m WSSSsSgjf^fc**' ft De knoop van het nieuwe kiesreglement. UIT DEN OMTREK. m mêm' Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Vrijdag 25 April 1924 47ste Jaargang No. 14722 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Er is inderdaad veel voor de redeneering der Commissie te zeggen en in haar systeem zien wij dan ook geen andere dan de ge kozen oplossing. Tocb zullen er bier en daar wel bezwaren rijzen. Het argument van den „localen band" weegt al heel weinig. Heeft men om een voorbeeld te noemen - vroeger niet heel gemoedelijk den beer Van Vuuren van Zevenbergen naar de drie noor NOORDWIJK. BLOEMENDAAL. LISSE. NOORDWIJKERHOUT. HILLEGOM. LEIDEN. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. ZANDVOORT. WARMOND. IJMUIDEN. VELSEN. 25 APRIL BERLIJN p. billioen) 0.61 li PARIJS 17.07 BRUSSEL 14.57V. WEENEN 0.38 LONDEN 11.75*/ STOCKHOLM 70.S5 KOPENHAGEN. 45.15 CHR1ST1ANJA 37.50 BAZEL 47.65 NEW-YORK 2.69 ROME 12.00 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 't 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. De groote voordeelen, welke bet nieuwe kiesreglement der Commissie-Bongaerts biedt zijn uit onze voorgaande beschouwingen zeker wel gebleken. Door telkens voeling houden tusschen de kiezers en de vertrou wensmannen, kan zóó in den breede tot uiting worden gebracht, wat er in het kie zerscorps keft, als tot nu toe nog met geen enkel systeem bereikbaar bleek. Tenzij men zich dan een verkiezingsraad denkt van ver. .rouwensmannen uit de georganiseerde, maatschappelijke standen; maar deze vorm was nu eenmaal door de Algemeene Ver gadering verworpen. Door de vrije candi- daatstelling krijgen, ten overvloede nog alk „denkrichtingen" gelegenheid om candidaten gelijktijdig met het politiek advies in stem ming te brengen. Men zou Wonnen opmer ken, dat met die vrije candidaten eigenlijk weer de vrije lijsten worden binnengehaald, weike de jongste Algemeene Vergadering heeft afgewezen. En wij zullen dat niet tegenspreken. Het voordeel van het ont- werp-Bongaerts is, dat 't de vrije candidaat. stelling officieel onwettig verklaart; dat ieder binnen het kader van de partij voor zijn eigen opvattingen en eigen candidaten kan strijden; dat er dus geen dissidenten meer ;ijn. Voor een N. K. P. of een Katholieke Volkspartij is geen aanleiding meer. Immers, net is voor groepen van kiezers, die met de aftredende Kamerleden of met het voor- loopig advies van de vertrouwensmannen niet tevreden zijn gemakkelijk, om een eigen man naar voren te brengen. Heeft zulk een vertegenwoordiger van een bepaalde groep kiezers in één Kieskring een zeer grooten aanhang, of wordt hij in verschillende Kies kringen naar voren geschoven, dan zal het adviseerend college hem allicht op het politiek advies plaatsen- Zoo niet, dan komt hij toch onder de candidaten van het politiek advies te staan met kans om gekozen te worden. Het gaat er nu maar om, hoe groot die kans is. Was ze even groot als die van bet politiek advies, dan was het stelsel vol maakt. Maar het ingewikkelde systeem, het welk de commissie heeft moeten bedenken om de vrije candidaten een redelijke kans te geven, zonder dat de waarde van het politiek advies werd verzwakt en het feit, dat een vrije candidaat wel een der candi daten van het politiek advies kan ver dringen, maar de kiezer in de volgorde van iet politiek advies zelf geen .verandering tan brengen, zijn de zwakke plekken, die ook dit systeem weer aankleven en in de toekomst tot wrijving aanleiding kunnen geven. De Commissie heeft zeer logisch aldus geredeneerd; wanneer na zóóveel instan ties bet politiek advies eenmaal is vast gesteld, dan moet men het aanvaarden of verwerpen. Iedere gelegenheid, die men laat om in de volgorde van het politiek advies verandering aan te brengen, geeft aanleiding tot gróve onbillijkheden, tot verkiezings trucs, unfaire practijken enz. En met het oog op de ervaring moeten wij dit toe stemmen, al vreezen wij, dat tegen deze opvatting, vooral uit het Zuiden, protest zal komen. Logisch in het stelsel der Commis- lic is ook, dat zij de groote minderheden ten slotte gelegenheid wil geven om bij de eindstemming een zeer gewilden candidaat naar voren te schuilen. Maar ook hier stuitte men weer op een moeilijkheid. Om deze te vatten denke men zich eerst in de ontworpen methode voor bet bepalen van den uitslag der stemmingen. Een vrije can didaat kan stemmen krijgen in één of meer dere Kieskringen, 't Is echter niet mogelijk één en dezelfde candidaat in alle Kies kringen te stellen. Het land is o. m. ver deeld in drie groepen, nl. Noord-Brabant en Limburg; Noord-, Zuid-Holland en Zee land en een derde groep, omvattend de overige provincies. Een candidaat, die in meer dan één groep is gesteld, wordt gehandhaafd in die groep, waar zijn groepsverhoudingsgetal het grootst in de andere groepen wordt hij van de lijst afgevoerd. En in de groep, waarin de candidaat wordt gehandhaafd of in de eenige groep, waarin een candidaat in meer dan één Kieskring is gesteld, wordt hij gehand haafd op de lijst van den Kieskring, waarin zijn kieskringverhoudingsgetal het grootste was. In de andere Kieskringen wordt zijn naam afgevoerd. De Commissie heeft gemeend, dat op deze wijze bepaalde, van het politiek advies af wijkende „denkrichtingen" bet best tot haar recht komen, zonder de partij of het verkiezingssysteem zelf te schaden. Eén candidaat het gebeele land toewijzen ware onbillijk tegenover anderen Practisch wordt dit ook niet noodig geacht, omdat een zóó gewild man wel van zelf op het politiek advies zal komen. Bovendien zal meesten tijds zulk een bepaalde candidaat toch wel voornamelijk zijn aanhang hebben in een bepaalde streek vanhet land en het is ge- wcnscht en in den geest van de Kieswet om een zeker locaal verband tusschen 'iiezers en gekozenen te houden. delijke provincies overgeplaatst en nog wel officieel, op bet politiek advies? Ook zullen richtingen als de aanhangers van de Nieuwe Katholieke Partij, de R. K. Volkspartij, eventueele aanhangers van een candidatuur van prof. Veraart, wanneer zij organisatorisch te werk wilien gaan, gaarne propaganda willen maken voor één of twee candidaten, maar daarvoor dan liefst over het geheele land beschikken. Anderzijds zullen kleine Kieskringen bezwaar kunnen maken, dat hun candidaat gevaar loopt ver drongen te worden doot een vrijen candi daat, die een geheele groep van provincies voor zijn rekening krijgt. Maar het volmaakte is nu eenmaal niet te bereiken. Het thans ontworpen stelsel nadert het gemiddelde van alle redelijke wenschen al heel dicht. Bovendien zal eerst de practijk eens een woordje moeten meespreken, alvorens men alle voor- en nadeelen kan overzien. Bedenkt men daar bij nog, dat er na de vergadering van 31 Mei geen tijd meer overblijft om nieuwe proeven te ontwerpen, omdat dan aan de propa ganda voor de verkiezingen van 1925 moet worden gedacht, dan zal het raadzaam zijn in het ontwerp geen groote veranderingen aan te brengen, maar het desnoods met kleine correcties, zoo als wij cr eenige hebben aangegeven te aanvaarden. En dit kan des tc veiliger geschieden, daar het geheel voor iedereen zeer aannemelijk lijkt. Ver- Noordwijkscbe Reddingsbrigade. gade'riiig jl. in Café „Centraal." De voorzitter, dr. Hermanides, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. verzocht slechts kort te spreken, daar de agenda overladen was. Hierop verkreeg de secretaris, de heer P. D. Bardelmeijer, het woord, om zijn goed gestelde notulen voor te lezen, die na een kleine wijziging werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de technische commissie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, inhou. dende, dat op 27 April a.s. gelegenheid zou zijn om in Stoops bad te Overveen, de di verse bonds-examens af te leggen. Na eenige bespreking werd besloten aan dit examen nog niet deel te nemen. Door den voorzitter werden eenige m§de- deelingen gedaan omtrent de expositie van onze Reddingsmiddelen op de E. H. B. O. tentoonstelling te Schiedam. Over het alge meen was de tentoonsteling goed geslaagd en door zeer velen bezocht. De Noórdwijk- sche stand stond gedeelteijk gekiekt in het geïll. weekbad „Groot Rotterdam". Als blijk van waardeering heeft de N. R. B. van de E. H. B. O. afd. Schiedam, 2 mooie op vouwbare draagbaren cadeau gekregen, welke ongetwijfeld bij een eventueel optre den te pas zullen komen. Het bestuur beeft genoemd tot afgevaar digden naar de jaarvergadering van den Ned, Bond, welke dit jaar te Haarlem op 4 Mei wordt gehouden, de heeren J. van Kan Sr. en W. Wassing. Thans was aan de orde bet verkiezen van een nieuw bestuurslid. Aanwezig waren 44 leden. Bij de eerste vrije stemming werden uitgebracht op J. van Kan Sr. 17 stemmen, B. de Groot 21 stemmen, drie blanco en 3 verdeeld Reglementair werd opnieuw een vrije stemming gehouden. Thans was de uit slag als volgt: B. e Groot 23 stemmen, J. van Kan Sr. 16 stemmen, 2 blanco en 3 verdeeld. De beer B. de Groot nam zijn benoeming aan. Voortaan zal dus de heer B. de Groot, Wilhelminastraat 27, Noord- wijk-binnen als commissaris in het bestuur zitting hebben. Door den voorzitter werden nog eenige woorden van dank tot het scheidende be stuurslid, den heer J. van Kan, gesproken. 1 oen werd overgegaan tot het bespreken van de strandwacht. Even as het vorige jattr zal door de werkende leden des Zondags middags, in de Noord en in de Zuid, gepost worden. Staande de vergadering gaven zich een 25-tal personen op. Men hoopte echter, da! er zich nog eenigen zullen aanmelden, wet met het oog op het toenemend stille- strand-verblijf wel gewenscht is. De hoofd leider, de heer A. v. d. Berg, zag zich met de leiding van de strandwacht belast. Een bijeenkomt van leden hiervan, werd in uit zicht gesteld, om de ploegen te verdelen enz. In 1923 is er van de geplaatste tcyjings- middelen aan het strand niets vermist of beschadigd. Wij zijn echter reeds thans zoo vrij, om de clementie van ouders en school hoofden weer in te roepen en hen vriende lijk te verzoeken nogmaals een waarschu wend woord te richten aan de jeugd, dit met het oog op e veiligheid van onze eerst, daags weer te plaatsen reddingsmiddelen, kasten enz. Verder zal er getracht worden, ten 'einde ook bij de jeugd belangstelling te wekken voor het reddingswezen, een ad- spirant-leden afdeling te stichten voor per sonen beneden 16 jaar. Bedoelde jongelieden worden geheel vrijgesteld van contributie en krijgen één avond per week gratis zwem les, enz. Reeds thans is de aangifte openge steld bij den instructeur der Brigade, den beer^W Wassing, Boerenburgerweg no, 2. leder die dus lust heeft mcide zich spoe dig aan. Nadat gebleken was, dat dé laatste cent uil oc kas reeds lang geleden uitgegeven was, werd besloten, binnenkort een aanvang te maken met het innen der contributie. Voor 1924 zal de contributie van 2,50 per iid en per jaar nog worden gehandhaafd, wanneer echter meerere personen van een gezin lid zijn, is de contributie 2,50 per gezin. Na oen woord van dank voer de groote opkomst sloot dc voorzitter deze geanimeer de vergadering. Collecte. Zondag j.I. werd aan de R.K. kerken voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente een collecte gehouden. De op brengst was als volgt: Bloemendaal 51.60, O verveen 86.02, Bentveld 1138. Totaal 149, welk bedrag heden aan do oratie werd overgemaakt. R. K. Volksbond. De afdeeling van den R. K. Volksbond, hield een goed bezochte verg'adering. Na opening, met gebed en notulen deelt de Voorzitter mede. dat can 115 Mei de be grooting in het Bondsgebouw ter visie zal liggen, zoodat elk lid deze kan inzien. De vergadering keurde goed. dat uit de kas 50 was getrokken voor de 1 extielarbei- defs. De gunning van buffet, zoo deelde de Voorzitter mede, is nog niet geschiedt. De beer A. H. Schrama wordt herkozen tot lid van den Centralen Raad. De beschrij vingsbrief voor de Centr. raadsvergadering lokte weinig besprekingen uit. Alleen was men er tegen, dat het Bureau van Leiden naar Amsterdam werd verplaatst. In de rondvraag werd critiek uitgeoefend op het plaatsen van advertentiën in „Ons Weekblad". De heer Koclcweijn vraagt naar de uitlo ting der laatste aandeelen van het gebouw. daarvoor heeft hij een schadevergoeding van 27.50 gevraagd. De zaak werd tot 12 Mei aangehouden, daar een getuige niet verschenen was. Burgerlijke Stand. Geboren: Daniël, z. v. D. v. Schoonderwoerd den Bezeijier en C. de Jaeger. Henricus Wüii Freds, z. van H. W. v. d. Steen en M E. d. Meel. Bernardus, z. van G. M. Hoogendorp en M. v. Soest. Antonius Freds., z. van A. F. Uittenhout en J. M. Arnoidus. Carel Fredk. Augustus, z. van P. N. v. Kampen en Zernike. Helena Petronella, d. van A. J. Hartwijk en A. E. v. d. Geijn. Cor nelia, d. van H. Roozendaal en A C. Rut- jens. Adriana Jacoba, d. van W, N. Pbi- lipse en E. J. v. d. Berg. N'colaas Gors., z. van N. G. Zandvliet en C W ter Haar. Wilhelmina, d. van H. J. van As en C. Groenendijk. Anna Christina, d. van F. v. d. Reijden en A. C. Ribot. Catharina, d. van C. Baart en C. v. Wcercn An toinette Elisabeth Joh., d. van J. A. Hoo- HET 2DE LUSTRUM VAN DEN DIOCESANE R.-K. VROUWENBOND. Het bestuur tijdens de feestvergadering in de bloemetjes. Op den katheder Mejuffrouw Peeters, de wakkere presidente der Haarlemsche afdeeling. De Voorzitter antwoordde dat dit bij de vaststelling van de begrooting zal geschie den. De verkoop van planken uit de vloer bracht op 10.20. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Apollonia, d. van A. W. Veldhoven en M. van der Mey. Franciscus Theodorus, z. van Th. Snaar en van J. M. Brederode. Marinus, z. v. J. B. Beider en M. de Vries. Ondertrouwd: W. de Rijke en A. M. Veld- huijzen van Zanten. L. Tamboer en J. de Groot. J.' van Nieuwkoop en M. de Graaf. W. van der Ploeg en J. H. van der Meij. Gehuwd; Th. F. Duivenvoorden en M. E. Doeswijk. Distilleer-toestel zonder vergunning. Bij den vrachtrijder K. van D. uit Noord- wijkerliout, hadden commiezen der belas, ting, gedeeltelijk in zijn schuur, gedeeltelijk in zijn woning onderdeden van een distil, leer-toestel in beslag genomen. Voor dc Haagsche rechtbank moest hij nu-terecht staan. Bèkl. zeide, dat zijn zoon voor iemand een vracht had gereden en dat daar bij de bewuste goederen waren geweest. Overigens wist hij er niets van. Dc Rijks-advocaat vorderde verbeurdver klaring der in beslaggenomen instrumen ten, onverminderd den eisch van het O.M. ten principale. Het O.M. eischte vervolgens vier maan den gevangenisstraf. Emma-bloempje. De verkoop van het Emmabloempje met daaraan vérbonden aar dige verloting heeft opgebracht de zeer be duidende som van 550. Hillegom maakt hiermede een schitterend figuur. Een dankwoordje aan de ijverige jonge verkoopstertjes is zeker wel verdiend. Kantongerecht. B. S., uit Leiden,1 had zender vergunning benzine in een paarden stal aanwezig. Eisch 40 of 20 dagen. D. K., te Leiden, en L. v. T., te Zoeter- woude, stonden beiden terecht ter zake het vervoer van aan mond- en klauwzeer lij dende koeien naar bet Openbaar Slacht- geveen en E. J. Slierings.Cornelia, d. van P. Kouprie en M. J. Dierael. Willem, z. van C. P. Epskamp en G. Verboom. Maria Barbara, d. van G. Koree en E. v. Steenbergen. Adriana, d. van M. de Bruijn en E. M. Hendriks. Hillegonda Maria Henrika, d. van A. O. Konig en J. M. E. Geven. Cornelia Anna, d van L. van Veen en C. Kortekaas,Herms. Ger- lacus Hubs., z. van H. G. H. Koeken en W. Blansjaar. Cornelis, z. van P. van Hoven en A. Lepelaar. Johannes, z. van A. van Biemen en M. C. Zwanenburg. Aalbert Bouwman, z. van G. de Kloe en M, Hilgers. tHendrikus Herms., z. van J. J. dc Haas en J. S. Vorst. Jacob, Jan, twee zoons van.W. Vens en A, Doot. Suzanna, d. van J. Heymans en J. I. v. d. Bos. Jeannette Dina, d. van W. F. v. Biemen en H. M. de Lange. Sara, d. van J. Tegelaar en J. Arkeveld. Jan, z. van P. J. v. Leeuwen en J. de Koning, r- Jo hannes Petrus, z. van PI. Galjaard en L. Eduard. Ondertrouwd: A. M. J. A. Devilee en D. C. S. M. Mazurel J. P. Prins en C. v. d. Heuvel C L v Helden en W. Bos hoven. J. F. Feld en C. A. M. de Haas W. v. Beek en W. J Jansen J. C. Uljee en J. Schouten. A. G. v. Dijk en J. J. M. Brand. W. F. Smit en Th. Ph. Baart. J. de Kievit en C. G. v. Doorc- maal. J. v. Heijningen en M. Boudewijn. A. Kettenis en M. M. Arnoidus. Getrouwd; P. J. Jansen en J. S. Klaver- wijden. P. C. Roelandse en J. G. Ra- sink. L. E. J. Florisson en E W. v. Eijk. J. J. v d Reijden en M Florisson W. J. v. d. Steen en H. E. Collé. P v d Pompe en L A. Filippo. J. Hartevele en H. Kruit. P. P. Versteeg en C. E. de Haas. W. Th. Beursteeg en J Bleijenberg. Overleden: J. Dekker geb. Lares wede. 87 jaar. J. v. d. Linden d. 8 m. J. G. ter Beek z. 1 d, D. Bontje m. 43 jaar. J. Schouten wedr. 86 jaar. J. K. Kou- wenberg, z. 33 jaar. A. Bennes geb. Kie- zeling vr. 51 jaar. G. M. Kosters wedr. 82 jaar. A. J. de Been 48 jaar. D dc Graaf, m, 33 jaar. A. P. P. Lünneraan, d., 37 jaar. W. de Does geb. v. Dam, wede. 66 jaar. J. M. Brinks geb. Plu vr. 39 jaar. A. L. Pillekers wede. 69 j. J. v. Duyvenbode d. 19 jaar. C Heruer, d. 1 Vi jaar. M. Krooder, z. 7 m. E. J. Akerboom, m., 31 jaar. «■ï-wêèM Het nieuwe Missiehuis tc Driehuis van dc Eerw. Paters van het H. Hart te Tilburg Het gebouw is nu zoo goed als geheel gereed. huis. Tegen den eerste werd 2 X J 1 boete subs. 2 'X 1 dag hechtenis geëischt. Tegen den tweede, die geacht werd de ver schijnselen der ziekte te kennen, werd 5 of 5 dagen geëisebt- C. P. tc Leiden, had op een goeden dag eens voor een perceel in de Breestraat een vuurtje gestookt. De ambtenaar hoopt hem dit af tc leeren. door 5 of 5 dagen te cischen. Dc Leidsche chauffeur J. v. V. heeft, in strijd niet de verordening, niet een vracht auto gereden. Eisch 10 of 10 dagen. Dat leek v. V. niet. Hij meende, dat zijn pa troon terecht had moeten staan. M. W. J- K., uit Leiden, had met een vrachtauto een wielrijder, den student K„ aangereden. „Neen," :^zei bekl., „de student heeft mij aangereden". Doch deze vertelde, dat de chauffeur plotseling zijn stuur gewend had, waardoor .een aanrijding onvermijdelijk werd. Zijn fiets was geheel vernield en Vooruitgaand. Met betrekking tot het op den spoorwegoverweg bij den Aalsmeer- detweg plaats gehad hebbend ernstig onge luk, waarbij een paard en kar door een pas- seerende locomotief werden verpletterd en de bestuurder v. d. Brom tegen een tele foonpaal werd geslingerd en ernstig ver wond, vernemen we dat dc toestand van den man thans dermate vooruitgaande is, dat hij zich weer naar buiten kan begeven. Overtreding rookverbod. Tegen den winkelier S. te Hoofddorp is proces-verbaal opgemaakt wegens den verkoop op Zondag van sigaretten aan een paar jongens beneden 15 jaren, die tevens geverbaliseerd werden wegens overtreding van het rookverbod. Personalia, Naar wij vernemen is de heer G. ter Braake te Amsterdam op diens verzoek eervol ontslag verleend als direc teur van de Christelijke zangvereeniging „Excelsior" te Hoofddorp en in z'n plaats be noemd de heer Post, aldaar. Tentoonstelling. De jaarlijkschc ten toonstelling van gemaakte werkstukken door leerlingen van de Nijverheidsschool voor meisjes, uitgaande van de Middenstandsver- eeniging „Haarlemmermeer", zal in de res pectieve schoolgebouwen plaats hebben te Hoofddorp op Woensdag 30 April en Donder dag 1 Mei a.s. De opening der tentoonstel ling zal plaats hebben voor de school te Hoofddorp op Woensdag 30 April des n.m. oir, 2 uur en voor de school te Nieuw-Vennep des n.m. om 3 uur. Juliana-avond. Het ijverige bestuur is er toch nog in geslaagd om een prachtig programma in gereedheid te brengen. Woensdag 30 April a.s. hoopt onze Juliana, prinses van Oranje Nassau haar 15-en verjaardag te vieren en de traditie ge trouw, wil de vereeniging „Pro Rege dan samenkomen om met elkaar dankbaar en blijde te zijn over hei voorrecht, dat ons Vorstenhuis en ons vaderland geniet in een voorspoedig opgroeien van de laatste telg uit het aloude Oranjehuis. Twee bekende sprekers zullen het woord voeren. Ds. Wanners, de vlootpredikant uit den Helder en Dr. J. G. Geelkerken uit Amsterdam. Naar wij vernemen, zal de groote beurs- zaal in verband, met het feit .van den dag een wéinig zijn versierd en zal een zangver eeniging te Hoofddorp enkele liederen zin gen. De vergadering is tegen een kleinen entree prijs ook toegankelijk voor belangstellenden; alle Oranjevrienden en vriendinnen zijn wel kom. Zonder twijfel zullen zij zich over deze reis naar Hoofddorp niet beklagen. Burgerl. Stand van 2224 April. Go- boren; Gerardus Hermanus, z. v. H. G. Bohte en H. M. Strieker Gezina Hen- drika, d. v. D. Hollander en A. A. Vonk Petronella Maria, d. v. C. Suidgcest en M. P. Verkleij Cornelia Klazina. d. v. B. Raams en D. Klootwijk Hendrik Janus, z. v. P. Clement en P. E. Bax Wilhelmina Martina, d. v.-- J. C. Knibbe en I. Kadijk Johannes Hendrikus, z. v. H. M. Smit en A. M. Zomer. Ondertrouwd'. Willem Winter. 22 j. en Johanna Hordijk. 22 j. Petrus Theodorus Mooijekind, 27 j. en Anna Maria van der Helm, 27 j. Theodorus Gerardus Lamers, 127 j. en Maria Wilhelmina Kroezen, 23 j. Petrus Hendricus van Gardéren, 35 j. en Kaatje Vioen, 24 j. Aart Knook, 26 j. en Maria Grocneweg, 25 j. Gerardus Dui venvoorden, 27 j. en Petronella Margaretha Vertegaal, 28 j. Getrouwd: Johan Christiaan Brons, 25 en Catharina Benjamin, 17 j. Barend de Haan, 47 j. en Adriana Thijssen, 34 j. Cor nelis van der Laan, 24 i. en Maria Cecilia Jonker, 23 j. Hermanus Johannes Kléi- brink, 30 j. en Jannetje Glaij, 26 j. Cor nelis Kroes, 25 j. en Alida Maria Sluijs.^26 j. Overleden: Jan den Ouden, 80 j., geil. m. Johanna van Keulen Gerardus Lammerse, 10 mnd., z. v. J. Lammerse en A. Sloot- beek te Leiden: Dirk de Graaf, 33 j., geh. m. G. Brouwer Pieter Leendertse, 75 j,, geh. m. L. Wisse. GEMEENTERAAD. In spoedeischcnde vergadering was gis teravond de gemeenteraad bijeengeroepen. De agenda vermeldde als eenig punt: Mede- deelingen. Onmiddellijk na de opening ging de raad in geheime zitting. Wedstrijden van den Kennemer Kegel bond. De volgende wedstrijden voor leden van den K. K. B. zijn vastgesteld: A. Persoonlijk Kampioenschap K. K. B voor 1924. B. Clubkampioenschap K. K. B. voor 1924. C. Heslinga-Bekerwedstrijd. D. Vrije Baan wedstrijden, welke züllcn ■worden gehouden: Te Beverwijk in de K. S. A. op £ondaj£ 27 April 1924; te Velsen in Hotel „de Prins" op Zaterdag 3 Mei 1924; te Santpoort in het Stationskoffiehuis op Zondag 4 Mei 1-24; telkens aanvangende 2 uur en eindigende te 11 uur n.m. Verschillende prijzen zijn uitgeloofd. De Emmabloem-collecte. De Emma- bloem-collecte heeft alhier opgebracht 306.25, een lager bedrag dan verleden jaar. Agenda K. S. A. Vrijdag 25 April, 8 uur, Comité-vergadering tot steunverleening uitgesloten Textielarbeiders; 8 uur Repetitie R.-K. Damesza-ngkoor. Zaterdag 7 uur Contributie betalen voor alle afdeelingen R.-K. Volksbond; 7 uur St. Jozefgezellen Vereeniging. Zondag 's mogens van 8.30 tot 10 uur contributie betalen R.-K. Ziekenfonds en R.-K. Ondersteuningsfonds. 11 uur boe ken ruilen St. Agatha Leesbibliotheek. 12 uur St. Jozefgezellen. 2 uur Aanvang der wedstrijden K. K. B. 2.30 uur Kin dervoorstelling Witte Bioscoop. 3.30 uur Klein Patronaat. 7.30 uur Groot Patro naat. 8 uur Avondvoorstelling VI itte Bioscoop. Mooie film. Zondag, Maandag en Dins dag is hier in de K. S. A. de film „Moeder" vertoond. Dit is een film, die alle dezen winter vertoonde films heelt overtroffen. Zeer duidelijk werd hierin weergegeven de huisvrouw als moeder en tevens de gedrags lijn der kinderen tegenover moeder. De aanwezigen waren somtijds zeer onder den indruk. Het was een film, waaruit zeer veel te leeren viel. Personalia. In een te Amsterdam ge houden vergadering voor Vreemdelingen verkeer in Noord-Holland, werd een com missie samengesteld tot oprichting van een provinciale Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer. In deze commissie werd o.m. benoemd de heer P. L, de Vries, alhier. Bijtijds van den hongerdood gered. Den Commissaris van Politie, alhier, werd, als bestuurslid van de afdeeling Zandvoort van de Vereeniging tot bescherming van dieren, medegedeeld, dat het paard van B., die wegens diefstal te Haarlem in voor arrest zit, in geen dagen eten had gehad. Onmiddellijk stelde de heer Lovink per soonlijk een onderzoek in en vond het half uitgehongerde dier in een stal in het Ach terom, te Zandvoort. Het had reeds geheel den bodem uit den bak, waaruit het anders werd gevoerd, doorgebeten. Direct voorzag dc heer Lovink het dier van voedsel en nrm maatregelen, dat het paard niet verder behoeft te verhongeren. Emmabloem. De verkoop van dc Emmabloem heeft 300 opgebracht. Personalia. De heer J. Krijnse Lokker, commies dienstgeleider van 's Rijksdireote- belasting, gaat Vrijdag 25 dezer den dienst met pensioen verlaten. Velen zullen zijn beengaan betreuren, daar hii steeds gereed stond iedereen, die hem inlichtingen vroeg, met raad bij te staan. Wij hopen dat de heer Lokker nog lange jaren van zijn welverdiend pensioen zal mogen genieten. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Arts. De heer H. L. J. M. Willems, heeft zich in deze gemeente als geneesheer gevestigd. Diefstal. Door een bewoner van de Zandvoortsche laan is bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem ontvreemd zijn kippen voer en eieren. Zwerveling. Een maréchaussé uit Eindhoven, heeft de 17-jarige R. naar bier, waar baar vader woonachtig is, overgebracht. Zij was te Roermond door de politie zwer vende aangetroffen. Ingekomen personen: S. Barens, van Am sterdam. Dr. Mezgerstr. 75; Baron Mr. A. W. Sloet, van Heemstede, Marrisstr. 13; M. Trompetter, van Amsterdam. Haarlemmer straat 46; A. Zwart, van Amsterdam, Kost- verl.str. 24; J. F. Buys, van Amsterdam. Van Speijkstr. 14; J. Th. Berkhout, van Medem- blik, Koningstr. 28; H. L. J. M. Willems, van Groningen, Hoogeweg 39; B. J. Lensingi van Amsterdam, Stationsplein 8; J. M. Wels. van Bloemendaal, Boul. Paulus Loot 7; Wed. J F van Arum, van Haarlem, Marisstr. 12; W Willems. van Haarlem, Marisstr. 12. Drankwet. Door Burgemeester cn Wet houders is goedgevonden dat de vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein staande ten name van de Buffet Maat schappij „E Pluribus Unum", welke vergun ning thans geldt voor de benedenzaal van bet perceel Piet Heinstraat 12 met ingang van 1 Mei 1924 wordt overgebracht naar het perceel, staande aan den Boulevard Paulus Loot hoek Brederodestraat, eigendom van den beer W. H. Driehuizen. Verloting. Aan de Diaconie der Ncd. Herv. Kerk alhier is vergunning verleend tot het verloten van een pop ten bate van bet diaconiehuis. Winkelweek. In verband met hel ver zoek van de Hoofdcommissie van uitvoering det a.s. Middenstandsdemonstratie te Haar lem en omliggende gemeenten is vergunning verleend om gedurende de periode 24 Mei tot 2 Juni a.s. over de straten doeken te spannen waarop vermeld; „Algemeene Win kelweek." Bouwen. Aan L. S. Krabhuis te Amster dam is voorwaardelijk vergunning verleend tot bet bouwen van een winkelbuis met bovenwoning aan de Groote Krocht te Zand voort. Vreugde na veel angst. Bij Je familie De V., alhier, was Woensdag de gehuwde dochter, die te Lisse woont, op bezoek met haar 3-jarig dochtertje. Plotseling ver miste men het kind en vol angst ging men op zoek. In een oogwenk was de vermis sing in het dorp bekend en velen hielpen de moeder zoeken. Zelfs werd door de politie hier en daar gedregd, echter zon der succes. Wat een vreugde voor de moe der evenwel, toen men na Jang zoeken bet kind ongedeerd terug vond op een erf in de straat ter Leede, alwaar het speelde! Personalia. Tot directeuren van de N.V. Visscherij Mij. Denemarken alhier zijn benoemd de heeren A.Vos Jr. en J.Vis ser Pz. alhier en A. Meeuwenoord le Heemstede. Aanvaring. De tot vertrek gereed lig gende stoomdrifter Hibernia IJ.M. 326 van de V.E.M. werd aan»—«aren door de naar zee vertrekkende stoomtrawler Derika IV IJ. M. 325, eveneens van de V. E. M., waar bij de Hibernia heel wat schade aan dek bekwam en daardoor eerst den volgenden dag kon vertrekken. Lastige bezoekers. Op verzoek van den caféhouder van W. uit dc Zeestraat beeft de politie eenige lastige bezoekers verwijderd. Aanrijding. Woensdagmiddag bad op den hoek van Wijkerstraatweg en Corvers- laan een aanrijding plaats tusschen den 15- jarigen wielrijder S. alhier en den motor rijder T., aannemer te Uitgeest, waarbij dc fiets van S. werd vernield, maar gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Daar de motorrijder aan de aanrijding geen schuld had, moet S. zelf de schade dragen. Jubileum. De heer J. Eenhoorn hoopt Maandag 5 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad der Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen. Ongeval. Aan den Stationsweg liggen groote stapels keien voor de nieuwe bestra ting. De melkwagen van den melkhandelaar G. uit IJmuiden reed over eenige steenen heen, waardoor dc wagen kantelde en de melkbussen van den wagen vielen. Een flinke partij melk ging daardoor verloren EERSTE LATERE KOERS KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1