MARKTNIEUWS. Ontdekt® misdaad. Met échec der Japausche regeeringspartij bij de laatste verkiezingen. Het verbod van immigratie voor Japanners in Amerika. Onder de Radio-berichten: Een tegen de regeering gerichte motie der Dnitsch-nationalen. Ré agitatie in Duitschiand. Met werk der Eii- geisch-RiJssiscbe conferentie vordert niet. Een mijn&erkersstaking in Engeland vermeden. GEM. 8UITENL. BERICHTEN. ZELFBESTUUR VOOR ENGELAND, SCHOTLAND EN WALES. 1 DE DEENSCHE HULPEXPEDITIE NAAR OOST-GROENLAND. soen-yat-sen niet overleden? 8JNNENLANDSCH NIEUWS, De vleeschkeuringswet. Onderzoek naar gevangenis- arbeid. De verlofregeling van den ambtenaar. De 18-Mei herdenking. Standmonster voor kandij Toenemend verkeer met autobusd iensten De Postcheque- en Girodienst. Visschery. FEU! LLETON. De nederlaag der Japan- sche regeering bij etc jongste verkiezingen, is, naar wc ge meld hebben, overplettcrend geweest. Thans meldt de correspondent van de „Times" te Tokio daaromtrent nog, dat de Kenseikai- partij numeriek de sterkste is met 150 leden. De oppositie-partijen zijn samen meer dan driemaal zoo sterk als de regeeringspartij, de Seiyoehonto. Algemeen is men verbaasd over het succes van dc oppositie-partijen in de provinciale districten, waar, naar algemeen verwacht werd, de aanhangers der regeering talrijke successen zouden behalen. Het echec der Seiyoehonto in de provincie wordt toege schreven aan een van officieele zijde geïn spireerde poging om invloed te oefenen op der. loop der verkiezingen. De positie der re geering wordt nog verzwakt door de neiging der zich noemende onafhankelijke candida- ten om zich liever bij de Kenseikai dan bij de Seiyoehonto aan te sluiten. Er zijn twee-en- zestig otiafhankeüjken gekozen. Met het oog op de nationate feesten op 29 Mei in verband met het huwelijk, on langs, van den prins-regent, zal de regee ring eerst na dien datum handelend optre den in verband met den uitslag der verkie zingen. Zooals reeds gemeld, wordt Burggraaf Ka to, de leider der Kenseikai, als premier gedoodverfd. Er is volgens de berichten drukker dan ooit gestemd. In verschillende provinciale centra hadden bij het mededeelen van den uitslag ongeregeldheden plaats. Wat de immigratie van Japan tiers in de Vereenigde Staten aangaat, de Amerikaansche regeering tracht nog wel de partijleiders uit het Representan- tenhuis te overtuigen van de ernstige gevol gen, die het verbod van de Japansche immi gratie zal moeten hebben. Maar veel hoop om de meerderheid van het congres van haar ongelijk te overtuigen zal ook wel de regeering niet hebben. En voor wat practisch neerkomt op het buitensluiten van eenige tientallen Japannei'3, die volgens de thans gewijzigde immigratiebepalingen hoogstens jaarlijks zich in de Unie zouden kunnen vestigen, schijnen de Amerikaansche politici zich de verbittering van Japan zonder eenige gewe tenswroeging op den hals te willen halen. Vive la principe, pcrisse le monde Zelfs de poging van Coolidge om uitstel te verkrijgen en intusschen met Japan een vorm te vinden, die voor dit land minder kwetsend is, maar toch practisch het verlangde resultaat zou geven, is mislukt. Geen wonder dat men zich in Amerikaansche regeeringskringen, waar men verder ziet dan de parlementaire heeren dat blijkbaar gewoon zijn te doen, zich over dan gang van zaken zeer onbehaag lijk gestemd gevoelt. DE ONTHULLINGEN VAN DE „EVE NING STANDARD." De „Petit Parisien" spreekt beslist het be richt van de „Evening Standard" tegen, volgens hetwelk de entente onlangs ernstig in gevaar zou zijn gebracht. De nadruk wordt er op gelegd, dat de Engelsch-Fransche betrekkingen nooit zoo hartelijk zijn geweest als thans. De Engelsche premier deelde Woensdag in het Lagerhuis mede, dat de regeering bereid was een commissie te benoemen in zake de vraag of de huishoudelijke aange legenheden van Engeland, Schotland en Wales zouden kunnen worden behandeld door ondergeschikte lichamen, gekozen op een nationale basis voor elk land in plaats van door het parlement. EEN RAZZIA TE BRESLAU. De criminesle politie te Breslau heeft ter gelegenheid van de jaarbeurs in den nacht van 12 op 13 dezer in het centrum der stad een razzia op groote schaal gehouden. De geheeie centrale stadswijk werd door 125 igenten volkomen afgesloten en vele hon derden personen, die zich nog op straat be vonden en zich niet volkomen konden legiti- meeren, werden naar het station gedreven. Hier werd hun identiteit vastgesteld. Onder de aangehoudenen bevonden zich een Poolsch spion, die onmiddellijk ter beschikking der politieke politie werd gesteld, en eenige door de justitie gezochte misdadigers. De financieels commissie van het Deensche Folk.eting heeft besloten een subsidie van 65-0000 kronen te verleenen als bijdrage in de kosten van het uitzenden van een hulp expeditie naar Oost-Groenland, welke zoe ken zal naar den schoener „Teddy" van de maatschappij Oost-Groenland, waarvan men sedert den laatsten zomer niets heeft gehoord en die naar verondersteld wordt in een dei- noordelijke inhammen door het ijs is inge sloten. Het schip der expeditie zal de „Godt- haab" zijn het zal voorraden meenemen voor twee jaar, maar men hoopt, dat het zijn taak in drie maanden zal volbrengen en als het terugkeert ongeveer 30 jagers van de maatschappij zal meebrengen. HET FINANCIEEL SCHANDAAL IN ONTARIO. In verband met de beschuldigingen tegen den vroegeren beheerder der schatkist van de Canadeesche provincie Ontario, Peter Smith, die er van wordt verdacht zich ver rijkt te hebben door een transactie met provinciale obligaties, zijn thans de voor zitter, de ondervoorzitter en de directeur der firma Aemilius Jarvis Co. gearres teerd. Eerstgenoemde is een bekend kapita list en zeiler uit Toronto. Het heet, dat er nog meer personen bij de zaak betrokken zijn. HET PETROLEUMSCHANDAAL. De petroleumcommissic van den Atneri- kaanschen senaat eindigde Woensdag dc verhooren inzake het Teapot-schandaal. De voorzitter Walsh zeidc, dat geen verhooren meer zouden plaats hebben, tenzij de rech ter Sinclair kon dwingen op de gestelde vra gen te antwoorden. HOOG WATER IN VERSCHILLENDE AMERIKAANSCHE STATEN. Uit verschillende staten van Noord-Ameri ka komen berichten van hoogwater, erger dan ooit in de laatste halve eeuw is voorge komen. Na drie dagen regen in Virginië zijn de rivieren de Shenandoah en de Rivanna op sommige plaatsen dertig voet hooger dan ge woonlijk en zij stegen volgens een bericht van Dinsdag uit New York aan de „Times" nog steeds. De Potomac heeft in Maryland vele mijlen van den Baltimore and Ohio Railway over stroomd en voor de tweede maal in vijf weken tijds de stad Cumberland onder water gezet. Keyser, in West-Virginië, is eveneens over stroomd. De gezwollen zuidelijke arm van de Potomac heeft Maandag drie spoorbruggen weggeslagen en verscheiden steden onder water gezet. De lager gelegen gedeelten van Pittsburg zijn dit voorjaar voor de tweede maal onder water geloopen door het wassen van de Ohio. In den staat New York is aan de te veld staande groente groote schade aangericht door vier dagen van schier aanhoudenden regen. DE AARDBEVING BIJ ERZEROEM. In de districten Erzeroem en Sarikamitsj zijn drie dorpen volkomen verwoest door een aardbeving, die wij gisteren reeds meldden. Vier andere dorpen zijn gedeeltelijk vernield. Een vijftigtal menschen zijn gedood. Lichte trillingen worden nog bij tusschenpoozen waargenomen. Een bericht uit Hongkong spreekt de ge ruchten tegen over het overlijden van Soeti Yat Sen en laat doorschemeren dat deze ge ruchten in dc wereld zijn gebracht door te genstanders, die gaarne zouden zien, dat de voorgenomen leening van Kanton ten be drage van twee millioen pond, die te New- York en Londen zou worden uitgegeven, niet doorging. COMMUNISTISCHE OPRUIING IN DUITSCHLAND. Diasdag zijn te Gelsenkirchen door de communisten een groot aantal biljetten aan geplakt, waarin „het strijdende Ruhrprole- tariaat" wordt aangespoord gewapend de woningen der kapitalisten binnen te drin gen en het geld er uit te halen,. De politie moet, voor zoover zij niet aan de zijde der communisten staat, worden doodgeslagen. Hetzelfde geldt voor onderkruipers. Alle levensmiddelen moeten worden in beslag genomen en verdeeld. Onmiddellijk moeten proletarische Hundertschaften worden ge vormd. auaere vmgscnrmen versprei'a, een waarin het spoorwegpersoneel en de transportarbei ders worden uitgenoodigd om zich bij de beweging aan te sluiten en een oproeping om met de separatisten samen te werken. DE GEHEIMEN VAN DE COM MUNISTEN. In communistische kringen van Peters burg en Moskou wordt nu veel gesproken over de volgende onaangename geschiede nis. Te Petersburg werd op bevel uit Mos kou de rijksambtenaar Andrusjenko, die tot de communistische oppositie behoorde, ge arresteerd. Hij werd naar het huis van be waring gebracht en is sindsdien verdwenen. Zijn familie, die te Sebastopol woont, heeft geen bericht van zijn dood ontvangen. De verontruste moeder en zuster van den ver dwenen ambtenaar gingen naar Petersburg om te weten te komen wat met hem gebeurd was. De autoriteiten zeiden dat Andrusjenko aan een hartverlamming was overleden en zij wezen de plaats aan waar het lijk was be graven. De moeder vertrouwde de zaak niet en wendde zich tot de procuratuur met het verzoek het lijk te laten opgraven en een on zoek in te stellen naar de oorzaak van den dood. Na veel moeite is dit haar ook gelukt, maar het bleek, dat het graf het halfvergane lijk van een vrouw bevatte. De moeder be schuldigt nu de autoriteieten van moord op haar zoon, daar dit de eenige reden kan zijn waarom de plaats van zijn graf geheim ge houden word. Om deze voor hen onaange name zaak te sussen werd aan de oude vrouw- de betrekking aangeboden van directrice van een asyl voor verwaarloosde kinderen en een tegemoetkoming in den vorm van zes maan den salaris voor haar overleden zoon. De vrouw weigert [echter te transigeeren en eischt een gerechtelijk onderzoek. Aan de IS Mel-llerctcnlung op Zaterdag dan nog niel gerekend de intercommunale 1 _1 1 J J 1:1YY/ n f Pnmol' R liemut Verder werden te Gelsenkirchen nog twee drie. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den mi nister van A. H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het zijne excellentie bekend, dat door dc bepaling in de Vleeschkeuringswet, dat er zijn moeten centrale slachtplaatsen voor noodslacbtingenkomt dat de koudslachters de dieren eerst ophangen en laten keuren alvorens ze te willen koopen, waardoor dc eigenaars eenigszins aan die slachters ver- pliehtingen hebben? Js zijne excellentie bereid tc bevorderen dat voor de kleine plaatsen die centrale slachtplaatsen kunnen worden opgeheven opdat alsdan de eigenaar thuis kan laten slachten en keuren, wat een voordeel voor: I. de gemeente, die dan geen onkosten heeft aan centrale slachtplaatsen; II., dc eigenaars van de dieren, omdat zij dan in den handel vrijer staan; III. de bevolking der kleine plaatsen, wier centrale slachtplaats thans, om financiëele redenen, in een naburig dorp of plaats is cn alsdan weer gemakkelijker goedkoop vleesch kan krijgen? Door dc Kamer van Koophandel te Utrecht is besloten tot instelling van een commissie om een onderzoek in te stellen naar den om vang van den gevangenisarbeid in Nederland en zijn gevolgen voor de Nederlandsche in dustrie. Tot leden van die commissie zijn benoemd de heeren Zuidam, Lonkhuysen en Van der Pluyn. Naar de Msb. verneemt, is door de re geering bepaald,dat dc verlofsregeling voor de rijksambtenaren zal worden aangevuld met de volgende bepaling: De duur van het verlof wordt voor den ambtenaar, die voor eerste oefening onder de wapenen moet komen, naar evenredig heid verminderd met afronding tot keele dagen naar boven. Aangaande deze wijziging moet nog ad vies gevraagd worden aan de Centrale Commissie van Overleg. Bij de regeling van de a.s. zomerverloven zal echter reeds voorloopig met deze wijziging worden re kening gehouden. Verder is besloten, dat, nu de salarisver- mindering is tot stand gebracht en een verdere regelingwat betreft den duur van het verlof noodig is, niet de verminderde jaarwedden als basis voor den verloftijd zullen gelden. Bij de toekenning van de verloven zal moeten worden uitgegaan van de wedden, welke, volgens bet bestaande bezoldigings besluit zonder salarisvermindering zouden worden genoten. De plechtigheid tér herdenking van het feit, dat 25 jaren geleden de eerste Vredes conferentie te 's-Gravenhage samenkwam zal niet, zooals aanvankelijk was bedoeld, a.s. Zaterdag 17 Mei plaats hebben in den Kon, Schouwburg, doch in de Ridderzaal op het Binnenhof, welke gastvrijheid heelt verleend aan de tweede Vredesconferentie in 1907. In de groote zaal, waar de herden kingsplechtigheid zal worden gehouden, hadden destijds de z.g. plénaire vergaderin gen plaats, waaraan alle gedelegeerden van de 40 vertegenwoordigende staten deelna men. Dc aanvang van de plechtigheid in de Ridderzaal is, als te voren, bepaald op half- a.s. zal medewerking worden verleend door de Leidsche Studentenmuziekvereeniging Semper Crescendo, onder leiding van haar dirigent, den heer F. E. A, Koeberg, Deze behoorde tot de kunstenaars, die medewer. king verleenden aan het feest, dat de Haagsche Kunstkring in 1899 in zijn voor malig gebouw op de Heerengracht den le den der Eerste Vredesconferentie aanbood. (De heer Koeberg door de uitvoering onder zijn leiding van een door hem gecompo neerde „Pastorale"). De Minister van Financiën beeft op grond van art. 1, par. 1, letter A, der gewijzigde Suikerwet, to rekenen van 1 Juni a.s., een nieuw standmonster voor kandij vastge steld, dat de grens aangeeft, waarbij suiker ophoudt kandij te zijn, zóó dat suiker van mindere hoedanigheid dan dit standmonstcr voor de berekening van den suikeraccijns zal zijn aan te merken als basterd. Omtrent dit standmonstcr kunnen belang, hebbenden inlichtingen inwinnen bij de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen op de losplaatsen en de betalingskantoren voor den invoer van goederen. Uit de Residentie wordt gemeld, dat on danks de vele ongevallen, het autobusver- keer daar meer en meer toeneemt. In 't begin, toen de autobuslijnen hier pas geopend werden, hadden zij betrekkelijk weinig te doen en de Haagsche tram had van dc concurrentie zoo goed als geen last. Daar is langzamerhand verandering in ge komen, Blijkens de cijfers, die het Statistisch Bureau maandelijks verstrekt, loopt het passagiersvervoer der H. T. M. geleidelijk terug en neemt dat der autobussen steeds toe. Zoo vervoerden zeven stadsautobussen over Februari van dit jaar 142.922 passa giers en in Januari 129.648. Hierbij zijn lijnen op Voorburg, Wassenaar. Rijswijk en het Westland, die in de stad eveneens veel passagiers vervoeren. De Haagsche tram vervoerde* over Februari 3.651.59! pas. sagiers tegen 4.182.292 in Januari en in Fe bruari verleden jaar 3.764.187, een belang rijk teruggang, waaraan voor een groot percentage de autobussen schuldg zijn. Men heeft nu sinds eenigen tijd ook ring-auto- buslijnen gekregen, die voor een gering bedrag de passagiers door Den Haag en Schcveningen voeren. De kans op heropening? Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Postbegrooting 1924 wensch. te men algemeen uiting te geven aan zijne ergernis en ontstemming over den gang van zaken bij den post-chèque- en giro dienst. Men was van oordcel, dat dc toe stand van dien dienst nog zeer veel te wenschen overlaat en wilde dit den minister onder de oogen brengen. In de vergadering der Tweede Kamer van 25 Januari j.l. heeft de minister gezegd, dat binnen eenige weken „de zaak weer zou loopen." Sedert dat tijdstip zijn thans reeds meer dan drie maanden verloopen. Waarop steunde de verklaring van den minister? Is de minister wederom „bedot"? Zoo ja, door wien? Wanneer wordt de dienst weer geopend? Met groeiende ontstemming had men ken nis genomen van de onthullingen in het ver slag van de commissie-Tak. Is de minister, zoo vroeg men, voornemens gevolg te geven aan de conclusie van dit verslag? Door enkele leden werd da wenschelijk- heid betoogd den gcheelcn postcheque- en girodienst op te heffen. Vele andere leden stelden gruoten prijs op de spoedige heropening van den post. girodienst waarin de grootbanken op verre na niet zoo goed kunnen voorzien als de post. DE POLITIEKE SITUATIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 15 Mei. Het partijbestuur van de Duitsch-Nationale Volkspartij heeft vandaag een resolutie aangenomen, waarin het heet: „Wij eisehen, dat dc tegenwoor dige regeering in overeenstemming met den uitslag der verkiezingen zoo spoedig moge lijk zal aftreden. Zij mist het recht om Duitschiand in dc onderhandelingen over de rapporten der deskundigen nog tc vertegen woordigen. Wij protesteeren cr tegen, dat het rijkskabinet wetsvoorstellen tot uitvoe ring dezer rapporten aan de Commissie van Herstel voorlegt, of ook slechts in voorbe reidende besprekingen met de Commissie van Herstel een verklaring over het stand punt van Duitschiand aflegt. De Duitsch- nationalen zullen dergelijke verklaringen niel. als bindend beschouwen." In parlementaire kringen verklaart men, dat de regeering niet van zins is, zich aan deze eisehen van de Duitsch-nationalen te storen. Morgen wordt een ministerraad gehouden, waarin de quaestie der buitenlandsche poli tiek en in het bijzonder de rapporten der deskundigen zullen worden besproken. DE RECHTS- EN LINKS-RADICALE AGITATIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 15 Mei. De rechtsradicalen ontwikkelen den laatsten tijd overal een koortsachtige actie. Overal worden plannen ontworpen voor zoogenaamde Duitsche Dagen en Legerdagen. Nu wordt weer uit FürstenwaJde, een stadie in de Mark Brandenburg, gemeld, dat aldaar Zondag een Ulancndag zal worden gehouden. Onmiddellijk hebben ook hier de Communisten maatregelen genomen, om met medewerking van hun Berlijnschc partijge- nooten een machtige tegendemonslratie op touw te zetten. Zoo deze beide demonstra ties niet verbonden worden, krijgen we zon der twijfel in Fürstenwalde een herhaling van de bloedige gebeurtenissen te Hallc. De Communisten zijn het offensief reeds begonnen: in den afgeloopen nacht hadden ze van het Ulanenstandbeeld te Fürsten walde de linkerhand afgeslagen, waarover nalurlijk in rechtsche kringen hevige ver ontwaardiging heerscht. Niet minder verontwaardigd is men. van rechts over bet verbod van de Schlagetter- herdenking, die men dezer dagen in het Stadion te Berlijn wilde houden. Het be stuur van Verein Vaterlandischer Ver bande De, nds heeft tot den Berlijn- schen hot jinissaris van politie een schrijven gericht, waarin het tegen dit ver bod ten scherpste protesteert. Het bestuur wijst er op, dat nog nimmer een socialisti sche of communistische demonstratie door Heden van rechts is verstoord. Demonstra ties van rechtsche groepen echter worden 'door de communisten systematisch lastig gevallen. Het is een smaad voor het Duit sche volk, dat door een Duitsche autoriteit de herdenking van een heldhaftig slachtoffer der Fransche geweldpolitick eenvoudig ver boden wordt. De Vatcrlandische Vcrbënde eisehen dan ook onmiddellijke opheffing van dit verbod. HET DUITSCHE MIJNBOUWCONFLICT. BERLIJN, 15 Mei. De besprekingen in bet rijksdept. van arbeid nopens de bijleg ging van den strijd in den Ruhrmijnbouw zijn heden voortgezet. DE ENGELSCH-RUSSISCHE CONFE RENTIE. LONDEN, 15 Mei. De eerste algemeene vergadering der Britsch-Russische confe rentie na de openingszitting schijnt niet aan de verwachtingen te hebben beantwoord, aangezien het werk nog zeer weinig is ge vorderd. Tastbare vooruitgang schijnt al leen te zijn verkregen op het gebied van handelsschecpvaart en visscherijrechten, doch aangaande d® wederzijdsche schuld vorderingen is men nog steeds niet verder gekomen. Naar van goed ingelichte zijde wordt ge meld, zouden de twee groepen elkander wederzijds verwijten een conferentie in dc war te willen sturen en onnoodig te rekken. LONDEN, 15 Mei Onder voorzitterschap van Ponsonby, den onderminister van bui tenlandsche zaken, heeft heden een alge meene zitting plaats gehad van de Britsch- Russische conferentie. De vergadering heeft de werkzaamheden nagegaan door de ver schillende secties tot op heden verricht. Volgens het officieele communiqué heeft de commissie voor dc verdragen haar ver slag ingediend, hetwelk is goedgekeurd. Dit verslag is de slotsom van hqt onderzoek van alle verdragen tusschen Engeland en Rus land gesloten tot 7 November 1917, In het verslag worden deze overeenkomsten ver deeld in 2 groepen n.l. verdragen die niet langer van kracht zijn en verdragen, die zijn blijven bestaan doch wijziging behoe ven. De genoemde sectie zal zich thans be zig houden met het aanbrengen der wijzi gingen. Deze miizigingen zijn van techni- schen aard. Voorts is gesproken over de manier van bandelen met verdragen, waar bij behalve Rusland en Groot-Brittannië nog andere landen als onderteekenaars op treden, Terwijl het natuurlijk als onmoge lijk werd aangenomen, dat de conferentie daadwerkelijk besluiten neemt. Bij ontsten tenis der andere onderteekenaars werd be sloten voor practische doeleinden zoowel door Rusland als door Groot-Brittannië de tractaten te laten naleven, zooals zij zullen worden gewijzigd. Het betreft hier vooral onderwerpen als telegrafie, onderzeekabels, draadlooze telegrafie en postverkeer. De bespreking der schulden van regee ring tot regeering gaf aanleiding tot eenig verschil van meening. In verband met de technische moeilijkheden van het taxeeren dezer vorderingen stelden de Engelschen voor deze schulden voorloopig buiten be spreking te laten. Hiertoe toonden de Rus sen weinig neiging, aangezien hierdoor de eenige eisehen die zij zelf hunnerzijds had den gesteld van behandeling zouden wor den uitgesloten, terwijl de Engelschen met hun vorderingen voortgang zouden kunnen kunnen maken. Na een algemeene gedach- tenwisseling hieromtrent werd de bespre king verdaagd om de Russische delegatie gelegenheid te geven de verschillende voor stellen door de Engelschen tijdens de bij eenkomst gedaan, nader te overwegen. De conferentie zal 20 Mei opnieuw een alge meene vergadering houden. DE MOEILIJKHEDEN IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE LONDEN, 15 Mei De dreigende rampspoedige nationale mijnwerkersstaking zal, naar men gelooft, worden vermeden. Hedenavond werd er overeenstemming be reikt inzake dc mijnwerkersloonen, op voor waarden, die zullen worden voorgelegd aan de op 29 Mei te houden conferentie van mijnwerkersgedelegeerden. De mijnwerkerslciders bevelen het aan vaarden der overeenkomst aan, ofschoon de voorwaarden niet alle eisehen inwilligen. De voorwaarden bieden over het algemeen den mannen een verhoogd minimumloon, hetwelk1 40 bedraagt boven de standaardiconen van voor den oorlog, terwijl de standaard winsten lichtelijk worden verminderd. De mijnwerkers genieten voorts een verhoogc aandeel in de surplus-winsten, n 1. 88 terwijl de mijneigenaren 12 surplus-winst zullen ontvangen. HET MYSTERIE OMTRENT SOEN-YAT- SEN'S DOOD. HONGKONG, 15 Mei. De dood van Soen- Yat-Sen wordt in Kanton officieel ontkend, maar goed ingelichte Chineesche cn buiten landsche kringen hechten geloof aan het doodsberict hetwelk moeilijk na te gaan valt daar de pers in Kanton onder strenge cen suur staat. AMSTERDAM, 15 Mei (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 9.75 10.25, idem blauwe f 9.7510.25, idem bra vo's f 7—7.75, id. industries f 7.10—7.25, id. roode star f 77.50; Friesche roodstar f 77.50; Zeeuwsche blauwe poters f 06.50 7, idem bonte poters f 6.507; Duitsche blauwe 5.50 per hl; winter malta-aardappe len f 1315, zomer Malta-aardappelen f 22—25 per 100 kg. AMSTERDAM, 15 Mei (Noteering v. h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koe ne.) Aardbeien f 11.40 per half kg, spi nazie f 4.6, wit lof f 1017 per 100 Kg, bloemkool f 0.200.35 per stuk, nieuwe spercieboonen f 0.600.90 per 100 stuks, rabarber f 710, raapstelen f 5.808.60, radijs f 3.50—4.20 per 10 bosjes, sla f 710, 14.80 per 100 krop, nieuwe aardappelen f 1— 1.10 per klein mandje, peulen f 0.500.60 per half kg, asperges dik wit f 0.700.85, dun wit f 0.350.45, dik blauw f 0.450.55 per bosje. Bloemen. Seringen f 2035, Sneeuwbal len f 812 per 100 tak, Am. Anjers f 610, Callas f 1520, Hollandsche narcissen f 0.200.50, Zilver Phoenix f 0.501, Ornatus f 0.150.30 per 100 stuks, Vio lieren f 1015 per 100 tak. Rozen. Hadley f 1012, Sunbirst f 58, Ophelia f 58, Golden Ophelia f 69, Keizerin f 48, Moch f 710 per 100 stuks, Fransche Iris f 2.4.50 per 100 stuks. Tulpen. Copland f 2.504.50, Bartins f 34.50, Brillant f 12 per 100 stuks. Potplanten. Primelaars f *0.300.42, Aza lea's groote f 2.504, idem middelsoort f 1.502.10, idem kleine f 0.501, Horten" sia's f 1—2.50, Cineraria's f 0.400.55, Coleus f 0.25—0.32 per stuk, Plumosa's f 11 14 per 100 stuks, Exfordia's f 0.070.10 per stuk, kleine pot, Violen f 0.601 per bak. ASSEN, 14 Mei. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V. P. W. waren aan gevoerd 153.000 stuks. Prijs f 5.505.70. DELFT, 15 Mei. Boter. Aangevoerd 199 8 en 916 v. te zamen 4070 kg. Prijs f 2.10—2.50 per kg. GOUDA, 15 Mei. Kaas. Aangevoerd 127 partijen, le soort f 4043, 2e soort f 3438, rijksmerk f 34—47. Handel matig. HOORN, 15 Mei. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabriekskaas f 42, 17 stapels boeren kaas f 44, 3 st. fabricks-commissie f 45, 8 st, boeren-commissie f 45, totaal 41 stapels, wegende 31.492 kg. Handel vlug. AMSTERDAM, Donderdag 15 Mei. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer 400.000 stuks. Kippen- hoogste prijs f 7.80, middelprijs f 6.506.75, laagste f 5.75 een den- f 5.806. Handel kalm. HOOFDDORP, 15 Mei. Granen. Tarwe roodf 12.5013.25 tarwe witf 12.7513.75 rogge f 1112; haver f9.5011 witte duiveboonen f 1315; groene erwten f20 21; schokkers f 1820; karwei f94 98 blauwmaanzaad f 2632 kanariezaad f24—27 per 100 K.G. GOUDA. Eierenveiling van de Coöp.Tui- r.iersvereeniging „Gouda en Omstreken", Kipeicren 5.40—5.80; eendeieren 5,60— 5.70 per 100 stuks. Boter 0.65Ö.68 per pond. GOUDA, 15 Mei. Boter red. aanvoen handel matig, wcibotcr 7582.50. Eieren red. aanvoer, handel red. 66.40 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel ving 300400; vette varkens red. aan voer. handel vlug 3u31 ei, pe ha! Kj magere varkens groote aanvoer, handel stuj 3033 ct. per half Kg.; magere biggen groo< te aanvoer, handel stug 815; vette scha pen red. aanvoer, handel matig 3645; lammeren groote aanvoer, handel vlug 20 —25; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel matig 1316.50, UITHOORN, 15 Mei. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 56 partijen, Prijs Goud- sche kaas le soort 4044, idem 2e soort 3539; rijksmerk 4044. Handel vlug. ENKHUIZEN, 15 Mei. Totale ansjovis- aanvoer van gisteravond 46.880 stuks netten- ansjovis. Laatste markt 72 ct. per kg. Heden iets beter vangst en aanmerkelijk lager prij zen. De eerste 26 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 29 kg. of 1800 stuks. Eerste markt 60 a 61 ct. per kg. Zuiderzeeharing, 10.000 stuks reepharing, gold 91 ct. per tal. URK, 14 Mei. Door 70 vaartuigen gij» heden hier aangevoerd 902 tal reepharing prijs f 0.810.55 per tal (200 stuks)38( stuks geep f 14.50 per tal, en door 2 vaartui gen 3 kg. ansjovis a f o.60. IJMUIDEN, 15 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 7 stoomtrawlers, 3 loggers, 1 beuger en 1 sloep. De prijzen waren als volgtTarbot f 0.900.70 ton gen f 1.801.50 per kg.; griet f 4926: gr. schol f 3328 md. schol f 33 zetschoi f 29—24 kl. schol f 26—10.50, f 16—3 scharren f 6.501.90 per 50 kg.roggen f 18 14 per hoop vleet f 1 per stuk makreel f 19 pieterman en poon f 8.50—4 gr. schel- visch f 1914; kl. schelvisch f 15—11.50, f 1715 per 50 kg. kabeljauw f 4030 per 125 kg.gr. gullen f 18—13 kl. gullen f 10 wijting f 3—2.50 per 50 kg. Onze held had het middel gevonden, om leven tc brengen in kinderpoppen, in één woord er werkelijk levende beelden van te maken, zonder dat de prijs al te zeer werd verhoogd. Dit speelgoed, zoo algemeen in al le landen verspreid, zou, niettegenstaande zijn groote volmaking', binnen ieders bereik blijven. Wellicht bedroog Edmond zich niet, wan neer hij meende, dat in die denkbeelden de grondslag voor een kolossaal vermogen te vinden was. Ongelukkig was het noodig proeven te nemen om tot een zekere uit komst te geraken en hij hezat geen geld aoch de noodige grondstoffen en gereed schappen, noch voor het arbeidsloon van dat gedeelte van het mechanisme, dat hij zelf niet kon vervaardigen. Ongelukkig vond hij crcdiet bij een ma chine-fabrikant, wiens inhaligheid evenzeer algemeen bekend was, als dc uitgebreidheid zijner werkplaatsen. Toen de rekening van den uitvinder dc som van achttienhonderd francs bereikt had, weigerde dè fabrikant elk verder crediet cn leverde zijn nota in. Edmond bezat geen stuiver cn vroeg uitstel. Drie maanden wer den hem toegestaan, op voorwaarde dat hij een wissel voor twee duizend francs toeken de, betaalbaar na negentig dagen. De negentig dagen verstreken. Edmond, meer dan ooit in verlegenheid, kon niet be talen. Dc deurwaarders kwamen, de zaak werd voor de kamer van koophandel ge bracht en eindelijk werd hij veroordeeld tot betaling van het verschuldigde met de kos ten, desnoods bij lijfsdwang op hem te ver halen. Edmond, die niets van die zaken begreep, deed zich zelfs bij de kamer van koophandel niet vertegenwoordigen. Hij werd bij ver stek veroordeeld en op het oogenblik, waar op ons verhaal aanvangt, kon hel vonnis elk oogenblik ten uitvoer worden gebracht en kon men hem komen halen om hem als gij zelaar op te sluiten. Zoo was dc juiste en beklagenswaardige toestand, waarin Edmond verkeerde en daar wij nu alle bijzonderheden onzen lezers duidelijk hebben medegedeeld, kunnen wij thans met den geregelden loop van dit drama voortgaan. NEGENDE HOOFDSTUK Het was zes uur in den avond. Een armoe dig gekleed man wandelde met afgemeten passen langs de eene zijde van de straat Valoir-Palais-Royal, met al het air van een leeglooper, die door niets wordt gestoord, die op niemand wacht en geen bepaald doel heeft. Een oplettend toeschouwer zou echter hebben kunnen bemerken, dat die persoon, na een zeker eind te zijn voortgegaan, tel kens stilstond, onder voorwendsel dat hij een uithangbord of aanplakbiljet las. In wer kelijkheid wierp hij een snellen en schuwen blik om zich heen. Die blik was ongetwijfeld voldoende om hem te doen zien, wat hij wilde weten, cn hij begaf zich opnieuw op weg, zonder iets aan zijn bedaarde houding te veranderen. Niet ver van de passage Radzinil bestond in dien tijd een restauratie van den tienden rang, waar boven de deur met groote roode letters te lezen stond: „In de drie hoefijzers". De twee ruime zalen, welke bestemd waren om het publiek te ontvangen cn van vele tafeltjes voorzien waren, waren niet ge lijkvloers met de straat, maar in een verdie ping onder den grond, waar een trap van twaalf treden heen geleidde. De wandelaar klom die trap af cn begaf zich door de eerste zaal, waarvan alle plaat sen bezet waren. In de tweede zaal nam hij plaats aan een leeg tafeltje, waarop voor twee personen gedekt was. Een der kcllners naderdejiem. „Dineert mijnheer alleen." „Ja, geheel alleen," antwoordde de vreemdeling met sterk Duitsch accent. „Wil ik dan het tweede couvert weg nemen?" „Dat is niet noodig. Er kan misschien nog iemand konicn." Dc vreemdeling bestelde zijn middagmaal en de kellncr ging heen. Van tijd tot tijd hief de Duitscher het hoofd op en keek met onderzoekenden blik naar de deur. Toen er na verloop van een kwartier een klein mannetje binnentrad, kwam er een blijde glans in zijn oogen, Hij gaf den bin nenkomende een hand. „Wil jc mede eten, Richard?" „Gaarne, mijnheer Wernerheel gaarne." „Ga dan zitten en bedien u zeiven." Toen zij verzadigd waren begonnen zij fluisterend een gesprek tc voeren. „Is er nog nieuws?" begon Werner. „Vlieg in de wind, Honingbij en Ripainsel hebben dezen nacht goed gewerkt," „Volgens mijn aanwijzingen?" „Natuurlijk." „Te zamen of ieder voor zichzelven?" „leder voor zichzelven." „En dc uitslag?" ,,'t Kon niet beter." „Laten we de zaak niet door elkaar halen. Eerst Vlieg in de Wind?" „Hij heeft een bezoek gebracht aan de glazen kast en dc laden van die kleine actrice van de Gaiëté, in de straat des Fossés-du- Temple. Het dametje heeft giisteren dc stad verlaten en kon niet voor hedenmorgen terug zijn. Alles is flink van stapel geloopen. Vlieg in de Wind zwemt op dit oogenblik in vreugde.' ..Wat heeft hij gevonden?' „Weinig geld, maar veel juweelen, waarbij zeer mooie. Ik schat den buit op minstens twintig-duizend francs." „Alle duivels, dat is mooi! En.... Honing bij?" „Die heeft den horlogemaker uit de voor stad St. Denis beroofd, maar het heeft hem veel moeite en gevaar gekost. De horloge maker is wakker geworden en heeft op hem geschoten. De wacht van St. Lazare is te hulp gesneld en Honingbij heeft zich haastig uit de voeten gemaakt zonder den winkel ge heel te kunnen uitplunderen." „Wat heeft hij medegenomen?" „Dertig horloges, waaronder tien gouden, een pakje horlogekettingen en eenige zilve ren lepels en vorken. Alles bijeen zal bet duizend francs waard zijn." „En Ripainsel?" „Ripainsel is volgens uwe aanwijzingen door den tuin in het hotel en het boudoir van de gravin Lubinisky gedrongen en bij heeft zich meester weten tc maken van twee doosjes en een klein kastje. Ze bevatten bewonderenswaardige edel gesteenten, zooals ik nog nooit heb gezien." „Dc kerels hebben hun tijd blijkbaar niet verloren. Nu we zooveel kostbaarheden be zitten, zullen we den ouden heer Louraine wel noodig hebben." „Dat spreekt vanzelf, mijnheer Werner." „Waneer zie je hen weer?" „Binnen twee uren. Daar ik wist dat ik u hier ontmoeten zou, heb ik ze hier in dc buurt laten komen, Ze wachten mij in de herberg „De vergulde korenaar". „Welnu, zeg hun dat zij zich dezen avond om tien uur precies in de laan van Neuilly moeten bevinden. Dan zal Louraine daar zijn om hen te ontvangen." „Gezamenlijk?" „Neen. Louraine opent zijn deur slechts voor één man tegelijk: dat heb ik hem aan geraden. Als ze wiilen, kunnen de jongens loten, wie het eerst binnen zal gaan." Het kleine mannetje stond op en verwij derde zich, even bescheiden en stil als hij gekomen was. „Aannemen!" riep de Duitscher, zoodra hij alleen was. „Wat wenscht u, mijnheer," vroeg d> knecht. „Pen, papier en inkt." „Ziedaar mijnheer." Werner nam een vel papier en schreel met nette, zelfs sierlijke hand; Helene, Een familiezaak van het gfootste belanj verplicht mij nog dezen avond Parijs te verlaten. Ik zal niet voor morgen terug- keeren, RODILLE. De Duitscher vouwde bet briefje dicht, verzegelde het en schreef er het volgende adres op: „Aan mejuffrouw Helene Renoir, huis houdster van baron Vilandry, Pas de le Mule, Marais, Parijs, Spoed!!" (Wordt \cruolf}d).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6