SPAARNEBANK Eerwiusters Ursulinen LOKETTEN Wl Eerste Steenlegging St. Bernardus te Sassenheim. UIT DEN OMTREK. Woensdag 14 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14738 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad BENNEBROEK. NOORDWIJKERHQUT. Vorhuurt In har» brand* an inbraakvrljo fchiia in varschtttande afmetingen vanaf f5.- p. j. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding VOORHOUT. NOORDWIJK. HALFWEG. ZWANENBURG. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. VELSEROORD. VELSEN. HILLEGOM. Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: Oeganda (Midden-Afrika). ZANDVOORT. SASSENHEIM. INGEZONDEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Pe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 V Bureaux: Nassaulaan 49. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en i 1748. j Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE GOURANT Adyerfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertenfiën tusschen den tekst als ingezonden mededceling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s 'ft ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Dinsdag werd alhier de eerste steen ge- ,egd voor het te bouwen gesticht St. Ber nardus, een inrichting, welke tot stand kwam door het gestadige voortwerken van den Zeereerw. heer Pastoor J. Thus van Sassenheim en het R.K. Armbestuur, en zal worden opengesteld als Ziekenhuis, Pen sion en Tehuis voor ouden van dagen van allerlei gezindte. Om half elf 's morgens verzamelden zich 'de genoodigden in de Pastorie, waar van daan men tegen elf uur naar het bouw terrein vertrok, dal is gelegen aan den Rijksweg, even voorbij de Zuiderstraat. Het werk, voor zoover dit reeds is tot stand gekomen, was feestelijk versierd met vlaggen en groen en bood een aangenaam aanzicht. de kleine Bernard aan zijn baar. Wie was er te Sassenheim, die niet treurde over zoo'n groot en geheel onverwacht verlies in dezen Herder? Hier bleef hij aan de zijde van de MoTs opvolger, Andreas Teyen, den oud- leeraar v. Hageveld, die hem als een vader lief had, zijn brood in den morgen met hem deelde en zijn kinderhart verblijdde met vruchten uit den boogert. Wat speling biedt het leven soms. Als kind zag Bernard Roest de brokstukken en ruïnen van Oud en Nieuw Alkemade, waar eenmaal de Heeren Roest van Alke made godsdienst, bosch, land en akkerbouw beschermden. Uw gang naar 's Heeren Huis ging als knaap en forsche man onder Pas toor Jan cle Jongh over dezen bodem. lies Bloembollenveiling. Gewas best. E. V. 1'. La Precieuse 18 ct., id. Mon Trésor 23 ct., id. Lady Boreel 17 ct., id. Thomas Moore 24 ct., id. Rose Grisdelin 19 ct., id. La Reine 11 ct., D. T. Cour. d'Or 27 ct., id. Salvator Rosa 25 ct., id. Theeroos 30 ct., id, Murillo 23 ct„ Dw, Pride of Haarlem 76 ct., D.N. Golden Phoenix 23 ct„ alles per regel. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van W. M. GoossenZwetsloot. Getrouwd: A. Weijers en M. M. van Op stal. v Bloembollenveiling. De gehouden bloemhollcnveiling, ten bate der St.Jozef kerk, alhier, heeft opgebracht 1562 en voor de armen van dezelfde parochie 626. Er waren niet bijster veel koopers en, zoo wij vernamen, was de stand der geveilde bollen niet best te noemen. weer op het droge had, omdat er niet di rect voldoende hulp bij de hand was en eerst eenige bewoners moesten worden op geklopt. Toen S. eindelijk een tiental man nen bij de hand had, mocht hel met ver eende krachten gelukken het paard op den wal te trekken. Snelheidssmaniakken. De politie alhier heeft weder verscheidene bestuurders van auto's en motorrijwielen bekeurd, wegens te snel rijden in de kommen der dorpen. De woeste vaart, waarmede gereden wordt, is vaak, met het oog op het drukke verkeer op den weg, niet van gevaar ont bloot en veroorzaakt bovendien door het opjagen van groote stofwolken, veel on gerief. Inspectie. De inspectie voor de verlof gangers der lichting 1913, 1914 en 1915 dezer gemeente zal worden gehouden in de voorzaal van hotel „De Landbouw" te Hoofddorp op 11 Juni a. s. van 9 tol 2.15 uur. DirectieMr. Th. WEStEWWOUPT. De eerste steenlegging voor het St. Bernardusgesticht te Sassenheim. Voorafgegaan door eenige koorknapen, testegen de Zeereerw. heer Pastoor en de iWoieerw. heer Kapelaan de verhooging. Daarop volgden de Hoogeerw. heer Zon dag, deken, de Weledelgestrenge heer J. P. Gouverneur, burgemeester, de Edelachtbare heer Warnaar, wethouder, de heer Roest van het R.K. Armbestuur, de leden van het R.K. Armbestuur, het Kerkbestuur en talrijke afgevaardigden t van verschillende .vereenigingen. Nadat door het zangkoor het Vem Crea tor was gezongen, hield de Zeereerw. heer Pastoor de volgende rede: HoogEerw. en Edelachtbare Heeren. Uit naam van het R.-K. Parochiaal Arm bestuur, roep ik U op dezen plcchtigcn mor gen der stichting van Sint Bernard, een i hartelijk welkom toe, met 'den dank voor t'uw tegenwoordig zijn. Dames en Heeren Wij staan hier op een grond, die een deel ',van Holland's verleden draagt. Naar hier tkwamen de Hooge vrouwen van Rijnsburg haar goederen bezichtigen en tusschen groen en loover gaven de spitsen en gevels van qud en nieuw Alkemadc kleur en tint aan dit landschap; men zag de torens der burch ten van Oud-Holland's adel boven t zwaar geboomte opwaarts trekken; hier zongen de Vogelen des Hemels in koor hun lied; hier stoeide het gepluimde wild, haas en ree en Snorde het everzwijn; de naam „Wildrijk op «en der hofsteden, zegt ons, hoe 't hier 'n pa radijs was van vermaak voor den Hoogen Heer van het Kasteel, op jacht belust. °P deze eigen plek betreden we den ■grond, die eenmaal tuin en moestuin van Sassem's Herders was; hier stichtte de Eer biedwaardige Tobias Nomius, Kanunnik van' het oud-kapittel van Haarlem, omstreeks 4700 't eerste bedehuis en ontving de rond zwervende priester een blijvende woning, Waar in het vervolg als vaste herders van 17151750 Reinier Velthoven, van 1750 1770 Theodorus Aloysius van der Velden, van 17701795, Adrianus Heydendaal de Verspreide katholieken van Warmond, Sas senheim en Voorhout hulp verleenden; hier beijverde zich Josef Heydendaal bij Koning Lodewijk Napoleon voor een kapel te Voor hout, bemoedigde hij de slichting van "t Se minarie te Warmond, waar zijn statige Engelsche muurklok nog heden aan de professoren het juiste uur aankondigt. Ter deze plaatse diende eenmaal pastoor Joan nes, Christiaan, Franciscus de Mol het H. Doopsel toe aan den kleinen Bernardus Roest. Ook zocht deze pastoor hem tot zich te trekken, midden uit het dorp en vormde hem tot koorknaap, in 't jaar van zijn ster ven 1558. Met geheel Sassenheim stond ook zaagt ge hier verdwijnen; herinnering bleef slechts over; en gij zelf werkte meer dan iemand uwer medeburgers mede tot het nieuw en volle leven, vernieuwde mede dit aardrijk en thans op uw levens-avond, be gint ge het grootste werk van uw leven met de stichting van Sint-Bemard, den vurigen ridderzoon uit Bourgondie, wier machtige Hertogen de treden van den Hofburg te 's-Gravenhage zouden opstappen, met de rin kelende zilverbellen van den 2en kruistocht, waar Bernardus' machtig woord geheel Europa in laaienden gloed zette. Als kind mocht ge hier genieten van de vruchten uit den boomgaard; o moge de spe lingen van/het leven voor U geen begooche ling zijn op uwe hooge jaren, maar moge ge nog aanschouwen de vruchten van uw ver stand en harf in deze groote stichting, ten heil van het volk, door zoo lang bemind en gezegend. Op de voorspraak van Sint Bernard en diens hemelgezellin, de zalige Maria-Magda- lena, de moeder der komende zusters, ze- gene God uw werk, „Hem en de zoete raaghet Marien ter eere!" De Hoogeerw. heer Deken Zondag ant woordde met eenige hartelijke woorden, waarin Hij wees op de groote beteekenls van deze stichting voor Sassenheim. De gebruikelijke gebeden werden hierna verricht, waarna de steen plechtig werd in gezegend. De heer Roest sprak dan nog eenige woorden, waarmede hij te kennen gaf de groote, inmiddels overwonnen moeilijkhe den, die den bouw van „St. Bernardus" in den weg hebben gestaan. Hierna werd de steen omlaag getakeld en door den heer Roest vastgemetseld. Nadat de Burgemeester er nog op had gewezen, van hoeveel belang het is voor een gemeente en hoezeer het geapprecieerd wordt door een Gemeentebestuur, dat op initiatief van vereenigingen of particulie ren, dergelijke stichtingen tot stand komen, en er zijn voldoening over uitgedrukt, dal de inrichting zal worden opengesteld voor menschen van allerlei gezindte, waren de plechtigheden geëindigd. Tot slot werd een zeer eigenaardige col lecte, een soort liefdadigheids-metselarij gehouden. Voor een gift, die werd bepaald door den liefhebber zelf, kon men een steen vasl- metsel en. Er werd van deze gelegenheid druk ge bruik gemaakt en de beide schalen, die naast den „eersten steen" waren geplaatst, werden grif gevuld. Mèt den heer Roest spreken wij den wensch uit, dat het mosterdzaadje (de eer ste steen.) weldra moge volgroeien tot een grooten boom: hel Sl. Bernardusgesticht. .ÜUD-HAGEVELD TE VOORHOUT. Een der medewerkers van „de Tijd" schrijft: We zijn nog eens wezen zien naar de gedaante-verwisseling van het sinds verle den jaar verlaten Kiein-Seminarie van hel Haarlemsche bisdom. Zooals bekend, is deze oude bezitting in eigendom overgegaan aan de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Zeven ^marten, wier jongens-tehuizen „Heibloem" „Stokershorst" algemeene bekendheid bezitten en die nu te Voorhout haar derde stichting gaat inrichten, 't Wordt een on derwijs- en ambachtsgesticht voor ongeveer 250 jongens, terwijl er tevens 't Moeder huis met noviciaat dus der Congre gatie wordt gevestigd. Wie oud-Hageveld gekend heeft en hoeveel duizenden zijn er dat geeft on middellijk toe: ruimte biedt het gebouw voor een en ander meer dan genoeg. Die ■ruimte bleek echter niet zonder verande ring voor het nieuwe doel geschikt, zoodat er nu alom wordt gebroken en gebouwd. Groote zalen worden in kleine verdeeld om de toekomstige verpleegden in groepen te kunnen splitsen; van andere groote zalen worden meerdere schoollokalen gemaakt en Weer andere groote zalen worden in werk plaatsen herschapen, terwijl dan voor no viciaat en klooster nog voldoende ruimte overblijft. Om een practischc indeeling te verkrijgen, wordt dc hoofdingang ver- Plaatst naar de zijde laatfs de vaart, waar de mooie vestibule reeds aantoont, dat een mooi geheel in wording is.. Voor 't evenwel zoover is, zal nog heel wat tijd verloopen, want er moet wat ge beuren! Intusschen worden reeds nu de werkzaamheden dienstbaar gemaakt aan de vakopleiding, want behalve een klein aan tal Broeders zijn ook wat jongens van „De Heibloem" naar Voorhout gekomen en die allen werken ijverig mede; bij zulk prac- tisch werk valt juist vee) te leeren. In de kapel een der benedenzalen werd hiervoor ingericht, wijl het voor een gesticht met zooveel jongens bezwaarlijk is het bedehuis, gelijk in het oude Hageveld, slechts langs trappen te kunnen bereiken bewijzen aftaar, communiebank en orgel kast, dat dc vakopleiding van „Heibloem" en „Stokershorst" er wezen mag; de com muniebank. van gesmeed ijzer met koperen versieringen, werd in laatstgenoemd ge sticht gemaakt en mag door iederen vak man worden gezien: ditzelfde geldt van al taar en orgelkast, vervaardigd op „De Hei bloem". Een en ander doet goede verwach tingen koesteren van het ,Sl. Gerardusge- sticht", zooals dat te Voorhout zal heelen. Oranjevereeniging. Donderdag 15 Mei a.s. vergadert deze vereeniging in café „De Bonte Koe" des avonds te acht uur. R. K. Kiesvereeniging. Deze vergadert pP Vrijdag 16 Mei a.s. des avonds acht uur in 't Patronaatsgebouw. Veiling. Op 13 dezer, onder Directie van de Coöp. Haarlemsche Groenten- en St. Jozef Gezellen Vereeniging. Zon dag had alhier de jaarlijksche herdenking plaats van het beschermfeest van St. Josef. Voorafgegaan door een triduum, hetwelk werd geleid door den Eerw. Pater Gode- fridus O. Cap. van Velseroord, werd Zondag morgen een algemeene H. Communie ge houden waaraan zeer velen deelnamen. Met een Plechtig Lof, waaronder de lof zang Te Deunt en de Pauselijke Zegen, werd het kerkelijk gedeelte gesloten. Des avórtds had in het St. Josefsgebouw de feestverga- dering plaats, waarbij door den Eerw- pater de feestrede werd uitgesproken. Z. Eerw. besprak de propaganda voor de Roomsche zaak, vooral hoc men, door zich Roomsch te toonen, een goeden indruk te weeg moet brengen bij zoovelen, die in onze dagen zoekende zijn naar de waarheid, daar zoovelen geen bevrediging meer kunnen vinden. Na afloop der rede werd door de zang- vereenig. Caecilia onder leiding van den heer Jac. de Jong eenige zangnummers op ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Mej. Coba Doeven wist eenige solo's op verdien stelijke wijze te vertolken. De afdeeling heeft wederom het jaarlijksch beschermfeest van haar patroon waardig gevierd. Bouw Ned. Herv. Kerk- De bouw der nieuwe Ned. Herv. Kerk is gegund aan G. de Graaf alhier voor f 44.300. Voetbal. Bij den Zondag gehouden wed strijd was d<j uitslag: Halfweg combinatie H. S. V. comb, met 33. Halfweg IIHilariusfabriêk te Haarlem 62; Spaarnestad IIHalfweg III 5—1; Half weg aspirantenLijnden asp. 10. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht der vereeniging van postduivenhouders „De Postduif" vanaf Mons, Belgie, werd dc eerste prijs behaald door P. Turgt; 2e pr. id. 3c prijs B. Doeven; 4e pr. Th. v. d. Wulp; 5e prijs idem. Auto-ongeval. Zaterdag is een nieuwe Ford-vrachtauto, vermoedelijk tengevolge van het met te groote snelheid door een bocht rijden, van den Spaarndammerdijk alhier gestort. De inzittenden zijn er, boven verwach ting, goed afgekomen. De bestuurder-eige naar. G. M. Duyneveld, expediteur te Sant poort, klaagde over pijn in den rug. Door dat de auto op cén zijde kwam te liggen, moest hij zich door de geheel vernielde voorruit uit zijn netelige positie bevrijden. Zijn metgezel zag het ongeval nog bijtijds aankomen en wist bijtijds uit dc auto te springen. Behalve de voorruit was een der wielen geheel verbrijzeld. Na eenige uren werd de auto met ver eende krachten en met behulp van een ta kel weer op den weg gehcschcn en naar Santpoort gesleept. Ongeval. Maandagmiddag werd dc arbeider C. Lucke alhier, die aan den Spie- ringweg werkzaam was bij het transporteeren van daar liggende buizen der te leggen wa terleiding, door een vallende buis getroffen. Na daar ruim 1 uur te hebben gelegen is hij in een voorbijgaand wagentje geholpen en naar dr. Melchior vervoerd, die een ernstige kneuzing constateerde. Na geneeskundige hulp is L. naar zijn woning vervoerd. Hij lijdt veel pijn. De staking. In een onder leiding van der. burgemeester van Hoofddorp, rar. A. Slob, door de betrokken partijen gehouden conferentie kon geen overeenstemming worden bereikt. Van werknemerszijde werd er o.m. op gewezen, dat de waterleiding- aanleg niets met woningbouw (waarvoor de ministerieele vegunning geldt) fe maken heeft en dal ook de aannemer Lindenberg door het nieuwe collectief contract in de bouwvakken gebonden is. De aannemer stond evenwel op het standpunt, dat hij vrij was in de bepaling der arbeidsvoorwaarden. De staking duurt nog voort. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht der postduivenvereniging „de Luchtpost alhier, vanaf 's-Hertogenbosch (afstand 85 K.M.) was, de uitslag: le prijs G. Visbeen; 2e pr. idem; 3e en 4c pr. J. Wilderom; 5e pr- Ghr. Westmaas; 6e pr. J. Wilderom; 7e C- van Nieuwborg; 8e J. Wilderom en G. Vis been; 9e J. Tjalma; 10e C. v. Nieuwborg en J. Wilderom. Paard in de sloot. Zondagnacht geraakte te Hoofddorp een paard van den vracht rijder J. in een sloot, hetgeen werd op gemerkt door een voorbijganger, die on middellijk den eigenaar met het gebeurde in kennis stelde. Hef kostte echter heel wat tijd en moeite, eer men 'het dier, dat blijkbaar tritgaout was. Op hol. Zaterdagavond sloeg op den Venneperweg te Nieuw-Vennep een paard, bespannen voor een wagen van F. R. te Oude-Wctering op hol, daardat 't schrok voor een op den weg liggenden hoop glim mend ijzer. Het dier nam plotseling een zijsprong en kwam met het geheele gerij in de wegsloot terecht. De voerman wist er intijds af te springen. Het paard kon worden gered; de wagen werd noga! gehavend. Lijk opgehaald. Zondagnacht omstreeks half twaalf is uit de Ringvaart, 'nabij Half weg alhier, opgehaald het lijk van een vrouwspersoon. Het Werd herkend als te zijn dat van de 40-jarige ongehuwde P. T. v. W., wonende in de Kcrkhollaan te Zwa nenburg. Het stoffelijk overschot werd per bran card naar de R. K. begraafplaats te Halfweg overgebracht. Burgerlijke Stand, van 912 Mei. Ge boren: Maria. d. van J. den Butter en I. van Rijssel; Adriana Catharina Maria, d. van J. J. L. Dieben en M. van Rijn; Leendert, z. van J. van Halm en Th. Mark- wat; Jan Adrianus, z. van J. Arensman en M. Roos; Adrianus Marinus, z, van P. A. Verier en A. M. Schram; Johan nes Petrus, z. van G. C. Kassing en A, van der Laan; Nicolaas Jan, z. van D. Dekker en R, Rusting. Overleden: Jacob Leeuwrik, 49 jaar, gen. met P. Schippers; Cornelia Jansen, 10 j., d. van D, Jansen en W. Baartse; Jo hannes de Boer, 14 dagen. z. van C J. de Boer en M. Clemens: Pieiernella Theo dora van Wel. 40 j„ ongeh. Drinkwatervoorziening. Door eenige bewoners van Penningsveer is aan het col lege van B. en W. verzocht, een drinkwater leidingbuis te willen aanleggen, ten einde hen van beter drinkwater te kunnen voor zien. Zuiderpolder. Tof bestuurslid van den Zuiderpolder is herkozen de heer S. v. Loon. Het Visscherijbedrijf. Zooals we reeds meldden, hebben de directies van 13 Vis- scherij-maatsehanpijen alhier bericht, dat zij op 15 Mei de loonregeling zouden invoeren, die geldt voor de V. F .M„ dc grootste reederij. In een gisteren gehouden vergade ring van de besturen der gecombineerde vakorganisaties werd besloten, den opva renden der schepen te adviseeren deze re geling te aanvaarden. tn een gistermiddag gehouden vergadering van zeelieden waren tweederden der leden echter tegen i'.anvaarding. Vandaag en mor gen zullij de andere zeelieden nog stemmen. Een zestal trawlers wordt nog klaar ge maakt om heden naar zee te vertrekken. Ongeval. De heer G., uit de Bloem- straat. deed aangifte dat zijn cchtgenoote, terwijl ze in de straat bij een wagen met negolie stond, door een vrachtauto van den Bierhandelaar D. werd aangereden en tegen den grond geworpen, waardoor zij meerdere ontvellingen opliep. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Vermoedelijk is de bestuurder van de auto de schuldige. Engelsche kolen. Maandag kwamen voor het Hoogovenbedrijf twee Holiandsche stoomschepen van de Tyne met steenkolen aan. Dat komt alleen omdat de vervoer kosten per spoor van de Holiandsche kolen zoo hoog zijn. De straatverlichting. De leelijkc houten palen in de Trompstraat zijn reeds vervan gen door ijzeren gebogen palen. Geleidelijk zal het bovengrondschc net nu worden ver- vangen door een ondergrondsch. Wij constatecren nog al een-;, dat de straatverlichting des avonds een kwartier voor den vastgestelden tijd uitgaat. Zondag avond j.l. was het nog niet eens kwart voor twaalf en dan op Zondag, wanneer de laat ste trein altijd veel reizigers aanbrengt. De weg langs het Kanaal. De weg langs het Kanaal is door het berijden door auto bussen en vrachtwagens reeds geheel ver nield. Als men er nu in een autobus langs moet, is dit een ware beproeving, want in den weg zijn kuilen van drie decimeter diep. Dat kost de .gemeente weer een aardige cent, als de weg straks opgeknapt moet worden. Burgerlijke Stand. -Bevallen: K v. d. LindeBouwman, d. F. Kalkman—de Niet, z. G. Wassenaar—van t Slot, d. J. M. GroenBoerce. z. W. Kroone Blanken, d. A. C. Schippers—Douma, d. M. E. WeteringsDames, z. Overleden: M. A. Knaapen, 48 jaar, echtg. van S. Bos. Overtreding Motor- en Rijwielwet. Bij vonnis van het kantongerecht tc Haarlem is aan J. Telkamp. geboren 9 Febr. 1878, van beroeo bloemist wonende alhier, we- 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand. gens overtreding van artikel 15 der Motor en Rijwielwet, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen ontzegd voor den tijd van één jaar, op 8 dezer ingegaan. Dronkenschap. De politie trof Maan dagnacht in de Haltestraat aan C. Z„ die in zwaar beschonken toestand daar op de straat lag. De man werd ter ontnuchtering naar het politie-bureau overgebracht. Onderwijs. Door de ziekte van den heer J. Blokker, hoofd, van school C., kon aan die school geen les gegeven worden in wiskunde. Pogingen om een tijdelijkën on derwijzer. of een vakonderwijzer daarvoor te krijgen zijn mislukt. Er zal nu getracht worden een onderwijzer van een andere school buiten de gewone schooluren les in dat vak te laten geven. Collecte. De collecte, die hier ter plaatse j.l. Maandag en Dinsdag gehouden is ten behoeve van het Tehuis voor alleen staande blinden te Wolffheser, heeft een bedrag van 39.35 opgebracht. Propagandavergadering. Dinsdagavond had in het K. S. A.-gebcuw een groote Pro pagandavergadering plaats waar als spreker optrad dc Weieerw. Pater van Dijk uit Am sterdam. Te ruim 8 uur opende de Voorzitter van het P.l Comité de vergadering met den Christelijken groet. Spr. meende, dat het PI. comité goed had gezien een Propaganda- avond le organiseeren, om het 27e Eucharis tisch Congres te Amsterdam, nog beter te doen slagen. Hierna bracht het R.K. zangkoor, onder leiding van den directeur, den Weled. heer 0. Matze, het „Sacris Solcmnis" ten ge hoore. Hierna sprak pater van Dijk de volgende rede uit: De pelgrim die Rome bezoekt moge lang vertoeven in de Heilige Stad, maar voelt zich toch telkens getrokken naar het mid delpunt: de St. Pietcr, met zijn Christus in de H. Eucharisustie. Rome met zijn 400 ker ken en meer dan 400 tabernakels van den levenden Christus, de str.d van het Heilig Sacrament, als Rome niet bezat de meester stukken van Christus, want wandelend door het Vaticaan. ontmoet men het wereldbe roemde Fresco, (dc muurschildering) volgens de Benedictijn Corliamus uit Wien genoemd; de triomf van het H. Sacrament, voorstel lende: de Christus met Zijn Engelen zegent de aardbol, waarvan het middelpunt vormt, de Christus in de H. Hostie, waarboven de Hemel en geheel onderaan de Pausen en Bisschoppen, Geleerden en Heiligen, \welke opzien naar de H. Hostie, hun bewondering uitend voor dit alles overtreffend subliem bezit: Christus in dc H. Hostie, waar rijk en arm aan Jezus de hulde brengen in dit mees- j lijk stuk van de Fresco; waar ik ook zoek, j in de vroegere eeuwen, in deze moderne we- t reld, of in de oudste dorpskerk, overal biedt zij bewondering, de groote H. Hostie. Zong Vondel niet zijn lied op hel H. Sacrament in de titel „De Altaargeheimnis". Het H. Sacrament blijkt U zijn dc glorie der natuur, die haar grootste bloemen en palmen zoo gaarne nederlegt aan dc voet van haren grooten Koning Jezus Christus, welke Zijn eerste lied zong in de eerste Consecratie te Jeruzalem. God zelfs moest erkennen: in de H. Consecratie is Mijn glorie, 8mdat ook daar vercenigd is de Vader en de H. Geest. Kan het dan ook niet anders, dat dc Katho- j lieke wereld ales en allen ooroept tot ver heerlijking van hei meesterstuk van Gods j H. Eucharistie. Aarde en ITcmel hebben in dit stuk een verbond gesloten. Wat dan ook Dr. Schaepman te Leuven deed zeggen: we kennen geen beperking in dc liefde voor de H. Eucharistie. Zij moest worden publiek, nationaal en internationaal. Een Fransche dame, welke genoemd werd de bdelares van hel H. Sacrament was degene, die den eersten stoot gaf aan het eerst internationaal congres. Zij klopte aan bij den Aartsbischop van Nederland, in het jaar 1880, waarop ze verwezen werd naar den Bischop van Haarlem. Het eerste congres werd gehouden in 1880 te Rysel in Frankrijk en nu voor het eerst het 27ste in Nederland. Spr. schetste hoe te Madrid zelfs de koning zijn troon afstond voor den Eu- charistischen Christus en den zegen afsmeek te voor zijn volk en de geheele wereld. Bracht in 1922 in het Diocesane Congres aldaar gehouden niet tal van bekeerlingen, die nu het congres te Amsterdam komen medemaken. Spr. geeft vervolgens een over zicht van het groote Eucharistisch Congres te Rome gehouden in 1922. Vap de daken, uit de boom en en zelfs uit vliegmachines werden bloemen gestrooid ter eere van on zen grooten Koning Christus. Alles wordt in Amsterdam in het werk gesteld voor het a.s .Congres. Alle hotels zijn gehuurd, zelfs is getracht groote zeebooten te verkrijgen, de oude kazerne en rondom Amsterdam, om dc gasten van de verschillende wereld- deelen te herbergen. Amerika alleen zendt drie groote booten met pelgrims. Hel congres zal worden ge presideerd door Kardinaal Van Rossum en bijgewoond door 12 Kardinalen en 44 bis schoppen. Alle kerken zullen worden in be slag genomen en het Stadion, waar de groote Pontificale Mis wordt opgedragen, kan 70.000 menschen herbergen. Grootsch zal dit congres voor ons Nederland worden. Wij, Nederlanders, moeten dan ook laten zien, dat wij Jezus eeren in de H. Eucharistie en bij duizendtallen optrekken naar Amsterdam in Juli. Spr. eindigt zijn rede onder een donderend applaus. Hierna bracht ons Zangkoor nog eemgc mooie nummers ten gehoore, waarna de voorzitter mededeelde dat door het Plaatsel. Comité een reisclub zal worden gevormd, voor het Congres in Amsterdam en Noord- wijk. Dank brengend aan Pater van Dijk voor zijn heerlijke rede en het R.-K. Zang- OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Voor den inhoud van deze rubriek rielt de Redactie zich niet aansprakelijk. Noordwfjkerhouf, 15 Mei. Mijnheer de Redacteur, hiermede verzoek ik u beleefd om een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Ik neem de vrijheid, om langs dezen weg een beroep te doen op de jonge dames, om haar te vragen op 15 Juni a.s. ie willen hel pen aan den verkoop van - bloempjes ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Het is juist een dag om voor dit schoone doel te werken, daar dit jaar hier ter plaatse ook de Encycliekmeeting gehouden wordt. Het is dien dag alleen maar op het veld en ik hoop dan ook, dat er vele jongedames zullen zijn (liefst dames en geen kinderen), die ons een handje willen helpen voor dit schoone doel, dat nog steeds in zoo'n be narden toes'and verkeert. Want ach, laten wij ons een indenken hoeveel kinderen er nog wachten om geholpeft te worden en ver langend uitzien naar den dag der verlossing! En aan dezen hulpkreet kunnen wij zoo ge makkelijk gehoor geven. Vooral gij, jonge da mes, door ons dien dag te helpen bij de zware taak, die wij ook Ier liefde Gods wil len vervullen. En gij, anderen, door het koo- pen van een bloempje. Ik hoop dan ook, dat er vele dames zijn, die zich de- moeite wil len getroosten, om op dien dag een behulp zame hond le bicden. Mogen wij er in sla gen een ruime gift aan H. L. te kunnen zen den. Ik teeken in afwachting, u, mijnheer de Redacteur nogmaals dankend. Namens het Comité: H. ZWAAN. Voorzitter. koor voor de mooie nummers, die tot wel slagen van dezen avojid hadden medege werkt, sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, le hou den op Donderdag 15 Mei 1924, des namid dags 2 uur in het Raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk ken; 2. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening; 3. Verzoek van W. Dijkstra en ont heffing van het bepaalde bij de Verordening op de Dranklocaliteiten ten behoeve van het Paviljoen „De Nieuwe Zeeweg;' 4. Eervol ontslag aan Mej. W. J. C. Beumer als onder wijzeres in dc nuttige en fraaie handwerken aan de Muloschool; 5. Vaststelling percen tage van den Hoofdclijken Omslag, dienst jaar 1924—1925; 6. Uitgifte van grond in erf pacht aan: a. de Woningbouwvereniging „St. Benedictus," b. den heer Hijmans; 7. Ruiling grond met den heer Stoel; 8 Verhuur .an perceel Bloemendaalscheweg nr. 229; 9. Aan vrage ingevolge artikel 72 der 1.. O. wet 1920 om beschikbaarstelling van gelden voor stich ting van een R. K. School in Aerdenhout; 10. Verleening van een voorschot ad 120.000 aan de Coöperatieve Woningbouwvereni ging „Ons Huis;" 11 Intrekking raadsbesluit van 20 Maart tot wijziging van de rooilijn van den Bloemendaalscheweg; 12. Wijziging artikel 25 der Bouwverordening: 13. Vast stelling der Verordening op de samenstelling enz. der Comniissiën van Georganiseerd over leg: a. voor de ambtenaren; b. voor de be ambten; c. voor de weklieden; d. voor het Politiepersoneel; 14. Openstelling terrein Hugo Muller; 15. Reclames tegen den aan slag in het vergunningsrecht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. M. Litjens en M. J. A. Hulsebosch. Th. Blik slager en H. J. Vlieger. Getrouwd: M. Th. Hulsebosch en H. M. v. d. Putte. Geboren: zoon van H. J. Booms—Ruigrok v. d. Werve. dochter van M. J. Visser- Warmer. dochter van C. Waasdorpvan den Bos. dochter van A. J. Grijmans van den Bos. dochter van L. van Looy van der Westen. dochter van C. Bunk Schots. dochter van K. Vernoutde With dochter van C. H. SchellekensFranken, zoon van A. M. PendersRooyakkers. Overleden: F. Willemse, 37 jaar. Jb. Floor, 75 jaar. 14 MEI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN ;p. billioen) 0.63 PARIJS 15.45 BRUSSEL 13.17Vj WEENEN 0.38 LONDEN 11.691/, STOCKHOLM 71.12 V, KOPENHAOEN 45.40 CHRISTIANS 37.10 47.55 NEW-YORK 2.68 ROME 12.10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1