De verkiezingen in Duitschland. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Dinsdag 6 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14731 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad 1 UIT DEN OMTREK. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK, BEVERWIJK. ZWANENBURG. HALFWEG. VIJFHUIZEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. LEIMUIDEN. AMSTELVEEN. KUNST EN KENNIS. Cement als brandbluschmiddel. Telegrafisch Weerbericht. LUCHTVERKEER. Veiligheidsmaatregelen bi' luchtvaartvertooningen. UIT ONZE OOST. Samenzwering ontdekt. e 3'bonnemenfsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij v°oruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Adv er ten tien 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-adverfentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. sA is door idealisten wel eens gedroomd en zelfs gesproken van een Europeeschen Statenbond analoog aan de Vereenigde Sta ten van Amerika, een bond, die dan ten slotte uit den oorlogs-chaos te voorschijn moest komen. Wanneer men intusschen Grieken en Turken op leven en dood zag vechten, Italië en Griekenland aan den rand van den oorlog zag staan; de wrijvingen tus schen de andere Oösl-Europeesche nieuwe of vergroote staten gadesloeg; gelui ge was van de scherpe rivaliteit tusschen Frankrijk en Engeland en niet het minst de revanche, idee in Duitschland met den dag zag groeien, na den inzet van de Fransche Rocrpolitiek, dan leek Europa verder dan ooit van een Statenbond af. En toch speelt het noodlot zóó zonderling in de groote diplomatie, dat de diplomaten somtijds zelf wel eens verbaasd moeten staan voor de uitkomsten van hun drijven en wrijven. Van Duitschland was onder den druk van het verdrag van Versailles, een zwakke republiek gemaakt. Voor de rust in Europa en voor de nakoming van de ver plichtingen, door de Duitsche regeering tegenover de Geallieerden aangegaan, was niets zoo gewenschl als versterking der republiek en onderdrukking van de uiterste elementen, de monarchisten en de commu nisten. En de Fransch-Belgische Roer-poli tiek, welke het Duitsche volk naar de wan hoop dreef, deed niet anders dan juist die ontbindende elementen versterken. Alle tus- schentijdsche verkiezingen voor landdagen of gemeenteraden toonden tot voor weinige weken, welk een verderfelijken invloed die eenzijdige Fransche politiek had iiitgeoefend ton nadeele van den Duitschen republikein- schen regeeringsvorm, den eenigen staats vorm, waarvan voorloopig in het ontwrichte Duitschland de uilvoering der verdragen, dus de rust in Europa, te verwachten was. Maar zie, juist het drijven naar uitersten aan alle kanten, bracht op het onverwachts aet inzicht van de noodzakelijkheid om te komen tot een overeensteming. Het afwijzen van alle pogingen om tot een gemeenschappelijke en. meer gematigde politiek tegenover dc Duit sche republiek te komen, dreef Frankrijk in zulk een isolement, dat Poincaré zich ten slotte zelf genoodzaakt zag een commissie van deskundigen onder Amerikaansche lei ding tot stand te brengen; en deze zijn schepping, was het op haar beurt, die het opgeven van de Fransche Roerpolitiek als onverbiddelijke voorwaarde aan baar con clusies verbond. En nu is het beeld van den Europeeschen chaos op eens veranderd: de Duitsche re geering verklaart dc conclusies der des kundigen voor aannemelijk; Amerikaansche gedelegeerden hebben ze opgesteld en be loven steun om de financieele eischen te verwezelijken; Engeland, België, Italië gaan er geheel en al mee accoord; de Fransche regeering zelfs stemt toe onder voorbehoud. Er is nog meer volgorde en regelmaat in het groot spel: de Duitsche kiezers moesten 5 Mei een nieuwen Rijksdag, de Franschen zullen een week later een nieuw parlement stemmen. Alle kaarten liggen dan open, na oen week is er weinig meer noodig om veilige conclusies te trekken. Ziedaar, waar om de uitslag van de verkiezingen in Duitschland met zooveel spanning tegemoet werd gezien. Ver en ver over de binnen- landsche politiek heen gingen de resultaten van dezen stembusstrijd om de samenstelling van den Duitschen Rijksdag. Ging het in Duitschland 5 Mei vóór de uiterst recht- sche en uiterst linksche partijen crescendo in de sympathie, welke de burgerij haar de laatste maanden loonde, dan was het met <leze regeering en regeeringscoalitie te Ber lin, ja, met de heele Duische republiek Sledaan. Ludendorl, die de rapporten der des kundigen als satanswerk kwalificeerde en dc communisten, die uit Rusland de wereld evolutie willen binnenhalen, konden elkaar °ver het lijk der Duitsche republiek de hand zeiken. De verre toekomst van een Euro peeschen Statenbond zou een belachelijke carricatuur hebben geschenen. He uitslag der Duitsche verkiezingen van 'Ondag, welke om de ingewikkeldheid van Eet stelsel nog wel niet definitief is vastge steld, heeft al reeds zóóveel geleerd, dat die verzoeningsgezinde rapporten den verwach ten aanwas der uitsterste elementen voor een goed deel hebben tegen gehouden. Wel hebben de Duitsch-nationalen en vooral de communisten groote voordeden behaald, ,1,aar r^et voldoende om de republiek ten OBderstc boven te loopen. De groei der com munistische partij lijkt op het eerste oog ^'rustbarend. In den ouden Rijksdag be- ten de communisten over 16 zetels; er ^en voorloopigen uitslag zullen zij minder dan 61 krijgen in het nieuwe ent en worden daarmee een der e partijen. Maar gelukkig kan men aannemen a c j j- n> dat verreweg de meesten, die op nnisfische candidaten gestemd hebben, R C°mTnnnisten zijn. De diende in het ^oerge ie<j jjee£j zujjt een ontevredenheid £^jjWe honderdduizenden uit vertwij- j °P de revolutionnaire dementen ge stemd hebben. Degenen, die over het lot in uropa te beslissen hebben, hebben het ook Ut un hand 0m dezen haard van bolsie- wisme midden jn ons werelddeel in weinig tijd weer uit te roeieD Een gunstiger verschijnsel is, dat de uiterst rechtsche partij, die der Völkischen niet zóó is gegroeid als men had verwacht. De dementen, die achter sinistere figuren als Ludendorff staan, zijn momenteel voor de rust in Europa nog gevaarlijker dan de communisten. Het zal zeker niet gemakkelijk zijn een regeering met een voldoende sterke meer derheid in den Rijksdag achter zich, te vor men. Maar de elementen zijn er, ook na dezen uitslag, toch voor aanwezig. En dit is. ondanks alles, de lichtzijde van deze ver kiezing. De nieuwe Rijksdag zal met twee derden der stemmen over een nieuwe repu- blikeinsche constitutie moeten stemmen en het uitvoeren der rapporen der deskundigen mogelijk maken. Door hel meestemmen of zich onthouden der Duitsch-nationalen, be staat daartoe de mogelijkheid. En de regee ring is vast besloten, om, wanneer dit niet mocht gelukken, de kiezers opnieuw uit spraak te laten doen. En dan is een ver schuiving naar de middenpartijen meer dan waarschijnlijk, vooral wanneer de a. s. ver kiezingen in Frankrijk een nederlaag der uiterste elementen mochten brengen. Alles bijeen kunnen wij dus zeggen, dat ■de toestand nog chaotisch is, maar dat het is een baaierd, waarover de zon opgaat. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Ver steeg en J. A. Segaar. - J. Mulder en E. W. Knol. I. Lares en P. C. M v d Berg A. Favier en M. C. v. Niekerk. G. J. M. Verdouw en A. ten Haken. P. v. d. Loo en C. C. A. de Groot. J. J. v. Rooyen en H. v. Leeuwen. C. de Haas en H. Fisser. E. C. A. Peeters en W. M. W. Schouten. J. W. Helversteyn en J. Boot. De Berkolamp. Voor het kantongerecht alhier, heeft te recht gestaan dr. v. E., conservator alhier, wien ten laste gelegd was hel rijden op een fiets, welke niet van helder vooruitschijnend licht was voorzien. De vorige maal was de zaak aangehouden. Beklaagde was de vorige maal niet ver schenen. doch had als zijn gemachtigde ge kozen mr. Nord Thomson, die toen mee deelde, dat de heer Van E. wel een lantaren op het rijwiel had gehad, een z.g, electrische Berko-lantaren, die eerst goed brandt, wan neer het rijwiel zich eenigszins snel beweegt, en zoo kon het licht niet behoorlijk bran den, omdat beklaagde zacht moest rijden wegens een opstootje in de straat,' waarin hij reed. Nu werden allereerst gehoord de verba lisanten, R. Boersma en B, van der Kraan. De eerste verklaarde, dat bij beklaagde had zien komen aanrijden in de Vrouwensteeg en toen brandde de lantaren volstrekt niet. De gemachtigde, mr. Nord Thomson, vroeg of inderdaad hard gereden was. Verbalisant verklaarde, dat beklaagde met een behoor lijk vaartje aankwam. Later, toen beklaagde veel sneller reed, brandde het licht wel goed. Nog vroeg de gemachtigde of beklaagde het wiel voor hem had laten draaien om te demonstreeren, dat het licht dan wel goed brandde, wat verbalisant zich niet herin nerde. Daarover verwonderde de gemach tigde zich en ook de kantonrechter vond dit vreemd. Verbalisant Böersma meende, dat bij daar mede niets te maken had. Hij had de over treding slechts te constateeren. De tweede verbalisant, B. van der Kraan, bevestigde de verklaringen van zijn collega in alle opzichten. Hij wist er ook niets van, dat beklaagde het wiel voor hem had laten draaien. Een opstootje was er ook niet in de Vrouwensteeg geweest. De Ambtenaar merkte op, dat de Berko lamp een goed licht geeft, en een behoorlijk systeem van verlichting mag worden ge noemd, dat vrij veel wordt toegepast. En bij een dergelijk modern lichtapperaat moet rekening houden met de uitwerking. Zoolang de wielrijder zich langzaam beweegt, moge het licht niet zeer sterk zijn, het gevaar van aanrijding is dan ook niet groot. Zoodra snel gereden wordt, is het slechts zeer vol doende Hij meent, dat het rijwielreglement mild moet worden toegepast en in dit geval is het feit niet strafbaar, vandaar dat hij ontslag van rechtsvervolging vroeg. De gemachtigde had met buitengewone belangstelling het requisitoir van den Amb tenaar aangehoord. Het geelt, volgens hem, blijk van een goed inzicht in dc beteekenis van het moderne verkeer en in de moderne techniek van de rijwielverlichting in het bijzonder. Gemachtigde hoopt, dat de kan tonrechter dit gevoelen deelt en dat ook andere Openbare Ministeries en Kantonge rechten dat voorbeeld zullen volgen. Daarmede zal men de rijwielsport een grooten dienst bewijzen. Komende tot dc houding van de verbalisanten zegt hij. dat deze hun plicht al te eng hebben opgevat en te veel met de letter van de wet en te weinig met den geest van dc wet hebben gerekend. Hij hoopte, dat de Kantonrechter er ook zoo over zal denken. Diefstal. De politie alhier, heeft gear resteerd den 20-jarigen E. L. W. van H., die zich schuldig heelt gemaakt aan diefstal van een vrij groote hoeveelheid handschoe nen ten nadeele van zijn patroon, den heer J. E. In verband met dezen diefstal is even eens gearresteerd de 21-jarige J. C. B.. ter zake van heling. De Koningin-Moeder naar Leiden. Maan dagmiddag bracht H M. de Koningin-Moe der een bezoek aan de ambachtsschool al hier, van welke inrichting zij bescherm vrouwe is. Diefstal. De 28-jarige gehuwde Duitsche dienstbode A. L., vrouw van H. P., geboren te Breba, heeft zich ten nadeele van haar meesteres, de directrice van een onderwijs inrichting te Leiden, schuldig gemaakt aan diefstal van geld en was daarom ontslagen. Bij haar vertrek heelt ze nog kans gezien, eenige zilveren voorwerpen, o.a. een beker, mee te nemen. De commissaris van politie te Leiden verzoekt haar aanhouding. Opening Chr. H.B.S. Gisterenmiddag heeft de officieele opening plaats gebad van de nieuwe Chr, H. B. S. aan de Kagerstraat te Leiden. De opening geschiedde in tegen woordigheid van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, dr, J. Th. de Visser. Verder waren aanwezig B. en W, van Leiden, de rector magnificus der Leid- sche universiteit, prof. Krabbe, directeuren van de gemeentelijke H. B. S. te Leiden en van Chr. H. B.-scholen uit andere gemeen ten, de rector van het Leidsche gymnasium, de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs te Leiden, de heer Koops, inspecteur van het M. O. alsmede deputa ties van Chr. scboolvereenigingen, enz. Minister de Visser hield de openingsrede. Verder heeft minister De Visses nog ge opend de neutrale vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken. Burg. Stand. Geboren: Nicolaas Leo- nardus, z. van F. Turenhout en C. M. van Dam. Cornelia Helena, d. van P. den Elzen en C. Koster. Alida Maria. d. van A. Hoogenduin en J. J. van Duin. Cor nelia Dina Maria, d. van H. M. v. Haaster en J. A. Warmerdam. Gehuwd: Leonardus C. van der Vlugt en Maria Oostdam. Overleden: Bernardus Hermanus Abben- huys, 23 j., te 's Gravenhage. Bericht. Door B. en W. is aan de wed. F. de Groot, te Zilk, alhier, vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank aan den Dorpsringweg. De rooilijn voor de te bouwen woning voor P. M. Warmerdam is overeenkomstig zijn verzoek gewijzigd. Collecte. De gisterenmorgen in de Pa rochiekerk van den H. Jozef, na de H.H. Missen gehouden collecte aan de kerkdeur voor de uitgesloten textielarbeiders in Twente heelt ongeveer 60 opgebracht. Een mooie daad. - Door den aannemer en uitvoerder van den nieuwen verkeers weg in het Langeveld alhier, werd aan al de werklieden, die aan dezen weg gewerkt hebben, een extra gift van 40 uitgereikt. Voorwaar een meevallertje. Het Lenteweer. - Het was gisteren een drukke dag voor de badplaats. Vooral tal- looze auto's kwamen af en aangereden om na een bezoek aan de bollenvelden nog even te genieten van de zee. Daar de bollenvel den in onze gemeente zich uitstrekken tot aan den voet der duinen en op de duinen bereidbare wegen liggen, heeft men vanaf de duinen speciaal van af den Kocpclweg een verrukkelijk uitzicht over de bloeiende velden. Personalia. Tot ambtenaar, belast met de herkeuring van geheel of gedeeltelijk af gekeurde dieren, is door het gemeentebe stuur benoemd de heer directeur van het Leidsche abattoir. Het belastingpercentage. Het percentage van de plaatselijke inkomstenbelasting voor het jaar 19241925 door den raad onlangs vastgesteld op 4 pet. blijkt, nu. alle gegevens van dc rijks directe belastingen zijn inge komen, te kunnen worden teruggebracht tot 35» pet. De raad heeft zich hiermede reeds vereenigd. Opgedragen. De electrificatiewerken van het raadhuis zijn na onderhandsche aan. besteding opgedragen aan de firma Langen- saal en Inniger te Leiden. Iets nieuws Op een der bij het Huis ter Duin beboorende villa's, is een loud speaker aangebracht op een radio-instal. latie, die concerten, zang c. d. uit verschil lende landen zoo duidelijk weergeeft, dat hij op een paar honderd meter afstand nog duidelijk hoorbaar is. Brand. Maandagmiddag omstreeks 2 uur, ontstond brand in het winkelhuis van den heer Van Egmond, in de Bagijnenstraat. De brand schijnt boven te zijn aangekomen. Het geheele perceel is uitgebrand, doordat de vlammen gretig voedsel vonden in het spek, vet en de vleeschwaren. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist in korten tijd het vuur te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend. Wedvlncht. Bij de Zondag gehouden wedvlucht van de postduivenvereeniging „de Luchtpost", was de uitslag als volgt:: Van af Leerdam, afstand 60 K.M. le prijs J. Wil- derom; 2e prijs idem; 3e pr. idem; 4e pr.' idem; 5e pr. idem; 6e pr. J. Speijker; 7e pr. J. Tjalsma; 8e pr. J. Wildcrom; 9e pr. G- ViSbeen; 10e pr. J. Wilderom. Wedvlucht. Bij de Zondag gehouden wedvlucht van de postduivenvereeniging „De Postruif" van af Schaerbeek (België), was de uitslag: le pr. Th. v. d. Wulp; 2e pr. M. Grillioen; 3e pr. S. Kuipers; 4e pr. M. Griffioen; 5c pr. idem; 6e pr. B. Doeven. Aanbesteding bouw Ned. Herv. Kerk. Bij de aanbesteding werd ingeschreven als volgt: G. de Graaff, Halfweg, 44.330. I.. H. van Essen, Halfweg, 45.226. Gebrs. De Vries, Purmerend, f 48.990. De Bruyn, Wcesp, 50.000.—;' KI. van 't Veer, Assendelft, 51.150; J. Verheus, Am sterdam, 52.100M. Jansen, Amsterdam, 54.366.L. Guvt en T. Meyvogel, Kat wijk aan Zee, 56.000 De gunning is aangehouden. Goed afgeloopen. Vrijdagmiddag was het hoofd der R. K. school alhier bezig wat oud papier te verbranden in de kachel in een der schoollakalen, toen het 10-jarig zoontje van A. J. Meijer de onvoorzichtig heid beging onder in de kachel te porren met het noodlottig gevolg dat de vlam terug sloeg en van den jongen het gezicht ver brandde. Daar hel geval zich ernstig liet aanzien, is men direct met hem naar de Mariastichting le Haarlem gegaan. Daar werd verzekerd, dat de oogen niet veel geleden hadden, zoodat zij er met een lichte brandwond en verschroeide baren en wenk brauwen af is gekomen. De melkprijs. Tot groot genoegen van dc huisvrouwen is in de afgeloopen weck dc melk alhier, dank zij de concurrentie, met 2 cent per liter verlaagd en gebracht op 11 cent. Feestavond aangeboden aan „Oefening staalt Spieren". De feestavond georgani seerd door het Comité uit Zandvoort's Bur gerij ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de gymnastiek-vereeniging „Oefening Staalt Spieren" is uitstekend geslaagd. Om aan het feest de noodige bekendheid te geven, werd Zaterdagmiddag een muzi kale ommegang door de plaats gemaakt. Voorafgegaan door Zandvoort's Muziek kapel, die hiervoor hare belanglooze mede werking verleende, liepen in den stoet mede alle leden van O. S. S. en honderden belang stellenden, terwijl voor aan den stoet een auto, waarin eenige leden van het feest comité zaten, welke auto omhangen was met vele reclame-biljetten, die aan het doei van den ommegang de noodige bekendheid ga ven. De feestavond werd gehouden in „Mono- pole" en de zaal was geheel met leden en belangstellenden gevuld, toen de heer Leo Lauer, de voorzitter van het feest-comité, met een geestige toespraak het feest opende en de aanwezigen welkom heette. Hij beval de te houden verloting, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de o.S.S., ten zeerste bij dc aanwezigen aan en de monstreerde op grappige wijze, de te ver loten prijzen. Als eerste nummer var, het programma kregen wc mei. Mary Smit, de soubrette, die humoristische nummers gaf. welke zeer in den smaak van de aanwezigen vielen. Daarna traden een achttal leden van de Gym. ver. ..Kracht en Vlugheid uit Am sterdam. onder leiding van den heer Polak op, welke buitengewone toeren op dc brug verrichten. Het donderend applaus dat hun ten deel viel was volkomen verdiend. Vermeld moeten ook worden de keurige vrije oefeningen van deze heeren, alsmede hun praestaties aan het hoogrek. Het zijn kranige gymnasten die leden van „Kracht en Vlugheid". Hun optreden wekte ieders bewondering, en de heer Lauer zei dan ook zeer terecht, dat hij meende te spreken na mens allen, toen hij den heeren gymnasten hartelijk dank zegde voor hun belangrijke verrichtingen. Een goochelaar gaf aardige staaltjes van behendigheid en vingervlugheid te zien. wel ke door de aanweziggn met belangstelling werden gevolgd. Vermelden wij nog bet optreden van een buikspreker, die eveneens de lachspieren van de aanwezigen wel in beweging wist te brengen. Gedurende de pauze en tusschen de ver schillende nummers, gaf het orkest van den Kader-Landstorm verschillende nummers te hooren, welke eveneens zeer in den smaak van de aanwezigen vielen. Van de verloting zijn 2 prijzen gevallen op de nummers 107 en 108 en nog niet afge haald. Deze staan ter beschikking van de winners, bij den secretaris van het comité, den heer P. van der Mije, Marnixstraat 10. Lezing van Dr. van der Sleen. Hier ter plaatse is opgericht cene vereeniging, die zich ten doel stelt, de natuurkennis, in den ruimsten zin van het woord, te ontwikkelen. Dc vereeniging zal voordrachten laten hou den door wetenschapelijke personen, wan doltochten onder bevoegde leiding organi- seeren en lectuur verspreiden. Maandag 12 Mei a.s., des avonds om kwart over acht, zal de heer Dr. W. G. N. v. d. Sleen, een voor dracht houden over „Mijn reis naar de Ri vièra", in de zaal van „Monopole". Burgerl. Stand. Geboren'. Anneke, d. v. G, v. Driel en A. C. Alewijn; Pieter Jacob, z. v. J. Twigt en A. Vriesman; Neeltje, d.v. A. P. v. d. Hooft en J. v. Putten; Huibert, z. v. H. Kwint en J. v. Ringelenstein; Albert, z. v. A. Kikkert en C. G. ten Bosch; Maria Paulina, d. v. P. J. Cappendijk en L. M. Polfliet; Gijsbert, z. v. D. Blom en H. Bies heuvel; Petrus, z. v. M. v. Ruiten en J. M, Pouw. Overleden: Cecilia Margaretha Blauwhof, 70 jaar. wed. van K. Kramer. Waterleiding. Thans heeft men alhier met de werkzaamheden voor het water leidingbedrijf (het leggen van buizen langs den Spaarnwouderweg), een aanvang kun nen maken. Voor vele arbeiders, die gerui- men tijd werkloos zijn geweest, is dit een ■ware uitkomst. Overgeplaatst. De ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen, A Leijdekkers, is van deze gemeente overgeplaatst naar Nieuwer- Amstel Coöperatieve Boerenleenbank In café Nijssen, te Nieuw-Vennep hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarvergadering. De belangstelling was bevredigend. De heer P. van Staveren, voorzitter- directeur der bank, kon met genoegen con stateeren, dat dc toestand der bank gunstig kan worden genoemd. Aan het uitgebracht jaarverslag kan het volgende worden ontleend. Er werden 11 vergaderingen gehouden; het aantal toe getreden en uitgetreden leden bedroeg resp. 11 en 5; 29 nieuwe spaarders konden wor den genoteerd; 20 voorschotten werden ver leend en 14 afgewezen; t ledental bedraagt 107. De rekening en verantwoording wees aan ontvangsten en uitgaven een eindcijfer aan van 342.374,07. De gemaakte winst bedroeg 838,84; de reserve steeg tot 6417,94 en de totale om zet beliep 1.900.000, Als bestuurslid werd herkozen de heer Th. Bisschop en als leden van den Raad van Toezicht dc heeren P. Munsterman en P. van Sieijn. De heer C. Suidgeest werd gekozen als kassier. Zijn salaris werd vast gesteld op 750. De rente voor brengers beliep 4.8 a 4.5o pet. per jaar. Voor voorschotten zal bere kend worden, voor die, welke vóór 15 Fe bruari worden gesloten 554 pet., voor latere 6 pel. Auto in brand. Maandagmorgen ge raakte op den Kruisweg, nabij den IJweg, alhier, weder een auto door onbekende oorzaak in brand. De inzittenden namen zelf onmiddellijk het blusschingswerk ter hand, wierpen een hoeveelheid water op de bran dende kussens en slaagden cr in het vuur meester te worden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. Gemeenteraad. Dc Burgemeester dezer gemeente heeft de eer de ieden van den Raad uit te noodigen tot bijwoning eener openbare Raadsvergadering, die gehouden zal worden op Woensdag 7 Mei a.s. des namiddags 8 uur, waarvoor onderstaande agenda werd opgemaakt: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 2. Behandeling aanvrage van het Bestuur van de R.K. Bewaarschool en van het Bestuur van de Prot. Naai school, om subsidie ^oor het jaar 1924. 4. Verhuring van de gemeentewoning in de Bilderdammerbuurt aan P. J. Horsman voor 4 per week. 5. Vaststelling hcffingsper- centage voor het belastingjaar 1924-25. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning, groot 25.000, af le lossen in 25 ja ren en in aandeelen van 250, noodig in verband met den bijbouw van twee loka len aan de bestaande R.K. school. 7. Voor dracht ter benoeming van een lid der Schattingscommissie, wegens het bedanken van den heer de Rijk. 8. Vaststelling ko hier Hondenbelasting voor het jaar 1924. 9. Vaststelling kohier verlichtingsbelasting voor het jaar 1924. 10. Behandeling schrij ven van Gedep. Staten, inzake de Geraeen- tebeg'rooting. 1924. 11. Behandeling schrijven van Gedep. Staten, inzake de Gemeentere kening 1922. 12. Nader voorstel in verband baad met aankoop drukmachine. Terecht De spoorloos verdwenen In specteur van den Gecontroleerden Particu lieren Nachtveiligheidsdienst, alhier, A. P. A. O., is Vrijdag te Amsterdam gearresteerd en Zaterdag naar hier overgebracht. Na ver hoor in de Marechausseekazerne is hij weder op vrije voeten gesteld. Zooals men weet, wordt hij verdacht van verduistering van gelden, alsmede van oplichting. Proces-verbaal. Tegen A. A. alhier, is door de gemeentepolitie proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der trekhon- denwet. Mishandeling. Tegen een zekeren B., alhier, is door de politic proces-verbaal op gemaakt wegens mihandeling van een 13-ja- rigen jongen. OUDERKERK A. D. AMSTEL. Gevaarlijke honden De gevaarlijke hon den schijnen thans overal in deze gemeente op te duiken. Thans werd een 13-jarig meisje op den Amsteldijk, door een Duit schen doghond aangevallen en gebeten. De politie zal den eigenaar opsporen. OUDER-AMSTEL. Feestavond. De burgerwacht alhier, zal Donderdag a.s. een feestavond geven in café „Paardenburg", alhier. Bij den brand van een pakhuis en een daar naast gelegen houtopslagplaats in Se neca (N.-Amerika) is voor het eerst gebruik gemaakt van cement om den brand te stui ten en met zeer verrassend succes. Groote massa's hout hadden reeds vuur gevat, toen men op het idee kwam, om de houtstapels, die bedreigd werden, met cement te be strooien, waarvan groote hoeveelheden vlak bij beschikbaar waren. Door het water van de spuiten pakte het cement samen tot kleine stukjes, die beletten, dat zuurstof bij het hout kan komen, zoodat geen nieuw hout meer vuur kon vatten. Het cement, dat op het brandende hout terecht kwam, belette het wegvliegen van vonken en brandende stukjes, terwijl het vuur er on der gesmoord werd. Bij diep brand werd ook van cement gebruik gemaakt voor het blusschen van olie, waarvan ongeveer an derhalve kubieke meter in een tank in was geraakt en die tot overmaat van ramo overal heen spatte, omdat uit het pakhuis allerlei blikken in dien tank vielen, die dan uit elkaar sprongen en dc brandende olie overal heen verspreidden. Men wierp eeni ge zakken droge cement in het reservoir met de brandende olie. De zakken ver brandden natuurlijk oogenblikkelijk. maar het fijn goedervormige cement werd daar na over de oppervlakte heen gestoven, ■waardoor weer door afsnijding van de zuurstof het vuur gebluscht werd. Het rapport over dien brand constateert met nadruk, dat zonder gebruik van het cement dc houtvoorraad geheel verloren geweest zou zijn. Het feit is belangrijk ge noeg om onderzoekingen uit te lokken en bij gelegenheid de toepassing ook bij ons eens te probeeren. EEN ROMAN MET TRAPPEN. Eerste Deel. De barones staat in een kostbaar gemeu bileerd vertrek van haar buitenverblijf. Zij kijkt naar buiten, waar een groot gazon zich uitstrekt met groepen boomen en heesters en daarachter een breede weg, waarover auto's voortglijden. Maar zij ziet van dit alles weinig of niets, zooals blijkt uit het feit, dat ze zich onwillekeurig een weinig omdraait, zoodat nu haar gelaat naar een gordijn is gericht, terwijl zij daarvan niets schijnt te bespeuren. In de hal klinken voetstappen, de deur wordt geopend en de baron zelf treedt bin nen, een goede vijftiger met grijzen baard en gouden bril. Mevrouw loopt op hem toe: ,,0, ben je daar, en wat beteekent dat nu?" „Wat het beteekent? Een bruiloft, ge zellig bezoek, kleinkinderen hoop ik." Mevrouw dc barones staat een oogenblik onbeweeglijk, dan gaat ze zitten in 'n hou ding van diepe vermoeidheid en zegt met een zucht: „Hoe is 't mogelijk?" De baron kijkt haar met een glimlachje aan, dat weer snel verdwijnt als zijn vrouw opziet. „Heb je iets tegen die verloving? Ik dacht, dat je 't meisje alleraardigst vond en daarom heb ik mijn toestemming gegeven. Wat heb je nu ineens tegen haar? Annie is beschaafd, ontwikkeld, godsdienstig, een pracht van een vrouw voor onzen Arthur." Mevrouw antwoordt eenige seconden niets. Dan staat ze weer op, staart naar bui ten en zegt op bitsen toon; „Maar je weet toch wel, wie haar vader was? Een dood gewone man, die alleen wat geluk in de wereld heeft gehad en nu een fabriek bezit. Ik hoorde van onze huisjuffrouw, dat hij daar zelf soms in een vuil pak staat te werken, 't Is vreeselijk Tweede Deel. Een groot vierkant huis naast een fa brieksgebouw. Uit de voordeur komt haastig een dame in ochtendjapon. Ze gaat opzij af en treedt een deur binnen, waarop het op schrift: Kantoor. Door een gangetje komt ze in een groot vertrek, waar een aantal jon gelieden zitten te schrijven. „Weet je ook waar mijn man is?" Een jongeman staat op, opent de deur van een aangrenzend vertrek en zegt be leefd; „Gaat u even zitten, mevrouw. Ik zal mijnheer roepen." Zij vouwt een brief open, dien ze in haar hand had geklemd en steekt dien toe aan den heer in leeren werkpak, die binnen komt. Deze neemt het papier met een verschrikt gezicht aan, terwijl hij vraagt; „Is er iets gebeurd?" „Lees zelf." Na het schrijven te hebben ingezien, kijkt hij met ontspannen gelaat op: „Nu, dat lijkt me wel aardig, dan zijn de beide meisjes tegelijk onder dak." Mevrouw stampvoet. „Maar hoe kun je daar nu loch aan denken? Je weet toch wel, dat hij hier als jongste bediende op 't kantoor heeft gezeten en al heeft hij nu een beier baantje, zoo'n pennelikker tot zwager le krijgen; ik vind 't verschrikke lijk* Derde Deel. Een arbeiderswoning achter dc fabriek. De vrouw is druk bezig het eten klaar te maken. Haar man komt binnen. „Zeg, dat is daar ook een herrie op 't kantoor geweest. Je hebt dien jongen Kersten nog wel gekend? Nu, daarmee wil de jongste dochter van den baas gaan trouwen. Zijn vrouw is woedend, maar wat ik zeggen wou, onze Marie heeft ook een vrijer en ze vroeg me of 't goed was. Ik heb bij dea pastoor geïnformeerd et Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Mei: Hoogste Barometerstand 764.2 m.M. te Müneben. Laagste barometerstand 751,5 m. M. te Saerna. Verwachting van den avond van 6 Mei tot den avond van 7 Mei: Zwakke tot matigen zuidelijke tot zuid oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, overdag. die meent, dat er niets op den jongen te zeg. gen valt." „Wie is het? Piet toch niet?" „Ja juist. Piet!" „Neen hoor, daar komt niets van. Stel je voor! Weet je dan niet meer, dat hij met lucifers langs de deur heeft geloopen? Ik heb hem nog wel eens een boterham gege ven. Ja, nu is hij bakkersknecht, maar dat duurt, zoolang als het duurt. Jij moet 't we ten, maar ik wil hem hier niet aan tafe! hebben (Geld< Dc Minister van Waterstaat heeft aan de Gemeentebesturen de navolgende circulaire verzonden: Voor de veiligheid is hel wenschelijk, dat ten aanzien van vliegtuigen, waarmede pas sagiers worden vervoerd (b.v. bij zooge naamde pleiziervluchten) niet volstaan wor de met het houden van een incidenteel onderzoek naar de luchtwaardigheid. Zoo danige vliegtuigen beboóren veeleer onder doorloopende controle te worden gehouden en aan den bestuurder moei dc eisch worden gesteld, dal hij de bevoegdheid bezitte tot het vliegen met passagiers, terwijl hij verder, wat die bevoegdheid betreft, aan een ge regeld toezicht onderworpen zal moet zijn. In afwachting van een wettelijke regeling ter zaken ben ik daarom voornemens, om in het vervolg een zoodanige controle te bevorde ren enkel met betrekking tot de vliegtuigen, die daarvoor naar mijn oordeel in aanmer king komen, alsmede met betrekking tot de bestuurders dier vliegtuigen. Het is mijn be doeling een en ander alleen le doen in het geval daartoe een aanvrage aan mij wordt gericht. In verband doormede moge ik u in overweging geven, om, in voorkomend geval Uw toestemming te onthouden aan een ver zoek tot het in een vliegtuig vervoeren van passagiers, indien ten aanzien van dat vlieg, tuig niet een geldig gewijs un luchtwaar digheid als verkeersvliegtuig kan worden ge toond en de bestuurder niet tevens is voor zien van een geldig bewijs van geschiktheid, uit welk stuk de bevoegdheid tot hel be sturen van een verkeersvliegtuig blijkt. Met een verkeersvliegtuig wordt bedoeld een vliegtuig, dat bestemd is voor het vervoer van pasagiers, goederen of post legen be taling, of voor het vervoer van personen of goederen als bedrijf. Een bewijs van geschiktheid of van lucht waardigheid als vorenbedoeld, kan slechts als geldig worden aangemerkt, wanneer het is uitgereikt door mijn departement of door de bevoegde autoriteit van een der landen, waarmede Nederland een schikking ten aan zien van de burgerlijke luchtvaard heeft gc. troffen, te weten België, Duitschland, Groot- Brittannia en^Frankrijk, en wanneer dc op het stuk aangeduide termijn van geldigheid niet is verstreken. De hooidaanleggers gearresteerd. Uit Weltevreden word gemeld: Lr is een samenzwering ontdekt om het bivak Lamno in het Atjehsche aan te vallen. Reden is verbittering over de ontheffing van het geslacht Toekoe Abo Bakar van den troon in de Oelee Balangs, wegens de troe belen in 1914 en 1915, De hoofdaanléggers zijn gearresteerd. Meerdere arrestaties vol gen. De toestand is thans rustig. 6 MEI BERLIJN ;p. billiocn) 0.63 PARIJS 17.35 BRUSSEL 14.15 WEENEN 0.38 LONDEN 11.71 STOCKHOLM 70.70 KOPENHAOEN 45.37% CHRISTIANS 37.20 BAZEL 47.60 NEW-YORK 2.67', ROME 12.10 EERSTE KOERJj LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1