UIT DE PERS. LUCHTVERKEER. LANDBOUW EN VISSCHEfflJ. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederland in den vreemde te Milaan. Nederl. Adelsvereeniging. Ministerieel bezoek. De beide wereldvluchten. Een gezegend oord. Inbraak in den Haag. Het autobus-ongeval te Eindhoven. Een onhandige dief. De koepel op het Paleis te Amsterdam. Romeimche munten gevonden. Onverantwoordelijk. De Mount Everest-expeditie. Jammerlik verdronken. In dc val geloopen. De gevonden balken op de v spoorbaan bij Venlo. De zoekgeraakte Engelsche soldaat. Voor toeristen naar Parijs. Met een mes gestoken. Goed afgeloopen. Hij was te dik. Een missionaris-gijzelaar. Ergerlijke baldadigheid. Een hondenvergiftiger. Verkeerde propaganda. Het mond- en klauwzeer in Noord-Brabant. Mond- en klauwzeer te Erp. De uitsluiting in de Textiel industrie. Congres Ned. R.-K. Metaal- bewerkersbond. Afscheid dr. W. Royaards RECHTSZAKEN. Aankoopen door een getrouwde vrouw. ROOMSCH EN ROOD. „Dc Tijd" ziet het hoogtepunt van het Socialistisch Paaschcongrcs in de inleiding van den heer v. d. Waerden over bedrijfs organisatie en medezeggenschap. Naar aanleiding van de resolutie di? werd aangenomen, en de opmerkingen door de politieke leiding daarover gemaakt, doet het blad opmerken: Dat ziet er allemaal erg voorzichtig en dus verstandig uit. Voeg daarbij, dat de resolutie „het opkomen voor medezeggen schap in collectieve contracten" beschouwt als een met name genoemd middel, om deze beweging te versterken en eenieder begrijpt, dat de S. D. A. P. haar strijd kracht met een strategisch mooien zwaai terugplooit van de vooruitgeschoven stel ling, welke „socialisatie" heet, naar het ver daarachter en dus veiliger liggend front der „medezeggenschap". De Roomsche ar beidersbeweging heeft haar troepen ddar allang opgesteld. En de sociaal-democraten komen nu aan onzen linkervleugel post vatten, om in gematigd tempo vooruit te rukken. Daar zij zonder de Katholieken niets kunnen bereiken de heer Schaper erkende het ronduit beteekent deze op stelling hurrner troepen, dat de S. D. A. P., al laat ze haar verder liggende illusies nog niet los, bereid is op de marschorders van Nolens en Aalberse naar het naaste doel de medezeggenschap op te stappen. Wij verheugen ons daarover niet. Maar het feit dient te worden geconstateerd. „De Maasbode" wijst op de poging om dc gunst der Roomschen te verwerven: Voor de S. D. A. P. is de allesbehecr- schende vraag: wat helpt ons over Liet doode punt heen? Vriendelijk zijn tegen de Katholieke partij, om aan de regeertaak te komen: de eischen niet zóó mal hoog hangen, dat zê alleen maar utopisch zijn; meer dan ooit op de vakbeweging steunen; met haar, en ietwat met de Katholieken, optrekken voor de be drijfsorganisatie. Wie dc fanfares van vroeger kent, voelt aanstonds, dat dit te verstandig is om roode politiek te kunnen vormen. Men doordringe zich goed van hei evolutie-proces, dat de sociaal-democratie achter zich heeft. Negatieve leuzen' niet meer, ook opbouw, is thans 't wachtwoord Actie tegen de redactie is toch eigenlijk geen taakorganiseerend, hervormend werk voor een betere samenleving, wél dat heeft men met steeds grooler" duide lijkheid in de roode partij beleden, al ver leert men het oude koeterwaalsch nog niet zoo gauw. De „Residentiebode" gewaagt van de vroegere „blauwtjes" die de S. D. A. P. heeft opgeloopen. Dat zij nu vóór het ge zantschap bij den Heiligen Stoel stemden wordt verklaard uit dc neiging tot samen werken. Het meest komieke in deze dingen is zeker, dat, hoewel reeds herhaaldelijk bleek dat de Katholieken van geen rooden bond willen weten, de S. D. A. P. maar weer telkens daarop aanspeelt. De heeren moe ten wel erg verlegen zijn met hun partij actie, dat ze telkens weer de blauwtjes trotse eren. De „Volkskrant" schrijft i Is alsof de heer Schaper tegen ons .egtzeg maar op, wat moet er van ons verkiezingsprogram af en wat moet er bij. Men moet zooveel inschikkelijkheid bij zoo brandende begeerte om, na vijf en twintig jaren van crifiek, ook eens aan de regeering te komen weten te waardeeren. Maar dc S. D. A. P. krijgt ons niet mee, of er zou heelwat moeten gebeuren heel- wat bij de S. D. A. P., heelwat bij ons en heelwat bij de andere christelijke partijen. En daar het voorbarig zou zijn daarop te rekenen of dat te duchten, zal de S. D. A. P. voorloopig haar begeerte om te re- geeren nog wat moeten betoomen. Uit Milaan schrijft men ons onder dag- teekening van 17 April Heden verplichte" Prof. Mr. M. W. F. Treub zijn landgenooten en de vereeniging door zijn tijd en gaven beschikbaar te stellen voor een lezing, getiteld „Les relations commerciales entre l'Italie d'une part et les Pays-Bas et les Indes Neer- landaises de l'autre, traitées du point de vue de l'importance du commerce international pour le retablissement économique de l'Eu- rope." Ze werd gehouden op de Fiera des avonds te 9 uur. (21 uur volgens de plaatse lijke tijdrekening). De Nederlandsche Adelsvereeniging hield Woensdag 23 April haar jaarlijksche alge- meene vergadering in Pulchri Studio te Den Haag. De voorzitter, G. C. baron v. Asbeck, sprak de feestrede uit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, waarbij hij de geschie denis van de Vereeniging naging en hulde bracht aan de oprichters, van wie er nog twee bebooren tot het bestuur der vereeniging n.l. Jhr. J. Hora Siccama v. d. Harkstede en dr. W. C. A. Baron v. Vredenburch. Hulde werd gebracht in de eerste plaats aan H.M. de Koningin, hooge bescherm vrouwe, en aan H.M. de Koningin-Moeder die beiden door milde giften er zooveel toe hebben bijgedragen, dat de vereeniging aan haar doel heeft kunnen beantwoorden. Voorts werd hulde gebracht aan allen, die door hun giften of door hun werken krachtig tot den bloei van de vereeniging hebben bijge dragen. Dankbaar werden herdacht baronesse v. Harrinxma thoe Slooten, stichtster van, de damespenning van de Ned. Adelsvereeni ging, en baronesse Mackay, welke laatste met het door haar opgerichte kleedingfonds, veel leed heeft helpen verzachten. De aftredende bestuursleden dr. W. C. A. Baron v. Vredenburch, rar. Baron Mackay en O.L. Baron Beatinck werden herkozen. De minister van Oorlog, de heer van Dij brengt heden een bezoek aan de militaire gebouwen en 'inrichtingen te Harderwijk en te Kampen. De Engelsche wereldvliegers kwamen be houden in Bender Bushér aan, vanwaar de reis werd voortgezet naar Indië. De Amerikaansche aviateurs bereikten op 'hun weg van Alaska naar Azië de Alc- oeteneilandeu. miïTïiii Onze landgenoot, de heer J. W. Schotman, arts, is als geneesheer verbonden aan den aanleg van den Lung-Hai-spoorweg in China. In het Tijdschr. y. Geneesk. heeft hij eenige feuilletons geschreven over zijn ervaringen, en daarin velerlei belangwekkende dingen ver haald omtrent zijn praktijk zoowel als om trent zijn levenswijs. In het jongste nummer geeft hij o.a, een schets van het leven te Hai- chow, de plaats waar hij is gevestigd. Wij ont kenen er het volgende aan Het huishouden is aldus ingericht aan het hoofd der huishouding staat een boy, die gelijk is aan den Engelschen butler, hof meester zouden wij zeggen. Hij is bemiddelaa- bij alles, en scharrelt nieuw personeel op, 1 ij deelt de lakens uit. Dan volgt de kok. Een Chineesche kok is een combinatie van hotel kok, broodbakker en koekbakker, en wan neer men gasten ontvangt, gaat alleen de boodschap naar de keuken tsjin-tjen ta-de tsje-faan vandaag groot eten en gij krijgt een menu van hor* a'oeuvre, soep, visch- schotel, vleeschschotcl en een taart, zooals gij in Nederland alleen bij' groote gelegen heden te zjen krijgt. En ik heb meermalen, kampeerende en met weinig ingrediënten mijn kok de fijnste en smakelijkste verjaars- maaltijden zien opdisschen. De boy verstaat de kunst van tafeldienen als een hotelrQber, en vouwt de servetten en versiert de tafel met uiterst veel smaak. Hij bedient in een kraakhelder wit gewaad en zijn elegante wijze van opdienen verhoogt den eetlus,t. Gij eet hier nimmer, maar dineert altijd chique. De boy is uw kamerdienaar en reikt u uw sok ken aan, borstelt uw kleeren, of maakt uw witte jas klaar, vult het bad en c'roogt u af, verricht allerlei diensten en is een ware dui velstoejager. Het ruwere werk, boenen, schrobben, het ledigen van uw nachtstoe! (want een W.C. ontbreekt), verricht de koelie, die de slaaf is van meneer den boy. Wanneer uw maatschappij u een ruiterleven toebedeelt, krijgt gij rijdieren, en daarvan bekostigt gij behalve uw paarden ook een Stalknecht. Zi.it gij gehuwd, dan houdt uw vrouw er een „a- mah" op na, die de wasch doet, strijkt e i het naaiwerk verricht. Er wordt niet van u ver wacht, noch van uw vrouw, dat gij ook maar het geringste doet, dat ware uw gezicht ver liezen. Een officieel persoon zal nimmer zich rechtstreeks tot een koelie wenden of iets "Mf aanpakken, dat beneden zijn waardig- h d is, of hij verliest onverbiddelijk den eer bied. Dit geldt natuurlij k niet in het berceps- werk. N Huiselijke zorgen zijn er niet. Dienstbod en- nood is er niet. Vlug en handig wordt het huis schoon gehouden en wanneer gij goed uw bedienden kiest, gaan zij voor u door dik en dun. Wanneer ik 's nachts doorwerkte, en de koelie mij in de koud geworden kachel hoorc'e poken, of een weggeloopen hond flui ten, hij ütond uit zijn bed op en ging het dier zoeken, of maakte de kachel aan, want de master is een soort hsoger iets, dat met den grootsten eerbied behandeld moet worden. Boys uit Shanghai en Peking, die Engelsch spreken, zijn allen afzetters en deugnieten. Ik ben met een Ente sch-sprekenden boy be gonnen, en heb hem er spoedig uitgezet. Ik behield de aar.' mij gehechte slechts Chi- neesch sprekende lieden, en zoo hecht was de band tusschen nijn braven kok en mij, dat hij in April ontslagen in veertien dagen terug was en zeide ik blijf bij den master, totdat de master naar Nederland vertrekt of een andere betrekking heeft, en verlang daar voor ge:n salaris. Als een moeder heeft hij voor mij en mijn spulletjes gezorgd, enjoveral heen is hij mij gevolgd. Welk een zaligheid het leven hier voor een huisvrouw is, behoeft wel geen betoog.Er bestaat dan ook niet het minste bezwaar te gen, zijn gezin mee te brengen. Zoolang de kinderen jong zijn, onderwijst men ze zelf lagere schoolkennis kan elk hun bijbrengen Worden zij ouder, dan moeten zij in Tsjing-' rao of Shanghai op school. Hier in Haichow is het leven een buiten leven. Men houdt er paarden op na (een paard kost hier 40 dollar tot 300 dollar), ezel tjes, honden, katten, kippen, ganzen, kraan vogels, wat men maar wil. Het tijdelijk huis, dat ik nu bewoon en mij tegen reparatiekosten door een rijk Chineesch vriendelijk is afge staan, bestaat uit twee binnenhoven. De eerste binnenplaats heeft aan frontzijde en rechter zijde een reeks hutten koeliverblijf, woning van het koksgezin, keuken, bergplaats en stal. In het midden twee zandperken, waarin een paal, en daaraan een paard en een ezel (voor boodschappen, personeel en bagage). Geiten voor de melk, een drietal honden (noodig voor de bewaking en een schuif kippen. Een dwarsmuur met een deur leidt op de tweede plaats. Daar een bloemperk, een paar groote potten met lotusplanten recht en links een hooge muur, de achterwand be staat uit den huisgevel. Alle Chineesche hui zen hebben hun ramen naar de binnenzijde, en zijn door hooge muren omgeven. Een Chineesche stad is dan ook een doolhof van blinde muren met van binnen door een schermmuurtje gecamoufleerde deuren. De levenswijze is voor ons dus geheel Eu- ropeesch, en alleen gedurende twee maanden van het jaar Indisch. De levensmiddelen zijn goedkoop, bijv. kosten de eiren hier 'n copper per stuk. Een gulden dertig is een dollar Mex. en een dollar Mex. heeft 190 coppers. Dus 190 eieren voor 1.30. Brood wordt da gelijks aan huis gebakken, en allervoortreffe lijkst. De Amerikanen eten op zijn Ameri- kaansch, de Duitschers op zijn Duitsch en de Hollander op zijn Hollandsch. En veel beter en overvloediger dan in Nederland of Ame rika, en zeker dan in Duitschland. Men kan in Haichow, in het platteland öve het algemeen, rondkomen met een 200 dolkrs maandelijks voor levensonderhoud en bedie ning, en houdt dan een kleinigheid over voor kleeding enz. Dit is zuinig berekend. In de groote steden is het belangrijk meer, en ook als men kinderen heeft. Men berekent onge veer een minimum inkomen om behoorlijk te leven op een 400 dollar per maand. Het overige is spaargeld. Maar ik heb lieden ge kend, ongehuwd natuurlijk, die met één be diende en eensoudig leven van hun 675 dollar per maand er 550 wisten weg te leggen. De inkomens van Europeanen loopen aller ongeveer om het cijfer 600 wat er boven gaat is een vet baantje. Hiervan kan men een 3 tot 400 oversparen. Maar in de groote ste den is het leven roekeloos en van een non chalante onverschilligheid men ntemt het hier in dc Oost zoo nauw niet. Dezer dagen is ingebroken in een. perceel aan de Snoekstraat in Den Haag, bewoond door den waterstoker H. W. De daders heb ben zich door middel van inklimming door een klein ruitje toegang weten te verschaffen tot de slaapkamer op de eerste verdieping en zij hebben daar uit een geldkistje ongeveer 520 gestolen. Omtrent het autobus-ongeluk te Eindho ven wordt nog vernomen, dat de door de politie in beslag genomen auto thans is vrij gegeven. Alle personen, die in de autobus hadden plaats genomen, zijn door de politie in verhoor genomen. Geen hunner was ej van op de hoogte dat de auto defect was. Dinsdagmiddag stapte eeen ongeveer 60- jarige man den goudsmidswinkel van Borg- greve in de Ferdinand Bolstraat te Amster dam binnen en vroeg de juffrouw of hij een gouden horloge mocht zien. Zij bevielen hem niet en hij verzocht een grooter model. Toen dc juffrouw zich omkeerde hoorde ze dat de man den winkel uitliep. Daar ze onraad vermoedde, waarschuwde ze twee knechts, die achter werkzaam waren en deze zetten den stumper, die niet al te snel ter been was, na. Ze wisten hem te grijpen en naar den winkel terug te brengen. Een plolitieagent kwam en de oude werd naar het bureau gebracht, Het horloge werd op hem bevonden. Nadat proces verbaal was opgemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld. Om het bovenste gedeelte van den Paleis" koepel te Amsterdam wordt een steiger ge bouwd, ten einde het deskundig onderzoek naar de zwakke plekken in den toren te vergemakkelijken. Het onderste gedeelte is reeds onderzocht en gerepareerd. Vermoe delijk zullen de nieuwe werkzaamheden niet zoo lang duren als de vorige. Bij het graafwerk bij het huis Berg te Buer, heeft men deze week een aantal Ro meinsche koperen munten gevonden. Op de voorzijde vond men het opschrift Constan tinus P. F. Aug. en aan de keerzijde een beeltenis van den zonnegod met het bijschrift: Soli Invicio Comiti en het muntteeken der keizerlijke residentie Trier. Ze zijn afkom stig van het jaar 324 na Christus toen keizer Constantinus de Eerste of de Groote het Christendom al" staatsgodsdienst verklaar de. Onder dit opschrift schrijft het te Roosen daal verschijnende dagblad de Grondwet.: Naar wij vernemen bestaan er plannen tot opheffing van de bewaking van den overweg aan de Watermolenstraat. Het schijnt dat de raad van toezicht op de spoorwegen reeds met de règeering overlegd heeft, ten einde tot bovenstaande opheffing te geraken. Wanneer men de situatie ter plaatse kent, begrijpt men niet, hoe er over gedacht kim worden om de bewaking van dezen overweg op te heffen. Immers, de overweg waarom het hier gaat, bevindt zich op den verbin dingsweg KruisstraatWouwsche baan, een route, die door zeer vele wagens, auto's motorrijders die van uit België komen, ge nomen wordt, wanpeer men naar Wouw, Steenbergen of Bergen op Zoom reist. Het verkeer met Roosendaal langs dezen weg, vooral wat 't vervoer van landbouwproducten betreft, is mede zeer druk, en ook het ver keer van voetgangers is niet onaanzienlijk. Uit bezuinigingsoverwegingen zouden de ze maatregelen genomen worden, maar als men nagaat dat om het uitzicht op de spoor lijn daar ter plaatse vrij te maken, de wach terswoning waaraan korten tijd geleden nog voor eenige duizenden is verbouwd benevens eenige andere gebouwtjes moeten worden gesloopt, zal men erkennen dat er héél wat jaren moeten verloopen voor men eigenlijk aan het bezuinigen toekomt. De hoofdzaak van deze bezwaren blijft, dat met het steeds drukkere verkeer op deze lijn de lijn RoosendaalEsschen het niet opgaat een weg, die niet enkel voor het locale, doch ook voor het internationale ver keer dienst doet, zoo onveilig te maken dat ongelukken niet kunnen uitblijven. Het ziekenverlof van generaal Bruce. Naar de „Times" verneemt, heeft de commissie van de Mount Everest-expeditie een telegram ontvangen van den medicus van deze expeditie, waarin deze meldt, dat hij verplicht is geweest er op aan te dringen dat generaal Bruce, de expeditie-leider, tijdelijk terugkeerde totdat hij geheel hersteld zal zijn van zijn jongsten malaria-aanval. Men hoopt, dat de genraal zich vóór het einde van het klimseizoen zich weder zal kunnen vereenigen met de expeditie, die intusschen wordt geleid door luitenant-kolonel Norton. Te Pijnacker (Z.H.) is het 2J/2 jarig kind van den landbouwer Langelaan in de Klap- wijksche buurt nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. De po gingen aangewend door de zuster van Het Groene Kruis en later Dr. van Tichelaar, om de levensgeesten weder op te wekken faalden. OM EEN RUNDERKOP. Een keurmeester trad plotseling een worstmalccrij te Bussum binnen en bemerk te daar een runderkop, welke teekenen van bederf vertoonde en zijn reukorgaan minder aangenaam streelde. Hij pakte den kop beet, de knecht van den slager greep eveneens naar den kop en wilde dien niet loslaten. Bij de woordenwisseling, die daarbij ont stond, kwam de baas zelf in de worstma kerij en ook hij greep den kop beet. De keurmeester had inmiddels zijn vingers in de neusgaten van den runderkop gestoken en begon uit alle macht te trekken om met zijn buit naar buiten te komen en hij, een stevige knaap, zou deze trekpartij wel gewonnen hebben, als niet de baas was gaan roepen: Kom is Leen, kom is Leen! En Leen, de zwager van den baas, kwam uit dc huiskamer en hielp nu meetrekken, terwijl de knecht losliet. Dc keurmeester, die met een hand alles aanklampte wat in zijn bereik was, werd door de vereende krachten van den baas en van Leen voor- uitgetrokken in de richting van dc aangren zende keuken, waarop de baas zijn vrouw, die inmiddels ten tooneele verschenen was en hem aan zijn jas trok, toeriep: Doe dc keukendeur open! De vrouw voldeed aan dit bevel en hier op rolden ten slotte allen in de keuken over den grond, waarbij de keurmeester een hand zóó bezeerde, dat hij den kop losliet. Hij ging naar buiten, om enkele oogenblik- ker. later met twee politieagenten terug te komen. Men zocht hierop naar den kop en 't bleek, dat de vrouw hem in het bran dende fornuis had gestopt. Het gevolg was, dat tegen den slager en diens zwager pro ces-verbaat is opgemaakt wegens verzet te gen den keurmeester en wegens belemme ring van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie en tegen dc vrouw wegens het verdonkeremanen van het corpus de licti. UITVERKOCHT! Als een merkwaardigheid wordt ons me degedeeld dat op het bijpostkanloor aan de Hobbemastraat te Amsterdam, Dinsdag middag om half zes vrijwel' geen postzegels meer te verkrijgen waren, omdat van de 'meeste soorten de voorraad was uitver kocht! INBRAAK TE IERSEKE. In een door een bemiddelde weduwe en haar dienstbode bewoond huis te Ierseke (Zeeland) is ingebroken. Door inklimming door een dakraam aan de achterzijde is men binnengekomen, toen dc bewoners even afwezig waren. Ont vreemd zijn een ijzeren geldkistje, waarin een gouden slot met greote roode bloed koralen, eenig goudgeld en een bundeltje papieren. Het gereede geld was door een toeval thans op een andere plaats geborgen en is onopgemerkt gebleven. MISDAAD OF ONGELUK? Op 10 April jl. in den vroegenmorgen ging de 54-jarige bakker v. d. B., wonende in dc Zandstraat te Veenendaal nadat hij in zijn woonkamer een kop koffie had ge bruikt, zijn werkzaamheden in de brood bakkerij beginnen. Toen een zijner huisge- nooten even daarna in de bakkerij kwam, vond deze zijn lijk. Aan misdaad werd niet gedacht. Thans heeft de Justitie gemeend, naar aanleiding van loopende geruchten, een on derzoek te moeten instellen naar s mans doodsoorzaak, daar getwijfeld wordt of de man wel zijn natuurlijken dood gestorven is. De Officier van Justitie heeft zich daartoe vergezeld van geneeskundigen, naar deze gemeente begeven en het lijk doen opgra ven. Een onderzoek wordt ingsteld. Men meldt uit Wijk bij Duurstede Woensdagavond kwamen de veekoopers Van R. met een vrachtje vee de stad binnen. Bij het binnenrijden der Veldpoort liep er ongelukkigerwijze een wiel Van den wagen, waardoor de beide kooplieden van den wagen vielen. Ook de inhoud van den wagen, be staande uit eenige levende en doode kalveren, kwam op de straatsteenen terecht. Op het juiste oogenblik kwam er echter een politie agent aan, die de kalveren bekeek en toen tot de conclusie kwam dat eenige der dieren in staat van ontbinding verkeerden. Op zijn vraag, waar R. deze kalveren gehaald had, kreeg de agent ten antwoord, dat R. niet wist dat de beesten dood waren. Het doode vee, waarschijnlijk wel bestemd om er worst van te maken, werd in beslag genomen. Dezer dagen berichtten wij dat zich op de rails tusschen Venlo en Roermond balken bevonden hadden, die de machinist v. d. Broek, die een personentrein over dit traject vervoerde tijdig opgemerkt had en door stoppen tot tweemaal toe een zeker déraille ment heeft voorkomen. Een onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat de balken waren gevallen van een wagen van een goederentrein, die kort daan-oor was gepasseerd. Den machinist zal voor zijn oplettendheid de gebruikelijke loffelijke vermelding met gratificatie worden verleend. Inlichtingen verzocht. De Britsche Consul-Generaal te Rotter dam deelde eenige nadere bijzonderheden mede omtrent den Engelschen soldaat Ro nald Jack Bates, van wien men naar we reeds meldden vermoedt, dat hij zich in ons land ophoudt. Van de familie van den vermiste kreeg de consul-generaal een brief, waarin hem verzocht wordt een onderzoek te willen instellen. Vrienden van de familie leden van Bates waarschuwden hen, dat zij in een Engelsch tijdschrift of krant een foto hadden gezien, waarop Bates voorkwam. Hij bevond zich daar op een boerderij in Nederland, waar, dat wist men niet meer. Het onderschrift vermeldde, dat men hierop een Engelschen soldaat zag, die zijn geheugen kwijt was en tevens doofstom bleek te zijn, zoodat men niet wist wie het was. De familie weet echter niet meer in welke krant of tijd schrift men deze foto, die op Bates geleek, gezien heeft. Een onderzoek, ingesteld bij Daily Mirror, Sketch en Daily Graphic leid de tot geen resultaat. Ronald Jack Bates maakte deel uit van het 8e bataljon Berkshire - Regiment. In 1905 ging hij naar Frankrijk. Hij vocht o.a. bij Hullock en werd sedert dien opgegeven als vermist. Later meldde men achter zijn naam „vermoedelijk dood". Het is echter zeer wel mogelijk, dat Bates krijgsgevangene werd gemaakt en later naar Nederland wist te ont snappen. Men heeft van Bates alleen foto's die genomen zijn in 1914. In ieder geval zal de Britsche consul-gene raal te Rotterdam op de hem verstrekte vage gegevens trachten, meer licht in deze zaak te verspreiden. De gemeenteraad van Parijs heeft een ver ordening ontworpen betreffende een belas ting voor vreemdelingen. Volgens deze verordening zal elke vreem deling, ouder dan 15 jaar, wanneer hij lan ger dan 48 uur te Parijs wenscht te blijven, zich bij den commissaris van politie in de wijk, waar hij verblijf houdt, moeten aan melden, Wenscht een bezoeker minder dan 4 maanden te Parijs te blijven, dan zal hem op vertoon van paspoort en andere identiteits papieren een „permis de séjour" verleend worden, welke 4 maanden geldig zal zijn wil men langer dan vier maanden in de Fran- sche hoofdstad vertoeven, dan ontvangt men tegen inwisseling van het „permis de séjour" een identiteitskaart. De prijs van deze kaart zal 50 frs. bedragen het „permis de séjour" kost 20 frs. De identiteitskaart moet elk half jaar tp het ministerie van binnenlandsche zaken worden afgestempeld. Te Bellingwoude (Gron.) heeft Woensdag avond na afloop van een geheelonthouders samenkomst zekere B. zijn kameraad A. v. d. Laan levensgevaarlijk met een mes ge stoken. Er is pror -rbaal opgemaakt. Men meldt uit Ede: Woensdagmiddag omstreeks 2 uur reed een trouwstoet nabij den Kerkwcg over de spoor- lijk Utrecht—Ede, toen de ijlgoederentrein kwam aangereden. Door krachtig remmen van den machinist, werd een botsing voor komen. De overweg is daar ter plaatse niet afgesloten. Een groot aantal toeristen zou een bezoek brengen aan de bekende Congo-gangen te Johannesburg. Toen echter de tijd van het bezoek verstreken was en de bezoekers niet verschenen, maakte men zich ongerust en stuurde een ouden gids uit om de menschen op te sporen. Daar de onderaardsche gangen mijlen lang zijn, was het niet onmogelijk, dat de toeristen den weg waren kwijt geraakt. Na eenig dwalen vond de gids een corpu lent man, die zich in een nauwen gang door de rots zoodanig had vestgewerkt, dat hij niet meer voor of achteruit kon en voor de overige bezoekers de terugweg was afgesne den. Met veel moeite kon de gezette toerist ten slotte uit zijn benarde positie bevrijd worden. „De Msb." verneemt uit Parijs De overste der Vreemde Missiën te Parijs heeft uit Yunnanfu een telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat de Fransche mission- naris Piton, die reeds 65 jaarer» oud is en af komstig is uit het diocees van Angers, nog steeds door de roovers van Yunnan wordt ge vangen gehouden. De zeereew. pater werd 6 Januari gevangen genomen als gijzelaar bij wijze van wraakneming tegen de Fransche missiën, omdat de paters Degenève en Savin een Engelschman, die door dc bende was ge vangen genomen, hielpen ontvluchten. Lord Curzon heeft reeds officieel de paters der Vreemde Missiën voor hun hulp be dankt. Eenige kwaadwilligen hebben Dinsdag morgen te 's Hage over ëen afstand van vier meter grind gestfooid tusschen wissel en rails van de Westlandsche stoomtram bij den Loosduinscheweg, hoek Valkenboschlaan, waardoor om ongeveer kwart voor elven een 1 'comotief, welke voor twee wagons reed, uit de rails is geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond stagnatie. De laatste maanden wordt de omgeving van Roermond onveilig gemaakt door iemand die een manie schijnt te hebben om honden te dooden. Niet alleen losloopende honden, doch ook vastliggende werden het slachtoffer van den maniak. Hieronder waren ver schillende zeer kostbare exemplaren. De politie en marechaussee stelden tot dusverre tevergeefs een onderzoek in. Gedurende eeni ge weken hoorde men niets van den wreed aard, totdat thans weder twee honden in Vlodrop, een in Posterholt en een in Reuver gedood zijn en weer op dezelfde wijze. De Roermondsche Kynologenclub en andere vereenigingen waarschuwen thands de hon denliefhebbers hun honden niet los te laten loopen en, omdat ook vastliggende honden vergiftigd werden, goed toe te zien op allen, die in de nabijheid van de hokken komen. Een dezer daden werden op een openbare school eener plattelandsgemeente een paar kinderen aangetroffen, waarvoor geen vac- cinebewijs aanwezig was. De ouders hadden bezwaren tegen de vaccinatie, doch men had hen verzekerd, dat ze desniettemin op school mochten, en het hood, dat ze toe gelaten had, beriep zich tegenover den schoolopziener, die het geval ontdekte, op het advies van den secretaris van „Volkson derwijs". De heer KL de Vries, in het geval gemoeid, ontkende een dergelijk advies ge geven te hebben, het geen ook juist bleek, maar de schuldige bleek de plaatselijke propagandist der vereeniging, die in over- ijvcr den flater had gemaakt, want de kin deren werden door bet schooltoezicht van de school verwijderd. (Hbld.) Men schrijft aan „De Tijd" uit Noord. Brabant Nu het mond- en klauwzeer in deze ge meenten, groote afmetingen aanneemt en in sommige landbouwerskringen groote on rust hierover is ontstaan, trekken de in meerdere stallen met nieuwe middelen ver kregen belangwekkende genezingen zeer de aandacht. De boeren- zijn hoopvol gestemd, wat geen verwondering kan baten, daar immers een hevig optredende epidemie dezer veeplaag niet zelden voor hen ge lijk staat met een catastrophe. Geheele kudden toch zijn soms aangetast, zooals b.v, deze week bij den landbouwer Lange te Beers, waar 18 stuks vee en 37 varkens aan de ziekte lijdende waren. Men begrijpt wat zóó iets voor een landbouwer betee kent. Maar beter nog zal men begrijpen, wat het voor het landbouwers- en veehou- dersbedrijf als zoodanig beteekent, als er dezelfde streek honderden dergelijke ziek tegevallen zich voordoen. Dan wordt een hoofdtak van volksbestaan: we zullen nu niet direct zeggen met ondergang, maar toch zeker met zóó een ernstigen tegen slag bedreigd, dat er angst ontstaat, angst voor een verschijnsel, waar men, en dat is het ergste, machteloos tegenover staat. Welnu, een dergelijke stemming heerscht thans onder den boerenstand dezer streek. Is het dan wonder, dat men buitengewone, maar ook met blijde belangstelling wordt gevolgd de sinds enkele weken gevoerde strijd tegen het mond- en klauwzeer? Is het wonder, dat de hoop stijgt naar gelang toeneemt het aantal werkelijk verrassende genezingen? Wij bchooren niet tot degenen, die nu al victorie roepen. Vooral op dit terrein is men al vaak blij gemaakt met een doode muscb. En geleerden van erkende reputa tie hebben b.v. in Duitschland en Engeland reeds zóó lang tevergeefsch naar een af doend bestrijdingsmiddel tegen het mond en klauwzeer gezocht, dat ieder ernstig maar vooralsnog eenigszins sceptisch moet «taan tegenover de genezingsfeiten, ook al zijn ze nóg zoo verrassend en al schiinen ze nóg zoo positief. Dit vooropgesteld, aarzelen wij echter niet te verklaren, dat er gegronde reden is tot hoop. Omtrent het reeds vroeger in dit blad besproken bestrijdingsmiddel van den die renarts Meier, te Breda, schrijft dc heer J- A. Dirven, secretaris der afd. Breda van den N. C. B., dat het serum een inderdaad probaat en afdoend middel is gebleken, In niet minder dan elf stallen, waaronder er zijn met vijftig stuks vee, slaagden de proe ven schitterend. Hieruit blijkt wel, dat et reden is tot optimisme. Anderzijds heeft in Oostelijk Noord- Brabant de heer van den Berg, chemiker, te Arnhem, met het grootste succes een bestrijdingsmiddel op besmette stallen toe gepast. Te Nistelrode, b.v. werden onder het oog van autoriteiten, verscheidene stuks vee, nota bene zéér ernstig aangetast, met een praeparaat behandeld En het resultaat •was) dat na nog geen etmaal de dieren vrijwel geheel waren genezen. Te Beers idem idem. Achttien stallen aangetast. Uit Eindhoven wordt gemeld In de gemeente Erp, bij Veghel, heerscht thans in hevige mate het mond- en klauw zeer. Op niet minder dan 13 stallen ie deze gevreesde ziekte geconstateerd. D. P'oote uitbreiding schijnt te wijten te zij et feit dat verschillende landbouwers v nd hebben, tijdig aangifte te doen. Eerst op 16 April, toen de politie en de veeartsenij- kundige dienst er kennis van hadden gekre gen, begonnen de aangiften. Op het gehucht Keidonk staat een klein stoomzuivelfabriekje met pl.m. 60 leveran ciers. Vermoedelijk zijn nu de eerste aange taste veestallen hun melk blijven leveren en daar er op deze fabriek niet gepasteuriseerd werd, had de ziekte spoedig een grooten om vang aangenomen. Naar „de Tel.", verneemt, moet reeds de helft van de koeien der leveranciers aange tast zijn, terwijl het niet onmogelijk is, dat de ziekte spoedig algemeen wordt. Nu reeds heeft zij onder het jonge vee er ook onder de biggen danig huisgehouden. Krachtige maatregelen zullen worden ge nomen ter voorkoming van uitbreiding. Een toezegping van f 10.000. Naar „het Volk" verneemt, heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel besloten, ter aanvulling van den individueelen steun, voor zoo ver noodig, een bedrag van 10.000 uit de vereenigingskas beschikbaar te stellen. Sop het Congres van den Nederlandschen K. Metaalbewerkersbond, hetwelk 24 en 25 Mei te Utrecht gehouden wordt, zal professor J. D. J. Aengenent een rede houden over het onderwerp „Medezeggenschap en Bedrijfsorganisatie". Uit Amsterdam wordt gemeld Woensdag 30 dezer zal dr. Willem Roy aards, leider der Kon. Ver. Het Nederlandscb Tooneel, voor de laatste maal met zijn gezel schap als vaste bespeler in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg optreden met „Jonk vrouw de la Seiglière" van Jules Sandeau. Een commissie wekt in een circulaire hen, die dr. Royaards met leedwezen uit den Stads schouwburg zien vertrekken, op, door hun aanwezigheid bij deze laatste voorstelling blijk te geven van hun waardeering en dank baarheid voor wat hij tot nu toe voor de too- neelspeelkunst heeft tot stand gebracht. De bedoeling is tevens, na afloop der voorstelling, aan dr. Royaards een krans aan te bieden en daarna hem in de gelegenheid te stellen in „Trianon" receptie te houden. In de commissie hebben zitting de dames en heeren Lizzy Ansingh-, H. A, J. Baan- ders, L. A. P. M. van den Broeke, prof. dr. H. Brugmans, drs. 'A. J. Fehr Jr., mr. C. Frida Katz, Frans Mijnssen, mr. D. W. Stibbe, prof. df. F. A. Stoett, mr. P. G. van Tienhoven, Maurits Uyldert, mr. H. C. van der Vlies, J. W. F. Werumeus Buning en P. Klijnveld, penningmeester, Tesselschade- straat 20, Amsterdam. Een koopman in Den Haag sprak een in gezetene in recht aan tot betaling op grond, dat diens vrouw vijf stuks Delftsch porselein en een Louis Seize pendule te zamen voor ruim 700 zou hebben gekocht. De echtge noot antwoordde dat de goederen niet ge kocht doch slechts op zicht waren ontvangen, maar dat hij in ieder geval voor een dergelij- ken aankoop nooit aansprakelijk zou zijn, daar deze niet viel onder gewone huishoude lijke uitgaven en hij zijn vrouw daartoe niet gemachtigd had. Dit laatste verweer werd door de recht bank alhier ongegrond verklaard. Zij be sliste, dat art. 164 B. W. de vrouw de vrije hand laat voor aanschaffing voor wat noodig is naar der echtelieden stand en fortuin. Ir dit geval had men te doen met 'n rijken Indischen notaris, die zijn vrouw een hem toebehoorend huis liet bewonen op .zeer goe den stand. Waar de goederen konden dienen tot stoffeering van dat huis, en door gedaagde niet was beweerd, dat zij te kostbaar waren in vergelijking met den voet waarop dal huis overigens was ingericht, was reeds hier om de man door dezen aankoop gehouden, nog daargelaten de vraag of gedaagde nie' geacht zou moeten worden in het algemeet zijn echtgenoote in veel ruimer zin dan art 164 B. W. stilzwijgend te hebben gemach- tingd tot alle handelingen in verband staande met haar bewoning van het huis, voor zoovei die voor der echtelieden stand en fortuin re delijk zijn te achten, zooals zulks veeltijds pleegt te geschieden bij huishoudens, van welke de man in Indië is en de vrouw hier te lande vertoeft De man werd derhalve in beginsel aanspra kelijk geacht, doch, waar hij den aankoop, gelijk gezegd, had ontkend aan eischer eerst getuigenbewijs daarvan opgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7