SPAARNEBANK DEPOSITO. NEEMT GELDEN a ONMISBAAR IN DE KEUKEN. Voor Trekje No- 344 Woensdag 30 April 1924 47ste Jaargang No. 14726 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Versnippering van kracht. UIT DEN OMTREK. R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding HAARLEM. Jaarverslag Kamer van Koophandel. Waar veel keukengerei te reinigen is en dat snel moet geschieden, moet men een speciaal hiervoor vervaardigd middel ge bruiken. Neemt eens de proef met VIM, U zult verbaasd staan, hoe snel U door het werk heen zijt. Vergeet niet, dat VIM-kaartjes dezelfde waarde hebben als Sunlight-uitknipsels en deze tezamen dus een grooter cadeau geven. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUM! Van muggen en malaria. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Bezuiniging. Waarschuwing. BURGERLIJKE STAND. De abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per week .0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Adverlentiën tusschen den tekst als ingezonden mcdedeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Pastoor Lamb. Poel heeft eenigen tijd ge leden eens een zeer gegronde klacht geuit. Men heeft er altijd zoo den mond over vol, dat er niet genoeg Katholieke dagbladen, tijdschriften, brochures enz. worden gelezen Maar wanneer ik nu eens optel, hoeveel van die Roomsche periodieken er geregeld aan de markt komen, dan zou ik haast het tegengestelde gaan denken^ aldus ongeveer de bekende Brabantsche pastoor. En hij gaf dan een opsomming van Katholieke dag-, week- en maandbladen en tijdschriften, ge noeg om een volk van 30 millioen zielen van geestelijk voedsel te voorzien en toch kunnen wij in Nederland over veel meer dan één millioen Roomsche lezers beschikken? Vreemdelingen, die hier hooren praten over dertig katholieke dagbladen, staan dan ook altijd te kijken, alsof zij in een wonderland zijn terecht gekomen. Nu willen wij op dezen rijkdom niets afdin gen, integendeel. Maar alles heeft toch zijn grenzen, ook de behoefte van een leesgraag publiek. En gesteld al, er was in ons secta- isch landje, waarin iedereen voor de speciale nuances in zijn politieke en scoiale opvat tingen liefst een eigen lijfblad zou hebben, nog plaats voor een ander dertigtal dag bladen, dan is er nog zoo iets als een econo mische wet, die aan de inwilliging van deze verlangens paal en perk stelt. Wie een af keer van alle bakkers heeft, kan desnoods zijn eigen brood nog thuis bakken; maar een modern dagblad stelt zoovele en zulke zware technische eischen, dat men wel met den gemiddelden smaak van duizenden ande ren tevreden moet zijn_ om het bestaan van een orgaan te 'waarborgen, dat zoowel onze heiligste beginselen ontziet en verde digt en tegelijkertijd aan de gangbare eischen van modern dagblad voldoet. Het moest niet noodig zijn, dat zulke din gen gezegd en geschreven werden. Toch schijnt er nog meeningsverschil op dit punt mogelijk. Zoo lezen wij in een groot- scheepsche aankondiging in het jongste num mer van „de Nieuwe Eeuw", dat de uitgever van dit weekblad de stichting van een nieuw katholiek dagblad voor heel Neder land overweegt. Nu kan het den schijn van concurrentievrees of broodnijd hebben, wanneer over dit plan in een ander algemeen katholiek dagblad in afkeurenden zin wordt geschreven, wat jammer is, want om die reden zouden dingen, waaraan op de eerste plaats in de katholieke pers aandacht dient te worden gewijd_ onbesproken blijven. Op de redactie van een gewestelijk orgaan als het onze zal zeker die verdenking wel niet vallen. Laten wij het dan uitspreken, dat het ondernomen plan ons om drie redenen ver werpelijk en zelfs gevaarlijk lijkt. Men zal zich herinneren, dat kort geleden de redactie van de Nieuwe Eeuw een wijziging heeft ondergaan. Werd vroeger in de politieke, sociale en economische artike len iedere week juist bet tegenovergestelde verkondigd van wat men zou kunnen noemen de katholieke publieke meening van den dag, zoo zijn er thans alle beschouwingen over actueele onderwerpen uit geweerd en is het weekblad geworden een orgaan voor katho lieke cultuur onder leiding van eenige profes soren der Nijmeegsche Universiteit. Toen echter in Januari j.l. deze wijziging werd aan gekondigd werd tevens bekend gemaakt, dat de redacteuren, die tot dan toe steeds in de contramine gespeeld hadden, hun nu ge weerde pennevruchten in een andere uit gave zouden onderbrengen. Van die nood zakelijkheid waren zij des te meer overtuigd, waar sommige abonné's van de oude „Nieuwe Eeuw" geschreven hadden: „mijn Katholicisme hangt aan De nieuwe Eeuw", ik kan het alleen met de Nieuwe Eeuw nog vinden." Derhalve heeft men besloten om de poli tiek" van de oude „Nieuwe Eeuw" te gaan voortzetten in.... een nieuw op te richten dagblad, wanneer er althans sympathie genoeg voor bestaat, een sympathie, welke zal moeten blijken uit deelneming in een uit te schrijven obligatieleening. Tegen zulk een o.i. onbekookt plan zouden wij uil een oogpunt van algemeen katholiek belang een drietal bezwaren willen opperen: lste. Wanneer er inderdaad menschen blijken te zijn, die zóó zeer uit hun evenwicht zijn geslagen, dat zij beweren: mijn geloof hangt aan de politieke artikelen van dezen of genen journalist, dan doet zoo'n publicist het best om zulke uitingen van een overspan nen geest voor zich te houden en den uit het lood geslagen lezer in een particulier schrijven aan te manen, weer eens zijn catechismus ter hand te nemen en voorloopig de lezing van alle profane lectuur te staken. 2dc. Onze moderne journalistiek, (ook de Roomsche, die in Nederland gelukkig een eervolle plaats inneemt) eischt, dat een dag blad vóór alles een nieuwsblad zij Iedereen^ die daaraan gaat tomen breekt de journalistiek af. Hij doet hetzelfde als iemand, die een school zou willen oprichten, waar de kinderen uitsluitend onderricht zou den ontvangen in den godsdienst, in bijbel- sche- en kerkgeschiedenis en die niet zou begrijpen, dat de bijzondere school eerst dan aan haar roeping beantwoordt, wanneer haar onderwijs geheel gelijkwaardig is aan bet neutrale en toch van christelijken geesl doortrokken is. Zoo ook moet bet Roomsche dagblad trachten het neutrale te verdringen door zich als nieuwsblad zoo veel mogelijk te perfectioneeren, terwijl een redactie van Roomsche journalisten van zelf het Katho lieke karakter der courant dient te waar borgen. Wie, terwijl er geen behoefte is aan een bepaald dagblad in den zin van nieuws blad toch zulk een orgaan sticht, doet afbreuk aan de Roomsche dagbladjourna listiek. 3de: Zulk een onderneming is vooral in dezen lijd een kwalijk te verantwoorden experiment. Wie eenig begrip heeft van de enorme sommen, welke een modem dagblad verslindt, wat er noodig is aan kapitaal en werkkracht om zulk een orgaan op peil te houden, die begint daaraan niet, dan na ernstig gebleken behoefte. En kan men nu in ons landje met zijn dertig Katholieke dagbla den, een grooter aantal meermalen en eens per week verschijnende bladen, zijn geïl lustreerde pers en ontelbare andere perio dieken kan men daar nu waarlijk nog spreken van de behoefte aan een te Helmond uitkomend Katholiek dagblad voor Roomsch Nederland? Laten wij toch eens ophouden met die verspilling van Roomsche kracht en Roomsch kapitaal. Er is aan beide waarlijk niet zulk een overvloedj dat wij er maar straffeloos xnec kunnen experimenteeren. Over gebrek aan vrijheid van woord en gedachte heeft men toch waarlijk ook zonder een nieuw dagblad onder ons niet te klagen. Eer zou men aan een al te groote vrijheid de onge durigheid en ontevredenheid, de stuurloos heid en hypercriliek, zich in onze kringen hoe langer hoe meer uitend, gaan wijten. En moet daaraan door een roekelooze onderne ming nu nog meer voedsel worden gegeven? Duitschland en de stijging der kolenprijzen. De opbrengst van den verkoop in de visch- hallen was in 1923 10.837.732 tegen 11.012.351 in 1922. De slapte in het visscherij- en reederij- bedrijf werd nog niet overwonnen, maar toch mag 1923 iets minder ongunstig genoemd worden, dan het voorafgaande jaar. De meeste nevenbedrijven der reederij ondervonden min of meer den neerslag van de lotgevallen van het moederbedrijf. Het bloembollen- bedrijf heeft zich geheel kunnen herstellen van den achteruitgang tijdens de laatste oor logsjaren. De uitvoer nam, vergeleken bij 1922, nog eenigszins toe, terwijl de waarde van den export steeg tot ruim 25 millioen gulden. De Aalsmeersche tuinbouw had vol doenden afzet. Het winkelbedrijf schijnt weinig reden tot klagen te hebben, al zijn de jaren van de groote winsten voorbij. Wat het vervoer en verkeer betreft, gaat de zon In de laatste van die punten deelt hij mede, dat in Denemarken malaria tegenwoordig onbekend is, hoewel de mug er talrijk genoeg is, maar deze vergenoegt zich met hei bloed van het vee. In Engeland komt de ziekte bijna niet meer voor. Hij acht 't nog al bedenkelijk, dat de knappe Nederlanders nog steeds door malaria geplaagd worden. Door samenwer king van buurtschappen en gemeenten, zoo noodig met steun van het Rijk, maar ook en vooral door verdelging van muggen en larven in eigen stal en sloot zou dat spoedig anders kunnen zijn, wat hij nog hoopt te be leven. (Vervolg). Verschillende zaken blijven echter de al gemeene aandacht en medewerking vragen. Krachtige actie is daartoe noodig. De ge voerde actie is niet geheel en al voldoende. DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Het is een keu rig boekje van een 125 bladzijden druks. Het eerste gedeelte geeft een verslag van de handelingen der Kamer in 1923. Het twee de gedeelte omvat het verslag van den toe stand van handel en nijverheid in het vorige jaar. Hieraan ontleenen we het volgende De algemeene toestand in de metaal nijverheid was in 1923 weinig rooskleurig, over het algemeen had men met zeer groote moeilijkheden te kampen. Er was weinig vraag en veel aanbod, niet alleen uit eigen land, maar voornamelijk uit het buitenland. Groote afzetgebieden zijn door verminderde koopkracht als uitgeschakeld te beschouwen, terwijl allerwege de bezuiniging de afnemers er toe brengt, hun bestellingen tot het noodzakelijkste te beperken. Dié bedrijven, welke zich van de noodige opdrachten hebben kunnen verzekeren, waren hiertoe gewoonlijk slechts in staat door tegen kostprijs te offree- ren of zelfs beneden dien prijs. In de chemische industrie was in enkele branches wel geen directe achteruitgang te constateeren, maar toch was de toestand niet rooskleurig. De afzet van lakken naar het buitenland ging met groote moeilijkheden gepaard. De concurrentie was zeer scherp. In de cacao- en chocoladefabrieken nam de vraag naar h?t product toe. In het begin van 1923 was dit echter niet het geval, waarna in Mei een betere periode aanbrak, die op haar beurt eindigde toen de groote hitte intrad. Omtrent de azijnmakerij wordt mede gedeeld, dat de toestand in dit bedrijf voor uitgaande is. De productie nam toe, dank zij de kwaliteit van het geproduceerde en de reclame. De verkoop van banket is achteruitgegaan, daaraan had de verplichte winkelsluiting schuld. De onderlinge concurrentie in dit vak blijft scherp. De sigarenfabricage moest scherp concurreeren door den invoer uit Duitschland. De groote partijen, die hier nog in voorraad zijn, belemmeren den verkoop van het binnenlandsch product. De Tabaks wet geeft veel reden tot ontevredenheid. De toestand in de Haarlemmeroliefabrieken was bevredigend. De margarinefabricage nam toe. Het is echter te betreuren, dan den uit voer naar tal van landen moeilijkheden in den weg worden gelegd. De toestand in de zeepindustrie was niet ongunstig, vergeleken bij 1922 is vooruitgang te bespeuren. De productie der papierfabrieken steeg sinds 1922. De omzet in de suikerfabrieken nam toe. In de kunstzandsteenindustrie was de toestand over het algemeen slecht. De toe stand in de typografie en aanverwante vakken was evenals in 1922 niet rooskleurig te noe men. Tal van groote orders werden nog in het buitenland, vooral Duitschland en België, geplaatst. Bovendien wordt in ons land be zuinigd, hetgeen ook op de drukkerij-orders gevoeld wordt. De hooge porti zijn voorts een beletsel om veel reclame drukwerk te laten maken. In de bouwvakken werd achter uitgang van opdrachten geconstateerd. De samenwerkende patroons keerden in 1921 aan loonen 2.344.026, in 1922 1.433.100 en in 1923 143.900 uit. In den graanhandel werd in het laatste gedeelte van 1923 eenige opleving geconsta teerd. In den kaashandel was de toestand niet onbevredigend, zoowel voor binnenland als voor export was vraag. In den houthandel viel eenige opleving te constateeren. De concurrentie, vooral van Duitschen kant, was scherp. Het winkelbedrijf had wisselende resultaten. Ongetwijfeld waren er zaken, die over hun bedrijfsuitkomst niet te klagen had den. Over het algemeen waren de bedrijfs onkosten nog afkomstig uit de „boom"- periode weinig of niet gedaald. De concurren tie is groot, zoodat men zich wel eens moet afvragen of allen een bestaan in hun zaken kunnen vinden. Het bankwezen heeft weer sterk den in vloed ondervonden van den oeconomischen crisis, die na den oorlog de meeste bedrijven nog blijft teisteren. In deze streek viel van verbetering nog niet veel te bemerken. Wat de visscherij te IJmuiden betreft, het aantal vaartuigen, dat de visschershaven, bin nenliep bedroeg 12.424 of 1766 meer dan in 1922. Het aantal binnengekomen stoomtrei- lers verminderde van 4127 tot 3641. De toestand was ongunstig door de crisis in nog achter zware wolken schuil. De spoor wegen lijden ook dit jaar onder zorgwekkende tekorten. De binnenscheepvaart ziet zich belemmerd door de zware heffingen, die, o.a. in de gemeente Haarlem, worden ge- eischt. Het verkeer tusschen Haarlem en de omgeving schijnt in een overgangstoestand te verkeeren. Er heeft zich een levendig autobus ver keer ontwikkeld, dat ongetwijfeld in een behoefte van het oogenblik voorziet. Toch kan de autobus in zijn tegenwoordigen vorm, zeker niet op den duur als het meest gewenschte verkeersmiddel beschouwd wor den. Een afdoende voorziening in het verkeer tusschen Haarlem en de omliggende gemeen ten, in alle richtingen, blijft een urgent vraagstuk, welks oplossing in het belang van al deze gemeenten zal zijn.',' Zoo is, ondanks de gevoerde actie, toch de zomertijd ingevoerd, 'ie veel verwarring ge bracht heeft. Krachtige actie ten dezen op zichte blijft dus noodig. Medewerking van allen is ook noodig voor het varkensfonds. Spr. vraagt van allen ten slotte aller mede werking, waar deze ook noodig moge zijn. Dan zal de L. T. B. een nieuwen en aange- namen tijd tegemoet gaan. Spr. spreekt dan een „In Memoriam" aan willen pastoor v. d. Boogaard, die zeer veel voor de L. T. B, gedaan heeft. Spr. hoopt dat hei werk van den thans overledene, vruchten moge dragen voor de organisatie, en dat pastoor v. d. Bogaard reeds hel loon voor zijn werk ontvangen heeft. De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. Het jaarverslag wordt onder dankzegging aan den waarn. secre taris C. v. Baar, goedgekeurd. De verlies- en DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT «n i WlNK. Een overbodige plaag. Op verzoek van den inspecteur der volks gezondheid in Utrecht en Noord-Holland, dr. Aldershoff, heeft dr. Jac. P. Thyssen een boekje geschreven, dat ten doel heeft de plat telandsbevolking zelve de malaria te doen be strijden. In het voorbericht van zijn. werkje, dat bij Oosterbaan en Le Cointre, te Goes, is ver schenen onder den titel „Van muggen en malaria", deelt dr. Thyssen mede, dat het is tot stand gekomen onder gestadige medewer king en critiek van de malaria-commissie van Noord-Holland. Dr. P- Honig, uit Nieuwen- dam, schreef een hoofdstuk over de ziekte zelve prof. dr. N. H. Swellengrebel hielp bij het microscopisch onderzoek, terwijl dr. He- hewerth en de heer Voorbergen, directeur van publieke werken te Hoorn, aanwijzingen ga ven in het veld, in de stallen en de weiden, het eigenlijke strijdperk. Dr. Thyssen illustreerde zijn boekje met verschillende penteekeningen, waarbij hij de verschillen tusschen malariamug en zing- mug duidelijk doet uitkomen. Na een hoofdstuk te hebben gewijd aan de ontdekking van de oorzaak der malaria, een aan de mug, een aan de ziekte en een aan de bestrijding 'ervan, vat dr. Thyssen de voor naamste waarheden omtrent malaria en haar bestrijding nog eens samen in 29 punten. winstrekening over 1923 gaf een voordeelig saldo aan van 238. 3254. De rekening werd goedgekeurd. Aan het hoofdbestuur zal overgelaten worden, of voor het volgend jaar nog een financieele commissie zal worden benoemd, of dat een accountantsonderzoek voldoende is. Dit besluit werd genomen naar aanlei ding van het feit, dat de financieele commis sie dit jaar niet is opgekomen ter contro leering van de boeken, alsmede in verband met in de vergadering gemaakte opmerkin gen, dat men een accountantsonderzo k voldoende achtte. Behandeld werd dan de begrooting voor 1924, in inkomsten en uitgaven sluitend met een bedrag van 17.735. De voorzitter lichtte hierbij toe, dat de begrooting zoo krap mogelijk is samengesteld in verband met de noodige bezuiniging. Na een enkele inlichting werd de begrooting goedgekeurd. De afd. Langendijk had een voorstel inge zonden, dat een actie gevoerd wordt, dat een dusdanige herziening van de Rijks inkomstenbelasting verkregen wordt, dat de aanslagen in die belasting geregeld worden ndar het gemiddelde inkomen over drie jaar. Het hoofdbestuur wil wel trachten in die richting iets te bereiken. In principe werd het voorstel Langendijk aangenomen, terwijl het hoofdbestuur werd opgedragen, te trach ten te bereiken, dat de onbillijke progressie verdwijne. De kring West-Friesland stelde voor, er bij de regeering op aan te dringen, dat vrij stelling verleend wordt van het zevende leerjaar en bet lierhalingsonderwijs worde bevorderd. Het Hoofdbestuur prae-advi- seerde dit voorstel niet aan 'te nemen, om dat het meende, dat het geestelijk goed, dat den kinderen bijgebracht wordt door onder wijs, van meer waarde is, dan hen een jaar vroeger in het bedrijf le brengen. Een langdurige discussie ontstond over dit voorstel, waarbij o.m. werd opgemerkt, dat de kinderen ten plattelande op dertien jarigen leeftijd meer belang stellen in het bedrijf van hun vader dan in het onderwijs, terwijl het 7e leerjaar toch slechts een her haling is van wat de leerling reeds geleerd heeft. Een der afdeelingen stelde voor, een adres aan den Minister van Onderwijs te richten met het verzoek, de invoering van het verplichte 7e leerjaar althans één jaar uit te stellen. Een der afgevaardigden klaagde erover, dat voor den stedeling alles en voor het platte land zoo goed als niets gedaan wordt. Deze spr. zeide, dat hij ondanks alles zijn zoon toch met Augustus van school afneemt. De voorzitter gaf een korte uiteenzetting van de Lager Onderwijswet 1920, waarbij hij aanstipte, dat het 7e leerjaar niet verplich tend gesteld zal worden en wees er op, dat ér een tekort is aan goed onderlegde men schen, wat te wijten is aan te weinig onderwijs. Spr. spoorde aan, de kinderen toch ook het eene bestreden jaar op school te laten, daar het onderwijs den kinderen zoo ten goede komt. Het herhalingsonderwijs is in de mees te dorpen tot mislukking gedoemd geweest. Het voorstel van den kring West-Friesland wordt dan in stemming gebracht en aange nomen met 27372 stemmen. Onder applaus wordt besloten, een tele gram van gelukwensch te zenden aan Mgr. M. P. J. Möllmann in verband met zijn 121ó- jarig jubilé als vicaris-generaal van het Bis,- dom. Mr. van Haastert richtte dan nog een woord van aansporing tot allen, om zich te abonneeren op het eigen orgaan van den Ned. Boerenbond De Bondsadviseur, rector Kok, voerde hierna het woord. Hij wees op den opbloei in den L. T. B. en verheugde zich over de talrijke opkomst in de vergadering. Spr. dankte vooral de geestelijke adviseurs voor hun aanwezigheid, vooral ook Deken Helle gers, uit Alphen. Spr. is blij, dat er boeren en tuinders zijn, en dat ook het Westland zoo goed vertegenwoordigd is. Spr. spoorde de Westlanders aan, te trachten, een sterke Dioc. vakgroep van tuinders te helpen ver krijgen. Spr. hoopt, dat de gunstige indruk dezer vergadering in alle afdeelingen bekend zal worden en dat er veel propaganda zal ge voerd worden. Spr. hoopt, dat in iedere or ganisatie een propagandaclub zal gesticht worden. Spr. dankt allen voor de bijdragen voor het vaandel, maar hij hoopt, dat allen nu ook nog zullen werken, opdat de oude schuld in den L. T. B. verdwijne en de Bond in groei en bloei weer toeneme. Hierna schorsing der vergadering tot 2 uur. DE FEESTVERGADERING. Eveneens in de groote zaal van „St. Bavo" werd des middags de feestvergadering ge houden, waarin tevens het nieuwe boads- vaandel onthuld en gewijd zou worden. In zijn openingswoord heette de voorzittêr paterBorromaeus de Greeve, den spreker van den middag hartelijk welkom, waarna het Bondslied gezongen werd. De heer H. J. Ganzeboom, propagandist van den L. T.B., nam dan het woord. Spr. was er verheugd over, dat de bijdragen voor het vaandel met zoo'n blij hart gegeven zijn. Daarmede is bewezen, deat de L.T.B.'ers wat over hebben voor hun organisatie. Spr. gaf dan een verklaring van de voorstelling van het vaandel, welke we reeds publiceer den. Spr. uit den wensch, dat vanaf dezen dag de L. T. B. meer mag groeien en bloeien en boeren en tuinders eendrachtig mogen sa menwerken, onder bescherming van den H. Willibrord, patroon van den bond. Spr. draagt dan het vaandel aan het Hoofdbestuur over, dat onder applaus onthuld wordt. De voorzitter dankt den heer Ganzeboom voor zijne bemoeiingen in deze en uit den wensch, dat alle leden het vaandel trouw mogen blijven. De wijding van het vaandel geschiedde door den Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, den bondsadviseur, waarna onder luid applaus pater Borromaeus het woord nam. Spr. wees er allereerst op, dat deze dag een dag van jubel is, omdat dit vaandel verkregen is na de vele moeilijkheden en catastrophen, welke de Bond ondervonden heeft. Spr. bracht hulde aan den adviseur, rector Kok, die zooveel voor den nieuwen opbloei van den Bond gedaan heeft. Spr. wil hedenmiddag spreken ever het godsdienstige element in het vereenigingsle- ven. Het verval in den Bond is mede te wijten aan het feit, dat het godsdienstige element te veel verwaarloosd is in den Bond gedurende de laatste jaren, omdat er te veel aandacht aan het stoffelijke is geschonken. Stoffelijk welzijn is noodig en er mag naar gestreefd worden, maar het is niet het eerste en voornaamste. Het zielebelang moet aller eerst beoogd worden. Zou men het gods dienstig element wegcijferen, dan zou het vereenigingsleven een ramp worden. Het vereenigingsleven toch dient, om de mis standen in de maatschappij weg te nemen. Zou nu het godsdienstig element verdwijnen, dan zouden de oorzaken der mistoestanden verplaatst worden naar de groote massa, die dan weliswaar een geweldige kracht zou wor den, maar een dommekracht. Spr. schilderde wat de mensch zoneter godsdienst is en hoe dan de harststochten hem zouden gaan over- heerschen. Dan krijgt liet wetboek der zinnen macht over den mensch. Spr. wees er op, dat, wanneer er geen R. K. vereeningsleven was, de massa gedreven zou worden naar degenen, die woede en hartstocht in de haarten zaaien. Het godsdienstig element evenwel zaait liefde. Spr. wees er op, dat het godsdienstig ele ment beschermd moet worden vooral tegen twee groote vijanden de slechte lectuur en het overmatig drankgebruik. Spr. vroeg steun voor de Roomsche pers en voor de R. K. drankbestrijding. Het godsdienstig element moet ook ver sterkt worden. Er moet wat meer gedaan wor den aan apologie. Godsdienstige jaarfeesten moeten gehouden worden algemeene com muniën georganiseerd, besloten retraites ge houden worden. Het Eucharistisch leven vooral moet mede zeer verdiept worden. Wordt het godsdienstig element in de or ganisatie gehandhaafd, dan zal men er ook de vruchten van plukken. We hebben een waar dige leiding, maar ook een vaste leiding. Ten slotte hebben we ook de toekomst. In een vurige peroratie wekte spr. ten slotte allen op, om in de organisatie trouw, één en onder worpen te zijn tot grooter bloei van den bond. Op het eind dezer, enthousiaste rede werd spr. een luid applaus gebracht, terwijl de voor zitter hem hartelijke woorden van dank bracht. Nadat het nieuwe „Vaandellied" gezongen was, bracht de voorzitter een woord van dank Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Vooruit OPGAVE VAN: aan den samensteller hiervan, den heer C. v. Baar, waarnemend secretaris. Hierna werd de agenda der algemeene ver gadering verder behandeld. Naar aanleiding van door enkele afdeelin gen ingediende voorstellen, zegde de voor zitter toe, dat het Hoofdbestuur diligent zal blijven, om te verkrijgen het verdwijnen van den zomertijd, die groote grief voor de land- en tuinbouwers. Verder zal het Hoofd bestuur pogingen in het werk stellen, om de huisslachtingen vrijgesteld te krijgen van keuring. Het Hoofdbestuur zal zich verder in verbinding stellen met de regeering, opdat deze eigenaresse zal worden van het middel van den veearts Meijer tot bestrijding van het mond- en klauwzeer. Met een dankwoord van den voorzitter en den Chr. groet werd de vergadering ge sloten. Nog zijn bij ons ingekomen de volgende bedragen: N. N. 1.„Den reuze-bedelaar G. N." 1,H. B. 0.50; Collecte op een brui loft 4.50; Van iemand die ook in het Maagdenhuis is geweest 2.50; Fam. B. 1.—; N. N. 0.60; N. N. 0.25; N. N. 1.Van onbekend 1.N. N. 0.75; N. N. 0.25; Wed. V. 1.—; Uit Sientjes spaarpot 1.Van A. Z. 1.Van N. N. 1.Van N. N. 1.N. N. voor Moeke 0.50; Van N, N. 0.10; Voor Moe ke 1.25; Ter eére van den H. Gerardu: 0.5Ó; Fam. C. voor een prettigen verjaar dag van Moeke 2.Van N. N. 3. Van een moeder, die ook 1 Mei jarig is 1.Gecollecteerd op een verjaardag 4.Van M. H. 0.25; Allemaal wat voor Moeke 1.60; Fam. de W. 2.50; Uit Rietjes spaarpot 0.40; Van Rika en Lies- je 0.30; Van G. 0.25; Voor 90-jarige Moeke 1.Van een verjaringspartij 2.-; Van N. N. 1.—; Van N. N. 10.—; Van Opa en Opoe 2.N. N. 0.50; Wei nig, maar uit een goed hart 0.25; wij wen- schen haar een' prettigen dag 0.70. Van J. v. K. 1.Ter eere van den H. Voor Moeke's eerste ontbijt* op haar ver jaardag 0,50. Personeel Drukkerij. „De Spaarnestad" 30.15. (Ontvangen vanaf Maandagmiddag, door G. N.) Mevr. E. 1.Mevr. S. 0.50; P. v. K. 0.25; J. V. 0.60; Van Nellie 1.—, Uit spaarpotten kinderen de Gr. 0.70; N. N. 2.50; Voor een vroolijken dag voor Moe ke 2.J. de G. te H. 0.50; Inzet zes pandoerders 0.60; Voor moeke een pretti gen verjaardag te geven, kinderen C. 1.50; N. N. 0.75; Voor moeke uit het trekje 1.N. N. 1.Voor 't oude moeder tje van 90 jaar, kregen we op een verloving dit bij elkaar 3.50; Voor moeke 1.ld. 0.35; Voor het moedertje van 90 jaar kon den wij dit vergaren, 1.75. Voor Moeke die Donderdag verjaart, Hebben wij ook wat bijeen vergaard. Hel is niet Veel, dat weten wij Maar legt iedere lezer een offertje erbij Dan krijgt zij zeker en gewis Een bedrag van beteekenis. Van N.N. 1.45. Hiermede is de collecte gesloten. Redactie, Titulaire rang voor dienstplichtig onder- x officierskader. Door middel van de Legerorders is thans ter kennis van de Landmacht gebracht Te beginnen met lichting 1924, zullen de dienstplichtigen die voor onderofficier wor den opgeleid, na het met gunstigen uitslag afleggen van het examen voor dienstplich tig sergeant of wachtmeester, worden aan gesteld in den tikelairen rang en dezen blijven bekleeden gedurende hunnen ver deren eerste oefeningstijd, met dien ver stande dat de effectieve rang kan worden bekleed door le. Zoodanige dienstplichtigen der Cava lerie gedurende de laatste 4 maanden. 2e. Zoodanige dienstplichtigen der bere den art. Luchtvaartafdeeling en Ziekenver plegers gedurende de laatste 2 maanden van hun eersten oefeningstijd. De overigen worden den dag na vertrek met groot verlof aangesteld in den effec tieven rang. Voor Sergeanten en Wachtmeesters titu lair, die in de menage der onderofficieren moeten worden opgenomen, moet door deo er bij betrokken commandeerend Officier een voorstel tot toekenning van verhoogd# vergoeding wegens gemis van levensmidde len worden gedaan. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging geen handelsrelaties aan te knoopen met Evert Strandstra, geboren te Kornwerd (gem. Wenseradeel) op 8 Augustus 1894. Hij is van beroep koopman, wonende te Haarlem Spaarnwouderstraat 70a (in een poortl Bedoelde persoon doet bestellingen van al lerlei aard, die dan niet onder rembours gezonden mogen worden. Na aflevering blijfl echter betaling achterwege. Getrouwd: 29 April. J. J. Duin en M. v. Alphen. Geboren: 27 April. z. van G. PeekVeld huis. z. van A. Haldermanv. Campen. 28 April. z. van A. A. Kleijntjens Beijens. z. van M. de HeijDona. 29 April. z. van T. W. v. d. KortSchotanus z. van H. C. ten Broekev. d. Beek. Overleden: 27 April. C. M. 3 jaar d. van S. Planting, KL Heiligland. E. Hogeweg Smits, 79 jaar. Kleverlaan. 28 April. W. J. Willebrands, 62 jaar, L Begijnestr. B. J, M, v. KesselHazes, 73 j„ Plein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1