U1TÊM ONZE De prooi van den Gier. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Donderdag 1 Mei 1924 De eerste begrooting van het Engelsche Labour-ministerie. De op stand tegen het bolsjewistisch regiem in Turkestan. Onder de Radio-berichten: De instelling van verschillende comité's door de Commissie van Herstel. De reorganisatie der Duitsche spoorwegen. Warme ontvangst van de begrooting der Engelsche arbeiders-regeering bij de liberalen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. Visscherij. KERK EN SCHOOL. UIT HET AND- t De rapporten der deskundigen. De Engelsche begrooting. De agitatie der rechts- en links- radicalen. België en Rusland. Geen vrede tusschen Spanjt en Abd el Krim. Arbeiders naar Siberië., verbannen. Het mijnongeluk in Virginië. Een tornado in het Zuid-Oostet der Ver. St. Een bomaanslag. FEUILLETON. De Engelsche begrooting is in het Britsche Lagerhuis, naar wij reeds hebben gemeld, Dinsdag ingediend. De eerste begrooting van het Labour-ministerie. Zij brengt geen verrassingen, gelijk bijv. de vermaarde begrooting van Lloyd George van 1909. Langzaam aan dan breekt de lijn niet, is de leuze geweest van den heer Snow- den. En zijn budget gaat voort op den be proefden grondslag. HeJ kon, gelijk de vroegere kanselier van de schatkist, Sir Robert Horne, opmerkte, ook door de con servatieve of liberale regeering zijn ingediend. Hetgeen er niet te slechter om is. De Britsche regeering verkeert, ondanks de zware las ten die op het land drukken, ondanks de millioenen die noodig zijn voor de afdoening van de oorlogsschuld aan Amerika en on danks het feit, dat Engeland nog zooveel van anderen te vorderen heeft, waarvan nau welijks iets is terugbetaald, in de gunstige omstandigheid, dat ze met overschotten kan rekenen. De vorige begrooting gaf niet minder dan 48 millioen p. st. batig saldo. De heer Snowden heeft de verzoeking weer staan dezen meevaller te gebruiken voor een verlaging van de inkomstenbelasting. Het geld zal worden besteed voor de aflossing van schuld en de Britsche regeering, die sedert 1919 al een 650 millioen p. st. aan schuld heeft afgelost, zal op dezen weg der schuld delging dus voortgaan. Wie zijn schulden betaalt verarmt niet. En met deze politiek wordt de jaarlijksche rentelast aanzienlijk verminderd en wordt Engelands financieele positie krachtiger. Wel heeft het Britsche volk zware belastingen te dragen, maar de heer Snowden voorziet een geleidelijke ver betering in den economischen toestand, ook in verband met de hoop op een nieuwe rege ling in Europa en zoo zullen die zware lasten ook langzamerhand minder drukkend wor den. Ook bij de thans ingediende begrooting wordt gerekend met een overschot. Maar de heer Snowden heeft gemeend het wel te mogen wagen dit surplus wat te beperken. Als men de belastingen op den bestaanden grondslag hield zou er een geschat overschot van ruim 38 millioen p. st. komen. Zoo royaal hoeft het nu niet, meent de heer Snowden en hij stelt daarom voor enkele be lastingen af te schaffen of te verminderen. De „ontbijttafel" zal wat goedkooper moeten worden en daarom zullen tot vreugde van de huismoeders de rechten op suiker en thee worden verlaagd. Nog in enkele andere op zichten zal eenige verlichting worden aan gebracht. De belasting voor de goedkoopere rangen der openbare vermakelijkheden zal worden verlaagd, een enkel posttarief zal worden verminderd, de „corporation pro fits tax" zal worden afgeschaft. Al de hierop betrekking hebbende voor stellen hebben geen verzet te wachten. Het eenige betwiste punt in de begrooting zal wel zijn de afschaffing van de z.g. McKenna- rechten, de oorlogsbelasting van 33 1/3 proc., die op enkele weeldeartikelen werd gelegd. De door deze rechten beschermde industrie spartelt natuurlijk tegen, nu deze buiten gewone rechten zullen worden afgeschaft. En vooral de fabrikanten van luxe-auto's maken bezwaar. Maar al mogen de conser vatieven met leede oogen ook deze protectie zien verdwijnen, het is nauwelijks te betwij felen, dat de liberalen van harte aan dit verder herstel van den vrijhandel zullen medewerken. In verband met de ingebrachte bezwaren bezwaren waaraan in zooverre wordt tegemoet gekomen, dat de McKenna-rechten eerst met 1 Augustus zullen worden afge schaft is niet onbelangwekkend wat het parlementslid Hogge in de „Daily News" meedeelt. Deze vertelt nl. dat ondanks het invoerrecht van 33 1/3 proc. de industrie der luxe-auto's met de Canadeesche en Ame- rikaansche industrie toch niet kon concur- reeren, de meeste fabrieken van luxe-auto's geen dividend konden uitkeeren en de in voer van buitenlandsche luxe-auto's toe neemt. In zulke omstandigheden zou een behoud van deze „oorlogsrechten" zeker al heel weinig zin hebben. Over de begrooting zal de arbeidersregec- ring dus zeker niet struikelen. In verband met hetgeen de heer Snowden zeide over de zware lasten van de betaling der schuld aan Amerika en het uitblijven van de rentebe- taling, over de schulden van anderen aan Groot-Brittannië, moge even worden her innerd, dat volgens een staat van 31 Maart Groot-Brittannië in totaal ruim 2000 mil lioen p. st. heeft te vorderen. Het meest van Rusland (722.546.000 p. st.), dan van Frank rijk (623 millioen ruim), dan van Italië (553 mill, ruim) en vervolgens kleinere bedragen van verschillende andere landen. Alleen Bel gisch Congo en voor een deel Griekenland betalen rente. Bij de andere schulden wordt jaar op jaar de rente bijgeschreven. Met deze cijfers voor oogen en dan het overschot van de Britsche begrooting con- stateerend, moet men wel groote bewondering gevoelen voor de financieele leiding van het Britsche volk. De opstand in Toerkestan. Reeds eenige maanden woedt in Toerkes tan een opstand tegen het bolsjewistische regime en den laatsten tijd hebben berich ten hierover ook West-Europa bereikt. Wat is er in dien afgelegen uithoek van Rusland gaande? Met behulp van de Toerkestaan- sche bladen kunnen wij de volgende feiten vaststellen In November 1923 verscheen in het Transkaspische land, in de streek van Ascha- bad, een bende opstandelingen onder aan voering van een zekeren Gjaoerow, een ge wezen officier van het keizerlijke Russisch leger. Later begonnen dergelijke benden te opereeren in de streken van Samarkand Ko kand en Andizjan. De regeering stuurde naai de bedreigde gebieden twee sterke afdeelin- gen. Twee December '23 had bij Aschabad een treffen plaats en Gjaoerow versloeg de rooden en wierp hen terug naar Tsjardzjoeg, waarbij de opstandelingen de geheele leger tros en vier bergkanonnen hebben buit ge maakt. De terugtrekkende roode troepen stieten op een andere afdeeling opstandelin gen en werden opnieuw geslagen een derde van de roede manschappen werd gevan gen genomen en de overigen vluchtten naar Koerga. De opstand breidde zich steeds meer en meer uit en in Maart verschenen de insur- genten ook in Ferghana en in het gebied van Syr-Darja 19 Maart werd de vesting Ko kand door de opstandelingen onder leiding van generaal Sytsjew genomen. Op zes April begon het gevecht om het bezit van Tasjkent en den volgenden dag kon generaal Sytsjew, de opperbevelhebber van de opstandelingen, de stad bezetten en er zijn staf vestigen. Generaal Sytsjew is geboortig uit Tasj kent en heeft in Toerkestan veel aanhan gers, zoowel onder de Russen als onder de inboorlingen. Zijn bevelhebbers zijn hoofd zakelijk gewezen officieren van het keizer lijke leger de soldaten zijn Russen en in boorlingen. De troepen zijn goed gewapend en hebben voldoende proviand. Te oordee- len naar de Toerkestaansche bladen heerscht onder hen een voorbeeldige discipline. Sytsjew heeft te Tasjkent een regeering gevormd, die zich ten doel heeft gesteld de overwinning te consolideeren en een Toer- kestaansch parlement bijeen te roepen. Is ech ter deze taak uitvoerbaar Wij betwijfelen het. De bevolking van Toerkestan is eens gezind over de wenschelijkheid de bols- jewiki door een andere regeering te vervan gen, maar over den aard van den toekom- stigen regeeringsvorm heerschen er uiteen- loopende meeningen. Bovendien is de sov jet-regeering geenszins geneigd zich bij den geschapen toestand neer te leggen en een nieuwe veldtocht van de rooden tegen de opstandelingen wordt voorbereid. Makkelijk zal dit niet zijn. De bolsjewiki zullen daar voor een leger van minstens 100.000 man noodig hebben en het vervoer van een der gelijke legermacht is in die streken een moei lijk op te lossen vraagstuk, daar de eenige spoorweg zich in handen van de opstande lingen bevindt. Intusschen schijnt het ook in de aangren zende gebieden niet pluis te zijn, vooral in het gebied van Semiretsjensk, waar onder de kozakken ontevredenheid heerscht. Zoo als te begrijpen is, houdt generaal Sytsjew voeling met het comité van de kozakken van Semiretsjensk, zoodat een opstand in dat ge bied zeer waarschijnlijk is, hetgeen de ope raties der rooden zou bemoeilijken. DE AMERIKAANSCHE IMMIGRATIE- WET. Het schijnt dat Represantenhuis en Senaat onder den indruk zijn gekomen van de critiek, die van vele kanten is geoefend op het immigratiewetsontwerp-Johnson, hetwelk voortaan de Amcrikaansche grenzen voor den Japanschen landverhuizer sluit. Volgens den New Yorkschen coorespondent van de „Daily Telegraph" zal de gemeenschappe lijke conferentie der beide Huizen, die deze week bijeenkomt om het kleine verschil in de bewoordingen van het wetsontwerp, zooals de beide Huizen die hebben aangenomen, uit den weg te ruimen, van de gelegenheid gebruik maken om de clausules van het wetsontwerp, die Japan betreffen, zoodanig te wijzigen, dat Japan er geen aanstoot meer aan neemt. Vooral het nationaal comité voor de betrekkingen tusschen Amerika en Ja pan, dat verzocht heeft om de „Gentlemen's Agreement" in een of anderen, voor beide landen aannemelijken vorm te doen voortbe staan, zou invloed hebben gehad op dt ver andering in de denkwijze der twee wet gevende lichamen. Vermoedelijk zulltn ook president Coolidge en staatssecretaris Hughes die geen van beide bewonderaars zijn van de bestaande formuleering van het nieuve wets ontwerp, wel niet onschuldig zijn aan le even- tueele aanmatiging in de houding van het Congres. DE VERDEDIGING VAN AUS7RALIE. Australië blijkt zich nog altijd niet met een gerust hart te kunnen neder.eggen bij het besluit van de Engelsche regeering om te Singapore geen vlootbasis te bouwen. Bij een lunch ter gelegenheid van het bezoek van het Britsche eskader aan Wellington heeft de heer Massey, de premier van Nieuw- Zeeland, bekend gemaakt, dat wanneer de Engelsche regeering bij haar houding vol- en Nieuw-Zeeland derhalve ;een bijdrage behoefde te geven, het bersid zou zijn, een tweeden kruiser in den Stillen Oceaan te onderhouden. Vice-admiraa' Sir Frederick Field steunde den heer Massjy in zijn plan met te zeggen dat de handel van de Domi nions alleen behoorlijk kon worden verdedigd wanneer de Dominion de beschikking kreeg over meer kruisers, en den bouw van drie nieuwe kruisers als veiligheidsmaatregel te bepleiten. HET VERGAAN VAN DE „ESPANA." De Krijgsraad te Karthagena. van oordeel zijnde dat de ccmmandart van den kruiser „Espana," die in 1923 03 een klip aan de Marokkaansche kust is vergaan, zich aan achteloosheid schuldig heeft gemaakt, ver- oordelde hem tot 61 dsgen gevangenisstraf en betaling eener grootz schadeloosstelling. DE MIJNRAMP IN VIRGINIE. Vijf-en-veertig lijkei zijn thans opge haald. Er wordt hard gewerkt om dat deel van de mijn te bereiken, waar nog 66 per sonen bedolven liggm, die naar gevreesd wordt allen dood zijn. FONTAINEBLE\U IN VERVAL. Na het kasteel en de tuinen van Versailles zal nu waarschijnlijk het kasteel van Fontai- nebleau worden gerestaureerd. Nog echter misschien dan het kasteel van Versailles is het historisch paleis van Fontainebleau in verval geraakt. De tuinen zijn verwaarloosd de vermaarde, Allee Napoléon, die naar het kasteel leidt, is haast onbegaanbaar de Fon taine de la Reine neeft al haar schoonheid verloren. Het Syndicaat ('Initiatieve de Fontaine bleau heeft het verzoek gericht tot Henry de Jouvenel, den tegenwoordigen minister van openbaar onderwijs, waaronder kunst ressorteert, om rmt het kasteel van Fontaine- ibleau hetzelfde fe doen als zijn voorganger Léon Bérard met Versailles heeft gedaan. DE ENGELSCHE KONING ALS MACHINIST. Koning Georje heeft bij een bezoek aan Swindon gefunjeerd alsmachinist. Na een rondegang door de uitgestrekte werk plaatsen van deGreat Western Railway Com pany besteeg ie koning, vergezeld van de koningin, de bcomotief van den koninklij ken trein, dien hij persoonlijk in beweging bracht over den afstand van drie kwart mijl, tot het eerste station, bestuurde. Een groot aantal arbeiders was getuige van dit feit en juichte den koning toe. f HET HUWELIJK VAN DE DOCHTER VAN VANDERBILT. Dinsdag heeft in de Allerheiligen-kerk te Baltimore de huwelijksinzegening plaats ge had van Cornelia Vanderbilt, de rijkste erf dochter Ier wereld, met den heer John Cecil den zoon van Lord William Cecil, secretaris van het Engelsche gezantschap te Washing ton. De plechtigheid droeg een zeer eenvou dig karakter, hoewel een groot aantal per soonlijkheden uit diplomatieke en officieele kringen tegenwoordig waren. AMSTERDAM, 30 April. Aardappelen. (Bericht Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 10 10-25, id. Blauwe f 9.509.75, id. Bravo's f 7—7.50, id. Industries f 5.756, id. Roode Star f 6.507., id. Blauwe Eigenheimers f 7.257.50 Friesche Borgers f 6.757 IJpolder roode f 4, id. Bravo's f 5 Zeeuwsche Eigenheimer blauwe poters f 5.506, id. bonte poters f 5.506 Drentsche Eigen heimers f 44.50, id. Roode Star f 3.504 per hl. Winter Malta-aardappelen f 1316, :d. zomer f 2526 per 100 kg. AMSTERDAM, 30 April. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 332 vette kalveren, le kw. f 1.051.10, 2e id. f 0.90 1.05, 3e id. 0.750.90 p. kg. 147 nuchtere kalveren f 1218 p. st. 723 vette varkens. Holl. le kw. f 0.77—0.79, 2e id. f 0.73—0.76 p. kg. Overz. en Geld. le kw. f 0.770.89 per kg. WOERDEN, 30 April. Kaas. Ter markt waren 323 partijen. Prijs Goudsche le soort f 36-40, 2e soort f 3335, rijksmerk f 35 43. Handel matig. WOERDEN, 30 April. Kaasmarkt. Aan voer 323 partijen. Eerste kwaliteit 3640, BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver-1 ee»iging „KennemerlandPrijsnoteering van 30 April. Spinazie 2.85 per kist; aardap pelen 711 ct. per Kg.; rabarber 815 et. per bos; witlof I 1214 ct., idem II 810 ct. per Kg. De aanvoer van groenten bestond heden in hoofdzaak uit spinazie, witlof en rabar ber. Vooral van spinazie was heden de aan voer groot en werden er voor dit artikel goede prijzen besteed. Ook witlof wordt in groote partijen aan de veiling gebracht, doch de prijzen zijn de laatste dagen sterk gedaald, hetgeen is toe te schrijven dat dit product dit jaar tengevolge van het koude voorjaar te laat is, en de oogst met de spinazie samenvalt. Maandag 28 April bedroeg de aanvoer van spinazie ruim 1600 kisten en werd er 16000 pond lof aangevoerd. Hetzelfde aan tal kisten spinazie werd heden weder aan gevoerd, terwijl de aanvoer van witlof ruim 19000 pond was. GOUDA, 1 Mei. Kaas. Aangevoerd 138 partijen. Handel vlug. Eerste kwal. 36— 39, tweede kwal. 3235; met rijksmerk 3245. HEILO, 29 April. Exportveiling „St. Willibrordus". Brusselsch witlof le soort 1521 ct., idem 2e soort 712 ct., idem 3e soort 35 ct, per Kg.; Spinazie 2.70— 3.10 per kist. Aanvoer 12500 Kg. witlof. ASSEN, 30 April. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 153.000 stuks. Prijs 5 7 V-. ct. per stuk. HOORN, 30 Aprif. Vee. Aanvoer 85 var kens, vette f 0.580.65. Handel goed. MAASTRICHT, 30 April. Boter. Hoog ste prijs f 2.18, middenprijs f 2.07, laagste prijs f 1.97, aanvoer 103.450 Kg. MONNIKENDAM, 30 April. Vee. Aan de voorjaarsmarkt waren aangevoerd 155 geldekoeien, prijs f 260400. Handel vlug. VOLENDAM, 30 April. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 460.000 een deneieren f 6.306.35 en 7000 kippeneieren, f 6.30—6.45. ENKHUIZEN, 30 April. De haringvis- scherij neemt hier weer toe. Heden kwamen hier 25 vaartuigen binnen met 90.000 stuks reepharing, prijs 1 a 24 ct. per tal. Fuikharing, 16.000 stuks van 1 vaartuig, was zoo laag in prijs als hier dit seizoen nog niet is geweest. De prijs liep af van 16 tot 6 ct per tal. Een haringvisscher heeft hier heden in zijn netten de eerste ansjovis (mooi middel soort) gevangen. Heden kwam hier aan den gemeentelijken vischafslag telephonisch be richt, dat heden te Bergen op Zoom 75000 stuks ansjovis zijn aangevoerd. URK, 29 April. Door 82 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 2705 tal reepharing, prijs f 0.560.76 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 30 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 10 stoomtrawlers, 2 loggers, 1 beuger, 2 sloepen en 1 sleepboot. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.55 1.35 tongen f 2.401.25 per Kg. griet f 6737 gr. schol f 4728 md. schol f 59 zetschol f 5347 kl. schol f 4433 1810 scharren f 12.507 per 50 Kg. roggen f 3013 per hoop vleet f 2.701 per stuk pieterman en poon f 195.50 gr. schelvisch f 3927.50 md. schelvisch f 3627 k.md. schelvisch f 3122 kl. schelvisch f 261714.50 per 50 Kg. kabeljauw f 4022 per 125 Kg. gr. gullen f 17—12 kl. gullen f 11.50—7.50 wijting f 12.50—4.60 per 50 Kg. DENK AAN DEN EERSTEN ZONDAG VAN MEI! Men schrijft ons; Het was een belangrijk besluit van onzen H. Vader, Paus Pius XI, toe te staan, dat in alle bisdommen van de wereld op een Zondag, door den Bisschop aan te wijzen, een Votiefmis mag worden gelezen voor de verspreiding van het H. Geloof. Het getuigt weer, hoe het Genootschap van de Voort planting des Geloofs door Z. H. den Paus gewaardeerd wordt. Sinds de liturgische hervormingen van Paus Pius X staat de Zondag in de Kerkelijke viering zóó hoog,, dat de gewone heiligenfeesten daarvoor moe ten wijken en de Mis van den Zondag moet gelezen worden. En toch heeft de Paus deze liturgische viering van den Zondag bij de belangen van de Voortplanting des Geloofs achter gesteld en toegestaan op een Zondag een Misformulier te kiezen, dat afwijkend van het Zondagsche bijzonder geëigend is Gods Zegen over de verkondiging van het Evan gelie af te roepen. Zelfs de vreugdekleur en vreugdezang wordt daarvoor opgegeven. Want niet in het blijde wit van den Dag des Heeren, maar in de paarsche boetekleur draagt dan de Kerk haar Offer op en, ter wijl zij haar alleluja's zingt om den triumf van haar Bruidegom, wil het Gloria niet van haar lippen, als zij denkt aan al die mil lioenen, die haar kinderen moesten zijn, maar als kinderen der duisternis nog zoo ver, zoo onmetelijk ver, ronddwalen in de wildernis, aan geestelijken honger en ellen de ten prooi.Wel belijdt zij nog haar Credo, want zij gelooft in God, den Vader van a' len, den Zoon, die mensch werd om allen te verlossen, den H Geest, die in de Ge nen de vergiffenis der zonden en het eeu wig leven brengen zal Een belangrijk besluit was het daarom ook van ons Doorluchtig Episcopaat, toen het zich vereenigend met de wenschen van Z. H. den Paus, den eersten Zondag na den 3en Mei, stichtingsdag van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs vaststelde als den dag waarop deze Votiefmis mag worden opgedragen. Want zoo zullen a.s. Zondag met onze Moeder de H. Kerk wij, haar kinderen, meebidden en deelnemen aan haar Offer, deelnemen ten volle door aan te zitten aan haar Offertafel, om zoo voor onze broeders en zusters, die hun offer nog neerleggen voor grijzende afgoden van hout en van steen, erbarming af te smecken. Nog onlangs schreef Kardinaal van Ros- sum, door Z. H den Paus met het Opper bestuur van de Verspreiding van het H. Ge loof belast,: „Niet overbodig achten Wij het erop te wijzen, dat het deelnemen door ge bed en gave aan de voortplanting des Ge loofs een ware plicht is, welke op allen rust.... De Pastoors en parochiegeestelij ken moeten daarom, overeenkomstig het vu rig en bij herhaling uitgesproken verlangen van den H. Vader, in hun parochies het groote Werk tot Voortplanting des Geloofs niet alleen doen kennen, maar ook degelijk vestigen en organiseeren." En nog voor enkele weken: „toch wil 'k terzelfder tijd aan hun liefde aanbevelen het Genootschap tot Voortplanting des Ge loofs, dat onder alle Werken, die bestemd zijn, om in de nooden der Missiën hulp te brengen, is en altijd blijven moet het eerste. Moge de eerste Zondag van Maria's maand een ware Missiezondag worden: bij de le- den van de Voortplanting nieuwen ijver wekken en den wensch van het hoogste Kerkelijke Gezag in vervulling doen gaan; dat iedere parochie haar afdeeling heeft var. dit eerste en voornaamste Missiegenoot schap en dat iedere parochiaan als lid van de Voortplanting in de geestelijke, stoffelijke aalmoes aan zijn armen medebroeder ge schonken, tevens aan God zijn dank brenge voor de rijke gave des Geloofs, die hij zelf om niet ontving. Het Genootschap vraagt 254 ct. per week en dagelijks een Onze Vader en Wees Ge groet met het schietgebedje: „H. Franciscus Xaverius, bid voor ons". DE NATIONALE RAAD VAN HET GENOOTSCHAP TOT VOORT PLANTING DES GELOOFS. In het Bisdom Haarlem den eersten Zondag na 3 December. HET DOMME GEZICHT Vrouw: „Ik begrijp niet van wie onze jon gen dat domme gezicht heeft. Man: „Van mij in geen geval!" Vrouw: „Neen, want jij hebt het nog. ANTWOORD EENER KONINGIN. Koningin Christina van Zweden kon men maar niet bewegen haar onderdanen te ver. gunnen, vreemde ridderorden te dragen. Toen men er weer eens bij haar op aan drong. zeide ze: „Neen. heeren. ik ben ge woon mijn schapen zelf te merken. EEN BEKLAGENSWAARDIG MENSCH. Mijn vrouw spreekt vier talen en alle vier vloeiend. Arme kerel! Mevrouw tot den huisknecht: „Maar F'- n hebt nu al de vierde flesch hier gehaald; de menschen zullen nog gaan den ker dat ie een drinkebroer bent." ..Wel neen, mevrouw ze denken toch. dat het voor mijnheer is. DE OVERWINNAAR. Pieterse komt voor het eerst in dc stad in het museum en kijkt met verbazing naar een oud beeld, dat een Romemschen gk diator voorstelt. Aan het beeld ontbreekt een arm en de helft van een been, dc helm is kapot en de neus afgeslagen. Op het voetstuk staat: De overwinnaar. Noü, zegt Pietersen. als dat de overwinnaar moet voorstellen, dan wou ik dien vent wel eens zien. die het verloren heeft. PARIJS, 30 April. In de hedenochtend gehouden officieele bijeenkomst der Com missie van Herstel is besloten: lo. onver wijld een comité van organisatie voor de maatschappij tot beheer der Duitsche spoor wegen in te stellen en aan William Acworth en Leverve te verzoeken persoonlijk aan de werkzaamheden van dit comité deel te ne men; 2o. Robert Kindersley, directeur van de Bank van Engeland, aan te wijzen om deel uit te maken van het organisatie-comité van de bank, welker oprichting het rapport des deskundigen beoogt; 3o. Descamps, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rijssen en Pirelli, industrieel, tot lid te benoemen van het comtié inzake de in- dustrieele obligaties, welker invoering door het eerste deskundigencomité was bepaald. BERLIJN, 30 April. De commissie voor de organisatie der rijksspoorwegen heeft he den beraadslaagd over de rapporten der deskundigen. Zij besloot den minister van verkeer den eisch te stellen, dat de rechten van het personeel, welke bij een verande ring der maatschappij in een vennootschap op aandeelen gevaar zouden kunnen loopen, ten spoedigste worden gewaarborgd. Snowden's begrooting is opmerkelijk warm ontvangen door de liberale partij en de libe rale pers. De „Daily News" begroet haar als een goede vrijhandels-begrooting, „safe, sound and practical De „Manchester Guar dian" zegt: „In alle opzichten is het een li berale begrooting in den besten zin en wij vertrouwen, dat zij den stevigen steun zal hebben van de liberale partij." De „West- minster Gazette" doet opmerken, dat Labour bij zijn eerste begrooting zich definitief op vrijhandelsstandpunt heeft geplaatst en ver klaart, dat Snowden kan rekenen op libera len steun voor deze politiek. De „Star" van hedenavond merkt op: „De winden der poli tiek draaien verbazingwekkend plotseling. Verleden week waren de Labour-partij en de liberale partij gewikkeld in een ietwat scherpe discussie. Deze week heeft Snow den's begrooting zoowel liberalen als Labour-mannen in verrukking gebracht. Als met een tooverslag heeft de kanselier den oorlogsnevel weggevaagd en wij staan allen naast elkaar in een heldere atmosfeer ais voorstanders der meest democratische be grooting sedert 1914." Algemeen wordt het feit vermeld, dat zoo wel Asquith als Lloyd George gisteren Snowden hartelijk gelukwenschten na zijn begrootingsrede. De liberalen besluiten de be grooting te steunen. LONDEN, 30 April. Een in het Lagerhuis gehouden vergadering der liberale partij, welke twee uren duurde, leidde tot alge- meene overeenstemming inzake het steunen van Snowden's begrooting, welke Asquith zeide te beschouwen als een rechtvaardiging van het verslaan door de liberale partij van de regeering van Baldwin. Zooals wij hebben gemeld, heeft op 11 Mei te Halle de onthulling plaats van het Moltke-gcdenkteeken. Dit is in de plaats gekomen voor datgene, hetwelk men inder tijd in de lucht heeft laten vliegen. De Völkische massabetooging, waaraan naar verwacht wordt 250.000 personen uit geheel Duilschland zullen deelnemen, voor het meerendeel leden van de militaire orga nisaties Stahlhelm, Vehrv, oit Jungdeut- scher Orden, e.d. wordt degelijk voorbereid, o.a. door den aanleg van een eigen veld- telefoonnet. Ook de communisten zitten evenwel niet stil. Zij zullen op denzelfden dag te Halle een Duitschen Arbeitertag organiseeren en verwachten, dat 10.000 arbeiders aan hun oproeping gevolg zullen geven. Natuurlijk wordt gevreesd voor botsingen en dc bladen van beide partijen verklaren openlijk, dat men het te Halle zal laten aankomen op een krachtproef tusschen fascisten en commu nisten. BRUSSEL, 30 April. Dc „Soir" meldt, dat de Belgische regeering aan den ambas sadeur van België te Londen instructies gaf om zich in verbinding te stellen met Ra- kowski, den gedelegeerde der sovjetregee- ring. Dit onderhoud zou betrekking hebben op een hervatting der handelsbetrekkingen met Rusland. Voor het geval overeenstem ming mogelijk zou blijken, zoo voegt het blad er bij, zouden door het ministerie van buitenlandsche zaken officieele onderhan delaars worden aangewezen. TANGER, 30 April. De poging, onlangs door de Spanjaarden gedaan om vrede te sluiten is mislukt daar het Riihoofd Abd el Krim zich onverzoenlijk betoonde. Eenige Franciscanen en kinderen, die op 13 April te Tetuan door een bende werden gevangen genomen, zijn naar Het Rifgebied weggevoerd. BERLIJN, 30 April. 51 arbeiders, die bij de jongste stakingen te Petersburg een voorname rol hadden gespeeld, zijn veroor deeld tot verbanning naar Siberië. Zij zou den Zondag uit de gevangenis naar het sta tion worden overgebracht, doch zoodra dit bekend werd, verzamelden zich een groot aantal arbeiders, voornamelijk van de Poetilof-fabrieken, in de buurt der gevan genis, teneinde het vertrek te belemmeren. Er kwam bereden politie aan te pas om de betoogers uiteen te drijven, waarbij hartje klappen vielen. In het geheel zijn de laatste dagen te Petersburg meer dan 600 personen in hechtenis genomen. WHEELING (Virginië). 30 April. Er zijn negen en zeventig lijken gevonden van mijnwerkers, die op 28 April bedolven wer den. ATLANTA (Georgië), 30 April. Et tornado heeft hedenmorgen vroeg eenige der zuidoostelijke staten geteisterd. Voor zoover bekend zijn er 47 personen gedood en 130 gewond. Tal van personen worden vermist. De schade bedraagt millioenen dol- lars. I ARIJS, 30 April. Hedenavond legde een persoon een bom voor deur van een lo- 'a. j waar een 20-tal fascisten bijeen waren. ij de ontploffing werd een jonge vrouw licht gewond. De dader kon de vlucht nemen. Veel gelegenheid voor de jacht. De boerderij behoorde aan een jongen man, Jan Stein. Op een keer kwamen er drie mannen. Jan nam ze in huis. Ze kregen ruzie, schoten Jan dood en ook elkander. Er lagen hier verscheidene lijken, toen Peter Stein, de vader van Jan, die een boerderij heeft twin tig mijlen van hier, hem kwam opzoeken. Peter heeft mij de boerderij een maand ge leden verhuurd, zonder iets van den moord ta zeggen. Maar de Kaffers hoorden het. Ze zijn bang voor geesten en wilden niet blij ven. Jack is de eenige die bleef, hij. vreest geen duivels of geesten. Savage gaf Duncan een duw onder de ta fel. Dus de boerderij hoort aan Stein, zei Duncan. Zou hij die willen verkoopen? Is er dan iemand die ze koopen wil? vroeg van Voorst. Ik weet het niet, maar ik ontmoette een man in Johannesburg, die hier een boer derij wou koopen. Als die man geen vijand van u is, raad hem dan aan om die te koopen, anders niet. Savage had zijn gastheer al eens met een onderzoekenden blik aangekeken. Hebt u familie in Amsterdam? vroeg hij opeens. Nu niet meer, antwoordde van Voorst, maar ik ben in Amsterdam geboren. Kent u er een straat die Kalverstraat heet? O, jawel. Daar woonde iemand die van Voorst heette, !4 jaar geleden en hij werd ver moord door Anton Kiriak, zei van Voorst, ja dat was mij oom. Vreemd, mompelde Savage, gelooft u aan het noodlot? Soms wel. Ja, men moet er wel in gelooven. Wij ontmoeten u hier nu op de Veldt, als bij toeval. Ik ben een politiebeambte uit Lon den en heb belang bij dien moord en u is een neef van Voorst is dit nu toeval of niet? Het noodlot, zij van Voorst. Hij stond op en haaide een zak tabak en sigaren. Steekt u eens op, zei hij, stopte zelf een pijp en stak die aan; toen bleven de drie mannen stilzwijgend een paar minuten door- rooken. U zegt, dat u zich interesseert voor dat geval? Ja, om allerlei redenen. Weet u er alles van? Neen, eigenlijk niet. Nu, dan zal ik het u vertellen. Oom woonde in de Kalverstraat. 't Was een rijke gierigaard, en hij had een neef behalve mij en een klerk, Anton Kiriak. Die neef heette van Amburg en zou Oom's eenige erfge naam worden. Er was een meisje -in Amster dam. half Russisch en half Engelsch, een mooi meisje, zij heette.... nu, laat ik dat maar niet zeggen. Van Amburg was dol ver liefd op haar, toen had hij nog een hart, hoe hij later ook veranderd is. Het meisje hield niet van hem, maar wel van Kiriak. Dat was een slechte jongen en hij beheerschte het meisje volkomen. Hij maakte een plan op, om met het meisje het geld van den ouden van Voorst te stelen en met haar weg te trekken, maar de oude man sliep met zijn geldkistje onder zijn bed, dus dat ging niet zoo gemakkelijk. Hij moest vermoord worden, en dat op zoo n manier, dat niemand de oorzaak van zijn dood kon vermoeden. Kiriak vulde 'n emmer met water en onder een voorwendsel kreeg hij gedaan dat de oude man er inkeek. Hij greep hem toen bij den nek en hield zijn hoofd onder water, tot hij verdronken was. Het meisje hielp hem, althans, zij was er bij en hielp hem ontsnappen. Zij had met hem weg moeten gaan, maar hij liet haar zitten en verstopte in haar kast effecten van van Voorst, waaraan hij niets had. Het is wel zeker, dat hij het meisje heeft bedro gen en nu werd zij gevat en tot gevangenis straf veroordeeld. Kiriak verdween en is nooit meer boven water gekomen. Het leven van Van Amberg was er door bedorven, maar zijn liefde was gebleven. Hij zou het meisje nog wel hebben willen trouwen toen zij uit de gevangenis kwam, maar de dag na haar invrijheidstelling ver dween zij spoorloos. Hij zocht niet alleen naar haar, maar ook naar Kiriak en hij heeft ze nooit kunnen vinden. Waar is van Amburg nu? vroeg Dun can. Ik heb hem eens in Kaapstad gezien en eens in Johannesburg en in Vaalbank. Hij heeft allerlei werkjes bij de hand gehad, maar ik geloof, dat hij naar Kiriak zoekt en hij dien op het laatst nog wel vinden zal ook. Dat is een vreeselijk levensdoel, zei Duncan. De zaak is slechter voor den ander, als hij hem vindt. Zouden wij hier vannacht kunnen blij ven? vroeg Savage op eens. Ja, met alle liefde, antwoordde van Voorst, als u 't voor lief wilt nemen, zooals het is. U zei straks nog dat u belang stélde in dat oude verhaal, in dien moord? Ja, en ik zal u ook een verhaal ver tellen. Als u onze paarden laat voorko men, kunnen wij in den omtrek rondrijden en alles bespreken. Het verhaal, dat ik u wil doen, is niet geheel mijn geheim. Van Voorst riep den Kaffer toe, dat hij de paarden moest zadelen en voorbrengen en spoedig reden de twee politiemannen weer te paard over de Veldt. Heb je zijn gezicht gezien, toen hii dat verhaal deed? vroeg Savage. .Nu, ik heb meer naar het verhaal ge luisterd. Ik heb geluisterd en hem bestudeerd. Weet je wie hij is? Nu dan? Van Amburg. Hij is de neef. die op het meisje verliefd was er, die erfgenaam was van het geld. Hij is door Kiriak bestolen, niet alleen van hel geld, maar ook van het meisje. Ik geloof wel, dat je gelijk hebt. Ik geloof het ook. Nu, de hemel sta Kiriak bij, als deze man hem te pakken krijgt; hij ziet er wel droomerig uit, maar hij weet wat hij wil. HOOFDSTUK XXXIX. PETER STEIN. Weet je wie Kiriak is, vroeg Savage. Neen, antwoordde Duncan. Het is Moschelles. Duncan floot een wijsje. Het schijnt mij een zeer gecompliceer de historie, zei hij eindelijk. Het is een les in politiewerk, ant woordde Savage, hij vertelde toen van dat geval bij De Vogue en hoe die op het laatste oogenblik den naam Kiriak genoemd had en dat dit woord Moschelles op de vlucht had gejaagd en juffrouw Harker naar de gevan genis had gevoerd en nu de vangst van Moschelles gemakkelijker zou maken. Ik zal alles aan Van .Voorst vertellen zei Savage, wij kunnen de hulp van dezen tijger wel eens noodig hebben. Ja en hij zal een geduchte hulp zijn Zij wendden hun paarden en reden terug. Van Voorst stond op de stoep op hen te wachten. Na htk. avondeten bracht Savage de zaak- ter sprake. Zij zaten op de stoep te rooker en de prachtigste sterren schitterden aan dc lucht. Mijn vriend Duncan heeft uwe gastvrijheid gevraagd voor één nacht be gon hij, maar ik zou die willen vragen voor de geheele volgende week, tenminste tot de man, dien ik zoek, hier is. Ik he'b door informaties te nemen gehoord, dat hij op deze boerderij komt, hij had iets te maken met die moorden, waarvan u sprak. In ieder geval komt hij hier en hier hoop ik hem ook te arresteeren. Mag ik zijn naam weten? vroeg Van Voorst. - Anton Kiriak, de man, die uw oom vermoord heeft en Van Amburg beroofd. Van Voorst stond op en zei God is groot. Toen ging hij weer zitten. Duncan en Savage dachten beiden, dat de ontmoeting van die twee mannen zeer zeker van tragischen aard zou zijn. Wij moeten hem levend in handen zéen te krijgen, zei Savage. Van Voorst zei niets. Om tien uur wees hij hun de kamer. Het was een groote kamer met twee bedden. Wij moeten de wacht houden, dat hij ons niet overvalt, zei Van .Voorst,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5