Het 10-jarig bestaan Vrouwenbond in he van den Dioc. R.K. t Bisdom Haarlem. SsrIeht@R uit enze vorige oplage. DE SPAAHHEBA^K VOETBAL. SCHAKEN. De Feestvergadering. Herhalingsoefeningen. De telers van Rlesenboonen. Het Spoor- en Tramwegpersoneel. Hypothecaire Beleggingsbank. Hollandsche verkeerspropaganda in' Amerika. Prov. Staten van Noord-Holland. KANTONGERECHT. Afscheids-receptie Dr. Sterck. HET ONTVOERDE MEISJE De verdachte op vriie voeten gesteld. D. H. V. B. '*e 'cfie In h<M Sfucar'öors'iftdrH' Personalia. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. VELSEROORD. De Koning van Zweden door ons land. Een bedrieger gearresteerd. Rijwieldief overgeleverd. Een meening van Trotzky Het spoorwegongeluk bij Bellinjona. Amnestie in Bulgarije. Gratificatie aan oud-strijders. Een aanslag op den burge meester van Mainzweiler. Interventie van Engeland tusschen Spanje en de Riff-Kabylen De indruk van Coolidge's rede in Engeland. De tentoonstelling te Wembiey. Het Engelsch-Spaansch Handelsverdrag. De Russische petroleum-export. Ijsbergen. Genezen verklaard. De Duitsche leening van 800 millioen goudmark. Intern, dievenbende. De Drankwet in Amerika. Een heele familie omgekomen. Tijdelijk directeur-generaal der Posterijen. 136 17 SPORT EN WEDSTRIJDEN. H. F. C. naar Zwitserland. HET SCHAAKTOURNOOI IN ENGELAND. - VA A GEMENGD NIEUWS. Avonturiers. Belangrijke berooving. Des middags ie half 3 werd in de groote zaal van „St. Bavo" de groote feestverga dering gehouden in verband met het 10-;arig bestaan van den bond. De zaal was geheel bezet. O.m. waren vele E.È.H.H. Geestelijken aanwezig, da mes-leden, van het eere-comité en afge vaardigden van vele R -K orgm saties. De zaal was keurig versierd, terwijl vaan dels van afdeelingen van den R.jv. v rou- wenbond tusschen het groen prijkten. Mei. Peeters opende de bijeenkomst met den Chr. Groet en heette allen welkom. Zij memoreerde, hoe de R.-K. Vrouwenbond was opgegroeid van een klein wicht tot een Hinken „kerel." Spr. huldigde dan mei. Meyer in verband met hare benoeming tot Tweede Kamerlid. Zij is van de waschechte Roomsche stof gemaakt, die nooit ver schiet. Zij zal altijd de Roomsche beginse len verdedigen. Zij zal de populariteit van den R.-K. Vrouwenbond weten te vernoe gen. Spr. zeide haar toe den steun van 19.500 leden van den R.-K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. Spr. bracht sympathieken dank aan mej. Bonnike, de eerste presidente, die zooveel voor den Bond gedaan heeft. Hierna werd „Roomsche Blijdschap ge zongen, waarna mej. Annie Meijer het woord nam. Spr. dankte allereerst mej. Peeters voor bare vriendelijke woorden en zeide bij nare zware taak op aller steun te rekenen. Spr. dankte alle aanwezigen voor hun tegen woordigheid, op de allereerste plaats de •'ecstelijkheid den Hooge-w. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, den Hoogecrw. Hooggeleerden Heer professor J. A. J. Aen- fencnl en den Zeereerw. pater v. d. Tempel. Spr. ging dan na de oprichting van den R. K. Vrouwenbond. Spr. meent gerust te mogen zeggen, dat tot op heden de Vrou wenbond aan zijn .doel beantwoord heeft. Hij werd teen massa-organisatie, waarvan kracht uitging. Zij stipte aan de sociale cur sussen, welke gehouden zijn en hoeveel nut •ij afgeworpen hebben. Voorts memoreerde spr. de stichting der Commissie tot Politieke Voorlichting. Voor de huishoudelijke zaken had de Bond een open oog; dat bewijzen o. m. de gehouden moedercursussen. Het vrouwenvraagstuk heeft de aandacht van den Bond. De beroepskeuze voor meisjes houdt mede de aandacht bezig van den Bond. Een speciale commissie tot bestudce- ring dezer kwestie is ingesteld. Sor. gaf dan aan. hoe de arbeid voortge zet'moet worden. Het planvoor de toe komst behoeft niets nieuws te bevatten, maar moet zich aanpassen aan den nieuwen tijd. Allereerst moeten behartigd worden de godsdienstige en socia e belangen der vrouw. De R.-K. Vrouwenbond moet steunen alle belangen der vrouw, bevorderen elke actie en aanmoedigend optreden, waar hij maar kan. Spr. richtte ten slotte een woord van aansporing tot alle R.-K. vrouwen, om toe te treden tot lid van den Bond. Nadat mej. Jo Immink onder begeleiding van mej. Dora Loots eenige liederen ge zongen had hield de Hoogeerw. Heer Ple baan L. A. A. M. Westerwoudt de feestrede. De gewijde spreker wees er allereerst op, dat we leven in een tijd van vooruitgang. Men loopt kans, reactionnair genoemd te worden, indien men vasthoudt aan het ver leden. Maar staat het christendom dan vij andig tegenover dezen tijd van vooruitgang? Neen, de zucht naar verbetering is niet m strijd met het Evangelie zij is rechtmatig Stilstaan is altijd sterven en gerust mag niet worden, voor bet volmaakte bereikt is. Echter mag niet onbezonnen voortgehold worden, want dan gaat men aan op net verderf. Tn den Vrouwenbond is gestadige vooruitgang en wijze volgzaamheid bij dien voortgang. Dc Eerw. spr. wees cr dan op, hoe de R. K. Vrouwenbond sinds zijn oprichting steeds in macht groeide en nu den mannen als een keurstoct vooruitga. In dankbaarheid wordt ihans herdacht, vat in de 10 jaren bereikt is. Spr. brengt gaarne dank en hulde aan de vrouwen, voor wat zij in haar bond gedaan hebben. De Vrouwenbond speelt een rol in de maat schappij. Op zoovelerlei gebied biedt hij hulp en zijn arbeid heeft recht op hulde en dankbaarheid. Spr. stelde dan de vraag, of de vrouw geluk te wenschen is met de verwisseling van hare plaats tehuis naar het openbare leven. Hij wees er op, wat een goede vrouw is voor haar man. .Hoóger stijgt echter hare waarde, als zij, na zegen in eigen kring, ook hare liefde naar buiten verbreidt. De wereld van onze dagen is arm aan liefde De vrouw heeft hare plaats in de maat schappij ingenomen, omdat zij zag den vijand van zcuzucht en egoisme. De gewijde rede naar werkte heerlijk uit, waartoe die ondeug den leiden. Het volk, aangetast door zelfzucht en eigenwaan, wordt een prooi van scheuring en baat Bij den plicht, om op te komen voor eigen belangen, blijft in ruime mate de plicht, belangloos zich te wijden aan de belangen van anderen. De Kerk heeft dit steeds geleerd. De bc- langiooze liefde voor God en den even- mensch oogst triumphen, omdat zij moei lijkheden moet overwinnen en opofferingen vraagt. Liefde is de eigenaardige karaktertrek der trouw en de iypeerende kracht harer ziel. Zn toen het egoisme zich verbreidde, voelde de vrouw zich geroepen, hare liefde aan het openbare leven te schenken. In gevoelvolle trekken schilderde de be gaafde redenaar dan de kracht en de sterk te der reine liefde. Door sterke liefde be zield, hebben de leden van den Vrouwen bond tot op heden- hare taak vervuld. Zij hebben gewerkt naar het voorbeeld der H. Moedermaagd Maria', in en met Christus. Zij bleven met hare zorgzaamheid en liefde vooral in den huiselijken kring. Hare liefde ging bovenal uit tot degenen, die zij met fierheid de haren noemen. Maar daarnaast hebben zij toegelaten, dat haar omsloot de keten van organisatie, hebben :ij plaats genomen in de openbare verga derzalen. Zij hebben eigen belangen geof ferd aan de algemeene zaak. Mede aan de Katholieke vrouwen is het te danken, dat !e Katholieke organisatie zich in het laatste tiental jaren zoo uitgebreid heeft. Ten slotte spoorde de Eerw. spreker alle 'eden aan, haar werk voort te zetten in den geest zooals zij dat thans tien jaar lang gedaan hebben en daartoe kracht te gaan putten bii den Eucharistischen Liefdeko ning. opdat het werk van den R. K. Vrou wenbond moge strekken tot zegen der geheele maatschappij. Geestdriftig applaus .viel den gewijden spreker op het eind zijner rede ten deel. Mej Immink zong dan weer eenige liederen, waarna mevr SteenbergheEnge- rmg, presidente van de Federatie van den R K. Vrouwenbond, namens het Bestuur der Federatie woorden van gelukwensch sprak en het beste wenschte voor de toe komst. Namen» den Ned. Christenvrouwenbond •P/ak mevr v. d. Molen een hartelijke elic'tatie tot den R K. Vrouwenbond Zij wees er op, dat tusschen de beide organi saties zooveel punten van overeenstemming zón, o.m,, dat de taak van de gehuwde vrouw allereerst is in den huiselijken kring. Spr. feliciteerde de R. K. vrouwen met het verkrijgen van een tweede R. K. vrou welijke afgevaardigde in de Tweede Kamer, terwijl zij ook mej. Meijer geluk wenschte. De Katholieke en Christelijke vrouwen wil len zijn de behoudsters van de Christelijke beginselen. Zij erkennen als het middelpunt van alles Christus, Die de oplossing van alle vraagstukken moet brengen. Voor de Katholieke zoowel als voor de Christelijke vrouwen geldt de spreuk: „Omnia restau- rare in Christo", „Alles herstellen in Christus". Luid applaus viel deze vertegenwoordig ster der zusterorganisatie ten deel voor hare toespraak. Op fraaie wijze werd dan een muzikale voordracht gegeven onder leiding van mej. Dora Loots, welke voordracht zeer in den smaak viel. Vooral het lied „Marketenster", dat een hulde inhield aan de leidsters van den Dioc. R. K. Vrouwenbond, verwierf warm applaus. De laatste strophen moesten herhaald worden. Ook de „Feestmarsch" oogstte groot succes, Mej. Peeters sprak dan het slotwoord, waarin zij o.m. dank bracht aan Plebaan Westerwoudt, waarna de feestvergadering gesloten werd. Het is een waardige feestviering geweest! In de vacature-mèvr. KoenenKoelman, die niet herkiesbaar was, is in de algemeene vergadering gekozen mei. M, Kleipool, uit Schiedam. In de feestvergadering kwamen telegram men in van den Zeereerw. Heer P. Stroo- mer, deken van Amsterdam, mevr. Vinke- steijn en mevr. BronsveldVitringa. Een telegram van hulde werd gezonden aan Mgr. den Bisschop. De burgemeester van Haarlem vestigt de aandacht van de verlofgangers, die dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen op onderstaande bepalingen; A. Overnachten buiten de kazerne. 1. Aan dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen moeten opkomen, kan als gunst worden toegestaan buiten de kazerne te overnachten. 2. De vergunning wordt slechts verleend, indien de vaste of tijdelijke woning van den dienstplichtige in of nabij de gar nizoensplaats is gelegen en de vergun ning geen aanleiding geeft tot het af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, ,o.a. ten gevolge van buiten deze opgedane ver moeienis. 3. De vergunning kan worden herroepen; 4. wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst schade lijdt door hel overnachten buiten de kazerne; b. indien den dienstplichtige straf is op gelegd, tijdens den duur dezer straf; c. indien andere redenen dan die, vermeld onder a. en b.. of het belang van den dienst het noodig maken. 4. Aan den dienstplichtige, wien de ver gunning is verleend, wordt in de kazer ne geen logies verstrekt, dan wanneer diens chef het om een der onder 3 ver melde redenen, of uit anderen hoofde noodig oordeelt. 5. De dienstplichtigen, die de vergunning wenschen, moeten hun verzoek daartoe bij gefrankeerden brief richten aan den korpscommandant. Het verzoek moet worden gedaan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst of, voor zoover dit niet meer kan geschieden, zoo spoedig mo gelijk. Later ingediende verzoeken zullen slechts bij hooge uitzondering voor in williging in aanmerking komen. De vergunning leidt niet tot vrijstel ling van eenigen wcrkelijken dienst. B. Voorzien in eigen voeding. Vrijstelling van de soldaten-menage, on der toekenning van vergoeding wegens ge- mi^ van levensmiddelen, kan worden ver leend aan; a. gehuwde- soldij-genietende militairen, voor zoover zij in hun woonplaats ver blijven; b. andere militairen om voor hen gewich tige redenen; c. militairen, die op advies van een offi cier van gezondheid een bijzonder dieet moeten volgen; d. Israëlietische militairen; e. militairen, die aannemelijk maken, dat zij vegetariër zijn. Het verzoek om vrijstelling van deel- neming aan de menage moet schrifte lijk bij gefrankeerden brief worden ge richt aan den korpscommandant. In de verzoekschriften moeten de verlofgangers hun adres duidelijk en volledig vermelden. Voor de rechtbank te Den Haag is, naar wij meldden, door mr- Monnik gepleit ten behoeve van de telers van Riesenboonen, die schadeloosstelling vragen wegens het wederrechtelijk weghalen van deze boonen. De officier van justitie heeft in deze zaak geconcludeerd tot tot ontzegging van den eisch. De rechtbank zou 22 April vonnis wijzen, doch heeft de uitspraak 14 dagen uitgesteld. In gebouw „De Centrale" werd gister morgen, onder voorzitterschap van den heer J. W. H. Prins, een vergadering gehouden van de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. De ver gadering was belegd voor die leden, die wegens dienstbezigheden hedenavond de vergadering niet kunnen bijwonen. De heer Peters, hoofdbestuurslid, gaf een uiteenzetting van de besprekingen en cor respondenties met de directie der maat schappij. In de vergadering bleek duidelijk de ontstemming onder de leden over de in voering der verschillende verslechteringen Hedenavond zal de kwestie verder be sproken worden. Aan het verslag van de Hypothecaire Be leggingsbank te Haarlem ontleenen wij het volgende; Voorgesteld wordt van de winst ad 6131 af te schrijven het restant der oprichtings kosten ad 3000, af te schrijven op meubi lair 546, te boeken op onkosten 500 en te reserveeren voor diverse belangen, w.o. belastingen f 540 Wanneer de dan overblijvende zuivefe winst ad 1635 overeenkomstig de bepaling van art. 29 der statuten verdeeld wordt, kan worden uitgedeeld aan dividend 4/4 pCt. aan tantièmes 192.50, aan de reservekas 82.50 en aan het uitlotingsfonds voor op- richtersbewijzen 138.10, terwijl 2.60 overblijft ter overboeking op nieuwe reke ning. Op de balans per 31 December 1923 ko men voor onder de activa: aandeelhouders nog te storten 215 100. meubilair 1546, 5K pCt. gesloten leeningen J 29320, 6 pCt. idem 63.250, 6K pCt idem 5000, te vor deren rente 12.355, kas j 715, oprichtings kosten 3000 cn onder de passiva: gepl. aandeelen 271.000, personen 3728, bankiers 37.460, te betalen rente ƒ11.853, voor ontvangen rente 114, saldo winst- en verliesrekening 6131. De winst- en verliesrekening staat debet voor: provisie 1626, onkosten 6427, rente 97.514, winstsaldo 6131 en credit voor: saldo A. P. 1 vergoeding voor ver vroegde aflossing f 1801, commissie 4591, rente 105.305. Voor de verkeerspropaganda in Amerika, die uitgaat van de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel, heeft het Hoofd bestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur met het oog op het be zoek van Amerikanen aan de Tentoonstelling '25 een bedrag van f 500.beschikbaar ge steld. Het Bestuur van den Bond van Bloembol lenhandelaren heeft, behoudens nadere goed keuring van de Aigemeene Vergadering een subsidie verleend van f 1000.en heeft voorts een groot aantal gekleurde prentbrief kaarten van Darwintulpen beshi kbaar ge steld voor verspreiding in Amerika. De eerste verschepingen van reclame-materiaal hadden reeds plaats. De bekende film „Holland" van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, zal, door een consortium van Amer. film-theaters, gratis verhonderdvoudigd wor den, en voorzien van een daarbij passenden Amerikaanschen tekst, worden afgedraaid in tweeduizend bioscopen in Amerika. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen voor ten behoeve van het Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding te Amster dam met ingang van 1923 tot wederopzeg ging toe een bijdrage te verleenen van 500 per jaar. Aan de gemeente Terschelling ten behoe ve van de instandhouding van hare Zee vaartschool 900 ten hoogste ter dekking van het nadeelig saldo over 1922; met in gang van 1923 jaarlijks een bijdrage1 van 9000 ten behoeve van de in 1924 te Hoorn te houden Land- ,en Tuinbouwtentoonstel ling een bijdrage van 1000; af te wijzen het verzoek om subsidie ten behoeve van het Christelijk Lyceum in het Gooi en het verzoek van het Hoofdbestuur vgn het Ne- derlandsch Tooneelverbond te Amsterdam, om verhooging van subsidie ten behoeve van zijne tooneelschool. Een roekeloos autorijder. Een zekere J. F., bloemist te Hillegom, had in het begin van den avond van 24 Maart, de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, doordat hij in kennelijken staat van dronkenschap ver- keerend, onbesuisd heeft gereden op dei Groote Markt. Een agent van politie heeft toen op aanwijzing van eenige burgers, ge noemden T. gelast uit te stappen. Deze lastgeving had plaats juist tusschen den vluchtheuvel voor het stadhuis en het stad huis zelve. T. had er in toegestemd, doch zeide zijn auto te zullen neerzetten, daar waar zij niet het verkeer zou belemmeren. Hij reed daarop verder, doch inplaats van te stoppen gaf hij vol gas, en reed met een razende vaart ie Smcdcstraa- in. Op den Kruisweg reed hij een wielrijder aan, die aan den rechterkant van den weg reed en wiens fiets geheel verbrijzeld werd. De schade hiervan had T. vergoed De verkeersagent op het Stationsplein, die het ongeluk bemerkte, gaf het stopsein, terwijl hij bovendien nog door schreeuwen den bestuurder T. er opmerkzaam op maakte, dat hij verplicht was te stoppen. In plaats van dit te doen, reed hij recht op den agent in/ zoödat deze "nog dóór tijdig op zij te springen zijn vecge lijf kon bergen. Ook hier las T, met dezelfde razende snelheid blijven doorrijden, - zoodat zelfs het nummer van zijn auto niet opgenomen kon worden. Op den Verspronckweg was het voor wiel van den auto onklaar geworden, zoo- dat hij deze achter moest laten. Beklaagde was niet verschenen. Een vijftal getuigen waren in deze zaak gedagvaard, dat overeenkomstig het uitvoe rig proces-verbaal verklaringen aflegde. Een dezer getuigen had bekl. op de Groote Markt nog heel welwillend aange boden hem naar huis te rijden. Als ant woord hierop wilde hij dezen heer een paar slagen met een slinger presenteeren. Een der agenten-getuigen had bovendien nog bemerkt dat er ook nog een dame in den auto zat. De ambtenaar van het O. M„ Mr. de Blécourt, zeide in zijn requisitoir, dat deze bekl. geen onbekende voor hst Kanton gerecht was, en dat blijkbaar de boeten van 25 en 100 geen indruk op bekl. hadden gemaakt. Bovendien had bekl. recht op een verkeersagent ingereden; een wiel rijder omver, en zijn fiets in elkaar gereden. Een strenge straf achtte de ambtenaar dan ook noodig, en eischte een hechtenisstraf voor den tijd van 14 dagen met de ont zegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De Kantonrechter veroordeelde bekl. overeenkomstig den eisch. Verder nog eenige zaakjes als openbare dronkenschap, niet naar school sturen van kinderen, geen richting aangeven bij het rijden enz. B. en W. van Haarlem hebben de oude Raadzaal in het Stadhuis aangeboden aan den heer Sterck vóór zijn afscheidsreceptie als inspecteur Van het Lager Onderwijs, welke daar zal worden gehouden op Dins dag 29 April van 45 A uur. Nog steeds had dc justitie te Utrecht in arrest den groentekoopman uit Utrecht, dien men er van verdacht, het 19-jarig meis je, dat dezer dagen na lang zoeken hier ter stede aangehouden was, te hebben ontvoerd. Zulks op grond van het feit, dat hij dit min derjarige meisje, tegen den wil der ouders, zou hebben ontvoerd. Het U.D. verneemt thans, dat de man Dinsdag op vrije voeten gesteld, waar schijnlijk in verband met het feit, dat het meisje pertinent verklaard heeft, uit vrijen wil te zijn heengegaan. Of de justitie hem zal kunnen vervolgen voor het feit, dat hij het meisje willens en wetens aan de naspo ringen der politie heeft onttrokken, wordt onderzocht, doch daarvoor kan hij niet in voorloopig arrest worden gehouden. Het bestuur van den D.H.V.B. heeft beslo ten het Haarl. Bondselftal, dat zal uitko men in de Missiewedstrijden in September a.s.. te stellen onder leiding van een En- gelschen trainer. Onderhandelingen zijn gaande met den ex-trainer van RCH Mr T'dian fMeh Door de nlaatsel. besturen van den Alg Ned. Stucadoorsbond en den R.K. Bouwvak arbeidersbond St. Jozcoh, is een manifest aan de stucadoorsgezéllen uitgereikt, waarin hen wordt aangeraden, nu het Landelijk Col lectief contract geëindigd is, geen verslech tering in de arbeidsvoorwaarden te aanvaar den en wanneer hiertoe een poging wordt gedaan, daarvan direct kennis te geven aan dc besturen. Verder wordt in het manifest gezegd, dat de arbeidersorganisaties opnieuw aan de pa troonsorganisatie om een conferentie heb ben verzocht, om te onderhandelen over een eventueel aan te nemen plaatselijk tarief voor aangenomen werk en de verdere rege ling der arbeidsvoorwaarden. Wij zullen, zegt het manifest, als een con ferentie wordt toegestaan, ten volle reke ning willen houden, met alles, wat voor de bedrijfsverhoudingen noodig is, maar zoolang in deze geen overeenstemming is verkregen, zijn wij niet bereid, om van onze arbeids voorwaarden stukken tc doen afnemen, nu door dezen, dan door een anderen werkge ver. In een te Amsterdam gehouden verga dering van vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer in Noord-Holland, is een com missie' gevormd tot oprichting van een pro vinciale vereeniging voor vreemdelingenver keer. Tot lid van deze commissie werd o.m. benoemd jhr. J. C. Mollerus, alhier. Ondertrouwd: 24 April. S. Westra en C. J. Hertel. W. J H. Stavinga en E. S. Schouw. A. v. Nierop en J. H. Ames. F. Boots en A E. Groeneveld. Getrouwd: 24 April. W. F. v. d. Vlugt en J M. v. d. Ham F. W. Kriiger en C, Sernee. H. F. Janus en C. C. J. Rietman. H. G. Hoevens en M. Rietman. A. Meyer en J. S. C. Jansen. G. G. v. d. Lippe en A. v. Heems. Geboren: 19 April. d. van H. J. Laan Aarts. 21 April. z. van W. C. Buschman Steenvoorden. 22 April, z, van A. M. ScholierSnippe. 23 April. z. van A. W. GansWillms. Overleden: 22 April. J. E. Niestenv. Bommel, 82 j., Ceciliasteeg 23 April. H. v, EeOlivier, 71 j., Bakenessergracht. G. de Jongv. d. Kolk, 58 j„ Kamperlaan. Verduistering. Door den heer B,, meu belmaker, alhier, werd aangifte gedaan van de verduistering van 32, door zijn zwager T. E., die sinds eenige dagen in dienst van B. was en aan wien was opgedragen het innen van een postwissel tot genoemd be drag. E. inde hei geld en ging er met zijn broer in een café goede sier van maken. De zwager, die ook nog gesignaleerd stond in het „Alg. Politieblad" voor een overtreding, is in arrest gesteld. Jubileum. Aan den heer J. Smit, die zijn 25-jarig jubileum in dienst der Ver. Kon. Papierfabrieken vierde, is toch een serenade gebracht geworden door de Harmoniekapel. Ofschoon dit toch ook in de stille week was en nog wel op Zaterdag, werd de aange vraagde vergunning voor een serenade aan een gouden echtpaar te IJmuiden geweigerd. Moedercursus. De afdeeling Velsen van het „Witte Kruis" zal in de maand Mei weder een Moedercursus organiseeren, die ditmaal gegeven wordt in het lokaal bij de Herv. kerk, alhier. Afgesloten. Het gedeelte van den Sta tionsweg tusschen de spoorwegtunnels en de Willibrordusstraat zal, wegens het aan brengen van een nieuwe besttating, tot na der orde voor het verkeer met rij- en voer tuigen afgesloten zijn. 0 Men seint ons uit Amsterdam: De koning van Zweden, die hedenmiddag tc Roozendaal aankomt, zal zijn1 reis ver volgen via Breda's Bosch—Nijmegen naar de grens, vanwaar hij de reis naar Stock holm via Hamburg voortzet. Uit Amersfoort is dezer dagen aan een verzekeringsbureau te Amsterdam een brief verzonden, aangeteekend, maar zonder aangifte van waarde. De brief, welke ruim 240 moest bevat ten, 'bleek bij aankomst van loozen inhoud. Het onderzoek leidde heden tot arrestatie van den afzender, J. F. G. te Amersfoort. Deze heeft bekend door financiëele moei lijkheden den brief zonder geldclijken in houd te hebben verzonden. Uit Amersfoort is aan de Justitie te Utrecht overgeleverd, een rijwieldief, ze kere M. Reeds werden acht, door hem te Amersfoort, Eist en Veenendaal gestolen of verduisterde rijwielen opgespoord. MOSKOU, 24 April. Trotzky heeft ver klaard, dat het mogelijk is dat de Britsch- Russische conferentie, die op 't oogenblik tc Londen wordt gehouden, zal mislukken. Hij was van meening, dat de huidige toe stand ontoelaatbaar is. BERN, 24 April. De schade, veroorzaakt dcor het spoorwegongeval nabij Bellinjona, bedraagt meer dan 5 milüoen francs. SOFIA, 24 April. De Sobranja heeft de wet tot het verleenen van amnestie aan de bedrijvers van de troebelen in Juni en Sep tember 1923 aangenomen. WASHINGTON, 23 April. De Senaat heeft de wet tot het verleenen van een gratifi- atie aan oud-strijders goe.dgekeurd. MAINZ, 23 April. Helfferich, burgemees ter van Mainzweiler, is licht gewond aan de kin, bij een aanslag, die op hem ge pleegd werd. De dader is gevlucht. LONDEN, 24 April De Daily-Mail meldt, at zijn correspondent een avontuurlijke reis heeft gemaakt door het Mff-gebied in Marokko en dat hij van den Sultan der Riffs een boodschap heeft medegekregen voor Ramsay Macdonald, waarin deze ver zocht wordt bij Spanje te interveniêeren. LONDEN, 24 April. De Times beschrijft de rede van' Coolidge als voorzichtig, han dig en zeer belangrijk en zegt, dat deze rede bewijst, dat dc president een scherpe scheiding maakt tuschen de binnen- en bui- tenlandsche problemen. In zijn bespreking van Europa kon de president dit doen, n;et voorzichtig vertrouwen, omdat er zoo wel in Europa als ;n AmeriLi veianderinger hebben pk als gehad cn "ns geteisterd centinent niet langer is de boeman, die he.t in d> tn gen van Amerika n g 3 jarm geleden was. De tusschenliggen.de Oceaan is niet langer de wildernis, waarin de-stem men van waarschuwing en beroep verlo ren gingen in den storm. LONDEN, 24 April. Gisteren werden 150,000 toegangskaarten voor de Britsche industrieele tentoonstelling verkocht. On geveer 120,000 personen waren bij de opening door koning George, aanwezig, MADRID, 23 April. Spanje heeft het EngelschSpaansch handelsverdrag gera tificeerd. MOSKOU, 24 April. Het petroleum- syndicaat vindt steeds nieuwe afzëtsmark- ten in het buitenland. De petroleum-export in 't loopende jaar zal 8 mihoen pud be dragen; 2 millioen pud zijn reeds geleverd. BERLIJN, 23 April. Uit Montreal wordt gemeld, dat ijsbergen aan de kusten van New-Foundland een aantal kebels doorge sneden hebben. Vele verbindingen zijn hier door gestoord. BERLIJN, 24 April. Harry Thaw, die in 1908 den architect Stanfort dood schoot en in het krankzinnigen-gesticht geinterncerd was, werd volgens een bericht uit Pittsburg voor gezond verklaard. Hij heeft zijn ge heele vermogen teruggekregen. BERLIJN, 24 April. Volgens mededeeling van den rijksminister van Binnenlandsche Zaken Jarres te Stettin, heeft het opbren gen van de internationale leening van 800 millioen goudmark voor Duitschland, de beste vooruitzichten, daar in Amerika 400 en in Engeland reeds 300 millioen voor in- tee'kening verzekerd zijn. BERLIJN, 24 April. De politie-auforitei- ten te Marseille zijn een internat, dieven bende op pp t spoor gekomen, die de post- schepen van Marseille naar Buenos-Ayres bestal. De schade tot nu toe aangebracht bedraagt ongeveer 6 millioen francs. BERLIJN, 24 April. In het eerste kwar taal van 1924 werden door de Amcrikaan- sche drankwet-autoriteiten voor 10 millioen dollar scheepsvrachten, 171 auto's en 11 schepen in -beslag" genomen.; 2427 :pCrsöntn werden wegens overtreding van de drank wetten gearresteerd. BERLIJN, 24 April. In Noord-Bohemen kwam een geheele familie van 5 personen op de moeder na, om, doordat 's,nachts in de slaapkamer een kist met munitie ont plofte, welke besteed was, voor het paasch- schieten. De lijken waren onherkenbaar ver brand. De heer W. D. Nolting, aan wien op diens verzoek onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige diensten eervol ontslag is verleend ais hoofdinspecteur der Posterijen en Telegra fie, is in afwachting van de beslissing om trent de reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, tijdelijk benoemd tot Directeur-Generaai der Posterijen en Telegrafie. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: onveranderd. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 °7/l6 901/2 6% Nederland 1923 96U/16 561/o AA Nederland 1917 8 80 101 101 Hol! Lloyd 83/4 83/4 Oude Vaart 84 84 dito Gem Eigendom 701/4 70 Mij „Nederland" 1361/e 138 Scheepvaart-Unie 11 6/8 1 81/ o Rotterd Lloyd 1171/2 1.0 1,91/2 138 673/4 68 Holl Stoomboot -63/4 H V A 477 479 3533/4 356 -8 58 Koloniale Bank 1941/4 196 1321/a 132 Cert Handel Mij 1345/g 135 1353/4 963/4 Geconsolideerde z02 202 4471/2 448 U S Steel 1031/8 1041/a Marine comm 16 lö21/g 185 Actions id lc5 187 Comp Merc Arg, 241/2 271/, 1133/4 114 3851/4 388 293 294 Deli Batavia 3343/4 335 Amsterdam Rubber 144 1441/2 Serbadjadi 205 1083/4 1081/s 122 1 2 Dordtsche Petr 4 23 424 Southern Rails 81/2 58.3/ s Union 13/, 142 Anaconi' 9 Wabash 161/2 435e NED. STAATSLOTERIJ. Trekkitsz van Donderdac 24 April. 3e Klasse 3e I iist. Hooge prlizen: 18982 100 Priizen van f 45: 4 449 636 675 1055 1226 2162 2467 2623 2817 3053 3329 4229 5942 5979 6072 6384 6435 6439 6529 6615 6936 7108 7258 7499 7919 8080 8098 8237 8782" 9031 9173 9219 9279 9901 0053 10400 10599 1094! 11014 11104 11379 U705 12785 12918 12974 13108 13500 13522 13657 13845 13860 13941 13981 14170 14530 14606 14701 14714 14858 15012 19172 15385 15538 15666 15678 16008 16302 16383 16394 16479 16571 16588 16591 17064 17300 17992 18195 18416* 18741 19112 19114 20190 20407 20614 20650 20700 20885 21111 21154 21462 21565 21680 21892 22130 22238 22342 22407 22815 3e Klasse 2e Lijst: 5511 met 70 m.z. 100. II»l> li| llllllIW—mwiWlllllllli I i IWI«IIIHl De avond van den Eersten Paaschdag werd nog genoeglijk in Gènéve doorgebracht. De boot bracht het gezelschap den vol genden dag over het fraaie meer van Genéve. Een meer dan schitterende boottocht, waarvan volop genoten werd, en waarbij het zonnetje zoo heerlijk scheen.Ook was de frissche wind zeer welkom 1 Aangekomen te Ouchy, waar de Lausanne Sports bestuurders ons reeds welkom heet ten, bracht een „Drattbaan" ons naar hooger gelegen Lausanne. De verdere dag werd doorgebracht met bezichtiging der stad. Lausanne is mooi, doch geen Genéve. Vol moed werd,gen Paaschdag de wedstrijd tegen Lausanne. Sport begonnen. Een fraai gelegen veld, met tennisbanen, wielerbaan enz. er rond om heen. De opstelling was deze maal eenigszins gewijzigd, hetgeen wel een verbetering bleek. Er werd als volgt gespeeld: de jonge de Koning Verweij E. Reijdon, Sissingh, Lamp, Seignette, Gohen Tervaert, Miezerus, Reu- vekamp Gille, Zwang. Lausanne Sport had zich met eenige goede krachten van e£n zustervereeniging versterkt. Het veld was zoo mogelijk nog harder dan in Genevé en er wpei, hoewel het weer schit terend was, een stevige bries. De wedstrijd zelf was beter dan in Genéve, - hoewel wij dadelijk toe moeten geven, dat ook de tegenpartij er iets zwakker was. Met wind in den. rug zijn de Lausanne- menschen iets meer in den aanval, maar door schitterend verdedigen van Verweij en de Jonge, deels ook door slecht schieten blijft het H.F.C.-doel schoon. Inmiddels roert ook de Haarlemsche aan val zich, en het. Zwitsersche doel wordt bestookt. Ook aan dezen kant blijft voor de Haarlemmers succes uit en wanneer rust daar is, is de stand 00. In de tweede helft pakken de H.F.C.'ers flink aan en wordt er in hoofdzaak op Zwit sersche helft gespeeld. Cohen Tervaert is linksbinnen gaan spelen, Reuvekamp half back en Reijdon rechts-binnen. Vrij spoedig heeft H.F.C. succes, wanneer tusschen een kluwe van spelers door, Reijdon den bal in het Zwitsersche doel doet huppellen. Nu zijn de H.F.C.'ers niet te houden. Lau sanne moet volop verdedigen. De Zwitser sche vleugels zijn vrij vlug, en de uitvallen ziin dan ook hoogst gevaarlijk. Eens kan de Jonge ternauwernood redden. Waar sutces voor Lausanne uitblijft, gaan ;,de heeren hei in forscher. spel zoeken. Dit Werkt prikkelend tip cfë Haarlemmers. Zij'/; spannen ziéh nog eens extra in en ha èen goed opgezetten aanval verschalkt Cohen Tervaert met een handig boogschot den Lausanne- doelverdediger (2'0). 1 De laatste minuten verstrijken vrij vin nig. Einde komt echter met een verdiende H.F.C.-overwinning. Vooral het'gfootere enthousiasme was oor zaak dat de H.F.C., waar partijen goed tegen elkaar opwogen, gewonnen heeft. De Zwitsers speelden in blauw-wit ge streept hemd met witte pantalon. In verband met het Paaschfeest was het in Lausanne des avonds zeer stil. De avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht met de Lausanne-Spört. Een uitstapje naar het fraaie Montreux stond op het programma van den volgenden dag. Montreux was mooi, schitterend zelf. Een schitterende autotocht deed ons veel be wonderen. Heden naar huis, allen vol aan gename herinneringen na genoegelijke dagen. De volgende afgebroken partijen uit het schaaktournoói te Weston Super Mare werden gisteren uitgespeeld: Wainwright verliest van Snosko Borowsky; Euwe wint van Blake; Dufiield remise met Spencer; Bolland remise met Mackenzie; Thomas wint van Bolland. De stand na de zesde ronde luidt: gesp. gew. verl. gei. pnt. Euwe 6 4 2 5 Snosko Borowsky 6 5 1 5 Thomas 6 4 1 1 AA Spencer 5 3 1 1 3 A Drewitt 6 1 1 4 3 Duffield 6 2 2 2 3 Blake 6 2 3 1 Bolland 6 1 3 2 2 Mackenzie 5 0 4 1 Wainwright 6 0 6 0 0 De politie te .Vlissingen heeft twee 16-ja rige jongens uit Rotterdam aangehouden, die de ouderlijke woning waren ontloopen en nu te Vlissingen naar zee wilden trachten te gaan. Ze zijn op transport gesteld naar Rotterdam. Een Duitscher kwam Dinsdagavond bij de politie in de Warmoesstraat te Amsterdam, vertellen, dat hij in den trein op weg naar Amsterdam, zijn portefeuille met inhoud, op onverklaarbare wijze was kwijtgeraakt. Toen de wachtcommandant blijk gaf aan dit verhaal geen gelooi te hechten, gaf de Duit scher tóe, dat men Hem de portefeuille uit den zak had gehaald, echter niet in den trein, maar in een berucht huis op de Gel- dersche kade. Het bedrag, dat zich in de portefeuille bevond, was, naar de Duitscher mededeelde, niet onbelangrijk. Er zou zich namelijk in hebben bevonden behalve een klein bedrag aan rentemarken, niet minder dan 10.000 aan Hollandsch geld en 900 dollars. De roo- vers hadden, toen de politie kwam, de buit in veiligheid gebracht. Twee vrouwen, die in verband met dit feit waren aangehouden, moesten weer wor den losgelaten, omdat haar niets ten laste kon worden gelegd en zij ook niet in het be zit waren van het tfeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2