C met aandacht onze Advertentie-kolom men door. vindt ge het een of ander waarin U be lang stelt. b DE SPAARNEBANK Itriehfen uit onze vorige oplage. GEVESTIGD UITGEEST. Iaan onze lezers. Indien gij over de NIEUWE rHAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. BEVERWIJK. Pastoor M. C. M. Bohl 12V2-ja»r te Zandvoort. HAARLEM. Voor den Politierechter. Perfecta Maatcostuum vanaf f55. DE H. A. M. I. T. Geen verlaging van bruggelden in den Haarlemmermeerpolder. De treinregelmg Haarlem Beverwijk v.v. Een betere verbinding HaarlemHoofddorp. Veldloop dwars door Zandvoort. Aanbesteding. BURGERLIJKE STAND. Algemeene staking in Argentinië De opstand op Cuba. Hevig onweder in Engeland. De uitslag der verkiezingen in Duitschland De Britsch Russische conferentie Trekkine van Maandaü 5 Mei 4e Klasse le Llfst. Hooge prijzen: J7587 25000. 18303 2000. 9594 f 1500. 10775 17445 1000. 9741 /400. De nieuwe dubbele moord De openstelling der fabrieken in Twente. te HEEMSTEDE Mevr. S C BORST BORST VERLOSKUNDIGE. Spreekuur Dinsdag en Vrijdag 2—4 uur. Tarief: f 10-115. Tijdelijk adres i Hotel 't Wapen v. Heemstede. R. K, Kerkbestuur. Door Z.D.H. den ïüsschop vs.-n Haarlem is op voordracht tot kerkmeester der Parochie van 0. L, Vr geboorte benoemd, de heer L. Zonneveld. De heer J- Apeldoorn is herbenoemd tot srmmeester. Benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Koppenol, is benoemd tot on derwijzer aan de openbare school D. te IWormerveer. Eerste hulp bij ongelukken. A.s. Woensdag geeft de heer Osinga, arts alhier izijn laatste les in eerste hulp bij ongeluk- iken. Daarna wordt nog een repetitie ge- fhouden in „ziekentransport", waarna dege- jnen, die een diploma daarvoor wenschen, laan een examen zullen kunnen deelnemen Dipheritis bestrijding. A.s. Woensdag Mei, des avonds 8 uur in hotel de Ooie vaar, zal Prof. Dr. Aldershoff, directeur van jhet Rijks- Serologisch Instituut te Utrecht «en lezing houden over „de bestrijding van ide diphterie door middel van inenting." (Alle ouders worden uitgenoodigd, deze le zing bij te wonen, want zeker in Uitgeesi, waar deze gevreesde ziekte zoo veelvuldig ■voorkomt, zal een ieder er van overtuigd jzijn, dat de bestrijding der diptherie een jzeer belangrijke zaak is. Burgelijke stand. Geboren z. van B. Meijland en A. Brandjes. d. van K. pfromp en A. Fijma. Ondertrouwd Johannes Molenaar en Ja- Coba Tromp. Overleden Geertje Jongejans, oud 54 j. Verkeersverbetering. De gemeente /gaat steeds vooruit en er worden verschil lende verbeteringen aangebracht. Was het leerst de nieuwe R. K. Kerk en de nieuwe openbare school, waarvoor de aandacht ge vraagd is, thans zijn het de markt en de weg naar het station. Was de meerstraat voorheen smal en met marktdagen bijna niet te begaan, dit is thans verbeterd. De tramrails welke de straat onberijdbaar maakten, zijn verwijderd en de breede trot toirs zijn met medewerking der betrokken eigenaars op gewone breedte gebracht, zoo dat de straat is geworden een pracht straat, waar alles kan passeeren en geen onge lukken behoeven voor te komen. Toch blijft nog een gevaarlijk punt bestaan wat zeer jammer is en wel Bioksteeg, Koudehorn, Adricheenstraat, Meerstraat, een zeer druk punt zonder uitzicht. Nu kan hier gemak kelijk verbetering gebracht worden, door den rechten hoek van de daar bestaande opslagplaats rond te maken, doch al blijkt hier de goede gezindheid van het gemeente bestuur, de betrokken eigenaar stelt eischen, welke niet aan te nemen zijn. Zou hier de Onteigeningswet niet in toepassing gebracht kunnen worden? Het is toch ten algemee- nen nutte. Aan den Arendsweg, hoek Grooten Hout «eg, heeft de gemeente een perceel aange kocht, dat zal worden opgeruimd, waardoor •een mooi verkeerspunt ontstaat en ook alle gevaar wordt weggenomen. Dit kan ook aan Koudehorn. Als het gemeentebestuur tracht ernstige verbetering aan te brengen en de verkeerswegen aan het zwaardere en snellere verkeer gaat aanpassen, mag zeker wel op loyale medewerking gerekend wor ld, en. Aanbesteding. Naar uit goede bron ver nomen wordt, zal over 14 dagen de aan besteding plaats hebben van het nieuwe gesticht. De oude kerk wordt geheel ge sloopt, alleen de fundeering van het tegen woordige priesterkoor blijft, ook de pasto rie. Zooals vroeger reeds gemeld is, zullen mooi van uitzicht en zeer ruim. Elke ka mer zal 4X- bij 4K Meter worden. Dit trootsch werk getuigt van durf en ruim doorzicht van de H.H. Regenten, die, ge steund door de vele aanvragen om kamers, "liertoe zijn overgegaan. DE PLECHTIGE H. MIS. DE RECEPTIE. FEEST OP DE R. K. SCHOOL. Zondag had de plechtige viering plaats van het 1234-jarig jubileum van den Zeer- Eerw. Heer M. C. M. Bohl, als pastoor te Zandvoort. Reeds des morgens wapperde de vlag van de RJC.Muloschool en het Zusterhuis der Eerw. Zusters Franciscanessen. Te tien uur droeg de jubilaris in de pa rochiekerk aan het door een tweetal bloe misten der parochie als blijk van waardee ring rijk met bloemen en planten versierde hoogaltaar, een plechtige H. Mis op, ge assisteerd door den Weleerw. pater Reijnen- berg O. C„ als diaken en door den Weleerw. pater Ludovicus Willems O. C., als sub-dia ken. Vóór de H. Mis werd een Veni-Creator van Kothe door het zangkoor op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Het kerkgebouw was tot in de uiterste toeken met geloovigen gevuld. Na het evangelie nam de WelEerw, Patei Reynenberg het woord en naar aanleiding van den tekst van het evangelie „Ego Sum (Pastor bonus; et cognisco meas et cognos- cunt me meae'Ik ben de goede Herder. Ik ken de mijnen en de mijnen kennen mij", hield de WelEerw. Pater de volgende predi- catie: Hooggeachte jubilaris; Het is wel toevallig dat juist vandaag, nu wij zijn bijeengekomen om uw 1234-jarig (herdersambt te gedenken, het H. Evangelie ions voorstelt den goeden Herder,, die zijn schapen kent, alsopk de goede schapen die (hun herder kennen en ons aldus» wijst op de nauwe relatie die er bestaat tusschen de herders en hunne schapen. Immers, het kan niet anders, op zoo'n dag als vandaag, ko men er verschillende gedachten en gevoelens hij ons op, zoowel bij u, hooggeachte jubi laris als bij uwe schapen, het volk, dat gij hemelwaarts leiden moet. En nogmaals, het treft zoo prachtig, dat juist vandaag het H. (Evangelie ons daarbij zoo krachtig helpt en steunt. Vooreerst wat u zeiven betreft, hoogge achte jubilaris, neen ik vergis me niet; in nw hart wellen hedenmorgen op gevoelens van innige dankbaarheid jegens God. Er is op aarde geen hooger noch eerbiedwaardi ger ambt dan dat der geestelijke herders in Gods kerk. Omdat zij, gelijk de H. Joan Chrysost zegt, alhoewel op aarde levende, aangesteld zijn, om hetgeen in den hemd is, uit te deelen en eenc macht ontvangen heb ben, die God noch aan de Engelen, noch aan de aartsengeleen heeft geschonken. Krach tens uw ambt is het uw plicht de geloovi gen, d. w, z. de schapen, die u door J. Chr. zijn toevertrouwd, te besturen, te hoeden en te voeden. Welnu, vandaag zult gij u van zelf herinneren de zegen, die gij door uw gebed, door uw woord en daad over uw volk hebt doen neerdalen; de genaden, die J. Chr. door uwe hand aan uwe schapen heeft meegedeeld. Uw hart trilt dan ook van vreugde; gij zijt vandaag God hoogst dank baar,, dat Hij zich van u, nietigen mensch, heeft willen bedienen om zooveel goeds, zooveel heerlijks tot stand te brengen. Dan, tegelijkertijd, is uw ambt zoo verheven, gij weet ook, welk eene zware verantwoording daarom éénmaal van u zal worden gevraagd. Daarbij de mensch is zoo nietig, zoo zwak, zoo tot het kwade geneigd; hij wordt zoo licht aan alles gewoon, ja zelfs aan het hei ligste wat er bestaat. Het kan dan ook niet anders: op zoon dag als vandaag vereenigen zich met die gevoelens van innige dankbaarheid, ook ge voelens van oprecht berouw en leedwezen des harten. Hoe degeiijk wij ook onze plich ten hebben vervuld, bij een jubilé ziet men het zoo duidelijk in, dat men "in vele om standigheden nog beter, nog ijveriger, nog vuriger had kunnen zijn. Met is bij zoo'n feest God dankbaar voor de weldaden, die men zoo ruimschoots heeft genoten, maar men maakt tegelijkertijd heilige voornemens om te verbeteren, wat in ons oog nog ver betering behoeft. Zoo is het bij iedereen! Zoo zal het ook in uw binnenste gesteld zijn, Hooggeachte Jugilaris, bij gelegenheid van uw 12'4-jarig herdersambt. Doch niet enkel bij u, ook bij uwe scha pen wellen er vandaag gevoelens op. Ook uw volk brengt dit jubilé tot ernstig nadenken. Vandaag herinnert zich uw volk, wat gij in die 123? jaar voor hen gedaan hebt. Voor eerst de R, K. school, die gij hebt gebouwd. Wat een weldaad was dat voor uw pa rochie; zoo menigmaal heb ik van uw eigen parochianen moeten hooren; O Pater gij hadt vroeger eens moeten zien, hoe bandeloos en ongodsdienstig vroeger hier de R.-K. jeugd was, het is een zegen voor de parochie, dat we hier «en R.-K. school hebben gekregen. Dan daarbij u heeft gezorgd, dal het on derwijs zou worden geleid door Eerw. Zus ters. Door menschen dus, die arbeiden met een hooger doel voor oogen dan een maan- delijksch traktement en uw volk heeft 't be grepen, dat het u te doen is om het heil van uwe parochianen, om de kinderen door zulk eene leiding te vormen tot katholieken in merg en been. En zeker, uwe zwakke Iichaamskracahten lieten u dikwijls niet toe, zoo te werken, gelijk Gij wel zoudt wijlen. Doch nooit was een stoffelijk offer u te groot, opdat het werk toch altijd zou geschieden, gelijk hel behoort. O, het kan dan ook niet anders, uwe goede schapen, d.w.z. uwe wei- denkende parochianen, zijn op dit jubilé, u dankbaar voor alles, wat Gij voor hen hebt gedaan, ja wat meer is deze gedenkdag brengt hen tot ernstig nadenken. Het H. Evangelie leert hen vandaag heel duide lijk, wat goede schapen voor hun herder moeten zijn. Dat zij, gelijk de Katechismus zegt, hun herder moeten eeren, moeten gehoorzamen, dat zij ook in zijn levensonderhoud moeten voorzien. Dat die eer hem toekomt, wegens de groote macht en waardigheid, waarmede hij door God is bekleed; dat zij hem moeten gehoor zamen, omdat hij door Gods plaatsbekleeders is aangesteld en eenmaal zelf rekenschap zal moeten geven van hun zielen. Dat zij ook in zijn levensonderhoud moe ten voorzien, want dat God zelf het aldus bevolen heeft, en zijn zij misschien in het verleden in een of ander punt te kort ge schoten, dit feest zal ook hen opwekken tot grooteren ijver, tot beter plichtsbesef. Hooggeachte Jubilaris! Van harte dan ook gefeliciteerd. Dat de goede God u moge blijven leiden en sterken, dat Hij u blijve voorkomen met zijn genadigen steun, om uw verheven ambt met waardigheid en suc ces te kunnen verhullen, om door uwe lei ding de schapen, dié u zijn toevertrouwd te brengen in het hemelsch vaderland. Parochianen van Zandvoort, ook u felici teer ik op het koperen jubilé van uw Zeer- eerw. Herder. Gij hebt vandaag uw dank baarheid getoond. De Communiebank, bezet door zoovele godvruchtige rijen, bood dezen morgen een treffend schouwspel aan Enge len en menschen. Niettegenstaande de slechte tijden hebt gij allen een offertje weten te brengen om uwen Herder ook een stoffelijk blijk van hulde te kunnen aanbieden. Teeke nen dus dat gij uwen Herder dankbaar zijt. Welnu, ik mag er dan ook rekenen, dat gij in het vervolg uwen geachten Herder 't gemak kelijk zult maken u te leiden naar het hemelsch vaderland, dat ge met hem zult medewerken, dat ge in het vervolg uw drie- voudigen plicht van eerbied, gehoorzaam- en steun zoo stipt mogelijk zult volbrengen en het kan niet anders, gij zult zijn taak Ver lichten. Zoowel Herder als schapen zullen eenmaal gelukkig zijn. Na afloop van de. H. Mis voerde het koof nog een „Laudate" uit van B. Gransjean. De receptie, welke des middags werd ge houden, was begrijpelijkerwijs zeer druk be zocht. Door een deputatie uit de parochianen werd bij monde van den heer J. Versteeg een woord van dank en gelukwensch aan den ZeerEerw. jubilaris gebracht en hem namens de parochianen een geschenk onder couvert aangeboden. Onder de zeer talrijke bezoekers, die den ZeerEerw. heer Pastoor hun gelukwenschen kwamen aanbieden merkten we o.m. op den edelachtbaren heer J. Beeckman, burgemees ter van Zandvoort, den HoogEerw. heer Mgr. G. H. F. StoffeU, deken van Haarlem, den ZeerEerw. heer Reijnenberg, pastoor der St. Antoniuskerk te Haarlem. Ter receptie kwam ook een deputatie van de R. K. Zandvoortsche Voetbalvereeniging De voorzitter dezer vereeniging bood pastoor Bohl met eenige hartelijke woorden een schilderij aan als geschenk van de voetbal club. Des middags te vier uur werd een plech tige Vespers gehouden, waarbij dezelfde Eerw. paters, die des morgens geassisteerd hadden, hun assistentie verleenden. De zeer talrijke bloemstukken en cadeaux onder allerlei vorm en de telegrammen van gelukwensch waren duidelijke getuigen van de sympathie, die de parochie zijn pastoor toedraagt. Maandagmorgen was het feest op de R.K. Mulo-school aan den Koninginneweg. Het gymnastieklokaal der school was voor de huldiging ingericht. En de huldiging strek te zoowel de Eerw. Zusters en onderwijzeres sen als de leerlingen tot eer, Op zeer correcte wijze werden gymnastiek- nummers ten beste gegeven en een bloemen- cantate door een koor van jongens en meis jes uitgevoerd, die een spontaan applaus ont lokte bij de aanwezigen. Verschillende aardige zangnummertjes droe gen in alle opzichten de goedkeuring van de toeschouwers weg en een bijzonder woord van lof komt toe aan de begeleiding der verschillende nummers en het solo-spel. Ten slotte bood eên der leerlingen namens de medescholieren aan pastoor Bohl een tweetal rieten fauteuils aan, waarvoor de ju bilaris dank bracht en ook dank aan de rw' Zusters en Onderwijzeressen, die de uitvoering zoo keurig hadden voorbereid, waarbij Z.E. nog een opwekking voegde voor de kinderen, om te blijven, zooals zij getoond hadden te zijn, zijn glorie en trots. Daarna keerden de kinderen naar hun klassen terug en werden getracteerd. Hiermede was het feest ten einde. Roomscb Zandvoort heeft den plicht van dankbaarheid jegens zijn pastoor op waardige wijze verveld. Hardhandig. Maandagmorgen werd de zaak voortgezet van den 42-jarigen tuinder Wouter W., te Wijk aan Zee en Duin, die ervan beschul digd was, zooals men zich herinneren zal, een jongetje lichtelijk mishandeld te hebben De veldwachter H. G. W. v, d. L., die op beklaagdes verzoek nog moest gehoord wor den, verzekerde, dat W. tegen hem ver klaard heeft, den jongen eens flink door elkaar geschud te hebben. Beklaagde heeft de vorige week beweerd, dat de veldwachter wel een tegenverbaal wilde opmaken, daar hij zelf erkennen moest dat alles „leugenspel" was. Daar blijkt ech ter niets van waar te zijn. Beklaagde blijft ontkennen, maar de Offi cier acht het ten laste gelegde bewezen en eischt 20 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen den beklaagde. De clemente Politierechter maakte daar in zijn vonnis 6 of 1 dag van. Een takkenbosschen-historie heeft zich kort geleden in de Haarlemmer meer afgespeeld. De kinderen van Johannes H. hadden den heelen winter al maanden lang iederen avond, wanneer ze uit school kwamen, afgesnoeid hout meegebracht, dat langs een der wegen lag. Op een goeden dag hebben ze echter met andere kinderen uit hun buurt, aan een anderen weg wat snoeihout weggehaald, dat daar door de Gebr. van der L. was gekocht, Toen dezen daarvan hoorden, ging een hunner, met toestemming van den veldwach ter, dat hout wy.e/ van H.'s erf weghaicü. Die hoorde onderweg ervan, en denkende, dat v. d. L. zijn heele voorraadje, dat door de kinderen zoo moeizaam was bijeenge- bracht, had meegenomen, sprak hij dezen daarover aan, waarbij het tot hooge woor den kwam, omdat H. zich er niet van be wust was, hoe de vork eigenlijk aan den steel zat, en hij gaf daarbij v. d, L. een slag in het gezicht. Ook».heeft hij later een armvol van v. d. L.'s hout weer meegeno men. De Officier vraagt tegen hem 25 boete of 10 dagen hechtenis. De Rechter veroordeelt hem tot slechts 12. hel ot3le bewijs van ons kunnen. Alle goedkoope aat-aanbiedingen ijn verdwenen a'leen het is gebleven. Het allerbeste bleef. 6 ij erkent dit ne kennismaking verkrijgbaar in 150dessins. Beleven •101 op om stalen. Wij sluiten ieder risico voor U uit LANGE VEERSTRAAT hk. Anegang Haarlem Telefoon 101 Marktmoraal. De 25-jarige sigarenmaker Salomon N., te Amsterdam, verkoopt geregeld sigaren op de weekmarkt te Purmerend en op een goeien dag in Februari heeft ie zoo den ouden, stokdooven K, de W., die een ge. regelde klant begon te worden, een paar kistjes sigaren verkocht, waar buitenop het getal 50 stond, maar die van onderen met napier waren opgevuld en slechts een goede 30 sigaren bevatten. „Ik verkoop sigaren per kistje en per aantal," zegt ie. „Een kistie is een kistje, en een aantal is een aantal. Als de menschen vragen: wat zit er in? dan zeg ik het, maar als ze 't niet vragen, dan zeg ik 't niet." De rechter vindt, dat ieder natuurlijk van zelf den indruk heeft, dat zoo'n kistje 50 sigaren bevat. De Officier zou wel een kleine straf (de wel laat hier geen andere dan gevangenis straf toe) willen eischen, wanneer beklaagde maar inzag, dat hij schuldig was en beter schap beloofde. Nu echter zal slechts een gevoelige straf hem misschien loeren, en spr. eischt daarom 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde blijft volhouden, dat zijn han delwijze niet oneerlijk is, en dat de men schen het wel kunnen begrijpen. De rechter: „Er bestaan toch in den han del geen kistjes van 36 of 40 stuks?" Om beklaagdes jeugdigen leeftijd en goed verleden veroordeelt de rechter hem slechts voorwaardelijk tot 1 maand gevangenisstraf met een jaar proeftijd. „Maar wordt geconstateerd, dat je op dezelfde manier doorgaat, dan krijg je die maand uit te zitten met nog de nieuwe straf voor het nieuwe feitl" De tentoonstellingsverloting. Het is de maand van de HamitHeeft men thans overal in de stad de ontelbare affiches en transparanten van de Hamit voor de ramen der winkelzaken kunnen zien hangen, thans is de hoofdcommissie tot uitvoering zoover met het werk gevorderd, dat reeds de loten voor de verloting ter be vordering van de Hamit, de Huisvlijt-ten- toonstelling en de Algemeene Winkelweek kunnen worden aangeboden. De loten, keurig en geheel belangloos uit gevoerd in steendruk door de fa. Vernhout en Van Sluyters, alhier, maken een zeer netten indruk. In den hoek links, bovenaan, de verkleinde reproductie van het bekroonde affiche van de Hamit en verder alle inlich tingen die voor de verloting van belang kun nen zijn. Hoofdprijzen voor deze verloting zijn een huiskamer-ameublement, een luxe- gramafoon, een dames- en heerenrijwiel. Verder tal van kunst- en practische voor werpen. Voor deze verloting zullen 5000 lo ten worden uitgegeven. De trekking zal plaats hebben op Vrijdag 6 Juni 1924, in het openbaar, des morgens te 10 uur, ten overstaan van den notaris G. Wolzak Hzn., die eveneens zijn medewerking geheel be langloos verleent. Overal waar loten zullen te verkrijgen zijn, zooals o.a. bij alle leden der verschillende commissies, zullen reclame kaartjes van de Hamit-verloting voor het raam worden geplaatst met de vermelding „loten alhier verkrijgbaar". Van Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder is mededeeling ont vangen, dal op een gehouden vergadering de brief der Kamer is besproken in zake schut- en bruggelden, waarin wordt verzocht, de verhooging dier gelden in te trekken. Er wer den geen termen gevonden de verhooging, op het vroeger geldende tarief gelegd, buiten werking te stellen. Van het bestuur der R. K. Middenstands- vereeniging „de Hanze," afd. Beverwijk en Omstreken, is ingekomen een brief, waarin verzocht wordt, stappen te willen onderne men bij de directie der Ned. Spoorwegen, op dat des namiddags 6 uur tot 9 uur een spoor trein wordt ingelascht van Haarlem af naar Beverwijk en opdat het buurtverkeer zoo wordt uitgebreid, dat de reizigers van Bever wijk naar Amsterdam ook mogen reizen met het buurtverkeerbiljet over Uitgeest, Het Bureau stelt voor, dit schrijven in han den te stellen der Commissie voor Verkeer en Vervoer. Een latere trein ingelegd. Van de directie der Ned. Spoorwegen Is een brief ingekomen, waarin naar aanleiding van het adres der Kamer wordt medegedeeld, dat in het ontwerp der op 1 Juni in te voe ren nieuwe dienstregeling voor Zon- en Feestdagen een latere reisgelegenheid van Hoofddorp naar Haarlem en terug is opge nomen, Hoofddorp vertrek n.m. 10.20, Haar lem vertrek n.m. 11.20. De directie kan er niet toe overgaan deze treinen dagelijks in te leggen. Aan het verlangen der Kamer, om den ten 8 uur v.m, van Zandvoort vertrekkendien trein ook gedurende het tijdvak van 1 Juli fpt met 7 September te Haarlem te doen stojv pen, kan de directie geen gevolg geven. Zondagmiddag had de V. V, V. „Zandvoorts Bloei" een veldloop georganiseerd, dwars door Zandvoort, waarvan de baten in het N. O. C.-fonds gestort worden. De start en finisch waren op het terras van Hotel „Groot Badhui,s" waar dan ook tegen half drie veel publiek aanwezig was. Het aantal deelne mers, die niet minder dan 113 bedroeg, was verdeeld over 2 klassen: klasse B. (7 K.M.) voor N. A. U. leden en klasse C. (334 K.M.) voor nieuwelingen. De belangstelling in Zandvoort's straten was begrijpelijkerwijs zeer groot, zoodat de politie handen vol werk had om de baan vrij te houden. Een en ander was echter voortreffelijk geregeld, zoodat geen der deelnemers ook maar de ge ringste last ondervond. Om half drie startte de nieuwelingen. Direct na het schot stelt de stoet zich in beweging en gaat dicht opeen gepakt het hek uit. Op het strand komt er echter al wat meer huirate tusschen de ge lederen. Het parcours was: Groot Badhuis, strand, weg bij de Zeestraat, Boulevard de Favauge, Dr. Smitstraat, Stationsplein, Zee straat, Halteslraat, Groote Krocht, Brede- rodestraat, Mamixstraat, Boulevard Paulus Loot, Groot Badhuis. Met vlaggen en posten was dit traject geheel afgebakend, zoodat vergissingen van de loopers uitgesloten wa ren. Het publiek op het terras werd intus- schen op voortreffelijke wijze bezig gehou den door het muziekkorps „Zandvoort." Na 10 min. 34,1 sec. komt No. 1: A. A. W. Wolf (yiug en Lenig, Den Haag) onder applaus binnen. Achtereenvolgens komen als No. 2: W. Bakkenhoven (Zeemeeuwen, Zandvoort) met 10 min. 41,1 sec. No. 3: C. Dol (Victoria, Zaandam), met 10 min., 41.4 sec.; 4. W. J. Vermeulen (D.A.C. „Sandow", Delft); 5. J. Kwonsberg (Aurora, Haarlem); 6. J. v. Buu- ren. (Pro Patria, Zoetermeer); 7. K. Zwagers, (A.V.A.C., Amsterdam); 8 F. de Boer, (T.V.IJ. IJmuiden); 9. S. Huber, (Amsterdam); G. Leenders (A.V.A.C., Amsterdam). De deelnemers van klasse B., die thans in actie kwamen, hadden het volgende parcours af te leggenGroot BadhuisBoulevard Paulus loot tot MarnixstraatStrandWeg bij de ZeestraatBoulevard de FavanseBouler- vard Barnaartv. GalenstraatDr. Joh. MezzcrstraatTrompstraatv. Galenstraat Stationsplein ZeestraatHaltestraat. Groote Krocht Brederodestraat geheel Boulevard Paulus Loot Groot Badhuis. Om 3 uur wordt gestart en als de deelne mers uit het gezicht zijn, laat het muziek korps haar vroolïjke melodietjes weer hoo ren. Na 25 min., 2,3 sec. wordt No. 1, A. Zee- gers (A.V.A.C., Amsterdam) met donderend applaus ontvangen. No. 2 is M. Oostermeijer, ook van A.V.A.C. die voor het parcours 25 min. 12.4 sec. noo- dig had. No. 3 werd P. C. du Hen (Hercules, Dordrecht)dic een tijd van 25 min. 25.4 sec. maakte. Thans volgde de uitreiking van de prij zen. Voor de B.-klasse: een verguld zilveren-, een zilveren- en een bronzen medaille. Als vereenigingsprijs tevens een zilveren wissel- beker, welke 2 maal achtereen of 3 maal in t geheel gewonnen moet worden. Bovendien ontvingen de deelnemers die het geheele par cours volbrachten, een zilveren herinnerings speldje. Voor de C. klasse: waren een 10-tal prij zen ter beschikking gesteld en ontvingen hier de deelnemers, die het parcours in zijn ge heel hadden afgelegd, het N. A. U. diploma. Hiermee was dit athletiekfeest ten einde, waaraan organisatoren en deelnemers niet alleen dan met genoegen zullen terugdenken. Rest ons nog te vermelden, dat bereidwillige dames tijdens den wedstrijd N. O. C. speldjes verkochten. Maandagmorgen werd door B. en W, ten Raadhuize aanbesteed: het maken van een houten walbeschoeiing, benevens het ver richten van eenig grond- en baggerwerk aan de Oostvest, te Haarlem. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschre ven was door: W. Heersma G. Bakker, Haarlemmerliede 4789; Joh. Saras, Oude Wetering 4929,60; P. C. Langeveld, Har- dinxveld 5465; H. Baks en H. Steenkist, Haarlem j 4694; J. Bron, Schoten 4446; P. Teeuw, Siicdrecht 5800; J. de Vries, Amsterdam 4340; T. J. Gort K. Gort, Amsterdam 6120; H. de Weers, Haarlem .1 4245 en A. Reefkens, Dordrecht 6043. Laagste inschrijver is de heer A. de Weers, Haarlem, voor 4245. De gunning zal door B. en W. nader wor den bekend gemaakt, Ondertrouwd; 5 Mei. B. Diesbcrgen en C. A. Baaij. Geboren: 1 Mei, z. van K. v. Kouteren— Venings. 2 Mei. z. van A, A. Wijsman —Laan. d. van M. StadtVisser. 4 Mei. d. van J, S, L, de WitDingjan, d. van M. H BosJanus, 5 Mei d, van L. Dres—Ponsen. d. van M. P. v. Vlij- m enBoelhouwer Overleden: 1 Mei. B. Haga, 75 jaar, Zijl- weg. 2 Mei. W. Kleinlein—Herschoe, 60 jaar, Gen. Joubertstraat. A. Bigler, 31 jaar, Hazepaterslaan. G„ 20 d., z. van J F. van Maas, Koolsteeg. J, v. Woer- kom, 66 jaar, Kamperlaan. 3 Mei. T. Ma- rinissenv, d. Heijde, 63 jaar, Zoetestraat, 4 Mei. C. J. Jacobs, 70 jaar, de Witstr. 5 Mei. J, L. Oodorp, 65 jaar, Hazepa terslaan. LEES ZEKER MEDEGEDEELD DOOR: De Beurs opende heden iets vaster. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederland 1917 7 N.-I. 1921 A Hol!. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot HL V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconf Wabash e V. K. HEDEN 893/4 893/4 963/16 961/4 80 80 1003/16 1003/10 83/4 9 88 88 721/4 72 1401/4 141 118 118 II6I/2 1161/j 138 137 70 70 271/4 469 467 363 360 >53/4 571/4 1921/4 1931/0 130 130 1333/4 1341/. 1343/4 1343 941/4 2001/2 203 448 450 1051/4 11 I8OI/4 179 181 180 23 233/4 1103/,, 1101,4 3771/2 379 2911/4 293 334 336 1381/g 141 203 103 106 1171/4 117 427 427 59 142 7U/8 163/8 BERLIJN, 5 Mei. Volgens een telegram uit Buenos-Ayres werd in geheel Argetinié de algemeene staking geproclameerd in verband met de nieuwe pensioenwet. De staking om vat ongeveer 100,000 man. LONDEN, 5 Mei. Een telegram uit Havanna via New-York meldt, dat dr. Zayas, de president van Cuba, uit Santa-Clara, het centrum der rev. beweging, is vertrokken. Er wordt in Santa-Clara nog gevochten. De rebellen verklaren over 5000 man te be. schikken. LONDEN, 5 Mei, Gisteren woedde boven de Oostkust een hevig onweder, ge paard gaande met ongewone gebeurtenissen. Te Stanstead werd een gashouder door den bliksem getroffen en sprong uit elkaar. WASHINGTON, 5 Mei. Luitenant Smith zond gisteren een telegram aan het ministerie voor de luchtvaart, meldende, dat hij gelooft jdat majoor Martin in veiligheid is en dat het spoedig bekend zal zijn waar hij is. Gemeld wordt, dat hij voldoende voor raden bij zich had. Hedenmorgen te acht uur waren de vol gende officieele uitslagen bekend: In 48 kies kringen werden gekozen de volgende candi- daten, socialisten 71, communisten 42, demo craten 16, Centrum 46, Volkspartij 34, Duitsch-nationale partij 53, Belgische partij 17, Beiersche Volkspartij 14, Hanoveranen 4, Beiersche Boerenbond 10, Bond van Boeren 4. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat ongeveer 75 pCt. der kiezers aan de verkiezingen hebben deelgenomen. BERLIJN, 5 Mei. Heden morgen waren de volgende verkiezingscijfers bekend: de socialisten hadden reeds 4 millioen stemmen; de Duitsch-nalionalen 4 millioen; de Duitsch- Völkischen 1.7 millioen; de democraten 1.3 millioen; de Duitsche Volkspartij 2 millioen; 't Centrum 1.5 millioen; Communisten on geveer 3 millioen; de Beiersche Volkspartij 1 millioen steromen. De cijfers uit het Roergebied zijn nog niet bekend. Te Berlijn zijn tot nu toe gekozen 4 socialisten, 3 of 4 communisten, 3 of 4 Duitsch-Nationalen, 1 Duitsche Volkspartij en 1 Democraat, Onder de gekozenen bevin den zich bijna alle ministers en partij-leiders, ook von Tirpitz is reeds gekozen. Van 1/3 deel der verkiezingen wordt de uitslag nog verwacht. BERLIJN, 5 Mei. Gekozen zijn tot heden 61 Duitsch-Nationalen, 30 Duitsche Volks- partij, 50 Centrum, 75 Soc.-Dem., 50 Com munisten, 15 Volkspartij en 30 Democraten. LONDEN, 5 Mei. Het schijnt dat de Britsch-Russische conferentie te Londen op het doode punt is gekomen. m* NED. STAATSLOTERIJ. 16092 20332 20765 200. 420 423 3487 15432 19026 f J00. Prijzen van f 65: 80 99 118 141 168 173 194 358 500 5S9 731 807 919 979 996 1000 1010 1037 1156 1191 1196 1228 1326 1338 1371 1377 1431 1459 1509 1702 1835 1855 1857 1861 1864 1892 1938 1967 2005 2103 2186 2215 2226 2246 2283 2335 2395 2436 2466 2493 2603 2638 2661 2853 2863 2944 2977 2993 3004 3075 3148 3197 3210 3216 3219 3317 3377 3423 3436 3438 3451 3535 3639 3662 3785 3868 4047 4083 4119 4234 4256 4316 4318 4373 4375 4420 4422 4480 4548 4566 4612 4727 4769 4782 4S03 4S28 4892 4932 5056 5084 5088 5140 5209 5276 5320 5337 5400 5417 5539 554.3 5546 5595 5613 5670 5709 5717 5739 5776 5861 5911 5966 5983 6011 6020 6148 6159 6209 6239 6246 6294 6452 6477 6669 6700 6703 6716 6748 6769 6773 678? 6815 6957 7044 7114 7123 7367 7412 7420 7516 7525 7733 7799 7974 7987 S046 8065 8085 8124 8203 8247 8254 8324 S335 8348 8360 8438 8447 S544 8635 8705 8733 8789 S848 8976 899S 9027 9144 9168 9205 9336 9357 9358 9447 9524 9540 9714 9744 9784 9840 9911 9951 9962 9991 9993 10000 10009 10083 10094 10131 10143 10147 1016! 10226 10302 10429 10441 10548 10559 10600 10625 10630 10684 10820 10837 10932 10938 10948 11048 11178 11182 1126! 11270 11280 11291 11299 11357 11470 11435 11632 11756 11777 11911 11921 11951 11975 11993 120S7 12222 12449 12574 12597 12642 12630 1268.9 12714 12837 12917 13027 13044 13064 13197 13203 13204 13227 13250 13251 13347 13353 13397 13419 13447 13465 13480 13485 13539 13578 1.3605 13628 13659 13726 13779 13782 13806 13875 13949 13969 14045 14172 14175 14177 14184 14254 1437.3 14393 14405 14430 14500 14527 14570 14600 14624 146.31 14645 14655 14680 14681 14723 14736 14784 14871 14912 15007 15009 15018 15045 15075 15190 15272 15289 15384 15399 15499 15511 15515 15550 15586 15704 15709 15744 15874 15880 15881 15932 15940 15942 16023 16028 16054 16081 16159 16165 16362 16390 16435 16458 16582 16590 16614 16627 16656 16690 16756 16815 16849 16865 16974 16990 17039 17089 17094 17098 17260 17272 17297 1741,3 17484 17540 17579 17589 17594 17609 17619 17649 17685 17761 17790 17905 17980 180.38 1804.3 18077 18234 18279 18287 18292 18307 18371 18514 18544 18575 18682 18683 18699 18731 18756 18793 18817 18849 18904 18966 18992 19000 19013 19055 19119 19121 1917.3 19217 19289 19308 19327 19348 19354 19448 19626 19635 19637 19678 19679 19686 19744 19755 19794 19822 19826 19843 19911 19944 19980 19993 20049 20081 20293 20363 20385 20411 20460 20487 20493 20506 20518 20528 20549 20557 20615 20624 20629 20542 20674 20676 30691 20731 20760 20826 20830 20869 20917 21043 21172 21205 21251 21357 21358 21386 21404 21418 21444 21463 21518 21742 21766 21795 21852 21991 21994 22058 22063 22083 22128 22137 22232 22234 22267 22288 22303 22354 22377 22434 22543 22552 22607 22684 22831 22855 2286S 22954 Omtrent den dubbelen moord die in de:, afgcloopen nacht te Wijchen heeft plaaü gehad, wordt ons nog nader gemeld: De buurman van W. W., die hedenmor gen te ruim lA uur de woning nog gesló ten vond en na geklopt te hebben, geen antwoord kreeg, ging een andere buurmsi- halen. Beiden trachtten de deur te opener en toen bleek, dat deze niet gesloten was In de woning vonden zij in de kamer bover den kelder het lijk van den ouden landbou wer in nachtgewaard met een groot gat in 't oog. Ze gingen daarop naar een andere kamer, waar de zuster Tru< was. Ze vonden haar in de keuken tegen den muur liggen. Ook haar was het hoofd ingeslagen. Ze was in nachtgewaad., doch had haar klom pen an. Het schijnt, dat dt dader -of daders eerst den ouden man hebben aangevallen en at deze om hulp heeft geroepen. De vrouw is toen opgestaan, waarschijennlijk om haar broer te helpen. Uit het feit, dat de nachlkleeren van de vrouw geheel ge scheurd waren en dat in de kamer een- stukgevallen olielamp werd gevonden, blijkt, dat er een worsteling heeft plaats gehad tusschen haar en de dader of daders, waarbij zij verslagen is en het met den dood heeft moeten bekoopen. Het schijnt, dat de slagen zijn toegebracht met een stuk ijzer of iets dergelijks. Het is niét bekend, hoe laat het misdrijf heeft plaats gehad. De oude menschen waren gewoon ongeveer te 9 uur naar bed te gaan. Het parket ui» Arnhem wordt elk oogenblik verwacht. Op het erf rondom het huisje, is nabij de wa terput een kaart gevonden. De oude men schen hebben reruimen tijd geleden hun grond verkocht, om van de opbrengst te kunnen leven. Of er iets gestolen is, kon nog niet worden geconstateerd. Het blijkt ook dat het misdrijf is voorbereid. Onge veer 14 dagen geleden zijn de waakhond en die van z'n buurman dood gevonden. Aan wijzingen omtrent de daders zijn, voor zoo ver bekend, nog niet gevonden. Een zeker v. d. B„ uit dezelfde plaats, is hedenmorgen onder verdenking gearresteerd, doch weer in vrijheid gesteld, daar hij met den dubbe len moord niets uitstaande heeft. We in formeerden of in het dorp gedurende de laatste dagen vreemde personen zijn opge merkt. Voor zoover bekend iï dit niet het geval. Nu en dan komen er wel landloopers, doch dat is een gewoon verschijnsel. De politie die het huis bewaakt, weigert in lichtingen te geven omtrent de toedracht der zaak. ENSCHEDE, 5 Mei. In verband met de openstelling der fabrieken, heerschte hier vroeg in den morgen reeds een ongewone drukte hij de fabriek Kremersraaten. De drukte bereikte haar hoogtepunt om 7 uur toen het op straat zwart zag van arbeiders. Er was een sterke politiemacht benevens een afdeeling rijksveldwachters aanwezig. De heer Rengeling, voorzitter van de Een dracht, verzocht den arbeiders hem naar „Ons Huis" te volgen, waaraan onder ge juich gevolg werd gegeven. Het staat reeds vast, dat ook op andere fabrieken een aantal arbeiders het werk heeft hervat. Practiseert ook in Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2