Amsterdamsche kout. feuilleton. De prooi van den Gier. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Zaterdag 26 April 1924 De rapporten der experten in de Commissie van Herstel. Het bezoek van Theunis en Hymans aan Parijs en Londen. De Engelsche conservatieven bereiden zich tegen Juni op algemeene verkiezingen voor. De mislukte conferentie inzake de Ulstersche grenskwestie. Onder de Radio-berichtenEngeland's standpunt tegenover de deskun digen-rapporten en zijn houding jegens Duitschland. De rapporten aan vaard door Engeland, Frankrijk en België. GEM, 3UITENL. BERICHTEN. De rapporten der deskundigen. Liberalen en arbeiders in Engeland. Zware branden. MARKTNIEUWS. Visscherij. Speciale correspondentie voor de „Nieuwe Haarlemsche Courant". (Nadruk verboden). Tentoonstellingen. Weinig attracties voor vreemdelingen. De burgemeester van Rot terdam. - Dure krentenbrood jes. Het straatverkeer. De burgemeester van Rotterdam is iemand die op conscientieuse, zij 't dan ook een bizondere wijze (die misschien niet bij per sonen van elke richting in den smaak zal .Vallen!) zijn taak opvat. Wij hebben 't gelezen in het verslag van de ,,N. Rotterd. Crt", be treffende de opening van het danspaleis van den heer Reese op den Coolsingel. Z.Ed. Achtb. was zelf tegenwoordig en verklaarde inrichtingen als deze te zijn een behoefte voor den bloei der stad. Z.i. mag niets nage laten worden in de eerste plaats om de stad- genooten thuis te houden, zoodat zij niet naar Antwerpen en Brussel behoeven te gaan omdat zij hier iets missen, maar ook om den vreemdelingen het verblijf zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken. Persoonlijk had hij daarom het publieke leven onder zocht, moest verklaren dat zijn stad wel ecnige goede eethuizen telde, maar vond de amusement-attracties te poover. De burgemeester van Amsterdam denkt er zooals men weet heel anders over. Zijn Calvinistische, strenge levensopvatting ziet in véle zaken „zonde en schuld," die door anderen, laten we zeggen eenigszins luch tiger worden opgevat. Hij zal zeker door zijn aanwezigheid een dansgelegenheid al is ze chic en duur niet mee helpen openen er. we weten hoe hij zelfs „lijdelijk verzet' pleegt in zake den wensch van de meerder heid der Raadsleden tot opheffing van het dansverbod. Nu moet ik er onmiddellijk bij voegen dat ik die dans-geschichte zeer op geblazen vind van de zijde der voorstanders: ik geloof 'och dat omdat in een paar café's gedanst mag worden, één vreemdeling hier naar toe zou komen, noch dat de Midden stand, als het nieuwtje er af is, er eenig blijvend voordeel van zal hebben. Als ze vreemdelingen en zelfs Nederlanders uit andere provincies in beduidende getallen zouden willen trekken, zouden we heel wat anders moeten aanbieden: Een tentoonstel ling, een echte wereldtentoonstelling, niet over 't IJ. maar op de onbebouwde terrei nen van plan Zuid. Nederland als neutraal land, dat in den oorlog met alle naties goede vriendjes is gebleven, was daarvoor het aan gewezen land. Stel u voor dat de neutrali teit van België niet was geschonden, gelooft v. dan maar gerust, dat de wereldtentoon stelling te Brussel er al was! Maar me dunkt, zal iemand misschien zeg gen, die het leven in de hoofdstad het best uil de advertenties kent, u hebt toch aan tentoonstellingen in Amsterdam geen gebrek. Terwijl we in de annonces allerlei schitte rends lezen van de „Recla", wordt er al rcuzenreclame gemaakt voor de „Taba Les expositions se suivent et se ressem- blent. Zonder op de Taba vooruit te loopen wat men nog niet kent mag men niet vcr- oordeelenmogen we zeggen dat in 't alge meen in 't Paleis voor Volksvlijt slechts parodieën op tentoonstellingen worden ge organiseerd. Men vergete niet dat de ruimte, waarover men beschikt de tentoonstel lingszaal hoogstens voldoende is voor een belangrijke afdeeling van een werkelijke ten toonstelling. Heft men er dus een gewone entreé, dan is deze altijd te hoog voor het geen wordt geboden. Maar men moet ze heffen, anders hadden de ondernemers geen kans uit hun kosten te komen. In veel ge vallen is het bezoek daarom bedroevend, de een raadt den ander af er heen te gaan, het tegenovergestelde dus van een loopende reclame. Zeer als gevolg daarvan acht een en kunstenaars het niet loonend kosten te groot deel onzer industrieëlen, kooplieden maken om mee te doen. Het zijn altijd de zelfde groote adverteerders die puur om reclame een „stand" hebben op elke Paleis- tentoonstelling, onverschillig of ze Recla, Papa, Mama of Dada heet. Al heeft de in zending ook absoluut niets te maken met het z.g. doel der tentoonstelling, ze wordt vast niet geweigerd, als er maar betaald wordt. Zelfs Waterlooplein-kooplieden, die u een prulletje trachten aan te smeren, zijn welkom. De „attracties" bestaan in hoofd zaak uit het eenige cabaret, waar dezelfde variété-menschen, die we overal kunnen hooren, optreden. U begrijpt nu zeker wel v;aarom ik niets over de „Recla" heb ge schreven, zonder daarom te beweren dat ze minder was dan de andere Paleis-tentoon- stelling-Parodieën. Het ligt, geloof ik wel, op den weg van den Amsterdamschen kouter van de „Nieuwe Haarl. Courant" op de fouten te wijzen, die ten opzichte van vreemdelingen-attracties aan de hoofdstad kleven. Ons Restaurant-wezen is nog niet dat er zijn wel eenige goede eethuizen, maar die liggen een weinig ver scholen. Vele zijn te duur in verhouding tot hetgeen ze geven. Ook sommige lunchrooms. Betaalde ik heden in een lunchroom in de Kalverstraat nog niet 25 ets. voor een kren tenbroodje met een schraapseltje boter! Ik zou haast in de verleiding komen den vollen naam van die lunchroom te noemen, want om den vreemdeling, die er in vliegt is 't toch feitelijk een blamage voor onze stad. Waar we nog altijd naar zoekende zijn, dat is een goede verkeersregeling. Over 't algemeen is Amsterdam niet zoo druk, maar er zijn punten (ik spreek van overdag) waar het levensgevaarlijk is om over te steken. Voor trams en auto's kan men zich hoeden: Men kan wachten tot de weg vrij is. Voor fietsen is dit uitgesloten. De Leidsche- straat bijv. is op de drukke uren op geen enkel punt 'n minuut fiets-vrij. Raadslid Gul den heeft indertijd de wenschelijkheid uitge sproken van een absoluut fietsverbod voor bepaalde uren in de geheele binnenstad. Dat gaat natuurlijk niet. Maar wel zou het nood zakelijk zijn dan in die drukste straten het fietsen te verbieden, terwijl bovendien, ge lijk ook in 't buitenland geschiedt, de ver keersagent meer gebruik moest maken de file van voertuigen een oogenblik stop te zetten, ten einde den voetgangers gelegen heid te geven te passeeren. Dat zijn slechts enkele punten, die ik in overweging geef om onze stad aantrekkelijker te maken voor den vreemdeling. en voor onszelf. H. HENNING Jr. I uttë^tSmd De rapporten der deskun digen. Men is het nog niet eens omtrent de proce dure thans verder ten opzichte van de rappor ten der deskundigen te volgen. Nadat de brief van Poincaré aan Barthou, naar men weet tot veel commentaar heeft aanleiding gegeven, wordt thans weer gemeld, dat deze brief er slechts een was uit de vele door Poin caré aan Barthou in diens qualiteit van Fran- schen gedelegeerde geschreven en dat t of- ficieele antwoord aan de C. v. H. nog verzon den moet worden. Hoewel de tekst van dit laatste nog nietjbekendj is, verwacht men, dat het een nadere uiteenzetting bevatten zal van Poincaré's opvatting, dat het rapport slechts een schets vormt, die nu op twee wij zen nader moet worden uitgewerkt door de C. v. H., voor zoover het de technische quaesT tiès 'betreft, en door de gezamenlijke regee ringen, voorzoover het politieke quaesties betreft. In de C. v. H., die gistermorgen met of ficieuze besprekingen begon, in afwachting dat alle antwoorden der regeenngen zullen zijn binnengekomen, zal de vraag hoe de rap porten der deskundigen behooren te worden aangevuld, thans allereerst een punt van be spreking uitmaken. Men verwacht er verschil van meening met de Engelschen afgevaar digde Bradbury, die de opvatting zal verde digen, dat het onnoodig is nu al dadelijk mid delen te beramen om ontduiking van zijn ver- plichtingen door Duitschland tegen te gaan en dat het beter is thans maar terstond den datum te bepalen waarop het plan der des kundigen toegepast zal worden. In afwach ting daarvan acht men besprekingen tusschen de regeeringen nog voorbarig en dit wordt met eenigen nadruk in de pers gezegd ten aanzien van de komst van Theunis en Hy mans te Parijs, wien echter natuurlijk officieel geantwoord is, dat zij zeer welkom zijn. Men schijnt te Parijs in sommige kringen bevreesd voor verlokkende voortellen van Engelsche zijde aan België, omdat het Bel gische deel der .schadevergoedingen het eerst betaald moet worden, zoodat België verder geen belang meer bij het vraagstuk hebben zal, zoodra een algemeen systeem van beta ling slaagt. Dit doet Pertinax eenige vrees uiten voor het bezoek, dat beide Belgische ministers na Parijs aan Londen zullen bren gen en nog eens de waarschuwing uitspreken dat de panden toch niet moeten worden los gelaten voor men zeker is, dat t plan der ex perts slagen zal. Elke andere opvatting zou Brussel van Parijs scheiden, voegt hij er waarschuwend bij. In tusschen komt gedeeltelijk onder in vloed van de betoogen van links, dat de rap porten der deskundigen Frankrijk minder geven dan de vroegere plannen zooals het voorstel-Bonar Law, zoodat er met de Rhur- bezetting niets is gewonnen, rechts steeds steeds meer verzet tegen de rapporten der deskundigen tot uiting. Büré schrijft er in' de „Éclair" van, dat indien het eerste rapport niet de noodige wijzigingen ondergaat, het de nederlaag van Frankrijk voltrekken zal. Saint Brice in het „Journal" herhaalt dat het slechts een schets is, die alleen waarde kan krijgen wanneer zij gecompleteerd wordt door een volledig en welomlijnd realisatieplan en dan nog pas wanneer dit door de Duitschers met den oprechten wensch tot uitvoering is aanvaard. Daarom moet men vooreerst de C.v.H. daaraan rustig laten werken. Daar naast is noodig, dat de regeeringen met haar onderhandelingen beginnen omtrent even- tueele sancties, een overgangsregime in het bezette gebied en het verband tusschen de Duitsche en de geallieerde schulden en Pertinax betreurt, dat MacDonald zich tot dusver aan pogingen van Fransche en Belgische zijde, daarover door tusschenkomst van de gezanten te Londen te beginnen, heeft onttrokken. Een en ander wijst er op, dat voorloopig omtrent de plannen der deskundigen en de wijze van toepassing tusschen de voornaam ste geallieerden nog volstrekt geen overeen stemming verkregen is. In Engeland toch verkie- kiezingen aanstaande? De heer Ramsay MacDonald heeft in zijn de vorige week te York gehouden rede de opmerking gemaakt, dat hij het nut er niet van inzag, in de komende twee of drie jaar het land lastig te vallen met nieuwe verkie zingen, en het doen voorkomen, alsof het vaststond, dat hij gedurende deze periode geen parlementaire nederlaag te duchten had. In het liberale kamp heeft deze uitla ting aanleiding gegeven tot schampere en agressieve klachten over de houding, tot nog toe door de arbeiders aangenomen, die in het Lagerhuis wel den steun der liberalen aanvaardden, doch weigerden, met de libe- a en tot een of anderen vorm van samen werking te komen, en in de kiesdistricten zelfs een vijandige houding tegenover hen aannamen. In deze klachten, in het bijzon der in de rede, begin dezer week door Lloyd George te Llanfairfechan in Wales gehou den, zag men zelfs een bedekt dreigement aan het adres der Arbeidersregeering, haar omver te zullen werpen, zoo zij niet spoedig van houding veranderde en den liberalen de eer gaf, waarop zij aanspraak meenen te kunnen maken. Mag men intusschen de „Manchester Guardian" gelooven, dan be staat er in sommige liberale kringen de mee ning, dat men in MacDonalds schildering van de toekomst een aanwijzing heeft te zien, dat „de positie in de toekomst niet zoo eenzijdig zal zijn als op het oogenblik het geval is in de betrekkingen tusschen libera len en arbeiders." Met andere woorden er zou sprake zijn van de bereidwilligheid der Arbeidersregeering om een vast accoord met de liberalen aan te gaan. De conservatieven evenwel gelooven hier van niets en hebben den indruk, dat in Juni nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, waarop zij zich dan ook reeds zouden voor bereiden. In hoeverre deze indruk juist is, zal nog wel nader blijken, doch opmerking verdient, dat ook de Arbeiderspartij zelf, tot ergernis van de liberalen vooral, hard werkt aan de uitbreiding van haar organi satie in de kiesdistricten, waaruit zou kun nen worden geconcludeerd, dat ook zij wenscht voorbereid te zijn op een gebeurlijk heid, die haar zou nopen, een beroep op het kiezerscorps te doen. De grenskwestie van Ulster. De conferentie, die te Londen is bijeen gekomen ter regeling van de grenzen tusschen Noord- en Zuid-Ierland is blijkens een Reutertelegram mislukt. De bijeenkomst, waaraan vertegenwoordigers van de Britsche regeering de minister van koloniën, Tho mas, was voorzitter en van Zuid- en Noord Ierland deelnamen, is gesloten zonder dat er overeenstemming werd bereikt. Men weet dat de Iersche Vrijstaat Zuid-Ierland aanspraak maakt op deelen van Ulster, in het bijzonder de graafschap pen Tyrone en Fermanagh, waar de meerder heid van de bevolking naar afkomst en gods dienst meer bij den Vrijstaat dan bij Ulster behoort. Maar de regeering van Noord-Ier- land wil van zulk een vermindering van haar gebied niet weten. In de Britsch-Iersche overeenkomst, die tot de vorming van den Vrijstaat leidde, werd bepaald dat een/grensregeling tusschen Noord en Zuid zou geschieden door een commissie, waarin zoowel de beide Iersche als de Britsche regeeringen zouden zijn verte genwoordigd. De Ulstersche regeering echter weigerde aan de uitvoering dier bepaling mede te doen. Zij staat op het standpunt dat zij met deze overeenkomst tusschen de Britse! e regeering en de Sinn Feiners niets heeft te maken en dat een grensregeling on noodig is. De grenzen van Ulster, of liever van de zes graafschappen, die nu Noord- Ierland vormen, zijn er van ouds en zoo goed als er in Zuid-Ierland een pre testa itsc e minderheid is die nu aan den Vrijstaat is onderworpen, moeten del katholle ke nationa listen in Ulster zich er maar in schikken, dat ze onder de regeering van Noord-Ierland staan. Het geschil hangt al lang en het ernstige hiervan is, dat de huidige toestand het ge vaar met zich brengt van grensconflicten, die de zoo gewenschte goede verstandhou ding tusschen Noord- en Zuid belemmeren. Eenigszins grappig is het hierbij op te mer ken, dat de beide strijdende partijen, de Vrijstaatsche en Ulstersche regeeringen, nu het om eigen belang gaat, het met hun be ginselen op een accoordje gooien. Want de Vrijstaat, die altijd beweert dat Groot-Brit- tannië geen recht heeft zich in Iersche aan gelegenheden te mengen, staat nu op de achterste beenen omdat de Britsche regee ring in deze grensquaestie niet ingrijpt. En de Noord-Iersche regeering, die tegen het Britsch-Iersche verdrag is, omdat ze meent dat het parlement in Westminster het op perste gezag in Ierland moet behouden, verklaart met Zuid-Ierland zelf wel een regeling over de grensquaestie te willen ma ken, maar zich niet te willen onderwerpen aan de beslissingen van de Londensche re geering. Zuid-Ierland eischt volgens het verdrag een regeling van de grensquaestie, waartoe de andere verdragsluitende partij, de Brit sche regeering, zich verbond. Noord-Ierland echter erkent in dit geval de Britsche regee ring niet als partij en wil zijn eigen boontjes doppen. De Ulstersche premier, sir James Craig, weigerde dus in de door het Verdrag be doelde grenscommissie een lid te benoemen. En in de nieuwe conferentie te Londen blijkt dit verzet niet te zijn gebroken. Wat de Britsche regeering thans zal gaan doen en hoe zij aan den tegenstand van Ulster tegen de uitvoering van een bepaling in het Britsch-Iersche verdrag een einde zal maken en zal kunnen maken, moet worden afgewacht. Gemakkelijk is haar positie in dezen zeker niet. EEN VERKIEZINGSREDE VAN BRIAND. In een verkiezingsvergadering te Nantes het woord voerend, legde Briand den nadruk op de noodzakelijkheid, dat de verkiezingen leiden tot de republiek, waarbij hij er aan herinnerde, dat de tradities van Frankrijk de tradities der revolutie zijn. Aldus zal voor goed een eind kunnen worden gemaakt aan de Duitsche aantijgingen, dat Frankrijk im perialistisch is en naar een militaire hege monie streeft. Briand kwam er tegen op, dat hij zich tegen Poincaré verzet had naar aanlei ding van de bezetting van het Ruhrgebied en herinnerde aan zijn verklaringen ten tijde der bezetting, dat het de plicht der republi keinen was zich om de vlag te scharen. Hij voegde er bij, dat hij onder deze omstandig heden dezelfde voorzorgsmaatregelen zou hebben genomen als Poincaré. Evenals deze is hij bezorgd voor de veiligheid van Frank rijk en voor het behoud van den vrede. Hij besloot met te zeggen, dat hij niet steeds de fiscale politiek goedkeurde, zonder dat hij daarom moest worden aangemerkt als een onverzoenlijk tegenstander van Poincaré. DE GRIEKSCHE REPUBLIEK OOK DOOR ENGELAND ERKEND. De Britsche gezant gaf de Grieksche re geering kennis van de erkenning der repu bliek door Engeland. DE 1 MEI-VIERING IN SPANJE VER BODEN. Het Spaansche directorium heeft een ar- beidersbetooging op 1 Mei verboden. DE EXCESSEN DER FAS CISTEN Uit Pisa wordt aan de „Tribunia" gemeld, dat naar aanleiding van den moord op den voorzitter der afdeeling Pisa van den typo grafenbond en andere ernstige feiten, die zich të Pisa hebben voorgedaan kort na de ver kiezingen, verscheiden personen, die aan het hoofd staan der fascistische organisaties in de provincie en die hooggeplaatste posities be- kleeden, gearresteerd zijn. Onder hen is de voorzitter van den provincialen raad van Pisa, Morghen, die tevens secretaris is van de pro vinciale federatie der fascisten. De prefect van Pisa is wegens ongeschiktheid ter be schikking gesteld. Het gerucht wil, dat hij wegens zedelijke medeplichtigheid zal wor den vervolgd. DE STRIJD ONDER DE BOLSJEWIS TISCHE LEIDERS. De officieele „Ekonom. Zjiznj", het orgaan van Dzierzynski zelf, brengt het bericht dat Dzierzynski „ziek" is geworden. Dzierzynski was de gevreesde man in Rusland, omdat hij jarenlang aan het hoofd van de Tsjeka en Gpoe (geheime politieke politie) stond en over een goed georganiseerd politieleger be schikte. Tijdens de laatste „discussies", d. w. z. den strijd om de macht tusschen Trots ky en het Politbureau, werd in Rusland open lijk gezegd, dat de overwinning die partij zal behalen, welke Dzierzynski aan haar kant zal hebben. Een poos was de houding van Dzierzynski niet zeker, maar ten slotte koos hij partij voor het Politbureau. Intusschen scheen het Politbureau zich niet op zijn gemak te zijn gaan voelen, zoo dra Dzierzynski deze macht in handen had. Om hem minder gevaarlijk te maken gaf men hem bij de verkiezing van Rykow diens departement in ruil, waarvoor hij een gedeelte van zijn andere functies moest afstaan. Nu echter vonden de regeerders een gelegenheid om hem uit de hoofdstad te verwijderen. De aanleiding hiertoe gaf het volgende feit. Het Politbureau heeft nl. besloten de reserve kapitalen van de industrie op te eischen en daarmede het begrootingstekort te dekken, welke anders de valuta-hervorming tot een mislukking dreigt te maken. Dzierzynski heeft er zich tegen verzet en werd gedwongen ziek te worden en naar het zuiden te vertrek ken. In zijn afwezigheid zal het beheer van de Gpoe, de bron van zijn macht uitgeoefend worden door Unschlicht een vertrouwensman van het Politbureau. LONDEN, 25 April. Het antwoord van de Engelsche regeering op de nota van de Commissie van Herstel aan de geallieerde regeeringen betreffende het plan der des kundigen zal waarschijnlijk vandaag worden ingeleverd. Naar letter en geest za! het, naar wordt vernomen, geheel overeenstemmen met Ramsay Mac Donalds verklaring in het Lagerhuis, waarbij de premier mededeelde, dat de regeering bereid was het plan in zijn geheel te ondersteunen, mits alle andere betrokken partijen bereid zijn hetzelfde te doen. LONDEN, 25 April. Het blijkt dat de redevoering, die Ramsay Mac Donald te York heeft gehouden, in het buitenland op eenigszins onvolledige verslagen is beoor deeld, in het bijzonder met betrekking tot zijn houding ten aanzien van de sancties en het stellen van vertrouwen in Duitsch- land's goede trouw. De premier zeide in één belangrijke passage: „Laat ons tot Duitsch land zeggen: „wanneer gij zegt dat ge deze rapporten aanvaardt, zullen wij u op uw woord gelooven. Wij hebben geen maatrege len wanneer gij in gebreke mocht blijven; doch wanneer dit het geval blijkt te zijn, zullen wij en onze geallieerden nauwer dan ooit verbonden zijn. Doch wij stellen ver trouwen in u." De bedoeling van den premier is volkomen duidelijk. De Britsche regeering is bereid Duitschland op zijn woord te gelooven, doch is eveneens bereid in verband met haar ge allieerden krachtig op te treden wanneer het in Duitschland gestelde vertrouwen mis plaatst mocht blijken. PARIJS, 25 April, De Commissie van Herstel heeft de antwoorden ontvangen van de regeeringen van Engeland, Frankrijk en België op de nota in zake de rapporten der commissies van deskundigen. Het ant woord der Italiaansche regeering wordt morgen verwacht. De antwoorden zullen alle tegelijk worden gepubliceerd. Dinsdag zal een officieele zitting der C. v. H. plaats heben om de antwoorden te onderzoeken en beslissingen te nemen. De antwoorden concludeeren tot aanvaarding van het plan der deskundigen. PARIJS, 25 April. De Commissie van Herstel heeft Barthou en Sir John Brad bury verzocht overleg te plegen met per- onmiddellijk ten uitvoer leggen der finan- omtrent de conclusies der deskundigen er de mogelijkheid tot het verwezenlijken dei plannen. Waarschijnlijk zullen ze met Mor gan confereeren, wiens aankomst wordl gemeld. De besprekingen sluiten echter niet hel onmiddellijke ten uitvoer eggen der finan- cieele modaliteiten in. De Commissie zal Dinsdag offïcieelj bijeenkomen. De wrijving tusschen de Liberale en de Arbeiderspartij duurt voort. Nadat Lloyd George eerst in zijn rede in Llanfairfechan de Arbeidersregeering van een vijandige houding jegens de liberalen had beticht, een verwijt, dat daar Ben Spoor, de Chief Whip der regeering, is bestreden, heeft hij thans in rede te Llandudno de redevoering be antwoord welke MacDonald de vorige week in New-York heeft gehouden. Hij zeide dat Mac-Donald's verklaring, dat de Arbeiders regeering aan het bewind zal blijven om de denkbeelden der Arbeiders en niet die der conservatieven of liberalen ten uitvoer tc brengen, humbug was. De Labour-denkbeel- den zijn om het geheele bestaande stelsel van particuliere ondernemingen omver te werpen en er een stelsel van gemeenschap pelijk bezit voor in de plaats te stellen. De eerste minister had verklaard niets voor coalities tc voelen. Wanneer dit zoo is, wat doen Lord Chelmsford, Lord Parmoor en Lord Haldane dan in de regeering? Twee van hen zijn conservatief, terwijl Haldane nooit heeft opgehouden te verklaren liberaal te zijn. De liberalen zijn tusschen twee uiterste partijen geplaatst. Het is moeilijk op twee fronten te strijden, doch zij hebber op zich genomen het te doen. RAD TOLZ, 25 April. De groote hout- zaagfabriek van August Moralt is heden nagenoeg geheel door brand vernield. SAARLOUIS, 25 April. - Hedenmorgen werd de electrische centrale door zelfont branding in een oliereservoir in de asch ge legd. Het district moet thans van Trier uit vat stroom worden voorzien. ALKMAAR, 25 April. Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 135.000 Kg. Fabriekskaas kleine 43, commissies f 44, middelbare f Handel stug. HULST, 24 April. Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 13.5013.75, rogge f 1010.50, gerst f 13 haver f 10 10.75 erwten f 2223, bruine boonen f 20—27.50, alles per 100 Kg. LEEUWARDEN, 25 April. Vee. Aan gevoerd 108 stieren f 110500, ossen f 534 vette koeien f 220450, per Kg. f 0.901.10, 2008 melk- en kalfkoeien f 200 500, 216 vette kalveren f 4090, 352 pin ken f 95175, graskalveren f 555 nuchtere kalveren f 1018, 162 vette scha pen f 2850, 178 weide-schapen f 2538, 635 lammeren f 1520, 1155 vette varkens f 50—140, per Kg. f 0.540.64, 42 magere varkens f 25—50, 626 vette biggen f 2550, 387 kleine biggen' f 816, 35 paarden, 56 bokken. Stieren vrijwel prijshoudend vette koeien zeer kalm, niet hooger melk- en kalfkoeien met ists meer handel, doch stug, prijzen gelijk vorige week pinken iets meer ver handeld vette kalveren met tamelijk goeden handel nuchtere kalveren prijshoudend schapen kalm, doch prijshoudend lamme ren bij eenige vraag voor Holland, kalm doch niet minder varkens aanvankelijk met ta- melijken handel, later minder, zouters 60 64, Londensche varkens 5860 c. per Kg. Eieren. Aanvoer 38000 kippen- f 57, 3000 eenden- f 5.507. UTRECHT, 25 April. Kaas. Ter markt waren 85 wagens, te zamen 22.950 Kg. le qualiteit f 3640, 2e qual. f 3235, rijksmerkT 3647. Handel vlug. ZWOLLE, 25 April. Boter. Aangevoerd 120/8 v„ 10/6 en 300 stukken, samen 2650 Kg. prijs 1/8 f 3538, per Kg. f 1.802. Vee. Aanvoer 842 runderen, 194 gras kalveren, 108 nuchtere kalveren, 18 schapen, 32 lammeren, 216 varkens en 919 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.88 1.18, dito kalveren f 1.20—1.70, dito varkens f 0.660.68 per Kg., schapen f 2560. De handel en neurende en verschgekarnde koeien was bij redelijke prijzen traag gustvee minder vette koeien duur kalveren met redelijken handel. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en OmstrekenVeiling van 25 April. Spinazie 20—44.90; dunsel 61—70; pos telein 60—75: witlof le soort 37—50, idem 2e soort 22—38 per 100 Kg.; krop sla le soort 8.10—13.20, idem 2e soort 4.30—9 per 100 stuks; slavellen 0.57 1.26 per kist; peen 13; raberber 0.80— 7.40; radijs 3.406.50; selderie 1.60 3.80; prei 3.807 per 100 bos; kipeieren 56.10; eendeieren 55.10 per 100 st. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 25 April. Spinazie 0.801.20 per ben; idem 5.90—8 per kist; sla 1014 ct. per stuk' aardappelen 710 ct. per Kg.; rabar ber I 20—26 ct., idem II 10—18 ct.; prei 23—30 ct.; pieterselie 12—22 ct. per bos; aardbeien 3314 ct.; snijboonen 2 ct.; bloemkool 21 ct. per stuk; witlof I 2028 ct., idem II 14—18 ct., idem III 10—13 cb per Kg. ALKMAAR, 25 April. Granen. Aanvoer 679 hl., waarvan 208 hl. tarwe 1114.50, 15 hl. rogge 13, 44 hl. chev. gerst 13, 243 hl. haver 1112, 118 hl. boonen, paarden- boonen ƒ1213, bruine boonen ƒ3248, citroen boonen 55, duivenboonen 1415, witte boonen 45, 2 hl. blauw maanzaad: 32, 49 hl. erwten, groene erwten (groote)i 1422, grauwe erwten 5060, alles per' 100 K.G. BREUKELEN, 25 April, Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 57 wagens, met te zamen 2262 stuks kazen, gewicht pi. m. 15.834 k.g. Prijs le soort f 3639, 2e srt.' f 3035, gestempelde f 3241 per 50 k.g. DEVENTER, 25 April. (Weekmarkt). Boter le soort f 36.5037, 2e soort f 3536: per 20 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 25 April. Boter» (Bericht v d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 26.400 kg. Prijzen f 1.922.02. LEIDEN, 25 April. Vee. Aanvoer 13 stie ren f 80420, 237 kalf- en melkkoeien f 235—470, 893 varekoeien f 195—355,! 249 vette ossen en koeien f 220645, 80 118 ct. per k.g. (schoon), 21 vette kalveren f 55165, 90—175 ct. per k.g. (schoon), 187 nuchtere kalveren f 719, 898 vette schapen f 4052, 164176 ct. per kg. (schoon), 898 varkens voor Londen f 1547,! 5460 ct. per kg.(levend gewicht), 643 bug-j gen f 510. Kaas. Aanvoer 101 partijen, le soort Goud-: sche kaas f 3842, 2e soort f 3237, le soort] Leidsche kaas f 3034 per 50 kg. Handel matig. VOLENDAM, 26 April. Aan den vischr afslag besteedde men deze week voor hiring 3085 cent per tal, bot 2040 cent) !al 0.601, spiering 2 cent per pond en nest 4050 cent per4mand. ENKHUIZEN, 25 April. Totale haring- aanvoer van gisteravond 198248 stuks. Laatste markt 25 ct. Heden matige vangst, Eerste markt van fuikharing. 90.000 t ks,i 20 ct. eerste markt van reer' ring an del eerste 20 vaartuigen 200 tal 5 ct. per tal.' Nco dzeebot gold heden 1 90 per 100 pd.J ENKHUIZEN, 25 April. De fuiken-! visscherij naar aal langs de kust van West-] Friesland is weer begonnen. Reeds 4 weken geleden werden hier en daar de fuiken en! keerhekken geplaatst, maar de vangst was van geen beteekenis. In de afgeloopen week is daar verandering in gekomen. Wel is de vangst nog betrekkelijk klein, maar 't bewijs' is geleverd dat de aal in aantocht is. In voor afgaande jaren werd de vangst (voorname lijk de blanke herfstpaling) wel eens ver kocht naar Friesland met bestemming Enge land. Of dat dit jaar ook zal gebeuren, Is niet waarschijnlijk. De hier aangevoerde roode aal is nog niet verkocht. Heden hebben 40 vaartuigen hier aan gevoerd 900 tal reepharing prijs 50 a 74 ct per tal. Fuikharing, 482 tal van 2 vaartuigen, gold 2022 ct. per tal. Van de Noordzee werd aangevoerd 90( pond schol, 100 pond schar en 46 stuks tong De schol gold 11.7016.65, de schar 5.5C per 50 kgl De tong gold 12.50. Als hij mij nu den weg heeft gewezen naar de plaats, waar die schat is, dan arresteer ik hem. Als ik het nu cc dan kon het geheim van het cryptogram wel voor goed verloren gaan. Ja, u hebt gelijk, maar 't is wel hard hem nu te laten gaan, terwijl ik al zoo lang op hem heb geloerd. Geduld, zei Savage. Den volgenden morgen stond Savage op het dek van de Briton gekleed in een licht grijs costuum en met een zachten vilten hoed op. Naast hem stond Lavenne, die hem wegbracht. Kijk, zei Lavenne, naar een gestalte op de voorplecht kijkend, die jong uitziende heer daar, dat is hij. De Briton is een enorme boot en er wa ren ontzaglijk veel passagiers. De persoon, dien zij bedoelden, stond naar de menschen te kijken, die de boot op kwamen. Hij zag er uit, of hij veertig jaar oud was en zijn kleeren waren van een uit stekende snit. Men zou nooit vermoed heb ben, dat deze bedaarde, stemmige geeste lijke een millionnair was en een moorde naar, die uit Engeland ontsnapte om een verborgen rijkdom te gaan naspeuren, met een inspecteur van Scotland Yard op zijn hielen. Hij ziet er onschuldig genoeg uit, zei Savage. Ja, antwoordde de ander, maar t is toch Moschelles, ik kan mij niet vergissen. De boot stopt bij Las Palmas. Let op, dat hij niet aan wal gaat. Laat dat maar aan mij over, zei Savage, ik houd hem wel in 't oog. Pas op! Wat is er? Kijk niet om. Hij heeft de oogen op ons gevestigd. Nu kijkt hij weer een anderen kant uit, maar hij heeft al drie keer in de laatste twee minuten naar ons gekeken. Ik hoop, dat hij mij niet heeft herkend. Zou hij u van aanzien kennen, vroeg Lavenne. Daar is niets van te zeggen, antwoord de Savage, dat is echter niet onmogelijk. Daar gaat de bel, zei Lavenne, ik moet weg. Goede reis en veel succes. Hij drong door de menschen heen en kwam intijds bij de plank. De groote boot zwaaide en trilde, toen de reusachtige ma chines zich in werking stelden en voer sta tig weg. Savage bleef nog staan tot Southampton uit het gezicht was en hij het eiland Wighr voor zich zag ën trok zich dan in zijn ka juit terug. Er waren niet bijzonder veel passagiers en hij had een kajuit alleen kunnen krijgen met twee kooien er in, één boven en één onder, hij sliep in de bovenste. Toen hij binnenkwam vond hij Jenkins, den steward, bezig om zijn tasschen los te maken. Laat dat maar, zei Savage, dat doe ik wel zelf. Ja mijnheer Richardson (dien naam had Savage aangenomen), ik zet de bagage hier in de onderste kooi, dan hebt u ze bij de hand, men moet zijn bagage altijd bij de hand hebben en u zou er met zoo gauw bij kun nen als u om zoo te zeggen in de onderste kooi sliep en de bagage stond boven in, en. Ja, ja, zei Savage, wien deze kerel maar matig beviel, hij zag er te ongezond uit om sterk te zijn en praatte te veel om een in druk van betrouwbaarheid te geven. Zet de tasch maar onder in. Hoe laat is het lunch? Om één uur, mijnheer, in den grooten salon. Zal ik een plaats voor u reserveeren. De heeren hebben graag een vaste plaats, die zij dan de heele reis houden. Doe maar geen moeite voor mij, ik kijk er wel zelf naar uit, je kunt nu wel gaan. Hij hield de deur open en Jenkins ging heen. Savage was niet iemand met een erg goed humeur en dan niet altijd even voor zichtig. Hij kleedde zich voor de lunch waarvoor de bel juist ging en binnenkomend keek hij dadelijk eens rond naar Ds. Bernard Ta brum, die echter nog niet daar was. Bijna alle tafels zaten vol maar Savage vond eindelijk een plaats aan een tafel voor vier personen, waar nog maar twee plaat sen bezet waren door een moeder met doch- ter. Nauwelijks was de soep voorgediend, toen Ds. Bernard Tabrum deftig de salontrap af daalde. Hij zag rond naar een plaats. Slechts ééne was nog open naast Savage en de eer waarde heer zag die wel, maar ging er met zitten. Hij liep naar een plaats meer links en ging daar zitten. Dit deed Savage vermoe den, dat hij hem herkend had. Ofschoon Lavenne vermomd was geweest, toch zou de dominee hem wel hebben kun nen herkennen op het dek, waar hij op vrij geringen afstand stond. De tijd moet het leeren, dacht Savage bij zichzelf. De eerste bewegingen van de ooot op de diepe zee deden de wangen verbleeken en de glazen rinkelen en weldra was bijna de ge heele salon ontruimd. Savage kon er wel tegen en bleef op het dek, doch de eerwaarde heer Bernard Ta brum was nergens te zien. Hij was blijkbaar ziek of nam het ongunstige weer als voor wendsel om zich wat achteraf te houden. De volgende dagen was het mooi weer en op een vroegen morgen verscheen de piek van Teneriff in de verte in het zuiden als een sneeuwberg in de wolken. Eenige uren later legde de Briton bij Las Palmas aan. De boot zou er een paar uur stoppen om er een paar mailzakken af te geven en kolen in te nemen. Het was prachtig weer en Bernard Ta brum was op het dek met de anderen om van het schilderachtige uitzicht te genieten, dat gevormd werd door de blauwe lucht, de kleine bootjes en de fraaie kust. Savage stond uit te kijken, want het bleef altijd mogelijk, dat Moscholles van de gele genheid zou gebruik maken om ongemerkt de boot te verlaten. Hij scheen daar echter geen plan toe te hebben en stond kalm over de verschansing geleund het drukke tooncet aan te staren. Hij stond nu te praten met een dame van middelbaren leeftijd en Savage was dicht bij hem geslopen. Hij wilde hem gaarne aan spreken en besloot om het nu te doen. Is dat Orotava, dominee, vroeg hij, naar de stad in de verte wijzend. HOOFDSTUK XXX. DE CANARISCHE EILANDEN. Bernard Tabrum keerde zich om op het geluid van die stem, keek den vrager eens aan en zei: - Neen, dat is Grand Canary. Orotava is op Teneriffe en Teneriffe is dat eiland daar rechts, aan stuurboord, zooals de zeelui zeééen* Hij had den toon aangeslagen van den rei- zenden geestelijke, die altijd gereed staat ora hulp en instructie te verleenen aan zijr medereizigers en hoe zeker Savage zich ook van zijn zaak voelde, toch rees er weer twij fel bij hem op. Als het Moschelles inderdaad was, dan was de man een volleerde acteur want in niets onderscheidde hij zich van een deftige dominéé. Zich vermommen als militair of geestelijke vereischt nog iets meer dan de kleedij: men moet ook zorgen, dat houding, stem en woorden in overeenstemming zijr met het beroep. Ik maak mijn excuses over mijn onwe tendheid, zei Savage, maar ik ben nog niet veel verder geweest dan Brighton, Excuses zijn hier misplaatst, hernati Tabrum, het is een genot om iemand te ont moeten. die niet overal geweest is. Ja. dat is Grand Canary. Reist u naar Kaapstad? Ja, zelfs nog verder. Verder, zei Tabrum met een zucht, Afrika is het land van steeds verderdat) heeft menigeen tot zijn schade ondervonden. Verder dan Kaapstad is Durban, nog verder is Transvaal, verder vóóruit is Rhodesia en dan nog verder vindt men zijn graf. Dat is menigeen overkomen, die daar rijkdommen ging zoeken, een kennis van mij heeft die tochten gemaakt en het is op het laatste uitgeloopen. Rookt u? Gaarne. Dank u! De eerwaarde heer bracht een sigarenko ker voor den dag, een doodgewonen nieu- I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5