SPAARNEBANK Administreert Vermogens N w. De arbeidsvoorwaarden van het Prov. personeel. Woensdag 7 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14732 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad De loterij. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. Spaarboekjes met 4 pCi. rentevergoeding VELSEN. VELSEROORD. HAARLEMMERMEER. LISSE. LEIDEN. IJMUIDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN p. billioen) 0.621/, PARIJS 17 40 BRUSSEL 14.10 WEEN EN 0.38 LONDEN 11.70 STOCKHOLM 7 .42 KOPENHAGEN 45.— CHR1STIANIA i 36.77)/, 47.52l/ NEW-YORK 2.66 Li, VOGELENZANG. ZANDVOORT. SASSENHEIM. HAARLEM. Jachten op Waterwild. c abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: t"er week 0.25 Per kwartaal 3.25 branco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Over den tegenvvoordigen tijdgeest, zooals deze zich onder andere ook uit in de steeds meer toenemende speelzucht, ware een belangwekkende studie te schrijven. Geen jeilloozer middel om ook van den arresten den laatsten stuiver los te krijgen, dan een aanlokkelijke loterij. Binnen redelijke grenzen en zoolang het ipel tot geen hartstocht uitlaait, kunnen wij bi een loterij intusschen geen kwaad zien Mi begrijpen het, dat zelfs de Staat zich al sinds vele jaren van dit middel bedient, om op een gemakkelijke manier zijn inkomsten te versterken. Maar over dit in de politiek momenteel zoo gevaarlijke onderwerp van de Staats loterij, willen wij het heden niet hebben, doch over een nog onschuldiger zaak, nl. de liefdadigheidsloterij. Zij is bij lange na niet zoo in trek als het kansspel, waarvan de leider zelf de voordeden ten eigen bate op. strijkt. Tot hel koopen van een lot van een liefdadigheidslolerij, wordt men meestal niet aangelokt door de hoop op een goeden prijs; naar men wordt deelgenoot ter wille „van •ie goede zaak". Dat maakt liefdadigheids- loterijen daarom veel sympathieker. Is dit de reden, dat zooveel goede instellingen zich van het middel der loterij bedienen 'om aan het noodigc geld te komen? Zeker is, dat ook bij de liefdadigheidsloterijen het vet van de soep is. De een verdringt de ander en men koopt niet meer, omdat men zijn loten niet meer uit elkaar kan houden. Onder die 'oterijmalaise schijnt ook onze K. S. A. te lijden. Althans ons wordt bericht, dat aan de Stichting tot Steun aan het Centraal Bu reau der K. S. A. uitstel is verleend tot het houden der trekking, welke feitelijk op 30 April had moeten plaats hebben. Men weet, dat onze Katholieke Sociale Actie eenigen tijd geleden een noodkreet heeft geslaakt. Het zoo nuttige en hoog noodige werk te Leiden dreigde bij gebrek aan be langstelling ten onder te' gaan. Het steunwerk is toen verdeeld; de actie tot behoud van de K. S. A. werd door vele bekwame handen opgenomen en speciaal voor de instandhouding van het Centraal Bureau werd een grootscheepsche loterij op. gezet. Zelfs de Paus moedigde dit streven aan door het schenken van zijn portret en een prachtige legpenning. Kardinaal Van Rossum bood een kunstvoorwerp aan om de loterij aantrekkelijk te maken en vele Katholieken volgden dit hooge voorbeeld. De commissie bericht ons nu, dat de resul taten niet onbelangrijk zijn, maar men is nog lang niet „uitverkocht". En dat was toch de opzet, dat is noodzakelijk. Nu zullen we geen pleidooi houden om onze lezeressen en lezers te bewegen een briefje te koopen in de K. S. A.-loterij; dat ligt niet op onzen weg. Maar wel willen we gaarne een opwekking plaatsen tot de Katholieke vrouwen en meisjes van onze stad en streek, speciaal tot de verschillende afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond. Wij weten, dat wij bij de besturen van deze afdéelingen een potje kunnen breken. Nooit tevergeefs doen zij een beroep op onze hulp, *ls zij iets te publicecr.en hebben ten bate hunner organisaties. Nu vragen w ij eens hulp en niet vooj ons zelf, maar in het belang van een zoo prachtig en heilzaam werk als de K. S. A. Het welslagen van een liefdadig heidsloterij is altijd in de handen van de vrouwen. Wanneer zij er zich maar over ontfermen, is het succes verzekerd. En het slagen van deZe loterij beteekent het behoud van het Cenraal Bureau te Leiden. Welk een prachtig werk dus voor onze Roomsche vrouwen en meisjes! Bedenkt, dat onze be minde Bisschop nog kort geleden schreef: „Laat het de K. S. A. zijn, die den band blijft vormen, welke dn alles de vereeni- gingen blijft samenhouden en de eenheid onder haar blijft bewaren. „Het buitenland benijdt ons onze K. S. A. en waar deze den laatsten tijd al eens een noodkreet heeft doen hooren, moeten wij met vereende krachten ons inspannen om haar in stand te houden." Ons dunkt, wanneer de Roomsche Vrou wenbonden in en om Haarlem eens even de handen in elkaar slaan, dan behoeft niet eens oen. verder beroep op Nederland te w orden gedaan. In iedere stad en in elk dorp van onze streek één Roomsche vrouw met 'uitialief, met een warm hart voor zulk een nobele zaak en de wensch van onzen Bis schop is vervuld; de K, S. A. is behouden. Meer zeggen wij er niet van; want wij zijn ei van overtuigd, dat de K. S. A.-loterij al lang was volteekend, hadden onze Room- "^ohe vrouwen dit alles eerder geweten! ke^°°r ^et*eP- Staten worden ter goed- deUlj|n^ aanëeboden een voorstel betreffen- Weel/5 'nvoering van de 48-urige arbeids vent Vastste""në van een wachtgeldregle- v, .Vo°r/ ambtenaren in vasten dienst en het T% Van 'iet Pcrsoneel"reélement; va» op 't V H. en het Algemeen Reglement q6(jbestuur der Provinciale Ziekenhuizen. 6p' Staten deden In de Memorie van Afdeel'01^ 0p ^et Alge-meen Verslag der ,lnS.en omtrent de bigrooting der pro- ui a 6 mkomsten en ui tl?ven voor 1924 uitkomen, dat de verlengiw der arbeids- week naar hune meening i, et de invoering van eene wachtgeldregelin gepaard dien- ,e £aan. Omtrent zooda'.ge regeling is Voorloopige Commissie, a talrijke be sprekingen, tot een eenstem» 'ig advies ge komen, nedergelegd in een oi/werp-wachl- fieldreglement, welk reglement, 6} door hen slecht^ op enkele punten van onderge schikten aard te zijn gewijzigd, als tweede onlwerp-besluit hiernevens gaat. In verband hiermede deelen zij mede, dat bedoelde Commisise zich met op één na algemeene stemmen met de invoering der 48-urige arbeidsweek heeft vereenigd. Ged. Staten stellen de vergadering voor, door vaststelling van het eerste der nevens gaande ontwerp-besluiten, tot zoodanige in voering over te gaan. In de Voorloopige Commissie voor ge organiseerd overleg hebben uitvoerige be sprekingen plaats gevonden omtrent de vraag, welke factoren van invloed zouden dienen te zijn op het bedrag en op den duur van het wachtgeld. Deze besprekingen leid den tot het resultaat, dat de duur van het wachtgeld zou Worden bepaald door den diensttijd en den leeftijd van den belang hebbende, terwijl het bedrag zou afhangen van de wedde, den leeftijd en het al dan niet bezitten van de hoedanigheid van kost winner van een gezin. Het is niet te ontkennen, dat, als gevolg van het rekening houden met al deze fac toren, de wachtgeldregeling en wel in zonderheid artikel 3 den schijn heeft voor de -oractijk weinig eenvoudig te zijn. Dienaangaande zouden wij echter willen opmerken, dat dit reglement, hetwelk meer dan andere wachtgeldregelingen de facto ren leeftijd en kostwinnerschap tot hun recht doet komen, door deze differentiatie meer rekening houdt met de billijkheid, ter wijl door het samenstellen van tabellen moeilijkheden bij de toepassing kunnen wor-. den vermeden. Van groot belang zijn voorts de bepalin gen van het reglement, welke handelen over het ter hand nemen van eenigen arbeid of bedrijf door den wachtgelder en de ver plichting, hem opgelegd, om een ambt of betrekking te aanvaarden. Gedep. Staten zijn van oordeel, dat. als gevolg van deze bepalingen,'dat 'tin de prac- tijk uiterst zelden zal voorkomen, dat een wachtgeld gedurende den vollen wachtgeld- duur onverminderd zal worden genoten. Voorts wijzen wij er op, dat niet-nakoming van de in beide artikelen aan den wacht gelder opgelegde verplichtingen tot volledige of gedeeltelijke vervallenverklaring van het wachtgeld kan leiden. Een derde punt van bijzonder belang is de regeling van het beroep. Met de Voor loopige Commissie voor georganiseerd over leg zijn wij van oordeel, dat in een regle ment als het onderhavige eenc beroepsrege ling onontbeerlijk is, wellicht niet zoozeer ter achterhaling van mogelijk onjuiste be slissingen dan wel ter bevrediging van hel rechtsgevoel. De regeling zelve sluit zoo veel mogelijk aan bij de overeenkomstige regeling van het Ambtenarenreglement 1920, zooals dit in de jongste Zomerzitting is ge wijzigd. In overeenstemming met de bij die gelegenheid gebleken staatsrechtelijke opva-t tingen der Regeering, is de uitspraak der Commissie van Beroep in het onderhavige reglement als eene declaratoire opgevat en ontbreekt iedere bepaling, waaruit voor ons College de gehoudenhëid zou voortvloeien die uitspraak na te leven. Het behoeft in tusschen geen betoog, dat, waar de bevoegd heid der Commissie blijkens art. 19 nauw keurig omgrensd is, zoodat zij zich steeds heeft te bepalen tot eene strikt juridische beoordeeling van het bestreden besluit, hare uitspraken als regel door ons College zul len worden opgevolgd. Dit neemt niet weg, dat, indien eenige uitspraak der Commissie ons 'voorkomt onjuist te zijn, wij de vrij heid zullen bezitten die uitspraak ter zijde te leggen. Artikel 2 splitst bet wachtgeld in twee gedeelten. Het eerste, behandeld in lid. 1, is voor allen gelijk en bestaat in de laat stelijk genoten wedde, welke gedurende een termijn van 3 maanden wordt uitgekeerd. Voor de ambtenaren, die op den dag van ontslag den leeftijd van 18 jaren, doch nog niet dien van 20 jaren hebben bereikt, be staat het wachtgeld uitsluitend in het eer ste gedeelte. Voor het tweede gedeelte van het wacht geld. dat nader wordt geregeld in de arti kelen 3 en 4, komen alleen in aanmerking zij, die den leeftijd van 20 jaren hebben bereikt. Artikel 3, eerste en tweede lid, behelst de regeling van den duur van het bovenbedoel de tweede gedeelte van het wachtgeld, ter wijl de laatste 3 leden van artikel 3 het bedrag ervan regelen, op welk bedrag in gevolge artikel 4, voor niet-kostwinners 25 in mindering wordt gebracht. Artikel 6 komt tegemoet aan eene in da practijk gevoelde behoefte. Door deze be paling wordt het ons College mogelijk ge maakt om, indien de belanghebbende daarop blijkt prijs te stellen en de belangen der Provincie zich daartegen niet verzetten, in plaats van hét gewone wachtgeld een be drag ineens toe te kennen, welk bedrag uiteraard belangrijk lager zal dienen te zijn, dan de som der wachfgeldterraijnen gedu rende den vollen wacbtgeldduur zou be dragen. Ter toelichting van bet derde der hier- bijgaande ontwerp-bsluiten merken wij het navolgende op: In het Personeelreglement P. E. N. en in het Algemeen Reglement op het bestuur der Provinciale Ziekenhuizen wordt aa< ambtenaren, die ongevraagd ontslag ver» krijgen, het recht verleend de uitspraak van eene Permanente Commissie van Beroep te vragen. Teneinde nu te voorkomen, dat in bepaalde gevallenende Permanente Com missie van Beroep voor het Provinciaal Elctriciteitsbedrijf of voor de Provinciale Ziekenhuizen, én de Commissie van Beroep, bedoeld in het Wachtgeldrglment, zich tot uitspraak bevoegd zouden achten, oordee- len wij het noodzakelijk, dat aan de com petentie van de Permanente Commissies van Beroep wordt onttrokken de beoor deeling van beroepen tegen ontslag, ver leend wegens opheffing der betrekking van den ambtenaar of wegens verandering in de inrichting van den tak van dienst, waarbij hij werkzaam is en waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden. Het beoordeelen van zoodanige beroepen moet naar onze meening aan de Commissie van Beroep, bedoeld in het Wachtgeldregle ment, voorbehouden blijven. Aan die ontwerp-verordening ontleenen wij de volgende bepalingen: Art. 1 luidt: 1. De provinciale ambtenaren in vasten dienst, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt en aan \yie eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing hunner betrek king of wegens verandering in de inrichting van den tak van dienst, waarbij zij werk zaam zijn en waardoor hunne werkzaamhe den overbodig zijn geworden, hebben, voor zoover zij alsdan niet uit anderen hoofde in de termen vallen om pensioen uitge- zonder vervroegd ouderdomspensioen, be doeld in artikel 48, eerste lid onder b der Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) te genieten, met ingang van den dag van ontslag, aanspraak op een wachtgeld ten laste der provincie op den voet der bepa lingen van dit reglement. 2. Een zoodanig wachtgeld kan ook wor den toegekend aan een provinciaal ambte naar, als bedoeld in bet eerste lid, die ont slag vraagt, nadat het voornemen hem is medegedeeld, om zijne betrekking op te heffen of de inrichting van zijn dienstvak zoodanig te veranderen, dat zijne werk zaamheden overbodig zullen worden. Artikel 2. 1. Aan alle provinciale ambtenaren, als bedoeld in artikel 1, wordt gedurende een termijn van drie maanden, ingaande op den dag van ontslag, een wachtgeld toegekend, gelijk aan de laatstelijk genoten jaarwedde of wedde hen, die op den dag van het ontslag geen kostwinner zijn van een gezin, 'vindt art. 3 overeenkomstige toepassing, met dien ver stande, dat de gevonden bedragen met 25 pCt. worden verminderd. 2. De op wachtgeld gestelde, die op den dag van ontslag kostwinner was van een gezin, doch na het ontslag die hoeda nigheid verliest, wordt voor den verderen duur van het hem toegekende wachtgeld behandeld op den voet als in het eerste lid ten aanzien van niet-kostwinners is be paald. De drank. De politie heeft Zondagavond wegens openbare dronkenschap in arrest Directie: Mir. Th. WESTERWOUDT. 2. Na afloop van dien termijn wordt aan hen, die op den dag van ontslag den leef tijd van 20 jaren hebben bereikt, een wachtgeld toegekend op den voet als in de artikelen 3 en 4 van dit reglement bepaald. Artikel 3. 1. De duur van het wachtgeld, bedoeld in artikel 2, tweede lid, is voor hen, die op den dag van ontslag 20 jaar oud zijn, gelijk aan 18 pet. van den diensttijd, voor 21-ja- rigen leeftijd gelijk aan 19'<4 pet. van den diensttijd, en zoo vervolgens, met dien ver stande, dat die duur voor 60-jarigen en ou deren gelijk is aan 78 pel. van den dienst tijd. 2. De gezamenlijke duur van het wacht geld, bedoeld in artikel 2. eerste lid, en het wachtgeld, bedoeld in artikel 2, tweede lid, kan echter den duur van den diensttijd niet overschrijden. 3. Onverminderd hel bepaalde omtrent den duur. is het wachtgeld, bedoeld in ar tikel 2, tweede lid, voor hen, die op den dag van ontslag kostwinner zijn van een gezin, gedurende de eerste drie maanden gelijk aan de laatstelijk genoten wedde. 4. Onder gelijk voorbehoud bedraagt be doeld wachtgeld gedurende de daarna vol gende zes maanden voor hen, die op den dag van ontslag kostwinner zijn van een gezin: wanneep zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet hebben bereikt, 85 pet. van de laatstelijk genoten wedde, voor 26-jarigen 85/4 dier wedde; en zoo vervolgens met dien verstande, dat bedoeld wachtgeld gedurende dat tijd vak voor 45-jarigen en ouderen 90 pCt. van de laatstelijk genoten wedde bedraagt. Daarna bedraagt bedoeld wachtgeld voor hen, die op den dag van ontslag kostwinner zijn van eenen gezin; wanneer zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet bereikt hebben, 70 pCt. van de laatstelijk genoten wedde; voor 26-jarigen 70)4 pCt. dier wedde; en zoo vervolgens, met dien verstande, dat bedoeld wachtgeld voor 45-jarigen en ouderen 80 pCt. van de laatstelijk genoten wedde bedraagt. Artikel 4, 1. Voor de berekening van het in arti kel 2, tweede lid bedoelde wachtgeld voor gesteld zekeren S„ die bij den neer M. op de Wilhelminakade eenige ruiten had ver nield. Verbetering. Het raadslid v, d. Steen verzoekt ons mede te deelen, dat door hem in den Raad abusievelijk is gezegd dat som mige huurders van de woningen der woning stichting Patrimonium alhier een huurschuld hadden van 300400. Dit moet zijn een viertal, die gezamenlijk dit bedrag aan schuld hebben, waarvan de grootste schuld nog niet de helft van het totaal bedraagt. Bedankt. De heer D. F. G. Schilling heeft ontslag genomen als voorzitter van den IJ- muider Bestuurdersbond. Naar men zegt moei dit zijn wegens een meeningsverschii met andere bestuurders inzake het organi- seeren van een collecte voor de uitgesloten textielarbeiders in Twente. Hoogovenbedriji. De vorige week staak ten aan het Hoogovenbedrijf de havenar beiders, die inplaats van 55 cent, wal ze tot nu toe ontvingen, een uurloon eischten van 60 cent. Naar we vernemen heeft de directie gisteren dezen eisch ingewilligd. Jubileum. Gisteren herdacht' de heer J. Eenhoorn zijn 40-jarig jubileum als papier- piermaker in dienst -Ier Ver. Kon. Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen. Des morgens werd hij op het kantoor der direc tie gehuldigd door den heer J. H. A. Krui mel, commissaris, die hem de gebruikelijke enveloppe aanbood,- benevens een getuig schrift der Mij voor Nijverheid. Des avonds bracht de Harmoniekapel den jubilaris een serenade. Lastige reizigers. .Op verzoek van den chauffeur M. van de autobusonderneming IJmuidenBeverwijk heeft de hoofdagent van politie twee reizigers uit de autobus verwijderd, die onder den invloed van ster ken drang verkeerden en het den anderen reizigers lastig maakten. Mishandeling. Door Mej. van U., huis houdster alhier, werd aangifte gedaan dat zij was mishandeld door mej. B. alhier. Voorts deed mej. A. alhier aangifte dat zij door haar vroegeren verloofde, A. ge naamd en wonende te IJmuiden, mishan deld was. Door de politie wordt in beide gevallen een onderzoek ingesteld. De hoofdstraat van Lissè is voor het riolee ringswerk opgebroken, wat het doorgaand verkeer bijna onmogelijk maakt. Men had wel een beteren tijd kunnen uitkiezen, dan de bollentijd, tijdens welken de dorpen tus schen Haarlem en Leiden overstroomd wor den door bezoeken! BRAND. Hedennacht ongeveer 3 uur brak brand uit in de rijwielherstelplaats van den heer J. Preisman aan den VelserduinBuitenweg. Het perceel brandde geheel uit. Door men- schen, die van Velseroord naar de Visschers- haven te IJmuiden gingen, werd de brand ontdekt. Zij waarschuwden oogenblikkelijk de bewoners. Ongeveer vier uur arriveerde de brandweer, die hel vuur krachtig be streed. Het vee de wei in. Op sommige plaatsen in dezen polder is thans het vee in de wei de gebracht. De in de laatste dagen over vloedig gevallen regen was een ware uit komst voor de weilanden, zoodat er volop gras is. In bloei. Voornamelijk in het zuidweste lijk en westelijk deel van deze gemeente staan de hyacinten- en tulpenvelden thans in vollen bloei, zoodat voor hen, die hier van willen genieten een tochtje vooral langs de Ringvaart van den Haarlemmermeerpol der veel bekoring heeft en de moeite dub- tfel waard is. Gevonden. In deze gemeente zijn gevon den een gouden armband en een koralen armband met gouden slot. VaD deze vondst werd ten raadhuize alhier kennis gegeven. Rozenteelt. Naar wij vernemen wordt thans ook aan den Aalsmeerderdijk in de zen polder de rozenteelt met succes be proefd. Aldaar zullen thans ook eenige ro- zenkassen verrijzen. R. K. Volksbond. Onze afdeeling van den R. K. Volksbond hield een vergadering. De Voorzitter opende met den Christelij- ken groet en heette allen welkom. De notulen werden gelezen en vastgesteld. De Voorzitter uitte den wensch dat de nieuwe concierge denzelfden steun van de le den moge ondervinden. Inzake het Internationaal Eucharistisch Congres deelde de Voorzitter mede, dat we vóór 8 Mei moeten opgeven hoevele leden er aan zullen deelnemen op den laatsten Zon dag. Het bestuur zal uitzien naar een goed- koope reisgelegenheid. Aan de orde is vervolgens „Eigen Woning bouw", uitgaande van de maatschappij „Con cordia". De circulaire welke hierop betrekking had werd voorgelezen. Uit de besprekingen bleek, dat er niet veel anima voor scheen te bestaan; enkelen vonden de Landarbeiderswet eenvoudiger terwijl an deren deden uitkomen dat bij het idee van „Concordia" ook onder een der Landarbei ders kunnen profiteeren. De zaak werd aan gehouden. De heer A. Th. van Kesteren bracht ver slag uit van den Centralen Raad. Door den penningmeester werd hierna de begrooting voorgelezen. Deze gaf een totaal bedrag aan van 5848.24, waaronder een saldo is van 272.23. Met een kleine wijziging werd zij aldus vastgesteld. De heer Warmerdam stelde bij de rond vraag voor dat het bestuur voor bovenstaand congres minstens 100 kaarten zal bestellen en voorts, dat het kerkbestuur de „Kerk- wacht" en „Eerbied in Gods Huis" een ex- tratje zal bezorgen. Diefstal.In verband met den diefstal van handschoenen bij den grossier J. E. te Leiden is eveneens gearresteerd de 22- jarige broer van Van H„ ter zake van me deplichtigheid. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dal er, behalve handschoenen ook een groote hoeveelheid kousen en sok ken is gestolen, welke door J. B. op verschillende markten werden verkocht. Een gedeelte van het gestolene is' opgespoord en in beslag genomen. De gebroeders Van H. en B. zijn naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. De speciale Dahliakeuring en -tentoon stelling. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben voor deze tentoonstelling ieder een zilveren medaille geschonken. Het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde stelde de zelden uitgeloofde Affourtit-me- daille beschikbaar. Het waarborgfonds voor deze tentoonstelling is reeds meer dan vol teekend. Tentoonstelling. Gisteravond is in het gebouw van den R. K. Volksbond alhier een nationale banketbakkerij-tentoonstelling ge opend. Burgemeester en Politie. Het hoofdbe stuur van den Algemeenen Bond van Politie personeel heeft aan den burgemeester ge schreven, dat het artikel in de Politiebode, dal den burgemeester aanleiding heeft ge geven, niet .meer in relatie te treden met de afdeeling Leiden van dien bond, een gevolg is geweest van een misverstand. Aan den burgemeester is verzocht, een deputatie van het hoofdbestuur in gehoor te ontvangen. Drukte, Zondag lagen er drie stoomsche pen aan de Kade van het Hoogovenbedrijf, één Hollandsch met steenkolen en twee Fransche met erts. Naar t strand. Met verlangen ziet men ook hier uit naar mooi weer en naar reizi gers voor het strand. Men prepareert zich op druk bezoek. Er zijn al drie mooie sche pen beschikbaar om de reizigers langs het water naar het zeestrand te brengen. Aangebracht. De stoombeuger „Koningin Emma V. L. 156 heeft op zee opgepikt en hier aangebracht een reddingsboei, ge- Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Achteruit- OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 7 MEI De R. K, Kerk te Lisse begint helaas te sch euren. Hierboven 'n foto van 't steigcrwerk. EERSTE KOERS LATERE KOERS merkt S. D. White Cross K. Y. 571. Voorts werd door dit schip opgevischt een flesch, inhoudende een brief, geschreven in 5 ta len en afgezonden voor The Scientific Su perintendent*' Marine Laboratory of the Fishery Board for Scotland te Aberdeen. De brief is daarheen opgezonden. Goederen per spoor. Tot nu toe moest men de bestelgoederen aan het spoorsta tion alhier zelf halen. Ook kon men ze door een particulieren besteller laten bezorgen, maar dan moest daarvoor betaald worden. Thans heeft de directie der Ned. Spoor wegen een besteller aangesteld en zullen de bestelgoederen gratis worden thuisge bracht. Drankweertentoonstelling. Het R.K. Drankwcercomité alhier is voornemens in Juni in het Patronaatsgebouw een Draak- vëeer ten toonstelling te organiseeren. R. K. Volksbond. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Vo gelenzang van den Ned. R.K. Volksbond, werd de nieuwgekozen voorzitter, de heer J. G. Thorborg, door den Eerw. Geestelijken Adviseur met eenige hartelijke woorden ge- instalieerd. Mededeeling werd gedaan o.m. van de verdceling der functies in het bestuur. Se cretaris is thans de heer H. Vader en p«4H- ningmeester de heer Th. v. d. Putten. Het aanstaande Encycliekfeest zal w'or. den gevierd in samenwerking met de afdee ling Heemstede. Besloten werd 3 afgevaardigden van de afdeeling te zender naar de sluitingsplech- tigheden van Het Internationaal Eucharis tisch Congres. Na behandeling van de statuten die werden goedgekeurd en hei huish. regle ment hetwelk gedeeltelijk behandeld werd, besloot de vergadering, op voorstel van het bestuur, om het reglement aan te vullen met een bepaling, bedoelende, het bestuur de bevoegdheid te geven om, indien een lid kwetsende of beleedigende woorden bezigt tegenover een zijner medeleden of tegeno ver het bestuur, dat lid het woord te ont nemen, of de vergadering tijdelijk te schor sen en bij herhaling, na een waarschuwing, een voorstel tot royement te doen. De bespreking der contributieheffing had tot resultaat, dat door het bestuur de toe zegging werd gedaan, reductie voor de vak- afdeeling te zullen overwegen. Als bestuurslid werd gekozen de heer Brouwer. Na rondvraag volgde sluiting met gebed. Hoog bezoek. Een gezelschap heeren, behoorende tot het Algemeen Vredescomité bracht gisterenmiddag een bezoek aan onze badplaats. Aan het Groot Badhuis viel de eer te beurt, dat daar de thee gebruikt werd. Verschillende nationaliteiten waren vertegenwoordigd. Verlof, Door L. S. Krabshuis is verlol gevraagd voor den verkoop van alcoholhou denden drank, andere dan sterken drank, voor de voorlocaliteit en het terras van per ceel Groote Krocht 22. Door een hond gebeten. Het achtjarig zoontje van den heer P. alhier werd in de Koningstraat bij zijn woning door een hond gebeten. Het knaapje werd op het politic bureau verbonden. Naaktlooper aangehouden. Dinsdagavond is door de Bloemendaalsche politie een persoon aangehouden, die geheel naakt rond liep en zich zoo aan vrouwen en kinderen vertoonde. Aangezien het feit gepleegd is op grond gebied van Zandvoort is hij overgebracht naar en ter beschikking gesteld van den Commissaris van Politie aldaar. De Bloemendaalsche politie deed een goe de vangst. 17 Mei a.s. hoopt Soeur Marie AntoniëUa (in de wereld mej. Theodora Verhoeven), in het Si Anna-Gesticht te Sassenheim, haar zilveren kloosterjubileum te vieren. Ged, Staten bieden ter vaststelling aan dc navolgende verordening, tot aanwijzing van de plaatsen voor de uitoefening der jach ten op waterwild in den tijd, dat de andere jachten niet open zijn en tot aanwijzing van den afstand, waarop de afpaling der een denkooien moet geschieden. Art. 1, Onder voorbehoud van de beperkingen in de Jachtwet 1923 gesteld, is gedurende den tijd, dat de jachten op waterwild wel, doch de andere jachten niet open zijn, de uitoefe ning van eerstgenoemde jachten slechts -ge oorloofd op alle wateren dezer provincie en langs de oevers dier wateren, alsmede langs dc zeekusten, zoowel buiten- als binnen gaats, en der eilanden, op lage en moeras sige gronden, rietlanden en nagebleven on- verveende strooken vasten grond in voor» malige veenderijen. Art. 2. Voor eendenkooien, die bij het in werking treden dezer verordening reeds een of meer malen waren geregistreerd, wórdt de af stand, waarop de afpaling, gerekend uit het midden der kooi, geschieden moet, gehand haafd op dien, welke bij de laatste registra tie was bepaald. Voor eendenkooien, welke na het in wer king treJen dezer verordeping worden opge, richt, bedraagt de afstand, waarop de afpa ling moet geschieden, één kilometer, gere, keud uit het midden der kooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1