DE SPAARNEBANK Aan onze Lezers Berichten uit onze vorige oplage. Verhoogde bierprijzeti. Arm dier! Nederlandsche Handels- en Land- bouwbank te Haarlem. a v. a. R. K. Statenkieskring „Zaandam". LEIDEN. ■asm LISSE. WARMOND NOORDWIJK. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEROORD. VELSEN. SCHOTEN. ZANDVOORT. De Logeerbelasting. Pastoor M. C. M. Bohl 12*4 iaar pastoor te Zandvoort. HEEMSTEDE. Ongeluk. HEILO. Spoort al Uw kennissen aan kon vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haariemscbe Courant MARKTNIEUWS. Juweelen-roof. Mijnramp in West-Virginia* De politieke toestand in Mexico Commissie 'van Organisatie in Duitschland Poincaré naar Londen? Na de spoorwegramp te Euston. Een telegrafische schaak wedstrijd. Wisselkoersen en koersen vaa Bankpapier. Maandag deden we mededeeling vaa bier- prijsverhooging, waaromtrent in belangheb bende kringen nogal ontstemming heerscht. In Rotterdam is nu een zeer druk bezochte openbare vergadering gehouden van alle Rotterdamsche belanghebbenden bij den bierverkoop ter bespreking van de jongste bierprijsverhooging door de gezamenlijke brouwerijen. De voorzitter van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, de heer A. F. Peters, leidde de vergadering. Hij opende de vergadering met een reeks van mededeelingen aangaande de onderhan delingen door de organisaties gevoerd. Eeni- gen tijd geleden heeft er, zoo deelde hij mede, eene conferentie plaats gehad tusschen den Bond van Bierbrouwerijen eenerzijds en den Bond van Koffiehuishouders ander- zflds. Het bestuur van den Ned. Bond van Bierbrouwerijen had deze organisaties tot deze conferentie uitgenoodigd om te be spreken de gevolgen van den accijns op het bier, welke door minister Colijn staat inge voerd te worden. De bierbrouwerijen deel den bij deze gelegenheid mede, dat de prijzen ven het bier met hef oog op dezen accijns verhoogd zouden worden en wel het zwaar dere bier met 4 ct., het goedkoopere bier met 2 ct. per liter en dat deze verhoogingen door de afnemers moesten betaald worden. Over deze mededeeling is toen heel lang be raadslaagd. doch het resultaat was nihil Hierop hebben de bonden het voorstel gedaan om de verhooging terug te brengen tot 2 ct. voor het zwaardere, 1 ct. voor het goedkooper bier, doch dit voorstel werd van de hand gewezen. Ten slotte heeft de Ned. Bond schriftelijk de toezegging gegeven dat aan de algem. verg. van dien Bond van de zijde van het bestuur zal worden voorgesteld om voor vier dagen van deze week {DonderdagZondag) de prijsverhooging niet te berekenen. Dit is alles wat bereikt is kunnen worden, aldus besloot de heer Peters zijn mededeelingen. Op verzoek van de vergadering werd hierna medegedeeld, welke prijs-tarieven het bestuur dan had voor te stellen. Deze komen hierop neer: Voor de volkszaken zal de prijs voor een groot glas bier komen op 17 cent, 13 cent voor een kleintje. Voor het lager bier groot glas eveneens 13 cent. In de 2de en lste klas-zaken zal de prijs dezelfde blijven, doch zal het hier worden geschonken in kleinere glazen. Naast dit bestuursvoorstel, had de pa- troonsvereeniging (voorzitter de heer Brou wer) een voorstel ingediend om voor bier en gedistilleerd een zelfden prijs van 18 cent voor de volkszaken vast te stellen. Met overgroote meerderheid werd ten slot te het voorstel aangenomen, waarbij de prijs van een glas bier in de volkszaken zal wor. den 17 ct groot, 13 ct kleintje en 13 ct. voor het lager; voor de 2de en lste klas-zaken de prijs van 23 en 30 cent ongewijzigd zal blij ven, doch dat hier de stijging van 28 tot 32 cent per liter (2)4 a 3 glazen) zal gevonden worden door het gebruiken van kleinere gla zen. Dit zal ingaan. Zondag a.s. Een boertje uit de Haarlemmermeer trok Zaterdagmiddag met zijn paard naar het slachthuis, om dit te laten slachten. In de Karolingenstraat kon het dier niet verder. Toen het boertje het paard over een land wilde voeren ging het daar liggen. Het werd door het boertje uit zijn lijden ver- wilde voeren, ging het liggen. Het stierf even daarna, stuiptrekkend van pijn. Een tantal kinderen waren getuige van dit voor val. Later kreeg het dier van een paarden- slachter nog een kogel en het werd daarna naar het slachthuis gevoerd. ha de dezer dagen gehouden vergadering van den raad van toezicht, werd besloten aan de eerlang te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1923 een dividend van 5 pet. (als vorig jaar) uit te keeren, terwijl ruime afschrijvingen zullen worden gedaan. In het bestuur der vennootschap, speciaal wat de samenstelling van den raad van toe zicht betreft, zal eene wijziging komen, welke na de laatste statutenwijziging is mogelijk geworden. Te Santpoort is van af 15 April jj. een bijkantoor gevestigd. HET LENTEWEER. De overvloedig gevallen regen heeft de weilanden in den Haarlemmermeerpolder heerlijk verkwikt en in een groen kleed herschapen, zoodat er spoedig voldoende gras zal zijn. De weersgesteldheid liet het tot heden niet toe, om het nog op stal staande vee in de weide te brengen, doch men verwacht toch, dat men daartoe in den loop van de volgende week zal kunnen overgaan. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets luier. V. K. HEDEN Nederland 1919 901/4 90 6% Nederland 1923 96 96 4)4 Nederland 1917 78l/4 781/4 1% N-L 1921 A 1007/16 1001/, HoU. Lloyd 91/z 9 863/4 86 dito Gem. Eigendom 743/4 74 Mij. „Nederland" 1391/a Scheepvaart-Unie 1191/3 119 Rotterd. Lloyd 1173/4 138 138 703/g 70 HolL Stoomboot 32 31 473 471 3531/2 355 571/, 57 1943/g 1931/4 1295/g 131 CerL Handel Mij. 1345/s 1341/j 135 135 933/4 202 199 4481/4 446 U. S. Steel 1071/2 105 1011/16 181 181 1821/2 181 Comp. Merc, Arg. 24 24 Poerworedjo 112 111 3773/4 370 2861/o 286 Dell Batavia 3301/2 329 Amsterdam Rubber 1441/4 1431/2 210 109 109 1231/2 123 424 424 Southern Rails 59 593/4 Union 142 1411/, 707/8 161/j In de bestuursvergadering van den R.-K. Statenkieskring „Zaandam" werden na ge houden stemming de bestuursfuncties aldus verdeeld:: J. Valkering, secretaris Tzn. te Limmen, voorzitte; N. J. Th. Matthijssen, te Wormerveer, secretaris; Dr. C. L. P. M. Rive, te Uitgeest, penningmeester; mr. H. A. J. M. Kusters, te Alkmaar, 2e voorzitter; H. Hemmer, te Castricum, 2e secretaris; J. Wittebrood, te Zaandam, 2e penningmeester. In verband met gebleken leemten in het reglement van den R.-K. Statenkieskring. werd besloten wijziging van het reglement in studie te nemen en het resultaat hiervan in de aangesloten kiesvereenigingen te ge- legenertijd a*n de orde te stellen. Gemeenteraad. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voor kennisgeving aangenomen een adres van het comité tegen de vefslechting van het onderwijs om bij de Tweede Kamer tegen de verschillende genomen en in het uitzicht gestelde veranderingen op het ge bied van onderwijs op te komen. Gunstig werd beschikt op het verzoek van het Wis- en Natuurkundig Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix voor het kosteloos gebruik van de Stadsgehoorzaal voor het houden van de algemeene verga dering en van de tentoonstelling van de door de leerlingen vervaSrdigde werkstukken. Een voorstel van de detn. raadsleden Wit- mans en mevr. Dietrich-De Rooy om B. en W. uit te noodigen het indertijd door B. en W. gegeven oneervol ontslag van twee brug wachters te veranderen in een eervol ont slag, werd verschoven tot de volgende ver gadering. Hetzelfde geschiedde met het voor stel, een strook grond aan het Galgewater aan den openbaren dienst te onttrekken en te verhuren aan de Vereeniging Leidsche Groentenveiling Ons Belang, die er een veilingloods wil bouwen. De Ned. Rotogra vure-maatschappij e. a. hadden tegen dit voorstel bezwaren ontwikkeld. De Rotogra vure -maatschappij zou daardoor het voor haar bedrijf benoodigde noorderlicht komen te ontberen, wat zij in haar bedrijf niet missen kan. Om de raadsleden en B. en W. alsnog in de gelegenheid te stellen deze en andere be zwaren alsnog te onderzoeken, werd de be handeling aangehouden. Het praeadvies van B. en W. op het ver zoek van de 3-Octobervereeniging om de ge meente voor f 3000 garant te doen zijn in de kosten van de feestviering ter gelegenheid van de 350-jarige herdenking van Leidens' Ontzet, wérd met 199 stemmen goed gekeurd. Tegen de S. D. A. P. Het afwijzend praeadvies op het verzoek van D. Koome voor toekenning van een scha deloosstelling ia verband met het ontactisch optreden der politie op 24 November j.l. lokte een uitvoerige bespreking uit. Zooals indertijd gemeld had een man een ongeluk gekregen. De politie bracht hem per bran card naar huis, doch belandde in een ver keerde straat en derhalve aan een verkeerd adres. De vrouw Van K. was volgens adres' sant zoo geschrokken, dat zij nu in het krank zinnigengesticht Endegeest wordt verpleegd en K. nu een huishoudster heeft moeten ne men. Hiervoor vroeg hij nu schadeloosstel ling. Enkele leden voelden veel voor een scha deloosstelling. Zij vonden dat daarvoor wel redenen waren. De burgemeester ontried dit echter. Er mag worden aangenomen, dat tusschen het optreden der politie en de ziekte der vrouw geen causaal verband staat wat hij aan de hand der rapporten van een geneesheer aan den rechtskundigen raadsman der gemeente nader motiveerde. Het afwijzend praeadvies van B. en W. is hierna met 25 tegen 4 stemmen aangenomen. Aangenomen werden de verschillende reeds door ons vermelde voorstellen tot het toekennen van een voorschot aan de woning- bouwvereeniging Ons Doel voor den bouw van 25 beneden- en 25 bovenwoningen aan de Roode Laan aan de Pieter de la Court- straat en van 35 boven- en 35 benedenwo ningen op een terrein aan de Witte Laan en de Roode Laan. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting werd hierna vast gesteld op 1 (als v. j.) Vervolgens ging de gemeenteraad in ge heime zitting in verband met het voorstel van B. en W. om verweer te voeren in het door de Maatschappij tot Expl. van Tram wegen te Haarlem aanhangig gemaakte ont eigeningsproces inzake een terrein aan het Steenschuur. Vervolgens heeft de wethouder van onder wijs, de heer Meynen, een antwoord gegeven op een interpellatie van den heer Sytsma (v.-d.) inzake de regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken. De vragen van den heer Sytsma kwamen, kort saamgevat, hierop neer le Het niets gevoelen van vele klasse-on derwijzeressen voor het geven van handwerk onderwijs en haar niet veel gevoelen voor de meerdere inspanning, die dit haar kost 2e. Het aanzienlijke tijdverlies wel een klein kwartier voor het ordenen, regelen en aanpakken, bij de wisseling van werk zaamheden. 3e. De beperking van 4 ochtendschool tijden voor het lste en 2de leerjaar. Naar aanleiding dezer interpellatie, heeft de wethouder een onderzoek ingesteld bij de hoofden van 24 scholen, op hun inrich ting, en als resultaat daarvan deelde hij het Volgende mede Bezwaar 1 (gebrek aan ambitie). Moge er aanvankelijk, sporadisch, al tegenzin ge weest zijn, zoo blijkt daarvan thans niets meer. Wel was er bij sommige dames, in meerdere of mindere mate, een verklaar baar opzien tegen de nieuwe taak een eenige bezorgdheid, of zij die wel naar behooren zou den kunnen volbrengen. De klacht over ge brek aan ambitie vindt geen enkelen grond in de ervaring van welk schoolhoofd dan ook integendeel die klacht is met de ervaring der hoofden in lijnrechten strijd. Bezwaar 2 (tijdverlies om II uur). Dit be zwaar wordt door geen enkel hoofd erkend. Het tijdverlies is niet grooter dan bij andere wisseling van werkzaamheden en dan het bijvak-onderwijzeressen zou zijn. Bezwaar- 3 (beperking van 4 ochtend schooltijden voor de beide laagste klassen). Terloops hebben enkele hoofden wel van sommige ouders vernomen, dat die den maat regel niet prettig vonden zij hadden er zich echter al lang bij neergelegd noemens waardige rechtstreeksche klachten, hun school betreffende, zijn bij de hoofden niet inge komen. Als antwoord op de lste vraag van den heer Sytsma, die naar de bezuiniging, kan spr. meedeelen, dat de door de tegenwoor dige regeling verkregen bezuiniging, met inbegrip der wachtgelden, voor 1924 zal bedragen, uitsluitend voor wat het openbaar onderwijs betreft f 11.252, dat deze som in de volgende jaren door vermindering van wacht gelden nog zal toenemen en over 10 jaar f 25.316 zal bedragen. De uitvoering van het denkbeeld-Sytsma om terug te keeren tot het systeem van vak- onderwijzeressen en dan voor elke 3 scholen één onderwijzeres aan te stellen, zou de ge meente jaarlijks, alleen reeds voor het open baar onderwijs, plm. f 14.000 meer kosten dan thans. De beantwoording van de 2de vraag, nl. of gebleken is dat het onderwijs er niet onder :y" AUTO-ONGELUK TE HILLEGOM Op de Pastoorsbaan te Hillegom reed gisteren de heer H. T. een der spoorboomenen van den spoorwegovergang, die was afgesloten, stuk, doordat hij bij vergissing in plaats van te stoppen, nog meer gas gaf. De auto reed over de spoorrails tot aan den anderen alsluitboom, gelukkig juist ver genoeg, dat de aankomende trein kon passeeren, zoodat verdere ongelukken voorkomen werden. Hierboven reproduceeren wij een foto van den overweg en den gebroken afsluitboom lijdt, vereischt nauwkeurig deskundig onder zoek, dat trouwens in de bedoeling ligt. De 3de vraag, n.l. of „inderdaad de moei lijkheden door de vindingrijkheid der hoof den, al of niet in overleg met het onderwij zend personeel, op bevredigende wijze zijn opgelost," meent spr. bevestigend te kunnen beantwoorden. Exploitatie arbeiderswoningen. Aan de gemeente is ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van de 36 arbeiderswoningen, gebouwd door de wo- ningbouwvereeniging Eensgezindheid, al hier, met de bij Kon. besluit van 21 April 1921 toegekende voorschotten uit 's rijks kas, alsnog een jaarlijksche bijdrage toege kend vjn ten hoogste f 2092.18- R.K. Kamer-Centrale Leiden. De alge meene vergadering (tevens jaarvergadering) van bovengenoemde organisatie zal worden gehouden op Woensdag 21 Mei 1924, des namiddags 12.30 uur, te Gouda, in café- restaurant „Harmonie", Markt 39. De agenda vermeldt: Jaarverslag secretaris; Jaarverslag pen ningmeester; Benoeming Commissie van Ve rificateurs; Verslag van de laatst gehouden Bondsvergadering; Benoeming van 6 afge vaardigden en 6 plaatsvervangers voor de a.s. Bondsvergadering; Behandeling van de agenda der op 30 en 31 Mei a.s. te hou den Bondsvergadering. Personalia. Bij resolutie van den Minis ter van Financiën is, met ingang van den aanvang der 436ste Staatsloterij, benoemd tot collectrice der Staatsloterij alhier, me vrouw M. A. C. C. Tetrode, weduwe van H. Beets, alhier. De drukte. Dat was Zondag voorzeker een groote tegenvaller. Zaterdag zulk prach tig weer, scheen reeds veel te beloven voor den volgenden dag, den Bollenzondagl Edoch, Zaterdagavond kregen we een don derbui waarbij hagelsteenen vielen, welke laatste slechte voorteekens zijn, omdat ze ons wijzen op kou welke op komst. is, En 't is uitgekomen. Alhoewel de trains nog al wat menschen vervoerden, evenzoo de autobussen, is er van den bekenden bol- lendag geen sprake en zullen we hopen, dat a.s. Zondag beter is, vooral omdat het Zondag voor vele zakenmenschen een strop was! De Emmabloem-collecte. De opbrengst der-_ Emmabloém-eollecte bedroeg In 't dorp 9*0,82 en in het Lageland 9.58 hs, totaal 100.40)4. Een mooi bedrag! Verbreeding Noord-Boulevard. De be sturen van de vereenigingen „Zeebad" en „Vreemdelingenverkeer" hebben aan den raad een adres van adhaesie gezonden aan het rekest der bewoners van den Noord- Boulevard, motor- en rijwielbewaarders en verdere belanghebbenden, om geen uitvoe ring te geven aan het Raadsbesluit van 31 Maart 1924, tot het beschikbaar stellen van een standplaats voor auto's en rijwielen aan den Noord-Boulevard. Volgens het adres is het eenigst afdoend middel voor een goede verkeersregeling aldaar verbreeding van den Boulevard, het geen tevens een verfraaiing der Badplaats zou zijn. Deze gelegenheid zou kunnen worden aangegrepen om de zoolang begeerde ver breeding van den Boulevard te verwezen lijken, aldus oordeelt het adres. Personalia. Op de jaarvergadering van de vereeniging tot behoud van natuurmonu menten werd als bestuurslid herkozen de heer dr. Jac. P. Thysse, alhier. Bloempjesdag. Met betrekking tot den in deze gemeente gehouden bloempjesdag, vernemen we nader, dat te Nieuw-Vennep werd gecollecteerd 135.16 en aan den Aalsmeerderdijk en omgeving 136.49)4. De totale opbrengst bedraagt 996.78)4, zijnde ongeveer gelijk aan hetgeen in 1923 werd bijeengebracht. Overgeplaatst. De heer G. Kleber, be noemd tot Rijksontvanger te Woerden, en ongeveer 16 jaren in gelijke betrekking te Haarlemmermeer werkzaam geweest, is Maandag naar zijn nieuwe standplaats ver trokken. De tijdelijke waarneming van het kantoor alhier is opgedragen aan den heer J. van Zeij, te Amsterdam. Ongeluk. Een wielrijdster, mej. B., wilde Maandag op den Hoofdweg, alhier, uitwijken voor een in woeste vaart passee- rend motorrijtuig. Zij kon haar stuur niet meester blijven en kwam zoodanig te val len, dat ze ernstig aan het hoofd werd ver wond. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, Concert uitgesteld. Het eerste concert, dat door het R. K. Harmonie-korps „St. Jacobus", voor hare Donateurs zou gegeven worden op Zondag 4 Mei a.s., 'is door bij zondere omstandigheden uitgesteld tot Zon dag 1 Juni. Baldadigheid? Door den heer Fr, werd aangifte gedaan van het ingooien van een ruit. Deze zaak is in onderzoek bij de po litie. Vechtpartij. Dinsdagavond werd telefo nisch assistentie gevraagd aan de politie voor een hevige vechtpartij in de Cornells Amsestraat. De heer R„ stucadoor, werd mishandeld door 2 personen, behoorende tot zijn personeel. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Ook werd assistentie gevraagd voor een vechtpartij op het Stationsplein., Twee per sonen waren in een hevig gevecht gewik keld. Ook deze zaak is in onderzoek. Twee personen zijn opgebracht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. van der Werf en P. Zwart. P. van Lieshout, wed. van C. C. de Jong en M. A. J. de Groot. H. Beentjes en M. Bras. Getrouwd: J. Pilanen en M. van Aken. Geboren: z, van H. van Balen—Zandber gen. z. van J. H. van de PeppelHoo- geboom. z. van S. v. d. MeijsGrapen- daal. d. van E. MiddelkoopBosman. Vergadering Stille Omgang. Gisteren avond werd in het patroonszaaltje de laatste vergadering gehouden, ter voorbereiding van den stillen omgang naar Alkmaar, Na de opening der vergadering en eenige korte be sprekingen van huishoudelijken aard, werd door den voorzitter aan den WelEerw. Heer Kapelaan v. d. Berg het presidentschap aan geboden en door dezen aanvaard. Mededee ling werd gedaan dat de WelEerw. Heer Koppens, van de Parochie St. Agatha dit jaar de leiding op zich heeft genomen, doch niet te voet rnedegaat. Dc St. Laurentiuskerk is aangewezen voor de bedevaartgangers van Beverwijk en omstreken. De regeling voor de kerk en de bedevaart is zoo geschikt, dat Beverwijk voorop gaat. Hier achter vol gen Wijkeroog, Velsen, Driebuisen, Wijk aan. Zee. Waarschijnlijk zal Uitgeest zich onder- tveg of in de stad aansluiten en wel als een nieuwe afdeeling. Aan de wielrijders werd medegedeeld, dat bij Mooi in het „Guide Vlies' vanaf half 7 des morgens gelegenheid is om de rijwielen te stallen. Het is uit de verdere besprekingen gebleken, dat het bestuur het zeer op prijs zou stellen, indien de kaarten bij de bestuursleden werden af gehaald en dat dan tevens de namen werden opgegeven, opdat als er gedurende het jaar een lid kwam te ouerlijden een H. Mis voor hem kon worden opgedragen. Nog enkele bekendmakingen volgden, waarvan wel net voornaamste was, dat, de Gemeente-" besturen van- Heemskerk en Castricum, toe stemming hebben gegeven dat er buiten de bebouwde kom van deze gemeente gezongen mag worden. Met een korte toespraak van den voorzit ter en een aansporing tot een groote deel name, werd de vergadering gesloten. Concert. Het Chr. Fanfarecorps Wil- helmina geeft hedenavond ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een concert in de muziektent op het Willems plein. Mijn aan boord. De stoomtrawler Ple- jasten kwam hier binnen met een mijn aan boord, welke bij de visscherij in de netten was opgehaald. Door de Marine kustwacht uit Leiden is de mijn van boord gehaald en gedemonteerd. Geen zin om te varen. Van het hier naar Bremer uitgaande Ned. Stoomschip Boekelo wilde een der opvarenden, S. genaamd, de- serteeren. Hij is echter door de politie aan boord gebracht. Botsing. Op den hoek van den Zeeweg en Velserduinbuurtweg alhier kwam een autobus van den heer L. in botsing met een auto van den heer C. uit Amsterdam, die zeer hard reed en zonder signalen den hoek om kwam. De auto bekwam lichte schade. Vermist. Door den heer V. op Wijker oog werd kennis gegeven dat hij een trans portrijwiel vermist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Burgerlijke Stand: Geboren: z. van H. MessieFörch z. v. M. C. de Netde Groot z. v. A. H. de Jooste—Buiteman - z. v. A. A. KerkhovenTutcher d. v. T. M. ListTellier. Overleden: W. J. A, Goossens, 1 jaar, z. v. G. Goossens en E, A. J. Brons J. v. d. Griendt, 51 j,, echtg. van M. H. Jackson. Personalia. Op de vergadering van dc Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten, werd als bestuurslid herkozen Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, alhier. Ongeval aan het Schotensch gasbedrijf. Maandagmiddag lag een^ steenkolenschip ter lossing voor den wal achter de gasfa briek te Schoten. De kolentransporteur. een „happer", welk gevaarte 1 M3 steenkool be vatte, raakte boven het terrein der fabriek onklaar. De happer hangt aan eep „loopkat". Bij het ophalen van den happer zijn eenige bouten afgesprongen, waardoor de loopkat qeriigszins zakte. De loopkat hangt nu aan eenige ijzeren balken. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Burg. Stand van 2126 April. Gebo ren: z. van J, J. SmitBuwalda. d. van J. Tamesvan Maas. z van M. C. SchutteropSmits, z. van E. Vuurmans van Vark. d. van J. H. Surendonk Beeman. z. van J. H. ZonderhuisVan der Meij. z. van A. M. DraijerVeldman. Ondertrouwd: J. Th. Schoen en E. van Dijk. J. Mengelder en A. de Groot. A. J. Schipper en C. M. Ruiter. Gehuwd: J. Nikkels met S. W. v. Delft. H. Warmerdam met M. W. Hoefsmit. Door de regeering is goedgegvonden, dat de logeerbelasting ingetrokken werd. Veldloop „Zendvoort's Bloei". Zondag, 4 Mei, al een veldloop door V. V. V. „Zand- voort's Bloei", georganiseerd als eerste van een reeks verschillende sportdemonstratics in het aanstaande seizoen, plaats hebben. De aangifte van deelnemers is buiten ver. wachting groot. Het parcours is als volgt: Parcours over 7 K.M. klasse B. Vertrek 2.30 van Groot-Badhuis, Boule vard Paulus Loot tot Marnixstraat, Strand, Weg bij de Zeestraat, Boulevard de Favauge, Boulevard Barnaart, Van Galenstraat, Dr. Joh. Mezgerstraat, Trompstraat, Van Speijk- slraat, Stationsplein, Zeestraat, Haltestraat, Gr. Krocht, Brederodetraat, Boulevard Pau. lus Loot, eindpunf Groot-Badhuis. Parcours over 3.5 K.M. klasse C. Vertrek 3 uur van Groot-Badhuis, Strand, Weg bij de Zeestraat, Boulevard de Favauge, Dr. Smitstraat, Stationsplein, Zeetraat, Haltestraat, Gr. Krocht, Brederodestraat, Marnixstraat, Boulevard Paulus Loot, eind punt Groot-Badhuis. Uit bovenstaande kan ieder dus voor zich een plaats veroveren om een goed overzicht te hebben. Dc Zeereerw. heer Pastoor M. C. M. Bohl zal Zondag 4 Mei a.s. den dag her denken, waarop hij voor 12)4 jaar als pas toor te Zandvoort werd aangesteld. De jubilaris zal des ochtends te 10 uur een plechtige H. Mis opdragen, terwijl, naar wij vernemen, des middags gelegenheid zal bestaan Z, Eerw, gelukwenschen aan te bieden. Personalia, De heer E. Meeuwenoord alhier, is benoemd tot directeur van de N.V. Visscherij Maatschappij Denemarken te IJmuiden. Jubileum J. B. ROOIJERS. Heden herdacht de heer J. B. Rooijers den dag, waarop bij voor 12)4 ja$.r in dienst trad als uitvoerder bij den heer C. A. M. Jonckbloedt, aennemer alhier. Het heeft den jubilaris, die om zijn trouwe plichtsbe trachting, de achting van velen verworven heeft, niet aan belangstelling ontbroken. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. J. E Christoffels en J. W- M. Schaaps; J. Smolders en E. Timmermans; A. van den Berg en H. E. van Amerongen; H. J. Feuwen en J. M. Zoutman; J. van de? Klugt en C. C. Duivenvoorden. Getrouwd: J. A. J. Annons met E. H. H. Kobus; G. Raket met C'h. Eijsker; H. P. Berlage met E. Smits; G. van Hulsen met H. P. M. Preijde; G. J. Dekker met M. J. Duisterhof. Bevallen: G. shrdlu cmfwyp shrdluuuuuu Geboren: z, van G. van den BanVroege; z. van M. DavelaarGerritsen; z. van J. StijnmanPeperkoorn; d. van H. M. C. RuijsPreijér, Overleden: G. A. van Bakel, 7 mud. HET NATUURSCHOON EN DE S.D.A.P. Op een, Donderdag j.l, door de S.D.A.P. gehouden vergadering werd met algemeene stemmen besloten aan Ged, Staten een adres te richten, waarin wordt aangedrongen het besluit van de gemeente Heemstede, om de politieverordening in dien zin te wijzigen, dat het zonder toestemming van B. en W. verboden is op muren, borden, getimmerten, of andere voorwerpen, van eenig inroerend, reclame te maken, te vernietigen. Personalia. Voor lid van het hoofd bestuur der Christ.-Hist. Unie wordt o.m. aanbevolen Jhr. mr. D, E. van Lcnnep, al hier. HET VOORMALIGE POSTKANTOOR. Met den verbouw van het voormalige postkantoor worden flinke vorderingen ge maakt. De bovenverdieping is al gereed en de inspecteur van politie, alsmede de recher che en de administratie hebben er bereids hun intrek genomen. De benedenverdieping, waar zooals men weet, de agentenwacht cn het armbestuur zullen gevestigd worden, wordt nu onder handen genomen. Het nieuwgebouwde gedeelte, de ver warmingskelder en de cellen, nadert ook zijn voltooiing. Wat de cellen betreft, deze zullen naar de „eischen des tijds" worden ingericht, dat wil zeggen: ze zijn zoo geconstrueerd, dat ze doelmatig zijn en gemakkelijk te reini gen, terwijl een schel den bewoner voor verhongering behoedt. Zulk een schel be vindt zich in iedere cel en ze kunnen bui ten uitgeschakeld worden voor het geval een arrestant zich voor tijdverdrijf met het in strument zou willen amuseeren. Maandag is bij den banketbakker T. aan den Binnenweg een ongeluk met een nieu wen heetelucht-oven gebeurd. Men was aan het proefstoken, toen plotseling (de oven had de hoogste warmtegraad nog niet bereikt) een buis uit elkaar sprong. T. en degenen die er werkzaam waren, kregen verwondingen, die, naar men ons me dedeelde, niet van zeer ernstigen aard waren, Beevaart. Heden, Zondag, klepte het klokje van kapel, om de „bevoorrechte kin deren" van Maria op te roepen ter bede vaart. Dc eerste processie va-n dezen zomer is nu weder gehouden doör de parochianen van Heilo. Moge in den komenden zomer tal van pelgrims het lapd der Lieve Vrouwe komen bezoeken, om hier bij de „Consola- trix Afflictorumtroost in nood te vin den. Half elf begon de Hoogdienst. De groote bedevaartskerk was geheel gevuld, geen plaatsje was 'onbezet toen onze ZeerEerw. Herder het altaar beklom, geassisteerd door 'de WelEerw. Heeren G. Mors als diaken, J. H. v. Kessel als sub. diaken en N. Bijl als ceremoniarius. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de Mis van Kuy- per uit. Na het Evangelie beklom de Zeer Eerw. Heer Pastoor den predikstoel. Zijn ZeerEerw. had tot tekst gekozen de woor den van de Zaterdagsche Litanie Maria censolatrix afflictorum. ora pro nobis. In gevoelvolle woorden wekte- de gewijde re denaar zijn parocbieanen op zich steeds te toonen de bevoorrechte kinderen van Maria, zooals staat op de XlIIIe statie, die titel, dien gij U zelf gegeven hebt, legt U de verplichting op U steeds te gedragen als ware kinderen van Maria. Ook wees Pastoor zijn parochieaner. er op, steeds dankbaar te zijn voor die hooge gunst van dc H. Maagd. Verder wees spr. op Maria als de toevlucht, de troosteresse, in allen nood. Na de H. Mis werd het Te Deum g zengen tot sluiting van den Paaschtijd. Om een uur waren weder tal van beê- vaartgangers in de groote kerk, om met hun geestelijke leiders den H. Kruisweg te volgen. De WelEerw. Heer Kapelaan hield daarbij een predicatie bij den Kruisberg tot tekst kiezende „Jehova is mijn banier." De gewijde spr. maakte daarbij een vergelijking tusschen Mozes, die tot Jehova bad, terwijl Josué streed tegen de Ammalekiten en Jezus, zoolang Mozes de handen omhoog geheven hield won Josué, zakten de armen dan wonnen de vijanden. Toen ondersteun den Aaron en Hur de armen van Mores en ten slotte werhnen de Isralieten. Ook Jezus houdt aan bet Kruis de armen om hoog geheven, om bij den Hemelschen Vader om barmhartigheid te. smeeken voor de zondige wereld, Om 3 uur begon de processie met het Allerheiligste. Bij de kapel met het rust- altaar werd halt gehouden en den Zegen met het Allerheiligste gegeven. Na de pro cessie gingen allen naar het beeld van den H. Willibrordus, aan welken heilige en zijn medehelpers wij zoo ontzaglijk veel te dan ken hebben, n.l. de gave van het ware geloof. Hier werd gebeden en gezongen, ge beden om de bekeering van de njet-katho- licken van ons vaderland aan God te vragen en voor de vruchten der aarde en gezongen ter eere van St. Willibrordus. Prachtig weer begunstigde de bedevaart. PURMERENDER VEEMARKT. 14 kleine fabriekskaas 36.5, m. rijksmerk 40; 36 kl.boerenkaas 38, m. rijksmerk 43; 1 commissie m. rijksmerk 43; 1 commissie m. rijksmerk 44; 1 Goudsche kaas m. rijks merk 40; 209644 K.G. boter 1.80—1.90; 150 vette runderen 0.901.20; 708 melk- en gel- de-koeien 175450; 5 stieren; 113 paarden 200250 96 vette kalveren 1.401.60; 852 nuchtere kalveren, voor de slacht 1033; voor de fok 1634; 564 vette varkens voor de zouterij 60—66; voor de slacht 6165; 11" magere varkens 1630; 314 biggen 14 20; 560 schapen 3548; 54 bokken; kippen eieren 66,50; eendeneieren 5.60; 1500 kie vitseieren 10. Eierenveiling van de N. H. Pluimveevereen. kippeneieren A. aanvoer 19890, 6.007.30; kippeneieren B. aanvoer 1184 5.405.80; eendeneieren A. aanvoer 46652, 6.20—6.40; eendeneieren B geen aanvoer. NEW-YORK, 28 April. De juweliers-wijk te New-York, werd heden in beroering gebracht door een aanval op Charles Kresny, die overvallen werd door 3 bandieten. Deze stalen uit de safe en de étalage, juweelen ter waarde van meer dan 125.000 dollar. NEW-YORK, 28 April. Een Excba».^ telegram uit Wheiling (West-Virginia) mel<F. dat 114 mijnwerkers werden ingesloten in de mijn van de Wheeling-Steel- en Iron- Company, te Benwood ten gevolge van een gas-ontploffing, andere gedempte ontplof fingen volgden; de ingang van de mijn is geblokkeerd. De ontploffing had plaats een A uur nadat de arbeiders hun werkzaam heden hadden aangevangen. Arbeider» uit de mijnen in de omgeving werden in auto's naar de. plaats van de ramp gebracht. De autoriteiten te Pittsburg zonden reddings brigaden; 2 mijnwerkers werden levend naar boven gebracht, doch zij zijn ernstig gewond. LONDEN, 29 April. Als een stap in de richting van de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Mexico vertrekt de beer B. Hohler, Britsch-gezant te Boeda-Pest met een bijzondere zending naar Mexico, om daar een onderzoek in te stellen naar den algemeenen politieken toestand. Na de werkelijke onderdrukking van den opstand van de la Huerta, gelooft men niet, dat de Britsche regeering nog langer zal aarzelen, de Obregon-regeering te erken nen, daar vooral de Labour-partij dit wenscht. In Downing-street wordt de kwes tie echter zeer' voorzichtig behandeld en de Britsche regcering zal erkenning vragen van de Britsche concessie verleend voor de constitutie van f917 alvorens zij overgaat tot herstel der diplomatieke betrekkingen. Zij zal niet, zooals bij Rusland, eerst tot erkenning overgaan en daarna de concessie- aangelegenheden behandelen. BERLIJN, 29 April. Als Duitsche leden van de commissie van organisatie voor de Rijksspoorwegen en de Industriëele obliga tie, worden de commissie van Herstel door de Duitsche oorlogslasten-commissie te Pa rijs, de Staatssecretarissen Vogt, Bergman, Brandelenburg en geheimraad Buscher g»- noemd. PARIJS, 29 April. De .Chicago-Tribune'* meent te weten, dat Poincaré de volgende week tot het houden van besprekingen met Macdonald naar Londen zou gaan. Men riet hierin een voorbereiding van een algemeen# intergeallïeerde conferentie. LONDEN, 29 April. 23 van hen, die gewond werden bij het Zaterdag nabij Eus ton plaats gehad hebbende spoorweg ongeluk,, liggen nog in het hospitaal. 3 van hen verkeeren nog in levensgevaar. LONDEN 29 April. De telegrafische schaakwedstrijd tusschen een Engelsche en Amerikaansche universiteit, had tot resul taat: Amerika 3)4; Engeland 2)4. 30 APRIL EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 1730 BRUSSEL 14.70 WEENEN 0.38 LONDEN 11.72! STOCKHOLM 70.40 KÖPENHAOEN 44.90 CHRISTIANIA 37.05 BAZEL 47.65 NEW-YORK 2.67'/ ROME 12.10 e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2