verblijf onder de wapenen, geen con tributie te betalen. Is men vier weken met betaling achter, dan wordt men geroyeerd. Twee weken na toetreding heeft men recht op geneeskundige behandeling. Verzekerden, die gedurende korteren of langcren termijn geneeskundige hulp (b.v. van de Ongevallen wet) verkrijgen, hebben geen recht gedu rende dien termijn op hulp van ziekenfonds- wege. De geneeskundige hulp wordt ver leend op de spreekuren van den dokter en zoo noodig bij de patiënten aan huis. Zoo veel mogelijk hulp van specialisten op hur spreekuur en zoo noodig aan huis van der patiënt. Geneesmiddelen worden verstrekt voorgeschreven door den fondsdokter. Dc z.g.n. voedings-praeparaten worden niet op kosten van het fonds afgeleverd. Verband middelen worden verstrekt en éénmaal een bril en éénmaal een breukband. Wanneer een. zieke aan huis moet bezocht worden, dan moet dit 's morgens vóór negen uur bij den betrokken geneesheer worden kenbaar gemaakt (dringende gevallen uitgezonderd). Op bepaalde tijdstippen kan men van dok ter veranderen. De leege medicijnfleschjcs moeten worden teruggebracht, anders wor den ze in rekening gebracht. Dc contribu tie is gesteld op 20 cent per hoofd. Voor een gezin dus 40 cent. Voor weduwen en weduwnaars zal nog een middelingsbepa ling worden gemaakt van bijv. 30 cent. Of wanneer hij een kind heeft boven de 16 jaar dan zal dit ook verplicht verzekerd moeten zijn. De verplichte verzekering van kinde ren boven de 16 jaar zal als overgangsmaat regel de eerste vijf jaar niet gevergd worden. Voorgesteld was, om de contributie niet 52 maal, maar 40 maal te incasseeren, dan be taalt men in plaats van 52 X 20 cent per jaar. 40 X 26 cent per jaar. Dan is men de maanden Januari, Februari en Maart vrij van contributie-betaling. De heer P. Ruigrok bepleit om de contri. butieregeling aan den eventueel aan le stel len bode over te laten. Dit wordt in handen gesteld van het te benoemen nieuwe bestuur, dat zai bestaan uit twee doktoren, twee apothekers (en in dit geval ook doktoren), die te zamen twee verzekerden benoemen. Dit wordt thans zoo gedaan om het fonds gauw in werking le stellen. Een volgende verkiezing gaat reglementair. Het fonds kan dan begin of half-Mei reeds werken. Dr. Van Nes sloot hierna dc vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1