ƒ17.- DIVANS f 14 1 Ófrop- fioecfea Rundvieesch I Karpetten. IWITSTAAL CADEAU Grooie Zeer Sorteering ap Prijzen FIRMA J. ROOS ElCHHOLTZ' Delisatssseohandel Vruchten limonade Siroop A. MULDER B. v. NOORT, Gr. Houtstraat 76 Colbert Costumes 5.90, 3. 2.90, 2. „Meubelhuis HAARLEM JAC. KENTER - UKNÏQm. 48 Groote Houtstraat 113 - Telefoon 3S5I 1|, fiescb t I.5Q - flesch t 0.80 A. Tabernal Zoon P. M. Broekmansj GEMENGD NIEUWS, LANDBOUW m VISSGKERIJt cf:on 22.— 24.— 23. 32. - 35. 42.- 45.- 48.- 52. - 55.— - 33.— -60.— - 65. -68.— - 72.— - 75.— - 78.— BADHUISSTRAAT 9 AMSTERDAM li!! HAAHLEfêi wr BARREVOETESTRAAT PRIKKELDRAAD VLECHTWERK Overal en bij iedereen kunt EJ tegenwoordig een Heerenhoed koopen. Wilt U echter een hoed koo pen tegen Sage prijs en toch soliede kwaliteit dan is een zeer goed adres ENORME KEUZE. ZEER LAGE PRIJZEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Emigratie naar Zuid-Afrika. UIT ONZE WEST. Koningsplein A'dam Wl i Blazer Tennis- Pantalons Ameublement met leer en sport f 35. Mass. etken Buffetten f 45. Groote Linnenkasten uitneem- baar I 40. Spiegels 13 75. Boe kenkasten enz. enz. A. ZEGWAAR! Meubeimakerswinkol Esschlldersfraat 1. Werkplaats: Klaversiraat 8. KUNST EN KENNIS. Een brief van Napoleon. De Internat. Banketbakkerij tentoonstelling te Zwolle. Maatregelen tegen vochtigheid van gebouwen. HANDEL EN NIJVERHEID, 200,000 K.gchinine voor Rusland noodig. Trekking 11 April 1924. Trekking 15 April 1924. Reparatie van Duitsche Rijnschepen in Nederland. De Nederlandsche Handels balans. RECHTSZAKEN. Insluipers. Dierenbeulen veroordeeld. Een valscke munter. Een zonderling testament. De grootste man ter wereld. Aardappeldagen. i? TE 68:: en hooger tot 98.- Chique, keurig passende en solide Kleeding. Uitsluitend Eigen Fabrikaat. 50 50 2 poud Osselapnevi en een half pond vet f 1.20 3 pond Osselappen f 1.25 3 pond Ossevet f 1.— 3 pond Rollade of Stukje f 1.65 Hollandsch uundvleesch 60 cents per 5 ons. bbmc 1 3— P- Literflesch PRIJS f 1.75 11, ZATERDAG 17 fêEI, openen wij ons nieuwe fiiiaal in P&rfuïtïenën, Toilet- en Lux« Artikelen. Iedere bezoeker die voor minstens f 1.— koopt, ontvang! ter kennismaking een fijn stuk Fransche Toiletzeep CADEAU BiSderdijkstraaf DE CENTRALE TAMDHEELK. KLINIEK. ZUL8TR&AT 53R00D verstrekt aan een ieder eerste klasse kunstgebitten tegen iaag tarief. KI. Houtstraat 39 ■as*. om U van MEUBELEN te voorzien is thans gekomen. Koopt dit met jaren garantie in het bekende Goedkoops Meubeima- gazijn van - - - - Ie huis van de Botermarkt ADVERTEER? W DIT BLAB. ZEER BILLIJK. SANTPOORT. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt er de aandacht van belanghebben den op dat Nederlandsche werkzoekende handwerkslieden in de Unie van Zuid-Afri ka niet worden toegelaten, indien zij niet in het bezit zijn van een geldig Neder- landsch paspoort, geviseerd voor de reis naar Zuid-Afrika door een Britsch consu lair ambtenaar. Met het oog op de in Zuid- Afrika heerschende werkloosheid wordt thans slechts bij uitzondering het vereisch- te visum aan vreemde werkzoekende handswerkslieden verleend, JANKOESO, HET WEERSPANNIG OP PERHOOFD. De „West" schrijft Jankoeso, het opperhoofd van de Bosch- .tegers aan de Boven Suriname, heeft nooit uitgeblonken door medewerking aan het koloniaal Couvernement. Men herinnert zich de tegenwerking, die wijlen Eiierts de Haan van hem ondervond op zijn laatsten tocht naar de bronnen der Suriname rivier, waar de koene ontdekkings reiziger, helaas, een ontijdig einde vond. Het opperhoofd werd toen gestraft met inhouding van zijn toelage, waardoor hij spoedig tot rede werd gebracht. Het afgeloopen jaar deden zich weder ver schillende kwesties voor waarin de houding van Jankoeso te wenschen liet. De Gouverneur liet daarop Jankoeso ont bieden naar Paramaribo, maar onder allerlei uitvluchten trachtte deze het bevel ter zijde te stellen. Ook nadat het bevel nog tweemaal was herhaald, voldeed Jankoeso daaraan niet. Het was duidelijk, dat hij lijdelijk verzet pleegde. Eenige weken geleden werd besloten om tot scherper maatregelen over te gaan. De heer Junker, opzichter van het Boschwezen, die te voren reeds de bemiddelaar was ge weest in deze kwestie, kreeg opdracht om Jankoeso te gaan halen. Dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De residentie van Jankoeso bev ndt zich we ken varens in het binnenland, aan de samen vloeiing van Gran Rio en Pikien Rio. Om dit oord te bereiken, is de hulp van Bosch negers vrijwel onmisbaar. Om eenige pressie bij te zetten aan de op dracht aan het Boschnegerhoofd, werd een patrouille van elf militairen, onder luitenant Dale, naar Boven Suriname gezonden. Deze patrouille, die zich vestigde aan de Maro- wijne- of Grankreek (twee dagen boven Gan- zee) had in opdracht om het verkeer op de Boven Suriname stop te zetten, tot het Jan koeso zou behagen om te voldoen aan de op dracht uit Paramaribo. Junker reisde verder met twee arbeiders en had bij Goedoe een onderhoud met d e voor naamste hoofden, die hij met veel moeite overtuigde, dat de Boschnegers niet in staat waren verzet te bieden tegen de blan ken, zoodat het maar geraden was voor Jan koeso om het ontvangen bcvael op te volgen. De hoofden drongen daarop bij Jankoeso aan op inwilliging van het bevel. Zondag werd Junker op Goedoe verrast door de komst van Jankoeso, in gezelschap der vermelde hoof den. Met Jankoeso de rivier afzakkend, ont moette de heer Junker luitenant Dale, die, vreezende dat Junker in moeilijkheden ver keerde, hem te hulp kwam met een patrouille. Gelukkig bleek die hulp niet meer noodig, hoewel de toestand dagen lang zeer gespan nen was De Boschnegers beschouwden zich, door de getroffen maatregelen, als in staat van oorlog en waren hevig aangedaan door een militair vertoon, dat sedert anderhalve eeuw in hun gebied niet was voorgekomen. Zij hadden ook de militaire patrouille assis tentie bij het reizen geweigerd en zelfs te gengewerkt. Luitenant Dale moet daarbij met veel takt zijn opgetreden. Onderweg werd een bezoek gebracht aan het Christendorp Ganzee, hetwelk het hei- densch opperhoofd te voren nooit had willen bezoeken. De kinderen op Ganzee zongen hun Granman een lied toe. Gistermiddag is Jankoeso, met de militaire patrouille en den heer Junker per trein in de stad aangebracht. Zijn „collega" van het Gou vernementsplein, zooals de Boschneger hoofden gaarne den gouverneur betitelen, zal nu wel spoedig een appeltje met het we- derspannig opperhoofd hebben te schillen. Later Jankoeso, het grootopperhoofd der Sara- maccaners, is te Paramaribo spoedig tot rede gebracht. Kort na zijn aankomst hebben ter gouvernements-secretarie verschillende con ferenties met Jankoeso plaats gehad. Hij er- knde daarbij al spoedig, dat het peridoiek ^Ladies* and Gentlemen's Tailor Modern mm tH i 2e5tr*cPte in div. kleuren voorhanden 15.. li.- i grijs cn v/Jt flanel voorkomende voedselgebrek onder zijn' volksstam, voor een groot deel te wijten was aan eigen schuld. Ook erkende hij, dat hij aan de oproeping van den gouverneur, om naar Paramaribo te komen, vrijwillig had behooren te voldoen. Eerst wilde hij het ge bruikelijk diplomatiek excuus (ziekte) aan voeren als reden voor zijn tekortkoming. Toen hem echter het vuur nader aan de schenen werd gelegd, erkende hij, dat hij opzettelijk weggebleven was, omdat de „geesten" hem hadden ingefluisterd om niet naar Paramaribo te gaan. Uit deze erkenningen vloeide voort, dat Jankoeso zich ook bereid verklaarde om mede te werken tot maatregelen om verbetering te brengen in de gewraakte toestanden. Het geschiktst scheen daarvoor een wijziging van het bestaande oude traktaat met de Boschnegers van 1835. Nadat vooraf aan Jankoeso volledige uit legging was gegeven van de aan te brengen wijzigingen, zijn deze Zaterdag bekrachtigd in een plechtige openbare zitting ten Gouver nementshuize, welke door Jankoeso met een aantal zijner voornaamste kapiteins en verder gevolg (in totaal 60 personen) werd bijge woond. Voor deze plechtigheid waren zoowat alle grootwaardigheids-bekleeders in de kolonie uitgenoodigd, zoodat de groote receptiezaal schitterde van galakleedijen. Een dergelijke gala-vertooning maakt op ons altijd een min of meer belachelijken indruk.Maar men moet erkennen, dat zij op de Boschnegers wel in druk heeft gemaakt. Jankoeso verklaarde later, dat vooral de talrijke officiersunifor men hem een indruk van macht haduer, gege ven. Ovet het geheel is Jankoeso voldaan over de wijze, waarop hij behandeld is en de ver schillende kwesties geregeld zijn, erkentelijk voor de mededeeling, door den Gouverneur Zaterdag gedaan, dat de vijf Boschnegers die in de gevangenis zijn in verband met den moord op Adje jekonda van het dorp Lombé, in vrijheid zullen worden gesteld, Jankoeso heeft dan ook het voornemen te kennen ge geven, om, voor zijn vertrek, dat waarschijn lijk over eenige dagen zal plaats vinden, den Gouverneur bijzonder dank te betuigen voor een en ander. Nadat de beëediging van het gewijzigd tractaat door Jankoeso en zijn kapiteins had plaats gehad (door opstaan en met opsteken van de hand aanroepen van hun Grandago (oppergod) sprak de Gouverneur het vol gende slotwoord Zooals gij dus gehoord hebt, wordt gij thans niet als grootopperhoofd afgezet. Maar ik waarschuw u hier in tegenwoordigheid van alle grootambtenaren van Suriname, dat als mijn wil in naam van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina in de toekomst niet wordt geëerbiedigd gij en de andere groot-kapiteins onherroepelijk worden ontslagen, onvermin derd de verdere maatregelen, welke ik zal meenen te moeten nemen. Twintig Juni komt te Londen onder an dere historische documenten dc brief in de veiling, welken Napoleon 31 Juli 1815 aan den Engelsclicn admiraal Lord Keith richt te, die Napoleon's inscheping naar St. He lena regelde. De cx-keizer constateerde daarin: „Je ne suis en aucune faqon un prisonnier dc guerre: je suis l'hóte de l'An- gleterre. Je Préfèrc mourir plutöl que d'al- ler a Sainle-Hélène ou d'etre enfermé dans une forteresse. Je désire vivre libre, a J'in- tdrieur dc l'Angleterrc, soumis a Ia loi et protégé par elle." (Ik ben volstrekt geen krijgsgevangene, maar de gast van Engeland. Ik zou hier willen sterven dan naar St. Helena te gaan of in een vesting te worden opgesloten. Ik wcnsch als vrij man in Engeland te leven, als wettig cn door dc wet beschermd on derdaan). De te Zwolle gehouden 8-daagsche Intern sche nederzettingen asn de Wolga zijn 44.6 pCt., en in het district Orechowo-Zujewo zijn 90 pCt, van de kinderen besmet. In Griekenland breidt de ziekte zich snel uit. Daar zal dit voorjaar 12.000 K.G. c hi nine noodig zijn. (N.T.v.G.) Een der maatregelen om ongezonde wo ningen te verbeteren is de vochtigheid te weren. In de „Revue d'Hygiène" geeft M. A. Knaper een uiteenzetting van de verschillende soorten van vochtigheid en haar bestrijding. Hij onderscheidt ie. De oorspronkelijke vochtighid, die be staat in het bouwmateriaal zelf en er door '•egen, sneeuw enz, in gekomen is, vóórdat het gebouw onder dc kap stond. 2e Condensatievochtigheid, ontstaan door verschil van temperatuur zoowel aan den bin nenkant als aan den buitenkant der muren. Dit is de gevaarlijkste vochtigheid want in haar vloeibaren toestand zet zij organische stoffen af in den vorm van ammoniumbasen. 3e Infiltratievochtigheid, die ontstaat door toeval, door overstroomingen, te groote po reusheid van het materiaal, slagregens enz. 4e Capillaire vochtigheid deze ontstaat, zoodra de eerste steen der fundeering in aan raking komt met den bodem. Het is deze da- pillaire vochtigheid, waartegen Knaper maat regelen aangeeft. Zoowel hout ais steenen hebben een zoogenaamde kritieke zone, de plaats waar zij het meest onderhevig zijn aan veranderingen. Voor steen is deze zone tot 40 c.M. boven den grond en 60 c.M. onder den grond, maar is bovendien afhankelijk van de ligging. Door verschil in atmospherischen druk en temperatuur condenseert de water damp in den bodem cn stijgt het water door de capillariteit van het bouwmateriaal naar boven. Het aanbrengen van een beschuttende laag is volkomen nutteloos; zij verhoogt zelfs de stagnatie van de vochtigheid in de muren, welke zij beschermen moet. Het eenige goede middel is met vocht onverzadigde lucht. Hier toe heeft Knaper een „siphon atmosphèrique" gemaakt, die in een bepaalden stand in de muur ingemetseld wordt en waardoor den lucht circuleeren kan. Talrijke afbeeldingen toonen de verwoestingen, door vochtigheid aangericht, aan en de verbeteringen die men verkrijgt door het aanbrengen van „siphons". (Ned. Tijdschr. v. Gen.) FEDERATIE VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDENVEREENIG. IN NEDERLAND Op dc te 's-Gravenhagc gehouden alge- meene vergadering van dc Federatie van Handels- cn Kantoorbedicndenverceiiigingen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer G. Smits, alhier, waren vertegenwoor digd de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden, dc Ned Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, de Zaan- landsche Vereeniging van Kantoorbedienden, dc Haarlemsche Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden, de Alg. Ned. Bond en de Ned. R.K, Bond ,,St, Franciscus van Assisië". Na dc opening wijdde de voorzitter eenige woorden aan het feit, dat de Federatie dit jaar 20 jaar bestaat. Hij sprak den wensch uit, dat de Federatie steeds aan haar roe ping getrouw zou blijven. Zij is uitgegroeid tot een inaebtig lichaam, dat overal veel waardeering ontmoet, omdat haar examens uitmunten door een wetenschappelijk karak ter en steeds de strikste onpartijdigheid wordt betracht. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Als bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd de hecren Jac. Bakker en G. J. A. Smit Jr. Mededeeling werd gedaan omtrent de in April j.l. gehouden leeraarsexamens in han delscorrespondentie. terwijl de bestuursvoor stellen ten aanzien van de in Juni e.k. te houden practijkexamens in handelrcorres HET RUITERSTANDBEELD VAN KONING WILLEM II. Het nieuwe Ruiterstandbeeld van Koning Willem II dat ter vervanging van het oude, in Den Haag op het Buitenhof zal worden geplaatst, is, naar de N. R. Crt. meldt, gereed gekomen en voor belangstellenden te zien geweest in de Fabriek van Kunstsmeed werken te Schiedam P. G. Duchateau en Zonen. Aan haar heeft het comité tot oprichting van een ruiterstandbeeld, onder voorzitter schap van burgemeester Parijn, de opdracht gegevenhet bekende gips-model, eigendom van I-I. M. de Koningin, dat zich in 't Rijks museum bevindt, en dat de Fransche beeld houwers A. Mercie en Peter ontworpen heb ben, in brons te gieten. In Juni '23 is de op dracht gegeven; thans is het werk voltooid, en hebben de hecren Duchateau bewezen, dat men voor dergelijke imposante opdrach ten zich niet meer naar het buitenland be hoeft te wenden. Waar de Kollandsche industrie hier dus niet achter staat bij den vreemde, is het wel ontzaglijk jammer dat men, voor een zóó belangrijk werk zich niet tot een Hollandsche beeldhouwer heeft gewend, tot het maken van eén nieuw ontwerp. Dat de verwezen lijking van een zoo nationale hulde „Aan Koning Willem II" van „Het Nederlandsche Volk" (waar de herinnering van Quatre Bras, Waterloo en Tiendaagsche veldtocht bij voortleeft) niet aan een Nederlander werd opgedragen, blijft een smaad, onzen beeld houwers aangedaan. Welk kunstenaar zal er zonder ontroering zien naar dat statige beeld van den tweeden Oranje-Koning en daarbij niet diep in de ziel gegriefd zijn dat niet een' der onzen het voorrecht, een dergelijk beeld te ontwerpen, is gegund banketbakkerij-ten toonstelling, die nu ge- pondentie en boekhouden onveranderd wer sloten is, mag schitterend geslaagd heeten. j Dc tentoonstelling werd door ruim 7000 personen bezocht. De gezondheidsraad van den Volkenbond bericht, dat meer dan 200.000 K.G. chinine noodig zijn voor de bestrijding der malaria in Rusland gedurende 1924. Het vorige jaar had 3.5 der bevolking malariain de Duit den aangenomen. Aan de bestaande examen-plaatsen werd 's-Hertogenbosch voor Engelsche en Duit- sebe handelscorrespondentie toegevoegd. Ten slotte werden goedgekeurd eenige wijzigingen van technischen aard in het huishoudelijk reglement der Federatie, waarvan de voornaamste was, de instelling cener redactie-commissie voor de examens in handelscorrespondentie. Als plaats voor de volgende algemcene vergadering werd Amsterdam aangewezen. UITLOTINGEN. LOTEN CANTON FREIBURG 1902. 43c Serietrekking 15 April 1924. 40 Seriën. 161 259 787 905 1141 1319 1346 1632 1660 2194 2323 2778 2849 2877 2935 3081 3477 3616 3730 3760 5434 5662 5673 5696 6170 6374 6886 7011 7234 7410 7733 7919 8528 8611 9202 9378 9388 9505 9955 9961 Credit Foncier de France. 6°o Obligations Communalcs 1922. No. 101648 1.000.000 francs no. 1100133 100.000 francs nos. 388723 937126 25.000 francs en een aantal nummers met frr. 1000. 6% Obligations Communales 1923. N. 610041, 1.000.000 francs no. 198632 100.000 francs no. 87658 50.000 francs no. 114173 25.000 francs en een aantal nummers met frs, 1000. INTERNATIONALE JAARBEURZEN. De N. R. Crt. verneemt, dat de gedele geerden der internationale jaarbeurzen onder andere die uit ons land, in de te Parijs gehou den vergadering onder leiding van de Inter nationale Kamer van Koophandel hebben besloten, hun regeeriugen te vragen, slechts die jaarbeurzen aan te moedigen en officieel te erkennen, welke meer dan een plaatselijke beteekenis hebben en inzake inrichting en publiciteit zekere waarborgen geven. Een kalender der jaarbeurzen zal opgesteld wor den om te voorkomen, dat er gelijktijdig jaarbeurzen worden gehouden. Ook zullen1 er stappen tot verkrijging van faciliteiten voor koopers en exposanten worden gedaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam deeit het volgende m^de Op 29 Januari 1924 is door de bezettings- autoriteitcn te Ccblenz bekend gemaakt, dat voor schepen, welke moesten worden hersteld tijdelijke uitvoer naar Nederland zou worden toegelaten, onder beding, dat belanghebben den tot staving van hun aanvragen een ver klaring zouden overleggen van de Kamer van Koophandel, waaronder zij ressorteerden, dat de reparatie slechts in ons land op vol doende wijze zou kunnen geschieden. Thans heeft het Comité Directeur des Douanes bij rondschrijven van 22 April 1924 bekend gemaakt, dat voortaan overlegging van een dergelijk stuk niet meer van belanghebben den zal worden geëischt. Echter blijft het storten van een waarborgsom of het stellen van een persoonlijken waarborg ook nu nog noodig. Een gewijzigde opgave over April. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in April 1924 niet heeft bedragen 189, doch 190 millioen gulden. In verband hiermede be draagt de vermeerdering der invoerwaarde over April tegenover die van Maart 1924 niet 2, doch 3 millioen gulden, en de toeneming vergeleken met April 1923 niet 19, doch 20 millioen gulden. Het saldo-invoer beloopt over April 1924 53.3 millioen gulden. In het beklaagdenbankje stonden Dinsdag voor de Vierde Kamer der Rechtbank ie Amsterdam een 20-jarig werkman en een 19-jarig koopman terecht, Deze jongelieden zouden in den nacht van 18 op 19 Maart tezamen uit een per ceel in dc Meerhuizenstraat gestolen heb ben pakken waarin doosjes met sigaret ten waren, verder kistjes met sigaren, een rijbroek enz. Bovendien zouden zij in den nacht van 15 op 16 Maart uit een bioscoop aan de N. Heerengracht een kist met viool en strijkstok weggenomen hebben Pres,: Beklaagde H., hoe komt u aan die viool? Bckk: Die heb ik gekocht in de Amstel- slraat een maand geleden. Pres.: U hebt gezegd op 1 Febr. Bekl.: Dat kan. Overigens ontkenden de heeren, dat zij iets gestolen hadden of zelfs maar in een perceel waar goederen vermist werden in den nacht van 18 op 19 Maart geweest wa ren. Een deel van die goederen werd wel in hun huis in beslag genomen, maar die hadden ze gekocht op verschillende adres sen. De bewoner van het bewuste perceel had dien nacht ecnig lawaai gehoora; hij deed zijn slaapkamerdeur open, toen hij plotseling stond in hel volle licht van een electrische zaklantaarn. Hij sprong naar vo ren. Twee kerels renden 't huis uit. In nachtgewaad stoof hij ze achterna en haal de ze in op de Amstclkade. Met een paar agenten werden bekl. opgebracht. Bij on derzoek bleek, dal de vermiste goederen in het bed van een der bekl. verstopt waren Het O. M., waargenomen door mr. Rei- lingh, requireerde tegen den werkman een gevangenisstraf van tien maanden en tegen diens vriend vijf maanden gevangenisstraf. Als verdedigers traden op mr. Verkou teren en mr. Huyer. De voerman en de leerling-machinist te Amsterdam, die in den avond van 23 De cember 1.1. een herdershond zóó mishan delden, dat het dier spoedig daarna aan de gevolgen overleed, werden Dinsdag^ dooi de Vierde Kamer der Rechtbank aldaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen. De 21-jarige reiziger P. P., te 's-Graven- hage, zonder vaste woonplaats, Had zich Dinsdag voor de rechtbank aldaar te ver antwoorden wegens het maken van valsche guldens. In het eerste kwartaal van dit jaar'heelt deze beklaagde een grootaan tal valsche guldens vervaardigd, die hij m den regel op de markt uitgaf. Toen hij ge arresteerd werd was bij nog in het bezit van 13 dergelijke muntstukken, tewijl hi; juist een 36-tal aan een ander had over gegeven. Op een zolderkamertje van hot perceel in dc Witte de Withstraat, heeft de recherche verschillende, hoewel primi tieve werktuigen en dergelijke zaken in beslag e gnomen; Beklaagde bekende vol ledig. Eisch 3 jaar. Mr. Biidendijk plette clemente voor dezen jeugdigen, tot dusver nog niet veroordeel de beklaagde. Uitspraak over 14 dagen. We maakten dezer dagen gewag van een te New-York overleden vrouw, een bekende philar.trope, die een vroegere dievegge was. Deze vrouw heeft een eigenaardige testa ment nagelaten. Toen de beheerder van haar nalatenschap de safe opende, waarin zij haar vermogen had bewaard, vond hij allereerst een taschje gewikkeld in de Amerikaansche vlag. Er was een briefje aan gehecht met de woorden God zegene deze vlag. Mijn lieve vader, mijn broeder cn mijn eenigste zoon zijn er voor gestorven. Daarom is zij zco dierbaar aan Sophie Lyons Burke. In het taschje bevonden zich verschillende doosjes met diamanten van zeldzame waarde, alsmede een kostbare collectie bijouterieën» waaronder prachtige paarlenbroches, tik» rijke diamanten ringen. Op den bodem van het taschje lag een en veloppe met het testament der vrouw. Volgens haar laatsten wil moet met haar vermogen een Sophie Lyons-stichting worden ge bouwd, bestemd voor kinderen van 2 tot 4 jaar, van wie een der ouders in de gevangenis zit of wel beiden tegelijk. Verder heeft zij aan een bekend misdadi ger, die nog een langdurig vonnis heeft te ondergaan, een som van duizend dollar na gelaten. Hij was haar helper in de begin periode van haar carrière. Voorts moet vol gens het testament aan het verbeteringshuis te Detroit een vleugeipiano worden geschon ken, terwijl een bedrag van 150 dollar per jaar moet worden bestemd om versnape ringen voor de zieken te koopen en voor de ter dood veroordeelden in de Sing Sing-ge- vangenis te New York. Haar dochter, die in Londen woont, ont vangt een bedrag van 450 pond sterling. Een gelijk bedrag ontvangt een dochter in Zwit serland, terwijl een derde dochter een land huis, alle juweelen en de helft van het in komen uit het groote vermogen, dat op 350.000 dollar wordt geschat, erft. Volgens het testament moet het nagelaten vermogen vijftig jaar lang bij elkander worden gehou den. Onder de menigte, die zich Maandag in Londen's straten verdrong om den intocht van het Roemeensche koningspaar bij te wonen, bevond zich ook Lofty," de langste man ter wereld, die in werkelijkheid heet jan Van Albert. „Lofty" is n.l. uit Amerika overgekomen, om in een Londenschen music-hall op te treden. Deze enormiteit van vieesch en been, die ondanks schijnbare volwassenheid (hij is 23 jaar) zich de moeite neemt van nog steeds te groeien, meet thans reeds 9 voet 3 inch, oftewel 2 meter 80, heeft 9 el goed noodig voor een pak, draagt handschoenen maat 14, een hoed maat 76 en schoenen, waarin een rhinoceros een voetbad kan nemen. Op al zijn tournées heeft hij een „Engelsch ledi- kantje van 3 nieter lengte onder zijn bagage, en aan boord van de oceaanboot, die hem naar Engeland bracht, had men met de grootste moeite een hut voor hem geconstrueerd. Aan den vermaarden hongerigen Gijs, doet Lofty" ook v/si eenigszius denken. Wanneer men weet, wat dit heerschap tot schraging van zijn stoffelijk hulsel behoeft, zal men dit beamen. Zijn eerste ontbijt in Engeland b.v. bestond uit twee soepborden „porridge" (de geweldige Britsche ha vermeel-pap), tier. zachte eitjes, viif schaapscoteletten, acilt koppen koffie en twaalf broodjes. Het centraal comité inzake keurïng^ van gewassen heeft besloten op 2 en 3 Juli a.s. wederom te Wageningen aardappeldagen te organiseeren. De ochtenden zullen besteed worden aan het geven van voordrachten op het gebied der aardappelcultuur, terwijl des middags de verschillende proefvelden on der deskundige leiding bezichtigd zullen worden. PEEK CLOPPENBi IJzersterk Pluchette, dubbel breed Ameublementen Eiken Buffetten 14- 1-65 35— 45— TELEFOON 3316. Dr. H. NANKING'© TELEFOON 3761 Spreekuur iederen morgen behalve Zaterdags van S—11 en Dinsdag en Vrijdagavond van 6—9 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10