I Brieven uit Rome. I UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen Wisselkoersen en koersen v*n Bankpapier, Donderdag 15 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14739 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Nederlanders te Rome. LEIDEN. De Lakenhal. NOORDWIJK. LISSE. HALFWEG. IJMUIDEN. VELSEN. VELSEROORD. 75 cents per regel. BEVERWIJK. WARMOND. SASSENHE1M. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. AMSTELVEEN. NIEUWER-AMSTEL. VINKEVEEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN,} Autobuslijnen op langen afstand. MARKTNIEUWS. Öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. "ostrekening No. 5970, NIEUWE HAARLENISGHE COURANT Adverfentlëfl 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct. per plaat, sing; elke regel meer 15 ct., bi; vooruitbetaling. Sedert een maand hebben we dit jaar reeds drie tamelijk groote groepen Neder landers gehad, die naar Rome kwamen om den Zegen des Pausen te bekomen en den geest te ontwikkelen door al het schoons door Rome geboden, wat den godsdienst zoo wel als de kunst betreft. Opmerkelijk is het, dat sedert een aantal jaren en vooral sedert den grooten oorlog, het verlangen van het Nederlandsche Katho lieke volk om naar Rome te reizen danig is gestegen. Was het voor den oorlog een zeld zaamheid een talrijke groep Nederlanders te Rome te zien, of dat talrijke Nederlanders naar Rome kwamen, aangesloten hij een of ander vreemd, meestal Belgisch reisgezel schap, na dien oorlog gaat er geen jaar voor bij of talrijke groepen ondernemen de reis naar de Eeuwige Stad. Voor zoover we ons herinneren, is de Bond van Nederlandsche Katholieke Spoorweg mannen van Sint Raphaël de eerste geweest. We herinneren o nog die schitterende 3edevaart van Sint Raphaël tijdens Paus Benedictus XV, de eerste nadat Hare Majes teit onze Koningin door een gevolmachtigd minister bij den H. Stoel was vertegenwoor digd, die toen ook tegenwoordig was bij de plechtige audiëntie aan de pelgrims door den Paus toegestaan. Die audiëntie was een der schitterendste die we ooit bijgewoond hebben. De groote consistoriezaal was toen geheel gevuld en toen Z. H, Paus Benedic tus rondging om allen zijn zegenende hand te kussen, moesten de pelgrims op vier lange rijen geschaard worden, zoo talrijk wa ren ze. We herinneren ons nog goed de rede voering toen uitgesproken door pastoor Mgr. Mutsaers, staande voor den Pauselijken Troon en het geestdriftige antwoord van den Paus. Welken grooten indruk maakte niet op allen de woorden van den Paus, toen aan 't einde van zijn rede, Z. H. Gods Zegen af smeekte over allen en ook over Hare Ma jesteit de Koningin en over ons geliefd va derland! Sedert ging er geen jaar voorbij of talrijke groepen Nederlanders kwamen naar Rome. We zagen er de Derde Orde-lingen van den H. Franciscus en eenige weken later die vfc den H. Dominicus, De Federatie der R.-K. Werkliedenbonden organiseerde tezamen met St. Rahhaël een groote bedetocht naar Rome en we kregen toen groote redevoe ringen te hooren van Henri Hermans en Pas toor Mgr. Mutsaers, alsmede een Fransch en Duitsch antwoord van Z. H', Paus Pius XI, die blijkbaar moeite had van zijne ge liefde Nederlanders te scheiden. Machtig klonk toen onder het gewelf van de Sala Ducale, de Hertogzaal van het Vaticaan, voor een groot deel beschilderd door Neder landsche artiesten, het gezang van onze ka tholieken, Aan U o Koning der Eeuwen!" Weer later kwam een voorname groep van leden der R.-K. Sociale Actie in gezelschap ven de leden van den Bond der Handelsrei zigers Sint Christoffel. Verder kwamen naar Rome kleinere groepen, zooals de spoorweg mannen van Roozendaal, Nederlandsche ma trozen van Hr. Maj. kruisers Tromp en Heemskerk, te Napels voor anker. In 't begin zei men te Rome: Gl'Olandesi non vengono raai, de Nederlanders komen nooit naar Rome, toen „comiciano a venire", ze beginnen te komen, en nu zegt men „ven gono spesso" ze komen dikwijls. Ten laat ste, binnen het korte tijdstip van een maand, hadden we te Rome drie voorname groepen Nederlanders. De e«ste was die der R.-K. Nederlandsche Onderwijzers en Onderwijze ressen, onder leiding van het Nederlandsche Reisbureau en van Rector Goorts, van de Bisschoppelijke Kweekschool van den Bosch. Aan deze groep viel een schitterende audiëntie ten deel. De Paus was buitenge woon vriendelijk en sprak geruimen tijd tot de pelgrims, herinnerend tijdstippen uit eigen leven, opwekkend tot liefde en ijver in de betrekking, in de roeping van het onderwijs der jeugd, vermanend, dat de onderwijzers met de kennis van het verstand, de gaven des harten en de wetenschap des geloofs aan de kleinen moesten leeren. De geestdrift der pelgrims was dan ook ten top gestegen en toen we op het Sint Damascusplein even geposeerd hadden voor den na elke audiëntie onmisbaren fotograaf, brak de geestdrift lui de los in hoera's en een oorverdoovend „Aan U, o Koning der Eeuwen", op het verlaten Pausplein klinkend als een strijdlied voor Paus en Kerk. Deze pelgrims bevonden zich nog te Ro me, toen een gezelschap van ongeveer 40 spoorwegmannen uit Nederland den Paus een audiëntie verzochten, die toegestaan werd en aarop de Paus in 't Duitsch de mannen toesprak. En dezer dagen kwamen de hon derd leden van de Federatie der R.-K. Werkliedenbondcn, die hun reis zoo goed voorbereid hadden. Aldoende leert men, zegt het spreekwoord. De bijna honderd pel grims, waaronder een twaalftal geestelijken, stond onder geestelijke leiding van Pastoor Blom, van Zwolle, die te Rome heeft gestu deerd en dus in de Eeuwige Stad thuis was. Gezien dat er dezen tijd machtig veel pel grims te Rome waren en dat allen den Paus wenschen te zien en zijn zegen te ontvan gen, was het voor de Nederlanders nog een buitenkans alleen in de Consistoriezaal te mogen komen, waar de H. Vader geruimen tijd met hen verbleef, allen de hand liet kussen en ons zegende met eenige goede woorden van vaderlijke liefde en van zegen. Voor de toekomst en vooral gedurende het aanstaande Jubeljaar is 't zeer te wenschen, dat de Nederlandsche organisaties, die een pelgrimstocht naar Rome wenschen te or- ganiseeren met elkander overleg plegen. Het zou heel goed kunnen gevonden worden dat verschillende groepen afzonderlijk den weg naar Rome afleggen, maar eenmaal in de Eeuwige Stad zich bijéén sluiten o .1 als Ne derlandsche pelgrims op het Vaticaan te verschijnen en aldaar den Zegen van den Paus te verzoeken. CIVIS ROMANUS Haagsch Gerechtshof- De kruidenver- koopster C. M. v. d. R., huisvrouw van G. R, uit Noordwijk aan Zee, heeft voor het Kantongerecht te Leiden terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst. Zij had aan een meisje verschil lende kruiden, druppels, enz. verstrekt. De Kantonrechter had haar vrijgesproken op grond, dat niet was gebleken, dat het meisje, waaraan de geneesmiddelen werden ver strekt, ziek was. De bekl. stond voor de Haagsche Recht bank terecht en gaf de feiten toe. Zij zeide, de kruiden uitsluitend aan het meisje gege ven te hebben, oirtdat haar zenuwen eenigs- zins in de war waren. Het O. M., waargenomen door rar. Polman, achtte het vonnis van den Kantonrechter onjuist, temeer waar bekl. zelf toegegeven heeft, dat zij de zenuwen van het meisje weer in orde wilde brengen. Eisch 300.boete, subs 2 maanden hechtenis. De verdediger, mr. de Klerk, betoogde, éat geen veroordeeling zal kunnen volgen, omdat aan de bekl. niet ten laste is gelegd, dat zij de geneeskunst als bedrijf uitoefende. Uitspraak over 14 dagen. Dinsdagmiddag heeft in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" de jaarlijksche ver gadering plaats gehad van de Vereeniging van Belangstellenden in dit Museum. Bij deze gelegenheid heeft het bestuur aan het gemeentebestuur van Leiden ter plaatisng ia de Lakenhal twee schilderijen ten ge schenke aangeboden: een stilleven van Flo- ris Verster en een schilderij van Frans van Mieries (anno 1742). Kerkeveiling. De Noordwijksche kerke- veiling is, zooals altijd, weer goed geslaagd. Het bovenstaande „kerkeveiling" is wel een ietwat zonderlinge benaming voor een buitenstaander. Men kon soms in de mee ning verkeeren, dat de kerk geveild zou worden en dat is toch hcusch niet zoo, hoewel 't den pastoor onzer parochie geen tranen zou kosten, als ons St. Jeroenskerkje onder den hamer kwam! Maar daar nu niet van. De veiling was ten bate van de kerk en scholen en St.Jeroensgesticht. Men ziet, 't doel is omvangrijk en groot en er is dan ook van 't najaar, bij het geven van bollen door de bloemisten, geofferd naar den omvang van het liefdewerk, n.l. zeer vrijgevig. WaaT ergens in de omgeving vindt men een veiling van tulpen, ten bate van de kerk, die zoo lang duurt enoak zooveel geld oplevert? De opbrengst was rond de som van 4000, zegge en schrijve vier duizend gul den. Ja, ja, de arme Noordwijkers weten, dat er een groot gat in de kerkekas b,e- staat, wat men althans wil trachten te stop- ren. Arme Noordwijkers? Wie waren er dan ■'■0' al op die veiling om dat bedrag te besommen? Daar was (om met de autori teiten te beginnen) de pastoor, de notaris, Piet O- :rhemd, Jan Boezeroen, oud e» i°ng, dik en di ?tte en magere portemonhaie s; rasbloemistej koekbakkers en lapjeemen- schen, bruint schoenen en soldatenkistjfcs en zelfs een sigarenhandelaar, die kistjes si garen als plokgeld gri een bode, die der tien grappen in 't dozijn verkocht en daar door allicht een paar guldens meer uit den buidel doet komen dan ten ander, In het kort, er heerschte een geanimeerde stem ming, die kooplust kweekt bij iedereen. Men brengt er zoo gemakkelijk zijn vrijwillige Roomsche belasting, 't is immers voor het huis Gods het onderwijs en de verzorging van ouden van dagen! We stellen ons voor, dat onze pastoor in z'n nopjes was met dit bedrag, niet om zichzelf, dit zal nu allen na de laatste uiteenzetting van den pastoor wei duidelijk geworden zijn, maar om iets te kunnen doen in 't belang van de pa rochie. In het najaar 1923 hield men z'n hart vast, want de algemeene opinie was dat de bollen, die op het land' van den heer Jac. de Groot Lz. geplant waren, „natte beenen zouden hebben. Die was echter niet het ge val en de bollen stonden extra best. Den heer Jac. de Groot Lz. komt zeker een woord van dank toe voor het gratis be schikbaar stellen van het land en de be handeling van de bollen. Prijzen „Norvicns". in de étalagekast van den heer H. Tissing zijn de prijzen voor de seriewedstrijden van bovengenoemde vereeniging op zeer keurige wijze uitgestald. Het is de moeite waard, die étalage te gaan bezichtigen. Schoeiing. Aan het Westeinde is men druk bezig met de nieuwe beschoeiing van de aanlegkade. 't Had daar wel een grondige beurt verdient. Bliksemafleider. Op onzen gemeente toren is men bezig met de zeer nuttige en noodzakelijke bezigheid van het aanleggen van een nieuwen bliksemafleider. Men moet wel gewoon zijn zoo hoog te werken, om zoq'n karwei met gerustheid en gemak uit te voeren, Jubileum. Heden, 15 Mei, is het 25 jaar geleden dat de bloemistarbcider F. Snaar, als zoodanig bij de firma G. van der Meij in dienst trad. Het zal zeer zeker den jubilaris niet aan belangstelling hebben ontbroken. Aanbesteding. Door de R. K. coöpera tie is aanbesteed het bouwen van een brood kamer, vergrooting bakkerij en kamer voor tweede oven. De uitslag is: Wassenaar en v. Velzen 1860; A. Beugelsdijk 1787; J v. Zeist 1887; gebr. Ransdorp 1649; Th. Salman 1900; S. Barnhoorn 1899. Ge gund aan Ransdorp. Schilderwerk: Nieuw werk, oude bakkerij en achterkant winkel, C. v. d. Aart 385; A. W. van der Meer 249.50. Gegund aan v. d. Meer. Fcestvergadering Vrouwenbond. A.s. Zondag zal de afdceling van den Ned. R. K. Vrouwenbond alhier haar eerste lustrum vieren. Door mej. Pecters, zal de feestrede wor den uitgesproken, terwijl eenige humoris ten den avond verder op aangename wijze zullen helpen doorbrengen. De vergadering begint te 7 uur is toegankelijk voor de le den en hunne huisgenooten. Slecht voorbeeld. Door een ingezetene werd aan de politie opgegeven, dat een volwassene in het plantsoen aan het Ko ningsplein een bouquet bloemen had afge sneden. Tegen dezen persoon, V. genaamd, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Dit is goed om een voorbeeld te stellen, want de omwonenden werken allen mede om het plantsoen keurig in orde te houden en om het vandalisme door de jeugd tegen te gaan en nu ging een volwassene aan de jeugd het voorbeeld geven. Te veel muziek. Er was Dinsdag al den beelen dag dra ai orgelmuziek in de gemeente. Toch kwamen nog een paar Am sterdammers. zonder vergunning, muziek maken. Tegen hen, C. L. en H. S. genaamd, is proces-verbaal opgemaakt. Loonactie visscherijbedrijf. De gisteren door de zeelieden gehouden stemming, heeft een meerderheid voor het aanvaarden der nieuwe loonregeling gebracht, zoodat het waarschijnlijk niet tot een staking zal komen. Speldjesverkoop. Een tijdens den wedstrijd StormvogelsN. A. C. gehouden verkoop van speldjes ten bate der Kinder- hersteflings- en Vacantiekolonies, heeft een bate van 60.37 opgebracht. Jaarvergadering. In de gisteren gehou den jaarvergadering der N.V. Scheepsexph- Mij. „De Marezaten" werden de balans- en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Veel viscb. De vorige week waren de prijzen voor IJslandsche visch nog hoog, maar daar er Dinsdag 3 stoomtrawlers van IJsland met groote vangsten aan de markt kwamen, liepen de prijzen sterk terug. De stoomtrawler Bergen IJ. M. 16, die de vo rige maal voor een 16-daagsche reis 9500 besomde, kon nu slechts 6200 maken. Naar men ons mededeelt, is de stoom trawler Zaanstroom VII, IJ. M. 50 gepraaid en had 't schip de groote vangst, van 2000 manden versche visch. Boei aangebracht. Het alhier van Ko penhagen aankomende Ned. stoomschip „Irene", heeft een roodgeschilderde boei, gemerkt 3 P. L. G., Groningen, aange bracht. Concert. De harmonie „Concordia" geeft morgen. Vrijdagavond, een concert in de muziektent op het Willemsplein. Huldiging Stormvogels. In de etalage van den heer Tellier is een schilderij, zee gezicht voor Enkhuizen, tentoongesteld, dat de kunstschilder Jansma uit Helder ter beschikking van het Huldigingscomité voor Stormvogels heeft gesteld. Behoudens goed keuring van B. en W. zal het schilderij verloot worden. Benoeming. Bij het Hoogovenbedrijf is benoemd tot ambtenaar, belast met de re geling van het vervoer, de heer W. van Locbem, thans ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen alhier. Wielrennen. Onze plaatsgenoot, de heer Adr. van Nieuwkoop, behaalde Zondag in den Olympia-wielerwedstrijd Amster damApeldoorn den eersten prijs, zijnde de zilveren Hof van Holland-beker. Dat is in dit seizoen reeds de vijfde prijs, dien de heer Nieuwkoop wint. Waarschuwing. Aan de politie alhier werd kennis gegeven, dat nabij het Hoog ovenbedrijf een man was gezien, die minder goede bedoelingen had en die openbare schennis der eerbaarheid zou hebben ge pleegd. De politie heeft anderhalf uur ge zocht, maar den man niet kunnen vinden. Deklast verloren. Het van Arendal alhier aangekomen Noorsche motorschip „Bure" heeft op reis een deel van den dek last houtstof verloren. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen, op Dins dag 20 Mei 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt 1. Belastingzaken 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Voorstel van de leden P. F. C. Roelse c.s. inzake wijziging der bouw- en woningverordening om van de ver ordening regelende de samenstelling, inrich tingen werkkring van de schoonheidscom missie 4. Crediet voor het rioleeren van den Groote Hout- of Koningsweg en van den Kruisbeek- of Oude Schulpweg 5. Wijzi ging van het raadsbesluit van 22 November 1921 no. 5b, tot het uit 's Rijks kas aanvra gen en aanvaarden en na ontvangst verstrek ken aan de Woningbouwvereeniging „Velsen" van een voorschot ten behoeve van den bouw van 87 woningen 6. Principieele beslissing inzake aanleg van een nieuwen weg en wijzo van beharding van een gedeelte Hageiinger- weg te Driehuis 7. Verhooging van huur van de woning H. Hagelingerweg 231 8. Aanvrage om goedkeuring-opnieuw der ver ordening op de heffing van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs enz.9. Verzoek van het bestuur van de vereeniging tot op richting en instandhouding van scholen voor en meer uitgebreid lager onderwijs, geves tigd te Velsen, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stich ting van een bijzondere lagere school in de omgeving van de laatstgebouwde 50 wonin gen der Woningbouwvereeniging „Velsen 10. Vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1924/1925. 11. Vergoeding aan de af- deeling Velsen e.o. van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren 12. Verleenen van machtiging tot aanschaf fing van een motorrijwiel ten behoeve van den Vleeschkeuringsdienst13. Eventueele voortzetting der te wijzigen exploitatie van het trambedrijf der Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij op de lijn Scho- ten-Velsen. 14. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Velsen. Concert. Gisteravond gaf het Sym- phonie-orkest Euphonie alhier, directeur dc heer M. Adam te Haarlem, een concert in de concertzaal Tivoli, die geheel bezet was. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer J. Visser, die eenige wijzi gingen in het programma meedeelde, werd het concert geopend met de Cornehus- marsch van Menielscher Bartholdy. Het orkest hebben wii weder met groot genoegen gehoord, het toonde zich op zijn best in de Fantasie over Tanhauser. Al- bumblatt van Wagner kon ons niet zoo vol doen, maar Kunsterleben van Joh. Strauss werd mooi vertolkt. Medewerking verleende de heer Jac. Bos, solo-fagottist der Haarlemscbc Orkest- vereeniging, die Landlüte Siene van Neu- kirchner en Ballade en Scherzo van Jul. iWeissenbórn deed hooren. Vooral het eer ste nummer was bijzonder mooi, maar ook in de andere nummers deed de heer Bos zich kennen als een meester op zijn instru ment. Bijzonder knap was de begeleiding Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste beleggin Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAKD (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem. NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 591 u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. Vanaf 15 Mei iederen Donderdag van 7—8' si. n.m. Vanaf heden zijn wij tot een beperkt bedrag afgevers van losse schuldbekente nissen met 3 maanden opzegging van het gebouw „St. Jozet" tegen nader overeen te komen rente. Vraagt inlichtingen. van Mej. Anna Kablman uit Haarlem en zij deelde dan ook in het warme applaus, dat den heer Bos ten deel viel. Haar werden bloemen aangeboden. In het le en 2e deel van hel Schuier Concert No. 1 van Seitz werd de viool-solo vervuld door den heer Los, lid van Eupho nie. Voor een dilettant viel het gepresteer de zeer te roemen, alleen was jammer dat de begeleiding van het orkest over 't ge heel veel te zwaar was. Het geheel was echter een mooie avond en het publiek was dankbaar gestemd. Het ongeluk aan de gasfabriek. Bij informatie omtrent de geruchten, als zou de arbeider Bokhorst verantwoordelijk gesteld Worden voor het gebeurde, wordt medege deeld, dal deze geheel onjuist zijn. Het heeft immers klaarblijkelijk nooit in de bedoeling van den werkman gelegen, een ongeluk te veroorzaken en dc directeur der gasfabriek verzekert, dat het ongeluk niet aan schuld te wijten is. De toestand van den werkman Schoonen- burg was goed, ook de toestand van Bur ger was bevredigend. De twee andere arbeiders zijn reeds weer aan het w<evk gegaan. HET ONGELUK AAN DE GASFABRIEK. Het ongeval aan de gasfabriek heeft voor 3 van de 4 geen slechte gevolgen gehad, en zij zijn weder aan hun gewone werkzaam heden gegaan. Schooncnberg is nog in een minder goeden toestand. Hij voelt nog veel pijn in de maagstreek; vooruitgang is echter merkbaar, zoodat ook hij wel de gevolgen zal te boven komen. Zoo zal dit ongeval zonder ernstige ongelukken afloopen. Het zal een les voor de toekomst zijn. Dit is reeds het tweede ongeval, dat heeft plaats gehad aan de gasfabriek zooals reeds ge- meid is. Tuinderij en bollenteelt. De stand der gewassen begint nu tot zijn recht te komen. De tulpen, nu van hun bloemen pracht ontdaan, zijn beter te bezichtigen en gebreken zijn te onderscheiden. ^Die zijn echter niet zoo heel veel. Over het alge meen is de toestand best. Enkele hoeken hebben dezen winter last gehad van het water en zijn verloren. Van de overige is een goed beschot te wachten. De narcissen staan prachtig en zullen, als het weer medewerkt, wel goed worden. De aardbeien, hier wel hoofdzaak, beloven goed te worden; ondanks de koude staan zij er goed voor en zijn uitstekend van vrucht. Erwten zijn vrij goed. De vrucht- boomen beloven straks een pracht van bloesem te vertoonen, zoodat de kans op de vruchten groot is. Hei belooft voor dc tuinders een ged jaar. Als de prijzen ten minste redelijk zijn. Gaat het zoo als met de eerste groente (de spinazie), alhoewel de prijs nu lager wordt, dan is er alle re den tot tevredenheid. Groote hoeveelhe den zijn reeds aangevoerd en worden nog gebracht; en de fabrieken hebben nog zoo goed als niets gekocht; bij lagere prijs zul len zij wel een begin maken. De asperge- aanvoer is nog gering. Het koude weer is hiervan de schuld. Voor dit artikel is warmte een hoofdvereischte. Naar de as perges is de vraag eveneens groot. Levering electriciteit. B. en W. stel len den gemeentrsad voor, een overeen komst aan te gaan met Warmond, tot le vering van electriciteit aan deze gemeente. Gemeenteraad. Deze kwam Woensdag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Onder dc ingekomen stukken was een telegram van de* gemeente-secretaris, waarin deze zijn dank betuigde voor de geluk wenschen bij de herdenking van zijn zilveren ambtsjubilé. De N. V. Electriciteitsbedrijf Hillegom— LisseSassenheim berichtte, dat op het ge storte aandeelenkapitaal, groot 400. voor deze gemeente 7 pet. wordt uitgekeerd. Voorts is ingekomen een verzoek van de Gymnastiekvereeniging D. O. S., voor het gebruik maken van het Sportterrein en wel Woensdags en Zaterdags; een verzoek van dezelfde strekking van de Voctbalvereeni- ging A. D. O., welke ingebruikneming wenscht Donderdags van n.m. 7 uur en Za terdags vanaf n.m. 3 uur. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde is herstemming over het voorstel van B. en W. om een gedeelte van bet aan Breedijk verhuurde perceel aan den Menneweg aan te wijzen voor de standplaats van woonwagens en in verband daarmede opzegging van de huur van dit perceel. De voorzitter licht aan den heer Heem stra, die in de vorige zitting niet was tegen woordig geweest, het standpunt door B. en W. ingenomen, toe. De heer Van Rhijn vraagt of B. en W. hun voorstel mogen intrekken en informeert naar de resultaten der informaties door B. en W. aan de Wasbeek verkregen. De voorzitter zegt. dat B. en W. hun voorstel handhaven, niettemin kunnen B. en W. dan nog eens naar een ander terrein uitzien. Wat betreft de resultaten aan de Wasbeek verkregen, beeft de voorzitter vernomen van dengene, die met'den verkoop is belast, den heer Oudshoorn, dat de bezit ter niet gaarne afstand doet van dit ter rein. De heer Van Heemstra is met bijzonder ingenomen met het plan van B. en W. Weten zij geen andere of betere uitkomst, dan zou spr. zich met dit voorstel kunnen vereenigen als aan de pachters van het terrein schade werd vergoed. De voorzitter'zegt, dat B. en W, steeds het standpunt hebben ingenomen, om ver goeding toe te staan. Wethouder Warnaar weet niet, hoe de stemming over dit voorstel zal vallen. La ten B. en W. aan den eigenaar van den be- wusten berm aan de Wasbeekerlaan eens een billijke offerte maken en bij het voor stel van B. en W, voegen. De heer Van der Geest is tegen het voor stel van B. en W. Na onderzoek is hem gebleken, dat daar geen goede plaats is voor de wagens; hij moet eerst zien, al vorens hij gelooft, dat de bewaking en af rastering daar goed zal zijn. De heer Bisschop wil met het opzeggen van het terrein nog even wachten, misschien is er we! een betere plaats te vinden. De heer Van Zonneveld: Laten we nog wachten. We hebben nog 14 dagen den tijd; dan komen we even bij elkaar en dan is het in tien minuten beslist. De voorzitter: Ja! ja! Het voorstel van B. en W. komt in stem ming en wordt verworpen met 5 voor en 6 tegen; die der heeren Van der Geest, Ver- klcij, Krom, van Zonneveld, Lekkerkerker en Speelman. De voorzitter stelt aan dc orde, de veror dening tot verhuring van Speelterrein. Na eenige opmerkingen zijn de heeren van mee ning, de verhuring zoolang aan B. en W. over te laten, mits deze een billijke huur vj-agen. De heer Bisschop wil den huurprijs vooral den eersten tijd niet hoog doen zijn, waar dergelijke vercenigingen nog al eens met moeilijkheden te kampen hebben. B. en W. zeggen toe, al moet het ook het eerste jaar iets minder opbrengen dan J 400 zij zich daarmede wel kunnen vcrcenigen. Aldus wordt besloten. De geloofsbrieven van den heer K. Breda worden in orde bevonden en deze zal dus als raadslid worden toegelaten; ook was be richt binnengekomen, dat hij zijn benoe ming heeft aangenomen. De verordening op het sportterrein wordt aangehouden tot de volgende vergadering, waarna de raad zich begeeft, met muziek voorop en gevolgd door de Chr. Gymn. Ver. D.O.S. naar het sportpark tot feestelijke opening. Van de groote poort van het park, ge- naamd „Sporthof", wapperden de driekleur en de vlag gekleurd naar het wapen der gemeente Sassenheim. Op het terrein aangekomen, feliciteerde de burgemeester de vercenigingen met een dergelijk mooi sportterrein en hoopte, dat dit terrein moge bijdragen tot verheffing van sport, opdat een gezonde geest in een ge zond lichaam moge varen en dat de verschil lende vereenigingen veel belangstelling moge trekken van het Sassenheimsch publiek. De voorzitter van D. O. S. bracht den Raad en B. en W. dank voor het mooie terrein, waarop een driewerf hoera op het gemeentebestuur volgde. Daarna liet de vereeniging eenige spelen volgen en de muziekvereeniging bracht eenige nummers ten gehoorc. Na afloop sprak de heer Warnaar nog een opwekkend woord, waarmede deze plechtigheid werd besloten. Verkooping. In hotel „Welgelegen werd Woensdag ten overstaan van Notaris Wildervanck de Blécourt, verkocht een hoe renhuis aan de Zeestraat No. 62 te Zand- voort voor 11700 aan Jacob Hallenberg te Zandvoort en een heerenhuis aan de Zand- voorterlaan No. 15 voor 5420 aan J. H. F. Schatman, 99 te Zandvoort. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van Dc Filatelist (The Philatelist), alhier. Verkooping. Uitslag van de verkoo ping der nalatenschap van wijlen den heer C. Harmeijer te Beverwijk gehouden, in het veilingsgebouw „Centrum", Koningstraat alhier. Perceel 1. Groote Houtweg, Landbouw- schuur met stalling, groot 6 A. 13 c.A, Koo per S. P. Vessies voor 5000, 2. Een stuk bouwland „Grof Weer groot 2 H.A. 92 A. 50 c.A. Kooper A. v. d. Sluis, voor 6,600. 3. Een stuk bouwland, gen. „Hopweer," groot 2 H.A. 49 A., 60 c.A.. kooper de heer Bus, Velsen, voor J 5,225. 4. Een stuk bouwland Zuidwijkermeer- polder, aan de Kagerweg, groot 3 H.A., 33 A., kooper J. Koning. Perceel 5. Eigendom van den heer C. Glynis is uit de hand verkocht. Deze verkooping is geschied door den heer G. D. Boerlage,' notaris te Velsen. Daarna verkooping van een boerderij met stalling en 2 afzonderlijke woonhuizen aan de Gr. Houtweg, van dcnzelfde eigenaar. Ten overstaan van Notaris Donker te Baver- wijk van een boerderij met woonhuis en stal ling, groot 4 A. 20 c.A. Kooper den heer Ja ger voor 5475. Twee woonhuizen gecom- bineer 2245, kooper Vlietstra te Bever wijk. De nachtveiligbeidsdienst. Tengevolge van de onaangenaamheden, welke door de handelwijze van den voormaügen Inspecteur zijn ondervonden, zal dc Gecontroleerde Particuliere Nachtveiligheidsdienst alhier worden georganiseerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Katharina d. v. J. Tolk en W. K. ter Heege. Johannes, z. v. W. Overmeer en J. Kleijn. Jacoba Anlhonya, d v. J. Brouwer en G. v. d. Bo- gaard. Overleden: Klaas Zwartendijk, 69 jaar. Jan Hubert, 21 jaar, van Amsterdam. Burg. Stand. Geboren: Nicolaas Hendricus. z, van P. Hemelaar en M. G. de Koning. Hendrikus Wilhelmus, z. van A. C. v. Senten en E. L. v, d. Tol. Maria, d. van A. v. Eijk en J. Scholte. Christina Maria, d. van C. Valentijn en A. Woerden. Grocntcnveiling. Spinazie 511 ct., pos telein 3638 ct., beide per K.G. Rhabarbcr 6—8 cent per bos, kropsla 714 cent per stuk, sla per kist 1.07—1.12, wortelen 8 cl. per-bos, bloemkool 18—36 ct. per stuk, aard beien 4 ct. per stuk. Lotenverkoop. De lotenverkoop ten bate van het R. K. Patronaat is alhier reeds in vollen gang. Velen hebben loten aange vraagd en reeds velen zijn er zoowel hier als elders reeds geplaatst. Voetbal. Vermoedelijk speelt Vinkc- veen I a.s. Zondag thuis een medaillewed strijd tegen De Duif I (Amsterdam). Dat Vin- keveen winnen zal, betwijfelen we. Waar schijnlijk speelt daarna Vinkeveen II tegen R.O.D.A. II van Bovenkerk. De eerste wed strijd begint half 2 en de tweede wedstrijd om 3 uur (beiden ouden tijd). Barometerstand 9 uur v.m.: 767. StiW""J OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON ODticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 15 MEI LATERE KOERS KOERS 11.70'; 2.67'/ BERLIJN p. biliioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHR1STIANIA BAZEL NEW-YORK ROME DE OLIEBORING TE CORLE. De werkzaamheden stop gezet. Nadat op 25 Februari j.I. was gemeld, daïj op de rijksboorterreinen te Corlc bij Win- terswijk onder leiding van dr. P. Tesch, denj directeur van de Rijks Geologischen Dienst,, eenige honderden liters aardolie was ge wonnen, deelt de „Tel. thans mede, dat j op 70 M. diepte in het boorgat een in-; storting heeft plaats gehad ten gevolgej van het niet betrachten van de noodigei voorzichtigheid bij de verdere borings werk- zaamheden. Het gevolg van die instorting! was, dat er geen olie meer kon worden) bovengebracht en dat de werkzaamhedenJ moesten worden stopgezet. Dit geschiedde p 13 Maart, dus nog geen1 drie weken na het winnen der eerste olie.j Naar aanleiding van deze berichten heeft) het blad aan dr. Tesch enkele nadere bij-; zonderheden omtrent het gebeurde en dej fceteekenis daarvan gevraagd en het volgen-j de van hem vernomen: Toen eind Februari de eerste olie uit het; boorgat te Corle verkregen was, vatte dr.' Tesch o ogenblikkelijk het plan op te trach-j ten het boorgat tot een olieproduceerenden) put te maken, indien dat zonder belangrijke verdere kosten mogelijk zou blijken. Om dat! doel te bereien was het, naast verschillen-' de andere werkzaamheden, in de eerst» plaats noodig de waterkqlom, welke in het' boorgat stond, ui tte scheppen. Toen men! daarmede bezig en de kolom reeds voor; een flink deel uitgeschept was (er waren) reeds 40 atmosfeeren druk „uitgenomen"),j zijn de buizen ten gevolge van den gas-' druk van de olie platgeslagen. Daar er toen] geen buisgat meer was, kan vanzelf geen water meer uitgeschept, geen olie opge haald worden. En het zou alleen met veel verdere onkosten en met groot tijdverlies mogelijk zijn geweest het gebeurde weer te verhelpen. Daar er eveneens geen geld beschikbaar was en de rijksopsporingsdienst feitelijk! reeds niet meer bestond, besloot de minis-l ter conform het advies van dr. Tesch richj tevreden te stellen met de olievonds op] zich zelve en de zaak hiermee als afgedaan te beschouwen, verdere opsporingen en' eventueele exploitatie nu aan het particu-, lier initiatief overlatende. Voorts vernam het blad, dal er van parti culiere zijde plannen beslaan om in het Corle'scho gebied ten bate van de olie-; winning de exploitatie opnieuw ter hand te nemen. De Ned. Maatschappij tot het ver richten van mijnbouwkundige werkzaam heden, vtrricht op het oogenblik bij Groenlo boringen en is voornemens ook te Gorle tof nieuwe boringen over te gaan, voqrgelicht als ze thans is door de bevindingen van dkwi Rijksopsporingsdienst van delfstoffen. Verbinding tusschen de hoofdsteden Lager! dan de spoortarieven. Naar de Tel. verneemt, zijn besprekingen gaande in zake de oprichting van 'n finan-i ciëel krachtig concern, dat zich ten doel stelt het exploiteeren van autobuslijnen, niet tus- j schen kleinere plaatsen, maar op grooteren, afstand, aanvankelijk tusschen de hoofdplaat-! sen van Nederland. De bedoeling zit voor,' de passagiers in uiterst moderne autobussen! te vervoeren tegen tarieven, welke lager zij© dan die der spoorwegmaatschappijen. ROELOF ARENDSVEEN, 14 Mei. sla 1.603.80 per 100 stuks; spinazie' cf Per "g.; radijs 5ct .per bos; aard beien 26—45 ct, per doosje. Aanvoer .Vrij?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1