Binnenlandsch Nieuws Van Alles en van Overal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Donderdag 15 Mei 1924 HEEMSTEDE. De Rijwielbelasting. De opvolger van F. W. N. Hugenholtz. De reisbelasting in Duitschland. R. K. Reclasseeringsvereeniging Uit het bezette Roergebied. Ned. R. K. Bond van Brood- Koek-, Banketbakkers en Cacao-, Chocolade- en Suiker bewerkers. ARTHUR TERVOOREN. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. LUCHTVERKEER. Majoor Martin in Washington. De Engelsche wereldvlucht. De vliegtocht van d'Oisy. ORDE EN ARBEID. Het personeel der Rott. Electr. T rammaatschappij. Het conflict in de Textiel nijverheid. De steunbeweging voor de Enschedesche R. K. Textiel arbeiders. STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. Reizende natuurhistorische tentoonstelling. De Int. Bakkerijtentoonstelling in den Bosch. De Internationale Bakkerij tentoonstelling te Den Bosch Henri Brondgeest ernstig ongesteld. KERK EN SCHOOL. De beginselen der Handels- kennis. RECHTSZAKEN. Een kind aan den ketting. Een oude wetsovertreder. 40. Ik was den heelen winter niet in Heem stede geweest. Nietwaar, als Haarlemmer aan den Bloemendaal-kant kom je daar 's winters zoo niet, als je er niet wezen moet, omdat er dan niets te zien en niets te kalen is, wat je in Haarlem zelf niet ook kan zien of krijgen. En dan, zoo heel aanlokkelijk fietsweer is net in den laatsten tijd niet geweest. Je gaat met de fiets van huis naar kantoor en van kantoor weer naar huis, maar dan heb je er ook glad genoeg van, want verder gaan bracht steeds het gevaar mee om doornat thuis te komen. Toch wilde ik graag eens naar Heemstede toe. Ik had gehoord, dat ze daar bezig waren met het aanleggen van een nieuwe haven en dat werk wilde ik wel eens zien je moet toch zoo n beetje op de hoogte blijven van je tijd en weten wat er alzoo in de wereld en allereerst in je allernaaste omgeving te koop is. Ik had me dan ook voorgenomen om, zoo dra het nu eens echt mooi weer zou zijn, naar Heemstede te fietsen, om daar een stukje aan m'n kennis van de wereld toe te voegen de in-de-maak-zijnde haven. Nu, gisteren was het echt mooi weer. De thermometer in m'n huiskamer, die eergis teren, toen ik de kachel nog aan had, niet boven de 65° wilde komen, wees nu, zonder brandende kachel en met open tuindeuren 75° meer kan je van zoo'n stom ding niet verlangen, of het zou moeten zijn, dat het 't alle dagen deed. Zoo'n echt fijn Indisch temperatuurtje was het, zoo'n heerlijk zonneschijntje, waar in je je zoo lekker kan stoven, zoo emmcs kan koesteren. Ik besloot dus, den al zoo lang op het pro gramma sthanden tocht te ondernemen. Ja, de krant had wel verteld, dat er kans was op donderbuien, maar de krant moet je nooit gelooven present company excep ted, natuurlijk en voor de Nieuwe Haarlem- sche" geldt dat dus alleen voor de weerbe richten, die de redactie niet zelf maakt, maar slechts toegezonden krijgt van het Meteorologisch instituut te Den Bilt. Trots de kans op onweersbuien stapte ik dus in m'n allerzomerste zomerpakje op de fiets en peddelde naar Heemstede. Waar ik precies wezen moest wist ik niet, maar de Heemstedclingen zijn vriendelijke menschen en ik heb een mond en ik was er dus al gauw achter dat de nieuwe haven, waarvan de aanleg me zoo belangwekkend leek, dat ik er al lang naar verlangd had de w'erkzaamheden daaraan eens te zien, te vin den was bij de gasfabriek u weet wel, de nieuwe brug bij het bekende molentje over an dan linksom. Maar ik hoorde nog meer van de vriende lijke Heemstedelingen ik vernam ook, dat de haven al klaar was en in gebruik geno men ook! Daar had je 't nou! Dat kwam natuurlijk van dat wachten op mooi weer! En nu zult u me wel toevoegen, dat het dus m'n eigen schuld is, dat ik niet gezien heb wat ik zien wou, maar als u me dat komt vertellen ben ik niet thuis, hoor. Kon ik bij menschen- mogelijkheid veronderstellen, dat we eerst op den 14den Mei den eersten mooien dag zouden hebben! Ik hoopte natuurlijk eiken Woensdag heeft de Tweede Kamer bet wetsontwerp-Rijwielbelasting aangenomen vet 64 tegen 15 stemmen. Vermoedelijk zal de heer Jan Reijnders, lid van de Provinciale Staten en den gemeente raad van Utrecht, den overleden heer Hu genholtz opvolgen als lid van de Tweede Kamer. De Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrij ven „Horecaf", heeft zich, naar uit Amster dam gemeld wordt, met een adres tot den minister van Buitenlandsche Zaken ge- Wend met het verzoek om te overwegen, welke maatregelen kunnen worden genomen om de Duitsche regeering te bewegen de verordening in te trekken, waarbij aan Duitschers, die naar het buitenland reizen een belasting van 500 goudmark wordt op gelegd. Jaarvergadering op 26 Mei. De zevende jaarlijksche algemeene verga- 'cring van de R. K. Reclasseeringsvereeni ging zal worden gehouden op Maandag 26 Mei in Hotel Noord-Brabant te Utrecht, des morgens te kwart over 11 uur. Op de agen da staat o.m.: Hoofdbestuursverkiezing we gens periodieke aftreding der heeren Dr. L. N. Deckers en B. van Haagen (die herkies baar zijn) en Th. van der Marck; inleiding van den Z.Ew. Pater Ildephonsus over ,,Re- classeering en Drankbestrijding" en den heer J. J. de Rooy, Directeur van de Strafgevan genis te Amsterdam over „De celstraf als opvoedend element in verband met de re- plasseering van de gevangene". In 't ongereede gemaakte goederen. Het departement van Buitenlandsche Za ken verzoekt de aandacht van belangstel enden te vestigen op de uitvoerige mede- deeling in „Handelsberichten" van 8 Mei j.l., No. 895, nopens goederen, die in den aan vang van de Ruhr-bezetting op de spoorlijn in bezet Duitschland in het ongereede zijn geraakt. Het departement wijst hierbij uitdrukkelijk op een gestelden termijn van 10 Juni 1924, óór welken de verzoeken om schadever goeding ter zake, mits voldoende aan de ge stelde voowaarden en met inachtneming van de in de bovengenoemde mededeeling uit voerig vermelde formaliteiten, bij het „Co mité Directeur de Liquidation des Marchan- dises en souffrance sur le Réseaux des Ter- ritoires occupés" te Wiesbaden moeten wor den ingediend, Zaterdag en Zondag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van bcvenger.oemden bond. Vertegenwoordigd waren 32 van de 33 afdeelingen. De jaarverslagen werden goedgekeurd, Het ledental bedroeg op 31 December 2359. Het financieel verslag van den penning meester wees een totaal bezit aan van 67215.71. De begrooting 1924—1925, welke aan in- dag: „Morgen zal het nu toch wel eens goed weer zijn", maar als het dan morgen was, dan was het weer niet mooi en hoopte ik maar weer op een anderen morgen. En zoo ging het door, ad infinitum, tot 14 Mei eindelijk m'n hoop verwezenlijkte. In trouwe, ik vrage hel u, is het dus mijn schuld, dat ik te laat kwam? Nu ik echter eenmaal in Heemstede was, ben ik natuurlijk toch naar de haven gaan kijken. Ze was er hcusch hoor, een prachtige, vierkante plas, met aan een kant zelfs kaai muren en er lagen werkelijk ook al schepen in, waaruit ze al maar steenen losten stcenen om nieuwe huizen van te bouwen, die daar in Heemstede ook al bij bosjes uit den grond verrijzen je kan wel zien dat het groei zaam weertje is. Maar wat nu gedaan? Wat ik wilde zien had ik niet gezien, kón ik niet zien, omdat het niet meer was. En m'n cyclometcrtje ver telde me, dat ik acht en een kwart kilome ter gefietst had. Acht' en een kwart kilometer fietsen en d i op de koffie komen? Dat was me toch - el een beetje te gek! Gelukkig bedacht ik me nog intijds, dat, al biedt Heemstede dan ook 's-winters niets, wat je niet ook in Haar lem hebben kan, het 's-zomers dan toch wel het Groenendaalsche bosch heeft, waar het trotsch op mag zijn. Want al hebben we veel in Haarlem veel ongelukkig geplaveide straten, veel geuen aan het grachtwater, veel iang-bij-de-haltes-stoppende eenmanswagens. v el belasting, veelenfin, vult u zelf maar aan een Groenendaalsch bosch heb ben we niet. Ik dus naar het Groenendaalsche bosch. waar ik genoten heb, zooals je maar zei len van de natuur Kin genieten. Op dezen warmen dag, zoo kort nadat de natuur 'na ar jaarlijksche verjongingskuur was begonnen, was het er schitterend. Boomen en hees ters, nauw in het blad, prijkten in de prach tigste teere lent'c-tinten en waren nog niet zoo zwaar belooverd, dat de aardige ver schieten dichtgegroeid, de heerlijke zon buitengesloten werd. Bloemen zijn er nooit veel in het bosch; de rhododendrons bij de watcrdel bloeiden nog niet, maar de kleine viooltjes, trachtten hun bloempjes door het dorre-bladeren-dak, dat den grond bedekt, heen te steken en geven hier en daar een prettige afwisseling in het groen van boom en struik. Boven mijn hoofd, in de toppen der boo men, zongen de merels en tjilpten de mus- schen hun hoogste blijdschap uit, dat het eindelijk lente was geworden en beneden, in het gras liggend, of zittend op de banken vertelden mij ook de menschen, vwijgend, van hun vreugde over de herleving der natuur. Mensch en dier en plant, ze jubelden als om strijd, hier in dit begenadigde plekje uit Haarlem's omstreken en ik zou wel iedereen willen toeroepen: „Gaat er ook heen, gaat mee jubelen en genieten, want zooals in het Groenendaalsche bosch is het nergens!" Maar ik roep het niet, want mijn lezers zouden er eens allemaal heen mogen gaan en dan zou het er veel te vol worden. En met het genieten was het in eens uit! komsten en uitgaven aangaf 152.900, werd met algemeene stemmen aanvaard. Tot bestuursleden werden herkozen de aftreden leden: H .J. Sprokop, J. C. Evers, S, P. van Tol, G. van Andel, S. J. Stevens en J. Rehm, terwijl in dc vacature-J.Treijtel werd voorzien door de verkiezing van den heer A. van Noort, uit Breda. Tot „redac teur van het orgaan „Ons Vakblad" werd herkozen verklaard de heer H. J. Sprokop. In de vacatures van den Bondsraad werden gekozen de heeren J. Meijer, uit Rotterdam en F. Withoos, uit Eindhoven. Een voorstel-Haarlem, om het recht op uitkeering bij ziekte te doen ingaan den 3en dag van het ziektegeval, werd verworpen met 11 stemmen voor en 45 tegen. Een voorstel-Weesp, om de uitkeeringen bij ziekte en ongeval gelijk te stellen, werd verworpen met 13 stemmen voor en 45 tegen. Een voorstel-Amsterdam, bedoelende stel ling te nemen tegen de van werkgeverszijde ondernomen actie tegen de bestaande Ar beidswet, lokte breedvoerige bespreking uil. Een door deze afdeeling ingediende motie, waarin aan het bestuur wordt opgedragen daartegen met alle wettige middelen stel ling le nemen, ten einde te voorkomen, dat de bakkerijarbeiders nog verder den nacht worden ingedreven,werd door het bestuur overgenomen. Een voorstel-Amsterdam, om aandacht te schenken aan en maatregelen te nemen te gen de steeds meerdere toename van vrou welijke arbeidskrachten in de cacao- en chocolade-industrie, werd door het bestuur overgenomen. Verschillende voorstellen van afdeelingen werden na bestrijding ingetrokken. Op de vergadering is nog het woord ge voerd door den heer C. de Bruyn, van het Vakbureau en den geestelijk adviseur, Pa ter v. d. Bosch, uit Rotterdam. Vergadering van Woensdag 14 Mei, nam. 1 uur. Terwijl alle leden zich van hun zitplaatsen verhieven, wijdde de VOORZITTER gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer Hugenholtz. In gelijken geest sprak namens de regecring, minister COLIJN. Interpellatie-Boon. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Boon om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Justitie omtrent het weigeren van de Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten van de Haagsche adeeling der vereeniging De Dageraad. Het gevraagde verzoek wordt toegestaan. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) vraagt deze interpellatie spoedig le behan delen. De VOORZIT TER zegt dit toe. Rijwielbelasting. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wet tot invoering eener rijwielbe lasting. De minister van Financiën, de heer COLIJN, zegt afwijzend te staan tegen over de amendementen. Hij erkent, dat ten plattelande vele eigenaars van fetsen zijn, die zeer minvermogend zijn. Hij is be reid een artikel in te voegen, waardoor gratis-bewijzen zullen worden uitgereikt aan hen, die hoofd van een gezin zijn en niet in de inkomstenbelastng zijn aange slagen en het rijwel noodig hebben voor hun beroep of bedrijf. De minister zal de nadere regeling daarvoor treffen. Wanneer ae administratieve bezwaren te groot mochten blijken, behoudt spn. zich voor wijzigingen in te dienen. De heer HIEMSTRA (S. D. A. P.) trekt zijn amendement in, maar dient een amen dement in op de wijziging der regeering, zoodat de nieuwe bepaling ook geldt voor kostwinners. De heer LOERAKKER (R. K.) trekt zijn amendement in. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) trekt eveneens het zijne in. De heer BRAAT (Platt. Partij) vraagt of iemand, die een gratis bewijs heeft, zijn rijwiel alleen mag gebruiken voor de uit oefening van zijn bedrijf. Of mag hij er vrij op rijden? De heer BEUMER (A. R.) is niet inge nomen met deze bepaling. Zij verzwakt de wet en haalt den administratieven romp slomp binnen. De MINISTER bestrijdt het amendement- Hiemstra, omdat dit te veel rompslomp met zich zal brengen. Het amendement-Hiemstra wordt verwor pen met 64 tegen 13 stemmen. Art. 1 wordt goedgekeurd. Bij art. 2 vraagt de heer DUYS (S.D.A.P.) of een rijwiel, dat niet bereden wordt, geen bewijs behoeft. De MINISTER zegt, dat voor vervoer geen bewijs noodig is. Bij art. 7 verdedigt de heer FRUYTIER (R. K.) een amendement om net in beslag nemen van het rijwiel bij overtreding te schrappen. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (R. K.) wil het in beslag nemen behouden omdat het een middel is om de strafbepa lingen toe te passen. De MINISTER acht handhaving ge- wenscht om de wet behoorlijk door te zetten. Het amendement-Fruytier wordt ver worpen met 65 tegen 13 stemmen. De heer MARCHANT (V. D.) verdedigt het amendement om deze belasting te doen duren tot 1 Januari 1927, gelijk dat ook bij den thee- en bieraccijns is voorgesteld. Hij wenscht deze automatische beëindiging, omdat hij wil voorkomen, dat de Eerste Kamer weigert een wet als deze in te trc k ken. De heer VAN RAPPARD (V. B.) geeft den heer Marchant in overweging den ter mijn op 1 Januari 1930 te stellen. Hij acht dit beter. De heer WINTERMANS (R. K.) vraagt wanneer de wet in werking zal treden. De MINISTER zegt, dat de wet dadelijk na aanneming in werking zal treden. Voor 1924 zal het volle bedrag betaald moeten worden. Spr. wil het amendement-Marchant in beginsel niet afwijzen. Als dc datum 1 Janu. ari 1930 wordt, wil spr. het amendement overnemen. Dc heer MARCHANT (V. D.) wijzigt den datum in 1 Januari 1930. De MINISTER neemt dit over. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 64 tegen. 15 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, communis ten en plattelanders. ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Aan de orde is 't wetsontwerp tot nadere verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1923 (Verschillende onderwerpen). De heer HIEMSTRA betreurt het, dat de commissie tot onderzoek der toestanden in dit bedrijf geen organisatie heeft gehoord. Over één der directeuren wordt zeer ge klaagd, omdat diens tact niet deugt. De com missie uit dezelfde klacht. Spr. vraagt den Minister vóór hij wijzigingen brengt in den toestand grondig overleg te plegen met dc organisaties. De heer v.'d. VOORT VAN ZIJP (A. R.) betreurt ook, dat geen overleg is gepleegd met de organisaties. Hij betreurt den gang van zaken in deze commissie en het ware beter geweest het rapport niet te publi- ceeren, omdat het rapport onvolledig is. Zal hel rapport uitwerken, dat men ern stig onder de oogen ziet de bezwaren, die aan dc Artillerie-Inrichtingen kleven? Tij dens de mobilisaticjaren zijn aan dc con structiewerkplaatsen schatten en schatten besteed. Laat men dat werk nu liggen? Overplaatsing naar de Hembrug zal een half millioen kosten, maar dan zou er bezuini ging mogelijk zijn. Van die bezuiniging blijft echter, volgens een becijfering van spr., niets over. Men zal zich eerst de vraag moeten stellen, welke afdeelingen men kan afschaffen, omdat particulieren daarin vol doende voorzien. Alleen daardoor zullen de noodige bezuinigingen ontstaan. De heer TILANUS (C. H.) acht dit be drijf zeer belangrijk. Er wordt veel te veel aan administratie en controle in deze bedrijven uitgegeven Daar in kan veel verandering worden gebracht, al ontkent de directie dit. Van overplaat sing naar de Hembrug verwacht spr. niets. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) vraagt nadrukkelijk wat de Minister nu na het rapport der commissie gaat doen. Minister VAN DIJK zegt, dat de regeering het^ rapport der commissie c-rnstig zal over wegen en van de adviezen gebruik zal ma ken. De regeering heeft haar volle aandacht aan alle plannen geschonken, maar heeft nog geen beslissing genomen. Het artilleriebedrijf heeft een belangrijke taak in vredes- en oor logstijd. Vorming van goed personeel is een der eerste eischen. Het bedrijf moet econo misch zijn, maar aanpassen bij eventueelen oorlogstijd. Het rapport der commissie is eenigszins teer, omdat het persoonlijk element er in zeer sterk is. Het rapport moest gepubli ceerd worden, omdat een korte memorie van de directie aan de Kamer was overge legd. Ter voorkoming van allerlei verdicht selen moest toen het rapport gepubliceerd worden. De Minister heeft de directie ge vraagd haar opmerkingen over het rapport ten beste te geven. Die nota is dus gevraagd en geen verwijt treft de directie, dat zij haar memorie gaf. Publicatie van rapport en memorie was daarna gewenscht. De Minis ter kan zich verder over beide niet nader uitlaten. Wat over deze aangelegenheid is geschreven, neemt spr. gaarne ter harte. In vele opzichten kan het staatsbedrijf de vergelijking met particuliere bedrijven glans rijk doorstaan. In overweging is de construc tiewerkplaatsen te Delft over te plaatsen naar de Hembrug. Wat aan particulieren kan worden overgelaten, zal worden overgelaten; slechts een kern zal overblijven. De over- brengkosten zullen zeer gering zijn. De on derhoudskosten per rijwiel zijn zeer terug- geloopen en bij aanbesteding voor patronen in Indië bleef het bedrijf beneden de laagste inschrijving. Spr. is voor éénhoofdige leiding, omdat dit voor dit bedrijf het beste is gebleken. Na replieken wordt hel ontwerp goedge keurd. Aan de orde is de wijziging van de Aard- appelwct. De heer BAKKER (C.-H.) juicht dit ont werp toe, omdat het een ernstige aardap pelziekte zal voorkomen. Hij brengt den Minister dank voor de indiening. De heer EBELS (V.-D.) wenscht wel be strijding, maar ontwikkelt bezwaren tegen het vervoer- en verbouwverbod, vooral met het oog op den export. Minister RUYS DE BEERENBROUCK zegt een soepele toepassing toe van deze wettelijke bepalingen, waardoor de gevrees de bezwaren zullen verdwijnen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Don- I derdag één uur. Majoor Martin, de leider van het Arneri- kaansche eskader dat een wereldvliegtocht maakt, en die 11 dagen vermist werd, is met zijn mecanicien Harvey thans in Washington aangekomen. Op aandringen van zijn echtgenoote zal majoor Martin misschien den tocht niet voort zetten en zich wellicht geheel uit de aviatiek terugtrekken. Dit staat echter nog niet vast. Het Engelsche vliegers-eskader onder lei ding van Mac Laren, heeft den tocht rond de wereld voortgezet en kwam Woensdag van Paria in Nasinabad aan. Luit, Pelletier d'Oisy vertrok Dinsdag van Saigon en kwam na 7 uur en 20 minuten vliegen in Hanoii aan, een afstand van 1300 K.M. Bij zijn aankomst in Hanoii had de Fransche aviateur een grootsche ovatie in ontvangst te nemen. Hij heeft thans 14.300 K.M. in 12 étappes afgelegd in 20 dagen. -1i i In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het personeel van de R. E. T. M. een drukbezochte vergadering gehouden in het „Grand Theater" te Rotterdam, naar aanlei ding van het plan der directie om over te gaan tot een onmiddellijke loonsverlaging van 10 en op 1 October a.s. wederom 10 De heer W. L. Peterse, hoofdbestuurder van de Ned. Ver. van Spoor en Tramperso neel, zeide te weten, dat ook de R. K. orga nisatie „St. Raphael" nooit genoegen zal nemen met de voorgestelde loonsverlagingen. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de Raad over moet gaan tot wijzi ging der arbeidsvoorwaarden. De loonen moeten worden verlaagd, omdat de inkomsten van de Maatschappij ongunstig zijn. Deze vloeien voort uit de concurrentie van de autobussen, doch het gaat niet aan, deze iasten op de arbeiders af te wentelen. Ten slotte wordt in de motie aan de Ne- derl. Vereeniging opgedragen, alle middelen aan te wenden, om de voorgenomen loonsver laging tegen te gaan. Men schrijft uit Enschedé Er is slechts een zeer geringe verandering waar te nemen in de houding der arbeiders. In Oldenzaal is een comité van werkwilligen opgericht, dat thans tracht de aanhangers van De Eendracht weer aan het werk te krijgen. Een van de middelen is het versprei den van manifesten, waarin den stakers de toekomst in de somberste kleuren geschilderd wordt. Intusschen zijn bij de N. V. Spinnerij Roombeek weer een veertig arbeiders aan het werk gegaan, hetgeen ook het geval is bij de N. V. Spinnerij Tubantia. Daarentegen zijn 38 bazen van verschil lende afdeelingen der firma Nico ter Kuile en Zonen, die gedurende de uitsluiting voort durend in dienst zijn gehouden, thans in staking gegaan, omdat zij geen besmet werk wilden verrichten. Een goed begin. Wij vernemen met genoegen, dat de steun beweging voor de Katholieke textielarbeiders van Enschede, voor wie werken door de so cialistische en syndicalistische agitatie niet mogelijk is, algemeene belangstelling vindt, die zich uit door het geven van geldelijke of fers. De Steuncomité's zijn opnieuw met grooten ijver begonnen gelden voor deze ar beiders in te zamelen. In meerdere plaatsen werd j.l. Zondag aan de kerken gecollec teerd. Duidelijk treedt aan den dag, dat de steun beweging in alle Roomsche kringen sym pathie vindt. Het Vakbureau ontving reeds rechtstreeks verschillende bijdragen van Geestelijken zoowel als van leeken. Het dezer dagen| in de pers verschenen artikel van kape» laan H. Geertman bleek vaak de directe aan leiding tot het zenden van een bijdrage te zijn geweest. De afdeeling Zwolle van „St. Raphael" stelde 250.voor bedoelde Enschedesche arbeiders beschikbaar. Hopelijk zullen nog talrijke bijdragen in komen. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 13 Mei Vega, Stockholm, stukgoed, Handelskade, carg. Ver. Cargadoorskant.; Bure, Velsen, stukgoed, Handelskade, carg. Ver. Carga doorskant.; 14 Mei: Poseidon, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, carg. Vrachtb. v. Stoomv. O.; New York, Port Arthur, petr. en benz., Petroleumhaven, carg. Cont. Pe troleum Cy. IJMUIDEN. Aangekomen 14 Mei Po seidon v. Bremen, Rondo v. Batavia, Alten- werder v. Abo, Schwinge v. Hamburg. VLIELAND. Vertrokken 14 Mei Otto n. Huil. MAASSLUIS. Aangekomen 14 Mei Siva v. Lysekil, Lancashire v. Tyne, Beveland v. Narvik, Fulmar v. Liverpool, Trito v. Ant werpen, I. D. S. Adolph v. Bufisque, Pref. Alfred Roath bv. Bilbao, St. George v. Hat wich, Eem v. Dantzig, Cremer v. Harwich, Batavier V. v. Londen, Hertha Mearsk v. Malta. Vertrokken 14 Mei Spaarndam n. N. Orleans, Import n. Londen, Grangemouth n. Leith, Irene n. Malrno, Felixtowe n. Har wich, Siraeuse n. Civita Vecchia, Elisabeth n. Hamburg, Royal Sceptre n. Barry, Os- mar n. Gothenburg. MAASSLUIS. Aangekomen 14 Mei Texas v. Nakskof, om te bunkeren Belibro v. Leith Slot Loevestein v. Londen; Fry v. Londen; Repori v. Lowe Upnor. Vertrokken 14 Mei T andkirchen, bark, n. Daltoi; Kate n. Stettin. Wind Zuid-Oost. MAASSLUIS. Aangekomen 14 Mei Pasa- jes v. Bremen, André Montreuil v. New Castle, Katwijk v. Caen, Loch Goil, motor boot, v. Seattle, 1. v. Londen, Oswiga v. Koningsbergen, 1. v. Antwerpen. Vertrokken 14 Mei Député Henri Durre n Antwerpen, Uskhaven a. New Castle, Energie n. Londen. Wind Zuid-Oots. VLISSINGEN. Gepasseerd 14 Mei Spaarndam v. Rotterdam naar Antwerpen. Van Antwerpen Trito n. Rotterdam, Industria n. Havre, Haarlem n. Valparaiso. VLISSINGEN. Gepasseerd van Ant werpen 14 Mei Zeelind n. New York, Min- nedosa bn. St. John. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ALKMAAR (W.LM.) 12/5 van ChilT 1. v. ^Antwerpen te Hamburg. ANTOLYCUS (Oceaan) 8/5 van Yokohama naar Rotterdam. AMERSFOORT (W.I.M.) 13/5 v. Curapao na?r Cristobal. ADONIS (K.N.S.M.) 12/5 van Lissabon n. Oran. ARIADNE (K.N.S.M.) 13/5 van Genua n Barcelona. BERENICE (K.N.S.M.) 13/5 van Barcelona naar San Carlos. BREDA (W.I.M.) 12/5 van Curasao naar Monte Cristi. BLIJDEN DIJK (H.A.L.) R'dam-New York p. 13/5 Cape Race. BOEROE (Nederl.) RangoonA'dam p. 11/5 Gibraltar. BENGKALIS (Nederl.) thuisreis 13/5 te Suez. BANDOENG (R. Lloyd) uitreis p. 13/5 Gra- vesend van Londen. CELEBES (Nederl.) thuisreis 12/5 van Pa- dang. BRIELLE (W.I.M.) 13/5 van Corral naar Coronel. BENNEKOM (W.I.M.) 13/5 van Antofa- gasta naar Coquimbo. CRYNSSEN (W.I.M.) 11/5 van Puerto Co lombia naar Port Limon. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) 12/5 van San Francisco naar R'dam. DARDANUS (Oceaan) 10/5 van Yokohama naar Rotterdam. EURYLOCHUS (Oceaan) Batavia—Havre 13/5 van Port Soudan. FLANDRIA (H. Lloyd) 14/5 van A'dam n. Buenos Ayres. INSULINDE (R. Lloyd) uitreis 13/5 van Marseille. HAARLEM (W.I.M.) A'dam—Chili p. 14/5 Vlissingen van Antwerpen. JACATRA (R. Lloyd) thuisreis p. 13/5 Ouessant. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) A'dam— Chilli p. 13/5 Beachy Head. JASON (W.I.M.) 12/5 van A'dam te Ham burg. JUNO (K.N.S.M.) 13/5 van Triest te Tunis. KANGEAN (H. O. Afr. lijn) 12/5 v. Lorenzo- Marques naar Beira. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis per 14/5 Ouessant. LOCHGOIL (H.A.L.) 14/5 van Pacific 1. v. Londen te Rotterdam. MERAUKE (R. Lloyd) uitreis 12/5 van Pa- dang. MODJOKERTO (R. Lloyd) thuisreis 13/5 van Port Said. MOENA (Nederl.) thuisreis 13/5 van Malta. MELISKERK (H.O. Afr. lijn) thuisreis 13/5 te Antwerpen. NOORDERDIJK (H.A.L.) 13/5 van Bahia Blanca naar R'dam. ORION (K.N.S.M.) 13/5 van Carthagena te Burriana. PERSEUS (K.N.S.M.) 13/5 van Kopenha gen naar Gothenburg. PLUTO (K.N.S.M.) 13/5 van A'dam te Bordeaux. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) thuisreis 14/5 v.nt. 6 uur van Havre. POSEIDON (W.I.M.) 14/5 van Bremen te A'dam. RONDO (Nederl.) 14/5 van Java te A'dam. REMBRANDT (Nederl.) uitreis 12/5 te Sa- bang. RIJNDAM (H.A.L.) 13/5 van R'dam te New Orleans. SALABANGKA (H.O. Afr. lijn) uitreis p. 11/5 Perim. STRABO (K.N.S.M.) 13/5 van Rotterdam te Passages. SUMATRA (Nederl.) 13/5 van Rotterdam te Narvik. SPAARNDAM (H.A.L.) 14/5 van Rotter dam te Antwerpen. TERNATE (JavaChinaJapan) 13/5 van Singapore te Soerabaja. TJITAROEM (JavaChinaJapan) van Soerabaja te Kobe. VENEZUELA (W.I.M.) 12/5 van Amster dam te Hamburg. WAALDIJK (R.Z.A. lijn) thuisreis 11/5 van Santos. BUITENLANDSCHE HAVENS. ANDRE LEBON 12/5 v. Marseille te Kobe. BERNISSE 12/5 v. R'dam te Hamburg. BRITSUM NewcastleSornaes p. 13/5 Elseneur. CARGO I, motorlichter, 12/5 v. Groningen te Hamb. DONAU, sleepb-, 11/5 v. Cherbourg te Falmunth. met lichter R.q. DORA 115 v. Sligo te Barry. EBENHAEZER, Veen, 9/5 v. Hamb. n. Apenrode. EMMAPARK 11/5 v. Smyrna te Syra. HESPERIDES Bahia BlancaR'dam p. 14/5 Beachy Head. HOOGLAND 14/5 v. Kopenhagen te Gran gemouth. IBERIA 13/5 v. R'dam te Passages. INDUSTRIA 14/5 v. Antwerpen naar Havre. LEKHAVEN 13/5 v. Buenos Ayres te Ham burg. KINDERDIJK R'dam-New York p. 12/5 Lizard. LIMBURG, sleepb., 13/5 v. Stockholm n. Wyborg met lichter Neerlandia. LOPPERSUM Shields—Memel p. 13/5 Elseneur. LUCHANA 13/5 v. R'dam te Malta. MAJESTIC 13/5 v. Southampton te New York. MANTOLA 13/5 v. R'dam te Kilindini. MANCHU MARU Yokohama—Puget Sound 13 5 tc|Soerabaja. ROZENBURG 13 5 v. Frederikshaven n. Aalborg. ROUSSILLON 13/5 v. New Yrok n. Bor deaux. SCHIELAND 13/5 v. Hamburg n. Tyne. SCHOKLAND 13/5 v. R'dam te Imming- ham. STAD ZALTBOMMEL 13/5 v. Antwerpen te Hamburg. STAD ZAANDAM GriekenlandR'dam p 13/5 Ouessant. ST. JOSEPH 13/5 v. Havre te Valparaiso. STRINDA 13/5 v. Narvik n. R'dam. SUFFREN 13/5 v. New York n. Havre. SUMATRA R'dam—Yokohama 13 5 te Singapore. TER KEUZEN 13/5 v. Cardiff te Genua. VALNENBURG 13/5 v. Hamburg n. New- castle* VRIJHEID, z.s., 8/5 v. Gothenburg n. Kirk wall. WEST FARALON 13/5 v. Soerabaja te Singapote. WILLY 13/5 v. R'dam te Shields. ZWIJNDRj&CHT 13/5 v. Sunderland n. Amsterdam. DUBHE CartagenaOslebshausen p. 13 5 Ouessant. JOBSHAVEN 13/5 v. Buenos Ayres te L# Pallice. KAPELLE 13/5 v. Bremen n. R'dam. PENDRECHT 13/5 v. Hull n. Constanza. PROCYON RosarioLas Palmas voor order p. 13/5 St. Vincent. WIELDRECHT 13/5 v. Pensacola n. Hous ton. Dinsdag is te Zwolle de reizende natuur historische tentoonstelling van de vereeni ging Natura door den burgemeester geopend. Het te Wartena voor dit doel gebouwde schip is 24 meter lang en 4 meter breed. Met dit schip wordt 'n tocht door Nederland ge maakt. Van Zwolle gaat de tentoonstelling van dorp tot dorp. Te Zwolle is de tentoonstelling onderge bracht in een zaal 15 meter lang, 4 meter breed. In het midden zijn de aquariums op gesteld met inheemsche en uitheemsche vischsoorten. Tegenover den ingang is een terrarium aangebracht. De eene zijde wordt ingenomen door opgezette "vogels en in het wild levende kleine dieren, de andere zijde door vlinders, schelpen, glazen flesschen me; geprepareerde dieren. De van 12 tot 20 Juli a.s. te 's Bosch te houden Internationale Bakkerij-tentoonstel ling belooft de grootste te worden op dit ge bied ooit in den lande gehouden. De stands in alle vier gebouwen zijn reeds uitverkocht en nog komen geregeld aanvra gen om deelname in. Het comité heeft van minister Aalberse bericht ontvangen van aanvaarding van het beschermheerschap der tentoonstelling. Het eere-voorzitterschap van het eere comité heeft op zich genomen de commissa ris der Koningin in de provincie Noord Brabant mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst en het voorzitterschap de burgemees ter der gemeente 's-Hertogenbosch, mr. F. J van Lanschot. Dank zij den ondernemingsgeest en de groote voortvarendheid van het Comité be looft de van 12 tot 20 Juli a.s. te 's-Herto genbosch te houden Internationale Bakkerij tentoonstelling zeer grootsch te worden, zelfs de grootste op dit gebied ooit in den lande gehouden. De stands in alle gebouwen, een viertal, zijn reeds uitverkocht en nog komen gere geld aanvragen om deelname in. Nadere bijzonderheden hieromtrent vol gen. Het Comité mocht van Z. Exc. Mr. P. J. M. Aalberse, minister van arbeid, handel en nijverheid, bericht ontvangen van aanvaar ding van het beschermheerschap der ten toonstelling. Het eere-voorzitterschap van het eere comité heeft op zich genomen de commis. saris der Koningin in de Provincie Noord- Brabant Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst en het voorzitterschap de burge meester der gemeente 's-Hertogenbosch, Mr. F. J. van Lanschot. Naar de Tel. verneemt, is de acteur Her ri Brondgeest ernstig ongesteld. Hij wordt verpleegd in „Eudokia" te Roterdam en za* morgen een operatie moeten ondergaan. Acte voor Lias en Schoolonderwijs. De vereischten, voor een acte als boven bedoeld, zijn volgens K. B. van 28 April j.l.: a. kennis van het enkel-boekhouden en van het dubbel-boekhouden, zoowel naar de dagelijksche als naar de maandelijksche methode; vaardigheid in het maken van eenvoudige toepassingen bij ondernemin gen; b. kennis van eenvoudige berekeningen in den goederenhandel, den fondsenhandel, voor zooveel betreft de Amsterdamsche Beurs en den wisselhandel; kennis van de berekeningen bij credictverleening op kor ten termijn; vaardigheid in het uitwerken van eenvoudige daarop betrekking hebben de vraagstukken; c. eenige kennis van de algemeene orga nisatie van den handel, van de betaalmid delen en betalingsmethoden, van het trans port- en assurantiewezen, van de organisa tie en de techniek der credietverleening en van het bankwezen hier te lande; eenige kennis van de belangrijkste gedeelten uit het Eerste Boek van het Wetboek van Koophandel en van daarmede samenhan gende bepalingen uit het Burgerlijk Wet boek en andere wetten. De nieuwe regeling treedt in werking cv 1 Juni a.s. Dinsdag stond de 45-jarige lompenkoopman J. M. te Heerlen, te Maastricht terecht, ter zake van vrijheidsberooving van zijn 9-jarig dochtertje Maria. De buren hadden de politie erop attent gemaakt, dat bekl., die 7 kinde ren heeft, met zijn vrouw den boer op ging en dan genoemd kind aan een ketting vast bond, gesloten met een sterk slot en aan een haak in den muur vastgemaakt. Toen de po litie kwam kijken, vond zij het kind inder daad aan den muur vastgeklonken. Bekl. verdedigde zich door te zeggen, dat 't kind anders wegliep. Het O.M. wees op het beest achtige van zulk een handelwijze en eischte wegens vrijheidsberooving drie maanden ge« vangenisstraf. Voor het kantongerecht te Deventer is Maandag 4 maal 250 boete, subsidiair 4 maal 25 dagen hechtenis geëischt tegen den 85-jarigen hotelhouder L. Demmers, die voor een hem behoorend huis aan de Stroomarkt aldaar, een veel hoogeren huurprijs had be rekend dan de Huurcommissie had toege staan, terwijl hij bovendien den huurder had verplicht tot tweemaal toe 200 sleutelgeld le storten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5