IO PEN OoGEN T Iaan onze lezers. Een inbraak. Afscheid dr. J. F. M. Ste rek. h Berichfêis uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK GEMENGD NIEUWS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. ZANDVOORT. NIEUWER-AMSTEL. AMSTELVEEN. HEEMSTEDE. SCHOTEN. HAARLEM. Eervol pntslag officier. De receptie ten Stadhuize. Faillissementen. Voor Trekje 344. De overwegen. Een vertrouwelijk stukje Dieren wereld. BOLLENZONDAG. Statuten. BURGERLIJKE STAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. De gevaren, verbonden aan Bloempjes- en Speldjesverkoop. moet ge hobbdn en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT De immigratiewet der VS. De spoorwegstaking in Nieuw- Zeeland. Hongarije's herstel. De conferentie tusschen Mussolini en de Belgische ministers. Uitsluiting der Beiersche bouw vak-arbeiders. De lerschc grenskwestie. De wereldvlucht. 1391/2 1181/2 1161/4 138 701/2 303/4 4701/2 354 571/8 1931/4 1303 "4 1341/2 1341/4 91 1971/4 4471/4 105 101/4 I8OI/2 181 231/s 112 370 289 330 1431/g 206 109 1231/a 4243/4 59 14U/2 701/16 161/2 89"/i6 9515/16 781/4 100 83/4 118 135 69 30 473 355 561/2 1931/2 130 134 135 198 451 106 181 180 201/2 nn/i 371 288 330 l423/4 107 122 428 583/4 1411/s INGEZONDEN. DE EMMABIOEM-COLLECTE TEGENGEVALLEN. Een eieren-ruïne. Nijverheidsonderwijs. Het bezoeken Van de Ambachtsschool en der Middelbare Technische school te Haarlem brengt voor leerlingen uit deze gemeente meerdere kosten met zich. Door eenige belangheb benden is aan den Raad gevraagd om eene tegemoetkoming in de kosten. Naar schat ting is men per leerling, voor een tram of spoorkaart, voor schoolgeld, enz., per jaar 100,kwijt. B. en W. stellen nu den Raad voor aan de ouders of verzorgers van bovenbedoel de leerlingen eene tegemoetkoming te verleenen, berekend naar het bedrag •waarvoor zij zijn aangeslagen in de inkom stenbelasting. Zij die zijn aangeslagén naar een zuier inkomen van 1500 of minder, krijgen 100 vergoed. Zij, die zijn aange slagen naar een zuiver inkomen van 1501 tot 1600,krijgen 90 p.C. van 100,en zoo vervolgens 10 pCt. minder van 100,als zij 100 meer inkomen hebben, echter met dien verstande, dat nooit meer aan vergoeding zal gegeven wor den, dan de werkelijke kosten bedragen hebben. Vermindering pachtprijs. De heer G. Groen heeft aan den raad verzocht den pachtprijs van het gedeelte strand bij den Strandweg, door hem gepacht om er een ververschingstent te plaatsen te vermin deren, daar het seizoen 1923 zeer ongun stig voor hem geweest is. B. en W. stellen voor afwijzend op dat verzoek te beschikken, daar het eerste jaar, dat ongunstig was, niet als basis ge nomen kan orden voor het bepalen van een pachtprijs. Zij willen eerst de resulta ten van het jaar 1924 afwachten. Speelplaats R.K. School. Burgemeester en Wethouders stellen aan den raad voor een bedrag van 600 beschikbaar te stellen voor het herstellen en bestraten van de speelplaats der R.K. school aan den Ko ninginneweg. Gasprijs. Aan den Raad wordt voorge steld den prijs van gewoon- en muntgas verbruikt na de opname van de meters, na 15 Mei 1924, met 1 cent per-M3 te ver lagen en in beginsel te besluiten dien prijs met ingang van 1 October 1924 wederom met 1 cent per M3 te verlagen. Deze laat ste verlaging zal echter eerst aan het oor deel van de commissie der bedrijven moe- ten worden onderworpen. Watertoren. Aan den raad wordt voorge steld de exploitatie van den watertoren voor het badseizoen 1924 te verpachten aan J. Koper te Zandvoort voor een be drag van 700 Sportwedstrijden, Door het bestuur der Vereeniging tot behartiging der belangen van de badplaats Zandvoort „Zandvoort's Bloei", is een subsidie gevraagd van 1500 als tegemoetkoming in de kosten voor de te houden wedstrijden, alsmede voor het houden van eene tentoonstelling op sport gebied en reddingswezen. Aan den raad wordt voorgesteld een subsidie te verlee nen van 750. Onze belasting. Door den heer J. Bramson was aan den raad voorgesteld over te gaan tot het heffen van een pro gressieve belasting, overeenkomstig eene door hem ontworpen schaal. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor om voor het belastingjaar 1924/25 dezelfde belasting te heffen als voor het belastingjaar 1923/24 geheven is, n.l, 6pCt. van het belastbaar inkomen, benevens 100 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting. Zij zijn er niet voor, reeds dit belastingjaar een ander systeem van belastingheffing in te voe ren, daar in de begrooling van 1924 nog een nadeelig saldo van pl.m. 100.000, van het jaar 1922 moet verwerkt worden. Wel willen zij met ingang van 1 Mei 1925 een progressief belastingstelsel invoeren maar dan overeenkomstig een door hen ontworpen schaal. Verkooping Ten overstaan van notaris van Niekerk werd Dinsdag 29 April des mid dags te 2 uur in café Zomerlust alhier het Hotel „De '1 Ocean" aan de Dr. Joh. Hetz- gerstraat 81 verkocht. Kooper werd de heer de Ligtvoet q.q. voor 33.500. Ten overstaan van notaris Dolleman, te IJmuiden werd verkocht de villa „Maria" aan den Hoogeweg 12, alhier. Deze werd verkocht aan Dr. J. A. M. Beij- nes, arts, te Groesbeek voor 20.727. Gemeenteraad. De vergadering van den gemeenteraad begint niet Vrijdagmiddag, half 3, doch Vrijdagavond half 8. Bnrgerl, Stand. Geboren: Gerarda, An- tonia, dochter v. J. A. de Wit en A. Stra- versj Martin, zoon v. F. Bromes en M. Dooij- eweerd; Johanna, Anthonia, dochter v. A, A. Driehuis en C. Taat; Cornelia, dochter v. J. T. Oudshoom en G. Verheul, jaar en 9 mnd, Luxe auto, De door den autobus-on dernemer M. van Poelgeest aangekochte luxe auto is ter beschikking gesteld van een reisbureau te Amsterdam, voor het maken van tochten langs de bloembollenvelden. Personalia. Aan mejuffrouw W. C. Manhoudt, is op haar verzoek, wegens ge zondheidsredenen, eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei a.s., als onderwijze res aan de Wilhelminaschool te Amstelveen, Met ingang van 1 Mei, is tot le brand meester bij den brandspuit in den Middel polder benoemd, de heer A. E. Hoogen- hout; tot 2e brandmeester, de heer H. Rukc, en tot assistent-brandmeester, de heer J. Kroon Az. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. van Dongen, Jacob van Lenneplaan 2, een zakmes; P. van Bakel, Molenwerfsl. 16, een Witte Kruis-lot. Kleist, Houtvaart- pad 206, een Belg. herdershond. Van der Heyden, Ipenrodestraat 19, een huissleutel. Vallendunk, Wagenmakerslaan 21, Haarlem, een grijze jongenspet. A, Rooyers, Molen- werfslaan 3, een gouden ring. H. Mulder, Heerenweg 20, een vulpenhouder. Wierda, Postlaan 6, een kinderportcmonnaie. N. L. Turamers, Binnenweg 49, een kinderportc monnaie met inhoud. A. Ytsma, Eikenlaan een damesportemonnaie met inhoud. Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een onder deel van een fotografielocstel en een gelds waardige cheque. M. J. Veenings, Raadhuis straat 40, een broche. H. Bos, Binnenweg 37, een kinderarmbandje. J. Vester, Koe- diefslaan 30, een bruin glacé handschoen. W. Hooreman Res, Novaplein 2, een bruin lederen handschoen. Wesseling, Landzicht laan 2, een bollenmaud. de Mon, Kogelstr. 14, een knipmes. H. H. van der Putten, Bin nenweg 128, een vulpen. Hogeveen, Achter weg 22, een glacé heerenhandschoen; E. Kieft, Glipperweg 64, een unster. De nieuwe brug in de Zandvoortschelaan. i Er is een aanvang gemaakt met de werk zaamheden voor de nieuwe brug over de Houtvaart, in de Zandvoortschelaan. Hel verkeer zal hier dus spoedig eenigen tijd gestremd worden. Wanneer de nieuwe brug gereed is, zal het gedeelte van de Zandvoortschelaan tusschen de Leidschevaart en Aerdenhout in een fr&aien, modernen verkeersweg ver anderd zijn. Dezen winter is het laatste gedeelte sloot gedempt en in de plaats daar van is een breed wandelpad gekomen. Zoo langzamerhand naderen we den tijd, dat we naar de bekende badplaats twee keurige en doelmatige verkeerswegen heb ben, den Zeeweg en den Zandvoortschen weg. Want in dezen Iaatsten zijn nog een paar ge deelten, die verbetering behoeven, zooals het gedeelte tusschen de Leidschevaart en Bloemenhoven en een klein stuk in Aerden hout. Maandagavond tusschen half 10 en half 12 is er in het perceel Rijksstraatweg 69, bewoond door de familie O., ingebroken. De bewoners hadden pas sinds 14 dager, de woning betrokken en waren dien avond niet thuis. Toen de heer des huizes om even over twaalf thuis kwam, vond hij de voordeur op de knip. Zijn dochtertje is toen de poli tie gaan waarschuwen, en deze heeft direct een onderzoek ingesteld. Hieruit is gebleken, dat de dieven eerst door de voordeur hadden willen binnen komen, daar een van de ruitjes, die zich naast den ingang bevinden, was ingedrukt. Doordat de deur niet alleen dicht getrokken maar ook op slot was, heeft men zich op een andere wijze toegang weten te verschaffen. Aan de achterzijde hebben de dieven, want dat er meer als 1 was, is zoo goed als zeker, zich bij dc schutting opgetrokken en zijn op hel balcon geklommen. Daar hebben zij een ruitje stukgesneden en met de naar binnen gestoken hand het spanjolet omge draaid. Het geheele huis heeft men van boven tot onder doorgezocht en alle kasten en laden opengesloten, Gebroken is er echter niets, daar overal de sleutel opstak. De buit bedroeg tachtig gulden aan geld, een gouden dames-horloge met dito arm band. cn een gouden schakelarmband. De inbrekers moeten geen- onbekenden in het vak zijn geweest en met den toestand aldaar goed op de hoogte, daar zij geweten hebben, dat dc bewoners afwezig waren. Bijna alle vingerafdrukken waren uitge^ wischt, wat het onderzoek, dat nog steeds voortduurt, wel eenigszins belemmert. De beer O. was niet tegen inbraak ver zekerd. De Kapitein Hartogh Heijs van Zoute- vcen van het 10e Regiment Infanterie, Com mandant van het Landstormkorps Kennc- merland en van de Groep Haarlem van het Landstormverband Amsterdam, wordt met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen onder toekenning van pensioen. In de feestelijk versierde oude raadzaal ten stadhuize, voor dat doel welwillend door B. en W. afgestaan, heeft Dr. J. F. M. Sterck Dinsdagmiddag afscheidsreceptie gehouden, Zeer velen, uit den aard der zaak voornante- lijk uit onderwijskringen, maakten gaarne van de gelegenheid gebruik, den scheidenden in specteur even de hand te komen drukke n Doch daar bleef het niet bij, want hoe druk bezocht de receptie, welke van 4 uur tot half 6 gehouden werd, ook was, toch vond Dr. Sterck gelegenheid, om met iederen bezoe ker eenige vriendelijke woorden te wisselen. De altija welwillende Inspecteur bij het L. O. liet zich ook bij zijne afscheidsreceptie kennen als een steeds vriendelijk man, gaarne genegen en steeds tijd vindend, zich met an deren te onderhouden. Het was den geheelen tijd een „va-et-vient" van bezoekers, die meer malen in een lange file, welke tot zelfs in de gang reikte, stonden. Onder de velen, die deze receptie bezochten, waren o.m. de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem en waarnemend bur gemeester van Schoten, mr, M. Slingenberg, wethouder van Haarlem, jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Ged. Staten van Noord- Holland, de heeren A. Colijn en H. J. Scharp, resp. burgemeester en secretaris der gemeente Nieuwer-Amstei de heeren J. C. Laan en E. W.%A. van Nederhasselt, wethouders der gemeente Bloemendaal, de heer C. J. Gon- net, oud-rijksarchivaris, mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente Haarlem, de heeren Vincent Loosjes, voorzitter der commissie van Toezicht op het L. O. te Haarlem, J. Ch. Vintges, Inspecteur der St. Vincentiusscholen te Amsterdam, A. G. Boes en P. E. Bredée, schoolopzieners in het arrondissement Haar lem, H. W. Korenstra, directeur der Kweek school voor Onderwijzeressen te Haarlein, P. H. v. d. Leij en J. G. Nijk, resp. oud-direc teur en directeur der Rijkskweekschool te Haarlem, de voorzitters der drie commisssie tot Wering van Schoolverzuim te Haarlem en de secretaris der Commissie B., resp. de heeren J. Wentholt, J. H. Visser, J. H. Elf- fers en Ed. A. v. Bilderbeek, voorzitters en andere leden van besturen der R. K. scholen, zooals de Zeereerw. Heer Pastoor B. J. Schrandt en de heer J. J. Beccari namens het bestuur der St. Canisiusschool, de heer H. B. Swarte, voor het bestuur der St. Josephschool de heeren J. W. A. Beijnes en J. Roodnat, na mens de R. K. Schoolvereeniging, de Zeer eerw. Heer pastoor J. P. Reijnenberg, voor zitter van het bestuur der St. Antoniusschool ds. B. Plantenga, president van het college van curatoren van het Gymnasium, de heeren L. C. Dumont, directeur van Openbare Wer ken, F. S. Witteveen, referendaris ter pro vinciale griffie van Noord-Holland, P- Kaib- fleisch, referendaris ter secretarie, afd. On derwijs, J. D. Rutgers van der Lceff, di recteur der Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal te Haarlem, G. D. Gratama, direc teur van het Frans Halsmuseum, H. L. War nier, Inspecteur Lichamelijke Opvoeding te Haarlem, J. v. Marle, namens het bestuur der Da Costa-kweekschool, ds. J. C. van Paassen, namens de Vereeniging tot stichting en in stand houding van scholen met den Bijbel, W. Kraak, directeur van den cursus ter verkrij ging van de hoofdacte, H. B. Weijland en D. v. d. Eijkhof namens de Vereeniging van „Groen van Prinsterer." Verder kwamen ter receptie vele leeraren, hoofden van bijzondere en openbare scholen uit Haarlem en andere gemeenten in de in spectie, tot zelfs van uit de Zaanstreek, onder wijzers en onderwijzeressen. Ja, wel talrijk waren zij,.die afscheid kwamen nemen en hun groot aantal bewijst wel de sympathie en ge negenheid, welke men voor den scheidenden inspecteur koestert. Deze heerlijke gedachte, aan dit afscheid ten grondslag liggend, zal dr. Sterck in zijn verder leven ongetwijfeld steeds bijblijven. Ten slotte zij nog vermeld, dat op een aparte tafel uitgestald waren de bijdragen van leerlingen, aan dr. Sterck in een album geschonken. Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: 1. W. van Naarden, koopman, wonende te Zandvoort, Spoorstraat 10; Curator: Mr. Simons; R.C.: Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Zwinderen; 2. M. van Kesteren, bloembollenhande- laar, wonende te Hillegom, Weere- steinstraat 84; Curator: Mr. J. A. P. C. Ten Bokkel; R.C.: Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Zwinderen. Heden werden vernietigd de faillissemen ten van: 1. Jac, van Schouwen, zilversmid, wonen de te Haarlem, failliet verklaard d.d. 23 April 1924; 2. C, VA le Clercq, koopman in machine- riën, wonende te Schoten, failliet ver klaard d.d. 22 April 1924. Beëindigd werd door het verbindend wor den der uitdeelingslijst het faillissement van: R, Dooves, kruidenier, wonende te Zaandam. BEËEDIGD, Beëedigd werd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Koog a.d. Zaan, de heer W. F. Allan. HOOGER BEROEP. Hoogcr beroep werd aangeteekend door; A. M. te Haarlem, gedetineerd, terzake overtreding art. 247 W. v. S., veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf; J, K. te Velseroord, terzake „Heling" veroordeeld tol twee maanden gevangenis straf. Nagekomen giften: familie R. 1. Nagekomen giften bij onze redactie: N.N. 5; Van een moeder ter cere van St. An- lonius 0.25; Van een weduwe 1.25; uit dankbaarheid voor de genezing van moeder 0.50; voor spoedige genezing van een zieke 0.50; nog een offertje voor een genezing 0.50; voor het slagen van een koop voor Moeke 1; uit Tino's spaar pot 0.25; N.N. 0.50; winst van witcr- kruisjassen 2.10; uit Lisse 2.50; familie L., te Amersfoort 1.75; M. B. 0.50; een pakje met 1000 centen onder het moito: 1 van mij en 999 tot intentie dergenen, die hun Paschen nog niet gedaan hebben; N.N. 1.85; N.N. 0.65; N.N. 1; N.N. 2. Nog ontvangen door G. N.: Op straat J 1; Voor moeke van trekje, in de bus 1; Tien eieren; R. P. 1; Familie C. v, d. v., te H. 1.50; Aan los geld in de bus 1.45; Hopende dat ook ons moedertje 90 jaar wordt 060; Van ieder wat 1; In blan co couvert 0.4714. EEN VEILIGHEIDSMIDDEL. Onmiddellijk na hft onlangs gebeurde on geluk bij den overweg van den spoorweg aan de Kleveriaan, hebben wij nadrukkelijk gewezen op het gevaar, dat ontstaat uit het feil, dat de overwegen des avonds onvol doende verlicht zijn. Deze bemerking in dit blad hebben wij natuurlijk ook aan de directie der Neder- iandsche Spoorwegen doen toekomen en zonder eenig verband te willen zoeken, ver heugt het ons toch te vernemen, dat afdoen de maatregelen door de directie worden overwogen, want, naar medegedeeld wordt, zullen door de Ncderlandsche Spoorwegen op alle overweg-boomen twee roodgekleur de glazenreflectoren worden aangebracht en wel op een cnderlingen afstand van 1 Meter in het midden van den boom, zulks tot vei ligheid van het verkeer. Het is zonder twijfel, dat zulk een maat regel alleszins toe te juichen is en veel on gelukken zal voorkomen, als H tenminste maar spoedig gebeurt. Men schrijft ons over het volgende stukje „communisme" uit het Dierenrijk. Het valt voor in een dorp, niet ver van Haarlem. Over "t algemeen wordt ceft kip, die zit te broeden, zoo weinig mogelijk gemoeid cn als de kuikens eenmaal uit zijn, moet men deze riiet al te na komen, anders komt moe der kip in actie. Dezer dagen konden wij echter bij H. v. W. aanschouwen, dat hij een kip, die zat te broeden, heel gemoedelijk van haar nest haalde en haar, na het omroeren der eieren, weer op haar oude plaats zette. De kip liet zich zulks alles welgevallen. Zoo iets doet v. W. bijna iederen dag, Toch laat dc kip het er niet bij zitten, het geen bleek, daar een andere kip pas twaalf van de veertien eieren had uitgebroed. Ook hier denzelfden vertrouwelijken omgang van den eigenaar met zijn dieren. De kip werd heel gewoon van haar kui kens weggenomen en deze stuk voor stuk op de hand genomen, zonder dat de kip er zich iets van aantrok Op een ander plekje zat een kip te broeden, onder de ruif van de geit. De geit zal de kip niet deeren, noch de eieren kapot trappen of op een andere wijze de kip onaangenaam zijn. In dezelfde schuur verblijven de hond en de kat, zonder dat er incidenten voorvallen. Het lijkt ons een waar stukje communisme, Een extra trein. Zondag, 4 Mei a.s. zal wederom, evenals verleden Zondag, een extra-trein naar de bollenvelden loopen. Deze trein vertrekt van het Centraal Station te Amsterdam om 11.54 v.m., en komt in Haarlem om 12.04 n.m. aan, welke aansluiting geeft op trein 857 in de richting, Hillegom, Lisse, Leiden. Wanneer er eventueel te vee! reizigers zullen zijn voor het locaaltreintje, welke op alle plaatsen stopt, dan zal ook de extra-trein doorrijden tot Leiden, achter den locaal-trein aan. Voor den terugkeer der bezoekers zal aansluitende op trein 864 uit de richting Leiden-Lisse-Hille- gom, welke trein te 5 uur n.m. te Haarlem aankomt, een extra trein loopen, welke uit Haarlem vertrekt om 5.05 n.m. en welke om 5.24 n.m. in Amsterdam aankomt. Trein 373 in de richting Hilversum zal te Amsterdam de aansluiting van den laatstge noemden extra-trein overnemen. De „Staatscourant" bevat de gewijzigde statuten van de Vereeniging der Zusters Franciscanessen van het Sint Francisc.us Klooster te Heemstede, gevestigd te Heem stede, thans genaamd: Vereeniging der Zus ters Franciscanessen van het Klooster St. Franciscus te Aerdenhout, gemeente Bloe mendaal en gevestigd te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal. Ondertrouwd: 30 April. T. A. Jordaan en L. A. v. Rijn. A. C. S. M. Breugelmans en M. E. Scharzer. J. P. Barends en G. J. v. Nieuwenhuizen L. V Meurs en J. M. Hendriks. C. Keeman en B. Bosman. T. v. Gelder en A. A. Schouten. Geboren: 28 April. z. van H. v. Zanten Steenken. d. van A. Filennegv. Nor den. 30 April. d. van G. v. d. Boo gaardv Twuyvcr. Getrouwd: J. Boes en J. G. de Nieuwe. G. Jacobs en M. v. d. Berg. A. Joo- ren en M. J. de Rooij, I. Werkendam en D. Keizer. B C. Bakker en A. J. v Baren. C. C. van Kesteren en M. Flipphi. H. M. Hoed en H. A. Schooneveldt. Th. G. Steenkamer en A. J. Rodenburg. P. Vos en A. J, de Bruin. J. F v d Sloot en E. J. v. d. Plaat. Overleden: 29 April. J. C., 9 mnd., d. van H. Croese, Rozenprieëelstraat. M, L. Feijen, 18 jaar, L, Raamstraat. J. Sta kenburgStafleu, 72 jaar, Linscbotenstraat. J, Timmermandc Haan, 80 jaar, So- phiastraat. J, A., 5 mnd., z. van J. A. Groes, Raaks, OVERWERKVERGUNN1NG BOUWVAK. De minister van A., H. cn N., heeft, met het oog op dc belangen van de volkshuis vesting en de omstandigheid, dat tengevolge van de langdurige vorstperiode in den afge- loopen winter vele bouwwerken geruimen tijd hebben stilgelegen, aan hoofden of be stuurders van ondernemingen tot het uitvoe ren van bouwwerken in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hunne ondernemingen, gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 Oc tober 19924, door arbeiders van 16 jaar en ouder, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt ver richt op in aanbouw zijnde bouwwerken, bij grond- of graafwerken, dienende tot voorbereiding van dien bouw, en op in her stelling of in slooping zijnde bouwwerken, en zulks onder voorwaarden: le. dat door bedoelde arbeiders niet lan ger dan 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht; 2e. dat de arbeid van bedoelde arbeiders op de eerste vijf werkdagen der week. niet aanvangt vóór 6 uur des voor middags en niet eindigt na 7 uur des namiddags, met dien verstande, dat tusschen begin en einde van den. werk tijd geen langere tijdsruimte dan een van 12 uur gelegen mag zijn; 3e. dat de arbeid van bedoelde arbeiders op Zaterdag niet aanvangt vóór 7 uur des voormiddags. Rapport eener door de K.S.A. jr ingestelde commissie. In Maart 1923 verscheen een rapport, uit gebracht door eene Commissie, ingesteld door het Algemeen bestuur der Tucht-Unie, over het collecteeren of venten door kinderen. Hoewel uit de inleidende beschouwing van genoemd rapport ten duidelijkste eene niet geringe antipathie der commissie-leden tegen bloemen-, speldjesdagen enz. aan den dag trad, waren de door de commissie verzamel de gegevens geenszins van dien aard, dat zij eene conclusie tot afschaffing van bloemen dagen enz. konden rechtvaardigen. De Tucht-Unie-Commissie beperkte er zich dan ook toe in hare conclusies waarborgen te eischen tegen mogelijke misbruiken. Ondankt deze gematigde 'conclusies in het rapport, werd echter door eenige bladen en vereenigingen naar aanleiding der publicatie een zeer bedenkelijke actie gevoerd tegen het houden van bloemendagen; ongetwijfeld was de toon van en de geest die sprak uit de inleiding, aan deze plotselinge felle campag ne niet vreemd. Het was naar aanleiding van deze grooten- deels ongemotiveerde bestrijding van inzame lingen door bloemen- en speldjesverkoop enz., dat het bestuur van „Herwonnen Le venskracht" tot het Centraal Bureau der K. S.A. het verzoek richtte om het initiatief te willen nemen tot het vormen eener commis sie die zou hebben na te gaan, of de feiten, in bovengenoemd rapport aangevoerd, aanlei ding geven om ten aanzien van het houden van speldjesdagen en bloemendagen een an dere houding aan tc nemen. Het Centraal Bureau der K. S. A. riep daarop eene Commissie in het leven, bestaan de uit een vertegenwoordiger van elk der uitgenoodigde vereenigingen, te weten: dc Weleerw. Heer Siraonis, Directeur van Sobriëtas voor deze vereeniging; Mej. D. Coebergh voor den R.K. Vrouwenbond; de beer Lamb. H. de Groot voor het Wit-Gele Kruis; de Heer F. Anink voor de vereeni ging H.K, Hestellingsoorden voor longlijders en. zwakke kinderen, de heer J. Th. van der Laan voor Herwonnen Levenskracht, alsmede de Directeur van het Centraal Bu reau der K.S.A., Mr. A. Tepe. De Commis sie koos Mr. Tepe tot vootzitter en den Heer van der Laan tot Secretaris-rappor teur. Thans is ook het rapport dezer Commis sie verschenen. De Commissie stelde, hoewel de Tucht- Unie-Commissie geenszins feiten aan het licht bracht, die afschaffing of bestrijding van bloemendagen zouden kunnen recht vaardigen, een zelfstandig onderzoek in naar de feiten. Door Sobriëtas, R.K. Vrouwenbond en Herwonnen Levenskracht werd aan de eigen afdeelingen of comité's een vragenlijst rond gezonden. In het rapport worden de op die vragen lijst voorkomende vragen alsmede de ont vangen antwoorden uitvoerig medegedeeld. Uit die antwoorden blijkt inderdaad wel overtuigend, dat de gevaren aan den bloe menverkoop verbonden, vaak schromelijk overdreven worden. De Commissie concludeert dan ook: „Resumeerende meenen wij te mogen zeggen, dat het onderzoek, hierboven weer gegeven, geen zoodanige feiten aan het licht brengt, dat daarom het houden van bloe men en speldjesdagen dient te worden af geschaft. Immers, de slechts in 15 van dc 396 inge komen antwoorden aangevoerde feiten zijn van dien aard, dat men veilig kan zeggen: aan gevaren, als hier gesignaleerd, zijn dc meeste meisjes, althans in de steden, om zoo te zeggen dagelijks blootgesteld, ook in dien zij geen bloempjes of speldjes verkoo- pen. Deze gevaren worden dus niet wegge nomen door het afschaffen zonder meer van de bloemen- en speldjes-dagen. Wel blijft het natuurlijk een eerste plicht voor allen die bij deze aangelegenheid mid dellijk of onmiddellijk betrokken zijn, om de grootst mogelijke waarborgen te scheppen, dat elk gevaar voor de eerlijkheid of zede lijkheid, aan het verkoopen van bloempjes mogelijkerwijze nog verbonden, geheel wor de weggenomen, We zouden dat, mede aan de hand van wat in het rapport der Tucht-Unie staat, in de volgende conclusies willen samenvatten: 1. Op ieder ouder rust d£ plicht, alvorens zijn kind toestemming te geven tot het mee werken aan een bloemen- of speldjesdag, zich ernstig af te vragen of dat kind daar voor wel geschikt is, hierbij rekening hou dende met den leeftijd en de geaardheid van het kind, alsmede met de gemeente waar, de wijze waarop, den tijd, de plaats waar de verkoop zal plaats hebben; 2. Elke vereeniging, die een bloemen- of speldjesdag organiseert moet zeer voorzich tig zijn in de keuze der medewerkenden.let- ten op gedrag en kleeding van dezen en vóór den te houden dag wenken geven aan gaande doel der collecte en gedrag der me dewerkenden. Op geenerlei wijze zal op ouders pressie worden uitgeoefend aan hunne kinderen toe stemming te geven voor het meewerken aan een bloemen- of speldjesdag. 3. De plaatselijke overheid schrijve alge- meene maatregelen voor, waardoor eener- zijds de kans voor oneerlijkheid zoo goed als wordt uitgesloten, anderzijds het doel der collecte goed duidelijk worde; 4. De medewerkenden zeiven vermijden alles wat aanleiding zou kunnen geven, dit werk van liefdadigheid tot een gevaar voor de zedelijkheid te maken." Nu onlangs door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw de aan dacht van Heeren Commissarissen der Ko ningin gevestigd is op het rapport der Tucht-Unie-Commissie, is het stellig van belang dat ook van het thans versahenen rapport in ruimen kring kennis genomen wordt. Bij vergelijking der conclusies toch der beide rapporten .valt onmiddellijk een groote overeenstemming in het oog; ïn beiden wordt aangedrongen op maatregelen ter voorko ming van misbruiken en gevaren. De groote beteekenis echter van het thans verschenen rapport is hierin gelegen, dat het overtuigend aantoont, dat noch de fei ten, aangevoerd in het rapport der Commis sie van de Tucht-Unie, noch de na eigen onderzoek verzamelde gegevens het bestrij den of afschaffen van bloemendagen recht vaardigen. In een aanhangsel worden tenslotte eenige zeer practische wenken gegeven nopens voorzorgsmaatregelen, ter voorkoming van oneerlijkheid en onzedelijkheid. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte I8S WASHINGTON, 29 April. Het exchange- agentschap meldt, dat pres. Coolidge zijn veto zal uitspreken over de immigratiewet, wegens de exclusieve bepalingen, die daar in zijn opgenomen. CHRISTCHURG, 29 April. De spoorweg staking in Nieuw-Zeeland is totaal mislukt. Heden werd het werk overal hervat. Gis teren had de regeering bekend gemaakt, dat zij met de stakers zou onderhandelen over hun eischen, voordat het werk zou zijn hervat. BOEDA-PEST, 30 April. De commissaris- generaal Smith van den Volkenbond komt hier Donderdag aan om met de Saneerings- actie een aanvang te maken. Bij de banken zijn reeds talrijke inschrijvingen gekomen. Men hoopt dat alle inschrijvingen in het land zelf zullen plaats hebben. PARIJb, 30 April. Volgens de Echo de Paris, heeft een conferentie tusschen Mus solini en de Belgische ministers Théunis en Hymans o 16 Mei a.s. te Milaan plaats. MUNCHEN, 30 April. Het bestuur van het Beiersche Bouw-Industrieverbond be sloot met ingang van 2 Mei alle bouwvak arbeiders in Beieren uit te sluiten. De uit sluiting omvat 50.000 arbeiders, waarvan reeds 60 pet. in staking is. LONDEN, 30 April. De minister van ko loniën deed gisteravond in het Lagerhuis mededeeling van het mislukken van de lersche grensconferentie, die dc vorige week te Londen was gehouden. Hij zeide, dat in de huidige omstandig heden de grenzen tusschen Noord-Ierlaud en het overige gedeelte moeten vastgesteld worden in oe'eenstemming met art. 12 van het verdrag, welk artikel voorziet in de benoeming eener commissie van drie, waar- an een lid benoemd wordt door den Vrij staat, een door Ulster en de derde (voorzit ter) door de Britsche regeering. Deze com missie heeft tot taak het vaststellen der grenzen in overeenstemming met de wen- schen der inwoners. PARIJS, 30 April. Uit Carachi wordt ge meld, dat de Fransche vliegenier D'Oisy van Bender-Abbas tc Carachi is aangeko- MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: Prijshoudend, HEDEN 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 4% Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie t.. Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgcns gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. *S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Dell Batavia Amsterdam Rubber Scrbadjadi Siiau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconf Wabash 8S9/16 *515/16 785/i6 lUOl/ie 815/16 851/a 723/4 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. OPROEP AAN DE INWONERS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Den 14en en 15en Mei a.s. zal er weder om een tentoonstelling worden gehouden met daaraanverbonden verkoop van het werk der patiënten in het St. Elisabeth's Gasthuis. Er zijn echter dit jaar, behalve de steeds dringende gevallen waar bij ziekte gehol pen moet worden, veel kinderen, die naar buiten moeten om te herstellen of sterker te worden. Daarvoor is veel geld noodig! Nu wilden wij aan deze tentoonstelling verbinden een bazar van allerlei andere artikelen om 'de totaal-opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. Hiervoor roepen wij Uw .medewerking in. Is er niet iets, dat u voor dit mooie werk zoudt willen afstaan? Wilt gij niet een mooi handwerk voor ons maken? Levert uw zaak ons niet een artikel gra tis, dat wij voor winkelprijs verkoopen kunnen? Gij steunt daarbij een zoo hoog noodig werk. Het zijn allen kinderen, die niet naar de vacantie-kolonies gezonden kunnen worden. En 't is zoo heerlijk de bleeke kinderen te rug te zien komen met rozen op de wan gen. Dikwijls zijn ze na drie maal uitzen den over alle ziekelijkheid heen, en ook na een keer, b.v. zes weken buiten zijn, kunnen ze weer een stootje velen. Aan onderstaande adressen worden gaar ne giften in ontvangst genomen. Ook kun nen op verzoek de artikelen worden af gehaald. Bij voorbaat onzen dank. ZUSTER SCHOUTEN, Maatsch. zorg voor zieken, Afd. St. Elisabeth's Gasthuis. Mej. L. DEKKER, Zuiderstationsweg 2. Bloemendaal. Mevr. R. SAVRIJ. Schalkwijkerweg 65F, Haarlem. Mej. M. DIJKSTRA. Eindenhoutstraat 3. Heemstede. (Ingezonden). Deze tijding zal wel schier iedereen teleur stellen, zij heeft ons een buitengewoon slechte nachtrust bezorgd. De opbrengt is 8194,83, of bijna 2000.minder dan de 2 laatste jaren, toen we zoo blij waren de 4 nulletjes gehaald te hebben. Wat kan nu de reden zijn van dezen te genvaller? Aan de tijdsomstandigheden hech ten wij geen waarde. Die zijn al 10 jaar ach tereen slecht en nooit van nadeeligen in vloed geweest. Wij geven de schuld aan de Paaschdagen en de Paaschvacantie, waar door in de éérste plaats de prettige, leuke en feestelijke stemming van vorige jaren op straat ontbrak, de markt was flauw, de koop lust gering, zooals de vakterm op de Beurs luidt; en in de 2de plaats aan het aantal geschikte bloemenverkoopsters, die voelen en begrijpen waarom het te doen is. H. B. S. scholieren e.a. die de stemming er in bren gen. Dit alleen had tot gevolg dat er 15000 bloempjes minder zijn verkocht dan verle den jaar, Rekenen we nu dat we meestal dubbeltjes en kwartjes voor een bloempje krijgen, dan zijn we al dadelijk aan een ver lies van méér dan 2000. Wij hadden te veel kleine kinderen als bloemenverkoopsters, te jong om het belang rijke doel te beseffen waarvoor zij bloeme tjes verkoopen. Verder leden we nadeel door vele inwo ners, die met vacanlie afwezig waren. Vaste klanten, van wie onze bloemeaverkoopatcre gewend waren een gulden of een rijksdaal der voor een bloempje tc krijgen. Wij we ten dit alles zoo precies, omdat onze wijk- presidenten aanteckening houden van het bedrag, dat het busje ieder jaar in dezelfde- straat, park of plein beett opgebracht. Het aantal guldens en rijksdaalders was daar door ook geslonken. Om dezelfde redep viel het spaarvarken tegen. Die ommegang ter vetmesting om oen extra aantal kinderen naar buiten te zen den van het jaar. liep uit op een honger- kuur en leverde het magere resultaat van 125.— op. Eveneens moesten ook de muziekkorpsen van de E, S. M. en van de Politic enkele bekende giften van 10.derven, met hun straatconcerten haalden zij nog niet de helft op van verleden jaar. Wanneer alle vacantie-gangers weer thuis zijn en ze hooren van dc groote teleurstel ling der Emmabloem-Collecte dit jaar cn wat naar onze mecning dc oorzaak daarvan is, nou, misschien sturen ze dan nog wel hun aandeel in den vorm van „gewetensgeld" als bij de belastingen aan ons Cons. Bureau, Ged. Oude Gracht 41. Wij hopen het innig, want 2000.minder is een leelijke streep door de rekening van dit jaar voor onze Haarlemsche Tuberculose-Vcreeniging. Thans begon het reeds te druppelen en ontvingen we 2.25 in een visitekaart-envelopje; 1. van mevrouw B. v. d. B., ƒ1van een. heer, 1.van een juffrouw, en een kwar tje van een juffrouw voor het jaarlijksche Emmabloerfipje, dat zij op den dag zelf niet had kunnen koopen. Het b. s. buiten beschouwing gelaten, heb- ben onze bloemenverkoopsters, waaronder vele bovenste besten, zich met liefde en ijver gegeven aan het mooie werk, dat ons alien ten goede komt. Eveneens hadden we veel hulp van een klein groepje padvindsters onder leiding van mej. Smit, van eenige padvinders en nog een aantal jongens, ferme en vlijtige estafette-wielrijders en bood schappers te voet. Ook heeft het ons niet' ontbroken aan groote medewerking van heeren B. en W. van Haarlem en omliggende gemeenten en andere autoriteiten, van firma's en andere lichamen en personen, die zooveel zij kon den op de meest sympathieke wijze hebben medegeholpen aan de voorbereiding, de propaganda en het welslagen vqn den T.B.C. Bloemendag voor „Haarlem en Omstreken", Ons Comité betuigt aan allen hierboven- bcdoekf zijn welgemcenden dank voor de aangename en belangrijke hulp ons verleend, «n den inwoners van „Haarlem en. Om streken" voor de duiten. Tevens hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling en deelneming ons betoond bij het grOote verlies dat wc dit jaar hebben geleden. Wij roepen U allen toe „tot weerziens," tot het volgend jaar. Dan hebben we geen last van de Paaschdagen en de Paaschvacan tie, dén hopen we gelijk te krijgen aangaan de onze meening, én.... de 4 nulletjes weer terug te zien. Het Emmabloem-Comité TH. LIMPERG Secretaris. EINDHOVEN, 30 April. Doordat en met kisten eieren beladen vrachtauto der Nij- meegsche export-onderneming gisteren avond te Woensel voor een stoomwals moest uitwijken, reed de achterop rijdende stoomtram Eindhoven—Den Bosch, met kracht de auto aan. De vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt en vernield- Dui zenden eieren gingen verloren. Persoonlijke ongelukken vamet) mej voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2