Gemeenteraad van BIoemendaaL Serishten uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK HAARLEM. DE H. A. M. I. T. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Faillissementen. Aanbesteding. 25-jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond. t 'Kerkbesturen. Het heffingspercentage voor 19211925 bepaald op 3. Grond in erf pacht aan „St. Benedictus" Geen medewerking voor de stichting eener R.-K. school te Aerdenhout. Aan „Ons Huis" wordt een voorschot voor den bouw van 41 arbeiderswoningen verleend. De volgende week Donderdag voortzetting der vergadering. Door den bliksem in de asch gelegd. De wereldvlucht. Een brief van Poincaré aan MacDonald. De houding der Fransche socialisten. Veranderingen in den Volkep bond op til? Het buitensluiten der Japanners uit de V. S. Coolidge's veto tegen hef bonus-wetsontwerp. Sovjet-propaganda in Turkije De drankwet in de V. S. Gered. Postov er eenkomst tusschen Zweden en Sov iet-Rusland. De Zweedsche arbeidsmarkt De toestand in Enschede. WA AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. De Eere-Mcdailles. *xe Lijst der Geschonken Eere-Medailles is thans gestegen tot het respectabel ge tal van 55. De hoofdcommissie besloot van deze eere medailles er 34 toe te wijzen aan de Ha- mit en 21 aan de Huisvlijttentoonstelling. De volgorde zal nog nader worden ge regeld. Reeds nu kan worden gezegd, dat de eerste prijs der Hainit zal zijn de eere medaille van H. M. de Koningin. De eerste prijs der Huisvlijttentoonstel ling, de eerz-medaille valt Z. K. H. den Prins der Nederlanden. A. s. Maandag, 19 dezer, worden alle ge schonken eere-tnedailles, voor zoover ont vangen, keurig geëxposeerd in de vitrines bij den algemeenen voorzitter, den heer C. ten Boom in de Bartdjorisstraat. De controle en orde. De commissie, welke hiervoor heeft te zorgen, beeft hare maatregelen op prijzens waardige wijze genomen. Er is een bewakingsdienst ingesteld onder den oud-rrchecheur van politie, Fenger, en aan dezen dienst is geregeld een man van de brandweer toegevoegd. De bewa king is voor dag en nacht geregeld. Het geheel staat onder toezicht van een 'commissielid van controle en orde. Voor dezen dienst is door den actieven secreta ris, den heer J. P, Nelissen, een volledig bloksysteem ingericht, waarvan in lichtdruk aan elk commissielid een exemplaar wordt uitgereikt. Ook 3e controle van den nachtdienst op willekeurige uren is aan deze leden toever trouwd. Voor het reinigen van het gebouw, welke mede onder de zorgen dezer commissie resorteert, heeft de Perolin Maatschappij gratis vaten perolin ter beschikking gesteld, zoodat de Stands bij het reinigen, niet zul. len onderstuiven. Wat het brandgevaar betreft, de firma Stoffels heeft gratis brandbluschapparaten ter beschikking van de commissie gesteld, die in de tentoonstellingszalen zullen ge deponeerd worden. De beide tentoonstellingen zullen collec tief verzekerd worden. Ock de uitgifte van niet-betalende toe gangskaarten is bij deze commissie onder, ëeffracht. De Huisvlijttentoonstelling. De inzendingen voor de Huisvlijtfentoon- stellingen zijn gewoon enorm. De commis sie weet er haast geen raad mee. Het aan tal bereikt welhaast de zes honderd. Er zijn ook collectieve inzendingen, waarvan wij noemen: van de oudste afd. Jongens club van Obadja; van de Handenarbeidles- sen van Jo lJzerdraat; van het St. Elisa beth of Groote Gasthuis; van het Prov. Ziekenhuis; van de Ver. Pro Juventute; van den Houtsnijcursus van het Patronaat Sl, Franciscus van Sales te Schoten; van het St Jozefsgesticht; van de Haarl. Ver. voor Huisvlijt; van het St. Agncs Patronaat aan den KI. Houtweg; van de St. Jozefgezellen- vereeftiging; van de Christelijke Mulo-school aan de Dreef; van de Haarl. Afd. van den Ned. Kinderbond, Dan de personeele inzending! En van wat opgesomd is, belooft ook deze tentoonstel ling een bijzondere attractie te worden. De groote bovenzaal met tooneel wordt keurig gedrapeerd én met planten versierd. Hier heeft de Huisvlijtcommissie, die •lies zelf moet exposeeren, handen vol werk. Doch, er zitten goede krachten in. Op 20 en 21 Mei moeten de voorwerpen Mn het Tentoonstellingsgebouw worden in geleverd. Alles wordt verassureerd. De Hamtt-Marsch en het Hamit-lied. Ter aanvulling en verduidelijkin van ons bericht in onze courant van Gisteren, deelen wij mede, dat er buiten dc Hamil-Marsch Ook nog een Hamit-Lied is. Van den Hamil- Marsch zijn de woorden van den heer J. Koppen, en de muziek van den heer G. Van Weezei, terwijl van het Hamit-lied de woorden en muziek van onzen stadgenoot, den heer J. Speenhof, zijn. Zij, die in aanmerking meenen te komen v#or schadevergoeding van in bezet Duitschland vermiste goederen, dienen zich onverwijld, maar in ieder geval vóór 1 Juni te wenden tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Kruisweg 70, Haarlem, Er werd in staat an faillissement verklaard: J. A, Koningstem Jr., vischhan- delaar en caféhouder, wonende te IJmui- den, Prins Hendrikstraat 3 rood; Curator Mr. A. A. Huizinga; Rechter-Commiss.: Jhr. Mr. R. de Marees wan Swinderen. Gistermorgen werd door of vanwege den hoofdingenieur-directeuh van den Rijkswa terstaat' in de directie Noord-Holland aan besteed: Het herstellen van stormschade aan de hoofden op het Noorderslrand van Vlie land. Ingekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijver was I. C. Kooyman. te Vlieland, voor 58100. Verder werd aanbesteed: het bouwen van zes bergplaatsen bij dienstwoningen onder de gemeenten Nigtevecht en Weesperkar- spel. Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste inschrijver was: E. de Groot, te Weesper-Karspel, voor 3788.—. De laatste aanbesteding was: het uitnemen, schoonmaken en verven en weder inhangen van twee ijzeren kierdeuren en het' herstellen van vier houten jukken te Weesperkarspel. Ingekomen waren 8 biljetten. Laagste inschrijver was: F. Blijlevens te Made (N.-Br.) voor 4680. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond is, zooals wij reeds gemeld hebben, door genoemden bond een Nationaal Kcgelconcours uitge schreven, waarvan de officieele opening Za terdag a.s. in het clubgebouw aan de Tem pelierstraat zal plaats vinden. De voorzitter, de heer R. Groenewcgen zal mede in verband met zijn voorzitterschap van den Nederlandschen Kegelbond die 15 jaar en de Haarlemsche Kegelclub ..De Phoenix", die 35 jaar bestaat, des namiddags «m half 4 receptie houden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft als lid vati het kerkbestuur der parochie van St. Jozef ontslagen, den heer D. P- Zuithof en van de H.H. Elisabeth en Bar bara den heer J. de Vries. Tot lid van het kerkbestuur der parochie van het H. Hart is benoemd in plaats van wijlen den heer Th, Nuyens, de heer Th. Beccari; van de parochiekerk van de H. Liduina, in plaats van den heer G. G. A, Graffner, de heer C. Schmidt. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van der. burgemeester. Afwezig de heer Kremer. Ingekomen stukken. Een schrijven van de firma P. Grimmon, inzake de levering van een motorbrand spuit. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar in de laat ste raadsvergadering besloten is, pas bij de begrooting voor 1925 over de aanschaffing van een dergelijken auto een definitieve be slissing ie nemen. Een verzoek om een deel van het Bloe mendaalsche bosch onder de boomen voor kinderspeelplaats te bestemmen. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken, daar indertijd besloten is, dat het bosch niet voor dat doel gebezigd mag worden en de boomen er bovendien te zeer door zullen lijden, zoodat de gemeente door inwilliging in strijd met de Boschwet zou handelen! Tevens werd er op gewezen, dat de speelplaats achter de huizen in het Bosch en Duinpark vcor alle kinderen toe gankelijk is en niet alleen voor dc leer lingen der O. L, School te BIoemendaaL Een verzoek der vereeniging „Zuigelingen zorg", om het subsidie van 25 te ver- hoogen tot 50. B, en W stellen voor, dit adres te be handelen bij de begrooting voor 1925. Omtrent het schrijven der fa. Grimmon merkt de heer VAN KESSEL op, dat indien werkelijk mocht blijken, dat het een goëd- koope aanbieding was, het z. i. beter zou zijn, van een dergelijke goedkoope aanbie ding te profiteeren. De heer SCHULZ zegt, dat deze zaak thans te onvoorbereid is. Spr. zou niet in het vilde-weg een beslissing willen nemen. Het is moeilijk, in verband met het lijvige, rapport 'n gedeeltelijke beslissing te nemen. Wethouder LAAN merkt nog op, dat cr pogingen in het werk worden gesteld, om een vrijwillige brandweer op terichten.De uitslag daarvan moet mede afgewacht wor den. Na nog eenige bespreking wordt 't schrij ven der fa, Grimmon voor kennisgeving aangenomen. Bij het verzoek om een kinderspeelplaats betoogt de heer LUDEN, dat met wat goe den wil wel een .kinderspeelplaats in 'het Blcemendaalsche bosch is te bestemmen. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt, dat op de vroegere speelplaats in het Bloemendaalsche bosch de kinderen voetbalden, waardoor de omgeving ver nield werd. Wil men het bosch intact la ten, dan moet men er geen kinderspeel plaats openstellen. De heer SCHULZ deelt de meening van den heer Luden. Het bezwaar, dat de boo men iets te lijden zullen hebben misschien, acht spr. niet overwegend. Een kinderspeel plaats in het Bloemendaalsche bosch zou c-ok ten goede komen aan de in die buurt liggende scholen, waarvan de kinderen dan het vrije kwartiertje in het bosch zullen kunnen doorbrengen. Bij de verdere discusises betoogen nog en kele leden, dat het bosch niet beschadigd mag worden maar dat toch ook voor een kinderspeelplaats gezorgd moet worden. Wethouder LAAN zegt, dat bijv. het stuk grond achter Kalkman voor speel plaats ingericht zou kunnen worden, of hel stuk grond achter Bosch en Duin. Naar een dergelijke oplossing zou kunnen ge streefd worden. Er zijn plannen voor de inrichting van een kinderspeelplaats achter het Pannekoekenhuisje. De VOORZITTER merkt op, dat een kinderspeelplaats den ondergang van het bosch beteekent, volgens deskundigen. De heer BLANKEVOORT begrijpt dit niet. Het bosch is altijd opengesteld ge weest en er is niets beschadigd geworden. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat, wanneer de kinderen in het bosch waardoor vernieling te vreezen is. De lieer SCHULZ zou, in afwachting van nadere plannen, de kinderen van de school van Tinholt toestemming willen verleenen, het vrije kwartier in de Graslaan te laten spelen. De heer VAN KESSEL vreest, dat daar dan meerdere kinderen zullen komen spelen, waardoor vernieling te vrcezen is Wethouder LAAN meent, dat er geen be zwaar tegen is, de kinderen een kwartiertje onder toezicht in het bosch te laten spelen. Besloten wordt, dat B. en W. met nadere plannen zullen komen en dat de kinderen alleen onder schooltijd en onder toezicht in de Graslaan mogen spelen, tot er een definitieve speelplaats 5s. Het adres van „Zuigelingenzorg" zal bij de begrooting van 1925 behandeld worden. Bouwverordening. Goedgunstig werd beschikt op verzoeken om ontheffing van bepalingen op de bouw verordening van D. J van Buuren, G. J. Koelen, H. Huysser, A. H. Joustra, J. C. Laan, A. F. Bos en Robbemond. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op verzoeken van ontheffing van bepalingen op de bouwverordening van D. van Kampen en J. Meeuwig en J. Kok. Na langdurige discussie worden de beide verzoeken aangehouden. De heer OTTO vreest, dal achter dit uit stel zit een poging, om alsnog een dorps plein te krijgen Spr. zegt, dat door dit uit stel kans bestaat, dat de aanvragers gedu peerd worden. Andere menschen krijgen nu misschien hun zin. De heer HOGENBIRK is vin oordeel, dat de heer Olto niet moet insinueeren. Spreker heeft alleen het gemeentebelang op het oog. De heer OTTO: „Ik bedoel niet de raads leden." Wethouder LAAN: „Neen, natuurlijk B. en W." Spr. geeft de verzekering, dat B. en W. niets van het plein bekend is. De heer De Jong heeft den heer Otto z^el iets ge zegd, maar heeft nooit met B. en W. er over gesproken. Naar aanleiding van bespreking omtrent dc ontheffingen, deelt weihouder VAN NE DERHASSELT mede, dat B. en W. in een volgende vergadering zullen komen met een voorstel, een deskundige aan te stellen ter bevordering van het aetetische van bouw van huizen. Bij ht verzoek van Joustra werd van ver schillende zijden ernstig er tegen geprotes teerd, dat hij is gaan bouwen, zonder dat de toestemming verleend is. De heer OTTO: ,,De heer De Jong heeft mij zijn persoonlijke meening gezegd; spr. is blij ten minste deze verklaring van den wethouder gehoord te hebben.." De heer DE ROO. „Ik vind de manier, waarop de heer Otto hier maar steeds in sinueert, dan tegen A en dan tegen B, on- verdragelijk worden Je moet er maar al den tijd naar luisteren en er nog op ant woorden ook," Dranklokaliteiten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan W. Dijkstra te Overvcen geen onthef fing te verleenen van de bepalingen van de 1 artt. 2 en 3 der Verordening op de eischen voor Dranklokaliteiten van 17 Juni 1909 ten behoeve van de door hem gevraagde vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in zijn paviljoen aan den Zeeweg. Aldus besloten. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor, aan mej. W. J. C. Beumer met ingang van 30 April eervc' ontslag te verleenen als onderwijzeres in nuttige en fraaie handwerken aan de open bare Mulo-school. Dit eervcl ontslag wordt verleend. Belastingheffing, B. en W. stellen voor, het heffingspercen tage voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 19241925 te bepalen op 3. De Financieele Commissie ad viseert ook, het percentage op 3 te stellen. De heer Kremer, de minderheid in dc Financieele Commissie, had voorgesteld het percentage op 3A te stellen, mits de meer dere opbrengst voor schulddelging wordt gebruikt. De heer OTTO lichtte, bij afwezigheid van den heer Kremer, dit voorstel toe, Spr. meent, dat het beter is, dat desnoods een percentage van 3A eenige jaren geheven wordt, dan 3 pet., waarbij we de kans Ioo- pen, straks 5 te moeten heffen., Spreker's indruk is, dat de groote val in de inkomens nog moeten komen. Het is niet dc bedoe ling. dat bij de meerdere opbrengst bij 3'A pet. ook meer uitgegeven wordt. Wethouder LAAN: „Geld op zak is altijd gevaarlijk". De heer OTTO geeft dit toe, maar dat gevaar is te voorkomen door een snellere schulddelging. Dit zal de huidige en meer nog de toekomstige bevolking ten goede komen. De uitgaven moeten gedekt worden door de gewone inkomsten. Dat is een ge zonde politiek Men maakt het door snellere schulddelging den toekomstigen bewoners wel wat gemakkelijk, omdat de huidige be woners het geld moeten opbrengen, maar spr. noemt dit een goede politiek voor de gemeente. Wethouder LAAN merkt op, dat dc tegen woordige belasting toch reeds zoo druk kend is, waarom B. en W. meenen, dat de belastingdruk niet hooger moet worden op gevoerd dan het noodzakelijke. Men nioet order Heemstede trachten te blijven. Het reservefonds bedraag nog 400.000. Bloe- mendaal breidt zich uil en wel met goede bewoners. Ook van de leges e. d. komt nog een aardige opbrengst. Spr. geeft in over weging 3 pet. te heffen. Het gevaar van 5 pet. bestaat de eerste jaren toch niet. De heer SCHULZ merkt op, dat het be lastbaar inkomen is gestegen. Ook heeft men weer een overschot op de belasting. Het laatste jaar is niet geleend, waardoor de rente niet verhoogd is. In 1928 zal een leening tegen lage rente gesloten kunnen worden, wat de uitgaven vermindert. Ver der zijn er bezuinigingen ingevoerd, waar door de gemeente bespaart. Dit alles in aanmerking genomen, meent spr., dat een heffing van 3 pet. voldoende zal zijn. De heer LUDEN zegt, het eerst met den heer Kremer eens te zijn geweest. Spr is voor een reservefonds en wil dit ook intact laten.We moeten de bezuiniging doorvoeren. Wethouder LAAN zegt, dat er zuinig huisgehouden wordt door het gemeente bestuur. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met alleen de stem van den heer Otto tegen Gelden voor een nieuwe schqol. Waar, naar de meening van B. en W., de verklaring, bedoeld in art 73a niet vol doet aan de bepalingen van dit artikel jo. art. LXIV der slot- en overgangsbepalingen van de wet van 16 Februari 1923 (Staats blad no. 38) en de toename van de be volking van Aerdenhout-Bentveld geen aan leiding tot de stichting geeft, stellen B. en W. voor, geen medewerking voor den bouw der school, aangevraagd te verleenen. Wethouder VAN NEDERHASSELT wijst er op, dat, waar vroeger slechts eenige villa's stonden, een geheel dorp ontstaan is. Er wordt ook een niet-katholieke school gebouwd. Billijkheidshalve kan men vragen, waarom men het wonen voor de katholieken moeilijker wil maken. Spr. zou willen zeg gen, dal de uitbreiding daar aanleiding geeft medewerking voor den bouw der school te verleenen Wethouder LAAN zegt, dat het de be doeling is van den minister dat niet te veel kleine schooltjes moeten worden gebouwd. Spr. gelooft wel, dat de katholieken graag een school hebben daar, maar z. i. moet men den minister in zijn goede pogingen helpen. Spr. zou hel zonde vinden, er nog een nieuwe school te bouwen voor slechts enkele kinderen. Als de uitbreiding daar voortgang vindt, moet het gemeentebestuur natuurlijk raad trachten te schaffen, De heer VAN KESSEL merkt op, dat de minister wil bezuinigen bij het onderwijs, maar de onderhavige zaak ligt ter beslissing bi; het gemeentebestuur. Spr.- kent dc zaak in Aerdenhcut door een twintigjarige onder vinding Het is volstrekt niet uitgesloten, dat de aanwas van een zeker deel der bevol king in een zeker deel der gemeente af hankelijk is van de aanwezigheid van kerk en school. Te Aerdenhout gaat het in deze richting. Er komen meermalen klachten van menschen, die zich daar niet kunnen ves tigen, omdat zij hun kinderen niet op een gemakkelijke manier naar school kunnen zenden. Maar zij hebben financiën en de middelen van verkeer, om hun kinderen naar een andere gemeente op school te zenden, Maar hoe gaat het met de minder finan cieel krachtige menschen? Hun kinderen moeten een half uur loopen naar een school in den winter brengt dat bezwaren voor hen mede. Een onderwijzer neemt dikwijls kinderen op zijn stuur of lastdrager zijner fiets mee. We moeten allereerst die ouders en die kinderen dienen, maar ook de meer kapitaalkrachtigen trachten te trekken. Spr. beveelt medewerking voor den bouw der school aan Wethouder LAAN vindt het onaangenaam dat geen medewerking verleend kan wor den, maar het geld uitgeven moet uit zijn De heer DE WAAL MALEFIJT meent, dat een dergelijke school voor driekwart ten goede komt aan Zandvoort's bewoners en dat daarom z. i. Zanavoort de school moet laten bouwen. De heer SCHULZ wijst op de bezuinigin gen, bij het onderwijs ingevoerd en meen', dat we voorzichtig moeten zijn in deze en de lasten niet ondragelijk verhoogen. Wethouder VAN NEDERHASSELT wijst er op, dat opgemerkt wordt, dat aan het verleenen van medewerking voor den bouw der school van' v. Deden niet te ontkomen was. Maar practisch komt het toch hierop neer, dat de katholieke bevolking tegenover het andere gedeelte gedupeerd is. Verder wijst spr. er op, dat het verre loopen ook zedelijke gevaren voor de kinderen mede brengt, in verband met het zwerven van ongure individuen daar in de buurt. De heer NUIJENS stipt ook 'de lange af standen aan, welke de kinderen moeten afleggen alsmede de zedelijke gevaren. Waar het politie-toezicht ook zal vermin deren, is het niet onmogelijk, dat kinderen van een of ander laag individu de dupe zul len worden Dc heer HOGENBIRK wil' niet zijn mede werking aan den bouw der school verlee nen, zoolang niet de wettelijke voorschriften voldaan zijn. Mocht er een school daar wer kelijk noodig zijn en aan alle wettelijke bepalingen zijn voldaan, zal spr. zijn mede werking niet onthouden. De heer OTTO meent, dat het voorstel van B. en W. geen onbillijkheid schept. Dc zaak van het politietoezicht houdt in, dat men het wil verbeteren, dus dit argument gaat niet op. Wat den scholenbouw betreft, moet men zich tot de strikte noodzakelijkheid beper ken. Het argument, dal, waar de protestan ten een school hebben, ook de katholieken recht hebben op een school, gaat niet op. Kwamen de protestanten tans om mede werking en er zou eeen kath. school zijn, dan zou men dien protestanten ook geen medewerking verleenen. Spr s overtuiging is, dat een algemeene school een gemeen tebelang zou zijn. Mgr. Nolens heeft zelf eens gezegd, dat, zoo er ergens geen ka tholieke school is en cr ook niet kan komen, hij dankbaar zou zijn, als de katholieke kin deren een protestantsche school zouden bezoeken. De heer VAN KESSEL: „Maar er is geen protestantsche school. De heer OTTO meent, dat medewerking voor scholenbouw voor kleine groepen een einde moet nemen. Het gaat hier niet tegen de Katholieke:). Den heer VAN KESSEL doet het genoe gen. dat verzekerd is, dat het hies^niet gaat tegen een partij. Dc school in Aerdenhout wordt een standenschool en daar heeft spr. bezwaar tegen. Het minder gegoede deel, en dat is niet onbelangrijk, zal van goed onderwijs verstoken blijven wellicht. Wethouder LAAN antwoordt, dat de heer Van Dedem toegezegd heeft, dat hij mede werking zal verleenen voor het bezoeken der school van alle kinderen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 95 stemmen. Vóór stemden alleen de katholieke leden. Grond in eripacht. B. en W. stellen voor, ingaande i Oc tober 1924 vervallen te beschouwen de raadsbesluiten betreffende de Wonrngbouw- verceniging „St. Benedictus c.d. 8 Juli 1920 en 20 Juli 1920 en ingaande 1 October a.s. voor den tijd van 46 jaren aan „St. Benedictus" in erfpacht te geven eenige perceelen grond, groot 10273 M2 tegen eer. erfpachtscanon van 2250 per jaar. Goedgekeurd B. en W. stellen voor, aan H. J. Hij mans voor 46 jaren in erfpacht af te staan eenige perceeltjes grond, groot 54 en 39 M2, tegen een erfpachtscanon van 1 per jaar. Goedgekeurd. Ruiling grond. B. en W. stellen voor, met A. J. Stoel eenige ruiling van grond aan tc gaan, gele gen tusschen de Alberdingk Thijmlaan en den Duinlustparkweg. Goedgekeurd. Verhuur perceel. B. en W. stellen voor, aan C. J. de Groot te verhuren, het perceel Bloemen- daalscheweg 229, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 850. Ingekomen was een telegram van mej. A. Zoethout, het perceel te mogen huren tegen een door den raad te bepalen huurprijs. De heer VAN KESSEL is er voor, dat in het algemeen gemeentewoningen aan ge meente-personeel verhuurd worden. Spr. vraagt of het perceel ontruimd is. Het is mogelijk, dat zij nog geen andere woning heeft kunnen vinden. Als dat zoo is, kan zij misschien nog 1 a 2 maanden blijven wonen, ten einde in de gelegenheid te zijn, een andere woning te huren. De heer HOGENBIRK meent, dat we aan het einde moeten zijn van de faciliteiten, aan mej. Zoethout verleend. Spr. is voorts voor de idee van den heer Van Kessel. Spr. verwondert zich over dit telegram, waar mej. Zoethóut hem verzocht heeft, nog eenigen tijd in het perceel te mogen blijven wonen. De heer OTTO zegt, dat mej. Zoethout een brief heeft laten 'schrijven aan B. en W„ om het perceel te mogen huren. Spr. keurt het af, dat gemeentewoningen aan gemeentepersoneel verhuurd worden. Spr. zou liever dergelijke perceelen verkoopen. Wil men dat niet doen, dan moet men ze te huur zetten, opdat men er een goeden huurprijs voor krijge. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met alleen de stem van den heer Otto tegen. Verleening voorschot „Ons Huis". B. en W. stellen voor geen voorschot tc verleenen voor den bouw van arbeiders woningen door „Ons Huis". Mocht de raad dit voorstel afwijzen, dan stellen zij voor, tc besluiten, in beginsel om bij voorschot te gen een rente van 6 pet. en verplichte af lossingen aan de Coöperatieve Woningbouw- vereeniging „Ons Huis", alhier, onder hypo thecair verband de benoodigde gelden te verstrekken voor den bouw van 32 wonin gen en aan die vereeniging voor den tijd van 10 jaren in huur of te staan 4200 M2 bouwterrein tegen een huur, berekend op den voet van een waarde van 4 per M2 tegen 6 pet., zullende bij een in de volgende vergadering te nemen besluit een en ander nader definitief geregeld worden. De uitslag van de proef-aanbesteding is geweest, dat de laagste inschrijving voor 41 woningen bedroeg 127.100. Wethouder LAAN merkt op, dat de steun alleen inwoners van Bloemendaal moet ten goede komen. En dan zijn er 32 woningen noodig. Spr. heeft becijferd, dat een huur prijs van 7.20 noodzakelijk zou zijn. B. en W. hebben zich afgevraagd of de bewoners met een dergelijken huurprijs niet een strop om den hr.Is zouden halen. Thans zijn dc betrokken menschen allen goed gehuisvest. De heer Van Kessel heeft gezegd, dat spr. den bouw zou saboteeren. De heer VAN KESSEL; „Dat heb ik niet gezegd." Wethouder LAAN: „Niet met dezelfde woorden". De strop van een hoogen huur prijs zou volgens spr. later wel eens een strop voor de gemeente kunnen worden. De heer OTTO voelt wel de teleurstelling voor de menschen, als zij de rijkspremie niet zouden krijgen. Maar toch kan hij zijn medewerking in deze niet verleenen. Stemt de gemeente toe, dan kunnen de menschen op den duur het niet voldoen. En later zal men die menschen om een dergelijke reden lech niet het huis uit kunnen zetten. „Bosch en Duin" kost reeds zooveel en in de tegen woordige financieele omstandigheden kan de gemeente niet helpen, hoe graag spr. ook zou willen helpen. De heer PRINSENBERG wijst er aller eerst. op, dat er gebrek aan woningen is. 32 woningen van „Ons Huis" zouden zeker bezet worden. Hoe moet nu in dit tekort voorzien worden. Particulieren doen hc» niet; dus blijft over de gemeente en de ver- eenigingén.Voor gemeentelijken woningbouw is spr. niet. Het Rijk geeft geen steun meer. Spr. gaal dan de aanvraag van „Ons Huis" na en meent, da» er reden is tot steun, mits dc financieele opzet mogelijk is. De huur prijs van 7 kan gemakkelijk teruggebracht worden tot 6. De aflossing is J 100 per woning per jaar of 2 per week, plus 1 voor het grondfonds. Een dergelijke aflos sing van 3 per week is te hoog. Spr. zou die met 1 per week willen verlagen. Dan wordt de huur 6 en die is wel te dragen. Spr. is van meening. dat er genoeg men schen zijn voor bewoning van de te bouwen huizen. Een bepaling zou gemaakt kunnen worden, dat de bewoners in Bloemendaal moeten wonen of hier hun werkzaamheden hebben, dus voldoen aan art. 5 der Woning bouwverordening. De heer SCHULZ onderschrijft het ge sprokene van den heer Prinsenberg Spreker wijst er op, dat thans menschen buiten dc gemeente wonen, doch lange jaren hier heb ben gewoond. Door woninggebrek hebben zij zich elders moeten vestigen. Voor der gelijke menschen zou volgens spr. een uit zondering gemaakt moeten worden op art. 5 der Woningb.verord. Spr. is voorsteun- vcrleening aan „Ons Huis", mede omdat de risico niet zoo groot is. Den heer DE WAAL MALEFIJT is het gebrek aan woningen erg meegevallen. Van de 32 gezinnen zijn er 17, die nu in „Tuin dorp" wonen en bij bouw door „Ons Huis" zouden gaan verhuizen. Spr. zou het geld alleen willen verstrekken onder dezelfde EEr zullen dus van gemeentewege gelden, dorp" verleend is. Dan kan de gemeente cr geen strop aan hebben. De heer HOGENBIRK meent, dat de ver wachting is gewekt, dat de gemeenteraad aan dezen bouw zijn medewerking zou ver leenen. Spr. gelooft, dat het risico voor de gemeente minder is dan voor de woning bouwverenigingen. Dr. BORNWATER doet een beroep op den gemeenteraad, het gebrek aan arbei derswoningen uit den weg te ruimen. Spr. zou het zeer betreuren, als de kortzichtige politiek van vroeger weer toegepast werd en steun onthouden zou worden. Na langdurige verdere besprekingen stelt de heer PRINSENBERG voor, onder het besluit te lezen, dat 41 woningen gebouwd worden, ten tweede dat de bewoners moe ten voldoen aan de bepalingen van art. 5 der Woningbouwverordening. Dit eerste amendement wordt met 86 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Laan, Nederhasselt, De Roo, Otto, Blanke voort en Nuijens. Het tweede voorstel wordt aangenomen met 131 stem. Het aldus geamendeerde voorstel wordt met 86 st. aangenomen. Er zullen dus van gementewege gelden voor den bouw worden verstrekt. Vaststelling rooilijn. B. en W. stellen voor, in te trekken, het raadsbesluit van 20 Maart 1924, hou dende nadere vaststelling der rooilijn aan de oostzijde van den Bloemendaalscheweg tusschen den Vijverweg en de z.g. Voor- buurt en bij het maken van een definitief uitbreidingsplan voor het Kinheimpark met het vervallen van de ontworpen wegen op het buitengoed „Sparrenbeuvel" rekening te houden. Goedgekeurd. De overige punten der agenda worden aangehouden tot de volgende week Don derdag, waarna te 7 uur sluiting der ver gadering volgt. DE DIENSTWEIGERINGSWET INGEVOERD. In het Staatsbl. is thans afgekondigd het besluit, waarin de maatregelen zijn vervat tot invoering van de wet van 13 Juli 1923 op de dienstweigering. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Nog twee maanden 10% korting. De definitieve regeling na 1 Juli. Naar de Tel. verneemt, zal van het personeel der Nedcrlandschc Spoorv/egen over do maanden Mei en Juni nog de volle 10 loonkorting worden ingehouden en zal op zijn vroegst in de maand Juli a.s. de verre kening plaats hebben van de teveel ingehou- de loonkorting van 1 Januari j.l. af. De administratieve werkzaamheden aan t.en en ander verbonden maken het niet mogelijk, dat eerder een definitieve regeling tot stand komt. DE ONTPLOFFINGEN IN FRANKRIJK. Aan het Metereologisch Instituut te De Bilt zijn gisteravond te ongeveer 8.29, 8,32 en 8 34 Amsterdamsche zomertijd geluiden waar genomen op luchtdrukschommelingen gere gistreerd, die in verband zouden kunnen staan met de ontploffingen in Frankrijk Ook van elders zijn berichten ingekomen. Mede in verband met den onweersachtigen toestand zal eerst later een stellige conclusie kunnen worden getrokken. VERKLARING NAMENS DE DUITSCH- NATIONALEN. BERLIJN, 16 Mei. In een interview met Zwitsersche journalisten verklaarde de Duitsch-nationaal Hoefl, dat zijn partij nooit de verplichting ontkent, dat Duitschland bin nen het raam van zijn capaciteiten, onder waarborgen voor zijn vrijheid en souverein:- teit de schadevergoeding voor den verloren oorlog moet betalen. De Duitsch-Nationalcn wenschen echter geen onderhandelingen te voeren over verplichtingen, waarvan het van te voren vast staat, dat zij niet kunnen wor den nagekomen. BERGMANN EN VOGT TE PARIJS. BERLIJN, 16 Mei. De staatssecretarissen Rergmann en Vogt, die Duitschland zullen vertegenwoordigen in de organisatie-com missie der Rijksspoorwegmaatschappij, zijn te Parijs aangekomen om met de geallicërde vertegenwoordigers overleg te plegen. DOETINCHEM, 16 Mei. Hedennacht woedde boven deze stad en omgeving een onweder van ongekende hevigheid. Dc blik sem sloeg in de groote boerderij van den landbouwer Waggeli. De hoeve werd geheel in de asch gelegd. Twee koeien kwamen om. Ook in de richting Dehl zijn branden waar genomen. ALAHABAD, 15 Mei. De Britsche wc- reldvlieger Macclaren kon heden den tocht niet hervatten wegens water in de benzine Hij hoopt morgen naar Calcutta te vertrek ken. PARIJS, 15 Mei. Poincaré beeft tot MacDonald een uitvoerig eigenhandig schrij ven gericht, in hartelijken en vredelievender! toon gesteld, waarin hij den huidigen stand der Fransch-Engelsche onderhandelingen be spreekt Hij betuigt daarin nogmaals zijn leed wezen over de onmogelijkheid om MacDonald op Chequers te ontmoeten en verklaart, dai een intergealliecrd accoord ten volle kan worden verwezenlijkt op den grondslag van het plan der deskundigen, dat met algemeene stemmen is aanvaard. Hij geeft de eventueele bepalingen van een accoord aan en spreekt den wensch uit, 'at de herstelquaestie in het belang van den wederopbouw van Europa spoedig zal worden geregeld. Draadloos rvordt gemeld, dat er twee stroo mingen in de -socialistische partij zijn, dc eene om deel uit te maken der nieuwe regee ring, de andere om er buiten te blijven on het kabinet slechts met haar stemmen U steunen. Paul Boncour is voorstander de- eerste, Blum der tweede oplossing. PARIJS. 15 Mei. Naar men verneem., zou er een plan bestaan om in dc volgende algemeene vergadering van den Vclkenbor.o belangrijke wijzigingen voor te. stellen in de functies van verschillende organen door het Verdrag van Versailles geschapen. Zoo zou den b.v, de bevoegdheden van de Commissie van Herstel belangrijk worden ingekrompen evenals die van den Raad van Gezanten. WASHINGTON, 15 Mei. Het Huis van| Afgevaardigden heeft met groote meerder-' heid, met voorbijgaan van het veto van den president, het herziene immigratiewetson1.- werp aangenomen, hetwelk o.a. voorziet ;:i de buitensluiting van Japanners van immi gratie na 1 Juli. WASHINGTON, 15 Mei. President Coo- lidge heeft zijn veto uitgesproken over het wetsontwerp inzake het toekennen van een bonus aan oudstrijders. De voorstanders van het ontwerp zeiden te zullen trachten hei ondanks het veto te doen aannemen. KONSTANTINOPEL, 15 Mei. De Rus sische generaal Tannenberg, die wegens or ganisatie van dc communistische própagaDd»' werd gearresteerd is uitgewezen. NEW-YORK, 15 Mei. Dc Moulin-Rouge en 7 andere bekende cabarets en restauranis van Broadway, zijn voor een jaar gesloten wegens overtreding van de Drankwet. NEW-YORK, 15 Mei. De 5 mijnwerkers die in Gilman in Colorado in een mijn van de buitenwereld waren afgesloten en die lucht en voedsel kregen door een ijzeren pijp leiding, zijn gered. STOCKHOLM, 16 Mei De Zweedsche postmeester-generaal is zoo juist uit Mos kou teruggekeerd, waar hij een post-over- eenkomst heeft gesloten tusschen Zweden en Sovjet-Rusland, betrekking hebbende op brieven, pospaketten en aangetéekendq poststukken. STOCKHOLM, 16 Mei. De Zweedsche arbeidsmarkt is gedurende April verbeterd. Er waren slechts 161 sollicitanten voor 100 vacatures; het kleinste aantal gedurende de laatste 3 jaar. Men seint ons: In verband met meerdere samenscholin gen, waarbij door de politie van den gummi stok moest word-en gebruik gemaakt, is bepaald, dat niemand zich mag ophouden in geopende deuren of aan open ramen of in portalen van woningen, of gangen, tus schen woningen gelegen aan de Willem de Clercqstraat en Bombosigestraat en verder daar, waar het door de politie zal worden noodig geacht op werkdagen tusschen v.m. 7 en TA uur en n.m. van 12 tot 12A en van 1IA uur en van 67 uur. Wat dit laatste betreft zijn Zaterdags uitgezonderd De fabrieken Kremersmaten, Oosiburg Transvaal en Noorderhaven zijn gesloten, doch zuilen Maandag a. s. weer worden opengesteld. MEDEGEDEELD DOOR: De beurs opende heden onveranderd. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 9015/16 907/8 6% Nederland 1923 965/8 963/4 4X- Nederland 1917 793/ 4 793/4 1013/g 1011/, 8I/2 81/» Oude Vaart 83 83 dito Gem. Eigendom 69 Mij, „Nederland" 141 1401/. Scheepvaart-Unie 1183/4 1181/a 1153/4 116 1381/2 138 661/4 66 Holl. Stoomboot 19'1 4 181/a H. V. A. 441 445 Java Cultuur 35U/4 352 57 57 183 184 1251/, 1251/2 Cert. Handel Mij. 152'/s 1321/, Resc. dito 1321/, 133 94 Geconsolideerde 1891/2 188 4401/4 440 1021/46 1021/2 103; 46 1701/2 171 Actions id 170 171 Comp. Mere. Arg. 171/4 171/j 1083 j 105 366 365 290 288 Deli Batavia 3001/, 300 Amsterdam Rubber 135 135 187 95 95 1151/4 113 4151/2 415 57-3/4 581/4 142 142 68 161/g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6