In en om Haarlem. pj ^'ASJE-S- Ingezonden Mededeelingen UITGEBREIDE KEUZE LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. UIT DEN OMTREK. Voor Trekje No. 344 Dinsdag 29 April 1924 47ste Jaargang No. 14725 Xdvertentién 35 cenÏ9 pef regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mcdedeeling op de lc Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Dr. STERCK. VRAGENBUS. a 75 cents per regel. in alle maten en prijzen Burburry Regenmantels BINNENLANDSCH NIEUWS. De onderhandelingen tusschen Nederland en Rusland. Luchtpostpakketten voor Engeland. De Franse}ie non-stop vlucht. De heldhaftige daad van op offering. HAARLEM. R. K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond in het Bisdom Haarlem. Afscheid van Dr. J. F. M. Sterck. BURGERLIJKE STAND. KANTONGERECHT. Verhoogde bier prijzen. De aankoop van „Scheybeech door Beverwijk. j. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. De Brusselsche Bank. De treinverbinding Haarlem- Hoek van Holland. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 358 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMS COURANT en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Vandaag zal er gelegenheid zijn afscheid te nemen van Dr. J. F. M. Sterck, als inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspec tie Haarlem. Wegens het bereiken van den 55-jarigen leeftijd is hem, op zijn verzoek, «et ingang van 1 Mei eervol ontslag uit die functie verleend. Hoezeer het gemeentebestuur van Haar lem het werk van dezen voortreffelijken on derwijsman waardeert, blijkt wel uit het feit, dat B. en W. voor dc afscheidsreceptie de oude raadszaal van het Stadhuis ter beschik king hebben gesteld. 1 och is de heer Sterck geen ambtenaar in dienst der gemeente Haarlem, maar amb tenaar in dienst van het Rijk. Dit doet de waardeering van ons gemeentebestuur nog beter uitkomen. Moeilijk vallen dan ook de verdiensten van dezen stadgenoot, dien wij tevens met trots tot onze geloofsgenooten mogen reke nen, op de juiste waarde te schatten Zijn algemeene waardeering wordt o.m. wel geschetst door het feit dat hij drager is van de ridderorde van Oranje-Nassau, van den H. Gregorius den Groote en van het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Bewonderenswaardig is de groote hoe veelheid arbeid van dezen man, die in zijn jonge jaren te kampen had met een zwakke gezondheid, waardoor hij zelfs zijn rechts- en letterkundige studies aan de Amsterdam- »che Universiteit moest staken. Een voorbeeld voor velen! Met echt wetenschappelijken zin en met iiefde voor het schoone legde hij zich toe op de geschiedenis van de Ncdcrland- sche litteratuur. De historie van Amsterdam, waarbij die. welke betrekking had op de Ka tholieken vóór de Reformatie en het leven van Vondels tijdgenooten, namen daarbij zijn groote liefdé in beslag. Hef volgende, hoewel onvolledige lijstje van door hem gepubliceerde werken, legt daarvan getuigenis af. Van zijn hand ver schenen o.m. „Verspreide Gedichten" van J. A. Alberdingk fhijra, verzameld en toe gelicht (1894); de werken van J. A. Thijm, 5 dln. (1908 1910); „De Mirakelkist en de Traditie Een bijdrage tot de geschiedenis van kerkelijk oud-Amsterdam (1896); Uit dc geschiedenis der H. Stede. (De N. Zijds-Ka- pels A'dam. Hare kunstschatten, dienst en inrichting 1898); voorts letterkundige en kunsthistorische studiën („Vondel", „Lucre- lia dc ciJo „De schilder Jacob Cornelisz. t Ooslzanen") e.a. in .Oud-Holland", in „Van onzen Tijd en andere tijdschriften. Sedert de slichting van het Vondelmuseum publi ceerde hij in het jaarverslag daarvan een groot aantal nieuwe gegevens omtrent Von del en zijn kring, gegrond op archiefonder zoek. Dc verdiensten van den heer Sterck op wetenschappelijk en kunstzinnig gebied zijn veelvuldig en het was vooral Amsterdam hij is er geboren en woonde er tot hij zijn woning aan de Linaeuslaan te Heemstede betrok heeft daarvan geprofiteerd. In „De Tijd" vonden wij een globale op somming van wat de heer Sterck in de hoofdstad tot stand bracht. Door zijn bemoeiing is in het gebouw der Gemeente Amsterdam op den hoek van den Singel en de Raadhuisstraat, het Telefoon gebouw, dc gedenksteen geplaatst, die aan het nageslacht verkondigt dat Vondel heeft gewoond in een der huisjes, die bij den aan leg van de Raadhuisstraat zijn verwijderd. Met anderen stichtte hij in 1901 het „Von delmuseum waarvan hij secretaris is. In courant- en tijdschriftartikelen en in afzon derlijke uitgaven publiceerde hij tal van merkwaardige historische gegevens over "s Lands eersten en grootsten poëet. Ook van bet „Bilderdijk-Museum" is hij in 1907 oprichter geweest. Sterck s liefde voor het goede en schoone, dat de ouden ons hebben nagelaten, heeft in 1903 mede hem geleid tot dc oprichting van het Genootschap „Arastelodamum", tot beoefening van Amsterdams historie, en reeds in 1887 tot medewerking aan de stich ting van den katholieken „Amstelkring". Van dezen kring is hij bibliothecaris; van hel „Koninklijk Oudheidkundig Genootschap" is hii penningmeester, is hij voorzitter geweest. Ook toen hij lid was van den gemeenteraad van Amsterdam, gedurende zestien jaren, was hij daar de trouwe verdediger van de kunst en van de monumenten der historie. Hoezècr zijn medewerking op het gebied van kunst en kunstgeschiedenis werd op prijs gesteld, bleek uit zijn benoeming door den gemeenteraad tot lid der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum, de Sophia-Augusta-stichting en van het Museum Willet-Holthuysen, van de Commissie van Toezicht en advied over de schilderijen der Gemeente, welke commissie ook belast is met het toezicht op de musea „Fodor" en „Van der Hoop", „De Maatschappij van Let terkunde", welker lidmaatschap reeds een onderscheiding is, verkoos hem tot haar voorzitter. Ziedaar, schetsmatig, het beeld van wat deze bekwame historicus, stoere en alge meen gewaardeerde werker voor de kunst en de historie voor Amsterdam, voor geheel ons land is geweest. Een wel vruchtbaar leven heeft de heer Sterck dus achter zich. En nu spraken wij nog niet van zijn ar beid voor het onderwijs. Den llen April 1892 volgde hij mr. Lamb, van Ogtrop op als arrondissements-school- opziencr te Amsterdam; sedert October 1910 was hij als zoodanig werkzaam te Haarlem en in Maart 1916 werd hij benoemd tot In specteur in het district Haarlem. Hij is de eenige Katholieke inspecteur van. het Lager Onderwijs in Nederland boven den Moerdijk. •Hij heeft zich in zijn arbeid voor het on derwijs de algemeene achting weten te ver werven. Zoo getuigt de „Opr. Haarl. Crt," van hem het volgende: „Het schooltoezicht verliest in hem iemand die met groote onpar tijdigheid optrad en wiens stelregel: dat elke nieuwe school een aanwinst was voor het onderwijs en dus voor de jeugd, hem toch nooit uit het oog deed verliezen de finan- cieele belangen van dorp en stad. Zijn juri dische aanleg kwam hem bij zijn beroep vaak te stade" en bij zijn vertrek uit Am sterdam werd hem een grootsche hulde ge bracht door hoofden en onderwijzers van Openbare en Bijzondere scholen. Laten wij besluiten met het aanhalen van het slot van een artikel dat het „Alg. Hbld." wijdde aan den heer Sterck naar aanleiding van zijn pensioneering. Het artikel eindigt aldus: „Dr. Sterck gaat het Rijksschooltoezicht verlaten. Wij betreuren dal voor het onder wijs. Voor hemzelven zijn wij want wij voelen dat het medezorgen voor de opleiding van onze jeugd een stuk van zijn leven is geworden voor hem persoonlijk zijn wij hartelijk blijde, d^t. hem nu de gelegenheid open staat, een ander ideaal in vervulling te zien gaan. Nu gaat dr. Sterck zijn groot plan verwe zenlijken om „Vondel" nog eens eenmaal uit te geven. Dc voorbereidingen zijn in vollen gang. Mannen van naam zegden hun mede werking toe; de deugdelijkheid en voornaam heid van deze uitgave is verzekerd. Tien deelen zullen het worden en ieder deel krijgt, naast zijn algemeene, ook zijn historische biografische inleiding. Zoo zullen wij dan, opnieuw door de goe de zorgen van dr. Sterck, Vondel leeren kennen als lierdichter, alsdramaticus, als hekeldichter, als prozaïst, als mensch. En wij kunnen ons geen poëtischer inge ving denken voor de studie, voor de veel omvattende literairen arbeid Van dezen Von- delvorschcr, dan het zonnige huis aan den voet van onzen blonden duinrand." Aan al deze waardeering voegen wij toe den wensch dat de Goede God den heer Sterck nog vele jaren moge sparen. De kunst, de gemeenschap zal er van profiteeren en zoo schaars zijn de mannen en vrouwen, die dit zoo wèl kunnen doen als de heer Sterck, dat wij er wel zeer zuinig op mogen zijn. Vr. Kunt u mij een adres opgeven waar ik dc film .„Credo" kan be,stcllen? Antw. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Wij zullen u overi gens particulier antwoorden. Vr. Wanneer men wil sollicifecren -laar dc betrekking van concierge op het Raad huis te Heemstede, moet dit dan op zegel gebeuren? Hoe duur moet dit zegel zijn? Moet dit in request-vorm gebeuren, ol kan dat in gewonen briefstijl. Antw. U kunt in gewone briefstijl solli- citecren op een zegel van 30 cent. Vr. I. Ik ben van de lichting 1920, tweede ploeg en was ingedeeld bij het 1ste Regi ment Huzaren, 4de Escadron te Amersfoort, Een paar dagen later werd ik ingedeeld bij het Escadron Ordonnansen, waar ik mijn tijd heb uitgediend. Nu is het Escadron op geheven, en ben ik ingedeeld bij bet 1ste half Regiment Huzaren. 2de Escadron. Kunt U mij nog precies zeggen, wanneer ik op moet komen? Ik kon in de N. H. Crt. niets vinden van een half regiment en ik heb er ook nooit iets van gehoord. II. Tot wie moet ik mij wenden om uit stel. Zijn daar nog tusschenpersonen voor noodig? Het gaal met het oog op de drukte bij mijn patroon, omdat ik dien lijd waar schijnlijk niet gemist kan worden. Antw. I. Van 14 Juli-26 Juli. II. U kunt zich per ongezegeld schrijven wenden tot den minister van Oorlog. Wel licht wil men u ook wel helpen aan de af- deeling Militie van uw gemeente-secretarie. Vr. Bestaat er hier een Hulp- of Crediet- bank, welke geld leent aan particulieren? Zoo ja, waar is deze gevestigd? Antw.: Er zijn verschillende banken, die onder bepaalde voorwaarden geld leenen. U kunt zich ook wenden tot de Vereeni- ging tot Bestrijding van den Woeker. Deze houdt zitting den 2en en 4den Dinsdag van iedere maand in het gebouw van den Ar menraad, Jansweé 32. van 78 uur 's avonds. Vr. 1. Wanneer wordt lichting '19 opge roepen voor herhalingsoefeningen? 2. Kan men voor die oefeningen uitstel aanvragen en aan wie? Antw. t. Als u het betrokken wapen opgeeft, waarbij belanghebbende moet die nen, zullen wij u precies den tijd opgeven. 2. U kunt uitstel aanvragen aan den Mi nister van Oorlog, maar wellicht is bet vol doende het verzoek te doen nan de afdee- ling Militaire Zaken van dc secretarie uwer gemeente. Misschien wil men u daar wel verder helpen. Vr. Voor het inleggen van eieren is dan 1 Liter Glaswater voldoende voor 5 liter water? Antw. De verhouding is 1 deel waterglas en 9 deelen goed koud water, een en ander goed vermengd. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN RUSLAND. Over den stand der Russisch-Ncderland- schc onderhandelingen verneemt de N. R. Ct. van bevoegde zijde het volgende: De onderhandelingen nemen een gunsligen loop. Dit blijkt reeds uit het feit, dat' bij de eerste te Berlijn gevoerde besprekingen de Nederlandsche delegatie uitsluitend over het sluiten van het handelsverdrag wilde onder handelen, terwijl de Russen als eerste voor waarde voor een dergelijke gedachten wisse ling de erkenning de jure verlangden. Dit maal zijn de Nederlandsche gedelegeerden echter bevoegd de beide vraagstukken als basis van de verdere beraadslagingen té be schouwen. De Nederlandsche delegatie heeft in een eergister gehouden zitting een aantal niet verplichtende voorstellen betreffende het handelsverdrag ontwikkeld. Heden heeft de heer Krestinski daarop aan de Nederlandsche gedelegeerden medegedeeld, dat het hem onmogelijk was deze voorstellen te onder zoeken, zonder eerst bevoegde deskundigen te hebben geraadpleegd. Daar hij echter vreesde dat verdere onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag verschei dene maanden zouden kunnen duren en hier door geen gebruik meer zou kunnen worden gemaakt van den voor de scheepvaart gun- stigen tijd, stelde hij zijnerzijds een andere regeling voor. Onmiddellijk, nadat de beide staten elkaar de jure zouden hebben erkend en de respectievelijke gezanten zouden heb ben benoemd, zouden de onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag wor den voortgezet. De Nederlandsche gedelegeerden schijnen niet ongeneigd in dit voorstel te treden, meenden echter dat in het protocol betref fende de erkenning en het benoemen van gezanten de clausule van dc meest begun stiging zou moeten worden opgenomen. Hiermede verklaarde de heer Krestinski zich zijnerzijds accoord, mits een uitzonde ring zou worden gemaakt voor dc staten, die Rusland reeds vroeger de jure hebben er kend, alsook voor een aantal staten uit het Oosten, zooals Arghanistan, die bijzondere belangen in Rusland hebben, belangen, die niet tegen die van Nederland indruischen. De Nederlandsche delegatie zou heden nieuwe instructies ontvangen. Ook de Rus sen verwachten nieuwe instructies uit Mos kou. Bindend zijn de verschillende ontwik kelde voorstellen natuurlijk nog in geen ge val. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Zaterdagmiddag werd in Artis te Amster dam de hjaarvergadering gehouden van bo vengenoemde vereenigingen vengenoemdc vereeniging. Aan het verslag van den secretaris Dr. Jac. P. Thijsse is het volgende ontleend In het afgeloopen jaar steeg het aantal der leden en donateures van 6304 tot 7185, een stijging die onbelangrijk schijnt tegenover de vernieling van den Pietersberg, de bedreiging van Gooi en Naardermeer, de schennis van den Zeisterstraatweg en het verdwijnen van vele belangrijke en schoone plekken uit het Nederlandsche landschap. De bezittingen der vereeniging werden uitgebreid met het Bosch van Buskers aan de Slingebeel bij Winterw Winterswijk. Met de Directie van het Staatsboschbe- drijf werd overleg gepleegd om te geraken tot definitieve vaststelling van Natuurmonu menten in het Staatsdomein. Zeer binnen kort zijn voorstellen te verwachten voor het reserveeren van uitgestrekte duincomplexen op Texel en Terschelling. Onophoudelijk wordt nog onderhandeld over de bescher ming van den St. Pietersberg. Zeer krach tige maatregelen zullen moeten worden genomen om te behouden wat nog te be houden is. Het Dagelft ksch Bestuur hield zich ernstig bezig met het behoud van na tuurschoon in verband met ee uitbreiding van steden en dorpen en met het behoud der Recreatie-oorden voor de bevolking der groote steden de Amsteloevers, de Nieuwe Meer, de Westeinderplas, het landgoed „Bantam" te Bussum. Meer en meer blijkt de noodzakelijkheid van Wettelijke Natuur bescherming en ook in deze richting werden de eerste stappen gedaan. De Jachtwet gaf aanleiding tot het indienen|bij de regeering van opmerkingen vooral omtrent het vraag stuk van het „Schadelijk Gedierte". De uitkomst was zeer onbevredigend. De Na tuurmonumenten zijn allen in uitmuntenden toestand en beantwoorlen volkomen aan I verwachtingen. Het Naardermeer wordt we tenschappelijk onderzocht onder leiding van Prof. Stomps en Dr. de Beaufort. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hooge landen te Velsen, Dr. H. W. Heinsius te Amsterdam, Prof. Dr. E. D. van Oort te Leilen, Dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal en H. C. Rehbock te Amsterdam. Voortaan kunnen voor Engeland ook luchtpostpakketten worden verzonden, waar voor géén expresse-bestelling wordt verlangd. Luitenant Pelletier d'Oisy, de Fransche piloot, die van Villacoublay voor een non- stop-vlucht was opgestegen is na een tocht van 11 uur te Boekarest geland. Pelletier wil naar Tokio adiegen en zal van Boekarest 'ongeveer denzeitden weg volgen als de Engelsche rondvlucht-vliegenier Mac Laren. Rivaliteit met de Engelsche en Ame- rikaansche wereldvlucht-makers schijnt aan dezen Franschen tocht niet vreemd. Mgr. Frederik Hopkins, tit. bisschop van d' Athritis en Vicaris Apost. van Engelsch Honduras, in 1844 geboren te Birmingham, stierf den lOden April 1.1. met drie religieuse Zusters den heldendood. 9 April had hij met 68 andere reizigers, waaronder drie Zusters de pakketboo,t geno men, welke den volgenden dag zware averij kreeg en begon te zinken. De reddingsboo ten werden neer gelaten en de 80-jarige grijsaard werd gedrongen daarin plaats te nemen. „Eerst de vrouwen en kinderen" zeide hij. Eindelijk nam hij in een boot plaats, maar daar zag hij nog een jongen man aan dek komen, voor wien geen plaats .meer was in de laatste boot. Mgr. Hopkins stond dadelijkjjj op en zeide „Neem mijn plaats, ik ben gereed om voor het oordeel van God te verschijnen red uw lichaam en ziel." En de daad bij het woord voegend,' ging hij weer aan boord van het zinkende schip. De drie Religieuzen hadden plaats gevon den in een andere boot, maar toen zij zagen, dat er nog drie jonge mannen aan dek kwa men stonden zij terstond op en zeiden „gij hebt uwe familie neemt onze plaats wij hebben niemand die ons wacht." Het schip zonk weg en, met zijn borst nog slechts boven water, zegende Monseigneur de geredden. Alle vier stierven den heldendood. In het gebouw „St. Bavo", te Haarlem, hield de R.K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond in 't Bisdom Haarlem, gisteren haar algemeene jaarvergadering. Om half tien droeg de Bondsadviseur, de ZeerEerw. heer Rector J. P. J. Kok, in de St. Josephskerk een H. Mis op voor de levende en overleden leden van den Bond. Ruim elf uur opende de voorzitter, de heer N. Dekker, uit Obdam, de algemeene ver gadering, welke druk bezocht was, met den Chr, groet. Spr. heette dan allen welkom en merkt op dat hij in deze vergadering weer den geest van vroeger zag, een geest van opwek king en. samenwerking. Spr. hoopt dat deze vergadering veel belofte voor dc toekomst inhoudt. Spr. heet inzonderheid welkom Mr. van Haastert. Spr. zegt dan, dat er reden tot dankbaar heid is, vooreerst door het beter worden van de weersgesteldheid, verder doordat er op leving is in den tuinbouw.. Het landbouwbe drijf is niet ongunstiger geworden. Met ver trouwen en opgewektheid mag dc toekomst tegemoet worden gezien. (Wordt vervolgd.) In tegenwoordigheid van den Hoofdinspec teur van het lager onderwijs, P. Wielinga en den schoolopziener in algemeenen dienst in de derde hoofd-inspectie, werd Zaterdag morgen door de schoolopzieners in de in spectie Haarlem, afscheid genomen van den Inspecteur Dr. J. F. M. Sterck, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, na 32 jaren dienst, het rijksschooltoezicht ver laat. Woorden van afscheid en waardeering werden gesproken door den Hoofdinspecteur cn door den Schoolopziener A. G. Boes, me de namens zijn beide collega's in de inspec tie Haarlem en namens het bureau-perso neel, dat mede tegenwoordig was. Aan Dr. Sterck werd in deze samenkomst aangebo den een herinneringsalbum met bijdragen van leerlingen der 250 scholen, die de in spectie telt. Opstellen, sommen, teekenin- gen, gedichtjes, proeven van schoonschrift, werkteekeningen voor slöjd, meisjes-hand werken, Thema-fragmenten in Fransch, Duitsch en Engelsch, boekboudvraagstukken, liedjes met muziek en aardrijkskunde-kaart- jes, wisselen elkander af'. Een deputatie van schoolkinderen in Markensch costuum, in Volendamsche kleederdracht, waarbij twee kleuters uit Haarlem, boden het in groen leder gebonden album, aan hun inspecteur. Dr. Sterck dankte voor de hem gebrachte hulde. Daarna noodigden dc schoolopzieners de heeren Sterck. Wielinga en Fock aan een dejeuner in hotel den Hout. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. In de 25 April gehouden Algemeene Ver gadering van aandeelhouders, werden de Ba lans-, Winst- en Verliesrekening goedge keurd en het dividend vastgesteld voor pre ferente aandeelen op 6 pCt en voor gewone aandeelen op 4 pCt. De heer Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout werd als commissaris herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. J. Th. Blydcnstein, die als commissaris heeft bedankt, werd be noemd de heer J. M. Telders, directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam. Ondertrouwd! 28 April, D. C. Lornan en A. M. Wentholt. Geboren: 24 April, z. van C. Dolmans-de Klundert. d, van E. M. de Boer-v. d. Lin den. d. van II, Biilsma-v. Vuuren. 25 April, z. van H. G. Berman-Scbornagel. d. van J. M. Duits-Tuijn. 26 April, d. van A. C. Heemskerk-Sonnevelt d. van J. H. Aarnink-v. d. Erf. d. van W. A. Jansen-Tijssen. 27 April z. van E. J. Akkerman-Tervoert. z. van A. B. L. Keesom-Baesjou. z. van M, J. Engelhart- Willems. d. van L. J. C. v. Buchem-Beijer. d. van F. Ducro-Dijkstra. z. van C. Broekhuizen-Elkerbout. d. van H. v. Loij-v. Heerden. Overleden: 25 April, F.. C„ 6 j., d. v. J, Blei, Kampcrlaan. S. v. Konijnenburg- Bouma, 51 Karaperlaan. M. v. Leeuwen- Scbreur, 25 j„ Barendsestraat. 26 April, A C„ 3 j„ z. v. D. Th. Schouten, de Wit- straat. H, J. Kup, 31 j„ M. v. Heemskerk straat. H. M. M. v. 't Hof-Franssen 36 j„ Kamperlaan. A. A. W„ 3 mnd., d. van Th. W. Disco, Delftstraat. 27 April, J. Wubbe-Oudshoorn, 82 j„ Burgwal. Uit 'n spaarpot 0.25, voor Moeke uit 't trekje ter eere van de Meimaand 1.O. 1.50, voor „Moeke" 0.50, v. E. 0.25, N.N. 0.50, B. O. ƒ1,—, N.N. B. B. f 1—, N.N. f 2.50, N.N. f 0.70, M. v. d. E. 0.25, N. N. 1.25, J. Th. E. 1.—, een tienstuiverstuk uit Jantjes spaarpot 0.50, dc W. 2.50, van een weduwe, die weet wat leed en zorg is 0.25, N. N. 1.voor Moeke 0.50, B. A. 5.familie L. 1.—, N. N. voor Zaterdagavondtrekje N. N. 1.50, S. 0:50, uit onzen spaarpot 2.N. N. 0.50, tien centen en twee stuivertjes is J 0.20, voor Moeke uit de trekjes 2.50, A. J. V. en J. P. V. 1. familie G. 1.N. N. 0,50. voor „Moeke" (Trekje) A. 1.uit een spaarpot voor „Moeke" 0.50. Ingekomen voor hedenmid dag 12 uur. (Ontvangen door G. N.) Kinderen de Z„ Voor moeke met geluk- wensch op haar 90sten verjaardag 0.60 Weinig maar uit 'n goed hart 0.25 Den armen gegeven is Gode geleend 0.50 Uit de spaarpot van Josi ('n Hongaartje) 0.15 Tot zekere intentie 0.50 Aan iossc geld stukjes zonder bijschrift 0.30 Voor Moeke 0.50 Van ziek Hansje ƒ1.Voor moeke 1.50 Idem 0.50 Idem 1.N.N. 1 ons koekjes voor moeke 0.50 Voor moeke 1. Voor het 90-jarig moeke 0.25 Voor moeke 0.25 Van de kinderen van een familie te Heemstede 2.Van moeder 0.25, van me broer en zusjes 0.30, 20 nieuwe centen van me zelf 0.20, samen 0.75 Voor moe- kes verjaardag 0.75 Wij hebben allen wat bijelkaar gedaan voor een koekje voor moeke. Fam. D. 0,80 N.N. Bijdrage voor trekje Moeke 1.Van opa 0.20 Familie v. R. 0.60 Collecte zilveren huwelijksfeest fa milie D. K. 20. Wij zijn op een verjaardag bijeengekomen En zaten over allerlei dingen te boomen. Er werd ook druk over moeke gepraat Er er was gauw iets bijeengegaard. Dit willen wij echter van haar verwachten Zij mag géén boerenjongens verachten. (Boerenjongens) 1.10 Van drie vriendinnen 1.Voor moeke uit t' Trekje 1. Voor T arme moeke van C. A. 1.— Voor moeke 1.10 Voor moekes verjaardag/ 1.06 Van W., voor moeke uit 't trekje 1.25 Het penningske der weduwe 0.60. Hardhandig? Een zoontje van den 42-jarigcn tuinder Wouter W. te Wijk aan Zee en Duin had op een goeden dag in Maart er een weinig verheffend vermaak in geschept om een spreeuw met steentjes dood te gooien. De 10-jarige Jacob O. had dat op school aan de onderwijzeres verteld, die den dierenkweller natuurlijk wel de les gelezen zal hebben, maar vader W. vond het van Jacob zóó on aardig dat ie z'n zoontje had verklikt, dat ie besloot, "m daarover 'ns aan te spreken. Hij ging op 7 Maart naar de school toe en greep Japie duchtig beet onder het uiten van lang niet misse bedreigingen. Japie be weert voor den Politierechter, zooals ie ook voor de politie gedaan heeft, dat ie een ge- duchten schop in de zij gekregen heeft en een klap op het hoofd, en verder onbarmhar tig is door elkaar geschud. Wouter W. ontkent dat alles. „Zou die jongen dat hier nu allemaal staan liegen," vraagt hem de rechter. „Daar wil ik de doodstraf voor hebben, als ie niet alles als leugens vertelt," verzekert W. Japie's moeder komt dan vertellen van de blauwe plek op Japie's been, die nog een maand gebleven is, van z'n stukkende kou sen, boven- en onderbroeken, enz. Een getuige Th. A, d. B. weet te vertel len, dat W. erg opgewonden was, maar heeft niet precies gezien, hoe het geval zich heeft toegedragen. W. blijft ontkennen en zegt, dat zelfs de veldwachter later erkend heeft, dat alles „een spel van leugens" is. Ten slotte wordt de behandeling der zaak dan tot de volgende weck geschorst om ook dien veldwachter te hooren. „Uit 't goeie". De 22-jarige Nicolaas B. in de Beemster was op 22 Maart met een kameraad linde- boomen aan 't rooien langs den tramweg aan den Rijperweg. De tramwegmaatschappij heeft daar een telefoonverbinding en om dat ze bang waren, dat de kruin van een boom in 't vallen de draden zou stukslaan, maakte B. ze van een paar palen los en liet ze zoodoende op den grond hangen. Vooral nog, doordat de grond vochtig was en doordat dc draden elkander raakten, is zoodoende de telefoonverbinding gestoord geweest. Beklaagde verzekert, dat ie schade had willen voorkomen en alleen, „uit 't goeie" zoo gehandeld had, niet wetende, dat daar door eenige storing kon ontstaan. De Officier eischt slechts 1.boete, subs. 1 dag hechtenis, maar de Politie rechter vindt de storing van den dienst niet wettig en overtuigd bewezen en spreekt daarom bek], vrij. Een waarschuwing, dat men zulke dingen moet aanvragen en door deskundigen laten verrichten. Door den Bond van Nederlandsche Brou- werijen is een circulaire aan zijn afnemers gezonden, waarin bierprijsverhooging aange kondigd wordt als gevolg van de verhooging van den Bieraccijns. Het Lager bier wordt met 2 per H.L. en het Pilsencr en Mün- chener bier met 4 per H.L. verhoogd. Deze circulaire is gedateerd 23 April 1924, terwijl de verhoogingen 24 April ingaan. De Bond is er zeker niet te laat bij, de bierprijzen te verhoogen. De volgende weck toch wordt het wetsontwerp betreffende de verhooging van den bieraccijns in de Eerste Kamer be handeld. Wordt het daar aangenomen, dan moet de wet nog afgekondigd worden, wat Met den aankoop van „Scheybeeck he« Beverwijk een goed werk gedaan. De hi torische buitenplaats blijft nu ongerept be waard. Waar zooveel moois in den lande reeds verdwenen is, doet het goed, te we ten, dat dit ten minste behouden blijft. Doch niet om deze goede daad alleen is Bever wijk met den aankoop te feliciteeren. Neen, de gemeente heeft biermede blijk gegeven van goede koopmanschap. Er zit perspectief in. Waarom zou „Scheybeeck geen openbaar wandelpark kunnen worden? Meerdere plaatsen hebben daaraan mede een grooteren bloei te danken. Zoo n wandelpark is dan ook een groote aantrekkelijkheid. Denk maar eens aan Arn hem met Sonsbeek, Heemslede met Groe- nendaal en Haarlem met den Haarlemmer hout. Zeker, „Scheybeeck" is in oppervlakte wel niet zoo bijzonder groot, maar dat neemt niet weg, dat met eenige zorg er een blij vende fraaie wandelplaats ontstaat. En ais dit zoo is, is de gedachte, dat forensen zich te Beverwijk zullen vestigen, zeker niet vreemd. Bewijst de historie niet, dat de Amster dammers er gaarne verbleven? Heeft \on- ael niet op „Scheybeeck" zelf verbleven? En hebben Betje Wolff en Aagje Deken niet in Beverwijk gewoond? En was de voor malige eigenaar ook niet een Amsterdam mer? Ja, Beverwijk kan wel in trek zijn bij vreemdelingen. En die trek zal zeker toenemen, als er door het gemeentebestuur zooVeel zorg besteed wordt ook aan het uiterlijk der gemeente, 'als nu door den aankoop van „Scheybeeck" blijkt. De huize „Scheybeeck" zelf zou misschien ook voor een of ander doel, aantrekkelijk voor vreemdelingen, in te richten zijn. De andere plannen van Beverwijk betreffende den nieuwen aankoop, zijn nog niet bekend, maar waar de koop zelf reeds getuigt van koene energie bij het gemeentebestuur, mag redelijkerwijze worden verwacht, dat ook de verdere plannen sléchts Beverwijk's bloei zullen beoogen. Barometerstand 9 uur v.m748. Vooruit. OPGAVE VAN: ook nog wel eenigen tijd zal duren. De Bond is er met de prijsverhooging dus vroeg genoeg bij. Onder de afnemers bestaat echter, naar ons wordt medegedeeld, groote ontstemming over dezen maatregel. Zaterdagmiddag deed de rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak tegen den 34-jarigen W„ inspecteur en den 48-jarigen v. P„ directeur van het bijkantoor der Brus selsche Bank te Middelburg, tegen wie resp 4 en 2 jaar gevangenisstraf was gevorderd. Voor W. wegens verduistering en oplichting, tegen v, P. alleen wegens oplichting. Zooals destijds gemeld, traden voor W. als verdedigers op mr. Kokozky en mr. Tabak uit Amsterdam en voor v. P. mr. Adriaans» uit Middelburg. Op verzoek van laatstge noemde werd v. P. op 12 dezer door de rechtbank na 6 maanden voorloopige hech tenis op vrije voeten gesteld. Dc rechtbank veroordeelde W. tot VA jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eg sprak v. P. vrij. Bij de Kamer van Koophandel in het district Rijnland te Leiden kwamen ver- schiUende klachten in naar aanleiding van het feit, dat er tusschen 7.15 en 8.49 v.m. geen directe verbinding is van Leiden naar Amsterdam. De trein van 7.35 iseenlocaal- trein, waarbij men bovendien in Haarlem moet overstappen. De duur van die reis bedraagt dan ook een uur en 10 minuten. Eene verbetering zou vooral van belang zijn voor hen, die omstreeks 9 uur in Am sterdam wenschen aan te komen. Aan hunne wenschen zou zonder veel bezwaar kunnen worden voldaan, zoo de trein van 7.57 uit *s Gravenhage te Leiden zou stoppen. Uit Haarlem gaan er tusschen 8 en 9 uur zooveel treinen naar Amsterdam, dat te Haarlem gevoeglijk doorgereden kan wor den, waardoor het tijdverlies tot een mini mum beperkt zou worden. De Kamer brengt een en ander in een gemotiveerd adres ter kennis van den Minister van Water staat. Mochten tegen deze wijziging echter on verhoopt ernstige bezwaren bestaan, dar. zou de Kamer het ten zeerste op prijs stellen, zoo de trein van 3.13 uit 's-Gravenhage voortaan te Leiden zou stoppen. Daarmede zou bovendien een lang ge koesterde wensch van de industrieelen en handelaren uit Leiden, de bloembollen streek, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en de streek langs den Rijn, alwaar de bouw materialen-nijverheid zoo sterk vertegen woordigd is, in vervulling gaan, daar men dan van uit den Hoek van Holland niet meer te 's Gravenhage behoeft over te stappen. Het belang van deze aangelegenheid heeft de Kamer vroeger reeds meer uitvoerig bepleit en zij koestert de verwachting dat Z. Excellentie eindelijk wel zal zijn over tuigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1