ONTDEKTE ONTDEKTE MISDAAD. MISDAAD Adverfeniiën. Ingezonden Mededeelingen UIT ONZE OOST, LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. umouw EN VISS0MERW. GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. WOUTER PRINS en het geheim is ontsluierd. BARTELJORISSTRAAT 8. pHHSHHHMKEap gj Vraag en Aanbod §j E Advertentiën 'a iiSSHSHSHHEHÈ Benedenhuis TJe fijnste bloem [/oor huishoudelijk gebruik Gratis verkrijgbaar BINNENLANDSCH NIEUWS. Salarisverlaging Rijks ambtenaren. Vereenvoudiging van en bezuiniging op den Staatsdienst Een officiersvrouw vermoord. Calcutta bereikt. voor t:t°fareVTptetT^S„beVeStlgd' Met conflict in de textiel industrie. Het Landbouwhuis N.-Holland. Weer een Broekhuys-zaak. Vechtpartij te Leerdam. Ongeluk in een zweminrichting. Een zeldzaam huwelijksfeest. Een navolgenswaardig voorbeeld Een Duitsche insluiper aangehouden. Brand met tragisch verloop. Een geheimzinnige moord. Ons nieuw feuilleton, getiteld Een tragisch geval. begint Donderdag. Inderdaadde misdaad die in het verhaal beschreven wordt wordt ontdektmaar na een zoo langen tijd van allerlei span nende en ontroerende gebeurtenissen en tenslotte onder zóó geheimzinnige en aangrijpende voorvallen, dat het verhaal ONTDEKTE MISDAAD onze lezers en lezeressen ongetwijfeld geruimen tijd in groote spanning zal houden. De Redactie. Een vrouwelijke „schreeuw- bandiet". IJMUIDEN. Bij het spelevaren verdronken. Tot onze diepe droefheid overleed heden, voorzien van de laatste ILH. Sacramenten, mijn geliefde Echtge noot en onze zorgzame Vader. Behuwd-, Grootvader en Broeder, de Heer in den ouderdom van 57 jaren. Uit aller naam: Mevr.. Wed. W. PRINS T Geb. Cath. de Groot. L1 s s e, 6 Mei 1924. - Be H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op z,aterdag io jvieï a.s. in de Parochiekerk van de H.Agatha, des morgens 7V2, 8V2 en om 9 u. de Plechtige Requiem- Mis, waarna de Begrafenis. Dienstbode Huisnaaister Gevraagd Tweede Meisje Te Huur gevraagd Te Koop R.-K. Meisje H. H. Coiffeurs. Voor weinig E.H. Chauffeursschool Kippen te koop Eerste Haarlemsch< Autobeurs VEILING 8 MEI tot nader aank. UITGESTELD. Te Koop TE HUUR GEVRAAGD. Liefst midden der stad. Huurprijs on geveer f 500. Brieven onder No. 13003 Bur. van dit blad. Te H«ur •raqk/aar by Kruideniers ahhen van >i-l-2/2 K G. bij Heeren Apothekers en Drogisten een Hand leiding over Pijnloos Scheren met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last heb ben van schrijnen en stukgaan der huid. Het wetsontwerp inzake de rechtskwestie in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gistermiddag art. Yan, et wetsontwerp 312, regelende de rechtskwestie, verworpen met 56 tegen 29 stemmen. Vóór stemden alle anti-revolutionnairen, de Katholieken v. Wijnbergen, Deckers, otulemeijer, van Rijckevorsel, v. Voorst tot Voorst, Knigge en van Sasse van Ysselt, enkele Chr.-Historischen. mej. van Dorp en de heeren Braat en de Boer. Tegen stemden de groote meerderheid der Katholieken, vijf Chr.-Historischen en de ge- heele linkerzijde behalve bovengenoemden. Nadat Minister Heemskerk, in verband met dezen uitslag, het wetsontwerp had ge wijzigd, is het gewijzigde ontwerp met 57 tegen 24 stemmen aangenomen. Naar de N. Crt. verneemt, overweegt de regeering de. instelling van een Inter-depar- tementale commissie, saam te stellen uit ambtenaren der verschillende departementen van algemeen bestuur, die een leiding ge vende functie uitoefenen, en aan welke com missie de opdracht zou worden verstrekt, nog eens grondig na te gaan*de mogelijkheid en uitvoerbaarheid van een tot flinke ver- eenyoudiging en bezuiniging leidende reor ganisatie van den Staatsdienst. Vooral zweeft daarbij den minister van manciën voor oogen om in de toekomst te voorkomen de dupliceering van ambtena ren voor verschillende in aard en wezen overeenkomende takken van Staatsdienst. et thans toch voor, dat dergelijke ?°®f £elijke diensttakken een afzonderlijk *~u.an "ebben en dus elk afzonderlijk ambtenaren vereischen, welke, naar de egeering vermeent, door een reorganisatie ^n ^bovenbedoelden zin, kunnen gemist wor- Aneta seint uit Weltevreden Mevr. W. a. van E., echtgenoote van een luitenant r g®me> 's Maandagavond te Tjimahi ver moord, vermoedelijk door een inbreker, Zij aat twee jeugdige kinderen achter. Fransche luitenant-aviateur Peltier d Oisy die een overlandvlucht maakt van Parijs naar Tokio, is te Calcuttta aangekomen. OE VLUCHT VAN D'OISY NAAR TOKIO. Tc Calcutta aangekomen. Uit Calcutta wordt gemeld De Fransche ïeger d Oisy is Maandagmorgen om vijf uur te Agra weer opgestegen tot voortzetting van Zijn vlucht. Tegen den middag daalde hij in het vliegkamp van Dumdum nabij Cal- cutta. Hij heeft den afstand van 1200 K.M Ln.. /2T,UUr afgele§d' ondanks de drukkende je- Een zestigtal vooraanstaande personen onder wie leden van de Fransche kolonie en «en stafofficier van het Britsche vliegstation, hadden zich naar het veld begeven om de aankomst bij te wonen. Het toestel werd m °P. ^500 voet hoegte. de vro^daiing Week een der vl«ugels wegens Hp u e lets te 21-m verbogen, terwijl ?Kt%ïn 06 vleuge'b«kleedingg die reeds den w» Tas ?n,tstaan' Stooter was gewor- sfell'pn J1,n,k 2al men dit moeten her- 'etfp 'rV°° d'Oisy zijn reis kan voort- vertrpu '.21^ aank°mst alhier had hij na zijn tt Ult frankrijk 51 uur gevlogen, oewel de vlieger vermoeid was, zag hij eigemoed uit. Hij sprak met lof over "lgas<vri>°nthaal|dat hem in Indië te beurt Df Pransche kolonie heeft hem een gastmaal aangeboden. ,enU't^hristian,'a wordt gemeld, dat Amynd- watervKpof heeft gemaakt met het ovrr rf w a warmee hij hoopt dwars bereiktete vliegen' In 12 minuten -J.! k e hl' ,een ho°gte van 2000 meter. De moeilijkheden bij L opst^e^ stoomspinnerij „Twenthe" weer ge- sloten. »a„"pVerband met de gennge aanmelding Pers°nen, heeft de directie van de stoom- no?neri' ,"Twenthc" te Almelo Dinsdag- zev getlv. n'et weder opnieuw gelegenheid ge- 5 en het werk te hervatten. De fabrieks- P°ort bleef dan ook gesloten. Uit Enschede wordt gemeld Nu het meerendeel der arbeiders van de geboden gelegenheid om het werk te hervatten geen gebruik heeft gemaakt, worden zij dus als stakers aangemerkt en vervalt daarmede tegelijkertijd de uitkeering die zij uit hoofde hunner werkloosheid tot nog toe van het Burgerlijk Armbestuur ontvingen. Voor de ongeorganiseerden is, daar nu voor in de plaats gekomen, de toezegging van „De Eendracht" dat zij aan kostwinners f 6.50 per week zal uitkeeren. Maandagavond bij het uitgaan van de fabriek der firma J. F. Scholten Zonen te Enschede, waren we er getuige van, dat werkwillige meisjes die de fabriek verlieten werden lastig gevallen en geslagen. Een der heeren Scholten die dit uit het Portiershuis gadesloeg, begaf zich naar buiten om de meisjes te beschermen. Hij geraakte daarbij met verschillende omstanders in een heftige woordenwisseling, terwijl de steeds op dringende menigte zong „Houdt er den moed maar in." Eerst toen de situatie, die een oogenblik gevaarlijk dreigde te worden, geen verontrusting meer wekte,, verscheen er politie, die onder zachten aandrang de menigte tot doorloop en aanmaande. De werklieden te Winterswijk die bij de aansluiting betrokken waren, zijn allen weer aan het werk gegaan. Bespreking door verschillende arbeiders- besturen. Dinsdagmiddag zoo wordt ons uit En schedé gemeld kwamen alhier bijeen de besturen van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, de Federatieve Bond in de Textielindustrie, de Comité's van Ongeor ganiseerden te Enschedé en Losser, bene vens de besturen van het Nationaal Ar- beids-Secretariaat en het Nederlandsch Syndicalistisch Vakverbond ter ter bespre king van de situatie in het Textiel-conflict, Algemeen werd door de vertegenwoordi gers de noodzakelijkheid gevoeld o*n de grootst mogelijke eenheid van optreden te verkrijgen tusschen alle organisaties en com binaties van Textiel-arbeiders, om daar door de grootste kracht te ontwikkelen en de loonsverlaging van 10 pCt. ongedaan te maken. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat m een gehouden conferentie met het Hoofdbestuur van „De Eendracht" op Maandagavond j.l., deze heeft verklaard dat zij zich niet meer ge bonden achtte aan vroegere gedane conces sies en thans den strijd verder wenscht voort te zetten voor de volledige intrekking der 10 pCt. loonsverlaging. Resultaat der besprekingen is tenslotte geweest dat besloten werd een combinatie te vormen en zich direct schriftelijk te wen den tot de Bestpren van „De Eendracht" en den Neutralen Bond, om alsnog een ernstige poging te ondernemen, alle organisaties tot een gemeenschappelijk blok te brengen. Van fabrikantenzijde wordt uit Enschede gemeld, dat, waar de hervatting van het werk uitsluitend door intimidatie wordl te gengehouden, de fabrieken opengesteld zul len blijven. Deze omstandigheid, aldus de mededeeling, mag geen invloed oefzpen op het eens genomen besluit. Het spreekt van zelf, dat de onvolledigheid van het perso neel tot groote moeilijkheden aanleiding geeft, welke zich vooral in de spinnerij, waar de eene groep op de andere is aange wezen, doen gevoelen. In de weverij, waar de arbeiders zelfstandiger werken, is dit niet zoozeer het geval. Het aantal werkwilligen wordt inmiddels grooter en dit bedroeg Maandag en Dins dag 1996 en vandaag 2855. Het burgerlijk armbestuur heeft de steun- regeling voor de uitgeslotenen ingetrokken. De soc.-dem. raadsfractie heeft den burge meester gevraagd, een spoedvergadering van den gemeenteraad te beleggen om over deze intrekking te ïnterpelleeren. De leden van Unitas zijn vanochtend niet weer de fabriek ingegaan. Hier werken dus alleen de leden van Sint Lamberlus. De vereeniging Het Landbouwhuis Noord- Holland vergaderde Zondagmiddag te Alk maar onder voorzitterschap van den heer G. Nobel die van groote welwillendheid van B. en W. van Alkmaar gewaagde bij het gepleegd overleg om de Vereeniging in een nieuw gebouw onder te brengen. Spoedig zullen definitieve voorstellen den Alkmaar- schen raad bereiken. Besloten werd in een volgende vergade ring een voorstel te behandelen om de sta tuten zoodanig te wijzigen, dat de voorzitter bij aftreding herkiesbaar is. De rekening van 1923 werd vastgesteld op een bedrag van 529.14 met een batig saldo van 947.77. Van 't saldo wordt 64.05, in de reserve gestort en 883.72 op den in ventaris afgeschreven. De obligatieschuld van 550 zal geheel worden afgelost. De begrooting werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op 5050 met een post van 120 voor onvoorziene uitgaven. Besloten werd in de toekomst aandacht te schenken aan de verkiezing van leden voor de .Kamer van Koophandel. Een strafvervolging te wachten. Zooals men zich zal herinneren is in Fe bruari in een café aan het Kleine Gartman plantsoen te Amsterdam de trekking van een premieleening verhinderd door het in be slag nemen der trekkingsmachine en der bescheiden, die op deze premieleening be trekking hebben. De politie heeft daarop een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat zich over verschillende plaatsen van ons land heeft uitgestrekt en nu geëindigd is. Het betrof een premieleening van de Coöp. Vereeniging „Erica," tot het stichten van herstellingsoorden in duin en bosch, op de heide en aan zee en zij vertoonde zeer veel gelijkenis met de premieleeningen van Broek huys, zoodat toen de inbeslagneming plaats had, reeds dadelijk het vermoeden werd uitgesproken dat „Erica" weer een nieuwe Broekhuys-geschiedenis was. Uit het politie onderzoek is nu, volgens de „Stand.", duide lijk gebleken, dat dit vermoeden op waar heid berustte en dat „Erica" een nieuwe vin ding van Broekhuys is. Het doel dezer vereeniging was, zooals reeds uit den naam bleek, het stichten van herstellingsoorden in het duin, in het bosch, op de heide en aan de zee en om de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen werd een premie-leening uitgeschreven. In de reclame werd medegedeeld, dat „Eri ca" reeds een terrein had aangekocht te Apeldoorn, kadastraal bekend onder letter Zus en nummer zoo, voor de stichting van het eerste herstellingsoord en dat de statuten der Vereeniging in de „Staatscourant" waren opgenomen. Maar het onderzoek, der politie heeft doen vaststaan, dat „Erica" nooit een terrein in Apeldoorn heeft gekocht. Over het aangeduide terrein hebben de directeuren wel met den eigenaar onderhandeld, doch tot aankoop is het nooit gekomen en de korte tijd, gedurende welken ze het terrein in optie hadden, was al verstreken, toen in de reclame het publiek werd medegedeeld, dat reeds een terrein in Apeldoorn was aange kocht. Even misleidend was de mededeeling, dat de statuten in de „St. Crt." zijn verschenen. Dit is nooit geschied en zoo heeft dus een ernstige misleiding van het publeik plaats gehad. Verder kan met de stukken bewezen worden, dat Broekhuys, al bleek hij officieel achter de schermen, in de samenstelling en verspreiding der misleidende reclame een werkzaam aandeel heeft gehad en zal deze vermoedelijk den dans niet ontspringen. Alle stukken en bescheiden bevinden zich volgens het „Vad." ifi handen der'Justitie te Amsterdam en het is te verwachten, dat de heeren zich voor den strafrechter zullen moe ten verantwoorden. Gebleken moet zijn, dat de in beslag geno men trekkingsmachine behoort tot de vroe gere Broe khu ys-geschiedenissen. Zooals men weet, verkeerde Broekhuys in staat van fail lissement en nu moet deze machine aan den boedel van het faillissement zijn onttrokken, wat op zichzelf ook reeds een strafbaar feit is, Om nog een staaltje te geven van de wijze, waarop de „Erica"-zaak weer in elkaar was gezet, vermeldt de „Stand." dat reeds be kend werd gemaakt, dat het eerste herstel lingsoord zou worden gebouwd door den heer dat dit eerste herstellingsoord volgens de plannen een f 80.000 zou kosten en dat de genoemde heer H. v. V. een kleine timmer- manszaak heeft, welke nu niet bepaald de eerstaangewezene mag wórden geacht voor den bouw van zulk een stichting, dan mag met recht worden getwijfeld aan de ernstige bedoelingen om tot stichting van zulk een herstellingsoord te komen. Een man door een politie-agent dood geschoten. Zondagmiddag namen vier min of meer dronken mannen te Leerdam een dreigende houding aan tegen de politie. Bij een aanval met een geopend mes zag een der agenten zich genoodzaakt van zijn vuurwapen ge bruik te maken, met als gevolg dat de 21- jarige J. van Opijnen dood ter aarde stortte. Nader wordt nog gemeld, dat de politic agent van der Horst, toen hij door de drie beschonkenen werd aangevallen, uit zelf verdediging moest handelen. De messen der vechtersbazen zijn in beslag genomen- De twee medeplichtigen zijn .gevankelijk naar Tiel overgebracht. Een 15-jarige knaap verdronken. Zaterdagavond is in de overdekte bad- cn zweminrichting „Regentes" de T5-jarige O. P. S. uit de Adriaan Ampfstraat verdron ken. De jongen was, zooals ooggetuigen mededeelden, om 5 min. voor half negen in het zwembad gekomen. In het diepe gedeelte Te Alkmaar, waar de laatste paar weken vijf gouden bruiloften werden gevierd, heeft gisteren het echtpaar Brouwer-Bouman zijn 65-jarig huwelijk herdacht. De heele buurt vlagde en van alle zijden werd belangstelling getoond, hetzij door persoonlijk bezoek of door het zenden van bloemen en cadeaux. De burgemeester complimenteerde de oud jes (de heer B. is 84 jaar, zijn vrouw 85) na mens de gemeente. Onder kinderen van de lagere scholen te Bussum is een club voor vogelbescherming opgericht. „De Merel" genaamd, die reeds omtrent 70 leden telt. Bij toetreding beloven de kinderen geen nesten te Verstoren of, toe te laten dat anderen dit doen. De liefde tot de natuur en kennis van het vogelleven wordt aangewakkerd door club wandelingen door bosch, hei en langs de plassen. Zaterdag werd een tocht gemaakt naar het Naardermeer, onder leiding van den heer Drijver, uit Amsterdam. Een onderwijzeres mej. Redemagni, is de oprichtster en ziel van de club. („Hbld.") Een Duitscher, zekere A. die van Ensche de naar Gouda was komen wandelen, poogde Zondagavond tijdens een voorstelling zijn slag te slaan in den schouwburg. Toen de directeur van den schouwburg de recette in liet loket had weggesloten en was heen gegaan, kroop de vreemdeling door het loketraampje en maakte zich van het geld kistje meester. Een schouwburgbezoeker hoorde geraas en waarschuwde den directeur, die het heerschap op heeterdaad betrapte. In het politiebureau speelde de man comedie en hield zich krankzinnig, hoewel de ont boden geneesheer hem volkomen normaal verklaarde. De Duitscher is aan de justitie te Rotterdam uitgeleverd. Zondagavond brandde te Westerhoven bij Valkenswaard (N.-B.) de stal af van den landbouwer J. Smolders. De stal, alsmede de geneele inhoud werden een prooi der vlam men. De aangrenzende boerderij kon ge spaard blijven, doordat het dak goed nat werd gehouden. Het tragische van dezen brand is, dat het 10-jarige dochtertje van genoemden land bouwer bij het zien van het vuur zoo hevig schrok, dat zij onmiddellijk dood bleef. In de Engeische zeebadplaats Eastbourne heeft een geheimzinnige moord plaats gehad. In een hut, die vroeger door èen kustwachter bewoond werd, is namelijk een koffer gevon den met het verminkte lijk van een jonge vrouw. Het hoofd ontbrak geheel, terwijl de rest van het lijk in stukken gesneden was en sporen vertoonde van nogingen om bet te verbranden,of te koken, Aan deze ontdekking was de arrestatie voorafgegaan op een station te Londen van een man, die een koffer kwam afhalen, welke daar ongeveer veertien dagen geleden in deposito was gegeven. Toen hij op het punt stond, den koffer mee te nemen, werd hij door twee detectives weggeleid. De koffer bleek bij opening twee stukken zijde, een stuk vrouwenkleeding, een stuk vleesch en een groot mes te bevatten. De stukken zijde en het stuk kleeding waren met bloed bedekt. Op den koffer waren eenige dagen tevoren bloedsporen ontdekt en der halve werd Scotland Yard gewaarschuwd met het bekende resultaat. De gearresteerde man wordt in voorloopige tt v I Ai «v gwuwiwiuc uidu wuiui iu vuunuouigc ru't Ail gehouden. Naar verluidt, zat hij in staat van beschuldiging wegens moord. gesteld worden Aan den oever van een kanaal te Leicester in Engeland, liep een postklerk te wandelen, toen er twee kinderen te water vielen. De man ijlde onmiddellijk te hulp en wist de kleinen onder het gejuich van andere kinderen die aan den kant speelden, vast te grijpen. Na 10 minuten lang zich uit alle macht geweerd te hebben om de twee kinderen op het droge te brengen, zag hij zich genood zaakt, één der drenkelingen, een 7-jarigen knaap, los te laten om zelf niet te verdrinken. De andere, een 5-ja:ig knaapje, kon door hem gered worden. Na dit aan wal gebracht te hebben, poogde hij nog het andere kind te grijpen maar hij mocht hierin niet slagen. Geheel uitgeput werd de moedige redder uit het water ge trokken. Op het oogenblik van het ongeluk was e moeder van het verdronken kind juist haa. jongsten kleine gaan bezoeken, die gevaarlijk Men vermoedt dat hij kramp heeft gekre gen en zoodoende zijn dood in de diepte vond. De verslagenheid der ouders is groot. De stad Chicago wordt thans onveilig ge maakt door een aardige jonge dame met polkahaar, die zich den weinig roemrijken titel van „schreeuw-bandiet" heeft weten te veroveren. Dit nieuw soort misdadigster heeft de vol gende eigenaardige „werk-methode" uitge dacht. Ze pakt een heer, die in een druk ge deelte der stad loopt, bij den arm en com mandeert „Geef me je geld, of ik ga schreeu wen Eén harer slachtoffers haalde een T dollar biljet uit zijn zak, maar de vriendelijke jonge dame was hiermee niet tevreden en beval Geef me al je geld, of ik ga gillen, daar staat een politieman op den hoek De man, bang voor een schandaal, gaf ge dwee al zijn geld over en met een „dank u" en een vriendelijken glimlach verdween de vreemdsoortige geldafperster. En haar slachtoffer merkte, toen hij voor gangers zijn wedervaren vertelde, gelaten en niet geheel ten onrechte op „Als zij gezegd had, dat ik haar lastig gevallen had, dan had men wel haar bewering, maar niet mijn ont kenning geloofd. Een menigte zou haar te hulp gekomen zijn en waarschijnlijk zou ik een flink pak slaag gekregen hebben en op gebracht zijn." De man gaf dus liever zijn geld, dan dat hij zich aan een dergelijk onaangenaam avon tuur blootstelde. Verslag der IJmuider Vischhandel- vereeniging. We ontleenen hieraan het volgende De omzet in de Rijksvischhallen bedroeg in 't jaar 1923 10.837.732,20 tegen 11.012.351.60 y2 in 1922, alzoo een vermin dering van 174.619.40%. Deze vermindering is voornamelijk toe te schrijven aan de geringere aanvoeren van trawlvisch. Het aantal ingeschreven kooplieden be droeg dit. jaaf 223 tégen 231 in 1922'. Als afnemer van versche zeevisch, per spoor en andere gelegenheden van hier ver zonden, kwamen in aanmerking Nederland België Engeland Frankrijk Duitschland Zwitserland met 57.8 22,8 12.7 4.2 1.8 0.7 ziek in het gasthuis lag. Zaterdagnamiddag omstreeks vier uur heeft er op de rivier de Waal voor Nijmegen voor onze stad een droevig ongeluk plaats gehad dat den dood van een zeer oppassend jongmensch tengevolge heeft gehad. Omstreeks dien tijd ging dc 18-jarige H. Reynen, Lagemarkt 73, met zijn kano spelevaren op de rivier. Hij liet zich tot bij den spoorbrug met den sterken stroom af- drijpen op welke hoogte hij zich toen aan het zwaard van een opvarend schip vast- 'ampte. Hij liet zich tot bij de Gierbrug van het bassin is hij plotseling verdwenen, optrekken, waar hij het schip losliet. Hoe Om kwart voor 9 waarschuwde iemand der- badmeester dat er iets op den bodem lag. Dc badmeester dook onmiddellijk en haalde den jongen levenloos 'op. De badmeester deelde mede, dat het zeer druk was. Er waren ongeveer 60 a 70 zwem mers in het water. Buiten den badmeeeter hadden nog drie hulpbadmeesters toezicht. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren- Men vermoedt, dat hartverlamming de oor zaak is. De politie stelde een onderzoek in, doch vond geen aanleiding proces-verbaal op te maken. et kwam weet men niet, maar eenige oogen- blikken daarna was de kano omgeslagen en goed zwemmer als hij was, liad hij deze ge grepen en liet zich zoo met het vaartuigje onder den arm met den sterken stroom mee- voere^. Op de kade was intusschen het ongeval niet onopgemerkt gebleven. Een oudere broeder vaii het slachtoffer in een kano en meerdere personen stelden direct alle po gingen in het werk tot redding, welke niet mochten gelukken. Men zag hem van dichtbij nog een hand in de hoogte steken, waarna hij in de diepte verdween. Ook de pogingen om het lijk op te visschen bleven zonder resultaat. Het grootste gedeelte van de aangevoerde versche zeevisch vond plaatsing in ons land en met genoegen kan worden geconstateerd, dat het artikel versche zeevisch hoe langer hoe meer door ons volk wordt gewaardeerd. Te betreuren is het, dat vooral in de winter maanden, de aanvoeren te gering bkken en de prijzen te hoog om nog meer afzetterrein in ons land te kunnen bemachtigen. De handelaren profiteerden van de Duit sche aanvoeren, daar het product, voorname lijk kabeljauw, werd gezouten en loonend in binnen- en buitenland kon worden geplaatst. Ten gevolge der lage prijzen bleven de Duitsche trawlers de heelc maand April en Let eerste gedeelte van Mc. onze haven mij den, eensdeels daar zii vsor een gedeelte tij delijk uit d« vaart werden genomen, ander deels daar zij in Engeland gingen markten, waar gedurende die maand groote schaarschte aan visch hcerschte. Door die schaarschte en de daarmede ge paard gaande hooge vischprijzen gingen de IJmuider reeders eveneens in Engeland markten en vertoonde de IJmuider visch- markt een troosteloozen aanblik, zoowel wat de anders zoo bedrijvige visebmarkt betreft, alsook doordien de handelaren geen zaken konden doen. Hoewel de Duitsche uitvoer de laatste week van April was vrij gegeven, bleven de Duifschers wegens de hooge kolenprijzen te IJmuiden weg. Eerst in de laatste helft van Mei kwamen zij successievelijk weer in IJ muiden opdagen en hadden er ook weer ge regeld aanvoeren van visch uit Duitschland plaats per spoor. Door de daling der vischprijzen in Enge land en wegens dc dure kolen en hooge ijs- prijzen staakten ook dc IJmuider trawlers grootendeels het markten in Engeland en kwamen weer te IJmuiden hunne vangsten aanvoeren. Daar de besommingen echter de exploita tiekosten niet dekten, werden vele trawlers opgelegd. Begin Augustus kwam er meer opleving in het bedrijf, die zich in de wintermaanden nog meer ontwikkelde, door goede vraag in binnen- en buitenland. De Engeische drifters, die vóór 1923 in de maanden Sept., Oct., Nov. en Dec. zooveel beweging in de haven te aanschouwen gaven, bleven ook dit seizoen grootendeels weg, zoo dat de IJmuider haringhandelaren genood zaakt waren de benoodigde haring in Enge land te gaan koopen. Zulks gold zoowel voor versche- als voor licht gezouten en gezouten haring. Al deze producten, ook die door Holland- sche schepen werden aangevoerd, vonden grif afzet in binnen- en buitenland, wat. het laatste betreft hoofdzakelijk in Duitschland. De meeste handel op België geschiedde in consignatie. Toch mag tot vreugde geconsta teerd worden, dat levering tot vaste prijzei in dat land hoe langer hoe meer ingang vindt. Consignatie en handel werden in Mei belem merd en benadeeld door de Belgische Spoor weg-, Post- en Telegraafstaking. De handel op Engeland nam dit j'aar weei in omvang toe. De afzet naar Frankrijk was ongeveer ge lijk aan het vorig jaar. De handel in versche visch op Duitschland was zeer gering. Alleen in de laatste maand van het jaar viel er een opleving te bespeuren, die sinds dien steeds toenam en de hoop ves tigt op een druk en steeds toenemend ver keer in het volgend jaar, hetgeen bij het ver schijnen van dit verslag reeds in vervulling is gegaan. De verzending naar Zwitserland nam toe, tengevolge van het grootere vreemdeling-en verkeer aldaar en den goeden naam van het Hollandsche product. De vischafzet naar Luxemburg was zonder beteekenis. Door de onderlinge concurrentie en de ge ringere vischaanvoeren konden de ijsfabrieken slechts een gedeelte harer capaciteit ont wikkelen, zoodat zij een kwijnend bestaan hadden. De hittegolf in Juli was voor dit be drijf 'n buitenkansje, dat echter te kort duur de om van veel invloed te zijn op de bedrijfs resultaten. Om elkaar voor ondergang te be hoeden sloten eenige fabrieken 'n belangen gemeenschap, ten doel hebbende door goed- koopere xploitatie een equivalent te vinden voor hun slechte bedrijfsresultaten, zonder tot verhooging der ijsprijzen te moeten over gaan. Het bevriezen van visch volgens het sy steem Ottesen vond eenige meerdere toepas sing bij enkele stoomvaartmaatschappijen. Evenals het vorige jaar hadden dit jaai eenige conferenties plaats tusschen het Be stuur der IJmuider Vischhandel Vereeniging, den Directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf en den Halchef, ter verbetering van halaangelegenheden. Nog steeds wordt geklaagd over te weinig crediet aan de bonafide handelaren. De Spoorwegen en de Exp. der IJmuider Vischhandel Vereeniging zorgden voor een goed en regelmatig vervoer, wat de laatste betreft per motorboot op Antwerpen en Brussel en per spoor door wagon- en samen- lading. Met verlangen wordt door den handel uitgezien naar verlaging der spoorvrachten voor ijl- en bestelgqed. Voor bestelgoed is de vracht nog ongeveer 2 hooger dan vóór den oorlog. Indien de spoorwegen op dat gebied geen concessies kunnen doen, zal het vracht vervoer per lastauto en boot steeds toenemen. De Coöp. Ver. tot bevordering van Vischhan- delbelangen van de Amsterdamsehe Visch- handelaren verzendt reeds haar visch gedeel telijk per motorboot. Het vervoer van visch per lastauto naar andere plaatsen breidt zich successievelijk uit. In verband hiermede werden door de Nederl. Spoorwegen cp be paalde voorwaarden met de IJmuider Visch handel Vereeniging een vervoerovereenkoms aangegaan voor 't vischvervoer naar de pro vinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Behalve de reeds genoemde hooge spoor vrachten, zijn de kosten van telegrammen, telefoon en porti, inzonderheid voor prijs couranten, in vergelijking van vóór den oor log, verdubbeld en meer. Pogingen van de Kamers van Koophandel in verschillende districten om daarin verbetering te brengen leidden tot geen resultaten. Dc formaliteiten thans verbonden aan den export, als facturen, paspoorten, douanever klaringen, statistiekzegels enz. werken druk kend op den handel, zoowel om den last als om de uitvoering, welke meer personeel vor dert en daardoor een belasting te meer legt op het bedrijf. Het is o.i. zeer wenschelijk, dat van bevoeg de zijde eens een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid van vereenvoudiging daarin. Zulks zoude zonder twijfel den handel in het algemeen zeer ten goede komen. JU k Tot onze Öiepc droeiheid over leed heden na een kortstondige ziekte, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze dierbare Echtgenoot, Vader, Behuwd Vader en Grootvader, de heer PETRUS VAN DEN RAADT in den ouderdom van ruim 84 jaar. Haarlem: H. v. d, RAADT-Huijboom Blocmendaal: H. v. d. RAADT A. M. v. d. RAADT- Nieuweboer en kind Amsterdam: P. A. v. d. RAADT A. v. d, RAADT- Bernard en kinderen Haarlem, 7 Mei 1924. De -teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 9 Mei ten 12 ure, op het R.-K. Kerkhof St. Barbara. Til 1-4 regels p. plaatsing f 60.— jï{ Elke regel meer f 0.15 erf Ul - bij vooruitbetaling - g Voor terstond gevr. fl. zelfsf, kunn. werken en koken. Aanm. 's avonds na 7 uur WAGENWEG 7. Biedt zich aan: 1.50 per dag- Brieven budo- No, 12423 Bur. van dit bLacL flinke Dienstbode, R.-K., v.g.g.v., voor 1 of 15 .Juni. Zelfstandig kunnende ko ken en werken. Loon 360. Aanmelding bij voorkeur Dinsdag en Donderdagavond van 810 uur, VERSPRONCKWEG 105, Haarlem, Mevrouw DE SAV0RN1N LOHMAN Spruit-en-boschslraat, 15, zoekt tegen 1 Juni of eerder een tegen kleine verg., vrije woning. Br. onder No. 12420 Bur. van dit blad. heerenfiets, nieuwe banden en eleclr. lamp, '20. BANKASTRAAT 6. Scho- ten. GEVRAAGD net voor dag en nacht, v.g.g.v. (geen Duitsche) Adres: SMEDESTRAAT llzwart. Gevraagd een le bediende, intern, 1 Juni of later. C. W. VAN RIEL, Pé dicure, Hoofdstraat 99, Noordwijk aan Zee. TE KOOP een VA baks marktwagen, nieuw; een handwagen; een tweewie lige kar v. kl. hit. Beiden zoo goed als nieuw. TH. G. VEEN, Spaarnwouder- straat 89, vraagt leerlingen. Billijke condities. Br. onder No. 13023 Bur. van dit blad. Zilver Duckwin, aan den vollen leg. WIJDE GELDELOOZEPAD 10, Haarlem. Hcerenfiet-s, nieuwe banden en electr. lamp. 20. BANKASTRAAT 6, Schoten. twee ongern. kamers met stookgele* genheid, bij dame. Alleen te Schoten. Voor dame of jufirouw. Brieven onder No. 12419 Bur. van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3