UÏTfiq De prooi van den Gier. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 30 April 1924 Nog tal van onopgeloste kwesties tüsschen de geallieerden inzake de uitvoering der deskundigen-adviezen. Communistische agitatie in Duitschland in verband met de aanstaande verkiezingen. Onder de Radio-berichten: België's pogingen om de oplossing der her- stelquaestie te bespoedigen. MacDonaid complimenteert de conser vatieven en negeert de klachten der liberalen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. De Nederlandsche Passionisten. een eigen provincie. Naar de Missie. De Noordsche reis van kardinaal van Rossum. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. ORDE EN ARBEID. De Domaniale mijn. De besprekingen tusschcn de Fransche en Belgi sche ministers. Er gijn tusschen Frankrijk en België zoo veel quaesties te behandelen, dat het niet te verwonderen is dat de ochtend en de middag, die Maandag aan de beraadslagingen tusschen Poincaré, Theunis en Hymans waren gewijd, niet voldoende waren om alles af te praten. Men heeft zich uitsluitend be perkt tot de Ruhr-problemen en de rest tot later bewaard. Omtrent de voornaamste vraag, n.l. wie beginnen zal met de uitvoering, werd over eenstemming bereikt in dien zin dat van Duitschland geëischt zou worden dat het de noodige maatregelen van uitvoering neemt alvorens de Fransch-Belgische Ruhr-bezet- ting ook meer gedeeltelijk wordt opgegeven. Men zou zelfs willen eischen, dat de Commis sie van Herstel eerst uitdrukkelijk ver klaart dat de uitvoering goed loopt om zoo doende geheel gedekt te zijn. Laten we hopen dat KïacDonald het daarmee eens is I merkt echter Pertinax sceptisch op. Wordt eenmaal de Ruhr-bezetting verminderd om te voldoen aan den eisch der deskundigen dat Duitschland zijn economische eenheid herkrijgen moet, dan is men het toch eens dat een deel der troepen, zij het in den minst opvallenden vorm, zou moeten blijven om de veiligheid te waarborgen. Om diezelfde reden oordeelt men te Parijs, dat men eenige mede zeggenschap moet blijven behouden over de Ruhr-spoorwegen, al was het alleen maar, zooals Tierard betoogde, met het oog op de veiligheid der achterblijvende troepen. Men verwacht echter ook hiervan dat het moeilijk zal zijn in die opvatting door de andere ge- ilüeerden te doen deelen. Gegeven de wensch om een deel der bezet- 'ing te handhaven, is er niet gesproken over mdere eventueele sancties, als hoedanig, naar men- weet, door Belgische en Engeland beslag op de douane-ontvangsten voorgestaan wordt. In Frankrijk geeft men aan de bezet ting verre de voorkeur, en dit schijnt der halve één der punten te zijn, waaromtrent ïog verschil van meening mogelijk is. Uitvoerig is gepraat over de wijze van overdracht der Duitsche betalingen, door de deskundigen uitgebracht. Men is in Frankrijk wat huiverig aan de zes experts een zoo grootc bevoegdheid te geven dat ze de betalingen tot een bedrag van vijf milliard n Duitschland kunnen laten, en zelfs, als dit cijfer dreigt overschreden te worden, de heffingen op het Duitsche budget voorloopig kunnen staken. Treden de experts zoodoende niet in de rechten der Commissie van Herstel, vraagt men, en Pertinax oordeelt de tegen werping onvoldoende dat als voor die of- ficieele betalingen in Duitschland geen vreemde valuta gekocht kan worden zonder de Mark te schaden, dit ook niet aan de Duitsche particulieren zal worden toege staan, zoodat van Duitsche zijde zelf uit eigenbelang het noodige gedaan zal worden om de overdracht regelmatig te doen plaats hebben. Pertinax meent dat dit door bank voorschotten aan particulieren best kan wor den omzeild. Resumeerende kan worden gezegd dat Jeze conferentie een nog geheel voorloopig karakter droeg en vooral heeft gediend om cie Belgische ministers vóór hun onderhoud met MacDonalds geheel vertrouwd te maken met de Fransche opvattingen zoodat ze daar mee bij hun bemiddelingsarbeid rekening houden kunnen. Waarschijnlijk zal er na hun bezoek aan Chequers wel weer een nieuwe Fransch-Belgische conferentie vol gen. Van een algemeene intergeallieerde bij eenkomst is in elk geval geen sprake vóór dat de Fransche verkiezingen afgeloopen zijn en men dan ook de resultaten zal kennen van de Duitsche verkiezingen Er is in Duitschland een herleving te con- stateeren van de commun?ktische agitatie. Overal trachten de communisten weer onrust te verwekken door stakingen uit te lokken en van Russische zijde wordt daarbij duch tig gewerkt om zich van de leiding der revo- lutionnaire beweging in Duitschland mees ter te maken. De heer Zinowjef vooral toont grooten ijver bij het geven van adviezen, die echter niet beletten, dat de verdeeldheid, on der de Duitsche communisten blijft voort duren, wier leiders lang niet alle instemmen .met de methoden, welke uit Moskou worden aanbevolen. In verband met de communistisch» actie' in Duitschland is het zeker niet onbelang wekkend met een enkel woord te wijzen op hetgeen onlangs is gebleken bij de verkie zingen in Finland. Ondanks de zoo onmiddel lijke buurschap met Sovjet-Rusland is hier de invloed van de communisten zeer vermin derd en bij de jongste verkiezingen hebben deze dan ook niet minder dan een derde van hun zetels verloren. In plaats van over 27 zetels, beschikken ze thans in den Finschen Rijksdag over slechts 18. En de meeste van deze verloren gegane zetels moesten ze af staan aan de sociaal-democraten, die hun aantal zetels van 53 tot 60 zagen stijgen. Het Finsche parlementslid Wilk, die in de „Vor- warts," het Duitsche socialistische partijor gaan, aan de verkiezingen in Finland een ar tikel wijdde, merkte op, dat reeds sedert eeni- gen tijd onder de arbeiders, welke onder communistische leiding stonden, zich een ommekeer vertoonde. Organisaties, die vroe ger uit de socialistische partij waren getreden, sloten zich weer bij deze weer aan. En de vermindering van het aantal der communis tische stemmen in de verschillende kiesdis tricten klopt vrijwel volkomen met de ver meerdering der socialistisché stemmen. In de zeer bijzondere omstandigheden waarin Duitschland verkeert, is een derge lijke verkiezingsuitslag in Duitschland na tuurlijk niet te verwachten. Integendeel. Maar de ommekeer in Finland toont wel, dat de Moskousche invloeden geen blijvende uit werking hebben. Hetgeen ondanks alle tij delijke onrust, die de heeren van Moskou thans weten te verwekken, ook in Duitsch land wel zal blijken. DE VALERA. Uit Washington wordt gemeld, dat daar ter stede mevrouw Catherine De Valera, de moeder van den Ierschen republikeinschen leider De Valera, die nog altijd in Ierland gevangen zit, uit Rochester is aangekomen, teneinde bij het Congres stappen te doen om haar zoon vrij te krijgen. Zij vindt vrijheid tot haar actie in het optreden het vorig jaar van de regeering der Vereenigde Staten ten behoeve van den Russischen aartsbisschop, die door de Russische Sovjets ter dood werd veroordeeld. VENIZELOS NAAR ATHENE TERUG In kringen die Venizelos na staan, verluidt dat de bejaarde staatsman thans geheel is hersteld en dat hij wenscht terug te keeren tot het actief politiek leven, zoodat het niet geheel onmogelijk is dat hij als candidaat voor het presidentschap der Helleensche republiek zal optreden. HET DORP SARAH BERNHARDT. De plannen tot het bouwen van een dorp, dat naar de groote tragédienne zal worden genoemd, hebben vasten vorm aangenomen, en eerstdaags zal met de werkzaamheden een begin worden gemaakt. De bouw is opgedra gen aan Pierre Sardou, den zoon van Victo- rien Sardou, in wiens stukken Sarah haar triomfen heeft gevierd. De Renaissance des Cités, die het plan op touw heeft gezet, heeft een propaganda-commissie benoemd on der voorzitterschap van den filosoof Henri Bergson. Het Office des habitations a bon marché in het Seine-departement, heeft de Renaissance een eerste crediet van 3.825.000 frans verstrekt. Het dorp zal verrijzen ten zuiden van Parijs, bij Plesis-Robinson, tus schen het plateau van Chatillon en het dal van Fontenay. De huizen zullen alleen aan „in- tellectueele arbeiders" worden verhuurd. EEN MISLUKTE INBRAAK. Zondagnacht hebben dieven getracht in te breken in de villa van hertog Calvi di Bergolo, die met prinses Yolanda, de dochter des Konings, is gehuwd. De carabinieri, die het huis bewaakten, ontdekten de dieven en dre ven ze op de vlucht. MUSSOLINI'S EEREGARDE. Mussolini bezit een eeregarde, „muska- tiers" genaamd en bestaande uit 38 jongelie den van goede familie. Het uniform van de leden der garde is geheel zwart, terwijl zij als wapen een dolk dragen. DE FASCISTISCHE BUREAUX IN HET BUITENLAND. Te Rome is de nieuwe zetel van het centraal secretariaat der fascistische bureaux in het buitenland plechtig ingewijd. De fascistische partij heeft thans 494 bureaux in het buiten land. Ofschoon er de nadruk op wordt ge legd dat deze bureaux zich niet inlaten met de politiek van het land, waar zij zijn geves tigd, en slechts hulp verleenen aan Italiaan- sche onderdanen, heeft de moord op Boner- vezi, den fascistischen leider te Parijs, onlangs bewezen dat de aanwezigheid dier bureaux niet geheel zonder gevaar is. HET VERKEERSVRAAGSTUK NEW YORK. De New Yorksche verkeerscommissie heeft een reusachtig verkeersplan ontworpen, dat het netelige verkeersprobleem, hetwelk ont staan is door de ophooping van het verkeer op bepaalde punten, zal moeten oplossen en meer dan een milliard gulden zou kosten. De ingenieur, die der commissie van advies dient, de heer Daniël Turner, is van oordeel, dat over tien jaar het verkeer met de voor steden zal zijn verdubbeld en dat tegen dien tijd per dag twee millioen personen om ver voer zullen vragen. Het plan behelst een spoorwegstelsel uitsluitend voor hen, die in de voorsteden wonen met een radies van veertig mijl van de stad New York. Op het oogenblik worden al deze menschen afgele verd aan de stations van den Great Trunk- spoorweg, waardoor de opeenhoping van menschen ondragelijk wordt. Het ligt in de bedoeling, een nieuwe lijn aan te leggen op het eiland Manhattan, waartoe de aanleg van twee nieuwe „super-streets" noodig zou zijn, parallel loopend met de Negende en de Tien de Straat aan de Westzijde en met de Tweede en Derde Straat aan de Oostzijde van het eiland. Deze nieuwe straten zouden drie we gen krijgen de bovenste voor het lichte ver keer, een tweede daaronder over het handels verkeer en de onderste voor het treinverkeer. DE MIJNRAMP IN WEST-VIRGINIE. Een H.N.-bericht meld nader inzake de gisteren reeds gemelde mijn-ontploffing bij (West-Virginië). Nadat men een deel der puinhopen, die den toegang tot de mijn ver sperden had weggeruimd, vijf dooden en 16 ernstig gewonden geborgen werden. De mijn is zoo sterk met rook gevuld, dat er maar weinig hoop bestaat, de overige mannen nog levend te vinden. We lezen in de „Msb." Op 28 April, feestdag van den H. Paulus van het H. Kruis, stichter der Congregatie der Passionisten, wordt in Nederland be kend gemaakt het op 8 April j.l. te Moma door den Hoogeerw. Pater Generaal en diens Consultoren eenparig genomen besluit, sindsdien door Z. H. den Paus goedgekeurd, dat de Nederlandsche Passionisten een eigen Provincie' zullen vormen onder den titel Mater Sanctae Spei. Om te voldoen aan de canonische voor schriften, zullen er onder ressorteeren lo. het klooster te Mook bij Nijmegen, 2o. het klooster te Haastrecht bij Gouda, 3o. het klooster te Roestchoek in Bulgarije. Tot eerste Provinciaal is aangesteld de Hoogeerw. Pater Stephanus, tot dusverre rector te Wezenbeek bij Brussel tot consu - toren de Zeereerw. Paters Clemens en Elen- therius, thans te Haastrecht. De hoofdzetel zal zijn te Mook, waar tevens het Noviciaat wordt gevestigd, terwijl Juve naat en Theologie zijn ondergebracht te Haas trecht. In het klooster te Roestchoek ver blijven voorloopig 12 studenten van Bul- gaarsche afkomst, om daar het eerste onder richt te ontvangen, en vervolgens hun stu dies voort te zetten te Haastrecht, waar reeds 2 Bulgaren de theologische studies, en 2 de lagere klassen volgen. De Congregatie der Passionisten werd te Rome gesticht door den H. Paulus van het H. Kruis in het jaar 1/20 de basiliek van de H.H. Joannes en Paulus is de hoofdzetel. In Nederland werd reeds in 1878 een be scheiden poging tot vestiging gedaan te Herten bij Roermond, doch de eerste vaste nederzetting geschiedde te Mook in 1906. Eerst in 1921 ondernam men den bouw van het klooster te Haastrecht, toegewijd aan den jeugdigen Passionist, den H. Gabriël en thans reeds is dit huis overvol daar bijna- alle Hollandsche Paters, die in België werk zaam waren, alsmede de Hollandsche stu denten, die in België onderricht ontvingen, tengevolge der nu voltooide afscheiding, op Nederlandschen bodem onderdak gevonden hebben. Overeenkomstig hun statuten, stellen de Paters zich thans beschikbaar voor 't geven van retraites en missies, ook voor tijdelijke assistentie in parochies, en hopen aldus hun Congregatie in Nederland meer bekend te maken, zoodoende ook versche krachten aan te werven, om hun hoofddoel te bereiken: het behoud en verbreiden van het H. Geloof in het vroeger zoo glorierijk, nu zoo diep in het ongeloof verzonken Bulgarije. Zaterdag vertrokken van Amsterdam per s.s. Johan de Witt, der Mij. Nederland, Pater L. J. A. van den Bergh met acht Broeders en acht zusters naar Nederlandsch-Indië, om daar in verschillende plaatsen in dienst van de missie werkzaam te zijn. Pater v. d. Bergh zelf gaat naar Sarawak, waar hij vroeger reeds bijna twaalf jaar heeft gewerkt, de broeders en de zusters naar Pontianak en Sambas, enkelen naar Batavia. Voor het vertrek uit Amsterdam werd aan boord door Mgr. Stromer, Deken van Am sterdam, met een korte toespraak afscheid genomen van de vertrekkenden, die in het verre land, in afgelegen, van alle bescha ving verstoken streken. God willen gaan die nen in algeheele overgave. Door de goede zorgen van de Mij. „Neder land" zullen de missionarissen aan boord alles vinden, wat ze wenscben; een z.g. Missie koffer wordt hen ter beschikking gesteld, een koffer, die niet grooter dan een flinke handkoffer, alles bevat, wat voor de bedie ning van de H. Mis noodig is, tot de altaar tafel met steen en de priesterkleeding toe. Door de week wordt het vroegere, nu ont ruimde gymnastieklokaal#ter beschikking van pater v. d. Bergh gesteld om er de Mis op te dragen; op Zondagen wordt daarvoor een groote le klasse-salon gebezigd, opdat alle katholieke passagiers mede het H. Misoffer zullen kunnen bijwonen. Volgens den correspondent van de „N. R. Ct." publiceeren verschillende bladen in Christiania den volgenden brief, door kardi naal van Rossum aan Mgr. Smit gericht, in verband met het interessante boekje, dat Z. E. onder den titel „Aan mijne .katholieke landgenooten" over zijn Noordsche reis het licht heeft doen zien. „Monseigneur Reeds voor ik uw brief van 5 April ontvangen had, had men mij op enkele fouten en onjuistheden opmerkzaam gemaakt, die tegen mijn wil in de kleine bro chure, die ik in Nederland uitgegeven heb, binnengeslopen waren. De ernstigste was wel de bewering, dat bij de inwijding van den bisschop diens vrouw de handen aan haar man komt opleggen. Toen ik mijn brochure schreef, twijfelde ik volstrekt niet aan de waarheid dezer bewering, die ik toen geloofde, en die mij door verschillende personen was medegedeeld. Ik ben er absoluut zeker van, dat deze per sonen zelf in dezen te goeder trouw waren en dat zij om den tuin zijn geleid, evenals ik dit later bleek. Daar ik er nu van overtuigd ben, dat deze bewering absoluut onjuist is, bemin ik te zeer de waarheid, dan dat ik mij niet zou haasten deze bewering geheel te herroe pen, en mijn diepe spijt uit te drukken, dat ik leed veroorzaakt heb en zelfs de gevoelens der naties, die ik bezocht heb, gekwetst heb. On der mijn reis heb ik te zeer de hooge bescha ving en de zeldzame eigenschappen van alle Noordsche volken leeren bewonderen en hunne deugden boezemden mij te zeer een diepe liefde voor hen in, en ik sta door de welwillende ontvangst, die zij mij bereid heb ben in al te groote schuld van dankbaarheid tegenover hen, dan dat ik maar in het minst hun nationale en godsdienstige gevoelens zou hebben willen krenken. Met grootste bereidwilligheid en met diepe spijt herroep ik daarom de fout, die ik begaan heb en zal ik de noodige maatregelen nemen wat ik trouwens al gedaan heb om deze fout we der goed te maken en te verhinderen dat zij gevolgen heeft." GRONINGEN, 29 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 29 April 22 April Roode tarwe f 11.00-12.50 f 11.00-12.50 Witte tarwe 11.00-12.75 11.00-12.75 Inl. rogge 10.50-11.50 10.50-11.75 Wintergerst 10.00-11.50 10.50-11.90 Zomergerst 10.00-11.75 10.50-12.00 Witte 'haver 8.00- 9.25 8.50- 9.65 Gele haver 8.00- 9.25 Zwarte hav r 8.50-10.50 8.50-10.50 Gr. erwter 13.00-22.00 13.00-22.00 Schokkers 12.00-20.00 12.00-22.00 Paardeboor. 9.00-13.00 9.00-13.50 Wierboonen 9.00-13.00 9.00-13.50 Waalsche id< 9.00-13.00 9.00-13.50 Karwijzaad ,,50.00-101.00 50.00-97.50 Geel mosterd. 15.008-2.50 15.00-28.50 Kanariezaad 16.00-25.50 13.00-24.00 Lijnz. blauwbl. 10.00-20.00 10.00-20.00 Idem (witbl.) 10.00-20.00 10.00-20.00 Blauw maanz. 18.00-29.00 16.00-27.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 kg rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. GRONINGEN, 29 April. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425460, 2e f 350 400, 3e f 275325; vroeg melke koeien le soort f 350400, 2e f 300325, varekoeien le soort f 300350, 2e f 250300, stieren le soort f 0.950.98, 2e f 0.860.85, slachtvee le soort f 1.10—1.14, 2e f 1.05—1.08 per kg slachtgew., weideschapen le soort f 45 50, 2e f 3540, vette schapen le soort f 50- 55, 2e soort f 4045, vette kalveren le soort f 1.201.40, 2e f 1.101.15, weidelammeren f 1217, vette lammeren f 3237; loop- varlkens f 2018, vette varkens le soort f 0.600.61, 2e soort f 0.570.58, Lon- densche varkens f 0.560.58, zouters f 0.60 —0.62, biggen f 8—13, f 1.25—2.00 per week. Aanvoer 215 vette koeitn, 268 kalveren, 754 kalf- en melkkoeien, 32 stieren, 150 schapen, 1560 lammeren, 932 vette en Lon- densche varkens, 351 magere varkens en biggen. Het kalf-, melk- en weidevee werd rede lijk vlug en tegen hoogere prijzen verhandeld. Voor het slachtvee en de stieren gingen de prijzen iets terug. Vette en nuchtere kalveren prijshoudend. De wolveehandel had in alle soorten, bij kleinen aanvoer een prijshou dend verloop. Vette varkens zeer traag en tegen lagere prijzen verhandeld. Zouters weder iets lager. Londensche varkens ruim zoo hoog. Biggen traag. Eieren f 55.75. BODEGRAVEN, 29 April. Kaasmarkt. Aanvoer 326 partijen, waaronder 279 Rijks- merk, 14960 stuks, wegende 89760 Kg. Prijs Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 4246, 2e soort 3438, zonder Rijksmerk 3238. Handel matig. BODEGRAVEN, 29 April 1924. Kaas. Aangevoerd 326 p., 15070 st. Eerste kwa liteit 4246, tweede kwaliteit 3438; met rijksmerk f 3238. Handel matig. ROTTERDAM, 29 April. Boter. (Rott. Botermijn.) Aanvoer 3550 kg. Hoogste prijs f 1.98, laagste f 1.68. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 210 paarden, 5 veulens, 1276 magere runderen, 728 vette runderen, 266 vette en graskalveren, 1469 nuchtere kal veren, 51 schapen of lammeren, 35 varkens, 278 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 117%122% ct„ 2e qual. 105—100 ct., 3e qual. 90—80 ct„ ossen le qual. 107%—115 ct., 2e qual. 100—95 ct„ 3e qual. 8580 ct.; stieren le qual. 100 107% ct., 2e qual. 90—85 ct, 3e qual. 75 ct.; kalveren le qual. 165180 ct., 2e qual. 155125 ct., 3e qual. 10595 ct., alles per kg; melkkoeien f 210—385, kalfkoeien f 215 395, stieren f 175375 pinken f 1451J5, vaarzen f 140200, werkpaarden f 100 300, slachtpaarden f 95155, hitten f 85 180, nuchtere kalveren f 1317, fokkalveren f 2030, biggen f 10—18, overloopers f 17—32. Vet vee en vette kalveren in alle qualitei- ten met matigen handel, prijzen eenigszins afwijkend. Prima spoelingossen boven no teering. Melk- en kalfkoeien met matigen handel. Nuchtere kalveren met redelijken handel in slacht-, met matigen handel in fok-. Biggen en overloopers matig verhan deld. Paarden met redelijken handel, zoowel in werk- als in slacht-. Eieren. (Rotterd. Veiling.) Aanvoer 225.000 stuks. Kippen- f 4.507.45, eenden- f 5.55 6.15. v (Rotterd. Cons. Veil.) Aanvoer 240.000 stuks. Kippen- f 5.257, eenden- f 5.85 6.25, ganzen- f 1618, kalkoenen- f 1020. SNEEK, 29 April. Eeieren. Aangevoerd ruim 15.000 kievitseieren, 1213 ct, per stuk. HULST, 28 April. Granen. De aanvoer ter markt was gering. Genoteerd werd voor tarwe 13.50, rogge f 10.50, gerst 12.50, ha ver/ 11, erwten 22.50 en bruine boonen 25. PURMEREND, 29 April. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabrieks-, 36.50 met merk 40 36 stapels boeren- 38, met merk 43 1 sta pel commissie- met merk 47 1 Goudsche met merk 40. Boter. Aanvoer 2096 K.G. 1.801.90 per K.G. Vee. Aanvoer 863 runderen, w.o. 150 vette koeien, ƒ0.901.20; melk- en geldekoeien 175450 96 vette kalveren 1.401.60 per K.G. 852 nuchtere kalveren 1035 5 stieren 13 paarden 200250 560 scha pen 3548 564 vette varkens 0.610.66, zouters 0.60—0.65 per K.G. 120 magere varkens 16—30 314 biggen 1420 54 bokken. Handel in runderen en nuchtere kal veren stug, vette kalveren en schapen matig, vette varkens vlug. Eieren. Kippen-/ 66.50 eenden-5.60 kievitseieren 10 per 100. PURMEREND, 29 April. Eieren. Aan de eierveilingen waren aangevoerd 110.000 eendeneieren 66.40 en 37.000 kippenei eren, 6.35—7.30. ROERMOND, 28 April. Eieren. Aanvoer 2.150.000 stuks. Hoogste prijs 7.10, middel- pr. 6.35, laagste 5.60. SNEEK, 29 April. Vee. Ter markt waren 450 melk- en kalfkoeien 250470 22 vette koeien 200440 28 vette kalveren 50 75 517 nuchtere kalveren 920 69 pinken 70170 525 schapen 3053 650 lammeren 1320 350 varkens 60 100 169 biggen 8—16. Men betaalde voor vette runderen 4552 ct., dito kalveren 5560 c„ dito varkens 2731 c., zouters 3032 c. Melke- en kalve koeien met goeden han del vette koeien hooger vette kalveren langzaam nuchtere kalveren traag pinken prijshoudend schapen kalm lammeren niet vlug handel in varkens slecht, in big gen goed. VENLO, 28 April. Eieren. (Cöp. Vei lingsver.) Aanvoer 360.000 stuks. Kippen- 6 a 7.10, eenden- 6.20 a 6.50, ganzen- ƒ21.30 a 21.60. AMSTERDAM, 29 April. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 10—10.25, id. Blauwe f 9.50—9.75, id. Eigenheimers f 77.25, id. Bravo's f 7-7.50, id. Industries f 5.505.75, id. Roode Star f 6.507, Blauwe Eigenheimers f 7.257.50; Friesche Borgers f 6.757 IJpolder Bravo's f 5.50 Zeeuwsche blauwe Poters f 5.506, id. bonté Poters f 5.506 Drentsche Eigen heimers f 3.504, id. Roode Star f 3.50 3.75 per H.L. Winter Malta-aardappelen f 1316 per 100 K.G. In de gister gehouden veiling van de eerste nieuwe Spring Malta aardappelen, werden deze verkocht voor f 23 23.50 per 100 K.G. AMSTERDAM, 29 April. (Noteering van het nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Aardbeien f 1.201.50 per half ki lo 4Present van Engeland f 3440, Goudrei- netten extra f4052, idem I f 2436, Bel lefleur f 2632, Courtpendu f 1224, Huis- manzoet f 16—26, Nieuwe Spinazie f 14 20, Witlof Hollandsch f 14—23 per 100 K.G. Hollandsche bloemkool f 0.170.35 per stuk Nieuwe Spercieboonen f 1.101.60, per 100 stuks, Rabarber f 914, Raapstelen f 3 4.20, Radijs f 68 per 100 bosjes. Sla f 4.20 7.80 per 100 krop. Bloemen. Seringen f 1632 per 100 takken Am. anjers f 1016, Calla's f 20—54, Hol landsche narcissen f 0.100.40, Zilver Phoe nix f 23. Rozen, Hadley f 514, Ophelia f 714, Golden Ophelia f 812, Snburst f 6 13, Keizerin f 5—13, Moch f811 per 100 stuks. Fr. Margrieten f0.100.15 per dozijn. Tulpen. Copland f 35, Marillo f 3—5, Brillant f 24, La Reine f 2 3, Grisdelin f 34, Gele prins f 2.50— 4.50 per 100 stuks. Potplanten. Pri melaars f 0.40—0.55, Clivia's f 1.80—2.50, Azalea's groote f 2.505.50, idem middel soort f 1.502.50, idem kleine f 0.401, Hortensia's f 26.40, Cineraria's f 0.40 0.70, Colens f 0.300.35 per stuk. Plumo- sa's f 1014 per 100 stuks, Exfordia's f 0.08 0.10 per stuk kleine pot. Violen f 0.50 0.95 per bakje. BODEGRAVEN, 29 April. Kaas. Ter markt waren 326 wagens. Prijzen f 3238, rijksmerk le soort f 4246, 2e soort f 34 38, Handelmatig. BARNEVELD, 29 April. Paarden. Heden waren ter paardenmarkt alhier aangevoerd 18. Violet toonde de boeken aan juffrouw Straight. Heeft hij je die boeken gegeven, vroeg zij, kijk zijn naam staat voorin. Het is mij nu alles klaar en duidelijk; de man is op je verliefd. HOOFDSTUK XXXVI BEVRIJD. Toen de commissaris van politie te Kaap- .tad de cel verliet en dc deur achter zich loot, bevond Savage zich voor den eersten keer alleen na zijn arrestatie. Deze cel zag er net uit als een politic-cel in Bow Street, de vloer bestond uit verglaasde tegels en er stond aan den eenen kant een heel lan ge bank langs den muur, waarvan.de eene helft met een soort matras en de andere met >en dun kussen bedekt was, verder was er een eleetrische bel en traliewerk voor den deur. Savage was op de matras gaan liggen, in de hoop, dat hij in slaap zou raken, maar zoodra hij lag begon zijn verbeelding te wer ken. Het was iets buitengewoons, dat een de tective door een misdadiger, werd gearres teerd, en dit was zijn ondergang tegenover Scotland Yard, want daar neemt men geen excuses aan en let alleen op de feiten. Moschelles was hem in dit geval te slim ge weest, was hem ontvlucht, en dit pleitte sterk tegen hem. Hij had er misschien een uur gelegen, toen er stappen weerklonken. Er werd een sleu tel in de deur gestoken en de commissaris van politie trad binnen. Achter hem kwam een man met een reiskoffer. Hier is de rest van uw bagage, zei de commissaris, die wou u immers zoo graag heb ben, om uw indentiteit te kunnen bewijzen. Hebt u de sleutels bij u? Savage sprong op. Hier heb ik de sleutels zei hij en nu zult u zien, wie gelijk heeft. Draai het maar om. Hij stak een sleutel in den koffer, maakte de riemen los en deed het deksel open. De kleeren die bovenop lagen wierp hij op zijde. Daaronder lagen een paar hem den, gemerkt; „R. Savage". Ziet u den naam? zei hij tegen den commissaris, en ook de zakdoeken, alle ge merkt R. S. En ik heb nog meer bewijzen; een pak brieven, alles geadresseerd aan R. Savage, 3 Foxstreet W„ en drie officieel e brieven van den inspecteur Dcnnison. U ziet nu dat u dien schurk hebt laten ont snappen! Hier is nog een confidentiecle brief van den Chef van het Crimieele De partement. De commissaris was rood geworden, hij rukte Savage den brief uit de handen, las dien en greep den ander opeens bij den arm, bracht hem de cel uit en haastig de gang door naar een andere kamer. Daar sloeg hij de deur toe. Zonder een woord te zeggen holde hij naar de telefoon in een hoek en belde de politie aan de dokken op. Hallo! Wie daar? Ga dadelijk aan boord van de Briton. Zoek den inspecteur Savage van Scotland Yard en breng hem dadelijk hier. Belast er twee agenten mee en laat ze hem niet uit het oog verliezen voor hij hier is. Als hij al van de Briton is heen gegaan, spoor hem dan op. De eerste offfi- cier kent hem. i Dan wendde hij zich tot Savage; Dit is een leelijke affaire voor ons allen. Maar hoe kreeg hij het gedaan? Ja, dat weet ik ook niet, zei Savage. Door geld, onderstel ik. Hij heeft tweemaal getracht me te vermoorden. Hij poseerde als geestelijke en was zeer populair bij de pas sagiers. Eens had hij een man het leven ge red. Ik kon hem niet aan, Een oogenblik, zei de commissaris. De telefoon klonk. Van de BritonSavage heeft de boot direct na uw vertrek verla ten, en zei, dat hij naar u toegintf. De commissaris hing den ontvanger op. Dit zet de kroon op alles, zei hij. Nooit heb ik zoo iets beleefd. En ik evenmin, zei Savage, de man is een van de slimste schelmen, dien ik ooit heb gezien, maar nu is hij ontsnapt! Wat zullen wii doen? Hij is in Kaap- j stad. Dat zegt niets, hij kan zich in allerlei vermommingen steken, maar ik zal hem wel in handen krijgen, als u de zaak aan mij overlaat. Maar, wat wil u doen? Nu heeft hij heel Afrika om zich te verstoppen. Neen, ik weet waar hij heen is. En waar is dat? Savage zocht tusschen een bundel papie ren die hij in zijn reiszak had. Gelukkig, dat ik deze kaart hierin heb gepakt, zei hij. Ziet u die potloodstreep daar dicht bij Harrisburg? Ja. Nu, daar ligt een boerderij en daar gaat Moschelles heen, vast en zeker, en daar zal ik hem zoeken. Daar begrijp ik nu niets van. Ik zal het u uitleggen, maar eerst zou ik wel iets te eten willen hebben. Ga dan mee naar Mount Nelson, zei de commissaris, dan nemen wij een afzonder lijke kamer, bestellen er een lunch, en dan kunt u mij alles vertellen. Zij gingen samen naar het hotel en onder de lunch vertelde Savage de geheele zaak omtrent het cryptogram en het verleden van Moschelles, alias Kiriak. Hij zei ook, dat Moschelles in den waan was, dat zijn ach tervolger meende, dat de schat op Ceylon was. Zou u nu niet 't best vinden, om recht uit naar die boerderij te gaan en daar te wachten tot Moschelles verschijnt? vroeg Savage. Ja, zei de commissaris, dat lijkt mij ook het best. Pakken wij hem hier, dan ver teld hij aan de heele wereld, hoe hij ons voor den gek heeft gehouden, en leggen wij de hand daar op hem, dan vertelt hij niets. Hoe zoo? Als u hem daar pakt, krijgen wij hem nooit levend, want hij is natuurlijk gewa pend en alleen zal hij ook niet komen. Ik vrees ook, dat het tot een gevecht komen zal. Is u een goed schutter? Zoowel met een revolver als met het geweer. U moet een Winchester karabijn mee nemen en een Mauser-pistool en iemand met u mee laten gaan. Ik zal u een brief aan den commissaris van politie te Durban mee geven, die zal u wel een geschikten per soon uitzoeken. Hebt u geld? Geen cent. De schavuit heeft al mijn papieren en geld ingepikt. Nu, ik zal u geld geven, en dan gaat er van avond een boot naar Durban. Die neemt wel geen passagiers mee, maar u wel, als ik het gelast; dat is bijna even snel als de mail en meer gereserveerd. Dank u, dat zal uitstekend gaan. Dien avond verliet Savage onder den naam van Thompson Kaapstad in de Clan Fraser. De reis van Kaapstad naar Durban is een aangename zeereis. De boot vaart vlak langs de kust om de diepe stroomen te ontwijken die om de Zuidpunt van Afrika heenwoelen als een eindeloos getij van den DUBBELZINNIG. A. „Zoo, zoo, jij trouwt de dochter var den rijken bankier Mendels 1 Hoe kwam da' zoo?" B. „Zij viel bi) een boottocht in het water, en ik redde haar." A. „Nu, dan heb )e dus je schaapje op het droge gebracht." EEN KOOPJE. Uit de brieven eener jonge vrouw aan haa\ moeder „Voor Willem's verjaardag ben ik toch zóó aardig geslaagd. Ik heb een kist sigaren voor hem gekocht en verbeeld u, hi; betaalt voor precies zoo'n groote kist vijftig gulden en ik maar twintig Ik geloof dat z« de heeren toch ook maar laten betalen waf ze willen." EEN SLECHT PAND. „Ik verpand u mijn hoofd, dat ge het gslt op den bepaalden tijd zult terug hebben, zei een losbol tot een woekeraar, bij wien hu geld wilde leenen. „Dank je," was het antwoord, „ik neem nooit ledige fusten tot onderpand." 255 stuks Luxe paarden golden 550—650, werkpaarden 325550, jonge paarden 300 —450, veulens 150—300 en hitten 200— 300. Handel flauw. DEVENTER, 29 April. Eieren. Ter wi ling van de Coöp. Veilingsvereeniging De venter en Omstreken golden heden de kip eieren ƒ6.107 per 100 stuks. Eende-eie- ren f 6.10—6.25 per 100 stuks. Aanvoer 1160Ö0 stuks kip-eieren. Aanvoer 2000 stuks eende-eieren. DEVENTER, 29 April. Vee. Dragende koeien 250—375, Guste koeien 250—325,, dragende vaarzen 275310, dragende pin ken f 200250, guste pinken 175225, graskalveren 4565, nuchtere kalveren f 1016 stieren per K.G. f 0.850.90, vette koeien ƒ0.95—1.10. Handel tamelijk. Aan voer 221 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 29 April. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 23800 K.G. Prijzen 1.95—2.08. ROOSENDAAL, 29 April. Boter. Aan voer 21.375 kg. Prijzen hoogste f 2.13, mid den- f 2.06, laagste f 2. VEENENDAAL, 29 April. (Weekmarkt.) Eieren f 5.75—6.60 per 100. Aanvoer 275 duizend Handel vlug. Biggen f 1018 per stuk. Aanvoer 325 stuks. VISSCHERIJ. In de week vanf 22 tot en met 28 April werd te IJmuiden door 1 Duitsche en 86 Nederlandsche stoomtrawlers, 1 sleepboot trawler, 19 zeilloggers, 49 motor- en 9 zeil- kustvaartuigen alsmede 3 open booten, 509.675 Kg. trawlvisch ter waarde van 203.040 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerden 14 stoom- en 2 zeilbeugers met een aanvoer van 47.625 Kg. beugvisch, welke voor 23.459 verkocht werden. Van de IJslandvaart kwam 1 stoomtrawler binnen, welke 43.110 Kg. visch ter waarde van 11.231 aanvoerde. Haringschepen kwamen in dit tijdvak nieA aan de markt. De 60 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten totaal 3006 op. De totaalomzet bedroeg deze verslagweek 240.736 tegen 189.529 in de daaraan voor afgaande week. IJMUIDEN, 29 April. Heden waren aaz den -Rijksvischafslag de vangsten van 12 stoomtrawlers en 1 logger. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.80—1.60 tongen f 2.30 1.25 per Kg. griet f 64—31 gr.schol f 40— 33 midd. id. f 4638 zetschol f 5241 kl. schol f 29—28, f 15—8.50 scharren f 10—5.50, per 50 Kg. roggen f 32—14 per hoopvleet f 3.10—1 per stuk makreel f 2012 pieterman en poon f 248.50 gr. schelvisch f 3126 midd. id. f 3520 kl. midd. id. f 28—15.50 kl. id. f 23—11.50, f 16—6 per 50 Kg. kabeljauw f 42—26 per 125 Kg.gr. gullen f 15—12 kl. d. f 12.50— 6 wijting f 5.503.90, per 50 Kg. VLAARDINGEN, 29 April. Aan den afslag werd betaald voor nieuwe Volmaatjes- haring f 29.9059.50, nieuwe Hollandsche zoutevisch f 79.6083 per ton. ENKHUIZEN, 29 April. Totale haring- aanvoer van gisterenavond 14.800 stuks. De prijs steeg 's avonds laat van f 0.92 tot f 1-25, laatste markt f 1.10. In de haringnetten werden de eerste geepen (wel genoemd de voorloopers van de ansjovis) gevangen. He den weinig vaartuigen naar zee. Eerste markt, van reepharing f 0.801.10. Het ontslagen personeel weer in dienst. Naar de Tel. uit Heerlen verneemt, zal vermoedelijk de contract-kwestie tusschen den Staat 4fer Nederlanden, als eigenaar van de Domaniale mijn en den exploitant dier mijn binnen zeer korten tijd op min nelijke wijze worden opgelost. Het groote aantal arbeiders, dat in de laatste maan den ontslag is gegeven ten gevolge van het feit, dat de directie van de Domaniale mijn geen kapitaal ter uitbreiding meer in het bedrijf wilde steken, zal dan opgeheven worden. Het ontslagen personeel, voor zoover niet andere mijnen werkzaam, zal weder te ruggenomen worden. Indischen tot den Atlantischen Oceaan. Ofschoon Savage over land de reis naar Johannesburg had kunnen maken, wilde hij liever over zee naar Durban gaan, want dan had hij minder kans om Moschelles te ont' moeten. HOOFDSTUK XXXVII. JOHANNESBURG. Gedurende de reis dacht Savage aan niets anders dan aan een goed middel om den schelm in handen te kunnen krijgen. Hij kon nauwelijks eten of drinken en toen de Clan Fraser het anker bij Durban had uitgewor pen, ging hij dadelijk na de formaliteiten aan wal, nam een rickshaw en reed recht streeks naar het bureau van den commis saris van politie. U wou iemand meenemen, zei deze, toen hij den langen brief gelezen had. En wat is de route? Ik had den trein tot Johannesburg wil len nemen en dan te paard verder gaan. Hebt u bagage bij u? Ja, bagage en wapenen in de rickshaw buiten. Goed. Dan telegrafeer ik naar Johan nesburg om u daar een man te geven. Er gaat van avond een trein, daar kunt u mee gaan. Maar u kunt in dit costuum niet gaan; u moet een rijcostuum hebben. Ga naar Wil liamson, ik zal u het adres geven, hij heeft alles in een paar uur gereed en hier hebt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5