elck wat wils. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad - Zaterdag 10 Mei 1924 UIT DE PERS. LANDBOUW EN IISSCHERU. De Nederlandsche Pers. Alle perken te buiten. De toestand der zeevisscherij in Maart. RECHTSZAKEN. Lolly en molly. De Petroleumkacheltjes van Jamin. Ontslag van rechtsvervolging. GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. David Wijnkoop naar Rusland. Het Personeel in Overheidsdienst te Amsterdam De loonen der Rijkswerklieden KUNST EN KENNIS. Nieuwe uitgaven en Inhouds' opgaven. TREKJES 346. KINDERTOESLAG. Eenige weken geleden was ik tegenwoordig bij een debat van een Gemeenteraad. Het ging over een wachtgeldregeling voor perso neel, dat misschien zou worden ontslagen en waarbij in enkele bepalingen verschil werd gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Van socialistische zijde werd opgemerkt, dat men daarmede niet kon accoord gaan en wat van verdere strekking is dat men hij de loonsbepaling uitsluitend rekening heelt te houden met de prestatie en de werk gever met meerdere of mindere behoefte van het personeel niets te maken heeft. Reeds meerdere malen heb ik in deze ru briek te kennen gegeven, dat ik tot zekere hoogte die zienswijze kan deelen, voor zoover het 't particulier bedrijf betreft, maar dat volgens mijn zienswijze de Overheid iets verder kan gaan en wel degelijk met de hoe- giootheid van het gezin rekening kan houden. Het is een heel mooi woord, een stevig gebaar, om te zeggen de prestatie moet de cemge maatstaf zijn bij de loonsbepaling, waar om onder alle omstandigheden dien maat at met uitsluiting van elke andere toe te Passen is altijd iets moeilijker. Ook mij lijkt de prestatie de meest deug- ®«)k maatstaf, doch de practijk heeft nu ."maal onafwijsbaar aangetoond, dat het zii jtee(^s mogelijk en ook niet billijk zou in daaraan vast te houden, zoodat er alles I or ';e zeggen is, om naast de algemeene 1° -^Paling ook rekening te houden met jaantal kinderen van den werknemer. bii~ aaiimede ondervangt men uiteraard geen izondere omstandigheden, waardoor hel von'rl 'n sterke mate gedrukt wordt, maar -.vu- men c'at het kinderaantal de oor- wordt van den grooten achterstand JLno7er soortgelijke werknemers. Het is n fn een objectief gegeven, dat zich J* )ve' leent om als mede-maatstaf bij de loonsbepaling dienst te doen. 11 beginsel is er dan' ook geen verschil of be ni5Part'culiere werkgevers te doen heb- han wel met de Overheid. Dat verschil sinv u"1 aiC'1 Pas bi) be practische toepas- Het is uitsluitend de vrees voor de st cllscbe uitwerking van het stelsel, dat mij door huiverig maakte voor de toepassing din® Particuliere werkgevers. De ondervin- zii h mi' voldoende geleerd, dat juist, ri Ie we met kindertoeslag willen bescher- vordenf duul de dupe van dat stelsel njjfee' werkgevers kunnen er op den duur tegen, dat zij aan een arbeider die niets ci presteert, dan zijn gehuwde collega, hooger loon moeten betalen, wat dus een averechtse he werking geeft. Hoor de werkgevers individueel, komt er ook zeker niets goeds van terecht. De ,n celen verminderen echter wanneer een lepaalde groep werkgevers een regeling treft per Collectief Contract, waarbij iedere werk gever per arbgjjjgj. eeu 2eker bedrag betaalt' ys van de vraag of zijn arbeiders al dan niet ijk aan kinderen zijn. Toch laten ook dan de nadeelen zich Hog wel degelijk gevoelen, wat niet het geval behoeft te zijn en ook practisch niet is, wan neer de Overheid besluit om een kindertoe slag in te voeren. Men zou kunnen opwerpen, dat ook de Overheid door de zucht tot bezuinigen ge dreven, tot ontslag van de duurste, d.i. kin derrijkste arbeiders over zal gaan, maar dat gevaar lijkt mij al zeer gering. Het is moeilijk denkbaar, dat de Overheid van Gemeente, Provincie of Rijk, wanneer zi) zooveel inzicht heeft om tot de invoering van kindertoeslag over te gaan, dan op de wel 2®eil on-sociale gedachte zou komen om juist ol bij voorkeur menschen te ontslaan die daarvan profiteerden. Meer en meer blijkt dan ook, dat de socia listen waar het stelsel practisch toepassing vindt, zich daarmede heel goed weten te verzoenen en ik ben er zoo zeker niet van, dat de socialisten zoo'n groot woord zouden hebben als zij wat vaders van groote gezinnen binnen hun kring hadden. Aan elk stelsel zijn nadeelen en die zijn 'ok aan het stelsel van kindertoeslag ver bonden, maar wanneer de Overheid het oepast zullen de voordeelen in elk geval de nadeelen wel ver overtreffen. De gedrukte stemming der laatste jaren heeft ook den kindertoeslag wat naar den achtergrond gedreven, maar als we inderdaad het diepste punt van den teruggang hebben bereikt en de onmiskenbare opleving een blijvend karakter zou vertoonen, dan zalook dat vraagstuk zichzelf met kracht aan de orde stellen, zoodat het slechts schade kan geven, wanneer we beweringen, die in wezen onjuist zijn, onbesproken laten. A, J. L. DE STRIJD IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Als de lezeis dit artikeltje onder de oogen *nigen aal de toestand zich wel al weer eenige '"alen gewijzigd hebben. Thans is nog niet Wet zekerheid te zeggen hoe het verloop daar- Va" zal zijn. Ste u1- sfaat 2aab wel vast, n.l. dat niet verw aan w'e voor een Sr00t deel de vruchr"n^ moet worden toegeschreven, de zal oogsten, maar de uiterste ele- U t de communisten- dat if s wat we bunnen waarnemen blijkt, wezp ,tra8'sch verloop van dezen strijd in seerden htS ££n 'acllt is op de °ngeorgani- over30 de 22 duizend aangeslotenen is het jne p??te gedeelte niet bij een organisatie Stenhuis heeft het onomwonden uii 1 de Eendracht moet met 12000 leden Ult den strijd komen. De taktiek, die daarbij zou gevolgd worden, was weken te voren te voorzien wie maar een weinig met de zaak op de hoogte was, kon daaromtrent niet in twijfel verkeeren. Op liet beslissende moment, dat dan toch eenmaal moest aanbreken, zou de moderne organisatie nog even vasthouden met een hoogeren of desnoods een nieuwen eisch. Wie zich die weelde wil veroorloven, kan dat doen en later bakzeil halen onder het motto nu die andere lafaards het opgeven, moeten wij wel, zij het tegen onzen zin. De conclusie is steriotiep kom in onze organisa tie, die getoond heeft enz. enz. Men kent het liedje. Maar loontje komt om zijn boontje. De katholieke organisatie, wier leiders er een geweten op na houden, is niet vrij om zoo'n reclame-standpunt in te nemen en het leed en lijden te bestendigen uit concurrentie zucht en Stenhuis kan daarop zijn methode beproeven doch de communisten passen zijn eigen methode op hem zelf toe. Stenhuis zegt volhouden tot elke loons verlaging is weggewerkt. Lansink is daar mede niet tevreden en eischt loons-ver hoo ging. Als steeds is ook thans te vreezen, dat de organisaties niet versterkt maar verzwakt worden, doch de communistische geest voed- sei zal ontvangen. Dat zal dan het resultaat zijn van de Sten- huis-methode, zooals alles wat die man doet een averechtsche uitwerking heeft. Er zijn in de socialistische vakbeweging ongetwijfeld ook knappe koppen en als desondanks een onbeholpen man als Stenhuis daar de lakens kan blijven uitdeelen, dan bewijst dat alleen dat de cellenbouwerij van de communisten toch nog heel wat meer invloed op de moder ne vakbeweging heeft uitgeoefend, dan men van die zijde wil erkennen. Het ongelukkigste is, dat er weer groote kans bestaat, dat de reeds zoo zwaar beproef de arbeiders het gelag moeten betalen van dergelijke dwaasheden. Intusschen kunnen de liberale heeren, die in Twente deze treurige geschiedenis heb ben opgeroepen, aan het gebeurde een lesje nemen. Hooghartig hebben ze sinds menschen- heugenis hun wil doorgedreven bij alles wat cr voorkwam tegen elke sociale wet hebben zij geageerd, en kunstmatig hebben zij de organisaties geknauwd en geknuffeld. Elke wilde actie, zelfs tegen de organisaties in, was hun een aanleiding om de uitsluiting af te kondigen, zoodat er voor de kortzichti- gen te weinig reden was zich te organiseeren. Elke wilde groep had practisch evenveel of even weinig te zeggen als de organisaties, want elke actie werd neergeslagen, zonder meer. Maar het rad van den tijd draait., ook al zouden alle liberale en liberaal denkende wekgevers-dat willen beletten, en zoo kwrm ae dag, dat zij in bruten overmoed weer elke concessie weigerden, doch de strijd: werd aanvaard en maand aan maand volgehouden. Het staat voor iedereen die ter zake kundig ■is, vast, .dat als. de Textielfabrikanten vóór den strijd hadden aangeboden,, wat zij nu willen doen, er nooit strijd was gekomen. Hun winst is dan oök uitsluitend verlies. Zij hebben zooals nu wel blijkt een mentaliteit gekweekt, die weinig goeds voor spelt, hun zaken hebben stil gelegen en in plaats van door samenwerking de ordelijke organisaties te steunen en den organisatie- geest aan te \vakkeren, hebben zij een ver wildering en verwarring opgeroepen, welke alleen het communisme kan ten goede.komen. Hoe dat alles zich verder zal ontwikkelen durf ik niet te voorspellen, maar wel wil ik aan het einde van dit opstel een woord van hulde brengen aan de mannen van St. Lam- bertus die onder zóó moeilijke omstandig heden toch het parool van hun eigen organi saties hebben opgevolgd. Dat zijn helden, waarvoor men met spoedig te veel respect kan hebben en juist hun held haftig optreden zal de fabrikanten nu tot dubbel nadenken moeten stemmen. Tenslotte nog dit eene ik kan bij he: schrijven dezes nog niet zeggen hoe alles zich verder zal ontwikkelen, maar mochten de fabrikanten in plaats van onze mannen te steunen wederom de fabriekspootten sluiten, dan heeft Katholiek Nederland tegenover die helden een eereplicht te vervullen die zich in overvloedigen steun moet uiten. A. J. L. EN NU VOORWAARTS. Het „Rechte Spoor" bespreekt den afloop van de jongste actie der Spoorwegmannen, die alles bijeen genomen, niet geheel onbevre digend kan worden genoemd en zelfs door Oudegeest in het Meinummer van de Ned. Vereen, buitengewoon goed genoemd is, wan neer men daarbij de omstandigheden in aan merking neemt. Het blad spoort verder tot ijver en propa ganda, aan „Al zijn wij nu tegen verdere verlaging on zer inkomsten tot half 1925 gevrijwaard, dat mag niet beteekenen, dat wij nu tot dat tijd stip maar kunnen aanpantoffelen, om tegen dien tijd weer effen in de houding te gaan .mee, aan.nadeel voor ons zelf en voor de or ganisatie We moeten als verstandige menschen re deneeren en niet als half-garen De moeilijk heden zijn er nu eenmaal, en kunt ge dan er aan ontkomen door ze niet te willen zien, of door ze met dolzinnige middelen te willen bestrijden? Geen denken aan! Zoodoende brengt ge u-zelf van den wal in de sloot Verstandig is, de moeilijkheden trachten te aegrijpen, te probeeren de oorzaken ervan te achterhalen om zoodoende een klaren kijk te krijgen op de geheele situatie. Kan men de situatie behoorlijk overzien, dan eerst kun nen met goed gevolg de middelen gekozen worden om eigen positie zoo veilig mogelijk te stellen. Niet weinigen hebben deze eenvoudige waarheid, vooral tijdens de jongste actie, een beetje al te veel over het hoofd gezien en zijn daardoor in een bui van moedeloosheid ver vallen, met gevolg, dat ze öf voor de organi satie bedankten, óf dat hun activiteit daalde beneden het vriespunt Deze geest' van moedeloosheid en onver schilligheid moet bestreden worden Er moet in geheel onze organisatie frisch opgewekt leven zijn Niet alleen bij ons gelukkig steeds grooter wordend korps van werkers, maar ook bij de gewone leden moet een beter meeleven met het we! en wee der organisatie worden aangekweekt Er moet gewerkt worden Tijd om te dutten is er nietOnze propagandisten en vertrouwensmannen moeten aan den slag om de „verloren zonen" terug te halen en nieuwe soldaten bij het Raphaël-leger in te lijven. De redenen, welke in vorige jaren achter uitgang in ledental motiveerden, n.l. de vele ontslagen bij de spoorwegen, bestaan thans vrijwel niet meer. Aan de ontslagen bij de spoorwegen schijnt gelukkig vrijwel een eind gekomen te zijn. Wij kunnen, als wij willen en werken, dus weer vooruit En omdar wij vooruit kunnen, moeten wij vooruit Vooruit in gehalte en vooruit in getal Wij verheugen ons in een korps bestuurs leden en vertrouwensmannen, dat er zijn mag! Laat deze bijna 1800 werkers, die zich voor hun vertrouwenspost, voor hun werkers baantje vrijwillig en uit liefde voor de zaak welke ze dienen, hebben aangemeld, laat deze personen, over het geheele land verspreid, nu eens hun beste beentje voorzetten, en wij zullen zien, dat binnen zeer korten tijd, be duidende vooruitgang in ledental valt te constateeren Als gij werkers wilt, dan gaan wij vooruit Maar niet alleen de werkers in onze orga nisatie moeten zich inspannen, maar ieder lid kenne zijn plicht en werke mee 1 Medewerking van de leden hebben onze pioniers noodig Hun moeilijke arbeid wordt daardoor verlicht en aangenamer gemaakt Laat het gedaan zijn met allerlei gezeur Ook de toekomst eischt een sterke hechte vakbeweging En daarom, voorwaarts 1" Den utan, die dit fraais schreef daarvoor ten volle aansprakelijk te houden, wij ver mogen he) niet. Wel bewees hij, dat de pen, die hij voert, in zijn band niet thuis behoort. Juist tegenover zijn tegenstander heeft men zekere verplichting I Wij wachten op een weerwoord uit den kring der ambtenaren, wier orgaan dit proza behelst, tegen deze vergiftiging der gees ten, Wij wachten op een wraking van dit ge scheld Blijft die uit, dan zou men moeten aannemen, dat het het „personeel in 's Rijks dienst" ontbreekt aan hel meest elemen taire zelfrespect. staan Neen De laksheid en de lamlendigheid, die de geheele vakbeweging ernstig heeft geteisterd en welke de laatste maanden ook haar ver nielende werking in de spoorwegvakbonden begon te openbaren, moet, koste wat kost verbannen Wat kunnen wij er mee winnen, met ons te vermoeien over de slechte tijden, over de overal optredende reactie, met elkaar te ont moedigen en wat erger is, met de schuld van alle narigheden maar te schuiven op den rug- van de organisatie Daar bereiken \ve niets, In zijn zoo pas verschenen werk „Jour nalistiek in Nederland", schrijft Mr. L. J, Plemp van Duiveland o.m. hel volgende ..Boven de Fransche pers steekt de Ne- derTandsche uit door betrouwbaarheid en onafhankelijkheid van aan haar wezen vreemde invloeden, ook door de volstrekte scheiding, waaraan zij ondanks alles vast houdt, tusscjien.' redactionCetc' rubrieken en advcrlenlie.w.ezen. terwijl haar buitert® landsche rubrieken veel meer omvatten en veel minder afhankelijk zijn van dé aandacht, die zekere streken of volken op zeker oógenblik trekken door den 'Hge- meenen loop. der politiek. Bovendien is zij door de verregaande ontwikkeling van het advertentiewezen in staat veel meer papier te geven dan de Fransche courant en behoeft zij dus niet zoo uiterst zuimg te zijn mei haar plaatsruimte, hetgeen aan de uitgebreidheid harer rubrieken ten goede komt. Boven de Skandinaviscr- pers munt zij verre uit en de Zwitsersche komt haar wel nabij, wat betrouwbaa, - beid en onverdachtheid van dc nieuws berichten betreft, maar kan het toch in volledigheid en omvang bij haar niet ha len. Alleen de Engelschc overtreft baar in dit opzicht, maar staat in andere be trekking weer bij haar achter, aangezien geen geen enkel Engelsch blad in avond en ochtend-editie verschijnt, terwijl dit met ten minste vijf groote bladen in Nederland het geval is." We lezen in het liberale „Handelsblad „Wij hebben voor ecnigen tijd er op ge wezen, dat van bepaalde zijde tegen de' onderwijspolitiek der regeering een dema gogische actie werd gevoerd. Toen het te gen de vlootwet ging was het van hetzelfda laken een pak. Bij beide gelegenheden poog de men over het hoofd van de betrokken bewindslieden den minister van financiën te treffen. Wanneer de minister van financiën, die in uiterst moeilijken tijd een verantwoorde lijken post aanvaardde, een regelrechte schoelje was, dan zou men over hem niet meer kwaad kunnen zeggen dan thans ge schiedt. Men leze bijv, bet proza eens, dat „De Centrale". Orgaan der Centrale Vereeniging van Personeel in Rijksdienst schrijft over den heer Colijn, die aldus wordt geken schetst een man, die den werkman zijn rechtmatig loon onthield, die rich voedde met het voedsel van den arme, rijn werd door de armoede van anderen, een man die glimlacht als een gelukkig mensch, maar in wiens omgeving hel gekners der tanden werd gehoord, een man met tevre den gekat, maar die geen zorg liet in de borsten der moeders, die zoogden, en daar door het heiligst recht van zijn volk tradit ie te verkrachten om den Mammon te die- Naar de afdeeling Visscherijen van hel Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeelt, werd de zeevisscherij ■n Maart j.l. ongeveer in denzelfden omvang uitgeoefend als in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeve'elhcid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen resp. 4.350.000 K.G. en 1.181.900 tenen toen maals 4.961.200 K.G. en 1.057.600. De vangsten der stoomtreilers waren schraal, de aanvoer door onze stoomtreilers hier te lande bedroeg gemiddeld per reisdag slechts 676 K.G. (853 K.G. in Maart 1923). Aanvankelijk waren de vischprijzen zeer hoog. later daalden deze doordat tengevolge van her mooie weder de aanvoeren der vis- schers met de zeevischzegen zoowel hier te lande als in onze buitenlandsche afzetgebie den toenamen en de daling van den koers des francs een ongunstigen invloed uitoefen de op onzen uitvoer naar België. De besommingen waren, hoewel beter dan in Maart van het vorige jaar. over het algemeen slechts matig. In het geheel namen 137 stoomtreilers aan het bedrijf deel, waarvan 2 uitsluitend en 19 ten deele in Engeland markten, terwij! in Maart van het vorige jaar 135 van deze soort vaartuigen in de vaart waren en daarvan 47 uitsluitend en 35 gedeeltelijk hun visch in Engelsche havens losten. Hier te lande voerden onze stoomtreilers aan 2.188.500 K.G. visch met een opbrengst van 149.000 (1.318.000 K.G. met een op brengst van 360.300 in Maart 1923). De aanvoer der Duitsche stoomtreilers was grooter dan in de voorafgaande maand hij bedroeg 221.000 K.G. De zeilloggers namen in kleiner, de motor kustvisschers in grooter I aantal aan de treilvisscherij deel, dan in Maart 1923 het aantal treilende kustvis schers was in beide tijdperken even groot. De zeilloggers en zeil kustvisschers be- somden thans gemiddeld meer, de motor- kustvisschers daarentegen minder. De eerst genoemde soort vaartuigen ving gemiddeld per reisdag 155 K.G. (verleden jaar Maart 144 K.G.), de geni'ddelde vangst per reis van de Motor- en zeilkustvisschers bedroeg res pectievelijk 802 eti 292 K.G. (422 en 126 K.G. in Maart 1923) De vangsten der vaar tuigen van de beide laatste soorten bestonden, evenals in Februari jl.l. voor een belangrijk deel uit haring en schardijn, welke in groote scholen nabij onze kust voorkwamen e;i waarop ook door verscheidene vaartuigen t i de Zuiderzeeplaatsen, die zelden of nooit op de Noordzee komen, met verschillende visch- tuigen, o.a. ook met den wonderkuil gevischt werd. Omtrent het aantal dier vaartuigen zijn geen gegevens beschikbaar. Hoeveelheid en opbrengt hunner vangsten in de Noordzee bedroegen resp, 154.500 K.G. en 7600. Werd verleden jaar in Maart niet met de zéevischzegen gevischt, thans namen 1 stoom schip en 2 motorvaartuigen daaraan deel. Met de beugvisscherij hielden zich bezig 23 stoom- en 11 zeilschepen (verleden jaar Maart 20 stoom- en 10 zeilschepen en I motorvaartuig). De vangsten waren slecht gemiddeld per reisdag bedroegen zij voor de stoombeugers 249 K.G. (verleden jaar Maart 422 K.G.) en voor de zeilbeugers 85 K.G. (verleden jaar Maart 143 K.G.) De opbrengst was echter gemiddeld per K.G. grooter, zoodat de stoombeugers gemiddeld meer besomden dan verleden jaar. Als naar gewoonte werd deze maand geen drijfnetvisscherij op haring uitgeoefend. Eeni ge aanvoer had intusschen, evenals verleden jaar Maart, door Engelsche stoomdrifters plaats. Voor het Gerechtshof te 's Hage heeft in hooger beroep van een vonnis van de recht bank te Rotterdam terecht gestaan een fa brikant uit Rotterdam. Bij dat vonnis is deze bekl. ter zake van oneerlijke concurrentie veroordeeld tot een geldboete van f 250. Bekl. heeft z.g. likstokken in den handel gebracht onder den naam van „molly," terwijl de firma Meyer te Ainsterdan reeds geruimen tijd tevoren dergelijke stokjes vervaardigde en deze „lolly" noemde. Bekl. zou het pu bliek hierdoor misleid hebben en aan de fa briek der firma Meyer schade hebben toe gebracht. Bekl. ontkende dat hij iets gedaan zou hebben, dat niet geoorloofd was. Z. i. is „lolly" een soortnaam. Den naam molly heeft hij gekozen naar aanleiding van een verzoek van zijn dochter, die een Zwitsersche onderwijzeres had, die zoo heette. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Bekl.'s raadsman mr. Sjollema uit Rotter dam betoogde aan de hand van buitenland sche tijdschriften e.d. dat het onderhavige snoepgoed reeds lang in Amerika en ook in Madrid gemaakt werd. Aangenomen mag dus worden, dat de lolly van algemeene be kendheid is. Bekl. stond dan ook -olko- men vrij in het fabriceeren van zijn product. PI. wees er op, dat ook in de verse,.diende civiele procedures der firma Meyer in het ongelijk is gesteld. Nog zette pi. uiteen, dat z. i. van opzet om het publiek te misleiden geen sprake is geweest en dat evenmin is vast komen te staan, dat de firma Meyer schade heeft ge leden. Uitspraak 21 Mei a.s. Voor de Haagsche rechtbank hebben te recht gestaan P. H. L. Jamin. A. M. F. Jamin en H. P. C. Jamin fabrikanten te Rotterdam, leden van de firma C. Jamin, wegens over treding van een beschikking van den Minis ter van Arbeid, dat winkels, waarin perso neel werkte, verwarmd moesten worden door een kolen kachel, een electrische kachel of een gaskachel met afvoer. De bekl. hadden hun winkel in de Haarlemmerstraat te Lei den verwarmd door petroleumkachels, niet voorzien van een afvoer voor de verbrande gassen naar buiten. De bekl. gaven de feiten toe, die buiten dien werden bevestigd door twee winkeljuf frouwen en een agent. Arts Huddelston Slater te Rotterdam achtte als deskundige het gebruik van petroleum- j kachels bij voldoende ventilatie geenszins schadelijk voor de gezondheid. Gezien de wijze, waarop de firma Jamin haar winkels heeft ingericht, meende de deskundige dat de winkeljuffrouwen van het gebruik van petroleumkachels geen schadelijke gevolgen zullen ondervinden. Deze meening deelde dr. C. H. A. v. d. Mijle te Heeze. die in zijn praktijk van petro leumkachels, op oordeelkundige wijze ge bruikt, nimmer nadeelige gevolgen heeft ge zien. Dr. W. R. H. Kranenburg, medisch advi seur van de Arbeidsinspectie te Bilthoven, meende dar de al of niet schadelijkheid van petroleumkachels geheel afhangt van de om standigheden. Bij zeer krachtige ventilatie zou de deskundige tegen het gebruik niet zoozeer bezwaar maken. Voor ieder geval zal men dat op zich zelf moeten beoordeelen. Het O.M. kon niet meegaan met den kantonrechter te Leiden, die de dagvaarding nietig had verklaard, welke z.i. volkomen aan de eischen der wet voldoet. Wat de zaak zelve aangaat, volgens art. 10 Arbeidswet kan de Minister voorschriften geven omtrent arbeid voor vrouwen en kinde ren, mits deze voorschriften tot ondergrond hebben de zorg voor de gezondheid. Heeft de Minister eich daaraan in deze zaak gehou den Aan de hand van de verklaringen der deskundigen meende spr. van niet. De rechtbank zal het betreffende voorschrift van den Minister niet kunnen accepteeren, daar deze buiten de bevoegdheid, hem gegeven bij art. 10 der Arbeidswet, is gegaan. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging. De verdediger, mr. A. L. Hermans te Rot terdam, was het volkomen eens met het requi sitoir. Daarnaast meende hij echter, dat de kantonrechter terecht de dagvaarding nietig heeft verklaard. Zij bevatte toch niet voldoen- de gegevens voor den kantonrechter vooi de door hem te geven kwalificatie en de op te leggen straf. Naast hetgeen het O.M. reeds had betoogd wees pl. er nog op, dat z.i. art. 59 sub c van het Arbeidsbesluit reeds niet bindend is, om dat de Kroon daarbij de bevoegdheid, haar gegeven bij art. 10 der Arbeidswet, eenvoudig overdraagt aan de Arbeidsinspectie. Er is hier dus sprake yan een ongeoorloofde machtsde legatie. Nog is naar pl'.s tneenuig het niet de De- doeling geweest de Arbeidsinspectie te laten ingrijpen ten aanzien van de wijze van ver warming, doch alleen ten aanzien van de graad van verwarming. Dit blijkt ook uit verschillende andere artikelen. Oordeelt de rechtbank de dagvaarding niet nietig, dan zal zij de bekl. zoo eindigde pl„ moeten ontslaan van rechtsvervolging. Uitspraak 22 Mei. EEN „JEUGDIG" PAAR. Maandagmorgen is het naïeve paartje Kees en Marieke, te Geldrop (N.B.) resp. oud 63 en 53 jaren, ten slotte in het zoo lang verlangde huwelijk getreden. Zater dagvoormiddag zijn ze reeds voor de wet getrouwd en hadden het dien dag ter voor bereiding goed ingezet, want des namiddags om 5 uur togen ze onder het zingen van allerlei vaderlandsche liederen 1 als wag gelende eenden huiswaarts, nadat ze onge veer 6 uur aan Vader Bacchus geofferd had den. Maandag had echter het groote feest plaatst. Alle buren waren des namiddags verzocht, en Marieke zou, ook namens haar gemaal een tea aanbieden. De buren, hier mede zeer vereerd, konden daarom ook niet nalaten de feestvreugde te verhoogen door het aanbrengen van versieringen aan het gelukkige woonhuis. Als opschrift had den ze gekozen „Aan het jeugdige paar Ze hadden dan ook geen moeite gespaard om alle versieringen, hoe dan ook genaamd, aan te brengen. Zelfs de gong in den vorm van een nachtspiegel was niet vergeten. De namiddag werd, zooals te verwachten was, feestelijk doorgebracht om 7 uur echter maakte Marieke haar excuse, dat zij zeer vermoeid was en dat zij zich gaarne met haar gemaal in hare particuliere vertrek ken wilde terugtrekken. (Hsgzn). Naar dc „Msb." verneemt, heeft David Wijnkoop zich Donderdagmiddag, na afloop van dc zitting van den Amsterdamschen ge meenteraad, naar Moskou begeven, ter ti- woning van het Congres der Derde Interna tionale In de Donderdagavond gehouden vergade ringen van de R.-K., moderne en syndicalisti sche organisaties van bet personeel in over heidsdienst te Amsterdam, zijn dc door B. en W. aldaar in het georganiseerd overleg ge dane voorstellen tot loonsverlaging afge- wezen. Nieuwe verlagingen. Naar de „Tel." verneemt, is bij de com missie-De Wilde een voorstel der regeering ter behandeling met de vertegenwoordigers der vakbonden ingekomen, dat nieuwe ver lagingen van de loonen der rijkswerklieden bevat. Beoogd wordt n.l. het bereiken .n 1925 van een loon, dat 20 pet. lager is, dan het tot dusver geldende; voor de jeugdige werklieden is dit percentage 60 pet. Daar naast wordt voorgesteld het principe van de huidige loonregeling los te laten en het sys teem te gaan volgen van loonsoepaling in overeenstemming met de plaatselijk in ee^ particulier bedrijf geldende loonen. Wij ontvingen de volgeende nieuwe uitga- e Jf OPVOEDKUNDIGE BROCHUREN. Reeks no. 20. Plaatselijke Beroepskeuze do ar G. D. Zagers. Uitgaaf Drukkerij R. K. Jon gensweeshuis. Tilburg. JOANNES STALPOERT VAN DER WIELEN, een keuze uit zijn werk, mei i üeidiag en aanteekeningen van Dr. H. H Knippenberg. (Serue Zonnebloem-boekjes onder redactie van R. J. Spitz, leeraar 2c Gem. H.B.S. met 5 j. cursus te Haarlem.) N. V. Uitgevers-Maatschappij „De Wael- burgh," te Blaricum. DE UITVOERING DER LAGER-ON- OERWIJSWET MET KORTE AANTEE KENINGEN ten dienste van gemeente- en schoolbesturen, hoofden en onderwijzer; van Lagere Scholen en kweekelingen door J. Bergmans. Electrische Drukkerij en Uit geverij van het St. Gregoriushuis, Heeren straat 6, Utrecht. ST. CLAVERBOND, 36e jg. afl. 4. In houd Monseigneur Antonius van Velser S. J. De inwijding van 't Zustershuis te Mendoet, door Dora Poedjijati. Het Ja- vaansch-Hollandsche Noviciaat der Paters Jezuïten in actie, door H. Koch S. J. Ma- riaschool te Ambarawa. Uit het heden der Wereld-Missie, door Alf. Vath S.J. In gekomen giften. Platen. Monseigneur Antonius van Velsen S. J. Geboortehuis van Mgr. A. v. Velsen te Overveen. Mon seigneur als Missionaris in de Minahassa. De inwijding van het nieuwe Zustershuis te Mendoet. De Novicenmeester R. P- Fr. Strater te midden der bewoners van het Javaansch-Hoilandsche Noviciaat. Een Javaansche novice onderwijst zijne landge- nooten.-— Oud gebouwtje waarin voorloops de Mariaschool, 1ste R. K. Normaalschoo voor Javaansche Onderwijzeressen word) gevestigd. VRAAG EN AANBOD. Maandblaë tot voorlichting van hen, die betrokken zijr bij het onderwijs en de opvoeding der R Roomsch-Katholieke Jeugd in Nederland en de koloniën, 3e jg. no. 2. Uitgave van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en opvoeding te 's Gravenhage. Inhoud Ver goeding ex art. 205 voor scholen op 1 Januari 1921 „in aanbouw." Boventallige leer krachten in 1919. Pensioengrondslag waarnemend hoofd. TIJDSCHRIFT VOOR R.K. OUDERS EN OPVOEDERS, le jaarg. no. 9. Inhoud Mei. Zuigelingenzorg VIII. Dwaze Trots. Voor onze huismoeders. Apho- rismen. Boekennieuws. Godsdienst en Apologie. Opvoedkunde en Wijsbegeerte Romans en Ontspanningslectuur. Voo« de Jeugd. Correspondentie. Uitgave van het Nederlandsche Boekhui» te Tilburg. R. K. ZIEKENVERPLEGING. Orgaan uitgegeven van wege den Nederlandschen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters. 15e jg No. 9. Inhoud Administratie Hoofdbestuur Jaarverslag Maasoord. Geloof en Roe ping. Coprologie (vervolg). De een zame vrouw. Nog iets over Kraamver zorgsters. Uit de praktijk. Periodieke krankzinnigheid. Ons vaandel. 3- maandelijksch overzicht. Advertentièn. Uitg. F. van Lamoen, Den Haag. SINT-ANTONIUS, geïllustreerd maand schrift voor het Katholieke Volk onder redactie van eenige Paters Minderbroeders, 30e jg. afl. 5. Uitg. adnimistratie „St. An tonius" te Woerden (Z.H.). Inhoud De H- Antonius te Montpellier. De Wereld var het Kleine. Een Huwelijk uit Dwang. Roeping. Vasten. Raadsvergaderingen De Franciscaansche Missiebond. Ui» de Missie van Z.-Chansi. Ons nieuwe Missieveld in Noorwegen. Missie-Actie. Missie-Kroniek. Missie-Giften. De Prijswinnaar. Verkr. en Gevraagde Gun-, sten. De blijde dag. met°ei1 Binnenkwam troonde Moeke Seluk-stralende oogen en blozende l"gen jn haai- kraak-helder ledikant. H "aast 't bed stond het H. heart"laeeld met 't lampjeen daar om- kiegen6 '3'0emen' die ze vandaag had ge- En h aan-ien^ ^aar orn8evi"g bood een feestelijk Ach ue'tn meneer" beefde ontroerd haar u ei 1 "i'k Weet me' wat 'k moet doen, om i. 3 'e goeie menschen te bedanken.. it y j £n te ""ooioch, zeg toch wat ik moet doen eeH^6 j0e'e, me"sch, ik heb niks anders zn.!i n 8ewoon Trekje geschreven, ïooals alle weken... Ap?J •- paar regeltjes onder gezetdie hebben 't 'm gelaptIk ben zelf duizelig van 't bedrag, dat in die paar dagen is binnen gekomen. 'k Had gerekend op 'n 25 pop, in deze malaise-tijd, terwijl er onophoudelijk in de kranten wordt gebedeld En als die goeie kennis van je me niet opmerkzaam had gemaakt op je 90ste verjaardag en je om standigheden, dan had ik, en al die mild dadige lezers van de krant, misschien nooit geweten dat je bestond. Laten we 't er dus maar gerust op houwen, dat de Groote Baas dat allemaal zoo in orde heeft gemaakt." „O jadaar ben 'k van overtuigd Onze Lieve Heer heeft die goeie kennis naar u toe gestuurd.... Wat is God toch goed voor ons." Toen kwam ik met m'n sigarenkistje vol geld voor-de-dag, alles precies zooals 't was binnengekomen. Ze sloeg haar handen in elkaar toen 't dekseltje open ging. „Til 't es op, als je durft." Ze "probeerde het.... maar met n dof smakje' viel 't op: de dekens terug. Ze lachte *r>£>i. kranen in de oude ob££" „En raai nou es hoeveel „Gunst, meneer, ik weet 't nietik weet 't niet.Ik heb 't niet bijgehouwen in e krant'k Werd Maandag al zenuwacn- tig toen m'n dochters al die getallen gingen opnoemenen zenuwen is slecht voor medan krijg 'k benauwdheden Toen hebben ze maar niet verder voorgelezen de volgende dagen.. „D'r zit ruim 232 gulden in „Ach, lieve Godhoe is 't mogelijk. en dat in zoo'n paar dagenwat 'n goeie beste menschen toch allemaal. O, wat zal ik 'n boel voor m'n weldoeners bidden.- zoolang 'k nog leef, dat beloof ik zeEn vanmorgen is 'r nog zoo'n pracht van 'n gift bijgekommeruim vier en veertig gulden van de collecte in de H. Familie daar heeft de Kapelaan expres voor mij alleen 'n stukkie preek gehouwen.Ik ben rijk. schatrijk'k heb in al die 90 jaar nog nooit zoo'n hoop geld bij elkaar gezien." Toen ging ze vertellen, hoe 't besteed zou worden. 'n Mis van dankbaarheid had ze vanmor gen al lafen opdragendat moest 'r 't allereerst af. Dan zou 'r 'n flink bedrag afgaan om te worden bewaard voor van de winter. O, ze zou er heusch geen malle dingen mee doenze had negentig jaar „de kas gehouwen" met veel noodzakelijk overleg.. Toen ging ze allemaal dingen opnoemen die zoo hoog noodig waren in 't huishoudentje en die ze nooit had kunnen koopen als „dit wonder van God" niet was gebeurd. Op haar negentigste jaar zag ze al die wen- schen die toch nog zoo bescheiden waren met één klap vervuld. Ze werd moe, maar toch moest ze nog even vertellen van de groote belangstelling vandaag. De menschen uit haar omgeving hadden bepaald begrepen, dat zij „moeke van t trekje" was, want 't had niet stilgestaan. De een kwam met koek, eieren, suiker, cacaode ander met room En 'n prachtige taart stond er in de kast te geuren - - - die was gestuurd door 'n banket bakker, die achter 't adres was gekomen. Ook nog van 'n mevrouw 'n heerlijke, warme pudding, met fijne sausdaar had ze direct 'n stuk van opgesmikkelden 'n flesch zoete wijnen 'n doos met cho- colaadjesen bijmekaar wel 'n vijftig versche eitjes Om nooit te vergeten, zoo'n heerlijke ver jaardag. Thuisgekomen begin ik te snuffelen in de dikke bundel enveloppen en briefjes, die de stroom van giften hebben begeleid. En ik lees voor-de-voet-weg de volgende bijschriftjes Voor Moeke uit onze spaarpot. Wij wenschen haar 'n prettige dag. Uit dank baarheid voor de genezing van moeder's been. Voor herstel van een zieke. Voor het slagen van een koop. Winst van een winter kruisjassen. Duizend centen tot intentie dergenen die hun Paaschplicht nog niet hebben gedaan. Beste Lieve Moeke. Hartelijk gefilisiteert op u 90ste verjaring en wij hopen dat de lieve God u nog 'n paar gelukkige jaartjes mag schenke een klein gebedtje vraag ik van u Lief oud,moedertje. Eert de ouden van dagen, Opbrengst collecte van 'n bruiloft. Voor moeke, met verzoek, dat zij slechts één Wees-ge- groetje voor mij bidt, daar ik dit zeer hard noodig heb. Van een weduwe die weet wa leed en zorg is. En zoo nog honderd andere. Wees gerust, gij allen, die moeke hebt bedachtgevraagd of niet gevraagd, zij zal 'n goede voorspreekster zijn voor uw belangen en wenschen. De vele kinderen, die hun dierbare spaar pot lieten schudden voor moeke, zullen in hun latere leven nog van de kracht van haar gebed de voordeelen genieten. En al de ouderen, die gaven wat ze naar omstandigheden konden missen, zullen bi- een of andere gebedsverhooring, deze gerust zij het voor 'n deel aan moeke's hulp mogen toeschrijven. Ook al is moeke er niet meer. Want ze is van plan haar gebeden voor de vele weldoeners hierfc>®"»r> iiverig voort te zetten, G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9