Candidaatstelling, poli tiek advies en stemming UIT DEN OMTREK. Donderdag 24 April 1924 47ste Jaargang No. 14721 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad HAARLEM. De L. T. B.-vergadering. VÏNKEVEEN. LEIDEN. WORMERVEER. HOORN. MIJDRECHT. A an de Ingezetenen van Molendam Heden en volgende dagen zijn de Prijzen voor het aanwerven van Abonnementen op de Nieuwe Haar- lemsche Courant, te bezichtigen, in een van de Etalages van de Firma J. VEERMAN, Handel in Schoenen en Sportartikelen, Have 72. AMSTELVEEN. ASSENDELFT. EDAM. UITHOORN. HEILO. VELSEN. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. IJMUIDEN. BEVERWIJK. ALKEMADE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: pcr week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per reget. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. De leiddraad, waarnaar de Commissie- Bongacrts is te werk gegaan, is deze: om een voor zoo velen mogelijk bevredigend resultaat te verkrijgen, moet er traps gewijze gewerkt worden. Vandaar treedt eerst een college van vertrouwensmannen uit de partij op (het adviseerend college), hetwelk zeer in het algemeen een tot niets bindende gedragslijn aangeeft. Hierover hebben dan in de kieskringen en in de kiesvereenigingen besprekingen plaats. Het woord is daarna aan de leden der kiesver eenigingen zelf, die voorloopige aanwijzin gen van candidaten doen. Het bondsbestuur verzamelt dan al de voorloopige candidaatstelüngen en publi ceert deze in de R. K. bladen. Hierdoor krijgen candidaten, welke slechts in oen be paalden kieskring candidaat gesteld of slechts als plaatsvervanger in aanmerking wenschen te komen, gelegenheid om daar van kennis te geven. Tevens worden alle candidaten verplicht een verklaring in te renden, dat zij het program der R. K. Staatspartij onderschrijven en dat zij bij een verkiezing door voorkeurstemmen zul len bedanken. Wie dat niet doet, wordt geschrapt. Dan volgt de derde phase: aan de hand van de voorloopige aanwijzingen door de kiesvereenigingen, maakt het adviescollege het politiek advies op, hetwelk onmiddel lijk wordt gepubliceerd. Dan volgt de laatste beslissende stap: de leden der kiesvereenigingen stemmen over het politiek advies en krijgen ruimschoots gelegenheid dit advies te corrigecren. Het laatste woord is dus aan de kiezers zelf. Wij hebben de vier phasen, waarin de officieele lijst tot stand komt, met enkele groote lijnen aangegeven, zonder in détails te vervallen, om hierdoor te laten zien hoe breed en democratisch, hoe schier volmaakt en algemeen bevredigend de opzet der Commissie is. Het zou echter wel een won der zijn, wanneer hier nu op eens de steen der wijzen gevonden was en een oplossing was bereikt in de zooveel omstreden pro blemen van candidaatstelling, politiek advies, evenredige vertegenwoordiging in eigen partij enz. De onvolmaaktheden aan alle menschen- werk eigen, komen dan ook hier wel aan den dag, maar eerst bij het nader bekijken vvan de schakels, welke te zaroen het geheel vormen. Ten eerste de voorloopige aanwijzingen. Hiermee is de Commissie zoo vrijgevig mo gelijk geweest. Vijftig handteekeningen van georganiseerde kiezers zijn voldoende om oen candidaat te stellen, terwijl honderd handteekeningen volstaan om een lijst van. meer dan één, tot vijf candidaten, in te dienen. De onderteekenaars behoeven niet eens lid te zijn. van één zelfde kiesver- eeniging. In één Rijkskieskring kunnen kie zers van verschillende kiesvereenigingen zich verbinden om een lijst samen te stellen. Bovendien kunnen kiezers in verschillende kieskringen denzelfden candidaat aanwijzen. Dit alles geschiedt vóór het uitbrengen van het politiek advies. Zoodoende wordt dus bereikt, dat de kiezers wetende, welke in het algemeen de ideeën van het advies college zijn bun aanwijzing bewust al of niet in overeenstemming met het voorloo pig advies doen. Komt daarna het advisee rend college samen om he politiek advies op te maken, dan zal het dus uiteraard ern stig rekening houden met de voorloopige candidaatstelling. Blijkt bijv., dat in een be paalden kieskring een zeker persoon naast het aftredend Kamerlid of de aftredende leden, óf wel, dat één en dezelfde persoon in. verschillende kieskringen een grooten aanhang iieeft, dan is dat voor het advisee rend college een sterke aanwijzing, om zulk een „homo novus" op het politiek advies te plaatsen. Gebeurt dat niet, dan krijgen de kiezers nóg een kans. Het politiek advies verschijnt nl. in dezen vorm: boven aan staan de candidaten van het adviseerend college in één groep bij elkaar; daaronder in. alphabetische volg orde dc vrije candidaten, dat wil dus zeg gen, de candidaten, door groepen van kiezers bij dc voorloopige aanwijzing naar voren geschoven en niet door het adviseerend col lege overgenomen. Tot zóó ver gaat alles prachtig en ver wachten wij ook van niemand critiek. Nu échter beginnen ook in dit systeem de moeilijkheden. Men moet stemmen óf wel bet politiek advies in zijn geheel, óf wel één der candidaten van het politiek advies, óf wel één der vrije candidaten. Iedere andere wijze van stemmen maakt het biljet ongeldig. Wie een van de twee eerste ma nieren verkiest, komt in ieder geval tot het zelfde resultaat. Men krijgt nl. geen gelegen heid om in Het politiek advies verande ring te brengen dan alleen door op een vrijen candidaat te stemmen. Om dit met een voorbeeld heel duidelijk te maken, wil het nieuwe ontworpen reglement het volgende: Gesteld op het politiek advies staan de namen 1. Jansen, 2. Pieterse, 3. Mulder. Daaronder staan twee vrije candidaten Claezen en Dijkmans. Nu is het biljet aldus ingericht, dat men zijn stem kan uitbrengen op het g e h e e 1 c politieke advies, dus op alle drie candidaten in de aangegeven volgorde, óf wel op één van de drie candi daten, voor wien men voorkeur heeft. Ge steld Pieterse krijgt 2000 voorkeurstemmen boven Jansen. Wat gebeurt er nu? Niets! Door één der candidaten van het advies te stemmen, heeft men het g e h e e 1 e ad vies gestemd. Waarom dan die gelegenheid om voorkeurstemmen uit te brengen? Om gevoelsredenen, zegt de commissie. Men moet iemand de voldoening geven op een bepaalden candidaat te stemmen, ook al bereikt hij er niets mee. Dit boerenbedrog moet men o. i. schrap pen. Het kan er oe leiden, dat dc kiezers de zaak verkeerd begrijpen en later teleur gesteld uitkomen. Men late eenvoudig al of niet op het politiek advies stemmen. De eenige manier om in het politiek ad vies verandering te brengen is door te stemmen op een vrijen candidaat. Wanneer deze nl. een in het reglement bepaald aan tal stemmen heeft behaald, dan wordt hij tusschen de candidaten van het politiek advies ingeschoven. Over dezen sluitsteen van het geheele systeem nog een en ander in een slot beschouwing. Deze bepaling kwam in het oorspronke. lijk ontwerp niet voor. maar is er door het bondsbestuur ingelascht. Door de afd. Propaganda van den L. T. B. worden in een artikeltje „Op naar Haarlem" alle leden van den L. T. B. aangespoord, de vergadering op a.s. Maandag, waar tevens het vaandel gewijd zal worden, bij te wo nen. Nog eenige dagen, aldus de Propaganda- afdeeling en het is 28 April, de dag der Al- gemeene vergadering van den L. T. B., de dag waarop het Bondsvaandel zal worden onthuld en gewijd. Dit artikel zij nog een laatste opwekking om in grooten getale gehoor te geven aan de uitnoodiging van het Bondsbestuur, dat niet alleen uitnoodigt de ZeerEerw. Gees telijke Adviseurs der afdeelingen en vak groepen en kringen, maar dat ook vraagt dat komen zullen de Directeuren der Instel lingen, de Besturen der afdeelingen, de le den en natuurlijk de afgevaardigden, terwijl „moeder de vrouw" ook hartelijk welkom is. Nu heeft men ons al eenige keeren ge vraagd, wat of het vaandel voorstelt? Wij zullen daar een kort antwoord op geven. Bovenaan staat natuurlijk de naam der organisatie: R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond in het Bisdom Haarlem. Daaronder staat de beeltenis van onzen H. Patroon St. WilUbrord. Onder dit beeld staat de koren schoof waarop op rooden <>rond de .letters (in goed) L. T. B. Aan beide zijden van de korenschoof is aangebracht een hoorn van overvloed. Uit de eene komen appelen, pe ren, druiven, perziken, producten van den tuinbouw, uit de andere komen aardappe len. kool, wortelen etc., producten van den landbouw. Om dit alles heen zijn gewerkt dc werktuigen van beide: schop, hark, zeis, gaffel etc. Voorts staat in den linker bovenhoek het wapen van onzen beminden Bisschop en in den rechter bovenhoek en in linker- en rechter onderhoek de wapens van Noord- Holland Zuid-Holland en Zeeland. Het vaandel stelt dus voor: Sint Willibrordus, Patroon der Katholie ke Boeren en Tuinders, vereenigd in den L. T. B., welke organisatie werkzaam is in het Bisdom Haarlem (wapen Bisschop) en die zich uitstrekt over drie provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, welke 3 provincies worden aangegeven door de wapens. In welke kleuren dat alles is uitgevoerd, zullen we maar niet gaan beschrijven, dat zou te veel plaatsruimte vragen. Op den dag der vergadering zelf zullen reproducties van het vaan in de zaal wor den uitgereikt. En nu herhalen wij, wat hierboven staat: Op naar Haarlem! Om getuige te zijn van dc plechtige ont hulling en wijding van dit, ons Bondsvaan, om te hooren ook het enthousiaste woord van onzen grooten Priester-Propagandist: Pater Borromaeus Dat er enthousiasme is bij onze mannen hebben wij gezien aan de mooie bijdragen voor het vaan, hebben wij ook reeds hier en daar. op de afdeelingen waar wij kwamen, kunnen merken. Als een middel om met een flink getal uit een afdeeling te komen geven wij eens aan wat de Secretaris van een afdeeling vertel de, wat men daar doet, men heeft n.l. aldaar een auto-bus afgehuurd. We bieden dit voorbeeld ter navolging aan. Op de eerste plaats kan men alsdan komen met een veel grooter getal en op de tweede plaats is bij na zeker zoo n reis voordeeliger dan met tram of trein, vooral als de afstand wat groot is. Derhalve nogmaals: Op naar Haarlem! Sint Bavo's zaal kan heel wat menschcn bevatten, laat die zaal dien dag gevuld zijn, zoodat wanneer later onze ZeerEerwaarde Bonds-Adviseur bij Monseigneur komt, hij Zijne Doorl. Hoogwaardigheid het blijde *cit kan mededeelen, dat er weer een heerlijke opbloei en herleving is in den Bond. Dat op 28 April honderden Katholieke Boeren en Tuinders vereenigd in de Bis- schops-stad één van hart en één van ziel bij het vaan van Sint Willebrord trouw heb ben gezworen aan de organisatie, die iok onzen beminden Bisschop zoo na aan het harte ligt: de organisatie van dpn L. T. B. De staking. De staking in het Veenderij- bedrijf duurt nog steeds voort en iederen morgen ziet men de arbeiders in ploegjes de polder invaren. Incidenten doen zich niet voor. Een machine is aan het baggeren gegaan met vast volk van de veenbazen. Het is te hopen, dat de staking gauw tot het ver leden mag behooren. Te water. Woensdag had H. V. het onge val terwijl hij per fiets bij H. v, E. .over de brug wilde rijden dat hij zijn evenwicht ver loor en te water reed. Met een nat pak kwam hij vrij. Zijn twee zoons die beiden op één fiets waren gezeten reden denzelfden dag ook te water en werden er door vrouw v, V. uit gehaald. De nieuwe Autobusdienst. Deze week is de nieuwe autobusdienst van den onder nemer H. Verhoek, alhier, geopend. Het is een prachtwagen, waarin men voor zijn pleizier een reisje zou medemaken. De vertrekuren op alle werkdagen, uit gezonderd Zaterdags, zijn: van Waverveen 730 uur en 430 uur. Van Amsterdam 9.15 uur en 6.15 uur; Maandags van Waverveen 6.30 uur en van Amsterdam 12.30 uur. Op Zaterdag vertrekuur van Waverveen 6.30 uur, aankomst Utrecht 730 uur. Ver trek van Utrecht 12.30 uur; aankomst Wa ven-een 12.30 uur. Alle uren zijn aangegeven in Zomertijd. Zondags voorloopig geen dienst. Een prettige bediende. Door mevr. N. is een klacht ingediend tegen haar bediende P. v. d. H., die, toen zij hem een reprimande gaf omdat hij 65 zeide verloren te heb ben van het afrekeningbedrag, haar heeft mishandeld. Uit de Raadsportefeuille. Een ver gadering van den Raad der gemeente Wör- merveer is belegd tegen Woensdag 30 April a.s., des avonds te 7 uur. Uit de voor dc verslaggevers der plaatselijke bladen ter visie liggende stukken deelén wij het volgende mede: 1. Bij de ingekomen stukken is het rap port van B. en W. inzake opneming der kas, boeken en geldmiddelen d.d. 26 Maart van den gemeente-ontvanger. In de gemeentekas was toen aanwezig f 22.253,18%. Bij deze kasverificatie werd alles uitstekend in orde bevonden. 2. De voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan school B, in de vacature Boekhout, luidt als volgt: 1. A. Koppenol te Oostwoud. 2. J. Dik te Uitgeest. 3. H. van Hulst te Purmerend. 3. B. en W. stellen voor de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1923 goed te keuren met een saldo van f 1199,13%. Aan deze rekening ontleenen we dat de totale ontvangsten hebben bedragen f 96.810.48*%, waarvan het subsidie der ge meente bedroeg de kapitale som van f 89.900 of circa f 1800 per week. De uitgaven bedroegen f 95.611,35. Van dat bedrag werd aan uitkeering aan werkloozen, boven de gewone steunregeling betaald f 49.085,05. De bruto-winst der gasfabriek over 1923 bedraagt f 33841,44. B. en W. stellen voor hiervan aan de gemeente Wormerveer uit te keeren f 4246,10 en aan de gemeente Zaan dijk, die gas uit Wormerveer betrekt f811,45 In het reserve-fonds voor ovenbouw wordt f 1960,17 gestort, terwijl het restant wordt gebezigd voor afschrijving op gebouwen, terreinen en toestellen. 5. Door de S.D.A.P.-fractie is een voor stel ingediend om aan de Harmonievereeni- gjing „Ons Genoegen", directeur Alb. Meijns ter gelegenheid van het door haar te houden concours in Juni en Juli a.s. bij het 20-jarig bestaan, een subsidie te verleenen van f 60Q, B. en W. stellen voor, dit subsidie te be drag moet besteed worden voor den aankoop van medailles voor het concours. 6. Op een verzoek van bovengenoemde vereeniging om vrijstelling van betaling der belasting op de openbare vermakelijkheden voor haar te houden concours, stellen B. en W- voor afwijzend te beschikken, omdat de desbetreffende verordening inwilliging van het verzoek niet toelaat en bovendien het ne men van een beslissing omtrent de uitvoe- voering van verordeningen uitsluitend tot de competentie van B. en W. behoort. 7. B. en W. stellen voor om den prijs van het gas, ingaande 1 Juli a.s. met 1 cent per te verlagen en die prijzen op dien datum te bepalen voor gewoon gas 11 cent per M3, voor muntgas 12 cent per M3, gas voor in- dustrieelen doeleinden kamerverwanning enz. 7 cent per M3. 8. Voor het gebruikmaken van een ge meente-terrein of een gedeelte er van stellen B. en W. voor, den gebruiker een vergoeding te doen betalen van f 1 bij gebruik op een ge- heelen dag en van f 0.50 voor gebruik op een morgen, middag of avond. Uitgezonderd zijn de terreinen gedurende de kermisweek of de terreinen, waarop inrichtingen worden ge plaatst voor langer dan één dag. 9. B. en W. hebben het besluit genomen om 36 werkloozen, die van 1 Juli 1922 tot en met 31 December 1923 meer dan 50 we ken financieelen steun bij werkloosheid heb ben ontvangen, na 1 Mei 1924 van gemeen- Oj> Zondag 29 Juni, bij gelegenheid van de feestelijke prijsuitreiking, stelt bet eere comité zich voor een concert te doen geven door de Koninklijke Harmonie van E. Goul- my en aar te 's-Hertogenbosch en dezen dag met verschillende feestelijkheden aan te vullen. Tevens wordt gedurende de maand Juni een permanente tentoonstelling gehouden van het werk van den A. W. W. B. Toeris tenbond in Nederland Verschillende concertavonden zullen gege ven worden, terwijl door den heer J. Vin cent, cavillonneur van het Kon. Paleis te Amsterdam, vanaf den feestelijk verlichten specltoren een carillon-concert zal worden gegeven. Het belooft een grootsch feest te worden. Gemeenteraad. De raad der gemeente heeft na langdurige besprekingenbesloten over te gaan tot den bouw van een nieuwe U. L. O.-school. Dc Montessori-vereeniging had een verzoek ingediend om gebouw-en etc. voor een lagere school te kunnen in richten. De raad sprak unaniem als zijn mccning uit dat, al scheen, hem het tijdstip van indiening van dit verzoek met het oog op den niet al te besten toestand der ge- meénte-financiën niet juist gekozen, hier sprake is vaneen recht en stond daarom voorloopig toe, twee lokalen van het ka zernegebouw om zoodoende af te wachten of de normaallessen le Hoorn zullen blijven bestaan. Doen ze dit niet, dan zal de Mon tessorischool tn dat gebouw worden ge huisvest. Muziekuitvoering. Maandagavond, 2en Paaschdag, gaf de R. K. Symphonie .,St. Caecilia" voor een goed bezette zaal haar vierde concert, in de R. K. meisjesschool alhier. Het was weer een echt gezellige avond, w-at nog werd verhoogd door „De Varende Zangeres", die met hun fijn beschaafd spel en zang vurig applaus in ontvangst moesten nemen alleen was het jammer dat er ver schillendestukjes van den vorigen keer werden gezongen. Het instrumentale gedeelte was ook weer zeer goed, er is een reuzen vooruit gang te constateeren, wat wel te danken is aan den onvermoeiden ijver der leden, onder de flinke leiding van den Directeur. Twee stukken waren wel iets te zwaar, n.l. „Trau- merei" voor de pauze en aan het slot „Unga- rischer Tanz", maar werden weer gedekt door het succes der andere stukken, o.a. „Heimweh", fluitsolo met Orkestbegeleiding, waarvan de solo zeer verdienstelijk werd gespeeld. Met genoegen kan de Symphonie op dezen avond terugzien, en als de animo ervoor blijft zooals ze nu is, zal er nog menig avondje gegeven worden In een onbewaakt oogenblik geraakte het zoontje van den heer B. len Paaschdag te water. Gelukkig dat er door het mooie weer veel wandelaars op den weg waren, zoodat de kleine spoedig uit zijn natte ele ment werd verlost, en de klerne Paasch-snoek naar huis werd gebracht. Voor inlichtingen betreffende deze Abonnementen-Wedstrijd wende men zich tot onzen Agent C, STAVENUITER, Doolhof. Adm. N. H. Ct. voor zijn directeurschap gedurende de eer ste vijf jaren en hoopte dat de banden tus schen vereeniging en directeur steeds hech ter en sterker zouden worden en bood Hem een zee-- fraaie bloemenkrans aan. Aan bet einde van den avond was het woord aan de Z.Eerw. Pastoor W. H. de Grijs, eere-voorzitlcr van „St. Caecilia", die zich tot tolk maakte van de aanwezigen en alien zijn dank bracht voor den genotvollen avond, aan het Uithoornscbe publiek gege ven, en spoorde de vereeniging aan, op de zen weg voort tc gaan. Z.Eerw. riep de me dewerking van allen in, om „St. Caecilia" in haar pogen te steunen. Woensdag 30 April s avonds 8 uur wordt in het Parochiehuis een voordracht gehouden door mevr. Ellen Russe over „Marieke van Nimwegen" beroemd middel- eeuwsch tooneelspel. Plaatsbespreking heeft plaats Zondag 27 April na de Hoogmis en Woensdag 30 April 's middags van 12 tot 1 uur. palen op f 250, onder voorwaarde, dat dit be- Naar huis. Tweeden Paaschdag werd door de gemeentelijke politie alhier naar zijn ouderlijke woning teruggebracht zekere D. Kn., oud 14 jaren, uit de Hoef, die sinds 18 April zijn ouderlijk huis had verlaten. Gevaarlijke honden. Dezer dagen werd het 4-jarig zoontje van den heer v. S. alhier op het „Heilig Land" door een grooten hond aangevallen en zoodanig gebeten dat hij 2 groote wonden in dén rechterbovenarm bekwam waarvan een ruim 2 c.M. lang is. Ter hoogte van de Wilhelminastraat werd een 14-jarig meisje door een kleinen zwarten hond in het been gebeten. De eigenaren der bewuste honden zijn opgespoord, waarna tegen hen een lastgeving is uitgevaardigd tot het vastleggen hunner honden. Beplanting. Het Stationsplein alhier Zal worden verfraaid door het aanbrengen van beplantingen. U.L.O. Als gevolg van de besprekingen met de Vereeniging voor Chr. Nat. School onderwijs en het resultaat daarvan, zullen door de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs onder de zinspreuk „Ps. Ill vs. 10" geen gelden worden aangevraagd voor den bouw eener U.L.O.-school in de omgeving van den Molenweg. Zooals reeds medegedeeld werd, is besloten tot gemeenschappelijke stichting eener U.L.O.-school. tewege nietManger te helpen, omdat de ge- NES AAN DEN AMSTEL. meente niet in staat is hen voortdurend tel Wilhelmina-Vereeniging. Aan de Wil- steunen. Het ophouden van steun is voor hen helmina-Vereeniging alhier is door den Raad 100 tegemoetkoming verleend in het kas-tekort, ontstaan door de in September a.p. gehouden jubileumfeesten. Het Emmabloempj'c. De verkoop van het Emmabioempje ten behoeve van de t. b. c.-bestrijding heeft alhier opgebracht ruim f 103.— Aan de meisjes een woord van dank voor de belangelooze hulp. Op hol. Dinsdag sloeg het paard van de landbouwer Poel uit de Zuidwijkermeer- polder door het breken der teugels op hol. Door den arbeider van Dijk werd het hol lende dier niet een flinken greep op den Genieweg tor staan gebracht. De echtgenoote en de zoon van P. kwamen met den schrik vrij. Door het flink optreden van Van Dijk is een groot onheil voorkomen. Bekroond. Door eenige ingezetenen werden op de jongste veetentoonstelling te Zaandam de volgende prijzen behaald voor hun beesten Rubriek Vette Ossen le prijs f 50. C. Frank 2e prijs f 30.C. Franck 3e prijs f 10.K. Bleeker. Rubriek Vette Vaarzen le prijs f 30. C. Frank Rubriek Vette Varkens 3e prijs f 10. P. K. Jongejans Rubriek Géiten .- 2e prijs f3.K. Bakker. Stierenkeuring. Op de keuring waren aangevoerd 23 stieren, waaronder prachtige dieren. Een driejarige stier van de Assen- delftsche Fokvereeniging welke premiewaar dig werd verklaard. Vier 2-jarige waarvan er 3 premiewaarden werd verklaard en inge schreven in het N. R. S. nl. Max Alberts, eigenaar der Fokvereeniging Assendelft Frans Adolf 26, eigenaar~K. Feeke, Kroni- meniedijk en Frans Constantijn, eigenaar A. IJff te Krommenie. Achttien 1-jarige stieren, waarvan er 6 werden aangehouden, nl. Hen- drikus, eigenaar P. K. Jongejans een van A. IJff te Krommenie, één van K. Reijne Krime één van J. P. Kraakman, Akersloot één van K. Feeke, Krommeniedijk en één van J. van Twijver, Uitgeest. Burgerlijke stand. Geboren Maria Elisabeth, d. van C. Hijne en C. Bos Agatna Cornelia, d. van P. Boom en J. Boots Cor nelia Gerarda, d. van Ant. Jak en A. Korver Adrianus, z. V3n P. Nijman en M. Mijnen. Overleden Willemke Kikstra, 32 jaren, gehuwd met Fetze van Dijk. een prikkel om te trachten in eigen levenson derhoud te voorzien. Slagen zij hierin niet, dan genieten zij niet langer van den „steun," maar kan het Burgerlijk Armbestuur zoo noo- dig helpend optreden. Het P.A.S. te Krommenie-Wormerveer geeft in een adres te kennen, dat het met ver ontwaardiging van dit besluit heeft kennis genomen en adviseert den Raad dit besluit on gedaan te maken terwijl het aandringt op ver schaffing van productieven arbeid (tegen vol loon 10. B. en W. stellen voor tot commis saris van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" te benoemen den heer W. Gorter. 11. De algemeene politie-verordening zal volgens voorstel van B. en W. aangevuld wor den met een artikel, waarbij het verboden wordt slootwater te gebruiken bij het winnen, bereiden of bewaren van voedingsmiddelen en voor het reinigen van vaatwerk en gereed schappen, bestemd om daarbij te worden ge bruikt. Overtreding dezer bepaling wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes da gen of een geldboete tot een tnaximium van van f 25. Burgerlijke Stand. Geboren: Nceltje. d. van C. Stöckel en C. G. de Jong. Wil- helmina Adriana, d. van S. H. Wissing en A. J. van den Berg. Anna Elisabeth, d. van J. W. Buijs en J. M. Oden. Netje, d, van G. Woud en C. Kabel. d. van H„ Breeuwer en M. Mulder. Ondertrouwd: J. van der Bijl en N. 1 cr- weeme. van Amsterdam. J- W. Husslage van Jisp en J. Spaak. G. N. Brantjes, van Wormer, en W. S. van Kleef. Getrouwd: C. Stam en G. Boot. J- Houtman, van Wormer, en A. Meijns. Muziekconcours. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Koninklijk Edam's Fanfarecorps zal op 9, 15 eu 22 Juni a.s. een muziekconcours worden gehouden voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, Zangwedstrijd. De Chr. Zangvereeniging „Zanglust", alhier, nam deel aan den Zang- wedstrijd van den Ring van Chr. Zangver- eenigingen Aalsmeer en omstreken, gehou den op den 2en. Paaschdag te Aalsmeer en behaalde den 3en prijs in de le afdeeling. Als juryleden fungeerden de heeren Isr. J. Olman, Jac. Bensch en J. H. B. Spaan derman. Opbrengst collecte. De collecte, gehou den aan de deuren der parochiekerk voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente, op len Paasdag, beeft 16,42 opgebracht. Vergadering. In verband met een con ferentie, welke Vrijdag 25 April plaats vindt met de Directie van de fabriek „Uit hoorn", worden de R.-K. en Chr. arbeiders der fabriek opgeroepen tol bijwoning eener vergadering in het café „Marktzicht", a.s. Vrijdagavond te half acht. Woensdagavond 23 April gaf de R. K. Zangvereeniging) „St. Cecilia" een uitvoering onder leiding van den heer Theo Ponten, ter gelegenheid van het eerste lustrum in „Ons Parochiehuis". Opgevoerd werd „De Jaargetijden" van Joseph Haydn, door het zangkoor met me dewerking van mej. Nora de Wal, sopraan en de heeren Herman Dijkstra, tenor; Henk Doesburg, bas. De muzikale begeleiding berustte bij den heer Harry Vcrbem>-, Piano en het Dubbel Strijkkwartet van het Con servatorium te Amsterdam. De opvoering duurde circa 3 uur eu oogstte meermalen hartelijk applaus van het zeer talrijke pu bliek. Aan mej. Nora v. d. Wal werd een bloem bak aangeboden. Tijdens de pauze sprak de orzitter. de heer H. M. v. d. Zijden, eenï- ,e toepasselijke woorden tegen den heer heo Ponten en bracht een openbare hulde Mond- en klauwzeer. Bij het vee van den he.r B. in de Stationstraat, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Drukte op den weg. De beide Paasch- dagen kenmerkten zich door een buitenge- w„ne drukte, vooral op den Rijksweg. Het was de 2e Paaschdag dat de drukte enorm was van de doorgaande auto's en motorfiet sen. Vooral toen de Hoogmis uit was, had de politie heel wat moeite het verkeer in goede banen te houden. Gelukkig ging alles goed. In de bosschen was het druk met wande laars, die van het voorjaarsweer profiteer den. Veiling, op Dinsdag 22 April, van de ex port-veiling „St. Willibrordus"- Brusselsch lof, le soort 4150 2e soort 2837 3e soort 1222 Alles per k.g. Aanvoer 6000 k.g. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 29 April 1924, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: t. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 2. Vergunning tot het rioleeren van gedeelten beek te Jan Gijzenvaart en Wijkeroog. 3. Verleenen van machtiging tot publieke verhuring van ge- deelten grond en tot verpachting van visch- j water. 4. Verzoek van verschillende huur ders om verlaging van huur voor de wo ningen der woningbouwverenigingen. 5. Verzoek van J. F. Roodenberg te Jan Gij zenvaart om vrijstelling van het bepaalde in art. 68. alinea's 3 en 7 der bouw- en woningverordi-ning en om afwijking van de rooilijn voor den Bloemendaalschen straat weg. 6. Verleenen van machtiging tot het sluiten eener overeenkomst inzake levering van zand voor ophooging van bet Hanen land. 7. Opheffing der betrekking van hulp boekhoudster bij het bedrijf openbare wer ken en crcdiet voor aanstelling van een jeugdige kracht. 8. Wijziging van een voor waarde waaronder aan de Woningbouwver eeniging „Velsen" vergunning is verleend tot den aanleg van een straat aan de Noorder- laah te Wijkeroeg. 9. Verzoek van de Tum- vereeniging „IJmuiden" om subsidie. 10. Principieele beslissing inzake de vestiging van bet keurlokaal en de noodslachtplaats. 11. erleen eu van machtiging tot aanschaf fing van een motorrijwiel ten behoeve van den vleeschkeuringsdienst. 12. Adres van de aldeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst, Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. OPGAVE VAN: om den t Meidag als een erkenden feest dag te beschouwen. 13. Crediet voor de aan schaffing van 4 toestellen „gasalarmapparaat Quick" ten behoeve van de brandweer te IJmuiden. Onder de oude vlag. Zondag is het Russische stoomschip Dich-Taoo van St. Malo met een lading ijzererts voor het boog- ovenbedrijf te IJmuiden binnengekomen. Dit stoomschip, dat te Odessa thuisbehoorl, voer nog onder de vlag van de vroegere Russische regeering met de witte, blauwe en roode banen. Politieberichten. Proces-verbaal werd op gemaakt tegen J. Z. wegens het rijden met een motor zonder rijbewijs. Processen-verbaal werden opgemaakt te gen J. A. en H. M. S. wegens een staan plaats innemen met een autobus zonder vergunning. A. P. deed aangifte van vermissing van een rijwiellantaarn De politie stelt een onder zoek in. S„ die flauw viel op straal, is in bet Politiebureau binnengedragen. Na te zijn bijgekomen kon hij ziin reis weder vervolgen Processen-verbaal werden opgemaakt te gen J. H. en J. K. wegens rijden zonder licht. Gemeenteraadsvergadering. Lunsaag- middag half drie vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester Vosters. Afwezig is de heer Bouwmeester. De Voorzitter zegt, dat in de laatste da gen de vraag naar voren is gebracht of de besluiten der raadsvergadering van 8 April niet ongeldig kunnen worden verklaard. De heer Verweij had, ofschoon nog raadslid, geen oproeping ontvangen, wat volgens art. 41 der gemeentewet verplichtend is. Spr. heeft uit piëteitsgevoel geen oproe ping gezonden, omdat de heer Verweij ais raadslid had bedankt. Dc secretaris leest dan dc notulen der vorige raadsvergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De beer Verweij zou even wilicn terug komen op punt 6. Spr. vraagt zicb af. of als hij bij de raadsvergadering tegenwoordig was geweest, iemand er aan gedacht zou hebben de besluiten ongeldig te verklaren. Spr. zou gaarne alleen aan de discussie der schoolzaak deel willen nemen. De Voorzitter betreurt het, dat dit niet mogelijk is. Het Reglement van Orde is on aantastbaar. De heer Verweij zou gaarne villen, dat de raad meeging met hetgeen de heer Los heeft voorgesteld: n.l. om eerst de school zaak te behandelen en daarna over te gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van den heer v. Andel. De Voorzitter zegt. dat dit onmogelijk is. Er ontstaat een levendige discussie over het onderzoeken van geloofsbrieven en hef beëedigen van raadsleden, als punt 1 van dc agenda. De geloofsbrieven van den opvolger van den heer Verweij. den heer van Andel, wor den evenals alle andere besluiten inge trokken. Tot de commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van den heer van Andel wor den benoemd de heeren Dr. van Doorn, Rietbroek en Rotteveel. De Voorzitter schorst de vergadt 'ng en de commissie gaat in geheime zitting over. De commissie komt na eenigen tijd terug en verklaart de geloofsbrieven van den heer van Andel voor goedgekeurd. Aan de orde is dan punt 2 Opheffing Openbare school Oude-Wetering. De Voorzitter zegt in zijn toelichting, dat B. en W. den raad voorstellen, het geringe aantal leerlingen aan de openbare school in aanmerking genomen, deze beschikbaar te stellen voor het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H Jacohus te Oude-We- tering. De heer Los meent, dat er geen sprake van 6, doch van meer leerlingen is. De Voorzitter weet dit Er is één leerling bijgekomen. De heer Los meent, dat die zes kinderen nu niet verplicht worden voigens de Leer plichtwet. De Voorzitter zegt, dat dit niet waar is. Dc heer I.os vraagt, of dc Commissie van 1 oezicht op het L. O. dan haar plicht niet doet. De Voorzitter staat buiten de commissie en kan daarover niet spreken. Het voorstel wordt aangenomen met al leen den heer Los tegen. Aan de orde is punt 3 van de agenda: Verkiezing lid stembureau. De heer Rietbroek kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. De Voorzitter verdedigt het voorstel. Spr. wil als opvolger van den heer Verweij den heer v. d. Ham benoemen. De heer Rietbroek meent, dat het onder wijs er onder zal lijden, als men den hoofd onderwijzer met die taak belast. Er wordt besloten volgens voorstel van B. en W. met den heer Rietbroek tegen. De ingekomen stukken worden vervolgens voorstel van B. cn W. goedgekeurd. Hierna gaat dc Raad over in geheime zitting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1