I 1 ZIJN EER! bsginipi 4) KERK EN SCHOOL. GEMBGD NIEUWS. ■'iV'iwliwi r\ HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD door PIJLTJE mm UIT DE PERS. De rede van den heer De Vos van Steenwijk. Prof. Dr. B. J. Kouwer. erdronken. De Bcsem ingeslagen. Tramnducteur contra Aubuschauffeur. Inbraak te Rotterdam. Onder een auto verpletterd. Een lastig dienstmeisje. De gevolgen van den storm. Handige paardendieven. Pierpont Morgan en de pientere journalist. Een gevaarlijke aanbidder Een arrestatie. Inval in een nachtcafé. De slotlaan te Zeist. Duitsche dieven gearresteerd. Aan den dood ontsnapt. Wat op zijn kerfstok. Gasverstikking. Oplossingen. Nieuwe opgaven. kruisraadsel Doar J0 4 v. d. HOEK. wto Uit de Moppentrommel. A j f „De Christ. Hist. Nederlander" drukt in extenso de rede af, Woensdag 23 April, door den-heer De Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer gehouden, waarin de spreker een felle Critiek -deed hooren op het peil van net parlement. Het C.-H. orgaan cursiveert de zinsne den, waarin de spreker Kamerleden en pro pagandisten een uitgelezen serie invectie ven toegevoegde („gladakkers politieke scharrelaars minnaars van gekonkel; niet bepaald bewuste schurken maar doortrapte zichzelfzoekers Strebers; knoeiers zonder eenige scrupule; politiekasters; oogendie naars; een abject soort mannen van de zoo- veelste klasse"; enz. enz.). En rekent dan met zijn partijgenoot af in deze snijdende ironie Wij meenden deze woorden van den heer De Vos van Steenwijk, zóó als zij werden uitgesproken, aan onze lezers te moeten voorleggen. Wij namen het ge sprokene letterlijk over uit de Handelin gen van de Eerste Kamer, bladzijden 266 268. Alleen veroorloofden wij ons de cur siveering van die gedeelten, waar de fijne humor van den spreker het duidelijkst uitkwam. De onderstelling ligt voor de hand, dat de heer De Vos van Steenwijk zijn rede bedoelde als een klare manifestatie „hoe zeer het Parlement is verworden." Als dit het doel was van den spreker, zoo is zijne rede zeker wèl geslaagd. Toch had de heer De Vos van Steenwijk dan, als oorzaak van deze verwording, naast het stelsel der evenredige vertegen woordiging, moeten noemen de verkie zing van leden van het parlement in twee geledeigen. Want de redenaar zal toegeven, dat een spreektrant, als op 23 April 1924 door hem in de Eerste Kamer gekozen, waarbij het gestelde doel wordt gezocht zonder een enkel maal de geestigheid te offeren aan de juistheid of den goeden smaak dat zoodanige spreekwijze tot heden nimmer werd gebezigd in de colleges, door directe verkiezing gekozen met name niet in de Tweede Kamer der Staten Generaal, noch in de Staten der Provinciën. Het „U. D." verneemt, dat prof. dr. B. J. Kouwer te Utrecht de vorige, week door een acute longontsteking is aangetast, die zich zeer ernstig liet aanzien. Gelukkig heeft de ziekte een gunstigen keer genomen en het blad kan thans meedeelen, dat prof. Kouwer weer herstellende is. In het Willminakanaal te Terheyden is Zondagavondnstreeks 10 uur een 26-jarig manspersoon tdronken. Men vermoedt dat de ongelukki^oor een rukwind in het water is geraakt. Z lijk werd na een kwartier dreggen opgeald. Het slachtoffer bleek te zijn een lanouwersknecht, uit Bavel af komstig, C. lelmans geheeten. Het lijk is crgebracht naar het lijkenhuis je in deze gaente. Tijdens henweer van Zaterdagmiddag is de bliksem ;eslagen in de lanifbouwers- woning van t heer A. J. S., in de buurt schap Hengdd (O.). Alles stond in een oogwenk in ite laaie, zoodat van huis en inboedel nieton worden gered. Drie stuks vette varkensvamen in de vlammen om. Huis en inedel waren slechts laag verze kerd. Zaterdag ile bliksem ingeslagen in het VerzQrgingsb aan het Zaagmulderswegje (te Groninge Via den middelsten bliksem afleider werd lift-motor in den kelder ge troffen. De tor en eenig houtwerk ver brandde. Deind werd met zand gebluscht. Zaterdagavd sloeg in Raalte (O.) de bliksem in ile torenspits der R.K. kerk. Een begin v| brand kon spoedig worden voorkomen. 0. nabij de Zusterschool tegen over de kerk sg de bliksem in. De boerderij van den heer werd eveneens getroffen en brandde tot aden grond toe af. Deze boer derij lag in 1 Middelerveld. 't GebeurcZondagavond op den Rijs- wijkschen we» 's-Hage. 't Was homweer. Een chauffeur van Quick reed uist voorzichtig op dë snelver- keerbaan. Wade nieuwe huizen gebouwd worden zat esigenwijze wielrijder ook op de snelverkeean tegen den wind op te tor nen. De man hoorde rechts van den weg te rijden. De mffeur laat zijn claxon wer ken en de wielier gaat nog meer naar links. Toen verminc de chauffeur .vaart en pas seert langzaar] maar toeterend, waardoor de wielrijder, ïg geworden, afstapt. Juist komteen zijstraat een passagier voor den bus ipen. De chauffeur kijkt in den spiegel of iets achter hem zit. Met bei de seinarmen gt hij het sein ik ga stoppen, rijdt de trambi over, gaat rechts van den weg staan, ememt den passagier op. De tram uit Rijsk stopt naast den bus, de conducteur spgt er af, loopt neer den be stuurder en vraagt zijn naam omdat hij het' verkeer in gevaar gebracht heeft. De chauf feur, geholpen door een passagier, die er blijk baar meer van weet, vraagt den conducteur naar zijn politiebewijs. De man haalt een por tefeuille uit zijn zak en gaat zoeken, zoeken allé vakjes af en nog eens alle vakjes af. Pas sagiers protesteeren, ze moeten naar den trein Eindelijk toont de conducteur eenaf schrift van een verzoek van den directeur der H.T.M. aan den kantonrechter om den con ducteur zoo en zoo te willen beëedigen vol gens Staatsblad enz. Verder staat er onder De Griffier De Kantonrechter, maar hand- teekeningen ontbreken. De helpende passa- sagier zegt den conducteur, dat dat geen be wijs is, de conducteur vraagt Dus je wilt me je naam niet geven Neen zegt de chauffeur, ga nu maar weg. Dan zit je over een half uur op het po litiebureau, zegt de conducteur en neemt het nummer van den auto op. 't Botert niet tusschen bus en tram 1 („Vad.") Gedurende de afwezigheid der bewoners hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van Th. V. aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam. Het openmaken van de brandkast was voor de inbrekers gemakkelijk werk, want de sleutel hing er naast. Bij de brandkast stond nog een tasch die echter gesloten was. De inbrekers sneden den zijkant door en maakten een buit van 2000. Uit de brandkast hadden zij reeds 600 gehaald. Hoewel de eigenaar een hond ter bewaking had aangeschaft, wisten de in brekers hun werk te doen zonder dat de hond aansloeg. Later bleek dat zij het beest bewusteloos hadden gemaakt. On den hoek van de Engelenburgstraat en de Reitzstraat is de 3■-jarige Adriaan Bus, wonende in de Reitzstraat te s Hage, overreden door een auto der firma Pander, waardoor het kind onmiddellijk dood was. Het was op de treeplank gaan zitten en viel bij het nemen van een bocht van de auto af. In de Juliana van Stolberglaan te s Hage is aangehouden een 25-jarige dienstbode, cue Zaterdagavond het tweede meisje, c at m den zetfden dienst was als zij, met een hamer op het hoofd had geslagen. Bij haar arrestatie verzette zij zich. Daar zij weigerde, zich aan te kleeden, werd zij, gewikkeld in een deken, naar het politiebureau overgebracht. Door den storm, die in den nacht van Zon dag op Maandag heeft gewoed, is het tele grafisch verkeer tusschen de Mijnstreek en Amsterdam en Rotterdam gestoord. Zóndagnacht is ten gevolge van den hevi- gen wind en het wd 1c water de lading y n in de Schiehaven te Rotterdam liggende motorboot „Jaffa 2" en van een daar naast liggende zolderschuit, gaan schuiven en te water geraakt. De zolderschuit sloeg geheel om en kwam ondersteboven te liggen. Men heeft vanmorgen een gedeelte van de lading, welke hoofdzakelijk uit circulatiepompen en machine-deelen bestond, gelicht. Op de j.l. Donderdag te Amersfoort ge houden paardenmarkt werd een paard, afkomstig van D. uit Barneveld, ter waarde van ongeveer 700.voorwaardelijk ver kocht. Vrijdag daarop zou het paard op een afgesproken plaats worden getuigd en voor gereden, doch de koopers namen reeds in Hilversum het paard in ontvangst en ver kochten het direct weer aan een reeds meege komen derden koopman voor 350.—, waarop de eerste koopers spoorloos verdwe nen. Door de recherche te Amersfoort is het paard opgespoord te Soest en in beslag ge nomen. Pierpont Morgan zaliger, aldus de Brus- selsche „Standaard", was een aartsvijand van alles wat maar naar interview rook, op dat punt was-ie gewoon onhandelbaar ook hij zou echter aan den lijve ondervinden, dat, al ben je nu honderd keer milliardair, je dit nog niet kan behoeden voor de onbe scheidenheid van den journalist. Op reis in Engeland ontving-ie 'n briefje van een aan 'n groot Londensch dagbLd verbonden reporter, die hem daarin beleefd verzocht, twee minuutjes te mogen worden ontvangen. Pierpont Morgan liet 'm antwoorden, dat iedere minuut voor hem kostbaar was en op z'n minst met 250 frank diende te worden betaald. Hiermee dacht hij wel van het ver velende bezoek verschoond te zullen blijven, en 't was niet zonder verwondering toen ie in het briefje van den journalist las, dat deze met het bedrag accoord ging. Den volgen- den dag verscheen de man van de krant in de woning van Morgan. „Wat is er van uw dienst, meneer vroeg de milliardair. „Niets was 't antwoord van den verslag gever. „Ik heb u immers om twee minuten verzocht tegen 250 frank de minuut, dat is 500 frank welnu, ik heb het genoegen ze u hierbij te overhandigen 1" „En verder V' „Verder niets „Maar waartoe hebt u me dan om een onderhoud verzocht?" „Omdat ik voor 2500 franks had gewed, tot u te zullen doordringen. 500 frank hiervan heb ik u overhandigd, ik verdien er dus 2000 frank mee en alzoo 750 frank meer per mi nuut dan u De politie te Rotterdam heeft den kleer maker J. M. P. aldaar aangehouden, die tijdens een twist zijn verloofde met een met scherpe patronen geladen revolver bedreigd heeft. Zaterdag is door de Bildtsche politie in het broederschapshuis te Bilthoven ten huize van den heer Boeke gearresteerd de heer H. Elshout, die destijds verklaard heeft voor de Utrechtsche politie spionnendiensten te hebben verricht onder de volgelingen van den heer Boeke te Bilthoven. De boekhouding van het Japanfonds, waarin fraude zou gepleegd zijn, is tegelijkertijd in beslag genomen. Er hebben reeds eenige voorloopige yerhooren plaats gevonden. De heer Elshout is ter be schikking gesteld van de justitie te Utrecht en aldaar opgesloten. De heer Elshout heeft den politie-rechercheur Noppen van de Utrechtsche politie beschuldigd dat deze hem zou hebben opgedragen opzettelijk de zaken van het Japanfonds in de war te sturen. De politie hield reeds lang een pand op den Haringvliet N.Z. te Rotterdam in de ga ten, waarin een nachtcafé gevestigd is. Her haaldelijk had men er al een inval gedaan en telkens meerdere personen aangetroffen. Tot nu toe was men er evenwel nog niet in geslaagd den eigenaar op den verkoop van drank te betrappen. Steeds had deze kans gezien, flesschen en glazen tijdig te verstop pen. Zaterdagnacht echter is het gelukt, het heerschap te snappen. Te ongeveer half drie drong men er onverwacht binnen en men trof er behalve den eigenaar twee personen „onder gelag" aan. Niet minder dan 22 fles schen wijn, champagne, bier, boerenjongens en limonade konden in beslag genomen wor den. Tegen den eigenaar werd proces-verbaal opgemaakt. Heteuvd der nachtcafé's schijnt in deze t d danig te tieren. De vorige week nog heeft de politie op de Leuvehaven zoo'n nachtkroeg uiteengedreven. Toen bevonden zich in het betreffende pand niet minder dan twintig personen, waaronder een vijftal vrouwen van verdachte zeden. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal de breede verkeersweg door Zeist, Slotlaan Donkere Laan genoemd, die zich Zuid- Zuidwaarts uitstrekt tot het slot van Zeist, een der bekende stichtsche kasteelen, Noord waarts tot bij de legerplaats van Zeist, toch haar beukenrijen behouden. Nadat de meerderheid der omwonenden zich voor behoud van de boomen had uitge sproken is het eerste ontwerp tot verbreeding (waarbij de boomenrij zou vallen) teruggeno men en deden B. en W. onderzoeken, in hoe verre met behoud van het geboomte een nieuw plan voor (dringende) verkeersverbe- tering is te ontwerpen. Dit plan omvat het bestaande voetpad wordt bij den rijweg getrokken, die daardoor de volle breedte tus schen de boomenrijen d.i. 9.60 meter afstand zal beslaan in het midden van dit wegpro- fiel komt de dubbele trambaan voor elec- trisch verkeer, die 4.30 meter vordert ach ter de boomenrijen komt ter weerszijden een trottoir van 5 a 6 meter voor voetgangers, zoodat de geheele breedte der Slotlaan 21 meter wordt. Dit plan is uitvoerbaar, als de eigenaren der perceelen langs de kanten bereid zijn, de strooken van 5 a 6 meter af te staan. Maandagnacht zijn op den Wierdenschen weg te Almelo door twee surveilieerende po litieagenten drie Duitschers op fietsen aan gehouden. Een hunner ging op de vlucht. De beide anderen werden na een hevige wor steling, waarbij .per ongeluk een revolver van een der agenten afging, zonder iemand te tref fen, naar het politiebureau gebracht. Daar bleken zij in het bezit te zijn van fietsenon- derdeelen, een kistje sigaren, vulpenhouder, briefkaarten, postzegels en een regenjas. Het bleek, dat zij deze voorwerpen en de fietsen op twee plaatsen in Albargen gem. Tub- bergen, gestolen hadden. Ook waren zij in het bezit van loopers. De derde Duitscher werd door de politie achtervolgd en ook in hechtenis genomen. Een meisje stak op het voorstation vap Orleans (Frankrijk) de rails over op het oogenblik, dat juist een trein voorbijstoom- de. Het kind viel op de baanschuiver en bleek, toen de trein tot stilstand werd gebracht, zich aan den stang te hebben vastgegrepen en on gedeerd te zijn gebleven. De ouders op het perron en het kind zelf kwamen er dus met den schrik maar welk een schrik af. („Msb. In Illinois (Ver. Staten) is een 43-jarigV inbreker tot 75 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij was aangeklaagd van met minder dan 275 „verkeerde daden," waaronder moor den, moordaanslagen, inbraken op groote schaal en kleinere diefstallen. Doktoren, die den misdadiger onderzochten, verklaarden, dat hij volkomen toerekenbaar was. Op de vraag van den rechter, of hij, voor het von nis uitgesproken zou worden nog iets te zeg gen had, antwoordde de schavuit sarcastisch dat het hem zeer verheugde, dat de doktoren hem niet gek hadden verklaard. Buren hadden Zaterdag opgemerkt, dat de 67-jarige weduwe G., wonende Passerelstraat te Rotterdam, zich den geheelen dag niet had laten zien. Men ging op onderzoek uit en rook in de gang van haar woning een sterke gaslucht. De politie werd direct gewaarschuwd en deze verschafte zich toegang Men vond de vrouw dood op haar bed. De gaskraan stond open. 1. Kinderen zijn hinderen. 2. Hengsel. 3. Oldenbarneveld. 4. Ferdinand. 5. Katje (groeit o. a. aan de wilg). f. een letter een paard. 4 een vogel. 1 i iets dat het eten smake lijker maakt. niet smal. een heel groot schip, een letter. 2. Mijn eerste deel is de naam van een muzieknoot, mijn tweede deel wordt ge zegd van spijzen. Het geheel wordt door dc beeren druk, door dc dames haast nooit gebruikt. 3. 4 MI g g g S g K égê R v g°g E g 5.' Er wordt op mij geslapen. 1, 2, 3, vindt men in iedere gang. 4. 5, 6, is niet langzaam. Wie ben ik? 6. 1, 2, 3, 4, gebruikt de metselaar. 4, 5, 6, 7 is een jongensnaam. Mijn geheel is een viervoetig dier, een goede kennis van de kippen. DE HUICHELAAR. (Vervolg). Eenige minuten later waren beide vrien den aan het huis van Van Belt en vroegen aan een der knechts of Jan al thuis was. Neen! Hij was nog niet thuis. „Dat gaat goed," meende Geert, toen bei den weer op den dorpsweg terug waren. „Maar waar.zullen we hem zoeken?" „Dat zal moeilijk zijn!" zei Ben. „Maar als-iewat wil voorbereiden, dan moet-ic toch aan de Haag zijn. Laten we daar eens gaan zien." De Haag was niet zoo ver en de beide vrienden waren al weldra aan het doel vac hun tocht. „Bukken!" beval Geert plotseling en bei. den doken weg in de heide, die daar meer dan een halven meter hoog stond. De Haag was het breede platform van een heuvel, midden in de heide, dat werd gevormd door een breede strook eiken kreu. pejgewas, dat eromheen groeide. Maar tusschen die „heg", op het platform, was-... Jan van Belt aan het werk. Wat hij deed konden de vrienden niet zien en ze schoven daarom naderbij. Het kreupelhout stond er heel dicht en zc konden voortslufpen tot in de onmiddellijke omgeving van Jan, zoner -dat de?e er iets van bemerkte. Jan lag in het zand neergeknield en streek een plekje, waar de gronj was omgewoeld, met zijn handen glad. Geert en Ben zagen elkaar aan. Zc begrepen beiden. Een valkuil! Maar voor wien anders dan voor Jaap Klomp? Geert kon zijn woede nauwelijks bedwingen en Ben had moeite om den huichelaar niet aanstonds boven op het lijf te springen. Zc bedwongen zich echter: beiden, en eenige minutelalon kwamen ze te voor schijn, nadat a van Bell was verdwenen. „Wie bad efelijk?" siste Geert tusschen zijn tanden. „Jaap is eeireuze-knul, maar hij is veel tc goed," zei en. Geert lag zijl knieën, op dezelfde plaats waar Ji ha< gelegen, en begon het zand, dat dez zoo zorgvuldig had gladge streken, tc veïijdeen. „Ja! En zie daar eens!" wees Ben aan bleek van ingehouden woede. Geert zag het nu ook. D? bodem van 'den kuil was bedekt met een menigte tak ken, die met groote dorens waren bedekt „Het is gemeen!" zei Ben. „Blijf nu maar kalm! vermaande Geert „Hij za! niet aan zijn straf ontkomen." „Wat wil je dan?" „Hier een anderen valkuil maken! Dan kan-ie er zef inloopen." Het plan van Geert was makkelijk uit te voeren. Jan had zijn valkuil stijf tegen 'het kreupelhout aan gegraven. Hij was dus van plan er langs te loopen en zijn slachtoffer juist voldoende ruimte te geven, om naast de heg te loopen. Als de valkuil dus wal meer naar het midden van het platform werd verlegd, zou het slachtoffer vasten grond onder zijn voe ten houden en Jan van Belt er zelf inloopen. Ben Stolk had dichtbij een tante wonen en het viel dus niet moeiijk om aan twee spaden te komen. Een kwartier later was de kuil van Jan dichtgegooid en gaapte er vlak naast een tit fffl,Iff ut 1/ '■L Ïtj I Willi li geven, maar kwaad met kwaad vergelden.. „Je hebt gelijk," zei Geert. „Gooi ze maar weg." Ben deed dit. De beide vrienden hadden het voordeel het benoodigdc materiaal niet bijeen tc hoeven te zoeken en" enkele minuten later waren ze met hun werk gereed. „Ga nu mee, Ben!" zei Geert. „Het wordt tijd dat we gaan eten.' Ze gingen. De oude torenklok sloeg reeds half een en de beide jongens liepen zoo hard ze konden. Bij het huis van Ben Stolk ontmoetten ze Henk Kramer die rustig tegen de heg zat met een nestje blozende appelen naast zich. „Ook een paar?" vroeg-ie. De jongens mochten geen argwaan wekken en namen dus vriendschappelijk eenige der appels aan. „Hoe kom je daaraan?" vroeg Ben. „Van mijn vader gehad." „Dank je wel hoor! Dag Henk!" Nauwelijks waren de jongens verdwenen, of Henk maakte, dat hij uit de voeten kwam „Vertrouw jij dat zaakje?" vroeg Ben. „Ik weet het niet," antwoordde Geert. „Het lijkt wel, dat-ie op ons heeft gewacht. In elk geval eet ik zijn appelen niet op." „Ik ook niet!" zei Ben en ze gooiden de gekregen appelen op den weg. Ze waren voor den ingang van de boer derij, waar Ben Stolk woonde, gekomen, toen Ben- zei: „Daar staat je vader." Geert zag op en werkelijk, op het erf stonden de vaders van Geert, Ben en van Jan van Belt. De jongens groetten. Het viel bun op, dat hun groeten niet werd beantwoord. „Zoo!" begon Geert's vader, de veld wachter, tegen zijn zoon. „Lust je geen appels meer?" „Jawel vader!" antwoordde Geert. „En waarom gooide je er dan zoo juist een paar weg?" Geert wist niet, wat hij van deze vreemd soortige vraag moest denken. „En jij?" wendde van Bakel zich nu tot Beo. Ook deze zweeg. ,Hoe kwamen jullie aan die appels?" Practisch sportman tot zijn gevallen vrien pen? Je bent er toch vlak bij!'' d: „Och, zou je m'n hoed even willen opra- „Gekregen vader!" „Van wien?" „Van Henk Kramer!" „Zoo'n goede vriend ben je anders nooit van Henk Kramer geweest, Geert. En jij ook niet Ben! Zeg maar liever dc waarheid. Hoe kom je aan die appels?" „Van Henk Kramer!" „En hoe kwam die er aan?" „Van zijn vader." „Zoo. zoo. Jullie hebben je nooit met Henk Kramer bemoeid en nu zal die jullie appelen gaan geven. En dat niet alleen. Jullie gooit ze bovendien nog weg ook. Ik zou maar liever de waarheid zeggen!" „Dat doen we!" zei Ben nu. „Hm!" zei Van Bakel. „Haal die appelen eens hier. De jongens gehoorzaamden en overhan digden de vruchten aan hun ondervrager. Deze bezag ze en gaf ze aan Van Belt. „Het zijn mijn appelen," zét deze beslist. „Het is het soort sterappel dat ik alleen in het heele dorp heb." „Dat is zoo," gaf Stolk, na de vruchten een oogenblik bezien te hebben, toe. „Zullen jullie nu toegeven, dat je ze Ben knielde naast zm neer en de beide jongens vonden hun :rmoedens weldra be. waarheid. Ze vonden een rocer van takjes, waarop een krant was geld, die Jan dunnetjes met zand had bedek s- Ze verwijderden ie bedekking en een wijde kuil van wel a meter diepte gaapte hun tegen. „Goed om icraandzijn beenen te laten breken," meende Get. nieuwe holte. „We mogen niet dieper gaan!" meende Ben, „dan wordt het gevaarlijk." Geert hield op met graven en de jongens knielden in het zand neer, om den valkuil te voltooien. Ben zag naar de dorens, die hij uit den valkuil van Jan had gehaald. Geert staarde er eveneens naar. „Dat mag niet," meende Ben eindeijk. „We kunnen hem wel zijn verdiende loon, jP^Li hebt gestolen?" vroeg de veldwachter. „Neen!" zei Geert. Nooit!" antwoordde Ben. „Dat is erg dom," zei Geert's vader droog. En daarna richtte-ie zich tot Van Belt: „Wat wilt u?" „Ik wil de jongens niet aan de politic overleveren," zei deze rond-weg. „Maar straf hebben ze verdiend!" „En die zullen ze hebben ook, meende Van Bakel. „Natuurlijk," beaamd cStolk. Ben moest met zijn vader naar binnen en Geert moest met den zijnen naar huis. Ze kregen beiden wat boterhammen in plaats van middageten en werden opgesloten in een klein kamertje. Daar ging hun vrije Woensdagmiddag! „Ik geloof niet, dat ze schuldig zijn," zei Van Bakel, toen hij een half uur later bij Stolk kwam. „Ik ook niet," zei deze. „Ik hoop. dat u de zaak zult gaan onderzoeken. Straffen, als dat niet is verdiend, daar houd ik niet van." „En ik nog veel minder. Bovendien wil ik onze jongens niet laten aanzien voor appcldieCen, als ze het niet zijn." Daarna ging de veldwachter heen. Hoe Olifants dorp in rep en roer kwam en zelfs de brandspuit uitrukken moest, toen een der burgers met z'n geweldigen adem eens een sigaartje pafte. «1 i? 1 ija 46. 't Eerse wat Holly-Dolly deed, was aan z'n (pdracht denken. Neen, nu zou Grootvader hem heelemaa] geen vapens leenen. Maar wacht eens Zou buskruit niet helpen. Meteen holde Si) de png in, waar in een hoekje een vaatje met buskuit stond. Gauw grabbelde Holly-Dolly z'n knikerzak te voorschijn en vulde die met het zwate poeder. Ha, m had hij buskruit en straks zou lij wapens hebbel. 47. Met z'n zakje buskruit sloop hij naar het raam van Grootvaders kamer. Gelukkig stond dat open. Ha, daar stond de pijp juist bij het raam. 't Was wel een heelè rek voor hem, z'n armen en beentjes waren ook zoo lastig kort, maar eindelijk kreeg hij bet zaakje toch klaar en kon precies de kruitkorreltjes in Grootvaders pijp mikken, Brrrr wat zou dat een knal geven. 48. Zie zoo, dat is al vast klaar. Jongen, jon gen, wat gaat me alles prachtig, nu gauw dat mooie zwaard omhangen en voort maken, dat Grootvader mij niet ziet voor dat hij zijn pijp aansteekt. Wie had dat ooit durven droomen, dat ik, Holly-Dolly, zoo gauw een werkelijk een echte Ridder zóu worden, die prinsessen gaat ver lossen? HET CADEAU. Moe „Ja lieveling, die kindertjes hier naast hebben geen vader en geen moeder en ook geen lieve tante Jeanne. We moesten ze maar iets geven, hè?" Jantje „Ja moe, laten we ze tante Jeanne geven." HET BEWIJS. Meester „Jantje, geef me drie bewijzen, dat de wereld rond is." Jantje „U zegt het, pa zegt het en ma zegt het." JANTJE's ANTWOORD. Meester: Wij moeten onze evennaasten liefhebben en hen nooit kwaad toewen- schen. Wat zijn dat voor menschen, die altijd bij hun medemenschen nagaan, of zij geen fout kunnen ontdekken Jantje: Dat zijn schoolmeesters, mijn heer. WAARTOE DIENT DE ZON? De juffrouw heeft in de klas gevraagd en heel wat vingertjes gaan er de hoogte in; „Als de zon er niet was zouden de men schen niet opstaan en altijd in bed blijven lig gen," bericht kleine Paula. Maar dan lokt Hans een algemeene ver bazing door zijn uitleg. „De zon is d'r, dat ik m'n broek niet verliezen zal," verklaart hij. „Wat is dat voor dwaasheid Hans? Wat bedoel je daarmee „Wel me grootmoeder naait altijd de knoo- pen an me broek en dan zegt ze altijd as de zon dr' niet was, kon ik de draad niet in me naald krijgen S"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7