ugzE Ontdekte misdaad. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. OORLOGSGERUCHTEN. ERNSTIGE BRAND TE SACRAMENTO. De rapporten der deskundigen. MacDonald en Poincaré. Baldwin en Churchill. Uit het Engelsche Lagerhuis. Het conflict in de Duitsche mijnindustrie. Monseigneur Cieplak te Rome. Station verbrand. Poincaré naar Campigny. Raadselachtige automobielen-diefstallen De overeenkomst inzake Oost-G roenland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Men koestert in Parijs nog steeds de hoop, dat MacDonald zich van de noodzakelijkheid der Ruhrbezetting zal laten overtuigen. De houding der Duitsche regeering in het mijnbouw conflict. Hoe het zoover kwam. Russische diplomatieke manieren. Onder de Radio-berichten: De Duitsche soc.-dem. partij wil een ple bisciet over de deskundigen-rapporten. MacDonald en Poincaré confe- reeren 20 Mei op Chequers. Het aantal werkwilligen in de Duitsche industrie neemt toe. Hij dacht cr geen oogenblik aan, dat het kind zich kon vergissen. Zijn wanhoop ver dween en hij droogde zijn tranen, de hoop keerde weer en hij streek met zijn hand tceder langs de ingevallen wangen van Louise. Hij voelde, dat haar hart zwakjes klopte, doch hoe nauwelijks waarneembaar deze klopping ook was, toch kon hij zich niet ver gissen. De jonge vrouw leefde nog. Edmond de Bellenoise verloor geen oogenblik, maar nam zijn toevlucht tot hetzelfde eenvoudige middel, dat hem eenige oogenblikken bij Agnes zoo goed was gelukt en bevochtigde met een natten doek het voorhoofd en de slapen van de zieke. Louise huiverde en opende de oogen. „Ziet u wel, vader!" riep kleine Agnes met een uitdrukking van kinderlijke zege praal. „Ziet u wel vader, moeder sliep!" „Arme Edmond!" zeide Louise met zwakke stem, ,,Je dacht, dat ik ging sterven, nietwaar?" De jonge man had den moed niet om haar hierop antwoord te geven. Hij maakte slechts «en ontkennend gebaar. ,,Ja," ging de zieke voort, „Je hebt het gedacht, je moest het wel denken want ik heb het zelf een oogenblik gevreesd. Geluk, kig is het niet waar, ik leef, maar toch ben ik niet veel beter dan of ik dood was. Ik vergiste mij daar straks deerlijk, toen ik over mijn krachten sprak! Ik ben nog zwak ker dan een pasgeboren kind. Is dat gten slecht teeken, Edmond?" „Neen," antwoordde deze met diep be droefde stem. „Beslist niet?" „Ik bezweer het je." „Je houdt iels voor mij verborgen, niet waar?" vroeg Louise en ze keek haar echt genoot oplettend in de oogen, „ik verkeer toch niet in levensgevaar?" Edmond wist, dat hij de stervende lot eiken prijs gerust moest stellen. Daarom weerhield hij me geweld de tranen, die in zijn oogen opwelden en terwijl hij zijn uiter ste krachtsinspanning aanwendde om zijn stem niet te laten beven, antwoordde hij; „Welnecn, er bestaat volstrekt geen ge vaar. Wat een dwaze vraag, je ziekte is im„ incrs in het geheel niet gevaarlijk. Ze duurt wei langer dan we gedacht hadden, maar de dokter heeft mij geheel en al gerustgesteld. Ik heb nog nooit voor je leven gevreesd en ook nu bestaat er nog geen reden om bang te zijn," Louise slaakte een zucht van verlicnting en haar heldere blik kreeg een "bijna vroo- lijkc uitdrukking. „Ja," lispelde ze, „jou moet ik wel ge- looven Ermond.... Het zou vr.esclijk zijn als ik alles moest achterlaten wat ik zoo innig liefheb. God heeft ons niet vereenigd om ons zoo spoedig weer te scheiden; hij heeft ons Agnes niet geschonken om haar zoo spoedig tot een weeze te maken. Ik ben hier op aarde door heilige banden gebonden en die kunnen niet zoo spoedig verbr iken worden. Ik bemin jou en ons kind, daarom kan, daarom mag ik niet sterven. Breng Agnes hier bij mij, dat ik baar kan om helzen." Edmond haastte zich het verzoek in te willigen. In een opwelling van moederlijke teeder- heid bedekte Louise het kind met kussen en vervolgde: „Ja, ik zal leven, ik moet leven.... M'n God, m'n God, wat duurt het lang voor ik weer genezen ben." „Het zal niet zoo lang meer duren, als je wel vermoedt. Je hebt zoo even je krachten te hoog geschat, maar thans overdrijf je je zwakheid." Louise schudde zacht het hoofd en Ed mond vervolgde; „Wees in ieder geval geduldig, liefste. ik zal je goed blijven verzorgen, ik zal maken, dat de uren minuten lijken en dat de dagen voorbij zullen snellen," ,Ja, jij bent goed voor mij, Edmond, en ik ben trotscli en gelukkig, omdat ik je vrouw ben, maar daarom ook ben ik bang om ie moeten sterven. Hij wilde haar antwoorden, maar de tijd ontbrak hem. Er werd aan de deur van de andere kamer gescheld. „Wie is daar?" vroeg Louise. „Zeker de dokter," antwoordde Edmond. „Het is de gewone tijd dat hij altijd komt," „Hoe laat is het dan?" „Ik weet het niet precies," stamelde de werkman verward, „ik geloof dat het zeven uur is." „Waar is je horloge dan?" Edmond deed, alsof hij die vraag niet ge hoord had en verliet het vertrek om de deur te gaan openen. DERDE HOOFDSTUK. Het was werkelijk de dokter die gebeld had. De geneesheer was een man tusschen de vijfenveertig en vijftig jaar, groot en ma ger, met een scherp gelaat en een gouden bril voor zijn giójze oogen. Hij was in het zwart gekleed en droeg een zeer stijve, hoo- ge, witte das. Deze geneesheer had in de wijk een ze kere vermaardheid verworven, doch deze reputatie ging niet verder dan tot zekere grenzen en plaatste hem in het geheel niet onder de vorsten der wetenschap. Met een glimlach op het gelaat trad hij binnen. „Goeden middag, mijnheer de Bellenoise," zeide hij, „hoe gaat 't heden met de zieke?" „Ik vind haar erg zwakjes, mijnheer. Ik maak mij nogal ongerust erover. Daarstraks wilde zij opslaan." „Dat was zeer onvoorzichtig." „Bij de eerste de beste poging verloor ze het bewustzijn." „Dat verwondert mij in 't geheel niet. Ik zal haar eens flink beknorren." De geneesheer wilde zich naar de slaap kamer begeven, doch Edmond hield hem te gen. „Mijnheer...." begon hij aarzelend. „Welnu, wat scheelt eraan?" „Ik maak mij over de kleine meid ook on gerust". „Wat hapert er dan aan?" „Ze heeft hooge koorts, tenminste, dat vermoed ik. Zij klaagt dat haar hoofdje zoo zwaar is en zeer doet en dat haar borst gloeit." „We zullen eens naar haar zien." „Ja, u moet haar onderzoeken, dokter, maar u mag haar niet laten merken, dat u haar voor ziek houdt. Mijn vrouw mag niet denken dat Agnes ook lijdt. Ze is zoo zwak, dat het haar dood zou zijn." „U kunt gerust zijn mijnheer, laat u dat maar aan mij over." De beide mannen gingen de slaapkamer binnen en de dokter naderde bet bed. „Wel," begon de geneesheer op vroolij- ken toon, „wat hoor ik daar van uw man? U heeft willen opstaan zonder mijn toestem ming, en u is ervoor gestraft." „Ik dacht dat ik sterk genoeg zou zijn," .stamelde de jonge vrouw, „Ja, maar ge waart het nog niet. Dat is heel natuurlijk. De krachten zullen wel te rugkomen, maar ge moet hun den tijd daar toe laten. U moogt niet zoo onvoorzichtig meer zijn, anders zult ge uw herstelling tot in het oneindige vertragen." „Mijnheer," antwoordde Louise, „ik be loof u dat ik voortaan heel voorzichtig zal zijn, maar u zult mij genezen, niet waar?" „Natuurlijk, twijfelt u daar nog aan?" „Bent u er zeker van dat het gevaar ge' weken is?" „Abslouut zeker." „Het is zoo noodig, dokter, dat ik in le ven blijf. Mijn man en mijn kind kunnen mij niet missen. Lieve hemel! wat zou cr van hen worden, als ik van hen werd wegge rukt? Ik huiver als ik eraan denk!" „Dat zijn leelijke gedachten, die u komen plagen, mevrouwtje, die moet u zoo spoe dig mogelijk van u af zetten. Niet alleen dat ge niet heen zult gaan, maar ge zult spoedig hersteld zijn. U bent vandaag reeds veel be. ter dan toen ik u den vorigen keer bezoch* Hoe gaat het met den eetlust?" „Niet erg goed, dokter." „Dat is heel natuurlijk. Dat komt omdat u den heelen dag stil ligt. Maar als u soms eens trek zoudt krijgen, dan moogt u eten wat u wilt." „Wat zou ik haar het beste kunnen ge ven?" vroeg Edmond. „Alles waar ze trek in heeft. Ik verbied niets, want het komt mij voor, dat het ge vaar geheel Geweken is. U ziet, dat ik het mijn patiënten zoo gemakkelijk mogelijk maak." (Wordt vervolgd.) Daarentegen heeft de regeermgs-president de communistische tegendemonstratie op denzelfden dag te Halle verboden. EEN DUITSCHE HERSTELLING VAN GEWEREN. In politieke kringen is volgens de „Eve ning Standard" eenig opzien gewekt door dat een firma te Hamburg zich tot een Brit- sche fabriek van geweren heeft gewend voor de levering van een millioen Mausergeweren ten behoeve van een „bevriende Entente-re geering". De betrokken fabriek heeft een afschrift van de aanvraag in handen gesteld van de regeering. DE KAMERTRIBUNE IN ITALIË HER STELD Mussolini gaat in de Kamer en den Senaat de tribune in eere herstellen, gelijk deze in het Fransche parlement nog altijd bestaat. Elke spreker moet zich daarheen begeven om van daar uit het woord te voeren. Men hoopt aldus te voorkomen dat tal van afgevaardigden van hun plaats uit half ver staanbare redevoeringen oplezen om bij hun veraf wonende kiezers den indruk te wekken dat zij hun woordje in het parlement weljweten BRAND IN EEN STATION. Donderdagmiddag is de bliksem ingeslagen in het station van Tours. Het gebouw geraak te in brand. De schade is belangrijk. EEN AUTO-ONGELUK. Uit Rijssel wordt gemeld, dat er bij een bot sing tusschen twee auto's in de nabijheid van Cassel (Fransch-Vlaanderen) vier personen gedood en twee ernstig gewond werden. Van alle zijden worden in den laatsten tijd geruchten verspreid van oorlogsvoorberei dingen van Roemeenschen en Russischen kant. M en vertelt van groote troepenconcen traties aan de Bessarabische grenzen enz. Volledigheidshalve maken we van deze ge ruchten melding. HET AFTREDEN VAN HET KABINET VAN NEWFOUNDLAND. Het aftreden van het eerst dezer dagen ge vormde nieuwe kabinet-Warren blijkt te wijten te zijn aan de onmogelijkheid om can- didaten te krijgen voor verschillende distric ten en aan het gevoel, dat de openbare mee ning tegen de partij van den heer Warren is. Vermoedelijk zal nu opdracht gegeven wor den tot vorming van een kabinet aan den heer Hickman, den leider der onlangs gestichte li berale partij, bestaande uit aanhangers van den oud-premier Sir Richard Squires. Uit San Francisco wordt gemeld, dat te Sacramento aan de oostzijde der rivier de dokken en loodsen van de „Southern Paci fic and California Navigation Company' door brand vernield zijn. De schade wordt op een half millioen dollar geraamd. AMSTERDAM, 9 Mei. Aardappelen, Be richt van den makelaar Jac. Knoop. Zecuw- sche Bonte 10.2510.75, id. Blauwe 10.25—10.50, id, Bravo's 7.30—7.50, id. Industries 7, id. Roode Star 7,50—7.80, Friesche Rood Bonte 8, id. Roodstar 7.50 7.80, Zeeuwsche blauwe Poters 5.50 6, id. bonte Poters 5.506 per H.L.; Win ter Malta-aardappelen 1315, Zomer Malta-aardappelen 24—25 per 100 kg. ALKMAAR, 9 Mei. Kaas. Ter markt wa ren 140 stapels, wegende 155.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 43, commissie 46, boerenkaas kleine 44, commissie 45)4, Handel vlug. ALKMAAR, 9 Mei. Granen. Aangevoerd 476 hl, waarvan 106 hl tarwe ƒ1214.50, 13 hl rogge 102 hl gerst chev. 12.50— 13.75, 153 hl haver 11—11.75, 43 hl paar- denboonen 13.7513.50, bruine boonen 2036, citroenboonen duiveboonen ƒ1516.25, witte boonen ƒ30, 1 hl rood mosterdzaad 6 h. 1. karwijzaad ƒ104, 1 hl blauw maanzaad 40 hl groene erwten (groote) 1724, grauwe erwten 2862, alles per 100 kg. BREUKELEN, 9 Mei. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 101 wagens, met te zarnen 4260 stuks kazen. Gewicht pl.tn. 29,620 kg. Prijs le soort 3740, 2e 33—36, zwaardere 47, gestempelde 3845 per 50 kg. GORINCHEM, 9 Mei. Paarden. Aange voerd 303 stuks. Men besteedde voor Luxe paarden 400—650, werkpaarden ƒ200 500, 2)4-jarige paarden ƒ250450, 114- jarige paarden 200350, hitten 150350. De handel was matig. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Mei. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 30075 kg. Prijzen 228 a 244. LEIDEN, 9 Mei. Vee. Aanvoer 51 stieren ƒ130490, 413 kalf- en melkkoeien ƒ235 485, 478 varekoeien 180350. 163 vette ossen en koeien ƒ240635, ƒ0.801.20 per kg (schoon), 28 fette kalveren ƒ55175, 1.051.70 per kg (schoon), 168 nuchtere kalveren 719, 546 vette schapen 4460, ƒ1.721.80 per kg (schoon), 525 lammeren 1728, 904 varkens voor Londen 1547, 0.580.62 per kg (levend gewicht), 618 biggen 610. Kaas. Aanvoer 112 partijen, le soort Goudsche kaas 4346, 2e soort Goudsche kaas 3842, le soort Leidsche kaas 35 40. Handel vlug. LEEUWARDEN, 9 Mei. Boter. Aanvoer 31/3 en 159/6 v. Fabricks- f. 1.512.33, no teering van de commissie 2.35 per kg. Kaas. Sleutelkaas 0.300.46, Nagelkaas 0.230.31, Goudsche 0.080.68, Edam mer 0.300.68. Aanvoer 55.486 kg LEEUWARDEN, 9 Mei. Vee. Aangevoerd 104 stieren 125550, 631 vette koeien 220—460, per kg. 0.90—1.10, 2409 melk en kalf koeien f 200500, 157 vette kalve ren 45—98, 295 pinken 110—200, 407 nuchtere kalveren 1017, 345 vette scha pen 2850, 385 melk- en weideschapen 25—38, 2957 lammeren 1622, 849 vette varkens 50140, per kg. 0.620.65, 28 magere varkens 2550, 459 vette biggen 2550, 460 kleine biggen 816, 7 paar den, 54 bokken. De handel in melk-, en kalf- en weide- vee was eerst goed, ten slotte trager, vette koeien met behoorlijken handel; stieren wel prijshoudend; vette kalveren iets vlug ger; nuchtere kalveren stadig; varkens met goeden handel, zouters 6064 c., Londen- sche varkens 5658 et. per kg.; vette scha pen vlugger; lammeren stugger. Eieren. Aanvoer 41000 kippen- 5.50 7.50; 2400 eenden 6—7.50. UTRECHT, 9 Mei Kaas. Ter markt wa ren 135 wagens, te zamen 37.125 kg.; le kwaliteit 4044, 2e kwal. 3340, rijks- merk 4048. Handel vlug ZWOLLE, 9 Mei. Boter. Aangevoerd 100/8 v., 20/6 en 340 stukken, samen 2370 kg.; prijs 1/8 4246, per kg. 22.20. Vee. Aanvoer 800 runderen, 183 graskal veren, 109 nuchtere kalveren, 32 schapen, 170 lammeren, 177 varkens en 912 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.88 1.18, dito kalveren 1.201.70, dito var kens 0.640.68 per kg., schapen 2575. De handel in neurende en verschgekalfde koeien en vaarzen was zeer traag; pinken met redelijken handel; vette koeien duur; kalveren prijshoudend. NOG VER ER AF 1 Lang had de zieke geijld „Waar ben ik?" In den hemel „Nee, lieve zei z'n vrouw. Ik ben nog bij je." ZOO GING 'T TOCH. Moe „Wat doe je Marietje." Marietje „Ik schrijf een brief aan Jantje." Moe: „En je kunt nog niet schrijven." Marietje „Dat geeft niks moe, Jantje kan nog niet lezen. UITGESLAPEN. A.: „Een meisje kan ik trouwen, dat fV liefheb en een ander dat geld heeft. Wat zov ik doen B,: „Kerel, trouw de vrouw van je hart. Anders wordt je nooit gelukkig. En wie is dat meisje met geld BERLIJN, 9 Mei, Naar de soc.-democrati sche „Parlamcntsdienst" meldt, heeft het be stuur van de soc.-democratische partij van daag eenstemmig besloten in de quaestie van het al of niet aannemen van de rapporten der deskundigen een plebisciet voor te stel len. Daar de verkiezingsstrijd tusschen de 23 partijen niet de noodzakelijke klaarheid heeft gebracht, behoort thans het volk met ,.ja" of „neen" te beslissen. De sociail-de- mocraten zijn overtuigd, dat zoowel de Duitsch-nationalen als de Deutsch-völki- schen en de communisten een groot aantal stemmen hebben gekregen van lieden, die ontevreden waren, maar daarmede nog niet uitgesproken hebben, dat zij tegen de rap porten zijn. de uitslag van een plebisciet zou een overzicht geven, hoe het Duitschc volk in zijn geheel over de quaestie van de politiek der vervulling in werkelijkheid denkt. Het partijbestuur van de soc.-demo cratische partij is overtuigd, dat de groote meerderheid der kiezers vóór het aannemen van de rapporten van de deskundigen zou stemmen, omdat dit resultaat van zulk een volksstemming zou daarmede de meerder heid \an het Duitschc volk zich achter de vervullingspolitick van de laatste jaren stel len. PARIJS, 9 Mei. Havas verneemt, dat de gezant van Groot-Brittannië namens den heer Ramsay MacDonald den heer Poincaré heeft uitgenoodigd, hem 20 Mei te Chequers te ontmoeten. Het onderhoud zal van offi- cieuzen en geheimen aard zijn. Het is waar schijnlijk, dat geen enkele medewerker der beide ministers bij het onderhoud tegen woordig zal zijn. LONDEN, 9 Mei. In een toespraak tot de „Women's Unionist Organisation" te Londen, sprak de heer Baldwin, de leider der con servatieven, zijn verheugenis uit over de ver klaring, die dc heer Churchill een paar da gen geleden te Liverpool heeft afgelegd, en zeide, dat hij geloofde dat samenwerking tusschen conservatieven en liberalen anzien- lijk zou bijdragen tot de nederlaag, die het socialisme onvermijdelijk wachtte, zoodra 't kiezerscorps klaar en duidelijk werd ge vraagd, er uitspraak over te doen. LONDEN, 9 Mei. Het debat in het La gerhuis over de tweede lezing van 't wets ontwerp tot het verleenen van zelfbestuur aan Schotland, gaf aanleiding tot een stormachtig tooneel, waaraan de spaeker een eind maakte door het verdagen van de zitting. Een soortgelijk wetsontwerp werd reeds bij negen vroegere gelegenheden in tweede lezing aangenomen, doch van daag stuitte het voorstel, dat was inge diend door het arbeiderslid Buchanan, op hardnekkig verzet van de conservatieven, terwijl de liberalen het ondersteunden. De regeering had het wetsontwerp in beginsel gesteund en er in toegestemd, een com missie te benoemen, die het heele vraag stuk in overweging zou nemen. Tegen het einde van de zitting echter weigerde de speaker toe te staan dat vandaag zou wor den gestemd, hetgeen beteekent dat het wetsontwerp van de baan is. Deze beslis sing gaf onmiddellijk aanleiding tot groot lawaai op de banken der arbeiders. Vele leden richtten booze opmerkingen aan het adres van den speaker, die weigerde een bespreking toe te laten van zijn beslissing. Dc speaker waarschuwde de leden ver scheidene keeren, dat zoo zij zijn beslissing trotseerden, hij hun zou gelasten het Lager huis le verlaten, doch daar het sluitingsuur van de zitting was genaderd, en nog alleen enkele formeele zaken moesten worden af gedaan, verdaagde de speaker ten slotte het Huis, waarop de leden zich zonder verdere incidenten verspreidden. De beslissing van den speaker blijkt te berusten op de mee ning, dat een belangrijk onderwerp als ver vat in het wetsontwerp, niet voldoende was besproken. BERLIJN, 9 Mei. In het conflict in dc mijnindustrieën in het Ruhrgebied, Silezië en Saksen is nog geen verandering ingetre den. Alleen wordt door verschillende bla den geconstateerd, dat zich heden in den loop van den dag een zeer groot aantal werkwilligen heeft aangemeld. In het Ruhr gebied waren heden weer ruim 28.000 man aan het werk. De communisten probeeren natuurlijk overal de werkwilligen te verhinderen aaö het werk te gaan, waardoor het op verschil lende mijnen tot botsingen is gekomen, die echter geen ernstigen omvang hadden. Meer en meer beginnen de gevolgen van de stopzetting der kolenproductie zich ook in andere takken van industrie te doen ge voelen. Nadat reeds verschillende gasfa brieken wegens gebrek aan kolen het bedrijf aanzienlijk had moeten inkrimpen, deelt thans de directie van de Krupp-fabrieken te Essen mede, dat waarschijnlijk van a.s. Maandag af het bedrijf zal moeten worden beperkt. De Gute Iloffnungshütte in Ober- hauscn heeft gisteren wegens gebrek aan gas en electrisehen stroom een groot ge deelte van haar werklieden naar huis moe ten sturen. Mgr. Cieplak is Donderdagmorgen uit Washington te Rome aangekomen. De Ro- mein'sche correspondent van den „Times" meldt, dat op uitdrukkelijk verlangen van den Paus Kardinaal Gasparri, de kardinaal staatssecretaris, aan het station aanwezig was om Mgr. Cieplak te begroeten en dat Kardinaal Gasparri samen met den Pool- schen gezant bij den H. Stoel Mgr. Cieplak naar het Poolschc Seminarium vergezelden, waar hij gedurende zijn bezoek te Rome gast zal zijn. Dit is volgens den correspondent de eer ste keer, dat de kardinaal-staatssecretaris in zijn officieele hoedanigheid iemand aan het station heeft begroet, waaruit wordt ge concludeerd, hoezeer het Vaticaan 't werk van den Poolschen prelaat in Rusland waar deert. Mgr. Cieplak zou Donderdagavond bij den Paus in gehoor worden ontvangen. De reden voor zijn bezoek aan Rome is, zoo verklaart hij, om den Paus persoonlijk te da-nken wegens de tusschenkomst van het Vaticaan bij de Sovjetregeering tc zijnen behoeve, waaraan alleenlijk hij zijn invrijheidstellin: tieschrijft. Hij ontkent dat zijn bezoek poli tieke beteekenis beeft. PARIJS, 9 Mei. Gisterenmiddag is de blik sem ingeslagen in het station Tours. Het ge bouw raakte in brand. De schade is belang rijk. PARIJS. 9 Mei. Poincaré is hedenmorger. naar zijn buitenverblijf Campigny nabij Bar- le-Duc vertrokken. Hij wordt Maandag te Parijs terug verwacht. PARIJS, 9 Mei. De politie staat voor het raadsel van 3 dieven van automobielen. Ge durende de laatste 3 maanden stalen ?ij on geveer 40 auto's. De bandieten schijnen de voorkeur te geven aan bruin gekleurde auto's, welke door hen worden veranderd en weer verkocht. Tot nu toe konden de roovers nog niet worden gearresteerd. KOPENHAGEN, 9 Mei. In het Folbething heelt gisteren de minister van buitenlandscbe zaken, graaf Molkte, officieel meegedeeld dat -hij een wetsontwerp zou indienen tot goedkeuring der overeenkomst in zake Oost- Groenland, welke voor korten tijd door Deensche en Noorsche delegaties is ontwor- pen. seerden dit alles waren gebeurtenissen, die naast den economischen nood ook op het moreel der mijnwerkers inwerkten. En daar bij een machtspolitiek, zooals zij in het z.g. „dictaat van Unna" ten volle tot uiting kwam. Daarmede werd een betreurenswaardige gang van zaken ingezet op de plaats der verstan dige, rustige vakvereenigingsleiders dringen zich gemakkelijk de onverantwoordelijke fa natieke opruiers, voor wie de uitgeputte ar beiders gewillige werktuigen werden. Daarbij komt, dat de verwachtingen der communis ten door hun succes bij de rijksdagverkiezin gen opnieuw voedsel hebben gekregen, waar door de gevaarlijke arbeid van hun agitators tot het uiterste wordt aangezet. Onder deze omstandigheden zal het de grootste moeite kosten, vreest het Frankf. blad, alsnog het dreigende onheil bijtijds te bezweren. Er staat zeer veel op het spel, zoo dat men een onmiddellijke bemiddelings poging van den rijksminister van arbeid ver wachten mag. De Duitsch-Russische moeilijkheden. De „Lokal-Anzeiger" bevat merkwaardige bijzonderheden in verband met het Duitsch- Russische incident waarover wij gisteren nog uitvoerig spraken. De reis van Krestinski naar Moskou zou, naar he.t blad uit volstrekt betrouwbare bron zegt te vernemen, een geheel ander doel hebben, dan hij in zijn nota aan het dept. van buitenl. zaken heeft medegedeeld. In werkelijkheid zou de ambassadeur zich naar Rusland begeven om bij zijn regeering krachtig te protest'eeren tegen het optreden der niet rechtstreeks onder hem staande handelsafdeeling. Voor de buitenwereld is Krestinski wel het hoofd der handelsafdee ling, maar in werkelijkheid zou dit instituut in vele opzichten niets anders zijn dan een dekmantel voor de communistische propa ganda te Berlijn en zou zij staan onder de „agitatie-afdeeling" van het uitvoerend co mité der Derde Internationale. Krestinski, dien de handelsafdeeling als propaganda- bureau reeds herhaaldelijk in moeilijkheden zou hebben gebracht, wil daaraan thans op grond van het jongste incident een eind maken. De tijdelijke sluiting der delegatie, welke den laatsten tijd het hoofdkwartier van obscure communistische elementen was geworden, moet zijn toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het instituut der Sovjet- Russische diplomatieke vertegenwoordiging te Berlijn buitengewoon lastig is geworden. Voorts zou bij de gehouden huiszoeking ofschoon de Berlijnsche politie elke in lichting weigert buitengewoon bezwarend materiaal zijn geworden. Men heeft zeer belangwekkende documenten in beslag ge nomen, o.a. geheime vlugschriften voor Schupo en Rijksweer, waarin deze worden aangespoord tot ongehoorzaamheid aan de Duitsche regeering, geheime geschriften met instructies aan de bestuursleden der com munistische partij en stukken in betrekking met de communistische Tsjeka. Men be grijpt, aldus de „L. A." dat dit den Rus sischen ambassadeur hoogst onaangenaam is. Ten slotte heeft zich voor eenigen tijd in de Russische handelsdelegatie een voorval afgespeeld, dat bewijst, met welke methoden de beambten van die instelling te Berlijn optreden. Een ambtenaar, die sedert jaren in dienst was bij de Rijksbank, had de opdracht ge kregen bij de Russische handelsafdeeling eenige wissels te incasseeren. De Russen verklaarden, dat wissels eerst later werden uitbetaald en toen de ambtenaar aandrong op onmiddellijke betaling, werd hij door twee Russen afgeranseld. Men scheurde hem de kleeren vqn het lijf en hij werd letterlijk op straat gegooid. De Rijksbank deed van het incident mededeeling aan de dept. van buitenl. zaken en diende tevens een aan klacht in wegens het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. In de daarop gevolgde notawisseling beweerden de Russen eerst, dat de ambtenaar met een revolver had ge dreigd, maar later gaven zij toe, dat hij slechts een potlood in de hand had gehad. Ten slotte trok het departement de aan klacht in, daar de schuldigen waren gestraft. Waarin de straf had bestaan, kon evenwel niet worden vastgesteld. PRUISEN EN DE HOHENZOLLERNS. In het proces van ex-prins Friedrich Leopold van Pruisen behandelde het Land gericht te Berlijn Donderdag de quaestie van de rechtsgeldigheid der inbeslagneming van het vermogen van het Pruisische Konink lijke Huis. De voormalige Pruisische minister van financiën Lüdemann had op grond der ver ordening tot inbeslagneming van 30 Nov. 1918 ook het vermogen, dat de prins bij zijn Berlijnsche bank had gedeponeerd, „ge- spertr" en de bank verboden den prins iets uit te betalen. Deze diende tegen de bank een aanklacht in en een cisch tot teruggaaf van zijn vermogen, welke hij motiveerde met de verklaring, dat de verordening tot inbe slagneming in strijd was met de grondwet, daar zij de grondwettig gewaarborgde vrij heid van bezit schond en her verbod om over het vermogen te disponeeren dus niet rechts geldig was. De rechtbank sloot zich bij deze opvatting aan en wees den prins zijn vorde ring toe. DE ONTHULLING .VAN HET STAND BEELD VAN MOLTKE. De Duitsche Dag te Halle, welke ter ge legenheid van de onthulling van het stand beeld vanMoltke door de vaderlandsche ver- eenigingen op 11 Mei is georganiseerd, is door de politie toegestaan. De uitvoering der des kundige rapporten. Al heeft de Britsche premier MacDonald dan al geen persoonlijken brief geschreven aan Poincaré om dezen mededeeling te doen van de besprekingen'met de Belgische staats lieden, hij heeft dan toch in elk geval Poin caré een £iededeeling over deze besprekin gen doen toekomen en hem van het onder houd op de hoogte gebracht. In afwachting van de besprekingen, welke de geallieerde staatslieden gezamenlijk zullen hebben en die in het laatst van deze maand of begin Juni schijnen te zullen plaats hebben. Aan Fransche zijde schijnt men, er prijs op te stellen, dat eerst de ontmoeting tusschen de Belgische ministers en Mussolini zal zijn geschied, en eveneens wil men daar voor een gezamenlijke geallieerde conferentie af wachten hoe zich de politieke toestand in Duitschland zal ontwikkelen. Ook verwacht men nog eerst een uiteen zetting van Britsche zijde over de uitvoe ring van het plan der deskundigen in ver band met het Verdrag van Versailles. Men geeft daarbij blijkbaar te Parijs de hoop niet op om van de Ruhronderneming nog te redden, wat te redden is en dan toch in elk geval de hervatting van de „Ruhr- exploitatie" als een dreigend zwaard boven Duitschlands hoofd te houden. Hoe men die hoop kan vereenigen met de aanvaarding van het plan der deskundigen, waartegen, naar het te Parijs heet, „alleen van Duitsche zijde bedenkingen zijn geop perd," is niet geheel duidelijk. Want de deskundigen, hoewel deze de quaestie der sancties als niet behoorend tot hun bevoegd heid, buiten beschouwing hebben gelaten, hebben toch geenszins verborgen gehouden, dat ze het met de Fransch-Belgische methode volstrekt niet eens zijn. En bovendien is het wel zeer de vraag of de voor de uitvoe ring van het plan der deskundigen voor Duitschland noodige buitenlandsche kapita len zullen kunnen worden vetkregen, indien het gevaar zou blijven bestaan van een her vatting van maatregelen, welke Duitsch- land's economische eenheid opnieuw zouden vernietigen. Eerste voorwaarden voor het welslagen van het plan, dat erkennen de deskundigen zelf, is vertrouwen en samen werking en dat deze zullen kunnen worden verkregen met de methoden waaraan de heer Poincaré vasthoudt, is zeker te betwijfelen. Intusschen gaat de Commissie van Her stel voort met het nemen van maatregelen tot uitvoering van het rapport der deskun digen. Daarvoor moeten nog twee benoemin gen worden gedaan die van een „agent der vergoedingsbetalingen" en van een trustee. Eerstgenoemde moet den schakel vormen tusschen de Commissie van Her stel, diverse Duitsche milieux en de spreciale commissarissen der trustee hij ontvangt en beheert de obligaties van de industrie en spoorwegen, die als waarborg dienen, zorgt voor de rentebetaling en stelt de voorwaar den vast voor de amortisatie. Voor dezen laatsten post zal waarschijnlijk Bradbury worden aangewezen, voor den eerste is er sprake geweest van Delacroix, oud-Belgisch premier. Maar volgens het „Journal" heeft Poincaré in de laatste gesprekken met Bar- thou deze plaats voor Frankrijk opgeëischt. In elk geval wordt de dubbele benoeming de volgende week tegemoet gezien. Inzake de quaestie der sancties spreekt men te Parijs dc opvatting uit, dat, nu de Volkenbond bescheidenlijk heeft te kennen gegeven een eventueele economische blok kade van Duitschland, indien het zijn ver plichtingen niet nakomt, niet te kunnen leiden, omdat dit niet op zijn weg ligt, Mac Donald wel zal inzien dat, geen andere weg mogelijk is dan die, welke ook door de des kundigen aangewezen is, nl. het herstel der Ruhr-exploitatie, die zulk een mooi succes heeft opgeleverd. Deze verwachting -te Parijs, dat men den heer MacDonald van de juistheid dezer mathoden zal kunnen overtuigen, kon na tuurlijk ook wel eens al te optimistisch zijn. Het conflict in den Duit- schen mijnbouw. In breede kringen der Duitsche bevolking heeft het bevreemding gewekt, dat de rijks- regeering in een zoo ernstig conflict als de strijd tegen den 8-urendag in den mijnbouw maar rustig blijft afwachten hoe de zaak zal afloopen, in plaats van te trachten door inter ventie een einde te maken aan het geschil om op deze wijze de hervatting der kolenpro ductie te bespoedigen. Volgens verschillende bladen zou er uit vakvereenigingskringen reeds bij de regee ring op zijn aangedrongen in deze richting stappen te doen. Volgens het „Berl. Tag." zou het rijkska binet zich met deze quaeetie hebben bezig gehouden, maar is men ten slotte tot de con clusie gekomen, dat het met het oog op het ge- provonceerd politieke karakter der bewe ging zeer riskant zou zijn thans reeds pogin gen te doen tot bemiddeling. In Saksen denkt men er blijkbaar anders over. De Saksische minister van handel en nijverheid heeft ten minste den beiden strij denden partijen bemiddeling aangeboden en naar alle waarschijnlijkheid zullen de bespre kingen reeds hedenmiddag beginnen. Men gelooft, dat zij kans van slagen hebben, tc meer, daar de Saksische mijnwerkers niet star vasthouden aan het beginsel van den 7- urendag meer er maar op uit zijn een verhoo ging van hun minimum-uurloon te verkrijgen. De vakpers der mijnwerkers vestigt er de aandacht op, dat men bij het conflict niet te doen heeft met een staking maar met een uitsluiting. In het Ruhrgebied staan 90 der mijn werkers op straat, daarvan zijn 89 uitge sloten en slechts 1 hoofdzakelijk bestaan de uit communisten en syndicalisten, staakt. Herhaalde malen hebben wij melding ge maakt van de waarschuwingen, welke de „Frankf. Z." op verschillende wijzen in de laatste tijden heeft doen hooren tegen een exploiteeren van den toestand om de arbei ders in de oude arbeidsverhoudingen terug te dringen. Nu de ontwikkeling van den gang van za ken het conflict in den mijnbouw in een acuut stadium heeft gebracht, constateert het blad, na erop gewezen te hebben, dat het stelsel der Micumverdragen algemeen be schouwd wordt als een op den duur niet te dragen belasting voor de ondernemers, terwijl het tegelijkertijd leidt tot een naar beneden drukken van den levensstandaard van de arbeiders, dat de arbeidersbevolking onder de loons- en arbeidsvoorwaarden, zooals die werden vastgesteld bij het afsluiten der Mi cumverdragen, ten zeerste lijdt. Reeds den geheelen winter heeft de quaestie der mijn- werkersloonen in het Ruhrgebied de sociale moeilijkheden verscherpt, reeds weken lang dreigen daardoor acute arbeidstroebelen. Het voorstel van de vakvereenigingen met 1 April een loonsverhooging van 30 in te voeren, werd door de vereeniging van mijnei genaars als onmogelijk uit te voeren afge wezen, terwijl de bestaande loonregeling te gen 1 Mei werd opgezegd, hetgeen de vak vereenigingen er toe bracht de overeenkomst voor den werktijd tegen hetzelfde tijdstip op te zeggen. Onderhandelingen leidden tot een arbitrage-uitspraak, waarbij een loons- verhooging van 15 werd voorzien. In het algemeen bestond de neiging hierop in te gaan. De sterke radicaliseering van de arbei ders men denke maar aan den uitslag der verkiezingen van de bedrijfsraden einde Maart dreef de leiders echter verder dan wel goed was en zoo kwam het in den soc. ouden mijnwerkersbond tot het besluit welde 15 verhooging aan te nemen maar na twee Mei slechts zeven uur te werken. Weliswaar leidden nieuwe besprekingen op uitnoodiging van den rijksminister van arbeid op 2 Mei tot een overeenkomst tusschen de eigenaars en de vier mijnwerkersorganisaties om voor- loopig den verlengden arbeidstijd tot 31 Mei te handhaven, maar de agitatie der radicalen had de meeste mijnwerkers reeds meegekre gen, met het gevolg, dat niet meer naar de leiders geluisterd werd, en dat het conflict thans een feit is. In den ouden mijnwerkersbond werden beide arbitrage-uitspraken verworpen, de andere organisaties weigerden te staken. Ongetwijfeld heeft zich in de laatste maan den, zoo zet de „Frankf. Z." de uiteenzetting van den toestand dan verder voort, in het mijngebied veel stof tot verbittering opge hoopt. Een verklaring van de economische moeilijkheden in het mijnbedrijf vindt men voldoende in de nog steeds onopgeloste her- stelquaestie en de Micumverdragen, maar er is nog veel meer, dat niet op rekening daar van geschreven kan worden. De onrechtvaar dige behandeling van de loonquaestie, waarbij nog in Januari de loonen met 30 werden verminderd het zich niet houden aan de ta rieven en het niet nakomen van beloften door de mijneigenaren, hun sabotage van de wet op de mijnwerkersvereenigingen, hun chica nes en het ontslaan van de leiders der vak vereenigingen, het weer invoeren van het oude premie- en strafstelsel, de bijzondere tariefovereenkomsten voor de ongeorgani-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6