KN dammen: ELCK WAT WILS. SPOTT Ei SPEL D. H. V. B. BOKSEN ingezonden Mededelingen WATERSPORT. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. VRAGENBUS. CORRESPONDENTIE. 60 cents per regel. ZANDVOORT. VELDLOOP, dwars door Zand- voort op Zondag 4 Mei1924. Start en finish: Terras van Ho tel „Groot Badhuis." Aanvang 2% uur - Entree f 0.50. Internationaal tournooit te Marseille. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. INGEZONDEN. UIT DE MOPPENTROMMEL. Vr. Ik woon in Schoten, ben gehuwd en heb zeven kinderen beneden den leeftijd. Het zuiver inkomen is geweest in het aan slagjaar 2340.60, Hoeveel Gemeentelijke, Rijksinkomsten- en Verdedigingsbelasting moet ik betalen? Antw.: Voor welk belastingjaar? Over 19231924 dient u te betalen totaal 70.55. Vr. 1. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik vetvlekken uit een bruin lederen schoen kan krijgen? 2. Op een beige laken mantel heb ik re gen gekregen, waarvan vlekken zijn geble ven. Kunt u mij daar een middel tegen geven? Antw. 1. Met petroleum-aether en met bruine schoencrème napoetsen. 2. Wij 'raden aan het eens te beproeven door glycerine op de vlekken te brengen en dan met spiritus na te wasschen. Vr. Ik heb een reclame loopen van de Rijks en Gem. inkomsten- en forensenbe lasting sinds 1922. Ik heb mij tot de ver schillende personen gewend, zoowel schrif telijk als mondeling Het laatst tot Gede puteerde Staten persoonlijk; dc gemeente lijke adviezen zijn nu beslist na onderzoek mijnerzijds bij, kamer no, 23 Jansstraat in gekomen. Is er nu nog een hooger college, waar ik mij kan beroepen, opdat mijn be zwaar wat vlugger wordt afgehandeld? Antw. U zult geduldig moeten afwachten. Misschien kunt u eens op spoed aandringen bij den Griffier der Staten, maar wij hopen voor den Griffier niet dat hij veel zulke aanvragen krijgt, want wel iedere recla mant zal in hetzelfde geval verkeeren als u, n.l. dat het hem wat lang duurt, Vr. 1. Hoe komt het dat ik in uw blad niet meer zie opgenomen, de frekkingslijst van de loterij Congo en Antwerpen? Deze Irekken om de andere maand. 2. Hoe staat het met de Weerbaarheid- loterij, die op den dag der trekking, 15 jaar geleden, te Amsterdam in beslag genomen is? De trekking is 't laatst in 1929. 3. Wanneer een der huisgenooten komt te overlijden en de kinderen erven, moet de overblijvende echtgenoot dan nog successie rechten betalen voor hetgeen reeds hun eigendom was? 4. Als men aan zijn kinderen elk een ge schenk wil geven, om ze voort te helpen in „iun zaak en deze op den belastingbrief aftrekt, moet men hiervoor dan betalen? 5. Krijgt men thans het geld terug van het duinwater wat men volgens contract niet verbruikt? Antw, 1. Fr bestaat gelegenheid te infor- meeren op ons bureau of de loten zijn uit gekomen. Indien alle uitlotingen moesten worden opgenomen, zou zulks te veel plaatsruimte vragen. 3. Alleen van wat geërfd wordt natuur lijk? 4. Wij begrijpen dezeraag niet. 5. De regeling is als volgt: Men betaalt elk kwartaal bij vooruitbe taling voor een minimum van 9 kub. Meter. Elke kubieke meter, die teveel gebruikt is, wordt na afloop van het kwartaal bij betaald. Blijkt aan het einde van het boekjaar, dat minder dan 36 kubieke Meter, of juist 36 kubieke Meter gebruikt is, maar in één of meerdere kwartalen meer dan 9 kubieke meter is verbruikt, dan wordt dit meerdere door den Incassodienst gerestitueerd. Vr. Bestaat er in Haarlem gelegenheid om tot Fröbelonderwijzeres te worden op geleid? Hoe lang duurt zoo'n cursus? Antw. Ons is zoo'n cursus niet bekend. Vr. Ik woon in de gemeente Schoten, ben ongehuwd en ben aangeslagen over een bedrag van,/ 1350 in het belastingjaar 1923 1924 voor een bedrag van 68.07. ïs dit juist? Antw. Ja, dit is juist. Abusievelijk werd cenigen tijd geleden op deze vraag geant woord dat het bedrag was 46.52. Wij betreuren deze vergissing zeer. Vr. Mijn kanarie zit den geheelen dag 5n elkaar, met het kopje in de veèren, en zit maar te zwoegen. Ze eet het kanarie- zaad wel, doch ik heb haar ook geweekt brood gegeven. Weet u er soms een mid del voor? Antw. Neem gelijke deeler. honig en fijn gemaakte beschuit, meng dit tot deeg en geef uw vogel dagelijks een half snoepbakje bij zijn gewoon voer. Vr. Hoeveel sigaren en sigaretten mag men voor eigen gebruik mee naar Duitsch- land nemen? Antw. Dat is niet onder getallen te bren gen; omdat zulks wel eenigszins van de omstandigheden afhangt. Wie een rond reisje maakt, mag allicht op wat meer cou- lantie rekenen van de zijde der ambtenaren, dan iemand die eenvoudig de grens pas seert. Vr. over loten. Antw. Geen uitgeloot Vr.: Kunt u mij het adres noemen, van de inrichting voor gebrekkige kinderen, die voor ongeveer een maand geleden eeu stukje in dc N. H. Ct. geplaatst hebben? Er kwam een beschrijving in voor van een jongen met gebrekkige handen en voeten enz. JAVAANSCHE HOFFELIJKHEID. Pater L. Groenewegen S. J. schrijft in „St. Claverbond" Heel het Javaansche volk houdt van deftige manieren en beleefdheidsvormen. De def tige staatsie, welke tnen ziet aan de hoven- te Djokja en te Solo, wordt trouw nagevolgd in alle rangen en standen der Javaansche maatschappij, ten opzichte van regenten, wedana's, loerah's en alle soorten van hoog waardigheidsbekleders of menschen van eenig aanzien. Een regent is een Javaan, die, onmiddellijk onder den resident staande met het bestuur der Javanen in de residentie belast is. Iedere residentie is verdeeld in districten, die be stuurd worden door wedana's. Een loerah staat aan 't hoofd van een dessa of gemeente. Bij ieder hunner vindt men in de voor galerij een pajong (regenscherm) staan, het teeken van eere, met breede gouden banden en süeepen, naarmate de waardigheid hooger is. Bij bepaalde gelegenheden laat men zich die pajong ook nadragen, maar dan dicht gevouwen en niet opgestoken. Wel kan men dagelijks in Djokja 'n grooten voorraad groenten en eetwaren in een soort van kleine processie van de passar (markt) zien dragen naar den kraton, terwijl een gou den pajong er over uitgespreid wordt gehou den. Dat zijn de spijzen, bestemd voor 'de tafel van den Sultan. Komt een Javaan het erf op van een hooger geplaatste, bijv. van een wedana, en ziet hij dezen in de voorgalerij zitten, dan zal hij niet nader treden, maar midden op het erf neer hurken, en afwachten tot hem n teeken gege ven wordt, zal hij eerbiedig gebogen nader treden en bij den rand van de voorgalerij gekomen, aanstonds weer op den grond hur ken om aldus zijn verzoek te kunnen bloot leggen. Alvorens te kunnen spreken, vouwt hij dan de handen samen, heft ze omhoog tot voor den neUs, en dan hooger nog tot voor het voorhoofd- Dat is de sembah of eerbie dige groet Als onze Javaansche Christenen een kerk binnen gaan, dan zullen zij, op hun plaats gekomen, ook altijd eerst een sembah maken, voordat zij beginnen te bidden. Zeer attent is de Javaan er op, zich steeds beneden zijn meerdere te houden. Als men op 'n lagen stoel zit, zal men niet gemakkelijk een Javaan er toe bewegen op een gewonen stoel te gaan zitten. Wanneer men gezeten Antw.: Het is de Johanna-Stichting te Arnhem. Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Edam? Hoeveel K.M. is het? Antw. Haarlem, Spaarndam, Nauerna, Westzaansche Overtoom, Zaandam, Wijde Wormer, Purmerend, Purmer, Edam. Af stand 41.1 K.M. Vr. Ik heb een huis gekocht onder de volgende bepalingen. De belasting \an dit jaar is voor rekening van den koopcr, even als dc eventueele achterstallige belasting. Kunt u mij ook zeggen welk soort van be lasting het is, en bij achterstalligheid lan ger dan een jaar, moet dat ook voor mijn rekening komen? Antw. Op deze vraag is geen antwoord te geven zonder de bepalingen te kennen, waaronder u het buis hebt gekocht. U zult het beste doen, indien u kunt, deze /raag eens mondeling op ons kantoor te komen bespreken. Vr. Op een vraag omtrent den dienst plicht werd geantwoord, dat uit ieder ge zin, hoe sterk ook, als regel slechts één zoon gewoon dienstplichtige wordt. Ik heb zes zoons. De eerste heeft volle dig gediend. De twee-1- heeft ecrige weken gediend en is wegens ziekte thuis gekomen en is niet meer in dienst teruggeroepen. De derde zoon heeft volledig gediénd. De 4e is vrijgeloot. Nu moet de 5e zoon in Juni a.s. in dienst bij de Huzaren in den Haag. Reeds heb ik aar. dén Minister van Oorlog voor hem uitstel verzocht, doch dit is gewei gerd. Tot wien moet ik mij nu in dezen wenden? Heeft hij geen recht op vrijstel ling wegens broederdienst? Antw Artikel 16 Dienstplichtwet zegt o.a.: Vrijstelling wegens broederdient wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeesche weer macht. Or.der gediend hebben wordt verstaan minstens 5 'A maand in werkelijken dienst geweest of bij de eerste oefening van kor- teren duur deze oefening volbracht. Uw 5e zoon heeft dus reden vrijstelling wegens broederdienst te vragen door het dienen van uw le en 3e zoon voor ieder zoo noodig afzonderlijk. Het Dienstplichtbesluit schrijft omtrent het vragen van vrijstelling voor, dat dit in den regel geschiedt door den burgemeester van de gemeente, voor welke belangheb bende voor den dienstplicht is ingeschreven Wendt u dus zoodra mogelijk tot den Burgemeester (Afdseling Militaire Zaken aan het Gemeentehuis. Reeds in Mei 1923 is door den Burge meester hieromtrent een persoonlijke kent msgeving aan tiw zoon gezonden, waarop al de te nemen maatregelen om vrijstelling te verkrijgen stonden aangegeven, De aan vraag had reeds tusschen 16 en 31 Mei 1923 moeten geschieden. Ten opzichte van door u gevraagd uitstel wordt onder uwe aandacht gebracht, dat het uitstel niet door u, maar door den ♦dienstplichtige had moe ten worden gevraagd. Dit is evenwel niet noodig als u met den meesten spoed maat regelen als bovenbedoeld neemt. Vr. 1 Tot wien moet men zich wenden, schriftelijk of mondeling, om een plaatsbe wijs te krijgen voor de raadêtribune, om de Haarlemschc Raadsvergadering bij te kun nen wonen? 2. Bestaal er in de gemeente Haarlem- merliede c.a., Heemstede, Schoten en Oud- Schoten, Bloemendaal, Overveen, Aerden- houf, IJmuiden, Velsen ook een kaartsys teem voor de raadszittingen bij te kunnen gaan wonen? 3. Zijn de Haarlemschc Raadszitfings-tri- bune vrijkaarten geldig voor een geheel jaar of voor één raadszitting? 4. Wanneer b^ginen de avond-orgelcon certen in de Groote of St. Bavokerk aan de Groote Markt te Haarlem in seizoc-n 1924 en tot wanneer worden die avond-or gelconcerten gegeven? 5. Wanneer hebben de verkiezingen plaats van de 2e Kamer, gemeenteraden en Prov Staten plaats? Antw. 1. U wende zich tot den hoofd bode van het stadhuis. 2. Voor zoover bekend niet. 3. Voor één zitting. 4. Eerste uitvoering in Mei, Deze con certen hebben geregeld plaats tot en met September, 5. Voor 2e Kamer in 1925. Voor de Pro vinciale Staten en gemeenteraden in 1927. Vr.: Beslaat er in Haariem ook een R.-K. Mandolineclub, waarin R.-K. Jongemeisjes van 17 jaar als leerling kunnen opgenomen worden? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot den heer F. H. Voss, Voorhelmplein 25rood, Haarlem. Abonné W. de L., te Heemstede. Geef ons uw adres op, dan zullen wij u schriftelijk doen beantwoorden, PROEFWEDSTRIJD DISTRICTS. ELFTALLEN. Begunstigd door prachtig voetbalweer is Donderdagavond op het H.B.C.-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen de twee door de elftalcommissie samengestelde elftallen. Een paar honderd toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Vooraleer wij een eenigszins gedetailleerd verslag geven, meenen wij te mogen zeggen, dat wij van die eerste ontmoeting geen groote verwachting hebben opgedaan. Elftal A was over het algemeen sterker, maar het was al weer de voorhoede die weinig presteerde, wat wel zal liggen aan het vreemd zijn aan elkander. Zoo pingelde Snoeks ons te veel. Vester gaf wel schoten, maar veelal waar geen doel stond. A. Mooren scheen met zijn buur man Snoeks niet op te kunnen schieten. Borghouts werd door Kordelaar vaak in bedwang gehouden, of kroop te veel in het hoekje, en v. Rooijen kan het beter. In de middenlinie was Leo v. d. Vlugt de map, en we zeggen niet te veel als wij zeggen dat hij de ster was van het veld. Wakkers was absent, en in diens plaats speelde Gcthmer die Turnhout te veel vrij spel liet. Vintges was vrij goed, maar had een gemakkelijke taak aan Ruigrok. v. Steijn, die F. Mooren verving was aar dig trapvast, v. Deurzen was niet wat wij van hem gewend zijn. Henk Neeskens in doel maakte geen en kele fout. Elftal B was zwakker, maar hun samenspel was vaak beter. Wittebrood was voor doel soms zeer gevaarlijk. Het back- stel was goed, vooral Pielage redde heel wat, en was zeer trapvast. Smit van Santpoort speelde een goede partij, maar kan L. v. d. Vlugt niet vervangen. Nelis in het doel was zeer goed, en de beide goals waren niet te voorkomen. Om 7.10 laat scheidsrechter D. v. d. Horst opstellen, en verschijnen de volgende elftallen in het veld. Elftal A. H. Neeskens H.B.C. M. v. Deurzen P. Steijn H.B.C. R.K.V.Z. Gothmer L. v. d. Vlugt W. Vintges Dam. H.B.C. Dam. Vester, J. v. Rooijen H.B.C. H.B.C. P. Borghouts, A. Mooren, A. Snoeks, J. Dam. H.B.C. C.G.Z.W, Wittebrood, J. Ruigrok Santpoort Conc. H. v. Turnhout, C. Lamp, A. de Vries, C.G.Z.W.* Dam. R.K.V.Z. A. Kordelaar, P. Smit J. Duinhoven Geèl-Wit Santpoort Conc. F. Pielage S. Smit Dam. Conc, A, Nelis Dam. P. Smit wint den toss, en verkiest eerst met den zwakken wind in den rug te spelen. Elftal A gaat na den aftrap direct op be zoek, maar de goed aangegeven bal van Moo ren wordt door Vester naastgetrapt. De uit vallen van B stranden op de hechte verde diging van het A-elftal. Weer komt A op bezoek, maar als Vester den ba! voor zijn voeten krijgt, glijd hij uit, en zijn schot faalt. Dan krijgen wij eenige pittige aanvallen van B., waar Turnhout handig passeert en voorzet, maar de Vries staat off-side. Ook Ruigrok wil het eens probeeren en weet Vintges en v. Steijn te passeeren, maar Nees kens redt fraai. Leo v. d. Vlugt zet gedurig zijn voorhoede aan het werk, maar deze weet het doel niet te vinden, of Nelis zendt retour. Dan krijgt Ruigrok weer een paar kansen, maar pin gelt 'even, en dan is Leo er bij. Eens gelukt het hem bijna, als hij Leo weet te passeeren, maar schiet naast. Voor de beide doelen is het nogal modde rig, en op het laatste moment zien we nog al eens een schot missen door uitglijden. Dit overkomt Vester nog al eens. Snoeks wil het schijnbaar te netjes doen. Zoo nu en dan probeert hij den bal in doel te loopen, maar dit wordt hem door Pielage en Smit belet. Wittebrood zendt een vliegend schot in, rakelings naast, en de jongens achter het doel krijgen „verschil van meening" of de bal gezeten zou hebben, als zij binnen den paal gekomen was. Neeskens lag echter languit, met zijn handen bij den paal. Over het algemeen is A echter iets sterker, en de aanvallen zijn legio, maar steeds is het een back of in laatste instantie Nelis, die red ding brengt. De Vries krijgt een kansje, als hij alleen voor Neeskens komt, en deze niet weet of hij uit zal loopen. Zijn schot gaat echter hoog over. Met eenige aanvallen van A, die niets opleveren, komt de rust met blanco score. De 2e helft komt met eenig overwicht van elftal B, en Neeskens krijgt eenige moei lijke ballen te verwerken. Langzamerhand neemt elftal A echter het offensief weer over, en we denken Snoeks te zien scoren, als hij, na samenspel met Mooren, alleen voor Nelis komt. De paal redt echter. Smit brengt wel eens opluchting maar plaatst te veel naar voren, zoodat de backs allQS retourzenden. Er wordt veel van Nelis gevergd, maar hij doet zijn werk keurig, en ontvangt eenige malen een verdiend applaus. Alles wil schie ten, ook v. d. Vlugt probeert het eens, maar ook hij schiet naast of over. Zelfs zien we v. Deurzen den bal tot vlak bij doel brengen, maar als hij hem afgeeft aan Mooren, schiet deze naast. Zoowat een kwartier voor tijd komt de eerste goal, met een hard schot van Snoeks, op korten afstand, 10. Elftal A blijft B. op haar helft terugdringen behalve dan eenige goede en gevaarlijke doorbraken. Een corner jaagt Leo over de lat. Een schot van Borghouts laat Nelis vallen. Gelukkig is er niemand in de buurt, en kan hij hem nog een weinig wegwerken, en Smit is nog net vroeg genoeg om v. Rooijen het schieten te beletten. Vlak voor het einde forceert Mooren een corner. Deze door Borghouts goed voor doel geplaatst, wordt door Vester onhoudbaar in de touwen gejaagd. 20. Vlak er op is het tijd, en heeft elftal A met 20 over elftal B gezegevierd. Wij gelooven wel, dat er uit de spelers een goed elftal is te vormen, maar er zal nog wel eens geoefend moeten worden, om op 18 Mei een goed figuur te maken tegen het dis trict Amsterdam. Is er nog niet een avond te organiseeren DE 2 OLYMPISCHE ELFTALLEN. Thans zijn door de N. E. C. definitief de spelers aangewezen, die ons land ter Olym piade zullen vertegenwoordigen. Zooals men weet heeft men de beschik king over 2 elftallen en „De Sportkr." pu bliceert thans de volgende namen. Doelverdedigcrs: De Boer, Ajax; v. d. Meulen, H. F. C. Achterspelers. Denis, H. B. S.; Van Hae- ren, Wilhelmina; Tetzner, Be Quick; Ver metten, H. B. S. Middenspelers: Krom, R. C. H.; Lefèvre, Kampong; Van Linge, Be Quick; Horsten, Willem II; Oosthoek, Sparta; Roomberg, Sparta. Voorwaarts: Ter Beek, N. A. C.; Breeu- wer, Haarlem; Formenoy, Sparta; Groos- johan, V. O. C.; Lash, H. B. S.; Dc Natris, Ajax; Sigmond, D, F. C.; Snoeck Hurgronje, H. V. V.; Pijl, Feijenoord; Visser, Storm vogels. BOKSEN. CARPENTIERTOWNLEY De boksmatch CarpentierTownley is fi nancieel en sportief op een mislukking uit- geloopen. De groote arena, welke plaats biedt voor 80.000 menschen was slechts voor een derde deel gezet. Carpentier won gemakkelijk. In de 2e ronde ging zijn tegenstander reeds down. Volgens het scheidsgerecht zou Carpen. tier te vroeg hebben gestootcn. Scheids rechter Bernstein kende den Franschman echter de overwinning toe. VERGADERING NED. R. K. DAMBOND. Zondag 11 Mei a.s. houdt de Ned. R, K. Dambond te Haariem in het Patronaats gebouw aan de Leidschevaart een vergade ring. SIMULTAANSéANCE. Donderdagavond hield de heer W. N. Stuif bergen voor de leden van de R. K. Dam club „St, Bavo" te Heemstede, een simul- taan-séance voor de medaille van dc „Nieuwe Haarlemschc Courant", De uitslag is als volgt: Gewonnen werden 15 partijen, 1 remise tegen den heer J. Draayer, 5 verlo. ren tegen de lieeren L. Timmermans, J. V. d. Zwan, J. van Wees, J. Veen en L. J. Floris. De Kaagweek, welke in het Nederland- sche Watersportleven een allereerste plaats inneemt, zal dit jaar vroeger dan anders en wel van 1822 Juli e.k. gehouden worden, terwijl het Comité zich de Ten toonstelling van 15 tot en met 22 Juli e.k. heeft gedacht. Het Comité heeft de beschikking over een groot, bij uitstek geschikt terrein, aan de Leede en tevens aan de Verlengde Dorpstraat te Warmond gelegen. Het secretariaat is gevestigd Stadhou derskade 32, Amsterdam. Het damtournooi te Marseille vangt aan 18fMei, definitief spelen nu mede de volgende meesters dr. M. Molimard, I, Weiss, M. Bonnard, J. H. Vos, Herm. de Jong, B. Springer, A. K. W. Damme, D. Ricou, M. A. Haije, G. Feraud en Revertégat. De Canadees W. Beauregard zal wel niet deelnemen, hij vraagt 15.000 frank vergoe ding, plu reis- en verblijfkosten om dezelfde reden is het spelen van Fabre nog niet zeker. Zaterdag 3 Mei a.s., des avonds te 8 ure, vergadert het bestuur van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, in Hotel „Lion d'Or", Kruisweg 36, Haarlem, onder leiding van den Bondsvoorzitter, Mr. L. F. Feschotie, terwijl de Pers- en Propaganda- commissie vergadert te 9 uur, onder 'leiding van haar voorzitter, den heer A. J. Meye- rink. Zondagmorgen 4 Mei heeft in Stoop's Bad een demonstratie plaats van een reddingsapparaat voor binnenwateren, uitgevonden door den heer A, Bax, uil Den Haag. Ook zal daar door dc heeren Van Keulen en A. Wapstra, van Haarlem, een reddingsbus voor zeeongevallen worden ge demonstreerd. De jaarvergadering van bovengenoemden Bond zal plaats vinden op Zondag 4 Me in „Lion d'Or" en vangt aan om 11.30 uur. Dc agenda omvat belangrijke punten. Leden van aangesloten Brigades hebben recht van toegang tot dc Algemeene Vergadering. Na afloop gemeenschappelijke maaltijd WATERSPORT-TENTOONSTELLING WARMOND. KAAGWEEK 1924. Naar wij vernemen, heeft zich een Comi té gevormd tot het houden van een Water sport-Tentoonstelling te Warmond gedu rende de Kaagweek 1924. Het ligt in dc bedoeling deze Tentoon stelling een Watersport-Tentoonstelling in den ruimsten zin des woord te doen zijn. BUREAUCRATIE. Voor den Amersfoortschen kantonrechter stond terecht een winkelierster, die boter had verkocht, waarvan het vetgehalte lager was dan het bij de wet vastgestelde mini mum van 80 pet. Bij onderzoek was geble ken, dat de bedoelde boter een vetgehalte had van 79,8 d. w. z. 0.2%, zegge twee tiende procent, minder dan 80%. De amb tenaar van het O. M. vond het dan ook een flauw proces-verbaal en vroeg schuldig verklaring van beklaagde, doch zonder op legging van eenigen straf. PETRUS DONDER'S MONUMENT. Den 28sten April 1.1, vergaderde te Til burg het Uitvoerend Comité voor de oprich ting van een Petrus Donder's Monument in Diens geboortestad Tilburg. Het doel der vergadering was: na rijp beraad en ingewon nen advies van eenige deskundigen uit bin nen- en buitenland een keuze ie doen uit de door meerdere kunstenaars ingezonden ontwerpen. Nadat het veie scboone en in drukwekkende van alle ontwerpen nog eens beschouwd en besproken was, vereenigden zich de stemmen ten slotte op de inzending van de beeldhouwers J. P Maas en Zonen. Emmastraat te Haarlem, welke het best aan de wenschen van bet Comité beantwoordde. De uitvoering daarvan belooft een waardig monument voor Tilburg's grooten Zoon, den Apostel van Suriname's melaatschen, den Eerbicdwaardigen Petrus Donders. Het is to hopen, dat Nederlands Katholieken door het toezenden van hun milde giften aan den penningmeester H. Mannaerts, Goirkestraat, Tilburg bet Comité spoedig in staat stellen tot het uitvoeren van het bekroond werk opdracht te verleenen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Overveen, 1 Mc, VAN KATTENGEGEMAUW EN ANDERE NARIGHEID. .Men schrijft ons: Onlangs werd door een uwer corres^vm denten een belasting op kippen voorgesteld Dit voorstel had mijn volle sympathie, zoo als alle belasting-voorstellen mijn syrapa- thiè hebben. Ik ben n.l. verstandig genoeg om te begrijpen, dat belastingen behooren tot onze publieke vermakelijkheden en tol onze noodzakelijke levensbehoeften. En wie er diertjes op na wil houden voor zijn ge noegen of voor zijn voordeel, mag er dan ook wel wat voor over hebben. Ik zou dan ook nog verder willen gaan en behalve honden, paarden, kippen, fietsen, automobielen en andere viervoetige dieren, ook de katten als belasting kluifjes aange merkt willen zien. Katten nog meer dan kippen. Want kippen hebben tenminste nog dit verdienstelijke, dat hun gekakel vrucht dragend is. Maar katten, bah! Zeker, als ze op een plaatje staan als kiekje van een kattenten toonstelling kunnen ze al'ersnoczigst zijn. Maar vraag niet hce ze je „temteeren' kun nen. En omstreeks dezen tijd van 't jaar zijn ze gewoonweg een plaag. Als ie, zooals wij 't geluk hebben, te wonen in een buurt, waar de katteneigenaars hun lieve snoesjes 's nachts buiten laten bivakkeeren, dan kan men er soms spijt van krijgen, geen geweer met eenige grove-hagelpafronen in huis te hebben, om eenige van die lieve huisgenoo ten 't licht uii te blazen. En als men 's-mor- gens in z'n tuintje komt en men vind daar dc pas geplante violen of vergeet-me-nicijes uit den grond gekrabd, z'n kwijnende hees ters, als gevolg van een voortdurende be spuiting met iets anders dan Bouille Borde-^ laise, dan kan men er eenigszins toe komen het begrijpelijk te vinden, dat deze of gene veel geplaagde luinliefhebbcr naar een mid del grijpt, dat gelijkenis heeft met arsenicum of blauwzuur. Een kennis van me, niet on bedreven in clectro-techniek heeft, dit mid del evenwel verwerpende, hier er. daar ai eens geïnformeerd naar 't aantal volts 't welk doodelijk is voor katers en poesen. Hij wil z'n tuin voorzien van eenige eleclrocutic-in- richtingen, teneinde een opruiming onder zijn kwelgeesten te houden. Echt Affleri- kaansch of Duitsch, maar niettemin begrij pelijk. Want aangenaam is 't niet als de leo's familiaris masculins je deuren en kel derramen bewerken met een zelfstandigheid, waarvan de lucht de grootst mogelijke ge lijkenis heeft met die van de kleine roof dieren-galerij uit arlis. Daarom, zou een be lasting op dit tuig mijn volle sympathie heb ben. Maar dan niet van een dubbeltje pei exemplaar, zooals uwe correspondent pe: kip wil heffen, maar een zoodanige, dat de asphysciatie-inrichting in Haarlem 't druk krijgt, niet alleen om ziekelijke en uitgeleef de exemplaren, maar vooral de nog leven scheppende, kracht-getuigende exemplaren naar den kattenhemel te zenden. Meen nu niet, lieve lezer en nog liever lezeres, dat schrijver dezer een dicrenvij- and is, een wreedaard of een dierenbeul, 't Tegendeel is veeleer waar. Hij is, wat men noemt, iemand die geen kip kwaad kan doen. Maar hij is ook iemand, die meent, dat de tuintjes er niet zijn, ora door andermans katten te worden verravot, en die van zijn met zorg bewerkt tuintje iets anders meent te mogen verwachten dan, bij 't in orde hou den daarvan, de heerlijke gewaarwording te ondervinden van, inplaats van in vrucht bare aarde, in de meest vieze excrementen te grijpen. Was hij een wreedaard, dan zou hij geen reclame maken voor de asphyscia tie-inrichting, maar dan zou hij adviseeren, gebruik te maken van eindjes touw of blauwzuur. WAARSCHUWING VOOR BEGINNENDE AUTOMOBILISTEN. 'i ItitNSiöuRl. Dc man, die te lang twijfelde, welken kant hij op zou gaan. Judge. issal een Javaan, die de kamer binnenkomt zco spoedig mogelijk een plekje op den vloer opzoeken, waar hij kan gaan zitten gebogen loopt hij er heen, want rechtop gaande steekt hij boven u uit. Langs een weg gaande is het mij wei over komen, dat een man, die in een boom geklom men was, bij mijn komst, boven in den boom staande, zijn excuus begon te maken, om dat hij hooger stond dan ik. Bij het aangaan van een dessaschool kan men zien, hoe die manieren reeds vroeg ge leerd worden Zoodra het teeken gegeven is, gaan alle jongens op hun hurken in rijen bijeen zit ten. De onderwijzer plaatst zich in de deur En dan begint de plechtige intocht langs hem heen. Terwijl zij in elkaar gehurkt blijven, beginnen zij te loopen en als een troep wag gelende ganzen trekken zij zoo ineengedron gen loopend, langs den onderwijzer heen, de Idas binnen naar hun plaats. En als gedu rende de klas, een leerling naar voren moet komen, bijv. om iets op het bord te schrijven, dan gaat hij ook weer in gebukte houding er he tl en komt op c etelfde wijze op zijn plaats terug. Bijzonder elegant is het niet. Ten slotte nog een historie, die Sir Raffles ais vertegenwoordiger der Engelsche regee ring moet overkomen zijn. Ruim 100 jaar geleden, toen de Franschen m Holland meester waren en de Engelschen Oost-Indië bezet hadden, kwam de Engelsche bestuurder Sir Raffles eens op bezoek bij den Sultan. Voor Sir Raffles en den sultan waren twee gelijke zetels neergezet, even hoog en even kostbaar, juist zooals het behoor de. Eenige hovelingen waren echter van oor deel, dat hun vorst wel wat hooger in waardig heid was en dus ook hooger gezeten mocht zijn dan Sir Raffles en bedachten een curt Op hetzelfde oogenblik dat de twee hoogwaar digheden zich wilden nederzetten, legden zij vlug nog een kussen op den stoel van den Sultan. Maar Sir Raffles merkte bijtijds het verraderlijk spel met een vlugge hand beweging greep hij het kussen, slingerde het weg en redde op die wijze door zijn tegen woordigheid van geest, de eer der Engelsche vlag. DE OORSPRONG DER ISABELLA- KLEUR. Dri jaren heeft het beleg van Ostende geduurd. In 't begin had een stormaanval plaats Isabella, de vrouw van den aartshertog van Oostenrijk, woonde met haar man de krijgsverrichtingen bij. Ze verzekerde, dat ze nooit van hemd zou verwisselen, vóórdat Ostende was gevallen. De stormloop misluk te. En de ééne dag na de andere verliep, de eene maand na de andere. Het linnengoed van Isabella begon er bedenkelijk uit te zien Het kreeg een gele kleur. Wat gebeurde toen De vrouwen lieten haar linnen in die kleur verven. De soldaten droegen sjerpen in haar kleur en sinds dien tijd bestaat de kleur Isabella-geel. EEN GEHEIM. Het geheim van een gelukkig leven is te vredenheid met zijn lot/ Een slecht gehu meurd man is nooit tevreden met zijn lot. Niets is erger dan een mokkende vrouw, of het moet een mokkende man zijn. HET SCHOONMAKEN VAN FLES- SCHEN. Flesschen met een onaangename lucht maakt men schoon met fijne houtskool en water, welk mengsel men er een poos laat in staan, daarna goed schudden en uitspoe len Zoo noodig herhaalt men de bewerking. STOTTERENDE KLOK. „Hoelaat is het?" vroeg zijn vrouw ver dacht, toen hij thuis kwam. „Ongeveer één uur Juist op dat oogenblik sloeg de klok drie siagen. „Drommels, wat stottert die klok," zei hij, RAS-SPEURDERS. „Ik kom u even vertellen, dat die diamanten broche, die vermist werd, toch niet gestolen is. Mijn vrouw heelt de broche in haar linnenkast gevonden." „Dat is jammer, m'nheer. We waren dendief al op 't spoor." The Humorist. diep rampzalig, dat ik uit mijn venster wild» springen." Zij „En wat hield je daarvan terug, ge liefde Adolar?" Hij „De hoogte van de verdieping, schat." „Nu dan zijn we vrije mannen, of sla ven? Antwoordt mijdaarop sprak de redenaar met donderende stem. En na een korte, indrukwekkende stilte kwam schuchter het antwoord uit een der achterste rijer. „Welde meesteu van ons zijn ge trouwd 1" toen hit nog een zwakke poging deed om zich te rechtvaardigen. REDEN GENOEG. Vrouw „Waarom blijf je met die dikke jas in de kamer zitten?" Man „Omdat je vanmorgen zoo koel tegen me bent." ZOO ZIJN ER. Gastvrouw „Dat ben ik met u te v, die mevrouw A. is een dom, opgeblazen schep sel." Mevrouw A. komt juist binnen. „Ha, me vrouw A. Dat is lief van u we hebben al met verlangen naar u uitgezien." JA, WAAROM? Bij het trouwen hij „Waarom beef ie zoo, lieve?" Zij „Waarom beet jij met? Jij hebt er misschien meer reden voor dan ik." IN DE WITTEBROODSWEKEN. Hij. „Ja, lieve Paula, toen je ouders mij de eerste maal je hand weigerden, was ik zoo „Ik ben mijn vrouw kwijt, jammerde de zenuwachtige man in het warenhuis nog geen twee minuten geleden stond ze hiei naast me...." „Buitengewone koopjes m blouses ei rokken op de tweede etage, links, meneer,' zei de beleefde bediende met een knipoogje „Nu, Johan, vertel jij me eens, hoeveel rib ben heb je „Ik weet het niet, juffrouw ik ben zoo kie- telif. dat ik ze nooit kan tellen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7