Sport- en wedstrijden, VOETBAL. De Cup-Final. Korfbal-uitslagen. CRICKET, Reddingsbrigade voor Drenkelingen. WIELRENNEN. SCHIETEN. DAMMEN. GEMENGD NIEUW Van den omgekomen zwerver te Baarn. LAKBSOIfW EU VISSERIJ DE VERWEKKER VAN HET MOND EN KLAUWZEER. De kwestie van een legaat. Door zijn vrouw bestolen. BINNENLANDSCK NIEUWS EERSTE KAMER. Valsche 100-billioen- Markscheinen. Gevaarlijk speelterrein. De gevaren der draadlooze. GELDBOETEN. ALLEEN RECHTSPREKENDE RECHTERS Het vischgebruik in Nederland Boschbrand te Leende. PROCEDURE TEGEN DEN STAAT HANDEL EN NIJVERHEID. Aston Villa verliest van Newcastle United, Het Wembley Station, The Duke oi York present. Aston Villa, de hóóg-favoriet was voor den Engelschen Cup, zijn Zaterdag op Wem bley den smadelijken bekerdood gesneuveld. Zeer weinigen hadden dit resultaat ver wacht. Immers de Villa had alle Cup- matchcs zonder slag of stoot gewonnen en slechts de derde klasse Accrington Stanley was er in geslaagd tien doelverdediger Jack. sön te passeeren. Met 15 goals voor en één tegen, was er dus alles te zeggen voor een Villa-over winning. En te meer, wijl het lijstje van Newcastle United niet zoo schitterend was. Zij hadden nota bene drie replays noodig om de tweede klasser Derby County te slaan en veel stof is er opgewaaid over het feit, dat in een dezer wedstrijden de Newcastle Cup kansen slechts konden werden gehandhaafd door een formeele verkrachting der spel regels, Immers toen een der Derby County forwards een schot op doel loste, terwijl Mutch, de goalkeeper, juist was uitgeloopen, sloeg een der United backs den bal met de hand uit het palencomplex en de strafschop, die er op volgde werd gemist. Het was slechts aan deze onsportieve daad te dan ken, dat Newcastle ten slotte te Wembley kwam. Honderdzestig extra-treinen hadden in den vroegen ochtend duizenden en nog eens duizenden voetbalwellustelingen in Marley- l»one, Paddington en Waterloo afgezet en dit gaf al direct een drukte van belang. De meeste hotels werden direct bestormd en toen ik 's morgens de ontbijtzaal wou bin nenstevenen ter verorbering van de gebrui- kolijke povridge, ham-and-eggs en toast, was geen plaatsje onbezet. Overal groepen Tynesiders en honderden uit de Midlands. Vervolgens leverden Cardiff, Liverpool, Burnley en Manchester, clubs, die in het begin van deze bekercompetitie ook een goede kans maakten op de verovering van „The Trophee" en wier supporters dus de noodige plaatsen reeds tevoren hadden ge kocht, een enorm contingent menschen. Men slenterde wat door de Londensche straten, de clubkleuren in top. Aston Villa, met lila- blauwe vlaggen domineerde, maar ook de Newcastle United-aanhang verloochende haar liefde niet; zij waren gewapend met zwart-witte parasols, zwart-witte lioogc hoeden en er waren er zelfs, die van top- tot-teen als zeebra's waren gestreept. Alle mogelijke populaire deuntjes weerklonken, totdat om ongeveer één uur de stoet zich in beweging zette naar Wembley, Intusschen waren in Londen de eerste be richten binnen gekomen van een groote spoorwegramp, die vóór het station Euslon moest hebben plaats gehad. Zooals bij alle spoorwegrampen waren ook hier de rond- loopende geruchten over aantal dooden en gewonden sterk overdreven. Geheel zonder slachtoffers is dit ongeluk echter niet ver- loopen, want een tweetal Cup-tee bezoekers hebben er het leven bij gelaten, terwijl de machinist vijf uur bekneld heeft gezeten tus- schen de wrakken om eindelijk te kunnen worden gered. Heel veel moeite om naar Wembley te komen had men overigens niet. De General Busses en de General Railway reden met cs tra-diensten en van strand kon men het Stadion in één uur bereiken zonder het ge bruikelijke gedrang of wat dan ook. Alles v. keurig geregeld en het vervoer ge schiedde vlug en gemakkelijk. Ik zat mid- den tusschen een groep Villa-enthousiasten, die den ganschen nacht in den trein hadden doorgebracht en blijkbaar erg dorstig waren geworden, zoodat ze bij het uitstappen net zoo hard schommelden als op de bus. Venters met mascots, speldjes en pro gramma's deden reuze-zaken, Nog voor ik van de bus stapte, zaten reeds drie van die kerels op m n huid en ik moest en zou kie zen tusschen een Villa-poppetje of een New- castle-strik. Daar het bij een vechtpartijtje tusschen een kleine en een groote jongen altijd gepast is om zich te scharen aan aen kant van den mindere, liet ik me gewillig tooien met het zwart en wit van the United. En stapte zoo het Stadion binnen. Wembley is zonder twijfel het grootste voetbalveld ter wereld. Noch de Holle Warte in Weenen, noch het Stadion in Ber lijn, noch het Chelsea-terrein op Stamford Bridge kunnen ook maar bij benadering tip pen aan dit imposante bouwwerk, dat daar ten Noorden van Londe,, .zen is, Reeds van buiten af is de aanbi ootsch. Maar binnengekomen, lijkt alles 1. vcci gewel diger van opzet. Negentig duizend staan plaatsen vulden zich geleidelijk en het totaal van 125.000 werd volgemaakl door twee overdekte tribunes aan weerszijden van het veld, dat er keurig uitzag. Alleen de kalk- lijnen moesten worden overgetrokken, daar deze door de vele regens teveel van hun witte gedaante verloren hadden. In een van de vele tearooms kon een ieder zich van de noodige ververschingen voor zien en in de wandelgangen hield een goede 800 man politie de orde. Het was hier een drukte van belang. Van links naar rechts liepen de duizenden haastig heen en weer op zoek naar één van d.c 78 ingangen, die de toeschouwers lot het speelveld toelieten. Overigens was zulks niet moeilijk, want het geheel liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over en weldra had ieder zijn plaats gevonden. Twee muziekkorpsen, waaronder dat van de Koninklijke Luchtvaart, stelden zich voor de Royal Box op en speelden de nieuwste moppen. Telkens heftig applaus. Vervolgens zorgden een paar loudspaekers voor draad- louzc concerten, terwijl ook door middel van dit nieuwste instrument verschillende in structies aan het publiek werden medege deeld. Enkele Newcastle-luchlballonneijes wer den onder groote hilariteit het luchtruim ingezonden toen eindelijk een oorverdoo- vend lawaai weerklonk; Aston Villa. Zij kwamen op het veld, flink en krachtig. Echtemannetjesputlers van het sterkste soort. Voorop Moss, de captain, wiens haren in den dienst van King Soccer vergrijsd ge worden zijn. Vlak daarop opnieuw een helsch leven: Newcastle United. Beide ploe gen stelden zich op voor de konifiklijke tri bune. Even later verscheen de Duke of York. Toen werd ales muisstil, want het ge zamenlijke muziekkorps bracht „God save the King" Urn gehoore. Daarna begaf the Duke zich naar de beide teams om te wor den voorgesteld aan de 22 spelers en den scheidsrechter. Vervolgens werd getosst. Aston Villa won. Precies drie uur bracht Newcastle den bal aan het rollen. Het voetbal wat volgde, was geen voetbal meer en zij, die van een Cup-Final het maxi mum van techniek verwachten, zullen gewis van een bittere desillusie gewagen. Men speelt den man, de bal komt op de tweede plaats. En daar niet sportiviteit hoofdzaak Is, maar wel een maagdelijk doel, wordt van beide zijden het één-back systeem toege past, terwijl bij die aanvallen, die nu per ongeluk eens niet op off-side stranden, de bal ver over de grenzen van het speelveld wordt getrapt. Er blijft van voetbal dan ook niet zoo bar veel meer over; de .noodige duwen in den rug en pootje-haken volmaken het geheel. Slechts de linkervleugel van de Villa en de backs van de United speelden een spel, dat wat gemeen had met voetbal. De keepers hadden des ondanks een groot aandeel in het spel. Bradley vooral speelde schitterend. Toch viel het niet te verwonde ren, dat bij de pauze de stand nog blank was, Walker, de linksbinnen van de Villa, was met den paal in botsing gekomen en een draagbaar werd reeds aangedragen, doch het bleek gelukkig niet noodig. Vijf minuten vóór tijd was er nóg niet gescoord, maar daarna maakte eerst Cowan en vervolgens Seymour een goal. De tribunes dreigden toen in te storten van Newcastle-enthou- siasmc. Toen het eindsignaal klonk, begaf Hudspeth zich naar den Royal Stand, waar de Duke of York den beker overhandigde. Behalve de Duke en Duchess of York, waren ook de ministers Ramsay Mac Donald, Clynes en Henderson present. Alle 22 spe lers ontvingen herinneringsmedailles en onder tremendous cheers daalde het zege vierend elftal de trappen af. Aldus ging de beker voor een jaar naar Newcastle. 's Avonds was het in de City een drukte van belang en de avondbladen werden den verkoopers uit de handen gerukt. De New castle supporters muntten uit in luidruchtig heid en staken hun vreugde niet onder stoe len of banken. Piccadilly Circus en Trafal gar Square waren het middelpunt van enthousiasme en tot diep in den nacht duurde het feest. Het feest van overwinning en zegepraal! H. R. FINALE „STADS-EDITIE'-BEKER. Zandvoorl 2Bennebroek 21 (na ver lenging). Westelijke le klasse. N Amsterdam: Hercules-Excelsior .64 Oostelijke le klasse. B Enschede D. O. S.—H- K. C10—1 Promotie-degradatie-competitie. A Zutphen Z. K. C.Be Quick-... 23 Overgangsklasse. N Amsterdam D. D. VD. E. V. II 55 SwiftHaarlem63 K. V. O.—T. E. K. C. A53 Westerkw.Koog Zaand 4—0 Z DordrechtT. O. V.A. L. O.aa ..02 Westelijke 2e klasse. A Amsterdam Swift IIHelder D Haarlem Advendo IIHaarlem II 60 Hilversum De Zwaluwen-Nausikaa II 5—0 J Gorkum G. H. B. S. C.-Gorkum .01 Kampioenschap 2de klasse N. H. Hilversum OosterparkAmersfoort .41 Amsterdam A.E.D.Westerkwart. II 36 Kampioenschap 2e klasse Z. H. DelftH. B. S.—Het Zuiden2—2 Om den Zilveren Nieuws v. d. Dagbal. Purmerend B. E. P. II—K. V. K. 1—2 Helder 2 verliespunten w.n.o. Seriewedstrijden O. S. C. R. Rotterdam DeetosVelox.00 DordrechtFluks .01 H.S.V.—Vitesse (L) 1—3 H. K. V.Rozenburg ....0—0 DeetosVitesse (L)14 Fluks—H. K.V2—0 Vitesse(L) Fluks .12 Verliezersronde. Velox—H.S.V2-0 Dordrecht—Rozenburg .0—1 VeloxRozenburg....4—1 Velox en Rozenburg winnen na nemen van strafworpen. le prijs Fluks, 2e prijs Vitesse (L.) 3e pr. Velox, 4e prijs Rozenburg. HAARLEM-R. EN W. Voor onze beide eerste klassers is het seizoen geopend met een friendly-gaiftc. Beide teams kwamen met verscheidene in vallers uit. De match werd wegens het nog niet in orde zijn van Haarlem's pitch, aan den Spaarnhovenweg gespeeld. Om even 12 uur vangen v. Eeghen en Elias de innings voor R. en W. aan. Healy heeft reeds met den tweeden bal succes, als hij v, Eeghen bowlt. Davidson die nu inkomt, hoeft er beter oog in, en Healy, Schmeink, zoowel als Maas worden naar alle kanten weggeslagen. Op 50 komt de scheiding als Elias voor 13 legbefore gaat, Even hierna is Davidson op een bal aan off van Maas te langzaam en liggen zijn palen door elkaar, Zijn score van 35 is zeer goed te noemen. Voor de volgende bats man is het een komen en gaan, alleen v. Houten en Faber bieden nog eenigen te- genstand. Om 2 uur is de innings afgeloopen en zit Rood en Wit voor 86 aan den kant. Healy en Maas bowlden bij Haarlem het best. Haarlem opent nu haar innings niet Healy en Jaski, die de bowlerij van R. en W. met gemak bespelen. Op 45 velt Post- huma Healy's palen, Hij had een een mooie 39 achter zijn naam. De anderen volgen zijn voorbeeld, alleen Maas en Schmeink, die beiden 31 runs slaan, zorgen er voor, dat R. en W. met 35 runs geslagen wordt. Het bovlen van Faber en de Vries bij R. en W was niet slecht. Het geheel was een aardige match, alleen maakte een lelie wind het verblijf op het terrein erg onaangenaam, Haarlem en R. en W. zij op hun com- petitiematches veel succes toegcwenscht. De volledige scores luiden; lste innings van R. en W.: v. Eeghen bowled Healy 0; Elias 1. b. w. 13; B. David son bowied Maas 35; S. Posthuma bowled Healy 4; v. Lennep bowled Healy 6; de Vries bowled Schmeink 0; der Kinderen bowled Healy 6; Boogaardt bov'ed Schmeinck 0; Cleveringa bowled Maas 8; Faber not out 6; v. Houten run out 3; ex tra's 5. lste innings Haarlem. Healy bowled Posthuma 39; Jaski bowled Faber 8; Kleefstra 1. b. w. Posthuma 2; v. Musscher c. Davidson b. Faber 0; Schmeinck c. Bogaardt b. Davindson 31; de Ruig bow led Faber 0; Maas C. v. Lennep b. de Vries 31: Houtkooper bowled Davidson 5, Sasburg not out 0, extra's 5. Totaal 121. Bowlingcijfers Haarlem: Healy 539, Schmeinck 232, A. Maas 2—10. Bowlingcijfers Rood en Wit: S. Posthuma 245. Davidson 2—42, Faber 319, Cle veringa 09, de Vries 1. Door een misverstand is de eerstvolgende zwemoefening opgegeven op Dinsdag 6 Mei; dit moet zijn: MAANDAG 5 Mei 's avonds half negen. H.S.V. DE KAMPIOEN. Zondag 27 April is de jaarlij ksche club- rit gehouden voor aangesloten clubs in Noord-Holland, waarvoor behalve de R.T.V. Haarlem alle clubs hadden ingeschreven. Jammer was het daarom dat het weder in den aanvang zoo ongunstig was, hetgeen echter geen beletsel was voor de 10 opge komen clubs met moed den zwaren strijd te aanvaarden. Er is enorm snel gereden, waar de record tijd van Olympia wel een bewijs van was. Deze club nam voor een jaar den fraaien zilveren wisselbeker, uitgeloofd door den Heer Kikkert, mede. Te ongeveer half 10 werd gestart en ver trokken de clubs als volgtGazelle met G. Brom, Hillerstrom, Bakker, v. Noord, Ros en Bonte. H.S.V. de Kamptoen met Vossen, Zweens, Metz, Roest, Avezaath en Walters. Excelsior met v. d. Wulp, v. Gompel, Dons, Engelberd, L. v. d. Wulp en Homman D.T.S. met Wiepjes, Kitti, de Vries, Heitlager, W. Kop en Byman. Bataaf met Snijders, Nieuwkoop, Mees ters, C. J. de Jong en Kwaak. Peddelaar met J. v. Boven, Meisner, Ren- sen, Nauta, v. d. Loinden en Wijman. Le Champion met Smit, Engel, Gouder ketting, Vet en Kat. Olympia met Regeling, - Keijser, Vogel, Hamstra, Brilman en Lamens Jr., Germaan met Westera, Muller, v. Dijk, Fenis, v. d. Berg en Wijnands. Ullysses met Vlietman, Rikse, v. d. Aar> v. Ginkel en Adema. Buitengewoon veel pech was er niet. Alleen de Germaan was door lekke banden nogal sterk gehandicapt. De uitslag was. I. Olympia met Keyser, Vogel en Ham stra tijd 1 uur 42 min. 54 sec. (record). 2. Ulysser met Vlietman, v. d. Aar en Adema in 1. uur 44 min. 39 sec. 3. Germaan met Muller, v. Dijk en v. d. Berg in 1 uur 46 min. 38 sec. 4. Bataaf met Snijders, Nieuwkoop en Kwaak in 1 uur 50 min. 55 sec. 5. Gazelle met Brom, Bakker en Ros in 1 uur 51 min. 55 sec, 6. Peddelaar met v. Boven Masner en v. d Linden in 1 uur 53 min. 15 sec. 7. Kampioen met Zweeris, Vossen, Roest, Avezaath, Metz en Walters in 1 uur 58 min. 26 sec. 8. D.T.t/. met de Vries, Bijman en Kitti in 1 uur 58 min. 31 sec. 9. Excelsior met M. v. d. Wulp, A. van Gompel en Homman in 1 uur 59 min. 47 s. 10. Le Champion met Smit, Vet en Kat in de tijd van 2 uur en 25 sec. Opmerkelijk was dat alle clubs nog hunne reglementaire 3 renners voor aankomst over hadden terwijl de H.S.Vde Kampioen ge heel intact was gebleven en met alle zes ren ners aan kwam wat wel een bewijs was voor de goede verstandhouding onderling waar voor dan ook een warm woord van lof- Na afloop reikte deh eer F. de Ridder met een hartelijk woord de prijzen uit. N. O.C.-wedstrijd te Vogelenzang. Door de schietvereeniging „Graaf Floris V" te Vogelenzang is ook nog een wedstrijd gehouden ten bate van het Haarl. Plaatselijk Comité. Aardig is het te kunnen vermelden, dat ook hier een klein batig saldo overbleef alle kleintjes helpen. Er is goed geschoten en deze jonge vereeniging beschikt reeds over enkele goede krachten. De uitslag is Korps 278 p. Vrije baan le klas. 1. H. J. v. Tongeren 193 p. 2. G. Brouwer 189 p. 3. P. J. Boelen 188 p. 4. G. Mooijekind 183 p. 5. A. v. d. Hulst 173 p. 6. Th. Mooijekind 168 p. Vrije baan 2e klas 1. H. Prins 191 p. 2. P. Warmerdam 182 p. 3. J. Schrijvers 181 p. 4. C. Schrijvers 177 p. 5. H. Broers 171 p. 6. A. Lagendijk 139 p. Geluksbaan 1. H. J. v. Tongeren 6 x 100 p. 2. G. Mooijekind 5 100 p.3. Th. Mooijekind 3 X 100 p. Eindwedstrijd Gen. Joubert. De winteroefeningen zijn geëindigd tot slot werd een eindwedstrijd gehouden waar aan flink deelgenomen is geworden. De ani mo gedurende den geheelen winter is bijzon der groot geweest met gevolg dat er meestal banen te kort waren. De resultaten van dit jaar zijn beter als vorig jaar. Zoowel in de hoogste als in de lagere afdeelingen is goed geschoten, zeer veel mooie series konden ge noteerd worden en de strijd om de verschil- lende eerepalmen is dikwijls fel geweest. De uitslag is Buks Zilveren wisselbeker 2500 p. 1. J. A. Rijkens 2379 p. 2. A. F. Bos 2376 p. 3. J. W. F. Fransoo 2371 p. 4. J. Beeren 2330 p. 5. W. Faase 232Q p. 6. P. J. Roe ien 2313 p.7. G. Mooyekind 2301 p. 8. H. J. v. Tongeren 2272 p. 9. A. A. Bredius 1962 p. De beker werd dus met een klem verschil gewonnen door den heer J. A. Rijkens, die het kunstvoorwerp thans voor de tweede maal heeft gewonnen. Buks Koningskruis 2000 punten 1. J. A. Rijkens 1910 p. 2. A. F. Bos 1909 p. 3. J. W. F. Fransoo 1902 p. 4- J- Beeren 1862 p- 5- G. Mooyekind 1855 p. 6. H. J. geren 1821 p. 7. A. A. Bredius 1619 p. Ook hier werd de heer J. A. Rijkens be zitter van den eereprijs, thans met een ver schil van slechts 1 punt. Personeel 500 p. le klas. 1. A. F. Bos 479 p. (94) 2. J. A. Rijkens 479 p. (91) 3. J. W. Mulder 469 p. (91) ;4. J. Beeren 469 p. (89) 5. J. W. F. Fransen 463 p. Personeel 2e klas L H. J. v. Tongeren 470 p. 2. G. Mooye kind 464 p. 3. G. Brouwer 463 p. 4. P. J. Roeien 457 p. 5. W. Faase 455 p. 6. E. v. Honschooten 454 p. 7. C. Elderman 452 p. 8. E. v. Konijnenburg 446 p. 9. A. dv. Ploeg 443 p. Personeel 3e klas 1. J. M. Voskuijl 457 p. 2. Th. Mooye kind 449 p. 3. Han Bon 446 p. 4. B. J- Blankwater 428 p. 5. C. v. IJsendijk 418 p. 6. J. Smit 414 p. (76) 7. A. A. Bredius 414 (70) 8. D. Muller 413 p. Gouden Horloge 1000 p. 1. A. F. Bos 956 p.2. J. W. Mulder 95 p. 3. J. A. Rijkens 949 p. 4. H. J. v. Ton geren 944 p.5. J. Beeren 937 p. 6. J. W- F. Fransoo 935 p. 5 J- W. Faase 932 p. 8. E. v. Konijnburg 924 9. P. J. Roeien 917 p. 10 J. M. Voskuijl 907 p. 11. J. v. Kei len 900 p. Aangezien nos. 1, 2 en 3 reeds in het bezit zijn van een gouden horloge is thans de heer H. J. v. Tongeren de gelukkige winnaar. Pistool, zilveren wisselbeker. 1. W. Faase 477 p. 2. A. Eldermans 475 p. 3. G. Mooyekind 467 p. 4. H. J. van Tongeren 458 p. 5. J. W. Mulder 456 p. 6. J. W. F. Fransoo 441 p. A. F. Bos 436 p. De heer W. Faase, een nog zeer jong schut ter is dus voor dit jaar bezitter van den mooien beker. Als onderscheiding voor bijzondere schiet vaardigheid in den Comp.-wedstrijd van den H.S.B. werden extra prijzen uitgereikt aan H. J. v. Tongeren, verguld zilveren ster E. v. Konijnenburg, zilveren ster. Gen. Joubert kan met genoegen terugzien op het afgeloopen seizoen en op de behaalde resultaten b'ij alle wedstrijden Zij beschikt over verscheidene goede schutters. ec p t e l,,Haaelemsche Damclub" en huldiging van Meester P. van Dartelen Zondagmiddag j.l. hield de „Haarlemsche Damclub" in de bovenzaal van „Centraal", Groote Houtstraat, een receptie ter gelegen heid van het behalen van den Meestertitel door haren Kampioen, den Heer P. J. van Dartelen. De ze receptie werd, behalve door vrijwel alle leden en donateurs der „Haarlemsche Damclub" met hunne dames, o.m. bijge woond door afgevaardigden der Damvereeni- gingen „U.D.I.", Schiedzm „Gezellig ^Sa- menzij Amsterdam „Van Embden", Amsterdam „Castricumsche Damclub", Castricum Atlethiek-Vereeniging „D.P.K." Haarlem, terwijl voorts telegrafische en schriftelijke felicitaties binnenkwamen van de Damvereenigingen „Jozeph Blankenaar",, „D.O.S.", Amsterdam Tielsche Damclub, Tiel „Excelsior", Waddingxveen Alk- maarsche Damclub, Alkmaar Haagsche Dam-Sociteit, Mutua Delectatio, en K.D.O. uit 's Gravenhage Damgenootschap „De Zaanstreek", Damclub Zaandatim, Zaan dam W.Z.D.V., Arnhem en de Damclub Haarlem, alsmede van de Heeren Herm. Hoogland Jr. uit Utrecht (Wereldkampioen) J. de Haas, Munchen-BGladbaxh (Oud-kam pioen van Nederland), L. Vermunt, Roosen daal (N.B.). Door den lsten Voorzitter der Haarlem sche Damclub, den Heer J. W. van Dartelen, werd den nieuwen Meester op kernachtige wijze hulde gebracht voor zijne schitterende prestatie in den afgeloopen Meester-wedstrijd en werd aan den Heer P. J. van Dartelen na mens de leden der Haarlemsche Damclub een goud horloge met inscriptie aangeboden, ver- gezelgd van een prachtige oorkonde in lijst (belangloos vervaardigd door een der dona teurs dezer vereeniging, de Heer A. Scheen Jr.) Door verschillende Vereenigingen werd daarna nog het woord gevoerd, terwijl de nieuwe Meester tevens nog eenige cadeaux van bevriende clubs in ontvangst had te ne men. Te ruim 5 uur behoorde deze geanimeerd en zeer druk bezochte receptie weder tot het verleden. Vermelden wij nog dat tijdens deze receptie- door de Haarlemsche Damclub een tweetal wedstrijden werden georganiseerd en wel een massakamp tegen de Amsterclamsche Dam- vereeniging Gezellig Samenzijn, waaraan van beide zijden door ca. 60 damspelers zal wor den deelgenomen, en een medaille wedstrijd tusschen de eerste tienrallen der „Haarlem sche Damclub en de Damvereeniging U.D.I. uit Schiedam. Deze wedstrijden zullen binnenkort plaats vinden. SPORT EN GELUK. Men schrijft ons De Maatschappij Nationaal Sportpaleis houdt op Vrijdagavond 2 Mei om 8 uur een premietrekking in het Concertgebouw te Amsterdam, wat belooft een schitterende avond te zullen worden, omdat er extra premies in de zaal getrokken worden, die onder de aanwezige obligatiehouders moeten vallen deze worden geheel aan het trekkings plan toegevoegd, en de winnaars van deze extra premies behouden hun recht op de gewone premies. De 'extra premie, zijnde een „Ford" automobiel rijdt ter bezichtiging op een wagen door Amsterdam. En wat onze sportenthousiasten in ver rukking zal brengen is de wedstrijd op home trainers. Niet minder dan onze wereldkampioen MOESKOPS en de bekende stayer VAN KEMPEN zullen zich met elkaar meten, terwijl tevens rijden LEDDY, BONTE KOE, VREESWIJK en DID1ER. bleken is, behoort hij tot de bacteriën en is hij 0.0001 millimeter groot. Met behulp van het toestel zal het, naar trien hoopt, gelukken, nog andere onzicht bare ziektenverwekkers,- zoo b.v. van de runder- en varkenspest, enz. te ontdekken. Een onzer medewerkers. een onder- |1S ge,comen houd had met een nichtje van den zoo droevig te Baarn om het leven gekomen beurct. Den geheelen middag nl. woedde m de nabijheid een bosch- en heidebrand. Daar de rookwolken slechts van verre zichtbaar waren, sloeg niemand er acht op. De landbouwer J. V., die een onderzgei- instelde, naar hetgeen van zijn 1 nd 'rijer zou zijn verbrand, vond tot zijn out steltenis zijn vader in deerniswe nden toestand en met hevige brandwonden bedes! in de nabijheid van een verbrande houtmijt liggen. Vermoedelijk was de man naar een borchje j gegaan om den brand te blusschen. Gevreesc' i wordt, dat de 70-jarige grijsaard door af- i matting of door rookbedwelming om het leven het leven gekomen VEELBELOVENDE KNAPEN, zwerver Richter, deelt ons dienaangaande Drie kleine jongens, afkomstig uit nee eenige niet onbelangrijke bijzonderheden dorp Horchurch (Essex. Engeland), hebben mede: op eigen initiatief een tochtje van 40 K.M. Het bericht dat de zwerer in Blaricum j ondernomen met een kleinen motor, dien ze woonde, is onjuist. Hij was 58 j.uir oud en J -elf als een stuk oud-roest voor hun spaar- naar 't verstand achterlijk Zoo wist hij b.v. geld hadden gekocht en op gang hadden we- 1 ten te brengen. Iets naders over de ontdekking. Reeds maakten we melding van de ont dekking door prof. Dahmen van de dier geneeskundige faculteit te Berlijn van den verwekker van het mond- en klauwzeer. „Meer dan 30 jaren lang," zoo schrijft dr. Hermann Legewie in de „Germania" nan aanleiding van deze ontdekking, „hebben de bacteriologen van alle cultuurstaten naar dien vernietiger van het vee gezocht, doch steeds zonder resultaat. Professor Dahtnen heeft aangetoond, dat niet de vloeistof (ziektestof) in de blazen welke zich tijdens cfe ziekte vormen, d< eigenlijke voedingsbodem van den verwekker der ziekte is, zooals onderzoekers tot nu toe aannamen, doch dat veeleer het tegendeel het geval is. Prof. Dahmen vond namelijk, dat die vloeistof, in plaats van den verwekker te helpen vermenigvuldigen, hem binnen dertig uren doodt-N Van dit eenmaal vastgestelde feit ging Dahmen bij zijn verdere onderzoekingen uit en na onvermoeiden arbeid slaagde hij ei in, den verwekker in reincultuur te kwee ken. De groote moeilijkheid hierbij was, da! de verwekker, zelfs bij de sterkste vergroo tingen, onzichtbaar blijft en zelfs door filters, heengaat, waarin andere micro-organismen brv. de tuberkelbacil, achterblijven. Het is echter professor dr. Frosch, den bekenden leider van het hygiënisch instituut aan de diergeneeskundige hoogeschool te Berlijn gelukt, een apparaat toe te passen, waardoor het mogelijk gemaakt wordt, met den microscoop onzichtbare wezens langs indirecten weg door middel van de fotografie der ultra-violette stralen, die niet op het oog van den mensch, wel echter op speciaal daar toe geprepareerde fotografische platen, in werken. Het apparaat is voorzien van een zeer sterk microscopisch lenzensysteem. Er borden talrijke opeenvolgende elec- trische vonken verwekt, wier lichtstralen in een prisma, op de wijze als de kleuren van den regenboog, ontleed worden. De voor ons oog onzichtbare ultra-violette stralen, die in een te bepalen verlenging van den voor ons zichtbaren regenboogkleurenband liggen, worden door een spiegel naar den microscoop geleid, welks lenzen alle uit zwart, echter niet uit het anders gebruikelijke, glas, moeten bestaan, daar het laatste het ultra-violette licht niet doorlaat. De bediening van het apparaat is zeer moeilijk, daar het, bij volkomen onzichtbaar heid van het te zoeken object, op goed geluk moet ingesteld worden, tot eindelijk het toeval een geschikt fotogram doet opleveren. Niet lang geleden is het Frosch reeds ge lukt, den verwekker van de longontsteking te ontdekken. Thans is het beeld van den verwekker van het mond- en klauwzeer op de fotografische plaat vastgelegd. Naar ge- zelf niet hoe oud hij was. Als men hem naar zijn leeftijd vroeg, dan antwoordde hij: ik ben zoo oud als (hier noemde hij den naam van een boer), want met hem heb ik tegelijk geloot. Sinds den dood van z'n ouders en dat is al heel lang ge leden had hij geen vaste woonplaats meer en werkte dan hier en dan daar, als boerendaglooncr. 't Laatst was hij in dienst bij een boer te Loosdrecht, bij wien hij 7 jaar geweest is. Hij verdiende daar J 1 per week met de kost, waarmee hij te vreden was. In Februari of Maart j.l. werd hij ontslagen. Op den dag dat hij bij z'n op_te Jtalen van de exiteerende sport, familie in Blaricum was, wilde hii naar Baarn trekken om daar z'n zuster een be zoek te brengen. Men vertelde hem, dat die zuster in België was, maar dat geloofde hij niet, zoodat hij toch z'n zin doordreef en naar Baarn ging, waar hij op de bekende noodlottige manier omkwam. Geld uitgeven (hij had 32.34 bij zich) voor nachtlogies deed hij nooit, vandaar dat hij logies in I poütie-bureau zocht. Bedelaar was hij nooit. Hij verdiende altijd z'n kost, maa was een zonderling. Geld uitgegeven voor vervoer en nachtlogies vond hij weggegooid geld. koning Georges van Engeland, is een ty- Den nacbt voor dat hij zich ie Baarn bij j pisch avontuur overkomen, de politie om een nachtverblijf aanbood, prins zou den treinveerdienst Harwich- had hij bij z'n nichtje te Blaricum gelo- Zeebrugge openen, toen bij aankomst te Har wich bleek, dat hij een onmisbaar deel vai zijn uniform van luitenant ter zee te Londei had achtergelaten. Het ding werkte uitstekend, en, toen ze eenmaal den smaak van het motor-rijden te Dakken hadden, konden ze er niet genoeg van krijgen en maakten bondweg den boven bedoelden tocht. De knapen, respectievelijk 7, 8 en 11 jaar oud, reden tot Southend toe. Daar er maar één tegelijk kon rijden, begaven de niet-rij.-- ders zich telkens naar eer, afgesproken plaats, waar de „motorman," die hun vooruitgere den was, hen opwachtte en één zijner kame raden in de gelegenheid stelde om zijn hart te halen van de exiteerende sport. Te Southend begaven zij zich naar een huis. waar zij vertelden, dat zij sinds den morgen niets gegeten hadden en door de medelijden de bewoners van voedsel werden voorzien. Inmiddels waren de ouders der knapen on gerust geworden over hun wegblijven, totdat de beangstigde menschen bericht uit Southen ontvingen, dat hun veelbelovende spruiten zich veilie en wel op een politiebureau al- daa- bevonden. AVONTUUR VAN EEN PRINS. Aan prins George, den vierden zoon van geerd Wijlen mej. A. Westhoff te Hatteir: had vermaakt aan de algeriieene armen aldaar f 1000, Het burgerl. alg. armbestuur heeft dit legaat ontvangen en verzocht H. M. de Koningin om machtiging tot aanvaarding. Thans heeft de minister van Binnenlandscne Zaken medegedeeld, dat<een legaat, vermaakt aan de algemeens, armen, in het algemeen valt onder de toepassing van art. 16 der Ar menwet en het burgerl. alg. armbestuur alleen dan als gerechtigd kan worden beschouwd bedoeld legaat te aanvaarden, indien de omstandigheden duidelijk in die richting wijzen, wat hier niet het geval is. Het verzoek is deswege niet ingewilligd en B. en W. zijn uitgenoodigd, de gelden te verdeelen onder alie kerkelijke-, bijzondere en gemengde in stellingen van weldadigheid. J.l. Dinsdag heeft de landbouwer R. te Doetinchem bij de politie aangifte gedaan, dat er 's nachts bij hem was ingebroken en f 300 was gestolen, Tevens werd meegedeeld, dat .kort geleden tweemaal fietsbanden van hem werden doorgesneden en een partij aardappels was ontvreemd. De politie stelde een 'Onderzoek in en na drie dagen bleek haar, dat de diefstal was gepleegd door R.'s eigen vrouw en dat deze ook de fietsbanden had doorgesneden. j Hoezeer de Minister'ook overtuigd is va Drie jaar geleden was bij R. f 500 gestolen, j du noodzakelijkheid tot bezuinigen, houdt hij Die diefstal bleef onopgehelderd. Thans toch reken;n mei de ge\ aren van een te ver bekende de vrouw, zich ook daaraan te door-X vocr'cL bezuiniging. hebben schuldig gemaakt. Het geld was be- NED. MALTHUSIAANSCHE BOND. De prins bleef als gevangene in den Ko ninklijken trein achter, terwij! de autoriteiten die hem hun opwachting maakten, met de vrouwelijke burgemeester van Harwich, mrs, Lucy Hill, aan het hoofd, tegen de gesloten raamgordijnen stonden te turen, zich angstig afvragend, wat er toch wel aan de hand mocht zijn. Het volk, dat van het station tot aan de veerboot in een aaneengesloten haag stond opgesteld, werd ongeduldig. Totdat plotseling een bediende, een geleen de uniformjas in een doos bij zich, buiten adem het perron kwam opijlen en den konink lijken trein binnenstoof. Spoedig kwam de prins daaruit te voorschijn, glimlachend zijn exuus makend voor zijn lang wegblijver HOOFDSTUK IV. (JUSTITIE). Aan de Memorie van Antwoord is liet na volgende ontleend: BEZUINIGING. steed om gemaakte schulden te voldoen. De politie te v'enio heelt zekeren L. D. uit Tegelen gearresteerd, die bij de bankiers Van Haffmans en Steeg te Venlo valsche 100-billioen-Markscheinen ter verzilvering had aangeboden. L. D„ die bekende, werd gevankelijk naar Roermond overgebracht, waar hij in het Huis van Bewaring is inge sloten. Bij visitatie bleek, dal D nog 95 valsche biljetten lij zich had. Bij het spelen in de omgeving van een op geslagen voorraad ongebluschtc kalk, had het zoontje van den heer J. F. te Rucphen (N.B.) het ongeluk eenige kalk in de oogen te krijgen, met het gevolg dat de kleine een oog zal moeten missen In een der buitenwijken van New York, Upper Montclair, deed Zaterdag de melk boer zijn „buurt". Daarbij kwam hii op een gegeven oogenblik zonder erg in aanraking met een loshangenden draad van een radio antenne, die zelf in contact was meteenelec- trische geleiding. De man kreeg den stroom door het lichaam en viel zwaar verwond neer. Door vonken, welke van de antenne af sprongen, geraakte een schutting in brand, cn de brandweer werd gealarmeerd. De com mandant probeerde met een. van isolatie- materiaal voorziene nijptang de gevaarlijke ^renting, draad af te knippen, doch ongelukkigerwijs' Dc Minister'ontkent de roeping der Over- hold op bei gebied van de bestrijding oer onzedelijkheid niet en ial deze factor bij de overweging van de aanvrage om rechtsper soonlijkheid van den Ned. Malthusiaanschen Bond stellig niet uit het oog verliezen. Ook naar het oordeel van den Minister is herziening van ons strafstelsel wat betref-, dc toepassing van geldboeten, urgent. Hij hoopt ter zake binnenkort de indiening van een ontwerp van wet te bevorderen. WETBOEK VAN STRAFVORDERING. Dc Minister zal den gegeven wenk aai bespoediging ter harte nemen zoodra de Tweede Kamer, bij wie het cntwerp-Invot- ringswet aanhangig is, hem in de gelegenheid stelt om de zaak verderen voortgang te ge ven. De Minister acht hef vraagstuk meervou dige kamer unus judex bah dermate prin cipieel belang, dat hij hem bezuinigingsovei-- \vegingen ten deze niet den doorslag kun nen geven. Juist hier is voorzichtigheid geboden, LOTERIJEN. Een voorstel van wet tot wijziging van d» 1 oterijwet 1905 is in verren staat van voot STEMPLICHT. raakte een andere draad van de antenne nu zijn pols. en hij viel dood ter aarde. Nog een tweede.brandweerman moest zijn poging met den dood bekoopen, terwij! verder nog iemand gewond werd, die waarschijnlijk er hef leven evenmin af zal brengen. Uit een artikel vad den heer J. Ivl. Botte- manne in „Volksvoeding" blijkt, dat de vier groote steden in ons land 2 3 "van alle zee- visch in Nederland verbruiken (18.3 millioen K.G. van de totale consumptie ad 28.5 millioen K.G.,) hoewel zij te zamen slechts 1 4 van de bevolking tellen. De inwoners van de provinciesteden en het platteland gebruiken gemiddeld per hoofd minder dan 1/5 van de visch, die de groote stads-bewo- ners eten. Intusschen schijnt deze ongunstige ver houding langzaam heter te worden het verbruik in de provincie is sedert 1913 Althans met ruim 66 en dat in de groote ste den met 10% gestegen, zoodat het visch- gebruik een sterke neiging toont om buiten de vier groote steden sneller toe te nemen dan daar binnen. Dit is een belangrijk feit, omdat het een gunstig perspectief voor de toekomst opent. Immers het aantal inwoners buiten de groote steden is toch ruim het drievoudige van dat dezer steden zelf, zoodat verhooging van het verbruik met gemiddeld slechts 1 K.G. per inwoner en per jaar voor de provincie betee- kent vermeerdering van de vraag met 5% millioen K.G. voor de groote steden slechts met 13 4 millioen K.G. Een oude man gekomen. In het dorpje Leende bij Eindhoven is Zaterdagmiddag een droevig ongeval ge- De Minister (zakelijkheid dc- onderha blijft doordrongen van dé eerer oplossing ten aanzien igc aangelegenheid. Uit Utrecht word: gemeld In hotel N. Brabant alhier kwam Zondag de Bondsraad bijeen van den Centralen Nederlandschen Ambtensarsbond. Er werden uitvoerige besprekingen ge voerd over de houding der Regeering ten aanzien van de verlaging van de loonen van het Rijkspersoneel. De gedragslijn van het hoofdbestuur werd volkomen goedgekeurd, terwijl door den Bondsraad het voorset v het Hoofdbestuur, om een procedure tegen den Staat te voeren, met algemeene stemmen werd aangenomen. ST. CHRISTOFFEL, De Ned. R.K. Vereeniging van Handels reizigers „St. Cirri stoffel' denkt op 2 en 3 Mei a.s. te Deventer haar 7e Jaarvergadering te houden, waarbij het nuttige met het aan gename zal worden vereenigd: Naast de officieele ontvangst ten stadhuize en het feest haar des avonds door de recipieerende afdeeling aangeboden, zal de dag begonnen worden met een voorvergadering van alle gedelegeerden der vakgroepen, die aan vak opleiding en speciale vakbelangen gewijd zal zijn. Daarna volgt de algemeene vergadering met de gebruikelijke jaarverslagen, en daarop volgt de buitengewone vergadering, waarin o.m. over uitbreiding werkloozenfonds en zigkte- en ongevallenfonds zal worden ge sproken, terwijl de zoo hoog noodige aan vulling van het Wetboek van Koophandel betreffende de rechtspositie van den handels reiziger ter sprake zal komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7