UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Zaterdag 17 Mei 1924 W ORMER VEER. HOOFDDORP. ViNKEVEEN. LEIDEN. BENNEBROEK. ZAANDAM. PIJNLOOS SCHEREN LEIMUÏDEN. LIMMEN. BOVENKERK. ROELQFAREND5VEEN. NIEUWER-AMSTEL, MEDEMBLIK. HEILO. HEEMSKERK. MONNIKENDAM- NOORDWIJKERHOUT. Hevig onweer in meerdere plaatsen. BINNENLANDSCH NIEUWS. -.EMENGD NIEUW De dubbele moord te Wychen. De opvoeding van Regeerings- en voogdijkinderen. Het bezoek, der Koningin aan de Betuwe. STATEN GENERAAL, TWEEDE KAMER. N ijverheidsonderwijs. Wilhelminapark. Het midden van Noord-Holland, de streek, die in de aard rijkskundige boeken genoemd wordt het land der twee W's, weide en water, heeft aiet de prachtige bosschen, zooals men die vindt in het schoone Kennemerland. Toch bezit Wormerveer in het Wilhelminapark een stukje natuurschoon, dat de wandel plaatsen en parken van de geheele Zaanstreek en omgeving, in schoonheid verre overtreft. Woensdag 18 Mei j.l. was het juist 25 jaar geleden, dat het prachtige park, een geschenk van wijlen den heer D. Laan aan zijn plaats genooten, feestelijk werd geopend. Den 26sten Augustus 1897 werden het heerenhuis van den heer R. Doorn, twee pakhuizen, het achter deze perceelen gelegen „Boschje van Doorn" met tuin, vijver en weiland door den heer Dirk Laan, Eerste Kamerlid, gekocht voor 27000, waarna door bemiddeling van eenige plaatsgenooten de aangrenzende moestuin van N. Ran ter beschikking van den heer Dirk Laan werd gesteld. Na voorloopige besprekingen werd op 16 Februari 1898 de nu nog bestaande vereeniging „Het Wilhelminapark" opgericht De aangekochte gronden moesten nu nog voor parkaanleg ingericht en beplant wor den, wat 64000 zou moeten kosten. Ook dit bedrag werd door den heer Dirk Laan aan de vereeniging geschonken. Den 22sten Maart 1898 werd de aanleg van het park aan besteed aan den heer G. Schipper te Zaan dijk werd het in orde maken der terreinen gegund, terwijl het maken der plantsoenen werd opgedragen aan de heeren Vermeulen en Börneman, bloemisten alhier. Het werk vorderde flink, zoodat een jaar later de offi- ciesle opening kon tegemoet gezien worden. Vóór de officieele opening werd het Park reeds bezichtigd door Koningin Wilhelmina en Hare Moeder, die op 17 April 1899 onze gemeente bezochten. Daarna werd op 14 Mei 1899 het park officieel geopend, waarbij de gever, de heer Dirk Laan, de openingsrede uitsprak. Het schoone plekje natuur, nu een prachtig park met hoog opgaand geboomte, muziek tent, vijvers en fontein, is in de verloopen 25 jaren voor velen een plaats geweest, waar zij vooral des zomers na volbrachte dagtaak in de stilte en rust, het immer jachtende en woelige leven langs de Zaan, ontvloden Het eenige plekje, waar de vogelen zingen en de bloemen geuren en bloeien. De tijden zijn anders geworden. Maar de gedachte van menigeen zal nog wel eens gaan naar den tijd, toen grootwerkgevers als wijlen Dirk Laan in onze gemeente woonden en zich burgers van Wormerveer gevoelden, die uit al hun macht medehelpen om de plaat tot bloei te brengen en te verfraaien. De kosten daarvan waren altijd voor hun reke ning en werden vrijwillig en met liefde ge dragen. Nu is dat allemaal anders. Maar is her er beter op geworden Actie Meelfabriek. Heden zou in Amsterdam een conferentie gehouden wor den tusschen den Patroonsbond eenerzijds en de besturen der Katholieke, Christelijke, mo derne en „vrije" vakorganisaties anderzijds waarin de looneisch der vakorganisatie, 28.per week, zal besproken worden. Het is te hopen, dat men in deze aangelegen heid tot overeenstemming zal kunnen komen, en herhaling van het conflict zal kunnen vermeden worden. Burgerl. Stand. Geboren Dirk, z. v. W. Huisman en A. Bakker Antonius, z. A. Roelofse en A. Prinsen Klaas, z. v. D. Dirkmaat en A. Vogel. Petrus, Z. v. A. J. Hoving en K. Stoel (wonende te Amster dam) Simon, z. v. P. Bontes en S. Bloem Catharina Jenny Maria, d. v. R. Jellema en M. C. van Dien. Ondertrouwd P. Kooij en iVT M. Rath- mackers (van Amsterdam). Getrouwd P. Bankers (var ner) en G Ouweltjes. Overleden Dirk Schenk, 67 iet M. ten Broek. Nieuwe zaak. Naar ons wordt mede gedeeld, zal de firma A. Winters en Co., Zaterdag 31 Mei des morgens tien uur haar nieuwe zaak openen aan den Kruisweg te Hoofddorp. De firma zal zich bepalen tot een gros- eu detailverkoop voor zoover het restanten betreft. Wij wenschen de nieuwe firma veel suc- ïes. Kerklijst. Zondagmorgen om 7 uur de vroegmis, waarna de H. Communie zal wor den uitgereikt. Om 10 uur de Hoogmis met Predikatie. Om 4 uur Lof. Om half 7 Patro naat. In de week de H.H. Missen om 7 uur en uur. Woensdagavond 7 uur Lof met rozen hoedje. Zaterdagmorgen na de H.H. Missen en namiddags van 3 tot 8 uur biechthooren. Zaterdagavond 7 uur Marialof met rozen hoedje. Voetbal, A.s, Zondagmiddag speelt Vinkeveen I een wedstrijd thuis om een medaille tegen De Duif I, Amsterdam, kamp pioen der 3de klasse Haarl. Bond. Deze me daille wordt beschikbaar gesteld door de Vereeniging De Duif, Op verzoek van De Duif zal de wedstrijd aanvangen 1 uur (oude lijd). Spelers denkt daar aan. Allen trouw °P uw post. bijzonderheid. Als een bijzonder heid kan worden gemeld, dat alhier deze vjeek op één dag 3 personen zijn overleden, riet waren drie oude mannen, te zamen meer nan 250 jaren oud. Zou de ommekeer in de Weersgesteldheid hiervan de oorzaak zijn geweest? Overleden. Alhier is overleden de heer heer P, v. Zwieten, oud-gemeenteraadslid dezer gemeente. Vergadering. Woensdagavond' had in et Patronaatsgebouw de jaarvergadering P'-ts van de R. K. Voetbalvereeniging jVmkeveen". Deze vergadering werd geleid oor den eere-voorzitter, Dr. Pierrot. Na e lezen der notulen werd door den secre- aris het jaarverslag uitgebracht, waarvoor em een hartelijk applaus ten deel viel. De oorzi er bracht den secretaris dank voor verslag. Alsdan volgde het jaar- ersia yan den penningmeester, waaruit ■Ti", er een belangrijk nadeelig saldo viel te constateeren. mP8. Voorzitter brengt ook den Penning- ester dank voor zijn keurig jaarverslag. re„ i f ui worden gekozen de hee- %A C Vliet, aft,; D. Mastwijk, aftr.; D. enten, aftr.; S. Scheffers en G. Albers. e Voorzitter P v. Rijnsoever werd niet "kozen, terwijl de le penningmeester W. hs als bestuurslid had bedankt, hun S>ek°_zen bestuursleden namen allen un benoeming aan. Door de Eerw. Adviseur werden de loten ten bate van het Patronaat aan de leden uitgereikt, terwijl Zijn Eerw. verzocht dat ieder lid zijn best zou doen donateurs aan te nemen, terwijl hij den penningmeester verzocht goed de hand er aan te willen houden betreffende het innen der contribu tie. Stemmen gingen op om dit jaar wederom seriewedstrijden te houden om een sport dag met athletiek te houden. Ook sprak de vergadering zich uit om het volgend seizoen uit te komen in den Haar- lemschen Bond. De functies van het bestuur zullen in een bestuursvergadering worden verdeeld, ter wijl dan tevens zal worden besproken de twee terreinen beiden in te richten voor speelterreinen of een terrein voor het gras gewas te verpachten en tevens te besluiten het volgend seizoen uit te komen in de Utr. of Haarl. Bond. Bij het einde der vergade ring werd door den voorzitter een woord van dank gebracht aan de Eerw. Adviseur, aan de Elftal-commissie en aan het bestuur, inzonderheid aan den penningmeester, waar na hij de vergadering sloot met den Christe- lijken groet. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Leidsche Coöp. Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „Voor uit", alhier. De Radio-telegrafie-zaak. De Ambte naar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier is in hooger beroep gegaan van het vonnis van den Kantonrechter inzake de radic-telegrafie-zaak, bij welk vonnis be klaagde J, gedeeltelijk werd vrijgesproken, gedeeltelijk schuldig verklaard, echter zon der toepassing van straf. Kerkakkerveiling. De bloembollenvei ling van de kerkakker heeft dit jaar de som van 2235,opgebracht. Ruim 100,meer dan het vorige jaar. Burg. stand. Levenloos geboren kind van M. C. van Loenen Bloembollendiefstal. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. zijn door de Rijksveldwachter op heeterdaad betrapt bij het stelen van bloembollen op het land van den heer G. Teeuwe, de landlooper A S., zonder vaste woon- of verblijfplaats en ze kere M., alhier. Zij zijn naar Haarlem ge transporteerd. Ze hadden een order van 1000 Hobbema's aangenomen, te leveren tegen 1 cent per stuk en trachtte- dat op voormelde wijze te doen. BEVERWIJK. O; L. Vrouw van Goeden Raad. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur de Hoogmis schaalcollecfe voof de kerksieraden half 1 catechismus 6 uur Lof en Rozenhoedje, tevens patronaat. MAANDAG 6 uur en half 7 H.H. Missen na 7 uur wordt de H. Communie niet meer uitgereikt.; geen Congregatie. DINSDAG half 8 Jongens-congregatie. WOENSDAG 7 uur Vrouwen-congregatie. DONDERDAG 7 uur Lof en Rozenhoedje VRIJDAG half 5 biechthooren vlor kinde ren. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 biecht hooren 7 uur Rozenhoedje. A.s. Zondag Euchar. Zondag, Algemeens H. Communie St. Jozefspatronaat. Het M. O. en voorbereidend H. O. B. en W. hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot wijziging der afd. Gymnasium en oprichting van een litterair- economische afdeeling aan het Lyceum. Zij stellen voor, den 4-jarigen cursus van de Gymnasiale afdeeling uit te breiden tot een 5-jarige, benevens een 1-jarigen onder bouw. Ten einde het Lyceum nog meer aan zijn doel te doen beantwoorden, n.l. een ge schikte studiegelegenheid te bieden voor iederen leerling op voor hem den meest geschikten leeftijd, adviseeren B. en W. den Raad, over te gaan tot de oprichting van een H. B. S. 5-jarige cursus met gewijzigd leerplan, met dien verstande dat de laagste 3 klassen samenvallen met de le en 2e klassen van den tegenwoordigen onderbouw en de eind-3e klasse, en dat in de 4e en 5e klasse respectievelijk 22 lesuren p. week samenvallen met de lessen dierzelfde klas sen van de afdeeling Hoogere Handelsschool. Wordt dit voorstel door den gemeenteraad goedgekeurd, dan zal het Lyceum bestaan uit de volgende afdeelingen: a. een afdeeling gymnasium, bestaande uit 5 klassen met een éénjarigen onderbouw; b. een afdeeling H. B, S. met 4 klassen, benevens den éénjarigen onderbouw, alzoo 5-jarige cursus; c. een H. B. S. met 3-jarigen cursus, in begrepen den éénjarigen onderbouw; d. een Hoogere Handelsschool met 5-j. cursus met de onder c. genoemde 3-jarige H. B. S. als onderbouw; e. een 5-jarige H. B. S., litterair econo mische afdeeling. Gegund. Het bouwen van de machinis tenwoning in den Zaandammerpolder voor rekening „der Vereenigde Polders" is gegund aan den heer Joh. Schutte, aannemer alhier. De autobus-kwestie, De voorstellen van B. en W. worden zoo maar niet klak keloos opgevolgd door de autobus-onder- nemers. Derhalve hebben 26 ondernemers besloten deze voorstellen als onaannemelijk te verklaren. Daardoor is nu alleen aan de Blauwe ver gunning gegeven voor het rijden, terwijl de vergunning voor anderen is ingetrokken. Het gaat omhet z.g. tweeploegenstelsel, hetwelk veel te duur is bij goede exploi tatie. Die moeilijke vraagstuk is aan de Zaan met haar eenen hoofdweg niet zoo gemak kelijk opgelost. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden zekere K., die zich te Wormer veer aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Gemeente Bewaarschool. B. en W. heb ben een voorstel bij den Raad ingediend om over te gaan tot stichting van een be waarschool De kosten zijn geraamd op 54.200 en de jaarlijksche uitgaven op 15.621. Hierbij zijn niet de kosten van het terrein begrepen. Dit zal dan dus de eerste gemeentelijke bewaarschool wezen. Weer 2 booten. Voor de firma Wessanen en Laan worden eerstdaags in de Zaan- damsche haven verwacht 2 rijstbooten met een kwantum rijst, groot 150,000 balen. De eerste boot met 80.000 balen kan in da volgende dagen reeds verwacht worden, terwijl de andere eenige tijd later zal komen. Dit nieuws zullen de werkloozen weer met vreugde begroeten, want alles moet overgeladen worden voor overbrenging naar Wormerveer. MET BEHULP VAN PUROL. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. de Eerw. Zuster Ediska (in de wereld Cath. Maria Diemeer), haar zilveren professiefeest te vieren in de Orde van het Gezelschap van Jezus, Maria en Joseph, te Rotterdam. Par, v. d. H. Joannes de Dooper. ZONDAG 18 Mei, 7 uur Vroegmis, 9'A uur Hoogmis. 2 uur Catechismus, 7 uur Lof met Meimaand-predicatie. MAANDAG H. Mis bij de Eerw. Zusters. WOENSDAG 9 uur, Gez, H. Mis voor Bruidegom en Bruid. Burgerwacht. De schietbaan onzer Bur gerwacht is dezer dagen in orde gebracht voor de oefeningen welke binnenkort we derom zullen aanvangen. Naar we verne men zal de baan deze zomer door ver schillende naburige burgerwachten ook worden gebruikt. Ongeval. Gisteravond kwam de 13-jari- rige C. M. zoo ongelukkig te vallen met zijn fiets, dat hij bewusteloos werd opge nomen, De geneesheer constateerde her senschudding. Fietsen zonder licht. Het rijden per fiets zonder licht in den avond neemt weer toe. Misschien omdat men denkt geen licht noodig te hebben, of doordat men later thuis komt dan men had gedacht. Maar een en an der is toch gevaarlijk vooral op een hoek, zooals de hoek NoorddammerlaanBoven, die toch al gevaarlijk is. Meer politietoezicht in deze omgeving zou niet overbodig zijn Woonwagens. Ofschoon voor de woon wagens een bepaalde standplaats is aange wezen op een terrein aan de Ouderkerker laan, worden herhaaldelijk woonwagens aangetroffen aan den Legmeerdijk no bij de halte Schinkeldijk en in Bovenkerk nabij het transformatorenhuisje, dikwijls tot lost der omwonenden. Niemand zal het prettig vinden zooals weer deze week geschiedde, Gat de groote wasch wordt gedaan en gedrooau voor iemands ramen en dat wagens het uitzicht belemmeren, terwijl men dikwerf getuige moet zijn, dat verentreiniging plaats heeft in strijd met de weigevoeglijkheid en zede lijkheid. Het is te hopen, dat daaraan een einde wordt gemaakt. Sociëteit. Naar wij vernemen bestaat het voornemen een sociëteit op t richten in het patronaatsgebouw voor gehuwde inge zetenen. De bedoeiing moet voorzitten, op gezette tijden bij elkaar te komen om door conversatie en spel de gezelligheid te ver- hoogen. Voetbal. Zondag speelt R. O. D. A. I tegen N. A. D A. I van Nes a .li. Amsiel en R. O. D. A. II tegen S. D. O. van Nieuw- Vennep. De eerste wedstrijd vangt aan om half drie, de tweede om 4 uur op het ter rein in den Legmeerpolder, tegenover de St Urbanuswoningen. Marktbericht, Vrijdag 16 Mei. Kropsla 300, a J 10,10 per 100; Radijs 2 a 3 ct. per bos; Rabarber 5 ct. per bos; Spinazie 5 a 6 ct. p. K.G.; Postelein 23 ct. per K.G.; Aardbeien 28 a 42 ct. per doosje; Peulen j 18,60 per zak. Alle dagen veiling 12 uur. De verlichting. De klaagtoonen over de zuinige straatverlichting sinds 1 M. heb. ben blijkbaar resultaat gehad. Dezer dagen werden de straatlantaarns weer aangestoken, zoodat aan het verlangen van vele ingezeten is' voldaan. t Is weer het oude liedje: men wil wel bezuinigen, doch zich zelf niets ontzeggen. Personalia. Bij de gehouden examens van het Instituut Pont, behaalde het diplo ma voor Kantoorstenograaf-Nederlandsch, onze plaatsgenooten de heeren V/ en Th, Stroomer. Exportveiling „St. Willibrordue." Vei ling van 15 Mei, Brusselsch witlof, soort 8—14 Ct., idem 2de soort, 3—7 ct. per K.G. ^■pinazie 3560 cis per bak. Asperges, 1ste soort 5265 ct per bos, idem 2de soort 35 —44 ct per bos Aanvoer 4200 K G witlof. u J. ran af gel nopen en sleep- Tuinbouwclub. Woensdaga.s, houdt de Tuinbouwclub een excursie naar het West- land. De tocht geschiedt in auto's van de fa. Beentjes, alhier. Jubileum. Zondag a.s. 18 Mei, hoopt Burg. Stand. Geboren: Anne Bultman en G. Wals. Jarna J. Duif en A. van der Hor. Ondertrouwd: Cornelis Karrn- Ij Amsterdam) en Trijntje Punt Gem. Vischafslag. In d week besteedde men voor kuii- en si"jk- haring van 0.15 tot 1.35 per tal; bot gold 0.21^ tot 0.35 per pond. Aal bracht 0.3'; tot j 0.65 per pond op. De haringaanvoer vermindert, de aalvangst neemt toe. Vergadering van den Gemeenteraad Noordwijkerhout 0p Vrijdag den 16 Mei "924 des namiddags te 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergaderine met ebed. Onder de ingekomen stukken is een be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het waarborgen der rente en aflossing van een bedrag van 15000.—. voor de Tuindersvereeniging Eensgezindheid, tjedeputeerde Staten merken evenwel op. dat de garantieverklaring indertijd als crisis maatregel is toegestaan. Gedeputeerde Sta ten verwachten dan ook van het Gemeente bestuur, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om met het tot nu toe ge volgde systeem te breken. De Voorzitter zegt, dat de crisis in de tuinbouwbedrijven nog steeds voortduurt. Heerschen in de tuinbouwbedrijven weder -normale toestanden, dan kan met het tot nu gevólgde systeem worden gebroken Zoover is het echter nog niet Voorts treffen wij onder de ingekomen stukken aan het Verslag van den toestand der Gemeente en het Verslag der Volks huisvesting. De z.g. „Eigen weg" in de Zilk wordt op voorstel van B. en W. op den legger van wegen en voetpaden geplaatst. Met de plaatselijke Raiffeisenbank zal een rekening courant overeenkomst worden aan gegaan Op de adressen van H. van 't Wout en Co en Jac. Heemskerk om eene subsidie in de door hen geëxploiteerden autodienst Noord- wijk aan ZeeHaarlem wordt op advies van B. en W. afwijzend beschikt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in prin cipe niet ongenegen zijn om steun te ver kenen aan een dienst, die aan bepaalde eischen voldoet, over behoorlijke bussen beschikt en op bepaalde tijdstippen volgens goedgekeurde tarieven rijdt. De wijze waarop tegenwoordig het traject wordt geëxploi teerd achten B en W. niet in het belang van den weg en ook niet van het publiek. Het is dringend noodig, dat de wet op de* openbare middelen van vervoer wordt ge wijzigd, opdat alleen die diensten geëxploi teerd kunnen worden, die door het Gemeen tebestuur worden toegelaten. De heer Geerlings is het met den Voor zitter eens. Spreker vindt het verkeerd, dat de autobussen met een tusschen tijd van 10 minuten elkaar volgen, zoodoende rijden zij soms om het hardst om elkaar in te halen. Spreker vraagt of daar niets aan te deen is. De voorzitter zegt, dat Ncordwijkerhcut daar onder de tegenwoordige wetgeving niets aan kan doen, daar Noordwijkerhcul enkel doorgangsgemeente is en de bussel daar geen standplaats hebben. Op het verzoek van E. J. Kogervorst e.a om aan de gemeente Leiden op den nieuw te leggen kabel in den Schulpweg een stroom verbruik te garandeeren van f 1.60 per jaar en per Meter, wordt gunstig beschikt. De verzoekers verklaren zich wederkeerig jegens de gemeente bereid, cm de financieele nadeelen, die vcor de gemeente'uit deze ga- ratitieverklaring mochten voortvloeien, tt restitueeren. Cp cc adressen van P. Heemskerk, E. van der Holst en K. van Kempen, allen alhtei en van Corn, van Kampen te Voorhout houdende verzoek gelden beschikbaar t? stellen ter verkrijging van een „Plaataj onder de gemeente Noordwijkerhout, wo t gunstig beschikt. De heer Partra zegt, dat volgens de teeke- .ing één der weningen niet voorzien is var een behoorlijke deur. Eén deur geeft toegang zoowel tot de schuur als de woning. De voorzitter zegt, dat hij tevreden is als wordt voldaan aan de eischen der plaatselijke bouwverordening. Spreker vindt het niet zoo erg al zijn de woningen wat primitief, als de menschen hun verplichtingen m aa nkomen. Enkele wijzigingen worden aangebracht de plaatselijke politieverordening. Het laatste punt der agenda „Bespreking an het voorstel van Gedeputeerde Stater betreffende reconstructie van den Gooweg, den Hoogenveenschen Duinweg en den Zil- ker Duinweg", wenscht de voorzitter te behandelen in geheime zitting. Spreker vraagt of nog iemand in publiek" De heer A. H. v. Noort vraagt of het B. en W. bekend is, dat de gasleiding voor Leiden niel ver genoeg is aangelegd. Li t'Oc.v -v.esleidin g is aangelegd volgens de teekening behoorende bij het contract en dat er dus niets valt te zeg- gen. De heer A. H. v. Noort meent, dat B. er, Wten onrechte in de verondersteilirm waren, dat de gasleiding even ver zoude ko e ris de electriciteitsleiding. De Voorzitter vraagt den heer A. H. v. Noort of de enkele menschen, die nu van gas verstoken blijven, gaarne zoude aansluiten. De Heer A. H. v. Noort zegt dit niet te we en. De Voorzitter zegt, dat de heer van Noort niet zoo voorbarig moet zijn met zijn aanme kingen. De gasleiding komt zoover als rede lijkerwijze van Leiden kan worden verlangd. Door B. en W. is destijds wel gezegd, da? zij evenver zoude komen als de electriciteits leiding, doch B. en W. bedoelden daarmede ongeveer even ver, hetgeen ook het geval is. De heer E. Oostdam Jzn. vraagt of B. en W. niet genegen zouden zijn te bevorderen, dat de gemeente Ncordwij kerhout eene medaille beschikbaar stglt voor de te Haar lem te houden bloemententoonstelling. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. dez aangelegenheid reeds eerder iri hun College hebben besproken en te zijner tijd gaarne hun ne medewerking zullen verleenen. Wethouder E. Oostdam Jzn, zegt, dat eerlang de Gemeente een verzoek zal berei ken om een medaille beschikbaar te stellen en tevens om deel te nemen in een garantie fonds. De Voorzitter merkt op, dat over deze za ken kan worden beslist, ais het verzoek is ingekomen. De heer van Parera oefent ernstige critiek uit op de straatklinkers, die zijn aangekocht voor den Kerkweg. Hij wordt daarin evenwel bestreden doo: den heer van Dijk, die als deskundige ver klaart, dat de steenen goed zijn en aan de eischen, die redelijkerwijze gesteld kunnen worden voldoen. De heer van Dijk zegt o.m. dat-degene, die beweert, dat de steenen niet goed zijn er niets van weet. De voorzitter meent, dat er geen termen aanwezig zijn om critiek uit te oefenen, op het beleid van B. en W. De heer vau Parera zegt niet te willen critiseeren, doch B. en W. te willen wijzen op den minder goeden koop die is gedaan. De voorzitter zegt, dat hij eventueele op- of aanmerkingen, als zij gegrond zijn, steeds gaarne aanvaardt. Daarmede kunnen B. en W. te zijner tijd hun voordeel doen. Maar spreker kan de verklaring van den heer v.Parera, dat de aangekochte straatklinkers niet voor hun doel geschikt zijn, niet aan vaarden. Niet alleen, dat het raadslid van Dijk, e /enzesr deskundig als de heer v. Parera maar spreker kwam onlangs langs de steener: niet een paar deskundige ingenieurs en oo!: dezen prezen de steenen. De heer van Eeuwen zegt, dat hij zich verheugt, dat deze aangelegenheid hier eens ter sprake is gekomen. Het is beter hier in den Raad zijn bezwaren ten berde te brengen dan op straat. Daarna wordt de openbare zitting gesloten VELE BRANDEN. Te Berghaaren zijn 2 huizen van de fami lie Coppen en Verploegen afgebrand. Te Beuningen werden een hooischuur en eenige hooibergen van den heer Costermans een prooi van het hemelvuur. Bij het hevige onweer, dat boven Deven ter en omstreken woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer E. Bleu. mink in de buurtschap Schoolt (Gorsel). De bewoners konden zich met moeite redden. Een koe en een aantal varkens kwamen in de vlammen om. De geheele boerderij is ver woest. Verzekering dekt de schade. Tijdens een zwaar onweer, dat in den af- geloopen nacht boven de Betuwe losbrak, en twee uur lang aanhield, is de boerderij van P. te Eist door den bliksem getroffen. Een groote schuur ging in de vlammen op. Twintig varkens en al het'pluimvee kwam bij den brand om. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, heeft het onweer ook danig huisgehouden in de omgeving van Nijmegen. Te Mook sloeg de bliksem in de kapokfabriek der N. V. v. Aerssen en van Gelder. In korten tijd stond dit gebouw door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal in lichte laaie. Deze fa briek, welke verleden jaar werd gebouwd, werkt dag en nacht, zoodat ze ook tijdens het ontsstaan van den brand in werking was. De directeur bevond zich op het kantoor en kon nog verschillende bescheiden redden. Het personeel wist zich spoedig in veiligheid te stellen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, De fabriek is geheel uitge brand. Verzekering dekt de schade. WIJZIGING ARBEIDSWET. Er is een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend, er toe strekkende, in het vol continubedrijf voortaan een drieploegen- stelsel mogelijk te maken, TEGENSPRAAK. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag is gemachtigd, met stelligheid tegen te spreken, alle geruchten, als zouden er bij de regeering ten aanzien van hel vraagstuk der vermindering van de ambtenaarssalarissen andere voornemens bestaan, dan die, welke aan de centrale commissie van overleg zijn medegedeeld. EEN VOORLOOPIG BELOISCH-NEDER- LANDSCH ACCOORD. Vaz Dias verneemt uit Brussel: Beverstigd wordt, dat een voorloopig ac- ccord is bereikt tusschen Nederland en Bel gië op de volgende basis. Vrijheid voor Bel gië in de Wielingen, vrijheid voor Nederland in het Oostgat en Deurloo. Iedere dienst houdt 1 boot in de concurreerende zone. Het accoord wordt met ingang van 1 Juni van kracht en zal 18 maanden van kracht blijven. G; Omtrent het deskundig onderzoek in zake den dubbelen moord te Wychen wordt nog gemeld, dat de kleeren van beide verdachten geheel gedekt zijn met kleine spatjes Hoed. Het onderzot: van verder materiaal wordt door dr, Hesselink te Arnhem nog voort gezet. Er zijn n.l. gevonden vingerafdrukken, handafdrukken, afdrukken van voetstappen en haren. Bij de moeder van C. van der B. zijn een overhemd, een das en een broek'in beslag genomen, die eveneens bloedsporen bleken te bevatten Van Munster, die a! verschillende von nissen achter den rug heeft, o. a. wegens zware mishandeling, van 4 en 3 jaar gevange nisstraf. heeft te Wychen den eigenaardigen bijnaam van horentjestikker. Het feit, waaraan hij dezen bijnaam te danken heeft, typeert wel'sterk zijn karakter Hij maakte er nl. werk van, des nachts in de weiden een goede koe op te zoeken en haar te dooden door haar een spijker in den kop te slaan. Des morgens vond men dan het beest zonder eenig teeken waaraan het gestorven was, dood, vermoedde dat het ten gevolge van ziekte was gestorven en was dan gaarne bereid, het kadaver voor een prikje van de hand te doen. Van Munster stuurde dan een van zijn hand langers om het kadaver te koopen en wist dan voor een goeden prijs het dier weer van de hand te doen. De winst werd dan samen gedeeld. Fmanciee'e noodtoestand der liefdadige instellingen. Door Mevrouw Bakker Nort zijn aan den Minister van Justitie de volgende vragen ge steld: Is het den Minister van Justitie bekend, dat ter terechtzitting van de 6de kamer der rechtbank te Amsterdam op 19 Maart 1. 1, vijf verzoekschriften werden behandeld van een liefdadige instelling, waarbij deze ver zocht ontheven te worden uit de voogdij over minderjarige kinderen, waarvan de ouders uit de ouderlijke macht waren ontzet of ont heven? En dat de grond voor deze verzoeken was, „dat^ zij uit hoofde van haren financiëelen noodtoestand onmachtig is de zorg voor deze kinderen verder te dragen?" Heeft de Minister van Justitie in het Maandblad voor Berechting en Reclasseering van Volwassenen en Kinderen gelezen, dat aan den officier van justitie ie Alkmaar na mens het bestuur van de afdeeling West- Friesland van de vereeniging „Tot Steun" door den secretaris is medegedeeld, dat door de algemeene vergadering dezer vereeniging is besloten, voorloopig geen kinderen meer aan te nemen? Als grond voor dit besluit wordt genoemd, dat „de Rijkssubsidie beslist ontoereikend is en de geldmiddelen toch reeds te kort schoten, om 33 pupillen van al les te voorzien en de vereeniging zich ge plaatst ziet voor een groot tekort." Is de Minister niet van oordeel, dat bo vengenoemde feiten, die niet op zich zelf staan, grond opleveren, te overwegen, oi niet verhoogd behoort le worden het subsidie aan de vereenigingen, die zich belasten met de opvoeding en verpleging van regeerings- en voogdijkinderen, opdat niet door gebrek aan gewenschte plaatsing gevaar zal ontstaan voor stijging der criminaliteit en decidive van kinderen? Een autotocht van Arnhem naar Tiel. Bij haar tocht op 21 dezer langs de bloeiende boomgaarden zal de Koningin ook een groot aantal dorpen in de Betuwe bezoeken. Des morgens om half tien ver trekt de Koningin per auto uit Arnhem, om via Eist, Resteren, Leusden en Buren zich naar Tiel te begeven. De terugtocht zal vyorden gemaakt over Echteld, Dode- waard en Eist. In de bewoonde kommen van alle dorpen, welke onderweg worden gepasseerd zal zeer langzaam worden ge- reden. Vergadering van Vrijdag 16 Mei, namiddag i uur. Aan de orde is de interpellatie van den van Ravesteijn nopens den stand der onderhandelingen met de Unie van Socialis tische Sovjetrepublieken De heer VAN RAVESTE1JN (C. P.) be treurt den tranen gang van zaken in het nerstel der verhoudingen met Rusland. Het schiet eenvoudig niet op. Uit de mededee- l!ru VaD minister aan de Eerste Kamer b.ijkt, dat de regeering vasthoudt aan haar eischen. De regeering stelt zich op het standpunt van een koopman, die een kooper wel wil erkennen, als hij een voordeeligen koop kan doen. De deftige koopman ziet zijn eigenbelang over het hoofd. Wat denkt die deftige koopman nu te doen, vraagt spr. Nederland moet niet denken, dat Rusland zich alles laat welgevallen. Het gaat voor dat land om het prestige van het land. Het prestige van Nederland houdt er ook ten nauwste verband mede. Nederland kan zich de luxe niet permitteeren van alleen te blij ven staan. Spr. stelt dan meerdere vragen, die daarop neerkomen, of de Minister niet van meening is, dat het landsbelang, speciaal hel be lang van Rotterdam, dat nog altijd in sterke mate onder den druk der economische ma laise verkeert, een zoo spoedig mogelijke vor-idige hervatting^ der betrekkingen met de U. S. S. R. gebiedend vordert? De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, antwoordt. De toelichting van den interpellant hield zich minder bezig met de onderhandelingen dan wel met de vraag wat er nu gebeuren moet. Voorzoover hij de onderhandelingen be sprak, heeft hij minder critiek geleverd op onze regeering, maar werd getracht de hou ding der Russen in bescherming te nemen. Nederland heette een deftige koopman. Zijn grief zat dus in een verschil van aanzien, dat zich deed gelden bij de onderhandelin gen. Even later echter deed hij 't voorko men alsof juist Rusland door zijn grootte het meeste aanzien had. Spr. achtte deze opvatting der internationale verhoudingen niet bijzonder democratisch. De Nederland- sche gedelegeerden zijn niet als kooplieden gaan handelen. Het was niel een kwestie van onderzoek naar de oplossing der ver houding der beide Staten. Spr. geeft nog eens in het kort een exposé van het verloop der onderhandelingen. Tegen de verwachting in werden allerlei prealabile kwesties gesteld, en het bleek niet de bedoeling van de Russen een regel matig handelsverdrag te sluiten. Over zoo n regelmatig handelsverdrag viel niet te onderhandelen. Men was wel bereid meer begunstiging toe te «taan, maar onder zekere reserves. Voor Europeesche ep Azia tische nabuurstaten zou deze meestbegunsti- ging niet gelden. Dit aanvaardde Nederland, maar het aanvaardde niet de reserve, dat de landen die Rusland vroeger reeds hadden erkend, waren uitgeschakeld. Op die wijze zou de meestbegunstiging geheel illusoir zijn en dus keerden de Nederlandsche gedele geerden naar hun land terug. De onderhan delingen waren geschorst volgens de Neder landsche gedelegeerden, volgens de Russi sche afgebroken. De eerste vraag is dus niet te beantwoorden. Van speculatie is in het Nederlandsche beleid geen sprake. De incidenten te Ber lijn hebben op de Nederlandsche regeering inderdaad eenigen indruk gemaakt. Wat vraag 2 betreft, wijst spr. er op, dat men niet de huidige positie moet vergelijken met die, welke wij wenschen, maar met die, welke het gevolg zou zijn van aanvaarding van een overeenkomst gelijk Rusland die wenschte. (Gelach). Over dwangmaatregelen tegen Rusland beschikt de Regeering niet. Zij acht dwang middelen niet de geschikte middelen om de verhouding met andere landen goed te ma ken of te houden. (Gelach). Over de ontwikkeling der verhouding van andere landen met Rusland kan spr. weinig zeggen. Veel daarbij hangt ai van de verhou ding van Rusland en daarvan is de interpel lant wellicht beter op de hoogte dan spr. (Gelach). Wat de laatste vraag betreft, kan spr. moeilijk een meening geven, omdat hij niet kan doordringen in de zienswijze van Rus land. Het schijnt, dat men gaarne van de Rotterdamsche haven gebruik maakt en niets staat dat in den weg. (Gelach). Ongetwijfeld heeft de haven van Rotter dam veel belang voor Rusland. Spr. betreurt het wel, dat m het algemeen de onderhandelingen niet zijn geslaagd, maar er werd te veel v?.n de Regeering gevergd. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) meent dat de heer van Ravesteijn er steeds op uit is de positie van Nederland te verzwakken. De tegenstelling: het groote Rusland en het kleine Nederland acht spr. ook onjuist en aikeurenswaardig, omdat de opvatting van een machtspositie daaraan ten grondslag ligt. Spr. gelooft, dat deze interpellatie eer tot de Russische Regeering had gericht moe ten worden. Deze gansche zaak dient objectief behan deld te worden en men moet vragen wat wederzijds de bezwaren zijn. De heer van Ravesteijn moet niet alleen offensief zijn tegen de Nederlandsche Regeering, maar ook defensief voor de Russische. Kan de heer van Ravesteijn meedeelen wat de reden is van de houding der Russische regeering? In „De Tribune is steeds de voorstelling gegeven alsof de houding onzer regeering werd bepaald door de Nederlandsche cou ponknippers. Vandaag heeft de heer van Ravesteijn daarvan niet gewag gemaakt en uit de mededeelingen van den Minister blijkt dat dit punt heelemaal niet is behandeld. De moeilijkheden, die de onderhandelin gen deden mislukken, ziin wederom opge worpen door de Russische afgevaardigden. De heer SCHOKKING (C.-H,) sluit zich aan bij den heer Troelstra, dat het niet aan gaat de onderhandelaars als kooplieden te beschouwen. De heer WIJNKOOP (C. P.) meent, dat de Ministpr natuurlijk te Berlijn zekere belan gen heeft verdedigd Spr. meent, dat Rus land de onderhandelingen niet heeft afge broken. Minister VAN KARNEBEEK zegt met minachting af te wijzen het verwijt van den heer Wijnkooo, dat hij andere belangen dan Tie van den Staat heeft willen behartigen. Na eenige dupliek van de heeren Van Ravesteyn en Troelstra wordt de interpel latie gesloten. Vervolgens wordt goedgekeurd het wets ontwerp van het op 18 December 1923 ge sloten verdrag met de Ver. Staten van N. Amerika, betreffende de onderwerping van geschillen aan een permanente internationa le commissie. Aan de orde is de wijziging van de wet op het Nijverheidsonderwijs. De heer AMENT (R.K.) vraagt eenige in lichtingen aan den Alinister over het land- bouwhuishoudonderwijs. De heer WINTERMANS (R.K.) dringt aar op uitbreiding van het landbouwhuishoud- onderwijs. Er zijn te weinig cursussen voor de boerinnen. Minister DE VISSER zegt, dat hij de opmerkingen aan de inspectrice zal over brengen. Bij art. 5 betoogt de heer VAN WIJN- BERGhN (R.K.) dat hij de facultatiefstel- jing van subsidie verleening, gelijk dat thans geschiedt, in plaats van de verplichting, niet kan aanvaarden. Hij vraagt den Minister uitdrukkelijk te zeggen hoe zijn bepaling zal zijn tegenover nieuwe aanvragen als hem de bevoegdheid is verleend, om over de toe kenning van subsidie te beslissen. Spreker wenscht, dat in deze wet zal worden aan- gegeven, op welke gronden een aanvrage om subsidie voor een niewe school gewei gerd kan worden. De heer GERHARD (S.D.A.P.) meent, dat de Minister alleen mag overwegen of de noodzakelijkheid voor het stichten van een nieuwe school bestaat. Maar meer niet, an ders komt hij in strijd met het onderwijs- belang. Mej. WESTERMAN (V.B.) sluit zich bij de vorige sprek'ers aan ten aanzien van de facultatiefstelling der subsidieverleening. De heer KETELAAR (V.D.) is eveneens van oordeel, dat deze wijziging ongewenscht is. De MINISTER zegt, dat een imperatief „wordt" alle bezuiniging op dit onderwijs onmogelijk maakt. Het is nooit spr.'s uit- kging geweest, dat „wordt" imperatief was, maar om allen twijfel uit te sluiten, dient dat te veranderen en daarom wenscht hij dat de Kamer zich uitspreekt. Spr. heeft aanvragen voor 160 scholen gekregen. Spr. is bereid in een aanvulling van de wet te bepalen, dat tot nader order geen subsidie zal worden verleend aan de scholen na 1 Mei 1924 geopend, met de mogelijkheid van bijzondere uitzonderingen. De heer GERHARD blijft zich tegen dc facultatiefstelling verzetten. De aanvulling brengt alle subsidie in gevaar, ook die voor 1 Mei 1924 verleend. De vergadering wordt verdaaéd tnt Dins dagmiddag één uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5