n V- -r" EEN ROOMSCHE-SPORTDAG. ;ra i Vrijdag 16 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14740 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Voetbal-idealen. Wat en waarom? Sport en Kathedraal. Waarvoor? Waardeering. Een goed idee. Het Roomsche voetbalfeest HEEMSTEDE. FEUILLETON. Visioen. Doel en daad. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 I er kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij 3.58 per vooruitbetaling Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. kdvertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le Pagina s 75 ct; per regeL Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling. Vandaag domineert in ons blad eens de Roomsche sportbeweging. Protesteert mi niet, lezeressen en lezers en vooral gij, die de drie kruisjes al lang achter den rug hebt en met „al dat voetbalgetrap van de jongelui" niets op hebt; die ons telkens klaagt over de vele kolommen, die wij weke lijks voor ,,de sport' inruimen. Zondag wordt er in Haarlem een Roomsche Voet baldag gehouden vanwege den Diocesanen Haar!. Voetbalbond. Van alle plaatsen in onzen omtrek zullen dus de Roomsche voet bal-enthousiasten optrekken; maar.... zij ditmaal niet alleen. Want de opbrengst van dien dag is bestemd voor den torenbouw der Kathedraal. En nu zijn wij er met het bestuur van den D. H. V. B. van overtuigd, dat, wanneer er een uitvoering is, waarvan de balen ter hand kunnen worden gesteld van den Hoog Eerw. Heer Plebaan en nog Wel om mee tc werken aan den bouw van de torens der Kathedraal, dan neemt ieder een, ook al heeft hij principieel tot heden voor iederen voetbal de oogen dicht geknepen, een kaart. Die Roomsche voetbal dag van a.s. Zondag wordt dus een succes; dat staat na deze mededeeling vast. En nu een tweede overweging, waarom u vandaag in ons blad de sport zoo naar voren ziet gedrongen. Die combinatie Voetbal- Kathedraal zal natuurlijk even de aandacht vragen, ook van hen, die zich nooit met sport bemoeien. En dat oogenblikje aan dacht heeft opze Roomsche sportbeweging nu juist noodlg. Wij hebben de propagan disten, de bewonderenswaardigen, die met taai geduld in allen tegenspoed, volhouden, de gelegenheid willen geven van dit kost baar moment te profiteeren. Schenkt ze een oogenblik uwe aandacht en leest eens hier onder, wat ze te zeggen hebben. Hel mag als een vloek in het oor van menig lezer klinken het woord, dat ik als titel schrijf 'boven mijn bijdrage voor dit pro- paganda-blaa. i och schrijf ik het en zeg ik het bij-mij- zelf opnieuw: „Voetbal-idealen". Want zij zijn er! De meeningen omtrent de beoefening van voet-bal-sport staan bij verschillenden zoo i lijn-rccht tegenover elkander, dat het nuttig kan zijn een nuchter woord te hooren van iemand, als ondergeteekende, die krachtens zijn staat noodwendig den gulden midden weg ook hier bewandelen moet. t cgenover de overdreven sympathieën van hen, die in en door de sport zich zelf en anderen tot maniakken misvormen, maar evengoed tegenover de anderen, die in on redelijke en ongemotiveerde antipathie alles wat maar op sport lijkt, liefst tot een hope- loozc ruïne zouden willen omhalen, herhaal ik het: „Er zijn voetbal-idealen"! Zien we eens nuchter naar de werkelijk heid. Dan komen we tot de ontdekking, dat een groot deel van onze Roomsche menschen dc voetbal-sport wil, dat het gros van onze Roomsche jongens zelfs verzot is op het voelbal-spel. Men heeft zelfs berekend, dat de helft van alle sportliefhebbers in heel ons lage tandje aan de zee, door de katholieken ge vormd wordt. Dat mag men schitterend of wel verschrik kelijk vinden, zooals men wil, maar dat is Werkelijkheid. I Die werkelijkheid ontkennen, zou dwaas heid worden; dc sportieve neigingen van zoo velen versmoren is onbegonnen werk; allen overlaten aan z.g. „neutrale leiding 's een ontzaggelijk gevaar, dat ik in een ar tikel als dit niet breed kan gaan omschrij ven Dus zit er niets anders op, dan te trach- tan, zooveel we kunnen onze Roomsche voetbal-liefhebbers hun sport te laten be oefenen in een eigen goed-gestuurde Room sche organisatie. En daar liggen juist onze idealen! Onze Roomsche jongelui in staat stellen zich in gezonde sport te oefenen en dan hoog-bouden wat voor een katholiek altijd aoven alles uit moet staan cn afweren wat huiten katholiek verband voor zoo menig ^Portman wezenlijke en groote gevaren ge bleken zijn. Ik weet wel, dat in eiken afzonderlijken zoomschen voetballer niet altijd het ideaal Van een echt roomsch mensch gevonden Jvordt, maar dan blijft toch de opzet van katholieke voetbal-actie, de streving van onze voormannen op sport-gebied staan: met eerbiediging en zelfs voorop-zetten van °nze beproefde katholieke beginselen, onder afweren van alles wat in de voetbal-sport naar ziel en lichaam schade kan aanbrengen onze liefhebbers in staat te stellen deze sport të beoefenen. Juist om van de voet bal-sport geen volks-ziekte te maken, juist om Jn de voetbal-sport niet enkel te zoeken een wedstrijdgedoe, dat genotzucht aan kweekt en bij velen een soort emotie-honger opwekt, die onverzadigbaar wordt, is bet zoo noodig te zorgen, dat alle roomsche voetballers spelen in goed-georganiseerd ka tholiek verband. Onze katholieke voetbal-bonden zetten niet als leuze in hun vaan: „Sport vóór alles", maar stellen zich juist als ideaal om datgene, wat voor een katholiek, ook een katholiek sportman, het zwaarste is, ook het zwaarste te laten wegen. Tegenover het heidensche sport-gedoe der moderne wereld die van het menschdom een heel geslacht van sportaanbidders ma ken wil; tegenover het streven van al de genen, bij wie de sport-beoefening tot een ware passie is uitgegroeid stelt de katho lieke voetbal-beweging haar ideaal: de voet bal-sport beoefenen als een geoorloofd mid del van ontspanning, als één der middelen van gezonde lichaams-cultuur, maar vóór alles altijd wijzen op hetgeen voor een ka tholiek het voornaamste is, tegen alles altijd beschermen, wat voor godsdienst en zeden bij de sport een gevaar worden kan. Sport blijft voor ons Roomschen dan ook altijd maar „een middel tot hooger doel Mochten deze propaganda-dagen van ons district tenminste deze vrucht afwerpen: onze eigen Roomsche voetbal-liefhebbers overtuigen van hun plicht bun plaats te zoe ken in eigen Roomsche organisatie en allen die er buiten staan brengen tot belangstel ling en aan daadwerkelijke belangstel ling voor het ideeële werk dat toch ook in de voetbal-beweging besloten ligt. A. J. M. POSTMA, pr. Was is de Tweede Roomsche Voetbaldag en waarom is hij georganiseerd? Het district Haarlem van den Diocesanen Haarlemschen Voetbalbond welk district de Roomsche pendant is van den (neutralen plaatselijken) Haarlemschen Voetbalbond organiseerde verleden jaar voor het eerst toen in samenwerking met de commissie voor den Nieuwe Haarlemsche Courant beker een Roomschen voetbaldag. Op dien dag zou het R. K. Haarlemsche elftal een wedstrijd spelen en tevens de finale om den N. H. C.-beker plaats hebben. Reeds toen bestond het voornemen, de organisa. tie van zoo'n voetbaldag minstens jaar lijks te herhalen. De Roomsche Voetbaldag van het district Haarlem zou een geregeld terugkeerende, steeds grooter wordende manifestatie van de Roomsche sport in deze streken moeten zijn. Voor het Haarlemsche Voetbaldistrict moest de Roomsche Voet baldag zijn, wat de Hanzedag is voor den Middenstand, het Encycliekfeest voor den Volksbond. Die Roomsche Voetbaldag is een propa- ginda-mecting voor de Roomsche sport. Op die dagen moet de propaganda voor de Katholieke Voetbalorganisatie op de aigemeene belangstelling gericht zijn. Dan moet opnieuw, zonder ophouden en met kracht en geweld worden gewezen op het goede, nuttige en noodzakelijke van dc Roomsche sportorganisatie De Roomsche sport; goed, nuttig noodzakelijk?'' Maar man, hoe heb ik het nou? Worden ons niet nog tot den dag van vandaag betoogen en voorbeelden vóór gehouden van en door niet onbeduidende menschen, voorname paedagogen soms, die de sport in haar geheel, maar alle wedstrij- den-gedoe in het bijzonder, bestrijden en zeggen, dat het heelemaal niet noodzake lijk, in het geheel niet noodig, en aller minst nuttig is? Zeer wel, geachte lezeressen en lezers! Maar kunnen u ook niet gemakkelijk ver- toogen en exempels worden aangebracht van en door evenmin onbeduidende men schen, voorname leidende Roomsche man nen, die de sport in haar geheel, en ook de goed-geregelde wedstrijden-organisatie, af prijzen, verdedigen en goedkeuren? Zelfs al zou in theorie het standpunt der tegen standers opgaan wat nog tang niet altijd het geval is, omdat sport in zich immers niet verkeerd is dan doet men toch altijd nog verstandiger zich te scharen achter de tweede categorie, die dc zege doet behalen door de practijk. En vooral op practische gronden baseert zich de stelling, dat de Roomsche sportorga nisatie goed, nuttig en noodzakelijk is. Daarom hebben de Pausen den wensch tot Roomsche organisatie op alle gebied ook uitgebreid met name tot de sport. Daarom hebben de Nederlandsche Bis schoppen, allen zonder onderscheid, de Ka tholieke organisatie voor de sport goedge keurd, aanbevolen, ja, voorgeschreven. Daarom moedigden zij het streven in de Roomsche Voetbalbonden aan, door het schenken van wisselbekers; daarom schonk nog zeer onlangs de bisschop van Roer mond belangrijken financieelen steun aan de bondskas van zijn diocesane voetbalorga nisatie. Daarom zijn Goddank belangrijke voor mannen en redenaars ook bereid, het goede recht der Katholieke sport te verdedigen. En toch kloppen zij zoo vaak en bij zoo- velen aan doovemansdeur. En toch kunnen maar zoo vele katholieken niet gelooven, dat het nut en het bestaans recht van de Roomsche Sport, want zij ne- En nu zal al de reclame, al de propaganda van Amsterdam tot Haarlem, van Hillegom tot Beverwijk toch geen tonnen gouds op brengen voor het fonds der torens. Maar wel zal het bedrag, hoe bescheiden het ook zal zijn, welkom wezen in de toren spaarpot van den Plebaan, alleen ai, omdat alle beetjes helpen en vele kleintjes één groote maken. Maar meer nog dan geteld, zal dit be drag worden gewogen. En dan zou bijv. het bescheiden gewicht van één enkel briefje van honderd, afgedra gen door den voetbaldag, in figuurlijken zin veel zwaarder wegen dan het met breed ge- geeren en veronachtzamen haar, ja, steunen baar geschonken~bankbiljet van duizend uit vaak de neutiale sport. j dc brandkast van den groot-kapitalist; de En toch wil men maar niet gelooven, dat j ;.waarte van het bedrag zit 'm niet 'in de men in alle kringen van de maatschappij te- ncnuQule waarde, maar ineer in de nobele, vergeefs zal propageeren en reorganiseeren, 1 ideëele, Roomsche gedachte, die ten grond- als men het beste deel der Roomsche jeugd slag )jgl aan de voetballers-actie, welke tot laat verloren gaan, of minstens in voortdu- het bijeen te brengen bedrag zal leiden. rend gevaar laat, op het neutrale sportveld, in de neutrale sportvereeniging, in het neu trale sportleven. Zal men niet eerder gelooven, voordat men heeft gezien? Gezien het al maar voortvretende ver derf in vele onzer beste Roomsche kringen; de godsdienstige verslapping, de moreele Deze mooie gedachte verdient oen steun en de sympathie van de Katholieken uit Haarlem en omgeving. Hier gaat het niet om kampioenschap ot promotie, om een lauwerkrans of eere-beker, maar om de torens van de Kathedraal. Elke schop Zondagmiddag tegen het brui ne monster verhaast den afbouw van de torens, omdat elke trap ons dichter brengt 5H5 - de p^opaganda-campagne. overdrijving, altijd slechts als zoodanig ge signaleerd, maar het eerst en het meest en het ergst en door ons onbedwingbaar voorkomend in de wereld der neutralen; de sportoverdrijving der neutralen, die de jongere en rijpende jeugd steeds ongeschik. ter maakt voor sociale, maatschappelijke, godsdienstige en charitatieve acties en stre vingen. Dan mag ook hier gelden; zalig zij, die niet gezien en toch gelooid hebben! D.w.z., gelukkig degenen, aan wie ook hier die voor eiken gulden batig saldo minstens één steen levert voor de torens. Twee verlangens slechts bezielen op dit oogenblik de Roomsche voetballers van het Haarlemsche District. Een klinkende overwinning op de Amster- damsche elftallen en een klinkende recette voor plebaan Wcsterwoudt. Werken de Katholieken van Haarlem en omgeving mede, om deze twee wenschen te vervullen tot het eerste kunnen zij ook medehelpen door hun aanmoedigingen dan zal de Roomsche voetbaldag tevens een „de perikelen klaar voor oogen stonden" en -g—- die met broeden blik en goed inzicht heb- ^nk,nde reclame voor de hedzame ben beseft, welk en waar 't gevaar was, en hoe 't moest worden bestreden en die niet hebben gewacht met te helpen en te steunen, lot de schade er was, onberekenbaar en omvangrijk, doodend zooveel van het beste, dai had kunnen geven Roomsen initiatief, Roomsche actie, Roomsche sociale kracht. Konden wij geven het geloof in hel mooie en goede der Roomsche 1 Sportbeweging! Wij kunnen het niet. Ook dit geloof is een gave actie van de Roomsche sport! DISTRICTS-VOORZITTER. Wie rijmt zich dat tesamen, hoe past dat bij elkaar. O, heel goed. Luister maar. Voor ons Roomschen gaat het godsdienstige in ons doen en laten boven alles. Alle natuur lijke middelen die ons geestelijke leven hoo- L„ die men moet verwerven met goeden ger op kunnen voeren gebruiken we daar- wil Men moet willen leeren, onderzoeken voor. Bij elke sociale vcreemging moet begrijpen; men moet willen kennis nemen voorop staan het bevorderen van het gees- van dc propaganda, van de geschriften, van lelijk welzijn hunner leden Want. was een de lectuur, die de Roomsche sport ver- bloeiende vereenigmg zonder inwendig le dedigi en verspreidt; ook om de sport, j ven, d.w.z. zonder een hoog geestelijk peil, maar het meest om de Roomsche actie! kan misschien stoffelijk hoogstaan, maar Wil men dat, doet men dat, dan zal men j dat zal niet strekken tot hun voordeel, als 1 i J nl h doner nliib _n/3,*1C. begrijpen -en beseffen en waardeeren de be- teekenis der Roomsche sportbeweging, door de Bisschoppen genoemd: „een der nood zakelijkste werken van onzen tijd." Dan zal men steunen en helpen de ver geten zwoegers voor een Roomsche be- wapenschouw en de K. S A. werd hartelijk verwelkomd. Nu komt de Sport en de K S. A.-voorzitter zette Maandagavond zijn beste beentje voor, met een gloeiende spiets. Zóó gaat het goed! De Sportvrienden vragen nu om een kort verslag van die spiets te geven. Ik geloof Maandag duidelijk te hebben aangetoond, dat we niet alleen de Roomsche Sport moe ten steunen en aanmoedigen, om de Room sche Jongens uit de gevaarvolle neutrale beweging te houden; neen, dat is niet het eenige, wellicht niet eens het hoofddoel. Het kwaad, of beter gezeg: het verlangen naar het kwaad, zit in elk menschenharl. Zelfs iemand, die van z'n geboorte af in een glazen kastje zou hebben gezeten, zou nog wel een groot zondaar kunnen zijn. Daarom is positieve opvoeding beter dan negatieve. Om van onze jongens flinke mannen te maken, moeten we hen tot karakters op voeden. En de sport verstandig beoefend, helpt mee aan karaktervorming. Dat heb ik in den breede uitgelegd, en ik zou het prettig vinden, als ik dat nog eens aan een talrijker publiek zou mogen verteilen.'*) Het is nu vooral om de positief-opvoe- dende waarde, dat we de Sport moeten steunen. Met een paar kwartjes donatie? Als je een rijksdaalder aan Vincentius geeft, vraag pe nooit, waar die blijft, want je weet van te voren, dat die goed besleed wordt. En nu wou U ook zoo de Roomsche Sport steunen. Met een finantieele bijdrage om van 't gezanik af te zijn? Mis poes! De Roomsche Sport heeft noo dig en verdient Uw levende belangstelling, Uw waardeering van het werk der Leiders. Er. als blijk van die waardeering vragen wij Uw tegenwoordigheid aanstaanden Zondag op het Lyceum-terrein aan den Zijlweg, bij de schitterende demonstratie, die er zal zijn Meelevenl aanmoedigen! Zondag luid onze uitgedroogde, officieele, Haarlemmer-halle tjes-kelen opzetten en heel hard roepen; „Hup Haarlem!" Een beetje van ons hart geven is nog meer noodig, dan het koopen van een heele serie toegangskaarten, al vergeet je dat natuur lijk ook niet: Eén voor je zelf; één voor je Vrouw of Aanstaande; één voor je Broer of Zus; één voor je Neefenz., enz. Koop ze nu vanavond, eer je 't weer ver geet! JOS D$ LOBEL, Voorzitter K. S. A, de voornaamste factor, het geestelijk-gods dienstig leven ontbreekt. De R.K, Sportbeweging in Haarlem, die de laatste dagen ijverig aan het werken is voor het geestelijk- (het Triduum is begon nen) en stoffelijk (de Propaganda-vergade- ECicu x-wvcvvia »uui vv« wv p ,j I weging, voor jeugd en ouderen, die ondanks j «ng en de Sportdag van Zondag a.s.) wel- 1 rL.t* ItaaII drt AAM M K A f WüTflIfl*- desillusie en tegenslag, stand houden om een goede zaak sterk te maken, die slagen móet en slagen zal, omdat zij is een Róóin- sche zaak en Gode welgevallig. Dan zal men steunen den tweeden Room- schen Voetbaldag, die progapanda is vijjï de Roomsche sport, en propaganda voor den afbouw van het voornaamste Godshuis in Haarlem's diocees! DISTRICTSVOORZITTER. Waarvoor zijn de baten van den Room schen voetbaldag? Voor den afbouw van de kathedrale kerk St. Bavo! Een gelukkige gedachte van het bestuur, om deze combinatie van belangen tot stand j kcr j,,aalct( weer bezielt met nieuwe animo i te brengen! De Roomsche voetballers dra- voor propaganda, die in 't geheele Bis- j gen steenen aan om de torens van de Bavo- j Jom gemaakt wordt. De blikken torens zijn j kerk! I geduldig, maar dc Plebaan heeft haast en hij j De weldadigheidszin der katholieken, heeft groot uk oQk Gaal voor het mooiste charitatieve doel, dat men dat >n Bisdom aI$ Haarkm m, al 25 jaar zich kan denken (verhooging van den luister j Kathe(Jraal Wt zQnder torens Het Djs. F. r düzti nronndanda rlrvnr mirinp van ri<>n wpp. zijn harer leden heeft gemeend, het natuur lijk middel, „het voetballen" dienstbaar te kunnen maken voor den afbouw der Kathe drale Kerk, dus indirect voor het geestelijk welzijn van de stad Haarlem in 't bijzonder en voor het Bisdom in 't algemeen. Het ver- j band dus lusschen sporL en kathedraal is heel goed te vinden, als men 't maar wil zoeken. Wie nu overtuigd is van de noodzake lijkheid, dat de Kathedraal binnen den kortst mogelijken tijd wordt afgebouwd, komt a.s. Zondag 'n steentje brengen op het Sportter rein te Overveen. Het bestuur zal wel zor gen, dat alle steentjes en steenen bij den Plebaan komen. Daarbij komt nog, dat zoo'n propagandis tisch karakter de menschen weer eens wak sportorganisatie. Juist in de dagen der voorbereiding van de propaganda-actie in het District schreef „Homo Sapiens" een leeke-preek over lief dadigheid en weldoen. Hij herinnerde aan de spontaniteit, waar mede werd gehoor gegeven aan den oproep tot steun voor den wederopbouw van een instortenden kerktoren te Goslar. Hoeveel schooner is de actie van de Haar lemsche Roomsche voetballers. Zij wekken op tot steun aan de voltooiing onzer eigen Kathedraal; zij propageeren door den eersten aanbouw der torens voor de Roomsche Bavo. Daar ging 't om caduque oudheid in den vreemde te herstellen, hier gaat het om het nieuwe vestigen in eigen land, eigen omge ving, eigen' stad. O, als het afhing van het enthousiasme en de jeugdige kracht van de Roomsche voetbaljongens kleintjes evengoed els grooteren dan bouwden zij alléén de torens en begonnen zij er morgen aan. Want onze Roomsche voetbaljongens zijn nog niet vèrvoetbald en hebben nog idealen. Maar zulk een werk bouwt men niet met kracht en enthousiasme alleen. Geld, veel geld is er noodig. deze propaganda door middel van den Twee den Roomschen Sportdag in de hoop, dat nog zeer vele Districten en vereenigingen j zullen volgen. En al zal de voetvalbewe- j ging in het Bisdom Haarlem nu geen heelcn j toren bouwen, 'n paar meters is ook goed, j zeker als 't nu al de twee laatste meters i zouden zijn. Wie nu niet op den Sportdag kan komen, wel, die gooit 't entreegeld in de blikken torens, dan is ons doel toch be reikt. Laten nu alle Katholieken van Haar lem en Omstreken Zondag 18 Mei iets doen voor de Kathedraal of naar de wedstrijden komen kijken, of iets in dc blikken torens doen uil sympathie voor Sport en Kathe draal. p. F. L. ESSER, O.E.S.A. Overveen. De K. S. A. mag zich verheugen in stij gende belangstelling Onlangs vierde de Vrouwenbond groot feest en de K. S. A. werd uitgenoodigd. De R.-K. Kring volgde dat voorbeeld bij zijn uitvoeringen. Daarna hield de Hanze haar jaarlijksche groote Welke organisatie laat den heer De Lobel eens optreden voor een volle zaal met deze pakkende, doeltreffende rede? Districts voorzitter.) De R. K. Kring steunt zonder twijfel met genoegen de goede gedachte van het Haar lemsche voeibaldistrict, om een weldadig heidssportdag te houden ten bate van de Bavo-torens. De Kring heeft meermalen blijken van daadwerkelijke belangstelling gegeven voor het streven van de Roomsche Sport, om dit ook thans te doen, sluit ik mij gaarne aan bij de opwekkingen, om den voetbaldag krachtig te steunen. De Kring hoopt al zijn vrienden en bekenden Zondag op het Lyceum-terrein te ontmoeten! JAN v, d. PIGGE, Voorzitter R. K. K. Daar gapperen de vlaggen! En de kla roenen schallen! op dezen tweeden Room schen voetbaldag. De duizenden, die nooit hun schreden keerden naar het Roomsche Sportterrein: gaat allen mee! Daar speelt de Roomsche Spaarnestad tegen de Roomsche Amstel- stad. Gewis, ik weet, het is geen Olym pisch elftal. Geen schaduw, neen geen flauwe schaduw zelfs. Maar strijd, strijd is ook hier waar ferme, stoere knapen hun geharde lichaam veil hebben voor de zege, de welverdiende! En dan: daar ginder staat een Roomsche tempel torenloos. Men wachl op geld. Thans worden alle hens aan dek gebracht. Gij, die nog nimmer een penningske offer de, kunt heden een steen metselen ter ver volmaking van dat schitterend bouwwerk, op wier voltooiing wij wachten. Door uw presentie op het Lyceumveld. Dan wensch ik den organisatoren van dit feest een lag van zonneschijn, van glorie. En een uitverkocht huis! Dat dan, wanneer bij het vallen van de schemering, de vlag gen zullen worden ingehaald, het succes groot geweest moge zijn. H, ROOZEN. Het triduum voor voetballers. Donderdagavond werd in de parochie kerk alhier het triduum van de voetballers geopend. Om 8.30 werd begonnen met een kort Lof, waarna Prof, de Wolff van het Semi narie den kansel betrad om een korte rede te houden. Wanneer wij spreken over de levens wijze van den Goddelijken Zaligmaker, zoo 't Is 'n heerlijke Meidag. De lieve zon, niet te warm nog, speelt m het jonge malsche boom- en struik-groen. En alles ademt nieuw, blij leven van we dergeboorte, van scheppingsweelde! Boven dc frischheid, de dartelheid der eindelijk losgebarsten Lente spant zich de smetteloos blauwe lucht. En links, rechts, hoog in dc boomtoppen, laag in de geurende gewassen, tjilpt en Piept en fluit en zingt en speelt zijn dolle spel van geluk het bedrijvige vogelgoedje, dat den langen lieven dag van geen rusten *veten wil. Ik zie twee lange wegen en twee lange tanen. De eerste zijn twee rijksstraatwegen met villa's en tuinen er langs. De laatste zijn grintlanen met door God's ëatuur gevormde lommer-gewelven van teer groen, doorschijnend bijna. Op die wegen en in die lanen zie ik wan delaars, fietsers, motorrijders, auto s en an dere overtuigen. En naarmate de torenklokken in den om trek, van wier wijzers telkens gouden zon- schichtjes uitspatten, een zeker uur naderen, worden de wegen en lanen dichter bevolkt. Ik zie steeds meer lachende, kwetterende, zingende groepen wandelaars en fietsers in aeurige zomer-kleedlj en met gezichten, die blij het memve natuurleven begroeten. Van alle kanten komen ze aan; van an dere dorpen en steden zelfs; van Amster dam, van uit het Gooi, van uit de bollen- 'treek, uit Zandvoort, uit de Zaan, uit de Polders, uit Kennemerland, van overal.... Van overal uit wijden omtrek. En allen komen ze terecht op die twee lange wegen en die twee lommerrijke lanen, die weer voeren naar één punt. Het doel! En daar komen ze allen broederlijk te zamen. Voor een dubbel doel. Ik kijk boven op de plek, waar die velen bijeen zijn. Dat is het mooie, het „voordeeligc" van een visioen.... men kan zirh plaatsen waar men wil; men kan een plek kiezen, van waar men ongezien het fijnste overzicht heeft van een gebeuren en men kan dit ge beuren zoo prachtig maken als men zelf ver kiest. Ik zie dus een menigte, niet van enkele honderden, doch van veel duizend koppen. En alles schuift en tript en zweeft door een in vroolijk gepraat en opdaverend ge schater van blijheid en levenslust. Dan zie ik wakkere jongens in kleurige pakjes; stoere knapen met schitterende oogen, blozende wangen en wind-fladderen- de haardossen. En grooteren, op mannelijken leeftijd, met gespierde knieën en armen, flinke krachtfi guren. Er klinken signalen en dc menigte schaart zich dichter om het veld van malsch voor jaarsgras. Ik hoor geluid als van verre schoten uit kanonnen en ik zie zon-glanzende bollen de lucht doorklieven en ik boor geroep, ge juich, golvende daveringen als millioenen- hagel'n zee van enthousiasme, brui- schend en klaterend. 'n Visioen is mooi, omdat het alles kan en wil. En nou zie ik opeens in die ijl-blauwe lentelucht een wolk komen. Geen donkere, sombere wolk, die al dat blije komt verduisteren. Nee.... 't is 'n lichte wolk.... een van ajour-wit. En die wolk neemt den vorm aan van cen gelaat. In dat gelaat hérken ik de energieke trek ken van plebaan Wcsterwoudt, die zich vórmen lot een glimlach van dankbaarheid. Nu gaat de zon in die witte wolk spelen en de wolk wordt veranderd in schitterend zilver. En daarachter zie ik twee machtige torens verrijzen.... heerlijke monumenten vao bouwkunst. En van liefdadigheidszin. Ze komen naar voren, worden grooter en de zon hult ze in' haar gouden pracht. En tusschen de twee torens een Kruis, dat een zon van sprankel-stralen draagt, De mooie lentedag is die van overmorgen. De twee straatwegen zijn de Overveen- sche en de Bloemendaalsche. De twee lanen zijn de aloude Elswouts- laan en die naar Bentveld voert. Het doel is: het Lyceum-terrein aan den Overveenschen weg, waar de Roomscne Sportdag wordt gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor den afbouw der twee torens van onze geliefde St. Bavo- Kerk, onze eigen Kathedraal, waarop we met recht zoo trotsclsrj mogen zijn. De Roomsche Sportdag en de Bavo-to rens.... dat is het tweeledige doel. Als U niks niemendal om sport geeft moet U dat toch wel mooi vinden en kunt U niet nalaten er toch iets voor te doen. Grootvaders cn grootmoeders zelfs. Die kunnen een paar kaarten koopen voor hun kleinkinderen, die, al doen ze niet direct aan sport, op dien dag er heen kun nen gaan, om er iets voor te gaan voelen. Ooms en tantes koopen er een voor neef jes en nichtjesals 't niet voor de sport is, dan is 't voor de torens, nietwaar?! Ouders koopen kaarten voor hun kinde ren, en gaan zelf ook mee, om nu eens te zien, wat een Roomsche Voctbaldag is.... Men beschouwe hem als een Katholieke Meeting, een massa-samenkomst van ge- loofsgenooten, die, boven dat dubbele doel van dien dag, het ééne groote beoogen. G N. Eigenlijk is bet vreemd, zeer vreemd, dat het nog noodig is, de R.-K. Sportorganisa tie te verdedigen. Stelt u voor, dat een zeer groot deel onzer mannen van rijperen leeftijd, onze arbeiders of middenstanders, of wie ook, neutraal georganiseerd waren in vak- of standsorganisatie, zou dan niet hemel en aarde bewogen worden, om aan zulk een jammerlijken toestand een einde te maken? 't Zou immers zonneklaar zijn, dat zooiets niet langer duren mocht. En nu gebeurde het volgende. Onze man nen, van arbeiders- tot middenstand en hoogeren stand, waren Roomsch georgani seerd, gingen fier op hun Roomsch Vereeni- gingsleven, vonden daarin hun kracht, en bereikten schitterend resultaat Alleen onze jongeren, onze zg. rijpere jeugd, van 12 tot 20 en nog ouder, zij waren georganiseerd in een neutralen bond, in een sportbond, dien izij met hart en ziel aanhingen, niet zoo maar enkelen, maar over het heele land, in een bond, die hun gaf hun spel, maar volgens neutrale princiepen geen rekening houdend met hoogerc geestelijke belangen, die hun gaf vriendschap, maar vriend schap met neutrale en andersgezinde vrien den, wat aldoor groote gevaren moest op leveren die langzaam maar zeker nivel leerde hun Katholiek denken en doen lot de laagvlakte van een neutrale, soms hei densche opvatting. Toen werd opgericht een Katholieke sport organisatie. Die lag in de lijn van ons Roomsch organisme. Die moest komen, want ook de Kerk is niet afkeerig van gezonde sport en ontspanning, mits geregeld en ge temperd volgens hare beginselen. Die Roomsche sportorganisatie bestaat nu al jaren, heeft de goedkeuring van het Door luchtig Episcopaat, neemt toe in omvang en bloei, maar en nu komt het wonder lijke wordt toch nog bestreden, niet slechts door de vijanden der Kerk, maar zelfs door vele Katholieken. „Bestreden": dat wil geen Katholiek zich gezegd hebben, dat hij een Katholieke or ganisatie, zij het dan een sportorgansiatie, bestrijdt! Maar dc feiten! Feit is, dat veel Katholieken, ondanks den met klem uitgesproken wensch hunner geestelijke Overheid, actief lid blijven van neutrale sportvereenigingen en daardoor even actief de Katholieke bestrijden. Feit is, dat meerdere Katholieken be stuursfuncties bekleeden in neutrale bon den en clubs en met alle wettige, maar daarom nog niet geoorloofde middelen den opbloei der Katholieke clubs belemmeren. Feit is, dat nu en dan zich het walging- wekkend schouwspel voordoet, dat een ge heele vereeniging, reeds voerend de Katho lieke vaan, om verhoopt materieel gewin, Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. begon Z. Eerw,, dan komt steeds naar vo ren Zijn goedheid en zachtheid van ka rakter. Als Hij b.v. moest wachten op de Sa- maritaansche vrouw, dan voegde Hij haar bij haar komst geen harde woorden toe, maar sprak slechts; „kende gij slechts de Gave Gods". Hoe verdedigde Hij in den tempel de zondares, die veroordeeld was gesteenigd te worden en als antwoord op de vraag, hoe gehandeld moest worden slechts ant woordde: „Wie uwer zonder zonde is, wer- pe den eersten steen op haar." Dit alles, zegt Z.Eerw., is geen rede om ons blind te staren op de zachtheid van den Goddelijken Zaligmaker, ook kon Hij soms minder zacht en meer mannelijk op treden, zóó zelfs, dat Hij niet alleen ge noemd werd het Lam Gods, maar ook de Leeuw van Juda. Wat krasse dingen zeide Hij tegen het Joodsche volk, en al genas Hij zieken, ook vervaardigde Hij een zweep, waarmede Hij den Tempel reinigde van kooplieden en dobbelaars. Zoo toonde Hij een geduchte strijder le zijn voor de rechten van Zijn Hemelschen Vader. Zoo moeten wij Hem navolgen in Zijn forsche mannendaden en dat kunnen wij door uit te komen voor onze Roomsche overtuiging. Een groote deugd noemde Zijn Eerw. het tegen elk menschelijk opzicht voor zijn meening uit le komen en wie zoo durft handelen, is een echt kind Gods. Werpt daarom af, roept Z.Eerw., onder worpenheid aan de wereld. Wat heeft dit echter met sport te ma ken, vraagt Z.Eerw.. en dan is zijn ant woord: „zeer veel omdat om voor uw Roomsche overtuiging uit te komen, zelf- beheersching noodig is. Door woorden en daden uw geloof belij den, wat dan in de sport uitsluit Godslas- teren, of woorden spreken die voor an deren kwetsend zijn. Mannelijk is het, zijn beginsel toepassen in de sport, en dat behoort ook, omdat de mensch er enkel is om God te dienen en zalig te worden. Gelijk een lichaam bestaat uit verschil lende organen, maar die gezamenlijk ar beiden voor het geluk der mensch, zoc zijn er ook verschillende organen, ter za ligheid, zoo ook dc sport. Deze kan echter den mensch afvoeren van, maar ook bren. gen tot God. Z.Eerw. noemde dan verschillende voor beelden; o.a. het niet deelnemen aan sport, in den tijd, dat er Godsdienstoefeningen zijn. Den tegenstander respecteeren. Het spel eerlijk beoefenen, en niet het „eerst den man, dan den bal" toepassen. Daarvoor is zelfbeheersching noodig. Niet de sport enkel voor eigen liefheb berij, geen saneeren van het spel als men geen lust heeft tot spelen, maar het dan doenterwille van anderen. Samenspel, en niet om eigen eerzucht en ijdelheid, omdat egoisme een ondeugd is. Zoo kan van de sport veel goeds uitgaan, maar dan ook zoo dat in vervolging van worden „Daaraan kan men zien, dat gij vol gelingen Gods zijt." Doe dan alles ter eere Gods, dan komt een gezonde geest in een gezond lichaam. Eet, drink en speel ter eere Gods. Tracht bovenstaande in toepassing te brengen, en dit kan door de Rbomschc sport, daarbij uw H. geloof in alles te ver kondigen, Z.Eerw. gaf vervolgens den raad zich te sterken bij Jezus in het Allerheiligst Sacra ment, om beter de opkomende driften, die in de sport zoo spoedig naar voren treden, te beteugelen. Dan zult gij, zegt Z.Eerw. een sieraad zijn voor anderen, ook voor hen die de Roomsche sport nog den rug toekec- ren, ook voor hen die de R. K. sport niet ter wille zijn. Zoo schijne Uw Jicht, zoo eindigde Z.Eerw. door de goede werken, ter eere van Uw Va der, die in den Hemel is. Jammer, dat de be langstelling zoo klein was. Zeker, bijna alle H. B. C.-ers waren present. Er zijn echter nog vele voe(ballcrs en enthousiasten. Waai* waren de leden van C. G. Z. W., Zwaluwen, Geel-Wit, D. S. S„ de Jonge-Mannen-Ver- eeniging, e.a. Daar zijn toch ook veel Heem- steJers bij? Het Tridium is niet enkel voor H. B. C.-ers. Zorgen jelui hedenavond pre* sent te ziin. 't Is ook voor hen nuttig el^ noodig. dat Roomsche vaandel ontrouw wordt, de serteert uit de Roomsche gelederen en nog menigen zwakken broeder met zich sleept. Feit is, dat een zeer groot aantal Katho lieken door alleen en uitsluitend hun be langstelling te geven aan de neutrale sport, practisch en afdoende het belangrijke jeugd werk der Katholieke sport op veel plaatsen bestrijdt, ja bijna vernietigt. Feit is, dat een deel der Katholieke Pers op krachtige wijze de Roomsche sport heeft gesteund, maar dat een ander deel dier- zelfde pers met onverantwoordelijke achte loosheid de Roomsche clubs en bonden ne geert, om alleen aan de neutrale te denken. Ondanks dat alles groeit de Roomsche sport. Een principieele zaak, antwoord ge vend op reëele tijdvragen, gaat niet ten gronde, groeit in tegen verdrukking. De diocesane bonden tellen duizenden leden, de Federatie, 40 clubs sterk in 1920, telt er 100 in 1924. De principieele idee. levend in de Roomsche voetbalbonden slaat over; op andere takken van sport, als een niet te blusschen brand.Want de leuze is, en t is een goede; „Wie Roomsch is, hoort thuis in Roomsche organisatie en niet in neutrale". En daarom, ieder sportlievend katholiek begrijpe zijn verantwoordelijkheid, niet al-, leen voor zich zelf, maar vooral voor zijn jongere of zwakkere broeders. Hij kan nog een tijd lang den groei der Roomsche sport belemmeren, tot verderf van een deel der Roomsche jeugd, de eindvictorie zal de zijne niet zijn hij kan ook zijn krachten en steun geven tot volle ontwikkeling der Roomsche sport in materieel en geestelijk opzicht tot Jieil onzer jongens en jonge mannen, die dragen in hun handen het hoe onzer toekomst, j De leuze is goed, de keuze gemakkelijk! J PROPAGANDA R. K, E, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1