BEKENDMAKING GARAGE FRANKEN uRDBoutir m mmrni KUNST EN KENNIS. Wisselkoer set! en koersen val? Bankpaper. DE SPAARNEBANK Berichten uit onze vorig» oplage. ALLE STADSRBTTEN f 1.50 TELEFOOf$il866 LEIDEN, HILLEGOM. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK, SASSENHEIM. LISSE. BENNEBROEK. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. HALFWEG. SPAARNDAM. VELSEN. IJMUIDEN. ZANDVQORT. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. ZWANENBURG, SLOTEN. HALFWEG. INGEZONDEN. Frissche kamers. Een onbreekbare sigaar. RECHTSZAKEN. Is ondersteuning der Priesters in Duits'hland nog noodig? 723/1 Veel op zijn kerfstok Tegenspraak. De Belgische ministers te Parijs De socialistische partij in hei bezette gebied. Gevraagd Nette Jongen Winkeljuffrouw Leerling Bediende VERHUURINRICHTING Do winkeldievegge. Oode in den Haag wonende zuster van de alhier gearres teerde winkeldievegge is ter zake mede plichtigheid aangehouden. Kantongerecht. W. L, te R. uit Sas- senheim, is op den Klinkerweg aldaar met zijn auto te veel naar rechts uitgeweken, waardoor hij een wielrijder aanreed. Deze vroeg 40 schadevergoeding, daar zijn jas gescheurd was. De kantonrechter vond dit erg veel. 4 was genoeg, daarvoor kon men de gaten wel doen stoppen. De ambtenaar eischte 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De student K. E., te Leiden, hoorde ter zake het maken van burengerucht 3 of 3 dagen tegen zich eischen. Verder stond weder terecht R. J. Z„ wijn handelaar en magnetiseur te 's-Gravenhage, die reeds eerder wegens het uitoefenen van de geneeskunde zonder daarvoor de be- voegdheid te bezitten, welke door de wet Jaartoe wordt vereischt, had terecht gestaan waarvan wij destijds uitvoerig verslag gaven. S Hij zou ook nu weer een aantal patiënten hebben behandeld door de hand te leggen op hun rug en op hun maagstreek in het perceel Rapenburg 81. Enkele behandelde patiënten getuigden, wel baat gevonden te hebben bij Z.'s ge neeswijze. De ambtenaar eischte 4 X 60 boete subs 4 X 10 dagen hechtenis. Beklaagde beriep zich evenals de vorige maal op een artikel van den Raadsheer jhr. nr. Van Holthen tot Echten, in „Toekom stig Leven.'' Verder trachtte hij aan te toor.en, dat het magnetisme geen geneeskunde in de enge- ren zin is. De resultaten van het magne tisme stapelen zich dag en dag op en hij loopt, dat de rechters dit eindelijk zullen inzien en in naam van het recht vroeg hij vrijspraak. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. H '.angezaal en J. A. Hein. T. Mansoer en k. G. Wempe. J. Th. Zandbergen en W. H. de Jong. J. H. M, Boogers en C. de Vrind. D. Hanno en VOC. Swanenburg. D. Moerkens en J. Molenaar. J. A Schreuder en A. P. H. Pauel. J. Benr.ir.g en J. de Vroede. J. Laman en C. M. C. ojardijn. F. Th. Goddijn en E. C. Peeters. A. C. Polane en M. Jansen. J. Ravens- bergen en M. J. v. d. Wijngaard. L. J. Serlie en J. J. Kapaan. Priucipieele dienstweigering. - Ter zake van principieeie dienstweigering veroordeel de de Krijgsraad te 's-Hertogenbosch O. P. G. geboren te Hillegom, dienstplichtig sol daat bij de le ccvmp. hospitaalsoldaten, tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit len militairen dienst. De „drukte" Zondag aan de Bloemen velden. Wat zag het er Zaterdag mooi uit! En ze kwamen reeds bij groepjes, om, nu alles in bloei staat wat Hyacinth heet. te genieten van geur en kleur. Zondag zou den ze bij massa's komen, als het goed weer was. Maar bet werd 'n strop. Zondag morgen: koud en regenachtig en dreigend! Die er op rekenden en voorraden insloegen, konden wel huilen. Daarbij flink wind, dus zen mislukking. Maar tegen elf kwam zon- letje verrassen, 't werd beter en warempel t werd nog levendig. Veel spijt bij uitgestel de menschen, maar de auto's met haar vlug beweeg en gezellig toet-toet, weerden zich dapper. Toch verre van hetgeen 't had moe ten zijn en kunnen zijn. Geduld dus nog: a. s. Zondag is er nog niets verloren en is er Tulpenbloei-aanwinst bij. Vóór Zondag zullen we nog nader melden, maar wie tijd heeft en gelegenheid benutte deze geheelc week: het is wel de moeite waard. R. K. Volksbond. Deze vergaderde in café De Zwaan. De voorzitter opende met den Christelijken groet en sprak er zijn spijt over uit dat deze vrij belangrijke vergadering niet beter bezocht was. Spr. wiide dit ech ter wijten aan de drukke voorjaarswerkzaam heden van de leden en hoopte dat het geen invloed mag hebben op de te houden bespre kingen. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Als af gevaardigden voor den Centralen Raad werden benoemd de aftredende leden, de heeren A. H. van Noort en C. v. d. Klauw (als plaatsvervanger). Nu volgde de behande ling van den Beschrijvingsbrief voor den op 28 April a.s. te houden centralen Raad. De afgevaardigde kreeg een vrij mandaat. Medegedeeld werd, dat de a.s. viering der gewestelijke Encycliekmeeting, dit jaar te Noordwiikerhout zal plaats hebben in over leg met de hiervoor bestaande regelingscom- -nissie. Besloten is het openingslof te hou- Jen in de kerk van den H. Jozef, terwij! daar na in optocht door het dorp naar het voet balterrein van de E.M.S. te trekken alwaar dan de eigenlijke meeting zal plaats hebben. De datum is voorloopig gesteld op 15 Juni a.s. Door den Voorzitter werd den aanwezi gen verzocht om zooveel mogelijk mee te werken en krachten beschikbaar te stellen om de organisatie van dezen grooten dag te helpen regelen. Verder werd nog medege deeld dat, naar aanleiding van het op de vo rige vergadering behandelde, omtrent de coöperatie, gelegenheid bestaat om een lijst te teekenen, waardoor met blijk geeft mee te willen werken om tot oprichting van een coöperatie te komen. Deze lijst ligt ter teeke- ning bij het Bestuur. De Voorzitter spoorde allen aan,.hiervan gebruik te maken. Ook wat betreft den coöperatieven inkoop var. brand stoffen in het a.s. seizoen, zal voor de leden gelegenheid bestaan. Opgaven hiervoor moe ten gedaan worden bij het Bestuur. De rondvraag leverde niets bijzonders op, alleen werd medegedeeld dat a.s. Zondag aan de Kerk van St. Victor een collecte zal worden gehouden, voor de uitgesloten textiel arbeiders. Deze collecte werd door den Voor zitter warm aanbevolen. Hierna sluiting met den Christelijken groet. Een nieuwe verkeersweg. De nieuwe verkeersweg in het Langeveld, waardoor het dorp met de Ruigenhoek over Langeveld zou worden verbonden is thans geheel voltooid. Het is in één woord een prachtstuk. En nie mand zal kunnen denken dat deze weg zich midden in de ongebaande duinen van vroeger bevindt. Den aannemer en uitvoer der den Heer E. v. d. Berg van Voorbout, komt dan ook zeker een woord van lof toe voor cijn mooie afwerking en vooral ook voor de spoedige wijze waarop hij dit karwi, dat de kapitale som van pl.m. f 16.000 kostte, heeft klaargemaakt. Diefstal. Bij den vleeschhouwer en :pekslager p. J. v. d. B., alhier werd een de zer dagen door ongenoods gasten een be zoek gebracht aan de slachtplaats waaruit zij een paar flinke stukken spek meenamen. Van de dieven geen spoor. Opbrengst collecte. De Zondag alhier in de kerk van St. Victor gehouden collecte voor de uitgesloten textielarbeiders heeft ongeveer f 30 opgebracht. Betonschoeiing. Het maken van een /etonbeschoeiing in de Woensdagsche Wate. ring, ten Oosten van de Westeinderbrug, is sa publieke aanbesteding, opgedragen aan P. Kooiman te Uithoorn voor 2150. Personalia. De heer J. Verburg is met ingang van 1 Mei eervol ontslagen als die- Baar van politie. Werkioozeu, Het aantal werkloozen in t onze gemeente is thans gedaald tot 45, waaronder nog 34 visschers. Daar de haring vangst reeds begonnen is, zal de werkloos heid onder de visschers wel zeer spoedig tot het verleden behooren. Bliksemafleider. Door het gemeente bestuur is besloten den toren van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen te voorzien van een bliksemafleider. Dit werk wordt uitgevoerd door de firma Heringa en Wuth- rich te Haarlem. R. K. Volksbond. Deze afdeeling hield Vrijdagavond j.I. eene ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw De Voorzitter, de heer J. Kortekaas, opende de vergadering met gebed, daarna allen een welkom toesprekende, in 't bi zonder den Oud-Centraal-President. den heer Smit en spreekt verder zijn leedwezen er over uit, dat de opkomst der leden zoo slecht is, wat volgens spreker zijn oorzaak vindt in het feit, dat vele leden het te druk hebben. Op verzoek van den heer Smit wordt door alle aanwezigen staande het bondslied gezongen, waarna notulen worden gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De beschrijvingsbrief werd vlug afgehan deld, waarna de heer Smit het woord ver kreeg en ging vertellen over zijne gehouden reis naar Rome; Op zeer duidelijke en niet minder leerza me wijze zette spreker deze reis uiteen, zoo zelfs dat spreker herhaaldelijk de vergade ring deed schateren van 't lachen. Vooral de bezienswaardigheden en het bezoek aan het Vaticaan bracht spreker op een leerza me wijze naar voren. Het was jammer, dat de tijd zoo kort was om den heer Smit te hooren, hij was dan ook wederom de oude luimige zoowel als ern stige spreker. Na zijn rede werd hem een dankbaar ap plaus gebracht. Aan de rondvraag werden nog eenige huis houdelijke zaken behandeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Christelijken groet. Goed afgeloopen. Bij het naloopen van een wegrollenden kaatsbal, geraakte het ongeveer 10-jarig dochtertje van H. S., aan de 2e Poellaan, Zondagnamiddag onder een passeerenden auto. Uit verschillende won den bloedend, werd het kind binnengedra gen, terwij! men fluks met denzelfden auto een geneesheer haalde. Het bleek tamelijk goed afgeloopen te zijn, want de dokter kon geen in- of uitwendige breuken consta- tceren. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A Weijers en M. AL v. Opstal. Geboren: Dochter van M. J. v. d. Linden- van Honschooten. Slecht weer. Zaterdag woedde boven deze gemeente een zwaar onweder, gepaard gaande met hevige plasregens. Aan den Sloterweg sloeg de blisem in een grooten boom, die voor een groot gedeelte werd versplinterd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.-K, St. Antoniusschooi te Nieuw-Vennep is benoemd mej. Adriana de Graaf te Bergen N.H. met ingang van 1 Mei a.s. Ongeluk. De 84-jarige wed. S. te Hoofd dorp, kwam Vrijdag in haar woning zoodanig te vallen, dat ze een heupbeen brak. Genees kundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. Te water. Zaterdagmorgen reed te Hoofddorp bij de brug de bestuurder van een motorrijwiel rakelings langs een aldaar pas seerenden met grond beladen boerenwagen van P. v. D. Het paard maakte een sprong achterwaarts en kon den wagen, die in den waterkant reed, niet meer op den weg trek ken, zoodat de zware vracht in de Kruisvaart terecht kwam. De voerman wist er intijds af te springen. Het ontbrak niet aan hulpvaardige handen om een en ander weer op 't droge te brengen Hoewel 't paard het hard te verantwoorden had, kon 't toch met veel moeite in 't leven worden gehouden. De politie was bij 't red dingswerk tegenwoordig. Van een fiets gevallen. Een zoontje van den arbeider S., aar, den Kruisweg alhier, kwam Zaterdag zoodanig van zijn fiets te vallen, dat hij een arm brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Burgerlijke stand van 2528 April 1924. Geboren: Eleonarda, d. van J. Appelman en C. C. van der Voort. Jacobus, z. van P. van Aarle en M. C. Balmakers. Berendina, d. van H. C. van Raam en G. M. Kamper man. Quirinus en Cornelis 2 z. van Q. Verwer en M. de Ridder, Krijna, d. van A. Langereis en E. van Eijk. Overleden: Maria Johanna Korting, 74 wed. van B. J. Backhuijs. Francisca Huizenga, 82 j., geh. met J. Agterhof. Gerrit Beets, 8 weken, z. van E. Beets en L Eveleens, Marina Bakker. 51 j„ geh. met A. de Vries. Gertrudis Catharina Mar- garetha Bisschop, 7 maanden, d. van C, Bisschop en H. Clemens. De Zomertijd. Aan het Hoofd der R.-K. School is een schrijven gezonden, van en kele handteekeningen voorzien, om op school geen nieuwen tijd te gebruiken, daar meer dere scholen in de Haarlemmermeer zich aan den zoogenaamden nagemaakten tijd niet meer storen. Vele menschen zijn ook van meering. dat het in de Haarlemmermeer weinig gedaan is met den Zomertijd Vele kinderen moeten ver loopen, om op tijd op school te zijn en ze moeten 's morgens vroeg op staan, voornamelijk ook als zij naar de kerk gaan. Voetbalwedstrijden. Bij de Zondag j.I. gehouden wedstrijden was de uitslag als volgt: Halfweg IT.H.B. 00, na loting won T.H.B. Halfweg IISpaamdam I 41. Halfweg IIIE.H.S.-combinatie 16. Concert. De Muziekvereeniging „Eens gezindheid zal a.s. Woensdagavond, 8 uur, een concert geven op het Emmaplein, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Het prograraa bevat een viertal nummers, waarmede „Eensgezindheid" ook uitkomt op de concoursen te Wormerveer en Wijk aan Zee. Het zal hun ongetwijfeld niet aar. belangstelling ontbreken. „Crescendo". Zondagmiddag gaf „Cres cendo" haar eerste Zomerconcert op de Kolk, dat veel publiek trok. Serenade. Zondagmiddag, na afloop van het concert, bracht „Crescendo" aan het echtpaar Spigt, aan den Veldweg, een se renade, in verband met hun 40-jarige echl- vereeniging. Scheepvaart. Gedurende het jaar 1923 werden door Rijnlands sluizen geschut te zamen 13080 zeilschepen, met een laadver mogen van 924765 M3, 21786 stoombooten, met een laadvermogen van 984299 M3 en 56 houtvlotten. Jubileum. De heer G. J. v. d. Linden, opzichter van de begraafplaats Westerveld, is Donderdag 1 Mei 12'A jaar als zoodanig werkzaam. Een zwerver. De politie vond Zater dagnacht, in het wachthuisje bij de stoom- ponten, een slapenden man. Hij werd mee genomen naar het bureau, waar uit zijn papieren bleek, dat hij ontslagen was uit de strafgevangenis te Alkmaar. Hij werd weer op vrije voeten gesteld. Gevonden voorwerpen. Een bruine damesportemonnaie met inhoud; een bruine tasch met inhoud; een fleschje odeur; een zwart taschje met inhoud; een meisjesmuts; halsketting met gouden slotje; een bagage drager van rijwiel; een huissleutel; een ga bardine regenjas; een zwart lederen porte- ir.onnaie met inhoud; twee sleutels, een zwart damestaschje. T.b.c.-bestrijding. Tot beheerster van de lighallen der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, in het Heereduin, te Vel- stroord, is benoemd mej. E. Straling, te Santpoort. Rusland en de visscherij. Naar wij ver. nemen zijn er Engelsche visscherijmaalschap. pijen, die stoomtrawlers in Rusland en wel aan de Moermankust hebben doen markten. Wanneer onze regeering dus straks waar schijnlijk de Sovjetregeering de iure zal er kennen, bestaat er alle kans dat ook Hol- landsche stoomtrawlers in de Witte Zee gaan vischcn en hun vangsten in Rusland ter markt zullen brengen. Verlos. Door S. Raditch, alhier, is aan B. en W. verlof gevraagd voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, in de perceelen Strandweg no. 5 en 7. Waterleiding vernield. Tijdens de uit voering van de tooneelvereeniging Phoenix", had een der bezoekers de aardigheid de waterleiding in de W.C. stuk te trekken, zoodat die onderstroomde. Om verdere overstrooming te voorkomen werd de aan- voerpijp dicht geslagen. De grappenmaker(?j werd door de politie uit de zaal verwijderd, Yandalisme. Zaterdagnacht werd bij de politie aangifte gedaan, dat in een coupe le klasse van een wagon van de Staats spoor een vandaal had huisgehouden. Het meeste wat er voor in aanmerking kwam. had hij vernield. In verband hiermede werd zekere R, aangehouden, die bekende de ver nieler te zijn. Feestavond. Zondagavond gaf de wèrk- liedenvereeniging „Onderling Hulpbetoon" een feestavond, waarvan de opbrengst be stemd zal zijn voor langere verpleging in een ziekeninrichting of voor verdere ver pleging van T. B. C. lijders in een sanato rium, dan dat het reglement toelaat. Alle kaarten waren reeds Vrijdag j.I. uitverkocht. De avond was zeer gezellig en verliep uit stekend. Om half één ving men aan met de verloting. 20-jarig bestaan gymnastiekvereeniging. De gymnastiekvereeniging „Oefening Staalt Spieren' zal dit jaar haar 20-jarig bestaan vieren. Zaterdagavond zal in .Monopole" een soiree gehouden worden. Wanneer Zaterdag a.s. geen voldoende kaarten ver kocht-zijn, zal op echt Amerikaansche wijze reclame gemaakt worden. De vereeniging zal met een muziekkorps een ronds maken door Zandvoort. Op verschillende punten zal geblazen worden, terwijl gedurende dien tijd de leden zullen trachten de kaarten te verkoopen. Wij denken, dat dit wel succes ■zal hebben. Raadsvergadering. De burgemeester heeft de leden van den raad ter vergadering opgeroepen op Vrijdag 2 Mei a.s., des h,m. 2li uur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel om een bedrag beschikbaar te stellen voor het herstellen en bestraten van de speel plaats der R.-K. school. 3. Benoeming van een hoofd van school D, 4. Vaststelling van het percentage der Plaatselijke Directe Be lasting naar het inkomen voor het belas tingjaar 1924'25, 5. Voorstel tot verlaging van den gasprijs. 6. Voorstel tot verhuring van den watertoren. 7. Vaststelling van den prijs der waterdienstleidingen. 8. Verzoek van W. Groen om vermindering van pacht van den grond aan den Strandweg. 9. Ver zoek van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om subsidie. 10. Verzoek van de Vereeniging „Zandvoort's Bloei", om subsidie voor het houden van wedstrijden op sportgebied enz. 11. Voorstel tot het geven van eene tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken der Ambachtsschool en Mid delbaar Technische school te Haarlem. 12. Voorstel welk gedeelte der gemeente tot de bebouwde kom gerekend wordt. 13. Vast stelling der Verordening regelende het ge organiseerd overleg in zaken van ambtena ren en werklieden van de gemeente. 14. Vaststelling van het le suppletoir kohier van belasting van bouwterreinen, dienst 1923. 15. Behandeling van reclames tegen de bouw terreinbelasting. Omvergereden. Aan den Rijksstraatweg hoek Soaarnhovenweg is weder een lan taarn omver gereden. Een verbreeding van den weg zou een grondige verbetering zijn. De lantaarnpalen konden dan ook wat ach teruit gezet worden. Verbouwing, De firma Verheidt Smits heeft aangenomen de verbouwing van perceel 110, in de Gen. Cronjéstraat, alwaar wordt gevestigd een horlogerie. Dit is de derde verbouwing in de Cronjéstraat door deze firma in enkele maanden aan genomen. Gevonden dieren en voorwerpen. Te- tug te bekomen bij: J. Abonier, Gen. de la Reijstraat 12, een gouden broche; A. Klura- per, Bloemfonteinstraat 1, een postduif; J. Dijkstra, Rollandstraat 65, een portemon- naie met inhoud; J. Winkler, Gen. de Wet straat 35, een bruine muts; P. Korsen, Lot* terstraat 36, een ijsmuts en een handschoen; J. Drent, Arnoldystraat 12, een ceintuur; A. Dijkstra, Schoterweg 146, een zilveren armbandje; B, Kerkstra, Gen. Cronjéstraat 156, een portemonnaie met spaarzegels; aan bet Politiebureau, een kinderschoentje, een riem en een ceintuur. J. F. J. HUYSSER. f Onder zeer groote belangstelling had gisterochtend de plechtige uitvaart en be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. F. J. Huysser, in leven kerkmeester van de parochie der Allerh, Drievuldigheid te Bloemendaal en o. m. voorzitter van de Bloemendaalsche ama teur-fotografen vereeniging. De plechtige H. Mis van uitvaart werd in de parochiekerk te Bloemendaal opge dragen door den Zeer Eerw. Heer Pastoor L. J. Wjllenborg, geassisteerd door de wel- eerw. Heer J. van Muyen en den weleerw. Heer L. Speet. In de kerk merkten wij, behalve familie leden en talrijke belangstellenden, ook de overige kerkmeesters der parochie Bloe mendaal en eenige leden van de Bloemen daalsche amateur-fotografen vereeniging op. Het koor voerde op verdienstelijke wijze de Requiem-Mis van Halier uit. Op het St. Adelbertskerkhof was de be langstelling groot. De beaarding geschiedde door den Zeer Eerw, heer Pastoor L. J, Willenborg, Personalia, Tot lid van de commissie iot admissie der Gredietvereeniging, onder beheer van de Twentsche Bank, is benoemd de heer H. Smidt van Gelder, alhier. Personalia. De heer F. Barnhoorn her dacht heden den dag, waarop hij vóór 30 jaar in dienst trad bij de firma W. Daams. Wedvlucht. Bij de Zondag gehouden wedvlucht, uitgeschreven door de postdui- venvereeniging „de Luchtpost", vanaf Woer den, namen 70 duiven deel, le prijs G Visbeen; 2e prijs J. Tjalma; 3e prijs J. Speijker; 4e prijs J. Wilderom; 5e prijs C. v. Nieuwberg; 6e prijs J. Wilderom; 7e prijs idem; 8e prijs C. v. Nieuwborg; 9c prijs C, Haartman; 10e prijs J. Wilderom. Schietwedstrijd. Woensdag j.I. werd te Sloten (dorp) een schietwedstrijd gehouden van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De 6 hoog ste series waren die van de heeren: P, Meckel (49 van de 50 p.); Hoogvliet 45 p.; G. Schrama 44 p.; Ais. Boon 43 p.; Spring in 't Veld 42 p.; De Haas 42 p. Wedvlucht. Bij den Zondag gehouden wedvlucht der postduivenvereeniging „De Postduif", vanaf Roozendaal, behaalden resp. le prijs W. v. Merriëboer, 11 uur, 3 sec.; 2e prijs F, de Leeuw, 11 uur, 3 min., 58 sec.;3e prijs B. Doeven, 11 uur, 15 min. 42 sec:; 4e prijs Th. v. d. Wulp, 11 uur, 16 min. 42 sec.; 5e prijs P. Twigt, 11 uur, 16 min, 33 sec.; 6e prijs B. Doeven, 11 uur, 17 min., 41 sec.; 7e prijs B. Doeven, 11 uur, 17 min., 46 sec.; 8e prijs P. Twigt, 11 uur, 27 min., 6 sec. Verkooping. Een bomvmanswoning, ge legen in den IJpolder, gem. Sloten, groot 74400 H.A., heeft in publieke verkooping opgebracht 30,400. Kooper; den heer J. de Vries, te Houtrakpolder. Eenige perceelen bouwland, groot 44980 H.A., gelegen in den Houtrakpolder, brach ten op 11.500. Kooper: den heer C. Koe- dooder, te Houtrakpolder. Emtnabloempje. De verkoop der Em- mabloempjes ten bate der T. B. C.-bestrij- aing, bracht voor Halfweg en Zwanenburg de somma van 210.op. gingen deed om te ontviucrucn, zal Oinsaag 13 Mei a.s. voorvde rechtbank aldaar terecht staan, beklaagd''ter zake van ,1e. pogingen tot doodslag op den jachtopziener Ter Mors 2. diefstal van een paard met wagen onder Denekamp 3. als voren naar Ambt Delden 4. Diefstal van twee motorrijwielen onder Denekamp. Voor den rechter-commissaris heeft bekl. alles volledig bekend. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Ventileering door ozon. De heer A. Vostnaer, directeur der Ozon Mij, ,?Odrie" te Den Haag, heeft op de Recia- tentoonstelling een voordracht gehouden over Ozon en zijn toepassingen. Spreker, die een vijftiental jaren van zijn leven wijdde aan de studie van bovengenoemd onderwerp, begon met een populaire beschouwing over wat Ozon eigenlijk is en hoe het gemaakt wordt en stond wat langer stil bij de eigenschappen van Ozon, welke aanleiding geven tot zeer bijzondere toepassingen. Die toepassingen van Ozon zijn vele en velerlei en kunnen in groepen verdeeld wor den, nl. 1. ventileering, 2. therapeutische toe passingen, 3. bleekdoeleinden, 4. industri- eeje toepassingen, 5. drinkwater-sterilisatie en 6. diversen, zooals de behandeling van hout vo'ór het kunstmatig oudmakén daarvan, van wijn voor hetzelfde doel, van vischwater voor cultuur en tranport van levende visch, enz. Voornamelijk behandelde spreker het eerst genoemde onderwerp, de ventileering. Hij wees in de eerste plaats op de verschil lende oorzaken van luchtbederf en de ge volgen daarvan, op de haast onoverkomelijke technische moeilijkheden om een gegeven ruimte bevredigend te ventileeren zonder dat iemand over tocht klaagt, zei, dat alle moeilijkheden ondervangen kunnen worden door een doeltreffende ozonisatie en deed uitkomen, dat het resultaat dan niet alleen is een aangename, frissche atmosfeer, vrij van onaangename geuren en vrij van rook, maar, bij een kleine overmaat van Ozon, zelfs een opwekkende, versterkende atmos feer. Er moet natuurlijk gewaakt worden tegen een teveel, maar dat is heel eenvoudig te doen door de contróle met ons reukorgaan, dat een teveel dadelijk constateert. De kosten, aan zoo'n ozonisatie verbonden, Zijn luttel en de voordeelen zijn evident. De Ozon-toestellen kunnen zonder eenige moeite of kosten worden aangesloten op een stopcontact of lichtleiding. Bij de therapeutische toepassingen, bij het bleekvermogen van Ozon en de Chemische werkihgen voor industrieele doeleinden werd slechts even stilgestaan en ten slotte werd behandeld de toepassing van ozon voor de sterilisatie van drinkwater, een ideale me thode zoowel voor wat betreft, de kosten, per kubieken meter, als wat betreft het effect, Door Ozon kan elk water volkomen kleurloos helder en reukloos gemaakt worden, met een frisschen smaak en absoluut zeker zonder schadelijke bacteriën, desverlangd zelfs steriel. Twee Amerikaansche hoogleeraren, prof James S. Long en prof. Henry Uilmans heb ben zich een jaar lang beziggehouden met het bestudeeren van een .sigaar. De vraag was nl. opgeworpen, hoe het breken van siga ren in den borstzak van den toekomstigen rooker kan worden voorkomen, inderdaad een hoogst ernstige en gewichtige zaak en een dagelij ksche ergernis voor duizenden in den lande. Het bleek dan, zegt „Scientific American" dat de tabaksteeltjes, die na het plukken der bladeren overblijven en als afval beschouwd werden, een uitstekend papier-achtig bind- materiaal vormen, maar bij het rooken gaf het een geur als brandend papier, geen ge not voor den rooker De sigaar was niet alleen onbreekbaar maar ook onbruikbaar geworde Na een jaar van studie werd ten slotte een chemisch middel gevonden, dat de sigaar weer genietbaar maakte en dat niet door de wet verboden was. Men heeft nu het dubbele voordeel van onbreekbare sigaren en van het gebruiken van vroeger waardeloos geachte af- valdeelen. Open brief aan allen, die Jezus in Zijn H. Sacrament beminnen. Wanneer wij aan ons Internationaal Eucha ristisch Congres denken, komt dan niet dik wijls het verlangen bij ons op, om ook er toe mede te werken, dat Jesus in die dagen alle glorie en dankbaarheid ontvangt, die Hij van ons menschen ontvangen kan, en dat Hij in het vervolg, vooral in Zijn H. Sacra ment, steeds meer en meer gekend en bemind worde Door Gods goedheid en liefde kunnen wij krachtdadig aan het weldslagen van_ het Congres mede helpen. Bezitten wij niet in de H. Mis een heerlijk dank- en smeekoffer! Ik zou dan willen vragen aan allen, die Jesus en Zijn Hemelschen Vader liefhebben, laat in de dagen van ons Congres een H, Mis opdragen tot deze intentie „Uit dankbaarheid voor de instelling van het H. Sacrament en tot uitbreiding van Jesus Eucharistisch Rijk." Indien van 2227 Juli a.s. eens alle H.H. Missen van Nederland voor deze intentie werden opgedragen 1 Wat een glorie voor Jesus, voor God, en welke rijke genadestroomen zouden er niet over de geheele wereld vloeien Nog een verzoek; bestel deze H. Mis reeds nu. Lieve Jesus-Hostie zegen dit plan O. L. Vrouw van het H. Sacrament, bidt bijzonder voor allen, die deze regels lezen. Amsterdam, April 1924. H, v. J. Naar aanleiding der berichten in de Holl. bladen, dat de toestand in Duitscbland ook voor de Priesters langzamerhand dragelijker werd, won het Priestercomité tot leninging van den nood der Duitsche Priesters inlich tingen in bij den Bisschop van Paderborn, Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. Dr. C. Klein. Dezer dagen nu gewerd ons het bericht, dat in de Diaspora de nood der dienstdoende geestelijken nog immer groot is en schrij nend. Minstens 117 priesters, zoo schreef ons Domkapituler Pieper kunnen bij ons door hun eigen parochie niet onderhouden worden. Dat zulks ook gezegd moet worden van de 14 an dere diaspora bisdommen zal duidelijk wor den als men het aantal'Katholieken dier dio cesen nagaat. Zoo telt b.v. het bisdom Meis sen slechts 250 duizend katholieken tegen 5 millioen protestanten; Breslau 3Yi millioen katholieken op 10 millioen andersdenkenden. In het afgeloopen jaar hebben wij, dank de hulp en den steun van Holland's Katholieken vele priesters kunnen helpen. Immers wij ont vingen in.1923 niet minder dan 56.688.69Li en in de eerste drie maanden van 1924 19.973.67. Dat wordt met de geldelijke hulp van vorige jaren de belangrijke so ut 221.066.63. Het aantal priesters, dat ênder patronage is gesteld van Hollandsche families is gestegen tot 345, De giften in natura als kleeding, levensmiddelen, schoeisel etc., blij ven God zij dank nog van alle zijden tbe- ströomen en bezorgen nog immer aan Kape laan Werners te Nijmegen veel arbeid. Zouden wij die giften in geldelijke bedragen moeten uitdrukken, dan zou het eindbedrag van de afgeloopen jaren nog beduidend stij gen. Mogen wij de hoop uitspreken, dat Neer- land's Katholieken deze hulpbehoevende priesters blijven gedenken, zoolang de hevig- sten nood nog niet gelenigd is. Het comité blijft nog gaarne bereid om zoowel geldelijke bedragen als giften in natura in ontvangst te nemen en beschikt ook nog over een aantal adressen van arme priesters uit de diasporagebieden, welke gaarne aan wel doende katholieke families verstrekt worden. Het Comité: P. C. van Aken, Pastoor Beek bij Nijmegen, Voorzitter. Fr. Merners, Kapelaan, Nijmegen. Fr. Hendrikx, Moderator, 's Bosch. A. van Dijk, Kapelaan, Eindhoven, Rector P. Hack, Breda, Hendrikstraat 1. H. J. Kempers, Kapelaan, Westervoort. Alb. v. Mackelenbergh, Rector Tilburg, Secr.-Penningmeester, 29 APRIL EERSTE KOERS BERLIJN ;p. billioen) 0.61 PARIJS 17 271/ BRUSSEL 14.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.72 STOCKHOLM 70.45 KOPENHAGEN 44.85 CHR1STIAN1A 36,65 47.55 NEW-YORK 2.67' ROME 12.10 LATERE KOER 5 MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden; .onveranderd. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 üOi/jg 901/10 6% Nederland 1923 96-5/16 963/8 414 Nederland 1917 7813/16 7813/is ÏC011/J6 10011/ 91/8 93/4 Oude Vaart 90 88 dito Gem. Eigendom 751/2 751/2 Mij. „Nederland" 1411/2 Scheepvaart-Unie 1201/4 120 Rotterd. Lloyd 1181/4 - Paketvaart 1381/., 311/8 32 474 473 356 355 561/s 58 1941/4 194 Indische Bank 1293/4 1293/4 Cert. Handel Mij. 136 1341/a 1341/s 135 95 Geconsolideerde 199 2021/j Kon. Olie 447 450 U. S. Steel 107 1071/a Marine comm. ld/a 1811/4 181 1811/2 182 Comp. Merc. Arg. 25 25 1123/4 112 382 381 Senembah 291 287 Deli Batavia 3331/., 331 Amsterdam Rubber 1441/4 1431/4 Serbadjadi 212 109 109 Wai Sumatra 1231/v 123 424 426 Southern Rails 59 59 Union 1405/ g 721 n" 1411// /iUjftCpflC, VCabash I 1#/16 De beruchte 31-jarige H. W. Franke, die op Zondag 2 Maart j.L na een lange jacht door een groote politiemacht eindelijk werd gearresteerd en "zich thans in voorlóopige hechtenis bevindt in het Huis van Bewaring te Almelo, waaruit hij voor enkele weken t>o- HOLLANDSCHE TULPEN TE PARIJS. De correspondent van de „N. R. Crt." seint uit Parijs De perken vol tulpen en hyacinthen uit Holland hebben het vorige jaar in den tuin der Tuilerieën sterke voldoening gewekt. Ze gaven een felle, warme en afwisselende kleurnoot aan dit prachtig stadshart. Met een kleine plechtigheid zijn ze toen aan de Fransche administratie overgedragen. De heer Krelage sprak een kort woord, de gezant was er ook en de heer Paul Léon, de scherp zinnige bestuurder der kunstafdeeling aan het betrokken ministerie, heeft Nederland voor dit blijde geschenk gedankt. Vanzelf bleven handelsoverwegingen daar bij buiten spel. Dat deze hulde onzer bollen- kweekers nog iets anders beoogde, was voor ieder duidelijk. Enkele der betrokken firma's hebben hierop later in omvangrijke adver- tentie's in bladen als de „Temps" de aan dacht gevestigd, Bovendien werden aanbeve lingen hunner producten in Frankrijk ver spreid. De omzendbrieven hebben een nete lig misverstand gewekt. Alle of een deel werden in Duitschland op de post gedaan. De teekenen daarvan hebben in Frankrijk den indruk gewekt, dat men met Duitsche, onder Nederlandsche vlag vermomde firma's te doen had. Onlangs werd me daaromtrent nog een vraag gesteld. In bepaalde gevallen waren al Franschen zelf te weten gekomen dat het inderdaad Nederlahdsche onderne mingen gold. Nu prijken de perken op het Louvre-rau- seum opnieuw in tulpendos, rood en geel en rood en wit. Wie van de Seine af de poort inzwenkt, krijgt een schok van vreugde bij het ontwaren van die banen kleur en gloed in zongeflonkel, het beste middel om moge lijke resten van een niet gerechtvaardigd misverstand uit den weg te ruimen. MUNCHEN, 27 April. Het gerucht dat Hitler uit de Vestingstraf te Landsberg ge vlucht zou zijn, is volgens de Münchener Neueste Nachr. geheel uit de lucht gegrepen. PARIJS, 27 April. Teunis en I lijmans brachten gisterenavond een bezoek op het Belgische gezantschap. Zij voerden bespre kingen met de Belgische gedelegeerden van de Commissie van Herstel. De conferentie tusscben de Belgische Mi nisters en Poincaré vangt heden te 10 uuZ v.m. aan. PARIJS, 28 April De Populair publi ceert een oproep van den secretaris van de soc. internationaal Adler aan de Fransche socialisten om pogingen in 't werk te stellen, ten einde de moeilijkheden van de soc.-dem. partij in het bezette gebied uit den weg ta ruimen. i Een nette dienstbode of noodhulp, v..g.g.v. Zich te vervoegen Oranje kade 17. gevraagd, Loon 5 per week. 16 Barteljorisstraat 16 gevraagd in schoenraagazijn, sal. 6 per week. Brieven onder No. 12442, bur. van dit blad. in schoenenmagazijn gevraagd, Aanv, salaris 6 per week. Brieven onder No. 12443, bur. van dit blad. 12431

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2