De Duitsche Rijksdagverkiezingen d. v. p. 45 De McKennarechten in Engeland. Oorlogspensioenen en premies voor oud-strijders in de Ver. St. Het Beiersche kabinet afgetreden. Algemeene mijnwerkersstaking in Opper-Silezië. GEMENGD NIEUWS. De leeggeloopen olievaten. Een jongen vermist. Een mooie redding. Hoog water bij Venlo. Een Juweliersfirma opgelicht. Het ongeval bij Hooghalen. Een visschersvloot in gevaar. Waarschuwingen. Kwartjesvinders. Ernstig ongeval. RECHTSZAKEN. De stranding van het s.s. „Amsterdam" MARKTNIEUWS. Visscherü. LANDBOUW EN VISSCNERIJ. Overste Marie Alphonse. t, Gisteravond stonden de Duitsche rede ring de volgende cijfers ter beschikking: Totaal bezet 448 zetels, daarvan krijgen de soc.-dem. ongeveer 99, de communisten 59, de democraten 25, het Centrum 61, de Beier- sche Volkspartij 44, de Duitschnationalen 93, de Deutsche völkischen 28, de „Wirt- schaftspartei" 6, de Duitschsocialen 1, de Landbund in Thiiringop 2, de Duitsch-Han- novereranen 5, de Bciersche Boerenbond 4 en de Landbund voor Wiirtemberg, Baden en Hessen 6. Op het eerste gezicht ziet men al, dat de partijen, die vroeger de z.g. „groote coalitie" gevormd hebben, zeer verzwakt zijn. Toch verklaarde een vertegenwoordiger der rijks- regeering, dat de regeering over het alge meen gelijk had, toen zij voorspelde, dat de structuur van den nieuwen rijksdag dezelfde zou blijven. Er is, meent men in de Wilhelm- strasse, misschien met wat al te groot optimisme nog een „veilige meerderheid voor een groote coalitie" (waarbij men dan maar vast bij voorbaat aanneemt, dat de soc. dem. daarvoor opnieu\l te vinden zullen zijn!) en men rekent aldus: de groote coali tie (Duitsche Volkspartij, sociaal-democra ten, democraten en Centrum) kan thans 229 stemmen bijeenbrengen, alle andere partijen te zamen slechts 219, maar meestal zullen slechts Deutsch-völkischen, communisten en D.-nationale als normale oppositie te be schouwen zijn en die kunnen dan slechts 180 stemmen bijeenbrengen. Theoretisch klinkt dat natuurlijk heel mooi, in de prak tijk zal het er nog wel eenigszins anders uitzien. Voorloopig kan er slechts op gewezen worden, dat de Duitsch-nationalen, ondanks hun groote winsten, hun einddoel nog niet hebben bereikt. Zij hadden er stellig op ge rekend de sterkste partij in den rijksdag te zullen worden en dientengevolge, gelijk ge bruikelijk is, door den rijkspresident met de vorming van een nieuwe regeering te worden belast. Het is echter hoogst onwaar schijnlijk, dat zij er bij nadere telling nog in slagen zullen dit resultaat te bereiken. Zoo goed als wiskunstig zeker is, dat presi dent Ebert, nadat het kabinet-Marx zijn collectief ontslag zal hebben aangeboden, de sociaal-democratische partij met de vor ming van een nieuwe regeering zal belasten, gelijk ook wel de afgevaardigde Löbc, die mede tot deze sterkste partij behoort, presi dent van den nieuwen rijksdag zal worden. Hoe die regeering dan tot stand zal komen, is natuurlijk nog volkomen duister. Wij moeten zeker een veertien dagen ge duld hebben en afwachten tot de officieele samenstelling van het nieuwe parlement be kend is. Intusschen staat, aldus deelde men bij Buitenlandsche Zaken mede, dr. Strese- mann met zijn meeste collega's op het standpunt, dat de buitenlandsche politiek der tegenwoordige regeering ook in de toe komst dezelfde zal blijven. BERLIJN, 5 Mei. In het geheele Rijk zijn in totaal de volgende aantallen stemmen uitgebracht: Duitsch-nationalên 4.700.000 Duitsche Volkspartij 2.400.000 Deutschvölkische partij 2,000.000 Centrum 3.100.000 Wirtschaftgruppe der Hanno- veraansche partij 250.000 Democraten 1.600.000 Soc.-dem. .5.800.000 Communisten 3,800.000 Beiersche Volkspartij 700.000 BERLIJN, 6 Mei, 's nachts 1 uur. De voorloopige officieele uitslag is de volgende: Soc.-democraten 99 zetels Centrum 62 D.-nationalen 99 (l Democraten 24 Beiersche V. P. 15 Communisten 61 Beiersche Boerenbond 10 D,-Hannoveranen 5 lt Völkische Vrijheidspartij 32 -andbund 9 D.-socialen 4 n Totaal 465 zetels wONDEN, 5 Mei. Clynes, de leider van het Lagerhuis, heeft namens de regeering toege. zegd, een dag van de volgende week te be stemmen voor de bespreking van het regee. ringsvoorstel tot afschaffing van de z.g. Mc- kennarechteh op de ingevoerde automobie len en bioscoopfilms. De conservatieven voeren een krachtige campagne tegen afschaffing van deze rechten, meer in het bijzonder van die op auto's. Zij beweren dat zij den steun hebben niet alleen van de arbeiders, die in de automobiel-indus. •:rie zelf werkzaam zijn, doch ook van dc ar beiders, die indirect min of meer bij deze in dustrie betrokken zijn. In ieder geval zijn er teekenen, die er op wijzen, dat een zeker aantal arbeidersleden van het partlement tegen 'het intrekken van de rechten is. Deze groep Lagerhuisleden 'racht te bewerkstelligen, dat ,1e regec.ring de opheffing dezer rechten, welke zij tegen 1 Augustus in zich had gesteld, tot 1 Januari a.s. opschort. In dezen tijd zou juist de jaar- lijksche automcbielententoonstelling vallen, lie in November plaats heeft. Er bestaat daarom groote belangstelling voor het a.s. debat over deze zaak. Verwacht wordt dat de liberalen als één man voor de afschaffing van de rechten zullen stemmen. Zij verkla ren, dat McKenna, toen hij in 1915 kanselier van de Schatkist was, deze rechten zuiver als oorlogsmaatregel heeft ingevoerd, en dat zij altijd tegen het instandhouden van deze rechten als protectiemaatregel zijn geweest. De uitslag van het debat zou dientenge volge grootendeels afhangen v: den omvang der van arbeiderszijde gevoerde oppositie tegen het intrekken van de rechten. Enkele bladen veronderstellen echter, dat de minis ters onder den indruk zijn gekomen van de sterkte der protectie van de arbeiders in de automobielindustrie en dat de regeering in deze zaak niet onbuigzaam zal zijn. LONDEN, 5 Mei. In het Lagerhuis heeft McKenna mededeeling gedaan van een motie, waarin wordt opgekomen iegen het besluit der regeering om de McKennarech- ten met ingang van 1 Aug. af te schaffen. Men verwacht, dat dc kwestie de volgende week in discussie zal worden gebracht. Onder onze Buitenlandsche Berichten meldden wij, dat president Coolidge zijn veto had uitgesproken over een wetsont werp tot verhooging der militaire pensioe nen. Dit wetsontwerp is, zooals uit nadere telegrammen uit Washington aan Engelsche bladen blijkt, de z.g. „Bursum Omnibus Pen sion Bill", die liet eerste jaar 58 millioen dollar van de Schatkist zou hebben geëischt ter verdeeling onder de oud-strijders, we duwen en nagelaten betrekkingen- van al len, die tusschen 1812 en 1902 in alle ge voerde oorlogen hebben gediend, en in tien jaren tijds 415 millioen dollar zou hebben gekost. Coolidge verklaarde, dat hij tegen iedere onnoodige uitbetaling van geld der belastingbetalers was. President Coolidge's houding wordt alge meen opgevat als een bewijs, dat hij voor nemens is, ook zijn veto uit te spreken over dc „Soldiers' Bonus Bill", het door het Con gres aangenomen wetsontwerp waarbij den oud-strijders uit den jongsten oorlog een gratificatie werd toegekend. Het wordt zoo goed als zeker geacht, dat het Congres zoowel de „Bursum Bill" als de „Bonus Bill" tegen het veto van presi dent Coolidge in, opnieuw zal aannemen, waarvoor een meerderheid van tweederde noodig is, doch de president meent klaar blijkelijk, zoo zegt de ,,Times"-correspon- dent, dat het feit, dat hij in de bres springt voor spaarzaamheid, hem in het geheele land sympathie zal doen verwerven. Coo lidge zou in de wetsontwerpen en enkele andere voorgestelde wettelijke maatregelen van de insurgente republikeinen en de de mocraten een verkiezingsmanoeuvre zien, een poging om met een paar „radicale" maatregelen tegen het eind van het Con gres kiezers te vangen. Deze republikeinen en democraten willen thans op Coolidge het odium laden van de mislukking der maatregelen. BERLIJN, 5 Mei. Het Beiersche kabi- not-Von Knilling is, nu ook in de Palts de verkiezingen voor den Beierschen Landdag zijn gehouden, afgetreden. De uitzonderingstoestand, die met het oog op de verkiezingen eenigszins was verzacht, is in Beieren thans weer in vollen omvang van kracht geworden. BERLIJN, 5 Mei. Ook in Opper-Silezië hebben de mijnwerkers thans den strijd aan gebonden tegen den achturendag. Nadat er reeds sedert geruimen tijd tusschen werkge vers en arbeiders geschillen omtrent den werktijd bestonden, is gisteren de algemeene staking afgekondigd. In alle mijnen ligt het werk stil. Alweer een jongensbende aan het werk. Wij meldden eenigen tijd geleden, dat onbekende daders vijf vaten olie, die opge slagen waren op een afgerasterd terrein aan den Beukenweg te Amsterdam hadden laten leegloopen. Eenige dagen later gebeurde het weer. Aanvankelijk was aan baldadigheid ge dacht. Het bleek echter, dat een jongens bende, evenals dit bij de vernielde school op Uilenburg het geval was, aan het werk was geweest. Vrijdagmiddag zijn twee knapen van onge veer 12 jaar, van wie met zekerheid bekend is, dat zij het gedaan hebben, gearresteerd en naar het bureau Muiderpoort overgebracht. Een derde knaap die werd aangehouden is op vrije voeten gesteld. De burgemeester te Diemen, verzoekt namens de ouders opsporing en aanhouding (bij het vinden draadbericht) van Co melis Hopman, geb. te Amsterdan 16 Juli 1898. Het signalement luidt grijs pak, grijze kousen, lage schoenen* ondergoed gemerkt C. H., flanel jaeger hemd, waarover een licht gestreept sporthemd. De persoon is pl.m. 1.90 M. lang, haar donkerblond en eenigs zins lang, oogen blauw, ovaal gezicht, tanden gaaf. In de Kloveniersburgwal bij de Hoog straat, nabij het Trippenhuis te Amsterdam geraakte Vrijdagavond de zesjarige F. A.'de Graaff uit de Slijkstraat, spelenderwijze te water. Het ventje dreef meer en meer naar het midden der gracht. Inmiddels had men het lid der Amster- damsche Reddingsbrigade, mejuffrouw He lena de Winter, die op den hoek dier gracht in een fruitwinkel woont, ge waarschuwd. Deze spoedde zich naar de plek, sprong ge kleed te water en kon met succes de redding volbrengen. Het knaapje, dat nog bij bewust zijn was, mede dank zij het kranige vervoer in den kopgreep, waardoor het hoofd boven water blijft, werd echter ter observatie naar het Binnengasthuis gebracht. Een man, die eveneens gekleed te water was gegaan, moest tot de minder aangename ervaring komen, dat hij met kleeren aan niet zwemmen kon. De Maas is bij Venlo zoodanig gewassen, dat de toegangswegen tot de pontonbrug over een groote lengte zijn ondergeloopen. Ook dc oprit der brug staat onder water. Het ver keer met voertuigen over de Maas is dien tengevolge geheel gestremd, ook wielrijders kunnen den anderen oever niet meer berei ken. Voor voetgangers is het verkeer nog mogelijk over de Maasbrug, aldus de N. Venl. Crt. Met de sieraden gevlucht Eenige dagen geleden vervoegde een als heer gekleed persoon, die zich v. d. Bunt noemde, bij den Juwelier Hoeting te Am sterdam en vroeg sieraden te mogen zien. Na eenigen tijd getwijfeld te hebben, koos hij twee met briljanten bezette oorknoppen uit en zeide, dat deze aan zijn woning in de Witte de Withstraat bezorgd moesten worden. Vrijdag verscheen een bediende aan het bewuste adres. De heer v. d. Bunt deed zelf open en nam de sieraden benevens de kwi tantie in ontvangst, zeggende, dat hij het bedrag van 700 even zou halen. Hij kwam echter niet terug en toen de be diende zich ongerust maakte en de dame, die in het benedenhuis woonde te spreken kreeg, vernam hij, dat de heer v. d. Bunt er niet meer was. Dat de bediende het slachtoffer was ge worden van een oplichter, bleek spoedig. Twee dagen te voren had de laatstgenoemde een kamer in het benedenhuis gehuurd. Dat was niet om het huis, maar om het uitge strekte weiland dat daar achter lag en waar over hij dan ook ontsnapt is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de man ook elders gezocht wordt ter zake oplichting met paarden In aansluiting aan ons bericht, betreffende de aanrijding van een melkwagen bij Hoogha len (Drente) door een sneltrein, kunnen we nog mededeelen, dat het paard op den over weg weigerachtig was geworden en dat het niet voor of achteruit wilde. De D-trein was in aantocht en een botsing was onvermijdelijk. De melkwagen werd, ge lijk reeds gemeld, versplinterd, de 17-jarige voerman Roelof Stevens doodelijk getroffen en op den weg geslingerd, terwijl het paard geen letsel bekwam. Bij aankomst te Hoogeveen was reeds dr. Kooiman aldaar aanwezig, eveneens de zusters van het ziekenhuis Bethesda met en brancard. Helaas heeft de hulp niet meer mogen ba- Volgens berichten uit Tromsö, bevindt de Noorsche walvischvaardersvloot zich in groot gevaar. Meer dan 80 daartoe behoorende sche pen zijn in de Noordelijke IJszee vastgevro ren en loopen de kans door het ijs te worden vernield. De hoofdcommissaris van politie te 'sGra- venhage geeft nogmaals in overweging om, alvorens in relatie te treden met A. G. Acket, Pansierstraat 46, zich noemende, promotor van het Syndicaat Permanente Wereldmarkt, inlichtingen in te winnen aan de afd. Centrale Recherche, Alexanderplein 15. Hetzelfde geeft de hoofdcommissaris in overweging te doen vóór men betrekkingen aanknoopt met het Nederl. Syndicaat „Delta" tot drooglegging en ontginning van woeste gronden, gevestigd Pieter Bothstraat 12 te 's Gravenhage, directeuren W. M. A. Baron v. Slingelandt en mr. T. G. Haverschmidt, en waarin mede betrokken zijn A. J. de Jong, P. A. Steunenbrink en E. J. D. de Munck. Een heer uit Hannover deed bij de politie aangifte dat door hem f 300 was verloren met kaartspelen in den trein tusschen Amster dam en Den Haag. Op den Ouden Scheveningschen weg te 's Hage reed Zaterdagavond omstreeks 8 uur een personenauto, bestuurd door zekeren C. P. G. uit Wassenaar. Hij kwam uit de rich ting Scheveningen en reed naar de stad, Ter hoogte van het Riouwlaantje brak zijn stuurstang en reed hij met volle vaart tegen de boomen. De bestuurder sloeg over zijn stuur, kreeg een zeer ernstige wond onder de kin en brak zijn rechterbeen Hij werd naar het ziekenhuis getransporteerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. Een aanklacht tegen den kapitein. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed Vrijdag onderzoek naar de stran ding van het s.s. „Amsterdam" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. op de Zuidkust van San Domingo op 16 Oct. 1923. Aan boord waren 47 man equipage en 11 passagiers, het schip was geladen met ijzer en cement en het was onderweg van Antwerpen naar Kingston. Tien dagen heeft het schip vastgezeten. Het bleek Tater vrij ernstige bodemschade te hebben. Door den hoofdinspecteur voor de Scheep vaart is te dezer zake een aanklacht ingediend tegen den gezagvoerder. Deze werd, evenals de derde stuurman, gehoord „op daad of nalatigheid". Als eerste getuige werd de kapitein, A. J. Tit gehoord, die verklaarde, dat het weer regenachtig was op den 15en en 16en October. Op den 15en October te 10.35 v.m. was de „Amsterdam" volgens peiling 6 ]/z mijl van Cana-Point en had daarna op een middag nog meridiaansobservatie. Van hier stuurde men 258 gr. ware koers per standaard com- pas. De zee was kalm en het schip liep ge middeld 12 mijl. Wij hadden, aldus get., koers gesteld op 7 mijl bezuiden Alte-Vela, een eilandje aan de Zuidkust van San Domingo. Wij stuurden niet verder uit om vast bestek te hebben, voor wij de gevaarlijke kust van Jamaica zouden aanloopen. Get. heeft geen land gezien, even voor half elf was hij nog op de brug. Omstreeks half een voelde hij het schip trillen. Hij dacht aan plotselingen wind, maar even later liep het schip vast. De volgende getuige, de derde stuurman A. Koch, verklaarde, dat op de eerste wacht niets bijzonders is geschied. De tweede stuurman loste vaak te laat af, soms kwam hij wel een uur te laat. Ook ditmaal heeft hij niet op tijd afgelost. Get. is even naar het kaartenhuis gegaan om het journaal in te vullen. Negen minuten over 12 kwam de eerste stuurman op de brug. Deze is toen naar het kaartenhuis gegaan en daar op een sofa gaan zitten. In plaats van op de brug te gaan staan, is hij daar gebleven. Get. hoorde toen „bran ding". Hij liep de kaartenkamer uit, de twee de stuurman volgde hem. Een witte streep was te zien. Dat was het strand. Get. heeft onmiddellijk met volle kracht achteruit laten stoomen. Even later voelde hij, dat het schip over den grond schuurde. Get. schatte den tijd, dat de beide stuurlieden in het kaarten huis zijn geweest op 12 a 13 minuten. De president wees get. er op, dat het, ook al was het verkeerd van den tweeden stuur man, niet op de brug te komen, de plicht van get. was geweest, op de brug te blijven tot hij afgelost was. De derde stuurman, J. J. C. de Lange, werd niet onder eede gehoord. Hij verklaarde, dat hij gewoonlijk om kwart voor twaalf geroepen wordt voor de wacht. Het is moge lijk, dat hij het roepen niet gehoord heeft. Toen hij hoorde, dat het over 12 was, is hij onmiddellijk naar de brug gegaan. Dezen avond was get. wat opgehouden door de passagiers, die zeer druk waren. Het te laat komen was, volgens get., een uitzondering. Get. ontkent, dat hij wel eens een uur te laat is geweest. De derde stuurman hield vol, dat dit wel het geval is geweest. Get. de Lange geeft toe, dat hij wel vaker te laat kwam, maar dan was hij altijd opge houden door de passagiers. Get. is maar een oogenblik in de kaarten kamer geweest. Den derden stuurman werd opnieuw ge vraagd of De Lange op een sofa is gaan zitten, inplaats van op de brug te gaan staan. Hij bleef bij zijn verklaringen, dat zij samen 12 a 13 minuten in de kaartenkamer hebben gezeten. Get. De Lange ontkent, dat hij op de sofa is gaan zitten. Hij bleef ook ontkennen, dat hij lui of niet-uitgeslapen was. Na even in de Raadkamer te zijn geweest, besloot de Raad ook den tweeden stuurman te hooren „op daad of nalatigheid". Deze verzocht daarop de zitting te schor sen ten einde hem in de gelegenheid te stellen een rechtskundigen adviseur te raadplegen. Opnieuw ging daarop de Raad in geheime Zitting over. De president deelde daarna mede, dat het onderzoek op grond van het verzoek van den tweeden stuurman werd geschorst. De zitting werd daarop gesloten. TEXEL, 5 Mei. Texelsche eierenveiling. Aangevoerd 32000 kipeieren. Hoogste prijs 7.80, laagste prijs 6.10 per 100 stuks. 900 eendeieren. Hoogste prijs 6.40, laagste prijs 6.10 per 100 stuks. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da cn Omstreken". Veiling van 5 Mei. Spi nazie 69.80; postelein 4142 per 100 Kg,; kropsla le soort 5.3011.20, idem le soort 2.606.40 per 100 stuks; slavellen 0.330.79 per kist; rabarber 15.40; radijs 5.206; raapstelen 1.30—2.70; sel derie,/ 1.803.10 per 100 bos. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „KennenierlandPrijsnoteering van 5 Mei. Spinazie 1.602.35 per kist; as perge le soort 1.25—1.35, idem blauw 60 80 ct.; raapstelen 56 ct,; rabarber 4'A— 12 ct.; radijs 79 ct.; selderie 910 ct.; pieterselie 1015 ct. per bos: postelein 1.65 per ben; aardbeien 1-• -2K> ct,; snij- boonen 134 ct.; bloemkool 30 ct. per stuk; witlof I 1624 ct., idem II 1014 ct. p. Kg. AMSTERDAM, 5 Mei. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- Bonte f 10, id. Bravo's f 7.30, id. Roode Star f 7.758, Friesche borgers f 6.506.75, id. roodster f 7.50, rood Bonte f 8, Zeeuwsche blauwe Poters f 5.506, id. bonte Poters f 5.506. Drentsche Eigenheimers f 44.25, id. Roode Star f 44.25 per H.L. Winter Malta-aardappelen f 1316, Zomer id. f 20- 25 p. 100 K.G. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 360 vette koeien waarvan de prijzen waren: le qual. 124136 ct., 2e qual. 100120 ct., 3e qual. 84100 ct. per kg; 70 melk- en kalfkoeien f 300475 per stuk; 97 vette kalveren le aüal. 90100 ct., 2e qual. 76 96 ct. per kg; 130 nuchtere kalveren f 1423, 47 schapen f f 40—55; 708 vette varkens overz. en Geld. le qual. f 7778, 2e qual. f 75—77. APELDOORN, 5 Mei. Eieren. Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen f 6.257, gemiddeld f 6.80. Handel vlug. AXEL, 3 Mei. Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 13.50 rogge f 10.50, gerst f 12.75, haver f 10.75, erwten f 22.50. PURMEREND, 5 Mei. Vee. Aan de voor- jaarsmarkt waren aangevoerd 2095 runderen (v. jaar 1980). De handel was traag, met hooge prijzen. Melkkoeien f 250475, geldekoeien f 175—375, pinken f 90—185. UTRECHT, 5 Mei. Paarden. Op de paardenmarkt van heden waren aangevoerd: 800 stuks weeldepaarden, golden f 600750, werkpaarden f 400500, oude paarden f 150 250, tweejarige veulens f 300450, hitten f 150—350. ROTTERDAM, 5 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd 536 vette runderen, 335 vette kalveren, 156 schapen of lammeren, 1675 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115122Va et., 2e kw. 110—100 ct., 3e kw. 9585 ct.ossen le kw. 105—1121/2 ct„ 2e kw. 100—95 ct., 3e kw. 85 ct., kalveren le kw. 165180 ct., 2e kw. kalveren le kw. 165180 ct., 2e kw 145—125 ct., 3e kw. 110—95 ct. schapen le kw. 95100 ct., 2e kw. 8575 ct., 3e kw. 65 ct.; lammeren 110120 ct.varkens le kw. 6062 ct., 2e kw. 5854- ct., 3e kw. 5249 ct. licht soort 5659 ct. per K.G. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel, wegens aankoop voor het buitenland; prima kwaliteit stationnair. Schapen en lam meren met weinig aanvoer en handel. Var kens bij buitengewoon grooten aanvoer met matigen handel. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 9.50 10.25, dito blauwe f 9.50—10.25 Poters f4.505.50 Zeeuwsche Eigenheimers f blauwe dito f Brielsche Eigenheimers f 8.25—8.75 Bravo's f 7.50—8 Redstars f 7.25—7.75 Limburger Red Saters f 5.50 —5.60. Industries f Zeeuwsche Indus tries f 66.50 Drentsche f 4.505 per H.L. Malta Spr. 12 15 ct. per K.G. Ajuin. Aanvoer veel. Stroogele f 1.50. Zaden. Lijnzaad voer fzaai bruin mosterdzaad f 6570, geel f 3233, blauw maanzaad f 3032, koolzaad f 2122, kar maanzaad f 3032, koolzaad f 2122, kar- wijzaad f 102103, kanariezaad f 2728. Vlas. Aangevoerd 12000 K.G. blauw f 1.55 —2.15, 6300 K.G. Holl. geel f 1.75—2.10, 8050 K.G. wit Zeeuwsch f 1.50—1.75, 11.000 K.G. Groningsch f 1.75—2.10, 25 00 K.G. dauwroot f 1.501.75. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.75 —6.75. GORINCHEM, 5 Mei. Vee. Op de markt waren aangevoerd 554 koeien, 11 nuchtere kalveren, 10 schapen, 102 lammeren, 236 overloopers, 526 biggen. Men besteedde voor Kalfkoeien f 300400, melkkoeien f 225 350, kalfvaarzen f 225350, guste vaarzen f 180240, pinken f 90150, nuchtere kalveren fok f 20—35, id. export f 6.12, schapen f 2535, lammeren f 1524, overloopers f 2040, biggen f 814. Boter f 1.151.20 per y2 Kg. Eieren f 0.060.06 V2 per stuk. Aanvoer veel. Handel weinig. KAMPEN, 5 Mei. (Weekmarkt). Eieren. Aanvoer 35.000 stuks, f 67 per 100 st. Boter f 2.10—2.30 per K.G. Kippen f 2—2.75. Konijnen f 1.752.50 per stuk. Russchen matten f 913 per rol. NIJMEGEN, 5 Mei. (Weekmarkt). Aan voer 1264 biggen f 714 per stuk, 72 vette varkens f 0.300.33, 32 vette koeien f 0.56 0.64, 21 vette kalveren f 0.420.47 per Kg.132 nuchtere kalveren f 1423, 4 schapen f 25—37, 4 geiten f 8—14 per stuk. Handel matig. Eieren. Aanvoer 225.000 stuks, f 6 '47 y2 p. 100 stuks. TIEL, 5 Mei. (Weekmarkten). Granen. Tarwe was weinig ter marktde handel was flauw. De hoogste noteering kon alleen voor een bemonsterd puik partijtje bedongen worden. In zaai- en voederartikelen ging weinig om. Tarwe f 1012, rogge f 7, gerst f 55.75, haver f 5.256.25, boonen f 1112 groene erwten f 13.5016.50, gele id. f 12.50 14.50, alles per Hl. Klaverzaad 90 ct. per Kg. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 817 biggen en 132 varkens. Varkens f2080, biggen f 714. Prijzen lager. Vee. Op de markt gold vet vee 1ste kwal. 60 c„ id. 2e 50—55 c. per pond. De prijzen van kalfvee waren iets hooger. in weivee was bij ruimen aanvoer de handel traag. Kalf koeien f 300375, id. vaarsen f 280350, hokkelingen f 200—240, vare koeien f 180 260, pinken f 110165. Boter en eieren. Bij gelijken aanvoer als vorige week (30 Kg.) was de prijs der boter 10 cent lager, namelijk f 1.502 per Kg. In eieren aangevoerd 60.000 stuks, was de han del zeer levendig. Prijs hooger, 67 cent per stuk. WINSCHOTEN, 5 Mei. Ter weekmarkt waren aangevoerd 454 varkens, 459 scha pen en 12 geiten. Prijzen biggen f 813 loopvarkens f oude varkens f crachtige varkens f vette varkens ct.. Londen- S he varkens ct., zouters ct. nelkscha- pen f 3038, vette schapen f 3440, weide schapen f 2228, vette lammeren f 2836, weidelammeren f 1620, zesweeksche lam meren f 1315, geiten f 1418. Drachtige schapen waren met aangevoerd. Belangrijk hooger in prijs waren melkschapen en de beste soort weidelammeren belangrijk lager noteerden vette schapen, oude varkens en drachtige varkens lager waren vette lam meren, zesweeksche lammeren, loopvarken; en vette varkens, terwijl stationnair waren d< prijzen van weideschapen, biggen, Londen- sche varkens en zouters. De handel was vri; levendig. ROELOFARENDSVEEN, 5 Mei. Groen, tenveiling. Sla 1.806.20 per 100 krop. spinazie 1819 cent per K.G., aardbeien 6798 cent per doosje. BODEGRAVEN. 6 Mei 1924. Kaas. - Aangevoerd 284 p.; 13082 st. 1ste kwaliteit 43—47; 2de kwaliteit 3640; met rijks- merk f 3540. Handel vlug. 172 lammeren. OUDEWATER, 5 Mei, Kaas. Aangevoerd 96 partijen, 4320 stuks, wegende 21600 Kg. Eerste soort 3842, tweede soort j 34 37; zwaardere 4348. Handel vlug. IJMUIDEN, 5 Mei. Heden kwamen van de IJslandvisscherij hier binnen de stoom trawlers IJM. 35 (Wilhelmina), waarvan de lading versche visch f 5434 opbracht (later wordt de zoutevisch verkocht) en O. N. 85 (York) met eene besomming Van f 7297. IJMUIDEN, 5 Mei. Heden waren aan dc markt de vangsten van 20 Stoomtrawlers, 13 Loggers en 6 Beugers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.45—1.30. Tongen f 2,40 1.45 per kg Griet f 6038, gr. Schol f 35 29, md. id. f 39—29, Zetschol f 46—28, k!. id. f 3623, 146, Scharren f 104.60, al les per 50 kg Roggen f 2712 per hoop Vleet f 2.351.10 per stuk Pieterman en Poon f 135, gr. Schel visch f 4327.50 md. id. f 36—23.50 k. md. id. f 27—18 f 21— 13.50 2010 per 50 kg Kabeljauw f 42 32 per 125 kg. gr. Gullen f 1614, kl. id. f 1311.50, Wijting f 73.40 per 50 kg Heilbot f 1.05 0.70 per Lengen f2.30 1.15, Koolvisch f 1.200.48 per stuk. VLAARDINGEN, 5 Mei. Alhier is bin nengekomen de stoombeuger VL. 203 met f 660 besomming, 10 kantjes haring en 6 ton zoutevisch. Aan den afslag werd besteed voor kol- maatjesharing f 86121.50 per ton. Zoute visch f 80.2082.40 per ton. ALKMAAR, 5 Mei. Vee. Aanvoer 9 koeien f 300425, 18 vette kalveren f 40100, id. per kg. fl. 201.70, 75 nuchtere id. f 830, 777 vette varkens, per kg. f 0.600.62. EDE, 5 Mei. (Weekmarkt.) Eieren f 6.25 7.10 per 100 st. Biggen f 1017 per stuk. Aangevoerd 175.000 eieren 150 biggen. ROERMOND, 5 Mei. Eieren. Aanvoer 2.300.000 stuks. Hoogste prijs f 7.90, middel f 7, laagste f 6.20. DE BLOEMVORMING BIJ DE HYACINTH. In de Zaterdag gehouden vergadering van de afd. Wis- en Natuurkunde der Kon. Aka- demie van Wetenschappen sprak de heer Blauw over „De gevolgen van de tempera tuur tijdens de bloemvorming bij de Hya cinth". In de eerste plaats zet spreker in het alge meen uiteen met welk doel in de afgeloopen jaren het laboratorium door plantenphysio- logisch onderzoek te Wageningen werd ge bouwd en ingericht en geregelde onderzoe kingen werden uitgevoerd over de jaarlijk- sche periodieke ontwikkeling der belangrijk ste tuinbouwgewassen. Bij deze soort experimenten over orgaan vorming, gaat het vooral met het oog op tuin bouwkundige belangen om het zoeken naar optima. Hiervoor is een grondig en langdurig on derzoek noodig. Een zeer uniform materiaal van jonge Hya- cinthenbollen werd van JuliOct. in 11 ver schillende constante temperaturen geplaatst gedurende 3, 5, 8 en 12 weken. Zoo werden deze op pl.m. 44 verschillende wijzen behan deld, terwijl de behandeling juist aanvangt op dat merkwaardige tijdstip in het planten leven, waarbij het bladvormend groeipunt op eens overgaat tot bloemvorming Maar het blijkt dan, dat bij een dergelijk onderzoek niet alleen beïnvloed wordt heel het vormen van de bloemtros, maar ook ltet uitloopen van meer of minder bladen, de lengte en de breed te der loofbladen, die het volgend jaar zullen assimileeren en daardoor ook de diktetoene ming der bollen dat verder ook het aantal uitloopende wortels en de lengte en de dikte van die wortels den invloed ondergaan van de in den zomer toegepaste behandeling. Het blijkt daarbij, dat het optimum voor de bloemtrosvorming zeer ver verwijderd ligt van het zeer hooge optimum voor blad vorming, dat wil zeggen voor het assimi- eerend Wadoppervlak en derhalve voor de boldikte-toeneming. Dit verschijnsel is op zichzelf botanisch reeds zeer opvallend en wordt evenals verschillende andere punten nader onderzocht, maar het is ook voor de culturen van zooveel belang, omdat daaruit volgt dat in de eerste jaren, als het enkel gaat om het dikker worden van de bollen, de optimale behandeling bij voorkeur ge heel anders zal moeten wezen, dan in de latere jaren als de bollen verhandeld worden en alles aankomt op een optimale bloemtros. Verder brengen deze onderzoekingen gege vens over de bloeibaarheid (Blütenreife) der organen, de vraag dus onder welke omstan digheden men het groeipunt wel of niet kan brengen tot bloemvorming. Gelijksoortige experimenten zijn ook reeds verricht voor dt Tulp, waarbij zich tevens geheel andere ver schijnselen voordoen dan bij de Hyacinth. De resultaten daarvan, evenals van het voort gezette onderzoek met de Hyacinthe zijn echter nog in bewerking en zullen later ge publiceerd worden. Men seint ons uit Amersfoort: Hedenmorgen overleed op 63-jarigen leef. tijd in het Moederhuis te Amersfoort, de Al gemeene Overste van de Congregatie der Zusters van O. L. Vr„ in de wereld genaamd mejuffr. Westerwoudt, Zuster Maria Alphon. en haar dochter. Agatha ging naar beneden om ze met den dood van den ouden man in kennis te stellen, waarbij ze niet aanwezig hadden willen zijn. Voordat echter Agatha kon beginnen te spreken, kwamen beiden woedend op haar af, noemden haar een eer- en plichtvergeten schepsel, die in den avond heimelijk het huis verliet en met een vreem den man een samenkomst had. Een huiche laarster was zij, die onder het schijnheilige masker van deugd en onschuld jonge mannen en aanzienlijke boeren het hoofd op hol bracht en overal ongeluk stichtte. Voor ge spuis van dat soort was geen plaats op den Berghof, ze moest onmiddellijk het huis rui men. Agatha stond als een steenen beeld, de slag werkte verdoovend, de overgang van den diepsten vrede, den vrede des doods in een zoo woest tooneel kwam haar te onver wacht. Zij wist natuurlijk niet dat een lasterlijke long met giftigen angel haar naam bezoedeld had. Eva had goed aangelegd, eer zij haar pijl afschoot, deze trof de zwakste en meest wondbare plek in Julia's hart haar ijverzucht Agatha's pogingen om zich te rechtvaardigen mislukten, de toornige Julia stond er op, dat zij het huis oogenblikkelijk verlaten zou. Het binnentreden van den pastoor maakte een einde aan dit tooneel. Met helderen blik doorzag de waardige priester den stand van zaken. Wel verre van aan de schuld van Aga tha te gelooven, wier deugd hij kende, ver maande hij de boerin en Julia ernstig niet voorbarig den staf te breken over de eer van een onbesproken meisje en berispte haar liefdeloos gedrag tegen Agatha in het bijzijn van den doode onder haar dak, wiens liefde rijke verpleegster zij geweest was. Nog had de pastoor niet geheel uitgespro ken, toen de vrouw van den Rotherhof, de moeder van den jongen boer, binnentrad. Na den pastoor eerbiedig gegroet te hebben, begon zij „Met uw verlof, Eerwaarde, neemt u mij niet kwalijk dat ik mij in deze zaak meng. Ik moet mij onze arme nachtegaal aantrek ken, zij Zelf doet het niet. De boerin hier schreeuwt, dat het geheele dorp kan hooren, wat er gebeurt. Daarom houd ik het voor mijn plicht, te vertellen, hoe de zaak zich heeft toegedragen, ik weet het van mijn zoon, dié alles dezen nacht gehoord en gezien heeft. De jonge man met wien Agatha gesproken heeft is haar eigen broeder, die voor geeste lijke studeert, voor wien zij arbeidt, spaart en ontbeert, wijl de hardvochtige stiefvader niets voor zijn studiën betalen wil. In het geheim gebeurt het alleen daarom, wijl het goede kind hem niet in opspraak brengen wil. Daarom is Agatha ook van huis weg en heeft zich ver weg verhuurd, waar haar nie mand kent en haar aangelegenheden niet over ieders tong gaan. Maar noem mij eens een plaats waar geen lasteraars zijn, ik heb ze helaas in mijn eigen huis. Daarom, boerin, wijl ge zooveel prijs stelt op het gebabbel van mijn spitse, leugenachtige Eva, stel ik u een ruiling voor. Neemt gij haar, ge kunt ze dadelijk krijgen, dan neem ik daarvoor Agatha. Maar niet als dienstbode, neen als jonge boerin, wanneer ze dat wil. Geen liever dochter kan ik mij denken dan onze nachte gaal met haar goed hart voor oude lieden, en wat mijn zoon er van denkt, hoe heLer in zijn hart uitziet, weet ik een moeder ziet scherp. Denk daar eens over meisje, ge be hoeft het niet dadelijk te zeggen. Zulk een besluit vordert tijd." Vriendelijk reikte zij het meisje de hand, terwijl het gelaat van den pastoor blonk van vreugde. „Braaf zoo," riep hij de boerin toe, „ge zijt nog van de ouderwetsche soort en weet de deugd op haar juiste waarde te schatten. Dat brengt zegen, Ge zult het ondervinden, wellicht nog spoediger dan gij denkt. En u, zoo ging hij tegen de boerin van den Berg hof voort „moet ik nog meedeelen, dat overmorgen na de begrafenis van uw zwager zaliger, het testament van dezen zal geopend worden, dat hij in mijn tegenwoordigheid gemaakt en in mijn handen gesteld heeft. Nu ligt het bij den burgemeester, daar zult gij het nadere vernemen." Hiermede vertrok de pastoor en liet moe der en dochter in sprakelooze verbazing achter. De gelaatsuitdrukking dezer beiden zou een waardig onderwerp voor het penseel van een schilder hebben geleverd het duurde lang voor zij een woord konden uitbrengen. „Een testament heeft hij dus gemaakt," stamelden zij eindelijk, „ja, waarvoor? Dan moet hij geld gehad hebben, de oude Als wij dat geweten hadden, dan hadden wij anders met hem gedaan. Wie had echtef geld gezocht bij den ouden, gluiperigen vrek 1" Zooals het bij dergelijke voorvallen en bij dergelijke lui pleegt te geschieden, geraakten die twee met elkander in twist, elk gaf de andere de schuld en ze overlaadden elkander met verwijtingen. Met zoeten vrede in het hart keerde Agatha naar den doode terug, drukte hem de oogen toe en besprenkelde het vreedzaam sluime rend gelaat van den grijsaard met wijwater. Den derden dag nadat het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde was toever trouwd, werd zooals de pastoor had aange kondigd, het testament geopend. De boerin van den Berghof en Julia zaten op heete ko len toen de burgemeester het zegel verbrak en met luider stem begon te lezen „Met Gods hulp is het mij gelukt im mijn moeilijk en arbeidzaam leven een som van 20.000 mark te verzamelen, wijl ik weinig behoeften had en steeds de spaarzaamheid beoefende. Ongehuwd en zonder naaste erfgenaam besloot ik mij voor het laatst mijner dagen naar de vrouw van mijn broeder te begeven, ik zocht een toevlucht in het huis, dat eens mijn vaderhuis was geweest. Daar hoopte ik in vrede mijn dagen ten einde te brengen en verpleging te vinden overeenkomstig mijn ouderdom en gebrekkigheid. Maar zelden zal een mensch erger teleurgesteld zijn geworden. Ik wil mij echter onthouden van een schildering van het gedrag mijner verwanten tegenover mij, hulpeloozen grijs aard. God vergeve hun deze liefdeloosheid, zooals ik hun die in 't gezicht van den dood vergeef. Ik heb toch alle reden God te dan ken voor de engel van liefde en barmhartig heid, die mij een levensavond bereidde, zoo rustig en vreedzaam als het de teederste dochter den meest geliefden vader niet beter had kunnen verschaffen. Ik beschouw het dus als rechtvaardig en billijk, dat ik mijn getrouwe verpleegster Agatha Weidman geve wat het mijne is en ik bepaal hiermede uit drukkelijk dat zij de universeele erfgename mijner nalatenschap zal zijn." Dit testament was geteekend door den overledene, den pastoor en den burgemeester De verslagenheid der beide vrouwen te beschrijven zal onmogelijk zijn, evenals de verrassing van Agatha, toen zij deze beschik king vernam. Nu was zij en dus ook haai broeder van alle zorg ontheven. Nu kon zij haar dienst verlaten en naar het ouderlijk huis terugkeeren, vanwaar zij echter spoedig door den jongen boer van den Rotherhof als zijn echtgenoote weer naar het dorpje terug gevoerd werd. Een paar jaren later woonde zij met haar man en haar ge heele familie de eerste H. Mis bij van haar broeder, die pries ter gewijd was, en toen de oude pastoor eeni ge jaren later wegens hoogen ouderd zijn ontslag moest nemen, werd „Bernard" tot pastoor in het dorpje benoemd, tot groote vreugde van de ..nachtegaal".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6