met aandacht onze Advertentie-kolom men door. vindt ge het een of ander waarin U be lang stelt. Het Melkvraagstuk. Aan onze Lezers DE H. A. M. I. T. DE SPAARNEBANK Berichten uit onze vorige oplage. VAN ONZE RECHTBANK. Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Aanbesteding. Besmettelijke ziekten. Buitengewone zitting van de Provinciale Staten. LEIDEN. WARMOND KROMMENIE. SANTPOORT. BLOEMENDAAL. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag)- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Z. D. H. de Bisschop van Haarlem stelt een medaille beschikbaar. Waarschuwing. Garnizoensberichten. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. VRAGENBUS. 1 De schandalen in NeW' Founland. Ernstig auto-ongeluk. De Duitsche leening in de Vereenigde Staten. Ramsay MacDonald en de rede van president Coolidge. De president v.n de Fransche Kamer. Zweedsch Verkr -rsbureau in Amsterdam. Rubber-handel Mij. te Amsterdam. Vrijgesproken. Verkeersvliegtuig ve rnist. De Engelsche liberalen en de Arbeidersregeering. zou/2 Dezer dagen verscheen het rapport van tie-kwesties heeft dit vraagstuk niets te de door den gemeenteraad van Haarlem benoemde commissie, die tot opdracht had le. de oorzaak op te sporen van het f dat in Haarlem de melkprijs in den zomer van 1923 hooger was dan in andere gemeen, ten; 2e. aan te geven op welke wijze door het Gemeentebestuur invloed op de regeling van den melkprijs kan worden uitgeoefend. Een der merkwaardigheden van het uit gebrachte rapport is wel zijn bondigheid. Hen rapport van nog geen twee pagina's druks, is geen alledaagsch product. Veel meer dan de conclusies, waartoe de commis sie kwam. staat er dan ook niet in vermeld en hoewel dat eigenlijk is wat wij noodig hebben, zouden velen, vooral belangheb benden, toch wel gaarne gelezen hebben, hoe de commissie tot haar conclusies kwam. Wat den prijs betreft, waarvoor de melk handel de melk van de veehouders moet mkoopen, komt de commissie tot de vol gende conclusie; „De Commissie, gehoord de discussies, gehoord de mededeeiingen van de des kundige leden en de veehouders, consta teert. dat de inkoopsprijs van de melk, geleverd in de gemeente Haarlem in de periode Mei tot en met September 1923, gemiddeld 1 ct. per liter hooger is ge weest dan de prijs voor de melk geleverd in andere groote steden. Unaniem is zij van meening, dat deze hoogere prijs door de melkveehouders kon worden bedongen, dank zii de kracht hunner organisatie. De veehouders bedingen dus van tijd tot tijd een prijs, die te ver uitgaat boven de zuivelwaarde, welke prijs echter in ver band met de bedrijfsresultaten door hen verdedigbaar wordt geacht." Het wdordje „dus" in de derde alinea blijkt niet op zijn plaats, want de derde alinea vclgt niet logisch uit de twee eerste alinea's en zeker zou het publiek wel op prijs heb ben gesteld, indien het had mogen vernemen, v.aarom de bedongen prijs door de veehou ders in verband met de bedrijfsresultaten verdedigbaar wordt geacht. Men begrijpe dus goed. Wij willen niet twijfelen aan de juistheid van de conclusie c;r commissie, maar in een kwestie als de melkprijs, zou het publiek zich wel gaarne een oordeel hebben gevormd omtrent de uistheid der argumenten van de veehou ders. Dit zou allicht de oplossing van con- heten in de toekomst vergemakkelijkt heb- ■en. „Wat betreft de winstmarge van den tusschenhandel constateerde de commis sie: a. dat in den vorigen zomer een marge van 5 cent per liter werd berekend, welke narge voor de deskundige leden voor zoo ver de melkinrichtingen betreft, redelijk werd genoemd; b. dat de zeer oneconomische distri butie oorzaak is dat de marge zoo hoog moet worden opgevoerd; het bezorgloon an eiken liter melk bedraagt meer dan 3 cent." Dat de winstmarge van den tusschenhan del, wil zij loonend zijn, op eiken liter melk 5 cent moet bedragen is zeker bijna ontstel lend, waar het een eerste levensbehoefte betreft als melk. Een winstmarge van 5 cent is niet te veel in de huidige omstandigheden, zoo oordeelt de commissie, want zij is te wijlen aan de zeer oneconomische distributie (hef rondbrengen} van de melk. Dat rond brengen vergt niet minder dan 3 cent per liter. Hier ligt dunkt ons een zwakke plek. En wanneer daarin door de in te stellen melkcommissie, zooals die gedacht wordt, verandering kan woren gebracht, zal zij zeer nuttig werk doen. En dit lijkt ons tóch niet zoo moeilijk. Er wordt toch in het rapport gesproken van de instelling van een gemeen telijk melkbedrijf. De commissie is eenstem mig van oordeel zeer terecht! dat fi- nancieele bezwaren dit stelsel voor de ge meente Haarlem voorloopig onuitvoerbaar maken. 1 Maar een gemeentelijk melkbedrijf veron- 'derstett vanzelf eenige dwang, nl. het betrek ,ken van melk van een aangewezen leveran cier. In dit geval de gemeente. Waarom zou de in te stellen melkcommissie geen maat regelen kunnen beramen, dat de stad ver deeld wordt in wijken, waarin een bepaalde leverancier de melk levert. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat de burgerij ge steld is op één van deze twee soorten melk: melk van een melkinrichting, of melk ge leverd door een boer, zooals het in den volksmond heet. Onze gemeentelijke keu ringsdienst zorgt dat alle melk van deugde lijke kwaliteit is. i Indien nu voor een bepaalde wijk één melkinrichting als leverancier en een „boer" wordt aangewezen, dan zou een zeer eco nomische distributie van melk verkregen kunnen worden. Alle heil schijnt intusschen de commissie te zien in de verplichte pasteurisatie van alle in deze gemeente ingevoerde melk een stelsel, op hygiënische gronden, meer uitvoerig omschreven in het rapport over de melkvoorziening in het algemeen, welk rapport d.d, October 1920 bij den Raad werd ingezonden, i Wij hebben indertijd al uiteengezet, dat wij in pasteurisatie van de melk niet het alleenzaligmakend recept vinden, De eisch dat alle melk gepasteuriseerd wordt, maakt dat de melk een bewerking moet onder gaan, die haar duurder maakt. En dit zou nog te verdedigen zijn, indien althans dan de grootst mogelijke zekerheid ver kregen werd, dat alle schadelijke bacteriën uit de melk verwijderd waren. De grootsi mogelijke zekerheid, dat ziektekiemvrije melk verkregen wordt, ligt alleen in den eisch, dat alle melk gekookt wordt. Indien iedereen zich die voorwaarde goed in de ooren knoopt en nakomt een kleinigheid dan is het opdoen van ziekten door de melk uitgesloten. Indien er nu zulk een een. voudig middel bestaat, waarom zouden wij dan verlangen naar het duurdere meer om slachtige pasteuriseeren van de melk? Prof. dr. L. E. Goester zeide nog onlangs in zijn mededeeiingen van het Hygiënisch Genootschap dat alhoewel het pasteuriseer- systeem de melkhygiëne een grooten stap vooruit bracht er toch bezwaren waren w.o. deze dat de tuberkelbacil er niet door wordt gedood en bij hoogpasteurisatie heeft men den hinderlijken bijsmaak. Prof. Goester zegt dan het volgende: „Pasteurisatie wendt wel een groot ge vaar af, ongetwijfeld, maar een andere vijand een kindervijand wordt door het doo- den der vitaminen in de melk binnengehaald. Niet voor niets zei de kinderarts Plantinga: „melk is niet goed voor elk". Eerst in 1920 werd door de afkondiging van de Warenwet officieel een daad van bemoeiing gedaan in de melkhygiëne en gehalte-controle. Am sterdam ontwierp 't eerst een verstrekkend hygiëne-plan. Amsterdam met zijn 300 ty- phuslijders tegen 60 in Rotterdam en Den Haag, tengevolge van de typhushaarden in de IJpolders. Toen werd begrepen, dat de melk in een gemeentelijke centrale ontsmet diende te worden door pasteurisatie of anderzins, wil de men de typhus geheel overwinnen. Aan dc gemeente zou dus een melk-monopolie komen en de gemeente zou uitsluitend zor gen voor de melkvoorziening. Met socialisa- doen. Alleen dient opgemerkt, dat bij goede paseurisatie de typhusbacillen beslist gedood worden. Dat is een punt dat alle andere domineert. De bedrijfszekerheid van de pasteuriseer- toestellen, die zonder doorstrooming werken, doch waarbij een grootere hoeveelheid melk in een bak door stoom verhit wordt, is grooter, maar de temperatuur van 63 gr., die daarin verkregen wordt, is te gering om alle pathogene bacteriën te dooden. Verhoogt men in deze toestellen deze temperatuur, dan roomt de melk op en blijft de melk geen constante massa. In de kleppen en toe- voorbuizen wordt ook de melk minder ver hit en de daarin blijvende resten worden niet geheel van bacteriën gezuiverd. Deze resten kunnen de groote hoeveelheid ge pasteuriseerde melk weer infecteeren. De modelmelk, zooals men die dacht in Amsterdam, is een duur artikel. Bij de zuivering van die melk wordt zeer eenzijdig gestreefd naar het dooden van ziektekiemen. De kwestie van de vitaminen komt bij deze modelmelk niet eens in de aandacht. En waarom wegen bij prof, Goester de nadeelen van deze pasteurisatie op tegen de voordeelen en is hij van meening dat de overheid haar stempel niet mag drukken on een twijfelachtige zaak. Want neemt zij de melkvoorziening in handen, dan is het publiek in de meening, dat deze melk aan alle eischen voldoet. Verbetering brengen in de melkwinning is door dwang niet te bereiken. Begonnen moet worden met voorlichting en het uit vaardigen van uiterst lichte verordeningen. Daarbij mag niet gegeneraliseerd worden, want niet overal bestaan dezelfde mogelijk heden, Alleen daar kan men dwingende eischen stellen dat goed drinkwater aanwe zig zij, als er in die streek waterleiding be staat, Geleidelijk werkend, zal men lang zaam maar zeker komen tot zuivere melk. Onbevredigend is daarbij, dat het tempo langzaam gaat, maar er zijn geen andere mogelijkheden." Hieruit blijkt, dat pasteurisatie van de melk niet afdoende is en wij zouden hierop niet zoozeer den nadruk leggen als niet de kans bestond dat het artikel niet op die manier in prijs zal stijgen. Daarbij komt, wat ook prof. Goeste aan haalt, dat er toch altijd menschen zijn, die niet van gepasteuriseerde melk gediend zijn en dat er omstandigheden zijn, dat in alle geval rauwe mqlk aanwezig moet zijn. Die rauwe melk moet natuurlijk voldoen aan dë hoogste eischen, en in die richting worden dan ook tegenwoordig veelvuldig pogingen in het werk gesteld. Een zeer groot algemeen belang is dat men melk van een allereerste kwaliteit be schikbaar kan stellen, die rauw gedronken kan worden en waarvan de prijs niet zoo heel veel verschilt met den prijs van ge wone melk. Die methode berust op de in Engeland gedane onderzoekingen en het daarmede [verkregen bewijs, dat in het melkgerei de voorwerpen, waarin de melk wordt opge vangen de hoofdoorzaak gezocht moet wor den der infectie van do melk: dat de kwa liteit der melk dus in de eerste plaats daar van afhankelijk en dat een kostbare inrich ting overbodig is. Er bestaat op de boerderij een dierge neeskundige controle op het vee en een medisch toezicht op het personeel. Er wordt streng voor gewaakt, dat al het vee vrij is van tuberculose. Alle koeien worden vóór hun opneming in het bedrijf getuberculineerd. Wat de melkwinning betreft, werd nauw keurig nagegaan, wat er te dien aanzien door de praktische Engelschen is gedaan, die gekomen zijn tot een geheel andere stel ling dan die welke tot nu toe gehuldigd werd. Bij dit bedrijf is men er dan van uit gegaan, dat alles zoo eenvoudig mogelijk, dus zonder eenige luxe moet geschieden, en dat elke maatregel op wetenschappelijke gegevens moet berusten. De stal is zindelijk gemaakt, doch is uiterst eenvoudig. De koeien zijn kort geknipt en schoon gewas- schen. Hoofdzaak is echter, dat al het melk gerei dagelijks in stoom wordt gesteriliseerd. Door proeven is immers voldoende be wezen, dat het gebruik van niet steriel melkgerei de voornaamste bron van infectie der melk is, waardoor een hoog bacterie- cijfer en spoedig bederf intreedt. De melk wordt direct na het melken ge koeld over een koudwater koeler tot op pl.m, 14 gr. C., waardoor de weinige micro ben, die nog in deze melk aanwezig zijn, zich niet vermenigvuldigen. Ook de koeler wordt telkens met stoom gesteriliseerd. Daarna wordt de melk in steriele flesschen getapt, die met een cartonnen schijf en een staniol capsule gesloten worden. Het bacteriologische onderzoek toonde aan, dat de aldus gewonnen melk nooit bacterie-coli bevat en dat het kiemgehalte zeer laag is. Het zal natuurlijk nog wel eenigen tijd duren vooraleer alle melk aan deze hygiëni sche eischen kan voldoen, maar waar wij op hebben willen wijzen is dit, dat, naast ge pasteuriseerde melk, het in alle geval noo dig is, dat goede rauwe melk beschikbaar is, die met modelmelk op één lijn te stellen is. En dat is mogelijk. Daarvoor is slechts noodig initiatief van één of meer veehou ders of van de directie van een melkinrich ting, en goede leiding. Wij meenen hiermede niet de melkkwestie te hebben opgelost, want het is een zeer moeilijke en voor andere beschouwingen van deskundigen verleenen wij gaarne plaatsruimte. De kwestie is te belangrijk om zonder voldoende voorlichting een besluit te nemen. Met het slot van het rapport der Com missie zal intusschen wel een ieder kunnen instemmen. Dat is de wensch, dat wordt ingesteld een permanente Melkcommissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van producenten, distribuanten en consu menten, zoomede afgevaardigden van het Gemeentebestuur, Deze Commissie zou telkenmale bij prijs- verandering den melkprijs kunnen vaststel len in gemeenschappelijk overleg, rekening houdend met de zuivelwaarde van de melk en oogenblikkelijke bijzondere plaatselijke omstandigheden. Wellicht zou deze Commissie het vraag stuk van eene meer economische distributie aan de hand van de practijk nader kunnen bestudeeren, Mattenkloppersdrama. Mej. J. G. de C. te Haarlem had altijd de gewoonte om met luid gedruisch haar kleedjes te kloppen. Dit was een doorn in het oog van een buurvrouw, en die besloot dan ook een goeden dag 'n eind aan dat heldhaftig geklop te maken. Ze trok dan ook, toen er even geklopt werd, het kleed onder de handen van de kloppende juffrouw weg. Deze werd nijdig, dat het te kloppen kleed weggetrokken was en daarom klopte zij maar op de buurvrouw los. Voor deze mishandeling met den mattenklopper hoor de mej. de C. 5 of 5 dagen tegen zich eischen. De oneerlijke vinder. De 34-jarige C. G. uit Haarlem stond te recht terzake dat hij een te Bloemendaal gevonden taschje niet heeft aangegeven en den inhoud, zijnde 10 en 2, alsmede eenig kleingeld ten eigen bate had aange wend. Het taschje had hij verbrand. Beki. zeide zoo gehandeld te hebben omdat er in de courant gestaan had, dat er twee briefjes van 10 in geweest waren. De Officier eischte wegens verduistering 1 maand ge vangenisstraf In acht nemende dat bckl, nog nooit met de justitie in aanraking was geweest, ver oordeelde de politierechter hem tot 25 boete subs. 15 dagen. Oplichting. De niet verschenen bekl. J. B., te Bever wijk, die in den loop van de vorige maand door valsche voorspiegelingen twee perso nen had opgelicht, werd overeenkomstig den eisch tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een menscheneter. Een zekere M. D. te Velseroord had op een avond, toen hij beschonken was, tegen een andere jongen gezegd.' Ik zal je neus afbijten, en de daad bij het woord voegen de, had hij hem een flinken knauw in zijn wang gegeven, zoodat het bloed er uit kwam Ter zake van mishandeling werd hij over eenkomstig den eisch tot 14 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Zijn moeder bestolen. Een 22-jarige electricien wonende te Jan Gijzenvaart stond terecht, terzake verduis tering ten nadeele van zijn moeder, die we duwe was. Zij betaalde haar belasting in termijnen van 25, door middel van den postcheque- en girodienst Haar zoon vulde de biljetten in en bracht ze weg. In de maanden Juni en Sept. van het vorige jaar had hij inplaats van 25, 15 ingevuld en naderhand op het stortingsbe wijs de 15 in 25 veranderd, zoodat zijn moe der meende, dat er J 25 betaald waren. Hoewel het feit zeer ernstig was, werd in acht genomen, dat bekl. van zijn ver diensten maar 1 gulden in de week op zak hield en de rest aan zijn moeder afdroeg. Bovendien luidden de ingekomen rapporten zeer gunstig. Overeenkomstig den eisch werd bekl. tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van 3 jaar en het onder toezicht stellen van de Ver- eeniging tot zedelijke verbetering van ge vangenen, Reismaniak. De 19-jargc A. B. stond terecht, terzake, dat hij in 1923 onrechtmatig kwitanties had geind ten bedrage van 214,— ten nadeele van de firma Sabelis, bij wie hij in dienst was. De verduisteringen pleegde hij als volgt; als bekl. kwitanties naar de Bank moest brengen, om te laten innen, dan nam hij er een willekeurig aantal uit, welke hij zelf ging ophalen. Voor dat geld ging hij tweede klasse reizen naar Den Haag, Rotterdam, of een andere plaats. In die steden had hij niets tc maken, doch hij ging er alleen naar toe, omdat hij zoo graag reisde. Het ont vreemde geld is door zijn vader vergoed. Hoe bekl. er toe gekomen is, weet hij zelf niet. Hij verdiende 65,— en betaalde daar van J 25 kostgeld, zoodat hij 40 voor zich zelf hield. Een heer van de Nat. Christ. Geheelont- houdersvereeniging had een uitvoerig rap port ingediend, waarin op voorwaardelijke gevangenisstraf werd aangedrongen. De officier wilde nog eens met het rap port meegaan, en vroeg veroordeeling tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van den tijd van 5 maanden met een proeftijd van drie jaar, en met de bijzondere bepaling dat bekl, zich zal hebben te gedragen naar de aanwij zingen van de Nationale Christelijke Geheel- onthoudersvereeniging. De politierechter veroordeelde bekl, over eenkomstig den eisch. Dc heeren mr. J. C. de Beaufort te Heem stede, A. H. Broos te Haarlem, J. A. Laan Jr. te Amsterdam, jhr. mr, L. M. Rutgers van Rozenburg te Utrecht, W. A. J, baron Schimmelpenninck van der Oye van Dui venvoorde te Voorschoten en mr, P, G. v. Tienhoven te Amsterdam, hebben zich be reid verklaard als directeur tof de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen toe te treden. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland is aanbesteed: Het onderhoud van den Zaanlandschen Communicatieweg. loopende van den Rijks straatweg Velsen—Alkmaar af naar het Assummertolhek, over den Hoogendijk, door de polders Assendelff en Westzaan, tot aan de oostzijde van de brug over de Parallel vaart nabij het station Koog Zaandijk met de zijtakken in de richting Uitgeest en in West zaan tot nabij de Westzaner Overtoom gedu rende het jaar 1924, Laagste inschrijvers: Arie Kwantes en firma B. Jansen, aannemers van grondwer ken te Velsen voor 20.180. In de week van 13 tot en met 19 April kwam te Edam 1 geval van buiktyphus voor; te Heemskerk 1 geval van diphtheritis en 1 geval van nekkramp; te Heiloo 1 geval van roodvonk te Hoorn 2 gevallen van rood vonk; te Uitgeest 3 gevallen van diphtheri tis; te Vinkeveen 1 geval van diphteri- tis en te Leiden 4 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. De leden van de Provinciale Staten zijn in een buitengewone zitting bijeengeroepen op Dinsdag 13 Mei a.s. Aan de orde zullen komen de voordrach ten van Gedeputeerde Staten, die alsnog op de puntenlijst zuilen voorkomen. Voorgesteld zal worden, de vergadering te verdagen tot Dinsdag 27 Mei, om dan over te gaan tot openbare behandeling van deze voordrachten, alsmede van de in de laatste najaarszitting onafgedaan gebleven voordracht van Gedeputeerde Staten betref fende de bemaling van den Horstermeerpol der, Notarisambt. De Minister van Justitie heeft benoemd tot lid der Staatscommissie, belast met het afnemen van het notaris examen, prof. mr, F, G. Schelema, hoog- lecraar aan de Rijks-Universiteit alhier; en tot plaatsvervangend lid prof. mr. E. M. Meijers, hoogleeraar aan de Rijks-Universi teit alhier. Notarisambt. De Minister van Justitie heeft benoemd tot secretaris der Staats commissie, belast met het afnemen van het notaris-examen, mr, F, A. M. J. Ruygrok, alhier. De laatste Ouderavond. Door de drukte van den schoonmaak en de PlechtigeH. Communie der kinderen op den volgenden dag, was de laatste Ouderavond, gegeven door den WelEerw. ZeerGel. Heer Verhagen, Professor aan 't Klein Seminarie te Heem stede niet druk bezocht, wat zeer te bejam meren viel, want de gewijde redenaar trok dezen avond vele conclusies uit 't behahdel- de van de vorige avonden. Vooral werd duidelijk uiteengezet wanneer het gezag van den opvoeder meer op den ach tergrond komt en de vrijheid der kinderen naar voren treedt m.a.w. wanneer de karak tervorming eigenlij k voltooid is 't zelfstan- digheidsgevoel voldoende' ontwikkeld. In gevoelvolle woorden bedankte de Voor zitter den leider der Ouderavonden en ver klaarde, dat de lessen van den Professor ze ker groot nut zouden stichten in onze Pa rochie, hetgeen de aanwezigen met een krach tig applaus onderstreepten. Voordracht. Door B. en W. is uit het zestal sollicitanten voor onderwijzer met akte wiskunde aan de U.L.O.-school alhier de volgende voordracht opgemaakt 1. de heer Kamminga, onderwijzer te Maarssen (H-) 2. H. Wijnholt, onderwijzer aan de U.L.O.- school te Bellingwolde (Gr.) Percentage Hoofdelijke Omslag B. en W. meenen, dat het percentage hoofde lijke omslag dienst '2425 evenals verleden jaar 7 moet bedragen en leggen tot nadere verklaring de volgende rekening van den Ge meenteraad over Over de maanden Januari tot en met Maart van dit jaar is ontvangen van den dienst 19231924 een bedrag van f29310. Als restant van den dienst '22'23 wordt deze maand nog ontvangen f 17.756.74, zoodat in 1924 tot heden mag gerekend wor den op f 47.066.74. Op de begrooting voor 1924 is geraamd een bedrag van f 89,000, terwijl een deel van het batig saldo 1923 is geraamd op f 9500, welk bedrag evenwel niet gereserveerd kan worden, maar door de belasting opgebracht moet worden, zoodat belasting eigenlijk stijgt tot 98.500. Ontvangen is reeds 47.066.74, zoodat het verschil, zijnde 51.433.26, gevonden moet worden uit het belastingjaar 19241925. Van het belastingjaar '24'25 ontvangt de gemeente van 't Rijk 6 uitkeeringen a 10% van het totaal. Om nu nog 51.433.26 te kunnen ontvangen, moet iedere uitkeering ƒ8.572.21 groot zijn en zal dus in '24'25 aan inkomstenbelasting geheven worden een be drag van 85.722.10. Volgens berekening is 1% belastingopbrengst 14000 men zou dus kunnen volstaan met 6.123%. Teneinde ech ter zekerheid te hebben, dat de opbrengst door oninbare posten niet te weinig zal be dragen, stellen B. en W voor het percentage vast te stellen op 7. Burgerl. Stand. Geboren Margretha Gerarda, d. v. M. Gravesteijn en van G. Veken. Gehuwd S. Duin en A. Blank. Overleden Nellie Greta van Dijk, oud 6 j., d, v. J. v. Dijk en A. Franzen. Gouden huwelijksfeest. Dinsdag 6 Mei a.s. hopen der heer C. B. A. Woltering en zijn echtgenoote, mej. WolteringSmit, den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. De heer Woltring is thans de oudste inwoner van ons dorp. Ruim 48 jaar was de heer Wolte ring veldwachter over Jan Gijzenvaart, Sant poort en Driehuis. Voor dien tijd was hij militair, eerst in Holland en toen in Ned.- Indië, alwaar hij 13 jaar heeft doorgebracht en den rang van sergeant-majoor behaalde. Het zal het echtpaar dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Opgaaf Burg. stand. Ondertrouwd: N. Koelewijn en M. G. Spruijt. P, van Gel dorp en C. M. A. van Schagen. J. J van Duin en C M, Thorborg. L, P. Houniet en E. Stevenhaagen, Getrouwd: D. Groenendaal en J, Reitsma, Overleden: H, Bensma-n, 77 j. I n I Z, D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een verguld zilveren eere-medaille beschik baar gesteld ten behoeve van de Hamit. De Commissaris van politie te Alphen aan den Rijn waarschuwt niet in handelsrelaties te treden met Joh. Krumpelman, koopman, wonende te Alphen aan den Rijn, Juliana- straat 74, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. De Commissaris van politie te Alkmaar geeft aan belanghebbenden in overweging de noodige omzichtigheid te betrachten bij het in relatie treden met Willem de Graaf, geboren te Barsingerhorn, 26 Maart 1896, bouwkundig opzichter, thans vermoedelijk verblijvende te Amsterdam. Bedoeld per soon schijnt gedurende den laatsten tijd fles- schentrekkerspraktijken uit te oefenen. Bij Kon. Besluit van 23 April, is met ingang van 1 Mei a.s., op zijn aanvraag, eervol ont slag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein J. J. de Man, van het 10de re giment infanterie en is hij benoemd tot reserve-kapitein bij het 22ste regiment inf Geboren: 24 April, d, van E. J, Kuijper- Toeset. Overleden: 23 April. F. A. Caron, 72 j., Olieslagerslaan. Het motor-ongeluk op den Heerenweg. In het bericht omtrent het motorongeluk op den Heerenweg, stond abusievelijk ver meld, dat de auto links van den weg reed. Dit is niet juist. De auto reed links van den vluchtheuvel. Verkooping. In hotel van Rëe had Don derdagavond 24 April de verkooping plaats van drie Heerenhuizen met erven en tuinen aan de Schouwbroekerstraat 3, 5 en 7 te Heemstede. Kooper van de drie perceelen werd de heer P. Zwaai te Haarlem, voor 30.600. Wie vermist een damestasch? De in specteur van politie te Heemstede, verzoekt dengene, die een imitatie schildpadlederen damestasch, o.m. inhoudende een kleine di to portemonnaie, spiegeltje en een witten zakdoek, met geborduurde A. vermist, tus- schen 5 en 10 April j.l. of van wie een der gelijke tasch in dat tijdvak is ontvreemd, daarvan kennis te willen geven aan. zijn bu reau. Vr. van mej. B. lederen dag reizende, kom ik uit de richting Alkmaar en dan is de papierfabriek te Velsen aan den linker kant van de coupé, 's Avonds komende uit Haarlem en ook over Beverwijk gaande, dan is de fabriek rechts. Hoe kan dat? Nu is niet de vraag links of rechts, maar het is een feit, dat wij de fabriek aan den eenen kant en dan aan den anderen kant zien en steeds aan den perronkant van Velsen zittend. Antw. Het schijnt een raar geval te zijn. Wij hebben aan de directie der Papierf- briek gevraagd of zij des avonds de fabriek soms aan den anderen kant van de spoor baan zet. Zij verzekerde ons dat dit niet het geval is en zij ook geen reden had te veronderstellen aan spoken te denken, die de fabriek zouden verplaatsen. Het moet dus wel aan u liggen en dat gelooven wij ook. Indien u eens probeert om immer in één richting te reizen, door door b.v. steeds uw neus naar de richting Haarlem te houden, dan zult u wel tot de conclusie komen, dat de fabriek niet hekkespringt, maar aan denzelfden kant blijft staan. Over dat perron in Velsen zullen de beambten u gaarne inlichten. Vr. Vóór sluitingsuur der zaak zijn nog cliënten aanwezig, die bediend wenschen te worden Is bet geoorloofd, deze cliënten tc be dienen, óók al is het sluitingsuur over schreden en de zaak gesloten en deur op slot, of moet de zaak op sluitingsuur „ont ruimd" zijn? Antw,: Na 8 uur des avonds mogen klan ten niet meer geholpen worden. De win kelbedienden mogen een kwartier na het sluitingsuur nog in den winkel verblijven. Volgens de letter der wet mogen dus, klan ten, die vóór 8 uur den winkel binnenko men, slechts tot 8 uur geholpen worden, uitgezonderd barbiers- en kapperssalons, waar de klanten tot kwart over 8 mogen geholpen worden. Vr.: Wat wordt als grondslag genomen bij de berekening der personeele belasting? Antw.: Huurwaarde, meubilair, dienstbo den, paarden, motorrijtuigen, biljarten, plei- ziervaartuigen. Vr.: Ik heb eenigen tijd geleden een huisje gekocht, waarvan de grond op erfpacht staat. Ben ik nu verplicht om van dien grond nog alle jaren erfpacht te betalen aan den- gene, waar ik het huisje van gekocht heb? Antw.; Wanneer u den grond in erfpacht hebt, moet u daarvoor jaarlijks een erfpachts canon betalen. Deze canon zal echter wel niet aan den eigenaar moeten worden be taald, maar san de gemeente, aan wie de grond behoort. Vr.: Ik woon in een huurhuis, waarvan de huur 4,50 per week is. Nu kreeg ik een aanslagbiljet van de personeele belasting; huurwaarde 9,60, Hoe wordt dat berekend? Et gaat af voor 3 kinderen 4,03, blijft 5,57. Er komt bij 3,90 aan opcenten, dus totaal 9,47. Is dat juist? Antw.: De aanslag in de personeele be lasting worden berekend volgens de buur. Van de belastbare huurwaarde wordt 8 pet. geëeischt. Belastbare huurwaarde verkrijgt u, door van den jaarlijkschen huurprijs (deze prijs wordt op de juiste huurwaarde geschat, wanneer de feitelijke huurwaarde niet be hoeft te worden betaald) af te trekken voor jaarlijkschen huurprijs af te trekken voor Schoten (stadsgedeelte) 85. Voor kinderen wordt een vermindering toegestaan, naar gelang de gemeente, waarin u woont en de huurwaarde van het huis. Uw aanslag is juist. Vr.: Kunt u mij een afdoend midel opgeven om petroleumvlekken uit een vloerkleed te verwijderen? Antw.: De plek met krijt of magnesia bedekken en dan drenken roet benzine. Dit een paar maal herhalen. Intusschen is de petroleum vluchtig en zal dan vanzelf ver dwijnen, Nog kunt u het probeeren door de vlek te wrijven met een schoone lap, be vochtigd met aether, Vr.: Mag een kind, dat dit jaar 12 jaar wordt, de school verlaten, wanneer het de 6de klasse doorloopen heeft. Of moet het het 7de leerjaar ook doorloopen? Antw.: Geen kind is vrij van leerplicht, indien het niet o.m. 7 jaren leerling eener lagere school is geweest, dus ook, indien de school slechts 6 leerjaren omvat. Dit is de regeling, die nog voorloopig geldt. De Minister heett echter gezegd, 'dat de leerplicht tot 6 lerjaren zal worden terug gebracht. De regeering omvergeworpen. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat de voormalige premier van New-Foundland, Sir Richard Squires, in hechtenis was ge nomen onder beschuldiging gelden uit de staatskas te hebben ontvreemd. Deze arrestatie heeft tot ernstige protes ten aanleiding gegeven. Zelfs zijn twee le den uit dc regeeirng getreden om Sir Ri chard te steunen. En de oppositie zicht de gelegenheid om de regeering van Warren omver te werpen. lit een Reuter-telegram uit St. John's blijkt dat het haar is gelukt, een motie van wantrouwen in de regeering is met 16 tegen 15 stemmen aangenomen. WIERDEN, 25 April. Gistermiddag had op den straatweg tusschen Rijssen en Wier den een ernstig auto-ongeluk paats. Iemand, komende uit de richting Deventer, reed met zijn auto, waarin waren gezeten zijn echtgenoote en 2 zoontjes, in volle vaart tegen een boom. De schok was zóó hevig, dat de boom gespleten werd en de auto totaal werd vernield. De bestuurder en zijn echtgenoote en een der kinderen bekwamen ernstige worden. Per auto wer den zij naar Wierden vervoerd, waar dr. Beens hulp verleende. BERLIJN, 25 April. Volgens een tele gram uit Washington zijn zeer vooraan staande personen van het ministerie van financiën van oordeel, dat het onderbren gen van de voorgenomen Duitsche leening in de Vereenigde Staten gemakkelijk zal kunnen plaats hebben. De bankiers zullen dc regeerinb raadplegen en het is zeker, dat deze haar toestemming zal geven, LONDEN, 25 April. De Daily Telegraph meldt, dat Macdonald deze week in zijn kiesdistrict een rede zal houden, waarin hij zich voornamelijk met e jongste rede van president Coolidge in zake de regeling van de Europeesche vraagstukken zal bezig houden. PARIJS, 25 April. De president der Kamer, Raoul Perrin, zal op aandringen van zijn politieke vrienden, zich weer candidaat laten stellen voor de a. s. verkiezingen. De directie van de Zweedsche staats spoorwegen heeft een verkeersbureau ge opend te Amsterdam, dat onder leiding staat van den directeur Louis Hannes. Vol gens berichten in de pers, ligt het in het voornemen, ook verkeersbureaux te openen te Rome en Praag. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is te Arasterdam een Rubber-Handel Mij. opgericht met een kapitaal, groot VA mil- lioen, waar er naast Nederlandscbe, zoowel Engelsche als Amerikaansche belangen zij» vertegenwoordigd. Vr. Ik heb twee kinderen, die op de St, niwrtuuu n ,n- Lucia-sebool te Schoten gaam De eerste zit - AMSTERDAM, 25 April. De 40-,angi in de 6e klas, waarvoor ik een schoolgeld aanslag van 19.17 heb ontvangen, reeds ontvangen 9.85, De 2de zit in de 4e klas. De aanslag is 15.33; reeds ontvangen 8.20, Hoe hoog is nu het schoolgeld per week gerekend, want er is geregeld school geld betaald? Antw. In het nummer N. H. Ct. van 11 April hebben wij een staat opgenomen, waarin u kunt zien wat u aan schoolgeld moet betalen. Dat houdt verband met uw aanslag. Wij drukten het tarief voor onze abonné s in Schoten af en hebben onder vonden dat dit zeer op prijs werd ge steld, ook door niet-abonné's. In dit tarief kunt u zien of u te veel betaalt. Wij kun nen dat niet nagaap omdat u niet opgeeft tegen hoeveel u bent aangeslagen. Het door u betaalde schoolgeld loopt van 1 Januari 1922 tot 31 Augustus 1923, dus over ongeveer 87 weken. U kunt met deze gegevens dus het gemiddelde schoolgeld uitrekenen. Voor het eerste kind is hét ongeveer 22 cent per week gemiddeld; voor het tweede tusschen 17 en 18 cent. Vr.: Kunt u mij zeggen waar de Hon- gaarsche priester Dr. Knebel Miklós zich bevind? Is hij ook te spreken voor particu lieren? Zoo ja, op welke tijd? Antw.; St. Andreasgesticht te Utrecht, LEES ZEKER bouwondernemer J, H, W., vroeger directeur der bouwmaatschappij „Goedkoop wonen te Hilversum, die voor de Amsterdamscho Rechtbank terecht heeft gestaan, ter zake van meineed, gepleegd bij het afleggen van een verklaring voor het Kantongerecht te Hilversum, met betrekking tot het holmaken der fundeering, is heden vrijgesproken, op grond van de overweging, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd is. Het O.M. had VA jaar gevangenisstraf geëischt. Men seint ons uit den Haag: Wij vernemen dat het verkeersvliegtuig van de Koninklijke Nederlandsche Lucui vaart Maatschappij Donderdagavond uit Engeland naar ons land vertrokken met twee passagiers hier te lande niet is aange komen, Vrijdagochtend zijn drie vliegtuigen van den Marine-luchtvaartdienst en een torpedoboot uitgezonden voor onderzoek, MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: iets flauwer. Ben Spoor, de Chief Government Whip, heeft in een rede tc Bishop, Auckland Lloyd George kort en bondig van ontwoord ge diend op diens uitval dat de arbeidersre geering een vijandige houding tegen de li beralen zou aannemen. Dit is niet waar, zeide Spoor, de regeering is juist verheugd de medewerking te hebben van alle leden van het Lagerhuis, die bereid zijn met haar op te trekken langs opbouwenden weg in nationale en rijksaangelegenheden. De li berale partii is hopeloos verdeeld, en toe vallig staat het kleinste gedeelte aan de zijde van Lloyd George! Dit moge een ver klaring voor diens prikkelbaarheid ziia, V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 901/10 90 6% Nederland 1923 963/g 963/g VA Nederland 1917 793/4 793/4 7% N.-I. 1921 A 10013/jg 10013/ 83/4 83/4 Oude Vaart 85 85 dito Gem. Eigendom 701/a 70 Mij. „Nederland" 139 Scheepvaart-Unie 1181/a 118 Rotterd Lloyd 118 1391/a 135 69 69 263/4 H. V. A. 4771/4 4751/a 3561/4 Jurgens gew. >61/2 551/2 Koloniale Bank 1951/a 1931/a 1311/2 1361/a Cert. Handel Mij. 1347/8 1341/2 1353/4 1351/3 943/4 Geconsolideerde 198 4471/2 443 105 1041/3 113/8 1843/4 182 187 182 Comp. Merc. Arg, 241/a 25 114 3881/0 386 2943/4 293 Deli Batavia 3341/2 3341/a Arasterdam Rubber 1441/4 145 Serbadjadi 2041/2 109 109 1231/g 123 Dordtsche Petr. 423 421 583/4 583/4 142 141 79 167/g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2