SPAARNEBANK Koopt en incasseert Coupons W. Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken, liern®! jers Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen FfltiCSCNC MzmzmékM I Maandag 12 Mei H Zaterdag 10 Mei 1924 47ste Jaargang No. 14735 De Gemeente-secretaris van Halfweg gearresteerd. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding AAN ONZE W EEK-ABONNE'S. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bii vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of neg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. R. K. Handelsavondschool met 5-j. cursus te Haarlem. Onbestelbare stukken. De stand van het gewas. a 75 cents per regel. De Electriciteitskwestie te Bennebroek, a 75 cents per regel. Ssjnfyn^igaafi^e émaa&trne (kót, maa/L o&Ja£tmg üeèe/c' Sg INGEZONDEN. 1 1 Jé* Levenslang geheele ongeschiktheid tot werken f 3000—' 11 Overlijden i 740, verlies van een hand, een voet of een oog f 250,-' II I®-!?®*™ ?en ?mm ?f wijsvinger f 125, -verlies van een andere ve««es van een nana, vfnlwian".^ tuim u w'l«vi?ee» f125,-; verlies van een'an'déré vinger f 40,-, breuk van boven- of onderbeen, boven- of onderarm f 50.- De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën .35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et, per regel; op de lc Pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat- sing; elke regel meer 15 ct, bi' vooruitbetaling. 37. GEVOEL EN VERSTAND BIJ DE WEL- DADIGHE1D. Het'"lijkt hard en welhaast onchristelijk om een weldadigen mensch te vermanen van lijd tót tijd zijn goede hart te laten zwijgen, ja zelfs zijn vrijgevigheid af te keuren. En toch is er alleszins reden om te waarschuwen bij hét beoefenen van welda digheid ook en vooral het verstand te laten meepraten. Niet zonder oorzaak toch is de liefdadigheid in onzen tijd geworden tot een georganiseerden arbeid, waaraan Wel vaak alle poëzie ontbreekt, maar die in. het stren ge wezsn niettemin den ernstigen wil be sluit om daadwerkelijke en vruchtdragende hulp te verkenen. En daarom is het toch op de eerste plaats te doen De in-den-wilde-weg-gevende man met het goede hart is te vergelijken met den stadsbestuurder, die slechts oog heeft voor landelijk schoon; kronkelende wandelpaden aanlegt, steeds zoekende is naar schilder achtige oplossingen; een houten brugje met rustieke leuning over een grachtje; nauwe, gebogen straten met telkens wisselende uit zichten. O, het kan er heerlijk zijn in zulk een stad; en een gevoelige ziel kan een traan plengen bij het instorten van een ouden gevel, die in een moderne wijk de herinnering aan vervlogen eeuwen wakker hield. Maar daar staat ook in zulk een stad het jonge leven, stampend met zijn motors, stokkend met zijn snelle voertuigen in dc nauwten; uiteenjagend de wandelaars op de knerpende grintpaden; met zijn zware vrachtauto's vernielend dt landelijke over brugging der pittoreske grachtjes. En wie doet nu beter, hij, die de ingevingen van Z!jn gevoelig hart blijft volgen en zijn ro mantische neigingen botviert aan het her stellen en behouden van monumenten uit het verleden, al zijn geld gebruikt om de groeiende stad aan de oude gelijk te doen blijven, of hij, die zijn gevoel het zwijgen oplegt, oog heeft voor de nieuwe levens- eischen, voor het snelle verkeer breede en harde wegen baant, desnoods met den mo ker brekend door smalle straten heen en sloopend oude huizen met schilderachtige gevels? Zoo gaat het ook met het groote werk der liefdadigheid in onze eeuw. De tijd is voorbij, dat de armen aan de stadspoort gaan zitten en de aalmoezen verzamelen van de marktbezoekers of beevaartgangers; dat de geloovigen door een haag van bedelaars de kerk binnengaan en aan hun vroom ge moed in het uitdeelen van giften en gaven reeds vóór de kerkdeur lucht kunnen ge ven. Die tijd is voorbij, evenals in het algemeen gesproken het gebruik om de behoeftigen in zijn naaste omgeving op tc zoeken, te spijzen, te kleeden en naar ver mogen behulpzaam tc zijn. Ongetwijfeld geeft de zelf gestorte aalmoes in de hand van een ongelukkige veel meer voldoening, dan het geldstuk, geworpen in de collecte schaal. Maar ware dc liefdadigheid niet ge organiseerd, de meeste offerpenningen zou den ondoelmatig besteed worden, ja zelfs m verkeerde handen komen. Vandaar, dat armenraden en liefdadig heidsgenootschappen, dat mannen en vrou wen, getraind in het moeilijke werk der charitas, zoo bij herhaling roepen: geeft met op straat, aan uw huisdeur of in het kerkportaal, maar verwijst de vragers naar ons; wij onderzoeken, alvorens te geven, of uw geld goed besteed wordt! En ondanks dc couranten en verslagen v an liefdadigheidsinstellingen bij herhaling melding maken over groote oplichterijen van allerlei individuen, die met ontroeren de verhalen en indrukwekkende bedelbrie ven langs de huizen leuren; niettegenstaan de men dagelijks gewaarschuwd wordt te gen geslepen mannen en vrouwen, die on der het mom van een vroom gezicht en zelfs van een geestelijk gewaad, op val- schen naam, of verzonnen titel, lijsten ter |eekening aanbieden „voor een goed doel", hjven deze parasieten van de charitas we- voortwoekeren, daarom? Omdat er nog altijd een overvloed van j,Wa'lkelingen is, die niet den moed en de er eid hebben om neen te zeggen, neen! Welk een zelfbedrog steekt er toch in ■'Onderden aalmoezen en giften, welke da delijks gegeven worden! Hoe licht laat men zlch niet bewegen, om een dubbeltje hier t n een kwartje daar te geven; in te tecke- nen voor een hoog bedrag op een lijst „voor "-en liefdadig doel" En wanneer men zoo nu en ^an op een oudejaarsavond of een re- genachtigen herfstnamiddag zijn eigen le- V.en cens overschouwt, dan knikt menigeen z9n eigen beeld in den spiegel der herinne- "°gen goedkeurend toe; men mocht nu en j1 a' eens afglijden op het levenspad, de tn'.r e'loevcn<lc naaste werd toch steeds ec^ wilde hand bedacht! Wanneer men °ndeCeUS moec^ 'lac* m°tieven te gre rZoeken' waardoor men tot iederen zou ln z''n beurs gedreven werd, dan Werd01^13 moe'en erkennen: deze aalmoes af te ^e®Cver'< om van een lastigen vrager wat v ''j' aan £enerl bedelaar omdat hij er Lj'c^t uitzag en hel veiligst met een kwartje van de deur werd gehouden; dat men op deze lijst teekende, omdat mevrouw A. het vroeg en niet eens lette op het doel, waarvoor werd gevraagd; dat de grootste gift met duidelijke cijfers geschreven werd op het biljet, "t Welk nog in vele andere handen moest komen. „Gelukkig hij, die neen durft zeggen!" Ook voor vele vrijgevigen is dat woord van De Génestet geschreven. Wanneer zal men toch eens leeren. dal bij 't beoefenen der liefdadigheid zeker het hart mag en moet meespreken, maar slechts als adviseur van het verstand en dat door onberedeneerd geven zoo enorm veel kwaad wordt gedaan? Daar wordt in de wereld zoo ontzaggelijk veel ellende geleden; er zijn zooveel be hoeften; er wordt, en terecht, zonder op houden gevraagd voor allerlei prijzenswaar dige doeleinden. En de beste en voornaam ste worden maar al te vaak vergeten. Zoo als wij in onze vorige beschouwing bij wijze van voorbeeld opmerkten is dagelijksche practijk: een arme pastoor, wiens kerktoren vervalt, vindt dadelijk honderden gevoelige harten en evenveel geopende beurzen, wanneer hij maar een knappen pleitbezor ger vindt om zijn zaak voor te dragen. Maar de Paus, het hoofd der geheele kerk, vindt vaak nauwelijks gehoor, wanneer hij steun vraagt voor de voortplanting des ge- loofs. Om die onredelijkheid te ontgaan, zullen wij goed doen aan onzen liefdadig heidszin regels op te leggen, evenals wij dat voor vele andere neigingen doen. En daar bij geldt op de eerste plaats tc luisteren naar waarschuwingen van bevoegden op het gebied der charitas en steeds naar volle vermogen te geven, wanneer personen van gezag een of andere instelling of liefdewerk met bijzonderen nadruk aanbevelen. Het kan zijn, dat ons gevoel het minst spreekt, wanneer ons verstand juist aanmaant om veel te geven. Ook in onze liefdadigheid kunnen wij ons zelf dikwijls betrappen op eigenzin. Maar dubbel verdienstelijk dón onze daad, wanneer wij die onverschillig heid of tegenzin weten te overwinnen en geven met een nederig hart. En ten slotte, laat men bedenken, dat altijd die gaven de hoogste waarde heb ben, waarbij men zich zelf iets ontzegt om het anderen te geven. Milddadig zijn is plicht van iedereen; maar in de rij. van al onze verplichtingen komt het aalmoezen geven niet voor een ieder op dezelfde plaats. Een huisvader of huismoeder met beperkte middelen kan zelfs verkeerd doen met het geven aan anderen, wanneer hij of zij daardoor aan de huisgenooten het noo- dige onthoudt. Dezulken moeten op eigen genoegens uitsparen om aan de armen te kunnen meedeelen. En vooral geldt dit voor ons jonge geslacht, dat in den roep staal van zijn hooge loon te verkwisten aan si garetten en mooie kleeren, in bioscopen en op sportvelden. Wie leert het opkomend geslacht naast spaarzaamheid de echte lief dadigheid, welke niet bestaat in een royaal gebaar of het voldoen aan een plotselinge opwelling van het gevoel, maar met zelf verloochening en volle bewustheid aan zich zelf ontzeggen, wat men missen kan om op verstandige wijze bij te dragen tot leniging van veel geestelijke en lichamelijke ellende in de maatschappij. HOMO SAPIENS. Woensdagavond is de heer B., 'gemeente secretaris der gemeente Haarlemmcrliede, op last van den Officier van Justitie te Haar lem, gearresteerd en naar het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. Dc arrestatie had plaats op het station Haarlem, toen de lieer B. daar aankwam op reis per trein van den Haag naar zijn woon plaats. 'Nadat de diploma's zijn uitgereikt, sluit Pater frankenmolen den avond mét den gewonen groet. De candidaten blijven nog eenigen tijd napraten, onderling. Verrassingen en teleur stellingen omtrent eindcijfers worden be sproken,. plannen voor voortgezette studie gemaakt; want het succes geeft nieuwen moed. Hieronder volgt de uitslag van het over gangsexamen 1924: Bij 'het overgangsexamen, dat einde April gehouden werd, zijn de volgende leerlingen verhoogd: Van klas 1 naar klas II: HZ Akkers, A. Balm, M. H. J. A. Bicr- booni, H. P. van Bourgogne. W. W. A. Duine.veld, J. .J. Ebbing, M. H. Faasse, 3. J, de Graaff, E. C. H. Hartog, S. P. Heeremans, J. Hoefgeesi, M. ,J. Ch. Huizen, R. Kok. S. J. Kuiper, J. F. Nijs, A. J, Over- Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. V DE NIEUWE PASTOOR VAN NIEUW- VENNEP. Tol ons groot genoegen kunnen wij hier boven reproduceeren het portret van den Weleerw. Heer A, C. v. d. Berg, die door Z. D. H den Bisschop van Haarlem is be noemd tot Pastoor te Nieuw-Venncp. De reden van dit ingrijpen der Haarlem- schc Justitie moet gelegen zijn in het feit dat de heer B. zich irf den loop der laatste jaren - men spreekt vanaf 1918 gelden heeft toegeëigend, die onder hem berustten als secretaris van ccn woningbouwvereeni- ging. Het bedrag der toegeëigende gelden moet liggen tusschen tien- en vijf en twin tig duizend gulden. Deze opzienbarende gebeurtenis heeft in Halfweg begrijpelijkerwijs veel indruk ge maakt, daar de heer B. algemeen geacht en bemind was. .Men vraagt zich dan ook af, welke drijfveeren hem tot deze laakbare daad hebben gebracht, wijl, oppervlakkig be schouwd, niemand hem daartoe in staat achtte. Of ook gemeentegelden zijn verduisterd konden wij niet te weten komen, doch is niet waarschijnlijk. In alle geval zou dit bedrag niet groot zijn, omdat een gemeente-secreta ris als regel weinig gemeente-gelden onder zich heeft. Gisterenavond was de gemeenteraad van Haarlemmcrliede in spoedeischende geheime vergadering bijeen om over deze zaak te beraadslagen. De, schriftelijke examens ter verkrijging Van het diploma 'van de R. K. Handels avondschool met 5-j. cursus, gehouden op 2, 5 en 6 Mei, werden Donderdagavond be sloten met een mondeling examen in Han delsrekenen, Boekhouden, Handelsrecht en Handelskennis. Aanw rig waren de Weleerwaarde Pater Erankenmolen, voorzitter, de leden van het bestuur, de heeren Janckblocdt, Willen- borg en Knapen, de heer G, H. Pastoors, vertegenwoordiger uit den handel, mr. M. W. Scheltema, secretaris van het plaatselijk comité van toezicht op het M, O., de heer J. Luijten, directeur, benevens de lëeraren, verschillende eerw, directeuren van patro naten. Pater Frankenmolen opent het examen met den Christelijken groet en na een kort woord te hebben gesproken, wordt met het onderzoek in de hiervoor genoemde vakken een aanvang gemaakt, ln elk vak werd on geveer twintig minuten geëxamineerd. Tegen negen uur was het onderzoek be ëindigd en werd overgegaan tot het uit reiken der diploma's. Andermaal neemt Pater Frankenmolen het woord. Het is mij, aldus de Eerw. spreker, een aangename taak, te kunnen meedeelen, dat van de 16 candidaten, die aan het examen hebben deelgenomen, aan 15 van hen hel diplom- kan uitgereikt worden, Eén moest worden afgewezen. Dit is inderdaad een schitterend resultaat voor dc R. K. Han delsavondschool. De Eerw. spreker memo reert, hoe de jongelui, waarvan de meesten overdag hun bezigheden hebben, in de avonduren zich gedurende vijf jaren met de studie hebben beziggehouden, ter bereiking van het hooge doel: hunne toekomst te ver zekeren. Onder de geslaagden verdienen twee een bijzondere vermelding. Het zijn dc heeren W. v. d. Veer Jzn. en B. Nooy. Spr. uit den wensch, dat de geslaagden met het behaalde succes niet zullen tevreden zijn, maar de studie zullen voortzetten en trachten zulDn het Mercurius-diploma tc halen. Hij feliciteert allen met den gunstigen uitslag en daarnaast ook de R. K. Handels avondschool, den heer Luijten als directeur en de heeren leeraren, van wier ijver en toewijding dit mooie succes eveneens voor een groot deel afhankelijk is geweest. Spr. brengt den heer Luyten en de heeren leeraren hiervoor grooten dank. Hij hoopt, dat de geslaagden in hun kring propaganda zullen maken voor de R. Ff- Handclsavondschof 1, Spr. brengt ten slotte dank, aan de heeren van de commissie en de Eerwaarde, directeuren van patronaten voor hunne aanwezigheid. Namens de geslaagde candidaten, sprak hierna de heer W. Th. M. van der Veer, die dank bracht aan directeur en leeraren voor het genoten onderwijs, hel betreurde, dat één van hen was afgewezen, doch hoopte, dat deze candidaat het a. s. jaar het diplo ma zou mogen behalen. Onderstaand volgen de namen der ge slaagde candidaten: J. A. H, van der Avoort, W. J Camp- rens (met aant, voor Engclsch), F. Gcijlvoet, J. Groen, A. K. Hopstaken (met aant. voor Engclsch), A. G. van dc Kamp, W. Klaver, P. B. Koster (met aant. voor Duitsch), J- H. A. Mekenkamp (met aant. voor Duitsch), B Nooy (met aant. voor Engelsch), J. A. Springveld, W, Th. M. van der Veer Jz. (met aanteekening voor Fransch), W. Th. M. van der Veer Hz., A. A. H. A. Zoon, en G. P. H. Weeren. toom, M, Oorthuis, J. J. Schaap, K. E. Schuurman, J. M. G. van Seggelen, A. E. Spruit, F. M, Stam, C. J. M. Stavenuiten, J. J. A. Stavenuiten, J, H. J. van der Veer en F. J. L, Zandstra Van klasse II naar III: J. J. Bronsting, L. M. van Goor, C. W. de Groot, C. H. W. Harmes, C. P. Heems kerk, B. Huijbens, J. G. Metten, J. D. G. van Steen, H. J, Terhorst en Ch. J. Thomas. Van klas III naar IV: J. G. G. Arink, H. P. J. van Beek. W. Th. A. van Beek, G. M. A.Broekman. G. P. A. van Kessel, F. C. Koelemeijer, J J. Loerakker. F, C. Mollema, A. Stevens. G. Tesselaar, J. W. Vet en M. H. A. de Vries, Van klas IV naar klas V: P. J. van den Berg, J. A. F. Broekman, P. J. Ebbing, P. J. Elferink. P. L, dc Groot, H, M. Heijboer, H. J. M. Kenter, D. Lodder, N. J. Moerkerk, A. A. Schiering, J Stap horst, J J, Strijbosch, Thuis, J. A, van der Velden, P. F. van Velzen en G. van der Vlugl. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der maand April 1924. Binnenlandsche brieven. Boer de Dore, Amsterdam Boonzager en v. 't Hul, Den Haag Broekhuizen Mina, idem f Bruyn de Jr., Haarlem,; Burgerlijk armbe stuur Commissie, idemAgent Courant Nieuws van den Dag No. 16 idem Dedem van, Den Haag Eerde van Zuster B idem Fresco I Frau idem Gemeente Electriciteit bedrijf, Haarlem Haarl. dagblad, idem idem No. 148, idem idem No. 144, idem idem No. 315, idem; idem idem idem No., 397, idem.; Hanzebank, idem Hartogd de J. Alkmaar Jansen Th., Wormerveer Katho lieke Illustratie Adm., Haarlem idem idem Kerkhoff H., idem Kersting Mevr., Am sterdam Leusden van M. Mej., Rotterdam Loenen v. Haarlem de Meiersche. courant, Eindhoven Muller Massis D. H. W. Mr. Utrecht; Niemeyer Theodorus tabakshanr del, Eelderweg, Groningen Prinsen Geer- lings J. R., Bloemendaal Ruisch A. G., Sfredde Pietro, Hilversum Tibbe Nelissen M. G- P., Haarlem Henopematt, M. Mej., Rotterdam Vaassen's boekhandel, Vaassen Veilekoop T., Haarlem de Vries, A. Mej., Amsterdam de Zwart P. A., Haarlem Binnenlandsche briekfaartcn Boersme, Mina, HaarlemBuys Mulder Mevr., Utrecht Hassert Rika, Haarlem Hoede- macker D., UtrechtKloek E. Mevr., Rot terdam Langeveld H., Alhier Louman J. H., Amsterdam Koers L. p.a. H. Jansen, Haarlem Linn Z. Mej., Den Haag Mark v. de I. Mej, Haarlem Mensching H., Vel- sen Mulder Tiesje, Haarlem Pieterse L. Mej., idem Plas v. d. Fam., Den Haag Poort, H., idem Prins J. Mej., idem Ryer- se, Goes Schaick v. J. Jongej., Amsterdam Stephani v. I., Den Haag Wouters, Brands, Ign. Wy Assel v. Roëll Mad? Amers foort Zeiper Dora, Tilburg. Buitenlandsche brieven Heintzen C. Esq., New-York Hub Sindaa l'abbée Marseille Rose Daëpper Mad, Bruxelles Kruseman Aretz Jr. Esq J. H., London Meeuwen v. A., München Meyer H. J. p.a. M. Fred. Doun Craigmyle, Canada. Buitenlandsche briefkaarten Döbbeling Willy, Valparaiso Dolamsn H. Paris Kerk hoven, Chicago U. S. A. Lindlar Ahnes, Coin, Hansen J., Washington. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden te ruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een vol ledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. De Narcissen raken over; dc latere soor ten blioeien nog wel, doch overal is men druk bezig met het stroopen van de bloe men, meldt het „Kweekersblad". De Hyacinthen zijn ook uitgebloeid; na deze week zullen er weinig bloemen op de bollen staan. De Vroege Tulpen beginnen te bloeien; binnen enkele dagen staan ook Darwin en Breeders in vollen bloei. Op verschillende plaatsen is er van Zater dag 3 tot en met Maandag 5 Mei veel vuur in de Tulpen gevallen. De stand was overi gens best. Hyacinthen en Narcissen kwamen dit jaar bijzonder rijk voor den dag. Het koude voorjaar deed de bollen lang onder den grond blijven; toen zij eenmaal boven den grond kwamen, zijn zij doorge groeid. Het moge dan zijn niet zoo vlug als menigeen wel wensehle, omdat zij zoo laat waren een feit is, dat de bleekgroene kleur, die men betitelt met ..koudclijk staan", bijna niet voorkomt. Snel xekar werkend tegen ïbevautiek Hoofd- ti Zeoowpljt Verkoudheid Griep Infineon Togal.tsbl. bii Apoth. Drop. verkrijgb. De waterschade, die den één minder, den ander meer trof, is de eenige terugslag; overigens staat het gewas er goed voor en belooft een goeden oogst. Opmerkelijk is, dat van alle plaatsen in de bollenstreek de berichten binnenkomen, dat de kunstmesttoediening zoo duidelijk spreekt, De groote regenval heeft waar schijnlijk de meststoffen sneller dan anders naar beneden doen zakken, zoodat de wor tels de beschikking hebben over de voe- dingszouten, die uit de meststoffen zijn op gelost. Dc bloei van de Tulpen voor zoover te beoordeelen is niet nadeelig beïnvloed door de hittegolf; hetzelfde kan ook gezegd worden van Hyacinthen en Narcissen. De Tulpen, die een vorig jaar vroeg, d. w. z. wit, gerooid zijn en daarna be hoorlijk zijn verwarmd, komen perfect voor den dag. Bloem en blad zijn onberispelijk. Sinds langen tijd bestaat te Bennebroek behoefte aan electrischen stroom. Vooral in de oorlogsjaren deed deze behoefte zich zeer sterk gevoelen. Er werden toen pogingen aangewend om stroom van Heemstede te betrekken. Heemstede was daartoe bereid en ver kreeg van het Provinciaal Bestuur een con cessie tot stroomlevering. Hieraan waren echter voorwaarden verbonden, welke voor Heemstede onaannemelijk waren. Zoo be vatte de concessie o.a. de bepaling, dat overal waar het Provinciaal Bestuur zulks gelastte uitbreidingswerken moesten worden aangelegd, indien de opbrengst daaruit ver kregen voldoende was, om de rente en af schrijving dezer uitbreiding te dekken, ver meerderd met 2 cent per daarover afgele verd K.W.U. Dit kwam hierop neer, dal in een dusdanig geval Heemstede slechts 2 cent zou ontvan gen voor het K.W.U. waarvan de netto-in koopsprijs destijds 11 cent bedroeg, die la ter bovendien nog met 5 cent werd ver hoogd. wegens de dure kolen. Het schijnt dat het Provinciale Bestuur een dergelijke wijze van bedrijfvoeren zeer wel toelaatbaar achtte. Indien haar eigen electriciteitsbedrijf volgens dit beginsel hare uitbreidingen tot stand heeft gebracht behoeft men zich niet te verwonderen over de geweldige verlie zen die geleden zijn. In elk geval wenschtte Heemstede haar gezond en goed rendeerend electriciteitsbe drijf niet bloot te stellen aan de stroppen, die het gevolg zouden kunnen zijn van het toepassen dezer concessie-bepaling en daar het Provinciaal Bestuur aan deze fraaie re geling bleef vasthouden, kwam de electrici- ieitsvoorziening niet tot stand. Toen echter eenige jaren later de omstan digheden gunstiger waren geworden, waar door de netto-inkoopsprijs van den stroom aanzienlijk was gedaald, werden opnieuw onderhandelingen gevoerd en verklaarde Heemstede zich tot stroomlevering bereid Een concept-overeenkomst was reeds opge maakt, toen plotseling dc concessie aan Heemstede door het Provinciaal Bestuur werd ingetrokken. Intusschen waren door het P.E.N. plannen gemaakt om Bennebroek van stroom te voorzien. Daartoe werd o.a. een kabel ge projecteerd vanaf het Pompstation Leiduin over aanzienlijken afstand. De geheele aanleg zou in verhouding tot het zeer geringe stroomverbruik uitermate kostbaar worden. Het was daarom noodza kelijk voor Bennebroek zeer hooge stroom- prijzen vast tc stellen ten einde ernstige verliezen te vermijden. Zoodoende werd een prijs genoemd van 42 cent per K.W.U.. terwijl in Heemstede een K.W.U. slechts 28 cent kost. Begrijpelijkerwijze bestaat nu te Benne broek weinig lust om tegen dit hooge tarief de zegeningen van het P.E.N. deelachtig te worden. Het optreden van het Provinciaal Be stuur gaat in dit geval dan ook lijnrecht tegen de belangen van Bennebroek in, ter wijl het P.E.N. zichzelf met deze onrenda bele onderneming allerminst een dienst be wijst. Immers de hooge slroomprijs zal voor velen een beletsel zijn, zich op het elec- trisch net te doenaansluiten, temeer daar overal te Bennebroek goed en goedkoop gaslicht verkrijgbaar is. Het is zeer waarschijnlijk, dat daardoor het geschatte stroomverbruik, waarop de rentabiliteitsrekening is gebaseerd, bij lange na niet bereikt zal worden, zoodat 't P.E.N zich ten koste der provinciale belasting betalers weer eens een flinken strop haalt. Dc stroomlevering van uit Heemstede heeft daarentegen zoowel uit finantieel als uit technisch oogpunt in elk opzicht de voorkeur. In de eerste plaats zal het tarief veel goedkooper zijn. Heemstede kan veel goed- kooper leveren, omdat het een goed ren deerend gezond electrisch bedrijf bezit, waarvan de kabels thans reeds tot binnen dc kom der gemeente Bennebroek liggec. Het opnemen der electriciteitsmeters kan geschieden tegelijkertijd met het opnemen van de gasmeters, zoodat de kosten voo- bedientngen administratie tot het minimum beperk bh,ven, omdat ze in één hand zijn. Vervlgens kan Heemstede den stroom langs twee verschillende wegen aanvoeren, zoodat een veel grootere bedrijfszekerheid wordt verkregen. Tegenover al deze voordeelen staat geen enkel zakelijk motief, dat pleit voor stroom- levenng door het P.E.N. In dit geval moet aanleg veel omvangrijker worden, het geen uit algemeen economisch oogpunt af keuring verdient. Vervolgens zal extra per soneel moeten worden aangesteld voor be diening van hel net en het voeren der administratie. Het geheele bedrijf komt te hangen aan een enkelen kabel, terwijl de gezamenlijke inwoners van Bennebroek door de hooge stroomprijzen voor duizenden guldens per jaar worden benadeeld. Het is te hopen, da.t de energieke po- gingen, welke door het gemeentebestuur Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. VVEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, in het gebouw St. Bavo Sm ede- S 5 straat, 's avonds 8V, uur BELANGRIJKE VERGADERING voor alfe Katholieken, iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk.) DOORTREKKING ELECTR1SCHE TRAM TEN NOORDEN VAN HET SOENDA- PLEIN. POSTKANTOOR TE SCHOTEN- Geachte Redactie, Reeds meermalen is door uw Redactie de groote wenschelijkheid uitgesproken, dat de electrische tram in de richting van Velsen zou worden doorgetrokken. Zelfs is er in den laatsten tijd een berichtje verschenen, hou dende mededeeling, dat binnen een zeker tijdsverloop die doortrekking een feit sou worden. 1) Wat sou dat een uitkomst zijn voor de bewoners van „Nieuw"-Schoten Ieder, die in den laatsten tijd heeft gade geslagen wat er in Schoten ten opzichte van den woningbouw gebeurt, weet, dat het niet lang meer zal duren of het stadskwartier is tot aan de JanGijzenvaart uitgebreid. Welnu, laat ons zeggen naar schatting 4000 a 5000 inwoners zullen, naar den tegen- woordigen toestand straks verplicht zijn otr óf naar het Soendaplein te gaan om vandaal per electrische tram de stad t£ bereiken, dar wel per autobus hetzelfde te doen. Aan deze beide dingen zijn groote bezwa ren verbonden. Een ander groot ongerief, en dit met alleen voor de bewoners van Schoten ten Noorden van het Soendaplein, doch wel voornamelijk voor dezen, is gelegen in het gemis van een postkantoor in deze gemeente. Een gemeente van straks 16000 zielen, geen postkantoor en dat onder de rook van de hoofdstad der provincie Vroeger bestond er nog zoo iets van een hulpkantoortje op het dorp, doch dat i: sedert opgeheven. Veel gemis zal dat allicht niet geven. Maar het is toch wel heel erg, dat een zoo groote gemeente niet eens een postkantoor heeft, en dat zij gebruik moet maken van een „bijkantoor in Haarlem (Frans Halsstr.). hetwelk slechts van 95 uur open is. Het ligt zeker op den weg van den gemeen teraad van Schoten om te trachten aan een en ander tegemoet te komen. Vandaar dat ondergeteekende een adres zal richten tot genoemd college. Dit adres ligt ter teekening gereed voor ieder ingezetene ten Noorden van het Soenda plein, ten kantore van ondergeteekende, Rijksstraatweg 2, van 9—12 en van l1/,—6 uur. Hoogachtend, uw dw. dr. Schoten, 8 Mei 1924. J. p. KOK- 1) Een dergelijk bericht is niet in de Nieu we Haarl. Crt. gepubliceerd. Integendeel werd door ons dit bericht tegengesproken, met een verklaring van den heer Burgerdijk, dat dit bericht „louter duimzuigerij van collega's" (het is de qualificatie van den heer Burgerdijk) is. Overigens doet dit aan het verdere betoog van den heer Kok niets af. van Bennebroek worden ondernomen, otö alsnog de electriciteit voor Bennebroek van uit Heemstede te mogen betrekken, succes zullen hebben. A.s. Dinsdag is er zitting van de Staten van Noord-Holland, waar een voorstel be handeld zal worden tot aankoop van grond met 'i doel een monteurswoning te Benne broek te stichten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1