De Roomsuhe Voetbaldag. HMtilEl* kantongerecht. DE SPAARNEBANK KERK EN SCHOOL, Berichten uit onze vorige OVERVEEN. De Korte Zijlweg. BLOEMENDAAL. De bouw eener R. K. school te Aerdenhout. B. en W. stellen voor. geen mede werking te verleenen. De belastingheffing. Openstelling terrein Hooge Duin en Daalscheweg. faillissementen. Examens. - BURGERLIJKE STAND. Regeling onderzoek Verlofgangers 1924. Handels- en Kantoorbedienden. Mei-keuring 963/lg 80 101 8H/16 83 69 140 118 1141/2 1391/2 671/4 19 4471/4 3561/2 "1/2 187 127 1331/4 1331/a 94 190 440 10l3/4 10 1741/a 175,— 191/4 1041/4 371 292 312 1381/4 l971/2 100 1051/4 419 571/a 142 693/3 161/ig 91 961/j 80 101 140 118 115 139 67 19 439 350 571/2 187 124 133 133 191 441 1021/2 169 169 371 294 310 137 100 105 420 571/2 142 Het gouden Priesterfeest van Z. D. H. Mgr. A. v. d. Wetering. Geluidsproeve.j in Frankrijk. De moord te Wijchen. Surséance van betaling aangevraagd. De strijd in Marokko. - Een nieuwe conferentie op Chequers. De schietpartij te Queenstown. De wereldvlucht. Arrestaties en vonnissen in Sovjet-Rusland. BINNENLANDSCH NIEUWS Het conflict in de Twentschi T extielnijverheid. Kttds lang it er door 't publiek geklaagd «ver den slechten staat van den Korten Zijlweg, tusschen Zandvoorterpad en de „brug bij Malefijt'.We begrijpen die klagers eigenlijk niet. Zijn er niet velen onder hen, ■die evenals schrijver dezes zomers voor 'n t«*r maanden naar 't Geuldal o{ naar het Zwitsersche bergland gaan, om daar te ge nieten van hoog en laag? En als ze 't hier in Overveen gratis, voor niets niemendal hebben, dan willen ze vlak terrein. Maar zoo gaat 't: als t niet ver vera-f komt, is 't niet goed. Waarom is Bloemendaal en meer spe- •iaal Hoog-Eloemendaal, zoo gezocht? Om rijn bekoorlijke afwiseling van hoog en laag. En waarom misgunt men ons, Overveners, dan ons heuvelig pad van den Korten Zijl- weg? 't Gaat er mee als met den ouder dom: Die 't niet hebben, willen 't hebben, en als ze 't hebben, willen ze 't niet heb ben of hebben 't land, dat ze 't hebben. fin! De ontevredenen zullen binnenkort hun rin krijgen. De Korte Zijlweg zal onder banden genomen worden. De kuilen zullen gedempt worden met bazaltslag en de aldus vlak gemaakte weg zal verder afgewerkt worden met stielfalt, een asphaltachtig pro duct, en spramex. Het gevolg hiervan zal rijn, dat men een weggetje krijgt, waarop 't een genot zal zijn, z'n zolen te verslijten. Zoo zeggen de voorstanders van teer. ba- zalt en asphallachtige producten.. Maar er zijn er ook, die met •an vaelzeggend gebaar wijzen naar 't stuk Korte Zijlweg tusschen „de brug van Male- fijl" en „Elswoutshoek" en zeggen: «iedaar. wat men bereikt met bazalt en teer: 'n weg, die om de 14 dagen opgelapt moet worden, omdat zij er dan uitziet, alsof zij in de gevechtszóne heeft gelegen en waarop de granaten hun vernielende uitwerking hebben uitgeoefend. De tijd zal leeren, of de klin ker-voorstanders gelijk hebben of de heer- en bazaltmcnschen. Ook de Bloemendaalscheweg, tusschen raadhuis en spoorweg, za'i opnieuw met spramex behandeld worden. Het oordeel onzer deskundigen over dit afdekkings middel kan. dunkt ons, niet anders dan onverdeeld gunstig zijn. Ook het publick zal wel eensluidend oordeelen. dat dit mid del heeft gefoond 't middel „par excellence te zijn, n.l. als 't er eenmaal ligt. Een he rwaar hiervan is, dat 't alleen aangebracht kan worden bij droog, warm weer. Bij koel weer is 't nl. te spoedig stijf en gedraagt 't zich als gesmolten ossevet op een koud bord. Als er nu maar eens spoedig een hitle- go'fje komt! Verkooping. In hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen werd Dinsdag fen overstaan van notaris Wildervanck de Blecourt een bloernbollentuin met schuur en kantoor nabij den Zijlweg verkocht. Koo- per werd de heer J. W.' Lippits q.q. te Overveen voor d som van 10380. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van hel Kerkbe stuur der St. Antoniusparochie te Aerden- hout-Bentveld om beschikbaarstelling van de voor de stichting van een schoolgebouw be noodigde gelden. In hun prae-advies zeggen B. en W. o.m.: 1 Januari 1919 telde de bevolking van Aer denhout, ten Noorden begrensd door den Zijweg en de Oosterlaan en ten Zuiden door de Zuidzijde van het Naaldenveld en de voormalige buitenplaats Boekenroode, met uitzondering van de dienstboden, een be volking van 259 Katholieken. Onder de 259 Roomsch Katholieken be vinden zich 22 religieusen, die in het Sint Franciscusklooster wonen. Van de 259 leven dus 237 in gezinnen. De ze zijn verdeeld over 61 gezinnen, zoodat mag -worden aangenomen, dat van de 237 Roomsch Katholieken ongeveer 237 -2 maal 61 is 115 personen ongehuwd zijn. Het aan tal kinderen, dat voor schoolbezoek in aan- merking komt, zal derhalve op ongeveer A maal 115 of 38 mogen worden geschat. Voor ieder dezer kinderen is op wellicht een enkele uitzondering na binnen den af- atand van 4 K.M. een Roomsch Katholieke achool aanwezig. De afstand van de R.-K. Jongensschool te Overveen tot de Viersprong te Aerdenhout bedraagt pl.m. 3590 M.; van genoemde school tot de R.-K. kerk te Bentveld pijn. 3430 M. terwijl de afstand van de R.-K. kerk in Bentveld tol de R.-K. school te Zandvoort pl.m. 3960 M. bedraagt. Waar, naar de meening van B. en W. de verklaring, bedoeld in art. 73a niet voldoet aan de bepalingen van dit artikel jo. art. LXIV der slot- en overgangsbepalingen van de wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad No. 38) en de toename van de bevolking van Aerdenhout-Bentveld geen aanleiding tot de «Hehting geeft, stellen B. en W. voor, geen medewerking voor den bouw der school te verleenen. Ingekomen stukken. E»n schrijven der firma P. Grimmon, inza ke de levering van een motorbrandspuit. B. «n W. stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar in de laat ste raadsvergadering besloten is, pas bij de bcgrooiing voor 1925 over aanschaffing van e «ndergelijke auto een definitieve beslis sing le nemen. Een verzoek om een deel van het Bloe- mendaalsche bosch onder de boomen voor kinderspeelplaats te bestemmen. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken, daar indertijd besloten is, dat hel bosch niet voor dat doel gebezigd mag worden en de boomen er bovendien te zeer door zullen lijden, zoodat de gemeente door inwilliging in strijd met de Boschwet zou bandelen. Tevsen zij er op gewezen, dat de speelplaats achter de huizen in het Bosch en Duinpark voor alle kinderen toegankelijk is en niet alleen voor de leerlingen der O. L. schoo te Bloemendaal. Een verzoek der vereeniging „Zuigelingen zorg", om het subsidie van 25.te ver- hoogen tot 50. B. en W. stellen voor, dit adres te be handelen bij de begrooting voor 1925. Volgens mededeeling van den Inspecteur der Directe Belastingen te Haarlem, zal de opbrengst van de gemeentelijke inkom stenbelasting over het belastingjaar. 1923 1924 ongeveer 7000.000,bedragen. Waar wan het belastbaar inkomen der ingezetenen drie procent werd geheven, bedroeg dit tale inkomen derhalve ruim 2-, millioen gulden, schrijven B. en W. den Raad. Dat de belasting-opbrengst ook thans weder is meegevallen, mag als een ver blijdend en hoopvol toeken worden be schouwd; immers deze belasting werd in hoofdzaak geheven van de over het jaar 1922 genoten inkomens en juist dit iaar werd op financieel-economisch gebied al gemeen als het crisisjaar aangemerkt. Indien dus zou mogen worden aangeno men, dat sinds 1923 eeftige opleving in handel en industrie valt waar te nemen, dan zou hiermede bij de vaststelling van het heffingspercentage voor het belastingjaar 1924/1925 in zooverre rekening kunnen wor den gehouden, dat tot grondslag voor deze vaststelling werd aangenomen een belast baar inkomen als hierboven aangegeven. Veiligheidshalve hebben Burgemeester en Wethouders echter gemeend voor het be lastingjaar 1924/1925 de belastbare som te moeten ramen op slechts 22.000.000, Bij het doen van een voorstel tot vast stelling van het heffingspercentage voor laatstgemeld belastingjaar is hiermede dan ook rekening gehouden, alsmede met de gegevens aan het volgende overzicht ont leend. Het belastingjaar 1923/1924 zal, zooals reeds werd aangestipt aan belasting op brengen een bedrag van pl.m. 700.000. Voordeelig saldo 226.000, De opbrengst van het belastingjaar 1924/ 1925 wordt, berekend naaT een belastbaar inkomen van 22.000.000.en daarhij aan. nemend een heffing van 3 pc.,"geraamd op 660.000,—. Vermoedelijk voordeelig saldo dienst 1924 74.000,althans indien in den loop van 1924 geen nieuwe uitgaven worden voor gedragen. Het saldo van den dienst 1923 komt ten voordeele van het dienstjaar 1925. Stel, dat voor dit jaar evenveel aan belasting noodig zal zijn als in 1924, nl. 780.000,(op de begrooting voor 1924 werd slechts uitge trokken een bedrag van 600.000,doch deze dienst ontving een bate van 1922, groot 180.000,dan zal bij een heffing van 3 pet. en een belastbaar inkomen van 22.000.000,aan belasting worden ver kregen, een bedrag van 660.000,der halve een tekort van 120.000, Tegenover dit tekort staat dan echter een zoodanig gedeelte van het voordeelig saldo van den dienst 1923, dat het jaar 1925, on voorziene omstandigheden voorbehouden, zonder nadeelig saldo zal sluiten. De rest van het saldo van 1923 ad 106.000,kan worden gevoegd bij het reeds gereserveerde bedrag, groot J 252.000, Zooals destijds reeds werd opgemerkt heeft het vormen van een reservefonds met het doel om daaruit te putten, ten einde zoo noodig volgende begrootingen sluitend te maken, dit voordeel, dat in de eerste jaren eenzelfde heffingspercentage kan wor. den behouden. Blijft men zich derhalve op het standpunt stellen, dat de reserve behoort te dienen voor aanvulling van eventueele tekorten, dan zal voor het belastingjaar 1924/1925 en de daarop eerst volgende jaren inderdaad met een heffing van 3 pet. kunnen worden volstaan. Het jaar 1924 toch zal, blijkens het voren staande, hoogst waarschijnlijk nog sluiten met een saldo Van pl.m. 74,000,terwijl vermoedelijk ook in 1925 de ontvangsten dc uitgaven zullen dekken. Eerst de begrooting voor het dienstjaar 1926, welke slechts een bate van 1924 zal kunnen krijgen van on geveer 74.000,dient met een bijdrage uit het reservefonds te worden gesteund. Hierliit volgt, dat dank zij dit reserve fonds ook voor de daarop eerstvolgende begrootingen een heffing van 3 pet. voldoen de zal zijn. Op de vraag of, zoodra het reservefonds stel in 1928 geheel zal zijn uitgeput, een heffing van 3 pet. gehandhaafd zal kun nen blijven, kan door Burgemeester en Wethouders uit den aard der zaak geen definitief antwoord worden gegeven. Gelet echter op het feit, dat het belastbaar in komen over 1922 ongeveer 23 millioen gul den heeft bedragen, hetwelk vrij zeker zal toenemen, naarmate meer normale toestan den terugkeeren, alsmede door meerdere vestiging binnen de gemeente van kapitaal krachtige personen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ook na 1928 met een hef fing van 3 pet. kan worden volstaan. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. in overweging, het heffingspercen tage voor hef belastingjaar 1924/1925 te be palen op 3. De minderheid van het College van B. en W. is van meening. de vraag, of het aan beveling verdient een heffing van 3 pCt. te handhaven, in ontkennenden zin te moeten beantwoorden. Weliswaar, aldus het betoog van de minderheid, behoeft misschien eerst de begrooting voor het dienstjaar 1926 met een bijdrage uit het reserve-fonds te worden gesteund, doch is het eenmaal zoover ge komen, dan zal het fonds ook in een paar jaar geheel zijn uitgeput. Dit zou geen be zwaar zijn, indien 't totaal belastbaar inko men der ingez,etenen intusschen dermate ware toegenomen, dat dit op 26 millioen gulden zou kunnen worden gesteld. Immers 3 procent van dit bedrag vormt juist een be lastingopbrengst van 780.000,een be drag dat volgens de meerderheid veronder steld wordt jaarlijks benooigd te zijn, om dc gewone ontvangsten en uitgaven te doen balanceeren. Of het belastbaar inkomen echter in dc naaste toevomst zal stijgen, is hoogst onzeker. Gelet toch op de groote schommelingen, waaraan dit inkomen jaar lijks onderhevig is, is de mogelijkheid niet uitgesloten, da reeds over het gomende belastingjaar de belastbare som aanmerkelijk minder zal bedregen; in dit geval zou "t reser vefonds al heel spoedig zijn uitgeput. Ook dient niet uit het oog te worden verloren de uitbreiding der gemeente, tengevolge waarvan de uitgaven eerder zullen stijgen dan dalen. Op grond van een en ander is de minder heid van oordeel, dat het veiliger is, het percentage voor het belastingjaar 1924/1925 te bepalen op VA. Naar aanleiding van de in een vorige raadsvergadering gedane toezegging, om nog eens de mogelijkheid te overwegen om het terrein aan den Hoogen Dnin en Daalschen- weg voor het publiek open te stellen, heb ben Burgemeester en Wethouders zich tot het Staatsboschbehcer gewend met het ver zoek, hen dienaangaande van advies te wil len dienen. Hierop werd het volgend schrijven ont vangen: Bij dezen heb ik de eer uw college te berichten, dat mij uit een bezoek aan het bedoelde terrein der gemeente langs den Hoogen Duinendaalschenweg is gebleken, dat de begroeiing van een groot gedeelte van het terrein zeer arm is. Het is te voorzien, dat bij een eenigszins veelvuldig beloopen van 't duin, vooral in den zomer, deze begroeiing spoedig zal ver dwijnen en groote stuifplekken zullen ont staan, die zich, vooral ook met het oog op de ligging van het terrein, spoedig zullen uitbreiden. De Gemeente zal dan verplicht zijn, weder tot vastleggiing en de daarmede gepaard gaande noodzakelijke afsluiting over te gaan. Waar het te verwachten is, dat zich op dit betrekkelijk kleine terrein veel publiek zal concentreeren, meen ik daarom u le moeten adviseereri, niet tot geheele open stelling van het terrein over te gaan. Wil men het publiek terwille zijn, dan zou het wandelen op dc paden kunnen wor den toegestaan, doch dit brengt natuurlijk, behalve kosten van een eenvoudige afzet ting en het onderhoud dezer paden, ook de kosten van bewaking mede. Een meer afdoende afrastering langs de paden is m. i. behalve door de hooge kos ten ook uit een oogpunt van natuurschoon piet aan te raden. Op grond van hét vorenstaande geven B. en W. nogmaals den Raad ernstig in over weging om niet tot openstelling van gemeld terrein over de gaan. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, aan W. Dijkstra te Overveen geen onthef fing te verleenen van de bepalingen van de artt. 2 en 3 der Verordening op de eischer. voor Dranklokaliteiten van 17 Juni 1909 ten behoeve van de door hem gevraagde vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in zijn paviljoen aan den Zeeweg. Eerstens, omdat door het verleenen der dispensatie voor een nieuwe vergunning een precedent wordt geschapen, waardoor het weigeren in andere gevallen zeer moei lijk wordt en de verordening op de eischen grootendeels illusoir zou worden gemaakt en tweedens, omdat men de kans behoudt om een vergunning beschikbaar te hebben indien men aan het strand eventueele ho telplannen zou ten uitvoer leggen, B. en W. stellen voor, aan mej. W. J. C. Beumer met ingang van 30 April eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres in nuttige en fraaie handwerken aan de open bare Mulo-school. B. en W. stellen voor, aan H. J. Hij mans voor 46 jaren in erfpacht af te staan eenige perceeltjes grond, groot 54 en 39 M2, tegen een erfpachtscanon van 1 per jaar. B. en W. stellen voor, met A, J. Stoel eenige ruiling van grond aan te gaan, gele gen tusschen de Alberdingk Thijmlaan en den Duinlustparkweg. B. en W. stellen voor, aan C. J. de Groot te verhuren, het perceel Bloemen daalscheweg 229, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 850. B. en W. stellen voor, in te trekken, het raadsbesluit van 20 Maart 1924, hou dende nadere vaststelling der rooilijn aan de oostzijde van den Bloemendaalscheweg tusschen den Vijverweg en de z.g. Voor- buurt en bij het maken van een definitief uitbreidingsplan voor het Kinheimpark met hel vervallen van de ontworpen wegen op het buitengoed „Sparrenheuvel" rekening te houden. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling van art. 26 der Bouwveror dening, waardoor dit artikel als volgt ge wijzigd wordt; Houten gebouwen mogen niet gebezigd worden tot berging of ver werking van volgens B. en W. licht ont vlambare of brandbare stoffen of tot ber ging van motorrijtuigen. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen tot regeling van de wijze van georganiseerd overleg in zaken van ambte naren, beambten, werklieden en van het politiepersoneel, met uitzondering van den commissaris van politie. B. en W. stellen voor, ingaande 1 Oc tober 1924 vervallen te beschouwen de raadsbesluiten betreffende de Woningbouw- vereeniging ,,St. Benedictus" d.d. 8 Juli 1920 en 20 Juli 1920 en ingaande 1 October a.s. voor den tijd van 46 jaren aan „St. Benedictus" in erfpacht te fcven eenige perceelen grond, groot 10273 M2 tegen een erfpachtscanon van 2250 per jaar. B. en W. stellen voor goedgunstig te be schikken op verzoeken van ontheffing van bepalingen op de bouwverordening van D. J. van Buuren, G. J. Koelen, H. Huysser, A. H. Jöuslra, J. C. Laan. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op verzoeken van ontheffing van bepalingen op de bouwverordening van D. van Kampen en J. Meeuwig en J Kok. Woningbouw van „Ons Huis". B. en W. schrijven den Raad: In de laatst gehouden raadsvergadering d.d. 10 April 1.1. werd besloten om, nadat door het houden van een proefaanbesleding meer vaste cijfers bekend zouden zijn, een definitieve beslissing te nemen op het ver zoek van de Coöperatieve Woningbouwver- eeniging „Ons Huis'', om van gemeentewege bij voorschot de benoodigde gelden te_ ver strekken voor den bouw van 4! woningen op Rolland en aan haar voor dit doel voor den tijd van 10 jaren bouwterrein af te staan in huur of erfpacht. De proefaanbesteding heeft echter tot op heden (7 Mei 1924) nog steeds niet plaat* gehad, zoodat wij de zaak nog eens in over weging hebben moeten nemen aan de hand van de gegevens, welke reeds ter onzer beschikking waren, zoomede aan de hand van de inlichtingen, die nog door ons wer den ingewonnen. Wij meenen echter te weten, dat de aanbesteding op 12 Mei 1924 zal plaats hebben. Voorop zij gesteld, dat wij nog altijd de meening zijn toegedaan, dat hel niet ligt op den weg van de gemeente, om bij voorschot gelden te verstrekken ten einde enkele in gezetenen en zelfs niet-ingezetenen aan een eigen huis te. helpen. Uit de statuten van „Ons Huis" is ons gebleken, dat deze ver eeniging slechts ten doel heeft haren leden een eigen woonhuis te verschaffen. Inwilliging van het verzoek achten wij een zoo gevaarlijk precedent, dat alleen reeds daarom ons advies afwijzend zou moeten zijn. Een ander argument tegen het verleenen van een zoo ruimen financieelen steun is, naar onze meening, het ontbreken van een bepaling in de statuten der vereeniging, als bedoeld in artikel 5 der Woningbouwver ordening. De leden van „Ons Huis toch behoeven volgens hare statuten in deze ge meente hun werkkring niet te hebben en evenmin is het noodig, dat zij hier reeds eenigen tijd woonachtig zijn. Op de leden lijst van „Ons Huis" komen dan ook 9 men- schen voor, die hier woonplaats noch werk kring hebben. Op het laatste argument, dat wij mee nen te moeten aanvoeren tegen het geven van .een voorschot uit de gemeentekas, n.l. dat te voorzien is dat de menschen het verschuldigde op den duur niet zullen kun nen opbrengen, werd door ons reeds uit voerig gewezen in ons rapport d.d. 12 Maart 1924. In vorenstaande regelen is in korte trek- keo ons oordeel weergegeven. Wij achten het niettemin heel goed mo gelijk, gelet op de stemming en de bespre kingen ter zake in de raadsvergaderingen, dat er in den Raad een meerderheid is, die er anders over denkt. Indien dan toch financieele steun ver leend wordt, zal de gemeente zich moeilijk kunnen ontfermen over menschen, die hier eigenlijk niet thuis behooren. Dit als vast staan aannemende, zoude deze steun zich dienen uit te strekken over niet meer dan 32 woningen. De op de situatie in rood aangegeven huizen zouden dan kunnen ver vallen. Afgaande op gedane mededeelingen in den Raad vertrouwen wij, dat voor de 19 dan disponibel komende woningen een voldoend aantal in aanmerking komende gegadigden is. B. en W. stellen daarom voor, te be sluiten, in beginsel om bij voorschot tegen een rente van 6 pet. en verplichte aflossin gen aan de Coöperatieve Woningbouwver eniging „Ons Huis", alhier, onder hypothe cair verband de benoodigde gelden te ver strekken voor den bouw van 32 woningen en aan die vereeniging voor den tijd van 10 jaren in huur af te staan 4200 M2. bouwterrein tegen een huur, berekend op den voet van een waarde van 4 per M2. tegen 6 pet., zullende bij een in de vol gende vergadering te nemen besluit een en ander nader en jfefinitief_j(e^eld_worden Heb hel uitstekendsle aan te bieden dat Iemand wenschen kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert, JOHN, P, ROCKEFELLER. In staat van faillissement werden verklaard J. van Schaik, wonende te Schoten, Kloos terstraat no. 66. Curator: Mr. F. M. Hagemeijer de N.V. Visscherij Maatschappij „Zee wind," gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden. Curator: Mr. A. W. Hellema; S. Gjaltema, koopman, wonende te Zaan dam, Stationsemplacement. Curator: Mr. C. van Sprang. de H. V. onder de Fa. Casper van der Schoot en Co., bloembollenhandel, kantoor- houdende te Hillegom en hare individueele leden C. H. J. de Kan, wonende te Hillegom en A. F W. Busemeier, wonende te Hillegom. Curator Mr. F. v. d. Goot. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swm- deren. Opgeheven werden de faillissementen van G. T. van Keizerswaard, vroeger wonende te Haarlem, thans te Heemstede failliet ver klaard d.d. 19 Februari 1924; B. J. Paasman, wonende' te Haarlem, tau- liet verklaard d.d. 4 Sept. 23 J. v. Kordelaar, wonende te Haarlem, taii- liet verklaard d.d. 6 Mei 24; C. Regter, wonende te Edam, failliet ver klaard d.d. 1 April '24 B. de Vries, wonende te Purmerend, lau- liet verklaard d.d. 22 April 24. BEëEDIGD. Beëedigd werd als notaris te Purmerend de heer J. E. Heenk, thans notaris te Casta- ^Beëindigd werden door het verbindend worden der uitdeelingslijsten de faillisse menten van 1. R. K. Vakvereemgmgscooperatie, ge vestigd te Velseroord 5 2. H. J- van Eldik, vleeschhouwer, wo nende te Zandvoort 3. P. Hendriks, bloemistknecht, wonende te Heemstede. Melkvervalschen Een zekere A. K., veehouder en melk- verkooper te Beverwijk, had op 18 April melk verkocht, die ondeugdelijk was van samenstelling, daar aan die melk plm. U pet. water was toegevoegd. Bekl. bekende, doch beloofde het niet meer te zullen doen. Met een en ander rekening houdend, en omdat het voor den eersten keer was, vroeg de ambtenaar van het O. M. 25 gld. boete of 10 dagen. De w.n. kantonrechter veroordeelde over eenkomstig den eisch. A. van B. veehouder en melkverkooper, wonende te Heemstede aan den Hoflander- weg. had op 15 April melk vervoerd en af geleverd die ondeugelijk was van samenstel ling, daar aan die melk een gedeelte van het vet was onttrokken. Bekl. zeide niet gewe ten te hebben hoe dat is gekomen. Eisch en vonnis J 25 of 10 dagen. Drankverkoop zonder vergunning. A. J. K„ kruidenier te Overveen, stond terecht terzake dat hij op of omstreeks Febr. 1.1. in zijn winkel sterken drank had ver kocht, zonder daartoe vergunning te heb ben. O. a. had hij atgeleverd: cognac, genever, brandewijn enz. Bekl. zeide ge meend te hebben er toe gerechtigd te zijn, als vertegenwoordiger van de firma F. F., waarop de ambtenaar van het O. M, op merkte, waarom hij dan op de leverantie boekjes, inplaats van den sterken drank te vermelden, wijn, opschreef. Dit was volgens bekl. een abuis. Daar uit het getuigenverhoor niet bleek dat bekl. als vertegenwoordiger van ge noemde firma optrad, achtte het O.M. het ten laste gelegde bewezen, en merkte nog op dat een winkelier altijd een tusschenper- soon is, terwijl deze bekl. al eens voor een soortgelijk feit tot 2 maal 30 boete was veroordeeld. Bovendien hadden verschillende vergun ninghouders te Overveen en Omstreken cr over geklaagd, dat zij hooge vergunningkos- ten moesten betalen en anderen het achter hun rug verkochten, die geen vergunning hadden. Een en ander in acht nemend, acht te de ambtenaar dan ook een voorbeeldige straf op zijn plaats en vroeg veroordeeling tot een geldboete van 100,subs. 20 d. De w. n. kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft bepaald, dat de examens in de Fransche, Hoog-Duifsche en Engelsche talen, waarvoor de programma's zijn vastgesteld bij Kon. besluit van 14 Oc tober 1884 en de examens in de Italiaansche taal en letterkunde, waarvoor de program ma's zijn vastgesteld bij Kon. besluit van 2 Februari 1864, dit jaar zullen worden afge nomen in nader aan te wijzen gemeenten en heeft o.m, benoemd tot lid in de Commissie voor®de Fransche taal: R. Borggcrve, leer- aar aan de H, B'. S. met 5-jarigen cursus, met daaraan verbonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus te Haarlem; tot lid in de commissie voor de Hoogduitsche taal; J. Heemstra, leeraar aan eene gemeentelijke H. B. S, te Haarlem; tot plaatsvervangend lid A. Thijs, leeraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem; tot leden in de commissie voor de Engelsche taal C. B. A. Proper, leeraar aan de Openbare Handelsschool te Haar lem, wonende te Overveen; F. P. van der Vinde, leeraar aan de Gem. H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem. Geboren; 11 Mei: J. B. G. JansenMeijer zoon. Ondertrouwd: 14 Mei: A. v. Zeeland en C. J. Sikkink J. C. v. d. Pol en A. M. H. v. Es. T. C Assendelft en T. Broers J. Medenblik en M. Giesselbach J. P. Tillemans en A. Dijkstra P. J. Arends en J. H. Hilgerman B. M. v. Huizen en H. C. Meenhorst A. Duitemeijer en G. v. Huizen E. J. Kuyper en C. Driessen. Getrouwd: 14 Mei T. A. Jordaan en L. A. v. Rijn L. v. Meurs en J. M. Hendriks J. P. Barends en G. J. v. Nieuwenhuizen G. Stui en E. M. C. Beekelaar. Overleden: 13 Mei: G. v. Roon, 34 j„ Kin- derhuisvest B„ 10 mnd., d. v. L. Bloe mendal, Kamperlaan H., 6 mnd,, z. v. G. W. Bcsseling, Slachthuisstraat. De belangstelling voor den tweeden Roomschen Voetbaldag neemt toe. Zelfs uit Hilversum kwamen aanvragen om kaarten, voor deze Roomsche liefdadigheids-sportde- monslratie. Als het weer medewerkt, zal het zeker druk zijn op het Lyceum-terrein aan den Zijlweg. Toch moet ook duchtig werk gemaakt worden van den voorverkoop. Alle katholieken in Haarlem en omgeving heel het district, van Hillegom tot Beverwijk moeten hun offertje brengen aan den Bavo- afbouw, door middel van de Roomsche sport, óók wie niet zelf zou kunnen kómen bij de wedstrijden. Wij vernemen dat in het Haarlemsch elf tal eenige wijziging is gekomen. Snoeks heeft bedankt Hij wordt vervangen door A. Mooren, vari H.B.C;, Als" rechts-back heeft de commissie gemeend, nader te moeten aanwijzen F, Pielage, van Damiaten. Ten slotte hernneren wij er aan, dat kaar ten verkrijgbaar zijn bij de besturen der clubs en bij verschillende depóts in de stad. Men zie daarvoor de affiches. De regeling van het onderzoek verlofgan gers voor het district Haarlem is thans vast gesteld. Voor Haarlem en omstreken zal het onderzoek als volgt plaats hebben 7 Juni 9.1512 uur v.m. voor Aalsmeer en Uithoorn. 10 Juni 10 uur v.m. voor Zandvoort te Zandvoort 2 uur n.m. voor Bloemendaal te Overveen. 11 Juni 93 uur voor Haarlemmermeer te Hoofddorp. 12 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Haarlem I. 1913 telkens 1/4 dêel te Haarlem. 13 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Haarlem 1. 1913 telkens 1/4 deel. te Haarlem 14 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Haarlem 1. 1914 telkens 1/5 deel te Haarlem. 16 Juni 9 uur v.m. en 10.30 v.m. voor Haarlem 1. 1914 telkens 1/5 deel te Haarlem. 16 Juni 9 uur v.m. to 4 uur n.m. voor Be verwijk, Wijk aan Zee en Duin. Heemskerk, Uitgeest, en Assendelft te Beverwijk. 17 Juni 9 uur v.m. en 10.30 n.m. voor Haarlem 1. 1914 1/5 en 1. 1915 1/5 deel te Haarlem. 18 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Haarlem 1. 1915 telkens 1/5 deel te Haarlem. 19 Juni 9 uur v.m. en 10.30 v.m. voor Haarlem 1. 1915 telkens 1/5 deel te Haarlem. 20 en 21, 23 en 24 Juni 912 uur v.m. voor Velsen te Velseroord resp. 1. 1913, 1.1914 en 1. 1915, 25 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Schoten resp. 1. 1913 en 1914 te Haarlem. 26 Juni 9 uur v.m. en 10.30 v.m. voor Schoten, Spaardnam en Haarl.Tiede te Haar lem. 27 Juni 9 uur v.m. en 10.30 uur v.m. voor Heemstede 1.1913 en 1914 te Haarlem. 28 Juni 9 uur v.m. voor Heemstede en Bennebroek te Haarlem. De verlofgangers, die zich in stede van in de in bovenstaande regeling voor hem aange geven plaats, in een andere plaats, hetzij in, hetzij buiten het District gelegen, aan het on derzoek wenscht te onderwerpen, zendt daartoe zoodra mogelijk een verzoek aan het bureel Infanterie Kazerne te Haarlem, onder opgave van plaats waar hij wenscht te wor den onderzocht en zijn volledig adres. Is raëlieten, kunnen indien zij op Zaterdag aan het onderzoek zouden moeten deelnemen me dedeeling doen, en alsdan inspectie maken op iederen werkdag op de plaatsen zooals in de regeling aangegeven. Te 's-Gravenhage werd de algemeene vergadering gehouden van de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigingen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer G. Smits, alhier. O.m. was vertegenwoordigd de Haarlem- sche Vereeniging van Handels- en Kantoor bedienden. Op de Mei-keuring van de vaste keu ringscommissie, instelling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de in Artis te Amsterdam gehouden, bracht de heer J. J. van Cruyningen, alhier, een nieuwe Venusschaartie in. der vorm. van Cypripedium zonder naam. 'Zij is het resul taat eener kruising tusschen Cypripedium. callosum en Rotschildanum en ziet er zeer aantrekkelijk uit De vlag, het opslaande bloemblad is tamelijk breed, magento rood gekleurd en van strepen en stippels voor zien, Sepalen en lip zijn van dezelfde kleur, het geheel doet prettig aan en zon der twijfel zal zij haar toekomst wel vin den. MEDEGEDEELD DOOR: De Beurs opende heden: flauw. V. K. HEDEN 5Nederland 1919 6% Nederland 1923 AA Nederland 1917 1% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens g eyr. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marino comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anacontf Wabash 91 Het Metropolitaan Kapittel van het Aarts bisdom Utrecht, heeft zich met een schrij ven gericht tot de geestelijkheid en geloo- vigen van het aartsbisdom, waarin mededee ling wordt gedaan van hetgeen door het Kapittel betreffende een waardige feestvie ring is besloten. Hel heeft Z. D. H. behaagd, goed te vinden, dat de officiëele herdenking der heugelijke gebeurtenis, 00 Dinsdag 19 Aug. zal plaats hebben. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Ter aanvulling van de berichten, in enkele bladen reeds over de aanstaande geluids- proeven in Frankrijk verschenen, en onder verwijzing naar de bij het Meteorologisch Instituut verkrijgbare circulaire met waar nemingsprogram, verzoekt het Intituut als nog het volgende bekend te maken: le. Volgens officieele mededeeling zijn de tijden der ontploffingen aanvankelijk in Fransc'hen zomertijd opgegeven. In Amster- damschen zomertijd zijn deze dus: 15 Mei 's avonds 7.50 uur, 23 Mei 's avonds 8.20 uur, 25 Mei des ochtends 9.20 uur. 2o; De extra-tijdseinen van den Eifelto- ren worden gegeven op een gedempte golf van 2600 M. Ieder sein bestaat uit een roepteeken gedurende een halve minuut, eenige seconden stilte en een tik precies op de volle minuut. Bij elke ontploffing zal een tijdsein ge geven worden 5 minuten voor de ontplof fing en daarna vier dergelijke om de vijl minuten voor de ontploffing en daarna vier dergelijke om de vij minuten. Hier te lande zou dus geluid vernomen kunnen worden pl.m. tien tot twintig mi nuten na het laatste tijdsein. C. v. d. Broek heeft bekend. ARNHEM, 14 Mei. Hedenmorgen heeft w. v. d. Broek, een der gearresteerden in ver band met den moord te Wijchen, een volle dige bekentenis afgelegd. Volgens zijn ver klaring is hij met v. Munster in den bewus- ten nacht tusschen 12 en 2 uur het huis bin nengedrongen en heeft v. M. eerst den man, daarna de vrouw met een houten ha mer doodgeslagen. Het heele huis werd doorzocht. Er wérd 31.50 gevonden. P. v. d. Broek slond op den uitkijk. Volgens de verklaring van C. v, d. Broek heeft v. M. alleen den moord gepleegd. ZWOLLE, 14 Mei. De kassiersfirma A. v. v. Deventer en Zonen, kassiers en commis- sionnairs in effecten, alhier, hebben met®n- gang van heden surséance van betaling aan- vraagd. De firma hoopt aan alle betalingen te kunnen voldoen. TANGER, 13 Mei. De Riff-benden melden in de jongste gevechten dc Spanjaarden te hebben afgesneden van Sidi-Messuat. Zij zouden 3 zware kanonnen -en 20 machine geweren, 600 geweren, 400 muilezels en 450 gevangenen hebben gemaakt. LONDEN, 14 Mei. Gemeld wordt, dat een nieuwe uitnoodiging voor een conferentie op de Chequers zal worden gezonden aan den nieuwen Franschen premier, ofschooji_ het twijfelachtig is of deze haar onmiddellijk zal aannemen. DUBLIN, 13 Mei. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft heden een procla matie uitgevaardigd, waarbij 10.000 p.st. belooning wordt toegezegd voor hem, die de noodigg, inlichtingen geeft,- welke leiden tot de arrestatie en ve'röofïLeelmg van de 5 jmapnen die deelnamen aan den aanval op de Britsche soldaten te Queenstown op 21 Maart j.l. Deze mannen heetén Daniel Dono- ran, Frank Bustead Blarney, de gebroeders Jim en Mioh Grey en Peter Oshea. Ze zijn inwoners van Cork en van 20 tot 30 jaar oud. In de proclamatie wordt mee gedeeld dat zij vermoedelijk in-Zuid-Ierland vertoeven en vandaar trachten te vluchten. LONDEN, 14 Mei. Uit Bombay wordt ge meld dat de Britsche vlieger Macclaren, de wereldvlucht vanaf Parlu heeft hervat en Nasinabad heeft bereikt. RIGA, 13 Mei. Te Moskou zijn de direc teuren Tsjerdintsjef en Kalinien van de tex- tieltrust ter dood veroordeeld onder beschul diging, dat zij den particulieren handel had den begunstigd en buitenlandsche kapitalis ten hadden ingelicht nopens den toestand van de trust. Nog steeds worden arrestaties verricht. Te Petrograd zijn 450 personen gevangen gezet. Zij worden beschuldigd van het voe ren van propaganda tegen de sovjetregeering. DUITSCHE DAG VERBODEN. BERLIJN, 14 Mei. De Pruisische minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft den op Zondag a.s. te Breslau van nationalis tische zijde voorgenomen Duitschen dag verboden. MIJNWERKERSSTAKING IN HONGARIJE BERLIJN, 14 Mei. De „Vorwarts" meldt, dat het grootste deel der Hongaarsche mijn werkers wegens een ioongeschil in slaking is gegaan; 40.000 arbeiders zijn bij de sta king betrokken.. NIEUWE REGELING VAN WERKZAAM HEDEN. BERLIJN, 14 Mei. De Rijkspresident heeft de nieuwe regeling van werkzaamhe den voor de rijksregeering, welke o.m. da betrekkingen tusschen de rijks- en de af zonderlijke ministers regelt, goedgekeurd. MUSSOLINI BREEKT ZIJN REIS AF, ROME, 14 Mei. Mussolini die op weg was naar Sicilië heeft zijn reis afgebroken en is plotseling naar Rome teruggekeerd. De heer Albarda, lid van de Tweede Ka. mer heeft aan den minister van A„ H. N., de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar dat in een aantal textiel fabrieken in Overijssel en Gelderland, die betrokken zijn geweest in de groote uitslui ting en na den 3den Mei weder geheel of ge deeltelijk in het bedrijf z^n gebracht, langer gewerkt wordt dan art. 24 der Arbeidswet toelaat? 2. Indien de eerste vraag bevestigend be antwoord wordt, wil de minister dan mede- deelen, of den hoofden of bestuurders der ondernemingen tot het langer doen arbeiden dan art. 24 bepaalt vergunning is verleend door den minister zelf, dan wel door bet districtshoofd der arbeidsinspectie en van welk lid van art. 28 der Arbeidswet bij het verleenen van die vergunning gebruik ge maakt is? 3. Wil de minister mcdedeelen, welke, overwegingen tot het verleenen van ver'' gunning geleid hebben?.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2