.nm.. MARKTNIEUWS. Hei autobus-vraagstuk. Viering 50-jarig bestaan Liefdewerk „Oud Papier." Nederlandsche werkkrachten in Duitschland. Christelijke Mijnwerkersbond. Ned. R.-K. Volksbond. De Belgische ministers te Parijs, Een belangrijke tusschentijdsche verkiezing in Engeland op komst. Een nieuwe verordening van generaal Degoutte. Een opleidingsschip vergaan. De a.s. rijksdagverkiezingen. Een r»pport van de Ned. Ver. voor Locaalspoor- en Tramwegen. Een commissie van de Ned. Ver. voor Lo- taaUpoor- en Tramwegen heeft een rapport samengesteld, dat over bovengenoemd vraag stuk handelt. In deje commissie hadden zit ting: It. Stigter, administrateur der Verêeni- ging, Ir. Jhr. Röell, directeur van de'West- landsche Stoomtrammaatschappij en de heer G. J. van Wieringhen Borsky, directeur van de Zuider Stoomtrammaatschappij. In het rapport wordt erop gewezen, dat het dienstig is tijdig maatregelen te nemen, het geen met een verwijzing naar het buitenland wordt gestaafd. In Amerika hebben 42 van de 48 Staten be palingen betreffende het autobusverkeer en ook België heeft verordeningen te dezer zake. Het systeem van afwachten en toezien hoe het loopt kan ongewenschte gevolgen hebben, hetgeen trouwens in de praktijk is bewezen. In Amerika is het voorgekomen, dat een tramwegdienst tengevolge van den onweer- staanbaren concurrentie-strijd moest worden opgeheven, maar eenige maanden later oefen de het publiek den sterksten aandrang op de autoriteiten uit om den tramdienst weer te herstellen, daar gebleken was, dat het zonder dezen niet naar wensch ging. Dat iets dergelijks ook hier gebeuren zal is niet denkbeeldig, waarop het oogenbiik reeds vele tramweg- en kleinere spoorweglijnen zeer noodlijdend zijn. Heel veel Staats kapitaal, wordt op deze wijze onvruchtbaar en later zal men weer moeten beginnen de opgehe ven bedrijven opnieuw in dienst te stellen, omdat zal blijken, dat het autobursverkeer niet in staat is het massale personen-vervoer en het goederenvervoer afdoende te verzorgen- Voorts ook zal er een regeling moeten ko men om de steeds stijgende k06ten voor weg onderhoud te beperken, want het ontelbaar aantal bussen van de meest ongelimiteerde afmetingen en gewichten en met zeer ver schillende soorten van wielbanden brengen aan dt wegen groote schade toe, die niet tc verhalen is, terwijl de trams het onderhoud d« banen bekostigen. Een geheel hoofdstuk wijdt het rapport aan de verhouding tusschen den Staat en de intercommunale tramwegen. De rijksconcessie legt den maatschappijen vele en zware verplichtingen op, waartegenover als geschreven recht niet anders staat dan dat de ondernemer bevoegd is op zijn volgens tal rijke bepalingen aangelegde en in stand ge houden baan een aan vele beperkingen on derworpen openbaren dienst voor het ver voer van personen en goederen te onderhou den. In het rapport wordt er dan ook op aange- dror^en nu de omstandigheden zoozeer ge- wij; g zijp de verplichtingen der tramwegen dien» overeenkomstig te wijzigen en het voor keursrecht op het vervoer instantelijk te ver- Iceneq. Ten slotte geeft het rapport de volgende richtlijnen tot regeling van het autobus- verkeer. Voor de uitoefening van een intercommu- nelen autobusdienet is het bezitten van een door den staat verleende concessie noodzake lijk. Voor de uitoefening van communale autoboediensten moet het bezitten van een door het gemeentebestuur verleende concessie verplichtend woreen gesteld. Het bestuur van staat of gemeente behoort ten opzichte van het verleenen van concessiën voor autobusdiensten de volgende overwe gingen te laten gelden a. Autobuslijnen worden slechts toegelaten indien de vervoersbehoefte het instellen van een autobusdienst Isngs het aangevraagde tra ject wenscbelijk maakt en het algemeen be laag, hetwelk vernietiging der bestaande ver keersonderneming afwijst, zulks toelaat. b. Indien een aanvrage voor een concessie voor een atobusverbindmg bij de autoriteiten inkomt en deze, na ernstig ondersoek, waarbij de leiders der bestaande verkeersondernemin gen worden gehoord, tot de meening zijn ge komen, dat zoodanige autobuslijn ter bevor dering van het algemeen verkeersbjlang, ge- wenscht ie, zoo worde aan de in de desbetref fende streek bestaande verkeersonderne ming een recht van voorrang gegeven- Toelichting op b Autobus en tram zijn elkaar aanvullende verkeersmiddelen door die beide in één band te vereenigen, wordt het groote voor deel bereikt, dat elk dier middelen op de meest economische ijvijze gebezigd wordt, terwijl bij wijziging van het vervoer gemakke lijk van het eene vervoermiddel naar het an dere kan worden overgegaan. Zoo zullen bij voorbeeld dikwijls voor een buitenwijk eener stad of voor voedingslijnen van intercommu nale trams, autobuslijnen de aangewezen ver- voersgelegenheid bieden, terwijl bij toene ming van de verkeersbehoefte de buslijnen langzamerhand door tramlijnen kunnen wor- dtn vervangen. Dat deze onmisbare samen werking niet verzekerd is,v indien de auto buslijnen en de tramlijnen in verschillende handen zijn, behoeft geen betoog. c. In het algemeen zal voor intercommu nale autobuslijnen, buiten de overwegingen onder a en b genoemd, de bepaling gelden, dat waar voldoende communale verkeers middelen aanwezig zijn, de intercommunale autobuslijn geen deel neemt in de voorziening der zuiver communale verkeersbehoeften. Het rapport, waaraan nog is toegevoegd een overzicht van de betfeffende bepalingen in België en een korte schets van wat in Amerika te dezen opzichte is gedaan, is toegezonden aan de staatscommissie voor het verkeer (de commissie-Patijn) benevens aan de leden der Eerste en Tweede Kamer. Te Amsterdam is Zondag op feestelijke wijze het 50-jarig bestaan gevierd van het bekende liefdewerk „Oud-Papier Om 8 uur 's morgens werd in 4e Begijnhofkerk een H. Mis opgedragen voor de overleden leden van het Liefdewerk en te half 10 uur cele breerde Z. D. H. Mgr. A. J- Callier, bisschop van Haarlem in deze zelfde kerk een H. Mis Int intentie van het Liefdewerk en zijn 'eden. Na een gemeenschappelijken maaltijd m de door den Zeereerw. Deken P. Stroomer daarvoor opengestelde pastorie van het Hof, begon te half één in de versierde zaal van het gebouw Geloof en Wetenschap, de feestvergadering, welke door de hopge tegenwoordigheid van Z. D- H. Mgr, Gallier werd opgeluisterd. Ook de Zeereerw. heer P Stropmer, deken van Amsterdam, woonde deze verga dering bij. Nadat de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H- Roelvjnk. de vergadering had geopend, werd bet woord gegeven aan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, onder-voor zitter, die een korte feestrede hield, waarin hij het verloop van de laatste tien jarep schetste- Na dank te hebben gebracht aan Z. D. H. den Bisschop, den Beschermer van het Lief dewerk, voor de groote welwillendheid steeds jegens dit werk betoond en voor de vereerende tegenwoordigheid bij bet gouden feest, wijdde spr. een woprd van weemoe dige hulde aan de nagedachtenis van den in November 1922 ontslapen Dr. C. A. L- Rade maker, voorzitter en den in 1915 verschei den secretaris, den heer Bern. Schaapveld, welke laatste in acht iaren tijds de vereeni- ging tot den hoogsten bloei opvoerde en bij de viering van het 40-jarig jubileum uit de handen van Z. D. H. den Bisschop het wel zeer verdiende eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice mocht ontvangen. Ook braphl spr. hulde aan het werk van den heer B. Planken, voor wiens herstel spr. de beste wenscben uitte. Na in het kort te hebben nagegaan met welke moeilijkheden' het Liefdewerk gedu rende den oorlogstijd en ook daarna nog te kampen had, constateerde spr. met vreugde, dat ondanks alles een gestadige groei valt waar te nemen en dat de opbrengst in het afgelpopen jaar de grootste was sinds de oprichting. In het nu afgesloten decennium werden verzameld 23.500.000 K.G. met een op brengst van f 927.000; aan arbeidsloonen werden betaald J 484.000. Spr. besloot met een oproep tot bestuurs leden en afgevaardigden om eendrachtig te blijven arbeiden in dit liefdewerk, ter eere van God. TOESPRAAK MGR. CALIIER. Na deze rede hield Z. D. H. Mgr. Gallier een korte toespraak van ongeveer den vol genden inhoud: Mijn tegenwoordigheid hier zegt reeds, dat ik mij volkomen aansluit bij de hulde, die u vandaag wordt gebracht. Ik huldig gaarne de mannen, die dit eminente liefde werk zoo geheel ter liefde Gods en ook tot eigen heiliging in ons vaderland steunen en uitoefenen. Ik ben zeer dankbaar voor al het goede, dat daardoor wordt uitgewerkt en gesteund, niet alleen in ons Bisdom, maar in geheel Nederland. Jaarlijks worden duizenden en duizenden guldens aan liefdewerken uitgekeerd; men. schen, die ook in gewonen tijd veelal werk loos zouden zijn, worden geholpen en niet op de laatste plaats wordt ieder jaar een groote gift afgedragen aan Z. H. den Paus. Hoe zal dat alles genoegzaam gehuldigd worden! Ik kon dat niet en daarom ben ik naar hier gekomen om mijn dankbaarheid te too- nen en het verheugt mij, dat een dag, als deze gekomen is, waarop ik aan allen dank kan brengen voor het vele goede, dat zij hebben verricht. Het gaat met deze sprokkelingen als met de vermenigvuldigde brooden; als er ge sprokkeld is, is het goed, dat overblijft, ont zettend veel. Het Liefdewerk is «en voortdurende pre diking van de spaarzaamheid, maar tevens, en dal is het schoonste, van spaarzaamheid uit liefde voor anderen. Er zijn er wel, die ook verzamelen, maar die het gespaarde dienstbaar maken aan luxieuse, misschien wel aan ongeoorloofde zaken. Ik zeg het nogmaals: Ik ben vooral dank baar, dat de vereeniging aan de wereld pre dikt te sparen niet voor eigen zaak, maar voor de minder-bedeelde medebroeders. Moge God Zijn zegen geven aan dit werk en aan al dengenen, die zich daaraan wijden." Hierna verleende Mgr. Zijn Bisschoppelij- ken zegen. Een hartelijk en dankbaar applaus volgde op de woorden van Haarlem's Bisschop, die daarna langs allen kant de vergaderden dan kend onder een spontaan aangeheven ..Lang leve onze Bisschop" de vergadering verliet. Vervolgens ving de eigenlijke algemeene vergadering aan. Allereerst werd mededee- ling gedaan van een ingekomen telegram van Z. H. den Paus, luidend als volgt: De H. Vader, gaarne aanvaardend de be tuigingen van kinderlijke liefde, verleent ter gelegenheid van het jubileum gaarne Zijn Apostolischen zegen. w.g. KARD. GASPARRI. Van H. M. de Koningin was een schrijven ingekomen, waarin vriendelijke dank ge bracht wordt voor de gevoelens van hulde en trouw, neergelgd in een telegram van het Liefdewerk. Voorts waren ingekomen verschillende ge- lukwenschen, voornamelijk van vereenigin- gen, die door het liefdewerk worden ge steund. De secretaris en de penningmeester brachten vervolgens hun jaarverslagen uit. Hieruit bleek, dat het Liefdewerk in 1923 in totaal omvatte 20 centralen, 73 afdeelin- gen en 36 correspondentschappen. In dit jaar werden verzameld 3.066.898 K.G. pa pier, die ruim 125.000 opbrachten, een resultaat ongekend in de geschiedenis van het Liefdewerk. Aan subsidies werden over 1923 uitge keerd 18,500 volgens het door het hoofd bestuur vastgestelde plan. Na de algemeene vergadering werd een receptie gehouden, waarop zeer vele afge vaardigden van vereenigingen en instellin gen, die van het Liefdewerk steun ontvan gen, het hoofdbestuur kwamen complimen- teeren. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot den feestdag. De invaliditeitsrente. Met de Duitschers gelijk gesteld. De „Tel." verneemt uit Heerlen: De Ne derlanders, die vroeger in Duitschland werk zaam, reregeld gestort hadden in de Duit- sche kassen voor invaliditeitspensioen of uitkeeringen moesten ontvangen volgens de Duitscbe Rijksongevallenverzekering of zie kenkassen. zijn jarenlang gedupeerd geweest door de waardelooze papiermark. Ingaande 1 Januari 1.1. had de Duitsche re geering vastgesteld, dat zij, die invaliditeits- of ongevallenpensioen genoten, of uit de mijnziekenkassen (z.g. Knappschaften) pen sioen trokken, voortaan in rentemarken dus in waardegeld uitbetaald zouden worden. Echter werd de bepaling gemaakt", dat de Nederlandsche pensioengerechtigde hun uit- keering in papiermark zouden blijven ont vangen, m.a.w- dus eigenlijk niets ontvin gen. Te Kerkrade, waar niet minder dan 487 dergelijke gedupeerden woonachtig zijn, werd een comité opgericht, om hiertegen actie te voeren, Op een Zondagmiddag gehouden vergade ring van dit comité is medegedeeld, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn een be spreking gehad heeft met 't Reichs-Arbeits- Ministerium en ook het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken stappen heeft gedaan, opdat de betrokken Nederlanders, die dezelf de premie betaald hadden als de Duitschers, gelijke rechten zouden krijgen. De Nederlandsche gezant heeft thans be richt, dat de Duitsche regeering, in afwijking van het tot dusverre bepaalde, de Neder landers in de grensprovinciën Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en Limburg, welke recht" hebben op Duitsche rijksinva- liditcitsrenten, gelijk gesteld zullen worden met de Duitschers, m.a.w. dat ook de hetrok- ken Nederlandsche invaliden ten hoogste 10 rentemarken per week zullen ontvangen, ter, wijl de weduwen ten hoogste 6 rente- en de weezen 5 rentcmarken per week zullen ont vangen. Nog heeft de gezant medegedeeld, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat weldra een re geling tusschen de Duitsche en Nederland sche regeering tot stand zal komen, waar door de betrokken Nederlanders met de Duitschers gelijk gesteld zullen worden, ook wat de ongevallenverzekering en R.eichknap- schaft betreft. Het Congres te Heerlen. Onder voorzitterschap van den heer H. Stins is Zondag te Heerlen het eerste con gres begonnen van den Chr. Mijnwerkers- bond. Vertegenwoordigd waren afgevaardigden van nagenoeg alle 73" afdeelingen. De heer Van Bruggenhout, uit Brussel, gaf een over zicht van de internationale mijnwerkersorga nisatie en van de aangesloten landelijke bonden. O.m. vermeldde hij den vooruitgang in den socialen toestand der mijnwerkers en memoreerde daarbij, dat nog in 1868 in Bel gië de mijnwerkers van 14 tot 16 uur moes ten arbeiden en bijvoorbeeld in het" kolen bekken van Charleroi niet tpinder dan 2000 meisjes beneden de veertien jaar en 5000 meisjes en vrouwen boven de achttien jaar ondergrondsche werkzaamheden verrichtten. Voornamelijk door de organisaties is hierin verandering gekomen; de vrouwen.arbeid is afgeschaft. Uit het jaarverslag blijkt, dat het leden tal van 3194 met 414 leden vooruitgegaan is tot 3608. Het aantal afdeelingen daalde van 80 tot 73. De financieele toestand van den bond, welke in 1922 bij de uittreding uit de Christ- liche Gewerde Verein Deutschland minder rooskleurig was, zoodat de organisatie schuld had moeten maken, om zijn bestuurders te betalen, ging sindsdien goed vooruit en be droeg op het eind der beide verslagjaren 63.038.—, wal een vooruitgang van veer tig duizend gulden beteekent. In het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden De Boer uit Bleijerheide, P. Graat uit Sittard, F. Wetzels uit Chèvre- mont, J. Willems uit Nuth. In de contactcommissie werden bênocmd de voorzitter H.' Stins en de districtlcider' Joh. Hensgens uit Sittard. Des avonds werd een feestvergadering ge houden, waarbij mgr. dr. A. Poels, hoofdaal moezenier van den arbeid, het woord voerde, Algemeene vergadering van den Centralen Raad. Maandag werd te Amsterdam de 34ste al gemeene vergadering gehouden van den Cen tralen Raad van den Ned. R.-K. Volksbond De vergadering, die stond onder leiding van den voorzitter, den heer H, C. Silvius, had plaats in het St. Dominicus-patronaat. Aan de vergadering was voorafgegaan een H. Mis in het Bagijnhof voor de zielerust van den oud-voorzitter, den heer W. C, J, Pas- stoors. Na opening hield de voorzitter een rede, waarin hij erop wees hoe een wezenlijke so ciale hervorming, die bij de menschen zelf begint en hen brengt tot zelfkennis en zelf verloochening. Na de openingsrede zong de vergadering het Bondslied. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat wegens gebrek aan medewerking besloten is tot opheffing van de afdeelingen Monnikendam en Hansweert; daartegenover staat de oprichting van een al- deeling te Zwijndrecht met 60 leden, terwijl in Lutjebroek zoo goed als zeker een afdce- ling zal worden opgericht. De notulen en het jaarverslag, die den af gevaardigden in druk waren toegezonden, werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag is ontleend, cUt het aantal afdeeliné^w jnet 2 verminderde tot 115. Het ledental liep te rug van 31640 tot 2?914. Besloten werd daar na een telegram van gelukwensch te zenden aan Mgr. Möllman bij gelegenheid van diens jubileum als vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. De aftredende bestuursleden de fieeren K, Huselmans, Th. Mouwens en H. Silvius veer den herkozen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van het centraal bestuur, om het kantoor van het C. B, van Leiden naar Amsterdam te verplaatsen. Het motief voor dit voorstel is, zooals werd toegelicht, om meer contact te krijgen met den geestelijken en den deskundigen adviseur. Verschillende afdeelingen spraken zich tegen het voorstel uit. Na nadere verdediging door den voor zitter werd gestemd, met het resultaat, dat het werd aangenomen met 16901 tegen 8990 stemmen. Binnenkort zal dus het Centraal Bureau te Amsterdam worden gevestigd. De ter vergadering gekomen Iwecde Ka merleden de heeren Ch. v, d. Bilt en Henri Hermans werden door den voorzitter welkom geheeten. De voorzitter, de heer Silvjus, werd met groote meerderheid als zoodanig her kozen. PARIJS, 28 April. Theunis en Hymans confereeren 's morgens en 's middags met Poincaré. Des middags was het een eonfe. rentie van algemeener aard, waaraap ver scheiden Fransche persoonlijkheden deel namen, o.a. maarschalk Foch. De Belgische ministers verklaarden bij het verlaten van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat de besprekingen van dezen dag plaats had den in een geest van groote hartelijkheid en van een volledige overeenstemming van standpunt deden blijken tusschen de beide regeeringen. Zij voegden er bij, dat deze be sprekingen zullen worden voortgezet door bemiddeling der ambassades. Theunis en Hymans keerden hedenavond naar Brussel terug. LONDEN, 28 April. Er zal binnenkort een belangrijke tusschentijdsche verkiezing laats hebben voor het district West- 'oxteth van Liverpool, Sir Robert Houston, het zittende unionistische lid, die reeds 32 aar dit district vertegenwoordigt, heeft zijn resluit kenbaar gemaakt om wegens gezond heidsredenen af te treden- Bij de jongste algemeene verkiezing had hij een meerder heid van slechts 139 stemmen boven zijn eenigen tegencandidaat, een Labour-man. Als hoofd der scheepvaartlijn Houston was hij een autoriteit op het gebied van schoep vaart en handel. Deze verkiezing zal ook daarom van belang zijn, omdat zij onmiddel lijk zal volgen op de indiening der eerste Labaur-begrooting. DUSSELDORF, 28 April. De comman- dcerende generaal Degoutte heeft voor het bezete gebied met ingang van heden een nieuwe verordening uitgevaardigd, welke feitelijk een verbod van elke militaire voor- bereiding beteekent. Volgens deze is het aan ieder persoon, woonachtig in het bezette gebied, verboden in het onbezette Duitsch land aan een of andere theoretische of prac- Lsche militaire oefening deel te nemen, ver der in een of andere qualiteit lid te worden of te blijven van een militaire of dergelijke formatie, of van een openbare of particu liere organisatie ook al zou deze haar zetel buiten het bezette gebied hebben - een militaire vorming of een militaire voor bereiding ten doel hebbende, Aan eiken ambtenaar en aan eik defini tief of tijdelijk in het bezette gebied woon achtig persoon wordt verboden deel te ne men aan handelingen in verband met een eventueele mobilisatie. Overtreding dezer voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste 15 jaar en een boete van ten hoogste 20.000 goedmark. Deze verordening is het uitvloeisel van de gebeurtenissen in het Roergebied, welke hebben geleid tot de arrestatie van talrijke personen, die ljd waren van geheime organi saties en door den krijgsraad ie Mainz tot zware vrijheidsstraffen zijn veroordeeld. LONDEN, 28 April. Het Duitsche (Zweedsche? Red.) opleidingsschip voor adelborsten „Bohus", 'groot 1500 ton, heeft tijdens dikken mist bij de Shetlandeilanden schipbreuk geleden. Drie opvarenden zijn verdronken. Een adelborst, een uitstekend zwemmer, zwom naar de kust en redde vier anderen, doch daarop werd hij door een geweldige gplf van de rotsen geslagen en verdronk. KEULEN, 28 April. Rijkskanselier Marx heeft heden in het door het centrum belegde buitengewoon druk bezochte verkiezingsver gadering breedvoerig zijn standpunt uiteen gezet ten opzichte van de binnen- en bui tenlandsche politieke kwesties. Hij verdedigde in de eerste plaats de hou ding der rijksregeering, die haar instemming heeft betuigd met de beginselen van het deskundigenrapport en die bereid is, aan de hand daarvan deel te riemen aan de onder handelingen nopens de schadevergoeding. Hij betoogde daarbij tegenover dc D.-nationalen dat de rijksregeering, die bij haar beslissing in het belang van het Duitsche volk geen oogenbiik heeft geaarzeld, volkstrekt niet 'n regeering is, louter voor de leiding der za ken, maar dat zij in het volle bezit is van de rechten van het rijkskabinet. Natuurlijk beteekent de verklaring der rijksregeering geenszins de erkenning van al le details van het omvangrijke rapport. De regeering wil eindelijk in het belang van het Duitsche volk zelf alsook van dc Entente- staten en de heel? wereld economisch en fi nancieel in het Rijk orde scheppen. De deskundigen verklaren uitdrukkelijk, dat het bezette gebied in economisch, fi nancieel en daarmee natuurlijk opk in be stuursrechtelijk opzicht weder opder Duit sche souverejniteit moet komen. De vervulling dezer voorwaarde der deskundigen zal natuurlijk ook door de Duitsche regee ring nadrukkelijk op den voorgrond worden gesteld en geëjscht. Onafwijsbaar is verder, dat zoo spoedig mogelijk ook de ballingen weder in hup vaderland terugkeeren en de gevangenen in vrijheid worden gesteld. Want het moet eindelijk eens tusschen dc buur staten vrede worden, waartoe Duitschland tot de grootste offers bereid is. Sprekende over de beteekenis der Rijks dagverkiezingen, zeide de Rijkskanselier: Wie de economische overeenstemming op grond van de voorstellen der deskundigen niet wil, stemme Duitsch-nationaal of com munistisch of Deutschvölkisch. Na een rechtvaardiging van de vervul- lingspolitiek der laatste jaren keerde de rijkskanselier zich met kracht tegen den mis- dadigen waanzin dergenen, die een ongewa pend, overwonnen volk op de mouw willen spelden, dat het door het toonen van moed en dapperheid zijn redding kan bevechten. Men moet rekening houden met het feil, dat Frakrijk op het oogenbiik de sterkste militaire mogendheid ter wereld is en zelfs Engeland bij de uitrusting met vliegtuigen en de modernste wapens reeds ver heeft over troffen, terwijl Duitschland alles ontbreekt, waarmee een moderne oorlog wordt gevoerd. De rijkskanselier motiveerde daarop het door de rijksregeering op grond der machti gingswet verrichte saneeringswerk, als welks speciale verdienste hij memoreerde, dat de valuta nog steeds even boog staat als op 5 Nev. 1923. De vraag, die thans voor de beantwoording stond, was deze: Zal de door de rijksregee ring bewandelde weg verder worden betre den en daardoor de kalme ontwikkeling wor den gewaarborgd, of zal een andere, onbe kende weg worden begaan, die volgens de bittere .ervaringen der laatste jaren stellig zeer snel naar het ongeluk voert en het Duitsche volk nogmaals in den- maalstroom der inflatie zal storten. De rijkskanselier wees ten slótte op de noodzakelijkheid, dat in den nieuwen rijks dag sterke middenpartijen bestaan, waarop de regeering kan steunen, om juist en zonder weifelen een politiek te voeren, welke allen tot de weder-verheffing van het Duitsche volk kan leiden. Mét 'een Deutschvölkische-Duitsch-natip- nale meerderheid in den nieuwen rijksdag zou naar menschelijke berekening de onder gang van het Duitsche Rijk zijn bezegeld. Alle staatsburgers, die zich hun verantwoor delijkheid bewust zijn, moeten derhalve zor gen, dat de middenpartijen in den rijksdag over een toereikende meerderheid beschik: ken. ROTTERDAM 28 April. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 9.50 10.25, dito blauwe f 9.50—10.25 Poters f 4.255.50 Zeeuwsche Eigenheimers f 6.60 7.25, blauwe dito f Brielsche Eigen heimers f 7.508 Bravo's f 7.257.75 Redstars f 6.50—7 Lombuger Red Stars f óóff— 7 Limburger Red Stars f 4.805, dito Industries f Zeeuwsche Industries f 5.50—6 Drentsche f 45.25 per H.L. Malta's 1316 ct. per K.G. Zaden. Lijnzaad voer f 1719, zaai bruin mosterdzaad f 6570, geel f 3234, blauw maanzaad f 3032, koolzaad f 23 24, karwijzaad f 110112, kanariezaad f25 —27. Vlas. Aangevoerd 5500 K.G. blauw f 1.60 —2.15, 11100 K.G. Holl. geel f 1.70—2.15, 9000 K.G. wit Zeeuwsch f 1.401.60, 19000 K.G. Groningsch f 1.70-2.25, 200 K.G. dauwrood f 1.501.65. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.50 —6.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 503 vette runderen, 366 vette kalveren, 86 scha pen of lammeren, 1477 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115120 ct., ren als volgt koeien le kw. 115120 ct., 2e kw- 110100 ct., 3e kw. 9585 ct. ossen le kw. 107 Va—112 ct., 2e kw. 102%—95 ct., 3e kw. 8575 ct., kalveren le*kw. 155 175 ct., 2e kw. 125—105 ct., 3e kw. 95—80 ct. schapen Ie kw. 100105 ct., 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 7060 ct.lammeren 110 120 ct., varkens le kw. 64—66 ct., 2e kw. 62—60 ct„ 3e kw. 58—54 ct.licht soort 6063 ct. per Kg. De handel in vet vee en vette kalveren was zeer matig, met prijzen over het alge meen lager dan de vorige week. Schapen eu lammeren met zeer matigen handel, Varkens met redelijken handel en prijzen, stationnair. TEXEL, 28 April, Texclsche Eierenveiling. Aangevoerd 31000 kipeieren. Hoogste prijs 6.60, laagste prijs 5.70 per 100 stuks; 2500 eendeieren. Hoogste prijs 5.70, laag ste prijs f 5.40 per 100 stuks. BEVERWIJK. R-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering v. 28 April. Spinazie 24.75 per kist; sla 612 ct. per stuk; asperge le soort 1 1.05; raapstelen 6 et-; rabarber 8—10 ct., radijs 8—10 ct.; pieterselie >5—16 ct. pel bos; postelein 1.20-1.50 per ben; aard- beien 1—214 ct.; komkommers 40 ct.; smj- boonen 1—154 ct.; bloemkool 13 cl, f>ei stuk; witlof I 16—24 ct., idem II 12—14 ct., idem III 6—10 ct. per Kg. AMSTERDAM, 28 April. Boter. (Cen«al6 Botermijn.) Prijzen waren hoogste 1.99, m middel- f 1.89, laagste 1,81 per K.G. AMSTERDAM, 28 April. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte 10.25, id. blauwe 9'509.75, id. e'ge'i- heimers 7—7.25, id. bravo's 7 7.25, id. industries 5.50-5.75, id. roodestar 6.50- 7, id. blauwe eigenheimers 7.35—50, Duitsche blauwen f 7.508, Friesche borgers 6.75—7, Zeeuwsche blauwe poters 5.50— 6, id. bonte poters/ 5.50—6, Drentsche eigen heimers 3.75—4,25, id. roode star 3.50—4 per H-L- Winter Malta-aardappelen f li— 26 per 100 K.G. AMSTERDAM, 28 April. Vee. Ter mark waren heden aangevoerd 570 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. 1/u i au ct., 2e aual. 100—110 ct., 3e qual. 80 ct. en hooger 'per K.G. 70 melk- en kalf koeien 350—475 per st. 86 vette kalveren 2e qual. 100—110 ct., 3e qual. 80—100 ct. per K.G. 177 nuchtere kalveren 1020, 89 schapen 3850, 35 lamineren 1820 per st. 64c vette varkens. Holl. le qual- 78—80 ct., idem 2e qual. 74—77 overz. en Geld. le qual. 78—80 ct. per K.G. 14 paarden p- st. APELDOORN, 28 April. Eieren. Aanvoer 180.000 stuks., prijs 5.75—6.75, genudueid f 6,25. Handel vlug. AXEL, 26 April. Granen. Ter markt van heden werd genoteerd tarwe 13.50, rogge 10.25, haver 10.50, gerst 12-50, erwten 22.50. UTRECHT, 28 April. Paarden. Op d, heden gehouden paardemarkt waren 6CÜ stuks werkpaarden 300450, oude paarden 100— aangevoerd. Weeldepaarden goede 500—650, 250, tweejaarige veulens 250 450, hitten 100350. ALKMAAR, 28 April. Vee. Aanvoer 13 koeien, f 300—425; 14 vette kalveren, f 80— 170, f 1.20-1.70 per kg; 103 nuchtere id, f 12—32; 638 vette varkens, f 0.62—0.68 ^EDE, 28 April. Eieren. Aanvoer 180,000 stuks f 6—6.75. GORINCHEM, 28 April. Vee. Ter markt waren aangevoerd 551 koeien, i nuchtere kalveren, 14 schapen, 15 lammeren, 246 overloopers, 889 biggen. Men besteedde voor: Kalf koeien f 300—400; melkkoeien f 250—350: kalf-vaarzen T 225—350; guste vaarzen f 180240; pinken f 90—150, nuchtere kalveren fok f 2035; idem exP°tf f 6—12; schapen df 25—32; lammeren f 12 18; overloopers f 20"35; biggen f 8 14. Boter f 1.15—1.20 per >i kg. Eieren f 0.06—0.06 U per stuk. Aanvoer groot, handel gering. IJMUIDEN, 28 April. Heden waren aan de Rijksvischafslag 30 stoomtrawlers, 10 loggers, 8 beugers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.851.65, tongen f 2.10 1.15 per kg; griet f 71—36, gr. schol f 35 33, md. schol f 41—35, zetschol f 43—30 kl. schol f 30—21, f 46—4, scharren f 7—4.20 per 50 kg; roggen f 31—44 per hoop; vleet f 2.901.60 per stuk; makreel t. 22—19, pieterman en poon f 2610, gr. schelvisch f 36—24, md. schelvisch f 33—24, k.md, schelvisch t 24—15.50, kl. schelvisch f 22— 13, f 16—8, alles per 50 kg; kabejauw f 44 -32 per 125 kg; gr. gullen f 19-10.50 kl. gullen f 11.50-7, wijting f 5.50-3.20 per 50 kg; heilbot f 1.60—1.30 per kg; lengen f 2.400.85, koolvisch f 1.800.50 per stuk, TIEL, 28 April. (Weekmarkten). Varkens. Op de markt waren aangevoerd 630 biggen en 149 varkens. Markt prijshoudend. Varkens f 20—80 biggen f 7—14. Vee. De veemarkt werd door het samen vallen met de Geldermalsensche markt met gehouden. Granen. De aanvoer op de markt was klein. Buitenlandsche voederartikelen waren vast gestemd. Overigens onveranderde tarwe f 1.50—12; rogge f 7; gerst f5—5.75 j haver f 5.25-6.25 boonen f 11—12 groene erwten f 13.50—16.50 gele id. f 12.50—14.50 alles per Hl. Boter en eieren. De aanvoer van b°0:r was heden 30 Kg. De prijs bleefonveranderd, f 1.80—2.10. Eieren, aangevoerd 65.000 stuks, met zeer levendigen handel, hooger, 5 6 c. enkele partijtjes liepen tot 7 c. WINSCHOTEN, 28 April. Ter week markt waren heden aangevoerd 458 schapen, 337 varkens en 8 geiten. Prijzenn 337 varkens en 8 geiten. Prijzen melk- schapen f 25—35 drachtige schapen f 36— 40vette schapen f 4054 weideschapen f 2328 vette lammeren f 3238 weide- lammeren f 20—24 zesweeksche lammeren 13-17; biggen f 8-13 loopvarkens f 1826 oude varkens f 55—70 drachtige varkens f 60—95 vette varkens 28—31 ct. Londensche varkens 2728 ct. zouters 2830 ct., alles per halve Kg. geiten f 13— 16. Melkschapen, vette schapen, tweede soort vette lammeren, de beste zesweeksche lammeren en de beste oude varkens noteer den belangrijk hooger, terwijl de prijzen van tweede soort wei del am nier en zeer vast waren en belangrijk daalden in prijs drachtige schapen en drachtige varkens. De prijzen van de beste vette lammeren, tweede soor» zesweeksche lammeren, de beste weidelam- meren, loopvarkens en Londensche varkens in één doen waren en iets lager in prijs 2e soort zesweeksche lammeren, biggen, vett» varkens, weideschapen en geiten. Had u uw sleutel niet, porfessor? Ik weet het heusch niet, hij moet wel ergens zijn. Dc deur is nu toch open, en wie is die jonge dame? - Dat is een jonge dame, die mijn type werk komt doen. Zii heet Prynne, zei Violet. Jufffrouw Prynne, dat fs juffrouw De- w„r, mijn huishoudster, een erg goed mensch Hij wil zeker iets van mij, want zoo veel complimentjes krijg ik anders nooit, mompelde juffrouw Dewar, met een zijde- lin^eche blik op Violet, maar de lunch die op tafel stond, was niet kamer was keurig gemeubeld en het geheele huis zag er gezellig en netjes uit, veel bijzonders. Het voornaamste was een groote schaal salade en beschuit. Zij ging Ziften en juffrouw Dewar kwam binnen met gesneden vleesch. Wat heb )e daar, vroeg de oude man. Iets te eten voor de juIHrouw, zei de huishoudster. Neem het maar weer mee. Juffrouw.. Prynne, zei Violet. Prynne, ja juist, dat is de naam. juf frouw Prynne eet veel Hever sla. Vraag u het haar zelf maar eens, zei juffrouw Dewar. Ja, zei Violet, ik heb liever sla. Ieder zijn smaak, zei juffrouw Dew-r en ging weer terug met het vleesch. Neem een beschuit, zei de professor en bediende zichzelf van sla zonder haar iets aan te bieden, er is melk in die kan, neem een glas, Violet schonk zich een glas melk in en dronk dat bij de beschuit. De professor had een zwarte jas aan tot boven toe dichtgeknoopt. Hij zag er erg oud uit, maar hij had een lief, goed gezicht, alleen wat onnoozele oogen. Nog wat sla? vroeg de professor, toen hij de leege schaal zag. Dank u, zei Violet, die niets had gehad. Alles is op. Dat is zoo. Mag ik een beschuit? Maar die zijn ook op. Het spijt mij erg, zei het meisje, die gedeeltelijk van honger en ook om wat te doen tc hebben, wel zes beschuiten bij een paar glazen melk had verorberd. De oude heer gaf echter geen antwoord. Hij was weer in gedachten verdiept geraakt en dronk nu een glas melk. Toen stond hij op en verzocht haar hem te volgen. Hij ging de hal door naar een kamer links, daar was de bibliotheek. Het was een groote kamer en de muren waren bedekt met boe kenplanken. De boeken waren meest natuur kundige werken van Buffon, Cuvier en ande ren. Bij het raam stond een reusachtige microscoop en ook een slaande klok. waar op gegraveerd stond: „W. Nobbe, London Bridge" en die lustig voort tikte. Dit is mijn werkkamer, zei de profes sor, Die lijkt erg rustig en prettig, zei Violet. Ja, wel rustig. Ik heb het graag stil. Ik had er niet aan gedacht, maar ik geloof niet, dat ik dat leven van een schrijfmachine zou kunnen uitstaan. Zou u mij niet een afzonderlijke kamer kunnen geven, stelde Violet voor. Daar zullen wij juffrouw Dewar eens over raadplegen, antwoordde de professor. Zij werd geroepen en zij stelde een kleine kamer aan den overkant van dc hal voor, die werd goedgekeurd. Dan zal ik nu maar gaan als u 't goed vindt, zei Violet, en dan kom ik morgen om negen uur terug. Maar de schrijfmachine? Hoeveel kost die? vroeg hij. Twaalf pond, professor. Hij stak de hand in zijn borstzak en haalde er een kleine portefeuille uit, nam er drie bankjes van vijf pond uit en gaf ze aan het meisje. Ga u er een koopen. Laat hem hier heen zenden. Neem er een, die zoo weinig mogelijk leven maakt en zeg dat het voor professor Salmon is, Maar durft u mij al dat geld toever trouwen, vroeg Violet, u kent mij niet. Goede hemel, en ik vertrouw u morgen mijn manuscript wel toe, - Ja maar Laat het ding dan hier zenden, zei juffrouw Dewar, die er bij stond, u kunt het immers bij aflevering aan de deur betalen. Dat kan qok, zei dc Professor. Dat lijkt mij het best, zei Violet, ik zal nu naar den winkel in Oxford Street gaan en hem de schrijfmachine hierheen laten brengen, Zij nam afscheid van den professor en de huishoudster en verliet het huis. Nauwelijks as zij eenige schreden weg, of hij riep haar terug. Koop er een die geen leven maakt, zei hij. Ik zal mijn best doen, antwoordde het meisje. Zij begaf zich naar den winkel in Oxford Streel en bestelde een machine en ging vol blijdschap naar huis. 's Avonds kwam Arthur haar halen en i wandelden zij samen door de stille straten i van Bloamsbury. j Lijkt het je goed, vroeg Arthur, toen zij hem alles had verteld. O, ja, hij is tachtig jaar oud en lijkt zelf nel een schildpad. Een geluk voor mij, dat ik bij juffrouw Harker ben geweest; anders had ik hem nooit ontmoet. Er staat iets in het avondblad over juf- 1 frouw Harker, En wat dan? Zij is in de gevangenis gestorven. Dat zij zichzelf had aangegeven was alleen een wraakneming op Moschelles en toen zij hoorde, dat hij ontsnapt was, heeft zij van opwinding een beroerte gekregen. HOOFDSTUK XXXV. JEUGD EN OUDERDOM, Professor Salmon wenschte eenige wijzi gingen in zijn boek over den schildpad aan te brengen, en nu werd Violet aan het werk gezet aan een geschrift over slangen. De schrijfmachine stond al gereed en zij werd door den professor in de kleine kamer geïnstalleerd. Het was lastig werk, maar dc condities waren goed. Violet zat rustig in dc kamer, veel prettiger dan bij juffrouw Harker, waar wel een dozijn machines tegelijk tikten. Het duurde ook niet lang of Violet be vond, dat zij in juffrouw Dewar een vrien din had gevonden. Zij stelde veel belang in de schrijfmachine, want zij had er nooit een gezien; Violet legde haar uit, hoe het werkte en zoo kwam juffrouw Dewar al spoedig over den professor te praten. U moet maar iedere week uw salaris vragen, anders vergeet hij het, zeide zij. Hij vergeet alles. Zelfs is hij niet veilig op straat, zei Violet. Gisteren is hij tweemaal bijna over reden. En toch is hij nog het best alleen, zei juffrouw Dewar, want als hij iemand bij zich heeft, praat hij onafgebroken over beesten, die hij ergens ziet loopen. Om het uur kwam de professor eens kijken, hoe het met het werk ging en naar mate de tijd verliep werden deze bezoeken menigvuldiger. Hij voelde zich tot Viple' aangetrokken en dikwijls liet hij zijn micros coop in den steek en kwam bij Violet pra ten, Hij sprak graag over Hoffman en Violet schrok al, als zij den naam maar hoorde, Hoffman was een Duitsche professor en professor Salmon was het niet volkomen met zijn theorieën eens. Op een middag verscheen de professor bij Violet met een groot, zwaar pak. Dit is een present voor u, zeide hij, een bewijs van mijn achting! Zonder aan de waarheid le kort te doen, kan ik zeggen, dat het parels bevat; Maar ik kan er niet aan denken om zoo iets aan te nemen, Ik wil er geen woord over hooren. Doe het niet open voor u thuis bent. U kunt ei u in uw vrije uren mee amuseeren. Hoffman keurde het af. Hoffman had er aanmerkin gen op. Ik heb den schavuit tentoongesteld voor het Britsche Museum, Wat hij weet van paarlen, is bitter weinig. Violet nam het pakket mee naar huis Toen zij in het konijnenhok aankwam, holde zij naar haar kamer, ging op haar bed zitten en maakte het kostbare pakket open Het bevatte twee dikke boeken over paar], oesters, die de professor zeven jaren geleden had geschreven. Zij sloeg de bladen vol ver bazing om en begreep niet hoe iemand zulke dikke deelen kon schrijven over zoo iets eenvoudigs als een oester. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6