Banketbakkerij Te Koop, Kleverpark e.o. Woningbur. H. Th. Fibbe CtOGEN PEN Serlefcien uit ome vorige oplage. DE SPAARNEBANK LEIDEN, BEVERWIJK. HAARLEM. Eindexamens Hoogere Handels- schooi. Aanbesteding. Bieraccijns. De bij Corle gevonden aardolie. Rector N. H. M, van Reijsen. Examens Krankzinnigenverpleging. N.V. Ripperda. DE NIEUWE I HAARL. I COULANT SCHOTEN. De gemeentebegrooting. HEEMSTEDE. ZUID-SCHALKWIJK. Ernstige aardbeving BINNENLANDSCH NIEUWS. De motie-Van Embden verworpen. De nooduitkeeringen aan de gemeenten verworpen. 18-Mei herdenking. Faillissementen in Nederland. GEMENGD NIEUWS. De tooneelwedstrljd van „Nicolaas Beets" te Utrecht. Een prelaat verbannen. De wereldvlucht. Het proces tegen de Banca di Sconto. Onlusten in Guyana. De a.s. Rijksdagverkiezingen in Duitschland. Een commissaris van politie als spion. De Noorsche visschersvloot in gevaar. De kassierslinna Groeneveldt Co. te Baarn. De Maas buiten haar oevers getreden. De vermiste gymnastiekleeraar. Het „Huis met de Gouden Stoep" gesloten. Hoog water. Waar is Peter Peterse? Over boord geslagen. Een mislukte wereldreis. Juweelendiefstal van ruim een ton. Na zijn dood over den Montblanc. Een gezellige echtgenoot. 96l/4 793/4 1001/4 9 86I/4 721/4 141 118 1161/a 1378/4 2021 4471/, 1051/» 169/1 90 961/4 793/4 IOOI/4 9 863/4 72 141 137 69 469 363 56 111 378 291 332 139 104 119 427 141 Wordt gevraagd 1 Juni a.s. bekw. R.-K. WINKELJUFFROUW, extern, v.g.g.v. Fr. br. onder No. 12350 Bureau van dit blad. Kantongerecht. Veroordeeld: wegens dronkenschap: A. H. 5 of 5 d. J. F. f 2 of 2 d. Ch. T. H. H. f 3 of 3 d. wegens loopen of verboden grond A. H. M., Hillegom, L. de W., Bennebroek, T. W., Hillegom, ieder tot 5 of 5 d. wegens burengerucht: M. K., H. A. K. ieder tot f 3 of 3 d. wegens straatschenderij S. B. f 5 of 5 d. J. D., G. L. G., ieder tot f5 of 1 m. tucht school A. D. f 1 of 1 ra. tuchtschool wegens overtr. der ArbeidswetCh. H. A. V. f 1 of 1 d.; M. A. S. 8 maal f 1 of 8 maal 1 d. W. van D. f 5 of 5 d. W. P., Zoeter- woude, 2 maal f 1 of 2 ma^ 1 d. H. v. I. Rijnsbrug 4 maal f 2 of 4 maal 1 d. wegens overtr. der Trekhondenwet H. A., Noordwijkerhout 3 maal f 2 of 3 maal 2 d. wegens overtr. der Jachtwet A. H. M. Hillegom f 10 of 10 d.L. de W., Bennebroek f 5 of 5 d. wegens te snel varen W. D. te Oesgtgeest, f 3 of 3 d. wegens varen zonder vergunning J. B., Leiderdorp, 1 of 1 d.N. D., Oegstgeest, ieder tot f 5 of 5 d. wegens rijden met een rijwiel zonder bel S. G. J., D. G. M. P., ieder tot 2 of 2. wegens rijden met een rijwiel zonder licht Th. v. d. S. f2ov2d. G. M. R. f3 of 3d.; F. R. 0.50 of 1 ra. tuchtschool A. P. H., Sassenheim f 1 of 1 m. tuchtschool J. de IC. Rijnsburg f 3 of 3 d. L. D., Rijnsburg f 1 of 1 d. W. P. K., Noordwijk f 3 of d 3. C. M. Noordwij kerhout, H. J. J„ Haarlem, C, v. d. H. Oegstgeest, ieder tot f 3 of 3 d. wegens overtr. der Po! .-Ver. der gemeente Leiden J. H., A. Z., P. G., G. K., T. A. v. W. A. G. B., J. M. L., ieder tot f 1 of 1 d. J. S., J. L. G., K. v. D., Lisse, ieder tot 1 of 1 m. tuchtschoolW. v. L., 2 maal f 1 of 2 maal l.d. ;B. H. J. v. L., Zoeterwoude Ch. C., ieder of f 0.50 of 1 m. tuchtschool J. v. Z. Warmond f 2 of 2 d. J. G. v. G. J. P. M., ieder tot f5 of 5 d. wegens dronkenschap A. P., zwervende dezelfde, f 5 of 5 d. wegens loopen op verboden grond C. D. E., Katwijk aan Zeef 3 of 3 d.J. Z., Haarlem L. K., aldaar, ieder ot f 5 of 5 d. wegens straatschendrijJ. J. K., Leider dorp f 10 of 1 m. tuchtschool A. C. v. L., al daar C. B. aldaar beiden tot teruggave aan de ouders wegens overtr. der ArbeidswetG. P. B., H. K., Warmond, ieder tot 3 of 3 d.A. J. v. d. V., Warmond 3 maal f 2 of 3 maal 2 d. wegens overtr. van het Motor- en Rijw. Reglement C. K., Rijnsbrug, H. B., aldaar, ieder tot f 2 of 1 d.J. H., Oegstgeest, A. D. H. H., J. I. S., L. V., Rijnsbrug, A. v. d. B., ieder tot f 3 of 3 d.P. H., Rijnsbrug, f 1 of ld.; wegens overtr. der Pol. Verord. der gem. Leiden I. D., G. P. B., F. de J., W. K.,A. de W. C. D., Noordwijk aan Zee, A. N. B., M. C. v. D. wed. J. C. G. M. ieder tot f 1 of 1 d.C. D. de O. f 0.50 of 1 m. tuchtschool M. J. A. S., wed. V. 3 maal f 0.50 of 3 maal 1 d. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De bloemententoonstelling in Posthof te Leiden. Het ongunstige weer der laatste weken, de abnormaal late bloeitijd met tot gevolg groote moeilijkheden om voor af een datum van b.v. een tentoonstelling van afgesneden bolbloemen te bepalen, hebben het voor de afdeeling Oogstgeest en Omstreken der Algemeene Vereeniging wel zeer moeilijk gemaakt. Houdt men met al deze factoren rekening, dan mag men het resultaat van de ijverige bemoeiingen van het bestuur der afdeeling en van de bekwame inzenders gerust een succes noemen. De beide serre's van het restaurant „Posthof" aan den Oegstgeester Straatweg te Leiden, waren Dinsdagmiddag j.l. in een keurige bloemententoonstelling herschapen, waarop de inzenders, de Oegst- géestsche afdeeling en de bezoekers met ge noegen zullen terugzien. De beschikbare ruimte was beperkt, het licht niet schitterend, de storm van Zaterdagnacht had zijn stempel wel degelijk op de bloemen gezet, maar dit neemt niet weg dat een heel aardig geheel was verkregen, dat een bezoek ten volle waard was. Wij kunnen ons dan ook be grijpen, dat de jury een lastige taak had, toen het er om ging, de inzendingen te beoordeelen op haar waarde en belangrijkheid. De heeren H. de Graaff, J. Heemskerk en Th Hoog Jr., die de Narcissen en andere afgesneden bloe men hebben beoordeeld en de heeren Ballego, H. Buurman en J. Kriest Jr., die een oordeel moesten vellen over het bindwerk en de decoratieve groepen hebben de volgende prijzen toegekend Groep I. Meest uitgebreide collectie Nar cissen Gouden Medaille fa. Warnaar en Co., Sassenheim Verg. Zilveren Medaille fa. Gebr. Eggink, Voorschoten Zilveren Me daille G. Lubbe Thz., OegstgeestZilveren Medaille P. v. Deursen, Sassenheim Bron zen Medaille G. F. Flemerik, Leiden ^Bron zen Medaille fa. A. Frijlink en Zoon. Sassen heim. Groep II. Nieuwigheden van Narcissen Gouden Medaille Warnaar en Co., N. in- comp. Oranje GlowVerguld Zilvereij Medaille Warnaar en Co., N.g.t. Golden Harvest Verguld Zilveren Medaille G. Lub be Thzn., Hortulanus Witte Zilveren Me daille Gebr. Eggink, TreasureZilveren Medaille Gebr. Eggink, Yellow Poppy Zil veren Medaille Warnaar en Co., Brightling Zilveren Medaille A. Frylink en Zoon, Lord Wellington. Groep IV. Collectie TulpenZilveren Medaille C. Vianen, Rijnsburg. Groep VI. Collectie Bijgewassen Gouden Medaille Gebr. v. Egmond Verguld Zilveren Medaille niet toegekend Zilveren Medaille G. Lubbe Thz. Groep VII. Bloemwerk v. Narcissen Gou den Medaille J. Buurman en Zonen Ver guld Zilveren Medaille C. Hosman Zilveren Medaille J. Kriest Jr. Zilveren Medaille H. Kors Bronzen Medaille Gebr. den Older. Groep IX. Decoratieve groepen Gouden Medaille Gebr. den Older, Leiden Verguld Zilveren Medaille J. Kriest Jz., Leiden Zilveren Medaille L. v. d. Putten, Oegstgeest. Extra uitgeloofde Medailles Verguld Zil veren Medaille Bloemstuk Narcissen, J. Buurman en Zn. Zilveren Medaille Narcis Orange Glow, Warnaar en Co. Zilveren Medaille Decoratieve groep, Gebr. den Older; Zilveren Medaille Bloemstuk a la Biedermaij- er, J. Kriest Jz.Bronzen Medaille V.V. Groep bijgewassen, Gebr. v. Egmond. Proces-verbaal. Tegen J. J. v. K werd proces verbaal opgemaakt voor het rijden zonder licht. Door J. P. werd aangifte gedaan dat een zijner duiven was doodgeschoten, ver moedelijk door H. H. B. Onderzoek werd ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. Valsch geld. C. H. deed aangifte dat door hem een valsche gulden was ontvangen van een aan hem onbekend persoon. Deze zaak is in onderzoek. Gevonden voorwerpen. Notitieboekje niet potlood bruin kindertaschje met in houd een portmonnaie een bruine hand schoen een bruin lederen portemonnaie bruine handschoen een sleutel een groene das. Verloren Een bruin lederen portemonnaie met inhoud 2 notitieboekjes, 2 melkboekjes, een speelgoed-aap, een groene muts, een postbussleuteltje, een grijze overjas en een mesje. Vooruitgang. Hoewel het reeds laat in den tijd is, begint er nu toch eenige ver andering te komen. De weilanden, dood en zonder gras, worden steeds beter van kleur en zelfs zoo, dat eenige veehouders hun vee van stal hebben gezet. De tuinderij begint te leven en de bloemenvelden beginnen hun kleur te vertoonen. Aan de markt wordt het steeds drukker. Groote hoeveelheden witlof worden aangevoerd en de aanvoer van spi nazie is ontzettend groot. De prijzen van spinazie zijn redelijk en loonend, doch van het witlof laag. Oorzaak hiervan is groote aanvoer. Het begint nu ook zoo te worden, dat stadsmenschen hier een prettige wandeling kunnen maken, doordat de tulpenvelden aardig beginnen te kleuren. Door het vele bouwen rondom de kom der gemeente is hiervoor veel land onttrokken doch gaat men even verder door Beverwijk naar Heems kerk en van daar langs den Groenen weg en Houtweg door Wijk aan Duin, dan loont zulk een fietstocht of wandeling wel de gedane moeite. Dit geldt niet alleen voor Zondag, doch dit kan nog wel 2 a 3 weken aanhouden, want dan komen de darwin-tulpen en irissen ook in bloei en vooral niet te vergeten de aardbeienvelden welke dan ook in alle pracht te zien zullen zijn. Paardenmarkt. Dat de paardenmarkt hier heeft voldaan, blijkt wel hieruit, dat op 15 Mei a.s. een tweede markt zal gehouden worden van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's middags. Als nu de aanvoer maar voldoende is, zal ook deze weder slagen. Vooral wat grooter aanvoer van luxe-paarden zal een verbetering zijn. ROOD EN WIT. Sinds het vorige seizoen heeft het eerste elftal van R. en W. een danige verzwakking ondergaan. Wegens vertrek zullen P. v. Bue- ren en A. Faber niet meer uitkomen, wat een groot verlies beteekent zoowel voor de aan val als voor de verdediging. Bovendien heeft R. en W. niet meer de beschikking over E. Kervel, H. Daam, L. Vreugde en M. Bruin, zoodat het zijn toevlucht zal moeten zoeken tot de jongere spelers. Het elftal zal er waarschijnlijk als volgt uitzien v. Eeghen, v. Manen, Swens, Mr. F. Davidson, Reydon, Wackwitz, B. Davidson, Posthuma, v. Lennep, de Jong en Elias. De aanval zal waarschijnlijk bestaan uit Reydon en de Jong met Wackwitz, Posthuma en F. Davidson als change-bowlers. De batting-side zal in het begin wel niet zeer sterk zijn, daar R. en W. het voor eenige weken buiten Wackwitz moet stellen. Als gecommitteerden en plaatsvervan gende gecommitteerden bij het eindexamen der Hoogere Burgerschool met 5 j. c. met gewijzigd leerplan (Hoogere Handelsschool) werden dit jaar door het gemeentebestuur met goedkeuring van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen be noemd de volgende heeren: Prof. Mr. N. W. Posthumus, hoogleeraar aan de Gem. Univ. te Amsterdam, voorzitter; H. M. van Bem- melen, directeur Noordb. Scheepsverb.bank te Heemstede; J. A. van Dalen, directeur Haarl. Bankv. te Haarlem; Mr. A. J. En schedé, te Aerdenhout; Mr. A. S. Miede- ma, directeur Haarl Hyp.bank te Haarlem; E. van Nederhasselt, wethouder te Bloe- mendaal; N. Petrie, lid der firma Petrie Co. te Haarlem; J. J. Thönc, lid der firma Guépin en v. d. Vlugt te Haarlem; Mr. P. Tjeenk Willink, advocaat en procureur te Haarlem. Bij de Vrijdag 2 Mei j.l. te Leimuiden ge houden aanbesteding van het aanbouwen van twee lokalen aan de bestaande R. K. school te Leimuiden, onder architectuur van de ar chitecten C. L. M. Robbers en M. v Ooyen alhier, was de laagste inschrijver Chr. Over- devest te Rijnsaterwoude voor 17.260. Nu door de Eerste Kamer, de bieraccijns is aangenomen, zijn daardoor de minimumprij zen voor lager bier met 1 cent en voor zware bieren met 2 cent per glas verhoogd, met in gang van heden. Dit besluit is Vrijdagavond in een druk be zochte vergadering van de afdeelingen Haar lem en Schoten van den Ned, Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en slijters met bijna algemeene stemmen aangenomen. Er zijn hier ter stede echter enkele ca féhouders die zich aan den bestaanden prijs blijven houden. De Minister van Waterstaat maakt be kend, dat belangstellenden zich voor het verkrijgen van inlichtingen omtrent de uit komsten van het onderzoek van de bij Corie aangetroffen aardolie kunnen vervoegen bij den voormaligen leider van den opgeheven Rijksopsporingsdienst van delfstoffen, dr. P. Tesch, directeur van den Rijks geologischen dienst, te Haarlem. Onze oud-stadgenoot, de hoofdredacteur van de „Maasbode", de Zecreerw. Heer N. H. M. van Reijsen, is dezer dagen plotseling ongesteld geworden. De doktoren achtten zijn opneming in het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam gewenscht. lntusschen is zijn toestand op het oogenblik, gelukkig, iets vooruitgaande. Deze examens zijn begonnen met dc c;J<- didaten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte: 6 candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd: A. T. Harstra, L. Janse, D. Landman en P. Laros. Tweede gedeelte: 3 candidaten. Afgewe zen 1. Geslaagd: E. Dijkhuis en K. Geurink. In de op 30 April gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Ripperda werden de balans met winst- en verliesrekening over 1923 goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 pet. De perio diek aftredende commissarissen en admini strateur werden herbenoemd. moet ge hebben en hOUden voor 1 hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Bijzondere prijzen: Beste tooneelspeelstez: „Martje" in „De Grond" van „Varia" te Vlaardingen; Beste tooneelspeler: „Jan Wol- ters" in „Mésalliance" van „Mutua Amicitia" te Rotterdam; Beste damesbijrol: „Freule Toopie" in „Mijn en Dijn" van „Jacob van Lennep," te Haarlem. Beste heerenbijrol: „Dirk Lith"- in „Mésalliance" van „Mutua Amicitia" te Rotterdam. In de afdeelingen van den gemeenteraad is men nagenoeg gereed met het afdeelings- onderzoek van de gemeente-begrooting voor 1924 en de volgende week zullen waar schijnlijk de afdeelings-rapporten worden op gemaakt. Het schijnt nog niet zeker of B. en W. hierop een memorie van antwoord in het licht zullen geven. Zoo ja, dan zal de behandeling der begrooting licht tot Juni nog moeten wachlen. ONZE BURGEMEESTER. Naar we tot ons genoegen vernemen, is de burgemeester, jhr. J. P. W, van Doorn, thans weer hersteld. A.s. Maandag zal hij zijn werkzaamheden aan het raadhuis her vatten. Vermist. Door den heer v. d, L„ alhier, werd aangifte gedaan van vermissing van een drietal kippen. Bij onderzoek bleek, dat de dief in dezen een hond was, want een gedeelte van een kip werd in de nabij heid van het kippenhok teruggevonden. Door den heer K,, alhier, is aangifte gedaan van de vermoedelijke verduistering van een heerenrijwiel. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: L. Pronk, Heerenweg 103, een wollen trui; Van Leeuwen, Binnenweg 189, een hond; A. Steenken, Bosboom Toussaint- straat 52, een portemonnaie met inhoud; Samson, Raadhuisstraat 36, een moet van een wagenas; C. H. Kemper, Heemsteed- sche dreef, een portemonnaie met inhoud; J. Steffelaar Klos, Franklinstraat 92, een rand van een autolantaarn; G. M. Hendriks, Kruisweg 306, Haarlemmermeer, een ring met sleutels; F. H. Kamp, Vijfheerenstraat 9, een Lipssleuiel. Melkvervalsching. Inzake de mclkver- valsching, welke zaak Woensdag voor het Haarlemsch kantongerecht is voor geweest, deelen wij mede, dat het niet de veehou der J. H. van Engelen te Zuid-Schalkwijk betreft. Dit ter voorkoming van misverstand. NEW-YORK. 2 Mei. - Een Exchange- telegram uit Denver meldt, dat het Seismo- grafisch instituut van het St. Regis-college Donderdagavond een aardbeving registreer de, welke naar men meent in West-Indië heet plaats gehad. De professoren noemen haar buitengewoon ernstig. De motie-Van Embden, waarbij de regee ring werd uitgenoodigd, een staatscommis sie te benoemen, waarin zoowel burgerlijke als militaire leden zitting hebben, om een onderzoek in te stellen naar de vraag of voor een kleinen staat nog mogelijk is, bij de snelle ontwikkeling der verdelgingsmid- delentechniek, inzonderheid der chemische strijdmiddelen, door het onderhouden van een oorlogsweermacht 's lands veiligheid te dienen, werd Vrijdagmorgen door de Eerste Kamer verworpen met 19 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de vrijzinnig-democraten en de soc.-democraten. Alvorens Donderdag in dc Eerste Kamer over te gaan tot stemming over de motie- Wibaut, waarin de regeering wordt uitge noodigd op den grondslag van een door de staatscommissie ontworpen regeling en in overeenstemming met de toezegging van minister De Geer over het jaar 1923 alsnog een „nooduitkeering" aan de daar voor in aanmerking komende gemeenten voor te bereiden, werd deze door den heer Wibaut (S. D. A. P.) gewijzigd, door daarin te laten vervallen het lid: „Van oordeel, dat, indien aan deze toezegging niet wordt voldaan, het budget van deze gemeenten wordt ver stoord, zonder dat het haar mogelijk is ge weest, dit te voorkomen.' De heer Wibaut zeide tot deze wijziging te zijn gekomen, naar aanleiding van het geen hierover bij de algemeene beraadsla gingen naar voren is gebracht. Hij wenschte een volkomen zuivere stemming, waarbij dc Kamer zal uitspreken of hier ja dan neen een recht van de gemeenten op deze nood uitkeering aanwezig is. Minister Colijn zeide, dat deze wijziging geen verandering bracht in het standpunt der regeering en dat bij aanneming toch geen uitvoering aan deze motie zou kunnen wor den gegeven. De motie-Wibaut werd daarop verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Vóór stemden de S, D. A. P., V. D. en de Katholieke heeren Jansen en Hcerkens Thyssen. Voor de herdenking op 18 Mei a.s. van de eerste Vredesconferentie in 1899 heeft zich een algemeen comité hier te lande ge vormd. Voorzitter is Mr. J. Limburg, presi dent van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede en voorzitter van de commissie van advies voor volkenrechtelijke aangele genheden. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co. s Bureaux voor den Handel zijn over de afgc- loopen week, eindigende 2 Mei in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 73 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Mei 1924 1587 faillissementen tegenover 1391 over hetzelf de'tijdperk van het vórige jaar. De nationale tooneelwedstrijd, uitgeschre ven door de Utrechtsche^Rederijkerskamer „Nicolaas Beets" had het volgend resultaat: Eereprijzen: Beste uitspraak: Kon. Erken de Declamatieclub „Mutua Amicitia" te Rotterdam; Beste tooneelspel: Tooneel- en Letterlievende Vereeniging „Varia" ie Vlaardingen; Beste samenspel; Kon. Erken de Deciamatieclub „Mutua Amicitia", te Rotterdam; Beste regie: Tooneel- en Let terlievende Vereeniging „Varia" te Vlaar dingen; Beste tooneelkleeding: Tooneelver- eeniging „Door Eendracht Sterk" te 's-Gra- venhage. Algemeene prijzen; le prijs gouden med. en 400; Tooneel- en Letterlievende Ver eeniging „Varia" te Vlaardingen met „De Grond". 2e prijs: verguld zilveren medaille en 300, Kon. Erkende Declamatieclub „Mutua Amicitia" te Rotterdam met „Mé salliance". 3e prijs: zilveren medaille en 200: Tooneelver. „Door Eendracht Sterk", te 's-Gravenhage met „De Vrijbuiter"; 4e prijs; bronzen medaille en 100: Kon. Let terlievende vereeniging J. J. Cremer te Haarlem met „Geure", RIGA, 2 Mei. De Rechtbank te Odessa heeft Mgr. Procopius, den bisschop van Kher Son wegens moreelen en materiëelen steun aan de aanhangers van generaal Deni- kin in 1919 ter dood veroordeeld. Het von nis is evenwel gewijzigd in verbanning. PARIJS, 3 Mei. Luitenant d'Oisy ver trekt heden van Karachi naar Agra. ROME, 2 Mei. De Senaat, als hoogge rechtshof zetelend, heeft arrest gewezen in het proces tegen de Banca Italiani di Sconto en gelast, dat er een deskundig onderzoek zou plaats hebben naar het beheer der bank, welk onderzoek binnen vier maanden moet zijn afgeloopen. LONDEN, 3 Mei. Uit Georgetown, de hoofdstad van Guyana, wordt gemeld, dat er onlusten hebben plaats gehad in verband met dr staking der werfarbeiders. De on lusten werden bedwongen door bet krachtig optreden van den gouverneur Sir Thomson, die de militaire macht te hulp riep. Er zijn 12 dooden en 21 gewonden. BERLIJN, 2 Mei. In den afgeloopen nacht werd een 25-jarig arbeider, Gaedke, te Köpe- nick door een plakker van de Deutschvöl- kischc partij doodgeschoten. Hij had het aan plakken van völkische affiches willen ver hinderen, was daarop in conflict gekomen met de vijf plakkers en één hunner, een 24- jarig koopman, had hem daarop eenvoudig neergeschoten. De dader is vanmiddag gear resteerd. BERLIJN, 2 Mei. De senaat van het Bres- lauer Oberlandgericht veroordeelde heden den commissaris van politie Bachner wegens spionnage ten gunste van Frankrijk en Polen tot twaalf jaren tuchthuisstraf. (Volgens het W. B. zou Bachner een Poolsch eerste luitenant zijn. Red.) BERLIJN, 2 Mei. Volgens een bericht uit j Thomsö bevindt zich de gebeele Noorsche walvischvloot in een kritieken toestand. Meer dan 80 vaartuigen zijn in de Noorde lijke IJszee vastgevroren en loopen gevaar door de ijsmassa's te worden verpletterd. WAT DE KEURINGSDIENST TE AMSTER DAM IN HET BROOD AANTROF. Het is wel interrant, aan de hand van het verslag over 1923 van den. Keurings dienst van Waren voor het keuringsgebied Amsterdam, eens na te gaan, wat er alzoo in het dagelijks brood wordt aangetroffen. Beginnen we mede te deelen, dal de keur meester in 34 kringgemeenten, 965 bezoe ken, en in Amsterdam zelf 6666 bezoeken heelt afgelegd. Bij deze 7651 bezoeken zijn 177,577 broo den gewogen. Hiervan bleken 6798 brooden of 4 pet. een te laag gewicht te hebben, d. w. z. vermoedelijk een te laag gehalte aan droge stof. Een overzicht van de resultaten dar keu ring, wat betreft het broodgewicht, leert ons, dat Amsterdam niet zoo'n slecht figuur maakt, vergeleken bij tal van andere ge meenten uit het keuringsgebied. Bij de genoemde 6666 bezoeken werden gewogen 154.570 brooden, waarvan 6099, of 3.9 pet. te licht werden bevonden. Schakelt men even de gemeenten Hilversum, Anke veen, Blaricum, Kortenhoef, Ouder-Amstel en Weesperkarspel uit, waar bij gewichts keuringen, geen enkel brood te licht werd bevonden, dan vermeldt dc lijst slechts 4 ge. meenten in het gebied, waar het percentage te lichte brooden lager was dan te Amster dam, nl. Bussum, 1.5 pet.; Huizen, 1.8 pet.; Muiden, 1,1 pet.; cn Naarden, 2.4 pet. Zeer ongunstige resultaten werden ten opzichte van het broodgewicht bevonden in Diemen, Landsmeer, 's-Graveland, Monni kendam en Oostzaan, waar de hoeveelheden te licht brood resp. 15.9, 15.6, 12,6, 10.4 en 11.2 pet. bedroegen. In de overige 9 ge meenten van het gebied Amsterdam, va rieerden de percentages te licht brood van 5.1 tot 8.8. Van welken aard soms de oorzaken der afkeuring waren, blijkt uit een tabel, waarin we vermeld vinden, dat een brood., tabak bevatte; in boekwijtmeel zinkwit bevonden werd; in havermeel, chocolade en strooisel, spinsels werden aangetroffen; dat keuken zout verontreinigd was door kattenfaeces, dat een kip tuberculeus was, dat bruine booncn, druiven en koekjes met schimmel bedekt waren. Vermelding verdient, dat tarwebloem bijna altijd aan de gestelde eischen voldeed; slechts 1 monster was met aardappelmeel vermengd, terwijl in 2 monsters te veel mijlen werden aangetroffen In den loop van het jaar is gebleken, dat het publiek nogal eens „halfmelkbrood" ont ving, als het dacht melkbrood te koopen. Nu op grond van het „broodbesluit" de verkoop van halfmelkbrood niet kan worden belet, werd met de bereiders overeenge komen, dat het melkbrood met duidelijke lijnletters M. B. zou worden gemerkt, terwijl het halfmelkbrood niet zou worden gemerkt met teekens, die maar eenigszins op die let ters gelijken. Er werd een onderzoek ingesteld naar de bereidplaatsen van „Berliner Bollen" en de bij de bereiding van dit artikel gebruikte voorwerpen. Bij 6 van de 13 bereiders werden erger lijke misstanden aangetroffen. Bij een vot- gende inspectie waren 6 „fabrieken" ver dwenen, terwijl de Joestand bij de overige gunstig mocht worden genoemd. In 2 bakkerijen te Amsterdam en 1 te Nieuwer-Amstel heerschte in ergerlijke mate onzindelijkheid; bij een volgende in spectie bleek, dat dc gegeven waarschuwin. gen geholpen hadden. Bij een bakker te 's-Graveland werd dc aanwezigheid van een W. C. in de bakkerij geconstateerd; na waarschuwing, werd deze misstand verholpen. De vergadering van dc crediteuren der kassiersfirma Groeneveldt Co., te Baarn, benoemde de heeren mr. W. Heineken te Amsterdam, Jhr. O. van den Brandeler te 's-Gravenhage en G. W. A. Bakers te Baarn, tot leden eener commissie van Onderzoek naar den staat des boedels van den eenigen firmant, den heer C. W. P. Groeneveldt te Amersfoort'. MAASTRICHT, 3 Mei. Door de hevige regens is de Maas in de laatste dagen ruim 2 M. gestegen. De uitervaard Groote Grint is geheel ondergeloopen. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat een gymnastiekleeraar te Am sterdam sedert Maandag jl. wordt vermist. Thans verneemt de Tel. dat in de kas van den A.B.L.O. een tekort zou zijn geconsta teerd van ongeveer f 20.000. Naar het blad verneemt, wordt tusschen deze beide feiten verband gezocht. Onder een grooten toeloop van nieuws gierigen heeft Vrijdag in de Spinozastraat te 's Hage de politie het beruchte „huis met de gouden stoep," waar ontelbare beroo- vingen hebben plaats gehad, op order van B. en W. gesloten. Een tiental rechercheurs en politie-agenten, onder leiding van een commissaris van politie en den chef der ze denpolitie, vervoegde zich te elf uur aan het bewuste perceel en deed daar een bevel tot sluiting aanplakken. Een persphotograaf, die dit feit wilde vereeuwigen, werd uit het raam met een stuk hout begroet, dat echter geen wonden heeft veroorzaakt. Dit betrof perceel nr. 10. Maar de perceelen nr. 6 en 8, die aan hetzelfde trappenhuis gelegen zijn, behooren tot dezelfde combinatie, waar regelmatig bezoekers werden uitgeschud. Den laatsten tijd hadden echter in nr. 10 weer beroovingen plaats gehad, wat B. en W. heeft genoopt, voor de eerste maal ge bruik te maken van de gewijzigde politie verordening waarbij het college het recht wordt verleend een beroovingsperceei te sluiten. Ook in een der andere perceelen had dezer dagen nog een berooving plaats, wat de poli toe deed besluiten tegelijkertijd op nr. 8 een inval te doen, omdat men meende, dat een der daders zich daar bevond. Inderdaad werd een der verdachten, zekere B., daar thans aangetroffen. Hij werd onder leiding van twee rechercheurs naar het politiebureau aan het Huygenspark overgebracht en in bewaring gesteld. Het bevel tot sluiting van nr. 10 trok groote belangstelling. De sluiting beteekent niet, dat niemand meer in of uit mag gaan. Den bewoners blijft zulks toegestaan, maar be zoekers is dit verboden. Een vaste politie post zal op de naleving van dit verbod toe zien. Uit Roermond wordt gemeld Tengevolge van den z waren regenval der laatste dagen was het water van de Maas onrustbarend. De laatste 24uur bedroeg de was 1% meter. De uiterwaarden langs de Maas staan blank. Maastricht seinde gisteren 84 was. De commissaris van politie in de 8ste sectie te Amsterdam, (bur. Spaarndamraer- straat 100) verzoekt namens de moeder, bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van Peter Peterse, geboren te Amster dam, 23 Jan. 1888, zonder beroep, wonende De Wittenstraat 6 I, te Amsterdam, die se dert Dinsdag 29 April j.l. verdwenen is. Zijn signalement luidt lang 1.75 M., hoog voorhoofd, zwart haar, idem wenk brauwen, grijze oogen, gave tanden, ronde kin, kort geknipt snorretje, rond aangezicht, bleeke kleur, flink postuur. Hij is gekleed met bruinen siappen hoed, slap, wit boordje, stropdas, donkerblauw colbertcostuuni, don ker grijs getailleerde overjas, zwarte hooge schoenen, zwarte sokken, jaeger ondergoed en flanellen hemd. Daar Peterse zwaarmoedig is, wordt een ongeluk zevreesd. Donderdagnacht viel de 25-jarige schip persknecht G. v. d. Woude uit Groningen varende bij den motorschipper Kars uit Groningen, bij het strijken van het zeil op een kwartier afstand van de haven van Lemmer overboord en verdronk. V. d. Woude was ongehuwd. Naar huis terug. Op 6 Nov. '23 is een familie, bestaande uit man, vrouw, zoon en dóchter, uit Alk maar, vertrokken, met zich voerende een groote ton, met het doei een reis door Europa te maken. Woensdag bezochten zij Gorin- chem en hebben nu 170 gemeenten in 10 provincies in Nederland bezocht, dit bleek uit het viseeren door de politie te Gorinchem. Met den verkoop van hun foto, waarop ook de ton, scharrelen zij het kostje op. De man is echter niet meer in staat, door pijnen aan zijn been, verder te reizenhe» plan is nu naar Alkmaar terug te keeren. (Volk.) Naar uit Montreal (Canada) wordt ge meld, is nabij Charlottesville waar zij op bezoek was, de vrouw van den directeur der bank van Montreal van haar juweelen en pelswerk beroofd. Het gestolene heeft een waarde van ruim 100.000 gulden. De excentrieke Engelschen uit de ouder- wetsche romans lijken wel uitgestorven. Doch dat de excentriciteit in Engeland nog niet heelemaal uit de wereld is, bleek dezer dagen aan een Zwitsersch station, waar, tegen den tijd dat de trein uit Calais via Parijs zou aan komen, een draagbaar en zes stevige gidsen 'verschenen. Achter aan den trein was een lijkwagen, de doodkist werd er uit genomen en per lijkauto naar den voet van den Mont Blanc gereden. Daar namen de zes dragers de kist en gingen, in plaats van naar een kerk hof, den Mont Blanc op, steeds op een af stand gevolgd door twee heeren in het zwart, die de executeurs-testeamentair bleken te zijn. De kist werd zoo over den top van den Mont Blanc gedragen, de gidsen kregen een ruim loon, de kist werd weer in de spoorwa gen gezet en deze vervoerde het lijk weer naar Calais, waarna het ten slotte over zee werd vervoerd en ergens in Engeland bijge zet. Het was inderdaad de vervulling geweest van de testamentaire beschikking van een Engelschen zonderling, die veel bergen be klommen had, maar zijn illusie, den Mont Blanc te bestijgen, niet had kunnen vervullen en nu had bepaald, dat men dan althans zijn stoffelijk overschot over den hoogsten berg van Europa zou dragen. De justitie te White Plains (V. S.), zit met de handen in het haar bij de ontraadseling van het geval-Baring. De heer Baring is een 39-jarig en vermogend scheikundige en wet- tenschappelijk onderzoeker. Zijn vrouw, die een jaar of wat ouder is, was gekomen met de klacht, dat haar man pogingen deed haar te vergiftigen. Ofschoon met tegenzin en zeer sceptisch gestemd, ging de politie op onder zoek uit en het bleek dat de geleerde inder daad zijn vrouw af en toe arsenicum toediende en haar ook op gezette tijden „behandelde" met cultures van typhus, tuberculose en diphteritis." Volgens Baring gaf hij zijn vrouw echter nooit anders dan goedaardige cultures er» matige doses. MEDEGEDEELD DOOR; De Beurs opende heden prijshoudend. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Dcli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southern Rails Union Anaconc Wabasb V. K. HEDEN 90 271/. 474 364 56 1923/., 130 134 1373/j S41 1813/4 180,51 23 112 372 2881/ 3261/ 4 140 203 1C41/» 119 431 583/4 HOl/g 7015/16 167/16 1923/4 130 1341/2 2001/» 14481/2 1051/g 181 182 221/ 2 Heb het uitstekendsle aan te bieden dat iemand wenscben kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. KLEVERPARKWEG. WINKELHUIS met afz. bovenwoning. GROOT HEERENHUIS, waarvan het benedengedeelte event, voor winket lCRUIM SÉlEERENHUIS, bev. 9 kamers, badk., dienstb. k., tuin, kelder, zolder enz. yrj SF.PS^RAAT» Moderne MIDDENSTANDSWONINGEN. Koopsom 10500.-. 'f 11500—, 12000.enz. KLEVERLAAN. HEERENHUIS. Koopsom 10000—, 11500—, enz. OMGEVING KLEVERPARK. MIDDENSTANDSWONINGEN vanaf 7500— GEMEUBILEERDE APARTEMENTEN MET OF ZONDER PENSION. Kantoor: NASSAUSTRAAT t4. Tel. 3781. (Kantooruren: 95, 's Zaterd. 91) 12910 Na kantoortijd: VERL. SAENREDAMSTRAAT 122. Tel. 1986.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2