j De moord te NieuW'Veunep Waar de schuld UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen Wisselkoersen en koersen yan Bankpapier. £cr week 0.25 Donderdag 8 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14733 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad f LEIDEN. VOORHOUT. LISSE. SASSENHEIM. R.-K. Kies vereeniging I Haarlem. LEDENVERGADERING op VRIJDAG 9 MEI a.s., des 1 s avonds 8 uur in het Gebouw St. Bavo. HILLEGOM. WARMOND. NOORD WIJK. NOORDWIJK AAN ZEE. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEVERWIJK. ZANDVOORT. SCHOTEN. HAARLEM. Het afsluiten van wegen voor zware auto's. VINKEVEEN. VRAGENBUS. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: kwartaal 3.25 hranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. AdveVtentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. In „D e Standaard" van gisterenavond Wordt een teer onderwerp aangeroerd: het verschil tusschen medezeggenschap en over leg, Volgens het anti-revolutionnaire hoofd» orgaan zijn ook bij de christelijke groepen de grenzen sinds 1918 verflauwd; sinds 1918 nhet revolutiejaar Velen zien geen verschil oneer tusschen overleg en medezeggenschap ook niet op het terrein waar Overheid en overheidspersoneel elkaar ontmoeten in het zoogenaamd „Georganiseerd Overleg". „Er is een begeerte, schrijft de Stan daard, naar deelen in het gezag, zonder verantwoordelijkheid. En dat is het begin van het einde van elk geordend Staats leven. Dat was altijd zoo, de historie door; dat zal ook nu weer blijken, tenzij bezin ning intreedt en men de oude, beproefde beginselen weer van harte aanvaardt. Het heeft geen nut diep in te gaan op vraag, hoe het toch komt, dat we z9o zoetjes aan ons -achter de socialisti- rfC |par°S hebben laten meetroonen. Niet gewiljig; weerstrevend meestal; maar in net eind ons toch neerleggend half on willig bij het fait accompli." Het blad zet dan uitden, dat de schuld an een en ander moet gegeven worden aan ®n grooten mond der socialistische propa gandisten; voor hun intimidatie en begooche. >n£ bezwijkt ten slotte de massa. En hier tegen dient front te worden gemaakt. Want 'a „Georganiseerd Overleg," vraagt het •mti-revolutionnaire blad? En het antwoordt: „Dat kan, strikt genomen, nooit iets anders zijn dan een hulpmiddel voor de erheid om te weten te kbmen hoe hare ambtenaren over een bepaalde zaak den- en. ten einde bij de Overheidsbe- s issing daarmee te kunnen rekenen, j0^, zopveel en zoover hare verantwoor- laat 'e^ens kand en Volk dat toe- En deze verantwoordelijkheid kan de n^emanc' deelen, besluit het heoretisch lijkt deze redeneering onom- stooielijk, 1 och kan zij, aldus opgezet, niet zonder meer worden aanvaard. Ja, wij ach- len haar in dezen simplistischen vorm zelfs gevaarlijk. Welke toch is de bedoeling van "ct „Georganiseerd Overleg" bij bet ont staan van dit instituut geweest? Deze, dat de Overheid zoo ver mogelijk zou tegemoet komen aan het bezwaar dat de aan haar ondergeschikten de vrijheid missen, welke werknemers in het particuliere bedrijf be zitten. Daarom wordt niet gesproken van adviescommissies, maar van Commissies van O verleg, en overleg veronderstelt eên bespreking in zekere mate op voet van gelijkheid. Natuurlijk blijft de eindbeslissing bij de Overheid, maar hier juist komt men voor een eigenaardige moeilijkheid. Ware net zóó, dat er bij het plegen van overleg in den zin als hier bedoeld, eenerzijds was één overheidspersoon of één overheids- college, anderzijds één commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van over heidspersoneel, dan zouden zich niet ge makkelijk moeilijkheden voordoen. Maar hoe is de practijk? Er is een Commissie van Georganiseerd Overleg, waarin wanneer het Gemeentepersoneel betreft zitting heeft een wethouder, namens het college van B. en W.; wanneer het Rijkspersoneel betreft, een minister of een door den Mi nisterraad benoemd persoon, namens de Re geering. Doch wat is nu het scheeve van de zaak? In de Commissie van Overleg spreekt de wethouder namens het college van B. en W.; dc minister of een andere functionaris na mens de Regeering. Gesteld, men komt tot een besluit, hetwelk krachtens het karakter van het instituut, niet anders kan zijn dan een voorstel, hetwelk formeel nog de be krachtiging van B. en W. of der Regeering behoeft, maar wat practisoh met een b<£ sluit gelijk diende te staan, omdat immers de Regeering of B. en W. in de vergadering van een Commissie van Georganiseerd Over leg door hun vertrouwensman leiding moeten geven en bij de eindbeslissing vol macht moeten hebben, wil althans het in stituut met vrucht werken. Maar wat ge beurt nu? Meestentijds moeten B. en W. en de Regeering, nadat er in het Georganiseerd Overleg een beslissing is bereikt, met de zelfde zaak nog eens komen in Gemeente raad of Parlement én daar kan alles weer °P losse schroeven worden gezet, In dit feit ligt veeleer iets fnuikends voor het gezag "tan in het streven om overleg te maken tot medezeggenschap. Immers, welk een figuur maakt zulk een vertegenwoordiger van een college van B. en W. of van de Regeering, Wanneer zaken, waarover vaak, na vee! discussie en met toegeven, wederzijds over ig is tot stand gekomen, door Parlement °f Gemeenteraad, maar weer kalm ongedaan worden gemaakt. Men versterke eerst het gezag der overleg plegende overheidsperso- nen door aan Parlement en Gemeenteraad bemoeiingen in zake salarieering, ar- eidsregeling etc. te onttrekken. Natuurlijk "jft htt budgetrecht aan de Kamers en de j emeenteraden, aan dc Staten, voor zoover et Proviciaal personeel betreft. Maar bin- "Cn bet raam der eenmaal vastgestelde be- giooting tnoet dc Regeering, moeien B. en ""^perkte bevoegdheid hebben om met bel overheidspersoneel de arbeidsvoorwaar- en vast tc stellen. Juist de omgekeerde weg, welke thans meestal bewandeld wordt, lijkt ons fnuikend voor het gezag. Laat men beginnen met oplossing van deze practi- sche moeilijkheid der twee overheidsorga nen; het theoretische gevaar, door D e Standaard gesignaleerd, zal dan heel van zijn-bet eekenis verliezen. Burg. Stand. Geboren; Johanna Jacobs Catharina, d. van M. v. d. Linden en J. J. C. Meyer. Nicolaas, z. van G. Brands en J. C. Otgaar. Bertha Juliana:, d. van W. T. Hoogkamer en E, Wolff, Petro- nella Maria, d. van A. Kromhout en G. Cornelisse. Niessen Jeanne, d, van J. Riksman en H, J. Kuiper. Catharinus, z. van W. Senke en L. Meeuwsen. Johan nes, z. van J. Haasbeek en J. Sinteur. Wary, d. van K. T. A. Halbertsma en F. de Jong, Johanna, d. van J. Schreuder en J, Onderwater. Johannes, z. van J. P. Groenendijk en S. v. d. Klis. Maria Johanna Hendrika, d. van W. A. P. F. C. v. d. Borg en J. Tuinhof de Moed. Maria Hendrina, d. van W. F. Smits en M. Koud- ijs. Johannes Hermanus, z, van A, van Leeuwen en J. v. d. Linden. Joseph, z. van B. S. v. Kloetz en M. Bamberger. Philippus, z. van J. B. Rekelhoff en J. W. Smits. Adrianus Wilhelmus, z. van H. Oudshoorn en N. Meerloo. Clasina Hen drika Maria, d, van A, L. v. d. Geer en P, M. Warmerdam. Marie Christina, d. van G. Otten en A. M, v. Eigen. Hendrik, z. van D. Leugering en C. Duym. Pieter, z. van A van Dijk en M. M, Siera. Jozef Maria Franciscus, z, van P. M, Vehoef en M. H, v. Ulden. Pieternella, d. van S. N. v. Leeuwen en J. Lacourt. Gerard, z. van L. de Vries en G. .1. Landzaat. Hermanus Adrianus, z. van H. A. Humme en M. H. Rozeboom. - Johanna Jacomina, d, van J. C. de Koekkoek en A. J. van Ruitenburg. Cornelia Maria, d. van T. Stuivenberg en A. de Wolff, Fekke, z. van F. de la Rie en C. J, Hemerik. Helena, d. van D, W. F. v. d. Linden en H. v, d. Hoed. Alida, d. van C. Bave- laar en S, van Tongeren. Edo Nicolaas, z. van N. A. Knibbe en D. H. Ritzema. Christina, d. van C. W. Pouw en C. W. Kuijl. Gehuwd; A, de Bolster en M. E. J, Lo- renz. J. H. Langezaal en J. A. Hein, J. H. M. Bongers en C. de Vrind. D. Hanno en W. C. Swanenburg. J. A. Schreuder en R. P. H. Pauel. J, Benning en J, de Vroede, J. Laman en C. M. C. Sjardijn F, Th. Goddijn en E. C. Peeters. A, C. Polanen en M. Jansen. J. Ravensbergen en M, J. v.xd. Wijngaard, L. L. Serlie en J. J. Kapaan. Overleden; M. Sistermans, 80 j. C. Pauw, 51 j. J. van Meurs, 57 j. C. KooremanOostrum, 52 j. E, Sloos Scheen, 71 j. J .M. WoudenbergKruit, 70 j. J. Faas, 29 j. M, W. ZaalVink, 33 j. G. Racké, 17 j. -M. v, d. Meer, 5 m P. J .Baaien, 81 j. J. L. Kal, 53 j. E. d, Voogdde Vogel, 64 j. Ned. Centrale voor Vacantiekinderen, 700 kinderen der Ned. Centrale voor Vacan- tiekinderen alhier, zijn per extra-trein van Amsterdam naar Duitschland vertrokken, terwijl a.s. Vrijdag een trein met 400 kinde ren over Bentheim naaf Nederland wordt verwacht. De Banketbakkerstentoonstelling. De uitslag der bekroningen op de Banketbak kerstentoonstelling is als volgt; Verplicht werk. Garneeren, klasse A. (jongeren): prijzen luxe voorwerpen: 1. A. van Noort, 2. A. van der Seis, 3. F. Linde boom, 4. L. C. Dolle. Klasse B (ouderen): 1. Th. Diepen, 2. J. H, Raaphorst, 3, S. Rosier, 4. P. van Dam (Wassenaar). Marsepeinwerk: 1. A. van Noort, en Van Cleef, 2. Stafleu, 3. P. van Dam (Was- naar), 4. Diepen, 5. H. van Tongeren, 6. Dijsselbloem (Voorhout). Vrije deelname Suikertrekwerk: 1. H. Jasperse, eerv. vermelding, 2. Rosier, eerv. vermelding. Dragonwerk: 1ste prijs niet toegekend, 2. Arnaudse, zilv. med. Marsepeinwerk: 1. A. van Noort, eerv. vermelding. Fantasiestukken: Brandenburg, verg. zilv, eere-med. van den burgemeester, benevens twee 1ste prijzen, verg,-zilv. med. en een eerv, vermelding; Leidsche Broodfabriek, lsten prijs, verg. zilv. med.; P. de Breukeren, twee 2de prijzen, zilv. med.; A. Mulder, 2den prijs, zilv. med.- Voetbal. De R.-K. Voetbalvereeniging „Voorhout" vergadert op Vrijdag 9 dezer, des avonds 8 uur, in café „Boerhaave", ter behandeling der volgende punten: 1. Notu len en ingekomen stukken. 2. Bespreking Missiewedstrijd te Lisse. 3. Bespreking se riewedstrijden. 4. Bespreking reisgelegen heid voor 2en Pinksterdag. 5, Rondvraag. Veiling te Lisse, op 7 dezer, onder direc tie van de Combinatie Zwart c.s. Het gewas was goed. Er werden goede prijzen besteed. Wij noteerden de volgende prijzen per regel voor enkele Narcissen: Poëticus Ornatus 0.20; Prinr.eps Maxi- mus 0.23; Bic. Victoria 0.50; iden (Moe ren) 0.66; Spring Glory 1.70; White Queen 0,90; Cervantes 1; Glorie of Lise 0,65; idem L.iden 0.35. Narcissen tentoonstelling. Woensdagmor gen te 11 ure werd door den voorzitter der Tentoonstellingscommissie alhier, den WelEd. heer W. Warnaar in het Bruin* Paard de jaarlijksche tentoonstelling geopend. Spreker verwelkomde den Edelachtbaren heer Bur gemeester ter dezer plaatse, den voorzitter vein de Ver. van Bloembollencultuur, wees vervolgens op de belangen dezer tentoonstel ling voor het vak, zoowel als voor den han del, Daarna wenschte de burgemeester de commissie geluk met deze tentoonstelling, hopende dat deze moge bijdragen tot groei en bloei der bedrijven en tot welvaren dezer gemeente en mededeelende dat hedenmiddag een bezoek zal worden gebracht aan de ten toonstelling, door den Amerikaansche Gezant met gevolg. Vervolgens wees de heer Krelage, voorzitter der vereeniging van Bloembollen cultuur erop dat Sassenheim een eereplaats inneemt in de rijen der kweekers van nar cissen, wat volgens spreker zijn oorzaak vindt, in den goeden grond alhier, een onder zoek naar den aard dezer grondsoort, wilde spr. maar niet instellen, daar de kweekers het monopolie hunner producten zelf liever in handen hielden. Voorts gaf het geheel een prettigen indruk. Er waren wederom veel nieuwe en mooie variëteiten op het gebied dezer cultuur te bezichtigen. R.K. Vrouwenbond. Deze houdt a.s. Vrijdagavond eene ledenvergadering te 8 ure in het K. S. A. gebouw. De agenda vermeldt verkiezing 2 bestuursleden, goedkeuring ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii 5 25 AGENDA: 3 1. Opening. Notulen. S 2. Verslag Kas-commissie. g 3. Verkiezing Bestuurslid (vac. Mr. Htiffer.) 5 4. Verkiezing lid P. A, C. (vac. 3 Eichorn). 5. Rede Mr. C. P. M. ROMME. 3 Onderwerp: „De Eenheid der 3 R.-K. Staatspartij". s 3 6. Behandeling agenda Kamer-Cèn- 3 3 trale. 3 7. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. filiniiiiiMiiiiiHiiii itinimruHniniimiiuH huish. reglement. Bespreking naaiclub voer eene kleedinguitdeeling voor de armen, De waterleidingswerken. Er wordt hard gewerkt aan de waterleiding. De Wilhelmina- laan is echter een tegenvaller. Kon men in andere wegen met zeer groote snelheid voor uit, daar valt 't ontzettend tegen. De buizen moeten één meter diep in den grond, doch vóór men daar aan $0 C.M. is, staat men reeds in het water. Daar kwam nog bij, dat een rioolbuis bij de kromming gebroken was, zoo dat mede doordat de waterstand hoog is alles zeer langzaam vordert. Dit valt temeer tegen, daar men in verband mét het pompstation in de nabijheid bizonder wijds buizen moet leggen. Veiling kerkbollen. De z.g. kerkveiling van bloembollen alhier heeft bijna 1700 opgebracht. De Melkprijs. De prijs der melk is tot 11 cent per liter verlaagd Weer hersteld. Ongetwijfeld herin nert men zich. dat dr. Hermanides indertijd bij het zwemmen het ongeluk had zijn rug- gegraat zoodanig tc verwonden.dat een plotselinge verlamming van alle ledematen ontstond. Na 2 jaar is de heer H. thans in staat wederom zijn practijk waar te nemen. Lijk gevonden, - Gisterenmorgen is in de Ringvaart tusschen Halfweg en Spaarn- woudcrweg, drijvende gevonden het lijk van een als heer gekleed persoon, naar schat ting omstreeks 45 50 jaar oud. Uit de op het lijk bevonden papieren is af te leiden, dat hij lid is van het Kon, Ned. Gymnastiek Verbond. Het is later gebleken dat het de persoon H. A. E. is, van wiens vermissing dezer dagen is melding gemaakt. Het stoffelijk overschot is naar de Alge- meene Begraafplaats te Hoofddorp overge bracht. R. K, Vrouwenbond. J.i. Woensdag avond werd door den R. K. Vrouwenbond alhier een vergadering gehouden. Deze was slechts matig bezet. De presidente, Mevr. Bergman, sprak nqg een woord ten gunste der St. Barbara-vereeniging. Het bestuur dier organisatie, om te trachten de dragers van passende kleeding te voorzien, is voor nemens ten dien einde een pop te verloten. Deze pop, geheel belangloos door de Eerw. Zusters te Halfweg gekleed, zal op een nader tijdstip worden verloot en was op de vergadering ter bezichtiging uitge stald. De pop zal worden uitgestald in de éta lage van den heer Böing, alhier. Met een woord van dank aan de leden werd deze vergadering daarna gesloten. Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Donker gehouden gerech telijke verkooping, werd het perceel Wijkër- straatweg 16a gekocht door den heer W. F. J. Meyer alhier, voor 4802. De weg langs het kanaal. De weg langs het Noordzeekanaal mag nu voor het lichte verkeer worden gebruikt. Dit beduidt dat paarden en wagens en autobussen er langs gaan. Nu reeds is op verschillende plaatsen de weg al vernield en als straks de bestrating van den Stationsweg klaar is, zal algeheel herstel van den weg langs het kanaal noodig zijn. Drankweer-Comitë. In de gehouden ver gadering van de Blauwe Week-Gotnmissic van het Centraal Drankweer-Comité, werd meegedeeld, dat toestemming was verleend voor den verkoop der blauwe bloempjes op Hemelvaartsdag. De commissie zal 5000 couranten verspreiden, terwijl 50 groote en 250 kleine platen over de gemeente zullen worden gedistribueerd. In de Blauwe Week zal te IJmuiden, zoo mogelijk op 30 Mei, een propaganda-feest- avond worden gehouden. Daar de landelijke sluitingsdemonstratic op Tweeden Pinksterdag te Santpoort is, wil men bevorderen, dat alle vereenigingen uit de gemeente daaraan zooveel mogelijk deel nemen. Zoo mogelijk zal vanaf Beverwijk een optocht naar het terrein worden gehouden. Concerten. Het Symphonie-orkest Euphonie alhier geeft Woensdag 14 Mei een concert in de concertzaal „Tivoli", alhier, voor leden en donateurs en Vrijdag 16 Mei een concert in den schouwburg r,Thalia ie IJmuiden. Jubileum. De heer W. Blinkboff is heden 25 jaar in dienst van het Lootswezen en van verschillende cargadoorsfirma's alhier. Haarlemsche Bankvereeniging. De direc teur van hel bijkantoor der Haarlemsche Bankvereeniging alhier, Mr. P. A. W. Lykles, is overgeplaatst naar het hoofdkantoor der Bank te Haarlem. Tot directeur van het bij kantoor alhier is benoemd Mr. J. B. Reinders, thans directeur van het bijkantoor der Gei- dersche Credietvereeniging te Winterswijk Aan den heer C. P. Strating, belast met het beheer van het bijkantoor Vischhal, is na ruim 40-jarige dienstvervulling, op diens ver zoek tegen 1 Juni eervol ontslag verleend. Tot algemeen procuratiehouder bij dit bij kantoor is benoemd de heer C. P. Rey. Politie-zaken. Dooi de politic alhier, is aangehouden G. de K. die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. Hij moest 13 dagen hechtenis ondergaan of 13 boete betalen. Na zijn schuld betaald te hebben, werd hij in vrijheid gelaten. Aanbesteding. Door het gemeentebe stuur alhier, is aanbesteed het maken van rioleering en bestratingswerken op het ter rein d:r nieuwe openbare school. Ingeschre ven werd door: fa. Langendijk, alhier, voor 16.790; P. Schweitzer, alhier, 16,650; J. Henneman te Heemskerk 15.960; Onderling Vertrouwen, alhier, 16.675; A. Bruin, al hier, 15.660; Oudshoorn, alhier, 15.750; Koopman, alhier, 15.750; de Waard, alhier, 15.638; fa. Braun, alhier, 15.300; den Adel, Velsen, 14.125; de Rous; alhier, 12.880, aan wien het werk is gegund. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden K, de G.. die nog 13 dagen gevangenisstraf te goed had, subs, 13 boete. Na betaling der boete, werd hij op vrije voeten gesteld. Dronkenschap. Dezer dagen had de café houder R. te diep in het glaasje gekeken en vond daarin aanleiding in zijn vrouw te mishandelen. R. werd door de politie tot kalmte gebracht. Brand. Maandag ontstond brand in het winkelhuis van den heer van Egmond in de Begijnestraat. De brandweer was spoedig ter plaatse en was weldra het vuur mees ter. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend; ver- zekering dekt de schade. Opgedragen. Het rioleeren en bestraten van het terrein achter de Baanstraat met bijkomende werken is voor de som van 12,880 opgedragen aan H, S. de Rqus te Velseroord. Scheybeeck. B. en W. van Beverwijk willen een deel van Scheybeeck productief maken en zullen deze week overgaan tol het verhuren bij inschrijving van het weiland en van den moes- en vruchttuin. Omtrent het huis en het overige terrein is nog geen beslissing genomen. Adrianus Henneman en Geertruida GijSberls te Heemskerk, hopen op 17 Mei a.s, den dag te herdenken, dat zij 50 jaar in den echt zijn verbonden. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De bruigom is 79 jaar; de bruid 75 jaar. Diefstal van een homL Door S. M., uit deze gemeente, werd bij de politie Woens dagmiddag aangifte gedaan, dat zijn hond, een Hollandsche herder, was gestolen. Het bleek spoedig aan de politie, dat een 11-jari- gen jongen den hond had medegenomen. Het dier is aan den rechtmatigen eigenaar terug gegeven. Woningbouw. In het jaar 1923 zijn door aan-, her- of verbouw 195 woningen beschik baar gekomen. Slechts 2 woningen zijn van bestemming veranderd, zoodat eene ver meerdering van 193 woningen heeft plaats Jaarwedde Wethouders, Bij Kon. beslui1 van 10 April 1924 no, 10 is goedgekeurd, het raadsbesluit tot vermindering met 10 pCl. van de jaarwedde van elk der wethouders. Deze vermindering zal in werking treden met den eersten dag van het kwartaal, volgende op de K-on. goedkeuring, dus 1 Juli a.s. Hondenbelasting. Tegen een heer uit de Brederodestraat i« proces-verbaal opge maakt, wegens het niet aangeven van een hond voor de hondenbelasting. Laat dit een voorbeeld zijn voor andere nalatigen, Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten op Vrijdag 9 Mei 1924, 's middags 7!4 uur Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorstel tot het verleenen van onthef fing van bepalingen der Bouwverordening. 2. Herstemming over het voorstel-Cobelens c.s., betreffende aanschaffing van urinoirs. 3. Motie-Klein c.s. inzake .den bouw van braesridewoningen. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen, 5. Belastingzaken. Het besluit van Ged. Staten van Noord- Holland gegrond verklaard. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen v^n Bestuur, is o. a. voorlezing gedaan van het volgende Kon. Besluit: Ongegrond is verklaard een beroep, inge steld door het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, te s Gra- venhage, tegen het besluit van Ged. Staten .van Noord-Holland tot het afsluiten van wegen, geen rijkswegen zijnde, voor motor rijtuigen. Bij dit besluit hadden Ged. Staten alle kunstwegen in de provincie, geen rijkswe gen zijnde, buiten de bebouwde kommen der gemeente en de provinciale wegen ook daarbuiten, behoudens nader in het besluit vermeld uitzonderingen, gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len, ledig zwaarder dan 1700 K.G.. wanneer de wielen voorzien zijn van gummiwielban den, ledig zwaarder dan 100 K.G. wan neer de wielen voorzien zijn van andere dan gummiwielbanden, of met n belasting van een der wielen grooter dan 1300 K.G met uitzondering evenwel van personen- motorrijtuigen met ten hoogste acht zit plaatsen. Daartegen had de Bond van Bedrijis- autohouders aangevoerd, dat door dezen maatregel het vragen van ontheffing vrij wel regel zal zijn, hetgeen in flagranten strijd moet worden geacht met den geest der motor- eii rijwielwet. Thans heeft de Kroon overwogen, dat voldoende is gebleken, dat een groot aantal wegen in Noord-Holland niet bestand is tegen het onbeperkt verkeer met zware mo torrijtuigen, en dat Ged. Staten derhalve te recht art. 4, le lid b, hebben toegepast. De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND Bij. ^ntoor tB Haarlem, NASSAU. LAAN 18. Dadelijk ingaande rente 4 pCt. Vraagt inlichtingen Zitdagen Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 5'/o n. Voor belanghebbenden ligt Balans 1923 ter inzage. Bijkantoor Nas saulaan 18. De 24-jarige koopman T. F. van hier, stond terecht voor den Utrechtschen poli tierechter. Hij had in een ruzie met V. zijn mes getrokken en naar hem gestoken. Ge lukkig bukte V. en kreeg toen - anders was het volgens een getuige in zijn borst geweest een steek door zijn wang. Hij zelf en een veldwachter hadden dat ge constateerd. Zijn wang was geheel doorge sneden, zoodat de man voor zijn leven met een groot lidteeken moest rondloopen. F. bekende dat hij gestoken had en zeide al leen uit noodweer gehandeld te hebben, maar de getuigen deden deze beweringen te niet. De veldwachter, die den getroffene te hulp was gekomen, zeide wel een uur bezig te zijn geweest om het bloed te stel pen. Het O. M. vond de vechtpartij zeer ernstig en vroeg 2 maanden gevangenisstraf. Bekl. vond dit heel erg; op zoo n manier zou je je nooit kunnen verdedigen en be klaagde kunnen zijn als je al dood was, ver dedigde hij zich. De politierechter lief de zen juridischen uitleg voor wat hij was, meende echter dat V. wel eenige aanlei ding had gegeven en veroordeelde den be klaagde daarom tot 4 weken gevangenis straf. Verloting. Binnenkort zullen ook in Vin- keveen de loten ten bate van het R.K. Pa tronaat ten verkoop wordan aangeboden. Bijverschillende adressen zullen zij ver krijgbaar zijn. Laat niemand voor dit goede doel achterwege blijven, doch allen een kansje wagen. Mooie prijzen zullen worden verloot. Voetbal. Zondagmiddag speelde Vinke- veen in Utrecht haar laatsten bondswed strijd in dit seizoen tegen U. F. C. 2. De kampioen harer afdeeling Vinkeveen lever de goed werk, door met 1—0 te winnen. Een mooie prestatie. Men ziet hieruit wat Vinkeveen kan als de wil er is. Goed zoo jongens! Aulodienst, De autodienst van G^br. P. en D. Plaizier is thans opgeheven. In de dienstregeling van de nieuwe auto bus zal met ingang van 15 April verande ringen worden gebiV.cht. Het sectieonderzoek. Het sectie onderzoek verricht op hei lijk van den vermoorde T„ te Nieuw Vennep heeft uitgewezen, dat het hart niet is ge- troffen. Wel is een slagader getroffen, de lever doorboord en eveneens een tweetal darmen. Hedenmiddag te 2 uur zou dc begrafenis van het slachtoffer te Nieuw Vennep" plaats hebben. Vr.: Wij hebben een meisje aangenomen voor dag en nacht tot een bepaald loon. Bij verhuring werd niet over een godspen- ning gesproken. Thans, één week later, be weert het meisje, dat zij recht heeft op den g'odspennning en deze zou bedragen 5 over kunnen inlichten? Antw,: Het is inderdaad tol nu toe de pct.pct. van het jaarloon. Zoudt u mij daar- gewoonte een dienstbode, die aangenomen wordt, een godspenning te geven, hoewei er pogingen in het werk gesteld worden om met die gewoonte te breken. Het bedrag is 5 procent van het jaarloon tot een maximum van 5. Vr.: Niettegenstaande ik mijn tanden ge regeld poets, blijven ze geel. Kunt u mij geen middeltje aan de hand doen om ze wit te krijgen? Antw.; Geneeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven Vr. Kunt u mij ook zeggen, wat de kort ste en mooiste weg per fiets is van Haar lem naar Venlo? Hoeveel K.M. is dit? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Breukelen, Maars- sen, Utrecht, Bunnik, Odijk, Cothen, Wijk bij Duurstede, Rijswijk, Zoelen, Tiel, Wa- mel, Nieuwe Schans, Oyen, Oss, Berchem, Grave, Gassel, Cuyk, Oeffeit, Boxmeer, Maashees, Wanssum, Lotturti, Venlo. Af stand 180.8 K.M. Vr. 1. Kan een gemeente volgens de wet, schoolgeld eischen als ik niet belasting plichtig ben? Noch voor gemeente, noch voor 't Rijk? 2. Kan een gemeente schoolgeld navor deren in naam der Koningin volgens de wet? Antw, 1. Neen. 2. Ja. Vr. 1. Moet bij dc invulling der Rijksin komstenbelasting worden ingevuld van 1 Mei 1923 tot 1 Mei 1924? Of is het ook goed van 1 Januari 1923 tot 1 Januari 1924? 2. Geldt dit ook voor de vermogens belasting? Antw. 1. U kunt dat zien op uw inschrij vingsformulier. Wanneer u een vast inko men hebt. dient hel bedrag te worden op gegeven over, het kalenderjaar 1923. 2. Voor de vermogensbelasting begint het be lastingjaar 1 Mei en eindigt 30 April. Vr. Ik bewoon een huurhuis. Nu is het behangsellinnen vergaan zoodat het niet meer bruikbaar is. Kan de huisbaas mij nu verplichten de kosten voor mijn rekening te nemen, of zijn die voor de huisbaas? Het behangsel, dal moet ik betalen, maar voor den ondergrond het linnen, kan ik mij niet indenken. Antw Verplichten kan de huisbaas u daartoe niet. omdat hel niet geldt, wat men noemt, kleine reparaties. Een^ ander geval is het natuurlijk als de reparatie ont staan is door uw schuld of nalatigheid. De „Vragenbus" is uitsluitend bestemd voor het beantwoorden van vragen van onze abonné's. Aan niet onJerteekende vragen wordt alzoo geen aandacht ge schonken. Wij ontvingen de laatste dagen weer vele niet-onderteekende vragen. Vr. 1. Mijn inkomsten zijn gew. 2030 p. jaar. Ik heb 4 kinderen, resp. 20, 15. 12 en 9 jaar -oud. Hoeveel rijksinkomstenbe- lastiug moet ik betalen en hoeveel aan op- Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Mei. Hoogste barometerstand 766.4 m. M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 749.5 m. M. te Shields. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Mei. Krachtige, later afnemende Noordweste lijke tot zuidwestelijken wind, afwisselend bewolkt, weinig of geenneerslag; iets warmer. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 PARIJS 16 88 BRUSSEL 13.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.67 STOCKHOLM 7 .60 KOPENHAOEN 45.35 CHRIST1ANIA 37.zJ BAZEI 47.55 NEW-YORK 2.66 ROME 11.98 8 MEI centen voor provincie en gemeente? Ook neg verdedigingsbelasting Ik woon in Haarlem. 2. Hoe wordt vopr het rijk de kinder aftrek berekend Antw. 1. Voor weik belastingjaar wilt u dit weten In Haarlem betaalt u over het belastingjaar 19231924. aan Rijksinkoro- stenbelasting, opcenten enz. totaal 38.05. 2. Volgens een tariei, waarvan de cij fers varieeren naar hel inkomen. Vr.: Daar ik uit Weenen bericht ontvan gen heb, alsdat pleegouders uit Holland met een extra trein naar Weenen mogen, wilde ik vragen, lot^wie moet ik mij wenden om daar aan deel te nemen Kunt U mij een adres opgeven Antw.: Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, berust dit gerucht op op een verzinsel. Vr.: Een echtpaar is wettig gehuwd en er zij* geen kinderen. Een van beiden komt te sterven en de overblijvende is wet tig erfgenaam van de vaste goederen. Is deze nu verplicht een notaris te nemen en successie rechten te betalen Of kal hij er gewoon bezit van nemen Antw.: Van de erfenis, dient successie recht te worden betaald. Noodzakelijk is het niet dat een notaris zich met de zaak bemoeit. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, welke hee- ren er in het bestuur zitten voor het ver krijgen van een huis van een bouwvereeni- ging Leidscbevaart, Patrimonium, of iets dergelijks Antw.: Welke huizen aan de Leidsche Vaart bedoelt u Die aan de Pijlslaan wor den gebouwd door de gemeente Haarlem en zullen later geëxploiteerd worden door een bouwvereeniging. Tot wie u zich moet wenden, is dus nog niet bekend, tenzij u zich wendt tot het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht, Kruisweg 45. Administra teur der woningbouwvereeniging Patrimoni um is de heer J. Wijkhuizen, kantoor onder de Poort aan de Rozenhagenstraat. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, waar ik mij moet opgeven om voor vliegenier opge leid te worden De bedoeling is, of men er zonder H. B. S. doorloopen te hebben voor in aanmerking kan komen. Ik wil vrij- W'illig in dienst treden als ik daartoe kar worden opgeleid. Tot wien moet ik mi een particuliere vliegdienst in ons land? wenden ominlichtingen te krijgen? Is er nog Zoo ja, tot wie moet ik mij wenden oni inlichtingen? Antw.: Wendt u om alle noodige inlich tingen tot het Garnizoersbureau te Haar lem. in de Infanteriekazerne, aan den Kou- denhorn. Wendt u voor een particuliere vliegonderneming tot de directie der Kon. Luchtvaart-Mij., Schiphol nabij Amsterdam.. Vr.: Ik ben aangeslagen in de Personeele belasting. Dienstjaar 1924. Huurwaarde 11.75. Meubilair 3. Totaal 14.75. Voor Leeningfonds, Provincie en Gemeente Hille- gom 13.27. Totaal aanslag 28.02. Ik ver woon 4,20 per week in Hillegom. ,1. Zoudi u mij ook kunnen zeggen, of deze aanslag juist is? 2. Ook wilde ik gaarne weten, hoe het met de meubilair-belasting in elkaar zit. Mijn ouders verwonen 3.20 per week en die hebben geen meubilair-belasting. Ik ver woon 1.00 per week meer en ik heb z« wel. 1. Ja. 2. Deze belasting wordt berekend naar de waarde der stoffeering. Onder stoffeering worden alleen die meubelen verstaan, welke tot gebruik en versieritig der vertrekken dienen als behangsels en tapijten, bedden, stoelen, spiegels, pendules, tafels, porcelein, piano's enz. Ze heeft dus niets met de huur te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1