SPAARNEBANK BEZORGT ASSURANTIËN i i Het slijk der aarde Ingezonden Mededeelingen Wisselkoersen en koersen yi Bankpapier. Maandag 5 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14730 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. NOORDWIJK. gewestelijk eucharistisch congres op zondag 13 juli a.s. SASSENHEIM. HILLEGOM. BLOEMENDAAL. a 75 cents per regel. DirectieMr, Th. WESTERWOUDT. Spaarboekjes met 4 pCf. rentevergoeding VOGELENZANG. HALFWEG. NIEUW-VENNEP. VELSEN. BEVERWIJK. IJMUIDEN. SANTPOORT. SCHOTEN. ZANDVOORT. LEDENVERGADERING op VRIJDAG 9 MEI a.s.. des I avonds 8 uur in het Gebouw s St. Bavo. i ïlimiiiiiigiiiiiiimiiimimiiiuiimiiiiiiigiim VOORHOUT. LISSE. HEEMSTEDE. LEGER EN VLOOT. J. J. WEBER ZOON Fab rik anted Haarlem. e Ooticiens Koningstraat 10 De Salarisvermindering. LUCHTVERKEER. Het vertrouwen in de K. L. M. ongeschokt. VERKEER EN POSTERIJEN. Actie tegen de Tabakswet. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE DAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 eenfs per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regei meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Eenigc dagen geleden is bekend gewor den, dat een deel der Kamerleden zichzelf geheel vrijwillig 10 pet. van de „schadeloos stelling uit s Rijks schatkist gekort heeft; de hierbedoelde Kamerleden hebben geen wetswijziging noodig geoordeeld om tot een verlaging van eigen inkomen om wille van de algemeen noodige bezuiniging te kunnen geraken: zij storten eenvoudig 10 pet, van hun „schadeloosstelling" terug in de Rijkskas, en de salarisverlaging, de be zuiniging niet alleen van beteekenis voor het finantieel algemeen belang, doch óók, en méér nog, van beteekenis als. voorbeeld, de salarisverlaging, de be zuiniging is een feit. Het geschiedt zonder ophef, er wor den geen namen gepubliceerd: nobele men- schen plegen tevens bescheiden en nede rig te zijn, wars van mooidoenerij, wars van lofprijzing. Wie voelt geen respect voor deze vrij willig op zichzelf bezuinigende Kamerleden? Wie juicht het niet toe, dat aldus van bovenaf het goede voorbeeld gegeven wordt waarom vooral van socialistische zij de steeds zoo hard geschreeuwd is Juist dezer dagen is nu wederom een goed voorbeeld „van bovenaf" bekend ge worden: de Koningin Haar eenmaal gegeven woord gestand doende zal in verband met de algemeenc salarisvermindering voor het Rijkspersoneel per 1 Mei, vrijwil lig afstand doen van een deel van haar inkomen. Door deze daad wordt onwillekeurig de publieke aandacht weer eens extra geves- tigd op de inkomens van alle overige over heidspersonen en op een misschien moge lijke verlaging van deze inkomens. Door deze daad richt zich de publieke belangstelling onwillekeurig ook weer eens m het bijzonder op de „schadeloosstelling" onzer Kamerleden.... En opvallend is het nu, hoe een zekere heer N. Tj. Swierstra er in „Het Volk" als de kippen bij is, om (de roode Kamerleden kunnen dat zelf niet zoo goed doen!) te betoogen, dat de Kamerleden zich geen 10 pet. van hun salaris moeten laten korten; de heer Swierstra zou het „zeer ver keerd" vinden, wanneer de socialistische Kamerleden gingen meedoen aan wat hij beschouwt als „een vertooning met heel leelijke bijbedoelingendc schrijver, die, naar wij hopen, niet aller harten naar z'n eigen rekent, is zelfs zoo nobel, te insinu- eeren, dat dc bezuinigende Kamerleden dit „schoone gebaar" maken uit.... „grof ei genbelang", om er per slot van rekening o.a. door lagere belasting nog beter van te worden! Overigens wordt volgens hem het bezui nigde geld toch maar weggegooid tot ver wezenlijking van de „verderfelijke plannen" onzer regcering. Hoe méér we dus plukken, des te min der geld blijft er voor de politiek van Co- lijn over! En daarenboven: vele Kamerleden heb ben de schadeloosstelling toch werkelijk volledig als salaris noodig, zegt hij. Het laatste willen wij niet betwisten, doch waar ieder Kamerlid er voorloopig vrij in blijft, zijn „schadeloosstelling" zelf al dan niet te verminderen, en waar bovendien tot op heden zoozeer de discretie is betracht, behoeft geen enkel Kamerlid zich genoopt te gevoelen, 'n deel van zijn 5000 in des Rijks kas Jerug te storten, indien hij dat deel als inkomen werkelijk niet missen kan. Wat ons echter het meest opvalt en waar wij bij dezen in het bijzonder de aandacht voor vragen, is: dat het juist weer de so cialisten zijn, die strijden voor den mam mon! Geld is hel slijk der aarde, en het kapi talisme is de verfoeilijkste ondeugd van de gansche menschclijke samenleving, maar., een socialist blijkt van dat slijk der aarde juist allerminst vies te zijn, en als een socialist voor zichzelf het kapitalisme kan „beoefenen", dan schijnt de „verfoeilijkste ondeugd" al spoedig een der heerlijkste menschelijke deugden geworden te zijn. De roode Kamerleden krijgen thans een schoone gelegenheid om voorzoover het hun in hun finantieele omstandigheden mo- gelijk is een treffend bewijs te leveren van hun onthechting aan het aardsche slijk en om te toonen, dat zij hemelhoog ver heven staan boven de van gcld-gevuide bui dels rijk voorziene, hebberige „kapitalis ten welke wij in „Het Volk" steeds zoo pathetisch beschre ven, en in de „Notenkra ker steeds zoo „treffend" geteekend vin den! Zij mogen deze schoone gelegenheid niet ♦nbenul voorbij laten gaan! a"c katholieken kunnen tijdens het nóres naar Amsterdam gaan. Er zijn be- ure? Van tijd en geld en bovendien Tf^terdam zou veel te klein blijken. ....maar wel kunnen alle katholieken bet Congés meeleven in de gedachten, in de bcQoelmg1 jn streven_ jn daadwerkelijke hulde en aanbidding, in de kerken, van den Euchanstischen Christus. Daarop mag naar onze bescheiden meening, van nu af aan al wel eens de aandacht worden gevestigd. Ik ben zoo vrij nog eens melding te maken van het reeds aangekondigde Gewestelijk Eucharistisch Congres op Zondag 13 Juli op het Sportpark te Noordwijk. Hoe langer zoo meer blijkt toch, dat een bezoek aan Amsterdam ter gelegenheid van het Congres, voor de massa der katholieken van onze dorpen, wel tot de vrome wen- sclien zal blijven behooren. Niet slechts tijd en geld, maar ook de beperkte plaats is reeds een bezwaar voor een massalen opgang uit onze parochiën naar Neerlands hoofd stad. Dat bleek reeds met den laatsten. Stille Omgang, toen er uit ieder onzer parochies een honderd deelnemers ter Heilige Stede optrok. En toch, wij willen allen meedoen met de grootsche hulde, welke dit jaar binnen onze vadcrlandsche grenzen aan den Eucharis- tischen Christus wordt gebracht. Langen tijd zijn wij hiertoe reeds aangespoord. In iedere parochie is daartoe reeds iets gedaan, iedere vereeniging had het dezen winter op haar program, dagelijks wordt er nog ge beden voor het welslagen van 't Congres. Verlangend zien we daarom steeds naar de grootc aankondigingen achter in onze kerken, en we betreuren het heden vooral geen Amsterdammer te zijn, om aldus des te zekerder dat verlangen te kunnen bevredi gen. Is het wonder, dat het idee van een ge westelijke hulde-betooging aan het Aller heiligste, een toch massale publieke aanbid ding en vereering van het H. Sacrament voor Noordwijk en omliggende dorpen, zoo aanstonds bij iedereen zooveel instemming en bijval vond? Dat ieder priester, die het hoorde, dat idee benijdde, iedere pastoor cr zijn medewerking ten volle aan toezegde, iedere geloovige zich verheugde op kleine schaal althans een Stadion-hulde te kun nen meemaken? Want op het Sportpark te Noordwiik vinden wij een zeer geschikte gelegenheid, om met vele duizendtallen ons te verzame len en er door bekende sprekers (Pater Jonckbloedt en Mr Dr. Jan van Best) den lof te hooren verkondigen van den verbor gen Christus. Om er voor een rijk versierd altaar in massa te kunnen neerknielen voor de kleine H. Hostie, om vooral Christus in Zijn Liefdegeheim luisterrijk rond te dragen over de velden met heerlijke gezangen cn muziek, met kinderlijke godsvrucht en groote aanhankelijkheid. Ja, ook wij gevoe len behoefte om eens uiterlijk te toonen de gevoelens, welke ons innerlijk bezielen, om eens hardop te zeggen, wat we met hechte overtuiging gelooven. Zondag 13 Juli, des namiddags gaat al het roomsche volk van Noordwijkerhout, Voor hout, Warmond en Sassenheim, van Oegst- geest en Katwijk, op naar Noordwijk, om mee te doen met de grootsche huldebetoo- ging aan het Allerheiligst Sacrament. Échter de voorbereiding tot dien dag moet nog zoo goed als geheel getroffen worden: Bereids verkregen wij de hooge goedkeu ring van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, reeds waren alle Heeren pastoors bereid lid te worden van het Eere-Comité, wel zijn reeds in Noordwijk meerdere Commissie'® ge vormd tot uitvoering van velerlei werk zaamheden, maar de omliggende dorpen wachten tot nog toe op een aansporing. Thans richten wij deze tot u, en verzoeken wij uwe medewerking. Dezer dagen zijn aan de besturen der plaatselijke afdeelingen van de K. S. A. en waar die niet bestaan, aan de door den pastoor opgegeven adressen, uitnoodi- gingen gezonden om Dinsdag 6 Mei, des avonds 8 uur te Noordwijk te komen ter verdere bespreking. Gij bestuurders van de K.S.A. gij voorman nen in uwe parochie, gij die uw tijd en beste krachten geeft op allerlei gebied, altijd als gij de goede zaak meent te kunnen steunen of zelfs te kunnen behartigen, bedenkt, dat gij thans een zaak kunt dienen, welke de goede is bij uitnemendheid. Thans geldt het niet den armen of behoef- ligen van Christus, niet dc jeugd of ouden van dagen van Hem, niet het godsdienstig of maatschappelijk belang der christenen, maar thans geldt het dc eer en glorie van Christus zelf, van Jezus in Zijn H. Sacra ment. Geeft dan gehoor aan de uitnoodiging u gedaan en Iaat bovenstaande uiteenzetting u nog vaster overtuigen uwe medewerking tc verleenen voor deze schoone zaak. Konu dan Dinsdag a.s. naar Noordwijk (Juvenaats gebouw, naast de kerk), waar wij de in uwe parochie te voeren propaganda kunnen be spreken en vaststellen. Aan uwe opkomst Dinsdag hangt voor een groot deel af, of het Gewest. Euch, Congres ook voor uwe parochie zal slagen. S. BRAAKMAN, pr. Burg. Stand. Geboren: 26 April Johan na Cornelia, d, van Jacs. v. d. Holst en A. C. Metz. 28 April Jacob, z. van P. v. d. Zwan en Y. Smit. 26 April Apolonia Eli sabeth Maria, d. van Th. G. van Went en M. A. A. v. d. Plas. Maria Sophia Eli sabeth, d van J. Warmenhoven en M. M. v. d. Berg. 29 April Bernardus Petrus, z. van C. Th. Steenvoorden en C. J. van Werkhoven. Ondertrouwd: Cornelis van Tol, 29 j., te Katwijk en Wilhelmina Alida de Ridder, 26 j. Hendricus Anthonius Johannes Rooijers, 23 j. en Geertruiaa Maria Eijman, 22 j., te Velsen. Gerardus van Rhijn, 26 j, en Aartje Voget Deun, 23 j. Getrouwd: C. M. F. Zonneveld, 36 j. en J. v. d. Burg, 22 j. A. J van Kan, 24 j. er, A. M. H. Heemskerk, 20 j. Overleden: 26 April Aleida Petronella Holtslag, 48 j„ ongehuwd. 27 April Hen drik Alkemade. 80 j., wedr. van C. Caspers. 1 Mei Alida Maria van der Raad, 75 j., geh. met Jac, Groene woud Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. van H. W. Möhlmann en M. E. Kendall; Johanna Maria, d, van Th. Elberse en A. Groenen; Hubert, z. van Tukker en M. Vis. Ondertrouwd: Dirk van Veen, 27 jaar en Willemijntj Oudshoorn, 26 jaar; Marcelis van Zeijl, 35 jaar en Adriana Geertruida van der Voort, 26 jaar: Johannes van Kampen, 26 jaar, en Johanna van Munste- ren, 23 jaar. Gehuwd: Leendcrt Bastiaan Verdoes, 27 jaar, en Prijna Anna Ciggaar, 27 jaar; Gijsbertus van Vliet, 29 jaar, en Anna Cor nelia Ciggaar, 26 faar; Jacobus Verkijk, 40 jaar, en Christina Hendrika de Bijl, 66 j. Gevestigd: Gcrhardus Johannes Veld kamp, Tijloosstraat 17, uit Hengelo. Vertrokken: mcj. C. M. M. van de Kamp, van Teijlingerlaan 41 naar Noordwijk; mej. D. C. C. E. Blom, van Hoofdstraat 210 naar Woerden; J, van Arkel en gezin van Florisschoutenstraat 25 naar Alphen aan den Rijn. Eerste steenlegging. Op Dinsdag 13 Mei. a. s. des morgens te 11 uur, zal alhier dc eerste steenlegging plaats vinden van het St. Bernardus Gesticht. Verschillende auto riteiten zijn tot bijwoning uigenoodigd. De Sf. Martinoskerk. Aan het grond werk, een ontzettende arbeid, wordt hard gewerkt. Het veen, dat uitgegraven wordt, is zoo hard en vast, da thet houweel er bij te pas moet komen. Het is daar in dc Mariaslraat een totale gedaanteverandering gewerden. De slooten zijn volgestort en de goudvisschenvijvcr is verdwenen. Aan de Oostzijde der kerk staat een respectabele directiekcet, zoowel voor de opzichters als voor den aannemer. Een zeer groot aantal grondwerkers vindt er werk. Een elcctri- sche motor verleent zijn medewerking om al het water uit den grond te verwijderen. Drie meters diep wordt alles uitgegraven en over een groote oppervlakte. Daarna wordt tuin van de Gebr. Heereman, achter de R.-K. Kerk tc Driehuis. Voor diegenen, die voor zijn tuintje tulpenbollen wil, kan daar terecht. De opbrengst is ten voordeele der R.-K. Kerk. .Jeugdwerk. Bij den alhier gehouden wedstrijd onder de jongens en meisjes van „Jeugdwerk" in het bij elkaar brengen van de grootste collectie wilde planten, werd dc eerste prijs behaald door Henk Mey met 128 verschillende planten en 17 mossoorten; de tweede prijs door Henk van Riesen met 62 planten en 17 mossen-; de 3e prijs met 58 planten en 21 mossen. De leden van de meisjesclub krijgen eer lang een geraniumplantje, om thuis op ten kweeken. In het najaar zal cr dan een tentoonstelling gehouden worden van deze opgekweekte planten, waarbij aan de bes- er nieuw zand in gebracht, waarna de beton-fundcering volgt. Als er geen bijzon deren tegenslag komt, kan over een groote maand aan het metselen worden begonnen. Groote massa's hardsteen zijn reeds op het terrein gebracht. Burgerl. Stand. Getrouwd: J. W. Koele- rceijer en S. M. Hageman N. Corbée en C. M. van der Geest. Geboren: d. van C. P. H. M. Teddema Van der Walz. van M. A. W. Janssen Stokman z. van G. EnthovenMarseille d. van M. H. Pijpers—van Ruiten z. van G. van SteijnRuigrok d. van M. Veen Meijer. R. K. Volksbond. De afdeeling Vogelen zang van den R. K. Volksbond houdt morgen (Dinsdag)avond in het R. K. Verenigings gebouw een led-en vergadering. „Si. Raphael". Woensdagavond wordt door de afdeeling Halfweg een buitenge wone ledenvergadering belegd in de Jozef- gezellen-vereeniging, waarop door den heer Geers, hoofdbestuurslid, een uiteenzetting zal worden gegeven over de laatstgevoerde actie bij de loonsverlaging van het Spoorweg personeel, tevens zal hij bespreken het zoo genaamde streven door anderen naar een eenheidsorganisatie. Deze vergadering vangt aan te acht uur 's avonds. Het zal overbodig zijn, er op le wijzen dat hier ook leden dor afdeelingen van ,,St, Raphael" uit dc omlig gende gemeenten welkom zijn. Paard op hol. Zaterdagmiddag om streeks half 1, geraakte het paard van den bakaker J. Verhoeff alhier, bespannen voor een 4-wieligen broodwagen, op hoi. Het dier rende dc Kruisvaart op, 3och werd in zijn vaart gestuit door het ijzeren hek der Gere formeerde Kerk. Het hek en dc wagen wer den zwaar beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Gevonden voorwerpen. Een rozen krans, een huissleutel, een nummerplaat van een motorrijtuig/een rijwielsleutel, een hon denpenning. Afgesloten. De Stationsweg tusschen Velsen en Velseroord wordt met ingang van a.s. Woensdag wegens bestrating, voor het verkeer gesloten. Lichte voertuigen mogen langs het Kanaalpad gaan. De Assumertol verdwenen. Met ingang van gisteren is het Assumcrtolhek opgehe ven. Bij de vele tollen, welke in den laat sten tijd zijn verdwenen, kan thans ook de Assumertol gevoegd worden, gelukkig, waar door de weg van en naar Uitgeest vrij is gekomen. Lieldadigheidsconcert, Het Chr. ge mengd koot- „Looft den Heer", alhier, direc teur de heer Piet Hespe, te Amsterdam, heeft Vrijdagavond in „Thalia" een concert gegeven, ten bate der Vereeniging tot be strijding der Tuberculose. De opkomst van het publiek was zeer groot en men heeft van den schoonen zang zeer genoten, even eens van het kinderkoor. Medewerking verleenden mevr. C. Telligen-Stoop, sopraan en F. J. Heykoop, begeleiding, beiden al hier. Een in dc pauze ten bate der ver eeniging gehouden collecte bracht 56 op. Met pensioen. De heer H. Henkes al hier heeft, na 35 jarigen dienst, het loods wezen met pensioen verlaten. Muziek en de jeugd. Vrijdagavond gaf de harmonie „Concordia" een concert in de muziektent op het Willemsplein. Er be staat altijd veel belangstelling voor deze openbare concerten, maar de jeugd maakt een rustig genieten daarvan meesttijds onmogelijk. Vrijdagavond was dit weer zoo en toen heeft de politie krachtig inge grepen. Verscheidene kinderen werden van het plein verwijderd en in het politiebureau gezet. Tegen een 22-jarig jongmensch, ze keren H„ dat zich niet verwijderen wilde, werd proces-verbaal opgemaakt. Uitvoering. De uitvoering welke Vrijdag 1.1. plaats had in „Zomerlust" alhier, door de vereeniging „Herwonnen Levens kracht," de R.-K. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C., was maar matig bezocht, .ii hoewel dat er loch nog wel een batig saldo zal zijn, maar diegenen dier er geweest zijn, hebben genoten, vooral om de prachtige lichtbeelden, welke allen betrekking hadden op het werk van bovengenoemde vereeniging, ook „Vox. Humana" en het Symphonie- orkest „Ceacilia", hadden een dankbaar applaus. Het geheel was een mooie uit voering. Kerkbollenakker.f— De veiling der bollen, op den z.g.n. Kerkbollenakker zal plaats hebben op Zaterdag 10 Mei, des voormiddags circa 10 uur. De bollen zijn afgeplant op den te kweeksters prijzen zullen worden toe gekend. Onderwijsverslecht'ering. De heer A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der St.-G., zal op 7 Mei a.s., in hotel Vreeburg, alhier spreken over de „Onderwijsverslech- tering." Vacantie-kolonien, De afd. Bioemen daal van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- cn Vacantie-kolonics, zal dit jaar 10 kinderen uitzenden. Donder dag 8 Mei vertrekken de patiëntjes naar het Emma-Kinderhuis, te Wijk aan Zee. Ontsiag. Mej. M. Beumer, onderwijzeres in de handwerken aan de M.U.L.O.-school, aan den Vijverweg, heelt wegens haar vor- genomen huwelijk ontslag aangevraagd. Radiopreeken. De radio-preeken van de Geref. Kerk, alhier, blijken naar wij in „De Stand." lezen uitstekend geslaagd te zijn, zoo zelfs, dat het orgelspel nog goed kon worden gehoord te Soest en Hoogeveen, de preek zelf echter minder goed. Van ver derop had men geen berichten meer. De groote moeilijkhid zit daarin, dat bij een gewone draadiooze verzending dc spreker vlak voor den microfoon plaats neemt en zich bovendien gewoonlijk in 'n kleine ka mer bevindt. Dit is natuurlijk niet het geval in een kerk, waar de ruimte zeer groot is en de dominé niet steeds prekende voor den microfoon plaats neemt. Nu zullen in het vervolg proeven worden genomen met met meer microfoons, met inschakeling van een of twee lampen tusschen den microfoon en den uitzender en de uitzender zelf zal ge dreven worden door een motor, inplaats van door accumulatoren, daar deze laatste na eenigen tijd 'n minder constanten stroom leveren. Het ligt in de bedoeling a.s. Zondag de proeven te herhalen, wanneer de kerkeraad zijn toestemming geven zal. intusschen is men druk bezig de noodige verbeteringen aan het uitzendingssysteem aan te brengen. Gevonden voorwerpen. Terug tc be komen bij: J. Wichers, 2de Hoogewoerds- dwarsstraat 44, een sleutel en een zakdoek; W. v. d. Wey, Dr. Leydsttstraat 65, een sui- kcrlepeltje; T. Bos, Schoterweg 100, een ouderdomsrenteboekje; J. v. Wort, Klooster straat 5, een rozenkrans; J. de Gier, Paul Krugergr. 5, een hond; A. Broomans, Esch- cloornstraat 6, een gouden broche; D. Kuntz Oosterstraat 6, een portemonnaie met inhoud; R. Raams, Schalkburgcrgr. 7, 2 zakpotlooden. J. v. d. Berg, Colensostraat 42. een cape; A. Donkervoort, Goetzeeslraat 17, een pakje- gordijnkoord en ringen; J. Bongma, Klooster straat 13, een fietspomp; Aan het Politiebu reau, een rozenkrans, een Engelsche sleutel, een ceintuur, een Lipssluetel en een auto- smeerpot. Heropening. Blijkens de in dit nummer geplaatste advertentie is het H, A. A. V.- kantoor en bureau van de „Eerste Schoten- sche Woninggids" verplaatst van Haitsma Mulierstraat 3 naar Rijksstraatweg 15, 2e huis vanaf het R.-K. Kerkhof. Het bureau beiast zich met den koop en verkoop huur en verhuur van woon- en winkel huizen. Ingekomen personen: W. Frenk, van Amsterdam. Oosterparkstraat 53. Wed. F. W. Wilkc, geb. Ch. W. E. Hunerjager, van Amsterdam, Kostverlorenstraat 57. J. van Huffelen, van Epc, Zandvoortschclaan 234. A. G. de Koning, van Haarlem, Hoogewcg 65. J. Th. Jaeger, van Amsterdam, Burg. En- gelbertsfraat 11. F. H. Baersciman, van Am sterdam, Potgieterstraal 52. Wed. J. F. W. Korting, geb. M. J. Bollemeijer, van Amster dam, Kostverlorenstraat 78. A. Bluine, V3n Amsterdam, Koninginneweg 22. J. M. Wit mond, van Amsterdam, Koninginneweg 22. Chr. Kohlman, van Amsterdam, Hoogewcg 53a. J. Speelman, van Amsterdam, Kostver lorenstraat 44. J. Sliwik. van Amsterdam, Kostverlorenstraat 44. Wed. J. Uittenbo- gaard, geb. Chr. A. Rous, van Haarlem, Kerkdwarspad 1. B. E. Zendijk, van Amster dam. Haltcstraat 48. Wed. G. Groot, geb. G. Lijmberg, van Amsterdam, Zeestr. 34. Wed. Lamsbach, geb. M. Wampuls, van Nijkerk, Brcderodcslraat 75. A. A. Hunck, van 's-Gra- venhage, Brederodestraat 14. Vertrokken: C. van Son, van Haarlemmer straat 76 naar Bioemendaal, Parklaan 15. I, Schaaf, van Kostverlorersiraat 125 naar Bioemendaal, Parklaan 15. J. Ch. Middelman van v. Speijkstraat 12a naar Baarn, Israëls- slraat 12. Mevr. van Wayenburg, geb. van Sonsbeeck, van Boul. Paulus Loot 7 naar Amersfoort, H .v. Viandestraat 35. C. L. Boeien en J. H. Kokke, van Boul. P. Loot 7 naar Amersfoort, H. v. Viandestraat 35. M. A. de Haas, van van Speijkstraat 11a, naar Brussel, Ruc de la Corrot 8. P. A. Olvers, van Westerparkstraat 13. naar Haarlem, Pietcr Kicsstraat 31 zwart, C. W. Meuffels, van Zee straat 48, naar Haarlem, Kloppersingel 41. A, van der Meulen, van van Speijkstraat 19a, naar Driebergen. Burgemeesterlaan 7. L. G, van Kempen, van Kostverlorenstraat 60, naar Amsterdam, Lijnbaansgracht 8/10. C. Vreken, BiHiiiiiiiiiiimsHiigiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiim R.-K. Kies vereeniging s Haarlem. AGENDA: 5 1. Opening. Notulen. 2. Verslag Kas-commissie. 5 3. Verkiezing Bestuurslid (vac. Mr. Hüffer.) E 4. Verkiezing lid P. A. C. (vac. 3 Eichorn). 3 5 5. Rede Hr. C. P. M. ROMME. 5 Onderwerp: „Dc Eenheid der R.-K. Staatspartij". 3 6. Behandeling agenda Kamer-Cen- S trale. 3 K 7. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. van Passage 8 naar Limmen (N.-H.) W. F. G. h'arfung, van Brederostraat 45, naar Am sterdam, van Eegheniaan 16. Jb. Floor, van Boul. Paulus Loot 36, naar Heemstede, Zon- nelaan 9. C. Rijllart. van Koninginneweg 7, naar Zaandam, Zuiderstraat 3. K. Ligthart, van Zuiderstraat 3, naar Apeldoorn, van Ce- reslaan 9. J. Schlüter, van Kerkstraat 16 naar Elberfeld, Kipdorf, 85, II. C. M. C. Witmondt, van Koninginneweg 22 naar Heemstede, Camplaan 18. C. Schouten, van Groolc Krocht 6, naar Amsterdam, le van der Hclsf- straat, hoek A. Cuypslraat, bij Wjjnborgh. G. Ch. Hanckuyk, van Boul. de Favauge 31, naar Spaarndam, Grootc Sluis, bij Hamers. J. Monnikendam, van Oosterparkstraat 3. naar Terncuzen, Lange Kerkstraat 38a. Voetbal. De R. K. Voetbalvereeniging „Voorhout" speelde gisteren tegen een S. J. C.-combinatie. Voorhous speelde met 5 invallers. Begunstigd door het mooie weer, was dit een fraaie ontmoeting. Voorhout moest in S. J. C. haar meerdere erkennen. Als Voorhout echter voltallig was geweest, zou het verschil in doelpunten niet zoo groo gewees zijn. Dc uitslag was 6—2 in 't voordeel van S. J. C. Scheidsrechter v. d. Klugt leidde uitste kend. Kerkbollenveiling. Donderdag a.s. te half 5 n.m. zal dc Kerkboüenvciling plaats hebben. De opbrengst is gedeeltelijk voor kerk- en armenkas. Wij vertrouwen, dat velen ter veiling zullen komen en flinke prijzen zullen durven besteden. in 't be lang van zulq een heerlijk doel. KATWIJK. Veiling te Katwijk, op 2 dezer, van enkele narcissen per regel, onder directie van Holland s Bloembollenhuis. te Lisse. De stand van gewas liep van goed tot zeer goed. Leedsi Fairy Queen 0,50: Robin f 0,77; Lulworlh 0,63; Evangeline 0,78; Frank Milles 0,68; Laurentia 0,86; Magnificiënl 1,05; Poctaz Aspacia 0,43; Poetaz Al sace 0,68; Poetaz Triumph 0,45; Poetaz Fairy 0,57: Glory of Hillegom f 0,58: Bic, Vanille 0,60; Leedsi Grande Du- chesse 0,30; Poetaz Ideal 0,62; Seagull 1,10; Inc. Titiaan 0,54; Aibalross 0.70. Leedsi White Lady 0,85; Barri Falstaff 0,47. Voetbal. Gisterenmiddag tc half 1 speel de L. S. V. II een competitiewedstrijd tegen Leiden IV. Deze laatste won met 21. I e drie. uur had een vriendschappclijken wedstrijd plaats tusschen L. S. V. I alhier cn S. M. C. II uit Warmond. L. S. V. bleek hier verreweg de sterkste. Zij won dan ook met 61. Scheidsrechter was de heer Meijer. R. K. Volksbond. In het'bestuur van den R. K. Volksbond zijn aftredend de hee-' ren A. H. Schrama, voorzitter; B. Toledo, 2e secretaris; J. Pollé, penningmeester en A. Th. van Kenteren, 1ste en L. van der Reep, 2c commissaris. Door den voet gestoken. De vorige week had de zoon van den kw-eeker v. D., wonende aan de Zandvoortsche laan, het on geluk om zich met een mestvork door den voet te steken. Het lichaamsdeel werd ge heel doorboord. Van D. heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Gemeentezaken. B. en W. bied en ter vaststelling aan een wijziging in de veror dening voor de openbare scholen en voor het onderwijzend personeel aan die scholcm waardoor de toelating van leerlingen ral plaats hebben op den vijfden Dinsdag na den laatsten Zaterdag in Juli. B. en W. stelien voor, van jhr. itir. P 1 eding van Berkhout aan te koopen een perceel tuingrond, groot pl.m. 29 A. 10 c.A., gelegen aan den Leidschevaartweg, voor den prijs van 15.500. Verder stellen zij voorj van F. van Kcizerswaard te koopen een perceel bouwgrond, groot pl.m. 33 A. 61 c.A., gelegen aan de Zandvoortschelaan, voor den prijs van 7.000. Nieuwe straatnamen. B. en W. stellen voor, aan dc volgende wegen, gelegen o;r hel z.g. Grotstuk bij Groenendaal, de daar achter vermelde namen te geven van be kende Nederlandsche Plantkundigen: 310. Wakkerkade, 471. Jac. Thijsselaan, 472. Hei manslaan. 473. Oudemanslaan, 474. Clusius- laan, 475. Melchior Trcublaan, 476. Hugo do Vriesplein, 477. Ritzema Boskade. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand* OPGAVE VAN: 4 5 MEI EERSTE KOERS Bij K. B. van 24 April j.l. zijn voor het militair personeel nieuwe bezoldigingsscha len vastgesteld, waarbij de bedragen voor dc verschillende categorieën van militairen zijn verminderd met ongïvecr: a. 5 voor hen die gehuwd zijn en voor hen, die kunnen aantoonen kostwinner le zijn (daaronder begrepen zij, die gehuwd zijn geweest, en hoewel niet in gezinsverband levend, belast zijn met het levensonder houd van een of meer kinderen, een en ander naar den toestand van 16 April j.l.); BERLIJN p. bitlioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHR1STIANIA BAZEL NEW-YORK ROME LATERE KOERr 0.63 17.25 14.30 0.38 11.71 70.65 45.20 36.90 47.60 2.67'/ 12.10 b. 10 voor hen. die niet vallen onder de categorieën, genoemd onder a. Voor de militairen sub a. bedoeld, zal deze nieuwe salarisregeling gelden van 1 Mei tol 30 September a.s. Na dsen datum zullen alle militairen een saiaris genieten als voor hen, onder b. vastgesteld. De tot heden door het militair personeel genoten „bijslag" op hel salaris wordt van 1 dezer af niet meer toegekend. Voorts worden, mei inachtneming van de hierboven sub a. en b. gemaakte onder scheidingen voor hen die dc sub a., resp. b. aangegeven jaarwedden genieten of zou den genieten, indien zij in actieven dienst waren met 5. respectievelijk 10 ten hon derd verminderd, o.m.: le. de jaarweddeverboogingen. genoemd in de verschillende bezoldigingsschalen; 2e dc toelagen voor hen, die in opleiding zijn voor vliegenier of lol een andere functie bij de iuchtvaartafdeeling, waaraan deel nemen aan diensivluchi onafscheidelijk is verbonden; 3e de toelagen voor de officie ren van den Gen. Staf, dc intendance, de genie, de maréchaussée cn de politietroe- pen alsmede voor dc officieren, werkzaam bij de H. K., de K. M. A.. de Cadetten school, den H. C., den cursus, dc scholen voor vcrlofsofficicren, de militaire gym nastiek- en sportschool (de persoonlijke toelage voor den directeur dezer school hieronder begrepen en voor dc officieren der infanterie cn vesiing, gedetacheerd bij de genie); 4c. de toelagen voor tijdverlies voo'- hoefsmeden der marechaussee; 5e. dc toelagen voor de instructeurs der storm- scholen; 6e de toelagen wegens het bezit van het diploma van hoofd- scherm- en gymnastiekonderwijzer. 7e. de toelagen, toegekend ter verzekering van een bepaald inkomen; 8e. de toelagen voor de territo riale bevelhebbers. De verminderde baten worden naar bo ven afgerond tot een vollen gulden. Eveneens zijn op gelijke wijze vermin derd, de verschillende toelagen, genoten door categorieën r an militairen, zocwe! in activen dienst als bij het res.-personeel bij de landmacht, terwijl voor de ongehuwde bcroepskorperaals en soldaten te reke nen van 1 dezer een nieuwe soldijrege ling is vastgesteld. Hel Haagsche Aneta-kantoor heeft zich tot de directie der K. L. M. gewend met de vraag of het ongeval, aan het verkeersvlieg tuig H. N. A. B. S. overkomen, een nadec- lige uitwerking heeft gehad op het passa giersvervoer. Het antwoord luidde ontken nend. Er is geen teruggang in de boeking te bespeuren. Integendeel, het vervoer op de luchtlijnen naar Londen, Parijs, Hamburg en Kopenhagen neemt geregeld toe. In de laat ste dagen maakten verschillende gezinnen, deels met kleine kinderen, reizen per vliegtuig. Hieruit blijkt dus. dat het vertrou wen van het publiek in het luchtvervoer der K. L. M. niet geschokt is. In een bespreking tusschen den heer J. A. Donker, directeur der N. V. Donker's Siga renfabrieken te Gouda, het bestuur der vereeniging van kleinfabrikanten te Gouda cn hel bestuur der vereeniging van sigaren winkeliers voor Gouda en omstreken, is be sloten om met kracht te ageeren tegen de door Minister Colijn voorgestelde verhoo ging van den tabaksaccijns. Het ligt in de bedoeling in samenwerking met andere vereenigingen in het tabaksvak, een groote actie op touw te zetten, om het verder vermoorden van de eens zoo bloeien de en aan vele handen werkgevende industrie tc voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1