Centrale raad van den R. K. Volksbond. De opsporing van delfstoffen. Bond van hoofden van gemeentewerken in N.-Holland. R. K. Bond van P. T. T.- personeel „St. Petrus." VERKEER EN POSTERIJEN. De Postcheque- en Girodienst. LUCHTVERKEER. Veiligheidsmaatregelen voor vliegtuigpassagiers. De vlucht van d'Oisy naar Tokio De Vliegersstaking in Engeland Vliegongeluk. DRANKBESTRIJDING. Sobriëtas. UIT ONZE OOST. De onderscheiding van den heer Wijbrands. RECHTSZAKEN. Het vloekverbod voor de Rechtbank. Belangrijke beslissing van den Hoogen Raad. Moordaanslag op zijn vrouw. Een dierenbeul. Strooperij. ORDE EN ARBEID. Arbeidsvoorwaarden in de Mijnindustrie. De strijd in Twente. KERK EN SCHOOL. Het 40-jarig priesterjubileum van Mgr. Diepen. Bond v. Ned. Onderwijzers. Pater F. Humilis Roques O.F.M. Examen lichamelijke opvoeding. KUNST EN KENNIS. Telefonie over groote afstanden. Artistieke leider Een oud kasteel onder den hamer. STOOMVAARTLIJNEN. LANDBOUW EN VISS0NERU. Het mond- en klauwzeerj (Vervolg.) In de voortgezette vergadering bepleitte de afdeeling Haarlem de vermeerdering der gewestelijke vergaderingen. Spr. wil vragen of de Centrale vlug in wer king zal komen en deze reorganisatie een overgang beteekent naar deze Centrale. De afdeeling Amsterdam is blijkens de rede van haar afgevaardigde van meening, dat de vermeerdering der gewestelijke vergade ringen wel in het leven moeten worden ge roepen, maar zonder contributie-verhooging. Meerdere sprekers voerden daarop het woord. De sprekers beantwoordend zegt de se cretaris der commissie, dat uit de gemaakte opmerkingen is gebleken, dat het rapport veel aanhang heeft gevonden. Wat de indee ling betreft, deze is als algemeene maatregel bedoeld. In de practijk zullen wel wijzigin gen worden aangebracht. Steeds moet echter worden gehandhaafd, dat stad en platteland bijeen blijven. Daarna werden de beide conclusies van de commissie van Reorganisatie der vergadering als voorstellen voorgelegd. Beide conclusies werden aangenomen. Zij luidden als volgt a. „Er worde zoo spoedig mogelijk over gegaan tot een z.g.n. kring, of gewestelijke indeeling, en wel tot een aantal van 12. De reeds bestaande indeeling blijft gehandhaafd, met dien verstande dat het gewest Alkmaar in tweeën wordt gesplitst. Deze krihgen of wel gewesten komen on geveer 3 maal per jaar in vergadering bijeen en dit ook onder de thans geldende regeling. De* kringen staan geheel onder leiding van het Centraal-Bestuur en zal dan ook een Centraal-Bestuurslid steeds de leiding moeten hebben in de z.g.n. kringvergaderingen. De genoemde Voorzitter zal geassisteerd worden door twee bestuursleden uit de be trokken afdeeüngen, alzoo een commissie van drie. Deze commissiën, derhalve 12 in getal, houden 2 maal per jaar een gezamen lijke vergadering, terwijl iedere commissie voor zich zoo dikwijls als dat noodig is bijeen komt. De taak van de genoemde kringen als zoo danig zal alleen een uitvoerende zijn. Zij zul len zich niet mogen bezighouden met de vraagstukken van zuiver huishoudelijk or- ganisatorischen aard, zooals behandeling van begrooting, verkiezingen enz. Eenmaal een totaalbedrag op de begrooting voor de kringen gevoteerd, zal het Centraal- Bestuur het recht hebben, indien door de ac tie der kringen het wenschelijk is, om de ge legenheid te scheppen bijv. voor rechtskundig advies, voor het optreden bij verrichtingen van belangrijken aard, b.v. conferenties, be sprekingen, enz. daarvoor de noodige kosten te maken, die zij wenschelijk acht, binnen het raam van den begrootingspost. b. De contributie-afdracht aan het Cen traal-Bestuur wordt, in verband met het voor stel onder a., gebracht op 76 cent per lid en per jaar en van dit bedrag wordt 6#cent per lid en per jaar bestemd voor een post op de begrooting „Onkosten Kringen". De heer Henri Hermans, voorzitter der Federatie van R. K. werklieden hield daarna :en rede over Standsorganisatie. Uit het dezer dagen verschenen supplement van den Rijksopsporingsdienst van delfstoffen over het tijdvak 19201023 blijkt, dat de kolenrijkdom van Zuid-Limburg minder rijk. is dan aanvankelijk vermoed werd, en de ontginbare kolenlagen zich niet zoo Zuide lijk uitstrekken als vroeger werd beweerd. Ten Zuiden der spoorlijn Maastricht Simpelveld zal nagenoeg geen steenkool met ontginningsmogelijkheid gevonden worden, terwijl ten Noorden der spoorlijn ook de ont- ginbaarheid op veel plaatsen minder groot is als aanvankelijk gedacht. Niettemin blijven voor de Staatsmijnen voldoende terreinen over om daar nog verschillende ontginnings- setels te vestigen. Dezer dagen heeft de Bond van hoofden van gemeentewerken in Noord-Holland zijn algemeene vergadering gehouden te Naarden. Nadat des ochtends het sportpark te Bus- sum en de modelboerderij Oud-Bussum wa ren bezichtigd, werd des middags de verga dering gehouden in de Raadzaal. Na behandeling der huishoudelijke-aange legenheden, hield de heer Deenik, gemeente- architect te Naarden, een causerie over den geprojecteerden grooten verkeersweg daar ter plaatse, waarna de leden van den torenom gang van de kerk af een prachtig overzicht konden krijgen van alles wat met genoemden verkeersweg in verband staat. Door de afdeeüngen in Zuid-Holland van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-Personeel „St. Petrus" werd Maandagmiddag in een der zalen van „Veritas", aan het West-Einde te Amsterdam, een buitengewone Ringver- gadering gehouden, waarin als spreker op trad de heer J. J. van Mierlo, penningmeester van den Bond, over het onderwerp „De ko mende salarisverlaging", en „Hoe zal de hou ding van den Bond „St. Petrus" zijn?" De vergadering was zeer goed bezet. Het bestuur stelde als besluit der vergade ring een motie voor. Ook uit de vergadering werd een motie ingediend, welke het eerst in behandeling kwam en aldus luidde „De vergadering enz., zeer teleurgesteld door de houding, welke door de Katholieke Kamerfractie bij de openbare behandeling van de salaris-vermindering van het Rijksper soneel in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is aangenomen gehoord de besprekingen over deze hou ding spreekt als hare meening uit, dat het onder deze omstandigheden voor het R. K. Rij ksper- soneel uiterst moeilijk is zijn vertrouwen in de R. K. Kamerfractie te handhaven, en gaat over tot de orde van den dag." De motie van het bestuur luidde „De Kring Zuid-Holland van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", in buitengewone vergadering bijeen op Zondag 27 April 1924 om te protesteeren te gen de aangekondigde salarisverlaging spreekt als haar meening uit, dat hij volko men kan onderschrijven de houding, aange nomen door het Comité van Tien in de Cen trale Commissie van Georganiseerd Overleg betreurt het in hooge mate, dat de Regee- »ng blijkbaar geen prijs stelt op reeël overleg, gezien de volkomen negeering van al de ad viezen der Centrale Commissie van Georga niseerd Overleg betreurt het in hooge mate, dat de Regee ring blijkbaar geen prijs stelt op reeël over leg,.gezien de volkomen negeering van al de adviezen der Centrale Commissie van Geor ganiseerd Overleg voelt haar vertrouwen in de Christelij ke Re geering ernstig geschokt en dringt er bij het Bondsbestuur op aan, met alle hem ten dien ste staande middelen de Regeering te overtui gen, dat zij hoog spel speelt met de belangen van hare ambtenaren en besluit deze motie te zenden aan 't Bondsbestuur, de Tweede Kamer der' Sta- ten-Generaal en aan de pers." Na de besprekingen werden beide moties bij acclamatie aangenomen. Naar de Tel. uit postkringen verneefnt, zou de heer J. Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam in aanmerking komen voor de benoeming tot directeur van den Postchèque- en Girodienst. De minister van Waterstaat heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij, in afwachting van een wettelijke regeling ter zake daarom voornemens is, in het vervolg een doorloopende controle te bevorderen met betrekkibg tot vliegtuigen, die daarvcmr naar zijn oordeel in aanmerking komen, als mede met betrekking tot de bestuurders van die vliegtuigen. Het is de bedoeling van den minister een en ander alleen te doen in het ge val dat daartoe een aanvrage aan hem wordt gericht. In verband, daarmede geeft de mi nister in overweging om, in voorkomend ge val, toestemming te onthouden aan een ver zoek tot het in een vliegtuig vervoeren van passagiers, indien ten aanzien van dat vliegtuig niet een geldig bewijs van lucht waardigheid als verkeersvliegtuig kan wor den getoond, en de bestuurder niet tevens is voorzien van een geldig bewijs van ge schiktheid, uit welk stuk de bevoegdheid tot het besturen van een verkeersvliegtuig blijkt. Te Karachi aangekomen. Uit Karachi wordt aan de Tel. gemeld: De Fransche vlieger d'Oisy verliet Bun der Abbas hedenmorgen half negen en pas seerde om half twaalf Chakbar met een snel heid van 160 K.M. Des middags om 3 u. 34 was hij reeds boven Karachi en daalde zes minuten later. Aangezien bij het opstijgen te Bunder Abbas een wielband gesprongen was, moest het dalen uiterst voorzichtig ge beuren. Hij bracht het er evenwel goed af. Zijn onafgebroken vlucht naar hier was een groot succes. De plaatselijke afdeeling van het Engelsche koninklijke vüegcorps bood alle mogelijke hulp. D'Oisy heeft voor zijn tocht naar hier 67 liter benzine gebruikt. De vlucht van Europa naar Britsch-Indië is een record. De vlieger Hyb is van Parijs naar hier ge vlogen in 38 uur. Hij is van plan via Agra naar Calcutta te vliegen. Terwijl de staking der vliegers voortduurt' wordt medegedeeld, dat verschillende ex- vlicgers en mechaniciens dienst genomen heb ben bij de nieuwe luchtvaart-maatschappij, waardoor een regelmatige dienst op Parijs mogelijk werd. Op het oefenterrein voor vliegers te Villa- coublay (Frankrijk) hield de kapitein-vlieger Monet landingsoefeningen, toen op een gege ven oogenblik zijn toestel met den kop om laag neerstortte in het bosch van Bièvres. De machine werd verbrijzeld en Mone. werd op slag gedood. Zijn lijk werd naar het militaire hospitaal te Versailles overgebracht. In de jaarvergadering van Sobriëtas, welke in de Paaschweek gehouden werd, is o. m. besloten tot een krachtige actie voor „de Kruisbanier" om deze in te voeren in elk drankbestrijdersgezin. 'Op Hemelvaartsdag zal een algemeene promotiedag in de So- briëtasjeugdorganisatie worden gehouden. Wederom zullen alle afdeeüngen worden uitgenoodigd tot het houden eener Novene tot voorbereiding van het feest van St. Jan. den Dooper, den patroon der drankbestrij ders. In September wordt weer in vier bisdommen (behalve Haarlem) een bloemen dag van Sobriëtas georganiseerd. Door de centrale jeugdcommissie is het plan ge vormd, een schriftelijken Sobriëtas-cursus in te richten, indien voldoende deelname daarvoor te verkrijgen iseen commissie van vooorbereiding werd hiertoe benoemd. Uit Batavia wordt door „Aneta" gemeld Het Katholieke weekblad „De Javapost" verdedigt den heer K. Wijbrands, directeur van den Nieuws v. d. Dag. v. N. I. tegen een aanval van het Kamerlid Feber naar aan leiding van de hem toegekende decoratie. Het blad noemt de beschuldiging van den heer Feber onverdiend. Wijbrands is steeds in de bres gesprongen voor onrechtvaardig bedreigde katholieke belangen en het blad herinnert aan zijn altijd rake verdedigingen van de zusterscholen, waarvoor bij een niet- katholieken redacteur geen geringe moed en niets ontziende eerlijkheid noodig is. Dinsdagmorgen stond voor de Rechtbank te Rotterdam in hooger beroep terecht een voerman uit Bleiswij k wegens overtreding van het vloekverbod in die gemeente. Be klaagde is op 12 Maart door den kanton rechter te Gouda van rechtsvervolging ont slagen, omdat de kantonrechter de gemeente lijke verordening in strijd met de wet achtte. Het O. M. ging in hooger beroep. Als ge tuige werd weder voor de Rotterdamsche rechtbank gehoord de wegwerker, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, Van der Pad, uit Bleiswijk. Deze verklaarde dat beklaag de in Januari met zijn wagen den weg ver nield had. Hij had hem toen aangehouden en zijn naam gevraagd waarop de vracht rijder met een vloek gezegd had, wou jij mijn naam weten, dat gebeurt niet. Getuige heeft toen ook procesverbaal opgemaakt, wegens overtreding van het vloekverbod. Het O. M., mr. Holsteyn, achtte de beslis sing van den kantonrechter onjuist. Wel degelijk heeft de gemeente het recht m - bruik van Gods naam te verbieden. Op gro d van art. 135 der gemeentewet kan een z - meente het misbruik van Gods naam in strijd met de openbare zedelijkheid achten. Het O. M. eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroor deeling van beklaagde tot f 3 boete of twee dagen hechtenis. De Hooge Raad heeft Maandag j.l uit spraak gedaan op het beroepschrift van het bestuur van het St. Eüsabëthsgasthuis (Krank zinnigengesticht) te Deventer tegen de be slissing van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Zwolle, waarbij de aanslag van het gesticht in de zakelijke be drijfsbelasting der gemeente was gehandhaafd. De Hooge Raad heeft deze uitspraak ver nietigd omdat z.i. taalkundig en blijkens de ge schiedenis van de opneming van de zakelijke bedrijfsbelasting in de Gemeentewet alleen dan van bedrijf sprake is indien beoogd wordt het maken van winst. Aangezien de Raad van Beroep niet heeft onderzocht, of zulks hier het geval is, wordt de zaak naar den Raad teruggewezen teneinde haar met in achtneming van dit arrest verder te behan delen en te beslissen. Voor het Bossche Gerechtshof stond terecht de landbouwer C. B„ uit Ottersum, die we gens opzettelijke poging om zijn vrouw van het leven te berooven (de vrouw wist zich los te rukken en te vluchten) door de recht bank veroordeeld werd tot 6 jaar gevange-* nisstraf. Toen zijn vrouw ais getuige de rechtzaal binnenkwam, viel bekl. bijna in zwijm en moest uit de zaal verwijderd worden. De vrouw gaf een verhaal van den gepleegden moordaanslag en verklaarde dat haar man haar en haar kinderen steeds mishandelde. Bekl. in de zaal teruggekeerd, ontkende dit. Van den moordaanslag wist hij niets. Dr. Casparie achtte bekl. volkomen toe rekenbaar. De Adv.-Gen. eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. In den avond van 23 Dcc. 1.1. vochten in de Wagenaarstraat te Amsterdam twee her dershonden. De eigenaar van een der vech tersbazen, een voerman; probeerde de honden uit elkaar te jagen. Hij greep den anderen beet, tilde het dier met de voor- pooten van den grond en liet het weerloos bijten door zijn eigen hond en trappen door zijn broer, een leerling-machinist. Daarna gooide hij het mishandelde dier den winkel in waar het thuisbehoorde. Terwijl hij riep: „Nou stikt-ie den moord wel I" De leerling- machinist beroemde er zich op, dat zijn Ame- rikaansche puntschoenen degelijk werk had den verricht. Inderdaad stierf de hond spoedig na deze mishandeling. En bij een sectie op het lijk bleek, dat het optreden van D. meer dan erg was geweest. De twee broeders, die daaraan schuldig hadden gemaakt, stonden Dinsdag terecht voor de Vierde Kamer der recht bank te Amsterdam. De veearts, die in het asyl aan den Spaarn- dammerdijk de sectie verricht had, verklaarde dat dit geval de ergste vorm van dierenmis handeling was, dien hij ooit had ontmoet. De officier van Justitie, mr. Rellingh, requireerde tegen ieder der bekl. twee maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Maandagmiddag stond voor den politie rechter, mr. Wi.irda, te Amsterdam terecht eeri oud matï u:: Naarden. Hij Was op 17' Maart j.l. betrapt op strooperij in een bosch, dat eigendom is van de N. V. Bouwonder neming „Oud Crailoo". Mr. Wiarda vroeg bekl. wat zijn beroep was. Handelsman, Uw Edele en beleefd heidshalve maakte hij een' vage saluutbe- weging met zijn rechterhand. Waar bestaat dat beroep uit? De beklaagde, die wat doof is, draaide be verig een, pet in z'n handen om en om en staarde den politierechter met verwezen oogen aan. De vraag wordt harder herhaald. Voor een stukkie brood te verdienen zoek ik mos, ja, dat doe ik, en. Deed u dat op 17 Maart van dit jaar in een bosch naast den Amersfoortschen straat weg Dat zal wel, meneer, ja. Van wie was dat boscji Dat weet ik niet. En had u zakken met mos op 'n kruiwa gen toen u door een agent betrapt werd Ja meneer, ach meneer,'t was voor een stukkie brood. Werk is er niet. Hongerlijden kan ik niet. Dan zoek ik schelpen, dan wat mos. Ik ben een arme stakkerd, ja, ik. Zou 't niet beter zijn als u verkocht wat door u op een eerlijke manier verkregen was Eerlijk? Ja zeker 't was eerlijk Bent u ongehuwd? Ja, ik woon in een logement, meneer, en daar moet ik 's avonds betalen, ziet u. Hebt u daar altijd gewoond? Vroeger was ik bij mijn ouders thuis. Geniet u ondersteuning? Ik heb 't wel gevraagd, want ik woon al dertig jaar in Naarden, maar kreeg 't niet. De agent die den 65-jarigen bekl. al eens gewaarschuwd had voor het ten laste gelegde feit werd gepleegd, verklaarde nog, dat bekl. in Bussum niet slecht aangeschreven was. In Naarden had hij echter eenige vonnissen we gens dronkenschap gekregen. Mr. Wiarda tot beklaagde Is dat juist Een jaar geleden. Een keer Ik dacht van meer I Neen, Uw Edele. -t- Als u dat nu liet, zou u minder geld noodig hebben In 't geheel niet. Ik drink niet, meneer. Met een straf van 3 boete subs. 3 dagen hechtenis en een „Dank je vriendelijk", ging bekl. het zaaltje uit. Maandag vergaderde de Contact-Commis sie voor het Mijnbedrijf. Het tusschen de Oranje-Nassaumijnen en den Nederlandschen Mijnwerkersbond han gend geschikt naar aanleiding van zekere in „De Mijnwerker" verschenen artikelen, werd in dien zin tot oplossing gebracht, dat de voorzitter van genoemden bond verklaarde het private leven van de ondernemers buiten beschouwing te zullen laten, met welke ver klaring de vertegenwoordiger der Oranje- Nassaumijnen genoegen nam. Door de directies werd medegedeeld, dat zij, waar de loonovereenkomst met 1 Aug. a.s. eindigt, en het wenschelijk is loonen en arbeidsvoorwaarden in verband met elkaar te behandelen, ook de collectieve arbeids overeenkomst tegen 1 Augustus wenschen op te zeggen. Omtrent, de voorstellen die de mijnondernemingen t.z.t. aan de Conact- Commissie zullen doen kan thans nog niets worden medegedeeld. De directies gaven het denkbeeld in overweging of niet voor den arbeid op Zaterdag een andere regeling ware te treffen, welke niet voor de productie en het concurrentievermogen de Limburgsche mij nen de nadeelen oplevert van den tegenwoor- digen 6-urendienst en van den anderen kant zooveel mogelijk rekening houdt met de be zwaren tegen het werken op Zondagmorgen. Mogelijk ware een oplossing te vinden door des Zaterdags te werken met een morgen- en namiddagdienst van 8 uur en een verkortm nachtdienst. Tevens valt te overwegen of niet in den arbeidsduur der bovengrondsche ar beiders eenige wijziging ware te brengen. Ten aanzien van beide punten wenschen de directies zich evenwel voor het oogenblri van bepaalde voorstellen te onthouden. Aan het einde der vergadering richtte e voorzitter een waardeerend afscheidswoord aan de aftredende leden Nieuwhof en Werry. Door „St. Lambertus" te Hengelo is de volgende motie aangenomen De bij de Twentsche uitsluiting betrokken afdelingsbesturen van den Nederlandschen R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" in vergadering bijeen op Zaterdag 26 April in het gebouw der R. K. Werklieden Vereeni- ging te Hengelo (O.), gehoord hebbende de uiteenzetting door den Bondsvoorzitter betreffende de onderhan delingen aangaande het Twentsch conflict, kennis genomen hebbende van de hetze en verdachtmakingen aan het adres van het Hoofdbestuur van St. Lambertus, vooral van den voorzitter van het N.V.V., maar ook door den Modernen textielarbeidersbond, „De Eendracht", verklaren hun volste vertrouwen te stellen in het Hoofdbestuur van St. Lambertus en zijn ervan overtuigd, dat het Hoofdbestuur den eenigst juisten en het arbeiders belang die nenden weg bewandeld heeft protesteeren ten felste tegen de verdacht makingen van sociaal-democratische zijde en verklaren zich volkomen homogeen met de houding en de handelswijze van het Hoofd bestuur en zuilen deze tegen onverantwoor delijke aanvallen verdedigen. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven, dat de 40ste verjaardag zijner priester wijding zonder eenige uiterlijke viering zal voorbijgaan. In zijn vergadering van Zaterdag j.l. be sliste het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers na een conferentie met het Bestuur der afd. Amsterdam, dat bij het gehouden referendum ondubbelzinnig is goedgekeurd, het door de jongste algemeene vergadering aangenomen besluit, dat voortaan ook hoofden van scholen lid kunnen zijn van den Bond. Op de terugreis naar Nederland is, door een doodeüjke ongesteldheid overvallen, de .Zecreerw. Pater Roques, missionaris in China, op 48-jarigen leeftijd overleden. Pater Roques werd in 1900 priester gewijd en was 24 Augustus 1903 naar China ver trokken. In 1924 zullen de examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het ge ven van lager en middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening worden gehouden in de maanden Juli en Augustus, zoonoodig ook in September a.s. PATER HENDRICHS BIJ Z. H. DEN PAUS Naar de Msb. verneemt, is Pater Hen- drichs S. J. door Z. H. den Paus, in lang durige audiëntie ontvangen. De Paus prees ten zeerste de excursies naar Rome en de apologetische cursussen in Holland, en verklaarde groote verwach tingen te hebben van het a.s. Eucharistisch congres te Amsterdam. Pater Hendrichs heeft geld ontvangen om de uitgravingen van Snn Sebastiano voort te zetten, welke sedert drie weken begon nen zijn. Er zijn reeds interessante ontdek kingen gedaan. Pater Hendrichs keert overmorgen naar Holland terug. Te Parijs zijn gedelegeerden van alle Euro- peesche mogendheden bijeengekomen ten einde een internationaal adviseerende com missie te stichten voor telefonie over groote afstanden. Er zijn drie sub-commissies be noemd, terwijl de algemeene vergadering der commissie Zaterdag a.s., nadat deze commis sies rapport hebben uitgebracht, zal bijeen gekomen. Tot artistiek leider van het enkele dagen geleden gestichte katholiek Vlaamsch be roeps-gezelschap „Het Vlaamsche Volkstoo- neel" is, benoemd de heer Johan de Meester Jt„ van het gezelschap-Verkade. (Msb.) Het kasteel „Ter Horst", één der bekende Geldersche kasteelen, met 1.340.000 vierk. M., terrein, waarop o.a. een oude korenmolen, komt in Mei a.s. onder den hamer. HET AFSCHEID VAN DR. ROYAARDS. Men meldt ons uit Amsterdam, dato 30 April: Hoe noode het Amslerdamsche publiek dr. Royaards uit den Stadsschouwburg ziet vertrekken, heeft het hedenavond op een even spontane als onvergetelijke wijzfe getoond. Reeds bij het eerste verschijnen van den heer Royaards ten tooneele, als de Markies de la Seiglière, één zijner meester-creaties, brak een applaus los, zóó hartelijk, dat er geen einde aan scheen te komen. Na elk bedrijf nam men opnieuw de gelegenheid te baat het scheidende gezelschap toe te jui chen, maar eerst aan het slot had de eigen lijke huldiging plaats. Nadat tal van bloemstukken waren aan geboden, sprak prof. Brugmans namens de commissie naast een woord van dank voor al datgene wat dr. Royaards op het Leid- scheplein had tot stand gebracht, een woord van bemoediging voor de toekomst. Hij hoopte van harte dat het niet was een afscheid voor goed, want een zoo sterke persoonlijkheid mag niet verloren gaan. Hij wilde niet eindigen met een citaat uit Sha kespeare „de rest is zwijgen", maar met deze woorden: „Dr. Royaards tot weerziens hier of elders, maar in ieder geval tot weer ziens!" Hierop volgde een oorverdoovende ovatie, die tot stilstand kwam, doordat dr. Royaards blijk gaf eenige woorden te willen spreken. Hij bracht warmen dank aan de commissie, maar daarnaast aan al degenen, die op dezen avond en ook gedurende de laatste af- scheidsvoorstellingen door hun opkomst hun sympathie hadden getoond. Hij wenschle de omstandigheden die tot dit afscheid hebben genoopt, op deze plaats niet te critiseeren; de betoonde sympathie was voor hem een bemoediging zijne tenten elders in Amster dam op te slaan (waar wist hij nog niet); de buitengewone opkomst heeft hel hem we derom duidelijk bewezen; van uitscheiden mag geen sprake zijn. Het publiek dat deze woorden staande had aangehoord, toonde opnieuw door minu tenlange toejuichtingen hoezeer hel met deze woorden instemde. BINNENLANDSCHE HAVEN S. AMSTERDAM. Aangekomen 29 April. Orlock Head st. Belfast, stukgoed, Handels kade, carg. Ver. Cargadoors kantoor; Nor- telje st. Valencia, fruit, Handelskade, carf. Kon. Holl. Lloyd; Ellewoutsdijk st. Braila, graan, Sliokade, carg. d'Arnaud Co. IJMUIDEN. Aangekomen 30 April. Swin ge st. Hamburg. Elburg I st. Westervik. Vertrokken 30 April. Limoges st. Rotter dam. Wind Zuid. IJMUIDEN. Aangekomen, 30 April. Am sterdam st. Antwerpen. Edda st. Norkoping. Vertrokken, 30 April. Severoles st. Sta- vanger. IJMUIDEN. Vertrokken 30 April. As tarte st. Breinen. IJMUIDEN. Aangekomen 29 April. Arsa st. Rangoon (niet vertrokken als gemeld(). VLIELAND. Vertrokken 30 April. Heron st. Londen. Otto st. Hull. MAASSLUIS. Aangekomen 30 April. Harald v. Narvik; Willem van Driei Sr. v. Bon Bona. Vertrokken, 30 April. Djaritza n. Chevita Vecchia; Daphne n. Newport; Danekonge, motorboot n. Antwerpen; Bandoeng n. Java via Antwerpen; Salvatore n. Savona. Wind: West. MAASSLUIS. Aangekomen 30 April. Kapelle st. Soutander. Stad Zaltbommel st. Narvik. Abercraig st. Southampton. Vertrokken, 30 April. Osterdale st. Livor- no. Capitaine Bonelli st. New Castle. Wind Oost. MAASSLUIS. Aangekomen 30 April. Les- tris st. Liverpool. Hamm st. Hamburg. Beursplein st. Narvik. Felixtowe st. Harwich. Archangel st. Harwich. Batavier II st. Lon den. Norderney st. Windau. Shouraqallus st. Memel. Marle Kathe st. Carishamh. Vertrokken, 29 April. Monte Nevoso st. Napels. Grangemouth st. Leith. St. St. Denis, st. Harwich. 30 April. Veendam st. New York. Trinton st. Harwich. Orno st. Stock holm. Heathside st. Barry. Orien st. Methil. Usaramo st. Hamburg. Sirthe st. Swansea. VLISSINGEN. Gep. 30 April. Belgier si. Norfolk. Wido st. Valparaiso, heide naar Antwerpen. Van Antwerpen. Amsterdam st. Valpa raiso. Volos st. Malta. Neiutraal st. Havre. Saint Ambroise st. Civita Vecchia. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ACHILLES (K. N. S. M.) 29 4 v. Malaga Cadix. ALCHIBA (R. Z. A. lijn) uitreis p. 28 4 Dun- geness. AMBON (H. W. Afr. lijn) thuisreis 29/4 v. Freetown. AMOR (K. N. S. M.) 29,4 v, Valencia n. Amsterdam. AMSTERDAM (W. I. M.) 29 4 v. Antwer pen n. Am'dam. BATOE (Nederl.) thuisreis 29/4 v. Djeddah. BENGKALIS (Nederl.) thuisreis 26 4 v. Belawan. BERENICE (K. N. S. M.) 29 4 v. R'dam n. Lissabon. BREDA (W. I. M.} 29,4 v. Mexilones te Callao. CLIO (K. N. S. M.) 29/4 v. Napels te Mes sina. DRECHTDIJK (H. A. L.) 29/4 v. Pacific te Londen. DJOCJA (H. W. Afr. lijn) 29/4 v. Lagos n. Accra. FLANDRIA (H. Lloyd) thuisreis 28 4 v. Las Palmas. HEBE (K. N. S. M.)29/4 v. Lissabon te Ge nua. HELENUS (Oceaan) 26/4 v. Kobe n. R'dam. LOCHGOIL (H. A. L.) Vancouver-R'dam via Liverpool 27/4 op 500 mijl Z.W. van Valencia. LUNA (K. N. S. M.) 29/4 v. R'dam n. Vigo. MACHAON (Oceaan) Japan-R'dam 28/4 te Manilla. MONTFERLAND (H. Lloyd) 29/4 v. Hamb n. Antwerpen. NELLORE (Oceaan) Japan-R'dam 26/4 v. Penang. NEREUS (K. N. S. M.) 29/4 v. Tarragona n. Valencia. NIAS (Nederl.) uitreis p. 28/4 Dungeness. RIOUW (Nederl.) thuisreis p. 28/4 Gibraltar. POLLUX (K. N. S. M.) A'dam-Alexandrië p. 29/4 Malta. PRINSES JULIANA (Nederl.) uitreis 29/4 te Sabang. RIETFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) Antwer- pen-Hamburg p. 29/4 Vlissingen. ROEPAT (Nederl.) uitreis 27/4 v. Belawan. SALAWATI (Nederl.) uitreis 29/4 v. Genua. SAMARINDA (R. Lloyd) thuisreis p. 27/4 Sagres. SLAMAT (R. Lloyd) uitreis 29/4 v. Mar seille. SOERAKARTA (R. Lloyd) thuisreis p. 29/4 Ouessant. TYDEUS (Oceaan) Liverpool-Soerabaya 29/4 te Penang. TOSARI (R. Lloyd) Bahia-Rotterdam p. 29/4 St. Vincent. ULYSSES (K. N. S. M.) 29/4 v. Algiers n. Pireaus. VEENDAM (H. A. L.) 30/4 v. R'dam n. New York was v.m. 2.25 in zee. VENEZUELA (W. I. M.) thuisreis 29/4 van Plymouth n. Havre. ACHILLES (K. N. S. M.) Malaga-Cadix p. 29/4 Gibraltar. AMSTERDAM (W. I. M.) 30/4 van Antwer pen te Amsterdam. AURORA (K.N.S.M.) 30/4 v. Lissabon te Genua. BANDOENG (R. Lloyd) 30 4 v. R'dam a- Javalvia Antwerpen. JACATRA (R. Lloyd) thuisreis 29,4 Port Said. MONTFERLAND (H. Lloyd) 29 4 v Hamb. n. Antw. MODJOKERTO (R. Lloyd) thuisreis p 30 4 point da Falle. POSEIDON (W.I.M.) thuisreis 30 4 v Havre n. Amsterdam. VENEZUELA (W.I.M.) thuisreis 30 4 t< Havre. BUITENLANDSCHE HAVENS. AALSUM 29 4 v. Rio Janeiro te Rio Grande ARGENTINA 27/4 v. Santos naar R'dam BATAVIER V 30 4 v.m. 8.40 v. Rotterdam te Gravesend. BETSY, z.s„ 27 4 van Assens te Holtenau BOEKELO 30 4 v. Bremen n. Wilhelmsha ven. CORMORANT v. d. Laan 26/4 v. Castrup te Hamburg. DEUEL 29 '4 van R'dam te Boston. DORA Ibrail-Sligo per 24 4 Finisterre. HEINRICH HUGO STINNES VII Nar vikR'dam p. 28 4 Kopervick. HONDURAS 28 4 van Havre te Antofagasta HUNZE IX 28/4 v. Groningen te Hamburg LOBOS 28 '4 v. Valparaiso te Havre. LUNA 28 4 van Keulen te Bremen. MAAS 28/4 van R'dam te Hamburg. MARKEN 30 4 van Hull naar New Castle. NEPTUNUS Oosterhuis, Cariscrona, Rot terdam p. 29 4 Brunsbuttel. NEUTRAAL 30 4 van Antwerpen n. Havre NOORDSTER z.s., 26 4 van Kiel te Brt mershaveri. OUSE 30 4 v. Goole naar Rotterdam. RANDWIJK Subina-Flensburg p. 29 4 Zez RIVERFISHER 30 4 van Dieppe n. Rotter dam. ROELFINA, z.s., 23 4 te Christiania. SCHIE Onton-R'dam p. 29 4 Ouessant. SEAPOOL Buenos Ayres-R'dam 28 4 v Las Palmas. TROMPENBURG 29 4 v. Cienfuegos t New York. TYNE 28/4 v. S. Nazaire naar Bilbao. TYRO 27 4 van Ayr te Hamburg. USEDOM 26'4 v. Singapore naar Kobe. VEERHAVEN Ibrail-Engeland p. 29/4 Sa gres.. ZAANSTROOM 29 4 van A'dam te Bristol ZWIJNDRECHT 28 4 van New Castle n Bremen. CONDOR 25 4 van Narvik naar R'dam. CONSUL POPPE 26 4 van Oxelosund naa, Rotterdam. bE RUYTER, z.s., 29 4 van Stockholm n Hallstavik. DUBHE 29 4 van Palermo te Carthagena. ELDENES 26/4 van Narvik naar R'dam EMMAPARK 29/4 van Patras n. Pireaus. HELENA R'dam-Salerno p. 30 4 Ouessant MERAK 28 4 v. R'dam te Narvik. NYLAND 27 4 v. Narvik n. R'dam. STAD DELFT Oxelosund-R'dam 29 4 v Brunsbuttel. STAD HAARLEM Zwarte Zee-Hamburg p 29 4 Finisterre. SULTAN v. LAMGKAT Rouaan R'dam p. 30 4 1.15's middags Dungeness. THEANO 29 4 v. Belfast te Hamburg. TRITO 29'4 v. Hamburg n. Cork. VALKENBURG 29/4 v. Aarhus n. Oxelo sund. FANAL 29'4 v. Danzig n. R'dam. VELOX z.s., 23 4 v. Lysekil n. A'dam. WITTE ZEE Huelva-R'dam p. 29 4 Finis terre. GEMENGDE BERICHTEN. AMSTEL 8. Hansweert, 29 April. Het Motorschip „Amstel 8", besfemd van Am sterdam naar Brussel, heeft door het ruwe weer op de Oosterschelde een groot gedeelte van de deklading verloren. Na veel moeite mocht het de bemanning gelukken, alle ovet boord geslagen goederen op te visschen. SAENREDAM. Hansweert, 29 April. i Het ledige Rijnschip „Saenredam" is b'j het uitvoeren der Oostsluis tegen een der voor die sluis staande meerpalen geslagen, waar door deze beschadigd werd. Het roerraam van de Saenredam werd eveneens beschadigd doch het schip kon na borgstelling de reis voortzetten. VLEDDERVEEN. Londen, 30 April. Een via Algiers ontvangen, draadloos bericht! van het Fransche s.s. Annik meldt, dat ge noemd s.s. assistentie verleende San de Neder-, landsche motorschoener Vledderveen De schoener, op reis van Bizerta naar Algiers, was onder zeil met een defecten motor e» vroeg proviand en water. Eenige practische wenken. In het Alg. Ned, Landbouwblad schrijft K. het volgende over de behandeling van opge-l stalde koeien, die aan mond- en klauwzeer lijden Daar bij het thans heerschenda mond- en klauwzeer sommige koeien, die daar aan lij dende zijr., moeilijk kunnen opstaan, kan het wellicht zijn nut hebben een naar hel schijnt weinig bekende en toch zeer praktisch^ methode bekend te maken de dieren daarin behulpzaam te zijn. De methode is vooraf daarom zoo praktisch, dat op die wijze sim-i mer ontvellingen ontstaan, die zij zoo gemak-, kelijk bekomen bij niet doeltreffende hulp en welke vervolgens soms ernstige ontstekingen^ ten gevolge hebben. Men neme een bij voor keur dik touw, een gewoon hoorn zeelt of wa genstreng is veel te dun. Heeft men geen di k touw bij de hand, sla dan een dunner touw enkele malen dubbel. Men bevestige dit aan, den bovenliggenden achterpoot tusschen de koot en den hak, dus aan de scheen. Ligt duS 'n koe op de linkerzij, dan steke men 't touw, aan den rechterachterpoot, vervolgens haalt men 't anderen eind onder den hak door, wat men natuurlijk ook voor het vastmaken kan/ doen, dan haalt men het touw om het ach terstel van de koe en wanneer zji eenigszins wil meewerken, zal het meestal zelfs één ste vig persoon gelukken, het dier op de beer, te brengen bij de eerste poging. De sleutel bestaat hierin, dat men hedien op deze wijze eenigzins kantelt, terwijl mer, tevens aan den bovenliggenden ach te oot wegglijden belet, wat vooral op stal bi1 koeieft die met hun achterpooten op een g ad ce menten oppervlak staan, zoo gemakkelijk gebeurt. Bijna iedere veehouder weet bij ondervinding, dat wanneer de pogingen om een koe op de been te brengen mislukken, zij ten slotte alle medewerking weigert en dan begint het geval er hopeloos uit te zien. Aar- leiding tot verzoek dit te plaatsen is, dat on langs een rijksveearts bij mij een koe kwam behandelen die ook moeilijk kon opstaan en mij zijn verwondering over deze eenvoudige en praktische wijze te kennen gaf. Alzoo meen ik hieruit te móeten opmaken, dat die wijze niet voldoende bekend is. Heb het aitstekendste aas te bieden dat iemand wenschen kan, hor zal de ereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7