M Hoe twee inbrekers in de val liepen. Melkoorlog te Alfen a. d. Rijn. De roofmoord te Drachtev- Compagnie. 5 miliioen auto-ongelukken te New York in één jaaiL Dierenmishandeling. In moeilijkheden. Opsporing van petroleum. Duitsche ondernemingen in Limburg. Slaapziekte in Engeland. Uit ontevredenheid over het eten. Doodelijke ontploffingen. Spoorwegongeval bij Deventer. Een zonderlinge berooving. 56.000 aan bloemen voor een bandiet. Spoorloos verdwenen. Plotselinge genezing. Zonnetijd, Zomertijd en Middelbare tijd. Vlot gekomen. Door een motorrijder overreden Door molenwieken gedood. Circustent omgewaaid. Treurig. Communistische drukkerij verbrand. Een wonderlijk verschijnsel. Aanval in een trein. Gemaskerde inbrekers. Een goede vangst. HANDEL EN NIJVERHEID. feest bij ,,St. Homobonus." Groothandelsprijzen. De Koloniale Tentoonstelling te Milaan. In- en uitvoer van schoenen. BINNENLAND. Het Centrum jaar veertig BINNENLANDSCH NIEUWS. Vermindering van huur commissies. De salarisregeling der ambtenaren. De verjaardag van Prinses Juliana in de Residentie. Een hulde aan de Koningin uit Zwitserland. Nederland en Rusland. STATEN GENERAAL EERSTE KAMER. Het kwartier, dat het Sarphatiepark te Amsterdam omgeeft en dat meer bekend is onder den naam van Pijp, was gedurende den laatsten tijd menigmaal het tooneel van in sluipingen, en inbraakjes, meestal kleine zaakjes, waarbij gouden en zilveren voor werpen of eenig geld werden ontvreemd en waarvan de daders steeds den dans ont sprongen. De filiaalhouder van de firma Hamers, in gedistilleerd, de heer Van Leeuwen, wiens zaak gevestigd is aan de Van Woustraat 147, kreeg eenigen tijd geleden van een politie man de boodschap dat er een plan bestond om bij hem in te breken. En het gevolg was, dat hij een plannetje ontwierp, dat, naar de Tel. meldt, schitterend is geslaagd. Hij maak te namelijk een afspraak met twee huurlieden, waarvan er een naast hem, en een tegenover hem woonde. Dit tweetal zou, wanneer de familie van Leeuwen het huis verliet, een oogje in het zeil houden. De buurman, die naast de zaak in gedistilleerd woonde, deed dit door middel van een spionnetje, dat zoo gesteld was, dat hij duidelijk kon waarnemen hetgeen er voor de winkeldeur gebeurde. Zondagavond om half acht verliet de heer Van Leeuwen met zijn echtgenoote het huis ten einde een bezoek te brengen aan kennis sen, die in den omtrek van het Sarphatipark woonden. De huurlieden, die hun post be trokken hadden, bemerkten, dat het echtpaar door twee mannen gevolgd werd. Na een kwartier keerde het tweetal terug in gezel schap van een derden persoon, een wielrijder, die geruimen tijd op den hoek van de Lutma- en de Van Woustraat had gestaan. Het drietal bleef een poos in de buurt rondscharrelen en ten slotte liep een hunner, die een regenjas droeg, naar den winkel. Met de handen op den rug bleef hij hier eenige minuten voor staan en de buurman nam het door het spionnetje waar hoe hij ongemerkt voor de voorbijgangers de deur opensloot. Daarna wandelde hij verder en keerde spoedig met zijn makker terug. Ze maakten de deur open en begaven zich snel naar binnen. De buren gaven elkaar een tee ken. Een hunner posteerde zich voor den winkel, terwijl de ander de politie van het bureau Pieter Aartszstraat opbelde. Spoedig was een agent aanwezig, kort daarop door een heel detachement gevolgd. Hetgeen verder gebeurde, speelde zich snel af. De beambte bereikte via het aangrenzende huis den ach terkant van den winkel en drong de slaap kamer van het echtpaar Van Leeuwen binnen. Bij het licht van zijn lantaarn zag hij de beide insluipers, die op den rand van het bed zaten en onmiddellijk voldeden aan het bevel hun handen op te steken. De andere agenten zetten het geheele blok af,.hetgeen een groote oploop in de Van Woustraat ten gevolge had. De beide daders werden overgebracht naar het bureau Pieter Aertszstraat. Het bleken te zijn een zekere Schr. en S., respectievelijk 27 en 30 jaar oud. Zij hadden de laden van het buffet in de huiskamer opengetrokken de echtgenoote van den heer Van Leeuwen had met voorbedachten rade de sleutels op de laden en kasten laten zitten en een aantal rolletjes muntstukken klaar gelegd. Ook hadden ze zich te goed willen doen aan een paar flesschen Hamers-advocaat, die ze vermoedelijk op den goeden afloop hadden willen ledigen en die ze vast in de slaapkamer hadden neergezet. Het gestolen geld hadden ze, toen ze hoor den, dat de politie in aantocht was, snel verstopt. Tot zelfs onder de peluw van het bed- in een naaimandje en onder tafel hadden ze geldstukken verborgen. Ook werden in het bed eenige stellen loopers aangetroffen. Bij fouilleering werden andere sleutels, een electrisehe zaklantaarn en eenig gestolen geld op hen gevonden. Het is zoo goed als zeker, dat de heeren ook debet zijn aan andere insluipingen en inbraakjes. De derde, de man op hef rijwiel, wist te ontsnappen. Een landbouwer uit Ter Aar zal van heden af te Alphen aan den Rijn melk venten voor 10 cents per liter. De melkventers hebben in verband hier mede besloten den prijs der melk eveneens te verlagen en deze te brengen op 11 cents per liter. De nieuwe prijs is reeds van kracht geworden. Ook de laatste verdachte H. v. H., die door de politie te Drachten was gearresteerd, verdacht va den roofmoord te Drachter- Compag- in vrijheid gesteld. Uit New York wordt bericht, dat de sta tistiek van auto-ongelukken over 12923 vermeldt, meer dan 5 miliioen auto-onge lukken, waarbij 27 menschen werden ge dood en 657000 gewond. De berokkende materieele schade bedroeg 1.113 miliioen Dollar. In Eindhoven en omstreken nebben gedu rende de eerste drie maanden van dit jaar de marechaussees niet minder dan 32 processen- verbaal opgemaakt wegens dierenmishan deling. De kassiersfirma Groeneveldt en Co. te Baarn verkeert in ernstige fiancieele moeilijk heden. De eenige firmant, de heer Chr. W. P. Groenevelt te Amersfoort, heeft ten be- behoeve van de schuldeischers boedelafstand gedaan. Het aantal gedupeerden is groot en het tekort zeer aanzienlijk. (,,G. en E.) Een vertegenwoordiger van de Standard Oil uit Californië bezoekt Atjeh in verband met mogelijkheden van opsporing van petro leum. Te Vaals is een filiaal gevestigd van de „Rheinsch Westf alische Bauindustrie A. G.", een groote Dusseldorfsche onderneming tot uitvoering van bouw-, grond- en water werken. Er heerscht m Engefand ongerustheid over de toeneming der slaapziekte. Vielen er in Januari 75 gevallen van de ziekte aan te wij zen, in de eerste drie weken van April was dit aantal tot 649 gestegen. Het aantal sterf gevallen, tengevolge van de ziekte is klein, maar de nawerking der ziekte-gevallen zijn vaak ernstig. Uit ontevredenheid over het eten, zijn Maandagmiddag 41 militairen uit het Re monte-Depót te Milligen weggeloopen. Drie soldaten kregen echter berouw en keerden eenigen tijd later terug, terwijl de overige 38 naar ,,De Harskamp" zijn gewandeld. Sinds eenigen tijd waren arbeiders werk? zaa'm aan het sloopen van het tuchthuis te Yperen (België) In een put op het aan het gebouwgrenzend terrein hadden twee man nen granaten, die zij gevonden hadden, ge worpen, welke ze later kwamen weghalen. Tijdens deze bezigheid ontplofte één der helsche machines en één der twee mannen werd gedood, de andere zwaar gewond. Den volgenden dag was een arbeider met gevonden granaten bezig, toen eveneens één der moordtuigen ontplofte. Ook deze man werd gedood. Zijn lijk werd vreeselijk ver minkt. Op de lijn DeventerZwolle is het ver keer Dinsdagmiddag van 2.30 tot 5.15 ge stremd geweest door het ontsporen en om vallen van een paar goederenwagens. Eenige materieele schade is aangericht. Persoonlij Ie ongelukken kwamen niet voor. Te Danzig is een vreemde dame, die door haar schitterende kleeding de aandacht trok op den openbaren weg door een andere vrouw van haar costuum beroofd. Laatstgenoemde vrouw werd bij de berooving bijgestaan door twee mannen, die hun slachtoffer in het wa ter dreigden te werpen, als ze schreeuwde. Een politieman vond de beroofde en leen de haar zijn uniformjas. Het drietal schuldigen werd binnen 24 uur opgespoord en achter slot en grendel gezet. De gearresteerde vrouw verklaarde, dat zij zoo'n zin in de kleeding der dame had, dat zij haar verloofde en een anderen vriend over haalde het costuum der dame te bemachtigen. Een „ontroerende" begrafenis heeft te Chicago (Ver. Staten) plaats gehad. Het was de plechtige ter aarde bestelling van den ban diet Frank Caponi, den chef van een dieven bende aldaar, die tijdens een gevecht met zes detectives werd gedood. De begrafenis-ceremonie gaf aanleiding tot „indrukwekkende" sympathie-manifestaties van de zijde zijner vak- en aantaande lot- genooten. Op den morgen der begrafenis werden er voortdurend bouquetten en kransen aan het sterfhuis bezorgd. Men schat dat Caponi voor een waarde van 56.000 gulden bloemen op zijn graf heeft gehad. De commissaris van politie in de 5e sectie té Amsterdam, verzoekt namens G. F. Kors, Zeedijk 31 I, aldaar, bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van diens huis vrouw Raïsah, oud pi.m. 32 jaar, Javaansche van geboorte. Zij verliet 17 April j.l. de echte lijke woning en is sindsdien spoorloos ver dwenen. Hun, dié meenen inlichtingen te kunnen verstrekken omtrent deze aangelegenheid, wardt verzocht zich te vervoegen aan het bu reau van politie, Warmoesstraat 48. Te Ancoats (district Manchester) is een 42-jarig persoon, die zeven jaar geleden bij een Zeppelin-aanval een zenuwaandoening opliep, in één enkelen nacht totaal genezen. De man werd als volkomen ongeneeslijk beschouwd en was een ongelukkig wrak. Dezer dagen vertelde hij aan zijn familie, d hij een voorgevoel had van zijn naderende beterschap. Hij ging naar bed en ontwaakte s morgens om 5 uur met het gevoel, dat nij geheei her steld was. Hij kroop uit bed en bemerkte, ctat zijn zenuwaandoeningen hem verlaten hadden. Hij kon het nauwelijks gelooven en probeerde zijn bed op te lichten. Dit gelukte hem heel goed. Vroeger kon hij nog geen theekopje oplichten. De geneesheer, die hem behandeld had, kon geen verklaring voor de genezing yinden. De zomertijd heeft te Diever (Drente) een middelbaren Nederlandschen tijd doen ont staan. De toren der H. N. Kerk aldaar geeft zomertijd aan en die der Gereformeerde Kerk zonnetijd, wat 'n heele verwarring gaf voor de schoolgaande kinderen, waarom men daar de school laat beginnen en eindigen vol gens een eigen tijd, die juist in 't midden valt tusschen zomer- en zonnetijd Zoo zijn beide partijen tevreden gesteld (Hbld.) Uit Hollain (Ameland) wordt gemeld, dat het schip „Rival" Maandagavond is vlotge- komen. Het ligt thans voor anker op de Nesser-rede. De lading turf is echter nat ge worden. Maandagmiddag omstreeks half zeven werd op den weg tusschen Maasbracht en Linne, een voerman, die plotseling verkeerd uitweek, overreden door een motorrijder uit Herstal. In zwaar gewonden toestand werd de man naar een in de buurt zijnde woning vervoerd. De achtjarige A. M. te Oirschot kwam Dinsdag in aanraking met de wieken van een watermolen staande op de Oirschotterheide. Het ventje werd op slag gedood. Te Bathmen (O.) is Zondagmiddag tijdens een onweer de groote tent van het circus Kinsbergen door een feilen wind in elkaar gewaaid, gelukkig zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. De tent werd echter zoo ernstig beschadigd, dat de voorstellingen niet konden doorgaan. Een brouwerij te Montreal (Canada) had b .end gemaakt, dat ze een flesch bier en iatis-drank zou geven aan allen, die zich daarvoor aanmeldden. Een menigte van naar schatting 25000 personen bestormde de brouwerij en de politie moest versterkt worden om het volk in bedwang te houden. Onder de menigte bevonden zich vrouwen met kinderen op de armen, invalieden en menschen van allerlei rang en stand. Vele liefhebbers van een gratis „biertje" raakten hun hoeden kwijt en zagen zich de kleeren gedeeltelijk van het lijf gescheurd. Een hevige brand heeft de drukkerij van het communistische blad „Le Semeur" te Belfort (Frankrijk), dat pas zijn drukkers materiaal vernieuwd had, vernield. Een magazijn van landbouwmachines, naast de drukkerij gelegen, is eveneens in vlammen opgegaan. De schade wordt op 300.000 a 400.000 francs geschat. Bij den landbouwer ten Brake te Bailo gem. Aalten is een kalf zonder pooten ge boren. In een der avondtreinen van Parijs naar Chartres, is een 26-jarige vrouw, die zich alleen in een coupé bevond, door een gemas- kerden kerel aangevallen en beroofd. Na de dame niet minder dan acht hoofdwonden te hebben toegebracht, ontrukte hij haar, die zich eerst krachtig te weer stelde, een hand- taschje, waarin ongeveer 600 frs. zat. Toen de trein voor Jouy, waar de vrouw moest uitstappen, zijn vaart verminderde, sprong de bandiet uit den wagon. Het parket stelde onmiddellijk een onderzoek in. De dame kon geen nauwkeurige beschrijving van haar aanvaller geven. Ten huize van den veehouder A. Nijmeijer even 'buiten Meppel is een achttal boeren- kneöhjen, die zich vermomd hadden, door hun jdpsen over 't hoofd te trekken, binnen gedrongen, terwijl men bruiloft vierde. Er verden flesschen sterkedrank geëischt, waarna in het donker de boer en zijn kecht met nessen werden aangevallen. De boer kreeg eiT.igc sneden over een zijner armen en de kneljir werd zeer ernstig in de lies ge stoken. Een rhuwgezet onderzoek is door de politie aangevangen. Uit Rotterdam is bij de politie te 's Hage aangebracht een Duitscher, zekere J. G. S., die op de Lruiskade aldaar was aangehouden. De man vrzetté zich ernstig tegen zijn arre statie, en J-achtte eenige gouden sieraden, welke hij fyj zich had, te vernietigen of weg te werpen, hetgeen hem niet gelukte. Intus- schen zag tij volgens een ooggetuige, toch nog kans, eeri pakje in de gracht te werpen. De politie iregde er echter tevergeefs naar. De aangehüidene wordt er van verdacht, verschillend* diefstallen gepleegd te hebben. Eenige op hen bevonden gouden voorwerpen zijn in besla genomen. Tien jaar washet 17 Oct. j.l. geleden, dat de Manufacturisrs-Inkoopvereeniging „St. Homobonus" wefd opgericht; de feestelijke viering van dien tag werd toen uitgesteld om te worden verbonden aan de algemeene jaar vergadering, die Dinsdag te Rotterdam heeft plaats gehad. De feestdag wer( om half tien geopend met een plechtige H. Wis van dankzegging in de parochiekerk van ten H. Laurentius, na af loop waarvan men gezamenlijk optrok naar het Sociëteitsgeboiw der Rotterdamsche Diergaarde. Ongeveer 125 lecfen waren ter algemeene vergadering aanwezfe. Uit de jaarverslagen van den secretaris, dn directeur en den ac countant bleek, dat zjowel het verenigings leven, de commerciële resultaten, als het financieele beheer nies te wenschen overlie ten en dat ook dit jaa-, de malaise ten spijt, weder op alleszins bevredigende uitkomsten kon worden gewezen. Balans en exploitatie-rekening werden met algemeene stemmtn goedgekeurd. Voor de aftredend bestuursleden, de heeren H. H. Stüve en I. J. Simonis, werden gekozen de heeren Jac. Polt te Haarlem en A. Karskens te Amsterdam De vergadering werd v\n 1 tot 2 uur onder broken tot het gebruikei van een gezamen lijke lunch. Inmiddels waren reed: vele telegrammen en gelukwenschen binnéigekomen. Na afloop der vergadering werd gepauzeerd in de serre, waar een strijkje de gezelligheid verhoogde. De dag werd besloten net een groot feest diner, waar de voorzitter, het bestuur en de negen oprichters op waarfige wijze werden gehuldigd. Een zeer treffen! moment was het vooral toen den voorzitter, den heer Ferdi nand Meijer, de Pauselijk! onderscheiding: het gouden kruis „Pro Eccltsia et Pontifice," door den weleerwaarden hier J. C. Schip horst op de borst werd gtspeld. Kapelaan Schiphorst herdacht in een gees tig speechje de wordingsgeschiedenis van „St Homobonus" en ging it 't bijzonder de t m-und Drang"-period< der na-oorlogs- jare na, die hij als geestelijk adviseur der vereeniging had meegeleeii en waaruit deze 'ank zij den godsdiens zin en de Ka- UyMicke solidariteit barer lölen, gelouterd en zegevierend te voorschijn was getreden. Den negen energieken, volhardenden man nen, werd door zijn hand eer, op marmer gemonteerde bronzen plaquettwaarop de dankbare gevoelens der ieder, zijn uitge drukt, uitgereikt. Vervolgens werd den voorzitter, die ge durende deze 10 jaren de ziel in de stuw kracht der vereeniging was, als een hulde die spontaan van alle leden was uitgegaan, een monumentaal kunstbrons op marmeren zuil geoffreerd. Dit brons „l'Aieule" is een prachtige groep van den beeldhouder Hen drik de Keyzer. Ook de heer C. J. G. Struycken voerde het woord als voorzitter van „De Hanze" en de heer H. Th. Peters als voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Manufacvjiriers, Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de index cijfers van groothandelsprijzen.' In tegenstelling met Februari 1924 ver toont het indexcijfer voor Maart een niet on belangrijke daling, welke voornamelijk voor rekening komt van een groot aantal voedings middelen, grootendeels artikelen als melk, boter, kaas, eieren enz. Tegenover een prijsdaling van 17 artikelen met in totaal 273 punten op de basis van het indexcijfers 1913 staat een prijsstijging van 17 artikelen met in totaal 107 punten. Met 10 en meer punten daalden de artikelen bottr (10), thee (16), kalfsvleesch (19), kaas (20), cokes (24), lijnotie (26), melk (28), katoen (29), eieren (34) en alcohol (op de sterke stij' ging, ten gevolge groote vraag uit het bezette gebied volgde spoedig een reactie, waardoor het verhoudingscijfer over Maart een daling met 37 punten toont.) Daarentegen stegen met meer dan 10 punten de artikelen rijst (12), vlas (16) en koffie (24). Blijkens door jhr. mr. F. G. W. J. Backer in den Haag ontvangen telegram, werd de koloniale expositie, op initiatief der vereeni ging „Nederland in den Vreemde" te Milaan ingericht tijdens de jaarbeurs aldaar, in totaal; bezocht door 210.000 personen. De jaarbeurs duurde 14 dagen en werd Zaterdag j.l. ge sloten. „Ons Bondsorgaan" geeft de maandstatis- tiek voor Maart 1924 betreffende den in- en uitvoer van schoenen. Opgemerkt wordt daarbij, dat de uitvoer in deze maand meer dan hét vijfvoudige bedroeg van dien in Maart 1923, terwijl de uitvoer naar Duitsch- land in Maart j.l. ruim tweemaal zoo groot is als de uitvoer uit Duitschland. Heden, 1 Mei, viert men in het centrum van 't land, te Utrecht, feest.. Het dagblad „Het Centrum" bestaat veer tig jaar. Er is voor het blad alle reden tot een feestelijk herdenken. Het heeft voor de verbreiding en het goed recht der democratische gedachte onder de Katholieken van meet af geijverd en ondanks al de ondervonden tegenkanting, met succes. Het „Centrum" was Dr. Schaepman's or gaan, waarin die gedachte door den Doctor met onbezweken moed werd verdedigd. Op zijn verleden mag „Het Centrum", dat een eervolle plaats onder de Katholieke dag bladen bekleedt, met fierheid terugzien, want frisch waren de beginselen, die het voor stond, en die krachtig werden beleden. Met zijn blad herdenkt ook de hoofdredac teur, de heer P. H. J. Cteenhoff, den dag waarop hij vóór 40 jaar aan de redactie ver bonden werd. Met een scherp-critischen politieken blik begaafd, heeft de heer Steenhoff jaren lang zijn journalistieke talenten in „Het Centrum" aan den dag gelegd. Wat hij schreef, was het lezen en over denken veelal dubbel waard. Onze hartelijke gelukwenschen aan het ju- fcileerend blad en zijn jubileerenden, bekwa men hoofdredacteur. In plaats van de drie huurcommissies te 's Gravenhage is thans één commissie werk zaam, die zich in 2 kamers heeft gesplitst. Bij Kon. besluit zijn ten aanzien van het personeel der Verzekeringskamer dezelfde maatregelen tot verlaging van het salaris vastgesteld als reeds bepaald was voor de overige Rijksambtenaren. Door den minister van Financiën is be slist, dat in verhand met de 1 Mei aange kondigde salarisverlaging als kostwinners cok zullen worden beschouwd, gehuwde vrouwen, voor zoover haar gezin uitsluitend of in hoofdzaak op hare inkomsten is aan gewezen. Voor haar zal dus ook een korting van 5 pet. gelden. De viering van den verjaardag van prin ses Juliana ging Woensdag in de Residentie gepaard met de feestelijke herdenking van den verjaardag van prins Hendrik, welke, zooals men weet, verschoven werd tot 30 April. In het Lange Voorhout waren de midden- lanon vanwege het gemeentebestuur getooid met vlaggen en baniertjes. De koningin, de prins en prinses gebruik ten het noenmaal bij de koningin-moeder. In de koninklijke paleizen in het Noord- einde en in het Voorhout lagen registers van gelukwensching gereed, ter teekening door de civiele en militaire autoriteiten, gezanten en particuliere personen. De gebouwen der departementen van al gemeen bestuur waren 's avonds op de ge bruikelijke wijze electrisch verlicht. 11. M, de Koningin heeft enkele dagen geleden een bedrag ontvangen van 73.200 Zwitsersche franken, bijeengebracht door Nederlanders en vreemdelingen in en bui ten Zwitserland, als een fonds uit dank baarheid jegens Hare Majesteit en als blij vende herinnering aan haar regeeringsjubi- leum in 1923. Aan dit Fonds is, met toestemming van H. M„ de naam gegeven van „Koningin- Wilhelmina-Jubileumfonds 1923, terwijl het zal worden afgedragen aan het bestuur der Vereeniging tot behartiging van de belan gen van Nederlandsche longlijders, te Am sterdam, welke vereeniging, zooals bekend is, haar Nederlandsch sanatorium te Davos heeft. Het Corr.-bureau meldt: Naar aanleiding van het bericht, als zou een bepaald persoon zijn aangewezen om eventueel, wanneer de onderhandelingen te Berlijn zoyden leiden tot het aanknoopen van diplomatieke schikkingen met het Sovjetbewind, tot Nederlandsch gezant tc Moskou te worden benoemd, verneemt de „N. Crt." ter bevoegdcr plaatse, dat zulks niet het geval is. Verschillende personen worden als mogelijke candidaten voor een eventueel in Rusland op te richten post genoemd, doch de regecring heeft zich met deze aangelegenheden nog niet bezig ge houden. BOND VAN ADVERTENTIE- REIZIGERS. Te Amsterdam is Dinsdag opgericht d® Bond van Advertentiereizigers, waarvan het secretariaat gevestigd is Bronckhorststraat 38. Het doel der nieuwe organisatie is o.a. in samenwerking met uitgevers en adver teerders tot betere toestanden in het bedri? te geraken. De Staatsbegrooting. De ministers Ruys en Colijn aan 't woord. Mr. MENDELS, socialistisch senator, die de vorige week door een keelaandoening verhinderd was aan de debatten deel te nemen, heeft Woensdag zijn schade met woeker ingehaald. Niet minder dan drie volle uren heeft hij georeerd. Natuurlijk had hij het als rechtgeaard socialist over de rcgeeringscrisis en de lijdensgeschiedenis van art. 40. Maar veel nieuws bracht hij daar over niet te berde. Natuurlijk bracht hij ook de befaamde rede van baron De Vos van Steenwijk ter sprake, die na de vele uil branders van allen kant hem toegediend, ook van den rooden demagoog de volle laag kreeg. Niet alleen om de onbehoorlijke kwalificaties, waaraan zich de baron was tc buiten gegaan, maar meer nog om zijn kwaad oog ten opzichte van de E.V. j Het Christ-Hist, lid de heer VERKOU TEREN, bestreed de weerloosheid, die de heer v. Embden bepleit had. Ook minister RUYS DE BEERENBROUCK was natuurlijk niet te spreken over de rede van prof- v. Embden. Onze weerloosheiü zou een groot gevaar opleveren. De stel ling, dat wij ons niet kunnen verdedigen, is in haar algemeenheid onjuist. Wanneer Nederland zijn neutraliteit wil handhaven, beteekent dat, dat Nederland een factor zal zijn, waarmee de strijdende partijen rekening moeten houden. Dat zal preventief werken en op dien grondslag moet ons land zijn de fensie inrichten. Op strategische gronden zou het een absolute onmogelijkheid zijn, onze grenzen langs de geheele lijn te verdedigen. Ook de grensoverschrijding zal niet over de heele lijn zijn legen te gaan, maar me behulp van een operatief orgaan zal de ves ting Holland verdedigd kunnen worden. De ligging van ons land is van een buiten gewoon strategisch belang. Zou men, indien wij onze verdediging niet behoorlijk ver zorgden, daar niet ingrijpen. Onze weer macht zal als een preventie dienen, die groote offers billijkt. Komend tot den chemischen oorlog, zei spr., dat deze verschrikkelijk zal zijn. Zijn mogelijkheid is een aanklacht tegen den oorlog zelf en tegen de menschen, die deze wrecde dingen uitvinden, doch dat mag niet tot weerloosheid voeren. Tegen alle verzwaring der strijdmiddelen werden verzwaarde weermiddelen toegepast. Zoo zal men ook komen tot weermiddelen tegen die chemische strijdmiddelen. Weert men zich niet, dan zal het brute geweld vrije teugel worden gelaten. De overheid heeft de taak, ook de pro blemen van den chemischen oorlog onder de oogen te zien. De komende oorlog zal nog verschrikkelijker zijn, dan die pas is gestreden. De verantwoordelijkheid der staatslieden is er des te zwaarder door ge. worden. Het is verkeerd, zei spr., de wapenen weg te werpen, omdat de wapenen des te verschrikkelijker worden. Eerst internatio naal overleg zou daarheen kunnen leiden. Minister COLIJN begon met dank te brengen aan de verschillende spr. voor de tot hem gerichte woorden van lof, als ook voor den hem toegezegden steun. Spr. had soms de neiging gevoeld zich in den arm te knijpen om te voelen of hij wel wak ker was, want hij was den laatsten tijd met lof niet verwend. Daarna beantwoordde hij eenige kleine punten, die bij l debat naar voren waren gebracht, zooals de „Körper- schaft" belasting, die door spr. wordt over wogen en de forensenbelasting. De minister deelde vervolgens mede, dat het wetsontwerp tot wijziging der forensen belasting en der pensioenwet zijn departe ment reeds verlaten hebben. Vervolgens verdedigde spr. zijn nict- storting voor dit jaar in het Invaliditeits- fonds. De raming dier stortingen is destijds te hoog geweest. Dit maakt het des te min der nadeelig om eens een jaar die storting over te slaan. Ook in Engeland blijkt men eenzelfde ervaring met die fondsen te heb- ben opgedaan, daar er ook daar oveschot- ten zijn door te hooge raming. Het cedeeren van vorderingen op andere landen aan dat fonds komt spr. minder gewenscht voor, omdat het beheer der belegging niet aan de regeering is overgelaten. Spr. wil echter de aangelegenheid met de commissie van beheer van dat fonds bespreken. Wat de beweringen van den heer Dob- belman over de inflatie betreft, benijdde spr. hem de zekerheid, waarmede hij dat deed. In hoever de waarde van het goud door den dollar, en de waarde van dec dollar door het goud wordt bepaald achtte spr. een niet uit te maken probleem. Door dat er zoo'n groote voorraad goud in Ame rika is, wordt de waarde er niet alleen be paald door economische omstandigheden. Noch het goud noch de dollar zijn z.i betrouwbare richtpunten voor onze goud- politiek. De vraag of goud moet worden afgegevei moet in de eerste plaats worden overgela ten aan het beheer van de circulatiebanl en de Ned. Bank toont voor een en ande. een open oog te hebben. Zullen wij dat om beurten doen, vroeg Savage. Neen, dat zullen Jack en ik wel doen. Jack bij nacht en ik overdag. Ziet u eens. Hij hracht hen naar het raam vanwaar zij een heuveltop konden zien met een zwarte «tip er op. Die zwarte stip is Jack, zei Van Voorst, hij kan een man te paard op verren afstand bespeuren. Goeden nacht. De beide heeren gingen naar bed en ble ven nog een poos praten. Laten wij nu van dien Moschelles af stappen, zei Duncan, en aan onze diamanten denken. Ik ben van plan om morgen te gaan inspecteeren. En als Moschelles nu komt, terwijl wij weg zijn? Dan past Van Voorst wel op hem. Hij slaat hem bepaald dood, zei Savage. Wat kan je dat schelen. Hij verdient het en wij doen die diamantzapk niet voor ons zelf. Wij doen het voor de jonge dame. - Voor Violet Prynne, zei Savage. Ik werk voor haar belangen. Als de zaak goed gaat, wil ik ook mijn loon. Wij moeten in de eerste plaats deze boerderij koopen. Daarvoor moeten wij geld hebben Wel, ik wil dien Stein eens spreken, die 'hier twintig mijlen vandaan woont. Wanneer verwacht je Moschelles eigenlijk? Zoowat over een week, of over veer tien dagen. Hij heeft een grooten afstand af te leggen en kan niet zoo gauw reizen als ik. Den volgenden morgen gingen zij met Van Voorst den grond om de boerderij eens rond. Zij bleven in zicht van het huis en Duncan merkt op, dat de oogen van Van Voorst steeds op den horizon gevestigd waren. Ik ga een paar brieven schrijven, zei van Voorst, toen zij terugkwamen. Doe u nu precies wat u wil, mocht hij komen, dan zal ik hem wel aan den praat houden tot u terugkomt. Goed, zei Duncan, kom maar mee, Savage, wij gaan een eindje rondwandelen. Zij lieten hun paarden wenden, Van Voorst reed terug naar het huis en zij bleven alleen. Hij wil alleen zijn als Kiriak komt, zei Duncan, dat is wel goed, want dan kan het hem niet schelen, als wij samen uitrijden en ik heb een idee Wat dan? Och neen wij moesten nu eerst den ouden Peter Stein eens gaan opzoeken. Twintig mijlen naar het westen woont hij, dat is een paar uur rijden. Ik wil weten, wat hij voor die boerderij hebben wil. Van Voorst heeft die maar in huur en wij willen den grond koopen. Ik zal het land onderzoe ken tot op vijf mijlen in den omtrek. lederen dag neem ik een ander stuk en als er dia manten zijn, dan zal ik ze wel vinden; ik heb er verstand van. Zij reden nu flink door naar het westen en na anderhalf uur rijden kregen zij een laag gebouw in zicht. Het land was daar veel groener en er was water in overvloed, de boerderij scheen ook in welvarenden toestand. Heel wat anders dan die stofboel bij Van Voorst, zei Duncan, een boer iaat een stuk land niet los, als hij '1 eenmaal heeft. Toen zij dichterbij kwamen zagen zij een man op de stoep zitten, dit bezig \yas een pijpje te rooken. Ze stegen van hun paarden af en gaven ze aan een kaffer over, die van achter het huis te voorschijn kwam. Duncan begroette den ouden man in het Hollandsch. Hij scheen slecht Engclsch, maar goed Kaapsch te spreken, dat Duncan ook kende. 't Is een goed man, zei Duncan na een onderhoud van eenige minuten, dat Savage wel Griekskch leek. Hij vraagt of wij willen gaan zitten, zet jij je daar maar óp die stee- nen bank. Dal deed Savage en Duncan zette het gesprek voort. Na een poos bracht een be diende koffie. Toen de oude man daarvan gedronken had, begon hij ook wat te pra ten. De discussie had zoowat een half uur geduurd, toen Duncan opstond en hem goe den morgen wenschte. Hij wil het verkoopen, zei Duncan toen de Kaffer de paarden voorbracht. Daarop wierp hij den jongen een muntstuk toe, nam zijn hoed af voor den ouden man op de stoep, steeg op en reed weg, gevolgd door Savage. Hij wil de boerderij voor 500 pond ver koopen contant, zei Duncan, dc grond er om heen strekt zich tot vijf mijlen in de rondte uit en als het wezenlijk iets beloofd, dan kan ik wel 500 pond te Johannesburg opnemen. Maar zou hij zijn belofte wel houden, zei Savage. O ja, die patriarchale boeren houden wel hun woord en deze is een betrouwbaar man, dat heb ik al gemerkt. Zij reden nu terug en vonden bij Van Voorts het maal op tafel staan. Hij vroeg niet waarheen zij geweest waren en de leu gen van Duncan, dat zij waren verdwaald, scheen hij niet eens te hooren. lederen dag ging Duncan er nu op uit om den grond te onderzoeken en Savage bleef op wacht. Nooit vond Duncan echter iets. Doch na een.,week kwam hij erg opgewon den thuis. Hij gebruikte den maaltijd zonder een woord te zeggen en na het maal zei hij zachtjes tegen Savage: Kom eens even mee naar onze kamer, ik wou je wat vertellen. HOOFDSTUK XL. DIAMANTEN. Kijk eens, zei Duncan, toen ze op hun kamer waren en tevens haalde hij iets uit zijn zak. Savage zag een stuk blauwe rots en daarin zat een kristal, zoo groot als een erwt. 'Diamanten? vroeg Savage. Ja, dat stuk is blauwe klei en er zijn cr een massa. I Stil nu,..,, zei Savage, waar heb je ze gevonden. Op twee mijlen afstands. Er staat een groep kopjes en de blauwe klei ligt er mid den ia Een stuk, wel een bunder groot.... Sacrebleu, zei Savage. Zijn gemoed was nu met trotsch vervuld. Hij had dus gelijk gehad, toen hij zei dat het cryptogram op diamanten doelde en wel op een mijn. Nu het bewezen was, dat er een diamant mijn bestond, was het doel van Moschelles duidelijk. .Hij had nu twee plichten te ver vullen, de.eene de mijn te krijgen en dc an dere om het geheim van het cryptogram voor Violet Prynne te bewaren. Duncan was een betrouwbaar man, daar was hij ze ker wan. -We moeten er steeds aan denken, be gon hij, dat de mijn niet aan ons behoort. Wij zijn het te weten gekomen door een do cument, dat aan een jong meisje ontsolen is. Het behoort haar toe. Onze toestand heeft zijn moeilijkheden. Als we nu schavuiten waren, dan kochten wij den grond en hiel den de mijn voor ons. Niemand zou ons iets kunnen maken, maar.... we zijn nu een maal geen schavuiten, dus dat doen wij niet. Ik zal het geld opnemen, om het te koopen, zei Duncan, maar ik kan niet weg, voor die Moschelles er geweest is, kwam die nu maar! Hij komt wel, maar als hij wist wat hem wacht, dan zou hij zich Zeker niet haasten. Den volgenden morgen zadelden zij hun paarden en gingen samen een ritje doen. Wij moeten er niets van vertellen, zei Duncan. Van Voorst vermoedt wel niets, maar toch houdt hij ons erg in t oog en hij kijkt voortdurend uit naar Kiriak. Die Kaf fer, Jack, zit daar op dien heuveltop eiken nacht te loeren en Van Voorst houdt de wacht overdag. Het zal wel een gevecht geven als Kiriak komt. Dat vrees ik ook, zei Duncan. Bij een van de kopjes hield Duncan stil. Hier is het, zei hij, een stuk gron4 aanwijzend, dat verzengd werd <j°or heete zon. Dat stuk grond- bestaat geheel en al uit blauwe klei, het gaat heel diep in den grond en zit vol diamanten. Daar is zeker een oude vulkaan geweest. Wil je het eens zien Zij liepen samen over den grond en keken uit. Duncan, wees de goede steenen aan en zij raapten er verscheidene op. Wat is het hier nu eenzaam, zei Dun can, maar dat zal zoo niet blijven als cr hier opgravingen gedaan worden en wij zul len zorgen dat wij er ook ons deel van krij gen. Dat zullen wij wel, zei Savage, maar kom, laten we nu teruggaan, anders merkt Van Voorst het nog. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6