!n en om Haarlem. met aandacht onze Advertentie-kolom men door. vindt ge het een of ander waarin U be lang stelt. losse bloemen. KERKBERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Aan onze Lezers Bezoek aan de Bloemboilenveiden en verkoop van LITURGISCHE WEGWIJZER. Over snoeien en nog wat. VRAGENBUS. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigren Nieuwe Haarlemsche Courant Wij hebben eenige dagen geleden onze spijt uitgedrukt over ihet feit, dat de verkoop van losse bloeman in de Bloembollenstreek zooveel mogelijk wordt tegengegaan, zoodat op die manier een groote attractie van het bezoek aan de Bollenstreek verloren gaat. Wij beloofden teen.op dit onderwerp terug te komen, wijl het van belang is voor velen ■onzer lezers in de Streek, dat zij weten hoe precies de kwestie staat. Wél niemand zal er aan getwijfeld heb ben, dat voor het nemen van maatregelen om den "verkoop van lossè bloemen te beteuge. len, goede redenen bestaan. En dit is ook zoo. Een dertig, veertig jaar is-het geleden, dat de verzending van kistjes losse bloemen naar het buitenland in den bloeitijd der bloembol, len groote afmetingen begon aan te nemen. Tegen die verzending kwam van de buiten- landsche afnemers van bloembollen groot verzet. Wat toch was het geval? Be handelaren in het buitenland betrokken hur. bollen van de Hollandsche kweekers met de bedoeling daarvan te gelegener tijd bicemen te krijgen. Deze bollen kostten na. tuurlijk vee] geld en verzorging en juist in den tijd dat de bollen voor de handelaren hun waarde aan geld gingen opbrengen, werd de markt overstroomd met bloemen uit Holland. Deze bloemen zijn in de bollenstreek in den bloeitijd vrijwel waardeloos, zoodat zij voor weinig geld te verkrijgen zijn. Aan de opkoopers van die bloemen, die ze naar't bui tenland zenden, kosten die bloemen dan ook niet veel meer dan de vrachtkosten haar het buitenland en het is duidelijk, dat de buiten- landsche handelaren met hun duur gekochte bellen daartegen niet kunnen concurreeren. Al spoedig kwam dan ook de eisch, dat de verzending van losse bloemen zou worden *topgezet. De kweekers in Holland, die hun afzetge bied in het buitenland bedreigd zagen voor een deel, hadden er wel ooren naar, om aan den wensch van hun afnemers tegemoet te komen. De moeilijkheid was echter, op wel. ke wijze dat zou kunnen gebeuren. Het ging niet gemakkelijk en twintig jaar lang is men doende geweest om te trachten de verzending van losse bloemen te beteuge len. De eenige manier bleek te zijn dat aan' de kweekers verboden werd losse bloemen te verkoopen. Zulk een verbod trof de kweekers, die met den verkoop van losse bloemen een bij verdienste hadden. Dat waren er echter maar enkelen Voor verreweg de meeste kweekers is de afzet van losse bloe- r,cn van geen belang. Zij, die er hun werk van maakten losse bloemen naar het buitenland te zenden, werden erger ge troffen en ook de arbeidèrs en hunne ge zinnen, die met den verkoop van losse bloemen langs den weg geen onaardige bij verdienste hadden, zagen zich een goede boterham ontnomen en ook stuitte het velen kweekers tegen de borst hun ar beiders dat voorrecht, wat een gewoonte was geworden, te ontnemen. Er wat trou wens niet veel op tegen, dat den arbei ders werd toegestaan, langs- den weg bloe men te verkoopen, maar de moeilijkheid was,, dat op deze wijze -de controle zeer ■moeilijk werd. Wanneer de losse bloemen eenmaal .van. den tuin af zijn, mist men het overzicht, waar die bloemen heengaan, en het is gebleken, 3aE vele dier losse bloemen, hun Weg naar het buitenland vonden. Hét kwam zélfs voor, dat werklieden, zonder toestemming van hun patroon,' bloemen sneden en die van de hand deden tegen be taling. Dat hierbij soms schade aan de bol len zelf- werd toegebracht door ontijdig of onoordeelkundig snijden/ behoeft geen be toog, maar was het ergste niet. Een der groote voormannen uit het Bol- lenvak, wien wij over deze kwestie spraken, teckende kort en bondig zijn standpunt in dezen als volgt. De kweekers hebben zich verbonden om geen losse bloemen te verkoopen ter wille van hun buitenlandsche afnemers. Daar staat natuurlijk het onaangename feit tegenover, dat bezoekers van de bollenstreek niet zoo gemakkelijk meer aan losse bloemen kunnen komen. Maar wat kan ons, kweekers, dat nu schelen. Het feit, dat bezoe kers uit de streek, met bloemen thuis komen, is zoo gering en zoo miniem in ver houding tot de groote belangen, die het vak heeft om de buitenlandsche markt niet tc laten bederven, door zendingen losse bloemen, dat het niet in aanmerking komt bij de beschouwing van diverse vakbelangen. Zoo staat dus de zaak, dat de kweekers uitsluitend het oog op de belangen van hun vak hebben gericht en de belangen, die de Streek beeft bij een druk en aangenaam vrcemdelingenbezoek, eenvoudig niet tellen. Er is niemand, die tegen dit standpunt iets kan inbrengen. De kweekers hebben hun bollenvelden niet in bloei om de vreemdelingen uit te noodigen een bezoek aan de Streek te bren gen, of om de Streek in schoonheid te doen pralen (in dit geval zou er allicht wat meer werk gemaakt worden ook van een meer harmonieuse kleurschakeering), maar zij hebben hun velden in bloei tot uitoefening van het vak en om de beste en het groot ste aantal verkoopbare bollen te krijgen. Van dé gelegenheid, dat hun velden op d'r mooist staan, mogen dan ook wel de vreem delingen genieten door eens te komen kijken. Uit deze redeneering blijkt, dat het be zoek aan de Streek natuurlijk niet de hoofd zaak is en dat het den kweekers koud laat of dat bezoek druk is en aangenaam en ver- aangemaand door de verkoop van losse bloemen of niet. De betrokken kweekers van Darwintulpen, Gladiolen en Hyacinthen verbonden zich in- Lusschen om geen losse bloemen te ver koopen en de losse bloemen hunner tuinen te doen vernietigen. Met deze verbintenis was men er echter niet. Het bleek, dat de controle op de na leving van de overeenkomst buitengewoon moeilijk was, en dat niet. omdat de kwee kers zich niet aan de overeenkomst hielden, maar omdat zij alle controle misten over de op hun tuinen gekweekte losse bloemen. Het eenige afdoende middel voor controle bleek te zijn, dat alle vervoer en verkoop langs de wegen werd verboden. Hoe jammer deze strenge maatregel ook mocht zijn, de kweekers meenden dien te moeten nemen, maar reeds dadelijk heb ben zij zelf ingezien, dat elke verkoop /an welke boeveelheid bloemen ook te bar zou zijn en eigenlijk een beetje dwaas. Tocb zijn niet alle kweekers even star in deze opvatting. Met name voor speciale, bijvoorbeeld liefdadige doeleinden, mogen losse bloemen geleverd worden. Op de naleving van het contract en het overwegen van verzoeken op uitzonderingen op den regel, bestaat een contract-commissie. Ook de verkoop, van losse bloemen is niet geheel en al verboden. Het betrokken artikel in de overeenkomst luidt als volgt „Onder het verkoopen, leveren, vervoe ren, verzenden en weggeven, bedoeld in deze overeenkomst, ;zijn niet begrepen zendingen bloemen van minder tot.een ge. wicht van 1 K.G., noch zendingen ge stroopte bloemen, uitsluitend bestemd voor het binnenland voor industrieel e doeleinden. Eveneens zijn toegelaten zen dingen voor officieel uitgeschreven ten toonstellingen en zendingen voor kerken, ziekenhuizen en philantropische inriebtm- lingen, mits door of vanwege de Commis sie van Toezicht daartoe toestemming is verleend en hierVan blijkt door waarmer king van het adres der zending."' Het verkoopen van bosjes of ruikers bloe men van minder gewicht dan 1 K. G. is toe- geslaan, indien dit gesohiedt zoogenaamd als monster. Alzoo is het geoorloofd, dat vanaf den tuin rechtstreeks bloemen worden ver kocht. Langs de groote wegen en wandel wegen wordt dan ook menig bosje of rui kertje bloemen verkocht oyer den heg van den tuin. Het groote publiek vindt het verbod bloemen te verkoopen kinderachtig, omdat het de bedoeling cr van niet begrijpt en niet inziet. Het groote publiek vindt -het vreemd, dat in de Bollenstreek, waar duizenden en millioenen prachtige bloemen bloeien, bijna geen ruikertje is te koopen. Het is alsof men in het veen is en geen kluitje turf als sou venir kan krijgen. Het groote publiek, voor al het groote stadspubüek, vindt het vreemd en van de kweekers kleingeestig,dat met alle zorg voorkomen wordt, dat de groote steden in den bloeitijd worden overstroomd met tulpen, gladiolen en hyacinthen. Wij leven dan toch in het land der bloemen, waarom zouden wij daarvan niet mogen profiteeren dcor voor een zacht prijsje een moeie hoeveelheid bloemen in huis te heb ben, gedurende een korte periode van het jaar? Het publiek begrijpt dat niet en moppert tegen de kweekers en deze laatsten trekken zich niets van dat gemopper aan, omdat zij aan het groote Nederlandsche publiek als klant niets hebben. Toch is het de vraag of het inderdaad noodig is zoo streng een verbod tc hand- j heengaan tot den Vader en Zijn blijde weder komst. Mis Jubilate. 2e geb. v. d, H. Gangulf. 3e v. d. H. Joseph. Waar de plechtige voering van het Hoogfeest van St. Joseph plaats heeft, mogen alle H.H. Missen, behalve die voor de Parochie, van den Zondag zijn. 12 MAANDAG. Mis Ecce oculi. 2e geb, v. h. Oct. 3e geb. Concede (v. d. H. Maagd) Praef. v. S. Jozef. 13 DINSDAG. Mis Statuit. 2e geb. v.d. H. Joseph, 3e Concede. Praef. v. S. Jozef. 14 WOENSDAG Octaaf v. h. Hoogfeest v. d. H. Joseph. Mis Adjutor 2e v. d. H. Bonifatius. Praef. v. S. Joseph. 15 DONDERDAG. Mis Os justi met eigen oratie en Evangelie. Geen Credo. 16 VRIJDAG. Mis Statuit. 2e gebed Concede v. Maria 3e voor de Kerk. Geen Credo. 17 ZATERDAG. Mis Os justi, 2e geb. voor den Paus. Geen Credo. KATHEDRAAL. ZONDAG de H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoog mis. Onder de H. Mis van kwart voor 8 is de plechtigheid der 1ste H. Communie. Onder deze H. Mij zullen alle plaatsen in het middenschip der kerk, tot en met de 16e bank, gereserveerd moeten blijven voor de Communie-kinderen en hun fannlie-leden. Eerst zullen de Communie-kinderen ter H. Tafel naderen en daarna de familieleden en de overige geloovigen. Dit laatste met dien verstande/dat de familieleden ter Communie zullen gaan aan de gewone Communiebank, en de overige geloovigen in de H. Sacra mentskapel en op het Hoogkoor. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor het Semina rie Warmond, 's Middags van half 2 tot 2 uur is de kerk geopend, om aan de Communie kinderen gelegenheid te geven een dank- offertje (in bloemen of voor was-licht) te te brengen bij de Maria-versiering. Om half 5 Lof met opdracht aan Maria, en toespraak tot de ouders der Communiekinderen. 's Avonds om 8 uur opening van het Tri duüm voor de leden van de R. K. Midden- standsvereeniging „de Hanze", met predika tie door den Weleerw. Kap. H. Wennen. MAANDAG om kwart voor 10 Jaargetijde voor Z- D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne en om half 11 plechtige H. Mis van het Hoogw. Kapittel, 's Avonds om half 8 Lof met Mei maandoefening. MAANDAG- en DINSDAG-avond om half 9 Geestel. oefening met predikatie voor ZEKER 'havrm al. A A i n3iI WCSiei. OtlCXUIUS I naven als onlangs door de confwLcommis- de R> K. Middenstanders en verdere belang- uitgevaardigd, een vérbod, waarbij stellenden zelfs de verkoop door kinderen langs den weg werd verboden. Zeker het feit, dat de bloemen juist dit jaar in Duitschland veel geld opleveren, maakte dat de contract commissies, die zich belasten met de na leving van het verbod om deze bloemen te verkoopen, dubbel waakzaam moet zijn. In dien oogluikend werd toegestaan, dat de verkoop langs den weg zijn gang ging en alleen tegen excessen gewaakt werd, zouden de kweekersbelangen toch niet in belang rijke mate worden geschaad in het buiten land. Alle overdrijving schaadt en geheel den kop indrukken gaat toch blijkbaar niet. Wat nu bereikt wordt is, dat langs den weg geen bloemen meer verkocht worden, dat de bezoekers aan de bollenvelden een attractie missen, dat op den duur het aantal bezoeken aan de bollenvelden weilicht zal dalen, als daar niet de aantrekkelijkheid aan wordt verhonden van eenige herinnering in den vorm van .bloemen, -dat de nering doenden in dc bollenstreek allicht cr de nadeelen van zullen ondervinden, en dat zij, die ander-s een boterham- hadden met den verkoop en dat zijn -niet de aller rijksten -T- deze nu moeten missen, terwijl' net de vraag is of de verzending' vateriosse bloeroen niet-.even geed haar. gang "gaat naar net buitenland, Immert is de handelaar, die voordeel ziet -in het verzenden v-an bloemen naar het buitenland,- wel zoo'handig om aan bloemen te komen en wannéér hij ze niet van arbeiders kap krijgen, dari zal hij wél zorgen de noodige bloemen ié krijgen van de kweekers, die zich niet aan banden leg den. Deze ongeorganiseérde kweekers men moge ze dan beunhazen noemen hebben de markt vrij. Wij willen deze vraag stellen: Gelooft men waarlijk, dat met het verbod zoo ab soluut door te voeren en niets door de vin gers te zien, dat inderdaad voorkomen wordt, dat losse," bloemen haar het buiten land gaan? Wij gelooven het niet en daarom gelooven wij, dat gerust de hand zou kun nen gelicht worden met het verkoopverbód, Wij zouden dat denkbeeld natuurlijk niet aan de hand doen, indien daarmede niet een groote aantrekkelijkheid werd bereikt van een bezoek aan-, de bollenstreek, Onze vraag is of het niet voldoende zou zijn, dat het verbod er is, zoodat de moge lijkheid bestaat om excessen te keeren, maar verder een oogje toe te doèn als het op drukke bezoekdagen er op aankomt hét verbod langs den wandelweg te handhaven. Wanneer de cxcèssen gekeerd worden, dan zal de mogelijke invoer van enkele losse bloemen in het buitenland toch daar ook de markt niet bederven. En dan vergete men toch niet, dat de losse- bloemen de mooiste propaganda zijn voor de bollen zelf. In Haarlem hebben wij een tijd gekend, dat men hevig gekant was tegen den straat verkoop van bloemen. Dat zou den onder gang beteeken van den laatsten bloemen winkel in Haarlem, Wij meenen, dat deze voorspelling niet is uitgekomen en dat er tegenwoordig meer bloemenwinkels in Haar lem zijn dan ooit te voren, misschien komt dat zelfs wel door de propaganda, die van den straatverkoop uitgaat. Zou de schade, die de buitenlandsche han del van den verkoop van losse bloemen ondervindt, niet zeer overdreven zijn? Ver geet men niet te veel de propagandistische kracht, die uit den verkoop voorspruit. En zou het wellicht niet mogelijk zijn, dat door de kweekers de groote werkkracht, die gewijd wordt aan de controle op de nale ving van t in dit artikel meergenoemd con tract. besteed werd aan pogingen om den buitenlandschen afnemers in te prenten, het groote propagandistische nut, dat steekt in den verkoop van losse bloemen? Wat een propaganda voor de Hollandsche bloembol len zou het zijn, wanneer systematisch groote steden als Parijs, Londen, Peters burg of geheele landstreken systematisch werden bewerkt, doordat daar losse bloe men in den straatverkoop te verkrijgen waren. Zou het zoo onmogelijk zijn, dal. de verschillende commissies daarin systeem brachten, en in deze richting propaganda voerden? MEI. Toegewijd aan de vereering der H. Maagd. Tenzij anders wordt aangegeven heeft deze week iedere H. Mis Gloria, Credo en Praefatie van Paschen. 11 ZONDAG. 3c Zondag na Paschen. Ev. Jo. 16 16—22. Christus voorspelt Ziin WOENSDAG om 8 uur H. Mis aan het Hanze-altaar, op te dragen voor de levende leden der Vereeniging, met algemeene H. Communie tot sluiting van het Triduum Om half 11 Veni Creator voor Bruidegom en Bruid, 's Avonds om half 8 Lof met Mei- maand-o sfening. DONDERDAG om half 11 H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. ZATERDAG om half 8 Lof met Mei maandoefening. N.B. Wie te huis een zieke heeft, die niet in staat is zijn Paasch-Communie 'in de kerk te ontvangen, wordt vriendelijk ver zocht hiervan alsnog kennis te geven aan de Pastorie, terwijl de geloovigen herinnerd worden aan het verplichte offertje voor de Vastendispensatie. Zondag-morgen gelieve men zijn weg naar en van de kerk te nemen door den kathedralen tuin. Zondag 18 Mei, zullen de nieuwe leden der Edelwacht worden ingekleed onder het plechtig Lof om half 5.' PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG Beschermfeest v. d. H. Jozef. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 plgchtige. Hoogmis." Avonds tfc 7 uur plech tig Lóf mét; feestpreek door den WelEerw. Heer Vis, ka£. van Sf. Jan. MAANDAG en volgende dagen te half 8 M eimaandoefening. DINSDAG 7 uur Congregatie. WOENSDAG 7 uur Congregatie. ZATERDAG half 8 de H. Mis voor de bekeering der zondaren. *s Namiddags van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof, O. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS. (Spaarnc). ZONDAG de H.H. Missen te 6, 7 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis. 12 uur cat., 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG-morgen half 8 en kwart over 8 Uitvaartdiensten voor zaliger wed. Joanna de Kruijf geb. Stokman, 's Avonds te 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG-morgen 9 uur gez. H. Mis van dankbaarheid bij gelegenheid eener 25- jarige Echtvereeniging. WOENSDAG-morgen half 10 Gez. H. Mis v. h. Genootschap der H. Kindsheid, waarna processie der kinderen. DONDERDAG-morgen half 11 Gez. Huwelijksmis. ZATERDAG-namiddag van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. Deze week iederen avond, behalve Zater dag, te half 8 M eimaandoefening. AARTSBR. DER H. FAMILIE, (afd. Spaarne). Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de parochiekerk van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans aan 't Spaarne. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als lid op te geven in de bijsacristie. ZÓNDAG 11 Mei Alg. H. Communie lste15e sectie. ST JOZEF-VEREENIGING EN PATRONAAT. ZONDAG 11 Mei. Onder de H. Mis van 7 uur Alg. H. Communie. AMSTERDAMSTRAAT. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof en preek. MAANDAG 7 uur M eimaandoefentng 8 uur verg. der H. Familie, afd. mannen. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG 7 uur Meimaandoefening 8 uur vergadering H. Familie, afd. vrouwen. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG 7 uur Meimaandoefening van half 5 tot half 6 biechthooren voor de kinderen. ZATERDAG onder de H. Mis van half 8 algemeene Communie voor de jongens van de lste tot en met de 4de klas. 7 uur Mei maand-oefening. Van 4 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten. H. ANTONIUS VAN PADUA. ZONDAG de H.H. Missen om kwart voor 7, 8 uur de Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Collecte voor het Seminarie War mond om half 4 de Vespers. In de week eiken avond om half 8Marialof en de oefeningen der Meimaand. MAANDAG vanmiddag om 4 uur moeten de kinderen, die op Zondag 25 Mei hun Eer ste H. Communie zullen doen, in de school van de EE. Zusters in de Jacobijnestraat komen. Daar beginnen dan de oefeningen van voorbereiding. DINSDAG vijfde Dinsdag der novene, die het feest van St. Antonius voorafgaatom 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacramentom 8 uur gezongen Mis 's avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius en gebeden der novene. VRIJDAG om 8 uur gezongen Mis 's a- vonds half 8 Lof ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. Aanst. Zondag aanbidding voor de leden van den Eucharistischen Bond. In het Lof van half vier preek. Collecte voor de Mei maandversiering. Derde Orde. VRIJDAG om half 8 en om 8 uur (ge zongen H. Mis) voor Johanna Catharina WubbeOudshoorn. Na de gezongen Mis van 8 uur liefdedienst. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG Beschermfeest van den H. Joseph de H.H. Missen te 7 uur, half 8, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Ónder de H. Mis van half 8 zullen de kinderen der kleine leering hun le H. Communie doen, tevens algemeene Communie der kinderen van alle leeringen. Te kwart voor 4 Rozen hoedje, te 4 uur Lof met predikatie en op dracht aan Maria. Op alle dagen der week 's avonds te half 8 Lof met oefeningen der Meimaand. DINSDAG te half 8 gez- H. Mis ter eere van den H. Antonius het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10 gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat. Des avonds half 8 Lof en van half 8 tot half 10 gelegenheid om Katholieke lectuur te bekomen. VRIJDAG 3e der 9 Vrijdagen voor voor bereiding voor het feest van het H. Hart. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uit gesteld vanaf 7 uur tot half 10. Te half 8 ge zongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds onder het Lof oefeningen ter eere van het H. Hart. ZATERDAG-namiddag van 5 uur to half 10 gelegenheid om te biechten. DERDE ORDE. In plaats van de 3e Woensdag der maand, Woensdag a.s. te 8 uur vergadering voor de leden der Derde Orde. PAROCHIEKERK H. LIDUINA. ZONDAG 3e Zondag na Paschen half 8 Vroegmis, 9 uur 2e H. Mis half 11 de Hoogmis. Onder de H. Mis van 9 uur eerste H. Communie der kinderen, 's middags om 3 uur plechtig Lof. In de week de H.H. Missen om half 8 én kwart over 8. Pachten van plaatsen Schoterboschstr. 6. MAANDAG-avond Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. VRIJDAG-avond om half 8 Maria-Lof mét Rozenhoedje. ZATERDAG half 1 biechthooren voor de kinderen van 59 uur 's avonds gelegen heid om te bfèfchténi'Half 8 Klaria-tof met Rozenhoedje. ,r-' ATTENTIE r Ik-bedank de goede men schen, die mij in de afgeloopen week bedacht hébben voor mijn kerkhet waren veel kleine offertjes die voor mij groote waarde hebben; och, wie kan niet een keertje een offertje missen Er rust zooveel zegen op Uw dankb. C. BROUWERS, Pastoor. SCHOTEN. ZONDAG. De H.H. Missen om 7 en 9 Uur, om half 11 de Hoogmis. Om half 5 ver- adering van het St. Aloysius-patroriaat. Om alf 7 uur Lof met Meimaand-preek. DINSDAG. Om half 8 gezongen St. An- toniusmis. WOENSDAG, 's Avonds om half verga dering voor de leden der Maria-Congregatie. VRIJDAG. Óm half 8 uur gezongen Re quiem voor alle overleden Parochianen. 's Avonds om half 8 Meimaand-Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG-namiddag van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds om half 8 Meimaand-Lof met Rozenhoedje. H. H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG. De H.H.Missen te 5)4- kwart over 7, 9 uur te 10 uur de Hoogmis. On der de H. Mis te kwart over 7 lste H. Com munie der kinderen; half 1 catechismus; 3 uur Lof, waarin de kinderen, die heden hun lste H. Communie gedaan hebben, zullen tegenwoordig zijn. MAANDAG 8 uur Congregatie der H. Familie. DINSDAG 7!4 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7)4 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG gelegenheid tot biechten, van 7)4—9)4 en van 4)49)4- H- H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben: Zater dag 7 uur en kwart over 8 uur. AARTSBROEDERSCHAP VAN O.L.V. V. ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. MAANDAG 9 uur H. Mis voor de leden. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE Maandags te 8 uur Congregatie. Vóór en na dé Congregatie ka.n men zich als aspirant aangeven bij den Directeur of bij een der prefecten. AERDENHOUT. ZONDAG 8 uur de Vroegmis, half 11 de Hoogmis, 3 uur de Vespers. DINSDAG 5e der 9 Dinsdagen v. d. H. Antonius 's avonds half 8 Antonius-Lof met de novene-gebeden. DONDERDAG geen H. Mis om kwart over 8, doch kwart vóór 9 huwelijks-inzege ning en H. Mis. Kwart vóór 8 en kwart over 8 zal de H. Communie worden uitgereikt. ZATERDAG kwart over 8 de H. Mis ter eet e van O. L. Vrouw van Altijdd. Bij stand in de Maria-kapel. Biechthooren van 34 uur en van 79 uur. Half 8 Maria-Lof OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, te half 9 de Hoogmis te 10 uur. Te 3 uur de Vespers. WOENSDAG te half 8 Lof ter eere van d. H. Joseph. VRIJDAG is de kerk geopend tot 5 uur voor de aanbidding. ZATERDAG te half 8 Lof. ZANDVOORT. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uui te 3 uur de Vespers met Rozenhoedje DINSDAG 'savonds 7 uur het Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 's avonds 7 uur het Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met ro zenhoedje. ZATERDAG s avond» om uur,Lot ter j ZONDAG 8 uur P. H. Duwel, 11 uur v-'d. eere van Maria. Van 5 uur tot half 9 gelegen heid om te biechten. BLOEMENDAAL. ZONDAG de H.H. Mtssen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis om 7 uur Lof met Meimaand oefening. MAANDAG 12 uur katechismus half 8 M eimaandoefeningen. DINSDAG half Meimaandoefening 8 uur Maria-congregatie. WOENSDAG 7e Verjaardag van de Inze gening der kerk 10 uur Veni Creator bij gelegenheid van een huwelijk 12 uur ka techismus half 8 Meimaandoefening. DONDERDAG 10 uur Veni Creator en gezongen H. Mis bij gelegenheid van een huwelijk, half 8 Meimaandoefening. VRIJDAG 12 uur katech., half 8 Mei maandoefening. ZATERDAG 12 en 2 uur katechismus half 8 Meimaandoefening van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG, Euch. Dag. Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur, ook te half 9 wordt de H. Communie uitgereikt half 3 Lof met toe spraak ter eere der Allerh. Maagd en slui ting van den Euch. dag. DINSDAG 7 uur meisjes-congregatie. WOENSDAG 7 uur Maria Lof. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG half 4 biechthooren voor school kinderen. ZATERDAG Biechthooren van 48 uur; 7 uur Marie-Lof. In den ondertrouw zijn opgenomen A. Uitendaal en G. GozelingC. Boon en H. van SchinkelJ. Burger en C. Molenkamp. VELSEROORD. ZONDAG De lste H. Mis om 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoogmis voor de weidoeners van het klooster om 10 uur. Des namiddags om half 5 patronaat voor de jongens v. d. le afd. om half 7, Lof, daarna patronaat voor de jongens van de 2e afd. Door de week zijn de H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uui en kwart voor 8. Dinsdag, Zaterdag en Zondag volle aflaat. Iederen avond om half 8 Rozenheodje met Litanie en lied ter eere van Maria. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. VRIJDAG-avond om half 8 Rozenhoedje en Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor H. Kup en J. L. Opdorp, die in den Heer zijn overleden. HEEMSTEDE. ZONDAG kwart voor 7, 8 uur en kwart over 9 stille H. H. Missen, half Z11 Hoogmis, 6 uur Lof. DINSDAG, Donderdag en Zaterdag avonds 7 uur M arialof. DÓNDERDAG half 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars. LIJNDEN. Haarlemmermeer. ZONDAG half 8 H. Mis t z. i. half 11 de Hoogmis v. d. parochie half 8 Lof met pre dikatie Van 10—20 Mei zal in deze parochie een H- Missie gehouden worden. Des morgens 3 H.H. Missen le H. Mis 6 uur 's avonds 8 uur Lof met predikatie. De oefeningen zul len nader door de E.E. Paters worden afge kondigd. ZONDAG half ft, H. Mis half 11 Hoogmis half 8 Lof met predikatie. VIJFHUIZEN. Bijkerk H. Augustinus. ZONDAG 8 uur voor Corqelis van Mee- gen.; half'11 voor Wouter van Brugge en Anna Vlek j half 3 Lóf met Rozenhoedje voor dé bekeèfing dér zondaren en óm Gods zegen over de H, Missie DONDERDAG 8 uur voor Leonardus Meiman. ZATERDAG van 4—5 uur biechthooren voor de kinderen van de I, 2, 3e en 4e klasse, van 59 voor de óverigen menschen 8 uur Lof met Rozenhoedje ter eere van de H. Maagd voor de bekeering der zondaren. ZONDAG 8 uur Coroelis van Meegen half 11 overl. ouders Ophem en van der Laar. HILLEGOM. St. Martinus. ZONDAG, 3e Zondag na Paschen, de H.H. Missen te kwart voor 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis Schaalcollecte voor het seminarie te Warmond. Geen catechismus3 uur Aanbidding voor de leden v. d. Euch. Bond 7 uur Lof met Rozenhoedje. Heden houdt het kerkbestuur zitting om de plaatsengelden in ontvangst te nemen. MAANDAG, WOENSDAG en VRIJ DAG half 8 oefeningen voor de Meimaand. DINSDAG en DONDERDAG om half 8 Lof en Roz., Zaterdag om 7 uur. ZATERDAG van 49 uur biechthooren. HILLEGOM. ZONDAG 11 Mei de viering van het Be schermfeest van St. Joseph. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te 10 uur de Hoogmis te 7 uur Lof met Meimaand-preek. Door de week de H.H. Missen om 7 uur én kwart over 8. Het Meimaand-Lof alle avonden te 8 uur, maar Vrijdag te kwart over 7 en te 8 uur H. Familie. BENNEBROEK. ZONDAG om 7 uur en half 9 gelezen H.H. Missen om 10 uur Hoogmis om half 12 catechismus om 3 uur Vespers (51). DINSDAG, WOENSDAG, DONDER DAG en VRIJDAG geen H. Mis om 7 uur, maar wel Communie uitreiken Alleen H. Mis om kwart over 8 WOENSDAG-avond om half 8 Lof t eere van de H. Jozef (67). ZATERDAG van 4 uur tot half 9 gele genheid om te biechten. AALSMEER. ZONDAG 11 Mei. Heden Beschermfeest van den H. Jozefom half 8 de Vroegmis, waarbij gelegenheid tot biechten en de H. Communie te ontvangen. Om 10 uur plech tige Hoogmis om 4 uur plechtig Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG-avond om 8 uur Mei-lof. DONDERDAG om 8 uur H. Mis voor de overleden leden en weldoeners onzer Orde en voor de overleden leden der Aartsbroeder schap van het H. Scapulier. VRIJDAG, feestdag van den H. Simon Stock, Belijder onzer Orde, volle aflaat onder de gewone voorwaarden. ZATERDAG om 8 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw van het H. Scapulier met ro zenhoedje. Gedurende de week zijn de gestelde H.H. Missen om half 7 en 8 uur. Den geheelen dag is de kerk geopen en be staat er gelegenheid tot biechten, ingeschre ven te worden in de Aartsbroederschap van het H. Scapulier en om water, ter eere van den H- Albertus gewijd, te verkrijgen. NIÉUW-VENNEP. ZONDAG 8 uur overl. fam. Zandvoort, 11 uur v. d. parochie, 4 uur Lof met Rozenh. MAANDAG 7)4 uur Z. E. H. Rector Zijm DINSDAG 9 uur overl. fam. Rijkelijk- huizen. WOENSDAG 9 uur Joanna Maria v. Leeuwen. DONDERDAG 9 uur Theod. de: Vlieger. VRIJDAG 9 uur Z» E. H. Godefridus v. d Boogaard. ZATERDAG 9 uur Joannes Boere. parochie, catechismus en biechthooren vol gens gewoonte. De gebeden worden verzocht voor Cor neh'a Turk, Franc. Landwehr, Johana. Cornelia de Wit wed. v. Seraph, de Die le Clercq die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Z.E.H, Godefr. v. Boogaard, Ferd. Boulé, Theod de Vlieger, Maria Spreeuw-Smal die in den Heer zijn overleden. In den ondertrouw zijn opgenomen Pe- trus Appelman en Maria Kraakman, Mat- theus Verwoerd en Joanna Duwel. Er zijn tal van bezigheden in het bedrijf van den boschwachter, die den houthande laar volslagen koud laten, schrijft M. de Koning in het maandblad Hout. Hij be moeit zich slechts met het product, zooah het ten verkoop wordt aangeboden. Hoe het is gekweekt, raakt hem niet. Er zijn echter ook enkele gevallen, waarin dit anders is, gevallen die hem belang moeten inboezemen, omdat de gevolgen van sommige handelingen van den boomkweeker en boschbeheerder vérstrekkende gevolgen hebben, waarvan de houtkooper het slachtoffer kan worden. Ik doel hier op het snoeien van oude boo- men, zooals men dat in ons land jaarlijks kan zien gebeuren langs lanen en wegen, ir parken en in tuinen. Wat is het doel van het snoeien Het gaat er om, den ouder wordenden' boom in zijn ontwikkeling te leiden, te zorgen dat de kroon zich symmetrisch ontwikkelt, dat zich geen al te Zware takken in den top vormen en dan er licht en lucht genoeg in de kroon kan doordringen om te maken dat de kleinere takken niet afsterven. En mocht dit toch geschieden, dan is het zaak, dat de snoeier dit doode hout niet laat weg rotten, maar het tijdig vlak bij den stam afzaagt, om inrotten van den stam te voor komen. Het snoeien van oudere boomen moe' dus voor alles zijn een voorzichtig en tijdig ingrijpen in de ontwikkeling van de kroon, een ingrijpen, dat als een noodzakelijk kwaad moet worden beschouwd, immers men ont neemt den boom een deel zijner ademhalings organen. Het spreekt dus vanzelf, dat men bij het snoeien van een laan een boom liever ongesnoeid laat, dan dat men hem, het kost* wat het wil, een zekere hoeveelheid takkei. gaat ontnemen. Bijna alle boomen zijn het mooist en gezondst, wanneer men zich met hun groei op lateren leeftijd niet of zelden bemoeit Dat men in de beplantingen der steden we. eens genoodzaakt is takken van boomen weg te nemen om de daken der huizen te sparen, plaats te maken voor draden van telefoon, tram enz- is niet te ontgaan. Maar dit is geen snoeien. Ieder die aan de boomen meer ontneemt dan voor hun goeden groei hoog noodig is, is geen snoeier. Een goede snoeier heeft hart voor de boomen en beseft, dat zijn werk met mate moet geschieden en liefst geheel achter wege behoort te blijven. En wat ziet men nu in ons land gebeuren Wanneer de winter op komst is, moe' er gesnoeid worden. Of de boom het noodig heeft om mooier en gezonder te worden, doet niets ter zake. De winter maakt uit of er gesnoeid zal worden, niet' de vorm en d<- toestand van den boom. De meeste snoeiers klimmen in den boom om te snoeien, zelden ziet men hen een boom ongemoeidla ten, om dat hij van de natuur reeds den vorm kreeg, dien hij hoort te hebben. En zoo worden jaarlijks onze boomen mishandeld. Zonder dat er gelet wordt op den vorm, die aan een bepaalde houtsoort eigen is, worden ze Op één top gezet, vaak worden ze opgekroond w ar dit door het verkeer niet wordt vereischt. De meeste „snoeiers" kunnen geen ver klaring geven van hun daden- Ze snoeien, omdat de tijd van het jaar er weer is. En zoo ziet men menige beplanting, die uitstekend zou kunnen groeien, die zich weelderig en natuurlijk wil ontwikkelen, maar die het een voudig niet kan, omdat de beheerder het niet wil en jaarlijks zijn „snoeiers" in de kronen stuurt, om alles weg te hakken wat ze over bodig vinden en wat niettemin daar door de natuur is aangebracht. In menige stad van ons vaderland is geen boom meer te vinden met een behoorlijken top. Het stelselmatig mishandelen der boomen heeft ze tot karika turen gemaakt Een boom van 75 jaar, die de laatste 40 jaren van zijn leven voortdurend beklommen en behakt is, kan onmogelijk goed gegroeid zijn. De meeste, hem toegebrachte ver wondingen groeien betrekkelijk spoedig weer dicht, maar het hout daaronder rot meer en meer in. Langs een ouden takstomp of een snoeiwond komt het rot in de kern van den stam, die nu van binnen naar buiten toe steeds rotter wordt. Elk jaar schrijdt de rotting verder naar boven en naar beneden voort en elk jaar worden nieuwe jaarringen aangetast, totdat eindelijk groote padde stoelen uit den bast te voorschijn komen en de top van den boom begint af te sterven. Dit kan lang duren. Jaren lang is de boom rot, zonder dat iemand het kan zien. Een lengtedoorsnee van boomstammen doet u duidelijk het verloop van de rotting van uit de vroegere snoeiwonden zien. Van buiten kan men dit niet waarnemen,, en, wanneer men in de parken en lanen itt de omgeving der steden gaat zien naar het daar gevelde (of omgewaaide) en opgewerkte hout, dat in het oog van den beheerder is uitgegroeid, dan ziet men met één oogopslag dat al deze stammen gevallen zijn als slacht offers van de snoeiwoede der menschen, óie jaarlijks tegen den herfst losbreekt en eerst tegen het voorjaar luwt, om dan na 7 of-ft njaanden weer uit te barsten. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, wanneer deze zomer het lste Bataljon, 4de Compag nie, letter D, 10de Regiment Infanterie op moet komen voor herhalingsoefeningen, Antw.: Lichting 1918, 19, 30, en 21, komt op van 15 September tot 27 September, onderofficieren van 11 Sept. tot 27 Sept, Vragen omtrent loten. Antw.: Nog niet uitgeloot. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10