„STUDEBAKER" S f AUTOMOBIELEN Sbhbzbz 1 fff" ZATERDAG 10 MEI "fff BRONGEBOUW TE HAARLEM BV ZIE DE BILJETTEN "W OPLUISTERING MET MUZIEK KERKBERIGHTEN. BINNENLAND. DE SPAARMEBANk BURGERLIJKE STAND. Inbraak in de R. K. Kerk te Heemstede. Offerblokken geledigd. SCHOTEN. ZANDVOORT. R. HEEMSTEDE. K. Kiesvereenigirvg, j NAMIDDAGS 2 UUR AANVANG VAN DE 2 DER S GEOPEND VAN 10-5 EN 7.30-10 UUR Toegangsbewijzen kosteloos verkrijgbaar bij de bekende adressen en aan het expo- sitiegebouw m (Zonder toegangsbewijzen kan niemand worden toegelaten) De onderhandelingen tussehen Nederland en Rusland. Sovjet-rcgeering getroffen.; Berichten uit onze vorige oplage. Üe revolutie in Cuba. Sir Drammond. De hoop op het pinden van Majoor Martin opgegeven. Prijsverlaging in Frankrijk. Spoorwegongeluk te Gent. Het spoorwegongeluk bij Weesp In een waterreservoir verdronken. Algem.Vergadering der Centrak hdndbottw-OnderUinge. ivss/i, Geboren: 6 Mei d. van S. Cornelissen Wildschut. 7 Mei: z. van G. v. d. Erf: Mens. z, van Ei C. v. d. SteijlenSchou ten. 8 Mei: d, van J. J. W. Buzeman—Plet. Ondertrouwd: 9 Mei: H. Kooy en M. J. E.. Adriaanse. iA. M. van Gellicum en J. dé Vries. Overleden: 8 Mei: W. N., 9 m., z. van R. de Ruijter, Kamperlaan. J. C. Hagedoorn, 63 Asterstraat. Donderdagnacht ts ingebroken in de R. K. Kerk alhier. Eenige offerblokken, welke, vermoedelijk geen van allen een groot bedrag aan geld nhielden, zijn geopend en geledigd. Het Tabernakel in ongeschonden gebleven. Omtent de wijze, waarop de dieven zich toeganghebben verschaft, kon men ons nog geen mededeelingen doen. De politie heeft onmiddellijk een nauw keurig onderzoek ingesteld. Nader vernemen wij nog het volgende: De inbrekers zijn vermoedelijk van den Bleekcrsvaartweg in den 'tuin van de Kerk gekomen. In de nabijheid van de Kerk staat een schuurtje, waarin verschillende benoodigd- beden voor de Kerk geborgen zijn, zooals een haar, ladders, piédestals, enz. Na op het dak van dit schuurtje ge- klommen te zijn, hebben de inbrekers eenige pannen weggenomen en hebben zij zich door deze opening naar beneden laten zak ken. Van binnen uit hebben zij de deur ge opend, waarna zij een tweetal piédestals van verschillende grootte medenamen en een laddertje, dat ook in deze ruimte ge borgen was. De twee piédestals hebben zij voor den muur der Kerk gezet, onder het raam van de H. Hart-Kapel. Met behulp van het laddertje en de piëde stals konden zij het raam van de kapel be reiken, waarvan zij een stuk uitsneden, waarna zij zich in de kapel lieten zakken. (n dé Kerk hebben de ongenoode bezoe kers daarop flink huisgehouden. Toen hedenochtend te kwart over 6 de koster de kerk kwam opensluiten, vond hij de offerblokken opengebroken en voor het meerendeel geledigd en stond voor het uit gesneden raam van de H. Hartkapel een lad. der, waarlangs de dieven vermoedelijk het kerkgebouw hebben verlaten. De tabernakels Han het Maria- en Jozefalfaar waren ge opend. Deze warén, trouwens' omdat ze geen kostbaarbeden bevatten, gesloten, terwijl de sleutel nog in hét slot stak. Het tabernakel van het H. Hartaltaar, dat eveneens gesloten was, terwijl daarop geen sleutel stak, is met behulp van een beitel opengebroken. Deze bijtel werd vanmorgen bij het H Hart-altaar gevonden. Wat het tabernakel aan het hoofdaltaar betreft, dit schijnen de inbrekers niet open te hebben kunnen maken. Hierin stonden verschillende kelken met Hosties. Van dit tabernakel is echter niets beschadigd. Het schijnt, dat de dieven het ledigen der offer blokken verricht hebben achter het hoofdal taar, waarvandaan ook de ladder gehaald werd ,die voor het Uitgesneden raam van de H. Hart-kapel was geplaatst. Daar het in het kerkgebouw donker was, schijnen de dieven twee kaarsen aangesto ken te hebben, die achter het hoofdaltaar stonden. Hét vermoeden bestaat eveneens, dat de Jnbrekers 'hébben gewerkt niet doe ken- om de handen, immers een'aantal doe ken, die gebruikt worden bij het- schoon maken- der godslampen, is - spoorloos ver-'* d wen en. ,-, iA-ifi Ëe ven eens' y'erippéd'f men, dat.de dieven in hun werk zijn gestoord.Men beef», name- fijk verschilHfirdé geldstukken gevonden, ook achter het hoofdaltaar, benevens een bijtel, een boorijzer en een nijptang. De deuren van de kerk zijn geforceerd, echter zonder resultaat. De grendels waren van de deuren geschoven, de sloten kon men echter niet foreeeren. Daarom hebben de dieven dan ook het kerkgebouw weder langs-het raam verlaten. Aanstonds na de ontdekking der inbraak werd de politie gewaarschuwd, die onmid dellijk een uitgebreid onderzoek instelde. Met, speurhonden werd de omtrek om de kerk afgezocht. Den geheelen morgen duurde het onder zoek, echter nög zonder resultaat. Hoe groot het gestolen bedrag aan geld was, kon men. óns niet medëdeelené Eerste lustrum Burgerwacht. Donder dagavond waren de leden der burgerwacht te Schoten bijeen in de voor dit doel spe ciaal ingerichte localiteil van den heer J. van Tricht aan het Soendaplein, ter viering van het 5-jarig bestaan dezer afdeeüng. De jazz-bamd „Nut en Genoegen" wist al di rect" de stemming bij de feestvierenden er In te brengen. De voorzitter, de heer Borst) opende deze bijeenkomst met allereerst een woord van hartelijk welkom te richten aan de'ge- noodigden, in hét bijzonder aan Mr; Heer- kens Thijssen, w.n. burgemeester van' Scho ten. De heer Borst sprak zijn voldoening uit over de blijken van sympathie, welke de burgemeester toorit om de leden met zijn tegenwoordigheid te willen vereerqn, over tuigd als de burgemeester zal zijn, van de groote eerbied voor het gezag, die den le den van de Burgerwacht bezielt. Daarna het woord richtend tot den com mandant Jhr. O. van Lenncp, brengt spr. dank voor al hetgeen de vendel Schoten verschuldigd is aan het vele werken van Jhr. Van Lennep. Door diens tussehen-1 komst was het Schoten mogelijk haar oefeningen te kunnen houden op de schiet- banente Overveen. Dit alles was mogelijk, ook wat betreft de financiën, door de aan gename samenwerking welke er onderling bestaat, Verder brengt spr. een woord van dank aan de propaganda-commissie, welke dezen feestavond voorbereidde. Hierna werd staande het Wilhelmus ge zongen. j Jhr. v. Lenncp sprak vervolgens zijn ge noegen uit over het opgewekte vereeni- gingsleven van deze burgerwacht. Spr. uitte den wensch, dat de leden veelvuldig zullen gebruik maken van de oefeningen op dé schietbanen te Overveen, opdat de Schotensche burgerwacht in plaats van twee koningsachutters, er spoedig meerdere naar voren mag brengen Spr. dankte hei: Schotensche vendel voor de vriendelijke in vitatie voor dezen feestavond. Dan reikte Jhr. Van Lennep dé behaalde prijzen uit,- gewonnen bij de schietwedstrijden. Met een toepasselijk woord bood de commandant de diverse luxe- en huishoudelijke artikelen aan. Totaal werden een en twintig prijzen uitgereikt. Na de uitreiking sprak de heer Mr. Heer- kens Thijssen de aanwezigen toe. Spr, heeft zich dezen avond willen gunnen, omdat hij gaarne is in Schoten's milieu, en heeft juist door zijn tegenwoordigheid zijn sympathie te kennen willen geven met het streven van de burgerwacht. Spr. betreurt het, dat er omtrent de burgerwacht neg verkeerde gedachten bestaan. Dit geldt niet alleen voor Schoten, doch ook voor andere plaat sen. Inderdaad is de burgerwacht opgericht tot handhaving der orde. Het is een li chaam, dat zich In het algemeen aanbiedt tot handhaving van'orde. en rust, Spr, is er 1 trotseh op, dat Schoten een ordelijke ge meente is, waar het bij uitstek rustig en kalm is. Dit is een gelukkig verschijnsel Juist daarom is het een lofwaardige daad van deze burgerwacht, om misschien, wat God moge verhoeden, in dé verre toekomst paraat te zijn, Spr. wekt daaom de leden op, de oefeningen trouw bij te wonen Zij, die de taak als lid van de burgerwacht goed vervullen, zijn vanzelf goede leden der maatschappij. Spr. hoopt, dat de Schoten sche burgerwacht moge blijven bloeien. De heer Borst dankte den burgemeester voor de vriendelijke woorden, tevens ook den commandant Jhr. v. Lennep en hi) sprak den wensch uit, dat deze nog velé malen hij de Schotensche burgerwacht mag vertoeven. Spr. richt daarna een woord van afscheid aan de vertrekkende heeren, Mr. Heerkens Thijssen en Jhr. v. Lennep, waar na staande door allen -het Wien' Neerlands Bloed werd gezongen Eeij bericht van verhindering was inge komen van den WelEd.Geslr. heer Jelten, ritmeester der cavalerie. Verder werd de avond in zeer gezellige feststemming doorgebracht. Twee wedstrijden, werden gehouden. De voorzitter, de heer Borst, dankte, allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit feest, in het bijzonder mei. E. Borg- houts, directrice van „Nut en Genoegen", tevens voor haar solo-zang. Ook de feest commissie bestaande uit de heeren C. Kla ver, P. Alders, J. Wagemaker en J. Stege- meyer, dragen, want dan zouden zij de katholieken al dadelijk tegen zich krijgen. Maar het gaat langzaam aan. Trouwens, ze komen hier ook openlijk voor uit. Een hunner voormannen schreef: „onze partij moet Godsdienstloos zijn, maar wij moeten het verbergen!" Niet eerder, dan wanneer zij vasten voet verkre gen hebben, worden zij oprecht. Godsdienst en Politiek samen. De menseh hangt van God af en derhalve spreekt het vanzelf, dat .de mensch God dient en zich lan zijn wil onderwerpt. Maar dan niet alleen in het particuliere leven, maar ook in de maatschappij. Bij de verkiezing van publiek rechtelijke lichamen moeten we dan ook zorgen, mannen en vrouwen af te vaardigen, die de erkenning van God in het openbare leven willen en bevorderen. Politiek en Godsdienst gaan noodzakelijk samen. Waar God wordt buitengesloten, daar worden de grondpeilen van den staat onder graven en wel de 3 voornaamste grondpei len: de onderhouding der zedenwetten; da rechtmatige uitoefening van het gezag en de onderwerping aan het gezag. De burgerlijke wetten laten vele ondeug den nog onaangetast. Er is nog een wet van hooger orde, en dat is de zedenwet. Deze dringt in het diepste van ons wezen en grijpt daar de wortel van het kwaad aan. Maar wat anders dan de godsdienst is bij machte om te binden? Wij weten vervolgens, dat alle gezag koml van God. Het draagt derhalve een Goddelijk karakter en de mensch kan het gezag alleen in naam van God uitoefenen,wil het recht matig zijn en werkelijk rechtvaardig Want Verder werd een woord van dank ge- J raadpieeó de wez-eldgesehiedenis en men zal -. l— Z -3 LC C -.-'-I-MM mrm'j* A J A 1 a f f I t er vinden het walgelijke van het gezag der Romeinsche keizers, die regeerden, terwijl in. den Staal d? godsdienst slechts een uiterlij- ken vorm was van voorgeschreven plechtig heden. Men zal er vinden de tyrannie der Fransche revolatie, aan het hoofd, waarvan mannen stonden, die God uit het openbare leven wenschten uit te sluiten. Een der afge- loopen jaren, waarin het Bolsjewisme hoogtij vierde. Men heeft de gevolgen ervan gezien. En de bolsjewisten hier en in Rusland heb ben dezelfde principes, waaruit dezelfde con sequenties voortvloeien Tenslotte: alle eerbied voor het gezag verdwijnt; het oproer slaat overal uit. En dat is een gevolg van het door de liberalen ver kondigde principe, hetwelk ze zeker niet bij het volk verwacht hadden Zij leerden het volk er is geen God! En het volk antwoordt nu op zijn beurt: zoo er geen God is, dan is er ook geen gezag! Aldus worden bij de verloochening van God in hel openbare leven, de grondvesten van den Staat en de samenleving ondermijnd. Men moet terug tot God en den godsdienst, anders gaat het ten ondergang. Zelfs de Fransche geioofsvervolgers erkende: „wij kunnen den Godsdienst niet missen, tenzij men er iets anders voor in de plaats zou kunnen stellen." Hoewel de macht tegenover ons groot is, zullen we overwinnen, mits de katholieke kiezers als één machtig leger optrekken. In de eenheid ligt de groote Roomsche kracht. Dit wordt door ongeloovigen erkend. Gaan dus godsdienst én politiek samen, dan niet alleen één in de kerk maar ook één li» de politiek. Laat dal, zoo eindigde de Eerw. spr., bij de verkiezingen voor de publiek rechtelijke lichamen het refrein van ons verkiézingslicd zijn: Allen tesamen, In dichte drommen, met .slaande trommen, Het kruis vooraan en met wapperende vaan Ten strijde gaan! Een luid applaus bewees, dat de woorden Donderdagavond hield de nieuwe R.K. Kios- verstaan en begrepen waren! creeniging ..Plicht en Recht", in het paro- i, Nadat.de voorzitter aan kancküiji Bosch chiehuie-een zeer druk bezochte vergade- j hartelijk dank had gebracht, werdeti-lot al- ring; De groote,.zaal van het gebouw wis geyaardlgdeH' naar de kieskringen Haarlem geheel met le.den gevuld, .zoowel dames als j en Velsen gekozen de heeren Li erard en r van Dairi.- De heer van Dam, voorzitter van de Coin- paaf hel stembureaij noj rtiftsië tot 'h^rzférfihg yhn1 hef reglerrténti l.; roeid opende dé - vergadering niet- den-Ceristelij'- n!1 <ken.- groet, lenïisipra'k «'eïrêblgens,.eMu woord- Igeslofén. V van welkom tot de-aanwezigen, in b.etfeijzor.- Nader vcMemcri wc. dat het -------- volgt is." gekozen: v De -heer H'. 'Everard met 352 van de 369 uitgebrachte stemmen gekozen als Voorzit ter; als bestuursleden zijrt gekozenJ. v. d, bracht aan den heer F. Swidser, voor de voordrachten en aan den heer J. v, Trigt voor het beschikbaar stelleft van de localiteil.' Nog zij vermeld, dat genoemde konings- schutters Zijn de heerèn P. Aiders 1922 en P. A. Deken 1923 Met groot' genoegen kan de burgerwacht van Schoten op dit lustrum terugzien. Gymnastiek wedstrijden „Oefening Staalt Spieren". Het program a voor de Zater dag en Zondag 10 en 11 Mei a.s. te houden wedstrijden, uitgeschreven door „O. S. S-", alhier, luidt als volgt: Zaterdag, 's avonds 8- uur: Eere-avond, met welwillende medewerking van de gym nastiekverenigingen „Kracht en Vlugheid „Spartacus", „Olympia", „D.O.S.", uit Am sterdam, Bloemeodaalsche Gymnastiekver- vereeniging en Gymnastiekver.. IJmuiden. Zondag: .voorm. 8.30 uur: Personeele wed strijden dames en heeren; voorm. 10 uur: Nationale vereenigingswedstrijden; 's middags 12.30 uur: Marsch-wedstrijd;' 2 uur: voort zetting Vereenigingswedstrijden; nam. 7 uur: Eere-wedstrijd. Aan den marsehwedstrijd, waarbij de Muziekvereniging „Zandvoort's Muziek korps haar welwillende medewerking zal verleenen, zal wórden deelgenomen door 15 verenigingen De talrijke prijzen, die voor deze wedstrij den beschikbaar zijn.gesteld, zijn geëtaleerd in 'l Bloemenmagazijn van den heer Vader, Kerkstraat, alhier. Gaarne wekken wij de ingezetenen op, om Zondag, door het uitsteken van vlaggen er toe bij te dragen de -plaats een feeste lijk aanzien te geven. der tót den WelËerw. heer. W, M. Bosch, kapelaan te Haarlem, die op deze vergade ring een rede zou houden Dc voorzitter stelde hierna onmiddellijk de verkiezing van het bestuur aan dc orde, welke verkiezing' in de vorige vergadering werd uitgesteld wegens hel verlaten der vergadering door een groot aantal- aanwezi gen, dit in verband met'het vergevorderde uur. Er werd een stembureau gevormd, daf zich onmiddellijk, na het uitbrengen der stemmen aan het rekenen zette. In afwachting van den uitslag werd vervolgens aaii kapelaan Bosch het woord gegeven. De Eerw. spreker zeide allereerst te mogen besluiten, dat katholiek Heemstede den goe-, den weg op wil. En waar een wil is, daar is ook een weg. Strijd is er overal; waar nu strijd de vader van vele goede dingen is, daar hoopte de eerw. spr. dat te Heemstede het goede zal tot stand komen. Intusschen wenscht hij katholiek Heemstede geluk mei het feit, dat de commissie er in geslaagd is de vlag der katholieke eenheid weer te doen wapperen. Als onderwerp had de eerw. spr. gekozen: „Godsdienst en Politiek". Immers, het gaat bij elke verkiezing voor een publiek rechte lijk lichaam om den Godsdienst. De linkerzijde verklaart wel, dat socialisme met het katholicisme vereenigbaar is. Dit is echter een leuze, die leugenachtig is en vergif. De socialisten komen niet direct met de uiterste consequenties van hun leer aan- Weiden Azn.; L. Nunnik; G.'Gtfossens; Jos. M, J. Braam; C. Kapitein; P.ï Peeperkorn; Jac. Koomen; P. Bottelier. Als plaatsvervan gende leden werden gekozen; G. Kromhout: L. Roozen Nz, en J. P, v. d. Berg. uur Maria Lof met Rozenhoedje en biecht hooren voor le en 2e'klassen. EGMOND AAN ZEE. ZONDAG 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis half 3 Congregatie der H. Familie, half 7 Lof ter eere van den H. Jozef. MAANDAG en volgende dagen om 8 uur de H. Mis. Deze week iederen avond om half 7 Lof ter eere van de Allerh. Maagd. ZATERDAG 's namiddags van 34 en van 58 uur gelegenheid om te biechten. EGMOND AAN DEN HOEF. ZONDAG plechtige viering van het Be- sghermfeest van den H. Jozef. Om 7 uur de Vroegmis voor Adrianus Bellenian, om half 10 de Hoogmis, om 1 uur oefening voor de Communiekinderen, om 2 uur Congregatie voor mannen en vrouwen, om 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef met Rozenhoedje. MAANDAG, half 8 tot een bijzondere intentie. Maandag en Dinsdag om 2 uur oefening voor de Communiekinderen. Maandag en volgende dagen behalve op Woensdag om 7 uur Maria-Lof. DINSDAG. Om half 8 voor Hendrikus Ranzijn, daarna biechthooren voor de Com muniekinderen en 's avonds van 68 uur voor hunne ouders e.a. WOENSDAG Om half 8 gezongen H. Mis voor Jacohus Schuit, waaronder de Plechtige Eerste H. Communie der kinderen. Des mid dags om 3 uur Lof voor de Communiekin deren. DONDERDAG. Om half 8 uur voor Ni- colaas Kuiper en Petronella Henneman. VRIJDAG. Om half 8 voor Petrus de Waard, Eduarda Noort en overl. kinderen. ZATERDAG. Om half 8 uur voor Mejuf frouw Petronella Ignatia, Maria Broest Doeswijk. 's Middags om 12 uur biechten voor de kinderen, en 's middags van 48 uur voor de volwassenen. ZONDAG. Om 7 uur voor Cornelia Pep ping en Geertruida Houtenbot. N.B. Ontvangen voor het Heiligdom van Eerherstel, 732 steenen, totaal 51.650. CASTRICUM. ZONDAG Om 7 uur Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. Om 1 uur Catechismus, 2 uur Lof daarna Maria-Congregatie. MAANDAG, Feest van den H. Pancra- tius, patroon dzer kerk. De H.H. Missen te 7 en 8 uur en te half 10 Plechtige Hoogmis 7 uur Lof met predicatie. DINSDAG de H.H. Missen om 7 en 8 uur en te half 9. WOENSDAG de H.H. Missen om 7 en 8 uur en om 9 uur Gezongen Huwelijksmis met Veni Creator. DONDERDAG de H.H. Missen om 7 en 8 uur en te half 9. VRIJDAG de H.H. Missen om 7 en 8 uur en te half 9. ZATERDAG Om 6 uur de H. Mis bij de Eerw. Zusters om 7 en 8 uur de H.H. Mis sen van 4—8 uur biechthooren, half Lof ter eere van Maria. VOORHOUT. ZONDAG half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG-avond van 6 tot 8 uur biecht hooren. WOENSDAG 8 uur de H. Mis waaronder de -kinderen hun le H. Communie zullen doen 's middags half 4 Lof met „Te Deum" DONDERDAG half 10 gezongen huwe lijksmis met „Veni Creator." ZATERDAG van 4 tot 8 uur biechthooren, 7 uur Lof ter eere vati'de H. Maagd Maria met Rozenhoedje. RINNEGOM ZONDAG Eucharistische dag. De H.H. Missen 7 uur v. N. Beukers, half IQ Hoog mislv. k. parochie schaaieoflfcC hoeftigë kinderen der Te etr+pl 'Ci Jezus* H. Hart met Lrtaafe ett acte van toe wijding. ZATERDAG. Onder de H. Mis generale H. Communie voor alle schoolgaande kin deren. 's Namiddags van 5 uur tot half 9 ge legenheid om te biechten. Om half. 8 Lof tér eere van de H. Maagd met Rozenhoedje. N.B. Gedurende deze week wordt des morgens om 7 uur en half 8 uur de H. Com munie uitgereikt, 8 uur de H. Mis. Tussehen 7 en 8 uur gelegenheid om te biechten. WIJKEROOG. ZONDAG Patroonsfeest voor de parochie, tevens Vroegmis, waaronder generale H. Communie der H. Familie, afd. vrouwen om half 9 de Kindermis en om 10 uur de plechtige Hoogmis. Geen Catechismus. Geen H. Familie, maar om 7 uur plechtig Lof met feestpredikatie van den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer G. Kuijs, professor aan het Seminarie Hageveld. DINSDAG om 7- uur H. Familie, afd. vrouwen. WOENSDAG onder de H. Mis van 8 uur de H. Communie der kleinen, die pas hunne eerste H. Communie gedaan hebben. DONDERDAG om half 11 gezongen hu welijksmis met Veni Creator. VRIJDAG om 7 uur Lof van de H. Maria. ZATERDAG van 4—5 uur biechtgele genheid voor de kinderen en van 59 uur voor de volwassenen. VOGELENZANG. ZONDAG half 8 Vroegmis 10 uur de Hoogmis half 2 ontslag van de kinderen van het 2e jaar half 3 Meimaandoefening ter eere van O. L. Vr. van Altijddurenden Bij stand half 5 patronaat. MAANDAG om half 7 en 8 uur de H.H. Missen. DINSDAG de H.H.Missen ora 7 en 8 uur WOENSDAG om 8 uur half 10 en half 11 om half 10 en half 11 Gezongen Huwelijksmis DONDERDAG en volgende dagen de H.H Missen om 7 en 8 uur. NOORDW1JK- ZONDAG 7 uur en half 9 stille H.H. Missen, half 3 Vespers, 6 uur Congregatie, 7. uur Lof met Rozenhoedje. In de week de H.H. Missen te 7 uur, half 8 en 8 uur. DONDERDAG half 10 gez. Huwelijksmis. VRIJDAG half 8 Lof met Rozenhoedje. Op de andere avonden te half 8 Meimaand- oefening. HEEMSKERK. ZONDAG Gen. H. Communie voor de St. Jos, gezellen, de H.H. Missen te 7, 8 te 10 uur de Hoogmis, te 1 uur catechismus, te 2% vergadering 3e Orde, te 4% uur Maria- Congregatie voor het Jongenspatronaat en te 6l/> uur H. Familie. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur gez. H. Mis van Requiem overige dagen te 7, 71/* en 8 uur. DINSDAG 8 uur gez. H. Mis van Re quiem. DONDERDAGavond te 7 uur Lof ter eere v. h. H. Sacrament des Altaars niet Rozenhoedje. ZATERDAG te 8 uur gez. H. Mis bij gel. van een 50-jarig huwelijksfeest, 's Mid dags van 4 uur af gel. om te biechten, te 7 Sexpositiei IN HET kmefeifen dtf Gbfnmunie2"' irur Meima:jridtof>metaan bidding. MAANDAG 7 uur v. J. v. d. Velden en over!, ouders. DINSDAG 7 uur v. G. de Wit-Zqurbier. WOENSDAG 7 uur v. d. gel. zielen. DONDERDAG 7 uur v. M. Noort- Cqrnelisse. 's Avonds 7 uur Lof met Rozen hoedje. 3 VRIJDAG 7 uur v, N. Zuurbier, en W. de Waard- Van 47 biechthooren. ZATERDAG 7 uur v. d, overl. fam. Leek. Van 38 uur biechthooren. ZONDAG a.s. 7 uur v. M. Bakker- Blankendaal. Deze week elders de H.H, Missen Zondag v. overl. familie. Dinsdag v. A. Schoof-v. d. Molen. Woensdag v. L. Valkering en echtgen. LIMMEN. .ZONDAG half 8 stille H. Mis, 10 uur Hoogmis, 2 uur Vespers met Roz., daarna H. Familie, afd. vrouwen. Tot na de vespers, is het kerkhof geopend. WOENSDAG-avond 7 uur :Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. DONDERDAG 9 uur gez. jaargetijde voor Maria Zomerdijk. De gebeden worden verzocht voor Cor nelia Stuifbergen geb. Admiraal, die in den Heer is overleden. HEILO. ZONDAG, 11 Mei. Om 7 uur voor Bern. Joan Koopman half 9 uur t.z.i.10 uur voor de Parochie. Om half 3 Congregatie H. Fa milie, afdeeling mannen. Om half 8 Maria- Lof en preek. MAANDAG. Om kwart over 8 uur voor Joanna en Petrus Kampen om 9 uur gezon- Maandstond voor Wed. Maartje Admiraal Morsch. DINSDAG 7 uur v. Joannes Zuurbier, 9 uur gez. Huwelijksmis. WOENSDAG 7 uur v. Gertr. Klaver- Hoogland, 9 uur gez. Huwelijksmis. DONDERDAG kwart over 8 v. fam. Hoogeboom, 9 uur gez. Huwelijksmis. VRIJDAG 7 uur voor een overledene, kwart over 8 voor fam. Sengers-Tambach. ZATERDAG 7 uur bij de Zusters v. d. fam. Dekker, kwart over 8 v. Joannes Hen- ricus Verberner. Van 4 uur tot half 9 biecht hooren. Iederen avond half 8 Meimaandoefenin gen. IJMUIDEN. ZONDAG de gelezen H.H. Missen te 7 uur, half 9 en half 10. De Hoogmis te 11 uur. De H. Communie wordt uitgereikt te kwart voor 7i na de H. Mis van 7 uur, kwart over 8, onder de H. Mis van half 9 en van half 10. Tot 1 uur zitting van de spaarbank. Tot half 2 is de bibliotheek geopend. Te 5 uur en na het Lof Jongenspatronaat, te half 6 Meisje - patronaat. Te 7 uur Broederschapslof met Mariapreek. Na het Lof St. Jozefgezellen tot half II. MAANDAG te 7 uur de H. Mis in de ka pel. DINSDAG te 8 uur Damescongregatie. WOENSDAG half 11 gez. Trouwmis. DONDERDAG te half 8 Vriendenkring. VRIJDAG te 8 uur Jongenscongregatie. ZATERDAG van 59 uur biechthooren In de week zijn de H.H. Missen te 7 en 8 uur, behalve Woensdag, dan te 8 uur en half li- Deze week iederen avond 7 uur Lof. ZILK. ZONDAG, 3e Zondag na Paschen kwart vóór 7 uur wordt de H. Communie uitge reikt half 8 de Vroegmis 10 uur de Hoog mis. 's Namiddags half 2 uur Catechismus. Om kwart over 2 uur Vergadering der leden der Derde Orde van den H. Francisctts. Om 3 uur Lof. VRIJDAG-avond 8 uur Lof ter eere van y. Waarom de onderhandelaars terugkeerden, In dc memorie van- antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Buitenlandsche Zaken, geeft minister van Kamebeek een uiteenzetting van het pogen lot een treffen van regelingen met dc Unie van Socialistische Sovjet-republieken en over een eventueele erkenning „de jure" van de regeering der Unie. We ontleenen er de volgende bijzonderheden aan: De Nederlandsche onderhandelaars, aldus de minister, waren voorzien van de noodige, ontwerpen voor een handelsverdrag, dat aan de gewone eischen zou beantwoorden, met betrekking tot de ^ebandeling -der i/eder- zijdsche onderdanen, rechtspersonen, goede-' ren en schepen, en -den handel en dë.$cheejf- vaart, in het algemeen vervoer, dóórvoer-, enz,, tewwijl daarin verder o.a, ook dcvposi tie 'Ut., li ten overeenstemming "mei "de aangaand etdpnr «nkeic landen reeds metde Daarbij was het- dé bedoeling, de ky/estie der handelsbetrekkingen, op den voet der meestbegunstiging tg. regelen, gelijk in - onze andere hahdélsvérdfagen het geval is ep op dién zélfden voet één oplossing te vinden voor het probleem der schulden en der re clames uit andere hoofde. M.a.w. op dézen voet, dal wanneer ten aanzien van eenig land door Rusland tot er kenning der schulden werd Overgegaan, deze erkenning ook ten aanzien van dc Neder landsche vorderingen zou gelden. Ten slotte zou ook de kwestie der propa ganda onder de oogen worden gezien. Ter wijl de regeering zich had voorgesteld, dat op dezen grondslag tot overeenstemming zou worden gekomen, bleek bij de hervatting der onderhandelingen, wat de sluiting van een handelsverdrag betreft, dat de gedele geerden der Sovjet-regeering niet van zoo danige volmachten waren voorzien, dat men bij de besprekingen te Berlijn had kunnen komen tot een volledig handelsverdrag, zoo- d-t verschillende punten open zouden moeten blijven, welke eerst later zouden moeten worden geregeld, derhalve nadat dc erkenning dc jure zou hebben plaats gehad. Vervolgens bleek, dat dc Sovjet-regeering de meest-begunstiging op handelsgebied in den gebruikelijken zin door een aantal re serves wilde beperken. De voornaamste daarvan was, dat die meest-begunstiging niet zon gelden ten aan zien van voordeden, door haar toegekend of later toe te kennen aan landen die Rusland vroeger zouden hebben erkend, zoodat de mogelijkheid bestond, dat Nederland niet zou deelen in alle voorrechten die door de Sovjet-regeering aan sommige landen zou den zijn of worden toegekend, zelfs ir.dien dipn voordeden zouden vallen onder het geen gewoonlijk onder de meesl-begunsti- gingsclausules in handelsverdragen wordt gerekend te zijn begrepen. Verder bleek, wat de kwestie der oude Russische schulden en verdere reclames te gen Rusland betreft, dat de meest-begun- stigings-clausulc, welke de Sovjet-regeering bereid was ten deze aan Nederland toe te kennen, behalve door de hierboven genoem de reserves, beperkt zou zijn door dit voor behoud, dat zij alleen zou gelden, voor zoo ver door Nederland, ingeval door de Sov jet-regeering bij een regeling van deze ma terie met andere landen voordeden moch ten worden bedongen, gelijkwaardige voor deden zouden worden aangeboden. Tenslot te kon de gemachtigde der Sovjet-regeering geen volkomen zekerheid geven dat deze laatste reserve in geen geval mede betrek king had op de meest-begunstigings-clau- sule ten aanzien van het geheele handelsver keer, ofschoon hij het vertrouwen uitsprak dat dit punt bevredigend zou worden gere- geld. De minister meent met de aanduiding van deze hoofdpunten te kunnen volstaan. •Toen bleek, dat de Sovjet-regeering niet bereid was, in dit standpunt wijziging te brengen, zijn de Nederlandsche gedelegeer den in overeenstemming roet hun instructie, teruggekeerd. De regeering, die zich op het standpunt had gesteld, dat met de meest- begunstiging ware genoegen te nemen, is van oordeel, dat dezerzijds niet verder kan wor den gegaan. Een meest-begunstiging toch, welke ge clausuleerd zou zijn op een wijze als door de Sovjet-regeering wordt gesteld, zou in dc praktijk geen waarborg voor meest-begun stiging kunnen bieden Hel is zegt de minister duidelijk, dat een verdrag als door de Sovjet-regeering beoogd, voor Ne derland, met het oog op de te behartigen belangen, geen waarde zou hebben en ons land in een in het algemeen niet te aanvaar den en ten aanzien van handel en scheep vaart, schulden en vorderingen om-kere *n abnormale positie zou plaatsen. BERLIJN, 9 Mei. Volgens een tele gram uit New York maakt de Cubaanscbc regeering bekend, dat de revolutionnaire be weging is onderdrukt, nadat de leiders zich hadden overgegeven. STOCKHOLM, 9 Mei. De secretaris generaal van den Volkenbond Sir Drammon wordt op 29 Mei te Stockholm verwacht NEW YORK, 8 Mei. Draadlooze telé grammen uit Cordova in Alaska melden, da' de hoop op het vinden van Majoor Martir in zee is opgegeven. Men weet dat hij eer noodlanding op zee of op land heeft moeter maken en óf verdronken is óf op een onbe kende plek geland is, welke nog niet is op gespoord. PARIJS, 9 Mei, Heden wordt de brood prijs te Frankrijk tot fres, 1.15 verlaagd. BRUSSEL, 8 Mei. Een ernstig spoor wegongeluk heeft Woensdagavond omstreeks 10 uur plaats gehad op het station Gent (Zuid). Op het moment dat de trein uil Eecloo het station binnenreed kwam hij In botsing met den trein uit Brussel die op 't punt stond te vertrekken. Dit veroorzaakte een paniek onder de reizigers. De locomo tieven van beide treinen derailleerden en 3 wagons van den trein uit Eecloo ..werden ernstig beschadigd. 16 personen werden ge wond van wie 3 ernstig, 2 van hen zijn naar 't ziekenhuis vervoerd; de derde ernstig gc: wonde werd naar zijn woning gevoerd. Er zijn geen Nederlanders onder de gewonden Het treinverkeer was geruimen tijd onder broken. AMSTERDAM, 9 Mei, - Het Gerechts hof wees heden arrest in de procedure van slachtoffers der spoorwegramp die op 13 Sept. 1918 bij Weesp plaats bad tegen dc Hol], IJz. Spoorwegmij., waarvan dc plei dooien in hooger beroep gevoerd werden in Jan. j.I. Het Hof besliste, dat het aangevallen vonnis der Rechtbank van 22 Juni 1922, waarbij de H. IJ. S. M, aansprakelijk gesteld en veroordeeld' werd, wordt bekrachtigd, Het Hot" bekrachtigde ook hét vonnis der rechtbank waarbij de H. IJ. S. M. tot op roeping van den Staat tot Vrijwaring werd afgewezen. TILBURG, 8 Mei Hedenmiddag is de 45-jarige arbeider M! S. in de wasscherij de Leije aan de Telegraafstraat te Tilburg in een 5 Meter diep waterreservoir verdronken Met een dreg is de verongelukte uit hol reservoir gehaald, doch dc levensgeesten waren reeds geweken. Niemand van het personeel heeft iets var. 't ongeluk bemerkt of heeft hulpgeroep gc Koord. M. S.-was weduwnaar. Men seint ons: Te Amsterdatn werd in een der zalen van Krasnapolsky op 6 Mei 1924 onder leidin<i van den heer K. C. de Bóer uit Assendelfq de algeraeene - ledenvergadering gehouden der Centrale Landhouw-Onderlinge. De 10 afdeeiingen der Vereeniging waren alle in deze vergadering vertegenwoordigd, terwijl van de bedrijven die als direct aangeslote nen deel van de Centr. Landb.-Onderl. uit maken (de Ned, Heide Mij,, dc N, V, Grond verbetering éh Ontginningmij. en het Staats- boschbedrijf) ook de Ned, Heide Mij. ver tegenwoordigd was. De balans- en rekening en verantwoording oveir het met'31 Oct. '23 geëindigd boekjaar, werden onverander' goedgekeurd; de heeren R. P. Dojes te Uit- huizen en J. Huges te Assen, werden her benoemd lot commissaris, resp. plaatsver vangend commissaris. Tot voorzitter dei Commissie van Arbitrage bedoeld in art, 4t der statuten werd benoemd prof Mr. W. H. Molengraaff, tot piaatsverv. voorzitter dier commissie prof. mr. C. W. Star Bus man. MEDEGEDEELD DOOR: De Beurs opende heden: luier. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4% Nederland 1917 7% N -I. 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scbeepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V' A, Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mi). Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg, Pocrworedjo Oude Deli Senembab Dcli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconf Wabasb V. K HEDEN 8913/16 893/J 961/2 961 /c 791/., 791 1001»/16 101 9 9 83 681/2 68 13Ê3 1383,j 1193,, U9 1153,4 115 1361/s 137 70 251/0 24 459 459 360 360 581/4 57 19u 191 1293/4 130 1343, f 134 134 134 911/2 1941/- 1931/2 4471/4 445 1049/j, 1043 4 101/2 I/8I/4 177 177 221/4 20 1073/4 106 370 366 291 289 3263, 325 140 1371/2 198 105 105 117 117 423 422 571/- 571/2 1417/e 1411/2 701/g 165/g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2